Radio-Omroep, Misdaad en Boete Heden confereeren de Britsche mijneigenaren met de commissie uit het Kabinet. De Volkenbondsraad beslist, dat Duitschiand, na te zijn toe getreden tot den bond, onmiddellijk een permanenten zetel kan krijgen. Plebisciet in Spanje over den arbeid der Regeering. In Mexico zijn nieuwe voorschriften op den godsdienst in bewerking. Onder de Radio-berichten: Hevige stormen in Zuid-Frankrijk richten aanzienlijke schade aan. De toestand in Spanje. Verscherpte staat van beleg afgekondigd. Japan wordt geteisterd door een tyfoon. BINNENLANDSCH NIEUWS. Uit de R. K. Staatspartij. Van het Hof. Socialisatie-commissie. Onder de Hilversumsche Communisten. Drie millioen lager dan voor 1926. De Luchtvaartwet. i Handelsverdrag met Duitschiand HANDEL EN NIJVERHEID. KUNST EN KENNIS. Nedarlandsche Hoogleeraren naar Amerika? Mevr. Theo Mann Bouwmeester. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Melkprijsverhooging in de hoofdstad. Roeibootje op den Amstel omgeslagen. Het fooienstelsel aan den Langendijk. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Nationale Tuinbouwtentoon stelling te Nijmegen. GEMENGD NIEUWS. De „Djambi" vr\j zwaar beschadigd. Valsche Zilverbons ontdekt in Zuid-Limburg- FEUILLETON. 94 Het conflict in de Engel- aanvallen op het Directorium, werd echter sche mijnindustrie. De vereeniging van mijneigenaars heeft geantwoord op de uitnoodiging der regee ring om deel te nemen aan de conferentie tusschen ministers, eigenaars en mijnwerkers ter bespreking van de voorwaarrden voor een bijlegging van het conflict. De vereeniging verklaart niet gemachtigd te zijn door de plaatselijke vereenigingen van mijneigenaars om over de arbeidsvoor waarden der mijnwerkers te spreken. Echter heeft de vereeniging de uitnoodi ging der regeering aanvaard tot een con ferentie met de bijzondere commissie uit het kabinet, die zich met het conflict bezig houdt. Deze conferentie zal hedenmiddag plaats hebben. Daar zal de quaestie worden besproken van een hervatting der onder handelingen op nationalen of gewente ld ken grondslag. Een brutale inklimmer gevat. Donderdagavond bemerkte een chauffeur, ije om een uur of negen met zijn wagen voor .-ïotel Adlon Unter den Linden te Berlijn, stond te wachten, dat een jongeman bezig was heel langzaam tegen den buitenmuur van het hotel naar boven de klauteren. De poli tie werd gewaarschuwd, zoodat de inklim mer, toen hij door het open raam een logeer kamer binnenstapte, meteen werd gegrepen. Een Nederlander, die voor het hotel op straat stond te wachten, werd eveneens ge arresteerd, onder verdenking, dat hij daar stond om voor den inbreker de wacht te houden. De man wist echter dadelijk zijn onschuld aan te toonen. De Duitsche Rijkspresident. De rijkspresident onderbreekt zijn vacantie om naar Berlijn te gaan in verband met een conferentie over de zitting van den Volken bond. Hij vertrekt daarna naar Mergentheim, waar ook president Ebert voor zijn gezond heid vaak verbleef. In Beieren heeft Hindenburg o.a. ook be zoek gehad van den ex-kroonprins Ru- Drecht. De quaestie der Raadzetels. Uit goede bron wordt vernomen, dat Zwe den zich ditmaal geen candidaat meer zal stellen voor een Raadszetel. De kansen dat Nederland Zweden zal vervangen, zouden daardoor aanmerkelijk ';'gen. De raad bijeen. De Raad, die Zaterdag wederom zonder ien Spaanschen vertegenwoordiger bijeen kwam, bereidde een groote verrassing door alle verdere mogelijkheid van bemoeilijking der toetreding van Duitschiand tot den Bond en den Raad voor goed terzijde te schuiven en reeds alvorens Duitschiand in de Assem- bi ëe als Bondslid is gekozen eenstemmig te verklaren, dat Duitschiand onmiddellijk na zijn intrede in den Bond een permanenten Raadszetel zal kunnen krijgen. Hoewel de Assemblee nu met gewone meerderheid Duitschiand tot Bondslid moet kiezen en daarna met tweederden meerder heid tot raadslid (een procedure waarom trent niemand moeilijkheid verwacht en waarbij geen vetorecht bestaat) is de crisis van Maart, die in 's Raads boezem woedde thans definitief opgelost. De Raad heeft dus als het ware Duitschiand reeds in zich opgenomen nog voor het tot den Bond be hoort. Tevens besloot de Raad unaniem het rapport der commissie voor de Raadsreor- ganisatie te aanvaarden en bij de Assemblee, die de kiesmethode definitief moet vaststel len, aan te bevelen. onrust in De politieke Spanje. De „Westminster Gazette" is op de mis schien wat naïve gedachte gekomen om een telegram te richten aan Primo de Rivera, den president van het Directorium, met ver- zoek om inlichtingen omtrent hetgeen er op neemt, op het oogenblik in Spanje geschiedt, daar de 1 talrijk in omloop zijnde geruchten over on lusten het Spaansche crediet in het buiten land aanmerkelijk schaden. Natuurlijk heeft de dictator aanstonds teruggeseind dat de geruchten volstrekt onjuist zijn en dat er volkomen rust in Spanje heerscht. Intusschen blijkt uit de telegrammen der Iqatste dagen, dat het wel degelijk in Madrid gespannen heeft. De berichten, over de instelling van de censuur en de afkondi ging van een soort staat van beleg in ver schillende steden, wezen daar reeds op. De „Times" ziet o.a. in de onverwachte benoeming van den bekenden generaal Be- renguer tot chef van het militaire kabinet door den koning een teeken van de begin nende wijziging in den stand van zaken. Be- re guer werd na de coup d'état van Primo de Rivera voor den krijgsraad gedaagd we gens medeplichtigheid aan de nederlaag van het Spaansche leger in Marokko in 1921 en naar de reserve overgeplaatst. Later kreeg hij zes maanden gevangenisstraf wegens zijn begenadigd en wederom in actieven dienst gesteld. Plebisciet over den Re- geeringsarbeid in Spanje Het bestuur van de Patriottische Unie heeft tot de regeering om machtiging ver zocht tot het houden van een plebisciet in geheel Spanje op 11, 12 en 13 September be treffende instemming met, en goedkeuring van den arbeid der regeering en in het bij zonder van Primo de Rivera. Het bestuur heeft verder de bijeenroeping gevraagd eener nationale vergadering die zou medewerken aan het landsbewind- De minister van binnenlands :he zaken heeft machtiging gegeven tot het plebisciet en den autoriteiten aanbevolen onpartijdig te blijven opdat de werkelijke uiting der ge- oelens van het land bewaard blijft, Spoorwegbrug ingestort. De reizigers van een trein voelden bij het passeeren van de Moncadobrug bij Bar celona een sterke trilling. Nauwelijks was de laatste wagen over de brug gereden, of deze stortte in. De expresse-trein Barcelona Parijs, die eenigè minuten later het station Barcelona moest verlaten, kon nog juist bij tijds tot stilstand worden gebracht. Het in storten van de brug is een gevolg van grond verschuivingen, veroorzaakt door den jong- sten zwaren regenval. De vervolging van Pan- galos c.s. De Grieksche regeering heeft den leden van het voormalige kabinet-Pangalos ver boden buitenlandsche reizen te ondernemen, daar het nog niet veststaat, of zij strafrechte lijk zullen worden vervolgd. Een pelgrimstocht naar Gallipoli. Te Konstantinopel is een groot gezelschap Engelschen aangekomen tot 'het brengen van een bezoek aan de graven van hun familie leden, die in den grooten oorlog in Gallipoli zijn gesneuveld. Deze pelgrimstocht is ge organiseerd door de St. Barnabas Pilgrimage Fund. De pelgrimgangers hebben de reis gemaakt met de „Stella dTtalia." Zij zullen een voettocht van drie dagen naar de oorlogs graven maken. -* De zaak van de „Lotus." De Turksche regeering heeft voorgesteld het geschil nopens de Lotus voor te leggen aan het Intern. Hof in Den Haag. Volgens berichten uit diplomatieke kringen mag men aannemen, dat het kabinet te Parijs dit voorstel zal aanvaarden. De Fransche zaakgelastigde heeft er, ter wijl hij mededeelde, dat het antwoord van Parijs waarschijnlijk verzoeningsgezind zou zijn, bij de Turksche regeering tevens op aangedrongen, dat zij luitenant Desmons voorloopig in vrijheid zal stellen. Zijn vrij lating wordt ten spoedigste verwacht. Spoorweg- en havensta- king in Columbia. Vijfduizend beambten van de staats spoorwegen hebben het werk gestaakt. Alle verkeer is gestremd. De bootwerkers te Buenaventura hebben eveneens den arbeid neergelegd. Het lossen van verscheiden stoomschepen is stopgezet. De strijd tusschen kerk en staat in Mexico. Het departement van Binnenlandsche Za ken bereidt nieuwe voorschriften op den godsdienst voor, die, inden het Congres ze rat f.ceert, de onlangs uitgevaardigde voor schriften zullen vervangen. Ofschoon bi- zonderheden ontbreken, meent men toch te weten, dat de nieuwe voorschriften het aantal priesters in eiken staat zullen beper ken, doch ook zullen toestaan, dat een buiten- landsch priester in elke kerk, die een buiten landsche congregatie heeft, den dienst waar- De Vereenigde Staten en het Haagsche Hof. Egn telegram uit Paul Smiths, waar presi dent Coolidge den zomer doorbrengt, zegt dat hooggeplaatste bestuursvertegenwoor- digers verklaarden, dat Coolidge er op ver trouwt dat de landen, die lid van het Wereld hof zijn, de Amerikaansche reserves zouden aannemen en dat de juristenconferentie, die thans bijeen is, zou bemerken dat het doel der reserves louter was, de Vereenigde Sta ten in het Wereldhof op gelijken voet te plaat sen met de landen, die lid waren van den Volkenbond. Wat betreft het Amerikaansche program van vliegmachines verklaarden de zegslie den der regeering, dat de Vereenigde Staten niet den wensch koesterden ten aanzien van welk Wapen ook met ook maar een land een bewapeningswedloop aan te gaan. Bij afwe zigheid van verdragsbeperkiugen ging Ameri ka uitsluitend over tot fdatgene wat andere landen op dit gebied zouden doen. Zij ge loofden niet dat het Amerikaansche lucht- program onvereentgüaar was met de hoop van Amerika op een verdere ontwapening der wereld. De burgeroorlog in China. De correspondent van de „Westminster Gazette" te Sjanghai meldt, dat maarschalk Woe Pei Foe als opperbevelhebber van het Noordelijk leger is opgevolgd door Tsjinjoe- nan. In strijd met dit bericht wordt thans gemeld uit Sjanghai, dat geen enkel bericht is ontvangen, dat de geruchten bevestigt, volgens welke Woe Pei Foe gewond werd en door zijn eigen generalen staf werd gevan gen genomen. Hetzelfde bericht meldt, dat de Kanton- neesc'ne troepen Woetsjang na een verwoe den strijd 3 September bezetten. Woe Pei Foe gelastte den terugtocht en kondigde den staat van beleg af. Een nieuwe gouverneur te Hankau. Er is een nieuwe gouverneur geïnstalleerd met een sterk garnizoen. Een conflict met den Oösterspoorweg. Uit Karbin wordt aan de bladen gemeld, dat de Chineesche autoriteiten zich meester hebben gemaakt van de rivierschepen, die de verbinding onderhouden met de Oost- Chineesche spoorwegen. De wimpels wer den vervangen door die van de Chineesche minister var. Oorlog en Marine. De militaire autoriteiten te Moekden legden beslag op de handelsentrepots en scholen, die, toebe- hooren aan den Oost-Chineeschen Spoor weg. Deze maatregelen hebben een kink ge bracht in de onderhandelingen tusschen het bestuur van den spoorweg en de Chineesche autoriteiten. De „Prawda" verklaart, dat de Sovjetre- geering krachtig zal reageeren en zich in geen enkel opzicht zal laten intimideeren. De veelzijdige samenstelling van den Partijraad. Vrijdagmorgen is te Utrecht, naar „Het Centrum" meldt, in hotel „Terminus" een vergadering gehouden van voorzitters der R. K. Kieskringorganisaties, welke verga dering saamgeroepen was door prof, dr. Ste ger, voorzitter van de R. K. Kiezersorgani- satie in den Rijkskieskring 's-Gravenhage. De vergadering was belegd, om voeling te houden met betrekking tot het „veelzijdige" in de verkiezing van stemgerechtigden in den Partijraad. De volgende vragen vormden een punt van bespreking: te. met welke groepen moet bij de samen stelling rekening gehouden worden? (ge slacht, stand, beroep, politieke denkrich ting, enz. 2e. In welke onderlinge verhouding zoo ongeveer zal met die groepen rekening moe ten worden gehouden? en 3e. voor welke vertegenwoordiging, naai soort en aantal, zal elke Rijkskieskringor- ganisatie trachten te zorgen, opdat de R. R. Staatspartij in haar geheel de vertegenwoor diging krijge, die de kiezers nu verwachten? Naar wij vernemen, zal het voorgenomen bezoek van H. M. de Koningin aan Wage, ningen op 15 September a.s, niet plaats hebben. Naar de R.K. Werkgever mededeelt, komt de Staatscommissie tot onderzoek, welke wettelijke maatregelen genomen kunnen worden, om de voortbrenging en verdeeling van goederen meer dienstbaar te maken aan het algemeen belang, op Zaterdag 18 Septem ber bijeen tot vaststelling van het eindver slag. Bij den gemeenteraad van Hilversum is ingekomen een schrijven van de plaatselijke afdeeling der communistische partij, hou dende mededeeling, dat de heer H. v, d. Glas in de huishoudelijke vergadering van 13 Augustus als raadslid is ontzet. Dit be sluit is in de vergadering van 30 Augustus nogmaals bekrachtigd. De heer v. d. Glas is 2e voorzitter der Communistische Partij. De Marine-begrooting-1927. Naar de „Maasbode" meldt, is het eind cijfer der Marine-begrooting voor 1927 op een drie millioen lager bedrag geraamd dan voor het loopende jaar is uitgetrokken. Binnenkort inwerkingtreding, I Naar de Tel. verneemt, zal spoedig de Luchtvaartwet in het Staatsblad worden afgekondigd en derhalve binnenkort in wer- j king treden. Op 3 September in werking getreden De wet van 31 Juli 1926 (Handelsverdrag met Duitschiand) is 3 Sept. j.L in werking getreden. In art. 2 van het vorenbedoelde verdrag wordt gezegd, dat voor zoover in het Neder- landsch-Duitsche verdrag van handel en scheepvaart van ;<i December taoi en in het onderhavige verdrag de regeling der weder- zijdsche economische betrekkingen op den grondslag der meestbegunstiging voorge schreven is, dit beginsel niet wordt toege past le. op de gunsten, die aan aangren zende Staten worden toegestaan ter ver gemakkelijking van het plaatselijk ver keer binnen de wederzijdsche grensdis tricten tot op een afstand van hoogstens 15 K.M. naar beide zijden, gerekend van de grens af 2e. op de gunsten, die door een der beide verdragsluitende partijen op grond van een bestaand of in de toekomst te sluiten tolverbond aan een derden Staat worden toegestaan 3e. op die gunsten, welke een der bei de verdragsluitende partijen in verdragen nopens de uitsluiting van dubbele belas tingheffing en de verleening van gerech telijke bescherming en rechtshulp in be lastingzaken of belastingstrafzaken aan een anderen Staat toekent. 4e. op de gunsten, die door Duitsch iand middellijk of onmiddellijk toegestaan zijn op grond der vredesverdragen, welke aan den wereldoorlog een einde hebben gemaakt, tenzij die gunsten ook aan een Staat verleend worden, die noch middel lijk, noch onmiddellijk op grond van deze vredesverdragen op die gunsten aanspraak maakt. Het verdrag kan slechts gelijktijdig met het Nederlandsch-Duitsche verdrag van han del en scheepvaart van 31 December 1851, zooals dit door het wijzigingsverdrag van 3 Juni 1923 veranderd is, en met inachtne ming van de daarin voorgeschreven termij nen worden opgezegd. Art. 3 van het Nederlandsch-Duitsche Douane- en Credietverdrag bepaalt r m.dat; het geopende crediet van 140 millioen gul den aan Duitschiand voor den aankoop van grondstoffen, met zeven jaren wordt ver lengd en derhalve voor zeventien jaren ver leend de rentevoet voor deze 140 millioen gulden met ingang van 1 Januari 1927 tot 5(4 zal verlaagd worden uiterlijk op 31 December 1926 70 millioen gulden door Duitschiand zullen worden af gelost in den loop van het jaar 1937 de aflossing van het nog uitstaande bedrag volledig zal plaats vinden. Aan den staat van invoerrechten ontlee- nen wij nog, dat bij den invoer in het Duit sche douanegebied het invoerrecht per 100 in rijksmarken zal bedragen voor aardap pelen 1, hyacinthen-, tulpen- en narcisbol- len 20, kersen 6, aardbeien 15, kaas, Edam mer- en Goudsche 20 en gecondenseerde melk 40. drietal op het droge te brengen. Hulp van den geneeskundigen dienst was eveneens aanwezig. Een der mannen was bewusteloos geworden; met behulp van den zuurstof koffer werden de levensgeesten opgewekt. Daarna werd hij per auto-brandcard naar een der ziekenhuizen vervoerd. De beide andere konden naar hun woning worden gebracht. Hef Ketaker-congres fe Lake Uit Groningen wordt gemeld: De American Society for the Control of Cancer heeft o. m. op haar invitatie-congres te Lake Mohonk (Staat New-York) uitge- noodigd prof, De Vries uit Amsterdam en Prof. dr. H. T. Deelman te Groningen. De Johns Hopkins University te Balti more heeft bovendien prof. Deelman uit- genoodigd tot het houden van een voor dracht over kanker, na afloop van het con gres te Lake. Mevrouw Theo Mann Bouwmeester neemt Binnenkort voorgoed afscheid van het pu bliek, door in de belangrijkste plaatsen van Nederland een afscheidsvoorstelling te geven. Overal in den lande rijn en worden eere-comité's opgericht. De afscheidstournée vangt reeds in het begin van October aan en duizenden zullen in den lande in de gelegenheid zijn, het ta lent van deze Nederlandsche Kunstenares nog eenmaal te bewonderen. Maandag met één cent. - Zaterdagmiddag is door de besturen der beide melkveehoudersbonden (Roomsch Katholieke en Algemeene) een schrijven ontvangen van den georganiseerden Amster- demschen melkhandel, waarin wordt mede gedeeld, dat de in- en verkoopprijs der melk met ingang van heden (Maandag) één cent wordt verhoogd. Dc drie inzittenden gered. Maandagmiddag om vier uur is op den Amstel nabij de Nieuwe Amstelbrug een ongeluk gebeurd, dat, dank zij de aanwe zigheid van hulp nog goed is afgeloopen. Onder den wal van de Weesperzijde voer een bootje waarin drie personen twee mannen en een vrouw gezeten waren. Twee hunner wilden van plaats verwisselen, waardoor het ranke bootje omsloeg. Het gevolg was, dat alle drie personen te water geraakten. Het ongeval werd onmiddellijk van den wal bemerkt en twee personen, Kohier en Kuiper, aarzelden niet zich dadelijk te water te begeven. Zij slaagden er in het De Vereeniging „De Koophandel" te Broek op Langendijk heeit in haar loonre geling een artikel geplaatst, dat aldus luidt t „De Transportarbeiders mogen geen fooien aannemen in welken vorm ook." Dit artikel is in de vergadering van het marktbestuur der L. G. C. besproken, waar men algemeen van oordeel is dat deze voor waarde zeer noodig en nuttig was men sprak den wensch uit, dat genoemde bepa ling streng doorgevoerd zou worden. „De Koophandel" heeft er een strafbepa ling aan verbonden voor hare arbeiders en zoo heeft ook het bestuur der L. G. C. een strafbepaling gemaakt voor hare leden (tuin ders) en wel, dat iedere tuinder, die betrapt wordt op het geven van een fooi, gelag, of in welken vorm ook, gestraft zal worden met een boete van f 25 en dat zijn naam geplaatst zal worden op het bord in de veling. GROOTE BELANGSTELLING VER WACHT. Deze week ontving de Tentoonstellings commissie van Hare Majesteit de Koningin en van Zijn Kon. Hoogheid Prins Hendrik, de medailles voor de a.s. Tuinbouw-Ten- toonstejling en groote Keuring, welke den 16en September in het Concertgebouw „De Vereeniging" te Nijmegen zal geopend wor den. Deze groote Nat. Tentoonstelling duurt vier dagen. Met het oog hierop, dat iedereen deze schitterende tentoonstelling zal kunnen bezoeken, zijn de prijzen zeer laag gesteld. Zondags is er een volksprijs. Er zal gelegenheid gegeven worden, om de schoolkinderen onder geleide met hunne onderwijzers, des morgens van 9II uur de tentoonstelling te doen bezichtigen tegen zeer laag entrée. De verwachtingen van het aantal inzen dingen zijn reeds verre overtroffen, daar zoowel de 1200 vierkante Meter nuttige zaalruimten en 1000 vierkante M. nuttige tuinruimten, totaal bezet zijn. Alzoo twee- en-twintig-honderd vierk. M. beplant met pracht-planten, is zoowaar iets buitenge woons. Doordat deze ruimten reeds besproken zijn, heeft de commissie besloten, om alle inzenders tegemoet te komen, om diverse plaatsen te besnoeien en nog in de beneden- galerijen een rij tabletten bij te maken. Men verwacht, dat duizenden deze ten toonstelling zullen bezoeken, en niet alleen van Nijmegen en Omstreken, doch ook uit het geheele land en Duitsche grensplaatsen. Verschillende vereenigingen hebben op die dagen hunne excursie op deze tentoon stelling gezet en zullen daarvan geen spijt hebben. Deze tentoonstelling zal opgeluisterd wor den door diverse concerten. Hoe de aanvaring plaats vond, In het „N. v. d. D." komt het volgende verhaal voor over het ongeluk dat het ss. „Djambi" is overkomen: Vrijdagmorgen ongeveer kwart over zeven lagen we een paar mijl uit de Engelsche kust ter hoogte van Dover, 't Was „potdik van. mist en we konden niet meer dan een scheepslengte vooruit zien. We voeren maar heel langzaam en lagen bijna gestopt. Plot seling hoorden we het mistsein van een an dere boot recht vooruit en onmiddellijk daarop zagen, we een schip uit den mist op doemen, dat recht op ons afkwam. Er werd van het andere vaartuig een sein voor volle kracht achteruit gegeven en ook kapitein Van Meerkerk van de „Djambi" liet volle kracht achteruit slaan, doch de Engelsch- man we hoorden, later dat het een En- gelschman geweest was kon blijkbaar de vaart niet meer uit zijn schip krijgen, want er volgde een aanvaring van boeg op boeg. De „Djambi" werd aan bakboordzij getroffen en de bakboordsneus werd geheel ingedrukt. De schok was zoo Hevig, dat het anker van de „Volumnia" weg sloeg en bij ons op den bak terecht kwam, waar het een groote verwoesting aanrichtte. De luchtkokers knap ten onder het gewicht van het 4Vt ton zware anker geheel af. Door de aanvaring werd de reeling van de Djambi over een lengte van ongeveer 10 M. weggeslagen. De voorsteven vertoont twee groote gaten onder elkaar,'het onderste gat zit echter nog 23 voet boven de waterlijn. Het bovenste gat, dat het grootst is, bevindt zich juist ter hoogte van het Chineezen-lo- gies, waar alles door elkaar geworpen is; een Chineesche stoker, die zich binnen be- DINSDAG 7 SEPTEMBER. HILVERSUM 1050 M. 12 uur Politie berichten. 57 uur Vooravondconcert door het H. D. O.-orkesi 7 uur Politie berichten. 7.157.45 Lezing door den heer P. C. Zoncevylle, secr. v. d. Prov. Regelingscommissie voor de paardenfok kerij in Zeeland le Axel. Onderwerp: Wordt het paard in deze tijden door den motor verdrongen? 7.45 en 10 uur Persber. 8.15 Derde Beethovenconcert, o.l.v. Prof. G. Schnéevoigt. Solist: Harold Bauer, piano. 1, Symphonie no. 7 A-dur op. 92. Poco sostenuto: vivace, Allegretto, Prest, o Allegretto con brio. Pauze. 2. Pianoconcert G-dur op. 58. Allegro mode rato, Andante con moto, Rondo vivace. Harold Bauer. DAVENTRY 16 M. 11.20—1.20 Het radiokwarett en solisten, viool, sopraan, bariton. 1.202,20 Orgelconcert vau de St. Lawrence Jewry. 3.20 Concert door het radiokwartet en O. Bryngwyn, bariton. 4.20 Causerie. 4.35 Concert van het Marble Arch pavilion. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber, nieuws. 7.45 Oude Engelsche muziek door R. Robert, piano. 8 uur Muziek. 8,20 „The art of Gwalia". De Aber Valley Apollo, singers, 8.30 „Birds of a feather'', Welsh'e comedie in 1 acte, door J. O. Francis. 8.55 De Aber Valley Apollo singers. 9.05 Speeches aan het diner van de National Radio Exhibition. 9.35 Variété, J. Stuart, The aristocratic tramp at the piano. 9.50 Weerber, nieuws. Voorlezing: The ultimate Island. - 10.20 Poëzie en zang. R. Herrick, E. Le Breton Martin, voorlezing, C. Smith, bariton. 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris, piano, viool, cello. 4.05 Solistenconcert. 8.50 Con cert, Orkest en vocale solisten, KÖNIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. 8.50 Over hrank Wedckind en zijn wer ken. 9.50 Het lied uit ouden tijd. Duitsche volks- en klassieke liederen. 10.5012.20 Dansmuziek, Orkest Ette. BRUSSEL 486 .M. en ANTWERPEN 256 M. 6.20 Orkestconcert. 6.20 Nieuws berichten. 8.20 Concert. Mme. Dromme, zang. 10.20 Nieuwsber. MONSTER 4.10 M. 1.35—2.50 De wal sen van Strauss, door orkest 4.054.35 Kindervertellingen. 4.355.35 voorle zing door W. Wittig. 5.406.35 Weener muziek, door orkest. 6.507.20, 7.208. uur lezingen. 8.2010.40 „Jung Siegfried, der wackere Schmiedejunge", zangspel in 6 acten 10.40 Nieuwsber. vond, werd niet ernstig gewond. De ijzeren platen van de voorsteven zijn totaal afge scheurd en omgekruld. Een kwartier na de aanvaring waren ze nog zoo gloeiend, dat je ze niet kon aanraken. Een anker van de Djambi werd door den boeg gedrukt. Door den schok sloegen de klinknagels overal rond, sommige kwamen midscheeps terecht. De „Volumnia" zwaaide na de aanvaring langs de „Djambi" en raakte nog het achter- sloepdek, waar eenige davits ontzet wer den. Onmiddellijk werd van de Djambi ge vraagd of er hulp noodig was. Eerst door de megafoon en toen dit niet beantwoord werd „draadloos". De „Volumnia" seinde echter terug, dat geen hulp noodig was. De „Djam bi'' ging daarna ten anker om te wachten totdat de mist was opgeklaard. Kwart over 12 werd het weer helder zicht en kon naar Londen doorgestoomd worden. Een gedeelte van de lading werd daar gelost, de rest van de lading, die uit Indische producten be stond, was voor Rotterdam en Hamburg be stemd. Vermoedelijk zal de schade hier eerst wel hersteld worden vcor de reis naar Ham burg wordt voortgezet. Vermeld zij nog dat de bemanning ïioh voorbeeldig heeft gehouden en dat van pa niek geen sprake is geweest. Uit Sittard wordt gemeld: Zaterdag bracht een tweetal mannen, vergezeld door een vrouw, bezoeken in een aantal winkels, om geld te wisselen. Het ging om kleine be dragen en zij betaalden met een zilverbon van 2.50, Ook bij den hotelhouder C. was het drie tal geweest. Deze kwam, toen zij weer ver trokken waren, tot de conclusie, dat de zaak eenigszins verdacht moet zijn en waar schuwde de politie. Inderdaad bleek de in betaling ontvangen zilverbon valsch te zijn. Zij was echter bij zonder goed nagemaakt, doch de omstandig heid, dat het papier eenigszins vettig aan voelde, terwijl bovendien in de strafbepa lingen het woord „jaren" met twee a's was gedrukt, stelden de vervalsching boven allen twijfel vast. Het drietal had alleen in de omgeving van de Markt twaalf slachtoffers gemaakt. De politie, die onmiddellijk een uitgebreid onderzoek instelde, wist nog denzelfden dag een verdachte te arresteeren. De marechaus see arresteerde een tweeden, terwijl te Maastricht nog een derden verdachte werd aangehouden. Weggestopt in hun sokken, vond men een belangrijk aantal zilverbons. Zij zijn allen afkomstig uit Heerlerheide. ïn totaal beeft men thans 60 biljetjes van 2.50 opgespoord. Vermoed wordt, dat nog meer bons in omloop zijn gebracht. Dat men in de strafbepalingen 't woord „jaren" met twee a's heelt gedrukt, kan gebeurd zijn om de politie er toe te brengen de daders is Duitschiand te zoeken. Goed, Morlat.... zeer goed.... mom pelde de pastoor achter den rug van Mor lat. Tranen kwamen in. de oogen van den veronderden Mutaud tranen van ontroe ring, maar van vreugde tevens. Hij ant woordde met bevende stem: Ik schenk oprecht u van ganscher harle aan iedereen vergiffenis. Geef mij je hand, Morlat. In tegenwoordigheid van alle drukten zij elkaar stevig de hand, ten teeken der algemeene verzoening. Vervolgens reikte de adjunct de kostbare enveloppe aan Mu taud over: Om aan 't verlangen van den schrijver flezer regelen, die bij u bet bewuste geld gevonden heeft, te voldoen, moet ik u deze enveloppe ter hand stellen. Er zijn juist ze ventienduizend vijfhonderd francs in; ge kunt er u zelf van overtuigen. Mutaud nam uit de handen van den ad junct kalm de enveloppe aan en telde de biljetten: - In orde, zeide hij, ze zijn er.... Met vasten tred ging hij langzaam naar Grandin, die zich gedurende dit heel too- neel afzijdig had gehouden. Zijn zoon was bij hero gebleven, hij was erg ontroerd en angstig. Grandin, sprak de vader van Made leine op ernstigen toon, je hebt ongelijk ge had, toen je geloofde dat wij dieven waren, maar dat is ook je eenig ongelijk. Voor het overige was je in je recht om boos op ons te zijn, omdat degene, welke verantwoor delijk en alleen verantwooredlijk was, een der mijnen is geweest. Ik zal die verant woordelijkheid niet trachten te verzwak ken. Maar ik, die aan allen vergiffenis ge schonken heb, ik vraag je: Zul je ons niet vergeven? De trekken op het gelaat van Grandin lieten een vluchtige ontroering blijken. Hij bepaalde zich echter tot het geven van een kort antwoord, hij stak zijn hand uit en zeide: Het is goed. maar niet zooveel woor den, Geef me mijn geld terug, dat is beter. Vader!.... mompelde Jean op smeee- kenden toon. Grandin scheen niet te hooren. Hij telde de biljetten, welke Mutaud hem stilzwij gend had gegeven. Maar, zeide hij, je geeft mij alles? Zonder twijfel. Vergeet je dan, dat je mij in Febru ari 1916 vierduizend francs op afrekening hebt gegeven? Ik moet je op mijne beurt deze vierduizend francs nu terug geven. Mutaud schudde het hoofd: Je hebt het dezer dagen gezegd en het was de waarheid: met dit geld had je een fortuin kunnen verdienen. Je zoudt in elk geval meer dan vierduizend francs gewonnen hebben. Daarom sta ik je volgens mijn geweten deze vierduizend irancs af, als een kleine vergoeding voor het verlies, dat je door ons geleden hebt. En als ik ze niet wilde hebben? riep Grandin op een toon uit, die zijn zoon deed sidderen. Nog eens, ik meen, dat dit geld mij in geweten niet toebehoort. Wil je het niet hebben, doe er dan mee wat je ver kiest ik neem het in geen geval. Een oogenblik bleef de koude blik van Grandin op Mutaud rusten dan richtte hij zich op het gelaat van moeder Mutaud en eindelijk op dat van Madeleine. Hij schud de zijn hoofd: Je lijdt bijna gebrek, je bent ziek, je hebt verpleging noodig, dus ook geld. En ik vraag overigens niets meer dan mi] toe komt, niets meer. Ik heb volstrekt geen recht op die vierduizend francs. Neem ze terug. Ik heb je gezegd, dat zij mij niet toe- behooren antwoordde Mutaud op rustigen toon, waarin evenwel een onherroepelijk besluit lag opgesloten. Grandin fronste de wenkbrauwen: Ik zeg je, dit geld terug te nemen.... En ik zeg je dat je onnoodig aan houdt Grandin ergerde zich en stampte met den voet. Dan kwam plotseling een andere uit drukking op zijn gelaat. Hij scheen zich te bedenken en zeide kalm: Goed, ik zal niet aanhouden. Hij stak de vier biljetten van duizend francs bij de anderen, daarna alles in zijn zak: Tot ziens.zeide hij koud. Hij verwijderde zich. Jean werd bleek. Zijn treurige blik zag dien van Madeleine die niet ver van hem stond. Dan boog hij het hoofd om de tranen die in zijn oogen opwelden, niet te laten merken en volgde langzaam zijn vadec. Mutaud zelf was smartelijk aangedaan. Hij deed een schrede voorwaarts en riep: Grandinl.... Deze draaide zelfs zijn hoofd niet om. Ben je dan nog kwaad op ons? Zul je dan nooit vergeven? En terwijl de vader van Jean zich steeds meer verwijderde: Hij zal niet vergeven.... zuchtte Mutaud. Hij zal altijd boos op ons blij ven.... Mijn arme Madeleine!.... zeide hij zachtjes, met tranen in. de oogen. Daar hij begreep dat verder aandringen nutteloos was, ging hij treurig tot de zijnen toen Grandin zich plotseling omkeerde en letterlijk op hem toesprong. Het gelaat van Grandin was buitenge woon. Hij schreeuwde den verbaasden Mutaud in het gezicht: Domme kerel, dacht je dan werkelijk dat dat maar zoo zou afioopen! Hij had ze waarachtig afgegeven, die vierduizend francs. Ik dacht dat het een foei van je was en dat je me wat honing om den mond wou smeren. Geen kwestie van.... en hij had zijn duiten reeds vergeten. En het mooiste van alles vraagt hij me ook nog om te vergeven. Ja smeekt er om. Hem vergeven! Ik vraag u, na alles wat ik hem heb aangedaan.... Ik zeg je dat je een ezel bent. Het bevalt je wel niet erg, dat ik je de waarheid zeg, hé? Geef mij je hand, dat is oneindig veel beter.... En jij Jean, wat sta je me zoo aan te gapen? Je zou beter doen die vier biljetjes te pak ken en ze aan je Madeleine te geven, aan wie ik ze ten geschenke geef. En dat ze het hart niet hebbe om ze te weigeren, an- ïfers breek ik nog eens ie verloving af. Want ik ben een toekomstige tirannieke schoonvader, hoor. Je kunt er overigens gebruik van maken om Madeleine voor mij te omhelzen, en ook voor je eigen rekening als je trek hebt.... Zeg eens, Mutaud, ik geloof dat die kinderen met Paschen maar moesten trouwen. Wat denk jij daarvan? Mutaud dacht keeleuaal niet. Hij was totaal onthutst en keek met een soort van vreugdevolle ontsteltenis naar Madeleine, welke van vreugde weenend in de armen van Jean lag, deze stamelde: O, Madeleine denk eens dat ik moest heengaan, zonder je gezien te hebben.... en misschien voor altijd. Ik was vlak bij je en ik heb alles ge hoord wat je zeide Het was alleen opdat je minder leed mocht hebben.... opdat je mij niet meer zoudt beminnen, mij zoudt vergelen.... Alsof ik je had kunnen vergeten, je niet meer lief hebben!.... Madeleine.... mijn lieve, mijn dier bare Madeleine!.... Zij zeiden niets meer, Madeleine legde haar hoofd op den schouder van Jean, welke zacht een kus drukte op hare fijne blonde haren. Alle leed is vergeten, zij denken nog slechts aan hun eindelijk gekomen ge luk. O, die onvergetelijke oogenblikken, die hen zoo ruimschoots schadeloos stellen voor al de voorbije smarten. Dezen keer heeft hij zeker de oogen geopend. Dan richt zich Madeleine op: Garnaud, Jean.... We zouden den ongelukkige Garnaud bijna vergeten Ja, zegt hij zacht. Wij zijn ondank baar. Want zonder hem.... HOOFDSTUK XIII. De pastoor is bij Garnaud neergeknield: hij bespiedt het blceke gelaat, dat thans door korte schokken bewogen wordt. De oogen openen zich en sluiten niet meer. de blikken van Garnaud zijn op het gelaat van den priester gevestigd. Langzaam ver licht het verstand-die blikken, welkt eerst zonder uitdrukking waren. Men kan er 'a teleurgestelde verwondering op lezeot want het gelaat van den pastoor Plantier is Garnaud onbekend, want hij was er niet toen Garnaud als vluchteling te Hatton- court aankwam. Maar de hecle familie Mutaud is daar, bij den gewonde. Garnaud wendt den blik van den priester af en richt zijn oog op hen welke voor kern staan. Hij ziet de figuur van Robert. Zijn oogen drukken verrassing en onzekerheid uit, maar plotseling schijnt hem een licht op te gaan, zijn lippen bewegen en hij sta melt zacht: Bob.... mijn vriend.... Bob.... Herkent u mij, mijnheer Garnaud. roept de jongen uit. De gewonde heeft vader en moeder van Robert opgemerkt. Zijn kleurlooze lippen stamelen: Mijnheer MutaudMoeder Mu taud. Dan schijnt er een zekere vrees op het gelaat van Garnaud te komen, hij schijnt iemand of iets naast Mutaud te zoeken. Madeleine welke aan den anderen kant staat, raadt dat Garnaud haar zoekt cn zegt: Ik ben hier, mijnheer Mutaud. LS1 n t v olg t J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7