Brieven uit België. Radio-Omroep. De Geheimzinnige weidoener. NIEUWE HAARL'. COURANT Tweede Blad Woensdag 8 September Na het eerste Congres der christen arbeidersjeugd. Canada zal voorloopig afzien van een niet-permanenten zetel. Twee jongemannen, verdacht van de spoorwegramp bij Hannover, gearresteerd. Er gaan geruchten, dat de Spanjaarden zich uit Marokko terugtrekken. Een petitie van het Mexicaansche Episcopaat. Spoorwegongelukken te Brooklyn en Chicago. De regeering te Kanton protesteert tegen het landen der Britsche mariniers. Onder de Radio-berichten: De Engelsche mijneigenaars besluiten inzake de onderhandelingen op nationalen grondslag het oordeel der districtsvereetiigingen te vragen. Besluiten van den Ministerraad in verband met het financieel herstel van België. Voorgesteld wordt den uitvoer van varkensvleesch uit België te beperken. De spoorweg ramp bij Hannover. De gearresteerde jonge mannen Schlesinger en Weber bekennen. GEM. BUITENL. BERICHTEN. HET GEHEIM VAN HET STRAND. R. A. F. A. Bellevue. FEUILLETON. Tei is zomer in den lande. riet is zomer in het harte. De blijdschap schittert schel, als een dorpsfanfare op Ker misdag, en langs het blauwe geluchte van verwachten laait glorierijk het gouden licht der grootsche belofte. "Jet is zomer in de ziel. Daar komen voor ons, ouderen, soms /el eens dagen, dat we, alhoewel stand houdend In den strijd, toch met minder geestdrift dan gewoonlijk, meer uit püchts- bewustzijn dan uit zekerheid van goeden uitslag, kampen. Want wat we rondom ons zien en hooren, in den gewonen sleurgang aller uren, stemt soms zoo troosteloos droef! Het heeft dan den schijn alsof alle pogin gen ten goede falen, alsof we, in ons trach ten om de wassende tij van ontaarding en vergoddeloozing in te dijken, ietwat het zelfde beproeven, als bet engeltje uit St. Augustinus' vizioen, aan den oever der zee. En. dan denken we treurig aan de naken de tijden, wanneer de handen, die thans hoog nog de banier van katholiciteit torsen, zullen verstramd zijn in de beweegioosheid van den dood, en wanneer de monden, waaruit nu nog met den nederigen trots, waarop het levenbeheerschend Credo klinkt, voor eeuwig zullen verstijfd zijn in de oor- deelsoproep-wachtende stilte van 't graf. Doch nu hebben we te Gent het Eerste Congres der Christen Arbeidersjeugd ge had. Weg thans én moedeloosheid, én treurnis, én kommer voor de toekomst. Steviger omklemmen de ouderen weer de dierbare Kruisbanier. Neen, er moet, er mag niet gevreesd, niet getwijfeld zelfs. Daar zijn duizenden jonge en krachtige handen gereed, om haar over te nemen van degenen, die zouden heen gaan naar den Vader. Het bouwen van den toren onzer christen levensbeschouwing zal niet onderbroken worden wegens gebrek aan arbeidskrachten, noch wegens verwar ring der talen onder verbasterende wereld- sche invloeden. Stijgt beangstigend vlug de vloed van ongodsdienstigheid, met zijn on vermijdelijke en dreigende golven van zede loosheid, daar staat nu de jeugd, onze nog maar sinds een vijftal jaren ietwat georgani seerde arbeidersjeugd, vast aaneengesloten, en vormt, roet baar duizenden kloeke bor sten, een onwrikbaren dijk, die verhinde ren zal, dat die vloed van ongodsdienstig heid en zedeloosheid verwinnend zal zwal pen over het verzinkende land. Wat was het heerlijk, die uit alle Vlaam- sche provinciën toegestroomde jongelingen te zien, in. de uitspattende geestdrift van hun heilige en heiligende overtuiging! Iloe wordt ze niet dikwijls, hoe wordt ze niet dagelijks gehoond en gekwetst, die overtui ging, in gezelschap, op straat, bij het werk, ja, helaas, soms in eigen huiskring. Het is een geweldig geworstel van den alleen staande, tegen de massa, zoodanig, dat niet zelden de moed dreigt te begeven en twij fel verduisterend wolkt over den geest. Wanneer al de overigen anders handelen, doet hij dan niet verkeerd? Waar zooveel oudere werkgezellen als jongere maten, het leven verdeelen tusschen met tegenzin ver richten arbeid en zinnelijk genieten, heeft hij, de eenzame onder hen, het dan wel goed voor, zijn leven te verdeelen tusschen opgeruimd volbrachte taak en trouwe plichtsvervulling? Maar te Gent heeft hij gezien, do jonge Katholieke Vlaamsche arbeider, dat hij vol strekt niet zoo eenzaam staat als hij wel eens meende; dat zijn ideaal gedeeld wordt door duizenden, even jong als hij, even ne derig, als hij, ook verloren in den doolhof der grootstad of in de besmette fabrieks- lucht, als hij, en die toch, óók als hij, niet toegeven aan de verleiding, postvatten en staan blijven op het sterke standpunt van hun rotsvast Geloof, en het geschreeuw van de verdierlijkende wereld beantwoor den met het hartstochtelijke, uitdagende, friomfeerende: „Christus vincitl Christus regnat! Christus imperatl" Ja, het heeft ons, ouderen, een gerust stellenden wissel geteekend op de toekomst, dit Eerste Congres der Katholieke Vlaam sche arbeidersjeugd. Waar we, eenerzijds, het jammerlijk zakken zien van het gods dienstig en zedelijk peil der algemeenheid, beurt het toch krachtig op, stemt het toch hoopvol, bij een betooging als deze, ander zijds te mogen vaststellen, hoe hoog dit peil nog staat bij onze georganiseerde jon gelingen; hoe dagen als deze, vol ernst en 'inspanning, toch een deelname van duizen den vinden; en hoe op vergaderingen, ge heel voorbehouden aan den geest, met uit sluiting van alle vermaak, toch duizenden jonge arbeiders, wier ouderdom en dage- lijksche omgeving hen stuwen naar vermaak, met spannende aandacht en bruisende ver voering het afwikkelen der zakelijke agenda volgen. Het heeft echter bijzonder en dat is wel het gewichtigste feit van dit zoo be langrijk Eerste Congres het heeft echter bijzonder ieder der deelnemers een poli tiek en sociaal vormsel geschonken, dat, naar het voorbeeld van het sacramenteele, een uitwischbaren indruk maakte op hun ontvankelijk jongelingsgemoed. Ze hebben te Gent, waar de vergaderingen gehouden ■warden, en niet het minst te Oostacker, waar, hij de grot van Onze Lieve Vrouw van Lourdes, Zondagmiddag het Lof werd gezongen, een geestelijk bad genomen, dat hun arbeids- en strijdlust verstevigd eft i Wanneer ze, op hnn dorpje of in hun stadswijk, bijeenkwamen, en dan het luttele merkten van hun getal in verhouding met dat dergenen, die ze wisten in danszaal, herberg, cinema of sportlokaal, dan bekroop hen soms het naar gevoel van machteloos heid, van het schijnbaar nuttelooze, dwaze hunner inspanning ten goede, bij die haast algemeene onverschilligheid of vijandschap. Gent. evenwel is hun een veropenbaring geweest. Te Gent heeft ieder van hen zich zelf herkend in de rond hem luisterende, juichende of biddende vreemden. Het „Veni Creator", dat bij het openen der vergade ring uit aller monden klonk, was de com munie zang van aller geest, aanroepend in eenzelfden geloofseenheid, denzelfden Geest. De groote lijn, de rechte lijn, de op gaande lijn, hun door de leiders tijdens de spreekbeurten getrokken op het toekomst- veld, het was dezelfde, die ze tot nog loc hadden ontwaard, hadden gevolgd, maar die soms verwaasde en verwischle, onder de noodlottige inwerking van het zich alleen- voelen eenerzijds, van liet werken, in tegen overgestelde richting, der algemeenheid an derzijds. Het omklemde hun hart en hun gordel met den machtigen greep dér ont roering, dit instemmen, dit zegenend deel nemen van de hoogste kerkelijke overheid, in den persoon der afgevaardigden van de Bisschoppen der vier Vlaamsche Provinci ën. Zij, de kleinen, de geringen, de tobbers uit. de achterbuurten cn de slavers uit de fabrieken, zij zagen daar die hoogwaardig- heidsbekleeders der Kerk tot hen komen met al den eenvoud, met al de goedheid, met al de liefde, welke de Kerk aan ieder een, maar bijzonder aan de kleinen, aan de geringen, immer schenkt uit haar, door ge ven zich verrijkend, moederlijk gemoed. Ze hoorden die grooten verkonden, dat de hoop, de verwachting van de Kerk, gestemd was op hen, de bescheidenen, de simpelen. En opeens werd het dan lichter dan coit in hun geest. Opeens ontwaarden zij dan in zijn volle schoonheid den wel steilen, maar koninklijken weg van het apostolaat. Wat gaf hun voorlaan miskenning, en' smaad, en vervolging, en laster, al het vaak door niemand geweten of door niemand be grepen wee, dat ze leden en verkropten in den meestal ongelijken strijd met hun god- delooze cn zedelooze omgeving! Ze voelden, bij het hooren en aanschouwen van die ge zanten der Bisschoppen, mét dezer zegen over zich komen de kracht van hooger, on der wier wondervolle inwerking het geleden en verkropte wee werd tot iets onzeglijk zoets, waarvoor ze stamelend dankten in het innigste hunner verrukte ziel. Ze besef ten de grootheid van hun taak als verkon digers en verdedigers der Waarheid,~dc ont zaglijkheid van hun zending, als zaaier van de christen gedachte, en de onovertrefbare glorie, gewonnen in het martelaarschap voor die Waarheid, voor de gedachte. En dan dit heerlijke, die overweldigende Lof in open lucht! Het was weer eens om 't uit te jubelen van blijde fierheid, bij het overwegen der onschatbare genade, te behooren tot het wereldgroote mystieke lichaam Christi, een lidmaat te zijn in dit harmonische geheel, waarvan de Heer zelf het Hoofd uitmaakt. Dit Hoofd, heerschend over al de ledema ten, stond daar, hoog op het altaar: haast onzichtbaar blank plekje, in de omglinste- ring van de monstrans. De oogen der dui zenden jonge arbeiders staarden strak naar het witte Oog, naar den grooten Arbeider. Hij nam deel aan hun Congres. Hij was er de verborgen Voorzitter en Leider van. Want heter dan wie ook, kende Hij de be hoeften en de gevaren van die duizenden, en met meer recht dan wie ook mocht Hij, de Arbeider van de schaafbank, zoowel als de Arbeider van het Kruis, zich stellen aan de spits van die schare, welke hier haar arbeid kwam plaatsen onder de hoede van het Kruis. En toen dit Kruis zegenend over hen werd getrokken met de glinsterende monstrans, waarin het haast onzichtbaar blanke plekje, ging er een huivering door de geknielde menigte. Het was als de rid derslag, voor het trekken ten kruistocht, morgen, ter verovering van dc wereld voor Christus, Dichtbij reeds de op Lourdes wonder-nis gecopieerde grot. In de ovalen holte sche merde de witte beeldgedaante van de Moe der des Arbeiders van de schaafbank, des Arbeiders van het Kruis. En na de huldi ging van Zijn moeder, door de lichte drom men, die inniger dan ooit aanvoelden de onscheidbare eenheid van beiden: eenheid van armoede, eenheid van arbeid, eenheid van lijden In eenheid van liefde. Waar men gaat langs Vlaamsche wegen, huis en hoeve, boom en stronk, komt men U, Maria, tegen, staat Uw beeltenis te pronk Het dreunde in ontzaglijke klankengol vingen over de zonnige vlakte. Zevendui zend jongelingen zongen met trillenden mond de hymne van hun trillende ziel. Het geloof werd als iets tastbaars, zweefde in de afmosfeer op de tintelingen van het licht. En ouden van dagen weenden, wijl ze het gebed namurmeldcn van den verrukten grijsaard in den tempel: „Heer, laat nu Uw dienaar gaan in vrede, naar Uw woord" Want zij, zij hadden nu ook het heil aan schouwd van hun volk, dat, schoon in die jongelingen van heden, groot zou zijn in de mannen van morgen. E. De verhouding van Frank rijk en Duitschland. De correspondent van het „Berl. Tag." te Genève heeft een onderhoud gehad met Briand. De Fransche minister gaf te kennen, dat thans tusschen Frankrijk en Duitschland geen moeilijkheden meer bestaan. Woensdag kan de V.B. reeds tot de toelating van Duitsch land besluiten, waarna dit aan alle verdere stemming kan deelnemen. Voor Duitschland komen er geen verrassingen meer en z.i. is ook het kleinste incident buitengesloten. Duitschland krijgt zijn vasten zetel, gelijk het als eersten eisch had gesteld. Wat de verhouding tusschen Duitschland en Polen betreft, het eenige middel om de wederzijdsche moeilijkheden uit den weg te ruimen is, dat beide gemeenschappelijk met hun collega's itf-den Raad een oplossing in den geest van Locarno door directe toe nadering zoeken. Wat de politiek van Locarno zelf aangaat, dr. Stresemann is daaraan blijven vasthou den. Ook Briand verklaarde steeds meer over tuigd te zijn, dat de tusschen Frankrijk en Duitschland hangende quaesties zullen wor den opgelost, zoodra beide landen aan dc tafel van den V. B. Raad zitten en correct en loyaal met elkaar onderhandelen. De om standigheden zijn daartoe uitermate gunstig. Canada en de nieuwe niet- permanentc zetels. De Canadeesche delegatie, welke gisteren in een geheime zitting bijeen geweest is, heeft besloten tijdelijk af te zien van aan spraken op een der nieuw in te stellen niet- permanente Raadszetels. De Canadeesche gedelegeerde Sir George Foster verklaarde in een interview, dat Ca nada thans niet zal aandringen op een Raads- zetel doch zich niettemin het recht voorbe houd deze aanspraken in de toekomst weer naar voren te brengen. Hij voegde hieraan toe, dat deze beslissing de andere dominions geheel vrij zal laten. De spoorwegramp bij Hannover. Onder enstige verdenking schuldig te zijn aan het spoorwegongeluk bij Hannover zijn te Berlijn twee jongemannen, Otro Schle singer en Willy Weber, resp. 21 en 22 jaar oud, door de recherche gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Zij vertoefden in de dagen van de ramp als landloopers in de omgeving van Han nover. Maandag meldde zich bij de politie te Hannover de broeder van Weber aan, die kwam mededeelen, dat Willy hem had be kend den aanslag te hebben gepleegd. Deze was intusschen met Schlesinger naar Berlijn gevlucht. De Belgische recherche, die te Hannover naar de daders had gezocht, ging hen ter stond per vliegtuig naar Berlijn achterna en vond hen in een nachtasyl. De politie meent met vrij groote zekerheid, de beide schul digen in handen te hebben. Het is hun al thans niet gelukt hun alibi te bewijzen. Onrust onder de Griek- sche militairen. Er heerscht geheimzinnigheid omtrent het optreden der republikeinsche garde. Toen zij gisteren naar de voorstad Aghia Paraskoi optrok, keerde, zij eensklaps naar Athene terug, waarheen patrouilles cavalerie en in fanterie werden gezonden. Naar wordt medegedeeld, zijn er bijzon dere militaire maatregelen genomen „wegens ernstige indisciplinaire daden der republi keinsche garde". Trekken de Spanjaarden zich uit Marokko terug? Er wordt groote beteekenis gehecht aan het feit, dat admiraal Magaz zich op het oogenblik in Madrid bevindt. Admiraal Ma gaz was vóór de jongste reorganisatie der regeering vice-president van het Direc torium, doch werd, daar Primo de Rivera zijn invloed duchtte, tot aftreden genoopt en met een speciale missie naar het Vatikaan belast. In Parijs is men van oordeel, dat Primo de Rivera de quacstie van Tanger heeft op geworpen 6m de aandacht af te wenden van de politieke moeilijkheden in eigen land. Gisteren liep er het gerucht, dat de Span jaarden begonnen waren de Spaansche zóne in Marokko te ontruimen. De correspondent te Madrid van de „Voss. Zeitung" meent, dat Spanje's aanspraak op Tanger veel gerechtvaardigder is dan zijn opgeschroefde eisch te Genève. Tanger was van oudsher een bij de Spaansche zóne inge deeld, onaantastbaar vijandig gebied, een munitie- en provianddepót der strijdende Marokkanen, een omstootelijk feit, dat Span je's veldtocht tegen Abd el Krim niet weinig heeft bemoeilijkt. Daaraan zou thans een einde worden gemaakt vóór alles, omdat Spanje weet dat de Marokkanen toch niet lang den vrede zullen bewaren, afgezien van het feit, dat de gevechten nog geenszins zijn beëindigd. De correspondent betoogt echter, dat de buitenlandsche politiek der mogendheden en het recht en de logica van anderen twee verschillende begrippen zijn, zoodat thans reeds kan worden gezegd, dat Spanje Tanger niet zal krijgen. Hij verwacht daarentegen het terugtrekken van het geheele Spaansche leger tot aan de kust, hetgeen de hervatting zou beteekenen van het plan van den hefst 1924 en het voorjaar 1925. Ten opzichte der binnenlandsche politiek zou het zoo veel mogelijk opgeven van Marokko de dictatuur slechts ten goede komen. Het volk, dat ge durende zeventien jaar voor Marokko bloedde en betaalde, zou hem toejuichen, oprecht en voor den eersten maal. De strijd tusschen Kerk en staat in Mexico. Het R.-K. episcopaat heeft een petitie ge pubheeerd, welke aan het congres zal worden aangeboden en waarin om intrekking wordt gevraagd van sommige bepalingen der ge wijzigde grondwet. In de petitie wordt ui' een gezet, dat de katholieke Kerk niet vraagt om bijzondere gunsten, maar godsdienst vrijheid wenscht voor alle religies. Spoorwegramp te Brooklyn Een uit zes wagons bestaande ondergrond- sche trein is tusschen Manhattan en Coney Island in een wervelstorm geraakt. De macht nist trachtte den trein tot stilstand te bren gen, hetgeen mislukte. Toen de trein door een tunnel reed, sloeg de bl.ksem in, waar door van den tunnel groote steenen af brokkelden cn op de wagons vielen. Tal rijke personen werden hierdoor gewond. Er ontstond een paniek en de passagiers tracht ten de deuren te openen hetgeen mislukte, aangezien de portieren van de Amerikaansche ondergrondsche treinen automatisch ge sloten blijven, totdat de trein tot stilstand is gebracht. De reizigers sloegen de vensters stuk en trachtten hierdoor naar buiten te komen. Twee personen kwamen met de elec- trische geleiding m aanraking en werden on middellijk gedood. Het totaal aantal slacht offers van dit ongeval bedraagt twee dooden en dertig zwaar gewonden. Spoorwegongeluk te Chicago. Een telegram meldt rader, dat het on geluk Maandagavond plaats had in het station Courtland street, waar reizigers uit een trein stapten toen een trein van den Northwestern er mee in botsing kwam. De laatste twee wagens, die vol reizigers waren, werden getelescopeerd. De burgeroorloS in China Het bliikt dat het schieten op het Britsche oorlogsschip „Cockchafer", waarbij eenige opvarenden getroffen werden, geschiedde terwijl dit schip eh twee andere Britsche vaar tuigen poogden twee Britsche stoomschepen te bevrijden, bij Wanhsien in beslag geno men door generaal Yangsen, een der onder geschikte generaals van Woe Pei Foe, als represaille voor het beweerde tot zinken brengen van twee kleine Chineesche vaar tuigen op de Yangtse, door een derde Brot- sche stoomschip, dat weerstand bood aan een poging tot entering van Chineesche sol daten. Yangsen had geweigerd de vrijlating der schepen met den commandant van de „Cockchafer" te bespreken maar er op ge staan dat de zaak met den Britschen consul zou worden geregeld. Laatstgenoemde begaf zich dientengevolge ter plaatse maar Yang sen weigerde zijn eisch in te willigen, dat eerst de'Chineesche wacht van de twee in beslag genomen stoomschepen zou worden verwijderd in weerwil van den waarborg van den consul, dat het bewuste schip naar Wanh sien zou terugkeeren en dat de twee andere schepen zouden blijven tot het incident ge regeld was. Het Britsche oorlogsschoip „Widgeon en het s.s. „Kaiwo" met Britsche mariniers aan boord kregen later bevel naar Wanhsien te gaan, daar"machtsvertoon noodzakelijk werd geacht met het oeg op de houding van China. De landing van Britsche troepen te Kanton. De minister van buitenlandsche zaken van Kanton heeft een brief geschreven aan den Britschen consul-generaal waarin hij protes teert tegen het aan land zetten op 4 Septem ber van gewapende Britsche marinetroepen op de kaden van Kanton de minister noemde dit optreden niet alleen een schending der nationale wetten maar onder de gegeven om standigheden een daad van materieele en moreele agressie. Hij vraagt het onmiddellijk terug trekken van het gewapende Britsche detachement van de kaden, onmiddellijke staking van de inmenging in de rivferscheep- vaart en het verwijderen der langs de kaden gemeerde Britsche kanonneerbooten. ONDANKS DE BEZUINIGING. De Belgische bladen spreken hun veront waardiging uit over het feit, dat in dezen tijd van bezuiniging de heer Leo Gérard, gewe zen secretarisvan den koning, benoemd is tot directeur van het onlangs opgerichte Amortisatiefonds, op een jaarwedde van 120.000 francs. De „Peuple" maakt naar aanleiding van dit honorarium een vergelijking met de sa larissen, die andere hooggeplaatste staats ambtenaren krijgen. „Weet men", schrijft het blad, „dat een secretaris-generaal, de hoogste post in een ministerieel departement, als maximum 38.000 frs. per jaar trekt Met de verander lijke indemniteit en de verblijfsvergoeding kan hij nagenoeg tot 51.200 frs. komen. Fran?oise, die tot den post van algemeen bestuurder der spoorwegen werd geroepen, en die, zooals men weet, een genie van orga nisatiegeest was, kreeg 75.000 frs. Een algemeen bestuurder van spoorwegen, een post van groote verantwoordelijkheid en waarvoor uitgebreide kennis vereisebt is, verdient thans alle vergoedingen inbe grepen 60.000 frs. We zijn dus verre van de 120.000 frs., zoo kwistig toegewezen aan den bestuurder van het Amortisitiefonas. We wedden, dat zelfs de algemeene be stuurder van Koloniën, de heer Arnold, op verre na niet zoo mild wordt behandeld De „Libre Belgique" bevestigt de inlich tingen van „Le Peuple" en wijst er op, dat een ambtenaar van financiën zeer goed met het beheer van het Amortisatiefonds had kunnen belast worden. Het is een ambtenaar van financiën, die gedurende vier jaar het beheer der Schatkistbons naar ieders wensch heeft geleid het ging daar om bedragen van vier milliard, terwijl de Amortisatiekas in den eerstvclgenden tijd slechts anderhalf milliard zal dienen te beheeren. Dezer dagen werden op het strand te Margate kleeren van twee meisjes gevonden. Er werd uren aaneen naar de eigenaressen gezocht, doch ze werden niet gevonden. De correspondent van de „Evening Standard te Margate is er echter in geslaagd het raadsel op te lossen. Hij meldt namelijk, dat den avond vóór het vinden der kleeren twee meisjes in mannenkleeren aan een naburig station den trein hebben genomen naar Londen. Een stationsbeambte met scherpen blik had de vermomming doorzien. Trouwens, de pclitie van Margate, het zij tot haar eer gezegd, had al dadelijk niet aan een ongeluk geloofd. De gevonden kleeren waren name lijk alleen bovenkleerenUit een kaart bij de kleedingstukken gevonden, heeft men kunnen opmaken, dat de op stap zijnde meisjes twee blijkbaar op avonturen beluste zeventienjarigen zijn. DE BIOSCOOPBRAND. Thans zijn 45 lijken gevonden van omge komenen bij den bioscoopbrand te Drumcol- logher. Tien personen worden nog vermist. Omtrent den noodlottigen bioscoopbrand in het dorpje Drumcollogher, een plaatsje van nog geen duizend zielen in het graaf schap Limerick, vinden we nog vermeld, dat de „bioscoop" een kieine oude houten schuur was met één ingang, die langs een ladder moest worden bereiktde vertooning werd nl. op de bovenverdieping der schuur gegeven. Toen de vertooning halverwege was, vatte de film plotseling vlam, hoe weet men niet, maar gedacht wordt aan het nood lottige achteloos wegwerpen van een eindje sigaret. Schier onmiddellijk stond het houten gebouw in lichtelaaie en in allerijl snelden mannen vrouwen en kinderen naar den eenigen uitgang. Andere films, die op een na- burigen tafel lagen, vatten eveneens vlam. Velen raakten onder den voet. Door den rook was de uitgang ook niet meer te ge bruiken en een tooneel van onbeschrijfelijke verwarring en paniek ontstond. Sommigen trachtten door de beide ramen, waarvoor tralies waren aangebracht, naar buiten te komen. Mannen, vrouwen en kinderen rolden dc ladder af en binnen een paar minuten was de uitgang versperd door een worstelende menschenmassa. Tot overmaat van ramp be zweek de ladder. Alle pogingen om het vuur te blusschen mislukten. De redders, die kwamen opdagen konden niet veel anders doen, dan eenige personen bevrijden die hierin reeds zelf ge deeltelijk geslaagd waren. Toen de film in brand geraakte zoo ver telden overlevenden van de ramp, werden de menschen bij het doek samengebracht en werd hun gezegd niet ongerust te zijn en dat alles in orde kwam. De bioscoop behoorde aan een inwoner van het dorp, die er pas een paar weken mee bezig was. De operateur was een geoefende kraent uit Cork. WIE EN WAT IS CALLES. Hij verkocht eens rozenkransen Om een juist denkbeeld van Mexico en de Kerkvervolging, welke dat ongelukkige land teistert, le verkrijgen, zal het goed zijn, eerst kennis te maken met den persoon van Calles en de tegenwoordige regeering. De president is gelijk in een corresp aan de Tijd gemeld wordt een Syriër van ge boorte, zijn eigenlijke naam is Ilias. Als jon gen van tien jaar kwam hij naar Mexico, alwaar evenals langs de kusten van Brazilië, zooals ook in West-Afrika, veel Syriërs ver spreid zijn en er hetzij als veehandelaar, het zij als verkoopers van bazaarartikelen hun brood verdienen. Elias was verkooper van rozenkransen, scapuliers en prenten. De devotionaliën brachten hem genoeg op in de steden en dorpen van Mexico, welke hij doorreisde, om lessen te nemen, zoodat hij een paar jaar later dorpsschoolmeester werd. In deze hoe danigheid ontwikkelde hij zijn kennis. Onder de Madero-revolutie van 1910 trad hij op als propagandist in dienst van de Magon Bro thers tegen Madero en tegen den dictator Porfirio Diaz. Nu bevond hij zich op weg der fortuin. In de Ca'sa del Obrero Mundial, Wereld huis-der-arbeiders, was hij in Maart 1915 de DONDERDAG 9 SEPTEMBER. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politieber. 3.304.30 Uurtje voor de wees- en zie kenhuizen door Mevr. Ant. v. Dijk. 5 7.25 Vooravondconcert door het H.D.O.-orkest Joh. de Jager, piano. 7.00 Politieber. 7.45 en 10.00 Persber. 8.10 Christelijke Radio- Omroep. Het Christ. Gem. Zangkoor „Je- haleël", te Amsterdam. Dir. Hr. W. van Laar. Mei. Jans Bierma, te Amsterdam, zang. Mei. Baartscheef, piano. Lezing door den heer P. Keuning. uit Baarn, over: „Christelijke Kunst", la. Sieg der 7.eit und Wahrheit, Handel, b, Imman el. Mossier, zang. 2. Lezing door den heer P. Keuning. 3. Ballade G-moll, Chopin, piano. 4. Ades- te de Nobel. 5. Troost, Roesxe, koor. 6a. Het Madonna-kindje, C. v. Rennes. b. De klokken luiden, C. v. Ocrt. 7a. Aria uit Judas Maccabeus „Die Freiheit Handel, b. Maria Wiegelied. Roger, zang. 8. Mid dernacht, Wicrts. 9. Choral, Rosenmüller. 10 Super Flumina Babylonie, Gounod, koor. 11. Papilion opus 2, Schumann, piano. 12a. Een bloem, C. v. Oort. b. Houd Zonre in 't hart, C. v. Oort. c. Jubclliedje, C. v. Rennes. zang. DAVENTRY, 1600 M. 11.20—1.20 Con cert door orkest en solisten, piano, so praan, tenor. 1.20—2.20 Gramofoonmu- ziek. 3.05 Vergadering van de Braemar Royal Highland Society. 4.20 Causerie. Books to read. 4.35 Concert door de band van H. M. Royal Air force. J. Kerr, so praan. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.55 Landbouwprijzen. 7.00 Padvindersbul* lelin. 7.20 Tijdsein Big Ben, wcerber., nieuws. Lezing: East Africa. 7.45 Oude Engelsche muziek door R. Robertson, pi ano. 8.00 I ezing: The Elizabethan Garden. 8.20 Iersche avond, Orkest en F. Marks, diseuse. F. C. Hughes, tenor. 9.50 Weer- ber., nieuws. 10.00 Lezing: The ultimate fsland. 10.20 Variété. R. London, komiek. F. Courtenay en M, Randolph, duo. 10.50 12.20 Dansmuziek. PARIJS „Radio-Paris". 1750 M. 12 50 Concert Lucicn Paris, piano, viool, cci.o 5.05 Concert. 8.50 Concert. KÖNIGSWÜSTERHAUSEN. 1300 M. 8.50 Kamermuziek. Barmas-kwartet, 2 violen, viola, cello. 9.50 Moderne lyriek. R. Deh- mel en zijn werken. 10.5012.20 Dansmu ziek door orkest Ette. BRUSSEL, 486 en ANTWERPEN, 265 M. 5.20 Kindermatinee tot 6.20. 8.20 Orkest- concert. 9.30—10.20 Dansmuziek. MONSTER, 410 M. 11.50—12.50 Morgen concert. 1.352.50 Gramofoonmuziek. 4 5.20 Kinderuurtje. 5.206^20 Dansmu ziek, gramofoon. 6.30-7.30 Lezing: Ms. schiner.stürmer. 7.308.00 Lezing: Hilfe bei Unfallen. 8.20—8.50 Schaakles. 8 50— 10.20 Concert door het Schcenmakerkwar" tet. 10.20—11.50 Concert door het Phil- harmonisch orkest. Het overbrengen van tcekeningen per Radio. Men deelt ons mede, dat van 1826 Sep tember demonstraties gedurende den ge- heelen dag gehouden zullen worden betref fende het overbrengen van tcekeningen langs draadloozen weg. Te dien einde staat in de eerste zaal de zender opgesteld terwijl het ontvang-appa- raat in de derde zaal dc beelden weergeeft. Dergelijke demonstraties langs draadloo zen weg werden nog nimmer in Nederland in het publiek gehouden. De Nederlandsche Radio Unie verkreeg hiervoor de benoodigde zendvergunning. De demonstraties vinden plaats volgens het systeem van Prof. Dr. Max Dieckmann. Historische Aideeling. Een compleet historisch overzicht van Aethertrillingen, wrijfings-elcctriciteit, mag netisme, lijn- en draadlooze telefonie, telc- graphie wordt eveneens geëxposeerd. Appa raten en toestellen vanaf c.a. het jaar 1750 tot op heden geven een duidelijk overzicht van den enormen vooruitgang. Verschillen de demonstraties met deze apparaten en toestellen vinden eveneens plaats. Zendinrichting met studio. De oude zoowel als dc nieuwe zender vaft den WelEd. Gestr. Heer Ir. Idzerda, Den Haag, zal te aanschouwen zijn. Eveneens wordt in de studio gedemon streerd, hoe de uitzendingen plaats vinden. Amateur Toestellen. Vele buitenlandsche amateurs w.o. uit Duitschland, Engeland, Denemarken, bene vens tientallen Hollandsche amateurs zon den hunnen toestellen in. Zeer bijzondere constructies zullen daar- bl'voór de amateurs zal er werkelijk iets interessants te zien zijn. woordvoerder voor Carranza, voor wien hij al de Mexicanen, uit de Ver. Staten ver bannen, wist te winnen. Carranza liet de ge vangenissen open en al deze lieden sleten zien bij het leger van Carranza-Villa-Calles aan en men weet aan welke verwoestingen en abom naties ze zich schuldig maakten. Eerst gouverneur, staats-secretaris onder Obregon, verrader van Carranza, wien hij ontrouw werd en hielp tot val brengen in 1920, bescherme ling van Samuel Gompers, president der Amerikaansche Federatie van Arbeid, zie daar Calles, na de bandieten Carranza en Obregon, aan de beurt om Mexi co te regeeren 1 Om zijn Syrische afkomst te verbergen nam hij den naam zijner vrouw, Calles, uit gesproken Caljes, aan. Zijn secretaris Tejeda, is een Jood, Leon minister van landbouw, een toreador, Saenz, van buitenlandsche zaken, een protestantscn dominee, Morones, minister van arbeid, zeil een arbeider, is president van de arbeiders- federatie van Mexico, aangesloten met die der Vereenigde Staten, thans onder het pre sidentschap van William Green, opvolger van Gomijers. Deze machtige federatie verklaart openlijk, dat het presidentschp van Plutarco Ehas Calles, haar werk is, ofschoon art. 82 van dc Mexicaansche constitutie van die functie EERSTE GEDEELTE. HOOFDSTUK L 1. VERLOREN. Velen mêencn dat het voldoende is za ten te doen, om heel gauw rijk te worden. Zij zouden al spoedig hunne dwaling heb- >en ingezien, indien zij op zekeren avond Dij den heer Emilien Pages waren binnenge komen. Hij was industrieel en woonde dicht bij zijn fabriek te Cazevi^ille, onder de ge meente Valsaguas. Hij was een rechtschapen man, werkzaam en verstandig; misschien entbrak hem een weinig durf; zoo noodzakelijk om vooruit te komen; toch was hij in zaken uiterst bedre- ven. Een en twintig jaar geleden was hij zijn vader in de fabriek opgevolgd. Deze bezat een zijdespinnerij, die vroeger zeer bloei end geweest was en nog heden het onder houd aan de meeste arbeidersgezinnen uit het dorp verschafte, maar die geen winst meer afwierp, Wij zullen tot liquidatie genoodzaakt zijn en nog wel onder zeer nadeelige voor waarden, sprak de industrieel met doffe stem, na een lang stilzwijgen. Hij leunde op den marmeren schoorsteenmantel en liet zijn hoofd op zijn hand rusten. Je overdrijft, beste man, antwoordde mevrouw Pages, Omringd door hare vijf kin deren en een oud familielid, juffrouw Oc- tavie, werkte zij bij het licht van een lamp, die op een ronde tafel midden in het ver trek stond. Neen. ik overdrijf niet, de zaken gaan heel slecht. U heeft dat al tien jaar lang gezegd, papa, merkte Solange op. Deze was de oudste van de lieve bende, die behalve zij zelf, bestond uit hare zusjes, Marthe en Madeleine en de broertjes Jo seph en Jean. Juist. Gedurende deze tien jaar heb ik hard gewerkt en gestreden, en helaas, zonder succes. En nu komt het einde. Ik voel de treurige ontknooping naderen. -» Ja, je overdrijft, zeide mevrouw Pages den tweeden keer. Ik geloof ook, dat u overdrijft, papa, hernam het jonge meisje op baar beurt. Evenals haar moeder, wilde zij geruststel lend werken; zij was verstandig en vol r moed; zij wilde zich rekenschap geven van den ernst van het gevaar en zeide daarom: U heeft 'n groot getal afnemers en een nog grooter getal bestellingen. De omzet wordt steeds grooter, in plaats van te ver minderen Niet groot genoeg om de algemeene onkosten te dekken. Indien u de industrie uitbreidde?. Dat zou noodig zijn, maar.... Wat maar? Ik heb geen kapitaal. Is dat niet te vinden? Onmogelijk, lieve. Ik heb al ovetal ge vraagd. Reeds heb ik een tekort bij de Algemeene, een ander bij Luc en Corbin. Die heeren hebben geduld, cmdat zij weten, dat ik eerlijk ben en hard werk, maar zij zullen mij geen nieuw crediet geven. Overi gens zijn weinigen geneigd om zich in een industrie, zooals de mijne, te interesseeren; de fabriek ligt te ver af en men oordeelt dat deze zaak niet voor groote ontwikke ling vatbaar is. Weer ontstond er een stilte. Ook Solange Waarom ook dat treurig onderhoud voortzetten? Het lieve kind begreep, dat zij haar vader met nuttelooze redeeeringen niet kon ge ruststellen, maar dat zij hem door haar tee- dere liefde kon steunen en troosten. Zij stond op, ging naar hem toe, sloeg hare ar men om zijn hals en drukte een kus op zijn voorhoofd. Arm vadertje, zeide zij vol medelijden, laat u dat niet verontrusten. Wat er ook gebeuren moge, wij zijn er nog altijd om u op te beuren, lief te hebben cn, mocht het noodig zijn, voor u te werken. Wat is zij liet! zeide juffrouw Octavie stil tot mevrouw Pages. Zij zette haar bril af en wischte een traan uit haar oog. De moeder boog het hoofd om haar in stemming te kennen te geven. En Solange was inderdaad allerliefst, nu zij zoo spontaan uiting gaf aan haar kinder lijke liefde. Zij was nauwelijks twintig jaar, maar, zooals dc meeste jonge meisjes in het zui den, was zij reeds een bekoorlijke schoon heid. Zij was slank en bevallig, had een fijn besneden gelaat en groote donkerbruine oogen, die door lange wimpers werden be schermd. Haar glad en zuiver voorhoofd was omlijst met een dikken, donkeren haardos, die hare regelmatige trekken en de friscbheid van hare gelaatskleur nog beter deden uitkomen. Maar deze bekoorlijkheden waren in vergelijking met haar deugden van geringe beteekenis. Van nature goedig, teergevoelig en vol toewijding, ver van de wereld en ha re lichtzinnige vermaken opgevoed, was zij meer ernstig dan Verleidelijk. De wiize, waarop zij hare plichten als dochter, als oudste zuster, als troosteres der zieken cn armen vervulde, deed haar, door allen die haar kenden, als een voorbeeld voor jonge meisjes waardeeren. Een echt katholieke opvoeding had deze natuurlijke hoedanigheden nog volmaakt.. Een diepe godsvrucht gaf haar een hoo- gere waarde, die veel menschen niet op merken, die sommige raden en die God al leen kent om ze te beloonen. De heer en mevrouw Pages waren geluk kig zulk een dochter te bezitten. Voor dc andere kinderen was zij een voorbeeld en zij deden hun best dat na te volgen. Het was geen wonder dat de ouders zoo groo te vreugde van hun kinderen hadden. Het was treffend hen dezen avonu te zien pein zen om den bezorgden vader gerust te s'e! len. Ja, als let moet, zullen wij werken, zeiden Ma* tea en Ma- garetha. Zij maakte i honderd planr.en die kinderachtig waren, maar die juist daardoor een j'imlach op het gelaat van den vader brachten, Joseph en Jean wilden ook meedoen en tevens toonen dat zijj den toestand begre pen; zij plaagden hun zusters en trachten hun duidelijk te maken, dal alleen mannen in staat waren nuttig en voordeelig werk te leveren, De meisjes wilden protesteeren maar de jongens hielden vol en al spoedig ontstond er een twist over de vraag wie de eer zou hebben in de behoeften der fa milie te voorzien, indien zij, zooals hun vader vreesde, arm. zoud»« «"wden. Tot hiertoe had de oude bloedverwante, iuffrouw Octavie geen woord gezegd; zi bleef zwijgen, maar beschouwde, over haai brilleglazcn heen. dan het gezicht van den vader, dan dat der moeder en der kmde- Welke waren hare gevoelens bij dit fa- milietooneel, dat zoo pijnlijk en toch zoo opbeurend was? Want nu de ondergang na bij scheen, openbaarde zich een oprechte en zich opofferende genegenheid, zooal» men maar zelden ziet. De oude dame moest wel het voile 'aar trouwen der familie bezitten, wijl in hal® tegenwoordigheid zulke intieme dingen be sproken werden, die de meest gewone voor zichtigheid steeds gebiedt te verzwijgen. Was zij dit vertrouwen waardig? Was zij in staat dit gevaarlijk geheim te bewaren? Ja, dat was „tante" Octavie. Zij was wal geen eigenlijke tante, maar zij scheen geen andere genegenheid in dc wereld te bezit ten, dan deze brave familie, wier hoofu dc indusrieel van Cazevieille was. Emilien, zijn echtgenoole en kinderen, bijzonder bo- lange, die haar oogappel was, waren voot juffrouw Octavie de geheele wereld. Haar loud hart had genegenheid en licfd» gekend; deze waremvaor haar verdwenefi en nu had zij zich hier geheel en al gegeven Zij had inderdaad een edelmoedig en liei- derijk hart, dat zich gaf, zonder eenig voor behoud. (Wordt vervolgd.]

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5