VmSVERLABSm Brocades mu least TharT& DE SPAARNEBANK AAU OUZE LEZEÜE Berichten uit onze vorige Oplage. Dronken voerman. Het gladde asphalt. De berooving. Gurming. Gevallen. Father C. Schoemaker. Alg. R. K. Propagandaclub. Speldjesdag voor Sobriëtas. Het feest van zuster Remacla,. Jubileum C. v. d. Veldt. 2URGERLIJKE STAND. Een Zusterhuis te Wijk-aan-Zee HALVE HEELE DUB.FIAO») \/T. 1 I H-lOO H.J.20 EI. 195 1 Verkrijgbaar bij alle Apothekers; en Drogisten ^X^aag^qratis Lrockure!^ Revue Henri ter Hall. Aanbesteding. Conflict tusschen Gemeente' bestuur en medici. Venizelos solliciteert. De Duitsche spoorwegobligaties Indien gij over de NIEUWE HAARLEIVÏSCHE COURANT tevreden zijt, zegt het anderen. Indien gij in een of ander opzicht niet tevreden zijt, zegt het èns. VAN ONZE RECHTBANK. 'oii/ie ioo3/4 104 Va 1047a 22878 229 977a 1817a 50x/a 574 HET NOODWEER IN SPANJE. Vele dooden en gewonden. HEEMSKERK Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. f 54.77i/2 BAZEL 1 25.— Van het Verwulti is een man naar het bureau gebracht, die in staat van dronken schap een met een paard bespannen voer tuig bestuurde. Hij werd ter ontnuchtering in bewaring gesteld. Op de Kruisbrug gleed Woensdagmorgen een paard, gespannen voor een broodwagen van Franken, uit op het gladde asphalt. Het dier viel, doch bekwam geen letsel. fn verband met de berooving van 950 lijn door de recherche twee mannen en twee vrouwen in bewaring gesteld. Aan de A. V. A. B. (Ateliers voor Artis tieke Binnenhuiskunst), Spaarne 48, alhier, is opgedragen, de vervaardiging var. de be-, timmeringen enz. voor het heeren-modema- g'iiijn van de firma J. Goosens, Groote Houtstraat, alhier: en wel naar ontwerpen van den artistiek-leider der A. V. A. B., den Binnenhuis-architect S. Zonneveld Jr.. fn de Bafeljorisstraat viel Woensdagmid dag half 3 een 73-jarige dame. Zij werd in de hal van het Stadhuis geholpen door een lid van E. H. B. O.; daarna kon zij per tram naar huis gaan. Onze oud-stadgenoot, de Zecreerw. father C. Schoemaker, directeur van het St. Jo seph Missiehuis te Roosendaal, van de Mis siecongregatie van Mill-Hill, is uit Roosen daal vertrokken naar Ierland, teneinde daar zijn vacantie door te brengen. Door de Algemeene R.-K. Propaganda- club voor Haarlem en Omstreken werd gis teravond in gebouw „St. Bavo" een buiten gewone algemeene vergadering gehouden. Deze was vrij goed bezet, ondanks het warme weer. dat niet tot vergaderingbezoek noopte. De voorzitter rnr. F. Vorstman, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze, heette allen welkom, inzonderheid den spreker van den avond, pater Borrcmaeus en zette dan uiteen, dat het doel van den avend tweeledig was: vooreerst om de leden te betoonen voor hun ijver en vervolgens om leden te winnen. Dan nam pater Borromaeus onder ap plaus het woord, die hulde bracht aan de oude propagandaclub, die zich nu nog slechts met politieke propaganda bezig zal houden. Spr. vergeleek haar met een David een St. George, zelfs met de Apostelen, die duivelen uitdreven. Spr, kwam dan tot zijn onderwerp: „Hei prachtwerk der Propaganda" en zeide, dat hij «ulde schetsen de waarde van een ka tholiek propagandist, d.i. een katholiek leeken-apostel. Spr. ging dan na, hoe de tegenwoordige <:id voor de katholieken niet zoo slecht is. Spr. toonde dit met voorbeelden aan, o.m. met da toeneming der erkenning van de geestelijke macht van den Paus gedurende de oorlogsjaren. Dan teekende spr. de heerlijkheid en de successen van het Heilige Jaar te Rome, welk jaar een aanzettingskracht van Room- schen trot» was. Als ander punt van 't zich piet-onbehaaglijk gevoelen door de katho lieken gaf spr. aan, het slagen van het In ternationaal Eucharistisch Congres te Chi cago. Ook in ons vaderland behoeven de ka tholieken niet meer in zak en asch te zit- *e.n' .^7'' bouwen nog kerken en kloosters wij hebben een katholieke universiteit, wij geven apologetische cursussen, wij hielden de eerste bedevaart naar Dokkum, naar den heiligen grond, waar Bonifatius stierf. Op politiek gebied scheen het in het vo rige jaar niet zoo goed te gaan. De gezant te Rome is wel terug geroepen, maar wij hebben toch onze 30 zetels en de Paus maakt het best. Wil men hier geen paar ouizend pop geven voor den gezant te Rome» cc Paus gaf 20.000 voor de slachtoffers van den watersnood. Tegenover dit alles staat veel droevigs. Het anti-papisme dringt overal door. De „Dageraad voert een satanische hetze; blaadjes en schotschriften en vuil tegen het H. Geloof wordt verspreid, waardoor een zware geloofsstrijd ontstaat. En juist de zinnelijkheid en weekelijkheid van het tegenwoordige geslacht maakt de harten der menschen zoo ontvankelijk daarvoor. Vooral de jongeren, die pas in het open bare leven treden, hebben zwaar daarme de te kampen. Op sociaal gebied wint het socialisme veld én daartegen moet worden gewaakt. Op politiek gebied staan wij alleen en zelfs bij ons heerscht nog geen eenheid. Het is te betreuren, dat er nog een R. K. Volkspartij is, die zich aan het woord van den Bisschop, dat een goed katholiek daar niet thuis hoort, niet stoort. Bij dit alles kan de propagandist, de leeken-apostel veel goeds doen .De jeugd hebben wij nocdig; zij is nog flink en krachtig. Haar lichaamskracht, doch vooral haar geestkracht is noodig. Van haar moet komen de reclame voor de goede zaak. Vooral als organisatie van goede krachten bezit de jeugd groote macht. De propagandist kan soms zelfs zooveel doen, waar een priester niets weet te be reiken. Voor dit alles zijn dan ook jonge man nen en vrouwen noodig als leeken-apos- telen. Voor een goed propagandist zijn echter voorwaarden noodig. Hij moet on derlegd en goed ontwikkeld zijn; een hei lige overtuiging moet in zijn ziel leven; ernstig moet hij zijn in zijn streven en wer ken en doelbewust moet hij de propagan- nu voeren. Deze voorwaarden, aan een goed propagandist te stellen, werkte spr. uitvoerig uit. In het slot zijner rede wens spr. op de heerlijkheid, te strijden onder en voor den Koning Christus en zielen te redden. Hij spoorde daarom allen an, krachtigen steun te verleenen door persoonlijke me dewerking en voor wie dat niet mogelijk is, door moreelen en financieelen steun. Luid applaus, dat ook tijdens de rede meermalen opklom:, liet zich aan het ein de hooren, waaraan de voorzitter een har telijk dankwoord paarde Dan volgde slui ting met den christelijken groet. Ten gerieve dergenen, die in de verga dering van gisteren geen gelegenheid had den hun naam te doen noteeren, hetzij als donateur, hetzij als werkend propagan dist, volgen hier de adressen der secreta riaten Alg. Secretaris F Pielage, 2e Hasselaer- straat 6. Parochie secretarissen: St. Bavo:: J. Dijkmans, Oranjeboom straat 107, St. Joseph: Mej.-L. Smits, Riviervisch- markt 11. St. Antonius: J. Blankwater, Coornhert- straat 1. H.H. Elis. Barbara: J, Oly, Elzenplein 12, Schoten. H. Joannes de Dooper: J. Weber, Am- sterdamschevaart 15rood. O. L. Vr. Rozenkrans: Mej. D. Janse, Bloemhofstraat 33. H. Hart: Mevr. Dr. v, Schuvlenburg, Kle verparkweg 15. Enkele jaren lang heeft „Sobriëtas" de federatie van diocesane drankweerboriden en secties, van het rijk een subsidie ontvan gen, die de Katholieke Drankbestrijding ge legenheid gaf, haar actie breed te ont plooien. Maar, dat behoort al weer tot den ver leden tijd en dë vermindering dier subsidie in de laatste jaren heeft een noodtoestand geschapen. Stevige organisaties met goede bureaux kosten geld, als zij met ijver en succes willen werken, en daarom is steun van de geloofsgenooten dringend noodig, wil de zegenrijke arbeid der Katholieke drank bestrijding niet voor een groot deel stil ge legd worden. In de Septembermaand worden alom in den lande bloemen- of speldjesdagen gehou den, om dien arbeid financieel te steunen. Slagen zij, dan kunnen de bonden en plaat selijke afdeelingen krachtig blijven voort- werken. In Haarlem is door het Blauwe- maand-eomité een speldjesdag georgani seerd op Zondag 18 September a.s„ een zeer beperkte weliswaar, omdat de speldjes alleen aan de kerken verkocht mogen wor den. Het vorige jaar leverde die inzame ling door de sympathie der geloofsgenooten een aardig bedrag op en ook nu weer hoopt het comité op de mildheid der katholieken. Voor dien speldjesverkoop zijn vele krachten noodig en het comité doet een be roep op bereidwillige jonge dames, om het te helpen. Zij worden beleefd verzocht zich daarvoor te willen aanmelden aan een der volgende adressen: Jansstraat 25, Grebbe- straat 49 en Eikenstraat 7, Schoten, waar het secretariaat gevestigd is. Al wie mee helpt om dien speldjesdag goed te doen slagen, verricht daarmee een liefdewerk, dat den ongelukkigen slachtoffers van het drankmisbruik ten zegen strekt. Gisteren vierde de Eerwaarde zuster Re macla van de Congregatie der Zusters van Liefde te Tilburg, haar zilveren klooster- feest. De feestdag werd begonnen met een plechtige H. Mis, opgedragen door den Zecreerw. heer pastoor L. J. Boogmans in de kerk van den H. Johannes den Dooper. Onder de H. I$is zong een'koor van school kinderen, terwijl alle leerlingen der St. Jozefschool, waar de eerwaarde jubila- resse sinds 10 jaar hooofd is, tot de H. Ta fel naderden. Om 10 uur was een feestelijke bijeen komst belegd in het patronaatsgeboüw van den H, Johanes den Dooper. Zuster Rema cla werd door een stoet van lieve bruidjes, leerlingen der laagste klassen, in de zaal geleid, waar zij met daverend gejuich werd ontvangen. De geestelijkheid der parochie was mede aanwezig in de zaal. Nadat allen gezeten waren, werd het Feestlied gezongen. Daarna sprak namens het onderwijzend personeel een der onder wijzeressen, die de grootheid van dit feest in het licht stelde en zuster Remacla prees, speciaal voor wat zij voor het on derwijs heeft gedaan. Door drie kinderen werd een berijmde toespraak gehouden. Voor het tooneel prijkte een schat van bloemen, die van verschillende zijden, o.a. van het bestuur van het St. Gertrudispa- tronaat, de onderwijzeressen en de school kinderen, waren aangeboden. Ook vele ca- deaux verschillende schilderijen, liturgi sche platen en boeken mocht zuster Re macla ontvangen. Alle klassen hadden voor het feest een zangspel ingestudeerd, dat door 6 of 8 leer lingen, als kabouters enz, verkleed, werd verschillende klassen den tekst zongjen. Vooral het stuk der hoogste klasse, waar in de meisjes dansen uitvoerden, op de ge- mimiseerde muziek, van verschillende in strumenten viel zeer in den .smaak. De. jonge toehoorders gaven telkens door uit bundig applaus hun bijval ie kennen en smulden ondertusschen van de lekkernijen, die werden rondgediend. Zuster Remacla dankte tenslotte voor de hulde haar geboden en allen die tot liet welslagen van het feest hadden medege werkt Naar aanleiding van het 25-jarig jubileum van den heer C, van der Veldt als politie agent, hier ter stede, bracht het Haarl. Politie-muziekkorps, onder leiding van den heer van 't Hoff, hun gisteravond van 910 uur een serenade aan zijn woning, Gen. Jou- bertstraat 43, Op het Kennemerplein om 9 uur opge steld, marcheerde het muziekkorps onder het spelen van een opgewekten marsch naar bovengenoemde straat, waar een mooi pro gramma werd uitgevoerd, bestaande uit eenige marschen en „Lang zal hij leven". In de pauze werden de muzikanten op sigaren en ververschingen onthaald, terwijl nog eenige toespraken gehouden. Een talrijk publiek, dat bijna de geheels straat vulde, woonde de serenade bij. Een bestuurslid van de R. K. Vereeniging van Politie-ambtenaren bedankte de muzi kanten. Ondertrouwd: 2 Sept.; H. W. Jansen en J. W. Anten. P. A. van der Meer en J. E. Hoenson. J. J. Knottcr en A. Goode. Getrouwd: 2 Sept.: J. LI. Lageweg en E. J. Wallekers. R, van der Putten en B. Meissen C. M. J. Hulshof en A. H. Hof- stra. B. Kooii en J. de Jong. W. j. van Willigenburg en J. C. Martin, W. H- J. M. van Eekeien, en J. G. Companjen, Geboren: 30 Aug. d, van D. v. Kampen Weijde, d. van B. A. PootWitteveen. 31 Aug. z, van J, M. StavesSchoonder- woerd. 2 Sept. z. van M. E. v. Zonde Nijs. d. van J. G. C. M. Boggetv. d. Gevel. z, van J. M Gerrits—Mulder. Overleden: 1 Sept.: A. v. d. Veldt, 86 j„ Kamperlaan. L. Kleijn, 1 i„ Hazepaters- laan. J. Faber, 29 j„ Hazepaterslaan. 2 Sept. M. J, C. CoeneLettenmeyer, 72 i,. Hazepaterslaan. H. C. Nieuwenhof— Steenkist, Linschotenstraat. Een oneerlijk colporteur. Door den architect P. A. Oomes Jr., ar chitect te Breda, is voor de Eerw. Zusters te Wijk aan Zee aanbesteed het bou.ven van een Zusterhuis aldaar. Ingeschreven werd als volgt: i A. Schelvis, te Beverwijk, voor 152.300; Gebr. Sanders, Santpoort 122.000; G. Houtkamp, Santpoort 122.000; M. v. Rol land, Haarlem J 121.980; A. Mols, Tilburg 120.000; C. de Goede, Wijk aan Zee, 118.000; J. W, Lambert, Bovenkarspel j 115,875; C. Kuntz, Amersfoort 114.600; W. Oostveen, Amsterdam, 112.740; Verho ven en Evers, Heemstede, 109.900; H. See- gers, Nijmegen 109.900; J. v. Buuren, Bloe- mendaal 109.750; J. H. v. Haaren, Nijme gen 109.450; Doedens en Schilder, 't Zana 108.801; W. Theunissen-Sambeek, Heem stede, 108.490; D. Middelkoop, Vleuten, 108.000; Fr. Smulders, Breda 108.000; G. J. Noordman, Amersfoort, 107.675; Gebr. Wiercx, Breda 107.000; Firma W, v. Oos- toerhout 106.500; N. v. Herk, Tilburg 106.000; W. Ruls, Tilburg, 105.500; A. Lelieveld, Hillegom, 105.500; W. Bun- nink, Amersfoort 104.963; A. Peeters, Nij megen 104.900; E. J. Torremans, Tilburg 1 104.880; F. Braun, Beverwijk 104.880; L. Raaymakers, Wouw 104.800; Firma Mol- Mies, Breda 104.550; N. V. Koeken, Til burg 103.900; C. v. Noort, Bergen.ƒ.103.834 Th. de Krom, Breda, 103.250; N. V. Noord- Holland, Heemskerk 102.998; P. Langen- dijk, Beverwijk, 102,488; J. Verhaeren, Teteringen 102.320; P. Reynders en Zn„ Fijnaart 102.000; J. Wittebrood, Beemstei 101.500; G. Gosmans, Vianen 99.857; H. Moerenburg, Oisterwijk 99.200; J. Appels, Tilburg 99.170; Fa. van Emmerik, Heem stede 98.800; N. V. Nationale Betonbouw, Den Haag, 96.954; Firma Van Alem en De Wit, Utrecht, 96.337. Aan den laagsten inschrijver is het werk opgedragen, dus aan de Firma Van Alem en De Wit, te Utrecht. firmanaam van de firma H. er op en te vens droeg hij een uniformpet met den fir manaam van H. Toen hij voor de firma W. ging colporteeren, droeg hij geen uniform pet meer en bovendien stond op den wa gen die hij nu bij zich had, vier maal den naam der firma W. Ook zegt hij nooit bij de klanten voor welke firma hij komt, dat is nooit de gewoonte in die branche, meent spr. Hij heeft daarom, volgens zijn meening, geen enkel strafbaar feit gepleegd. Bekl. meent volkomen gerechtigd te zijn bij ieder Dat deze revue uitmuntend gemonteerd is, is reeds in het verslag van de première gezegd. Dat Buziau uitstekend is behoeft niet eens meer gezegd te worden. Hij is trouwens zóó goed, dat Kohier er niet te gen op kan en voortdurend een slappen in druk blijft maken. 'V Buziau als SwindeL Of was het van de warmte? Er werd hartelijk gelachen en hloedig ge puft. Het is tn.i. verfrisschender om naar het badhuis te gaan dan zich in een zaal neer te zetten waar meer dan 1300 menschen zijn opgeborgen en eenige sterke verlich tingsapparaten zijn opgesteld. Maar men heeft het er gaarne voor over en als Buziau eenmaal aan de gang is, ver geet men alle ongemakken. Want Buziau is eigenlijk de spil waar al les om draait. Overigens heeft het gezel schap geen sterke krachten, ook niet wat stemmateriaal betreft. rWSe7*« Mevr. Roosj'e Kohier. De grootste kracht van Buziau' waar mee hij eentonigheid op een gelukkige wijze vermijdt ligt in zijn zeldzaam knappe imitaties van eenvoudige handelingen. Hü geeft als het ware een caricatuur van heel eenvoudige gewoonten, voor zooverre men een caricatuur wil beschouwen als een overdrijving van onvolkomendheden. Zijn kracht ligt b.v, in scenes als „In de Alpen" waar hii het eten van verschillende vruchten imiteert, zóó zelfs dat ie de pitten té gaan hooren, zonder een firmanaam te noemen. De President merkt op, dat bekl. voor de politie toch verklaard had dat hij bij de klanten rondgegaan was juist met de bedoeling om den schijn te wekken, als kwam hij nog van de firma H. Bekl. ontkent pertinent dit verklaard te hebben. Getuige mej. M. R., dienstbode bij mevr. S„ verklaarde, op een ochtend een pak goed aan bekl. meegegeven te hebben om te stoomen. Het was haar bedoeling dit mede te geven aan den bediende van de firma H. en ze wist toen niet dat bekl. niet meer in dienst der firma H. was. Ter goeder trouw had zij 't goed meege geven en later was het haar pas opgevallen, dat de wagen van bekl. niet voor de deur slond, zooals vroeger altijd het geval was. Bovendien had ze geen ontvangbewijs ge kregen, zooals toch altijd geschiedde. Getuige mej. G., dienstbode bij mevr. L„ vferklaart pertinent, dat bekl. gezegd heeft, ioen hij kwam, voor de firma H. te komen. Bekl. ontkent dit. Ook getuige mej. T. verklaart hetzelfde als de vorige. Bekl. blijft bij zijn ontkenning. Hij heeft den naam H. niet gebruikt. De Officier van Justitie meent uit de getuigenverklaringen voldoende bewijs te kunnen putten. Hij eischt wegens oneerlijke mededinging 8 dagen gevangenisstraf. De uitspraak wordt bepaald op Donder dag 9 September a.s. Woensdagmiddag werd door B. en W. van Heemstede ten Raadhuize aldaar aanbe steed: Het maken van een verwarmings kelder en archiefruimte met eenige bijko mende werken aan het Raadhuis te Heem stede. Ingekomen waren 5 biljetten. Als volgt werd ingeschreven: N. J. Tromp Overveen 16969; fa. v. Amstel, Heemstede 14541; G. J. Smit, Heemstede 14931; J. Moes, Amsterdam y §4996; Gebr. v. d, Putten Heemstede, 15749. Cordova 4 personen gedood werden, Hét spoorwegongeluk bij Tertpsa heeft 24 dooden cn 88 gewonden geëischt. Ook in West- en Zuid Frankrijk was het noodweer hevig. Vooral te Cherbourg, Angoulème en Perpignan is groote schade aangericht. BREDA, 2 'Sept. - Hét reeds eenige we'ken gelanceerde bericht dat hier ter stede een conflict zóu dreigen tusschen dë medici en 't gemeentebestuur, wordt thans bevestigd in het feit, dat heden alle rela ties tusschen de Bredasche medici, omvat tende den geneeskundigen kring van Bre da en omgeving en het gemeentebestuur, definitief verbroken zijn en zulks naar. aanleiding van de reorganisatie-plannen van den Geneeskundigen dienst te Breda. ATHENE, 2 Sept. Venizelus zond een telegram, waarin hij zich bereid verklaart, Griekenland te dienen ai.s permanent on der-secretaris van Buitenlandsche Zaken in ieder kabinet. PARIJS, 2 Sept. De Volonté bevestigt het bericht van de Intronsigeant dat Mellon onderhandeld zou hebben over het mobiel maken der Duitsche spoorweg-obligaties. Buziau als huurkoetsier, denkt te zien vliegen. Even knap is b.v. bet haaropmaken van den kalen Tiroler. Tot slot zij genoèmd om slechts een greep te doen z'n creatie als huurkoet sier. Wat Roosje (mevr, Roosje Kohier) aan gaat, het is haar wat al te duidelijk aan te zien, dat ze al een heel jaar lang dezelfde lachjes heeft moeten lachen. Voor het tafereel „Hulde aan de Muziek" was hel heel gelukkig dat Beethoven, Han del en Chopin niet in de zaal aanwezig wa ren. Mijnheer Dunckler en van Weezei kun nen wel tegen een stootje. In „Het Politieke Museum'' maakten we kennis met Ter Hall als handig zakenman, die om niets ter wereld ook maar één partij zou willen kwetsen. Laten we tot slot deze revue het beste wenschen. hetgeen waarschijnlijk heel over bodig is, want m.i. zijn voor Haarlem ver der de volle zalen verzekerd. De 50-jarige P. A. Li, vroeger in dienst bij de stoomververij der firma. H. was sinds eenigen tijd naar de firma W. overgegaan. Van zijn relaties maakte hij evenwel ge bruik om bij de bekende klanten der firma H. rond te gaan en te vragen of er nog iets te stoomen of te verven was. Hem werd nu voor de rechtbank ten laste gelegd, dat hij dit deed, den schijn wekkend, als kwam hij nog voor de frima H., terwijl dit toch niet het geval was. Bekl. ontkende de bedoeling gehad te hebben om dien schijn te wekken. Vroeger had hij, wanneer hij naar de klanten ging, een wagen bij zich met de 5% Nederland 1919 '019/16 434 Nederl. 1917 103 103 6% Nederland 1923 100 100 7% N.-L 1921 A.. 1003/4 6% N.-I. 1923 D.. 30 b Oude Vaart 491/4 ditó Gem. Eigend. 393/4 Mij. „Nederland"., 1823/4 Scheepvaart-Unie 182 I8OV2 Rotterd. Lloyd 165 Paketvaart Oude Boot 95i/4 95 Holl. Stoomboot 55 H, VA. 685 687 Java Cultuur 372 570 Jurgens gew I673/4 1671/2 Koloniale Bank 218 2171/2 Indische Bank 1761/4 177 Cert. Handel Mij... 16.51/4 161/2 1653/4 Phocmx Geconsolideerde 175 'Kon. Olie 392 U. S. Steel '513/4 152 Marine comm. ?9/16 73/4 Vorstenlanden 182 182 Actions id 166 167 Comp. Mere. Arg ll Poerwoderjo 1211/2 4311/2 432 439i/2 437 465 A'dam Rubber 335i/2 333 Serbadjadi 349 Wal Sumatra 297 180 Dordtsche Petr. 380 Southern Rails 1261/2 1631/4 127 10Il/o 164 Wabash 00 to 0 Comm. Maxwe! PARIJS, 2 Sept. (V.D.) Het „Journal" be vat nadere bijzonderheden over het nood weer, dat in Spanje gewoed heeft, In de provincie Almeria werden 8 personen ge dood en 5 zwaar gewond, te Malaga werden 5 personen gedood en 18 gewond, in de provincie Toledo bedraagt het aantal dooden 7 en het aantal gewonden 60, terwijl te Gemeenteraad. De raad vergaderde Woensdagmiddag onder voorzitterschap van burgemeester Wiegman. Alwezig was dr. v. d. Bergh met kennis geving. De notulen werden onveranderd goedge keurd. Ingekomen stukken en mededeelingen. a. Het Comité voor de Tentoonstelling van Bolgewassen in 1927 te Alkmaar verzoekt den raad deel te nemen in het waarborg fonds en enkele medailles beschikbaar te stellen. B. en W. stellen voor een subsidie te ver leenen van 25, waarmee het comité naar goedvinden kan handelen. Z. h. st, wordt hiertoe besloten. b. De Vereeniging voor Glascultuur ver zoekt, evenals vorig jaar, in het genot te worden gesteld van subsidie. Wordt uitge steld tot de begrooting, c. De N.-Holl. vereeniging Het Witte Kruis vraagt een subsidie van 1 ct. per inwoner voor den ontsmettingsdienst. B. en W. stellen afwijzing voor; komt de dienst' geld te kort, dan moeten de tarie ven maar verhoogd wórden. De heer De Wilde vindt ontsmetting noo dig en nuttig en vraagt of misschien door afwijzing de vereischte ontsmetting achter wege blijft, De voorzitter antwoordt, dat hiervoor geen gevaar bestaat. De verplichte ontsmet tingen worden van gemeentewege bekostigd. Hierop wordt 't afwijzend ppae-advies aan genomen. d. Uit een schrijven van den Prov. Water staat blijkt, dat de eigenaars van de per- ceelen grond, benoodigd voor de verbree ding en verbetering van den Hoflanderweg. met den prijs van 70 ct. per M2. genoegen nemen. Alleen 't. raadslid A. de Wildt, even eens behoorende tot bovenbedoelde eige naars, is nog onwillig. Hii verlangt 'n prijs van ƒ1. Er volgt nu een demonstratie van over redingskracht van ongeveer alle leden. Het slot is, dat de raad in comité gaat. Na her opening is de heer De Wildt bekeerd en alsnog bereid den benoodigden grond tegen den uniformen prijs af te staan. B. en W. doen nu het voorstel bovenge noemde perceel grond aan te koopen, totaal voor een bedrag van ruim 3000. Wordt goedgevonden. e. Mededeeling wordt gedaan, Uit er op 10 September schouw zal worden gehouden. f. Na inlichtingen bij een ingenieur blijkt ondergrondsch maken van het gedeelte elec- trisch net KuikenswegRijksstraatweg een voordeel te zijn. B.' en W. stellen daarom voor het reeds goedgekeurde plan met ge noemd stuk uit te breiden. De kosten zullen ongeveer f 3000 hooger worden. Goedgekeurd. Schoolgeldregeling. Het voorstel-Henneman, om Je bekende regeling voor 1 jaar te beproeven, waar over in de vorige vergadering de stemmen staakten, wordt .thans met algemeene stem men aangenomen. Vaststelling Gemeenterekening 1925. De commissie van onderzoek heeft geen aanmerkingen te maken. De rekening wordt dan goedgekeurd. De ontvangsten) bedragen voor gewone diensten 115.389.50 'A, de uitgaven 114.643.51, het batig saldo 745.9914. Voor den kapitaaldienst zijn deze bedra gen resp. 37.645.33; 38.847.0514, nadee- lig saldo van 9G1.7214. Vaststelling rekenig Alg. Armbest. 1925. De commissie vindt den post ziekenhuis- verpleging, 3200, erg hoog. Weth. Schuiit toont de oorzaken aan, n.l. uitbreiding van ons inwonertal, echter niet met financieel-krachtige personen, verhoog de ziekenhuistarieven en ook de verarming van verschillende personen door de slechte jaren m het tuindersbedrijf. Spr, verzekert, dat elk geval nauwkeurig onderzocht wordt. De voorzitter acht aansluiting bij een ziekenhuisfönds voor de nieesten noodzake lijk en wil hierop desnoods eenigen drang uitoefenen. Enkele heeren meenen. dat er veel te gauw gebruik wordt gemaakt van een zie kenhuis. Deze woorden worden' op verzoek van den voorzitter weder ingetrokken. Ten slotte wordt de rekening goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen 8115.1714, de uitgaven 8593,88)4, hét nadeelig saldo f 478.71. Mededeeling wordt gedaan, dat enkele schoolgeldposten oninbaar zijn. Verkoop O. L. School. B. en W. stellen voor bovengenoemde school aan de hoogste inschrijfster, de Ned. Herv. Gemeente, te verkoopen voor het ge dane bod van 7380 en den inventaris zoo voordeelig mogelijk van de hand te doen. Goedgekeurd. Aanbieding gemeentebegrooting en idem van het Algem. Armbestuur, dienst 1927. Een commissie van onderzoek wordt ge kozen, bestaande uit de heeren Henneman, de Wilde én Beentjes, Rondvraag. De 'heer Henneman vraagt in lichtingen omtrent de aanbesteding van de werken voor het óndergrondsch maken van het electrisch net. De voorzitter wijst op het raadsbesluit om dit op -te dragen- aan een solide firma, n.l. de „Heemaf'. De heer de Wilde informeert naar een mogelijken gasaanlcg vanaf Beverwijk en uit het antwoord blijkt, dat er nog niets van bekend is. Hierna volgt sluiting. Pastoor Boonekamp. Het bericht, dat onze Pastoor midden September de bedie ning gaat verlaten, zal niet voor veel pa rochianen onverwacht gekomen zijn. Immers reeds lang was de gezondheids toestand van onzen- herder van dien aard, dat een zoodanig besluit verwacht kon worden. Maar zoolang er geen officieel besluit was kon er nog op een gunstige veranderinj gehoopt worden. Dit heeft niet zoo mogen zijn en de Pastoor gaat dus zijn parochie verlaten. We gelooi'en niet te veel te zeggen, als we voorspellen, dat z'n pastoraat als een, der belangrijkste zal aangemerkt blijven. Als bewijs hiervoor wijzen we op de stich ting van de Jongensschool en de vernieu wing van de Meisjesschool. Immers voor de vorming van goede, ontwikkelde katholieken is een bijzondere school hoognoodig, ja bijna noodzakelijk. Daar immers kan alleen on derwijs gegeven worden in echt Katholieken j geest. Niemand zal 't ons dan ook tegen spreken, als we dit dë voornaamste stich ting noemen, welke Pastoor Boonekamp heeft tot stand gebracht. Als voortzetting van de bijzondere school- oj>voeding kwam voor de jongens het Pa tronaat en de St. Jos. Gezellenvereeniging. Beide vereenigingen hebben herhaaldelijk oen raad en, den daadwerkelijken steun van den Pastoor mogen ondervinden. Dan kwam nog tot stand het K. S. A.- gebouw, dat, al gaf 't dikwijls zware finan- cieele zorgen en moeilijkheden, toch on tegenzeggelijk vele voordeelen bracht op godsdienstig-zedelijk terrein. Alleen inge wijden weten, welke financieele offers onzen herder zich getroost heeft, om een goeden gang van zaken mogelijk te maken. Verder heelt de Pastoor zich als geeste lijk adviseur van verschillende vereenigingec hoogst verdiemsteliik gemaakt, al kon hij den laatsten tijd z n volle krachten niet ont plooien. Door dit alles zal bij z'n vertrek een groote, leege plaats achterblijven. Als herder, die door z'n eenvoudig, vroom woord en voorbeeld opwekking en leiding gaf, waar t noodig was, zullen al z'n paro chianen hem noode zien vertrekken. Moge hij nog tal van jaren van zijn rust genteten, met genoegen, hopen we, terug denkend aan Heemskerk, Zijn parochianen zuilen hem niet vergeten, burge. Tentoonstelling, Zaterdagmiddag om 4 uur zal de opening plaats hebben van de Tentoonstelling ^van Tuinbouwproducten, Bloemen en' Fruit, welke in de K S. A. al hier gehouden wordt. De opening zal geschieden door meester Wiegman, De tuinbouwclub „Vooruitgang zii onj streven" en de vereeniging „Bloembollen cultuur hebben hun uiterste best gedaan, om iets mooi's tot stand te brengen. Gezien, de resultaten van andere jaren, durven we wel voorspellen, dat deze, nu de tentoon stellingsruimte zooveel beter en ruimer is, thans verre zullen worden overtroffen. Bo" vendien zorgt het bestuur der K. S. A. voor een keurige muzikale opluistering. De eer ste dag de fanfare „St. Caecilia", die al zoo vele bewijzen van haar kunnen heeft gege ven en des Zondags zal een strijkje van de Haarl. Orkest Vereeniging zich laten hooren. We kunnen dan ook ieder aanraden eens een kijkje te gaan nemen en zich eens op de hoogte te stellen, wat voor mooi's onze streek wel niet kan opleveren. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. R.-K, Ziékenfonds. Woensdag verga derde het R.-K, Ziekenfonds in de K. S. A. De voorzitter, de heer N .Henneman] opende met den Chr. groet, heette allen wei kóm em zette het doei van deze belangrijke vergadering uiteen, n.l. door verhooging van inkomsten en verlaging van uitgaven de ver eeniging te behoeden voor een algeheelen ondergang. De post Ziekenhuisverpleging is n.l. zoo groot geworden, dat 't gekweekte reservefonds bijna geheel verloren is gegaan, De laatste anderhalf jaar is hiervoor uitge keerd 4400. Het bestuur heeft gemeend, geen verkorte ziekenhuisverpleging te moe ten voorstellen, aangezien dan de getroffen leden zich voor het grootste deel zouden moeten wenden tot het Algem. Armbestuur. Daarom komt het bestuur met het vol gende voorstel: acontributieverhooging van 2 cent per lid; b. 5 minder vergoeding bi' verloskundige hulp; c. bij 't verstrekken van brillen, breukbanden en elastieke kousen moet de helft door de betrokken leden wor den bijbetaald, terwijl genoemde artikelen s.echts éénmaal in de twee jaar zullen wor den toegestaan; d. buikgordels worden in 't geheel niet meer verstrekt. Dit voorstel komt in bespreking. Daarbij blijkt, dat dë inkomsten van Januari tot en met 3 Augustus hebben bedragen (inclusief het reservefonds van 2026.40) 8486.24, de uitgaven 8373, zoodat het batig sald» thans neg bedraagt 113.24. Na ellenlange discussie's, die soms een tamelijk scherp karakter droegen, komt het bestuursvoorstel in stemming en kan de vereischte meerderheid niet halen. Er wordt weer gestemd en het wordt thans verwor pen met 38 tegen 32 stemmen. Eenzelfde lot ondergaat het voorstel van een premiever- hooging van 3 ct. per lid zonder verdere wijzigingen. Eindelijk wordt men 't eens over eea premieverhooging van 2 ct., terwijl bij ver loskundige hulp 2.50 minder wordt ver goed Op de te houden vergadering in de maaild Januari kan dan alsnog wijziging worden aangebracht. »i - f Nog wordt besloten een iaar lidmaatschaj: te eischen, voor men van het fonds kan pro- fiteeren. Hierna sluiting. 3 September EERSTE KOERS LAATSTE K02R3 BERLIJN s 1 1 59.40 PARIJS 7.37 BRUSSEL 1 6.90 WEENEN 1 35.20 LONDEN 1 1 12.1 13/S STOCKHOLM 1 66.771/2 KOPENHAGEN 66.30 OSLO a 48.221/3 NEW-YORK 2.493/4 ROME 9.10 PRAAG 7.421/2 WARSCHAU a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2