Van de eerste tot de derde hand. Verkeersongevallen. ■9999991 Stadsnieuws. ;W Vrijdag 3 September 1926++- 50ste Jaargang No. 16344 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad BINNENLANDSCH NIEUWS. Mededeelingen van de R. K. Staatspartij. De R. K. Volkspartij. 4 September ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE Statuten. Op hol geslagen. Te Medemblik. Tegenwoordigheid van geest. De waterleiding in Haarlemmermeer. Het ongeluk op de Loosdrecht- sche Plassen. VAN ONZE RECHTBANK. Een krachtmeting tusschen twee motoren en wat er het gevolg van was. Het Militaire Hospitaal en Heemschut. Pensioenfonds voor Nederl. Tooneellisten. Een brutale inbraak in Haarlemmermeer. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlenk Telegraphïsch Weerbericht Van de ladder gesprongen. De autobusdienst Noordwijk-aati» ZeeHaarlem. Jubileum G. H. van Looy. Esperanto on de Lagere School. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qflfln Levenslange geheele ongeschiktheid tegen ongevallen verzekerd voor een der- volgende uitkeeringen: JÏUUU...e-lies van beide armen, beide beene tot werken beenen of beide oog door f yen bij een ongeval mei OCfl bij verlies van een hand, flOK 0 bij verlies van een f GH 0 bij 'n breuk vanf bij 1' «JU. doodelijken afloop:* Zf«JU. een voet of een oog: itdO. duim of wijsvinger tSU. been of arm; 1 "xU. a; verlies v. een andere vinger. Wie wel eens een blik slaat in de open bare klachtenbussen als daar zijn: de verslagen van Kamer- en Gemeenteraads zittingen, de ingezonden-stukken en vragen- rubriek van de dagbladen en dergelijke, die komt herhaaldelijk tot de conclusie, dat het menschdom erg hardleersch is. Met een bravour, als had hij het euvel ontdekt, beklimt een Kamerlid het spreekgestoelte, rijst een raadslid van zijn zetel op en spreekt over een rivier, die hoognoodig gekanaliseerd, een brug, die vernieuwd, een openbaar gebouw, dat afgebroken moet worden, ook al is hij binnen vijf jaar de tiende spreker over heizelfde onderwerp. En zoo kan men in onze dagbladen van vragers en inzenders dezelfde ervaring op doen. Vandaag zet de redactie in de courant hoe lang men een dienstbode bij ziekte moet uitbetalen en hoe men luis bij zijn kippen verwijdert. Morgen vraagt een lezeres: hoe lang moet ik mijn dienstbode, die ziek is, uitbetalen en een ander: hoe kan ik luis bij mijn kippen verdrijven. We zijn hardleersch. Onder de geregeld terugkomende critische ontboezemingen be hoort de klacht van den stedeling over hooge prijzen voor dagelijksche levens behoeften en voornamelijk over „schande lijke" practijken van producenten, die hun waren liever vernietigen of laten bederven dan ze voor lagen prijs aan de verbruikers te geven. Allerlei omstandigheden werken er toe mede om deze oude klacht thans weer op de lippen van duizenden te bren gen, nu de noteeringen van groenten-, aard appel- en fruitveilingen in geen verhouding staan tot de winkelprijzen; maar vooral, nu er berichten komen over kostbare etens waren, die op de akkers liggen te rotten. De reeds meermalen besproken grieven hoort men nu weer overal: waarom wordt den boeren niet belet de groente te vernie tigen; waarom moeten er nog aan den klein handel betrekkelijk hooge prijzen worden betaald voor producten, die op de markt geen waarde hebben; waarom grijpt de overheid niet in? We willen nogmaals het netelige distribu tiesysteem bespreken, op gevaar af, dat men ons over een maand met dezelfde klachten aan boord komt. Wij willen dan beginnen met de opmer king, welke doorgaans tegenover alge- meene beweringen moet worden gemaakt: wees voorzichtig met uw oordeel, vooral met uw veroordeeling en maak onderscheid. Toen er eenige jaren geleden een over- rijke suikeroogst in Cuba was en van daar berichten kwamen over vernietiging van millioenen kilo's suiker, ajleen om den prijs op „peil" te houden, Rebben wij op het schandelijke van dergelijke practijken gewezen. Een kostbaar voedingsmiddel alleen om speculatieve doeleinden verloren te laten gaan is nimmer te verantwoorden. Hiermee mag men echter niet vergelijken, wat nu van onze boeren in „de Streek'1 gemeld wordt, dat zij n.m. gele kool en boonen omspitten tot mest of door de koe- boeren voor veevoeder laten weghalen, omdat zij er geen hooge prijzen voor kunnen krijgen. Het boerenbedrijf is geen philan thropic, men kan van de bewerkers van den bodem niet eischen, dat zij de stede lingen gratis vap voedsel voorzien. En daarop schijnt het dit jaar door onmogelijk heid van uitvoer neer te komen. Wij lezen immers een berekening van een landbou wer, die een schuit met 2100 K.G. gele kool naar de markt bracht en die met zeventig cent thuis kwam. Mag dat geëischt worden? Kan men zoo iemand verbieden, dat hij zijn product voor bemesting gebruikt of voor veevoeder verkoopt en zoodoende minder verlies maakt? Wie zoover is, dat hij deze practijken begrijpt en er zich zuchtend bij neer legt, die richt zich tegen den tusschenhandel; en hier krijgt heel merkwaardig de stedeling den boer mee. Niemand toch, die zoo op den winkelier gebeten is als de boer, die zelf geen loonenden prijs voor zijn artikel kan krijgen en zijn product in de tweede hand met een paar honderd procent „winst" ziet verkoopen. Nu willen wij niet alle practijken van den tusschenhandel verdedigen en zouden niet graag worden aangewezen als rechter om te bepalen, wat als billijke en redelijke winst voor artikelen in de tweede hand mag worden aangemerkt. Maar ook hier geldt, dat men zich voor lichtvaardig oordeel heeft te hoeden. Ons distributiestelsel in de steden eischt nu eenmaal, dat ter wille van de bestaande concurrentie aan de verlangens van het publiek wordt voldaan. En het publiek is in onzen overbeschaafden tijd veel en veel eischend. Die eischen van comfort en hygiene zijn kostbaar; wie ze verlangt, moet ze betalen, dat is billijk. Laten wij ons tot de hierboven bespro ken klachten bepalen. Wanneer de prijzen in de eerste hand, dus op de veilingen, winstgevend zijn voor den producent, hooren wij gemeenlijk de minste klachten. Aan hooge prijzen immers zijn wij gewoon geraakt. Stel, dat een bloemkool aan de markt veertig cents opbrengt en de tus schenhandel legt er tien cents op; we hooren geen muis piepen. Wanneer echter voor een kool aan de markt slechts enkele centen te maken zijn en de handelaar vraagt als van ouds zijn dubbeltje voor de distributie, dan wordt er geklaagd over den woeker van honderden procenten winst. En toch, de auto, die met glimmende spiegels langs de huizen gaat; de groentewagen, die met de fijnste soorten over tientallen manden verdeeld, moet worden rondgereden, de winkel, die huur, belasting, licht en bedie ning vergt, al die factoren maken, dat de tusschenhandel op dezelfde kool zijn dub beltje moet leggen, of deze al eenige centen of een paar kwartjes aan de eerste hand opbrengt. Het distributie-proces, ofschoon dikwijls ontevredenheid verwekkend, mag dus geen aanleiding zijn, om zonder meer de ver schillende schakels in staat van beschuldi ging te stellen. Ook zij men voorzichtig met den uitroep: waarom grijpt de overheid dan niet in? De practijk bewijst, dat gemeentelijke bediening al heel weinig invloed heeft op de hoogte der prijzen; dat het publiek bij vrije concurrentie meestal beter gebaat is. Wanneer de stedelingen schuld willen zoe ken, dan moeten zij bij zich zelf beginnen. In veel plaatsen en waarlijk niet van de kleinste, in steden als Nijmegen, Maas tricht, Tilburg enz.; gaan de huisvrouwen of haar dienstboden en heel vaak beiden te zamen naar de markt en koopen daar tegen marktprijs uit de eerste hand. Waar deze gewoonte niet bestaat is het billijk, dat de tusschenhandel zijn moeite en risico beloond krijgt. Klachten over te groote winsten van dien tusschenhandel blijken bij onderzoek meestal zeer overdreven. En waar onregel matigheden bestaan, zijn deze door gemeen telijke distributie niet zóó te verhelpen, dat de prijzen merkbaar dalen. De eenige gegronde klacht, welke tegen ons distributiestelsel kan worden ingebracht is een fout van veel grooter omvang, n.m. de slechte verdeeling van productie en arbeidskracht internationaal bezien, met al de in- en uitvoerverboden, welke een groote vraag naar een bepaald artikel en een over vloed van hetzelfde product op eenzelfde oogenblik mogelijk maakt. In Genève heeft men het vraagstuk van een betere wereld economie onder handen genomen. Het is een schrale troost te hooren, dat wij moeten wachten, tot men daar een oplossing gevon den heeft. En toch, de fout zit nergens anders dan in den onwil der volkeren om met elkander samen te werken in plaats van tegen elkander op te bieden, 't Is te hopen, dat de oplossing niet uitblijft, tot de nood ze te zamen drijft! Het Bondssecretariaat deelt ons mede, dat de Bondsvoorzitter bet Bondsbestuur heeft opgeroepen voor een vergadering te houden op Zaterdag 25 September a.s. te Utrecht. Op deze vergadering zal besproken wor den den stand der reorganisatie-werkzaam heden der R.K. Staatspartij, en zal de voor bereiding worden getroffen voor de eerste vergadering van den Partijraad, die in Oc tober a.s. bijeenkomt. Het Pers-Bureau Vaz-Dias meldt d.d. 2 Sept.: De Provinciale Kieskring Noord- Holland der R.K. Volkspartij mocht op zijn verzoek om in audiëntie te worden ontvan gen, van den Bisschop van Haarlem een schrijven ontvangen, waarin medegedeeld wordt, dat aan dit verzoek niet kan wor den voldaan, omdat de H.H. Bisschoppen zich zoo nauwgezet onthouden van de po litiek. 1 De Kieskring zal in een laatste schrijven aan den Bisschop zijn groote spijt betuigen over het niet in audiëntie ontvangen en het vertrouwen daarbij uitspreken, dat deze vingerwijzing van den Bisschop tot ge volg moge hebben, dat onze Partij in den vervolge verschoond zal mogen blijven van daadwerkelijke tegenwerking van de zijde der R.K. Geestelijkheid. De R.K. Democraat (orgaan der R.K. Volkspartij) van 1 Sept. publiceert den vol genden brief, d.d. 10 Aug. j.l. aan Z. D. H. den Bisschop van Haarlem gezonden: Monseigneur. Naar aanleiding van Uw schrijven van 28 Juli 1926 als antwoord op ons schrijven van 26 Juli te voren, moge het ons veroorloofd zijn Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid be leefdelijk te verzoeken een drietal afgevaar digden van onzen Kieskring in audiëntie te willen ontvangen ter nadere bespreking van de bewuste aangelegenheid. Wij verzoeken U, het daarheen te willen leiden, dat wij in den loop der volgende week tot U worden toegelaten op een door U te bepalen dag en uur, waarvan wij gaar ne drie dagen te voren bericht ontvangen. Van Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid, De onderdanige dienaren in Jezus Christus, Namens het Bestuur van den Kieskring Noordholland der R.K. Volkspartij, De Secretaris, J. J. GEMMEL. Hierop antwoordde Monseigneur: Haarlem, 17 Augustus 1926. Mijne Heeren, Aan Uw verzoek om eene audiëntie kun nen Wij niet voldoen. Wij begrijpen zeer goed, dat Gij met Ons in discussie wilt treden over bepaalde politieke quaesties; maar het moet U toch wel bekend zijn, dat de H.H. Bisschoppen zich daarvan zoo nauwgezet onthouden. Uw algemeene vraag echter over de toe laatbaarheid van eene scheuring is door Ons tot tweemaal toe zoo duidelijk mogelijk be antwoord en daarover' kunnen Wij niet dis cussieeren, Overigens kunt Gij in U vrien delijk gezinde bladen zèlven lezen, dat Gij niet eens verstandig handelt. Met all« hoogachting inmiddels, Uw diénaar in O. H. t A. J. CALLIER, Bisschop van Haarlem. Sociëteit „St. Bavo", Vioolonderwijs, 3 uur. Geel Wit 5' uur. Gewone zittingen 7 uur. Bestuur Kamercentrale Haarlem, half 3 uur. St. Jozef gezellen-gebouw, Jansstraat 59. Geppend van 8 tot 10 uur. Café Brinkmann, Gr. Markt. 96ste Algem. vergadering van Leeraren aan Ned. Gym nasia, 10 uur en 2 uur. Gem. Concertgebouw Revue Henri ter Hall 1926 8 uur Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89/4 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van Ql4 12 uur R.K. Arbeidsbeurs vóór Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.K. Bevolkiugsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- avond. R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotbeek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1. - Zondags en Woensdags van 8—-10 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671, St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K, Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SN Ei-V ERB AND, Centrale Post Telef. /5151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan deB buisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsongei vallen. Telefoon 10231. vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoot 10392). De „Staatscourant" bevat de statuten van de „Hyacinth", groep van hyacinthenkwee- kers dér Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, alhier. Woensdag sloegen in het land van den heer B. aan den Kruisweg te Haarlemmer meer de voor een ploeg gespannen paarden op hol. De bestuurder wist zich nog intijds in veiligheid te brengen. Een der paarden kwam in de sloot terecht en kon niet dan met groote moeite behouden op 't droge worden gebracht. Een zoon van den heer K, reed met een beladen vrachtauto en nam bij het hotel van den heer B. de draai te kort, zoodat een gaslantaarn, welke aan dit hotel bevestigd is, totaal werd stukgereden. De deelnemers van de z.g. beurs, welke daar wordt gehou den, wisten halsoverkop de vallende scher ven te ontkomen. Door het personeel der gasfabriek, werd spoedig het lek gestopt. Men schrijft ons bet volgende: Op Koninginnedag 's middags om kwart over vijf, kwam een motorrijwiel, genummerd» G 24812, de Dreef af rijden richting Heem stede, en om de goede hoedanigheid van den rijder niet te na te spreken, ging het met een slakkengangetje, en met kalmte en overleg ging deze, door de menschenmassa heen, tot op eens een signaal klonk en de motor stond stil. Ter plaatse vlak voor hotel Dreefzicht was een jongetje overreden. Oorzaak? Twee dames, beide met kinderen aan hun hand, wilden den weg oversteken, wat ook ge makkelijk kon, doch een der dames oor deelde het beter om even te blijven staan, om den motor te laten passeeren. De dame, die reeds aan den anderen kant van den weg liep, had een jongetje aan haar hand, die kon de oorzaak geworden zijn van een groot onheil. Juist op het moment dat de motorrijder zou passeeren, brak hij los en liep onder het voorwiel, sloeg tegen den grond en kreeg het achterwiel over z'n beentjes. Op geen twee meter afstand stond de motor stil en de rijder daarvan kwam oogenblikkelijk terug, om te zien wat er eigenlijk was gebeurd. Hij bood tevens zijn excuus al aan. De dame, vermoedelijk de moeder, hielp het knaapje op de been en schudde dezen flink door elkander, blijk baar om dezen aan 't huilen te krijgen en diende hem tevens een afstraffing toe met te zeggen: zie je wel, dat komt er van als je niet bij me blijft. De motorrijder 'roeg of het ventje zich bezeerd had. Neen, ant woordde het ventje huilend. O, zei de dame, dat is best afgeloopen. En, voegde zij er aan toe, rijdt u nu gauw door, mijnheer, an ders krijgen we nog een opstootje waar wij niets aan hebben, terwijl ik u niets te ver wijten heb. Eenige heeren duwden vlug den motor weg en voorbij was alweer een sen satie. Men schrijft ons uit Haarlemmermeer: Naar wij vernemen, is er van de zijde van de directie der provinciale waterlei ding bii het gemeentebestuur van Haar lemmermeer over geklaagd dat in dezen grooten polder nog zoo weinig perceelen zijn aangesloten bij de duinwaterleiding. De provincie heeft zich niet van den kleinen kant laten zien en over een lengte van meer dan 100 K.M. een buizennet la ten ingraven, in de stellige verwachting, dat dit door de inwoners zou worden ge waardeerd en de gelegenheid om voor zeer billijken prijs heerlijk drinkwater in over vloed te ontvangen d,ankbaar zou worden aangegrepen. Tot heden is deze goede verwachting op een teleurstelling uitgeioopen. Terwijl de ingezetenen van Aalsmeer en Uithoorn bijna zonder uitzondering hunne perceelen hebben doen aansluiten, zijn er in Haar lemmermeer nog tal van woningen, die niet zijn aangesloten, Dit is erg jammer en eigenlijk wat onverklaarbaar. Want jaren achtereen is er van alle kan ten gevraagd om leidingwater; de ge meente zelf heeft allerlei vergeefsche po gingen gedaan om dit moeilijke vraagstuk op te lossen; eindelijk heeft de provincie de uitkomst gebracht. Deze is echter met haar kostbaar werk niet begonnen alvo rens de gemeente in haar bouwverorde ning d» bepaling had opgenomen dat de eigenaar van elk perceel verplicht zou zijn om dit aan te sluiten, indien dit op een afstand van minder dan 40 meter is gele gen van de buisleiding. Naar 't schijnt zijn vele ingezetenen. zeifs leden van den raad en vooraan staande personen met deze bepaling niet goed op de hoogte. Overal waar het buizennet is aange- bracht, inoeien da aanliggende perceelen behalve in enkele speciale gevallen worden aangesloten. Zouden de eigenaars hiermede in gebreke blijven, dan zullen andere maatregelen moeten volgen en de eigenaren tot naleving van de verordening worden gedwongen. Het zou wel jammer wezen als na, al de ellende, welke in yroeere dagen door watergebrek is geleden zulke dingen nog noodig waren Misschien .is hiar misverstand in het spel of nonchalance en geen opzet. Gelijk enkelen ook nog meenen dat het geoorloofd is om zelf water te tappen uit een grondkraan of zijn buren, die niet zijn aangesloten, water te laten halen uit een aangesloten perceel. Dit is ook misverstand en zelfs diefstal; eer. strafbaar feit, waarop gevangenisstraf volgen kan. Aan de politie is gevraagd hirop toe te zien, zoodat men. zich ge waarschuwd kan achten. Wij meldden een dezer dagen dat bij een roeitochtje op de Loosdrechtsche Plassen een jongeman in Haariem woonachtig, ver dronken was met zijn meisje Dit geeft de „Tel." aanleiding tot de volgende ontboeze ming; In deze warme nazomerdagen, die als om te plagen juist komen nu de vacanties vrij wel afgeloopen zijn, liggen LoosUr'ccht en Kortenhoef daar zoo heel paisibel, zoo zon nig en gemoedelijk aan de wijde, mooie plassen waar de witte zeiltjes als brutale veegjes glijden langs het pastel-blauw-groc- de fond van water en boomen in 't verschiet. Wie "de zee ziet, met die geweldige, eeu wige branding, kan zich ook op een zomer- schen dag het gevaar nog voorstallen, maai wie daar in die trillende zonnehitte de mak ke Loosdrechtsche plassen ziet, denkt geen seconde aan gevaar. En juist daarin schuilt misschien hun ver raad. Maandag tegen twaalven kwamen ze aan, jong, twee maanden verloofd en vol levens lust, een Hij en een Zij, zooals er over de ge. heele wereld op van die blonde, nazomer, sche dagen duizenden Hij-en en Zij-en naai het koele water worden gelokt. Vroolijk huurden ze de kleine, stevige roeiboot, vroolijk voeren ze weg, en een uur later werden hun jonge lijken aan den zelfden wal gebracht, die hen weg zag varen. Is er één van hen in de boot gaan staan, door een beweging van het vaartuigje ovei boord geslagen, en is de andere bij de on handige reddingspogingen mee verdronken? Wilden zij van plaats verwisselen en is hel ongeluk toen over hen gekomen? Greep een hunner naar een drijvende waterbloem, en greep het wreede noodlot hen toen beet? Wij zullen het nooit weten, we zullen nooir anders weten dan dat er twee vroolijke, jonge menschen wegvoeren, en dat een uui later twee stille dooden werden terugge bracht Wat we alleen weten, dat is, dat zij nauw- lijks konden roeien en dat zij geen van beiden konden zwemmen! De Hollander houdt van het water, hij voelt zich vertrouwd met het water, hij vei trouwt er zich zelf en wat hem het liefste is aan toe, ook wanneer hij niet zwemmen kan. En het water blijft wreed, )uist op de da gen en de zonnige oogenblikken, dat de kleine gelukkige menschen het 't minst ver wachten. (Zitting van Donderdagmiddag), Voor een krachtmeting tusschen twee motoren is de bebouwde kom van een ge meente nu niet de bij voorkeur meest ge schikte plaats. Doch de 23-jarige student A, P. en de 21-jarige P. L. J. H. O. schenen er wel zoo over te denken, althans op 9 Mei des mid dags ongeveer 12 uur reden ze met een snelheid van ongeveer 70 K.M. op de Ju- lianalaan in de richting Haarlem. O. had een nieuwen motor, die ingereden moest worden. Personen langs den weg vreesden onge lukken, die dan ook niet uitbleven. De motor van O. kwam in aanraking met een boom en O. kwam te vallen. A. P. suisde door, doch keerde later terug om zijn gevallen makker te helpen. Intusschen achtte de politie het noodza kelijk proces-verbaal op te maken terzake het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer. Door den kantonrechter waren zij ieder veroordeeld tot 60 boete subsidiair 5 da gen hechtenis en ontzegging van het rij bewijs voor den tijd van een jaar. Van dit vonnis waren beklaagden in hoo- ger beroep gegaan en gistermiddag werd hun zaak voor de Haarlemsclut Rechtbank behandeld. Beklaagden ontkenden door de groote snelheid het verkeer in gevaar te hebben gebracht. Eenige getuigen, die gehoord werden, meenden echter het tegenovergestelde. Ook de Officier van Justitie scheen er zoo over te denken, want hij eischte be vestiging van het vonnis van den kanton rechter. Als verdediger trad op mr. G. J. A. van Geldorp Meddens. De uitspraak werd bepaald op Donder dag 9 Sept. a.s. Uitspraken van Donderdag 2 Sept. 1926. A. J. de V., machinist, wonende te Heem stede, thans gedet., Diefstal, drie maanden gev.straf m. a. pr. hech. o.v. W, v. d. V., los werkman, wonende te Diemen, thans gedet., Diefstal van vee uit de weide, acht maanden gev.straf m. a pr. hecht. o.v. S. C. v. A., hvr. van W, v. d. V., wonende te Haarlem, vrijgesproken. J, M. de R., wonende te Schoten, Art 247 W. v, Str., drie weken gev.straf o.v. Het werk van den Bond, Aan het overzicht van de bondswerx» zaamheden in het orgaan van Heemschut is het volgende ontleend; Het aantal gemeentebesturen dat zich aanmeldt bij het adviesbureau neemt ge leidelijk toe. De meesten worden als com pensatie voor de genomen moeite donateur van Heemschut. In Haarlem besloot de gemeenteraad een gebouwencomplex aan de Kinderhuisvest af te breken voor de totstandkoming van een nieuw bouwwerk. Dit gebouwencom plex dat uiterlijk weinig aantrekkelijks heeft, is van merkwaardig historische waar de. Het is een brokstuk van het Magdalena- klooster in 1474 gesticht. De kapel is nog aanwezig en is dus een tijdgenoot van de Agnietenkapel te Amsterdam, welke van 1470 dateert en in 1921 gerestaureerd werd. Het gebouw heeft heel wat meegemaakt, is pesthuis geweest, arme kinderhuis, wees huis, diaconiehuis, later kwam het in mili taire handen en daar is het nu niet bepaald door opgeknapt. Wij geven nog gaarne in overweging de oude kloosterkapel te doen opknappen en voor een nuttig doel dienst baar te stellen, alvorens daadwerkelijk tot slooping wordt overgegaan. Er zou weder een stuk geschiedenis van Haarlem door vernietigd worden. Verhooging der toegangsprijzen in de Schouwburg. Men deelt ons mede: Door de directies van de N. V. Vereenigd Tooneel (Verkade en Verbeek), N. V. Het Schouwlooneel, N. V. Vereenigd Rotterd. Hofstadtooneel en de N. V. Het Nieuwe Nederl, Tooneel is aan de diverse theater directeuren in ons land onderstaand schrij ven gezonden; Zooals u wellicht reeds bekend is, zal mei 1 September 1926 het Pensioenfonds van Nederlandsche Tooneelisten in werking tre den, terwijl het Supletiefonds, hoofdzakelijk voor de ouderen van dagen voor wie geen pensioen meer te bereiken is, reeds sedert eenigen tijd uitkeeringen doet. Wij twijfelen er niet aan of u, die zoo nauw bij het tooneelbcdrijf is betrokken, zult met ons verheugd zijn over het einde lijk tot stand komen van de na veel over leg getroffen regeling. Waar deze regeling echter een grooten last op onze schouders legt, hebben onder- geteekenden besloten daarvoor een kleine bijdrage van het publiek te heffen en wel 0.05 voor de bezoekers tot en met Parket, 0.10 voor de bezoekers van de overige rangen, resp. voor toegangsprijzen tot 1.50 den tweeden rang en 0.10 voor de toe gangsprijzen daarboven. Het uit dezen hoof de verkregen bedrag zou dan, evenals het auteursrecht, buiten de verdeeling der ont vangsten (bij partage-regcling) gehouden worden. Wij nemen gaarne aan, dat u uwerzijds zult willen medewerken deze regeling zoo effectief mogelijk te maken, waardoor wij u bij voorbaat vriendelijk dank zeggen. Voor een wekker gevlucht. Werd enkele dagen geleden in een wo ning aan den Lijnderdijk naben Halfweg op klaarlichten dag inbraak met diefstal gepleegd, thans heeft men weder in die omgeving ingebroken en wel bij J. de H,, aan den Vijfhuizerdijk nabij de Nieuwebrug. De dief, die zich door open sluiting toegang tot het huis verschafte, is op zeer brutale wijze te werk gegaan, heeft eerst de kasten nagesnuffeld of opengebro ken, is daarna het slaapvertrek binnen ge drongen waar de H. en zijn echtgenoote sliepen en heeft onder het hoofdkussen van den man een portemonnaie met ongeveer 40,weggehaald. De dief schijnt onop gemerkt zijn slag te hebben geslagen en op de vlucht gegaan te zijn, toen er een wekker afliep en signalen klonken van een passee- rend motorvaartuig. Op de tafel lagen twee gouden horloges, die uit een der kasten waren weggenomen en blijkbaar door den dief waren vergeten, toen hij het hazenpad koos. De politie werd onmiddellijk met het ge beurde in kennis gesteld en ging direct op onderzoek uit. Nader vernemen wij; Toen het echtpaar d'H„ dat in een bed stede in de woonkamer slaapt, om vier uur gewekt werd door het afloopen van een wekker, zagen ze tot him schrik, dat 't elec- trische licht aan was in de keuken en ook in den koestel, ook merkten ze op, dat er onraad in huis was geweest daar de kasten ook open stonden. Het eerst wat d'H. deed was zich overtuigen of zijn portefeuille en portemonaie, die hij steeds als hij zich ter ruste begeeft voor alle veiligheid onder zijn hoofdkussen verbergt, nog aanwezig waren. Begrijpelijk is 's mans ontzetting, toen hij de portefeuille miste, te meer daar er be trekkelijk een flink bedrag in zat, want een paar dagen van te voren had hij een koe ver kocht en ook had hij juist melkgeld ontvan gen. Vanzelf was spoedig het geheele gezin op de been, en toen het oudste zoontje in de keuken kwam, vond hij daar de portefeuille terug, alsmede 't gouden horloge met ketting en andere gouden voorwerpen, die de dief uit de kast had weggenomen. d'H. telde direct zijn geld na en toen bleek dat er juist 50 was ontvreemd. Wat de reden is, dat de dief niet alles heeft medegenomen, is een raadseL TC Gouverneur-generaal de Graaff is in In* dië aangekomen. De Weeldeverteringsbelasting, Advies va den Mfddenstandsread. De inbraak in het Koninklijk paleis Amsterdam. Een verdachte aangehouden. Verbetering onzer haringvisscherij. Com missie van onderzoek ingesteld. Het Britsche mijnconfüct. Volmacht vei strekt tot het onderhandelen over een na> tionale overeenkomst. Een vorstelijke schenking van een Bel gisch iinancier aan de regeering in den vorm van buitenlandsche deviezen. Abd el Krim op weg naar Reunion. Treedt Spanje uit den Volkenbond? Bijzonderheden omtrent de aardbevii de Azoren. Zie verder Laatste Nieuws. 1® Barometerstand, 9 uur v.m., 7.64 Stilstand. Licht op. -De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.11, Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro» logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 3 September. Hoogste Barometerstand 765.1 m.M. te Zurich. Laagste Barometerstand 746 m.M. te Isafjord, Verwachting van den avond van 3 tot den avond van 4 September: Meest zwakke Z. tot W. wind; lucht zwaar bewolkt o{ betrokken; eenige kans op regen en onweer; later opklarend en iets koeler. Vermoedelijk is de dief achter in den stal binnengekomen. d'H. had in den stal cft deur open gezet, omdat het zoo warm wal voor de koeien. Van daaruit kan men ge- makkelijk in de woonkamer komen. Reeds vroeg was de Rijkspolitie tei plaatse om een onderzoek in te stellen. Het mocht haar nog gelukken een paar vinger afdrukken te vinden. De diefstal moet geschied zijn na twee uur. Donderdagmiddag stond zekere d. 2. op een ladder voor een perceel aan de Bik en Arnoldkade te IJmuiden de glazen de: eerste verdieping te lappen, toen een paard van een voorbijgaande wagen schichtig werd. Daar v. d. Z. zag aankomen dat de wagen tegen zijn ladder aankwam, sprong hij daarvan af naar beneden, waarbij hij zich bezeerde. Inderdaad werd een der pooten van de ladder stuk gereden. Per brancard werd de gewonde naar het politic bureau vervoerd. De man dacht dat zijn enkel gebroken was. Op het bureau werd dit door Dr. van Hazelen onderzocht, doch deze constateerde, geen breuk, doch een verbloeding in den linkerhiel. Vervolgens werd v. d. Z. naar zijn woning vervoerd. Naar wij vernemen is door het gemeente, bestuur van Noordwijk en Noordwijkerhout concessie verleend voor het exploiteeren van een autobusdienst op het traject Noord- wiik-aan-Zee en Haarlem aan de Haarlem- sche Brockway bus Mij. De kapperszaak van den heer G. H. f. Looy, Lange Veerstraat 1, bestond gisteren 37)4 jaar. De eigenaar ondervond bij dit zeer merkwaardig jubileum veel belangstel ling; talrijke bloemstukken vulden den win kel. In ons parlement zullen weldra voorstel len tot wijziging van de Onderwijswet be handeld worden en sommige Kamerleden zullen bii die gelegenheid ongetwijfeld trach ten het Fransch als eenige vreemde taal aan genomen te krijgen. Om dit gevaar te be strijden en voor Esperanto dezelfde rechten te verkrijgen als voor de moderne talen, heeft de Ned. Esperantisten Vereeniging „La Es- tonto estas nia zich met een request tot den Minister van Onderwijs gericht, welk re quest door het Congr.es van Nijmegen tele grafisch en van andere zijde schriftelijk werd ondersteund. Thans is door bovengenoemde "ereenü ging een brochure uitgegeven „Waarom Èsperanto-onderwijs op de Lagere School? Dit gedocumenteerde werkje is aan alle Ka< merleden verzonden, terwijl zooveel moge lijk door persoonlijk bezoek getracht zaj worden, de Kamerleden gunstig voor Es peranto te stemmen. Het boekje, dat tal van uitspraken bevat van onderwijsautoriteiten in het buitenland, is voor belangstellenden gratis verkrijgbaar bij het secretariaat van de Haarl. Esperan tisten Vereeniging, Joh. de Breukstraat 34.;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1