UTTÈl*! Een klein beetje doet heel veel. Misdaad en Boete De Engelsche mijneigenaars zijn gekant tegen een nationale overeen komst. De geheime zitting van den Raad van den Volkenbond werd niet door Spanje bijgewoond. Bijzonderheden omtrent de aardbeving de Azoren. Onder de Radio-berichten: Het Britsche mijnconflict. Machtiging ver leend tot het voeren van onderhandelingen over een nationale over eenkomst. Spanje zal vermoedelijk olt den Volkenbond treden. Het proces tegen Pangalos zal a.s. week beginnen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Zwendel en Volksverlakkerij Het Linthorst Homan-Kanaal. Hoe lang nog? De „Brandaris" buiten dienst. Bestrijding van misdadige elementen. De Weeldeverteringsbelasting. LUCHTVERKEER. Lange afstandvlucht. Cobham. Luchtpostdiens UIT ONZE OOST. GouvGen. De Graeff op Indischen bodem. KERK EN SCHOOL Zusters van O. L. Vrouw te Amersfoort. U behoeft maar o zoo weinig Erdal te gebrui ken om Uw schoenen in goede conditie te houden. Erdal is zeer spaar zaam in het gebruikj en daarom zoo goedkoop. FEUILLETON. Het geschil in de Engel sche mijnindustrie. Volgens de „Evening Standard" staat het vast, dat zelfs indien de conferentie van mijn werkersgedelegeerden mocht besluiten tot het opstellen van voorstellen ter voorlegging aan de Vereeniging van Mijneigenaren, de eigenaren toch zullen blijven weigeren, te onderhandelen op den grondslag van een nationale overeenkomst. Evan Williams, de president der Vereeniging, zou dit in een met de betrokken kabinetsministers gehou den conferentie duidelijk hebben te kennen gegeven. De regeering stelt zich echter op het stand punt, dat het verlangen der mijnwerkers naar onderhandelingen op nationalen grondslag .•edelij k is, zoolang zij bereid zijn, aanvaard bare voorsttUeü te doen als grondslag voor zulke onderhandelingen. Churchill zou dit standpunt het krachtigst voorstaan en voor een conferentie zijn met een „open agenda", welke tot een discussie in staat zou stellen over de vraag, over welke deelen van een nieuwe overeenkomst strikt nationaal en over welke districtsgewijs zou worden onder handeld. De leiders der mijneigenaars zetten echter uiteen, dat de Vereeniging van Mijneigenaars niet meer de macht had, het executief co mité der Mijnwerkersfederatie voor dit doel te ontmoeten, daar de districtsvereenigingen de verantwoordelijkheid weer op zich hadden genomen voor da onderhandelingen, die zij tijdelijk hadden gesteld in de handen van de Vereeniging van Mijneigenaren, en zoolang zij dit besluit niet herriepen, zou over over eenkomsten voor de toekomst in de districten zelf moeten worden onderhandeld. Leeftijdsgrens der Bel gische onderwijzers. De Belgische bladen deelen mede, dat door den minister van Kunsten en Weten- ichappen, Camille Huysmans, in de minister- aad een voorstel is gedaan om de leeftijds grens voor onderwijzers op 60 jaar te bepalen i Opnieuw een spoorweg ongeluk in Duitschland» Gistermiddag is op weinige kilometers van Breslau een van Glogau komende goe derentrein ontspoord. De eerste acht wagens schoven in elkaar en werden vernield. Zij ver sperden het traject BreslauGlogau, zoodat de dienst slechts over één spoor kon plaats vinden. Briand naar Genève. Briand en de Fransche delegatie zijn gis- •"isteravond naar Genève vertrokken. Geen tweede brief van Clemenceau. Pok een medewerker van de „ïntran- sigeant" heeft een onderhoud gehad met Clemenceau in z.jn afgelegen huisje in de gendée, zulks naar aanleiding van Clemen- -eau's jongste intervieuw met eenige Fran sche en Belgische journalisten waarbij hij zinspeelde op een tweeden brief, dien hij voornemens zou zijn aan president Coolidge te richten inzake de kwestie der Fransche schuld aan de Ver. Staten. In dit onderhoud verklaarde Clemenceau blijkbaar op aandringen zijner vrienden, die de slechte uitwerking van een nieuwen brief duchten, dat hij onder de huidige om standigheden geen woord aan zijn eersten brief heeft toe te voegen. Natuurlijk heeft hij riet alles gezegd wat hij zou kunnen zeg gen, doch hij schreef datgene wat naar zijn meening het Amerikaansche volk het meest zou treffen. „Hoe zou ik," zoo voegde Cle menceau er aan toe, „een diepgaande dis cussie over de schuldkwestie met iemand kunnen aangaan nu ik waarschijnlijk niet meer ten volle of nauwkeurig op de hoogte ben van hetgeen er tusschen Washington en Parijs is overeengekomen. De Raad van den Volken bond bijeen. Gisterochtend woonde de Spaansche ver- egenwoordiger de geheime zitting van den ?aad niet bij, zonder dat daarvoor een ver- laring werd gegeven. In verband met de gebeurtenissen van jl. JPoensdag hecht men hieraan groote betee- renis. Het secretariaat van den Spaanschen ver tegenwoordiger heeft officieel bericht ont vangen, dat hij niet aan de zitting van den Raad zal deelnemen. Het vredescongres. r Het algemeen vredescongres is Woensdag te Genève geopend. Een resolutie werd aangenomen, waarin c.a. wordt gezegd, dat bij den huidigen stand der internationale betrekkingen de beste wijze om de souvereiniteitsrechten der staten te beperken deze is, dat zij deze rechten vrij willig overdragen aan een of meer interna tionale organen. Er werden nog twee andere moties aange nomen, een betreffende de economische pene tratie in Ethiopië, waarin de Italiaanscb Britsche collectieve nota aan Abessinië een ongeoorloofde poging tot pressie wordt ge noemd en een nopens Tanger, waarin wordt geprotesteerd tegen de aanspraken van Spanje De Baltische Staten con- fereeren te Geneve. Naar gemeld wordt zal te Genève een con ferentie van de Baltische staten plaats vin den, waaraan ook Polen zal deelnemen. In deze conferentie zal worden beraadslaagd over de houding, welke deze landen zullen aannemen tijdens de zitting van den Volken bond te Genève. Schuldregeli ng en Amerika. Rusland Ofschoon de Sovjet-regeering de regeering te Washington tot dusver geen mededeeling heeft gedaan nopens het plan om de Rus sische oorlogsschuld te regelen, waarover te Moskou van gedachten is gewisseld, schrijft de correspondent te Washingto vanj.de „Assoc. Press." Indien een formeele stap wordt gedaan blijft vde beslissing aan de Amerikaansche fundeeringscommissie, welker leden op het oogenblik bijna geen van allen te Washing ton aanwezig zijn. Bovendien zal waarschijn lijk aan elke sovjetcommissie de toegang tot de V. S. worden ontzegd, tenzij haar voor stellen vóór haar aankomst zijn onderzocht en het overwegen waard zijn gebleken. De aardbeving op de Azoren. De aardbeving, welke de Azoren heeft ge teisterd. heeft groote schade aangericht dan aanvankelijk werd gedacht. De zeehaven van Horta, de hoofdstad van het district, dat de eilanden Fayal, Flores, Pico en Corvo om vat, is geheel vernield. De aardbeving had Dinsdagochtend om 8.40 plaats en duurde vrij gcruimen tijd Ook Ponta Delgada werd getroffen en het aantal dooden loopt in de vijftig. De Ameri kaansche consul seinde naar het departe ment van buitenlandsche zaken in Washing ton, dat de aardbeving de ergste was, welke de eilanden ooit hebben gekend. Het is on mogelijk, zoo zeide hij, de schade te schat ten alle bewoners kampeeren buiten en hulp is dringend noodig. Blijkens latere berichten bevinden alle Britsche onderdanen op de Azoren zich in veiligheid. De geheele bevolking der Azoren telt ongeveer een kwart millioen zielen de bevolking van Fayal bestaat grootendeels uit Mooren, Israëlieten en negers. Woensdag werden weer aardbevingen ge voeld. Hierbij zijn 10 personen gedood en 200 gewond. Te Horta zijn honderden hui zen geheel verwoest. Abdoel Kader terecht gesteld. Volgens een telegram uit Konstantinopel is Abdoel Kader, die door de rechtbank ter dood veroordeeld werd, Woensdag vroeg terechtgesteld. De kwestie van Tanger. Volgens den correspondent van de „Daily Mail" te San Sebastian is het Spaansche directorium wanneer Tanger in de Spaan sche zone opgenomen wordt, bereid de be lofte af te leggen, dat het nooit tot een ma rine- of luchtstation zal worden gemaakt en dat het een vrijhaven zal worden waarin de handel van alle naties gelijk zal worden behandeld. Een persoonlijkheid, „zeer op de hoogte van den politieken en economischen toe stand in het gebied van Larasj", zoo zegt de „Temps", bepleit in dit blad de uitwis seling van Tanger, dat Spanje opeischt, te gen Larasj. Hij zegt, dat het gebied van La rasj bloeiend was tot 1911 toen het bij de Spaansche zóne werd ingelijfd. De achter eenvolgende Spaansche regeeringen hebben erkend dat Larasj, dat vroeger na Casablanca» de tweede haven van Marokko was, nooit tot bloei kan komen, daar het vrijwel tusschen de Fransche zóne en de Lockkos Ingesloten is. Vandaar dat de Franschman zou willen dat ils Frankrijk zou toestemmen in den af stand van Tanger aan Spanje, het dit tegen compensatie van Larasj zou doen. De opstand In Nicaragua. Uit Managua wordt gemeld Volgens nog niet bevestigde berichten heeft het regee- ringsleger den revolutionnairen bij de golf van Fonseca een ernstige nederlaag toege bracht. De slag duurde acht uur en moet de bloedigste van deze revolutie zijn ge weest. De verliezen der regeeringstroepen worden geschat op 60, die der rebellen op 40 dooden. De verbinding der rebellen met hun basis werd verbroken. Zij vluchtten met achterlating van mitrailleurs en 500 ge weren. Een botsing tusschen po litie en stakers. Afdeelingen Bondstroepen zijn te Man- ville (Rhode Island), aangekomen teneinde de orde te herstellen, die verstoord is ten gevolge van een ernstig treffen tusschen de politie en 1800 stakende textielarbeiders, waarbij negen personen zwaar werden ge wond. De politie trachtte de massa door ge bruikmaking van den stok en traanverwek- kende bommen uiteen te drijven, doch moest ten slotte ten gevolge van geoefend geweld gebruik maken van geweren en revolvers. Zij slaagde er zoodoende in, de orde te her stellen. Een Bankroof tc Chicago. Een zeventienjarig roodharig meisje, af komstig van het platteland van Wisconsin, staat in het midden van een onderzoek te Chicago in een sensationeelen overval door roovers gepleegd op de Wisconsin Bank, waarbij zeven personen werden gewond en twee gedood. Frances Vaughan, zoo heet de jeugdige misdadigster, beschuldigt een ander meisje, genaamd Marie Nolan, ervan, den heelen overval te hebben beraamd en geleid. Marie Nolan ontkwam echter in een auto te midden van een regen van kogels, die haar achtervolgers op haar afvuurden. Het merkwaardige in deze roofzaak is, dat de twee meisjes aan den overval zelf niet heb ben deelgenomen, doch rustig buiten in de auto wachtten, terwijl haar mannelijke hel pers hun slag trachten te slaan. De politie-autoriteiten hadden op raadsel achtige wijze een wenk gekregen, dat de roof zou geschieden. Zij stelden zich daarom met geweren gewapend verdekt op achter de mu ren van het bureau van den kassier. Toen de bandieten arriveerden, opende de politie onmiddellijk het vuur, en doodden twee der roovers, terwijl een derde ernstig gewond werd. De Burgeroorlog in China Een Japansch bericht, dat uit Hankau komt, zegt dat de Kantonneesche troepen Woetsjang binnenrukten op den rechteroever van de Jangtze tegenover Hankau. •99 Zoo vast als in elk jaar de 31ste Augus tus voorkomt, even zeker kan er op wor den gerekend, dat „Het Volk" dien dag in een kwade bui geraakt en een flinke halve kolom wiidt aan een ontboezeming over de wijze, waarop het volk den verjaardag viert van H. M. de Koningin. an n. m. ue r,onuieiu. Vorige jaren verscheen dit gewichtige artikel den dag na het feest. Dit jaar Is de redactie van het sociaal-democratische hoofdorgaan wat vlugger geweest. Zonder af te wachten, of werkelijk het gedrag der menigte reden geven zou tot de gewone verstoordheid, schreef zij er maar vast op los. Dat degeneni, die leiding geven, ernstig be proeven het Koninginnefeest op waardige wijze te vieren, moet „Het Volk1' erkennen: Voorzoover de feestviering In handen is van de vereenigingen, die voor dezen dag bepaalde feestprogramma's vaststellen, loopt alles op rolletjes. De concerten, door muziek- exi zangvereenigingen op de pleinen en in de parken; dankstonden en orgelbespelingen in kerkgebouwen: diverse feestelijkheden op het IJsclubterrein en in het Stadion, waar van middag voor het eerst weer na vele jaren een luchtballon werd opgelaten; straks ook het vuurwerk op den Amstel, dit alles heeft in den regel een ordelijk verloop. Het blad, dat te Amsterdam reeds vroeg in den namiddag bezorgd wordt, vroeger wordt gedrukt en nog vroeger geschreven, bevatte echter reeds, sA te tijdig, het vol gende: Maar in de binnenstad, wordt het als vas ten regel, vooral na twaalf uur, als tal van zaken, hun deuren sluiten en het personeel „een vrijen dag" gunden, een groote bende. Dan begint „het feest van zuur en haring"; dan worden er door brooddronken, maar ook bier- en jenever-dronken lieden balda digheden gepleegd; dan worden bij orgels- en straat-orkesten danspartijen georgani seerd, die voortgang vinden tot ver na mid dernacht en dan ontaarden in wat men ge- reedelijk mag noemen: één groote zwijnen- pan. De politie knijpt op zoo'n dag een extra oogje dicht. Haar taak is ook verre van gemakkelijk. Maar, hoe het zij, een volksfeest in den goeden zin van het woord is 31 Augustus allerminst en dit alles zou geschieden ter eere van haar. wier geboortedag men op deze wijze herdenkt, zooals hooggestemde artikelenschrijvers ons in de burgerlijke pers willen doen gelooven, het is niets „dan zwendel en volksverlakkerij". Terecht doet aan zulk een feestviering de zich zelf respekteerende arbeider niet mee, De zuiverste „zwendel en volksverlakke- rlj", aldus „De Tijd", is het aan de lezer® van „Het Volk'' wijs te maken, dat de bur gerlijke pers „dit alles" en „deze wijze" ven feestvieren, wil doen strekken tot eere van H. M. de Koningin; „dit alles," zooals „Het Volk" het beschrijft. De burgerlijke pers spreekt haar ingenomenheid uit met de feestprogramma's, de concerten, dankston den, carillon- en orgelbespelingen, feesten in het Stadion en op het IJsclubterrein. het vuurwerk, dit alles, waarvan „Het Volk" het uitnemende welslagen heeft aan te zien! met zóó leede oogen, dat het hart van bitter heid overloopt. Dat de pret op straat een hartverheffend schouwspel oplevert, wordt door geen bur gerlijk blad als zijn oordeel verkondigd. Dit feestvieren is niet geestig, niet beschaafd zelfs. Dat dansen, en hossen en altijd maar zeuren van denzelfden deun, die uitgelaten heid, typeeren ons volk niet op de meest behagelijke wijze. Maar wat wij van oog getuigen hooren en wat wij lezen over der gelijke volks feestvieringen in andere lan den, met name over de jaarlijksche pret op den 14en Juli te Parijs, geeft van hetgeen daar geschiedt, niet een beter denkbeeld! Voor „Het Volk" had het in elk geval de vermelding waard moeten wezen, dat er in vergelijking met vroegeren tijd een aanmer kelijke vooruitgang valt vast te stellen wat betreft de „bier. en jenever-dronkenschap''. Voor de sociaal-democraten had het blad dan een gedeelte kunnen opeischen van de eer, die met deze belangrijke beterschap is behaald; dit zou beter geweest zijn, dan den indruk te wekken van 't tegenovergestelde. Want wij zouden ons woord niet erop dur ven geven, dat aan het zoo gesmade hossen en dansen,, aan de brooddronkenheid van het volk, niet zou zijn deelgenomen, ook op den Koninginnedag, door tal van leden der S. D. A. P. en door vele van de 85.000 kie zers, die op de candidaten, der S. D. A. P, hun stemmen uitbrengen. Er is veel meer kans, dat deze lieden, gisteren ook hun pretje op straat hebben gehad, dan de leden van den Vrijheidsbond en van de christelijk- historische partij rondom straatorgels ge huppeld hebben. „Dat alles" en „die wijze" leverden aller minst een kenmerk voor de zuiverheid en den eerbied en de liefde, die een zeer groot gedeelte van het Nederlandsche volk koes tert voor H, M. de Koningin, Op den ver maarden „Hartjesdag" van eenige weken geleden, ook jaarlijks terugkeerend, wor den, zij het op kleinere schaal, dezelfde tooneelen als den 31en Augustus vertoond, met uitzondering van hetgeen de burgerlijke leiding der Koninginnefeesten daaraan weet toe tc voegen. Indien de sociaal-democraten In Neder land een „volksfeest" zouden hebben, te vie ren, het zou niet beter ermede gesteld zijn, niet beter ook dan met de republikeinsche pretmakerij in Frankrijk. Niet alle leden van de Partij, niet alle „zich zelf respecteerende arbeiders" zijn zoo afkeerig van wat onnoo- zele vroolijkheid, als de redactie van „Het Volk" zich voordoet te wezen. „Het Volk'' begon gisteren zijn jaarlijk sche hatelijkheden met: Een aantal jaren geleden heeft een, onzer zeer gewaardeerde medewerkers, schrijven de over wat men de „viering" van den ver jaardag der koningin noemt, dezen dag eens gekarakteriseerd als „het feest van zuur en haring", Och jal Tal van eerzame kooplui in zuur en haring hebben den 31sten Augustus een gteden dag; ook venters van peren en prui men, van vanille-ijs en wafeltjes. Een feest van caviaar- en andere bourgeois-lekker- nijen kan men het Koninginnefeest niet noe men. Dat zal de zeer gewaardeerde mede werker van „Het Volk" toegeven. Niet toegeven zal hii en zal met hem „Het Volk", dat hun jaarlijks terugkeerende wre velige kritiek wel erg zuur is, maar het zout van den haring ten eenenmale mist. Natuurlijk zija van „Het Volk" geen sym pathieke uitvoerige verslagen te wachten over het mooie gedeelte der viering van het feest op Koninginne-verjaardag. Jaloezie weerhoudt hen en zoo iets komt in hun kr aam niet te pas. Maar die armzalige jaar lijksche ontboezeming kon toch wel achter wege blijven. Onder groote belangstelling heeft Don derdag te Beilen (Dr.) de opening plaats gehad van het Linthorst Homan-Kanaal. Onder bovenstaand opschrift bevat het Mbl. voor berechting en reclasseering van volwassenen en kinderen het volgende: „Een omstreeks 16-jarige jongen pleegt een diefstal. Hij is nog niet eerder met de Justitie in aanraking geweest. De Kinder rechter, die een nauwkeurig rapport over den jongen had ontvangen, van Pro Juven- tute (Ambtenaar voor de Kinderwetten) is, na nauwgezette bestudeering van het geval, blijkbaar van oordeel dat het mogelijk is dezen jongen tot een goed burger te maken, hem voor de maatschappij te winnen, zon der diep ingrijpende maatregelen; de jongen krijgt een zeer kleine geldboete en wordt onder toezicht gesteld. Het toezicht werkt steunend en heeft volledig resultaat. De gezinsvoogd, die met toezicht en leiding belast is, zendt uitstekende rapporten in. De jongen wil in Marinedienst, hoewel zijn burgerpatroon alle moeite doet hem te be wegen bij hem in dienst te blijven. Geen buitengewone slechtaard is het dus blijk baar. Op welke wijze steunt nu het Depar tement van Marine deze aanvankelijk uit stekend geslaagde samenwerking van Kin derrechter, gezinsvoogd en van den onder toezicht gestelde zelf? Dat blijkt uit het volgend schrijven van den gezinsvoogd, die plotseling het resultaat van zijn moeite be dreigd ziet. Het luidt als volgt: „Hedenmorgen kreeg ik bezoek van den jongen X., die mij vertelde, dat hij bericht had gekregen van de Directie dat hij wegens diefstal niet in dienst ken komen. De Directie alhier heeft van Z.Exceli. den mi nister dat antwoord gekregen. De jongen zit nu in zak en asch en evenzoo zijn ouders. Hij heeft zijn betrekking al opgezegd en daarvoor is al een ander in de plaats ge steld. Kan Uedl. voor dezen oppassenden jongen, die voorzien is van uitstekende ge tuigschriften, een lans breken opdat hij on gehinderd aan zijn voornemen kan vol doen?" Wij zouden naar aanleiding hiervan eer- biediglijk willen vragen: wanneer mogen wij hopen dat het Departement van Marine zich bewust zal worden deel te zijn van de Maatschappij en dus ook voor belangen buiten den Marinedienst oog te moeten hebben? Wij vragen geen enkele daad tegen het belang van de Marine, maar wij vragen alleen, dat voortaan „oppassen de jongens die voorzien zijn van uitstekende getuigschriften" en die als eenige straf heb ben een boete van enkele guldens door den Kinderrechter opgelegd, niet zonder meer als voor den Marinedienst onwaardig worden beschouwd." De secretaris der Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij, Amstel 342 te Amsterdam, deelt mede, dat de motorred dingboot „Brandaris" gedurende eenigen tijd afwezig zal zijn van haar station tot het doen uitvoeren van werkzaamheden te Amsterdam en dat gedurende hare afwezig heid zoo noodig de motorreddingboot „Dorus Rijkers" te Helder kan worden op geroepen. Te Venlo heeft Dinsdag een bijeenkomst plaats gehad van hoogere Nederlandsche politie-ambtenaren en Duitsche politie ambtenaren uit het district Dusseldorp, waarin besprekingen zijn gehouden over samenwerking om een betere bestrijding te verkrijgen van misdadige elementen. Advies van den Middenstandsraad. Uit het advies van den Middenstandsraad, in zake de Weeldeverteringsbelasting, aan den minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, blijkt, dat tegen het ontwerp bij den Raad zeer overwegende bezwaren bestaan. Het onverbrekelijk verband, zoo wordt gezegd, dat tusschen het complex wetsont werpen bestond, door minister Colijn aan hangig gemaakt, bestaat bij de thans aan hangig gemaakte wetsontwerpen niet. De weeldeverteringsbelasting dient slechts om de gelden te verschaffen die door verlaging van de successiebelasting en van de per- soneele belasting worden prijsgegeven. Nu komt het den Raad voor, dat de na- deelen, aan de invoering van een Weelde verteringsbelasting verbonden, onvergelijke lijk veel grooter zija dan de voorde elen, voortvloeiend uit genoemde verlagingen. De fouten, die aan de huidige successiebelas ting kleven, worden niet weggenomen, doch hoogstens iets minder frappant; voorts is slechts voor zoover groote vermogens ver erfd worden, de verkregen belastingverla ging zoodanig, dat zij geacht kan worden aan kapitaalvorming door de betrokkenen bij te dragen, wat dus hierop neerkomt, zegt de Raad, dat deze verlaging aan slechts een zeer kleinen kring van personen ten goede komt. Wat de verlaging van de personeele be lasting aangaat, aldus gaat het advies voort, deze komt wel is waar een veel breederen kring der bevolking ten goede, maar tegelijk dreigt zij, ten gevolge van het belasting systeem, zooals dit nu eenmaal ten onzent bestaat, de huishouding van tal van ge meenten in de war te sturen, wat deze weer nopen zal de inkomstenbelasting te verhoogen in dier voege, dat tal van per sonen aan. verhoogde inkomstenbelasting een veel grooter bedrag zullen moeten be talen dan hun door verlaging van perso neele belasting was geschonken. De voordeelen van de verlaging der bei de genoemde belastingen worden derhalve vrijwel illusoir geacht. Er is geen sprake van, dat zij zouden opwegen tegen de na- deelen, die een Weeldeverteringsbelasting aan handel en nijverheid berokkent. Verder wordt betoogt, dat de prijsverhoo- ging, die de artikelen zullen ondergaan, op welke de weeldebelasting van toepassing wordt verklaard, remmenden invloed op de productie en den verkoop dier artikelen zal uitoefenen. Dit weegt te meer, aldus wordt gezegd, waar 't huidig tijdstip voor de in voering van 'n weeldeverteringsbelasting wel het ongunstigst mogelijke is, dat zich denken laat. Verlaging van belasting wordt dan ook met klem ontraden, Indien zij gepaard zou gaan met Invoering van een Weeldeverte ringsbelasting, zelfs al was de opzet dezer belasting feilloos. Wederom dringt de Raad «an op de voorbereiding van een ontwerp weeldebe lasting, met medewerking van, en ten deele zelfs onder leiding van den georganiseer- den handel en nijverheid. Het is voorts een bezwaar bij den Raad, dat er geen vast systeem is te ontdekken in de lijst van goederen, op welke de weel deverteringsbelasting van toepasing zou zijn, terwijl als onbillijkheid wordt gevoeld, dat de eene handelaar de door hem verkochte artikelen wel als luxe artikelen beschouwd ziet, en een ander handelaar de zijne niet, hoewel zij, wat het karakter der luxe aan gaat, er stellig evenzeer voor in aanmerking, komen. Ten slotte worden in het advies tiog eenige opmerkingen gemaakt over de be lasting van verschillende artikelen. De Fransche vliegers Challe en Weiser hebben den tocht Parijs-Bander Abbas, on geveer 5200 K.M. afgelegd zonder tusschen- ianding en daarmee het record over de langste duurvlucht zonder onderbreking dat op naam stond van Girier Dordilly met 4715 K.M., verbeterd. Cobham heeft Woensdag weer een traject van 1800 mijlen dwars over Centraal Australië afgelegd. Zijn toestel zal thans worden veranderd in een watervliegtuig. Gedurende bovenbedoelde vluoht landde hij bij een boerderij in de wildernis om re- serve-motoronderdeelen af te leveren voor een vrachtauto, welke een panne had ge had. Er worden thans proeven genomen om postzakken veilig uit vliegtuigen, vliegende met een snelheid van 160 K.M. per uur en op een hoogte van 1500 tot 2000 meter, neer te laten. De proeven worden uitgevoerd met een Handley Napier vliegtuig en de uitvinding zal, bij welslagen der proeven, voor hel eerst op de luchtroute LondenParijs wor den gebruikt. De nieuw benoemde gouverneur-generaal Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff is Woensdag te Sabang verwelkomd met saluutschoten en een eerewacht van den kruiser „Java". De heer De Graeff maakte daarna een auto tocht. UITZENDING VAN DE EERSTE ZUS^ TERS NAAR DE MISSIE. Dinsdag zond de Congregatie der Zusters van O. L. Vrouw te Amersfoort hare eerste missionarissen uit naar de missie op Javr, met bestemming voor Probolingo. Maandagavond werd in de feestelijk ver sierde kapel van het Moederhuis een plech tig Lof gehouden» waaronder de Hoogeerw. pater Cyprianus Verbeek, provinciaal der Carmelieten, tot wier missiegebied Probo lingo behoort, een indrukwekkende rede hield. De Hoogeerw. spreker noemde het vertrek der missionarissen een gewichtige en vreugdevolle gebeurtenis in de geschie denis der Congregatie en wees bemoedigend op den rijken oogst welke op Java te velde staat» een rijp is om binnengehaald te wor den in de dri ejaren toch, dat de paters Car melieten daar werkzaam zijn, mochten zij verrassende resultaten ondervinden. Spre ker wenschte het 7-tal Zusters dan ookfge- luk met hare uitverkiezing, maar tevens op de offers welke nu en in de toekomst daar mede gepaard zouden gaan. Gods hulp zou haar evenwel nooit ontbreken en een over groot loon zou haar te wachten staan, haar die in het voetspoor treden van Jezus, den eersten en grootsten missionaris. Met de wensch dat de Allerheiligste Maagd, de Be schermster der Congregatie, en de kleine H. Teresia, de Patrones der missiën, haar voortdurend mochten beschermen en bij staan, eindigde de treffende predikatie. Nadat Dinsdagochtend de Zusters de H, Mis hadden bijgewoond en zich gevoed met het Brood der sterken, kwamen zij te half 9 uur nogmaals in de kapel te samen. Na het Veni-Creator werden de missionarissen door den Hoogeerw. pater provinciaal omhangen met het missiekruis. Daarna werd het H. Sacrament uitgesteld en na een kort Lof en Benedictie verlieten zij, begeleid door al hare medezusters or.der het zingen van het Magnificat de kapel. Vol moed en opge wektheid nemen zij afscheid en ónder ge leide van den Hoogeerw. pater provinciaal en pater Lucas v. d. Linden, die de reis met haar mede maken zal, verlieten zij in gezel schap der Eerw. algemeene Overste het Moe derhuis, om zich te Amsterdam in te sche pen op het ss. „P. C. Hooft" van de Maat schappij Nederland. Moge 's hemels mildste zegen op de ijveri ge missionarissen rusten en haar atbeid in het verre Oosten vruchtbaar maken voor de eer van God en Zijne lieve Moeder. („Msb.") 32 Garnaud gaf geen antwoord, niets scheen 'bem tot bewustzijn te kunnen brengen. Ro bert stond recht naast zijn zuster, hij keek toe en luisterde. Niet ver van daar bevond zich moeder Mutaud: zij leunde op den arm van vrouw Rasselange en luisterde naar de verklarin gen van den pastoor. Een weinig ter zijde stond Morlat, de plaatsvervangende maire, en sprak heftig met Grandin, die zweeg; hij zag er somber en verward uit. Naast zijn vader stond Jean, die hartstochtelijk scheen te luiste ren; op zijn gelaat kon men lezen dat groote verbazing zich paarde aan blijde hoop, toch kon men nog een zekere onrust W) hem opmerken, te oordeelen naar de angstige blikken welke hij van tijd tot tijd op zijn vader wierp. Eindelijk zeide Morlat, de adjunct, met eenigszins luider stemme: Volgens mijne meening .had mijnheer pastoor volkomen gelijk toen hij straks de noodzakelijkheid besprak van een publiek eerherstel, opdat niet de geringste twijfel meer blijve bestaan. Mij komt het toe het voorbeeld te geven. Alvorens dus deze en veloppe aan den rechthebbende over terei ken, Grandin, zal ik van de tegenwoordig heid der bewoners gebruik maken om de geschreven onthullingen van dezen, ongeluk- kigen Garnaud publiek voor te lezen. Maar is dat wel de hand van Gar naud? vroeg Grandin koud, Hoel riep de adjunct uit Zoudt gij nog willen twijfelen? Maar, luister dan eens. Deze heele geschiedenis komt mij erg romantisch voor. En vindt u het ook niqt vreemd, dat juist de zoon van Mutaud deze vermaarde en veloppe moet vinden, terwijl er geen an dere getuige is als zijn zuster? Hoor eens hier, Grandin, wat gij daar zegt is zuivere onzinnige dwaasheid, ja kop pigheid. Er schijnt geen middel te zijn om u rede te doen verstaan. Jean kon niet nalaten een blik op zijn vader te werpen, welke een verwijt betee- kende. Hij zeide: Indien het noodig is, zal het niet on mogelijk zijn om een ander stuk met de hand van Garnaud te vinden, om het met dit te vergelijken. Dat is volstrekt niet noodig, verze kerde de adjunct, want alles bewijst dat het zeker de hand van Garnaud is. Ten minste ik twijfel er niet aan, en ik zal het I bewijzen, voegde hij er bij. Grandin gaf geen antwoord. Te oordeelen naar de verschillende en zelfs tegenstrijdige uitdrukkingen, die el kander op zijn koud en hardvochtig gelaat opvolgden, voerde hij in zijn binnenste een hevigen strijd. Feitelijk kon en mocht hij niet aan de waarheid twijfelen. Maar zijn vurige haat kon zoo maar op een slag niet sterven en het kostte waarschijnlijk aan zijn hoogmoed moeite om te erkennen dat hij zich vergist had en nu verplicht werd een betreurenswaardige lange dwaling toe te geven, waarvan, gedurende de maanden en jaren, onschuldigen en zelfs zijn eigen kind de slachtoffers geweest waren. Zoo had de hoogmoed het karakter van dezen man bedorven dat hij hardnekkig bleef vasthouden aan zijne eens opgevatte meening en dat hij tegen alles is, zelfs niet tegenstaande deze duidelijk en tastbare be wijzen, nog de schuld van Mutaud en de zijnen bleef volhouden. Dat, ten minste, vreesde Jean, die zijn vader beter kende dan wie ook. Zonder een woord te zeggen ging Gran din opzijde om den adjunct door te laten, die op de bovenste trap van het portaal plaats nam. Toen sprak hij, eenvoudig, zon der veel omhaal, maar met oprechte ont roering: Gij allen die hier tegenwoordig rijt, weet, dat de leden van een achtenswaar dige familie van Hattoucourt ten onrechte als dieven beschouwd werden. Ik behoef u niet te zeggen hoe schandelijk, tegen alle begrip van naastenliefde in, deze familie behandeld is. Zij, wier geweten hun ver wijten maakt, zullen welen hoe zij hunne misdadige dwaling moeten goed maken, Het bewijs van hun onschuld blijkt klaar en duidelijk uit een document dat ik u zal voorlezen, en dat afkomstig is van iemand die eenigen tijd te Hattoncourt gewoond heeft, en dien de meesten uwer gekend hebben. Luistert Bij het licht der maan begon. Morlat te lezen wat op de enveloppe geschreven stond: „De zeventienduizend vijfhonderd francs, welke zich in deze enveloppe bevinden, zijn de som en. interest, door mij, Jules Gar naud, afkomstig van Sillery, Ardennen, ge vonden in een huis, dat aan een familie toebehoort, wier naam ik mij tengevolge van een ongeval niet meer kan herinne ren: die familie bestaat uit: vader, moeder, een jong meisje, Madeleine en een jongen, Robert of Bob genaamd. Zij bewoonden een dorp in den omtrek van Verdun, wiens naam ik mij evenmin herinner, en dat in Januari 1916, bij het begin van het Duit sche offensief, moest ontruimd worden. Se dert eenigen tijd woonde ik destijds in dat dorp met mijne echtgenoote Marie, als vluchteling. Deze som van vijftienduizend francs was aan. het hoofd der familie, waarvan hier sprake is, toevertrouwd door den vader van den verloofde van. het jonge meisje; de naam van den verloofde is Jean; dat geld was verdwenen en niemand kon verklaren hoe en wanneer. Ik bevestig hierbij, deze vijftienduizend francs den morgen van den algemeenen uittocht ge vonden te hebben, en wel onder de kast welke zich in de achterste kamer bevond." Op dit oogenblik werd de adjunct onder broken door een heeschen uitroep van Robert Mutaud. Onder de kast? vroeg de jongen, geheel bleek. Er staat dus onder de kast, mijnheer Morlat? Ja, er staat onder de kast, antwoordde de verbaasde adjunct. Garnaud vermeldt zelfs nauwkeurig: hij heeft vijftienduizend francs onder de kast in de achterste kamer gevonden. „Het pakje biljetten, zoo schrijft hij, lag er achteraan onder, rechts bij den hoek tegen den muur en den voet van het meubelstuk. Achteraan, rechts..., herhaalde Ro bert Mutaud, die meer en meer in de war scheen. Ja.... ja.... het was naar rechts, dat ik die papleren onder de kast geschopt had. Maar wat is er dan toch? vroeg de pastoor Plantier, die dicht bij den jongen stond. Wat vertel je toch, Robert? Onder de kast.... herhaalde hij. Het pakje was onder de kast gebleven, mijnheer pastoor. Het is wel in de groene porte-j feuille, maar ik had het niet gezien. De papieren zijn gevallen.... en toen.,.. Die kwajongen schijnt wel getikt, zeide Drosselier aan vrouw Rasselange, toen hij deze onverstaanbare taal hoorde. Iedereen keek met verwondering naar den jongen. De pastoor Piantier had het eerst de waarheid doorzien. Wil de goedheid hebben verder te lezen, zeide deze laatste. Daarna kan Ro bert eens duidelijk zeggen wat bij op het hart heeft. Ik begin dus weer met de plaats waar Rcbert Mutaud mij onderbroken heeft, zeide de adjunct: Ik bevestig hierbij deze vijftienduL zend francs den morgen van den alge meenen uittocht gevonden te hebben, en wel onder de kast, welke zich in de achterste kamer bevond, Het pakje lag er achteraan onder, in den hoek rechts, tegen den muur en den voet van het meubel. Indien iemand, tengevolge van een ongeluk, dat mij mocht overtomen, of van welke oorzaak dan ook, deze enve loppe zou vinden, doe ik 'n beroep op zijn geweten, opdat de som, welke zij bevat, aan de rechtmatige eigenaren worde teruggegeven, en dat hij gebruik make van de hier aangegeven inlichtin. gen. Geteekend: Jules Garnaud. iWordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6