NIEMEIJERS I NIEMEUER'S Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in aebt bladzijden. Leekepreeken. Voornaamste Nieuws i Zaterdag 4 September 1926 4» 50ste Jaargang No. 16345 Wij openen accreditieven in binnen- en buitenland, ver strekken documentaire credieten en bankgaranties. Agenda 5 September Agenda 6 September ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VINCENTIUSVEREENIGÏNG ZIJN GEDURENDE DE ZOMER MAANDEN GEOPEND: Jubileum J. H. M. Balvers. De speciale Dahliakeuring op 13 September 1926. in dit nummer. f J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Vestigt U le Velsen! Demping van een gedeelte van de Jan Gij zenvaart. Vergunning Drankwet. Personalia. DE NIEUWE KENNEMER. BRUG. De totale kosten f 94.000. Gids goederenvervoer Ned. Spoorwegen. Programma Inspecteur L. O. ce anonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; Her week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij .vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 4*. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel. Advertentiën tusschen den tekst( als ingezonden mededeeling 60 ck per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct, per plaatsing; elke regel mee» 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonné s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qjlflf) Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7 SO bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f iOEJ bij verlies van een f E(1 l:: tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uilkeeringen: -erlies van beide armen, beide heenen of beide oogen- wU>" doodelijken afloop; Z<vW. een voet of een oog: a l«u» duim of wijsvinger 1 UÜ. g^arm' I '*U." ai W verlies v. eey andere vinger. 152. ASINUS AD LYRAM, t Boven mijn wekelijksche ontboezemingen ben ik niet gewoon een plechtigen latijn- aehen tekst te plaatsen, zooals dat bij echte preeken gebruikelijk is. Ook ben ik niet van zins om dat in de toekomst te doen. Wan neer ik vandaag een uitheemsch opschrift kies is het om dezelfde reden, waarom wij fatsoenshalve in onze dagelijksche gesprek ken een Fransch woord gebruiken, voor dingen, die in de moedertaal ietwat grof en plat aandoen. Zoo zoudt gij waarschijnlijk uw wenkbrauwen hebben gefronst, wanneer gij als titel boven deze leekepreek zoo plot seling gelezen had van den ezel bij de lier of, met een meer vaderlandsche uitdrukking „de os in den bijbel." Wanneer ik nu langs een omweg, zonder uw zenuwen al te zeer te schokken, ons onderwerp heb aangegeven, dan lijkt ver dere verklaring nog niet overbodig. Wat ik zeggen wil is dit: het behoort al tot de oude kwalen van den mensch, om een wijs ge zicht te zetten, bij dingen, die hij niet be grijpt, alleen om zijn domheid voor anderen te verbergen en voor geleerder te worden aangezien, dan hij werkelijk is. Spelender wijze doen wij dit al als kinderen; maar dan is het een bekoorlijke naïviteit. Wan neer uw kleine jongen van vier jaar of uw dochter van vijf neuswijs de courant of een boek voor zich neemt en hardop onsamen hangende klanken prevelt, dan wil het toe val gewoonlijk, dat de kleine guit boek of blad omgekeerd voor zich houdt en zijn be drog onwetend, maar heel zichtbaar demon streert. Heerlijke onschuld, mompelen wij dan, met vader- of moedertrots in de oogen. Konden allen nu maar, wat deze mensche- lijke hebbelijkheid betreft, op later leeftijd met St. Paulus zeggen; maar nu ik man geworden ben, heb ik, wat des kinds is, afgelegd! 't Is er verre van. Eeuwen lang hebben moralisten, roman- en tooneelschrij- vers het type gehekeld van den waanwijze, die zich voor knapper en geleerder uitgeeft dan hij werkelijk is. Het klassieke voorbeeld is de concertzaal, waar gemeenlijk de helft en meer der toeschouwers met een air van muzikale kennis en een uiterlijk van genie ten en doorvoelen der toonkunst zitten luis teren, alsof .iedere toon hun iets vertelde, terwijl zij zich zelf moeten bekennen daar alleen aanwezig te zijn, omdat de „bon ton" het nu eenmaal eischt, dat zij met de nieuwe compositie of met den wereldvermaarden solist hebben kennis gemaakt. Ondanks alle ontmaskering zijn wij op dat punt nog niets verbeterd. Wanneer de open bare meening eischt, dat men Mahler in de wolken verheft, dan gaan wij allen zijn achtste symphonie hooren en ook al klinkt ze ons als de taal der Brahmanen tegen, we zeggen toch, <jat het meesterlijk en subliem is. Immers, zulk een genie te be grijpen geeft ook aan onze eigen slapen een weinigje van den glans uit den aureool, welke het hoofd van den genialen toonkun stenaar zelf siert. Bij alle beweringen over het radicalisme van onzen tijd, van ons zoeken naar waarheid en oprechtheid en het haten van allen schijn, zijn wij in dit opzicht nog geen haar verbeterd. Onlangs toonde zelfs een bekend musicus aan, dat wij ten deze de helling al verder afglijden. Wij ver bergen onze onwetendheid niet alleen achter een masker van een huichelend ge laat, wij stellen ze openlijk te koop en geven aan die demonstratie den schijn van knapheid en kennis. Bedoelde musicus toch bewees uit boeken van veel gelezen heden- daagsche romanschrijfsters, dat daar de grofste onkunde op muzikaal gebied werd uitgestald met het air van: ik weet het als de beste. En het onbevoegde publiek slikt ze en denkt dan nog wellicht: wat heeft zulk een schrijfster of schrijver een al omvat- tenden geest. Maar laat ik den indruk niet wekken, dat alleen de toonkunst het slachtoffer is van menschelijke waanwijsheid. Alle andere kunsten en wetenschappen genieten dezelfde bedenkelijke eer van te hebben onbevoegde bewonderaars en vereerders, die haar slechts eeren, om de eer aan zich zelf te houden. Deze menschelijke onhebbelijkheid, haar oorsprong vindend in onze ijdelheid en ge brek aan nederigheid is niet zonder gevaar. Laat ik een recent voorbeeld aanhalen om jdit te bewijzen. In een der laatste nummers van het Katholieke tijdschrift „Boekenschouw", ver telt de bekwame redacteur pater A. Gielen S.J. van een lezing, welke hij te Amsterdam bijwoonde. Het was de geleerde Fransche bekeerling Jacques Maritain, die daar op trad voor de Katholiek Wetenschappelijke Vereeniging met een uiteenzetting over het wezen der wetenschap en den rang der wetenschappen onderling en de verhouding van de wijsbegeerte tot de natuurweten schappen. Wanneer men de korte uiteenzet ting, welke de redacteur van „Boeken schouw," daarvan geeft, leest, moet men be kennen hier met een klaar en bevattelijk betoog te doen te hebben. En zie nu eens hier, hoe de leden van de „Katholiek Wetenschappelijke Vereeniging'' daarop reageerden. Pater Gielen beschrijft dit heel geestig als volgt: Niemand, die een weinig philosopisch ge schoold is, zal beweren dat dit moeielijk te verstaan was. Maar ik heb al zoo vaak be merkt dat ten minste éénige scholing dan ook volstrekt goodig is om zelfs de sim pelste wijsgeerige uiteenzetting te kunnen volgen. Ook hier in deze illustere vergadering van meest academisch gevormde en overigens zeer ontwikkelde menschen, heb ik weer dezelfde ervaring opgedaan. Vanaf den beginne kermden de Weener stoeltjes en voelden den strijd tusschen geest en lichaam veler zittenden. Als men even rondblikte zag men aan de afdwalende en stil in de verte starende oogen van tame lijk veel aanwezigen dat zij in werkelijkheid afwezig waren. En de helft der lezing was nog niet voltooid, toen reeds de exodus van voldane zielen begon, die tegen het einde het aantal van 38 bereikten. Een medicus, dien ik 's avonds ontmoette, vroeg ik: „hoe vondt u het?" En hij ant woordde letterlijk: „Ik begreep er geen laars van." Dat lag waarlijk niet aan Maritain, want hij was duidelijk en eenvoudig genoeg, en de aanwezige wijsgeeren zullen zelfs moeten erkennen dat hij zeer voor de hand liggende waarheden vertelde. Maar zulk een verontrustend verschijnsel van niet-verstaan, geeft toch wel te denken over ons voorbereidend onderwijs, dat veel parate maar oppervlakkige kennis inpompt, doch het denkvermogen te weinig ontwik kelt om eene ook maar even-abstracte redeneering te kunnen doorgronden. Ik geloof beslist dat het aanleeren van eenige wijsgeerige denkdiscipline vóór men een aanvang maakt met universitaire studie, een niet te onderschatten voordeel zou zijn. Men bedenke echter, dat er ook een onberaden ijver bestaat. En toen ik in de kranten las dat eenige Vereenigingen (wier leden over het algemeen niet in de schaduw kunnen staan van de om Maritain vergader den) zoo half en half reeds het plan hadden gevormd, den Franschen denker in het komend winterseizoen te vragen voor een tournéé in ons land, kon ik niet nalaten bij mij zelf te mompelen: „wat 'n humbug." Hel ergste toch wat wij kunnen doen om eene kunst of wetenschap in discrediet te brengen, is wel: er over te laten spreken voor menschen, die er in de verste verte niet op voorbereid zijn. Zij vervelen zich dan dood en hebben er voor goed genoeg van; of ze houden zich alsof ze het inder daad hebben begrepen en vergrooten dan het leger van betweters, die meenen over alles te kunnen meepraten. Met de volksuniversiteiten zijn al genoeg malligheden uitgehaald om dat spelletje nu nog onder een anderen naam te gaan voortzetten. Gij zult na dit gelezen te hebben, mis schien zeggen, dat ik een voorbeeld tegen mijn betoog aanhaal. Immers de meeste der vergaderden, waarover het hier boven gaat, toonden duidelijk hun niet begrijpen en huichelden niet. Maar waarom het mij te doen is, is de laatste opmerking van den Jezuïtenpater: laten wij niet moedwillig het leger der betweters vergrooten! En daarop is in onzen tijd meer kans dan ooit. Wij leven in een periode van overgang en geestelijke armoede. De kunst zoekt naar nieuwe vormen en grijpt bij gebrek aan vruchtbare genieën naar oostersche produc ten om iets nieuws, iets ongewoons te bren gen. Of wel, onze kunstenaars vallen tot het primitieve terug om van daaruit nieuwe kunst op te bouwen. Hielden zij al dat zoeken en tasten, al die probeersels binnen hun werkkamers, er zou geen bezwaar tegen bestaan. Maar zij overstroomen er de markt mee; laten welwillende critici uitbazuinen, dat hier d e nieuwe kunst gevonden is en met wijze gezichten en ontroerde blik ken knikken duizenden, dat zij het ook zóó voelen en begrijpen. De wetenschap wordt gepopulariseerd op een manier, dat een ieder het heel gewoon vindt om over wet en recht, over economie en sterrekunde te praten. Zelfs de theologie en Schriftuurkunde ontkomen er niet aan. De minst ontwikkelde verklaart de wet, be roept zich op wetsartikelen en bijbelteksten, zonder eenig besef van het daaraan ver bonden gevaar, zonder te bedenken, dat er zoo iets als wijsbegeerte van het recht be staat; dat geen wet buiten verband van andere mag worden aangehaald; dat verkla ring van de H. Schrift zelfs van de grootste geleerden de uiterste voorzichtigheid naast diepe kennis vereischt. Het aannemen van den schijn, alsof men het weet, slaat langzamerhand over tot de overtuiging, dat men het weet; dat al die studie maar larie is; of, zooals een commu nist het onlangs in een openbare vergade ring uitdrukte; je koopt een boekje met slag woorden, Latijnsche, Fransche, Duitsche enz. De vertaling staat er achter en voor 50 cent ben je een even groote Piet als die menschen, die zoo dik doen met hun ge leerdheid. Zulk een waan wordt bevorderd door een overschatting van het publiek en een ver keerde opvoedingsmethode, 't Is prachtig aan volksontwikkeling te doen en volle zalen te trekken door beroemde persoon lijkheden te laten optreden. Maar wij berei ken het tegendeel van ontwikkeling, wan neer wij van de vergaderzalen vertooningen maken als boven omschreven. Nu wij weer voor een winterperiode staan en vele besturen hun programma's weer in elkander zetten, zou ik willen zeggen: houdt rekening met het peil van uw leden en sla dat vooral niet te hoog aan. De dagelijksche ervaring leert, dat de zoo terecht gesmade opleiding op onze scholen, waar de leerlin gen van alles en nog wat behalve zelfstan dig denken aanleeren en een verzameling kennis opdoen, die weer heel spoedig door de hersens zeeft, dat die opleiding niet rechtvaardigt geleerde onderwerpen in ge leerde termen cn liefst nog in een vreemde taal te laten voordragen voor een niet zorg vuldig geschift publiek. Vult aan, wat aan die opleiding ontbreekt, ook al moet dan van een roemrijken gast afstand worden ge daan. Men kan aan ons tegenwoordig ge slacht geen grooter dienst bewijzen, dan het de oude wijsheid te leeren, dat de grootste geesten aan het einde van hun leven erken nen als resultaat van al hun zoeken: ik weet, dat ik niets weet. Van die bescheidenheid zijn wij nog verre af en door het aankwee- ken van een leger betweters wordt zij zeker niet bevorderd! HOMO SAPIENS. yUR^E BAIXIK Sociëteit „Si. Bavo" Patronaat „St. An tonius" 8 uur. St. Jozefsgezellengebouw Janstraat 59 Geopend van 122 uur en van half 7 tot 10 uur. Voorzetting Bilardconcours half 8 uur. Spaarkas 8 uur. Den Hout „H. O. V." muziekuitvoering half 3 tot 4 uur. Theater „De Kroon". Bioscoopvoorstel ling, 8 uur. Gem. Concertgebouw Revue Henri ter Hall 1926 8 uur. „Luxor" Theater. Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Sociëteit „St. Bavo" Haarlem's Zangge not 8 uur Kanarieteelt 8 uur Tooneelclub Vrouwenbond 8 uur Bestuur Grafische Bond 8 uur Bevol kingsbureau 8 uur. St. Jozefsgeze'lengebcuw Jansstraat 59 Repetitie leerlingen „Utile Dulci" 8 uur Repetitie Rederijkers „St. Gene- sius" 8 uur. Theater „De Kroon" Biosuoopvoorstelling 8 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscns Lieldewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89)4 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 91412 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 21 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 2—3 uur. Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Ords te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken» Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SN£i.VERBAND, Centrale Post Telef. i'5151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan dcB huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsong®. vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). DE ZONDAGS- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN wordt deze week waarge nomen door: Fa. Th. A. van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539; dc firira C. G. Loomeyer Zn., Zijl weg 88, tel. 12495 en de Schoterbosch Apotheek, Rijksstraat weg 35, tel. 12711. Nieuwe Groenmarkt 22: Alléén Woensdag, avond van 7>49 uur. Hagestraat 49: Gesloten gedurende de maanden Juli en A-ugustus. Gen. de Ia Reystraat 17 (Schoten): Gesloten gedurende de maanden Juli en Augustus. Vrijdag was het 25 jaar geleden, dat de heer J. H. M. Balvers, thans wethouder en loco-burgemeester van Hillegom en lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, als raadslid zijn voeten zette in de politieke arena. Ofschoon het de bedoeling van den jubi laris was, in verband met familieomstan digheden, dezen dag onopgemerkt te doen voorbijgaan, meenden zijn talrijke vrienden zoo in als buiten de plaats, toch een eenigs- zins feestelijk cachet aan dien dag te moeten geven, zij het dan ook, dat er rekening ge houden is met den wensch van des heeren Balvers. Van 1012 en van 24 is er onafge broken ten raadhuize in de burgmeesters kamer persoonlijk bezoek geweest. We noemen daarvan: Wethouder De Vreugd, de leden van den gemeenteraad en de ambte naren, zoo hoogere als lagere, de geestelijk heid van beide parochies, burgemeester Gouverneur van Sassenheim, wethouder Bader te Sassenheim, mr. Moens van Lisse, de heer J. C. Stadhouder van Zoeterwoude en talrijk velen, ook van buiten Hillegom. Middelerwijl waren ten huize van den jubilaris aan de Mariastraal schitterende bloemenmanden en bloemstukken bezorgd, waarvan we o. a. noemen: een rijk bloem stuk van de gemeente, een van de R. K. Kiesvereeniging, waarvan de jubilaris reeds jaren voorzitter is, van het ambtenaren corps der gemeente van openbare werken, gemeente Hillegom, van den heer F. J. Payens, directeur der gasfabriek e. a. Verder w?rd door den heer J. C. Stad- houder met een sympathiek woord den ju bilaris een zilveren penhouder en dito pot lood aangeboden, door „St. Paulus" een prachtige wandelstok met zilveren knop en inscriptie, etc. Het bestuur der R. K. Kies vereeniging privé meende zijn sympathieken voorzitter een bijzondere hulde te moeten brengen en gaf een 7-deelig zilveren cou- verte met inscriptie. Te 5 uur vervoegde het zich ten huize van den jubilaris en toen allen hadden plaats ge nomen, sprak de heer F. C. van Lierop Jzn., secretaris van den R. K. Kring, den heer Balvers als volgt toe: Op de allereerste plaats onze oprechte felicitatie, bij gelegenheid van uw 25-jarig, raadslidmaatschap, een feit wat aan zeer weinigen te beurt valt te mogen herdenken, en daarom met het volste recht een harte lijke felicitatie waardig. Het is hier niet iets gelijk een zilveren huwelijksfeest, dat, in dien beide partijen het leven mogen heb ben, als vanzelf wordt gevierd, maar het geldt hier het feit van gedurende een kwart eeuw zitting te hebben in een belangrijk college, waarvoor noodig is het vertrouwen van een zeer groot deel der gemqentenaren, welk vetrouwen steeds na enkele jaren op nieuw moet worden gegeven. Uit het feit, dat U vandaag herdenkt, blijkt al reeds meer dan voldoende, hoe zeer ge U het steeds opnieuw gegeven vertrou wen hebt waardig gemaakt, zoodal ik hier over niet behoef uit te wijden. Toen U, voor 25 jaar uw zuiveringseed als raadslid in handen van den voorzitter aflegde, kon men nog niet weten wat men aan u als nieuw lid van den gemcenteiaad zou hebben, maar al spoedig bleek, dat ge niet om het „ja" of „neen" zeggen zitting had genomen, doch om mede door uwe zuiver politieke inzichten, uwe doortastend heid de ware belangen van Hillegom s ge meente te behartigen. Verschillende vraagstukken, te veel om hier op te noemen, hebt ge mede onder handen helpen nemen en bestudeerd, terwij ge op meer dan buitengewone wijze u hebt geïnteresseerd; door u practischc werk kracht en ernstig medelevensgcvoel, voor het ambtenaren- en werkliedenvraagstuk, voor woningbouw en onderwijs, terwijl ge boven alles inderdaad hebt uitgemunt als een eerste kracht van Roomsche pioniers, om onder het korps van ambtenaren en werklieden onzer gemeente, te brengen een evenredig peil, door te bevorderen nl. de benoeming van verschillende krachten, be- lijdende den Katholieken Godsdienst. Laat ik dan met dit vele samen te vatten, voor alles wat ge in die 25 jaren voor het algemeen belang en voor de Katholieke partij hebt gedaan, moreel zoowel als finan cieel, u namens dit college, namens de R. K. Kiesvereeniging, ja ik durf zeggen namens geheel Katholiek Hillegom tot zelfs alle ge. meentenaren, hartelijk en oprecht danken, mede vooral, voor uwe ruime tegenwoor digheid op de raadsvergaderingen, waarvan ge er slechts twee gedurende een kwart eeuw om zeer gegronde redenen hebt ver zuimd! Als u dan naast onze felicitatie ook onzen dank hebt willen aanvaarden, dan wil ik u, ook mede namens allen van harte toe- wenschen, dat het u gegeven zij, nog tal van jaren op politiek terrein de pionier te mogen wezen van Katholiek Hillegom, dat ge reeds gedurende uw 'medeleiding in het gemeente bestuur, hebt zien groeien van 4 tot 10 duizend zielen. Moge dan op uw ijverigen werklust steeds Gods rijkste zegen dalen, in het waarachtig belang en tot groei en bloei van de ge meente Hillegom. Ook zou ik aan mijn plicht te kort schieten, als ik niet een oogenblik stil stond bij de nagedachtenis van uwe dierbare echtgenoote. Immers nog slechts voor korten tijd was zij, steeds van nabij getuige van uw grooten ijver en liefde voor dc gemeente, voor het algemeen belang. En wij allen moeten het erkennen, dat wil onze ijver en liefde voor een zekere zaak, het best tot zijn recht komen, dc hulp en het medeleven van de echtgenoote zeer noodig is. Welnu, wij allen weten het, dat. mevr. Balvers steeds met haar man medeleefde, hem een grooten steun en troost was in de dagen, dat hij in hel belang der gemeente politieke offers had te brengen en daarom brengen wij ook aan hare nagedachtenis onzen hartelijken dank, al hadden wij zoo gaarne gewild, dat zij naast den jubilaris in ons midden was geweest. God heeft dit echter niet gewild! FRIt5CHE$jflAITABAKi Zijn wil geschiede, dat zij daarom ruste in vrede! Mede uit dankbaarheid zal voor haar ziele- rust op Zondag 12 September een H. Mis worden opgedragen in de St. Josephkerk, welke, wij twijfelen niet, door zeer vele leden onzer organisatie zal worden bij ge woond. Zeer geachte Jubilaris! Namens de hier tegenwoordige bestuursleden, heb ik de eer u, bij gelegenheid van dit feest en mede uit dankbaarheid voor onze prettige samen werking, dit bescheiden souvenir aan te bieden. De heer Balvers vroeg hem toe te staan, niet op dc toespraak te antwoorden en te mogen volstaan met te zeggen, dat hetgeen door hem werd verricht gerekend werd tot zijn plicht, ten opzichte van het algemeen belang. Groot was het aantal schriftelijke felicita ties, zoowel van Hillegom als ver daar buiten. Ook wij brengen den heer Balvers gaarne onze beste wenschen. Het Hoofdbestuur van de Algemeene Ver. Bloembollencultuur deelt mede, dat op Maandag 13 September 1926 in de Boven zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13 te Haarlem, de jaar- lijksche speciale Dahliakeuring wordt ge houden. Evenals vorige jaren is deze keuring bestemd voor de beoordeeling van nieuwig heden ter verkrijging van de door de Ver eeniging ingestelde certificaten van Ver dienste en Eerste Klasse. Ministerieel bezoek aan het geteisterde land van Maas en Waal. Fraude aan de yischhal te Amsterdam. D» afslager en zijn helper gearresteerd. Vechtpartij tusschen socialisten en com munisten te Amsterdam. De „Djambi" in aanvaring gekomen. De kindersterfte in ons land. Het oordeaf uit de Volkecbondsstatistiek. Zware brand te Rotterdam. Opnieuw in Duitschland een spoorweg, ongeluk. De sneltrein ParijsPraag ont spoort bij Neurenberg. Twee dooden. Burgeroorlog in China. Woe Pei Foe van het commando ontheven. Spanje blijft zich afzijdig houden van de werkzaamheden van den Volkenbond. Duitschland's toetreden tot den Volken bond zal op 10 September a.s. plaats vin» den. Het Engelsche mijnconflict. Cook vraagt nieuwe onderhandelingen met de mijneige naren op basis van verlaging der arbeids^ kosten. Ernstige mijnontploffing in Oklahama (V. S.) itnit'iivrf uur v.m.: Barometerstand Voory/ OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.09 en overmorgen om 8.07. Velsen is een van de snelst groeiende gemeenten van ons land en heeft thans 33000 inwoners. Gezond wonen: Bosch, zee en strand. Groot scheepvaartverkeer: IJmuiden, de grootste visschershaven van het vasteland. Gemeentelijk park Velserbeek. Vrije wandeling. Sport, tennis, golf, voetbal (le klasse N. V. B.-wedstnjden). Goed onderwijs: Rijks H. B. S.; Ambachtsschool, Handelsavondschool, Mu ziekschool Velsen is een der gezondste gemeenten van ons land, met buitengewoon laag sterftecijfer. Uitmuntend verkeert 15 min» sporen van Haarlem, 40 min» van Amsterdam» Velsen heeft de laagste gasprijzen van Nederland. Koopt een huis te Velsen! i Solide, nieuwgebouwde woonhuizen te koop vanaf f 3500.Ook in blokken van 4 en 6 woningen voor geldbelegging. j Te bevragen bij M. J. ROLVINK, Velserdumerbuurtweg 163, Velseroord B. en W. van Velsen schrijven den Raad het volgende Reeds meerdere malen is het wenschelijk gebleken, om tot demping van het westelijk gedeelte van de Jan Gijzenvaart, tot den oostkant van den Bloemendaalschestraat- weg, over te gaan. Dit gedeelte toch is her haaldelijk sterk vervuild, mede omdat daar in verschillende onreinheden worden ge worpen, wat op den duur een schadelijken invloed op de gezondheid der omwonenden moet uitoefenen. Uitvoering van het daar voor opgemaakt plan stuitte echter tot nu toe af op de hooge kosten van verveer van het noodigc zand, dat niet anders dan van verren afstand kon worden betrokken. Thans echter heeft G. Hulsebosch, te Bloe- mendaal, zich bereid verklaard, bedoeld ge deelte te dempen, zulks onder bijlevering van het benoodigde zand en onder uitvoe ring van daarmede in verband staande werk zaamheden, als het sloopen van de brug, het leveren en leggen van een rioleering, het ver- breeden van de bestrating, het leveren en stellen van hek- en rasterwerken en het laten zakken van gas- en waterleidingbuizen, voor de som van f 5308.—. Dit aanbod komt ons college, met de commissie van bijstand in het beheer der openbare werken, zeer aannemelijk voor. In overeenstemming met het advies der ge melde commissie stellen wij U dan ook voor, ons de noodige machtiging voor het dempen van het bovenbedoelde gedeelte der Jan Gij- senvaart te verkenen en voor dat doel een crediet tot een bedrag van f 5308, toe te staan. B. en W. van Haarlem brengen, overeen komstig artikel 12 der Drankwet, ter open bare kennis, dal bij Gedeputeerde Staten van Noordholland is ingekomen een ver zoekschrift van S. G, Bergers om vergun ning tot het verkoopen van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop alleen aan logeergasten in dc be neden-lokaliteit van het perceel aan de Korte Hofstraat 7. Bij Koninklijk besluit van 1 September 1926 is voor het tijdvak van 1 September 1926 tot 1 Januari 1927, aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen wederom be last met het geven van een cursus in bloem bollenteelt Ir. K. Volkersz, te Lisse. Overeenkomstig het rapport der Verkeers- commissie is het snelverkeer van en naar Schoten zoodanig geregeld, dat het verkeer, komende van Schoten, wordt geleid door de Kennemerstraat en de Frans Halsstraat, ter wijl het verkeer naar Schoten wordt geleid over den Schoterweg en door de Gen. Cronjé- straat. Als logisch gevolg daarvan moet, aldus het Verkeersrapport, de aanleg van het Frans Halsplein gewijzigd worden en een nieuwe brug over den singel, ter vervanging van de bestaande Kennemerbrug gebouwd worden. Het uitgewerkt plan voor den bouw van die nieuwe brug leggen B. en W. thans hierbij over. Met inbegrip van de kosten voor ver nieuwing en verstrating van de aansluitende bestrating en het sloopen van de bestaande brug met grondwerken c.a. worden de uit gaven geraamd op 94.000.-. B. en W. stellen voor, genoemd bedrag te hunner beschikking te stellen. Door de Ned. Spoorwegen is een beknop te gids samengesteld voor het goederenver voer, waarin verschillende bepalingen, ver band houdende met de op 1 Juli j.l. inge voerde nieuwe gocderentarieven, zijn ver werkt. Voor belanghebbenden ligt deze gids op het Bureau der Kamer van Koophandel te» inzage. der H. O. V. uitvoering in den Hout op Zondagmiddag te half drie, onder leiding van Willem Knikker. 1. Teufelsmarsch F. v. Suppé. 2. Ouverture „Venus auf Erden", P. Lincke. 3. „Ein Walzertraum", Walzer O. Strauss. 4. Fantaisie „Martha", F. v. Flotow. 5. Schubert Ouverture F. v. Suppé. 6. „Wis spielen Soldat", Tonstück, R. Eilcnberg. 7. Potpourri aus „Die Kinokönigin", J. Gilbert. De Inspecteur bij het L. O., de heer G. R» Weustink, is gedurende de maand Septem ber met verlof. Waarneming geschiedt door den inspecteur van Amsterdam, den heer P. J. van Ravesteijn. Het eerste spreekuur is Woensdag 6 Oct,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1