Gierstraat 16-22-24 Voornaamsfe Nieuws Verkeersongevallen, HAARLEM De politieke situatie van het oogenhlik. Plaatselijk Nieuws Maandag 6 September 50ste Jaargang No. 16346 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Van de Put en het Kalf. Het genootschap van Leeraren aan Nederlandsche Gymnasia. De Ha-Nij-La te Heemstede. Geetaleerd FERS6SGHE en ÖQSTERSCHE TAPIJTEN tegen lage prïjien. Kamerkieskring Haarlem- DE TWEEDE HAARLEMSGHE KRUIDEN5ERSBEURS. in dit nummer. Te Bennebroek werd een Speldjesdag van „Herwonnen Levenskracht" gehouden. Hierboven een foto van het comité met de kranige helpsters. Brandje te IJmuiden. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Tusschen twee auto's bekneld. Een botsing. Feest in het Prov. Ziekenhuis. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 ?er kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux; NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). - Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ci. per regel. Vraag, en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alie abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f QOfifJ Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door ^ij een ongeval rae'f OEJl bij verlies van een hand. flOE tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkceringen- uUUU.'erlies van beide armen, be'de beenen of beide oogen "«Jt». doodelijken afloop 1 LtSlï." Pon voet of een oo<? l«u. bij verlies van een EH bij 'n breuk van# /j 0 duim of wijsvinger 1 «U.' been of arm: "stU. bij verlies v. een andere vinger. (Ingezonden.) Oud Minister Colijn heeft ongetwijfeld een uiterst scherpzinnigen blik op personen, omstandigheden en situaties. Zijn meening over de politieke positie ten opzichte van de mogelijkheden voor een regeeringscombinatie strookt ongetwijfeld met die van vele Nederlanders, ook Katho lieken. De Christelijk Historischen hebben onder aanvoering van den heer Snoeck Henke- mans, de bestaande coalitie kapot gemaakt en daaruit is in politieken zin een uiterst moeilijke positie geboren. Een regeering, steunende op den grond slag van de Christelijke beginselen, moet voor ieder Katholiek, en wij gelooven zelfs voor ieder goed vaderlander bij de tegen woordige omstandigheden, een hoogst be- geerenswaardig goed zijn. De leiders van de rechtsche partijen, alsmede die partijen zelf, hebben dan ook wel in het verleden ge toond, dat zij ter handhaving van deze samenwerking tot belangrijke offers bereid zijn. Zij, die niet enkel op de feiten letten, welke openlijk aan den dag treden, zullen reeds lang hebben begrepen, dat er om de coalitie te verbreken, meer is gebeurd dan de strijd om den zetel van den voorzitter onzer Tweede Kamer der Staten Generaal en de verwerping van het Gezantschap ten Vaticane. Indien men slechts wat verkiezings materiaal en eenige sfembusredevoeringen van de laatste 2de Kamerverkiezing had doorgewerkt, dan wist men reeds, dat er wat broeide in den Chr. Historischen hoek. Men zag daar vrij zeker ongaarne den stijgenden organisatorischen invloed van de strijdende Katholieken van Nederland op zoo verschillend en zoo onderscheiden ter rein. Voor Katholieken was die mentaliteit schier onbegrijpelijk. Het was verklaarbaar, dat de Chr. Hist, partij uiterst gaarne, in het voor het grootste deel niet-Katholieke Nederland, meer in vloed op den gang van zaken, vooral door haar aantal gekozenen zou willen uitoefenen. Maar de leiding had kunnen weten en moest welen, dat een anti-papistische actie aan en tot de vermeerdering van den specifiek protestanschen invloed vrijwel resultaatloos zou blijven. Want de Nederlandsche Sociaal Democra ten, en in de overtreffende trap de commu nisten, mogen met de R.-K. Staatpartij en haar invloedsfeer nu niet zoo heel veel op hebben, dat zij er zoo bijzonder veel voor gevoelen den Protestanschen invloed te vergrooten wil er bij ons ook niet in. Dat ze anti-Katholiek zijn; en wel in de eerste plaats in politieken zin, is ons en ieder die zien wil volkomen duidelijk, maar per slot lokt het hen toch even weinig aan, als de door de Chr. Historischen bedoelde protestansche invloed wordt vergroot. De ontwikkelde anti-papistische actie had dan ook bij de stembus geen ander gevolg, dan dat de Chr. Historischen in aantal een weinig vooruit gingen ten koste van de anti revolutionairen. Zij zijn schijnbaar te bevreesd geweest voor de werfkracht van de Kerstens en Lingbeeken. Dat Marchant, Albarda en Dresselhuis ijverig hebben geholpen de coalitie, en door en met de coalitie de Regeering, kapot te maken, om daardoor de door hen begeerde constellatie te krijgen, moge een politiek zijn van kleine maat, vooral na de verklaringen van Jhr. v. Karneheek, de partijen ter rechterzijde, althans de in oppositie zijnde groep, kan daarop moeilijk eenige aan merking maken, omdat de door haar ge volgde taktiek in wezen niet veel anders bedoelde. Na veel martelen hebben wij thans ge kregen een extra parlementair Kabinet, en niets duidt er op, dat vrij spoedig de oude samenwerking kan worden hersteld. Het is niet te verwachten, dat zelfs in 1929, de Christelijk Historischen de gevolgde taktiek zullen verlaten, en er zullen, dunkt ons, maar weinig Katholieken en Anti- Revolutionairen worden gevonden, die met deze groep, zoolang zij zich anti-papistische vrijheden permitteert, nog eens in zee zou den willen trekken. Dat gaat in politieken zin eenvoudig niet. Daar zal straks dus als keuze slechts resten: of tijdelijk óf blijvend een proeve van een andere constellatie, óf voort- blijven werken met extra parlementaire kabinetten totdat de christelijk historischen van taktiek gaan veranderen, hetgeen wel eens heel lang kon duren en daarom nu niet in 's lands belang kan'worden geacht. De mogelijkheid van een andere constel latie is vooral in Nederland een uiterst moeilijk probleem. Een eventueele samenwerking in de Regeering en het Parlement met Sociaal- Democraten is terecht voor de Katholieken niet anders aanvaardbaar dan als de uiterste noodzaak en dan nog met medewerking van een derde partij. Trouwens ieder die den strijd en z.g. samenwerkingsmethoden van Nederlandsche Sociaal Democraten op elk terrein van actie heeft medegemaakt, zal volledig beamen, dat de R.-K. Staatspartij nooit eerder dan in de alleruiterste noodzaak, wanneer het landsbelang het beslist vordert, en dan nog op goed omschreven en vast accoord met de allergrootste voorzichtigheid met deze partij kan samenwerken. En de Vrijz. Democratische partij is, min der om haar program maar meer om de personen welke haar leiden, en zeer speciaal om des heeren Marchant's eigenschappen een niet zoo heel veel betere partij voor samenwerking. Zij, die dit alles goed overwegen, zullen begrijpen, dat de gematigde Nederlandsche protestanten, waaronder wij degenen ver staan, die voor alles de waarde van een Christelijke Staatkunde in de politiek erken nen en op dit terrein geen noodelooze verschillen gaan opblazen, zulke vorderingen moeten trachten te maken, dat hun aantal voldoende wordt om met de Katholieken samen een parlementaire regeering te vor men; óf een deel van de liberalen of geheel de liberale partij zal een dusdanige zwen king, mede als gevolg van de zich ontwik kelende omstandigheden op het wereld- tooneel, zoowel in religieus als sociaal op zicht, moeten maken, dat daaruit een nieuwe basis voor een proeve van samenwerking kan resulteeren. Wij, Katholieken, zien nog steeds het libe ralisme in zijn oude gedaante, zooals het zich manifesteert in zijn weinig sociale en vaak anti-religieuse tendenzen. Wij letten vooral op de uitingen van hun inderdaad machtige kapitalistische grootpers. Maar men kan toch ook zoo af en toe in de kleinere en grootere politiek waarnemen, dat er in het liberale kamp nog naar een andere richting dan de plat getreden paden wordt uitgezien. Trouwens ook in de Vrijz. Dem. partij is een vleugel, welke zich veel meer getrokken voelt naar een politiek als destijds door Dr. Bos en thans door staatslieden als Mr. Limburg wordt voorgestaan, dan naar het drijven van Mr. Marchant. Het is de moeite van Het overwegen waard, of op den duur, blijven de Chr. Historischen in hun taktiek volharden, in het landsbelang op dit terrein niet iets is te doen. Natuurlijk is daarvoor noodig, dat aller eerst uit deze kringen zichtbare aanwijzin gen komen dat ook daar de behoefte van den nieuwen tijd wordt verstaan en begre pen; dat bovenal wordt erkend, dat een constante ordening in de maatsschappelijke samenleving niet kan en mag steunen op toevallige inzichten, maar dat ze moet rusten op de beginselen van een Christelijke of een andere opvatting, met alle gevolgen welke daaruit voortvloeien, zoodat er moet zijn een praktische politiek, welke steunt op den grondslag der Christelijke beginselen of zich baseert op het heidendom. Maar vergissen wij ons niet, dan huizen in beide partijen, n.m.l. in den Vrijheidsbond en in de Vrijz. Dem. Partij, een niet onbe langrijk aantal elementen, welke op een dus danig standpunt staan, dat zij het Christen dom meer en meer als richtsnoer willen aan vaarden. Indien deze groep zich komt uiten en haar sociale opvattingen leenen zich tot het maken van een accoord, dan ware op deze positie in 1929 tot een combinatie te komen, welke in staat zou zijn op parle mentaire wijze te regeeren. Natuurlijk kan zooiets niet geforceerd worden, zeker niet door ons, Katholieken. Maar wij achten het toch niet van belang ontbloot op deze mogelijkheid eens de aan dacht te vestigen. Wij deden het ook en vooral, omdat wij een samengaan, zelfs in de alleruitste noodzaak, met de Sociaal Democraten voor land en volk zeker niet begeerenswaardig achten; daarnaast, het toegeven aan dwin gende Christelijk Historische politici niet alleen voor de Kath. Staatsparij verkeerd, maar tegen het algemeen belang achten, Per slot: omdat toch, althans zoo spoedig mogelijk, weer gezocht moet worden naar een oplossing, waarbij ons land op parlemen taire wijze geregeerd kan worden, en deze regeering op een overeengekomen basis ook werkelijk het algemeen belang van land en volk kan dienen. •s-B. M. K. Wij komen morgen op dit artikel terug. REDACTIE N. H. Crt. Het betreft hier verbetering van een toestand in de haven van IJmuiden. Wij durven, helaas, hier het bekende spreekwoord niet voluit bovenschrijven. cmdat er reeds verdronken zijn, geen kal veren maar menschen. die een moeder en andere dierbaren bezaten, vooral ver weg, in het buitenland. En we willen niet aan raden den pu tte dempeó, Integgendeel wen" schen we hem zoo groot en diep mogelijk, doch we wenschen te doen wat we kunnen om te voorkomen, dat straks opnieuw Wij als het ware hooren de smartkreet van een echtgenoote, kind, moeder of bruid, in Ge:- mania of Brittania, misschien ook uit eigen omgeving of uit nog vreemdere landen, om dat in de haven vsn IJmuiden een geliefde verdronken is- Het is genoeg, meer dan genoeg. Daar zijn in enkele maanden opgehaald drie lijken, 2 Engelsc'nen en 1 Duitscher, alle 3 jonge mannen in de kracht van hun ieven, te jong nog om te kunnen, denken aan een versleten dronkemanstype, bij welke lijken geen mensch-heeft kunnen staan, of hij hoorde in de verte het weeklagen van een moeder en een bruid. Zeker, wij weten het dat de macht, die de Hollandsche jenever over deze buiten landers verkreeg, de hoofdschuldige dezer rampen was. Doch om die funeste machts uitoefening onmogelijk te maken, zal er nog eerst heel wat moeten veranderen in de mentaliteit van ons volk. Wc laten dus het droogleggingsvraagstuk rusten. Doch we willen even wijzen op een be komende omstandigheid en op de mogelijk heid daarin verbetering te brengen. Het betreft de zuinige verlichting aan de Zuid zijde van de visschershaven. Aan den bo venkant der Trawlerkade staan een aantal gloeilampen, die des nachts blijven bran den. Doch ze staan ongeveer 25 M. van den. kant, zoodat men daar weinig of niets aan heeft. Het vorige jaar werd ons dan ook reeds eens door koienwerkers verzocht, om te wijzen op het groote gevaar voor on gelukken aldaar, als men moet werken. Ja, als er veel gewerkt moet worden, dan sterkt men de groote booglampen aan, evenals aan de andere zijde. Doch in ge wone omstandigheden branden die niet. Hoewel daar aliid menschen op en af de schenen moeten, wachtslieden, schepelin gen, enz. En men, als die booglampen ont stoken zijn, bij nacht gerust een groot aan tal der gloeilampen kan dooven. De verdronken buienlanders zijn te water geraakt, terwijl men niets, of bijna niets, daarvan kon zien. Wij werden Zaterdagmorgen aangesproken door een man, wiens werk hem altijd bij nacht daar doet vertoeven. Hij sprak het vermoeden uit, dat, indien een booglamp op den steiger en in het water had gesche nen, hij allicht het ongeval van deze week had gezien en ter redding had kunnen snel len. Misschien zou op die wijze ook die Duitsche jongen niet verdronken zijn, zon der opgemerkt te worden. En die eenc Engelschman, die men wel opmerkte? Men weet, dat de beschuldiging van manslag moest vallen, omdat niemand der getuigen in dien donkeren, nacht vol- doende kon zien. Onze zegsman was dien nacht ook op de been en vertelde, dat hij het slachtoffer nog vast had gehad, toen die I nog leefde, doch <>mdat Hij met een zak lantaarn moest werken, was hij weer los geschoten en verdronken. Daarom dringen wij aan op meer licht op den kant, door de booglampen, waarvan er dan tevens een voor den remmingsteiger moet worden geplaatst: niet alleen om het licht bij de daar liggende trawlers, doch ook om licht te hebben op den aanwen en ge vaarlijken overgang van de kade op den steiger, die thans geheel in de schaduw van de hiischkraan valt. Een menschenleven kost meer. In de huishoudelijke vergadering van het genootschap van leeraren aan Nederlandsche Gymnasia, te Haarlem gehouden, werden Za terdag de verschillende verslagen goedge- keurd. De heer Dr. C. Spoelder hield een referaat over: „De toekomst van het Gymnasium'' Spr. begint met op te merken, dat de groote bloei der huidige gymnasia veront rusting wekt en zelfs eenigszins beangstigt. Deze'groote bloei is waarschijnlijk te dan ken aan den grooten toeloop van leerlingen, vooral van meisjes, verder aan de toename der bevolking en de democratiseering van het onderwijs. De gymnasia bloeien; in de groote steden, waar veel concurrentie is, lijkt het middel baar onderwijs wel een communiceerend vat. Aan beide zijden stijgt steeds het aantal. F.n thans is het wel een* zaak, na te gaan wat er gebeuren gaat, en wat er gebeuren nroet, en hoe men het beste vo,orzorgen moet nemen. In het kort gaat spreker dan na, de ont wikkeling van het middelbaar onderwijs in den lande. In 1917 ontstonden de Lycea, een com binatie van H. B. S. en gymnasium met ge wijzigd leerplan. In 1919 kwam het leerplan- Vinkesteijn, dat verschillende verbeteringen bracht. Daarna kwamen de wetsvoorstellen van minister de Visser, die al het onderwijs in een groote wet wenschen te regelen. In die wetsvoorstellen werden drie wegen naar de academie bepaald, n.l. het gymna sium, de natuurwetenschappelijke weg en ten slotte de weg van de maatschappij-weten schappen, de z.g. litterair-economische school. De conclusie die spreker daaruit wil trek ken, zijn o.m. dat de zaak niet stil ligt, het onderwijs niet verstart, maar dat het onder wijs evolueert. Thans is men zoo ongeveer in de stilte tusschen eenige stormen in. Nu is het onge twijfeld zaak om te zien, waar de aanvallen straks weer zullen geschieden en hoe ze het best af te wéren. In dit verband signaleert spreker eenige punten. Vooreerst de Lycea. De ontwikkeling dei- Lycea gaat een eigenaardige richting uit, naar spr.'s meeni'ng. Op de Lycea meent men in 4 jaar tijd op klassiek gebied datgene te kunnen doen, wat op de gymnasia geschiedt in 6 jaren. Bewe zen is wel, dat aan uitstekende leerkrachten en leerlingen in 4 jaar wat kan geschieden, maar het moet dan een krachtoer worden. En wanneer men goed nagaat bemerkt men, dat degenen die de Lycea besturen zelf er niet sympathiek tegenover staan, dat men eigenlijk met een dergelijken krachttoer niet uit den weg kan. De krachttoer was noodig om het einddiploma der Lycea te doen ge lijk staan aan het einddiploma van alle an dere gymnasia. Spr. meent, dat dergelijke Lycea, de z.g.n. eenheidsscholen, in de toe- kopist zullen blijken te zijn inrichtingen voor minder dan middelmatigen, die op een of an dere wijze het hoogste willen behalen. Verder bespreekt spr. de litterair-econo mische school, de school, er op ingericht, om den leerlingen een maatschappelijke oplei ding te geven. In dit verband gaat spr. de programma's na van enkele dezer scholen te Haarlem. Wanneer men nagaat, dat deze scholen zeer gaarne zich een prae-universi- tair karakter willen geven, en wanneer men de evolutie in het middelbaar onderwijs na gaat, als men niet op zijn hoe-de was, naast de gymnasia zulke scholen zouden verrijzen, die de klassieken eenzijdig behandelen, en die dan den gaymnasia den doodsteek zouden geven. Wil men dit voorkomen dan moet men er voor zorgen, dat de gymnasia bij uitne mendheid de geestesscholen blijven. Daarvoor acht spr. een wijziging der gym nasia in den zin der moderne geestesrichtin gen noodzakelijk. Spr. denkt zich een dergelijke wijziging al» volgt: Een tweeklassige onderbouw met La tijn echter zonder Grieksclh. In de tweede klas onderwijs in 't Engelsch erbij en daarna de splitsing tusschen A en B. De afdeëling A zou dan worden het oude gymnasium en de afdeeüng B, met als centrum het Latijn en daaromheen de moderne talen. Bovendien in de afdeeüng B, bij de 5e klasse een split sing voor de z.g.n. B-leerlingen, de wis- kunde-afdeeling. Wanneer men deze wijzi ging neemt zal daardoor menige moeilijkheid van de Lycea ondervangen zijn. Hierbuiten vallen volgens spr. de R.-K. Lycea, die reeds in den onderbouw over 't algemeen een degelijk onderwijs in het La tijn hebben. Met de door spr. geopperde wij ziging zal dan ook het karakter van de klassieke school gehandhaafd blijven. De wijziging zal verder een uitkomst beteekenen vcor het leerplan der B-leerlingen, die zich naast hun exacte-vakken uitsluitend kunnen interesseeren voor het Latijn, terwijl dan enkele knappe leerlingen ook het Grieksch zullen kunnen beoefenen. Wanneer men dit alles doet, sluit men zich aan bij de moderne stroomingen en zal het gymnasium de klas sieke optsiding bij uitnemendheid blijven. Een hartelijk applaus beloonde den inlei der. Na een korte pauze werd gelegenheid tot debat gegeven. Alvorens het debat begon zette dr. Vinke- steijn nog eenige punten uit het betoog van dr. Spoelder recht. De groote toename van leerlingen op de gymnasia heeft ook zijn oorzaak in de stich ting van talrijke bijzondere gymnasia. Spr merkte ook op, dat er slechts één lyceum is, waar in den onderbouw slechts een paar uu' Latijn wordt gegeven, De heer Bolkestein meent, dat de inleider eenige malen niet juist heeft weergegeven, wat spr. geschreven heeit, waarom dit niet juist begrepen zou kunnen worden. Spr. zet een en ander recht. Spr. komt op tegen het gebruik van een term litterair-economische afdeeüng. Deze combinatie is absoluut onmogelijk volgens spreker. De heer Wijiers, voorzitter der R.-K. Ver- eeniging van leeraren bij het gymnasiaal on derwijs „St. Bonaventura", voert hierna nog het woord en bepleit samenwerking tusschen zijn vereeniging en het genootschap. Dr. Spoelder beantwoordt vervolgens de sprekers. Dat het aantal gymnasia is ver meerderd, is volgens spr. dus een reden te meer voor zijn betoog. Deze gymnasia moe ten toch ook bevolkt worden. Ten slotte hoont spr. dat een commissie ter hestudee- ring door het genootschap in het leven ge roepen zal worden. De voorzitter dankt den inleider voor zijn beschouwing. Ten slofte wordt nog het woord gevoerd door dr. Vinkesteyn, als eere-Üd van het genootschap. Spr. dankt voor de ontvangst' en spreekt er zijn verheugenis over uit, dat dit al reeds de tweede vergadering van het genootschap is, waar niet over een salaris- regeling is gesproken. Als vertegenwoordiger der regeering spreekt spr. zijn lof uit over hetgeen is behandeld en de wijze waarop dit geschiedde. Hierna werd het huishoudelijk deel der vergadering gesloten. Zaterdagmiddag 2 uur hield prof. dr. H. A. Lorentz in de gehoorzaal van de Teyelr- stichting aan het Spaarne een lezing over: „De volkenbondscommissie voor ïntellec- tueele samenwerking." Onder leiding van den conservator, den heer H. Buisman, werd daarna een rondgang gemaakt door Teyler's schilderijenvérzame- ling. Om rond half vijf werd in hotel Den Hout de thee gebruikt. Er wordt thans met alle macht gewerkt aan het terrein waarop van II tot en met 19 September de Handel-, Nijverheid-, Tuin bouw en Zuivelmachine-Tentoonstelling zal worden gehouden. Geheel jjjtgemeten is alles klaar om de wagons met tenten te verwachten. Met het opstellen van de stands, de machines en de étalages zal een begin worden gemaakt o.s. Woensdag. Dat er hard gewerkt zal moeten worden is duidelijk, wanneer men nagaat wat er al zoo gedaan zal moeten worden. Alles bijeen moet er zoo ongeveer 2000 M2 tent ver rijzen. Gas, water en electriciteit moet naar het terrein worden gebracht. Ongeveer 16 groote booglampen moeten er gesteld wor den, terwijl het aantal lampen van ver schillende üchtkracht, welke moeten worden aangebracht ver in de 1000 loopt. De ver schillende machines, die gehel uit elkaar genomen aankomen, moeten in een paar dagen bedrijfsklaar gemaakt worden. A.s. Zaterdag moet alles gereed zijn. Partijraad Bondsbestuur. Zaterdagmiddag vergaderde het bestuur van den Kamerkieskring Haarlem. Naar aanleiding van het door de Bonds vergadering vastgestelde reglement moesten ook enkele overeenkomstige (meest techni sche) verauderingen in het kieskringregle ment worden aangebracht, welke in con cept werïen opgemaakt. Als vertegenwoordiger van den Kieskring in het Bondsbestuur werd voorgesteld Mr. J. N. .J. E. Hecrkens Thijssen en als plaats vervanger de heer J. J. Brinkman. Uit de ingediende candidatenüjst voor den Partijraad werd een aanbeveling opge maakt om ais leiddraad tc dienen. Opmer kelijk was wel, dat het aantal arbeiders- candidaten zoo gering is. De aanbeveling voor de afvaardiging in den Partijraad luidt als volgt; de heeren J J. Brinkman. Haarlem; H. Brouwer, Hilver sum; P. Heilker, Hoofddorp; dr. Th. H. Koot, Haarlem. Als plaatsvervangers: H. Jansen, Bussum; M. L, A. Klein, Haarlem; J. P, Nijssen, VeJ- sen; H. L. J, Reinders, Bussum. Verder werden nog behandeld enkele voorstellen, ingediend door de locale kies- vereeniging te Beverwijk. De veelzijdige samenstelling van deu Partijraad in de R.-K. Staatspartij, Het handelsverdrag met Duitschland op 3 Sept. in werking getreden. Nederland lid van den Volkenbondsraad? Valsche zilverbons in Zuid-Limburg ont dekt. Het 3e Internationale congres voor red dingwezen en eerste hulp bij ongelukken te Amsterdam. Zweden zal geen candicaiuur meer stel len voor den zetel in den Raad van den Volkenbond. In Mexico worden door de Regeering nieuwe voorschriften inzake den godsdienst voorbereid. De Raad van den Volkenbond beslist, dat Duitschland, na te zijn toegetreden tot den V.B., een permanenten zetel kan krijgen. Heden conferentie der Britsche mijn eigenaren met de commissie uit het kabinet. Plebisciet in Spanje over den regeerings- arbeid. Dc toestand zeer gespannen. Ver scherpte staat van beleg afgekondigd. Japan wordt door een tyfoon geteisterd. Zie verder Laatste Nieuws. Dinsdag over 14 dagen zal de tweede Kruideniers-Beurs hier ter stede weer wor den geopend. Ook nu is de animo voor deel name weer groot, want elk beschikbaar plaasje in de grooe concertzaal zal weer bezet zijn. Sinds de vorige opgaven hebben de vol gende Firma's zich voor deelname opgege ven: A. T. Kremer, Electr. Koffiebranderij en Theehandel, Haarlem; L. A. van den Berg Co. „den Deyl", Wassenaar, fabrikant van fijne vleeschwa- ren en conserven; J. Koning v.h, firma J. Krouwel Pz., Haar lem, handelaar in granen en peulvruchten, vertegenwoordiger van Hols Ochtendvoet; Ticleman Rros, Leiden, fabrikant van conserven, bükgroenien, vleeschconserven, jams, soepen, tafelzuren en versche vleesch- waren. N. V. Van Straten Boon, Krommenie, fabrikant van papierenzakken en alle soor ten pak- en percamentpapier. N. V. Handel Maatschappij van A. Resink, Haarlem, Leidschevaartweg 104, fabrikant van reinigingsschuurpoeders en waterverf; schoenwit merk B.K.; B. H, J. Lans Co., Haarlem, Ged. Oude Gracht 82a, Wijnhandelaar; O. J. Meyer, Veendam, fabrikant van meelproducten. Zoo zullen 45 firma's met hunne artike len poseeren, terwijl de 46ste stand zal zijn de keuringsdienst van waren voor het ge bied Haarlem. De opening. De opening der beurs zal plaats hebben op Dinsdagavond kwart over 7, door den heer E. H. Krelage, voorzitter der K. v. K. en Fabr. m V -A" In den nacht van Zaterdag op Zondag, om ongeveer half drie, ontdekte de wachts- man van een aantal trawlers, dat aan het andefe einde van de Trawlerkade, te IJmui den, ruiten braken en een man zich haastig verwijderde. Hij deelde dit mee aan een pas" seerenden man van den bewakingsdienst, die cr zich heen begaf en zag dat er brand was uitgebroken in het perceel, bewoond door de familie v d. H., waarvoor de vrouw om hulp vroeg. Waar haar man was geble ven, wist zii niet. Het gelukte den menschen van den bewakingsdienst, met behulp van enkele wachtslieden van schepen, het vuur te blusschen, zoodat de schade gering bleef. Intusschen was de man des huizes, want hij was het geweest, wiens verwijdering de toevallige oorzaak van dit alarm werd, in het politiebureau' aangekomen en gaf daar kennis dat hij, bij ongeluk, een nachtlichtje had omgeworpen, waardoor eenige meube len in brand vlogen. In verbouwereerdheid was hij naar de politie geloopen, zonder eerst vrouw en kinderen te wekken. De politie waarschuwde de brandweer, die onmiddellijk met materiaal naar de Zuidzijde ging, om daal' te vernemen, dat het gevaar reeds geweken was. Aan het college van B. en W. is de uit- noodiging daarvoor reeds verzonden, terwijl nog deze week uitnoodigingen zullen ver zonden worden aan de leden van den raad, van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken en van de Middenstandscentrale. Verder hoopt men bij de opening tegen woordig te zien de leden van de Ilaarlem- sche Inkoop Combinatie (H. I. C.) benevens alle leden der vereeniging en vele leden van afdeclingen in het land. Om half negen 's avonds hebben verder toegang alle winkeliers in koloniale waren, comestibles enz., die een uitnoodigingskaart ontvangen zuilen hebben. Dc eerste avond is speciaal voor genoodigden en winkeliers, lerwijl Woensdag, Donderdag en Vrijdag pu bliek zoowel als winkelier toegang hebben. Verleden jaar was „de Beurs" Vrijdagavond niet voor 't publiek geopend. Daardoor wa ren vele menschen teleurgesteld. In overleg met diverse firma's is nu ,,de Beurs" geopend 3 dagen voor 't publiek telkens van half 2 tot 6 en van half 8 tot 11 uur, De Beurs zal ditmaal nog aantrekkelijker zijn, dan verleden jaar, door de vele demon straties, die gehouden zullen worden. Barometerstand 9 uur v.m.: 768. Achteruit. Licht op, De lantaarns moeten morgen i worden opgestoken om 8.04. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 6 September. Hoogste Barometerstand 770.8 m.M. te Bearrits. Laagste Barometerstand 740 m.M te Ingoe. Verwachting van den avond van 6 tot den avond van 7 September: Meest matige Z. tot W. wind; zwaar be wolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen; weinig verandering in temperatuur. Te Haarlem. Gisterenavond 7 uur, had een aanrijding plaats, op de Leidschevaart hoek Oranje straat, tusschen een moiorrijder, komende van de Prins Hendrikbrug, een een wielrij der, die van uit de Oranjestraat in de ricn- ting van de boterfabrick reed. Een hotsing was onvermijdelijk; het voorwiel van hel rijwiel werd totaal in elkaar gedrukt. De oorzaak moet gezocht worden in een samen loop van omstandigheden. De motorrijder vergoedde de schade. Vrijdag geraakte een broodbakkersjongen met zijn fiets bekneld tusschen twee auto's op den overgang van den spoorweg aan de Kleverlaan te Bloemendaal. De broodmand werd vernield en de inhoud viel op straat. De fiets was niet meer bruikbaar terwijl de kleeding van den jongen deerlijk werd ge havend. Een kruideniersbediende reed met een volgeladen fiets vanaf het hooggelegen ter rein der villa „Karamel" te Bloemendaal en reed daarbij een besteller der posterijen met fiets en al omver. De besteller's fiets was niet meer berijdbaar. In alle stilte voor de buitenwereld is aan dc patiënten van het Prov. Ziekenhuis nabij antpoort weer een tuinfeest bereid, dat schitterend geslaagd is en waarvoor den or ganisatoren en medewerkers een bijzonder woord van dank toekomt. Om half elf des morgens werd dit feest geopend met een wandeling door het park, waaraan door personeel en patiënten werd deelgenomen, voorafgegaan door het eigen muziekkorps. Op liet feestterrein werd de stoet ontbonden en een aanvang gemaakt met de. verschillende spelen en wedstrijden voor patiënten. Hieraan waren prijzen ver bonden. Een der grootste vermaken van de verpleegden was wel dc draaimolen, terwijl .hoofd van iut" en rad van avontuur zich eveneens in druk bezoek mochten verheu gen. Te zes uur werd gepauzeerd, om den inwendigen mensch te versterken. Reeds spoedig daarna werd het park weer gevuld met personeel en hun huisgenooten en waar- üjk schitterend was de aanblik der verlich ting van het broederhuis „Meerzicht" en het clectrisch licht om het meertje aan gebracht. Om half neger, had eenoptocht der kinderen plaats met flambouwen, voor afgegaan door 't muziekkorps, waaraan elk een deelnam en waarbij liederen werden ge zongen. Om 10 uur werd de dag besloten met een schitterend vuurwerk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1