LOTTGERING "VALET" V erkeersongevallen. Hoofdhuid PUROL GEMEENTERAAD. Herstelling van de Gravesteenen- brug. Onze winkelstand. Het Directoraat aan de Gemeente- Reiniging. Nieuw materiaal voor de N.Z.H.T.M. Douchebaden. Luxor Theater. Dom. Bedrijfsongeval. „Zang en Vriendschap". Personalia. „Herwonnen Levenskracht". Het Woonwagen-Liefdewerk. Nieuwe zaak. Mr. J. H. ten Bokkel Huinink. f TOONEEL. De Gorilla. U levert het beste bewijs van zelfvertrou wen ea zelfres pect, door U eiken morgen te scheren. V eiligheidsscheermes Aanrijding. De politie te Zandvoort. Vergoeding volgens de L.O.-Wef 1920. Candidate» voor den Partijraad. Vereeniging „Liwenagel". Genootschap van Leeraren aan Ned. Gymnasia. mum VOOR (llljjlj fj Sf STOOJ¥ïEN EN4ff|| 1 Br VERVEN Gr. Houtstraat 5a - Telefoon 10771 KERK EN SCHOOL. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. LAATSTE NIEUWS. De onrust in Spanje. Zal Primo de Rivera aftreden? GEMENGD NIEUWS. - Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag, 8 September 1926, des namiddags ten 1 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage) Verzoek Dr. P.H. van Moerkerken om ontslag als leeraar H.B.S. B. met 5-j. c. 2. Vijf jaarlij ksche herziening strafverorde ningen. 3. Aanschaffing baggermateriaal Gem. Rei niging. 4. Beschikbaarstelling gelden blauwzuur- gasontsmetting woningen. 5. Instelling functie directeur Gem. Rei niging en Ontsmettingsdienst. 6. Verandering naam Gcrtesteeg, 7. Bouw nieuwe Kennemerbrug. 8. Herstelling Gravensteenenbrug. 9. Aanbrengen en ingebruiknemen seinin- richting brandweer in perceel Ged. Oude Gracht 131/133. 10. Aankoop 4 perceelen Zomervaart. 11. Aankoop perceel Jansweg 9. 12. Aanbieding perceelen de Haasstraat. 13. Uitnemen villa en ged. grond (v.m. Bui tenrust) uit Gem. Grondbedrijf. 14. Uitgifte in erfpacht Santpoorterplein (A. Visser). 15. Verkoop grond Schoterveenstraat (W. Rooze). 16. Ingebruikgeving grond Oude Weg aan het Bestuur Woonwagenliefdewerk. 17. Verhooging voorschot „Onze Woning." 18. Intrekking raadsbesluit 3 Maart 1926 No. 17 (kosten instandhouding bijz. scholen) en vergoeding vakonderwijzers 1922. 19. Handhaving steunregeling uitgetrokken werkloozen. 20. Benoemingen a. leden commissiën van bijstand, b. 3 leden en 4 plaatsvervangende leden commissie voor bezwaarschriften tegen aanslagen in het vergunningsrecht, c. tijd. leeraar avondschool nijverheidsonderwijs. Trekken der af deelingen. In een praatje met een aardig plaatje wezen wij Maandag j.l. op den onhoudbaren toe stand van de Gravesteenenbrug. Thans stellen B. en W. van Haarlem maat regelen voor om de brug te repareeren. Zij schrijven aan den Raad De bewegingsinrichting van de Grave steenenbrug heeft langzamerhand door slij tage zooveel geleden, dat vernieuwing, ook om gevaar voor de bedienende brugwachters te ontgaan, noodzakelijk is. Op verzoek van den Directeur van openbare werken heeft de Directie der Haarlemsche Machinefa briek v.h. Gebr. Figee een onderzoek inge steld, waaruit blijkt, dat de navolgende werL ken zullen moeten werden uitgevoerd a. het leveren en aanbrengen van een ge heel nieuwe plaatijzeren kast met asbossen en assen b. het leveren van een nieuwe eerste over brenging en slinger en c. het vernieuwen van de draaipunten van de doorgaande a.s. Aangezien bij de demontage kan blijken, dat nog enkele thans onzichtbare onderdee- len vernieuwing behoeven, zal hierop bij de beschikbaarstelling van de benoodigde gel den dienen te worden gerekend. Volgens opgaaf van „Figee" zijn de kosten, exclusief de demontage- en montage kosten, te schatten op f 1.000.Wanneer men de montage- en demontage kosten op f 250,— en de onvoorziene werken op f 500,stelt, zal derhalve een crediet van f 1.750,noodig zijn. B. en W. stellen daarom voor dit bedrag te hunner beschikking te stellen. De firma J. Th. Kort, Lange Veerstraat heeft haar winkelruimte een belangrijke uit breiding gegeven. Vooral sinds de laatste ja ren nam het bedrijf in dusdanige mate toe, dat uitbreiding noodzakelijk bleek. Een op lossing trachtte men aanvankelijk te vinden door een winkelpand aan de overzijde te openen. Toen nog steeds uitbreiding wen- schelijk bleek, ging men tot uitbreiding der oude zaak over, welke uitbreiding thans ge reed is en aan de gestelde verwachtingen in alle opzichten voldoet. Onder archirtectuur van den heer H. Kerringa werd een ruim ingericht winkel pand verkregen, naar de eischen des tijds in gericht. Alle voorradige goederen zijn in laden en giazen vitrines zeer overzichtelijk gerang schikt. Met deze uitbreiding beschikt de fir ma thans over een geheel van 12 etalage kasten. Ook het uiterlijk van het groot winkel huis heeft een voornaam cachet. B. en W. schrijven aan den raad In Uwe vergadering van 17 December 1925 werd ons voorstel van 10 December 1925 betreffende instelling van- en voorzie ning in het directoraat aan de gemeente- reiniging, om advies in handen gesteld van de sub-commissie van bijstand in het beheer van dien dienst. Wij kunnen ons volkomen vereenigen met het gevoelen van die Commissie en achten, gelet op den omvang van het bedrijf en de taak, welke de leider heeft, aan wien thans als zoodanig ook de leiding, van het centraal vervoer is opgedragen, alleszins termen aan wezig om U thans voor te stellen over te gaan tot instelling van de functie „Direc teur der gemeente-reiniging, tevens Direc teur van den gemeentelijken ontsmettings dienst en leider van het centraal vervoer", en daaraan eene bezoldiging te verbinden, als genoemd onder letter C van de Verordening, regelende de bezoldiging van verschillende hoofdambtenaren in dienst der gemeente. Voorts geven wij U in overweging den hoofdinspecteur A. van Driel in genoemde functie te benoemen. Wat betreft de bezoldiging aan dien amb tenaar toe te kennen, doen v/ij U opmerken, dat, bij handhaving van den bestaanden toe stand, de heer Van Driel op 1 Januari 1927 eene belooning zou genieten ^van f 5.400, te weten als hoofdinspecteur f 4.400, als leider van den reinigingsdienst f 500, en als leider van den ontsmettingsdienst eveneens f 500. Voor het genot van vrij v/onen, vuur en licht, wordt een bedrag van f 300 per jaar ingehouden. Mede met het oog op een toekomstige verandering daar ter plaatse, stellen wij U voor, aan bedoelde functie niet meer te ver binden het genot van vrije woning, vrij vuur en licht, doch de tegenwoordige woning aan den te benoemen functionaris tegen een bedrag van f 300.'s jaars tot wederop- zeggens in huur af te staan. In verband met een en ander, waarbij dus het genot van vrij vuur en licht komt te ver vallen, stellen wij U voor den door ons voor gestelden functionaris eene jaarwedde toe te kennen van f 5.600. GEMEENTEZAKEN. B. en W. stellen voor, met ingang van 1 September 1926 uit het gemeentelijk grond bedrijf terug te nemen het terreingedeelte aan de Buitenrustlaan met de voormalige villa „Buitenrust". B. en W. stellen voor, aan W. Rooze te verkoopen 810 M2 grond, gelegen aan de noord- en zuidzijde van de Schoterveen straat, tegen 10.50 per M2. B. en W. stellen voor, aan het bestuur van het Woonwagen-Liefdewerk te verhuren 71 M2 grond, gelegen ten Noorden van den Oudeweg, tegen 0.35 per M2 per jaar. Op den grond zal een houten gebouwtje geplaatst worden, waarin bijeenkomsten in het belang van de bewoners der daar gestati- onneerde woonwagens zullen worden ge houden. B. en W. bieden ter vaststelling aan de lijst der verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd. P. H. van Moerkerken verzoekt eervol ontslag als leeraar aan de H.B.S. B. met 5- jarigen cursus. B. en W. stellen voor, voor 5.000 aan te koopen de perceelen Zomervaart 12 c, 12 d, 12 e en 12 f. B. en W. stellen voor, aan A. Visser in voortdurende erfpacht uit te geven 969 M2 grond, gelegen aan de westzijde van het Santpoorterplein, tegen een erfpachtscanon van 0.88 per M2 per jaar. B. en W. stellen voor, het verzoek van G. Koning e.a., den naam Gortesteeg te ver anderen, bijv. in Gortestraat, niet in te willi gen. Heden werd proef gereden met eer, nieuwe Boedapester motorwagen, zoodat eerstdaags een vijfde Boedapestertrein in dienst zal kunnen worden gesteld. In het douchebadhuis aan het Leidsciie- plein zijn in de afgeloopen week 786 baden genomen; in dat aan den Schotersingel 1170; in dat aan het Hofdijkplein 658 en in dat aan den Kou&enhorn 442. Een zeer bijzondere film draait momen teel in het Luxor Theater, n.l. „Doode Oogen'', geheel gespeeld door Chineezen, die met hun overhoeksche oogen een diep aangrijpend spel geven, met zeer krachtige momenten in spel en expressie. Op den inhoud van deze film komen wij Maandag nader terug. Bij de politie is door een dame aangifte gedaan, dat zij van twee personen, waarvan een Duitscher, aan haar woning voor een waarde van 65.stoffen, handdoeken, stofjassen, overhemden, enz. heeft gekocht. Het geld werd onmiddellijk betaald, doch de overhemden en stofjassen zouden den vol genden dag gebracht worden. Zooals te voor zien was, wacht de dame er nog op. De 21-jarige timmerman H, W. J,, wonende te Heemstede en werkzaam aan het gebouw van de Nutsspaarbank in de Jansstraat, stak zich gisterenmiddag met een beitel in de lin kerhand. Door een lid der R. Kr. Transport Colonne werd hij verbenden. In de gehouden ledenvergadering van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap' werden de aftredende bestuursleden, de heeren W. F. Bremer, J. Kuyper, G. Mes er, C. Warmerdam, herkozen. In de vacature van den heer H. P. Loots werd gekozen de heer J. Voet. De jaarverslagen werden goedgekeurd. 7 November zal deelgenomen worden aan een eer?-avond te Utrecht en 12 November zal met uitvoering van dezelfde werken het winterseizoen worden geopend. 15 September a.s. zal mej. A. H. Keiler den dag herdenken, 25 jaar aan het Haarlemsch Telefoonnet, werkzaam te zijn. Door het bestuur is aan de comité-leden, in verband met een te houden vergadering het volgende ter kennis gebracht, dat het energieke krachten te kort komt voor de tentoonstelling en dat aan de tentoonstelling bekendheid gegeven moet worden! De propaganda hiervoor moet flink aange pakt worden! Reden te over voor het be stuur, om allen, niemand uitgezonderd, uit tb noodigen op de laatste voorbereiding-ver gadering. die gehouden zal worden op Dins dag 7 September in het gebouw Sl. Bavo, des avonds 8 uur. Als allen flink medewerken, dan zal zeer zeker de groote tentoonsteling met bazar een succes worden. In de a.s. vergadering van den gemeen teraad zal een vqorstel van* B. en W. in behandeling komen, om aan het bestuur van het Woonwagen-Liefdewerk een stuk grond, ten Noorden van den Oudeweg, in gebruik af te staan. Daar zullen n.l. een gebouw geplaatst worden, in het belang der bewoners van de. daar gestationneerde woonwagens, bijeenkomsten worden ge houden, catechismus gegeven enz. Tevens zal daar, na bekomen goedkeuring van Z. D. H. den Bisschop, 's Zondags de H. Mis worden gelezen. Het Liefdewerk is tot het stichten van dit gebouwtje in staat gesteld door de milde gift van een weldoener, die onbe kend wenscht te blijven. Ër werd reeds lang behoefte gevoeld aan een plaats van bijeenkomst in de nabijheid van net woon wagenkamp. Vooral in den winter is het kamp druk bevolkt en is het, voor de geestelijke Verzorging der wagenbewoners noodig, dat men hen kan vereenigen, opdat zij hun plichten kunnen vervullen, onder richt worden in de Catechismus of hun af en toe een feestje kan worden aangebo den. Dames en heeren, die hun tijd en krach ten willen geven aan dit bij uitsteje. mooie liefdewerk, kunnen zich aanmelden bij den Welcerw. heer J. J. J. H. Risurch, pasto- rje Amsterdarostraat. In het perceel Barrevoctestraat hoek Lange Boogaardstraat, heeft de heer G. Krugcr een winkel in tabak, sigaren en sigaretten geopend. Het ruime winkelpand met de groote spiegelruiten, waardoor het licht overvloedig binnen valt, maakt een goed verzorgden in druk. De heldere kleuren waarin de winkel betimmering is gehouden, doet de voor radige en uitgestalde merken goed uit komen. Voor de Barrevoeteslraat is de opening van deze zaak zefier een aanwinst. Talrijke bloemstukken bij gelegenheid van de ope ning ontvangen, geven aan het geheel eer. Donderdagmorgen is te Heemstede ten huize van zijn zuster, waar hij in den laat- sten tijd vaak verbiijf hield, op bijna 60- jarigen leeftijd overleden de heer Mr. Jan Herman ten Bokkel Huinink, kantonrechter te Haarlemmermeer. Hij werd geboren te Neede op 5 Octobei 1866. Na eerst een achttal jaren als Kanton rechter te Lemsterland (Kanton Lemmer) werkzaam te zijn geweest met ingang van 25 Augustus 1914 als zoodanig benoemd te Haarlemmermper, welke betrekking hij alzoo 12 jaren heeft vervuld. Op 29 Augustus 1914 bij zijn installatie in het Kantongerechtsgebcuw te Hocfddon, door den toenmaligen waa-nemenden kanton rechter Mr. A. Slob, verklaarde hij, dar met zijne benoeming tot Kantonrechter van Haarlemmermeer een wensch van zijn hart in vervulling was gegaan, omdat hij geplaatst werd in een (zeer welvarende streek, in het hart van Holland. Met zeldzame plichtsbetrachting en schiei onnavolgbare nauwgezetheid heeft hij sedert dien zijn dikwijls moeilijken arbeid om recht te spreken in honderden geschillen, vet- richt. Hij was een stoere werker, die gewoon was persoonlijk veel werk te doen wat op andere soortgelijke rechtscolleges wel dooi anderen werd gedaan; het viel hem moeilijk eigen werk, waarvoor de verantwoordelijk heid door hem moest worden gedragen, uit handen te geven. In de laatste twee jaren is hij niet ve£1 meer in Hoofddorp geweest; groote geestes inspanning liet zijn gezondheid hem niet toe. Zijn werk werd door den griffier Mr. Avis en de plaatsvervangers waargenomen. Voor ve len nog onverwachts is hij heengegaan aan een hartverzwakking; zijn naam zal bij alle justititabelen uit zijn groot rechtsgebied m dankbare herinnering blijven, want allen heb ben hem gekend als een man van karakter en nobiliteit, van diepen levensernst en groot rechtsgevoel. Een vermakelijke historie in drie bedrijven. In zware concurrentie met de film, moet het tooneel nieuwe paden betreden, wil het publiek blijven trekken. En het nieuwe komt natuurlijk weer uit Amerika. Of is het niet meer dan ongewoon een mans-groote aap over de planken te zien loopen, die menschen vast bindt en een juffrouw aan randt; die ten slotte over een loopplank de zaal in wipt, de bezoekers molesteert, in worsteling raakt met het publiek, over de stoelen en ruggen en hoofden van dames en heeren weg springt, achtervolgt door de detectiven, die met pistolen paffen als werd Haarlem belegerd eneen persfotograaf met zijn groote kiekkast over alle leege ban ken loopend om het sensatiegeval op de ge voelige plaat te krijgen? Is dat niet gloed nieuw, niet echt Amerikaansch? Het stuk is van het begin tot de laatste seconde spannend, evenals een droomver haal, waarbij men eerst in den laatsten zin verneemt, dat men een droom en geen ware geschiedenis heeft gelezen. Meer vertellen wij echter van het Gorilla-geval niet, Men moet het zelf gaan zien en de spanning mee maken. Heden- en Dinsdagavond komt de mensch-aap met zijn stoet weer in Haarlem. Ko van Dijk munt uit door sterk spel. Hij geeft het type van een blufferigen maar weinig intelligenten Amerikaanschen detec tive en houdt zijn karakter tot het laatste vol. Zijn partner, Jaap van der Poll (inval ler voor Sam de Vries) was veel te slap en zocht zijn kracht in overdreven charge. Jacq de Haas daarentegen gaf tegenover Ko van Dijk mooi tegenwicht. M. van War- melo was de neger-huisknecht, met een roet zwarten snoet en een wit pak. Hij deed de zaal aanhoudend schateren met zijn malle sprongen en dwaze uitvallen. Een aller aardigste avond, voor wie eens willen lachen, willen griezelen en onschul dige sensatie beleven en toch zoo, dat men er geen nachtmerrie van krijgt. Onze teekenaar maakte een paar aardige krabbels, welke wij hier bij plaatsen; Met welk een last of moeite het scheren thans ook gepaard gaa\ zoodra U zich een Valet heeft aangeschaft, bemerkt U daar niets meer van. Het is de eenvoud zelve en het mesje ervan blijft altijd scherp. Importeurs: Fa. B. MEIH8ER3MA - WEN HAAS M. van Warmelo, als zwarte knecht. Ko van Dijk als detective, in actie. Gistermiddag ongeveer 4 uur had op de Baan een aanrijding plaats tusschen een auto en een fruitwagen. Een groiot gedeelte van het fruit rolde over de straat. De automobi list, die verkeerd uitweek om een jongen te ontwijken, heeft de schade vergoed. De burgemeester van Zandvoort heeft aan den raad vap Zandvoort ziin beschou wingen ingezonden over de sterkte en de inrichting van het politiekorps aldaar. Er moet gezorgd worden voor voldoende po litietoezicht. De gemeeple als woonplaats heeft niet altijd een even groot korps noo dig. Gedurende de winteramanden zal het korps niet veel grooter behoeven te zijn dan pp andere plaatsen van ongeveer 8009 inwoners, {n het voorseizoen, zooals reeds in de maanden April en Mei, dan zal het reeds grooter moeten zijn en in Juni, als het strandleven er bij komt, zal het korps neg uitgebreider moeten ziin. Verkeersagen ten zijn naar ziia oordeel niet noodig in Zandvoort, daar zij de achteloosheid van den automobilist vergroolen, omdat de bestuur ders minder uitkijken. Het een-richting-ver- keer moet echter op den Boulevard wor den ingesteld, verschillende hoeken van straten moeten veranderd worden en vlucht heuvels m°eten wqrden aangebracht. De in dit jaap genomen ipaatregelen hebben, on danks veel tegenwerking aan het Jjeoogdc doel beantwoord. Als onvoldoende verkeers- toestanden noemt hii de Haarlemmerstraat en de Boulevard Barnaart van de van Ga lenstraat of tot de villa „de Branclaris". De nieuwe Zeeweg is niet breed genoeg en de Iloogeweg, op het punt waar een vol doend trottoir ontbreekt, voldoet ook niet aan redelijk te stellen eischen. De oplossin gen zijn, wat de Haarlemmerstraat betreft, te vinden in de verlenging van de V. Gerkestraat, voorloopig tot den Tol, en één- richting-verkecr daarvoor voor te schrijven. Het gevaarlijke van het noordelijkste ge deelte van den Boulevard Barnaart bestaat in de wielrijders, die, komende uit noorde lijke richting, het rijwielpad langs den Zee weg verlaten en niet weten, waar ze blijven moeten, evenals de uit de van Galenstraat komende wielrijders. De oplossing kan gej vonden worden in de verbreeding met 1 h M. aan de O. en W. zijde van dat gedeelte Boulevard en die verbreeding als rijwielpad te bezigen, n.l. dat aan de zeezijde voor de richting N.Z, en aan de landzijde voor de tegenovergestelde richting. Er blijft aan de landzijde nog breedte genoeg over voor trottoir; terwijl het rijwielpad aan de zee zijde 114 M. meer zeewaarts verlegd kan worden. Eveneens kan er aan gedacht worden, om het rijwielpad langs den Boulevard met der tijd door te trekken tot Hotel d'Orange en het Oostelijk trottoir langs de Dr. Metzgerstraat van de villa „Le Lorraineaf tot de Van Galenstraat voor rijwielpad te bestemmen- D'e wijze, waarop de wielrijders de wegen gebruiken, levert in Zandvoort groote be zwaren op voor het verkeer, door de automo bilisten, daar zij dikwijls met zijn vieren naast elkander rijden. Voor kleinere plaat sen is hij niet voor een ruiterbrigade. Hij wil echter op een enkelen drukken Zondag een agent wel dienst laten doen op een eigen motorrijwiel. Tegen het onbeheerd laten staan van auto's, langs de drukke stra ten, meet ook gewaakt worden. Het insti tuut tijdelijke agenten is hem meegevallen. Volgens de verordening van 1921 bestaat het politiekorps behalve de commissaris uit 1 inspecteur, 2 adj.-inspecteurs, 3 brigadiers en 21 agenten. 8 tijdelijke agenten kunnen aangesteld worden. Het corps bestaat nu uit 2 inspecteurs, een inspecteur-titulair, 2 bri gadiers en 12 agenten, terwijl 8 tijdelijke agenten dienst deden. Het volgend jaar be hoeft er geen ufthreiding te komen, mits er overuren betaald worden of tot loonsver- hooging wordt overgegaan, en de diensttijd van 15 Mei tot 15 September bepaald wordt op 10 uur en van 15 September tot 15 Mei op 9 uur. De bestaande rangverdeeling vindt hij voor gemeenten als Zandvoort niet ideaal. Hij geeft de voorkeur aan dat er, behalve den commissaris zijn: 1 inspecteur, 3 adj. in specteurs en 12 agenten. De tusschenrang van brigadier kan vervallen. 1 rechercheur is voor de zomermaanden ook onvoldoen de. Op de begrooting zou hij een bedrag wil len zien uitgetrokken, om personen, die de politie waardevolle inlichtingen geven; te kunnen beloonen. Hij brengt een woord van erkentelijkheid aan het bestaande corps voor de wijze, waarop het den dienst verricht. Ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, vergoedt de gemeente aan de besturen der bijzondere lagere scholen over elk dienst jaar de kosten van instandhouding dier inrich tingen van onderwijs. Volgens art. 103 der Lager Onderwijswet kan deze vergoeding eerst worden vastge- gesteld, nadat de rekening der gemeente is gesloten. Bij de toepassing van dat artikel deed zich algemeen de vraag voor op welk tijdstip kan de uitkeering art. 101 worden vastge steld Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland waren van meening, dat reeds tot vaststelling der vergoeding moet worden overgegaan, zoo dra de Raad betrokken rekening voorloopig heeft vastgesteld. Evenals in Zuid-Holland, werd in deze ge meente de vergoeding art. 101 bepaald nadat de Raad het bedrag der ontvangsten en uit gaven der gemeenterekening voorloopig had vastgesteld. Op deze vraag werd omtrent de uitkeering over het jaar 1924, en de afrekening over de jaren 1922, 1923, en 1924, gedecideerd bij raadsbesluit van 3 Maart 1926. Enkele schoolbesturen konden zich met de driejaarlijksche afrekening niet vereenigen en gingen in beroep. In verband hiermede deelen Gedeputeerde Staten van Noordholland in mede, dat zij van meening zijn, dat de vaststelling van het be drag der gemeentelijke vergoeding, bedoeld in art. 101, le lid der Lager Onderwijswet 1920, niet kan plaats hebben dan nadat de ge meenterekening over het jaar, waarop de ver goeding betrekking heeft, door hun college is vastgesteld. Deze meening is in flagranten strijd met die van hun ambtgenooten in Zuid-Holland. Omdat tot dusverre niet tot definitieve vaststelling van de rekening dezer gemeente over 1924 was overgegaan, achten Gedepu teerde Staten van Noordholland het raadsbe- sjuit d.d. 3 Maart 1926, in strijd met de wet en noodigen B. en W. uit de intrekking van voormeld besluit te willen bevorderen. Om formeele redenen zal tot intrekking van dat raadsbesluit behooren te worden overge gaan, hetgeen voor de besturen der bijzondere scholen beteekent, dat zij voortaan eenige ja ren zullen moeten wachten, alvorens zij het juiste bedrag der vergoeding weten. Nadat Gedeputeerde Staten de gerpeente- rekening over 1924, ingevolge art. 221 der Gemeentewet zullen hebben gesloten, kan bedoelde vergoeding opnieuw worden vastge steld, B. en W, deelen den raad verder mede, dat het bestuur der bijzondere lagere scholen, Heerensingel, 75, Kleine Houtweg 21 en Antoniestraat 28, hebben verzocht om alsnog in bedoelde vergoeding over het jaar 1922 te betrekken de jaarwedden der vakonderwij zers aan de openbare lagere scholen. Zij merken echter op, dat het bedrag van de kosten van instandhouding over 1922 voor de bijzondere lagere scholen in deze gemeente is vastgesteld bij raadsbesluit van 9 Januari 1924,.hetwelk reeds in kracht van gewijsde is gegaan. Van eene herziening dier vergoeding over het jaar 1922 is dus geen sprake meer; zoodat op het verzoek van adressant afwijzend be hoort te worden beschikt. Wel overwegen B. en W. hoe gehandeld zal moeten worden met de schoolbesturen, die de jaarwedden der vakonderwijzers over het jaar 1922 in de rekening en verantwoording der school over de jaren 1922/24 hebben op genomen, en welke bij de vaststelling der af rekening op grond van het Koninklijk Be sluit van 16 Mei 1923 buiten beschouwing zijn gelaten. Omtrent het vergoeden dier jaarwedden is bij Koninklijk Besluit van 27 Mei 1926, in tegenovergestelden zin beslist. Hierover kan op het oogenblik geen be slissing worden genomen het kan eerst ge schieden wanneer het thans in te trekken be sluit van 3 Maart 1926, opnieuw wordt vastge steld. Mochten de schoolbesturen zich dan niet met de beslissing van den raad kunnen veree nigen, dan staat beroep open bij Gedepu teerde Staten dezer provincie. Naar men ons meedeelt, zijn door de lo cale R.K. Kiesvereenigingen in den Prov. Kie'skring Velsen voorgedragen voor leden van den Partijraad in een kiesvereeniging de heeren J. W. van den Berg, Beijnes, J. J. Bisschop, Paul Brand, F. Th. Everhard, J. P. Handgraaf, Mr. Heerkens Thijssen, Ruijsenaars en P. Timmer door twee kies- ver. de heeren Jansen, van Liernpt en P. G. van Wees; door drie kiesver. de heeren H. E. Everhard, J. A. Straman en G. A. Verkade; door zes kiesver. de heeren J. J. Brinkman en Castricum; door 7 kiesver. de heer P. Heilker en door 9 kiesver. de heer P. Nijssen. Door den Prov. Kieskring Haarlem zijn gisteravond candidaat gesteld de heeren dr. Th. Th, Koot, Haarlem, J. J. Brinkman, Haarlem, J. Jansen, Bussum en M. L. A. Klein, Haarlem. Jaarvergadering. Vrijdagmiddag is te Haarlem de zesde jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden van de Groep van het Gent otschap van leer r;n aan Nederlandsche Gymnasten, „Leeraren in Wiskunde en Natuurwetenschappen aan gymnasia en Lyceum" (Liwenagel). De vergadering werd bijgewoond o.a. door de heeren dr. C. J. Vinkesteyn, inspecteur der gymnasia, dr. C. Spoelder, rector van het Haarlemsche gymnasium en dr. W. van Dorp, rector van het Christelijk lyceum hier ter stede. De vergadering werd geopend door den voorzitter dr. D. P. A. Verrijp, leeraar aan het openbaar gymnasium te Arnhem, die in zijn openingsrede deed uitkomen dat het in den laatsten tijd noodzakelijk is gebleken, dat de leeraren in de exacte vakken op de gymnasia zich tot een krachtige groep ver eenigen, omdat in een deel der groote pers en helaas ook op de gymnasia zelf v/ordt ge tracht, de beteekenis van deze vakken voor de gymnasiasten te ontkennen, althans te verkleinen. De medewerking in het pogen, de wiskunde op de gymnasia uit haar desolaten toestand te redden, bij de leeraren in de andere vakken is dan ook over het algemeen negatief. In het jaarverslag vond de voorzitter aan leiding om de pogingen tot samenwerking van leeraren in de wis- en natuurkunde bij het gymnasiaal- en die bij het middelbare onderwijs te bespreken. Spr. verklarende, dat deze pogingen een gunstig resultaat be loven. Een uit de verschillende bestanddee- len samengestelde commissie, die speciaal het vraagstuk van de opleiding van de lee raren ter harte zal nemen, is reeds ingesteld Uw Hoofdhuid wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en handelbaar indien U de gewoonte aanneemt om er des morgens een weinig doorheen te wrijven van den door deze commissie reeds verrich ten en nog te verrichten arbeid werd verslag uitgebracht door den heer P. Cramer, van Rolduc. Dit exposé gaf aanleiding tot eenige discussie. Vervolgens sprak de voorzitter, mede n. a. v. het jaarverslag, over de slechte regeling van de wiskunde-lesuren in de verschillende klassen, in het bijzonder de insnoering in de derde en vierde klassen. De voorzitter heeft over dit onderwerp een enquête in gesteld, waaruit bleek dat slechts één docent tegen een andere regeling meende zich te moeten uitspreken. Gediscussieerd werd vervolgens over de houding van het bestuur inzake dc pogingen tot overbrenging van de propaedc ;se der hoogere wiskunde van de universiteiten naar de gymnasia, waartegen de universiteiten, in het bijzonder de medische faculteiten hebben gemeend zich te moeten verzetten. Na de bespreking van het jaarverslag heette de voorzitter den inmiddels ter vergadering verschenen heer J. J. Schogt, te Amsterdam, vertegenwoordiger van de Verèenigingi van Wiskundeleerareu bij het Middelbaar On derwijs, welkom. Vervolgens leidde de heer W. Middelberg het onderwerp Scheikunde op het gymna sium, in. Vervolgens leverde de heer W. Reinders- ma, conrector van het Nederlandsch Lyce um te 's-Gravenhage, een beschouwing over het inleidend onderwijs in de meetkunde. Er werd over de inleiding gediscussieerd. De voorzitter dankte ten slotte den heer Reindersma voor zijn zeer onderhoudende en belangrijke rede. Besloten werd bij een andere gelegenheid op dit belangrijke onder werp terug te komen en er een onderwerp van meer diepgaande studie van te maken. Daarna werd de vergadering gesloten. Zaterdagmorgen te 10 uur werd in restau rant „Brinkmann" de voortgezette vergade ring gehouden van het Genootschap van Leeraren aan Nederlandsche Gymnasia qnder voorzitterschap van dr. W. F. de Groot. In .zijn openingswoord richtte de voorzitter een woord van welkom tot dr. Bolkestein, den grootmeester id de geschie denis van het middelbaar onderwijs. Ver schillende verslagen kwamen hierna in be handeling Medegedeeld wordt, dat de leer plancommissie nog geen verslag heeft uitge bracht, evenals de commissie Latijnsch Lees boek. Goedgekeurd worden verder het verslag van de commisie voor Tooneel- en Voor drachtkunst, Redactie Weekblad, Beheer Weekblad, Nederlandsch Schoolmuseum, schoolbibliotheken en van den Adviseur voqr Pensioenzaken. De heer Verrijp vraagt wat het bestuur zich denkt omtrent de oplossing van de verdeeling der wiskunde uren. De voorzitter antwoordt, dat dr. Vinke- steijn heeft toegezegd, de zaak ter hand te zullen nemen. Dr. Vinkosteijn doet eveneens mededee lingen in dien zin. Spr. stelt zich voor stap pen in die richting te doen, indien hij den tijd daarvoor gekomen acht, In deze periode kort na de ministerwisseling acht spr. den tijd nog niet gekomen. De heer Verrijp hoopt dat deze toezegging niet ad calendas GraÈcas zal gedaan zijn. Hierna houdt dr. C. Spoelder, rector van het gem. gymnasium te Haarlem een referaat over; „De toekomst van het Gymnasium". LEERAREN AAN NEDERL. GYMNASIA. Jaarvergadering. Vrijdagavond is te Haarlem de 96e algen» vergadering gehouden van het Genootschap van leeraren aan de Nederl. Gymnasia. De voorzitter, de heer dr. De Groot, te 's-Gravenhage, opende de vergadering met een kort inleidend woord, waarin hij er op wees, dat het afgeloopen jaar was het jaar van het salarisprobleem of de salaris-puzzle. Bij de behandeling van het jaarverslag gaf dr. Schepers in overweging de enquête omtrent de vereenvoydigde spelling nog eens te behandelen en de resultaten nader te be- scjouwen. De voorzitter gaf hieromtrent een bevredigende toezegging. Het verslag werd daarna goedgekeurd, evenals dat van den penningmeester. Vastgesteld v/erd de begrooting 1926 1927 en de jaarlij ksche bijdrage voor dat jaar. Vervolgens werd den heer H. E. Knappert gelegenheid gegeven tot het houden van zijn voordracht over oud-Haarlem, in het gebouw van de Hoofdwacht. In de voortgezette vergadering werd na dat de voordracht van den heer Knappert met groote belangstelling was gevolgd aan de orde gesteld het bestuursvoorstel tot een wetswijziging betreffende de vingeerede re geling der groepen. De heer Nolke zou in het belang van de zaak wenscyen, dat dit voorstel werd aan gehouden. De heer dr. Spoelder zou, afgescheiden van het voorstel toch wel wenschen, dat deze vergadering zich omtrent een bepaald prin cipe uitsprak, dat is dat men wenscht dat het bestuur oppermachtig blijft, cn geen andere lichamen naast zicTi duldt. De voorzitter betoogde, dat het bestuurs voorstel een algemeene strekking heeft en geen enkele tendenz bevat. Het vocrstel-Nolke tot aanhouding, werd vervolgens aangenomen verklaard, nadat de stemmen hadden gestaakt en de voorzitter zich vóór het voorstel had verklaard. Het voorstel-Spoelder, tot een uitspraak in principe, werd met algemeene stemmen aangenomen. De vergadering werd hierna verdaagd tot hedenochtend. De toestand van den Zeereerw. heer P, H. Meynema, pastoor der St, Annaparochie te Amstelveen, die Zaterdag 1.1. in het Maria- paviljoen te Amsterdam werd opgenomen, is naar omstandigheden tamelijk onbevredi gend. Gezien den toestand, kan voorloopif van een operatie nog geen sprake zijn. 6 September EERSTE LAATSTE KOERS KOERS BERLIJN i i 59 40 PARIJS t 7.40 BRUSSEL 7.— WEENEN 35.— LONDEN 12.1 11/ STOCKHOLM 1 66 80 KOPENHAGEN 66 30 OSLO .at 54 80 BAZEL i 48.20 NEW-YORK 2.491/ ROME 9 4 PRAAG 7.45 WARSCHAU 23.— MADRID, 6 Sept. Officieel zijn de decre ten gepubliceerd, waarin de Staat van beleg voor geheel Spanje wordt geproclameerd en alle artillerie-pfiicieren, behalve in Ma rokko, geschorst en vervangen worden door reserve-officieren. De Regeering deelt voorts mede, dat de bevelhebbers der artillerie de kolonel en commandant van het regiment te Segovia en alle officieren van de 11de en 12de regimenten, gearesteerd zijn. Bij de an dere wapens is de discipline gehandhaafd. Verschillende onderwerpingen hadden plaats, n.l. te Barcelona, waar, nadat de cavalerie der artillerie-kazernes omsingeld had, de artilerie-officiercn zich onderwier pen- Het is nergens tot bloedvergieten ge komen. PARIJS, 6 Sept. Telegrammen uit Mario melden, dat de toestand in Spanje uitersl precair is. Het is niet uitgesloten dat Primo de Rivèra gedwongen zal worden af te tre den. Als zijn eventueele opvolger wordt ge noemd, generaal Magez, de Spaansche ge zant bij 't Vaticaan. EEN JEUGDIG INBREKER. Door de eigenaars van een confectiezaak te Kampen, werd herhaaldelijk geld vermist uit een lessenaar in een der paskamers. De politie kreeg verdenking op een 17-jarigen kleermakersleerling, die vrij groote verte ringen maakte en vroeger bij de betrokken firma in dienst was geweest. Toen bij aan houding gemerkt geld op hem gevonden werd, moest hij door de mand vallen en bekende, door overklimming van een achter inuur in het atelier te ziin doorgedrongen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2