Radio-Omroep. Misdaad en Boete Minister Francqui heeit tegenover de pers een verklaring afgelegd omtrent den financieelen toestand van België. De zevende zitting van de Assemblée van den Volkenbond is gisteren te Genève geopend. Spoorwegongeluk in Colorado. Vijftien dooden; 50 gewonden. Een telegram van Chamberlain en Briand inzake de houding van Spanje ten opzichte van den Volkenbond. Het antwoord van Primo de Rivera. Onder de Radio-berichten: ln een dorp in ferland raakt een bioscoop In brand; 47 personen verloren het leven. De Volkenbondsvergadering gisteren met een rede van Dr. Benesj geopend. Nintsjitsj voorzitter. Spanje niet aanwezig. De politieke toestand in Spanje. Een incident te Pamplona. De commissie uit het kabinet heeft gis- fcrenmiddag bij haar bijeenkomst met de vereeniging van mijneigenaars deze vereeni- ging uitgenoodigd van de districtsvereeni- gingen van mijneigenaars een mandaat te verkrijgen om onderhandelingen aan te gaan op nationalen grondslag. GEM. BUITENL. BERICHTEN. FEUILLETON. BINNENLANDSCH NIEUWS. Uit de R. K. Staatspartij. Inkrimping van den Belgischen Douanedienst. Uitvoering van de Ouderdoms wet. Het 3de Internationaal Congres voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken. Overwerkvergunningen in de Textielindustrie. De Nederlandsche delegatie ter Volkenbondsvergadering. Nederland een niet-permanenten zetel? De ramp van de Terschelling H. M. de Koningin-Moeder. Het conflict in de Engel- sche mijnindustrie. Het aanbod van baakier Loewenstein. Omtrent het aanbod van den bankier Alfred Loewenstein, die vijftig millioen dollar, zonder interest voor drie jaren ter beschikking der Belgische regeering zou ge steld hebben, is der regeering nog niets be kend, schrijft de „Standaard". Een ver trouwensman van den heer Loewenstein zou echter Zaterdag een onderhoud met minis ter Francqui hebben gehad. De „Courrier de la Bourse" die dit aan bod bespreekt, schrijft hierover Het is een vorstelijke vrijgevigheid, dit af stand doen voor een aantal jaren van den interest eener som die gelijk staat met 1 3/4 milliard francs papier. Het aanbod is be kerend en welke Staat die in geldnood ver keert zou zich door zulke gemakkelijke voor waarden niet laten verleiden. Voor een par ticulier ware het een weergaloos geluk en toch, voor den Staat, is het een gevaar. „De Staat zou de fondsen niet kunnen ge bruiken, zonder te riskeeren op den verval dag heel de nationale economie in gevaar te brengen. „Het is niet mogelijk een munthervorming te baseeren op eene leeniug op korten ter mijn, op een soort verhooging der vlottende buitenlandsche schuld. Er zijn jaren noodig om het werk, dat men aangevangen heeft, te consolideeren. „Wie zou het durven wagen eene operatie aan te gaan, die ons binnen twee of drie jaar zal verplichten bij ongeveer 2 milliard terug te geven, op het oogenblik dat het land zich nog midden in het werk van herstel der fi nanciën zal bevinden. „De Staat kan niets duurzaam onder nemen met een leening op korten termijn, telfs zonder interest. Als er quaestie moet zijn van een leening, dan kan het enkel een geconsolideerde leening zijn, op 15 jaren minstens. Die termijn is de kortste die wij kunnen aannemen. Zonder die uitbreiding is het aanbod volstrekt onaanneemlijk." De financieele toestand in Belgie. Minister Francqui heeft Vrijdagmiddag *an de pers de volgende verklaring over den financieelen toestand afgelegd Toen de regeering aan den koning de conversie van de schatkistbiljetten in pre ferente aandeelen van de Nationale Maat schappij der Belgische Spoorwegen voor stelde gaf zij de hoop te kennen, dat de gan- sche bevolking de uiterste gewichtigheid van dien maatregel zou inzien en er de verwezen lijking van vergemakkelijken. Het publiek heeft ten volle onze ver wachting beantwoord 95 van de schat kistbiljetten, die in handen van particulieren waren, d.w.z. nagenoeg het gansche quantum, werd tegen spoorwegaandeelen ingeruild. De Belgen hebben derhalve het oor aan den oproep van de regeering geleend, alhoewel we onze alarmkreet noodzakelijkerwijze had den moeten dempen, ten einde een ramp te voorkomen. Had men trouwens, bij een ambtelijke ver klaring moeten bekend maken, dat de re geering eerlang genoopt zou zijn nieuwe bankbiljetten te drukken, ten einde aan de al talrijker wordende vragen tot terugbetaling van de in omloop zijnde schatkistbiljetten te voldoen, welken pijnlijken indruk had zulks in Belië èn in het buitenland niet ver wekt Had men vernomen, dat de regeering op het punt stond haar toevlucht tot een stelselmatige inflatie te moeten nemen en alzoo de al snellere daling en de definitieve iepreciatie van den franc, den ondergang der ipaarders en de ellende van de gezamenlijke bevolking had uitgelokt, welke rechtmatige ontroering had die tijding niet teweegge bracht. En nochtans, dreigde voor nauwelijks een paar maanden dit somber vooruit zicht zich te verwezenlijken in drie maanden tijds had men binnenlandsche schatkistbil jetten voor een bedrag van circa een half milliard moeten terugbetalen. Achten we ons golukkig dat de bevolkiqg ondanks de zorg waarmede men diénde te verzwijgen wat «ie openbare meening had kunnen radeloos maken, instinctmatig het gevaar heeft bevroed, waarmede het land be dreigd was en hen, die de machtsverantwoor- delijkheid mits de volkomen.^ medewerking van allen op zich hadden genomen, heeftt gevolgd. De gevolgen van die samenwerking bleven niet lang uit het pond sterling, dat voor zes weken tot 250 frc's. was gestegen, is heden tot 150 frs. gedaald, wat een vermindering van ruim 40 uitmaakt, welke met een even redige wederverhooging van eikeens fortuin gelijk staat. De gevaarlijkste kaap, die we te hoven hadden te komen hebben we omgezeild we kunnen nu ruimer ademen Beduidt dit, dat we ons niet verder meer hoeven in te spannen Hoegenaamd nietEr blijven nog zeer ernstige bezwaren uit den weg te ruimen Gelukkig zal er te dien einde geen verder offer van de bevolking worden geëischt. Door de nieuwe belastingen te betalen en de lui zetten der schatkistbiljetten aan te nemen, heeft deze het hare tot 's lands financieel herstel bijgedragen men zal haar geen an dere inspanning meer vragen. Dit kunnen we stellig bevestigen. Wat hen betreft, die in het geniep en uit bocsheid tegenstrijdige geruchten verspreiden, ze zijn slechte bur gers, die een strenge straf verdienen. Het ge recht is gewapend om ze te vervolgen en al len, die 's lands herstel betrachten, feehoo- ren deze gemeene lui aan te klagen. Met voldoening mogen we den uitslag van onze eerste inspanningen boeken, uit slag grootendeels verschuldigd aan de pa triottische medewerking, welke de bevolking' ons ruimschoots heeft verstrekt. Dit laat toe de beste verwachtingen op vaste gron den te bouwen. Wil men hetzelfde vertrouwen aan de re geering verder betoonen en met dezelfde gelatenheid de onontbeerlijke bezuinigingen verder aanvaarden, die we verplicht zijn op te leggen en allen moete* trachten te verwe zenlijken, zoo kunnen we den goeden afloop verzekeren van het werk, waaraan we ons hebben gewijd. De zware moeilijkheden, die achtereenvolgens opreizen zouden we mogen het thans bekennen ons nu en dan hebben ontmoedigd, indien we de ze kerheid niet hadden gehad gesteund te zijn door alle eerlijke en rechtzinnige zielen uit onze kloekmoedige bevolking. Dat deze ons haren steun blijve verstrekken en de gun stige afloop laat geen twijfel over. De Assemblée geopend. De zevende zitting van de Assemblée van den Volkenbond is gistermorgen te Genève geopend onder voorzitterschap van Benesj, waarnemend voorzitter van den Raad. De eerste twee dagen zullen waarschijnlijk ge wijd zijn aan formeele aangelegenheden de belangstelling concentreert zich echter op de verkiezing van nieuwe tijdelijke Raads leden. De houding van Spanje tegenover den Volkenbond. Op een telegram van Chamberlain en Bri and, waarin zij er op de hartelijkste, maar ook op de ernstigste wijze op aandringen, dat de zetel van Spanje in den V. B. Raad niet va cant zal worden en dat de Spaansche regee ring aan de bijeenkomsten te Genève haar nen te zijn van Iret recht, daar zij geen andere zorg kennen, dan die, om de menschheid te voeren naar de rechtvaardigheid, den vrede, de waarachtige eer der natiën. Primo voegt erbij, dat hij persoonlijk ge neigd zou zijn terstond aan de tot hem ge richte uitnoodiging gevolg te geven, maar iiet is zijn plicht te waken over het prestige van het oude, roemruchte, beminde Spanje, dat, teruggedrongen naar een plaats, welke niet in overeenstemming is met zij* positie, een gepaste houding moet zoeken in waar dige onthouding. Hij verklaart overtuigd te zijn, dat dit besluit geen enkel belang be nadeelt, evenmin als het beginsel van den Volkenbond, voor wiens bloei Spanje, zijn koning en rijn regeering de vurigste wen- schen koestereu. Nieuwe godsdienstige on lusten te Calcutta. Bij een botsing tusschen Mohammedanen en Hindoes is een buitenwijk van Calcutta werden verscheiden personen gewond, waar onder een Europeaan en een Indisch politie beambte. Spoorwegongeluk in Cqjorado Er zijn 15 perspnen gedood en 50 gewond, waarvan 25 ernstig, doordat een personentrein van Salt Lake City naar Denver 45 mijlen en W. van Salida in Colorado ontspoorde. De locomotief, de bagagewagen, twee ge wone rijtuigen en een slaapwagen vielen in de rivier de Arkansas. De opstand in Nicaragua. Beide partijen, regeeringsgezinden en revolutionnairen, in de midden-Amerikaan- sche republiek Nicaragua, beweren over winningen te hebben behaald. Dit is heel goed mogelijk de regeering van president Cham.orro schijnt n.l. gezegepraald te hebben aan de kust va* den Stillen Oceaan terwijl anderzijds n.l. aan den kant van de Caraïbi- sche Zee de revolutionnairen aan de winnende hand schijnen te zijn. Intusschen is de Volkenbond nu ook al, zij het dan zijdelings, in het conflict betrokken. De in October van verleden jaar afgezette president van Nicaragua, Juan, Sacasa, die de wijk heeft genomen naar Guatemala heeft van daar uit een nota aan den Volkenbend gezonden, waarin hij beweert, dat de tegen woordige president, Chamorro, toen hij in October met succes naar de macht greep, daarmee een door hem zelf geteekend ver drag heeft geschonden. Voorts beschuldigt de afgezette president er zijn opvolger van, hpt gerucht in omloop te hebben gebracht dat de opstandelingen door een Mexicaan- sche kanonneerboot zouden gesteund zijn. Britsche Mariniers ge land te Kanton. Volgens telegrammen uit Kanton is Zater dag een afdeeling Britsche mariniers geland aan de Britsche werf te Sjamien, de buiten landsche wijk van Kanton, en heeft zij de ver wijdering der posten gelast. Daar hieraan binnen den vastgestelden tijd niet t^fd vol daan, werden er vijf gevangen genomen, waarna de overigen vertrokken. Het gedrag van taj van posters is in den. laatsten tijd practisch in zeerooverij ont aard en er is voortdurend op Britsche en an dere vreemde schepen geschoten. Bovendien werd cr door de posters ook dagelijks geschoten op Chineesche passa gier^ die met booten van de stoomboot uit Hongkong aan land werden gebracht. Dit verkeer staat thans onder bescherming van marinevaartuigen. Het zphieten kwam meest van de Britsche werf, welke thans door de mariniers wordt beschermd en die sedert den boycot door stakers was bezet. De tyfoon in Japan. Be gisterenmorgen gepubliceerde cijfers van de gevolgen van dén tyfoon van Zaterdag omvatten 30 dooden, 9 vermisten en 159 ge wonden. JÉr zijn 254 gebouwen vernield en 630 beschadigd, maar daar de verbindingen nog niet geheel hersteld zijnis het waarschijn lijk dat het aantal ongevallen en de schade grooter zullen zijn. OP ZOEK NAAR BANDIETEN MET BOBBED-HAIR. Scotland Yard zit zoo vertelt de Daily News" va* Zaterdagmorgen de „bobbed- haired girl bandit" op de hielen, die naar aangenomen wordt de ziel is van een reeks diefstallen, in den laatsten tijd gepleegd door een bende in een automobiel te Clay- gate, Merton, Camberley en Streatham. Haer arrestatie was volgens het bericht nog maar een kwestie va* uren. Volgens de laat ste nasporingen der politie werd die van het „bobbed-hair" op haar beurt weer geïnspi reerd dopr een ervaren automobiliste. „Eton- cropped", dus met nog korter haar dan haar medeplichtige. Ean tijdlang zat de politie met de handen ih het haar omdat de getui genverklaringen elkaar tegenspraken. Den eenen keer werd gesproken van een „shing- kostbaren steun en haar hoog gezag zal blijven!^" brunette, den anderen van een blonde verleenen, heeft Primo de Rivera heden tele- gra$sch het volgende geantwoord Nimmer gevoelde ik een zoo diepe ont roering als bij de ontvangst van het tele gram, geteekend door Uwe Excellenties, die aan de gerechtvaardigde reputatie va* emi nente staatslieden de eigenschap paren, man met Bton erop. Tot'zij er achter kwam, dat er twee vrouwen in het spel ware*. Als straks de aanhouding der vrouwen gemeld wordt, zal dit een oorzaak vinden in de voor liefde van de „Eton crop" vopr.... rose kleeren, welk zwak de politie op haar spoor heeft gebradht. >5 Dan gaat er een rilling door zijn leden en hij draait smartelijk het hoofd om. Maar plotseling straalt zijn gezioht als hij Made leine naast Jean ziet staan, hand in hand. Madeleine.... En Jean.... Jean ook ..-..samenzegt de gewonde. Wat thans op zijn gelaat uitgedrukt wordt, is meer dan vreugde, het is iets als zielsverrukking. Hij herhaalt: Madeleine.... Onze zuster Madelei ne. Het jonge meisje dacht thans aan dege ne, weike haar een lieve vriendin geweest was, werkelijk iemand als een ou iere. zus ter, en zij vrargl En Marie? Waar is Marie? Gestorvenantwoordde Garnaud. O, riep Madeleine uit, droevig getrof fen. Is het lang geleden? Twee jaar.... De andere Marie is ook gestorven, voegde hij er bij. Dan kwam er plotseling een andere uit drukking op zijn gelaat: men kon er een smartelijken, bijna wanhopigen angst op le zen. Tegelijkertijd deed hij een vergeefsche poging om zich op te richten, hetgeen hem diep deed zuchten: - Het geld?.... Mijn God!.... Het geld? Weest gerust. Garnaud, het geld is gevonden. Grandin heeft dit antwoord gegeven; deze is dichter bij gekomen en beschouwt Garnaud met medelijden, iets, dat bij de zen man zeer zeldzaam is. Toen de gewonde deze stem hoorde, beefde hij: GrandinMijnheer Grandin Ja, ik ben het, mijn arme Garnaud. Maar het geld? De enveloppe? Maar ik zeg u toch dat het geld te recht is, gevonden onder de puinhoopen in de kerk, kijk, hier zijn de biljetten. En Grandin nam het pakje biljetten uit zijn zak en liet het hem zien. Toen kon men op het gelaat van Gar naud een onuitsprekelijke verlichting lezen Zijn trekken ontspanden zich. Toen keek hij Grandin sterk in de oogen en zeide zwakjes: Verzoend? Grandin begreep terstond wat hij bedoel de en antwoordde: Ja.... ja.... en iedereen is nu ge lukkig. Kijk maar eens naar Madeleine e* Jean En opnieuw beschouwde hij de jongelui gedurende geruimen tijd. Eindelijk mompel de hij: GelukkigIa.... Zij zijn geluk kig Na een oogenblik: Vergiffenis? Waarom dat woord ver giffenis, mijnheer Garnaud, vroeg Madeleine verwonderd. Vergiffenis.... herhaalt de gewonde. Op dit oogenblik was er eenige verwar ring op zijn gelaat te bespeuren. Overigens stamelt hij terstond: Omhels me. Ik? vroeg Madeleine, die meer en meer verbaasd was cn niet kon begrijpen. Want Garnaud scheen hier aan haar en trouwens aan iedereen, als een weldoener en niet als een schuldige. En evenals al de anderen is zij overtuigd en zal overtuigd blijven, dat, i indien Garnaud hun het geld niet eerder heeft terug gegeven, hij niet in de mogelijkheid is geweest zulks te doen, wijl hij niqj wist waar zij gebleven waren en wat er met hen gébeurd was. Madeleine kon dus niet begrijpen, dat Garnaud zekerheid wil hebben dat men hem vergeven heeft. Daar hij echter her haalt en in zijn blik een smeekende en te vens angstige uitdrukking legi: Omhels mij.... weifelt zij niet langer. Ontroert als zij is, zonder te weten waar om, bukt zij zich en hare lippen raken het voorhoofd van dén armen ongelukkige, die thans woorden stamelt, die niemand be- grijpt: VerlostEindelijk verlost. Dan sluit hij uitgeput de oogen. Toch is hij nog bij kennis, want hij opent de oogen, terwijl hij acht geeft op hetgeen de pastoor hem in zijn oor fluistert. En vu rig zegt hij: Een priester? JaJja Iedeyeen begrijpt de bedoeling en verwij dert zich. De priester blijft eenigen tijd alleen met den stervende. Niemand betwijfelt thans nog dat daar een stervende Kgt; de priester spreekt de woorden der kwijtschelding uit zalft zijn zintuigen en eindigt met het tee- ken der verlossing voor hem te maken. Men zou kunnen aannmen, dat Garnaud op dezen laatsten troost gewacht had om heen te gaan; in enkele oogenblikken toch rimpelt zijn gelaat, het wordt waskleurig en zijn oog breekt. Madeleine begrijpt dat heft einde snel na. dert, zij voelt dat hare tegenwoordigheid MISLUKTE ONTVLUCHTING. Talrijke misdadigers hebben getracht uit te breken uit de gevangenis van Kingston op Jamaica. Vier gevangenen werden dood geschoten en 22 gewond. MET ZIJN VIOOL BEGRAVEN. Dezer dagen overleed te Perpignan, 79 jaar oud, de violist Alexandre Bailie. Volgens rijn uiterste wilsbeschikking werd hij met zijn viool, waarmee hij zooveel triomfen had gevierd, een prachtige Stradivarius, begra ven. Eveneens werd, krachtens de wilsbe schikking een verzameling muziekstukken o.a. „Faust" en „Salammb 6", in de lijkkist geplaatst. De afgevaardigden voor den Partijraad. De heer Max Zomerdijk te Delft heeft bij het bestuur der R. IC. Kiesvereeniging een amendement ingediend op het ontwerp- reglement van den Rijkskieskring Dordrecht, van de volgende strekking op art. 10 over de afgevaardigden voor den Partijraad. Twee maanden voordat de definitieve aanwijzing van afgevaardigden en plaatsver vangers voor den Partijraad moet plaats hebben, wordt door het Kringbestuur een genummerde voordracht, zoo mogelijk be redeneerd, bevattende de namen van een zoodanig aantal personen als er plaatsen te vervullen zijn, opgemaakt en aan de Kies verenigingen gezonden. Hierbij dient reke ning te worden gehouden met bestaande stroomingen. De Kiesverenigingen onderwerpen be doelde voordracht aan het oordeel harer ledenvergaderingen, welke vergaderingen, evenals groepen van leden van aangesloten Kiesverenigingen (minstens volledig) aan deze voordracht namen kunnen toevoegen, echter met dien verstande, dat een bepaald candidaat slechts voor een bepaald nummer kan worden aangewezen. Ten laatste beslist de algemeene vergadering over deze voor dracht. Wordt naar aanleiding van een door het Partijbestuur gegrond bevonden klacht de gekozen afvaardiging teruggezonden, dan wordt deze door het Kringebestuur in den zin als door het Partijbestuur gewenscht, gewijzigd, gehoord de algemeene verga dering. Voor de eerste vijfduizend leden enz. Verder de redactie als gegeven in 't ont werp. Ter bezuiniging heeft de Belgische regee ring besloten de tweede douane-linie langs de Nederlandsche grens at te schaffen. Op 1 October a.s. zal daarmee een begin worden gemaakt; dan zullen 33 douane posten van de tweede linie worden afge schaft. Msb. In art 4 der Ouderdomswet is bepaald, dat de middelen voor de dekking der kos ten, voortvloeiende uit de tenuitvoerlegging der Ouderdomswet o.m. gevonden worden door eene bijdrage van het rijk, gedurende 40 jaren, ten bedrage van 17.700.000 per jaar, gedurende de eerste twee jaren en van 15.300.000 per jaar gedurende de 38 ove rige jaren. Blijkens de in Stsbl. 247 opgenomen wets wijziging is vorenstaande bepaling thans in getrokken, en is bepaald, dat het Rijk ge durende 40 jaren, te beginnen met het jaar 1925, in het Ouderdomsfonds stort een som van 31.600.000 per jaar, als bijdrage in de dekking der uit te keeren renten en uitkee- ringen bij overlijden en als dekking van de uit te keeren renten, bedoeld in de artikelen 28 en 37 der wet. Het bedrag van 15.300.000, hetwelk door het rijk krachtens de tot nu toe vigeerende bepaling, voor het jaar 1925 in het Ouder domsfonds gestort was en het bedrag van 12.000.000, op de begrooting van 1925 ge plaatst, in verband met de uitvoering der Ouderdomswet, worden in mindering ge bracht van 31.600.000, door het rijk krach tens de thans gewijzigde bepaling in het Ouderdomsfons te storten. (Vervolg). Mededeeling dr. Mijnlleff. Het weord was vervolgens aan den al- gemeenen secretaris, dr. Mijnlieff. Deze deel de mede, dat uit alle werelddeelea afge vaardigden op dit congres aangewezen zijn; 26 verschillende staten zijn door officieele afgevaardigden vertegenwoordigd. Boven dien zijn uit nog 6 andere staten min of meer semi-officieele vertegenwoordigers aan gewezen. In het geheel nemen uit 32 ver schillende landen 645 personen aan het con gres deel, waaronder 85 dames. Honderd zes voordrachten staan op het programma. Wij hopen, zoo besloot spr., dat naast den wetenschappelijken arbeid van het congres ook deze wedstrijd er het zijne toe zal bij dragen om alle landen tot vreedzame sa- een troost is, dien hij verlangt. Zij knielt weer bij hem neer en heeft zijn hand in de hare genomen. De pastoor Plantier zit aan den anderen kant en steunt met zijn hand het hoofd van Garnaud. Madeleine?. roept hij nog eens met onduidelijke stem. Ik ben bij u, mijnheer Garnaud Onze zuster Madeleine is eindelijk ge lukkig.stamelt de stervende, alsof hij tot iemand sprak, die onzichtbaar was. Dan volgt een oogenblik van indrukwek kende stilte, de omstanders meenen den dood langzaam te hooren naderen.... Toch is er op het gelaat van Garnaud geen angst, geen smart, zelfs geen droefheid te bespeuren. Er ligt een onuitsprekelijke verlichting en kalme tevredenheid in zijn trekken. Bij dan helderen glans der maan zou men zweren, dat zijn kleurlooze lippen glimlachen terwijl hij mompelt: Marie, hier ben ik.... Het waren zijn laatste woeyden. Een oogenblik later blaast hij zacht en smarteloos den laatsten adem uit, terwijl zijn blik op den hemel gericht is, waar hem zonder twijfel rijn beide Marie's verbeid den. Nu beijvert zich iedereen om vader Mu- taud van dienst te zijn. Het was voldoende dat Mutaud twee man nen vroog om het stoffelijk overschot naar zijn woning over te brengen; er boden zich een dozijn aan. Mutaud en de zijnen wilden aan niemand de zorg voor Garnaud overla ten; zij zouden bij hem waken, totdat hij op het stille en nederige kerkhof van Hatton- court zou rusten. Men heeft een draagbaar klaar gemaakt en het lijk van Garnaud er op gelegd: twee man nemen ze op, gevolgd door een heelen stoet. menwerking te brengen op het schocne ar beidsveld van het reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken. Wedstrijikn in hulpverleening. Maandagmorgen om negen uur vingen de wedstrijden in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken aan in het gebouw van de Burgerwacht aan het Singel. Er was veel belangstelling voor de narigheden, die daar gedemonstreerd en later gerepareerd wer den. Beznfracturen, slagaderlijke bloedingen, kaakbreuken en dergelijke verwondingen waren aan de orde van den dag en werden met enthousiasme verbonden. Er waren deel nemers van elf groepen: deze waren o.a. het Britsche, het Belgische, het Deensche en het Duitsche Roode Kruis, de St. Johns Ambulance Association, de National Fire Brigades Association, de Amsterdamsche brandweer, E. H. b. O. linker Maasoever en Oud-Kralingen. Tal van vertegenwoordigers van landen spraken vervolgens in korte begroetingsre den het congres toe. Zij wezen op den lief dadigheidszin van het Nederlandsche volk, hetwelk steeds gereed stond om bij groote rampen andere volken krachtig bij te staan. De voorzitter, de heer Pop, dankte den Prins voor zijn aanwezigheid en sloot de bijeenkomst. De openingsplechtigheid werd bijgewoond namens het Amsterdamsche gemeente-be stuur door burgemeester De Vlugt en de wethouders Wibaut, Vos, Von Frijtag Drab- be, De Miranda en Polak. In de hal van het Koloniaal Instituut werd ten slotte een thee aangeboden. Maandagavond vereenigden de officieele vertegenwoórdigers der Regeeiingen en na tionale organisaties zich aan den feestmaal tijd, die door het Gemeentebestuur van Am sterdam ter gelegenheid van de opening van het Derde Internationale Congres voor Red dingswezen cn Eerste Hulp bij Ongelukken werd aangericht en waarbij ook de eere voorzitter van het congres, Z. K. H. Prins Hendrik en minister Slotemaker de Bruine als vertegenwoordiger der Nederlandsche Regeering, aanzaten. Nadat door den tafel-president, burge meester De Vlugt, de gebruikelijke toast op de staatshoofden der ter congresse vertegen woordigde landen, door den congres-voorzit ter, luit.-gen. Pop, met een dronk, op het Nederlandsche Koninklijke Huis was beant woord, had het diner een zeer onofficieel, maar daardoor te geanimeerder verloop, waarbij een Babelsche spraakverwarring slechts voorkomen werd door den geest van hartelijke internationale verbroedering, die alle taalmoeilijkheden bleek te kunnen over winnen, De dame, die aan dit feestmaal niet slechts Australië, maar ook alleen haar gansche kunne vertegenwoordigen inocst, kwijt te zich op aller-charmantste wijze van haar zware taak en wist daarbij te midden van alle reddingsspecialisten nog herbaalde- lijk het reddende woord te vinden, om een aangename conversatie vlottend te houden. Bij het dessert hield burgemeester De Vlugt een rede, waarin hij van zijn dank baarheid getuigde, dat Amsterdam, na 13 jaren wachtens, toch nog het congres heeft mogen ontvangen. Na met een enkel woord de groote beteekenis van de internationale samenspreking, die hier thans wordt gehou- houden, te hebben geschetst, wees de spre ker op de bijzondere beteekenis, dfe zij voor de stad Amsterdam heeft. Hij is over tuigd dat aan onze Universiteit, waar hon derden studenten zich aan de studie der me dicijnen wijden, de bespreking van de op leiding der medici voor Eerste Hulp groote belangstelling zal wekken. Als burgemees ter stelt hij ongemeen veel belang in het vraagstuk van de opleiding van brandweer en politie voor het reddingwezen. Na den watersnood van Januari is de behandeling van den reddingsdienst bij overstrooraingen voor ons land al zeer actueel. De burgemeester sloot met een dronk op het welslagen van het Congres, Namens het Congres werd de rede van den heer De Vlugt beantwoord door luit.-gen. Pop, die het Gemeentebestuur dank bracht voor de waarlijk schitterende ontvangst, die t Congres hier bereid is en met 'n luid toe gejuichte toast op Amsterdam's welvaren besloot. Wat de min. van Arbeid denkt te doen in verband met werktijdverlengfng in Italië. De min. van Arbeid, wijst er in zijn ant woord op de schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid Blomjous betreffende het verleenen van overwerkvergunningen in de textielindustrie, in verband met werktijdver lenging in Italië op, dat hij en zijn beide ambtsvoorgangers bij voortduring blijk heb ben gegeven van den wil, om door het ver leenen van overwerkvergunningen het voort- werken mogelijk te maken in die industrie ën, waar de buitenlandsche concurrenten een bijzonderen voorsprong hadden door lagere productiekosten, vooral in perioden van dalende valuta, invoerbelemmeringen af andere beschermende maatregelen, voorts huisindustrie, langeren werktijd enz. Bij het bepalen van omvang en duur dier vergunningen staat steeds het streven vóor- °p, zegt de minister, om zoo min mogelijk de internationale doorvoering van de 48- urige werkweek tegen te houden. Daarom worden vergunningen steeds inci denteel verleend, voor een zoodanig termijn, dat geen voortzetting plaats heeft, nadat de bijzondere motieven opgehouden hebben te bestaan. Het eerste Mutaud en zijo echtgenoote, dan de pastoor Plantier met den adjunct, vervolgens Dorselier, die heftig zijn indruk ken aan vrouw Rasselange mededeelt en eindelijk de nieuwsgierigen, die daar niets meer kunnen doen, omdat er niets meer te zien is. Bij het altaar van O. L Vr, zijn alleen achtergebleven Madeleine, Jean, zijn vader en Robert. Toen Jean met den stoet wilde meegaan, heeft zijn verloofde hem tegengehouden: Wacht even, ja? Toen Grandin en Robert zagen, dat de jongelui bleven staan, deden zij eveneens zoo. Madeleine heeft hare hand in die van Jean gelegd en beschouwt den stoet, die zich in het heldere maanlicht voort be weegt. Nadat de laatste personen uit het gezicht verdwenen zijn, verklaart het jonge meisje bare handelwijze, Zachtjes trekt zij haar ver loofde met zich mede: Kom Jean. Wij moeten nog iemand dank zeggen. Iemand? Wie dan? Haar.... antwoordt Madeleine en wijst tegelijkertijd op het beeld van O. L. Vrouw. Want *u zij plotseling, bijna zonder over gang, van de diepste ellende en smart het toppunt van geluk bereikt heeft, wil Made leine met alle kracht met geheel hare dank baarheid, met al hare liefde aan een hemel- sche en klare wonderlijke tussohenkomst gelooven: Haar moeten wij danken, Jean. Want Zij heeft ons gered, Zij is de oorzaak van ons geluk. Waarom kan de arme Garnaud niet meer in onze vreugde deelen? Haar gelaat was een oogenblik bedroefd. Dan wendde zij zich tot den vader van WOENSDAG 8 SEPTEMBER. Hilversum 1050 M. 12.00 Politieber. 5.007.00 Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest. 7#'J Politieber. 7.157.45 Lezing door del heer H. Gorter, over: Aanleg en onderhoud van rotstuinen en stapelmuren. 7.45 en 10.00 Persber. 8.10 R. K. Radio-omroep. Het H. D. O.-orkest. Spreker Dr. Frederik van Eeden te Bus- sum. 1. Ouverture „Dichter und Bauer," Suppé. 2. Largo, Kandel. 3. Populaire fan tasie uit verschilendc opera's, Samethini. 4. Panis Angelicus, C. Frank. 5. Andante u. d. 5c Symphonie, Beethoven. 6. Dr. P. v. Eeden, over: Nederlandsche woord kunst, 7. Ave Maria, Gounod. 8. Fantasie u. d. opera Troubadour, Verdi. 9. Ave verum Corpus. 10. Eine kleine Nachtmusik, Mozart. 11. Selection uit de werken var» Schubert, Urbach. 12. Nederlandsch volks lied. Daventry, 1600 M. 11.201.20 Het ra diokwartet en solisten (viool-sopraan- bariton). 1.202.20 Muziek van restau. rant Frascati. 3.20 Dansmuziek. 4.20 Cause rie: Out of doors. 4.35 Orgelconcert door R. Foort. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lichte orkestmuziek. 7.10 Tuinpraatje. 7.20 Tijd sein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing. All the world sa stage. 7.45 Oude Engel- sche muziek door R. Robertson-piano. 8.00 Muziek. 8.20 Werken van Dvorak. G. Pal- mer-contra alt. Symphonieorkest 9.50 Weerber., nieuws, Lezing: The league oi chaos 10.20 Militaire bandprogramma. G. Pizzey-bariton. 11.2012.20 Dansmuziek door de Automobile-band. Parys „Radio-Paris," 1750 M. 12.50 Concert door het orkest Gayina. 5.05 Con cert. 8.50 Galaconcert. Königswusterhausen 1300 M. 8.20 „König Nicola," tooneelspel in 3 actei, van Wedekind. 10.5012.20 Dansmuziek door de Kerrabachkapel. Brussel 486 M. en Antwerpen 265 M. 8.20 Fragmenten van „Lakme," opera comique, v. Delibes. 10.20 Nieuwsber. Münster 4.10 M. 1.352.50 Serenaden van Mozart door orkest. 4.204.50 Lezing 4.505.50 Kindervertellingen. 5.507.20 Kinder- en wiegenliedjes. 7.207.40, 7.40 8.00, 8.208.50 Lezingen. 8.50 Liederen en aria's door Henny Wolff-zang. In het complex van omstandigheden, welke moeilijkheden in de Nederlandsche textielindustrie veroorzaken, kan een werktijdverlenging in Italië van zoodaoigen invloed zijn. dat noodgedwongen ook hier werktijdverlenging noodig wordt, om werk loosheid te voorkomen of te verminderen. Zou zulks het geval blijken te zijn, dan zal de minister te dien aanzien in een zelfden geest handelen, als tot dusver is geschied. De Nederlandsche delegatie heeft beslo ten, zich op de volgende wijze over de zes groote commissies ter 7de Volkenbonds vergadering te verdeelen: de Juridische en Constitutioneele com missie: jhr. Loudon en mr, Limburg; Technische commissie: prof. Van Eysinga en prof. Franyois; Ontwapeningcommissie: jhr. Loudon; Budgetaire commissie: prof. Van Eysinga; Sociaal Humanitaire commissie: prof. Franqois; de politieke commissie: graaf Van Lyn- den van Sandenburg. De arbeidsverdeeling is dus dezelfde van verleden jaar. Alleen met het oog op de mogelijkheid dat de discussies in de Jur. comissie een groote politieke beteekenis kunnen krijgen, is de leider van onze dele gatie, jhr. Loudon, naast mr. Limburg', ook voor die commissie aangesteld. Naar verluidt zou het ln de bedoeling liggen Nederland een niet-permanenten ze tel in den volkenbond toe te kennen voor den duur van drie jaar. Het rapport der commissie nog niet gereed. Het Persbureau Vaz Dias verneemt, dat de commissie, in Mei j.l. ingesteld door den minister van Marine, om onderzoek te doen naar de oorzaak van de ramp van den loodsschoener No, 2 van Terschelling, nog niet met haar rapport, dat deze maand zou verschijnen, gereed is gekomen. De commissie zou, naar aanleiding van de tot nu toe verzamelde gegevens, tot de conclusie zijn gekomen, dat haar onder zoek nog niet volledig is. Derhalve zal zij zich zeer binnenkort naar het eiland Ter schelling begeven, om ter plaatse nog een onderzoek in te stellen. Ook zal eerlang nog eens naar het wrak van den loosschoener, welke naar mei. weet in den storm van^25 November van het vorige jaar is vergaan, worden gezocht. H. M. de Koningin-Moeder heeft Maan dagmiddag ongeveer half vier een bezoek gebracht aan het Amsterdamsche kindet- sanatorium „Hoog-Blaricum." H. M. was- vergezeld van de hofdame ba- ronese van Ittersum, den kamerheer Jhr. van Tets en den particulieren secretaris baron van Heemstra. Heden heeft er ten paleize Soestdijk «en ontvangst plaats van dames en heeren uit de omgeving van Soestdijk en verder uit de provincie Utrecht. haar verloofde, en met een glimlach, die een smeekbede is: U heeit er toch nieta op tegen, mijn heer Grandin, dat Jean en ik, alvorene te vertrekken, een kort gebed storten? Grandin wordt boos: Denk je dan dat ik een heiden ben, Madeleine? vraagt hij op norschen toon. Men is wat men is, maar men heeft toch nog geloof. Ga gerust je gang. Madeleine en Jean knielen neer voor het geschonden altaar; enkele oogenblikken heeft zij met gevouwen handen het beeld van Maria beschouwd.dan zegt zij luide: In den naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestees, amen. Wees ge groet Maria vol van genade. Stilte, de kalmte en de vrede van den nacht, hangen over deze ruïnen, en in de zelfde stilte en kalme en vrede, klinkt de stem van Madeleine, ernstig, klankvol en trillend van dankbaarheid en geluk. Weldra voegt zich de stem van Jean bij de hare, dan die van Robert, welke met ontdekt hoofd rechtop achter de twee geknielde verloofden staat. En Grandin, de verschrik kelijke Grandin zelf, heeft het hoofd ont bloot en bidt met de anderen mee, want men ziet duidelijk, dat zijn lippen zich be. wegen. Aan het uitspansel vervolgt de maan haar zilveren weg. En recht op haar verminkt altaar, met haar verkleurden mantel, haar vale kroon, de oogen naar beneden gericht, en hare moederlijk uitgestrekte armen, schijnt Onze Lieve Vrouw in de ruïnen, te glimlachen. EINDE,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6