In en om Haarlem. Voornaamste Nieuw? V erkeersongevalleiL Woensdag S September 50ste Jaargang No. Ï6348 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad De openbare Dancings te Haarlem en de Jeugd. STADSNIEUWS. Agenda 9 September ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE De golfbanen te Zandvoort. Faillissementen. ONZE GEURENDE GRACHTEN. Berooving. Tabaksplanten in Zandvoort. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Ernstig ongeluk aan de Kon. Papierfabrieken te Velsen. DE PLANNEN VOOR EEN ABATTOIR TE BEVERWIJK. Noord-Zuid-Hollandscht Tram Mij. De Ha-Ny-La. Pk abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. •futt-iojf 33[[upnp|aq péjjnoo hg Advertentiën 35 cents per regel. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 et- per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels AO ctr per plaatsing; elke regel mee 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen- f Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door <7(20 bij een ongeval me'. f ^KQ 1 «lUJU. —lies van beide armen, beide bcenen of 'Wdeluken afloor- 1 W»- bij verlies ppn voet van een hand. -f of een oorf i.£éüm bij verlies van een duim of wijsvinffe* f Sfl - bij 'n breuk va f U| bij verlies v een I du. hnen of arm- andere vinger. De politie-autoriteiten te Chicago heb ben, gebruik makend van een drie jaren geleden aangenomen wet, bepaald, dat jon gelieden onder de zestien jaar tusschen 10 uur 's avonds en zes uur s morgens niet op straat mogen komen, tenzij in gezelschap van hun ouders. De reden van dit verbod ligt in de herhaalde protested naar aanlei ding van aanrandingen van rrfeisjes, hetgeen volgens de politie het gevolg is van het feit dat jongelui vrijelijk op straat kunnen rond- schuimen. Voortaan zullen ouders van niet- vergezelde kinderen worden beboet, terwijl jongelieden, die voor den tweeden keer al leen op straat worden aangetroffen, zullen worden behandeld als jeugdige delinquenten. Aldus luidt een dezer dagen door Reuter verspreid bericht. Vrees niet, lieve lezeres, dat wij een dergelijke bepaling ook voor Haarlem aan de stedelijke autoriteiten in overweging wil len geven. Maar wij gebruiken dit aan loopje om bij voorbaat den spotlust te ont wapenen van tot oordcelen onbevoegden, die zich zouden ergeren aan wat wij hier over de openbare dancings in Haarlem en hun invloed op de jeugd gaan schrijven. Het aantal dansgelegenheden in Haarlem is de laatste jaren ontzaglijk toegenomen. Niet alleen floreeren de besloten gezelschap pen en aanscursussen op ongekende wijze, niet alleen worden steeds drukker vergun ningen door den burgemeester gegeven om op bepaalde dagen ter gelegenheid van fees ten en uitvoeringen „bal na' of enkel dans feesten te organiseeren, maar ook het getal danshuizen waar avond aan avond iedereen tegen betaling van entree toegang heeft, groeit als kool. Wij noemen slechts Modern, Tivoli en La Mascotte, maar vreemd zullen onze lezers opkijken als wij het aantal gele genheden, waar -in de een minder in de andere meer regelmatig wordt gedanst voor Haarlem en onïniddelijke omgeving op vijftien a twintig stellen. Daarheen gaat de jeugd tegenwoordig om vermaak te zoeken en onlangs werd in dit blad zeer terecht op het ergerlijke ver schijnsel gewezen dat men in de omgeving van bekende dancings jonge meisjes van 14 jaar en even ouder kan zien hunkeren om meegenomen te worden naar binnen. Zij stellen zich op en vragen soms met den mond, en anders wel met de oogen „och, neem mij mede, naar binnen; ik heb geen geld om de entree te betalen en ik dans zoo graag" Met den eersten den bes ten jongeman gaan zij mede en men behoeft maar weinig menschenkennis te hebben om tc begrijpen dat deze welwillendheid voor de jonge dame wederkeerig verplichtingen schept. Als wij nu vastleggen dat de danshuizen voor bet zedelijk peil van ons volk verder felijk zijn, dan willen wij geenszins betoogen dat in de danshuizen openbare onzedelijk heid wordt gepleegd. Zeker is dat van de Haarlemsche danshuizen in het algemeen niet te zeggen. Of er nooit slechte din gen gebeuren, is natuurlijk niet uit te ma ken, maar, onder den drang van het poli tioneel toezicht en de bedreiging met het verlies der dansvergunning, wordt daar de gelegenheid om zich af te zonderen of on gezien te blijven, zoo gering mogelijk ge maakt; tracht de gerant of eigenaar van de inrichting ook elke inbreuk op de eer baarheid tegen te gaan en den overtreder met uitbanning uit zijn etablissement te straffen. Wij willen aannemen dat de eige naar eerlijk zulke pogingen doet en zelfs willen wij aannemen dat hij, zonder aanzien des persoons handelend, er in slaagt. Wij weten ook dat de politie herhaaldelijk naar ingekomen klachten een onderzoek heeft in gesteld en herhaaldelijk vergunningen heeft afgewezen, die een te groote bedreiging voor de zedelijkheid zouden worden. Maar de verderfelijke invloed der danshuizen plant zich voort buiten de muren van het gebouw en die invloed is fnuikend voor den geest van ons volk. Ongetwijfeld wordt de aan geknoopte kennismaking tusschen meisje en jongen buiten het gebouw voortgezet met dikwijls diep te betreuren gevolgen; niet de uren, die in de dancing worden doorge bracht, zijn de ergerlijkste, maar wel die er onmiddellijk op volgen. De kleeding der da mes, de moderne dansen, de muziek, ze zijn, ook volgens getuigenis van heusch niet preutsche mannen, zinneprikkelend in de hoogste mate. Voeg daar nog aan toe de kennismaking met dikwijls zeer slechte ele menten onzer samenleving en men kan den omvang meten van het door de huidige dansrage gestichte kwaad. Maar veel erger dan dit alles is nog de vervlakking van het zedelijkheidsbegrip dat van 't toegeven aan de danswoede het gevolg is. De grenslijn tusschen wat geoorloofd en ongeoorloofd is, wordt hoe langer hoe meer naar het on- geoorloofde verlegd en onderwerpen, waar over onze moeders bloosden en het in haar ieugd niet waagden te praten, worden door moderne jonge meisjes aangesneden met een bravoure, waarvoor een zeerob zich schaamt. Naar aanleiding van het zilveren jubileum, dat dr. Maasland onlangs herdacht als chi rurg-gynaecoloog van het R. K. Ziekenhuis te 's-Gravenhage had de Resb. een onder houd met dezen arts, waarbij o.m. ter sprake kwam het moreela verval, dat hand over hand toeneemt. Het is verschrikkelijk, zoo zeide deze, hoe de algemtene moraliteit afneemt en men om de meest banale motieven het vijfde gebod overtreedt. Tegenover zijn eigen kind, maar ook tegenover zichzelf. Op de meest onverantwoordelijke wijze stelt men zich opzettelijk herhaaldelijk aan zeer ern stig levensgevaar bloot. Als ik mijn 25-jarige praktijk overzie, dan vraag ik mij wel eens angstig af, waar het heen moet, Het is niet alleen meer het jonge, ongehuwde meisje, neen, ook de ge trouwde vrouw, moeder van kinderen, maakt zich aan afschuwelijke praktijken schuldig Het is eenvoudig ontzettend, afschuwelijk. En toen hem gevraagd werd of hij ook bepaalde feiten kon aanwijzen, die als een ooizaak genoemd kunnen worden van deze ontzettende toestanden, antwoordde deze man der ervaring het volgende; Er is dezer dagen op de moderne dan cings gewezen. Ik onderschrijf de gevaren hiervan volkomen. De moderne dans, met de daarbij in hooge mate onbeschaamde kleeding der tegenwoordige vrouwen, zijn voor menig jong meisje de oorzaken van haar geestelijken en lichamelijken dood. Deze toestanden zijn een schande voor onze beschaving. Daarbij is ook mijn ervaring, dat op dit oogenblik vtforal in <La hooge standen het lcoholgebruik weer toeneemt. Voor menig' vrouw uit den beschaatden stand is de cok- lail de dagelijksche drank. En ook dit drank gebruik leidt tot uitwassen op zedelijk ge bied. Dit zijn natuurlijk geen directe oorzaken, maar deze factoren maken de vrouw onbe schaamder in haar optreden. Al die dingen werkten mee om het vrouwelijk gevoel af te stompen. Men veroorlooft zich allerlei vrijheden en valt daardoor van kwaad tot erge;. Dit getuigenis komt wonderwel overeen met wat wij daarover hoorden van Mevr. Droog, voorzitster der Haarlemsche St. Martha-vereeniging, en Mevr. Burkens, se cretaresse der Vereeniging tot Bescherming van jonge meisjes. Wij hebben deze beide dames, die zich met grooten en onvolprezen ijver aan het werk hunner vereeniging geven, hoogstaan de vrouwen ook, wier onbevangenheid en deskundigheid om te oordeelen op dit ge bied wel door niemand in Haarlem zal wor den betwist, naar haar oordeel gevraagd over den invloed, die de dancings op de vrouwelijke jeugd hebben. Beider antwoord op deze vraag luidde zonder aarzelen en overtuigend; die invloed is allerverderfelijkst. Mevr. Droog wees er op dat de bezoeken aan de avondbijeenkomsten minder zijn dan vroeger en weet dat aan de danshuizen, waar sommige meisjes liever heengaan. Het is duidelijk dat haar moraliteit grooter ge vaar loopt in de dancings dan op de avond jes in de Bloemhofstraat. Vooral de Duitsche meisjes, die niet alleen zonder bekenden in Haarlem zijn, maar ook veel van dansen schijnen te houden, bezoeken veel de dans huizen. Voor haar, die hier geheel onbekend zijn en alleen staan, is zulk een bezoek nog gevaarlijker dan voor de Haarlemsche meis jes. De gevolgen blijven dan ook niet uit. Afspraakjes volgen, in den Hout en elders, en niet zelden gaat het gansch verkeerd met de meisjes. Het is opmerkelijk en hoogst te betreuren hoezeer het zedelijk peil der meeste meisjes zakt en het schaamtegevoel afstompt. Dingen, waarover men vroeger niet dorst te praten en die een schande waren voor het heele leven, vindt men nu heel gewoon dat ze gebeuren. Och, het ge beurt zoo veel, zegt men in gruwelijk-kalme berusting. Of de schuld ook niet voor een deel bij de ouders en de mevrouwen ligt? voegde mevr. Droog hieraan toe. Ik geloof van wel. De ouders, die het eerst aangewe zen zijn om op hun kinderen te letten en te zorgen dat zij geen gelegenheden tot zonde frequenteeren, verzuimen maar al te veel hun plicht en ook de mevrouwen der dienst boden staan er dikwijls schuldig aan. Ze geven haar dienstboden veel te veel vrij en zien niet.naar hen om. Soms sporen zij aan om het huis uit te gaan teneinde vuur en licht uit te sparen. Mevr. Burkens, de echtgenoote van den welbekenden zenuwarts van dien naam, liet zich in denzelfden geest uit. Het clubhuis der vereeniging wordt goed bezocht. Het verschil tusschen hare erva ring en die van mevr. Droog meende mevr. Burkens in den loop van het gesprek te kun nen oplossen door het feit dat deze meisjes over het algemeen goed geloovig Protestant zijn, in welke kringen hel dansen verboden is. Maar zeer goed merkbaar is de in vloed der dancings in de afdeeling Fabrieks meisjes en onder de Duitsche dienstboden en onder de dienstboden, die op kamers wonen iets wat meer en meer voorkomt, omdat de meisjes vrij over hun avonden wenschen te beschikken. Een gevolg van dat bezoek aan de dancings is ook dat dc meisjes zich duur en opzichtelijk moeten kleeden. Het gebeurt herhaaldelijk dat de meisjes geen gulden kunnen betalen voor de meisjes-vereeniging, maar datzelfde meisje geeft met gemak 3.50 en meer uit voor een meter crêpe de chine om een japon te maken. Ze worden in de dancing dan vrijge houden door den jongen, gaan uit en wat de gevolgen zijn, moet maar worden afge wacht. Op onze vraag, of zij ook ergerlijke ge vallen van zedelijk verval hadden medege maakt, die aan de dancings te wijten wa ren, antwoordden beide dames ons dat dit moeilijk te zeggen is, vooral ook omdat de meisjes dat niet vertellen, maar dal dc dan cings de eerste aanleidende oorzaak zijn ge weest, stond voor beide dames even vast. Een bezwaar vond mevr. Burkens ook de hooge loonen, die jonge meisjes op fabrieken verdienen en die niet in verhouding staan tot den leeftijd en de capaciteiten van de arbeidsters. Ze leeren daardoor op tc groo ten voet leven en weinigen kunnen daarte gen. Maar het ergste is, dat door die hooge loonen de ouders zeer dikwijls afhankelijk worden van hun kinderen en daardoor den moed missen om hen uit slechte gelegen heden te weren. Als hun kind 's avonds naar de dancings gaat en onbehoorlijk laat thuiskomt, durven de ouders zich daariegen niet te verzetten, omdat zij het geld hun ner kinderen zoo hard noodig hebben. Hiermede komen wij aan een argument dat allicht gebezigd zal worden, wanneer voorgesteld zou worden om den toegang tot de dancings voor kinderen beneden 18 jaar te verbieden. De ouders moeten Zorgen dat Hun kinderen niet in gelegenheden ko men, waarin zij niet thuishooren; de ouders moeten zorgen dat hun kinderen op tijd 's avonds thuis zijn; de ouders moeten zor gen dat hun kinderen goede begrippen om trent zedelijkheid hebben en daarbij pleegt men dan met de vuist op tafel te slaan om aan zijn verontwaardiging lucht te geven, omdat de ouders hun plicht, te dezen op zichte verzuimen. De redeneering is juist en wij werken er gaaj-ne toe mede om dezen plicht den ouders nog eens onder het oog te brengen. Vele ouders zorgen met liefde ook dat op hun kinderen wat dal betreft geen blaam kleeft. Maar voor hen zijn ook geen bepalingen noodig. Zoo/rie ouders slaan blijkbaar mach teloos tegenover hun kinderen, en het zijn juist zij, die een pest voor anderen dreigen te worden; zoovele meisjes loepen hier ook in de stad, die geen ouders in Haarlem heb ben en ten slotte zal een politioneele bepa ling ook goedwillende ouders helpen om hun kinderen uit dancings te houden, waar zij zeker geen goed, wel veel kwaad leeren. En mevr. Droog èn mevr. Burkens, èn allen, die wij over de zaak spraken, waren enthousiast voor het denkbeeld om een be paling te maken, waarbij aan kinderen be neden 18 jaar de toegang tot openbare dan cings wordt ontzegd, Eigenlijk zou beter zijn, hoorden wij unaniem verklaren, de leeftijdsgrens op 20 of 21 jaar te stellen. Maar wij me kten daartegenover op dat wij niet het onderste uit de kan moeten ver langen. Beneden 18 jaar echter, zoo luidde het oordeel van allen, die er toe bevoegd zijn, hoort geen meisje of jongen in een openbare dancing. Zonder eenig gevaar voor hun opvoeding kunnen zij daaruit geweerd worden. Indien alle pedagogen daarover het eens zijn, welnu dan dient er zulk een bepaling te komen, naar onze meening. Ook thans bestaat er reeds iets dergelijks, want in de voorwaarden waaronder de bur gemeester toestemming geeft tot het orga niseeren van een bal, komt de bepaling voor dat geene personen, die niet kennelijk den leeftijd van' 18 jaar hebben bereikt, daar worden toegelaten of vertoeven mogen, dan onder behoorlijk geleide. Deze bepaling is echter een wassen neus. In de eerste plaats behoeven die jongelui tot 18 jaar in het geheel geen openbare dancing te bezoeken, maar voorts is gebleken dat niet de hand is te houden aan de omschrij ving „behoorlijk geleideIs een meisje van 16 jaar, dat met een jongen van 18 jaar mee gaat onder „behoorlijk geleide Is een lie derlijk individu van 25 jaar dat een meisje van 16 jaar meelokt een behoorlijk geleide? Het zijn vragen, die blijkbaar in de practijk moeilükheden geven. Volgers de bepalingen is dit „behoorlijk geleide", maar volgens den geest der verordening is 't dit niet. Afdoende is 'n algeheel verbod voor jon gelui beneden 18 jaar om openbare dancings te bezoeken. Of dit moet worden vastgelegd in de Politieverordening of in de bepalingen moet worden opgenomen, waaronder de vergunning tot het geven van een bal, wordt toegestaan, laten v/ij gaarne aan de beoor- deeiing over van den burgemeester, wien wij de bestudeering van deze zaak met klem en ernst in overweging geven. Sociëteit „S*. Bavo" Vioolonderwijs 7 uur. Metaalbewerkers 8 uur. Tooneelclub Spoor en Tram 8 uur. Veehouders half 8 uur. St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Ledenvergadering Retraiteclub „St. Clemens" half 9 uur. Groote- cf St. Bavokerk Orgelconcert 2 uur tot 3 uur. R.-K. Militairenvereeniging Zoetestraat Openbare vergadering van het Blauwe* Maan-Comité 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. „Luxori'-Thealer Bioscoopvoorstelling 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur Tempeliers straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89Sa uur R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9'-412 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheeb. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7 -9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloembofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, aid. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22, EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SN Dl. VERB AND, Centrale Post Telef. i'5151 en verder bij de leden, te kermen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge- vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Maandagmorgen is men met de eerste werkzaamheden voor het aanleggen van de golfbanen te Zandvoort begonnen. Een aantal werkloozen der gemeente Zandvoort, zijn hier tewerk gesteld. Op 7 September 1926 werden in staat van faillissement verklaard: J. van Schagen, aannemer te Haarlem, Amsterdamschevaart 90rood. ♦- Curator Mr. J. H. J. Simons, te Haarlem. H. P. Kiekens, koopman in muziekinstru menten te Haarlem. Gierstraat 83. Cu rator Mi-. H. Ph. Visser 't Hooft. D. Vergunst, handelaar in verfwaren Ie Schoten, Hudsonstraat 123. Curator Mej. Mr. M. H. dc Holl te Haarlem. W. Karpcff, musicus te Zandvoort, Pa rallelweg 13, verblijvende te Haarlem, Lange Annastraat 35. Curator Mr. K. Westerling te IJmuiden. Mej. A. M. Slieker, verpleegster, wo nende te Santpoort, Duinweg 28. Cura tor Mr. A. W. Hellema. Opgeheven werden de faillissementen van: H. van der Westen, los werkman te Hil- legom. Curator Mr. J. W. van Rees, alhier. Uitgesproken 27 Juli 1926. H. de Munk Pzn„ bloembollenkweeker te Heemskerk. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier. Uitgesproken 27 Juli j.l. de N.V. Visscherij en Sleepdiensten Mij. Noordster II te IJmuiden. Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink. Uitgespro ken 29 Augustus 1922. E. Pieters, meubelmaker te Santpoort. Curator Mr. .K Westerling te IJmuiden. Uitgesproken 22 Juni 1926. Als makelaars werden beëedigd de hee- ren: J 'Hoeft Jr te Zaandam, in paarden en automobielen en K. Börnemann, te Mid- den-Beemster in onroerende goederen. i Middelen tot verbetering. In afwachting van de resultaten van het door den Inspecteur van de Volksgezond heid, op last van de Regeering in te stellen onderzoek naar de oorzaken en de mogelijk heid tot bestrijding van den stank van de singels en grachten binnen deze gemeente, stellen B. en W. van Haarlem nu voor, naast regelmatig spuien, meer te doen baggeren. Wij hebben eens geïnformeerd of dat rap port van den Inspecteur van de Volksgezond heid spoedig kan worden tegemoet gezien en het is ons gebleken, dat de uitwerking van dat advies nog altijd wacht op een opgave van de gemeente Haarlem. Nog altijd heeft zij niet geantwoord op de vraag van den Inspecteur, hoeveel bewoners van Haarlem op de grachten van onze stad hun afval loo ien. Het betreft hier voorhamelijk den afvoer van facaliën. Het is natuurlijk niet noodig, dat de inspecteur het aantal precies weet, maar dat een geschat aantal wordt opgege ven. Eenige henderden meer of minder kom! er niet od aan. Deze opgave is nog steeds niet ingeko men en daarop wacht het rapport. Naar het oordeel van den inspecteur moet de vervuiling der grachten vooral worden ge weten aan de loozing van fecaliën op de stadswateren en nu is het zijn bedoeling blijkbaar om die loozing te voorkomen. Er is al eens gesproken over den aanleg van een uitgebreid rioleeringsnet, dat de af val voor de Haarlemsche inwoners door mid del van greote buizen zou brengen naar een punt in bet Noorder Buiten Spaarne, van waar het dan verder via het Noordzeekanaal een weg naar de Noordzee zou vinden. In dertijd hebben wij er al eens op gewezen, dat een dergelijk plan miliioenen gaat kos ten en waarschijnlijk niet afdoende zal zijn. Het verontreinigde Noorder Spaarne-water immers zou zeer waarschijnlijk toch ook weer terugvloeien in de stadswateren en boven dien moet ook rekening gehouden worden met het feit, dat de omliggende gemeenten dan eenzelfde stelsel zouden moeten invoe ren, omdat anders de stadswateren toch zouden verontreinigd worden door den vuil afvoer der naburige gemeenten. Een ander idee zou zijn het vuil rechtstreeks door de duinen naar de Noordzee af t evoeren, maar, afgezien van de mogelijkheid daarvan zou dat systeem zooveel geld kpsten, dat het voor de financiën van Haarlem niet te dra gen zou zijn, Zijn wij goed ingelicht, dan denkt dc In specteur van de Volksgezondheid nu aan een middenweg. Hij zou, om te voorkomen, dat de facaliën op de grachten worden geloosd, willen doen voorschrijven, dat ook voor de huizen, die nu op de grachten loozen, beerputten wor den gemaakt. D'eze beerputten zouden dan op geregelde tijden worden geledigd en de fe caliën worden weggevoerd. Zooals bekend is, geschiedt dit nu reeds voer Vele woningen. De kleinere helft der woningen loost op de grachten, n.l. die huizen, welke gelegen zijr. in dc nabijheid van openbaar water. De andere huizen hebben beerputten en ook zijn er nog woningen, die genieten van het z.g. tonnetjesstelsel. Weet ge, Haarlemmers, hoe veel Haarlemsche huizen nog het primitieve tonnetje in huis hebben? Niet minder dan drie en een half duizend. Drie en een half duizend huisgezinnen in Haarlem moeten zich nog behelpen met het tonnetje. Waar lijk, op dit gebied is nog wat te doen voor de hygiëne. Ook dit vuil wordt op geregelde tijden weggehaald door de Reiniging. Zoo op het eerste gezicht lijkt het denk beeld van den Inspecteur van de Volksge zondheid elk huis een beerput niet kwaad, maar bij nader inzien rijst toch de vraag, of ook deze maatregel afdoende zal zijn. Allereerst de kwestie, of het zoo gemak kelijk zal zijn iedere woning een beerput te geven. Wij zijn riet bedreven in 'deze tech nische aangelegenheid, maar wij pieenen, met ons leekenoordeel, dat vooral de instal latie der nieuwere huizen nogal moeilijkheden zal opleveren. In die woningen toch vloeit alle afvalwater (fecaliën met water van het closet, gootsteenwater, regenwater, enfin al les) door eenzelfde riool weg en wij vragen ons af, tenzij met groote kosten van elk huis het afvoersysteem grondig wordt veranderd, welk een ontzaglijk groote beerput ieder Huis moet hebben, wil men de beerput niet elke maand moeten ledigen. Verder zal een oplossing moeten gevonden worden voor dc vraag, waar de in de neer- putten verzamelde fecaliën blijven moeten. Dat moet een oplossing zijn, die tot in lengte van jaren voldoet natuurlijk en nu 'S het een feit, dat de vraag naar beer steeds minder wordt vanwege de concurrentie met de kunstmest. De inspecteur van de geuucnterciniging deelde ons, op onze vraag mede, dat de fe caliën, die thans dcor de reiniging wordt af gehaald, wordt verkochl voor bemesting van land. Vooral in de buurt van Rijnsburg vindt onze reiniging afnemers. Maar die vraag wordt steeds minder en niet onmogelijk is het dat zij op den duur geheel ophoudt. Dan zul len er natuurlijk andere maatregelen moeten getroffen worden. Het zou h.v. mogelijk zijn afnemers Ie vinden onder dc landbouwers voor de bemesting hunner landerijen, maar flan zou een geduchte concurrentie moeten worden aangegaan met de kunstmest. De ge meente zou dan wel eens verplicht kunnen zijn de fccajiën per mtorschuit of motor voertuig de beer tot op de landerijen zelf te brengen, want zouden de boeren de mest zelf moeten komen halen, dan zou hun dat zooveel tijd en arbeidsloon kosten, dat ztj goedkooper uit zijn met kunstmest. Men voelt echter, dat dit vervoer dari een kostbare geschiedenis voor de gemeente Haarlem gaat worden, een telkenjare terug- ceerende uitgaafpost op de begroofing. Wij hebben hier maar even de moeilijkhe den aangestipt, die een door den Inspecteur van de Volksgezondheid gedachte oplossing met zich medebrengt. Het is een moeilijk vraagstuk en daarom is het te hopen, dat de door B. en W. nu voor gestelde maatregelen tenminste zooveel re sultaat rullen opleveren, dat de toestand dragelijk wordt, al zal het wel geen ideale worden. Dezen zomei; hebben wij weer veel last gehad van de geurende grachten, maar men vergete niet, dal bij bepaalde wecrsgestelte- nis het water al spoedig geurt. Dat fs vooral bet geval als er regen op komst is, wat dezen zomer nogal dikwijls het geval is geweest. Ook in Amsterdam en zelfs m het Noordzee- kanaal had men er last van. Met baggeren en spuien bereikt men geen afdoende verbetering want zeer terecht zeide ons eens de inspecteur der Volksgezondheid, dat met baggeren niet alle vuil uit de grach ten wordt gehaald, vooral ook omdat er voortdurend weer nieuwe afval bijkomt Maar al zou bereikt worden dat de toestand veel verbetert dan konden de Haarlemmers misschien tevreden zijn met het minder goede cmdat het allerbeste te duur kost en geens zins een afdoende verbetering waarborgt. En tenslotte gelooven yvij niet, dat de af voer van fecaliën en ander afval in dc grachten de eenige oorzaak van den stank is. Waarschijnlijk zit de oorzaak even erg in 't groot percentage brak water dat in de grachten aanwezig is. Niet alleen verspreidt dat brakke water zelf een weeige lucht (men denke maar eens aan de geur, die het zeewater aan het strand soms afgeeft). Maar door dat brakke water wordt ook de ver werking van de organische stoffen in den afval niet bevorderd. Indien de Inspecteur der Volksgezondheid ook dit punt eens wil de bestudeeren en zoo mogelijk met Rijn land tot een vergelijk komen, dan zouden wij een eind vorderen. In den nacht van Zaterdag op Zondag kwam de 58-iarige H. H„ uit Bloemendaal bij de politie te Tilburg aangifte doen van oplichting van een bedrag van 250.—. De man verkeerde eenigszins onder den invloed van sterken drank. Den volgenden morgen kwam de politie te weten, dat deze H., bloemist van bercep, sedert eenigen tijd kennis had met een te Amsterdam ver blijvende dochter van zekeren H„ te Til burg. De eerste had een brief ontvangen, zoogenaamd afkomstig van den vader van zijn mfeisje, en waarin deze hem o.m. schreef, dat, nu hij voornemens was zijn dochter te trouwen, hij gaarne met zijn aanstaanden schoonzoon nader wilde ken nismaken. De kermisdagen waren daarvoor als aangewezen en zoo arriveerde de Bloe mendaler per auto en in gezelschap van z'n meisje, haar broer, eveneens verblijvende te Amsterdam, den chauffeur en nog een werkloozen chauffeur, beiden Amsterdam mers, op Zaterdagavond te 11 uur te Til burg. De auto was te Amsterdam gehuurd. Te Tilburg aangekomen aldus schrijft de „N. Tilb. Ct." stapte het meisje uit den auto en deze reed toen met de overige inzittenden een eenzamen weg op. Naar later bleek, was dit vermoedelijk de Moer- gestelsche weg. De bloemist werd hier door de anderen gegrepen en hem werd een tabaksdoos met J 250.ontfutseld. H. bood wel tegenstand, maar dit be zorgde hem slechts een bebloed hoofd en verwond'ngen. Hij werd na beroofd tc zijn uit den auto gesleurd en in een droge sloot geworpen. De auto reed toen naar Tilburg terug. H. stond op, volgde de volgende richting en gaf er te Broekhoven, waar hij een agent ontmoette, kennis van wat hem overkomen was. H. werd naar het politicbureau overge bracht. Ais gezegd, was hij onder drank invloed en daarom kon men niet veel van de juiste toedracht der zaak vernemen. Den volgenden morgen werd het onder zoek voortgezet en de drie vermoedelijke daders werden Zondag reeds door de Am- sterdamsche politie aangehouden. Het wa ren C. W. K„ Amsterdam, H. W. H. ge boren te Tilburg en wonende te Amster dam en W. A .N. K., Amsterdam. Zij hadden nog 140.in bezit. Gistermiddag zijn dc aangehoudenen naar Tilburg overgebracht. Een der inwoners van Zandvoort, de heer Marcus Cohen, heeft een ontdekking ge daan, die wel vermeldenswaard is. Om streeks in de helft van Juni heeft de heei C. in een tuin tusschen de schelpen labaks planten gezaaid en naar hij ons mededeel'. heeft hij daarmede een aardig resultaat bereikt. De gekweekte tabaksplanten zal hij aan deskundigen laten beoordeelen. pe tabak is geplant op twee stukjes grond. Op het eene spitte hij den grond 35 c.M. om en mestte dit. zwaarder dan het andere stukje grond, dat hij slechts 20 c.M. had omgespit. De vaische ziiverbon-aifaire in 't Z, wi Limburg. De bestuurswisseling in Indië. Het succes van Fokker in Amerika. Hei 3c internationaal Congres voor Rvd- cbngswezen cn Eerste Kuip bij Ongelukken te Amsterdam. Indiening bij de Tweede Kamer van een 4-tal wetsontwerpen in verband met de in ternationale Arbeidsconferentie te Genèvt. Canada ziet voorloopig al van een niet- permanenten zetel. De gearesteerde jongemannen, Schlesin- ger en Weber, bekennen dat zij de spoor wegramp bij Hannover hebben veroorzaakt. Er gaan geruchten, dat de Spanjaarden zich uit Marokko zouden terugtrekken. De regeering van Kanton protesteert te gen de landing van Britsche mariniers. bij Chicago ef Spoorwegongelukken Brooklyn. Er is een voorstel ingediend, om den uit voer van varkensvleesch te beperken ta België. De Engelsche vereeniging van mijneige naren besluit de districts-vereeuigingen te raadplegen nopens de kwestie der nieuw» onderhandelingen. Zie verder ook Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 769. Vooruit OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.00 uur. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor» logisch Instituut te De BiJdt. Naar waarnemingen in den morgen van 8 September. Hoogste Barometerstand 771.2 m.M. te Rennes en Rochefort. Laagste Barometerstand 741.3 m.M. te Haparanda. Verwachting van den avond van 8 tot den avond van 9 September. Matige en wellicht later krachtige of stormachtige W. tot Z. wind, zwaar be wolkt of betrokken; waarschijnlijk later regenbuien,- weinig verandering in tempe ra tuur. De heer C. v. E. werkzaam bij v. Gelder Zn. Kon. Papierfabrieken te Velsen, werd tijdens zijn werkzaamheden aan de persma chine door de rollen gegrepen. Een medear beider, die het ongeluk zag gebeuren zeile onmiddellijk de machine stop. Echter, was het reeds te laat. In deerniswèkkenden toe stand werd het slachtoffer van de plaats des onhcils gehaald en naar dc Mariastich- ting overgebracht. Daar werd geconstateerd, dat de ongelukkige een kneuzing der hals wervels en een hersenschudding had beko men. Naar wij vernemen is de toestand van E.'nog steeds zorgwekkend. TE HILLEGOM. Gisterenmiddag ongeveer halt vier uur, kwam een knecht van F. met paard en wagen van dc richting Haarlem.Uil dc te genovergestelde richting naderde een auto met een reuzengroole snelheid. Nabij de Pasloorslaan, waar de weg zeer smal is, was een ongeluk onvermijdelijk. Dc auto reed tegen paard en wagen op; het paard werd tegen den grond geslingerd. Vlug werd het dier bevrijd door dc strengels los tc snijden. Het lemoen brak totaal in splinters. De koetsier bleef ongedeerd De politie heeft proces-verbaal opge maakt. Gisterenmiddag heeft ten Raadhuize een bespreking plaats gehad over de plannen voor de stichting van een abattoir. Zooals bekend is, wil men de gem. gasfabriek, welke binnenkort, wanneer de gaslevering door de Hoogovens begint, buiten dienst wordt ge steld, voor dit doel bestemmen. Bij deze con ferentie waren o.a. tegenwoordig B> en W„ de inspecteur van den veterinairen dienst, het bestuur van den slagershond alsook da gemeentebesturen van Wijk aan Zee en Duin en Heemskerk. De besprekingen droegen een zeer voorloopig karakter en bedoelde voor namelijk een voorbereiding voor een prin- cipieele beslissing, welke binnenkort waar schijnlijk van de respectieve gemeenteraden zal worden gevraagd. Geen ongunstige exploitatie. Sedert 1 Januari ongeveer 3 millioen gulden ontvangen. Gedurende de maand Augustus 1926 is op d* liin LeidenHeemstede ontvangen 12.765 16.769); op de stadslijnen (Heemstede, Bloemendaal-Overveen inbegrepen) 84.222 81.121); cp de Hm AmsterdamZand- i voort (AmsterdamSloterdijk inbegrepen) 210.884 202.330). De bedragen tusschen haakjes geplaatst geven aan, wat er in Augustus 1925 ont vangen is. In Augustus 1926 is er aan personen- en goederenvervoer 587.975 ontvangen tegen 487.963 in den zelfden tijd van Het vorig jaar. Vanaf 1 Januari tot cn met 31 Augus tus 1926 is er 2.956.529 ontvangen, het welk van 1 Januari tot t September 1925 2.912.892 bedroeg. Per K.M. is cr in Au^ 1926 'ontvangen 144.11 138.43). Op tijd gereed. Zonder ophouden wordt er aan de tenten van deze Heemsteedsche tentoonstelling ge werkt. Dc regenval van de laatste dagen was oorzaak, dat alles niet in een dag opgezet was. Toch kon Dinsdagavond reeds Je nachtploeg opkomen om het vele werk, dat al verricht was, voort te zeiten. De aansluiting op het electrisch net was spoedig gereed, zoodat op tijd de nood- lampen konden branden. leder die voorbij komt, per tram of te voel, staat verbaasd, omdat hetgeen nu ge reed staat in twee dagen is geschied. Dc groote hal b.v. is een imposant gezicht; een tent van 8 M. hoog ziet men niet iederen dag. Ook kwam gisterenmiddag de nieuwe muziek tent van de gemeente Heemstede op het ter rein. Deze tent, nog maar slechts eenmaal, met 31 Augustus gebruikt, zal hier midden op het terrein zeer tot zijn recht komen. Er moet nog worden gegraven, getimmerd, ge plant en gebouwd, maar alles gaat er met zoo'n koortsachtige haast, dat men er op kan vertrouwen, dat Zaterdagmiddag a.s. op tijd de tentoonstelling geheel klaar zal zijn. In ieder geval zal alles vandaag onder de kap zijn, zoodat, al komt er dan nog beetje regen, dc exposanten daarvan geen directe last zullen ondervinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1