UIT DEN OMTREK, HILLEGOM. BEVERWIJK. VIJFHUIZEN. HOOFDDORP. HALFWEG. WIJK AAN ZEE. WIJKEROQG. IJMUIDEN. SPAARNDAM. DRIEHUIS. VELSEN. ZANDVOORT. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. VELSEN. HAARLEMMERMEER. HEEMSTEDE. SCHOTEN. BEVERWIJK. De K. S. A. jubileert. BLOEMENDAAL. KERK EN SCHOOL. Vertrek van Missionarissen. Waarschuwing. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Werk zoeken in het buitenland. Brandkastje geforceerd. INGEZONDEN. GEMENGD NIEUWS. Inbrekers in Twente aan het werk. VERKEER EN POSTERIJEN. Zeep-automaten in de treinen. KUNST EN KENNIS, Een monster-motor. LAATSTE NIEUWS De burgeroorlog in China. U De Spaansche nota aan den Volkenbond. Diplomatieke Vertegenwoor diging van Rusland in België. De Bey van Tunis teruggekeerd. De moord op Elliot. Spanje en den Volkenbond. Koninginnedag. Koninginnedag heeft hier een vrij kalm verloop gehad. Het deed ons genoegen, dat meerdere vlaggen wap perden dan vorig jaar, ofschoon we bij Lisse en Sassenheim in dit opzicht nog ver achter zijn. Het viel ons op, dat geen vlag woei van de O.L. school, 'n gemeente-gebouw en evenmin vanaf den watertoren.Nog meer viel het op, dat geen vlag woei van de school met den Bijbel, terwijl de leerlingen dier school met oranje-vlaggetjes en sjerpen getooid een optocht door het dorp hielden. Ook de kin deren van de Julianaschool togen in feeste lijke stemming rond. Des avonds was er concert in de Ned. Herv. Kerk, terwijl mede een pracht concert was aangekondigd door de Hill. Harmonie kapel. Het laatste werd echter ter elfder ure verboden. De oorzaak daarvan is niet be kend, maar het was voor velen een groote te leurstelling. Al weer een. De vacantie voor de Chr. Burgerschool is verlengd tot 6 dezer, in ver band met verbouwing. Daar de vacantie daar duurt van ruim half Juli tot 1 September kon het wel toe personen dezelfde die oot zoo heldhaftig optraden. Het is zeker meer dan noodig, dat daar van hoogerhand ingegrepen wordt. Duivensport. Zondag hield de Hille- gomsche Postd'.uvenhoudersvereeniging „Vooruit" een wedvlucht voor oude en jonge duiven vanaf Schaerbeek (België), afstand 164 K.M. De eerste duif kwam aan te 12.36.56, eigenaar de heer C. Janssen. De prijzen werden als volgt gewonnen le pr. C. Janssen 2e pr. C. Weijers 3e en 20 st. pr. W. Houtzager 4e en 8ste pr. H. Willemse 5e en 14e pr. P. Scholten 6e, 7e en 19e pr. G. Maaskant9e pr. P. van der Aar 10e pr. H. Korsuize 11e, 12e en 13e pr. Ch. Eldenbroek 15e pr. C. Janssen 16e pr. G. van Dijk 18 en 17e pr. L. Kraay. Ds laatste duif kwam aan te 12.45.20. Zondag a.s. houdt bovengenoemde ver- ceniging een wedvlucht voor oude en jonge duiven vanaf Halle (België), afstand 182 K.M. vermoedelijk worden de vogels om 8 uur v.m. vrij gelaten. Vergadering K, S. A. Gisteravond heeft het Plaatselijk Comité van de Katholieke Sociale Actie zijn jaarlijksche alg'emeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer N. J. Out. De opkomst was zeer matig. Na de goedkeuring der notulen deelde de voorzitter mede, dat er thans radicale maatregelen zijn genomen tegen het „afge ven" der stoelen in de groote zaal. Het euvel, waarover nogal eens geklaagd werd, is dus thans afdoende verholpen. Door den secretaris, den heer C. J. Mier- mas, werd het jaarverslag uitgebracht. Wij ontleenen hieraan o.m. dat de voorstellin gen in het Vereenigingsgebouw door 27714 betalende bezoekers is bezocht. Dit aantal is minder dan het vorig jaar, een betreu renswaardig feit, waarin de secretaris aan leiding vond om de afgevaardigden op de beteekenis van het werk van Witte Bios coop en hen aan te sporen krachtig mede te werken om verandering te brengen in dezen teruggang. Het bleek verder uit het verslag, dat het voornemen bestaat om wederom eenige eenige sprekers van naam uit te noodigen te Beverwijk een redevoering te houden, of schoon de verslapping in het organisatie leven het bestuur hiertoe eigenlijk geen aanleiding geeft. In dit verband betreurde de secretaris het ook, dat in de intellec- tueele kringen van Beverwijk zoo weinig belangstelling voor de Katholieke Sociale Actie bestaat. In Januari 1927 zal het 12K jaar geleden zijn, dat het comité voor Katholieke Sociale Actie hier werd opgericht. In die jaren is zeer veel gedaan. Bij de herdenking van dit feit zal gelegenheid zijn om er een over zicht van te geven. Met den wensch dat het bestuur op de medewerking en steun van de vereenigingen en hare adviseuren zal kunnen mogen blij ven rekenen en met een bede om God s ze gen over het werk, eindigde het uitstekend gestelde verslag, dat een warm applaus in de vergadering ontlokte. De secretaris gaf vervolgens een over zicht van het financieel beheer, De winst en verliesrekening sluit met een bedrag van 16796.65. De voorzitter bracht eenige hartelijke .Woorden van dank aan den secretaris voor Zijn arbeid. Bii de hierna volgende bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heeren C. 'J. Miermans en C. Zeelenberg wederom herkozen. Beiden namen hun benoeming aan. Bij de rondvraag opperde de heer Mier mans het idee om de K. S. A. in het bezit .van een vaandel te stellen. Verschillende plannen om aan de benoo- digde financiën te komen, werden bespro ken, waarvan het resultaat was, dat een comité werd benoemd, bestaande uit de heeren Timmer, Poncin en Koelman en de dames Zurlohe en Koelman, welke commis sie zich met de actie voor de verkrijging der gelden zal belasten Intusschen werd ter vergadering reeds een bedrag van 34.bijeengebracht, waartoe de Zeer Eerw. Heer Pastoor Wou- terlood het voorbeeld gaf door den secre taris een „schets" voor het vaandel te overhandigen, zooals Z. Eerw. dat uitdrukte (welke schets dan bestond in een waarde vol papiertje). Na een slotwoord van den voorzitter, werd de vergadering gesloten. De Bazar. Met ijver wordt nu gewerkt door de Bazarcommissie en Meisjesvereeni- ging om de goederen uit te zoeken en te prijzen, want er rest maar een paar dagen meer en dan moet de zaak in orde zijn. Wij hebben eens een kijkje genomen tijdens deze werkzaamheden- maar dit werkje is niet te onderschatten, doch het kan gezegd worden, het is in goede handen en veilig kan worden aangenomen eer het Dinsdag middag 4 uur is, dat er niet veel meer aan zal mankeeren. Bij de officieele opening op dien tijd zul len nog eenige vooraanstaande personen worden uitgenoodigd. Verder zullen alle da gen voor nieuwe attracties worden gezorgd en zal er steeds muziek worden gemaakt, zoodat het er aan gezelligheid niet ontbre ken zal. Graanbcurs. Op de Donderdag te Hoofd dorp gehouden graanbeurs was de aanvoer als volgt: tarwe nieuwe 12.50—13.50; rogge 9.7510.25; Gerst Chevalier 9.75 10.75; wintergerst 8.759.75; haver 9 10; witte duiveboonen 1316; groene erwten 1219; schokkers 2227; vale erwten 1626; karwij 3739; geel mosterd 2428; blauwmaanzaad 34 39; koolzaad 2022; kanariezaad 1415* Alles per 100 K.G. Wedvlucht. Bij de gehouden wedvlucht door de Postduivenvereeniging „de Post duif' was de uitslag; vanaf Lier (België) afstand 139 K.M. 1, 3, 4, 13, 16 F. de Leeuw; 2, 5, 6, 7, 11, 14 J. P. Tienstra; 8, 9, 12 D. Baas; 13, 15 C. v. Nieuwburg. Aankomst le duif 10 u. 36 m. 40 sec. Bij de gehouden wedvlucht door de post duivenvereeniging „de Luchtpost" was de uitslag vanaf Lier (België) afstand 139 K.M 1, 23 J. Tjalma; 2, 13, 19, 20 J. Wilderom; 3, 7, 24 A. Maas; 4, 17 G, Visbeen; 8, 10 W. Spierings; 6, 16 J. de Heij; 8, 11, 21 G. Achterdenbos; 9, 22 K. Visser; 12, 14, 15 H. A, Kwast; 18 H. v. d. Doel. Dinsdagavond BLQEMENDAAL. Jeugdwerk. De kinderen, die indertijd plantjes ontvingen ter opkweeking kunnen op Zaterdag 4 (morgenSeptember die plantjes inzenden ter keuring en wel in het Koetshuis van Wildhoef te Bloemendaal. Dit inzenden kan plaats hebben van 24 uur. Zondagmiddag van 24 zullen de planten ter bezichtiging worden gesteld. Zaterdagavond 11 September zal de uit slag bekend worden gemaakt in hotel Vree burg door Dr. J.P. Thijsje. Bij deze gelegen heid zal de heer J.C. Mol eenige mooie films vertoonen. Verkooping. De hoeve „de Heining", groot 15 H.A, 70 c.A, en 70 A. bracht Woensdag op de verkooping op 57.200 in massa. Opgehouden. Gevonden voorwerpen. Te bevra gen bij L. A. Spruit, Dubbele Buurt 3, een pakje inhoudende een kleedje; E. de Boer, Spaarndammerdijk 28, pet Buijs, Pola- nenlkade 4, damesportemonnaie m.i.; Van Prooijen, Plein rugzak; Veldman, Vinke- brug portemonnaie m.i.; Spijker, Lijnder- dijk 56, ziiveten horloge; op het postkan toor, ijzeren band van een rijtuig; rijksveld- wachterportemonnaie m.i. en een belasting- merk, bij den gemeente-veldwachter (Raad huis) een ransel (rugzak) m.i. en een rich ting wijzer. Verloren een notitieboekje met geld. Bloemententoonstelling. Zaterdag middag a.s. houdt Volksonderwijs in de zaal van den heer Cornelissen van 3 tot 7 uur haar jaarlijksche Floralia-tentoonstelling. Verwacht wordt, dat ongeveer 300 plan ten door de kinderen van de beide openbare scholen zullen worden ingebracht, terwijl de zaal bovendien door zelfopgekweekte snij bloemen versierd zal worden. De toegangs prijs wordt zeer laag gesteld en is eigenlijk meer bedoeld als steunpenning voor dit aar dige kinderwerk. Velen zullen daarom, naar het Bestuur vertrouwt, een kijkje komen nemen. Personalia, De heet C. van Santvoort, stationsassistent bij de Nederl. Spoorwegen alhier, is op zijn verzoek als zoodanig over geplaatst naar Breda, terwijl de heer J. J. ten Kate als zoodanig is overgeplaatst van Het Bildt naar hier. Maximum snelheid. Door de politie zijn wederom een 10-tal verbalen opge maakt tegen automobilisten, wegens overtie- ding van den maximum snelheid. Rechts houden Door de politie is pro ces-verbaal tegen J. G. opgemaakt, wegens het zonder noodzaak de linkerzijde van den weg te berijden. Rechtshouden is dus de boodschao. Benoemd. Z. D. H. de Bisschop van ïlaarlem heeft benoemd tot geestelijk Ad viseur van vakgroep IV, alhier, den Wel- ecrw. Heer P, Schretlett. Aanbesteding Zusterhuis, Dezer dagen (s aanbesteed de bouw van het Zusterhuis „Maria Stella" aan de Voorstraat alhier. Het werk is gegund aan de Utrechtsche Beton Mij. fa, van Alen de Wit, voor \f, 104.000.—, Lezing over het Patronaatswerk. Zon dagavond, na de vergadering der H. Familie dus om ongeveer 8 uur, zal de Eerw. kape laan in het Vereenigingsgebouw een lezing houden over het werk der Patronaten. De lezing zal toegankelijk zijn voor ouders en voor hen, die in het Patronaatswerk belang stellen. Zij allen worden dus Zondagavond ver dacht! Weer denzelfden koers uit. De avond *an den Koninginnedag werd voor velen vergald door rumoerige vechtpartijen in een berucht café. Daar werden meubels, alle, ramen, enz., stuk geslagen en, daar vloeide bloed. Woensdag scheen bet gebouw wel een ruïne. Men is toen Woensdag en Donderdag 'druk aan het opknappen gegaan en de schade te herstellen. Doch Donderdagmid dag, om ruim 5 uur, was het al weer een groote vechtpartij. Voor een deel waren de Vaktcekenschool. Zooals onlangs is vermeld, is het voortbestaan van de vaktee- kenschool voor dezen winter weder gewaar borgd. De nieuwe cursus vangt aan op Maan dag 20 September a.s. in de lokalen der R.K. School alhier, Minister Cort van der Linden- straat. De inschrijving der nieuwe leerlin gen kan geschieden op Maandag 6 Septem ber a.s. des namiddags van 7 y. tot 8 54 uur in bovengenoemde school. Cursus E.H.B.O. Voor den cursus Eerste Hulp Bij Ongelukken uitgaande van het Witte Kruis, hebben zich 21 deelnemers en deelneemsters aangemeld. De cursus zal worden gegeven door Dr. Smit, alhier. Concours. De R. K. Harmoniever- eeniging „Soli dco gloria" gaat a.s. Zondag op concours te Schagen. Een drietal auto bussen zal de leden en hun supporters ver- oeren. De vereeniging veel succesl Besmettelijke ziekte. In de afgeloopen week hebben zich alhier, 2 gevallen van roodvonk voorgedaan. Jubileum. Dezer dagen herdacht de heer G. v. d. Werf den dag waarop hij voor 25 jaar als besteller der posterijen te Zand- voort in dienst trad. De jubilaris werd door den waarnemend directeur, den heer Haan toegesproken en namens het personeel werd hem een kap stok en parapluiestandaard aangeboden. Aan de echtgenoote van den heer v. d. Werf werden bloemen aangeboden. Burgerlijke Stand. Geboren Wil- helmina Amelia d. van H. Noppe en M. D. Huigens, Oudeweg; Hendrika Elisabeth, d. van J. van der Aar en D. E. Bijnsdorp, Rot- tepolder Simon Everardus, z. van S. Lam- pe en M. J. Veerkamp Stadskwartier. Onderttouwd G. J. van Assema 26 j. en I. C. M. Dekker, 23 j. Haarlemmerliede. Gemeenteraad, A.s. Dinsdagavond, om 7 uur, zal de raad dezer gemeente eer openbare .vergadering Nagekomen uitslag Vogelschieten. RompJ. Lindeman KopJ. Lohman Staart—J. Dijkman Rechtervleugel—H. Klauwers Linker vleugelC. Cassée (na loting) Kleine vlagK. Griffioen Groote Vlag—L.B. Elferink; Rood-zwarte vlag— A.T. Bos Oranje vlagP. Vis; Wit-blauwe vlagC. Lindeman. Premies H. Beekman, F. Felix, L. Ple ging, C. v.d. Werff, P. Mey, P. Zonneveld, M. Boesenbroek, H. v. Riessen, H. Schoo, A. Hekker, Th. van Velsen, A. Cassée, S. Huizinga, A. Bolsenbroek, W. Schipper, F. Koelemey. Burgerlijke Stand.Geboren H. J. Zonneveld-Balm, dochter M. van Steenis- Snel, dochter G. Zomer-Willemse, dochter. Ondertrouwd Y. Inpijn en B. D. Appen- zeller A. M. A. Booms en K. Schneider. Getrouwd L. H. F. de Reus en M. Bleijen- daalC. Tesselaar en C. C. DijtTh. P, D. van der Ent en J. E. van Vladeraeken. Burgerlijke Stand.— Geboren Johanna Helena Wilhelmina, d. v. H. A.Verberne en H. J. Scheunhage Catharina Petronella, d. v. G. L. Zantvoort en J. Langeveld Herma- nus Willem, z. v. J. H. Oldenburg en G. C. H. van der Beek Andries Willem Jacob, z. v. J. Kulk en G. Zorge Celia Cornelia, d. v. H. Hopman en M. den Hartog Jan, z. v. L. van Hal en A. A. Markus. Ondertrouwd Johannes Hermanus de Vries, 28 j. en Marretje Snijders, 25 jCorne lls Tas, 33 j. en Jannetje Terlouw, 24 j. Joost Koolhaas, 24 j. en Willemijntje van Braak, 21 j.Heimen van Kommer, 57 j. en Catharina Christina Lahs, 69 j. Bernardus Perdaan, 34 j. en Dina Wilhelmina :Lamers, 26 jaar. Overleden t Maria van 't Riet, 45 j. geh. m. C. M, Kroon Gijsberth Pieter van Weel de, 62 j. geh. m. A. Peetoom. Gemeenteraad.op Donderdag 9 Sep tember 1926 des namiddags om twee uur (nieuwe tijdregeling) ten raadhuize alhier. 1. Vaststelling van de notulen van de ver gadering van 5 Augustus 1926. 2. Ingekomen stukken en mededeehngen. 3. Verzoek van mejuffrouw H. Ran om eer vol ontslag als onderwijzeres aan de openbare lagere school nummer 1. 4. Voorstel tot wijziging van het raadsbe sluit van 5 Augustus 1926 betreffende het aan den heer W. G. F. Sant verleend eervol ontslag als hoofd der openbare school nummer 5 te Nieuw-Vennep. 5. Benoeming van leden van de vaste raads- commissiën. 6. Beslissing over de ingediende bezwaren inzake het verzoek van het bestuur van den Haarlemmermeerpolder om de draaibrug over de ringvaart bij Vijfhuizen te mogen sloopen en deze door een pontveer te vervan gen. 7. Verkoop van een stukje grond gelegen langs de Parklaan te Hoofddorp aan Jan van Andel aldaar. 8. Rondvraag. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij H. Tröben, Kogelstraa't 3, por temonnaie m.i.; A. M. C. Schellekens, Raad huisstraat 57, klein geel hondje; J. Kroeze, Haemstedeplein 34, pakje met 2 fleschjes en stukje zeep; H. Teering, Laan van Insulin- de 24, koperen gewicht; M. Wiegman, Lie ven de Keylaan 4, beursje m.i.; Van der Lan de, Rustenburgerlaan 15, Haarlem, dames ceintuur; Van Bakel, Glipperweg 20, jon genspet; J. van der Tocht, Wester houtstraat 13, zwart poesje; Bolteman, Bakenessegracht 24 rood, Haarlem, nagelgarnituur; V. Roo- zen, Bennebroek, portemonnaie m.i.; Moo- lenaar, Van Merlelaan 1, reticule m.i.; A. de Winter, Heerenweg 94, portemonnaie m.i.; Van Wessum, Miense Molenaersplein 5, beursje m.i.; C. Draver, Binnenweg 33, een kindercape; Koops Èdisonstraat 13, regen jas, Kennel Kleist, Houtvaarpad, poesje; L. Hoeker, Glipperweg 96, een Litemaat; N. H. Pronk, Haemstedeplein 4, rijwielbelasting- merk; G. van der Kamp, Raadhuisstraat 16, zilveren broche; Nieberg, Wilhelminaplein 8, rijwiellantaarmn; J. Stappers, Emostraat 18, Haarlem, zilveren kettinkje; Van der Bunt, Manpadslaan 2, sleutel; Smalt Boe kenrodestraat 15, haarstrik; N. Zethof, Bin nenweg 31, zweep; J. Snoeks, Voorweg 57, tramabonnement; Van Wolzogen Kür Bosb. Toussaintstraat 22, rijwielbelastingmerk; H. A. M. van Altena, Jordensstraat 75, Haar lem, horloge met ketting; Mej. Honnebier, Gemakshuisje Groenendaal, jongenspet; Th. van Bakel, Molenwerfslaan 184, kat; G. Hil- le, Heerenweg 211, een beeldje in étui; G. van Looij, Binnenweg 140, rozenkrans; in étui; L. van der Voort, Heerenweg 95, een tienrittenkaart; Van der Tocht, Wester hout straat 13, een witte schoen; Nieuwenhuis, Bosb. Toussaintstraat 54, een portemonnaie m.i.; Hamming, Spaarnzichtlaan 18, een huissleutel; J. van Willigen, West'erhoutstraat 35, zwart poesje; G. Witkamp, Vrouwen- hekstraat 49, Haarlem, schooltasch m.i.; H. J. van Mook, zakmes; Steenvoorden, Iepen laan 40, zwarte lakriem, Mevr. Pruisse, Camplaan 17, een bril met hoornen mon tuur; Driessen, Molenwerfslaan 132, een rijwielbelastingmerk, A. Laduc, Olieslagers laan 5, Haarlem, badpak met handdoek; J. Zwarter, Kastanjelaan 16, gouden oorbel; G. van der Eem, Raadhuisstraat 83, rijwielbe lastingmerk; J. Katte, Postlaan 10, dames- taschje m.i.; A. Thones, Van Merlenlaan 6, zilveren manchetknoop. Bureau van Politie, Raadhuisstraat, bad- costuum, huissleutel, spaarboekje met ze gels, kindertaschje, sleutel, kinderportemon- naie m,.i. Bureau van Politie Boekenrode straat 9, een strekel. Burgerl. stand. Ondertrouwd: A. Koopman en W. A. Visser A. G. van Esveld en H. Affourtik H. Koelemeijer en J. M, Kol J- A. Laan en M'. L. Die- mer Kool. L. J. Streefland en H. H. van Es. Getrouwd: Th. W. Diependaal en E. E. v. d. Putten E. J. E, Boot fen W. G. van Bommel. Geboren: A. A. van GelderSchouten, i, E. VerrijzerBotbijl, z. J. Joche- musForlgens, z. C. J. v. Amelsvoort v. Strien, z. M. F. De Mijttenaere— van Dijk, z. ■woonachtig, deelnemen, Aanmelding kan geschieden vóór 11 September a.s. bij den secretaris, den heer F. H. Broekman, Iepenlaan 26, Heemstede. Besmettelijke ziekte. In de afgeloopen week is alhier, 1 geval van roodvonk voor gevallen. Gevonden dieren en voorwerpen. Terug te bekomen bij P. Bakker, Mei doornplein 41, een fietspomp A. Schornagel, Gen. Cronjéstraat 36, rijwielbelastingmerk J. v. Santen, Kloosterstraat 99, een gesloten briefomslag met inhoud L. Wezenbeek, Gen. Cronjéstraat 166, een hond A. de Jong, Hodsonstraat 133, hond (Dobbermann) W. Simons, Scheepersstraat 6, kinder-cape L. Blokland, Billitonstraat 1, gouden dameshor loge J. Steenkist, 1ste Hoogerwoerddwars- straat 7, zilveren broche met steen W. Janus, Gen. Cronjéstraat 29, een haarspeld M. Snoijink, Schoterweg 84, schopje en een hark je (kinderspeelgoed) J. Leenarts, Iepen straat 2, een portemonnaie J. Pardoen, Ei kenstraat 10, gouden ring L. Beuken, Flores- straat 7, lipssleutel J. Heijmans, Klooster straat 65, portemonnaie met inhoudW. Roodenburg, Dr. Leijdsstraat 25, een zweep J. de Haan, Colensostraat 37, regenjas C. v. Schaik, Kloosterstraat 19, een Unster J. de Vos, Kerkhofstraat 18, colbertjas. Aan het Bureau van Politie een zilveren kettinkje, een schroevendraaier, en een sleu tel. Burgerlijke Stand. Van 23 tot en met 28 Augustus. Geboren z. van H. W. Bekman—Duyff; Z. van A. A. Jansen—van Riessen. d. van W. Vosse—van den Berg. Z. van M. MusHoreman. z. van E. GaartmanStijnman. Ondertrouwd H. J. M. Dekker en A. Chr. Godde. D. Broekhuizen en A. G. Welters. G. A, de Ridder en M. Roe land. D. West en J. Chr. Huysmans. Getrouwd L. F. Stoute met A. Zijlema. K. Leeuwestein met B. van der Vlies; P. Vermeer met A. Dietvorst. G. J. van t Vlie met H. G. Gats. J. Prieter met P. C. Fortgens. W. A. A. Zoon met J. E. Schack man. W. J. G. B. Kok met G. Lantinga; A. W. A. van den Eynde met G. Hendriks. C. G. van der Stoop met M. de Bie. C. Woudenberg met M. van Tienen. Overleden H. Koning 6 d. L. M. "és sen, echtgen. van J. M. Nicasie, 70 j. D. Schuyt, 19 jaar. Benoemd. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kerkmeester alhier, den heer Joes J. v. Schie, in plaats van den heer W. van Sch>e. De gevangenisfilni.Naar wij vernemen zal op Donderdag 30 September a.s. in het K. S. A. gebouw alhier de bekende gevange nisfilm dei R. K. Reclasseerings-vereeniging worden vertoond. Deze film, welke in een gevangenis in ons land is opgenomen, geeft een beeld van het leven der gevangenen en illustreert daarnaast het zegenrijke werk van de Roomsche Reclas- seering. Wij hopen op dezen filmavond te zijner tijd terug te komen. Verkooping.Gisteren is ten over staan van Notaris M. Donker in het veiling gebouw aan de Koningstraat publiek ver kocht een woonhuis met erf te Beverwijk aan den Heemskerkerweg No. 54, waarin kan toor en de sigarenfabriek „De volharding, met werkplaats en uitgang aldaar. Kooper was de heer J. Sieker, te Zaandijk, voor f 42.70. De Theresiafilm. De Theresiafilm. „De ontbladerde roos," die op verschillende plaatsen reeds met groot succes is vertoond, zal binnenkort ook in Beverwijk komen. Het bestuur van de Witte bioscoop wist er voor dese omgeving beslag op te leggen, zoodat de komst van deze film binnenkort kan wor den verwacht. In Januari 1927 zal het twaalf en een half jaar geleden zijn, dat het plaatselijk comité voor de katholieke Sociale Actie te Beverwijk werd opgericht. We hopen binnenkort op dit ubileum terug te komen. j Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij: Tieman, Kerkstraat 194, Amsterdam een grijze damesmantel; Noorder Stations weg 19, Bloemendaal, potlood; G. K. Togte- ma, Zomerzorgerlaan 14b, grijze kip; J. v. Asselt, Brederodeweg 76b, Santpoort, rij wielbelastingmerk; A. Schoondorp, Spion kopstraat 18, Schoten, rijwielbclastingm.; Greuter, Boschlaan 27, bruin lederen acte- tasch; W. Kleef, Zomerzorgerlaan 44, bruin lederen portemonnaie; Dissevelt, Kinheim- weg 61, kinder portemonnaie en een paar dames handschoenen; in een asyl te Bever wijk, een wolfkleurige herdershond; Boors- ma, Zandvoorterweg 27, Aerdenhout^ een damestasch met inh.; J. BijvoetBijvoet, Schoonoord, Overveen, rozenkrans in etui; J. v, d. Kasteele, Hoofmanstraat 30, Haar lem, een bruine kindermantel; Vissering, Hooge Duin en Daalscheweg, poes; Hobo, Duinlustweg 24, Overveen, dames paraplui; Post, Aerdenhcut, ring met groenen steen; Verduin, Zuidertuindorplaan 21, Overveen, kinder portemonnaie; A ,v. Dcelen, Korte Zijlweg 8, Overveen, dames laschie met in houd; J. Hageman, Linderstraat 9, Heem stede, een buigtang; C. de Vries, Kinheim- weg 63, kinder-beursje; Politiepost Klever- laan, twee kistjes; Politiepost Noordzee strand, lipssleutel; aan het bureau van po litie te Overveen sleutel, rijwielbelasting merk, beenen halsketting, kinder-portemon- naie, huissleutel, parelsnoer (niet echt), grijze pet kinder-beursje en een armband. Deze toestemming is door ons vroegtijdig aangevraagd en verkregen, zoodat wij dus met muziek door het dorp mochten trekken. Od een vergadering van „Kunst na Ar beid" waar zij met de toestemming van B. en W. bekend waren, werd er door eenige andersdenkende leden tegen dezen rond gang bezwaar gemaakt, omdat zij bang wa ren, dat er eenige niet-katholieke dona teurs zouden wezen die tegen deze mede werking op Zondag zouden zijn en hun do nateurschap in zouden trekken. Zoodat er om die reden op deze vergadering beslo ten werd, wel muziek op het terrein te ge ven maar ons niet af te halen van het bondsgebouw. Dit besluit werd ons Donderdag des morgens pes medegedeeld. Ik laat aan een ieder over bier zijn con clusie uit te trekken, of hier het bedoelde addertje achter zit of niet. Ons inziens is dit wel het geval geweest. Dit willen wij het bestuur van „Kunst na Arbeid echter in overweging geven: wan- het bij een volgende gelegenheid geen an dere houding aanneem, er ook nok R. K. muziekcorpsen bestaan, die ons heel gaarne helpen. mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, tecken is namens de R.K. Sportvereeniging „Bennebroek": P. P. PRINS: Secretaris. Op 1 September vertrokken per ss. „0- rania" van de Koninklijke Holl. Loyd naar Araguary in Brazilië de volgende paters van de Congregatie der H.H. Harten: Pater Ber- nardinus Post uit Leiden, Pater Alfred Borgstecde uit Pen Haag, Pater Eligius Kee uit Velzen, en Pater Phi(ibertus Braun uit Utrecht. Z. D. H. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, publiceert in „St. Maria de voigen- de waarschuwing: Tot ons werd het dringend verzoek ge richt, onze diocesanen te waarschuwen tegen personen, zes in getal, die uit het Oosten komen, voorgeven priester te zijn, de toelating vragen om de H. Mis te lezen en Misintenties trachten meester te worden. Ze zijn geen van allen priester en oefenen reeds verschillende jaren 't bedrijf uit om in Europa en Amerika Bisschoppen, Priesters en geloovigen te bedriegen. Kortelings hee.t een van bedoelde zes personen den Patriarch van Venetië opgelicht. Meermalen reeds zijn ze aangehouden geweest en hier en daar uit het land gezet. Wijl ze in huv geslepenheid aanbevelings brieven van bisschoppen hebben weten te bemachtigen om de H. Mis te mogen lezen, zou men zonder waarschuwing al heel spoe dig het slachtoffer worden van hun bearog. Daarom verbieden we, dat onze geestelij ken aan Oosterlingen, die voorgeven pries ter te zijn, verlof geven de H. Mis op te dragen, indien ze niet voorzien zijn van onze handteekening. Daarenboven zullen priesters en geloovigen zich wel wachten Misinten ties en aalmoezen aan dergelijke personen te geven. Het kom nog herhaaldelijk voor, dat zij die op eigen gelegenheid werk zoeken In het buitenland, bedrogen uitkomen. Ook met het inwinnen van inlichtingen bij zelfs „he- trouwbare" particuliere of z.&. openbare bu- reaux zij men uiterst voorzichtig. De geval len, dat die inlichtingen niet betrouwbaar gebleken zijn en betrokkenen het slacht offer worden van valsche voorspiegelingen zijn vele. Aan Amsterdamsche werkzoekenden wordt daarom aangeraden zich voor het in winnen van inlichtingen omtrent werkgele genheid in, het buitenland, uitsluitend te wen den tot de Gemeente-Arbeidsbeurs, aan de aldeeling voor buitenlandsdie plaatsing, welke alle dagen van half 9 tot 10 uu, v.m. en bovendien Vrijdagsavonds van 7 toi 8 uur geopend is. Deze afdeeling waar ook hei. secretriaat der Emigratie-Commissie ge vestigd is, staat in geregelde verbinding met binnen- en buitenlandsche arbeidsbeurzen, emigratielichamen, consulaten enz. en be schikt over vele gegevens en informaties. Woensdagmorgen ontdekte men, dat in brekers een bezoek hadden gebracht aan een kantoorgebouw op het Singel 138. Op de tweede verdieping werd een kleins brahdkast volgens de regelen der kunst met een breekijzer aan de achterzijde openge scheurd. Een bedrag, dat tusschen de 100 en 200 gulden beloopt, werd geitolen. Erger is, dat tal van papieren, welke voor de daders geen waarde hadden, verscheurd zijn. Een cassette, een trommeltje met familiepspicreii benevens eenige laden van lessenaars zijn geforceerd. Op een andere verdieping werd getracht een brandkast open te sluiten, doch de in brekers zijn hierin niet gesaagd. Ook hiei werden eenige laden opengebroken. Vooi. zoover men kan nagaaan wordt hier niets, althans zeer weinig vermist. Vermoedelijk hebben de daders zich toen het gebouw ver laten was, laten insluiten. Ze zijn door aw voordeur ontsnapt. Dammen. Door het bestuur van „St. Bavo" is het p'an opgevat een groepen-t wedstrijd, waaraan eenige mooie prijzen verbonden zijn, te organiseeren. Hieraan kunnen alle R.K, Dammers, in Heemstede Vrijwillige brandweer. Hedenavond zeven uur zullen alle leden der Vrijwillige brandweer in uniform gekleed aan de gara ge te Bloemendaal present zi;n ten einde zich aan een inspectie te onderwerpen, daarna zal op den Buitenplaats Lindenheu- vel van den heer Burdet een demonstratie gehouden worden. Voor den inhoud van deze rubriek stelt dc Redactie zicb niet aansprakelijk. BENNEBROEK, 31 Aug. 1926 Mijnheer de Redacteur. Gaarne zag ik onderstaand stukje ge plaatst om v. E van antwoord te dienen op zijn ingezonden stukje van Zaterdag j.l. betreffende de muziek op ons gehouden sportfeest op Zondag 22 Augustus. Waarde v. E„ u vraagt ons: aan wie ligt de schuld, dat wij niet door de muziek van „Kunst na Arbeid" het bondsgebouw zijn afgehaald, en niet weer vanaf het ter rein zijn teruggebracht. Door „Kunst na Arbeid" was ons toege zegd, dat zij ons sportfeest met huu mu ziek op zouden luisteren mits wij de toe- stemming van B. en W, aanvroegen, In Twente is de laatste dagen een aantal inbrekers aan het werk, die de politie han den vol werk geven. Het begon reeds Dins dagnacht toen door opsluiting werd inge broken in het magazijn N.V. „Delfschc sche Boerenbond De Nijverheid" aan de Vondclstraat te Enschede. Uit een idaar aanwezige actentasch wordt een bedrag van 60. ontvreemd. Nog was de politie bezig de zaak te on derzoeken, toen haar in (fen nacht van Woensdag op Donderdag werd kennis ge geven, dat de alarmsehcl van de Coöp. Landbouwersbank en Handelsvereniging aan dien Kottendijk werkte. Onmiddellijk begaven eenige agenten zich daarheen. Bij de ba-' gekomen .bemerkten zij dat een ruit w. ingedrukt, waardoor iemand naar binnen as gekomen. De agenten drongen het gebouw binnen en verrastten inder daad een inbreker, die ijverige pogingen aanwendde, om de brandkast te forceeren. Bij het zien van de agenten nam hij de vlucht, doch buiten werd hij spoedig ge grepen. De dader b'eek een tijdelijk te Enschede vertoevende 26-jarige monteur, die in het bezit was van een volledig stel inbrekers werktuigen. Het is de politie nog niet be kend, of het wellicht ook deze man is ge weest, die den vorigen nacht in het gebouw van den Boerenbond rijn slag sloeg. Te Haaksbergen werd Woensdag op klaarlichten dag ingebroken bij den be«r W. D. De dader wilde zich jnïst met een 'bedrag van 600. verwijderen, toen hij daarin door den bewoner, die alleen thuis was en ziek te bed lag werd verhinderd. De man ging er daarop zonder geld van» door, maar sloeg even later toch zijn slag bij den landbouwer W. in de buurtschap Langelo, waar niemand thuis was. Ook hiep wist hij een bedrag van 600 buit t« maken, dat hij zich echter niet meer liet ontnemen. Tenslotte werd ook nog op den Haaks» bergerweg onder de gemeente Lonneker ingebroken in een in aanbouw zijnde wo ning, waaruit verschillende gereedschappen gemist werden. Naar de Tel. verneemt, bestaat bij de Nev derlandsche Spoorwegen het voornemen, om binnenkort als proef in een 6000-tal spoor wegwagens, waarin een retirade is, eer zeepautomaat te doen aanbrengen. De reizigers kunnen zich dan door in da automaat een cent te werpen, van een hoe veelheid zeep voorzien voldoende voor het reinigen van de handen HET PROEFDRAAIEN VAN EEN 4000 P.K. DUBBELWERKENDE DIESEL MOTOR BIJ WERKSPOOR. DE GROOTSTE IN NEDERLAND GEBOUWD. In een der groote, lichte montage-hallen van Werkspoor te Amsterdam, staat momen teel de grootste motor opgesteld, welke ia Nederland gebouwd is. Het is de eerste van twaalf scheepsmotoren van gigantische af metingen, die door de Anglo Saxon Petro leum Compy. bij" Werkspoor en haar iicens- nemers in Engeland besteld zijn, om even tueel motortankschepen van ongeveer 10.000 ton draagvermogen voort te stuwen. Drie van deze tankschepen worden gebouwd door de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam, 3 door de Rotterdamsche Droogdok Mij., 2 door de Mij. Fijenoord te Rotterdam en 4 in Engeland. Gistermorgen heeft de eerste dezer mo toren, weike bij Werkspoor gebouwd wor den op een stelling proefgedraaid. Het mon ster, dat hierbij in beweging kwam, heeft een vermogen van 4000 As P.K. bij 95 omwente lingen in de minuut. In het schip zal het aan tal omwentelingen 85 per minuut bedragen, bij een vermogen van ongeveer 3600 As P.K. Volgens contract moeten de 10.000 tons tankschepen met een vaart van 12 1/4 knoop op deze motoren loopen. Behalve de enorme afmetingen, is he£ merkwaardige van den mo tor, dat hij dubbelwerkend is, d.w.z. dat aan beide zijden van den zuiger verbrandingen plaats hebben. Hierdoor wordt bij gelijke cylinderafmetingen, ongeveer 75% meer ver mogen ontwikkeld, hetgeen een belangrijke plaatsbesparing beteekent. De bodemzijde van den cylinder is tot dat doel gesloten en in den deksel bevindt zich een pakkingsbus waardoor de zuigerstang naar buiten treedt. Zijdelings van den cylinder is een verbran dingskamer aangebracht, waarin zich de noo- dige kleppen bevinden. De motor werkt overigens aan top en bodem volgens het volle Dieselprincipe. Het koelprobleem is geniaal opgelost. In da zuigers geschiedt de koeling met zoet water, dat door t. rscoppijpen en door de zuiger stang naar den zuiger wordt gevoerd. De sme ring is voor het hoofddrijfwerk automatisch, maar moet uit de hand geschieden boven bij de nokken, hetgeen de waakzaamheid van het bedienend personeel moet bevorderen. Een merkwaardigheid nog aan den motor, is de constructie der kleppen van den bovea cylinder, uitgevoerd volgens een patent va de heeren Zuiver, marine super-intendent dal Anglo Saxon Cy., en ir. Lugt, hoofdinge nieur van de afd. Diesel-motoren bij Werk spoor. Naar we vernemen zal Werkspoor zes vag deze motoren bouwen en zullen de overig* zes in Engeland gemaakt worden. PEKING, 3 Sept. Hevige gevechten zijn gaande nabij uchang aan de Jantse-rivier tegenover Hankow. Aan beide kanten zijn duizenden gedood. De buitenlandsche vrij willigers te Hankow zijn opgeroepenj bui- tenlandsch blueackets zijn geland om de concessies te beschermen. Het strategisch belang van Hankow is zeer groot. Ais Han» Hankow valt, zullen de rooden heer en meester zijn in geheel W. en Z. China. Vol gens een nader bericht is Woe-Pel-Foe van z'n commando ontheven en is hij als gevangene aan boord van een oorlogsschip op de Jantse. PEKING, 3 Sept. Bevestigd wordt dat do troepen van Woe-Fel-Foe verslagen zijn aan het Z. front. GENEVE, 3 Sept. Bevestigd wordt dat de Spaansche nota aan het Volkenbond secretariaat van gelijken inhoud zal zijn a^ die welke Brazilië gezonden heeft toen 4 land zich uit den Volkenbond terugtrok. BRUSSEL, 3 Sept. De Soir meldt, dat dè Russische legatie en consulaten te Brussel, Luik en Ostende opgeheven zullen worden. TUNIS, 3 Sept. De Bey is teruggekeerd van zijn bezoek aan Frankrijk. LONDEN, 3 Sept. Central-News meldt uit Basra, dat een Arabier Najm genaamd, ge arresteerd Is als verdacht van den moord op den mecanicien Elliot. PARIJS, 4 Sept. De bladen voorzien alge meen, dat Spanje zich niet op absolute wijze uit den Volkenbond zal terugtrekken, dochi zich niet meer voor de werkzaamheden van den Bond zal Interesseeren. De Echo de Paris schrijft, dat men niet moet trachten Spanje in den Volkenbond te houden door middel van Tangcr of andere concessies. Frankrijk zal later met Madrid het Tan» ger-vraagstuk bespreken. De Gaulois be treurt het terugtrekken van Spanje en be» critiseert de misverstanden, die Spanje van den Volkenbond losmaakten, doch het blae erkent, dat Spanje een groote fout maakte, toen het de Tanger-kwestie verbond aan 't, vraagstuk inzake de samenstelling van des Volkenbondsraad. Deze mededeling wordj gedeeld door de meerderheid der bladen. De Matin, die gewag maakt >an de groote verbeteringen in de atmosfeer, hoopt, dat, de Volk'nbond niet verzwakt zal wordeju, door de huidige bijeenkomst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7