Gemengd Nieuws. NIEUWE HAARD. COURANT Tweede Blad Vrijdag 3 September 1926 Nachtelijk ongeval. Het kecke inspecteurtje en het meisje zonder licht. Militair relletje te Amersfoort. Wie pleegde de inbraak in het Kon. Paleis. Het landgoed „De Kranenburg". Een pseudo-inspecteur. W aarschu wing. Typhusgevallen bij Zwolle. Door vonken van de dorsch- machine. Na het ongeval met de „Minerva." Een redster gered. Huwelijk met hindernissen. SOCIAAL LEVEN. De staking bij Heemaf Het ontslag op Vulcaansoord. LUCHTVERKEER. Luchtvaartverdrag met Zwitserland. HANDEL EN NIJVERHEID. V aluta-concurrentie. Kruideniersbeurs te Leiden. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Landbouwtentoonstelling te Steenwijh geopend. Bestrijding van het geelzien der Hyacinthen. Verbetering onzer haring' visscherij. Tegen het los in de kaas. Het conflict in de Engelsche Mijnindustrie. Mellon naar Londen. Bezuinigingsmaatregeler in Frankrijk. Een vorstelijke toezegging. De schadeloosstelling der vorsten. In en om Genève. Nintsjitsj voorzitter der Assemblee? De quaestie der Raadszetels. Nog geen Spaansche nota ontvangen. Mello Franco verlaat Genève. Het nieuwe Grieksche bewind. Verklaringen van den Mexicaanschen President. Het spoorwegongeluk tusschep Barcelona en Valencia. Abd-el-Krim naar Reunion vertrokken. MARKTNIEUWS. I I II I I p. £en motorrijder verdronken; een fietsrijder ernstig gewond. In den Nieuwkoopschen polder, zoo wordt uit Ter Aar gemeld, had een droe vig ongeluk plaats. Een motorrijder uit Nieuwkoop die van bet Koninginnefeest fe Nieuwveen kwam, reed een wielrijder aan die, naar "t schijnt, geen licht op had. De motorrijder geraakte hierbij in de sloot langs den weg en verdronk. De wielrijder werd ernstig verwond en moest naar het ziekenhuis te Leiden worden ver voerd. t De politie stelt een onderzoek in. f Koninginnedag, of beter gezegd: Konin- 'ginneavond in Hilversum. Stadhuis met rood-wit-en-blauwe lampjes, Wilhelmina- boom met oranjelampjes, de Kerkbrink stampvol, de oude Groest stamper dan stamp, ja zelfs tot bij het station is het veel drukker en lawaaiiger dan op andere dagen. Daar leuren op dezen zeldzamen dag Spakenburger kooplieden met paling, daar wachten groote groepen landelijke ingezetenen op de autobussen, waarvan ze vier jaar geleden nog nooit gehoord had den, en die nu een onontbeerlijk onder deel van hun bestaan zijn geworden. En daar kwam ook het fietsende meisje «onder licht, en daar stond ook het kecke inspecteurtje. i Het kecke inspecteurtje verzocht „af stappen" en het meisje stapte af. I Zij was geen licht meisje, alleen maar een meisje zonder licht en al te lichtvaar dig had zij er op gerekend hier geen po litieman te treffen. Smoesjes konden niet eens worden aangevoerd, want het was reeds bij tienen en zij had zelfs geen lan taarn bij zich. Een beetje bedremmeld stond zij daar voor het inspecteurtje en toen.... Toen kwam er uit één van de tallooze straten en straatjes, die daar om en nabij het sta tion uitmonden, een groote troep vroolijke jongens en meiskes, die in een echte, ge zonde, leutige, onppgeschroefde feeststem ming waren. Zij zagen het inspecteurtje, zij zagen het meisje zonder licht, en ze vormden een hecht cordon om beiden heen. En toen zet ten ze veelstemmig en luid het feestlied in: „Overal.... overal.... waar de meis jes zijin, waar de meisjes zijn.... Het inspecteurtje begon met te pro testeeren, bedaard en netjes, met de keu rig gehandschoer.de hand. Maar het ging voort, in vroolijken ron dedans: „Overal, waar de meisjes zijn, is bal!" Het inspecteurtje wilde betoogen, dat hier geen meisjes waren, doch slechts één ondeugend meisje zonder licht, dat hier verder geen sprake kon zijn van bal, maar hoogstens van een bekeuring. Doch dan werden met nieuwe kracht dans en zang voortgezet: „Overal.... overalwaar de meisjes zijn, waar de meisjes zijn". En eindelijk gaf de pohtioneele verte genwoordiger toe. Waarachtig, op zoon avond, dan is er ook bal, overal, waar de meisjes zijn. Hij voerde eenige vroolijke passen uit binnen het zingende en juichende cordon, en het meisje zonder licht was gered, aldus de „Tel. Woensdagavond is het, volgens de Tel., in de Infanteriekazerne aan den Leusderweg te Amersfoort en op het voorplein ve"® van rustig geweest. Vooral in karzerne III was het rumoerig. De oorzaak was de arrestatie van een der soldaten, die naar de meening zijner vrienden, onschuldig was. De overigen hebben toen zoo lang gedreigd en gedemon streerd, niettegenstaande de aanwezigheid van zeer veel superieuren tot de kame raad werd vrijgelaten. Den avond te voren, toen vele soldaten hadden deelgenomen aan de viering van het Oranjefeest, is het verzet reeds begonnen door het ingrijpen der militaire politie. Na afloop van het vuurwerk verzamelden vele militairen zich voor de hoofdpoort aan den Leusderweg en weigerden op last der mili taire politie naar binnen te gaan. Zij^hadden permissie tot twaalf uur en namen een drei gende houding aan. Toen de gemeente politie voorbij kwam, onder leiding van den inspecteur A. Losekoot, bleken de militairen niet onhandelbaar te zijn en de inspecteur met de agenten, geassisteerd door een brigadier der rijksveldwacht, hadden bin nen korten tijd alle militairen binnen het hek. Zonder mopperen van de zijde der sol daten, die verbitterd waren, doordat een sergeant der militaire politie zijn klewang getrokken had en daarmede dreigde. Een nachtoefening is afgelast. De soldaten hadden in de warmte een marsch gemaakt en velen verklaarden ons, niet in de gele genheid geweest te zijn zich te verschoonen. Een zwerver zegt de dader te zijn. Door de politie te Alkmaar is aangehouden de 40-jarige G. M., die kort geleden ontsla gen is uit de rijkswerkinrichting te Veen- huizen, waar hij 1 Vi jaar heeft vertoefd. M. is afkomstig uit Alkmaar, doch is meest zwervend. Hij is van beroep machinebank- wcrkcfi De man verklaarde schuldig te zijn aan de inbraak en brandstichting in het Koninklijk Paleis te Amsterdam, in den nacht van 26 op 27 Aug. j.l. Hij is heden naar Amsterdam en V0°I verder onderzoek ter beschikking gesteld van de politie aldaar. Naar de Tel. verneemt, heeft de Amster- damsche politie eenige dagen geleden het vermoedelijke spoor van dezen man ontdekt en hiervan mededeeling gedaan aan de Alkmaarsche politie. Aangaande de arrestatie van den 40-jari- gen G. M. verdacht van de inbraak in het Kon. paleis, wordt nog het volgende ver nomen: De man was onlangs uit Veenhuizen, waar hij reeds verschillende keeren geweest was ontslagen en had, zooals gebruikelijk is, z'n uitgaanskas medegekregen. Toen hij het geld verteerd had, begaf hij zich naar Amster dam, waar de schutting achter het Ko ninklijk Paleis hem op het idee bracht eens te gaan zien of er soms wat sieraden voor het grijpen lagen. Des nachts klom hij over de houten schutting en kraakte met behulp van een beiteltje, dat daar in de buurt lag, een onderpaneel uit de deur. Na eenigen tijd door de corridors gezworven te hebben, kwam hij in de kamer van den intendant. Hij maakte eenige stoffige doozen open en vond daarin de ordeteekenen. Hij deed dit bij het licht van een kaarsje en na het pak lintjes en medailles bij zich gestoken te hebben, verliet hij langs denzelfden weg het gebouw. Inmiddels had het kaarsje de doo zen en de uniformen doen vlammen, het geen pas des morgens ontdekt werd. De dader trachtte den volgenden dag de ordeteekenen te Zaandam te verkoopen, doch niemand wilde er veel geld voor ge ven. Hij heeft ze toen ergens langs den weg in het water geworpen; waar,- weet hij niet meer precies; zal nog nader onderzocht worden. De man heeft vervolgens den tocht naar Alkmaar, zijn geboorteplaats, voort gezet. Uit armoede meldde de nachtelijke paleisbezoeker zich bij de politie aan. Hij heeft reeds eenige diefstallen op zijn geweten. Het toeval wilde, dat toen hij een goede betrekking als bankwerker had, hij zich tot een kleinen diefstal liet verleiden. Daarna zonk hij dieper en dieper. De gemeente Zwolle is voor 165.000 eigenares geworden van het landgoed „De Kranenburg", eigendom van de familie Vos d eWael en Pathuis Cremer, gelegen aan den straatweg ZwolleMeppel, aansluitend aan den St. Agnietenberg, Gedurende eenige. dagen werd het land van Maas en Waal bezocht door iemand, die zich uitgaf voor inspecteur van het Water snoodcomité. Hij had in Druten voor een maand een auto gehuurd en bezocht hiermee huis voor huis. Op groote lijsten noteerde hij de klachten en wist overal bescheid op te geven. Hij gaf zich uit voor ingenieur, doch noemde nergens zijn naam. Zelfs stelde hij zich in verbinding met den burgemeester. Tenslotte begon men verdenking tegen hem op te vatten. Een nauwkeurig onderzoek werd ingesteld, en Woensdagmorgen, werd de „inspecteur", waarin men een ouden be kende van de politie meende te herkennen, te Druten gearresteerd. De burgemeester der gemeente Huizen N.-H. waarschuwt belanghebbenden om geen gelden of goederen af te geven aan Gijs- bert van Hensbergen, geb. te Landbroek 11 Sept. 1872, reiziger, wonende Atelier- weg 4, te Huizen, alvorens omtrent dien persoon inlichtingen ten politiebureele te hebben ingewonnen. De bad- en zweminrichtingen gesloten. In het gezin van den brugwachter Altena, liggende met zijn woonschip aan de Schoen- kuipenbrug bij Zwolle over het Almelosche kanaal, is bij vier personen typhus gecon stateerd. De man en drie kinderen zijn naar het Sophia-ziekenhuis overgebracht. Men vermoedt, dat het water door hun uitwerp selen besmet is. Het bestuur van de nabijgelegen bad- en zweminrichting „Het Zwarte Water" heeft onmiddellijk uit eigen beweging de inrich ting gesloten. Door B. en W. van Zwolle is daarop de gemeentelijke bad- en zwem inrichting in het Zwarte Water gesloten. Er zijn in beide inrichtingen politieposten ge plaatst, om de menschen te waarschuwen voor het typhusgevaar. 40 H.L, rogge verloren. Donderdagavond heeft in de Harselaar- sche Eng, onder Baneveld, een hevige brand gewoed. Terwijl men daar bezig was rogge te dorschen, hebben vonken uit de dorsc'n- machine het slroo doen vlamvatten. Dien tengevolge zijn door het vuur verteerd; on geveer 25.000 pond stroo, 40 H.L. juist ge- dorschte rogge, alles toebehoorende aan de heeren H. v. Beek, J. Gaasbeek en R. v. d. Kemp, te Voorthuizen. Bovendien zijn in vlammen opgegaan ,de dorschmachine en de tractor, die particulier eigendom van laatst genoemde waren. Niets was verzekerd. De lijken van den kapitein en den matroos opgehaald. Na langdurig dreggen heeft de rivier politie te Rotterdam de lijken opgehaald van den kapitein M. Kroon en den matroos B. van der Steen, die Zondag j.l. bij het on geval met de sleepboot „Minerva" verdron ken. De lijken zijn naar Crooswijk over gebracht. Woensdagmiddag heeft bij het redden van een jongetje, dat achter de Koushaven te Rotterdam in de Maas gevallen was, een incident plaats gehad. Mej. R. van Malle was met een touw om het lichaam gedoken, welk touw tweemaal gedraaid om een duc- dalf kwam te zilten. Door het trekken aan den kant, brak het touw. De inmiddels toe geschoten mej. Baron, een bekende zwem ster, mocht er in slagen mej. v. M. boven te brengen. Deze was bewusteloos, maar kwam door kunstmatige ademhaling spoe dig bij. Toen Woensdagmorgen een jong paartje in het gereedstaand rijtuig zou stappen om zich naar het gemeentehuis te Wouw (N. B.) te begeven, waar de huwelijksvoltrekking zou geschieden, sloegen de paarden op hol en renden met het ledige rijtuig den weg naar Bergen op Zoom op. Het gelukte eerst in de nabijheid van deze plaats de paarden tot staan te brengen. Het rijtuig bleek ernstige averij te hebben bekomen. Het paar was intusschen in een ander rijtuig gestapt om aan hun voornemen, onaf hankelijk van de onwillige paarden, gevolg te geven. Het voorstel van den Rijksbemiddelaar door de directie afgewezen. De motiveering van dit besluit. Zooals we bereids meldden hebben di rectie en commissarissen van de „Heemaf' te Hengelo aan den Rijksbemiddelaar ir. H. A. van IJsselsteyn een schrijven ge zonden waarin zij in het kort uiteenzetten, om welke redenen het geheele bestuur der naamlooze vennootschap heeft gemeend, dat aan het voorstel van den bemiddelaar geen uitvoering kan worden gegeven. Het betoog luidt als volgt: Gedurende zes aóhtereenvolende jaren heeft geen dlvidenduitkeering plaats 'gehad en behalve een reserve van twee milliocn gulden zijn nog 414 millioen gulden van het kapitaal van 61i millioen gulden verloren gegaan. Bij de einde 1925 plaats gehad hebbende reorganisatie, welke niet dan met groote moeite tot stand is kunnen komen en waarbij de aandeelen tot 30 pCt. zijn af geschreven, moest nieuw geld beschikbaar worden gesteld. Het zal U duidelijk zijn, dat dit geld alleen te onzer beschikking staat, zoolang de rentabiliteit van het be drijf na de reorganisatie uit de resultaten zal blijken. Wanneer dus nieuwe zware vaste lasten op bet bedrijf zouden komen te drukken, zonder dat wij Jaarvoor een dekking hebben, dan zijn wij onder de bovenvermelde omstandigheden niet ver antwoord deze zonder meer te aanvaar den. Bij een vergelijking der plaatselijke be drijven moet in de eerste plaats niet uit het oo<g worden verloren, dat wij onze normale producten voor nagenoeg de helft naar het buitenland moeten exporteeren en daarvoor aanzienlijke invoerrechten verschuldigd zijn. Om U daarvan een in druk te geven zij vermeld, dat over 1925 ruim 300.000 gulden aan invoerrechten el ders door ons zijn betaald geworden, en dit meerendeels naar landen, waar de loonen, mede door valuta-omstandigheden, aanzienlijk lager zijn dan bij ons, nog ge heel afgezien van de moeite om vreemd fabrikaat onder de huidige omstandighe den op buitenlandsche markten te introdu- ceeren. Voorts gelieve U niet uit het oog te verliezen, dat in ons bedrijf een groot aan tal werknemers zijn ondergebracht uit de venen en andere bedrijven zonder eenige opleiding en dat wij nog steeds voldoende aanbod krijgen om zoo noodig de produc tie ook met dergelijke krachten op onze tegenwoordige loonbasis te kunnen uit breiden. Het beste bewijs hiervoor is, dat wij zonder eenige moeite het aantal werkne mers sedert 1923 van 600 tot 900 hebben kunnen opvoeren. Waar de organisaties zich er op beroepen, dat de werklieden door vroegere loonsverlagingen ook of fers hebben gebracht, kan dit argument zeker niet voor de 300 laatstgenoemde werklieden gelden; integendeel, hun uur- loonen en -inkomens zijn sedert hun aan neming belangrijk gestegen. Voorts achten wij het onzen plicht U mede te deelen, dat gedurende de laatste drie maanden de binnengekomen opdrach ten onvoldoende zijn om het bedrijf op de huidige basis in de komende maanden te kunnen voortzetten. Trouwens ieder, die op de hoogte is van den gang van za ken in de machine-industrie en aanver wante vakken, weet dat in de laatste maanden opnieuw een inzinking valt waar te nemen, een verschijnsel, waaraan ook Heemaf niet is ontkomen. Waar wij met de belangen van alle be trokkenen rekening hebben te houden, zou het ons ook om deze reden onverant woordelijk voorkomen, thans een zoo be langrijke verhooging der vaste kosten op ons te nemen. Wij geven U de verzekering alle moge lijkheden ernstig te hebben overwogen, terwijl geen poging onbeproefd gelaten is om het huidige conflict te voorkomen om dat hieruit o.i. voor geen der betrokkenen eenig voordeel te behalen is. Mocht U alsnog aanleiding vinden na lezing van onze motiveeringen voorstellen te doen, die de oogenblikkelijke rentabi liteit niet in gevaar brengen, en waarvan de noodzakelijkheid' en billijkheid kan worden aangetoond, dan zijn wij gaarne bereid deze ernstig in overweging te ne men. Een verbetering als in Uw eerste voorstel beoogd, zou eerst aan de orde kunnen komen, als inderdaad ons bedrijf- behoorlijk rendeert en de algemeenc stand der wereldmarkt op dat ooigenblik niet ongunstiger zou zijn dan in de vooraf gaande periode. De directie wijst er voorts nog op, dat zij bij schrijven van 14 Augustus aan de organisatiebesturen zich bereid heeft ver klaard hun zoodanige inlichtingen te ver strekken als noodig zijn om zich een vol doend oordeel over den toestand van het bedrijf te kunnen vormen. In Februari wil men ie Leiden w'eer een beurs houden, maar dan op grooter schaal. Op Vulcaansoord te Terborg (Geld.) zijn, in tegenstelling met een ander bericht, geen 200 man ontslagen. Alleen in de afdeeling emailleerfabrieken is het slap. Hierdoor is voor een aantal personen op het oogenblik minder werk. Dit betreft echter nog geen lOO^jnan en die kunnen, volgens een getrof fen regeling, nog om de andere week wer ken. Niemand is echter ontslagen. (Msb.) Het ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat op 26 Augustus 1926 te Bern de uitwisseling heeft plaats gehad van de akten van bekrachtiging van het voor- loopig luchtvaarlverdrag tusschen Neder land en Zwitserland gesloten te Bern op 18 Mei 1925, Ingevolge art. 17 is het verdrag op 26 Augustus 1926 in werking getreden. De organisaties van werkgevers en werk nemers in de textielindustrie hebben zich tot de regeering gewend met een adres, waarin wordt geconcludeerd 1. De regeering viage ten spoedigste aan de Staten-Generaal de bevoegdheid tot het instellen van invoerverboden. 2. De regeering vaardige ten spoedigste, in overleg met den Nijverheidsraad, invoer verboden uit voor die artikelen waarin een abnormale concurrentie bestaat. 3. Gaan andere landen, met name Enge land, als uitvloeisel van afweermaatregelen tegen Fransche of Belgische concurrentie, ook onzen export op gevoelige wijze be moeilijken, dan kome de regeering ten spoe digste bij de Staten-Generaal met voorstel len, om tijdelijk een drastische tariefsver- hooging voor de betreffende artikelen goed te keuren. Dinsdag is te Leiden in de bovenzalen van- de Vergulde Turk een kruideniers beurs gehouden, uitgaande van de Eerste Federatie van Groot-Winkeliers, gevestigd te Rotterdam. In Zuid-Holland alleen heeft deze Fe deratie zelfs 140 leden. Veel zaken worden er te Leiden niet ge daan. De ministers van Karnebeek en Kan onder de aanwezigen. Woensdagmiddag bij de opening van de landbouwtentoonstelling werd het eerst het te Steenwij k werd het eerst het woord ge voerd door den heer Van Leussen, directeur van de Maatschappij „Weldadigheid" te Fre- deriksoord, voorzitter van het Tentoonstel lingscomité. Zooals bekend, herdenkt de Coöp. Landbouwersbank en Handelsver- eeniging haar 25-jarig bestaan. De georga niseerde tentoonstelling geeft aanschouwe- l jk weer, wat landbouw en tuinbouw in dit gebied presteeiden. Vervolgens sprak minister Van Karne beek als lid van de Landbouwersbank. Spr. memoreerde, hoe in den loop der jaren door de maatschappij een groot werk is volbracht, dat aan de beoefening van den landbouw is ten goede gekomen en waarin honderden hun brood hebben verdiend en nog verdie nen. Ten slotte verklaarde hij de tentoon stelling voer geopend. Ook de minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw, de heer Kan hield daatop een rede. Vervolgens voerden nog het woord de hee ren Borgesius, burgemeester van Steen- wijk, Roebers namens het bestuur van de Overiiseische Landbouwmaatschappij en F. Sroink, dijkgraaf van het Waterschap „Vol lenhove", die het groote belang van de par- tieele' bemaling besprak, waarover in het laatst van deze maand een openbare verga dering met de ingelanden gehouden zal wor den. Dat werk is van groote economische beteekenis en omvat 9400 H.A. Het zal de- plaatsen Giethoorn, - Oldemarkt, Steenwij- kerwold tot grooten bloei brengen en opent ook voor Steenwij k zeer gunstige perspec tieven. De streek, die thans bewoond wordt door 3800 personen, zal dan een bestaan bie den voor 11 12.000 menschen. Na deze redevoeringen werd een omme gang over het terrein gemaakt. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend om de bestrijding te bevorderen van het geelziek der hyacinthen, dat in ster kere mate dan vroeger voorkomt en tevens schade doet aan de bloembollencultuur in het algemeen. De minister heeft gemeend, aldus de toe lichting, de totstandkoming te moeten be vorderen van den algemeenen maatregel van bestuur met provisorische wetskracht van 14 Augustus 1926, houdende bepalingen ter bestrijding van genoemde ziekte. Volgens art. 3 der Plantenziektewet moet tegelijk met de afkondiging van een algemeenen maatre gel van bestuur een voorstel van wet, houden de regeling van het in dien maatregel geregel de onderwerp, aan de Tweede Kamer wor den gezonden. Het onderhavige wetsontwerp beoogt aan dit voorschrift uitvoering te geven. Art. 1 van het ontwerp luidt Het is ver boden bollen van hyacinten, welke zijn aan getast door het geelziek, (pseudomonas hyacinthi), ten verkoop in voorraad te heb ben, te koop aan te bieden, te verkoopen, of te leveren of te vervoeren. Commissie van onderzoek ingesteld. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft een commissie ingesteld, aan welke wordt opgedragen een onderzoek in te stéllen omtrent de vraag, aan welke oorzaken de ongunstige toestand van het hai ingvisscherbedrijf moet worden toege schreven en of, en zoo ja, in hoeverre, maatregelen van overheidswege dienen te worden getroffen, welke zouden kunnen leiden lot verbetering in den ongunstigen toestand in dit bedrijf en voorts omtrent de uitkomsten van dat onderzoek verslag uit te brengen. In deze commissie is benoemd tot lid en voorzitter de heer dr. H. J. Lovink, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Alphen a.d. Rijn en zijn tot leden benoemd de heeren G. van der Burg Czn., haringhan delaar te Vlaardingen; C. Cramer, schipper op een zeillogger, te Scheveningen; W. Drop, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal, te Ginneken; L. J. van Gelderen, voor zitter van de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij, te Katwijk aan Zee; dr. B. J. C. te Hennepe Jzn., bac terioloog bij de Rijksseruminrichting te Rot terdam; C. v. d. Heuvel, lid van dc Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Nieuw-Ven- nep; J. Hoogerwerf, vertegenwoordiger van de organisaties in het v isscherijbedrijf, te Vlaardingen; W. J. Janssens, inspecteur der Visscherijen in het le. 2e en 3e district, te Amsterdam; G. W. Kampschoër, lid van d.: Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Monster; J. F. Klercq, bestuurslid van dc Vereen, van visschersvaartuigen te IJmui- den, te Haarlem; mr. II. J. Knottenbelt, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Rotterdam; J. J. de Niet, voorzitter van de Reedersvereeniging „Scheveningen te Scheveningen; W. Richter Uitdenbogaardt, onder-voorzitter van de Reedersvereeniging voor dc Ned. Haringvisscherij, te Maassluis; A. Storm, schipper op een stoomlogger, te Vlaardingen en dr. J. J. Pesch, hoofd van de afd. Zeevisscherii van het Rijksinstituut voor biologisch visscherij-onderzoek, te 's Gravenhage. Tot secretaris is benoemd de heer G. C. Groen, hoofdcommies aan de afd. Vissche rijen van het Dept. van Binnenl, Zaken en Landbouw, te 's Gravenhage. Bepaald is, dat dc commissie bevoegd is, in afwachting van het uit te brengen ver slag, voorstellen te doen omtrent bepaalde onderwerpen van urgenlen aard en dat dc leden de bevoegdheid hebben van hun van het advies der meerderheid afwijkende zienswijze bij afzonderlijke nota te doen blijken. Bijzonderheden over 't systeem- Oppclaar. Zooals gemeld, heeft een hoofd van de school te Nieuwkoop, de heer W. M. Oppe- laar, een methode ontdekt, waardoor z.g. losse kaas weer vast te krijgen is, hetgeen voor de zuivelbereiding van zeer veel betee kenis kan zijn. Naar de „Tel." verneemt, komt deze methode, waarvoor in den kaashandel veel belangstelling bestaat, hierop neer, dat de losse kaas in een warmwaterbad van plm. 85 graden wordt gebracht gedurende een kwar tier. De nu zacht geworden kaas wordt uit geschept en direct gebracht onder de pers op een hoogte, zooals de ronde korst aan geeft. Men laat de kaas onder de pers af koelen, ze blijft nog eenige dagen los klin ken, maar sluit dan aan. Maaerc «luit eerder. Het bestuur van den mijnwerkersbond be sloot aan de gedelegeerden uit alle kolen mijnen, die gisteren bijeenkwamen,, aan te bevelen om aan het bestuur volmacht ie geven met het oog op het aanknoopen van onderhandelingen ter bijlegging van het con flict in het mijnbedrijf. Het bestuur is voor nemens aan de regeering te vragen een nieu" we conferentie vóór dit doel bijeen te roe pen. Men verwacht, dat deze conferentie dc volgende week zal worden geopend. Vooral in het centrum blijven de hervat tingen van den arbeid voortduren. De conferentie der mijnwerkersgedcle- geerden kwam opnieuw bijeen en nam het advies van het bestuur aan dat dit gemach tigd zou worden voorstellen in te dienen voor het in het leven roepen van een na tionale overeenkomst en dat er een nieuwe conferentie zou worden belegd ter overwe ging van ieder voorstel om tot een schik king te komen. Gisteren heeft Mellon zich van Parijs naar Londen begeven waar hij beleefdheids bezoeken zal afleggen bij den Amerikaan- schen ambassadeur en den gouverneur van dc Bank van Engeland. De kabinetsraad heeft gisterenmorgen de definitieve cijfers der begrooting voor 1927 vastgesteld. De raad zette de behandeling voort van de quaestie der bezuinigingen. De raad keurde in beginsel de denkbeel den van Sarraut goed, in het bijzonder be- trekking hebbend op de opheffing van een groot aantal onderprefecturen (meer dan. 100), algemeene secretariaten van prefec turen, en raden van prefecturen (ongeveer 21). Déze opheffingen zullen geenerlei in vloed oefenen op de vaststelling in de toe komst van het aantal Kamerleden of op de grenzen der kiesdistricten. De „Soir" bevat een telegram van den Belgischen financier, Alfred Loewenstein waarin deze mededeelt dat hij zich voor stelt een aanzienlijk bedrag aan buiten landsche deviezen renteloos voor een mini mum van twee jaar ter beschikking van Bel gië te stellen, zonder dat België verplicht zal zijn in eenig opzicht zijn koloniaal of nationaal erfdeel te vervreemden. In een vroeger telegram aan hetzelfde blad sprak Loewenstein van een minimum van 50 mil lioen dollar, dat hij ter beschikking van de Belgische regeering zou stellen. Morgen zal de algemeene gevolmachtigde van het huis Hohenzollern, de heer v. Berg, te Berlijn arriveeren om het Pruisische staatsministerie een nieuw voorstel voor te leggen inzake de regeling met de vorsten huizen. De heer v. Berg vertoefde in den laatsten tijd te Doorn, waar hij de verschil lende strijdpunten met den ex-keizer heeft besproken, en waar zij ook een nieuw com promis-voorstel hebben uitgewerkt. Naar verluidt, zou het compromis-voorstel van de zijde van het Huis Hohenzollern ver schillende tegemoetkomingen omvatten; zoo de teruggave van een reeks van bezittingen, welke van historische en cultureele betee kenis zijn. De regeering te Madrid heeft zonder het besluit van den Raad inzake het rapport van de studiecommissie af te wachten, be sloten, reeds thans bekend te maken, dat zij verder geen belang heeft bij den arbeid 'van den Volkenbond. Binnen 24 uur zal het secretariaat een officiëele nota uit Madrid geworden, welke dit besluit meedeelt. Volgens de avondbladen, zal de Duitsch» delegatie onmiddellijk na de ontvangst van het bericht omtrent Duitschlands toelating tot den V. B. en zijn verkiezing in den Raad naar Genève vertrekken, en wel op 7 of 8 September, zoodat zij aldaar uiterlijk 10 September zou aankomen. Volgens de bladen keert alleen dr. Gauss naar Berlijn terug om verslag uit te brengen nopens de beraadslagingen der studiecom missie, terwijl von Hösch naar Parijs terug keert. In goed ingelichte kringen verluidt, dat de Zuid-Slavische minister Nintsjitsj zal worden gekozen tot voorzitter der Maandag te Genève bijeenkmende Volkenbondsver gadering. In beginsel werd een door den Belgischen gedelegeerde voorgestelde formule aange nomen, luidende ,dat terwijl voldaan wordt aan het speciale verzoek van Spanje om vermelding van den aan Spanje geweigerden permanenten zetel, het rapport tevens zal herinneren aan alle pogingen door de com missie beproefd om bevrediging te schenken aan de eischen van Spanje en andere »ta- ten-candidaten. Gisteravond laat was op het secretariaat van den Volkenbond nog geen nota van d« regeering van Madrid ontvangen. Mello Franco, die sedert drie jaar al* vertegenwoordiger van Brazilië te Genève aanwezig was, is thans naar Parijs vertrok ken, vanwaar hij zich naar Rio de Janeiro zal begeven. De regeering heeft besloten niet toe te staan, dat de leden der kabinetten onder het regiem-Pangalos het land verlaten voor er een zorgvuldig onderzoek is ingesteld naar de handelingen dezer kabinetten. Naar gemeld wordt, zal de volgende week het proces tegen Pangalos beginnen. De aanhangers van generaal Piastiras ea het grootste gedeelte der Atheensche pers eischen dat de doodstraf zal worden toege past, en dat hij zal worden doodgeschoten evenals zijn vrienden; evenwel hebben ge neraal Kondilis en president Kondoeriotis zich daartegen verklaard. Het woord richtend tot het nieuwe con gres, zeide de president, zinspelend op de onderhandelingen met Washington, dat als de regeering ervaart dat de toepassing der land- en petroleumwetten onbillijk is, de wetten zuilen gewijzigd worden. Hij her haalde, dat de regeering voornemens is de godsdienstige wetten ten uitvoer te leggen. Uit Tortosa wordt gemeld, dat het aan tal dooden bij de ontsporing van den post trein van Barcelona naar Valencia thans 24 bedraagt en het aantal gewonden meer dan 50. De mailboot naar Madagascar .Amiral Pierre", is gisterenavond vertrokken mei Abd el Krim, zijn familie en gevolg. AMSTERDAM, 2 Sept. (Bericht van De Jong Koene). Meloenen Ananas f 0.25 0.40, netmeloenen f 0.200.40, karbonkels f 0.450.55, suikermeloenen f 0.300.35, perziken extra f 0.160.22, id. I f 0.070.12, per stuk Signeu d' Esperen f 1422, Wil liams Duchesse f 1218, Beurre Hardy extra f 2026, id. I f 1217, Bonne Louise d' Avranches extra f 2430, id. I f 1518, Bon ne Gretien Williams f 1216, Diamantperen f 812. Triump de Vienne f 2023, Beurre d' Amalie f 1218, N. H. Suikerperen f 58, Dirkjesperen f 58, Heerenperen f 57, Dr. Cornelis f 1216, Clap's favorite f 1228, Jutteperen f 2234, Reure de Merode f 7 10, Keswiek appelen f 1217, Transperant de Cronsel f 1622, Bloemee zoet f 116, Roo- de Calville f 1218, druiven blauw f 5864, wit f 4070, pruimen Friesche f 1420, dubb. witte f 3242, Belle de Louvain f 26 34, gele pruimen f 2024, Reine Victoria f 34 42, Reine Floudes f 2232, snijboonen f 12—18, enkele spercieboonen 810, dub bel spercieboonen f 36, tomaten f 712, Augurke fijn fijn f 7086, idem grof f 5.40 7.20, per 100 kg. Bloemkool extra f 1720, idem 1 f 1014, komkommers geel I f 9.50 13, idem II f 6.508.60 per 100 stuks. Peen f 1219, Selderie f 37, Peterselie f 24, per 100 bos. Andijvie f 1.902.80, sla f 2.40 4.60 per 100 krop. Zandaardappelen f 6.70 7.20, drielingen f 33.40 per 100 kg. Bloemen. Hadley f 46, Columbia f 3 4.50. Verschure f 34, Golden Ophelia f 3—3.50, ernet f 2.50—3.50, Ophelia f3—4, Sunburst f 2.505, Keizerin f 23 per 100 stuks Lelies f 616, Am. Anjers f 47, Gladiolen f 23, Dahlias f 14 per 100 stuks Snijgroen f 47 per 100 rank. TIEL, 1 Sept. Fruit. (Veiling Tielsche Veilingsver.) Beurré de Mérode 710, bloemé 1217 '/2, William Duchesse 15 22, Bon Chretien William 812, Clapps Favorite 1625, aardbeien 50, Seigneur de Espern 12—18, sijsjes 7—13, langsteien 58, Keesgijsbertperen 7%10, handperen 812, Fransche wijnperen 1320, suiker peren 06Vi. stoofperen 48, zomervijgen 1218, paradijs 1218, honderdmarken 1215, zoete appels 815, glasappels 16 20, kandijzoet 7—10, Willem III peren 6—8, Doctor Julius 1216, blauwe pruimen 22 30, zure appels 8—12, beurré Hardy 14—wp, diamantperen 5—8, perzikperen 8—10, rietpe ren 8—12, schijvelingen 6—8 V2, maagdeperen 1014, blanke kozijnen 68, sappige groen tjes 812, reine Victoria 2432, damperen 57J/2, kalabsperen 1215 c. pen ke. Perziken 36 c. o. st. GOUDA, 2 Sept. 1926. Boter 120714 K.G. Goeboter ƒ0.850.95, weiboter ƒ0.73 0.85. Handel vlug. Veemarkt: 8 stuks melkvee <250350, Handel vlug. 130 Vette varkens 363814 c. per half K.G. handel vlug. 582 Magere var kens 3045 et. per half K.G. handel matig. 1068 Magere biggen 1523 c, handel matig. 7 Lammeren 2024 ct. handel vlug. 48 Nuchtere kalveren 1013 ct. handel vlug. 36 Geiten 512 ct. per half K.G, handel vlug Eieren groot'c per 100 stuks 6.507, handel vlug. HOOFDDORP, 2 Sept. 1926. Nieuwa tarwe 11.50—13.50. Rogge 9.75—10.25. Gerst Chevallier 9.7510.75. Wintergerst 8.759.75. Haver 910. Witte Duive- boonen 1316. Groene erwten 1219. Schokkers 2227, Vale erwten 16 26. Karwei 3739. Geel msoterd 24 28. Blauwmaanzaad 3439. Koolzaad 2022. Kanariezaad 1415. UITHOORN, 2 Sept. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 99 partijen. Prijs Goud-' sche kaas, R. M. 4347; 2de soort 38 42; zwaardere 50; zonder R. M. 35 41. Handel matig. Aangevoerd 88 kippen. MEDEMBLIK, 2 Sept. 1926. R, Rv Marktvereeniging „St. Jozef." Aard appelen: Groote Muizen 1.852.20 per halve H.L. Kleine Muizen 1.602.50 p. halve H.L. Groote Ronde 1.701.85 per halve H.L. Aanvoer 1000 manden of zak ken. Kool: Bloemkool 0.9012.p. 100 stuks. TER AAR, 1 Sept. 1926. R. K. Tuin dersver. „God zij njet ons". 21 zakken Mr. extra 1.90, 162 zkken Mr. mooi 0.70. 101 zkken Snijboonen I 0.17, 43 z. snijb. 11 0.09, 1 z. snijb. stek 0.9. 43 Prinses- seb. .z dr .1 1.40. 5 z. Spekboonen ƒ0.30. 7 manden Fijn I ƒ6.21 m. Fijn II f 5.30, 24 m. F.B. I 3.05. 47 m. Bast. I ƒ2.45. 126 Grof I 1.75. 88 m. Stippel 0.33. 21 m. .KK. 0.30. Alles per 25 K.G. TER AAR, 1 Sept. 1926. R. K. Tuinders ver. St. Phocas". Na aftrek van veilings- kosten. 575 zakken Snijboonen 1ste s. 0.21, 85 zakken Snijboonen 2de soort 0.07, 638 zakken mooi 0.65, 19 zakken extra 1.78, 104 zakken Prins.b. z. dr. lste soort 0.92, 5 zakken extra 1.45, 38 zakken w.pronkb. 0.20, alles per 10 K.G. Augurken: 57 manden Fijn lste soort 5, 13 manden A 3, 24 manden mooi 7.15, 94 manden F. B. lste soort 2.89, 2 manden id. 2de soort 2, 163 manden Bast. lste soort 2.25, 2 manden 2de s. 1.35, 501 zakken Grcf lste soort 1.40, 12 zakken G. Grof 0.45, 455 zakken Stip pel 0.35, 142 zakken K, K. f 0.45. alles per 25 K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5