Nieuwe Haarlemsche Courant HAARLEM. Berichten uit onze vorige oplaoe. AAN ONZE LEZERS MN ONZE LEZERS DE SPAARKEBANK ONZE STINKENDE GRACHTEN Voorstellen van B. en W. P. L. M. KETTING, t Begrafenis P. L. M. Ketting, t Een vechtpartij op het Stationsplein. Een waarschuwing aan de Winkeliers. Jubileum. Latere Tram? De Gravesteenenbrug. GEMEENTEZAKEN P. Baretta. Schouwburg Jansweg. Firma Wed. L. de Jong, Kerkconcert. Steun aan de H. O. V. R.-K. Volksbond. Henri ter Hali's Revue. De verlaging der Taxi-tarieven. Mr. Ten Bokkei-Huinink. f De installatie van de Brandweerkazerne. BURGERLIJKE STAND. MARKTNIEUWS. De onrust in Spanje. Zal Primo de Rivera aftreden? Revolutie in Spanje? Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen De Koningin van Zweden. Arbeiderscongres te Stockholm. Geslaagde Kanaal-zwemtocht. De rebellie der artillerie officieren in Spanje. EEN MERKWAARDIGE ONTDEKKING. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 59.40 6.95 X'EENEN 35.— 66.75 54.75 48.20 9-35 7.45 23.— Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT tevreden zijt, zegt het anderen. Indien gij in een of ander opzicht niet tevreden zijt, zegt het óns. Razzia op rijwielen zonder belaslingmerk. >ooi/ig 321 41 Va 41-40 166 126 334 337 340 177 178 B 374 SVie Het is al weer een half jaar geleden, dat ■wij in een uitvoerig artikel aandrongen op wat intensere maatregelen om den stank onzer grachten tegen te gaan. Wij wezen toen op het onvoldoende spuien en bagge ren in onze grachten en drongen er op aan hier-.an meer werk te maken. Thans schrijven B. en W. dato 30 Augus tus j.l. (wat duurt de verzending van raadsstukken tegenwoordig weer lang!) het solgende aan den Raad en doen de vol gende daarmede verband houdende voor stellen: In afwachting van de resultaten van het door den Inspecteur van de Volksgezond heid, den heer Dr. G. Romijn, op last van de Regeering in te stellen onderzoek naar de oorzaken en de mogelijkheid tot bestrijding van den stank van singels en grachten bin nen deze gemeente, dient naar onze meening naast regelmatige verversching van het water te worden overgegaan tot het meer geregeld en stelselmatig doen verwijderen van dé modderlaag op den bodem van ge noemde wateren. Een en ander is te bereiken door de bag germachine, welke thans pl.m. 6 maanden in het jaar wordt gebruikt en daarna zoo mogelijk aan particulieren wordt verhuurd, alsmede de baggerlieden, welke bij afwezig heid van de machine uit de hand met den beugel gaan baggeren vóór riolen op ondiepe los- en laadplaatsen, meer dan voorheen, voor het regelmatig uitdiepen van de wate ren te benutten. Het zal dan echter noodig zijn, dat de gemeente bakken voor het ver voer van de specie aanschaft. Thans worden deze bakken gehuurd, hetgeen een weke- üjksche uitgave vordert van van pl.m. 80. Indien wordt gerekend op 44 weken werk baar weder per jaar, dan zou per jaar pl.m. 3520 aan bakkenhuur moeten worden uitgegeven. Gaat de gemeente echter tot aanschaffing van eigen bakken over, dan zal voor rente en aflossing slechts 2200, per jaar benoodigd zijn. De thans in gebruik zijnde stoom-sleep- booi, welke reeds geruimen tijd in slechten staat verkeert, dient naar onze meening te worden verhangen door een motorboot. Een motorboot biedt het voordeel slechts bedie- nmg van één persoon te behoeven, terwijl op een stoomsleepboot steeds twee perso nen, nl. een kapitein en een machinist, dienst moeten doen. Voor de instelling van een geregelden baggerdienst achten wij alzoo den aankoop gewenscht van 3 baggerbakken, alsmede van de zooeven bedoelde motorboot. Vervolgens deelen wij u mede, dat wij ten aanzien van het opvisschen van drijvend v uil in grachten en singels andere maatrege len wenschen te nemen. Het blijkt nl., dat het groote wateroppervlak hetwelk dage lijks binnen deze gemeente is af te schuimen, veel te groot is om met 2 werklieden goed te bewerken. Bij een andere methode van werken kan naar onze meening, zonder per soneelsuitbreiding, beter resultaat worden verkregen. Het komt ons gewenscht voor over te gaan tot aanschaffing van 2 ijzeren vischvletten, en deze te voorzien van een Ford-motor. Door het aanbrengen van een zijboordsschuifnet op die vletten, kan alsdan niet alleen in korter bestek een grooter watervlak worden afgevaren, maar kan ook het visschen, hetwelk thans uitsluitend met een handschepnet gebéurt, meer mechanisch worden verricht. In verband met het boven omschrevene stellen wij u .yoor in beginsel te besluiten tot aankoop van één motor-sleepboot, driq baggerbakken en twee-motorvischvletten, Een ontwerp-besluit is ter bekrachtiging hierbij gevoegd. Wij merken hierbij nog op, dat het voor nemen bestaat bij bekrachtiging van be doeld ontwerp-besluit, aan een technisch bureau voor scheepsbouw-aangelegenheden opdracht te verstrekken tot het ontwerpen van de noodige plannen en teekeningen, waarna aan uwen Raad een voorstel kan worden gedaan met betrekking tot de aan schaffing van een en ander. „Het Tarief", officieel orgaan van de fe deratie der werkgeversorganisatie in het Boekdrukkersbedrijf, bevat een portret en verschillende pagina's in rouwrand met ar tikelen gewijd aan het verleden week ont slapen lid, den heer P. L. M. Ketting te Heemstede. Aan deze bijdragen ontleenen wij onder staande beschouwing van den heer A. J. Janssen, secretaris van den R.K. Ver. van Nederlandsche Drukkerspatroons: Op middelbaren leeftijd, in de volle kracht van zijn arbeidzaam leven, vanuit zijn over drukken werkkring, is hij uit ons midden weggerxkt de Directeur van het Federatie- Burau, de heer P. L. M. Ketting. fndien ik hier eenige woorden aan zijn nagedachtenis wij^ dan is dit uit groote waardeering voor ae werkkracht en de bui tengewone wijze waarop de heer Ketting tijdens zijn leven zijn taak als Directeur ver vulde. D« heer Ketting had m.i. bijzondere eigen schappen, die hem zeer geschikt maakten voor zijn functie: scherpzinnigheid, men- schenkennis, tak van omgang met de leden en met het personeel van het bureau, bij zondere accuratesse, man van organisatie, algemeene ontwikkeling en bekend met het drukkersvak. Daaraan ging gepaard een groote liefde voor zijn taak, waaraan hij dan ook veel meer tijd besteedde dan zou kunnen geëischt worden. Hoewel ambtenaar van ons allen, vervulde de heer Ketting zijn taak op een wijze, die verre was van amb tenarij, op, een wijze die bewondering af dwong. Als secretaris der R.K. Vereeniging van Nederlandsche Drukkerspatroons en in meer dere andere functies, heb ik veel met den heer Ketting gecorrespondeerd en ook me nigmaal met hem gesproken. Daarbij bleef ook verschil van inzicht niet uit. Hoe meer men echter met den heer Ketting in aanra king kwam, des te meer ging men waar- deeren de wijze waarop hij zijn taak opnam cn vervulde, de strenge onpartijdigheid, die de overleden Directeur daarbij aan den dag legde. Het is geen bijzonder te ambieeren post directeur te zijn van het bureau eener or ganisatie als de onze. Immers velen gebrui ken het bureau slechts om eraan te richten alles wat men tegen de organisatie heeft cn de Directeur heeft (naast den Bonds- adviseur) de stooten op te vangen. Zoo ge makkelijk wordt dan de persoon met de zaak verward en de Directeur wordt de zonde bok. Daar werd onbillijkheid betracht jegens den Directeur. De heer Ketting vond echter ook in onze organisatie, die hij lief had, zeer goede ver houding onderling in de bestuurscolleges en degelijke en prettige samenwerking daar en in vele andere commission. Dat deed h<*~ aangenaam aah en gaf hem mede lust rot arbeidén naast betoonde waardeering, waar voor ook de overledene niet ongevoelig was, ofschoon deze nimmer gezocht werd. De heer Ketting heeft een buitengewone werkkracht aan den dag gelegd, waarin hi) niet gemakkelijk zal worden geëvenaard. Het Hoofdbestuur verliest in den heer Ketting een krachtigen steun, de organisatie een accuraat ambtenaar, aan wien zij door vele jaren trouwe plichtsbetrachting bij- Zonder veel verschuldigd is, het personeel yan het Bureau een voorbeeldig Directeur. Aan zijne nagedachtenis zij openlijk hulde gebracht en deze blijve in dankbare her innering bij ons allen. Hij ruste in vrede! Zaterdag is het stoffelijk overschot vai. den heer Ketting in den Alexanderpolder te Kraiingen in het familiegraf ter aarde be steld. (De vader van den overledene was in dertijd wethouder van Kraiingen). Toen de auto's met familieleden en vrien den uit Heemstede en Haarlem aan het sta tion Delftsche Poort te Rotterdam aankwa men was in een gereserveerde wachtkamer gelegenheid om aan de weduwe deelneming te betuigen. Daar ook sloten de belangstel lenden, v.elke van andere plaatsen gekomen waren, zich in auto's bij den rouwstoet aait. Achter een auto vol bloemen volgden ver tegenwoordigers van alle districten van de federatie van boekdrukkerspatroons, zelts uit Maastricht en Groningen, zoodat de rij volgauto's tol een indrukwekkend lange file aangroeide. Op het graf werd namens vrienden en be kenden gesproken door den heer F. H. M. v. d. Griendt, directeur van „de Spaarnestad,'1 namens de federatie van boekdrukkerspa. troons door den heer S. S. Korthuis, alge meen voorzitter en verder door den voor zitter van Rotterdam, den heer van Welsenïs en door den heer Duwaer, voorzitter van Amsterdam. De heer dr. M. Ketting, te Am sterdam, bedankte voor de betoonde belang stelling. Ongeveer kwart voor 12 gisteravond was het Stationsplein het tooheel van een ver woede vechtpartij tusschen enkele reizigers, die juist den trein van 11.20 uit Amsterdam hadden verlaten. Reeds in den trein schenen er woorden te zijn gevallen en oneenigheid te zijn ontstaan, in ieder geval, een tweetal reizigers werd door eenige andere, die zich snel naar den uitgang van het station had den begeven, opgewacht en nauwelijks was een der bewuste twee personen buiten ge komen of men werd handgemeen en er vie len gevoelige klappen. Omstanders, die tus- scbenbeide wilden komen, liepen eveneens enkele stompen en slagen op en niet dan onder hevig protest gelukte het eindelijk de vechtenden te scheiden, die zich daarop langzamerhand verwijderden. De politie, die inmiddels op de plaats van het gevecht was verschenen, hield bij het vertrek der par tijen een oogje in het zeil, om een nieuw ontbranden van de vechtwoede te bezweren. De Haarlemsche Handelsvereniging ver zoekt ons mede te deelen, dat verschillende personen te Schoten er werk van maken, ook bij Haarlemsche winkeliers bestellingen te doen, zonder daarbij het voornemen te hebben deze te betalen. Men zal dus in geval van eenigen twijfel verstandig handelen door het vragen van in lichtingen aan het Bureau van bovenge noemde Vereeniging, Nassauplein no. 1, tel. no, 10403. Den lsten October hoopt de heer H, M. Brockbernd, onderwijzer aan de St, .Jozef school, Nieuwe Gracht, den dag te herden ken, dat hij 25 jaar bij het onderwijs werk zaam is. Naar wij vèrnemen zijn döor de V. V, V, pogingen aangewend bij de directie der N. Z. H. T. M. om een latere tram dan 11.20 n.m. van Amsterdam naar Zandvoort te doen rijden. Zijn wij goed ingelicht, dan is het niet onwaarschijnlijk, dat deze pogingen met succes in den a.s. winterdienst worden bekroond. Dit zal een groot gemak voor de schouwburgbezoekers enz. zijn. De heer G. A. schrijft ons Met groote belangstelling las ik in de „N. H. Crt." van 4 Sept., dat door B. en W. een crediet is aangevraagd van f 1750 voor dehoognoodige herstellingen aan de Grave steenenbrug. Waar mij de toestand dezer brug bijzon der goed bekend is, en ik uit ondervinding weet, dat de brugwachters zeer vaak met groot gevaar werken, reeds meerdere malen ongelukken plaats hebben gehad, daar acht ik dit bedrag niet te hoog geschat, althans wanneer een afdoende verbetering zal wor den aangebracht. Doch voor het laatste be staat m.i. weinig kans. De brug is, zooals terecht in de ,,N. H. Crt." van 30 Aug. werd opgemerkt, een sta in den weg de doorvaart is veel te smal, en de|brug veel te hoog, zoodat de dienstdoen de brugwachters hun hulp moeten verke nen om alle mogelijke voertuigen over het hoogtepunt der brug te krijgen. Wanneer de voorgestelde verbeteringen zullen worden aangebracht, zal eveneens spoedig .een post moeten worden uitgetrokken voor vernieuwing van leuningen en afsluit hekken, daar ook deze dringend om ver nieuwing vragen en met allerlei lapmidde len vastgehouden worden.Rekent nog daarbij de post voor jaarlijksch onderhoud, dan vraag ik mij afWaarom niet eindelijk ver andering gebracht, in een toestand die al jaren om verbetering roept en geen nieuwe brug gemaakt Waar ons Gemeentebestuur een open oog heeft voor de verbinding met de nieuwe wijken, daar is het ook noodzakelijk dat het bruggen-vraagstuk van het Spaarne een goede oplossing erlangt. Een nieuwe brug in plaats van de Gravesteen en een brug over de Bak kerstraat, en wij zijn voor jaren van onnutte uitgaven voor reparatie af. en tevens van twee groote hinderpalen van het verkeer. Bij de eindafrekening van het bouwplan van 50 woningen, te bouwen door „Onze Woning" is gebleken dat, vooral tengevolge van meerder renteverlies tijdens den bouw, de stichtingskosten ad 148.000, ongeveer 5300 meer zullen bedragen dan geraamd is. B. en W. stellen daarom voor genoemd bedrag van 148.000 met f 3500 te verhoo- gen. B. en W. stellen voor, tot tijdelijk leer- aar in de natuurkunde aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs te benoemen Drs. H. J. Blikslager, te Heem stede» Naar aanleiding van een verzoekschrift der Federatie van Haarlemsche Woning- bouwvereenigingen, hebben B. en W, een onderzoek ingesteld naar de wenschelijkheid van uitbreiding der Gem. Ontsmettingsdienst met een afdeeling blauwzuurgas, ter ont smetting van woningen en meubelen. B. en W. stellen nu voor tot dit doel een bedrag van 600 ter hunner beschikking te stellen. De weduwe J. N. Zandvoort te Alk maar heeft, twee huizen in de Haasstraat ka dastraal sectie D, nrs. 4289 en 4290, inver- band met de plannen van verbreeding van deze straat, aan dc gemeente ten verkoop aan geboden voor 3000. B. en W. achten dezen prijs te hoog en stellen voor niet in te gaan op genoemde aanbieding. Alhier is aan de.gevolgen van een operatie op 62-jarigen leeftijd overleden de heer P. Baretta, magazijnchef bij de controle op den aanmaak van post- en andere rijks waarden. In genoemde functie heeft deze ambte naar het Rijk vele diensten bewezen. Het is directie van den Schouwburg aan den Jansweg mogen gelukken een abonne ment-serie te kunnen openen van 10 voorstel lingen waarin opgenomen zijn „Het Rott. Hof stad Tooneel,' dir. Cor. v.d. Lugt Melsert, „Het Vereenigd Tooneel," dir. Verkade en Verbeek, „Het Schouwtooneel," dir. Musch en v. d. Horst, „De Speeldoos," dir. C. v. Kerckhoven. Terwijl deze gezelschappen zoowel als bui- tenlandsche gedurende dit seizoen den schouw burg meerdere avonden zullen bespelen. Op 14 Sept. a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat de zaak van de firma L. dc Jong gesticht werd in perceel Groote Houtstraat 89. De vader van den tegenwoordigen ex ploitant begon in 1876 de zaak als koper en blikslager (leverde o.a. het koperen hek in de Spaarnekerk). Langzamerhand veran derde echter, met den tijd, de zaak, totdat dc koperslagerij geheel werd opgeheven. De tegenwoordige eigenaar beheert sinds 1909 den winkel, die geleidelijk zich ont wikkelde tot dén tegenwoordigen staat. Op 14 Sept. Zal tevens de heer J. J. Balm zijn 50-jarig dienstjubileum bij de firma vie ren. Hij zal op dien dag in het gebouw der firma, Gr. Houtstraat 8284, recipieeren van 11 tot 12 uur voorm, en de jubileerende fir ma op denzelfden dag van drie tot half vijf namiddag. Peltenburg Van Tulder Andnessen. Op Vrijdag 10 September a.s. wordt door Mia Peltenburg, Louis van Tulder en Hen drik Andriessen het jaarlijksche concert in de Groote Kerk, alhier, gegeven. Zooals al tijd zal ook ditmaal het concert bijzonder zijn door de uitmuntende samenstelling van het programma. Volgens mededeeling van de artisten aan bet concertbureau zal op dezen avond een begin gemaakt worden met de uitvoering van een lang gekoesterd plan, waarvan de verdere uitwerking is bestemd voor de abonnementsconcerten in het ko mende seizoen, namelijk de voordracht van het Spanisches Liederbuch van Hugo Wolf, Op het aanstaande kerkconcert zullen de geistliche Lieder uit het Spanisches Lieder buch worden gezongen. Bovendien zingt Mia Peltenburg de groote hymne „Wenige wissen das Geheimnis der Liebe" van Die- penbrock, terwijl Hendrik Andriessen orgel- soli speelt van César Franck en Bach. Door de muziekvereenigingen „Excelsior", „Harmonie Crescendo", Laurens Coster," Politie fanfarekorps en Tramfanfarecorps „Voorwaarts" en „Willen is Kunnen", is voorgesteld eenige verplichte concerten van de H. O. V. in den Hout tegen geringe ver goeding over te nemen om de H. O. V, ge legenheid te geven te trachten in andere plaatsen engagementen af te sluiten, waar door zij haar financieële positie zou kunnen verbeteren. Reeds werd door de H. O. V. verzocht de concerten op 9 en 16 Sept. a.s. Over te nemen, hetgeen door B'. en W. werd goed gekeurd. Deze concerten zuilen worden gegeven door „Excelsior" en Laurens Coster." Tot leden van het Hoofdbestuur van den R.-K. Volksbond zijn gekozen de heeren N. de Bie en B. de Leeuw. Tot den laatsten avond toe heeft Henri Ier Hall's Revue uitverkochte zalen ge lrokken wat het betoog onderstreept, dat Henri ter Hall te weinig voorstellingen in Haarlem geeft. Waar de Revue met zoo groot succes reeds van Januari af te Rot terdam, Amsterdam, Den Haag en andere plaatsen geloopen heeft, daar is het over bodig nog eens het spel der acteurs, den rijkdom der costuums, en de harmonie der decors te prijzen. Laten wij Buzeau, de Köhler's en alle acteurs en actrices een hartelijk tot weerziens toeroepen in het volgende seizoen. De heer Buzeau, „Roosje", de heer Kohier en mejuffrouw Sophie Kohier wer den op den laatsten avond in Haarlem met bloemen gehuldigd. Er werd echter bij de huldiging niet gesproken. Door B. en W. is aan de houders van taxi's in Haarlem een mededeeling gezonden, waarin tegen 1 Januari 1927 een door B, en W. op te leggen aanzienlijke verlaging der taxi-tarieven in het vooruitzicht wordt ge steld in ruil voor een door hen te verleenen vergunning om met taxi's te slationeeren. Hieromtrent wordt door B, en W. de opinie van de taxi-houders gevraagd. Hedenmiddag te 1 uur had op de Alge- meene Begraafplaats te Heemstede de be grafenis plaats van het stoffelijk overschot van Mr. Ten Bokkei-Huinink, kantonrechter van Haarlemmermeer. Aanwezig waren vele autoriteiten, o.a. de president, de Officier van Justitie Mr. Hoyer an de griffier van de Haarlemsche Recht bank, de waarnemend kantonrechters mr. H. P. Schaap, en mr. R. Koen, verder mr. Avis en mr. J, F. Hoeffelman, respectieve lijk griffier en ambtenaar van het Kantonge recht te Haarlemmermeer, de waarnemend kantonrechters mr. J, G. Bijl, ingenieur van den Haarlemmermeerpolder en mr. J. N. Oggel. Het woord werd gevoerd door Mr. Avis, die den overledene prees als een edel mensch en een stoer werker. Daarna sprak ds. Eijkman, een neef van den overledene. In tegenstelling met het egoisme van deze dagen, aldus spr., was de overledene ie mand, die ten volle het gebod der naasten liefde onderhield. Ten laatste sprak de broer van den over ledene en dankte allen voor de laatste eer aan den overledene bewezen. B. en W. schrijven aan den raad: In de raadsvergadering van 24 Maart j.l, werd in beginsel besloten om het gebouw aan de Gedempte Oude Gracht Nrs. 131 en 133, hetwelk in gebruik is bij de Buitenge wone school voor lager onderwijs en bij den Keuringsdienst voor waren, te bestemmen tot oefenschool c.a. voor de Brandweer. In verband met dat besluit is overgegaan tot ontruiming van een lokaal in dat ge- houw, teneinde aldaar te kunnen onaerDren- gen den eentralen post van de nieuwe brand- alarmeerinrichting. Van Rijkswege zal daar ter plaatse worden opgesteld een telefooncentraalpost voor 10 aansluitingen, 2 accubatterijen, 1 omvormer voor wekstroom en laadstroom van de ac cumulatoren en een 3-tal schakelborden, onderscheidelijk voor accumulatorenlading, voor het instellen van den omvormer en voor de centrale werkinrichting. Op deze wekinrichting zal worden aangesloten het leidingnet bestaande uit 6 kringen (met uit breidingsmogelijkheid tot 10) waarin zijn opgenomen 70 brankwekkers, 16 telefoon toestellen en 4 wekkers bij de Stafleden van het korps brandblusschers voor het controleeren van de alarmeering. De schakeling van dit net is zoodanig ge dacht, dat ook bij enkelvoudige draadbreuk in het leidingnet een goede werking verze kerd is, terwijl deze draadbreuk automatisch wordt gemeld. Zulks geschiedt door onder breking van den z.g. ruststroom, waartoe o.m. de hiervoorgenoemde batterijen noodig zijn. Ook aardsluiting van eenige betee'ke- nis wordt automatisch gesignaleerd. Het wekken van de kringen geschiedt normaal met den omvormer welke is aange sloten op het stadsnet. Bij storing hiervan kan het wekken geschieden met behulp van een hand-generator. Door middel van op het schakelbord aangebrachte schellen kan het bedienend personeel de alarmeering controleeren. Op den telefooncentraalpost zullen wor den aangesloten de 4 telefoontoestellen van de Stafleden. Deze toestellen zuilen der halve niet worden opgenomen in eerderge noemde kringen. De schellen van deze toe stellen gaan over waneer over de 2 aanslui tingen onder No. 15333 brandmeldingen bin nen komen. Meeluisteren bij deze brandmel ding, alsmede wekken van den cenlraalpost is met deze toestellen mogelijk. De Voor rekening van de gemeente ko mende installatie-kosten worden geraamd op 4000.Het komt B. en W. gewenscht voor deze kosten ten laste te brengen van den gewonen dienst, en wel verdeeld over 4 jaren. Voor het gebruik van een en ander zal de gemeente per jaar aan het Rijk heben te vergoeden een bedrag van 3000.onder werk bedrag begrepen is een som, welke per jaar vermoedelijk zal moeten worden uitgegeven, voor verplaatsing van toestel len wegens verhuizing van gebruikers. Het onderhoud van de brandaralmeennrichiing geschiedt van Rijkswege. Voor het verrichten van eenig timmer-, verf- en stucadoorswerk in het lokaal alwaar de centrale post van dc brandaralmeer- inrichting zal worden ondergebracht, als mede van vloerbedekking, gordijnen, meubi lair, benevens voor den loop van dit jaar benoodigde brandstoffen is in totaal een "be drag van 1275.— noodig. Vervolgens deelen B. en W. mede, dat voor de bediening van de alarmeerinrichting noodig zijn een nachtwaker, benevens twee vrouwelijke krachten (tevenst ypistes) voor den dagdienst (van v.m. 6 uur tot mm. 10 uur), eu voorts één invaller wegens vrije Zondagen, verlof en ziekte. Aan den nacht waker zou een loon van I 150per maand kunnen worden toegekend, en aan de vrouwelijke krachten ieder een loon van 100.— per maand. De kosten van ver vanging van gemelde krachten zijn te ramen op gemiddeld 50.per maand B. en W. merken hierbij op, dat zij voor genoemde betrekkingen in de eerste plaats in aanmerking wenschen te doen komen eenige bij de personeel-reserve onderge brachte ambtenaren, thans werkzaam bij den dienst voor de lichamelijke opvoeding. Mochten uit de personeel-reserve niet alle gewenschte krachten kunnen worden ge nomen, dan zal na .oyerleg roet den Direc teur van den gemeentelijken dienst der werkloosheidsbestijdlng in de alsnog te ver vullen vacatures worden voorzien. De kosten van bediening, bedragende f 4800 per iaar, zijn voor 1926 te ramen op 1600.—. B. en W. stellen daarom voor, hun machti ging tot de uitgave dier gelden te geven. Geboren: 3 Sept. K. J. Bonnema—de Groot, d. A. v. DamSwart, d. H. H. Officier—Dortmundt, z. 4 Sept. J. M. Woudenberg—Jonker, d. C. E. Visser— Mourer, z. M. TrompHoogeboom, d. 5 Sept. T. J. MelchiorKleiniet, z. C. G. Boukesv. Waard, z. E, P. v. Mierlo Bcersma, z. A. v. Dijk— v. d. Pol, z. L. Serné—Goor, z. Overleden: 2 Sept. A. M. Aardenburg Stam, 33 j., Kamperlaan 4 Sept.: P Ba retta, 62 j„ Duvenvoordestraat. P. W„ 2 mnd., z. van F. G. Zijm, Kamperlaan A. E. v; DamFibbe, 66 j. Tetterodestraat 5 Sept.: J. J. Verzijlenberg, 79 j„ Bakker straat E. den Hertog, 75 j„ Wagenweg D. Stamv. Hof, 65 j„ Kamperlaan. AMSTERDAM, 6 Sept. Veemarkt. Aan gevoerd: 460 vette koeien 1.041.05, f 0.861J04, 7086 ct„ mindere soorten 62 70 ct.,'150 melk- en kalfkoeiën 325 500, 134 vette kalveren, 2e kwal. 8088 ct„ 3e kwal. 68—70 ct., 88 nuchtere kalveren f 814, 172 schapen 2642, 600 varkens Holl. 9495, 93-94, vette varkens 88-92 ct., 25 paarden 100250. MADRID, 6 Sept. Officieel zijn de decre ten gepubliceerd, waarin de Staat van beleg voor geheel Spanje wordt geproclameerd en alle artillerie-officieren, behalve in Ma rokko, geschorst en vervangen worden door reserve-officieren. De Regeering deelt voorts mede, dat de bevelhebbers der artillerie de kolonel en commandant van het regiment te Segovia en alle officieren van de 11de en 12de regimenten, gearresteerd. Bij de an dere wapens is de discipline gehandhaafd. Verschillende onderwerpingen hadden plaats, n.l. te Barcelona, waar, nadat de cavalerie de artillerie-kazernes omsingeld had, de artillerie-officieren zich onderwier pen. Het is nergens tot bloedvergieten ge- komen. PARIJS, 6 Sept. Telegrammen uit Madrid melden, dat de toestand in Spanje uiterst precair is. Het is niet uitgesloten dat Primo de Rivera gedwongen zal worden af te tre den. Als zijn eventueele opvolger wordt ge noemd, generaal Magez, de Spaansche ge zant bij 't Vaticaan. BERLIJN, 6 Sept. Te Genève verluidt, dat Chamberlain een telegram ontvangen heeft, waarin gemeld wordt dat in Spanje revo lutie uitgebroken is, (Wij geven dit telegram van den Duitschen draadloozen dienst slechts volledigheidshalve en onder alle voorbehoud. De berichten uit Spanje zijn momenteel moeilijk te controleeren Red.) De Parijsche „Ere nouvelle" meldt boven dien dat sinds Zaterdagavond alle Spaansch- Fransche telefoonverbindingen verbroken zijn. STOCKHOLM, 6 Sept. De gezond heidstoestand van koningin Victoria is de laatste weken verbeterd, doch blijft nog ernstig. II, M. zal binnen enkele dagen naar een sanatorium in Baden-Baden vertrek ken. STOCKHOLM, 6 Sept. Het congres der Nationale Arbeidsorganisatie, dat te Stock holm is bijeengekomen, heeit een resolutie aangenomen, waarin de 8 uren-dag en wer kloosheidsverzekering worden aanbevolen, doch de wet inzake de verplichte arbitrage afgewezen wordt. Hut congres besloot, de mogelijkheden van sympathie-stakingen te beperken. LONDEN, 6 Sept. Kolonel Freyberg heeft zijn Kanaalzwentocht gister moeten opge ven r.a een strijd van 9 uur tegen de zeer ruwe zee. De Fransche zwemmer George Michel gaf Zaterdag z'n pogingen reeds na 2 uur op. LONDEN, 6 Sept. Reuter meldt uit Gibral tar, dat de te Cadiz stationeerende oorlogs schepen de rebelleerende artillerie-officie ren steunen. Een dergelijke toestand zou te te Barcelona heerschen. Men herinnert zich misschien nog den ver bitterden strijd, indertijd in de ortgeloovi- ge wetenschappelijke kringen gevoerd, be treffende de vraag of inderdaad Petrus, de eerste Paus, wel ooit in Rome verblijf had gehouden. Er waren onder de protestantsche godgeleerden enkele kopstukken die dit feit gladweg ontkenden. Thans blijkt uit opgra vingen, sinds 1915 in de kerk van St, Se- bastien ondernomen,, dat niet alleen de li chamen der eerste apostelen na hun mar teldood onder Keizer Nero eenigen tijd in de crypte der St, Sebastien kerk hebben gerust, doch tevens is het zelfs waarschijn lijk, dat de zoogenaamde „apostolica Sedes" van toen zich op de plaats bevond of in de onmiddellijke omgeving der plek waar la ter de eerste Christenen de lichamen der eèrste apostelen na hün marteldood in het graf neerlegden. Reeds had Paus Damascus in de Vde eeuw na Christus op deze tijdelijke begraafplaats der beide H, Apostelen gewe zen, doch in wetenschappelijke kringen werd aan dit document alle geschiedkundige waar de ontzegd. Thans blijkt uit de gedane op gravingen op onomstootelijke wijze, dat de door Paus Damascus in de Vde eeuw ver melde bijzonderheden yan een tijdelijke rust plaats der lichamen van Petrus en Paulus on middellijk ha bun marteldood onder de re geering van Keizer Nero, historisch juist zijn. Nieuw ontdekte opschriften voor de primi tieve grafmonumenten der eerste Christe nen alsmede de op de sarcophagen voorko mende verzoeken om gebed aan een of an deren heiligen „martelaar" bevestigen op af doende wijze de beweringen der overleve ring, volgens welke de lichamen van de H. Apostelen Petrus en Paulus, na hun mar teldood eerst werden begraven op de plaats zelf waar ze waren terecht gesteld; dé H. Petrus op dé plaats waar zich thans het Vaticaan bevindt, de H. Paulus op de Via Osta, buiten Rome's muren. Wij weten thans met besliste zekerheid dat de lichamen der beide apostelen later werden overgebracht naar de catacomben van St, Sebastiaan, en dat de eerste Christenen gewoon waren om in deze catacomben, op een altaar loven de relikwieën der Heiligen, opgericht, dc H. Ge heimen te vieren. De onderzoekingen in de zen zijn nog pas in een beginstadium en worden uitgevoerd door het Pauselijk Ar cheologisch Genootschap, waarvan een be kend Fransch archeoloog, in een korte en zeer interessante studie de resultaten in het leert heeft samengevat 1). Wie weet welke verrassende ontdekkingen voor de geschie denis der apostolische Kerk deze onderzoe kingen ons nog brengen zullen. 1) H. Chéramy, Saint-Sebastien, hors le Murs. Maison de la Bonne Press, Paris. 7 September EERSTt LAATSTE KOERS KOER S BERLIJN PARIJS i 7.40 BRUSSEL - LONDEN 12.1 U/a STOCKHOLM KOPENHAGEN 66.30 OSLO i BAZEL NEW-YORK i 2.491/2 ROME PRAAG WARSCHAU 442e STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 6 SeptentB-zr. 4e klasse le lijst. Hooge prijzen. 19019 1000. 13710 ƒ400. 3315 ƒ200. 3221 10957 11968 13333 100. Prü'eti van j 65. 9 17 42 110 146 389 446 475 479 538 539 559 573 580 610 634 672 902 906 953 986 1149 1240 1353 1408 1409 1433 1533 1633 1709 1760 1815 1851 1856 2006 2008 2033 2034 2076 2096 2104 2119 2138 2147 2197 2309 2319 2337 2375 2376 2398 2419 2422 2462 2483 2502 2507 2565 2606 2727 2738 2769 2773 2825 2828 2850 2896 3014 3087 3090 3178 3205 3346 3353 3370 3407 3420 3466 3514 3556 3568 3642 3648 3727 3894 3902 3909 3916 3936 4009 4043 4109 4116 4130 4218 4268 4298 4323 4379 4388 4397 4399 4400 4472 4512 4527 4554 4580 4595 4648 4859 4984 5007 5056 5132 5223 5284 5337 5350 5526 5546 5579 5623 5654 5655 5714 5744 5771 5779 5825 5973 5984 5996 6028 6034 6077 6278 6311 6344 6498 6652 6659 6721 6818 6850 6897 6945 7005 7024 7053 7095 7123 7174 7217 7276 7352 7363 7427 7569 7681 7698 7717 7740 7750 7759 7810 7812 7849 7857 7881 7902 7949 7990 7999 8022 8125 8203 8225 8274 8313 8384 8409 8448 8454 8567 8578 8613 8701 8704 8764 8786 8792 8808 S818 8917 9044 907c, 9092 9105 9119 9128 9152 9166 9181 9185 9319 9379 9413 9440 9486 9510 9563 9572 9611 9644 9737 9767 9798 9883 9894 9906 9924 9930 9939 9959 9996 10017 10021 10055 10067 10084 10093 10118 10148 10200 10278 10353 10570 10586 10657 10676 10737 10776 10784 10786 10865 10947 11013 11026 11145 11161 11378 11386 11452 11469 11470 11486 11508 11539 11605 11629 11665 11697 11705 11709 11792 1179,8 11832 11842 11852 11866 11870 11973 11976 12007 12084 12102 12138 12150 12234 12239 12406 12452 12516 12603 12625 12702 12,827 12955 12970 12974 12985 13015 13069 1.3174 13204 13271 13272 13409 13430 13525 13536 13586 13595 13676 13700 13726 13764 13782 13784 13788 13795 13806 13897 13981 14034 14079 14190 14222 14272 14324 14346 14405 14430 14448 14477 14503 14548 14553 14569 14660 14698 14776 14868 14876 14969 14977 15036 15061 15078 15121 15151 15161 15272 15316 15350 15389 15397 15424 15597 15663 15711 15851 15930 15951 16007 16026 16Ö73 16144 16161 16189 16259 16269 16277 16324 16363 16388 16432 16456 16480 16490 16494 16506 1.6535 16554 16624 16631 16688 16746 16772 16780 16826 16847 16865 16906 16968 169S2 16991 17025 17099 17124 17202 17212 17227 17230 17240 17243 17246 17279 17.321 17389 17475 17502 17535 17553 17556 1762,8 17665 17718 17800 17833 17914 17941 17953 17964 17969 18030 18075 18104 18158 J8191 18238 18244 18351 18392 18397 18412 18504 18529 18537 18552 18579 18580 18583 18656 18664 18750 18755 18769 18795 1SS32 18853 18990 19072 19089 19119 19234 '19281 19313 19320 19323 19365 19425 19474 19549 19579 19582 19636 19669 19684 19727 19731 19764 19789 19795 19905 19935 19941 19945 19977 20008 20009 20045 20074 20075 20112 20137 20161 20169 20183 20227 20263 20363 20424 20477 20484 20501 20535 20627 20714 20826 20888 20986 Er zijn er nóg altijd, dié, ofschoon liet jaar J al in zijn tweede helft is" én ondanks velé controles, het aanschaffen van een rijwiel- belastingmerk hebben uitgesteld. Daarom wordt nu en dan de controle herhaald.. Maandagmorgen al in de vroegte waren alle drukke verkeerspunten weder bezet door belasting-ambtenaren en politie-agen- ten, die onverbiddelijk varen in hun optre den. Aangevoerde verontschuldigingen wer den van de hand gewezen en de rijwielen, waaraan het belastingmerk niet op de voor geschreven wijze was bevestigd of in het ge heel niet van een geldig merk voorzien wa- ren, werden in belag genomen. In de ochtenduren was de vangst al groot. Velen moesten hun rijwiel afstaan, dat slechts werd teruggegeven, nadat ten accijns- kantore in het Ó.I. Huis, voldoende gelde lijke zekerheid was gesteld of wel het delict door het betalen der boete, was afgedaan. De controle die mede is gericht tegen hej gebruik van valsche merken, gaat nog voort. 5% Nederland 1919 !011/4 <0ii/4 4% Nederl 1911 1031 1031/g 6% Nederland 1923 1001/i(j 7% N.-l. 1921 A.. 1005/g «005/g 6% N.-1. 1923 D.. 1043/8 1043/g Oude Vaart 51 1 49 l dito Gem. Eigend Mij. „Nederland".. 183 185 Scheepvaart-Unie 1821/2 Rotterd Lloyd 165 168 2303/4 230 97l/4 97 Holl. Stoomboot 551 H. V. A 689 691 Java Cultuur 581 380 Jurgens gew. 1651/g «651/a Koloniale Bank 221i/2 2243/4 Indische Bank 18012 182-3 Ccrt. Handel Mij 1641/2 165sa '641/4 Phoenix 96i/4 Geconsolideerde 175 Kon Olie 3883/4 387i/3 '511/a I5G/4 Marine comm. 87/36 85/s Vorstenlanden 188 188-9 Actions id 174 178 Com p. Merc. Arg 1 Poerwoderjo 1281/, Oude Deli 4301/a 434/12 4281/2 433 460 459i/2 A'dam Rubber 3331/4 Serbadjadi Wai Sumatra 289 Dordtsche Petr. 3763/4 Southern Rails 126l/2 129l/2 1641/, 165 10#/, 60°/16 505/w Comm. Maxwel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2