I Politieke speculatie Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. 50ste Jaargang No. 16347 Dit nummer bestaat uit 3 bladzijden - Eerste blad Agenda 8 September St. Franciscus Liefdewerk en het 7e Eeuwfeest van St. Franciscus. DE HAARLEMSCHE PROCESSIE NAAR KEVELAAR. 455 deelnemers. KONINKLIJK BEZOEK AAN IJMUIDEN EN DEN HELDER. Diefstal van Bloembollen. 65 jaar getrouwd. De 3 Octoberfeesten te Leiden. HET PROVINCIAAL ELEKTRICITEITSBEDRIJF VAN NOORD-HOLLAND. Over 1925 een winst van bijna bijna een half millioen. Vacantie voor de H. O. V. Schiphol. Bachus en de gemeentelijke noodwoningen. Afvoering van een weg van den ligger der wegen. Afscheid van den Heer F. J. Donker. Tooneel en Drankbestrijding. Personalia. Zichzelf aangegeven. in dit nummer. Telegraphïsch Weerbericht Gortesteeg of Gortestraat. Hinderwet. DIAMANTEN ECHTPAAR. Cé abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Bij contract belangrijke korting, Advertentiën 35 cents per regeL Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ci. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door bij een ongeval mei f OCfl bij verlies van een hand, f 10R bij verlies \an een f En bij n breuk van f Z f| bij verlies I «JUSjU.„erjjc,s van beide armen, beide beenen of beide ooier 1/JU. doodeliiken afloon- 1 W». een voet of een oog: HM' dum of wijsvinger been of arm: 1 andere vi: tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerinrfenr v. een vinger. Het artikel van den Bosschen Wethouder Krijgsman in ons nummer van gisteren, heeft de aandacht in het openbaar ge vraagd voor een vraagstuk, waarmee velen zich reeds lang in stilte bezig houden, n.m. het probleem; hoe komen wij weer aan een parlementaire regeering en liefst aan een van rechtsche signatuur. De vraag is niet: hoe krijgen wij dit extra-parlementair kabinet weg. Integendeel; alle politici met nuchter verstand en verantwoordelijkheids gevoel zullen juist alles doen, wat in hun vermogen is, om het leven van het minis terie-de Geer te sparen en niet opnieuw een chaos te scheppen. De laatste winter heeft ons geleerd, hoe moeilijk het is om in dezen tijd en met de bestaande verhou dingen in het parlement een regeerings- crisis op te lossen. Maar, het woord van den premier is er nog altijd: „zoodra een parlementaire meerderheid zich zal blijken gevormd te hebben, zal het kabinet zijn portefeuilles ter beschikking van Hare Majesteit stellen," Het intermezzo-kabinet- de Geer staat dus niemand in den weg; het parlement heeft het woord van deze regeering, dat zij zonder wrok of spijt dadelijk zal heengaan, wanneer zij een duidelijke aanwijzing krijgt, dat zich een nieuwe parlementaire meerderheid ge vormd heeft. De vraag is dus: is op dit laatste kans en wanneer? Allen, die reikhalzend naar een bevestigend antwoord uitzien ontvingen de vorige week een koude douche door het Standaardartikel, waarin werd meegedeeld, dat de heer Colijn, leider der anti revolutionaire partij, geen zitting had ge nomen in de Tweede maar in de Eerste Kamer, omdat hij vóór 1912 het herstel der oude christelijke coalitie noch de vor ming van een nieuw regeeringsbloc ziet en zelfs de mogelijkheid kort na 1929 twijfel achtig waant. In dezen gedachtengang was het van den heer Colijn juist gezien om zich niet in dat gedeelte van de politieke arena, waar de heetste gevechten in de vuurlinie gestreden worden, te plaatsen, maar in de meer bezadigde sfeer van het Hooger huis zitting tc nemen. Blijven over de vragen: is het juist, dat er geen kans op een spoedig herstel der christelijke coalitie is en: zoo ja, moet er dan niet naar een andere combinatie wor den gestreefd? Onze medewerker heeft dè diepte van beide vraagpunten gepeild, ofschoon hij, o.i. zijn lood niet op alle deelen van dfen hob- beligen bodem heeft laten zakken. Van de christelijk-historischen schijnt hij voor een spoedig herstel der coalitie niet veel te verwachten; hij schijnt te vreezen, dat daar de invloed van den heer Snoeck Henkemans meer gewicht in de schaal blijft leggen dan het ruimere streven van dr, de Visser. Wij zullen dat niet tegen spreken, gelooven zelfs, dat hij gelijk heeft. In ieder geval willen wij in deze specu latieve beschouwing eens aannemen, dat hij niet mis tast. Zijn conclusie ligt dan ge heel in de lijn van ons streven én dat van de meerderheid der R. K. Staatspartij: n.m. het vormen van een bondgenootschap met de anti-revolutionairen om te pogen een nieuwe christelijke coalitie in het leven te roepen. De moeilijkheden, daaraan ver bonden, worden o.i. echter wel een weinig onderschat. Terecht wordt ingezien, dat de anti-revolutionaire partij belangrijk in stem- menaantal zou moeten toenemen, wilde er sprake zijn van een regeeringspartij, be staande uit Katholieken en Kuyperianen. En nu is er niets, wat op een mogelijkheid van een afname der andere protestantsche en een toename der anti-revolutionaire partij wijst. Een der beste kenners en propagandisten der anti-rev. partij, de heer H. Diemer te Rotterdam, heeft kort na den val van het kabinet-Colijn in een brochure voorgerekend, dat zijn partij bij de laatste verkiezingen elf procent in stemmen- aantal achteruitging. Op welke gronden is te verwachten, dat deze achteruitgang van elf procent in een vooruitgang van vijftig procent zal verkeeren, noodig, om aan een Katholiek-anti-revolutionair bloc een regee- ringsmeerderheid te verschaffen? Dat strijdt met alle waarschijnlijkheid. Bovendien, de anti-rev. partij zal zeker zelf dien weg nooit uitwillen. Genoemde heer Diemer vertolkte vermoedelijk wel de meening van dé leiding zijner partij, toen hij in dezelfde brochure schreef: „De anti-revolutionaire pa~tij zal zeker moeten weigeren alleen met de Roomsche een bondgenootschap aan te gaan en mede te werken tot de samenstel ling van een Kabinet. Er zou geen slechter maatregel zijn te treffen voor onze part ij." Blijft de vraag: is het niet mogelijk om met andere groepen, aan de christelijke partijen niet onwelwillend gezind, een nieuwe combinatie te vormen? Gedacht wordt dan aan meer democratische elemen ten, welke zich van den Vrijheidsbond en aan minder felle, welke zich van de vrijz. democratische partij zouden kunnen afschei den. Het denkbeeld is al weer niet kwaad, maar ook hier is wellichtalthans voor de naaste toekomst de wensch de vader der gedachte. Hoeveel probeersels hebben wij het laatste paar jaar in die richting al niet gezien? Prof. Heeres, de nationale, de vaderlandsche, de democratische partij en welke nieuwe sterren verschenen er al niet aan den politieken hemel? Van een stevige nieuwe partij is echter geen sprake; en het is speculatie van de wildste soort, daarop te bouwen. Zoodat, alles bijeen, de toekomst voor de vorming eener stevige, nieuwe parlemen taire meerderheid niet gunstig lijkt en de heer Colijn vermoedelijk juist heeft gezien. Onze eenige hoop moet gevestigd blijven op een doorwerking van christelijk staatkun dige begrippen bij de vroegere coalitiege- nooten; op den terugkeer van een meer democratischen geest in de partij van dr. Abraham Kuyper, die zijn succes niet weinig dankte aan het inzicht, dat hij zich als de organisator der „kleine luijden" op wierp en op de verwachting, dat het anti papisme in de christelijk-historische partij moge afnemen, nu de hinderpaal van het pauselijk gezantschap uit den weg is ge ruimd. Wie alle factoren op juiste waarde schat, komt tot de conclusie, dat voor een be trouwbare politieke speculatie ter vorming van een nieuwe parlementaire regeerings- meerderheid de tijd nog niet gekomen is. Sociëteit „St. Bavo" Ledenvergadering R K. Volksbond 8 uur Haarlemsche Inkoop Combinatie half 9 uur Viool-onderwijs 3 uur Bevolkings bureau 8 uur. St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Repetitie „Utile Dulci" 8 uur „R. K. V L." Gecombineerde Bestuurs-, elftal en reis-commisie-vergadering- 8 uur. Statenzaal Prinsenhof Gemeenteraad half 2 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Kleine Theresia Stichting, Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 8—-914 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9—half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9X12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.K. Bevolkingsbnrean Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en .Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Uitleenbibliothcek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloembofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V. Maan dag van 23 uur. Donderdag van 12 uur R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur R.K. Reclasseeringsvereeniging, aid. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNiii/VERBAND, Centrale Post Telef. r'5151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan dtB huisgevel REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge. vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392] De inzet van de feestelijkheden, ter ge legenheid van het 7de Eeuwfeest van St. Franciscus heilig afsterven, is prachtig ge slaagd. De driedaagsche oefening voor deSpouders onzer jongens gehouden in het St, Francis- cushuis, heelt den zegen van God zichtbaar genoten. Een tachtigtal vaders en moeders hebben met stille aandacht drie. avonden ge luisterd naar de eenvoudige, meesleepende taal van den Franciscaner pater, P fr, Philibertus Sweep. Zeer onder den indruk verlieten zij telkens de vergaderzaal cm onder een kort Lof op onze kapel over het gesprokene nog eens wat na te denken. Als zij dan terugkeerden in het locaal, dan drukten die goede men- schen hun vreugde, hun geluk en hun vol doening erover uit, dat zij op zoo treffende wijze hadden hooren spreken over zelf heiliging, ouderplicht, Mishooren en Com- municeeren op Zondag, Hoe oprecht die uitingen gemeend waren, bewees de Zaterdagavond, als verreweg de meesten op onze Kapel hun biecht kwajnen spreken en nog meer de Zondagmorgen, toen het bestuur en de heeren met groote ontroe ring zagen, dat na de jongens, zeer vele ouders (ruim een vijftig) met eerbied ter H. Tafel opgingen. Waarlijk, het zoolang en zoo vaak her haalde gebed onzer jongens en dat van ons bevriende personen, heeft in deze schoone dagen Gods genade in ruime mate voor deze zielen verkregen. M°g6 God ook zoo mild zijn genadegaven uitstorten op het einde dezer week in de harten onzer jongens als zij hun Fraanciscus triduum vieren. Moge de goddelijke Voorzienigheid tevens de harten onzer begunstigers en weldoeners weer eens bewegen, opdat zij hun beurs nog eens openen voor ons prachtig liefdewerk. Niet zonder geringe onkosten heeft het be stuur dit triduum voor de ouders kunnen houden. Deze uitgaven herhalen zich weer op het einde dezer week (8, 9, IC, 11 en 12 September) en worden zelfs beduidend hooger, daar eenige jongens tot de le H. Communie op Zondag a.s. worden toegela ten, die van kleeren, schoenen enz. moeten voorzien worden. Hoopvol zien wij daarom uit naar onze begunstigers en weldoeners en vragen hun beleefd ter liefde Gods en ter H. Franciscus eere een aalmoes. Het lijkt ons overbodig de aandacht te vestigen op het loon, verbonden aan het steunen dezer stedelijke missie actie. Als het Goddelijk Hart van Jezus dit werk zoo zichtbaar zegent, wat den aandachfigen lezer uit bovenstaand verslag van het ouders-triduum zoo schitterend bewezen wordt, wat zal Hij hen dan rijk zegenen, die door hun geld ons dit werk mogelijk maken! Daar het bestuur op het oogenblik uw gel delijke steun dringend van noode heeft, zoo verzocht het u beleefd nog deze week uw aalmoes te zenden aan een van onderstaande adressen. Bij voorbaat dank. God loone u! Pfr. Th. Noordermeer O.F.M., directeur, N. Groenmarkt 12; H. W, M. van Os, voor zitter, Ged. Oude Gracht 76; E. C. A. M. Schlatman, le secr., Zijlweg 56; S. Middel dorp, 2e secretaris, Ruychavestraat 5; Fr. Beaufort, le penningmeester, Kinderhuisvest '19; F, A. Lampe, 2e penningmeester, Gier straat 29, giro 98246. Hedenmorgen te 7 uur is de Haarlemsche processie naar Kevelaar vertrokken met 455 deelnemers. De algemeene intentie, waarvoor dit jaar de bedevaart gehouden wordt, is, om op voorspraak van de H. Maagd Maria, Gods zegen te verkrijgen, de overwinning der Kerk in de landen, waar zij vervolgd wordt. Te half 6 werd hedenmorgen een H. Mis gelezen in de parochiekerk van den H. Antonius van Padua, welke door zeer vele pelgrims werd bijgewoond. Hoewel het weer, zooals de vorige dagen, triestig was, leed de goede stemming daaronder niet en het ver trek verliep ongestoord. Te Kevelaar aangekomen, zou hedenmid dag de plechtige intocht plaats hebben vanaf het station met muziek en onder het gelui der klokken. Te half 8 hedenavond in de Mariakerk avondgebed. Woensdag te half 7 algemeene H, Com munie in de Mariakerk tot de algemeene intentie der bedevaart en om kwart over 9, plechtige processie met het Allerheiligste rond de genadekapel. Te 10 uur wordt de plechtige Hoogmis in de Mariakerk opgedragen. Te 3 uur predicatie op 't kerkhof en avonds te kwart over 7 processie met lampions. Donderdag te 6 uur plechtige H. Mis voor de afgestorven leden der Broederschap. Daarna om 8 uur kruisweg. De afscheidspredicatie wordt te 10 utir gehouden, waarna plechtige uittocht met muziek en onder gelui der klokken. Te 8.28 des avonds komen de pelgrims weder te Haarlem aan. Vrijdag te 8 uur zal een H. Mis van dank zegging in de Broederschapskerk plaats hebben. Naar wij vernemen maken verschillende eerw, heeren geestelijken de bedevaart mede, o.m. pastoor Reynenberg, pater Hent- zen, pater Steenhagen, kapelaan Voorham, kapelaan Gussenhoven uit Weesp en pastoor v. Heel uit Amsterdam, Omtrent het bezoek van de koninklijke familie op Vrijdag a.s. aan Helder, kunnen wij het volgende mededeelen: De koninklijke familie zal Vrijdagmorgen met den trein van 9.10 uit de residentie te ÏJmuiden aankomen en zich aan boord van de „Sumatra" begeven. Zoodra de „Suma tra" buiten de haven van ÏJmuiden is, zullen de „Z 7" en „Z 8" zich bij den kruiser voegen. Om de Noord wordt naar Nieuwe- cliep gevaren. Onderweg zullen door de onderzeebooten „O 7'' en „O 9" lanceer- oefeningen met de „Sumatra" worden ge houden op een schijf, die van Helder uit de schepen tegemoet zal worden gezonden. 1 e half twee zal de „Sumatra" op de reede van Texel ten anker gaan. De Z- booten komen dan naar binnen. Prins Hen drik en Prinses Juliana zullen met de admi raalssloep van den kruiser worden gehaald. De sloep zal de koninklijke gasten op het vlot naast het Waterschip aan wal zetten. Van daar begeven zij zich te voet naar het Kon. Instituut, dat er tegenover ligt, en dat bezichtigd zal worden. De Prins en Prinses Juliana zullen per auto naar den trein van 3.55 vertrekken, waaraan het Koninklijk rijtuig is aangehaakt. De Koningin gaat te' 2.45 met de admiraalssloep van de „Suma- tra" aan wal en per auto naar het Marine hospitaal. Het bezoek van H.M. zal in hoofd zaak een ziekenbezoek zijn. Ook het labora torium zal worden bezichtigd. Na afloop hiervan zal de Koningin zich eveneens per I auto naar den trein begeven. Van ÏJmuiden af zal de reis worden mee gemaakt door den commandant der marine, vice-admiraal C. Fock met zijn adjudant, den luit. ter zee W. C. Hoogh. De Konink lijke Familie zal vergezeld zijn van een hof dame van de Koningin, jvr. I. C. baronesse Sloet van Marxveld, den chef van het mili taire huis, vice-admiraal F. B'auduin, den adjudant der Koningin, luit. ter zee^ le kl. C. baron de Vos van Steenwijk, den adju dant van den Prins, kapt. ter zee jhr. G. C. F. von Mühlen, en den ordonnans-officier le luit. H. J. Phaff. Op verzoek van H. M. zal het bezoek geen officieel karakter dragen. De verschillende diensten zullen gewoon doorgaan. Zaterdag tegen den avond ontdekte men, dat op de porryhoop op den tuin van de firma Grullemans en Zonen te Lisse, ,en zak bloembollen lag, naar men ver moedde om weg te kapen! De rijksveld wachter Boerema werd met dit geval in kennis gesteld en deze stelde zich ver dekt op en met succes. Te ongeveer half 10 des avonds kwamen een paar hengelaars, de ploegbaas en een werkman van de N. Z. H. T. lijn, en namen de bollen op. Proces-verbaal volgde natuurlijk. Naar men ons meedeelt moeten er ook behalve zieke, i goede bollen bij geweest zijn. De heer en mevrouw Verhage te Hoofd dorp genoten onlangs het zeldzame voor recht den dag te herdenken, waarop ze vóór 65 jaren geleden in 't huwelijksbootje stapten. Mevrouw Verhage, die, hoewel sukke lend, nog helder van geest is, mocht dezer dagen haar 90sten verjaardag beleven, ter wijl haar echtgenoot, die bijna een halve eeuw als gemeente-ontvanger van Haar lemmermeer is werkzaam geweest, in den loop van de volgende maand dezen geze- genden leeftijd hoop te bereiken. Nog een maand en de viering der 3-Oc- toberfeesten is weer aangebroken. Het bestuur heeft, gelijk reeds eerder gemeld, voor deze gelegenheid een optocht en openluchtspel georganiseerd, voorstellende de intocht van Jan van Beieren binnen Leiden op 18 Augustus 1420. Het heeft de ze episode uit de Leidsche historie als on derwerp voor deze feestviering gekozen, omdat het tijdvak waarin Jan van Beieren als graaf van Holland optrad een zeer be langrijk stuk geschiedenis tijdens de Hoek- sche en Kabeljauwsche twisten voor Lei den is geweest. Het bestuur meende ter gelegenheid van het achtste lustrum aan den historischen optocht een openluchtspel te moeten ver binden, waartoe het een riddertournooi heeft gekozen. Verschenen is het Verslag van het Pro vinciaal Electriliteitsbedrijf van N.-Holland (P.E.N.) over 1925, waaraan het volgende is ontleend: Het afgeloopen jaar is voor het bedrijf over het geheel bevredigend geweest. Hoe wel het economische leven nog niet in alle opzichten de gevolgen van de crisis te boven is gekomen, was toch eene geleidelijke ver betering in den toestand merkbaar. Deze verbetering heeft ook haar invloed op den verkoop van electrische energie door het bedrijf gehad. De stroomverkoop steeg van 55.477.860 K.W.U. in 1924 tot 65.648.254 K. W.U. in 1925, dus met rond 13 tegenover een toeneming van 9 in het vorige jaar; de stroominkoop van 58.166.286 K.W.Lf. tot tot 65.648,254 K.W.U. De maximale belasting waarnaar het aandeel van het bedrijf in de vaste kosten van de P.E.G.E.M. wdrdt be rekend, gaf slechts een stijging van 5 (17.793 K.W. in 1924 tegenover 18.681 K.W. in 1925) te zien, zoodat de duur van het maximum, die toch reeds gunstig was, we derom aanzienlijk verbeterde. Hij bedroeg 3514 uur in 1925 tegenover 3268 uur in 1924. Besloten werd tot het. maken eener 10.000 Volts-verbinding met kabel 3 X 95 .jp.M 2 van Diemen (waar aangesloten wordt óp de bestaande 10.000 Volts-verbinding Amster damDiemên) via Weesp naar Naarden, waar aansluiting kan worden verkregen op het distributienet in het Gooi, dat in nor male omstandigheden met een bovengrond- sche 50.000 Volts geleiding uit Amsterdam gevoed wordt. De nieuwe leiding, die tevens als versterking van de voeding van het in belangrijkheid toenemend industrie-centrum Weesp dient, is van groote beteekenis voor de bedrijfszekerheid van de voorziening van het Gooi, dat thans bij reparatie en onder- boud van de 50.000 Volts leiding ook recht streeks met energie onder 10.000 Volts span ning vanuit Amsterdam kan worden gevoed. Besloten werd geen verdere uitbreiding te geven aan het dubbeltarief. Het ligt in de bedoeling, dit tarief geleidelijk geheel af te schaffen en het zooveel mogelijk te vervan gen door het vastrechttarief, dat zoowel voor den verbruiker als voor het bedrijf bo ven het dubbeltarief te verkiezen is. In het verslag wordt voorts herinnerd aan de krachtige propaganda voor het electrisch melken. Naar de directie meent, kan hcE bedrijf op dit gebied nog een belangrijken fzet aan stroom winnen. Ter bevordering van hét electrisch melken werd door de ge meenten, waar de Provincie stroom in het groot levert, een speciaal tarief vastgesteld, dat haar de levering van stroom voor melk machines tegen redelijken prijs mogelijk maakt. Het afgeloopen jaar was wederom gunstig op het gebied der levering voor polder- bemaling, al eischt de werkzaamheid van fabrikanten van exploisie-motoren 'n voort durende waakzaamheid! De stroomleverings- voorwaarden voor deze levering werden herzien; de tarieven ondergingen echter daar bij geen verandering. De actie, gevoerd voor het behoud van windmolens, nam somwijlen een min of meer scherp karakter aan ten opzichte van dp polderbesturen ,zoo onder anderen bij de Schermer. Er wordt veel reclame en propa ganda gemaakt voor een ontworpen electri sche hulpaandrijving van vijzel of scheprad. Deze aandrijving mocht reeds hier en daar toepassing vinden. Aan een verzoek om voor dergelijke hulpbemalingen met zeer korten bedrijfstijd een speciaal tarief voor stroom- levering vast te stellen, werd in den loop 1926 gehoor gegeven. Uit de Verlies- en Winstrekening blijkt, dat een winstsaldo geboekt werd van f 499.728.36 X. In werkelijkheid bedraagt de winst 566.291.47. Een voorzichtige be- drijfspolitiek maakt het echter gewenscht een bedrag van 56.563.10X wegens ver lies op buiten gebruik gestelde netten niet uit de reserve fe dekken, doch rechtstreeks ten laste van de verlies- en winstrekening le brengen. Het totaal van het verliessaldo volgens balans 31 Dec. 1924 ad 1.455.175.84X te thans verminderd tot 955.447.48. PORTEFEUILLE MET 750 VERLOREN? Door den heer K. te Halfweg is bij de Haagsche politie aangifte gedaan, dat hij in den trein tusschen zijn woonplaats en Den Haag een portefeuille is kwijt geraakt, in houdende 750.- Daar aan ontvreemding gedacht wordt, stelt de politie een onder zoek in. Door bet bestuur van de Haarlemsche Orkestvereeniging is aan de musici van het korps een najaarsvacantie verleend van Vrijdag 17 tot en met Donderdag 30 Sep tember a.s. Wegens buitengewone uitbreiding van het vliegveld van de gemeente Amsterdam nabij Schiphol, heeft de heer Noordam zijn geheele boerderij en landerijen voor boven genoemd doel verkocht aan de gemeente Amsterdam. In één der noodwoningen gelegen aan de Slachthuisstraat, nabij het abatoir, woont een groote liefhebber van het bekende be dwelmende drankje, wat den meesten tijd in kleine glaasjes geschonken wordt, maar wat de aan dezen man bedienende kastelein in een grooter glas moet verstrekken n.l. in een z.g. „bakje" inhoud 2 V maal zooveel als een gewoon glaasje. Het is dan ook in deze noodwoning veelal „poppenkast" en vechten en ruzie van je wel- ste. Dit was ook een Zaterdagmiddag weer het geval, door dat de man weer zeer sterk onder den invloed was. Hij kon het echter dit' maal niet van zijn arme huisgenooten winnen, en, daar hij toch zijn dronkemanswoede wilde koelen deed hij 't buiten zijn woning op de ruiten en roeien van de gemeentelijke nood woning. Gelukkig was spoedig de politie tele fonisch met een en ander in kennis gesteld waardoor erger werd voorkomen en de man van zijn verhit gemoed werd ontlast. Dr. M. de Hartogh, lid van de Provinciale Staten, van Noord-Holland, heeft tot Ged. Staten de volgende vragen gericht Is het juist, dat Dijkgraaf en Hoogheem raden van het hoogheemraadschap „Zeeburg en Diemerdijk" tot Ged. Staten van Noord- Hooiland het verzoek hebben gericht, den Zuiderzeedijk van den ligger der wegen van de gemeente Diemen te mogen afvoeren, opdat de dijk voor het publiek gesloten zou kunnen worden,, zulks op grond van het wangedrag van dit publiek Zoo ja, zijn Ged. Staten dan niet van mee ning, dat in dit geval de goeden niet door de kwaden mogen lijden en het ontoelaatbaar zou zijn, een gebied, dat, blijkens een inge zonden stuk van Prof. Stomps te Amsterdam, bij wandelaars en liefhebbers van de natuur als „eenig" voor de omgeving van Amster dam staat aangeschreven, aan het openbaar verkeer te onttrekken, al zal daar ook eenig geld mee gemoeid zijn In het gymnastieklokaal van de oude op leidingsschool in de Wilhelminastraat is het afscheidsfeest gevierd van den heer F. J. Donker, die, na 50 jaar bij het onderwijs werkzaam geweest te zijn, waarvan ruim 40 op deze school, thans zijn welverdiende rust gaat genieten. Per rijtuig werden de heer en mevrouw Donker van hun woning naar de school ge bracht, waar de heer Donkersloot, het hoofd der school hen ontving. Mevrouw Donker werden bloemen aangeboden op een school bord prijkte een portret van den scheidenden onderwijzer. Het woord werd gevoerd door den heer V. Loosjes, voorzitter van het eere-coinité, den heer Weustink, inspecteur van het L. O. den heer F. Wentholt namens de oud-leer lingen, den heer J. Kuyper Jr., namens de collega's, mej. Berdenis van Bcrlekom, lid der schoolcommissie, mr. dr. I» Noback, den heer J.T. Josseling de Jong, president der oudercommissie, den heer Boes, oud-school opziener en den heer Th. Donkersloot, hoofd der school De heer Donker dankte allen voor hun woorden van hulde en belang stelling, waarna men nog langen tijd onder muziek en gezellige conversatie bijeen bleef. In de tooneelzaal der R.K. Militairen- vereeniging, Zoetestraat, wordt Donderdag- a.s. een openbare vergadering gehouden, ge organiseerd door het Blauwe-Maand-Comité. De welbekende tooneelclub „Victoria" zal op de planken haar kunst vertoonen, met het zeer mooie drama „De vreemde Vrouw", na dat de heer H.B. van der Sande in een korte toespraak de beteekenis der Blauwe-Maand- actie heeft uiteengezet. Deze vergadering, die te acht uur begint, zal zeker wel belangstel ling wekken. De toegang is vrij. In verband met de vele openbare bijeenkomsten ver vallen deze maand de gewone vergaderingen van Kruisverbond en Reddingsbrigade. Tot lid van de subcommissie voor Neder- landsche taal en letterkunde, belast met het examineeren van hen, die in 1926 een akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in de Nederlandsche taal en letterkunde (K VII), welke zitting zal houden te Amsterdam, is benoemd dr. F.A. Stoett, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, alhier. Bij de Amsterdamsche politie heeft zich - een 31-jarige diamantslijper aangemeld, die I verklaarde te Amsterdam voor een Haar lemsche firma beddegoed te hebben gele- Benoemingen in het Bisdom Haarlem Het 3e Internationaal Congres voor Red- dingswezen en Eerste hulp bij Ongelukken te Amsterdam, In 15 dagen van timmerman tof metse. laar. Een goed geslaagde proefneming. Uitvoering der Ouderdomswet, De bij dragen van het Rijk. Nederland een niet-permanenten zetel in den Volkenbond? Het onderzoek der Commissie van de ramp der Terscheling II niet op tijd. De overwerkvergunningen in de textiel industrie. De Nederlandsche delegaiie ter Volken- bondsvergadering. De zitting der Assemblée van den Vol kenbond gisteren geopend. Chamberlain en Briand zenden aan de Spaansche regeering een telegram nopens de houding van Spanje tegenover den Volken bond. Het antwoord van Primo de Rivera. In een bioscoop in Ierland ontstond brand; 47 personen zijn om 't leven gekomen. Spoorwegongeluk in Colorado; 15 dooden 50 gewonden. Te Kanton zijn Britsche mariniers geland, Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.; 765. Stilstand' Licht op. De lantaarns moeten morger worden opgestoken om 8.02. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 7 September. Hoogste Barometerstand 772.6 m.M. te Bearrits. Laagste Barometerstand 742.2 m.M. t« Ingoe. Verwachting van den avond van 7 tot den avond van 8 September. Meest matige Z. W. wind. zwaar be wolkt tot betrokken; waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. verd en het geïnde geld ten eigen bate te hebben aangewend. De man is ter nader onderzoek naar Haarlem gebracht. De heeren Klein, Peper, Boes en Maar- schall-Komin, leden van den Raad, steilen voor het verzoek door de inwonere van de Gortesteeg gedaan in te willige en te besluiten den naam Gortesteeg te veran deren in Gortestraat. B. en W. van Haarlem doen te weten, dat de American Petroleum Company, geves tigd te 's-Gravenhage in beroep is gegaan van hunne beslissing dd. 20 Augustus 1926, 7e afdeeling no. 1/379, waarbij haar ver gunning is verleend tot oprichting van een ondergrondsche benzinebewaarplaats met aftapinrichting, onderscheidenlijk in- en vóór het perceel aan de Nassaulaan* no, 11 kad. sectie C No. 6059, benevens het io genoemd perceel hebben van een electro motor van 2 P.K. voor het aandrijven vair werktuigen voor metaalbewerking. Den 12e Sep tember a.s. herdenkt het echtpaar M. van BuggenumG.H. Giebels, Dompvloetslaan 45, den dag waarop het voor 60 jaar in den echt werd verbonden. De bruidegom is 87 jaar en de bruid 86 jaar oud beiden genie ten een uitstekende gezondheid, alleen het loopen begint voor de oudjes wat moeilijk te worden de bruid leest alles nog zonder bril. Zondag j.l. is dit feest kerkelijk gevierd en werd de Hoogmis uit dankbaarheid tot hunne intentie opgedragen, daar op den eigenlijken feestdag, Zondag a.s., een gouden professie- feest van een der Eerwaarde Zusters wordt gevierd. Des morgens werd het diamanten echtpaar per auto van hun woning gehaald en naar de kerk gebracht, waar zij met hunne fa milieleden op gereserveerde plaatsen achter de Communiebank plaats namen. Na de H. Mis gingen de oudjes weder per auto huiswaarts, waar de buren ondertusschen de laan keurig hadden versierd met bloemen en een eere poort aan den ingang van hun woning ston- dfen bruidjes en pages, die bloemen strooiden. Vele buren hadden de vlag uitgestoken. De familieleden hadden de woning van binnen versierd. De Zeer Eerw. Heer Pastoor Pastoor van Niekerk en Kapelaan van Dijk kwamen het bruidspaar gelükwenschen. Ook vele particulieren verschenen ter receptie. Zondag a.s. wordt het feest in huiselijken kring gevierd, van vele zijden mocht het echt paar reeds cadeaux ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1