Schadevergoeding aan de Naarder kweekers LUCHTVERKEER. Noodlanding. VERKEER EN POSTERIJEN. Een nieuwe porizegel. SOCIAAL LEVEN. Het conflict bij „Heemaf". KUNST EN KENNIS. Doodelijke hulp by hersen schudding. UIT BOEK EN BLAD. Inhoud van Tijdschriften. Een lezenswaardige brochure. GEMENGD NIEUWS. Weer een huiszoeking in het Woonwagenkamp-Hemweg. Bij het zwemmen verdronken. Een onverwachte erfenis. Houdini enRubini. Griezelige vondst.1 Commissionnair in granen gearresteerd. Ernstige mishandeling. Relletjes in Arnhem tijdens den Koninginnedag. Verduistering van etaat. Een hotelrat aangehouden. De inbraak in het Kon. Paleis. HANDEL EN NIJVERHEID. De XVe Jaarbeurs. De Duitsche schadevergoedingsbetalingen. Het conflict in de Engelsche Mijnindustrie. De a.s. Duitsche Kabinetszitting De besprekingen in Genève. Spanje blijft op zijn stuk staan. De Quaestie der Kamer van Koophandel in Turkije. Noodlottige brand. De burgeroorlog in China. Spoorwegongeluk tusschen Barcelona en Valentia. MARKTNIEUWS. Coöperatieve Tuinier» vereeni ging „Gouda en Omstreken". Wiitïa fe GatlfeVê Ier bestudeering van de Amerikaansche reserves voor toetreding tot net Permanente Hot van Internationale "Justitie. Uitkeering van 177.500, Ëen wetsontwerp Is Ingediend tot ver hooging van het Vile hoofdstuk B (Finan ciën) voor het dienstjaar 1926. Het betreft hier de z.g, zaak der Naarder kweekers. Voorgesteld wordt aan de han delsvennootschap onder de firma Jacob Smit Co. en anderen een uitkeering te verlee- nen van totaal 177.500; zijnde 60 pet. van de door de bii vonnis van dën president der Hwagsche Rechtbank ingestelde commissie van deskundigen berekende schade 127.800), vermeerderd met 3 pet. rente van 19 Maart 1919 (den dag waarop het vannis gewezen is) en den datum der uit betaling af. Woensdagmiddag omstreeks 1 uur heeft, Haar de „N, R .C." meldt, te Bolnes het militair vliegtuig nr. 117, bestuurd door den eersten luitenant-vlieger A «L Mulder, van Soesterberg, een noodlanding ge maakt. De motor stond plotseling srtfl. Het toestel kwam met den kop in een sloot terecht en werd zoodanig beschadigd, dat de vlucht niet voortgezet kan worden. De bestuurder kreeg geen letsel. Naar wij vernamen is het nieuwe port- tegel van TA csnt thans verschenen. Het is een éénkleurige zegel in bet type het 11 cent portzegel. van De Syndicalistische Federatie van Metaal» bewerkers heeft aan den rijksbemiddelaar een schrijven gericht betreffende het con flict bij „Heemaf, waarin naar aanleiding vim de gehouden vergadering d.d. 26 Aug. wordt medegedeeld, dat de betrokken leden van de federatie van oordeel zijn, dat de gestelde eischen in elk opzicht niet over dreven zijn em daarom het voorstel van den rijksbemiddelaar onaannemelijk moet wor den verklaard. Het antwoord der directie. De voorgestelde loonsverhooging afgewezen. Naar wij vernemen, heeft de directie van „Heemaf" te Hengelo den Rijksbemidde laar V an IJssebteijn in een uitvoerig schrij ven medegedeeld, dat hel haar. met het oog op de belangen van alle betrokkenen on mogelijk is, thans tot zulk eeno belangrijke loonsverhooging als door den bemiddelaar wordt voorgesteld, over te gaan. Rost, in de eerste plaats rest! Het groote aantal ongevallen op en aan den weg, een aantal dat zich dagelijks uit breidt en waarbij zich een betrekkelijk igroo! percentage schedtibeschadigingen be vindt, geeft „Vox Medicorum" aanleiding, ernstig te waarschuwen tegen de alom ver keerde hulp, die aan de menschen met her" senschudding respect, schedelbreuken, ver leend wordt. Het is bekend, dat de naam bewusteloos- beid een verzamelnaam is, waarbij verschil lende toestanden onder gebracht zijn, die alleen het hoofdverschijnsel, n.l. het ver dwenen zijn van het bewustzijn, gemeen hebben. De flauwte of bezwijming (welke door bloedverlies, schrik, honger, dorst, hitte, koude etc. kan ontstaan en waarbij de alechte hartswerking op den voorgrond treedt) behoort hiertoe, zoowel als de schijn dood of verstikking (waar de ademhalings stoornis, zich o. a. uitende door een blauwe gelaatskleur, de oorzaak is van het buiten ketmf» geraken, zooals men dit vooral ziet hij verdrinken, gasvergiftiging, ophangen, bedelven, wurgen, ook bij electriciteitson- gevallen). Is bij de flauwte verbetering der hartswer'-:mg aangewezen, bij de verstikking is aanvulling der ademhaling noodig (kunst matige ademhaling)i geheel anders zal en moet deze hulp zijn bij de hersenschudding. Bii elk zwaar geweld, dat den schedel treft (val of slag 00 het hoofd bijv.) kan men bewusteloos worden. Deze bewuste loosheid, welke optreedt door tal van kleine en allerkleinste bloed-uitstortinkjeg tusschen de hersencellen, gaat gepaard met braken, terwijl een langzame pois zoo goed als nooit ontbreekt. Is er een schedelscheur tevens, dan ziet men bloed uit oor, neus eventueel keel of bij het oog onderhuids, te voor schijn komen. Bij de hersenschuddingen, waar dus een groot aantal bloedinkjes in de hersenen zijn opgetreden, als oorzaak van de bewusteloos heid, is rust, absolute rust, lichamelijk en geestelijk, de hoofdzaak. Door rust komen ueestal de bloeduitstortingen tot staan, het uitgetreden bloed wordt na eenigen tijd weer opgenomen en het bewustzijn keert geleidelijk ierutfzij het dan ook, dat soms 11e voorvallen, vlak voor en na het ongeval door den getroffene vergeten zijn. Koude, natte compressen, eventueel ijs, kunnen hier, naast rust, dienstig zijn. Wanneer men dit alles voor oogen houd!, is het logisch, om de oude opvatting, dat an zoo iemand wakker moet trachten te :oudai» door beweging, onzin. Dat lukt toch et en verergert het grondlijden. Dat ook kunstmatige ademhaling hier, door haastige eken soms toegepast, levensgevaarlijk is, or vermeerdering der bloedingen, behoeft - en nader betoog. Het moest eigenlijk wet- olijk verboden worden voor de zoogenaam- 1 e eerste hulp, om bij hersenschudding de kunstmatige ademhaling toe te passen. Met eenige voorbeelden uit de practijk wordt in het artikel verder aangetoond, dat rkeerde hulp bij hersenschudding of on deskundig vervoer doodeiijk bleek te zijn. Tijdschrift voor R.-K, Ouders en Opvoeders 1 September 1926, 17e all. Het Nederland" sche Boekhuis, Tilburg, 't ginartikeltje wiist even op 't ver- nd tuf schen onze gedachten en onze da- n, hot n.L de ideeën bii den mensch in- ed uitoefenen op zijn daden. Daaruit kt de schrijver deze conclusie voor de vroeger te zorgen, dat onder onze leiding de verbeelding van t kind niet vertroebeld worden kan door leelijke dingen, dat ons toezicht scherp moet zijn en dat het best van alles is, zich met de kinderen in hun vrije uren zeil op goede en verstandige wijze zooveel mogelijk bezig te houden." In het artikel over „De jeugd en het boek" wordt nog eens gewaarschuwd tegen slechte of onvoorzichtige lectuur. „Boeken zijn als menschen" zoo zeide eens een Duitsche dichter. In boeken schuilen zielen', in zielen van medemenschen; planten ze zegen of vloek overeenkomstig hun aard." De mid delbare school is dikwijls onpractisch, on pedagogisch op dit punt; er moet voor de examens te veel onder de oogem gebracht worden van half-volwasseii kinderen. Met nadruk wordt hier nog eens verwezen naar de brochure van Fr, Rombouts: „Wat laat ik mijn kinderen lezen?'' Alle boeken, waar tegen uit paedagogisch oogpunt bezwaar te maken is, moeten uit de handen der kin deren gehouden worden. Een eerste artikel „Dierenbescherming'' wil in de kinderziel brengen liefde voor de natuur en inzonder heid ook voor de dieren. Dat behoeft geens zins op overdreven-gevoelige wijze te ge schieden. In het juist geziene artikel over „Middenstandsscholen" wordt geklaagd en aangetoond, dot 't onderwijs niet aansluit aan de behoeften der middenstanders. De bevolking van onze Pensionaten, Lycea, etc. bestaat voor een groot gedeelte uit middens landers. Zijn daar de vakken b.v. vrije- en ordeoefetnngen, stereometrie, na tuurlijke historie, etc. wël in overeenstem ming met de toekomstige positie der mid denstanders? Andere vakken moeten daar- ovor in de plaats komen, zooals elementaire maatschappijleer, economie, schoonheidsleer, warenkennis, e. d. Deze zouden heel wat bruikbaarder zijn voor het later leven onzer middenstandsjongens en -meisjes, dan de kennis van bloemen eu planten of gymnasti sche halsbrckerijen. Sylvain de Rouck schrijft over de reinheid. Reeds vroeg moet door de ouders gewaakt worden. Dr. Good toonde aan, dat van de 4000 patiënten, die leden aan geheime ziekten er 45 pet. door die ondeugden waren aangetast van hun 11e tot hun 18e jaar, 24 pet. tusschen hun 7e en 9e jaar en 12 pot. reeds vroeger 1 Eenige practische en goed uitvoerbare middelen, ter bewaring der reinheid geeft de schrijver. v. L. Boekzaal der geheele wereld, 1 September 1926 9e afleve ring, Het Nederlandsche Boek huis, Tilburg. Deze aflevering toon tnog eens duidelijk aan, bet voorlichtend karakter van „Boek zaal" in al zijn echtheid en veelzijdigheid. Voor Katholieken wil „Boekzaal" een gids zi'rn op ethisch gebied, zonder echter de aosthethiek te verwaarloozen of laatdun kend te negeeren. Dit worde wederom be wezen door de degelijke en doorwerkte ka rakteristiek van J, Eilkema de Roo's werk, waarvan de waarde met ethischen en aes- the'ischer. maatstaf bepaald wordt, streng, doch eerlijk en sympathiek oprecht. Ednard Serrr.rens geeft in zijn beschou wing over Guido Gezelle blijk, van zuiver der kijk op de structuur van die groote ziel, dan de auteur van het besproken boek, Ur- bain van de Voorde, die Gezelle's natuur liefde aldus verklaart: „Aldoor herinnert Gezelle aan de natuurvergoddelijking der Hellenen, wier wereldvisie identiek was met de zijne''. Een ampele bespreking wijdt de geschied kundige redacteur, Prof, Huybers, aan het gedenkboek van het zilveren huwelijksfeest van onze Koningin. Welk een rijke aflevering: ruim 125 wer ken worden op de bekende nauwkeurige en degelijke wijze besproken, ook de andere rubrieken zijn actueel en belangrijk. Zoo kan men in de altijd interessante Verscheiden heden lezen van alweer een nieuw litterair tijdschrift „De Vuurtoren", in den geest van „Roeping" en „De Gemeenschap"; van een zeer veel belovende uitgave „Licht" (W. de Haan, Utrecht), die fn wekelijksche afleve ringen evrschijnend „zal toonen in een wis selende reeks van afbeeldingen en beschrij vingen al het groote en levende, al het merkwaardige en belangrijke, dat deze tijd en vroegere eeuwen aan kennis en schoon heid hebben opgeleverd". „Boekzaal" weet als steeds goed georiënteerd, anders dan andere bladen, zifn lezers op onderhoudende wijze volkomen' voor te lichten in de we reld van boeken en geestesleven. Ziin we goed ingelicht, zoo is «611 groote uitbreiding van het blad eerstdaags te wachten. „Boek zaal'' met ziin bekende staf van deskun digen, zal dit op origineele wijze weten te doen. Wij verwachten nog veel van dit in ternationale leidinggevende boekgebied! W, S. J. Bovenstaand opschrift slaat volmaakt op 't geschrift „Sluit de Gelederen", geschreven door den heer M. L. A. Klein en uitgegeven bij den Nederlandschen R.K. Politiebond St. MichaSl, Welk doel beoogt de heer Klein, die Bondsambtenaar is van bovengenoemden Bond met deze uitgave? Hij wil de Katholieke dienaren van politie winnen voor de Roomsch-Katholieke zaak. En hi) zet daarbij de puntjes op de i. Luister maar: „Ieder politieman" aldus de heer Klein - wil onder goede arbeids- voorw aarden arbeiden billijke regelingen voor het salaris, den werktijd, de uitkee- ringen bij ziekte, wachttijd en ouderdom-, een redelijken dienst, waarvan men op ge- wenschte tijden „vrij" kan krijgen, allemaal wenschen, welke ten deele of soms geheel ingewilligd moeten worden. Nu op dit gebied nog zooveel te wen schen valt, roepen wij u toe: „sluit de ge lederen! Wordt lid van St. Michaël", onzen Roomsch-Katholieken politiebond. Behoe ven wij het „vereenigd zijn" niet meer te verdedigen, daar de organisaties over de geheele beschaafde wereld, als het ware bur gerrecht hebben verkregen, de vraag blijft, waarom moet ik als Roomsch Katholiek mij in eene Roomsch-Katholieke vereeniging or- ganiseeren? Mochten er zijn, die meenen, dat de organisatie als zoodanig nog dient te worden aangepredikt, dan wijzen wij er op, dat reeds ongeveer zestig jaren geleden de beroemde Duitsche Bisschop, Mgr. von Ketteler als middel ter bestrijding der mis toestanden aanbeval: „De arbeiders te orga- niseeren, om door krachtige samenwerking hunne verlangens en rechten te verdedigen, dat is rechtvaardig en heilzaam, ja nood zakelijk!" En speciaal voor de R.K. dienaren van politie geldt dit: „Dat „St. Michael" terzake de salarieering en pensioneering er steeds als de kippen bij was om de belangen van zijn leden te verdedigen, achten wij zóó alom bekend en zoo, onaanvechtbaar vast staand, dat nadere aanduidingen gerust weg gelaten mogen worden, al heeft niet iedere actie het gewenschte succes opgeleverd. Een heel lijstje voorbeelden van gevoerde acties staan ons ten dienste, wanneer men er aan twijfelen mocht. Staat „St. Michaël" op post voor den politieman, er kan, er moet nog meer gedaan worden. Er zijn op politioneel gebied helaas nog te veel mistoestanden; er zijn dienaren van politie, welke aan de grootste willekeur zijn overgeleverd. Onze bond moet nog grootere krachten kunnen ontplooien. Iedere Roomsche politieman be hoort lid er van te zijn, om zoo sterk mo gelijk den strijd te kunnen aanvaarden en :deren in 't naderend jaargetijde: „dat het de overwinning met eere te kunnen behalen, c.zq plicht ia in dezen tijd nog meer dan i Zeiden we te veel, toen we hierboven aan stipten, dat de heer Klein de puntjes op de i weet te zetten? Men leze intusschen de brochure in haar geheel. Ze is het overwaard. Niets gevonden. De Justitie heeft Woensdagmorgen in gezelschap van een inspecteur van de cen trale recherche opnieuw een huiszoeking gedaan in het Woonwagenkamp aan den Hemweg bij Amsterdam. Op een der sectie- bureaux te Amsterdam was de mededeeling ontvangen, dat het geld, afkomstig van den overval in de Boaz-bank te Bussum toch in een der woonwagens verstopt zou zijn. De bewuste wagen werd opnieuw aan een onderzoek onderworpen, doch er werd niets gevonden. Woensdag is de militair Suit uit Enschedé bij het zwemmen verdronken. De man zou dien dag met groot verlof gaan. Een radio-telegrafist bij de Fransche vloot, Roger Matter, is dezer dagen het onverwachte buitenkansje ten deel geval len, dat hij eenig erfgenaam werd van het respectabele sommetje van 750.000 dollar, bij den huidigen koers ongeveer 24 millioen francs. Dit geld kwam van de moeder, die haar kind op jeugdigen leeftijd in den steek had gelaten en naar Amerika was vertrokken, doch bij haar dood haar misdaad wilde goed maken door haar jongen tot eenig erfgenaam te benoemen. De ionge matroos heeft het bericht van zijn fortuin heel kalm opgenomen. Als z'n diensttijd om is, wil hij zich een goede posi tie in de industrie verwerven. Men schrijft d.d. 12 Augustus uit Nieuw-York: Voor een paar weken trad hier een Oos terling op, Rachmed Bey, die zich een uur lang in een luchtdicht gesoldeerde kist on der water liet opsluiten en weer levend uit stapte. Voorrf viel hij in een „trance". Dat kan ik ook, beweerde Houdini. de wereld beroemde goodhelaar, die al zooveel dierge lijke mysteries ontmaskerd heeft en tot het rijk der goochelkunst heeft teruggebracht En wat meer is, ik kan het nog betgr zon der trance en, zal het <toen ook. Gisteren liet Houdini zich in zulk een kist opsluiten en bleef er een minuut langer dan ander half uur in, dus 31 minuten langer dan de Oosterling. Met een telefoon was hij met de buitenwereld verbonden en toen hij ein delijk uit de kist stapte was hij wel een bezwijming nabij, maar polsslag en andere lichamelijke symptomen waren niet zeer abnormaal. Een quaestie van zelfbeheer- sching en geduld, noemt Houdini het. Hij gelooft, dat opgesloten mijnwerkers of slacht offers van een onderzeeër het veel langer zouden kunnen, volhouden, maar meestal uit angst stikken. Het is zijn stokpaardje om bedrog van de massa onder het mom van bovennatuurlijke kracht te ontsluieren en op dat gebied pakt hij alles en ieder een aan. Maar hij erkent in één geval geen oplossing te zien en geeft de mogelijkheid van het afwezig zijn van trucs toe. En dat is zij den ouden bekende uit den Haag: Rubini. Rubini heeft lang niet van zich la ten hooren, maar is weer opgedoken, ver amerikaniseerd! Toen hij na zijn Europee- sche triomftochten in dollarlandi kwam, faalde hij hopeloos cm werd gérant van een restaurant. Hij kon zich niet concentreeren in dat krankzinnige gejacht, moest eerst acciimatiseeren, En dat heeft hij gedaan met het gevolg, dat hij in San Francisco weer zijn oude proeven met succes heeft afgelegd, per auto door de stad, en Houdlnf snapt het niet Bij het sprokkelen van hout vond een jongen fn de bosschen bij Boekei het lijk van den 27-jarigen K. uit Venlo aan een boom hangen. Het verkeerde reeds in ver ren staat van ontbinding. Volgens den dok ter moet het lijik er reeds ongeveer een week gehangen hebben, Ter zake van verduistering is Woensdag gearresteerd en naar Winschoten overge bracht de heer D. de Vries Jz„ graanhande laar en commissionnair te Finsterwolde, (Tel.) Woensdagnacht had in de Mortel te 's-Hertogenbosch een ernstige vechtpartij plaats. Daarbij werd zekere R. B., vermoe delijk met een bijl, ernstig verwond aan den linkerwang en met een mes in den rech terschouder gestoken. Dr. Mettrop achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzake lijk, De verwondingen bleken van emstigen aard. De toestand van B. is redelijk. Dé politie heeft drie personen gearresteerd. Tijdens de Koninginnefeesten hebben te Arnhem verscheidene vechtpartijen met de politie plaats gehad. Op twee plaatsen moest de politie zelfs van haar revolver gebruik maken en loste schoten in de lucht. Daar het publiek de arrestatie van aangeschoten personen be moeilijkte, moesten eenige malen charges worden uitgevoerd met den wapenstok, waarbij twee personen werden gewond. Een van hen moest in het Gemeenteziekenhuis verbonden worden. Een hoofdagent van po litie liep, doordat hij gewipt werd, verwon dingen aan den pols op. Des nachts hadden vechtpartijen op groote schaal plaats in de Nieuwstad en omgeving. De politie ontruim de twee café's, voerde charges uit en sloot gedurende een uur de Walstraat af. Ondanks het tapverbod verkeerden toch vrij veel feestgangers, meest opgeschoten jongens, in benevelden toestand. Op het Gemeentehuis van Lonneker (O.) heeft een moeder aangifte gedaan van de geboorte van een kind, met de mededeeling dat zij niet gehuwd was. Het kind kwam derhalve op haar naam te staan. Later bleek, aldus de „Stand.", dat de vrouw wel getrouwd was, doch niet wilde hebben, dat het kind den naam van haar man kreeg. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt wegens verduistering van staat. Door de marechaussee te Hontenisse (Zeeland) is aangehouden de vermoedelijke dader van de oplichterijen en diefstallen in verschillende hotels in Zeeland, o.a. te Scherpenisse, Domburg en Breskens. De zer dagen had de man zijn slag weer ge slagen te Hoofdplaat. Ilij ging wieg eender betalen en nam uit een tasch, die op ta fel lag, nog geld weg. De aangehoudene is ter beschikking van de justitie te Mid delburg gesteld. De Amsterdamsche pojitie heeft aan verschillende goud- en zilversmeden een lijst gezonden, waarin de ridderorden ver meld worden, welke toebehoorden aan den intendant van het Kon. Paleis en welke onlangs gestolen zijn. Dit zijn; een offi cierskruis van de orde van Oranje-Nassau, een bronzen medaille van de inhuldiging der Koningin, een zilveren medaille van het Koninklijk Huwelijk der Koningin, een officierskruis van de Wendische Kroon van Mecklenburg-Schwerin, een officierskruis van het Fransche Legioen van Eer, een officierskruis van de Gekroonde Valk van Sa'ksen-Weimar een officierskruis van Pe ter Frederik van Oldenburg een comman deurskruis van de Kroonorde van België, een commandeurskruis van de Danebrogs orde van Denemarken, een commandeurs kruis van de St. Olofs orde van Noorwe gen, een commandeurskruis van de Wasa- orde van Zweden, een commandeurskruis van den Heiligen schat van Japan, een commandeurskruis in de Kroonorde van Pruisen, een commandeurskruis van den Hendrik den Leeuw van Brunswijk, een gouden Kamerheersleutel. Het eenige dat niet ontbreekt was het Commandeurskruis in de Orde van Oranje Nassau, hetwelk door den heer Six thuis bewaard werd. EEN TERUGBLIK. De Jaarbeurs, welke a.s. Maandag te Utrecht wordt geopend, is de 15e, welke in ons land wordt gehouden. Een mijlpaal op den levensweg van het Jaarbeursinstituut, welke aanleiding geeft tot een terugblik. Zoo lezen we in het Jaarbeursblad i „Op naar de Jaarbeurs". En dan zien wij, heel in de verte, al weg wijzend in het verleden, de Eerste Jaarbeurs 'n proefneming, 'n nieuwigheid, 'n Schlager". Alles Nederlandsch fabrikaat en half Neder land, dat naar de Jaarbeurs wou. De tijden voor den handel waren zeer gunstig, er was een groote willigte om te koopen het was alles een „Reuzensucces". En na de eerste beurs kwam de tweede grooter, over heel Utrecht verspreid en de Beschermvrouwe der Jaarbeurs, H. M. de Koningin, kwam zelf de beurs openen en wéér was het er vol, en er werden nog meer en nog grooter zaken gedaan dan op de eerste en het Jaarbeursbestuur kwam voor den dag met plannen om het Jaarbeursinstituut een per manent karakter te geven en een eigen Jaar beursgebouw op te richten. Nog was het oorlogstijd, toen de derde beurs werd voor bereid in Februari zou zij plaats hebben en in November kwam de vrede tot stand. De derde beurs telde nog meer deelnemers dan de eerste twee en er kwam nog heel veel be zoek maar de koop-honger, die de beide eerste beurzen gekenmerkt had, was reeds verdwenen en er waarde op de derde beurs, in het voorjaar van 1919 al> het spook der onzekerheid rond. Toch bleven, *de eerste jaren na den oorlog, de tijdsomstandigheden gunstiger was, overal heen, mogelijkheid om te kunnen verkoopen er kon véél ge ëxporteerd worden over de grenzenhet eigen land had in een opluikende behoefte te voorzien. Het Jaarbeursinstituut floreerde en na de vierde beurs werd de internationa lisatie voorbereid. Het eigen Jaarbeursge bouw, waarvan Prinses Juliana den eersten steen had gelegd, naderde zijn voltooiing en tegen September 1921 werd, als vijfde in de rij, de eerste Internationale Jaarbeurs in Nederland aangekondigd. Een hernieuwde oplaaiing van het algemeene belangstelling een nieuw gebouw, nieuwe buitenlandsche deelnemers, het aantal participanten be reikte met een getal van 1508 zijn hoogte record en nieuwe banen lagen voor het Jaar beursinstituut geopend. Nieuwe banen.... Halfjaarlijksche beur zen, internationale deelneming, een vast Jaarbeursgebouw.... de Jaarbeurs zat te paard en kon gaan rijden. Maar de lucht betrokde economische hemel verduis terde met den dag, het werd donker, er vie len harde slagen. En met vurige letters stond aan den hemel van economisch Nederland het verschrikkelijke woord Malaise.... De Jaarbeurs heeft al de ellende van de malaise-jaren van a tot z medegemaaktvan elke fnzinking kreeg de Jaarbeurs haar deel mee te dragen de moedeloosheid in in- dustrieele kringen, de bezuiniging van regee- ringwege, de vermindering in koopkracht bij het publiek, de zwevende onzekerheid der valuta-fluctuaties het wreekte zich mede op het Jaarbeursinstituuthet aantal deelnemers kromp in, trouwe comparanten verdwenen, de zaken gingen loom en bij dat alles kwam eenerzij ds de twijfel aangaande het economische nut van Jaarbeurzen, ander zijds de concurrentie van afzonderlijke vak beurzen elders. Het waren zware tijden en handel en industrie trachten tevergeefs el kander moed in te spreken „Wie zee houdt, wint de reis 1" Toen de nood het hoogste was gestegen de zevende Jaarbeurs telde slechts 539 deel nemers was ook de redding nabij. De achtste Jaarbeurs werd ingezet met den strijdkreet „Wij houden zee" en het tweede ontwikkelingsstadium van het Nederland sche Jaarbeursinstituut begon. Een rustige opbouw, geheel verschillend van den eersten aanloop midden in den oorlogstijd nu geen bij-oogmerken bij de deelneming, geen mo tieven van „nationale demonstratie'', van „toonen wat Nederland als industrieland vermag", thans werd de deelneming en het bezoek van zakenmenschen uitsluitend be- heerscht door de vraag welk voordeel geeft mij de deelnemingwelk belang heb ik bij een bezoek. De eenig juiste basis. En op die basis werd voortgebouwd, werd uitge bouwd. Het aantal deelnemers steeg gesta dig, de handel begon voor zijn inkoop met het Jaarbeursinstituut rekening te» houden. En regelmatig op tijd luidde elk half jaar de Jaarbeursklok te Utrecht en kwamen daar de producten en wederverkoopers te zamen. Telkenmale werd de organisatie verbeterd; de groepsvorming werd ingevoerdcom missies van advies uit de deelnemers zelf gekozen, werden in het leven geroepen nieuwe groepen vormden zich, nieuwe be drijfstakken werktuigen en machinerieën voor de Zuivelindustrie, de galanteriewaren gingen deelnemen, het Vaste Jaarbeurs gebouw werd uitgebreid met een nieuwe machinehal en met het gebouw der Handels beurs. En thans hijschen we'ide vlag met het cijfer XV.... Er is een Oud-Hollandsch rijmpje, dat Zegt daar moet veel geleden zijn, daar moet veel strijd gestreden zijn. Er is veel strijd gestreden en er wordt nog hard gevochten om het bestaan bij het instituut der Neder landsche Jaarbeurzen. Want de lucht is hel derder geworden en de atmosfeer zuiverder en de golven slaan niet meer zoo angstig hoog maar nog altijd is het vechten. Maar het is een strijd op vasteren bodem, het is een actie op krachtiger grondslagen, het is een kamp, waarbij de Jaarbeurs zich hoe langer hoe 'meer gerugsteund voelt door handel en industrie. De industrie heeft het Jaar beursinstituut leeren waardeeren als de meest gunstige gelegenheid om haar afzetgebied te vergrooten, haar clientèle te vergrooten, contact te behouden met hare oude afne mers en handelsrelaties aan te knoopen met binnen- en buitenland. En de handel gaat de Jaarbeurs beschouwen als het centrum van zijn inkoop, als de plaats, waar, uit de grootst mogelijke verscheidenheid van offer tes, de beste keuze kan worden gedaan, als de plek, waar op zakelijken grondslag het nauwste contact verkregen kan worden tus schen fabrikant en winkelier, producent en wederverkooper. En daarom zijn wij trotsch op dat cijfer XV Want dat cijfer bewijst, dat de Jaarbeurs zich vaster voet heeft weten te veroveren in het handelsverkeer van Nederland het be wijst, dat de Jaarbeurs geen oorlogskindje is geweest, geen voorbijschietende ster, geen vluchtige verschijning. Maar dat de Jaarbeurs gegroeid is tot een permanent instituut, in het midden des lands en ook in het midden des volks staande, het instituut van en voor nijver Nederland. De agent-genèraal voor de schadevergoe- dingsbetalingen deelt mee, dat door de gis terenmorgen plaats gehad hebbende beta ling van 45 millioenen gouden marken door de Duitsche rijksspoorwegmaatschappij Duitschland het volle bedrag van de in het rapport der deskundigen, voor het tweede jaar vastgestelde betaling van 1220 millioen R.M. heeft verricht, met uitzondering van een klein bedrag van ongeveer 8 millioen Mark uit de transportbelasting, dat eerst op 21 September verschuldigd is. De tot dusver als betalingen voor het tweede jaar ingekomen bedragen zijn als volgt ver deeld: lo. Bijdrage uit de Duitsche begroo- ting 250 millioen; 2o. Rente van de Duit sche spoorwegobligaties 595 millioen; 3o. transportbelasting 24!.905.000 gouden mar ken; 4o. rente van de Duitsche industrie- obligaties 125 millioen. Gisterenmorgen is er een belangrijke wen ding gekomen in de crisis in de kolennijver- heid. MacDonald en andere leiders der fractie van de Arbeiderspartij hadden een langdurig onderhoud met het bestuur van den Mijnwerkersbond, dat aan de heden te houden gedelegeerden-conferentie aanbeve lingen zal doen. Naar aanleiding van de gunstige berichten uit Genève zal de kabinetszitting van de Duitsche rijiksregeering waarschijnlijk toch nog heden plaats hebben, zonder dat dan echter reeds beslissingen zijn te wachten, die eerst zullen worden genomen, wanneer de ambassadeur Von Hösch eu de financiee- le deskundige dr. Gauss te Berlijn zijn. aan gekomen. De rijkskanselier gaat niet naar Genève. Dr. Stresemann zal leider der Duitsche de legatie zijn. Daar de zitting ran den Raad ven den Volkenbond tot Vrijdag uitgesteld is, zal den' 2en September dus geen zifting plaats hebben. Dien dag zullen verschillende par ticuliere besprekingen worden gehouden. Sir Eric Drumüiond stelt zich voor de raads leden bij zich samen te roepen om tot klaar heid te kunnen- komen. De minister v, buitenlandsche zaken heeft, sprekende over de binnenkort te Genève te houden Assemblée, verklaard, dat de houding van Spanje dezelfde bleef en dat de regeering beslist haar eisch handhaafde inzake een permanenten zetel in den- Raad. Iedere andere formule Interesseerde haar niemendal. Het departement van handel heeft offi cieel doen weten, dat de buitenlandsche Kamers van Koophandel, om haar werk zaamheden in Turkije te kunnen voortzet ten, binnen 14 dagen haar naam moeten wijzigen in „clubs" of „vereenigingen" en zich moeten houden aan de wet op de ver eenigingen. Men verwacht, dat de kamers van koop handel zich hiertegen; eenparig zullen ver zetten-, daar een wijziging in den naam ook het Internationaal geworden karakter zou veranderen en de naam algemeen gebruike lijk is geworden. Gistermorgen brak .brand uit in de be nedenverdieping van een huis met vijf qjpges te New-York, dat door negers wordt be woond. Elke uitweg was afgesneden, ter wijl aan den voorkant van het gebouw de straat diep was uitgegraven voor den in aanleg zijnden ondergrondschen spoorweg, door de brandweerlieden niet m staat waren aan die zijde ladders te plaatsen. De negers leunden- uit de vensters en riepen om hulp, velen sprongen- naar beneden en werden min of meer ernstig gekwetst. Vijf lijken werden uit het puin te voorschijn gehaald, een persoon wordt nog vermist. De „Times" meldt uit Shanghai, dat hef bericht, als zouden de Kantonneesche troe pen. Hankau, het hoofdkwartier van Woe Pei Foe, veroverd hebben, van allen grond ontbloot is. Volgens Japansche berichten, afkomstig uit Hankau, zouden de troepen van Woe Pei Foe gedemoraliseerd zijn en verscheiden tegenslagen hebben ondervonden en zou het zuidelijke leger snel op Woetsjang aan rukken. De troepen van Woe Pei Foe maken zicK gereed den opmarsch der Kantonneezen te Tsjinfangsi op 12 mijl afstands van Wpe- tsfang tegen te houden. Zij maken eveneens loopgraven in de omgeving van Woetsjang. Te Hankau komen uit het Noorden voort" durend versterkingen aan. In de consessoes van Hankau komen aanhoudend vluchtelin gen uit Woetsjang en om-geving. Men gelooft dat Soen Tsjoeang Fang, dSe slechts weinig versterkingen zond, om Woe Pei Foe te helpen, voornemens is een hou ding van gewapende neutraliteit in acht te nemen tenzij een inval wordt gedaan in zijn vijf provincies. Hij werft troepen aan en neemt alle voorzorgsmaatregelen. Ten gevolge van stortregens staan ver scheiden dorpen in de omgeving van Bar celona onder water. De schade is zeer groot. Gemeld wordt, dat door een grondver schuiving de posttrein van Barcelona naar Valencia ontspoord is, waardoor 17 perso nen werden gedood en 36 gewond. Door de overstrooming moeten 36 men schen gedood zijn. AMSTERDAM, 1 Sept. Vee. Aange voerd: 276 vette kalveren, le kwal. 0.92 1.02, een enkel prima boven noteering, 2e kwal. 0.780.90, 3e kwal. 0.640.76 per K.G., levend gewicht; 50 nuchtere kal veren 1220 per stuk; 582 varkens. Overz, en Geldersche (vleesch) le kwal. 0.940.95, vette varkens 0.900.92 per K.G. slachtgewicht. AMSTERDAM, 1 Sept. Aardappelen, Be richt van den makelaar Jac. Knoop). Zeeuw- sche bonten 3.203.60, blauwen 33 20, bl. eigenheimers 2.302.50, eigenheimers 1.702.40; eigenh, poters 1.601.808. IJpolder eigenheimers 1.702.10, blauwe eigenheimers 1.102.45; Andijker bonten 33.20, Langedijker muizen 3.504.20; Noord-Hoil, eigenheimers 1.60—2.10; blau we eigenh. 2.102.45. Rijper muizen 2.803.40; Beverw. zandaardappelen 3.504.20; Hillegommer 44.20; Flak- keesche eigenheimers 2.402.50; bl. eigenh. 2.50—2.60; Friesche borgers 2.30. Alles per H.L. BOVENKARSPEL, (station), 31 Aug. Aardappelen Koks 1.401,45; Due 1.65 1.80: Ninetyfold 11.15; Schotsche 2.25—2.50, kleine 2.40; blauwe 1.75— 2.20; bonte 2.252.40 per b., aanvoer 1000 b. Uuien. Groote gele 1.101.20; drie lingen 11.10; Nep. 2.102.30 per b., aanvoer 450 b.; Bloemkool le s. 8.20 18.90, id. 2e s. 3.20—6.40; id. 3e s. 0.75— 3.10 per 100 stuks, aanvoer 55.000 st. Roode kool 0.702.90 per 100 K.G., aanvoer 34.000' K.G.; Gele kool 1—1.60 per 100 K.G. aanvoer 14.400 K.G.; Witte kool 0.50 1 per 100 K.G., aanvoer 14.800 K.G.; Slaboonen 0.350.90 per 15 K.G., aanvoer 300 zak;Augurken 0.320.42 per K.G., aanvoer 850 K.G. ASSEN, 1 Sept. Eieren. Op de markt van de V, P. N. waren aangevoerd 127.500 stuks. Prijs 6.508.50 per 100 stuks. GRONINGEN, 31 Aug. Eieren. Groothan- delprijs 5.756.25 per 100 stuks; voor den kleinhandel 1.50 per 20 stuks. 's-HERTOGENBOSCH, 31 Aug. Boter- mijn. Aanvoer 25.050 K.G. Prijzen; hoog ste 1.80. TER AAR, 31 Aug. Veilingbericht van de R.K. Tuindersvereeniging „God zij met ons". Mooie Snijboonen 5095 ct„ extra idem 1.55 1 srt. 20 cent, 2e sort 9 cent, Prins.b. z. dr. I 85 cent, mooi 1.30 per 10 K.G. Fijn 8.30; II 5.40; extra 9; F. B. I 2.80; Bast, I 1.85; Grof I 1.55; Stippel 12 cent, K. K. 28 cent per 25 Kg. TER AAR, 31 Aug. Veilingbericht van de R.K. Tuindersvereeniging „St. Phocas". Na aftrek van veilingskosten. 1002 manden Snij boonen I 25 et.; 60 manden II 0.8; 913 manden mooi 64 ct.24 manden extra 1.83; 104 manden Prins.b. z. dr. I 91 ct. 5 man den mooi 1.27; 22 manden w. pronkb. 23 ct,; dubb. st. pr. 37 ct.; 118 manden Spek- boonen 18 ct. per 10 K.G. 69 manden Fijn I 5.55; 12 manden Fijn II 3.65; 34 manden mooi 7.85; 98 manden. F. B. I 2,80; 4 manden II 1.60; 205 manden Bast. I 1.70; 634 manden Grof I 1.60; 4 manden G. Grof 45 ct., 420 manden Stippel 10 ct., 17 manden Fijn Stippel 45 ct., 119 manden K-K. 40 cent. Velling van 1 Sept. 1926. Snijboonen 326, idem sprot 0.406; stokboonen 522; stamboonen 38; spekboonen 1.103.60; pronkboonen f 2.103.90; pos telein 0.603; spinazie 0.705; uien 3.60— 4,30 per IOO Kg.; tomaten A 6.307.40, idem B 4.90—6.40, idem C 4.80—6.40, idem CC 2.804.10 per 100 pond; kom kommers 1 soort 2.60—5.80, idem 2e soort ƒ0.903,70, idem 3e soort 0.30 2.60. idem gele 0.305.80; bloemkool 1 19; andijvie 0.30—2.10; kropsla 0.80— 2.80 per 100 stuks; peen 0.703.30; kro ten 1.403 per 100 bos; eieren 6.507 per 100 stuks. GOUDA, 2 Sept. Aangevoerd 281 partijen kaas. Prijzen le kw. met Rijksmerk 45— 51; 2e kw. idem 3844; le kw. zonder Rijksmerk 4044; 2e kw. idem 3639. Handel flauw. GELDERMALSEN, 1 Sept. Fruit. Ter Veilingsvereen. „Geldermalsen en Omstre ken" besteedde men heden voor Williams duchesse le soort 1016 Transparent de Conse, 14, Seigneur d' Esperen le soort 15 20, Franscmhe wijnperen 1921, Trijntjes 78%, beurré-peren 69, Kees Gijsbert- peren589, tafelappelen 89, notarisappelen 1213, boschappelen 8%, Aagjes 9, bloemee 1216, meloenappelen 9%, Beurré Hardy 1820, Bonne Louise 1730, Woudhuizers 1216, spiegelperen 68, Clapp's favor 24 29, honingzoet 6, nl. maagden 78, foppen peren 6%7%, fijne hemdjes 7%11, zure schijvers 7, beurréé van den Ham 17, beurré de Amalis 11 durandeau 811 y2, juttepe- ren 0034, maagdenperen 1214, Oranje bergamotten 5 y2, wijnperen 1219, berga motten 6, soldat labourreur 68 y2, bonne chretien Williams 7%8, muskseperen 5 10, calabasseperen 1314, princesenobels 9, diamantperen 9 mankscodlin 17, sharSe- mowsky 23, klaasjesperen 7, jasappelen 7, suikerperen 57%, zure bloemmee 11 y2, suzanna-appelen 10, conselle de lacour 9, Julius Duquot 12%, bloemmee extra 16, Rein Victoria 1523, goudappelen 13%» Souve nir du Congrès 16%, sijsjesperen 11%13 langehalzen, 6, grauwe beurré 11%, roodjes- peren 3, damperen 6, Eva-appelen 7 9%, trosjesperen 5, pondappelen 12%, perzikpe ren 67, Avezaathsche capelle 7, meloen peren 6%, zure schijvers 5, groentjes 5%, tuinappelen 8 Jan Lucas-appelen 9, Wirk jesperen 7, Cox'pomona 11 meloenappelen q 15%, tarwe-appelen 8%, Beurré Lebrun 710%, zomerbergamotten 67, abrikoos peren 7%, kandijzoet 9%, Jan Willems 8%, goudballen 6%, Fransche schijvers 7, Chinee- zeperen 7, zonzoet 10, weidragers ,5%, ci troenperen 5, keizer Alexander 14%, kort- stelen 18, Beurré de Mérode 8, streepzuur 6% Princese de Mari, 10, wijnzuur 8, Marie Louise 10, diverse handperen 89, alles per kg. HOORN, 1 Sept. Varkens. Aanvoer 39 vette varkens f 0.760.80 zouters f 0.62 0.68 per kg. (schoon). Handel goed. Eierenveiling. Kipeieren wit f 66.90 bruin f 6.607.30 eendeieren f 5.405.60 per 100 stuks. Aanvoer 19337 kip- en 879 eendeieren. MAASTRICHT, 1 Sept. Botermijn. Prij zen hoogste f 1.88, midden f 1.78, laagste f 1.50. Aanvoer 134.475 kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6