In en om Haarlem. ÜL V erkeersongevallen, Het Museum voor Kunst- nijverheid naar de Vleeschhal Voernaamste Nieuws m Sprang Donderdagf 9 September 50ste Jaargang No. 16349 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. Eerste Blad Uit den Gemeenteraad. STADSNIEUWS. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE Het Provinciaal Waterleidingbedrijf in Noord-Holland. Doodelijk ongeval in de Zwem inrichting aan de Kleverlaan. KANTONGERECHT. Te IJmuiden. Besprekingen met het Rijk. Van een karrepaard. - in dit nummer. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphïsch Weerbericht De Vleeschhal, waarin ^eerlang het Museum voor Kunstnijverheid zal worden gevestigd. Een ziekteverzekering voor de zeelieden. Laatste concert in den Hout. Dé abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLUI Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel Advertentiën tusschen den tekst als ingezondep mededeeling 60 ct, per regel. Vraag- en aanbod, advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel mee 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OfiJin Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken doo; f7Efl bij een ongeval me: f* ver'ies va° een hand, fjOJs bij verhes van een f Cf] M pij 'n breuk v f Af! tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 «UUU.""'iw van beide armen. bride been en r* b-id» I I «JIJ. <->«de1itken afloo" I Wv.' een voet of een oog 1 duim of wijsvinger l dii." „een of arm: 'xU. bij verlies v. een andere vinger. Wethouder SLingenberg had gisterenmid dag de teugels in handen en hij leidde den Raad vastberaden en toch zonder Kinder lijke gestrengheid door de agenda heen. Vóór vijf uur waren wij met alles, ook met de rondvraag en een reeks benoemingen en verkiezingen, gereed. Het voorstel van B. en W, om ten be hoeve van een regelmatige uitdieping en reiniging vah singels en grachten over te gaan tot aanschaffing van één motor-sleep boot, drie baggersbakken en twee motor- vischnetten lokte nog al wat discussie uit. Natuurlijk was iedereen in den Raad het er over eens, dat hoe eer hoe beter aan den stank der grachten een einde moet komen. Niemand was dan ook tegen de uitgaven, welke het voorstel van B. en W. meebren gen; alleen vroegen onderscheidene raads leden of er met deze nieuwe middelen wel iets afdoende te bereiken zou zijn. De heer Boes wilde de baggermachine nacht en dag laten doormalen, om zoo spoedig mogelijk de burgerij van den stank af te helpen. De heer Klein Schiphorst en hij had, als heette hij mr. Modderman, het oor van den Raad meende, dat met de thans gebruikte baggermachine niets is uit te richten. Dat is kinderspeelgoed. Er moet een grootere machine komen, die de bagger veel dieper uitmaalt; dan is het andere machientje goed om na te spoelen. Wethouder Heerkens Thijssen legde uit, dat, wat men ook wilde, de voorstellen van B. en W. in ieder geval door konden gaan. Zij passen in elk systeem en hebben het voordeel dadelijk iets te doen. Voor een radicale oplossing van het vraagstuk dient toch gerst het rapport van den Inspecteur der Volksgezondhend, dr. Romijn, te worden afgewacht. De Raad liet zich hiervan overtuigen, zond de voorstellen van de heeren Boes en Klein Schiphorst om p'raeadvies en keurde inmiddels het voorstel van B. en W. goed. Even gemakkelijk kreeg dezelfde Wethou der er zijn v&orstel door omtrent de be noeming van een directeur van de Reini ging. Dezer dagen is, naar aanleiding van een ingezonden stuk in dit blaid, nogmaals uiteen gezet, hoe het hiermee staat. De heer Koppen maaakte een opmerking, welke voor de toekomst var betéekenis kan zijn. De directeur van de Reiniging wordt tevens chef van den ontsmettingsdienst. In deskun dige kringen schijnt de meening veld te winnen, dat de ontsmetting langzamerhand als een zuiver technische zaak kan worden beschouwd, waarvoor geen vakkennis noodig is. Er is een methode, aldus de heer Kop pen, waarbij men enkele mannen noodig beeft, die niet anders dan gewone schoon makers zijn. Een aparte gemeentedienst kan dus vervallen. De Wethouder wilde waar die methode nog nergens hier te lande wordt toegepast eerst eens afwachten. Een onbelangrijk voorstelletje bracht den Raad op zijn stokpaardje. Er was weer eens een verzoek van enkele burgers, om den naam van hun straat of liever van hun steeg te veranderen. De Gortesteeg-bewoners willen voortaan Gortestraat op hun adres schrijven. B. en W. wezen dit verzoek af en nu had de heer Klein met eenige mede- Raadsleden een voorstel ingediend, om adressanten wel hun zin te geven. De voor steller betoogde onder meer, dat 't is haast ongelooflijk! er sollicitanten naar een betrekking moeilijkheden hadden onder vonden, omdat zij in een steeg en niet in een straat woonden. Vroeger is er al eens «ver gesproken om alle stegen in Haarlem in straten te verdoopen. Zoover wilde de heer Klein niet gaan. Maar hier betreft het een doorgaande verkeersweg met aan twee kanten trottoirs. Er is dus alle reden om aan het verzoek te voldoen, meende de heer Klein. Omdat zooals later werd opgemerkt er ook vroeger al eenige stegen b.v. de Zaksteeg, in straten zijn veranderd, had de discussie zich bij deze argumenten kunnen beperken. De heer Joosten braeht er echter de psychologie bij te pas blijkbaar, zoo als Wethouder Reinalda opmerkte, onder den indruk van het thans in Groningen ge houden psychologencongres, Hij ging den invloed na, welken Wilhelminastraat, Oranjekade of Emmaplein op conservatie ven en koningsgezinden; welken Magdalena- en Ursulastraat op Katholieken, Nagtzaam- straat op socialisten en anti-socialisten kun nen uitoefenen. Zijn opmerkingen verloren door wijdloopigheid wel wat aan geestig heid. Ten slotte stelde hij voor om alle stegen in Haarlem te schrappen en te ver anderen in straat, wanneer zij drie meter of meer breed zijn en in „straatje," wanneer zij minder dan drie meter breed zijn. Wethouder Reinalda betoogde terecht, dat hiermee de klachten geenszins zullen ver dwijnen. Alle opposanten, die thans in een „steeg" en liever in een „straat" willen wonen, zullen straks opnieuw requestreeren, wanneer men hen in een „straatje" zet. Ook het betoog van den Wethouder, dat het onjuist is om zonder meer alle stegen in straten te veranderen, onderschrijven wij. Men moet eerbied hebben voor het histo risch gewordene in een stad. Plaatselijk weet iedereen, tot welken „stand een be paalde straat of steeg of gracht behoort. In Amsterdam zal niemand er aan denken otn zijn neus op te halen voor de St. Luciens- of Wijde Heysteeg, belangrijke doorgangen en winkelstraten in de oude stad, waar de perceelen zeer hooge waarde hebben. De heer van Liemt deelde gisteren nog in de Raadszitting mee,-, dat hij eens een telegram afgaf geadresseerd „Anegang''. En de tele- graafbeambte keek minachtend: wie woont er nu in een gang! Daaruit blijkt wel, dat een naam op zich zelf niets zegt, wanneer men niet op de hoogte is van de plaatselijke toestanden. Er is daarom geen enkele reden om uit dwaze standsvooroordeelen de his torie eener stad te gaan verprutsen. Dit neemt niet weg, dat er gevallen kunnen zijn, waarin verandering van den naam eener straat gewettigd is; wanneer ze b.v, door verbouwing, verbreeding, verandering der bestrating enz. een ander aanzien heeft ge kregen. Maar de Raad zal toch verstandig doen om met zulke wijzigingen zuinig te zijn. In een vorige raadszitting werd een voor stel van B. en W. aangehouden om de thans geldende steunregeling voor uitgetrokken werkloozen, te handhaven. Eigenlijk was voor aanhouding weinig zin; de zaak is uiterst eenvoudig. Maar terecht werd den vorigen keer ingezien, dat zulke voorstellen in den Haarlemséhen Raad nu eenmaal niet zolder discussie kunnen passeeren. Men weet waar het om 'gaat. Er heeft eenigen tijd een afzonderlijke commissie bestaan om werkloozen, die geen steun van hun kas meer konden ontvangen wegens langen duur hunner werkloosheid (de z.g. uitgetrokke- nen) buiten het Burgerlijk Armbestuur om, te helpen. Bij afname van het getal dier per sonen, werd de commissie opgeheven. Voor de overgeblevenen en als tijdelijke maatregel werd toen een afzonderlijke dienst onder directe verantwoordlijkheid van B'. en W. dus buiten het Burgerlijk Armbestuur om ingesteld, om het wrder commissie voort te zetten. Wethc Heerkens Thijssen wilde dit echter beschouwd^ zien als een tijdelijke maatregel, omdat hij niet zonder reden vreesde met hooger autoriteiten in conflict te komen. Er zou dan iets anders op gevonden moeten worden. Inderdaad weigerden Gedeputeerden in een drietal provincies een regeling te erkennen, als in Haarlem tijdelijk getroffen was. JNj achtten dit strijdig met de Armenwet. In Mei en Juni zijn échter drie Koninklijke besluiten afgekomen, waarbij bedoelde Gedeputeerden in het ongelijk werden gesteld. De Kroon keurt een regeling, zooals ook te Haarlem getroffen is, goed, op de overweging, dat de gesteunde toch altijd maar tijdelijk werk loos is, dus geen vaste armlastige. Na deze uitspraken in hoogste instantie, stelden B. en W. voor de aanvankelijk als tijdelijk ge dachte regeling nu definitief te verklaren. Eenvoudig als iets. zou men zeggen. Neen, de heer Joosten, maakte er den Wethouder een verwijt van, dat niet aan den Raad was meegedeeld, wat B. en W. wel zouden heb ben voorgesteld, wanneer de uitspraak der Kroon eens anders was geweest. In die rich ting zou toch wel gestudeerd zijn. En hij wilde het resultaat van die studie zien. En de heer Peper wilde nu voor de verandering weer de instelling van de oude commissie, waarop hij vroeger zoo heeft afgegeven. Hij kwam weer met een heele klachtenlijst over onbillijk behandelde metaalbewerkers enz. De heeren Keesen en Castricum merkten terecht op, dat bij de groote vakcentralen geen enkele klacht over slechte werking' van den nieuwen dienst der steunregeling was ingekomen. Zonderling, dat deze alleen den heer Peper bereikten! En de Wethouder had weinig moeite om de dwaasheid aan te toonen van een voorstel van den commu nist, beoogende de oude commissie opnieuw in het leven te roepen. Het voorstel van B. en W. werd dan ook zonder stemming aan genomen. Wethouder Bruch deed na de benoemin gen eenige belangrijke mededeelingen: het Rijk heeft aan de gemeente de eerste ver dieping van de provinciale griffie in de Jansstraat aangeboden, om daarin het archief te bergen en gevraagd de Vleeschhal, waarin nu het Rijksarchief is, te verhuren aan het Museum voor Kunstnijverheid. B'. en W. hebben tegen deze verhuizing geen be zwaar en ook de Raad ging er mee accoord. De heer Joh. Visser hield ten slotte bij de rondvraag eenige vruchtelooze schermut selingen met diverse Wethouders. Sociëteit „St. Bavo" Haarlem's Ge mengd Koor 8 uur Rederijkerska mer „Alberdingk Thijm" 8 uur Tooneelclub „Amicitia" 8 uur Pro- pagandaclub Volksbond 8 uur Kiesvereeniging 8 uur Bevolkings bureau 8 uur. St. Jozefsgezellengcbouw Jansstraat 59 Damclub ,.T. en P." 8 uur in de bovenzaal. Grcote of St. Bavokerk Kerkconcert 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewenk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89Yi uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavp", Smedestr. 23 Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van 9'A12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1 Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671 R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag rullen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bioemhofstraat 1 - Zondags en Woensdags van 810 uur n.m gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNElVERBAND, Centrale Post Telef. /5151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan de» huisgevel REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsong» vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Resultaten over 1925. Aan het verschenen jaarverslag over 1925 van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland, ontleenen wij het volgende Het afgesloten boekjaar 1925 rr.ag als een zeer gunstig jaar voor het bedrijf worden ge kenschetst. Niet alleen nam in de reeds aan gesloten gemeenten bet aantal aansluitingen snel toe, maar ook wies met groote snelheid het aantal der gemeenten, die, door het nemen van het door het Provinciaal Bestuur als eisch gestelde besluit tot invoering der verplichte aansluiting voor perceelen, welke niet op ande re wijze van deugdelijk drinkwater voorzien zijn, haar ingezetenen in staat stelden tot het verkrijgen van leidingwater van het P.W.N, Met voldoening mag worden geconstateerd, dat het in 1925 geldkt is den toestand meester te blijven, met uitzondering echter van enkele dagen in een klein gedeelte der gemeente Huizen, tijdens de droge hitte-periode, welke in de laatste dagen, van Juni 1925 over ons land heerschte. 1 De waterwinplaatsen van het P.W.N. bij Bergen, bij Castricum, en bij Wijk aan Zee, bleken aan de gestelde eischen te kunnen be antwoorden. Doch tevens werd het duidelijk, dat in eerstgenoemde en in laatstgenoemde prise d'eau tegen het volgende seizoen uit breidingsmaatregelen noodzakelijk waren. Toen in den loop van den zomer de wen- schelijkheid bleek, om te kunnen beschikken over een hoogeren bedrijfsdruk dan 't pomp station Westerveld kon geven, werd door het sluiten van een overeenkomst met de Utrecht- sche Waterleiding Maatschappij de mogelijk heid geopend,om ook ten behoeve van Huizen, Blaricum enz. over een deel van het door ge noemd pompstation afgeleverde water te be schikken, indien de drukverhoudingen het onder bepaalde omstandigheden noodig zou den maken. De afgesloten overeenkomst stelt het.P.W.N. tevens in staat, om in een driemaal grootere waterbehoefte dan waarop aanvanke lijk voor het Gooi gerekend was, te voorzien, indien de toekomstige ontwikkeling van het bedrijf zulks noodig zou maken. Het aantal aangesloten perceelen steeg in den loop van 1925 van 44.727 en 52.502. Op 31 December 1925 waren in het toenmalige verzorgingsgebied 61.249 perceelen aansluit- plichtig. Daarvan waren op dat tijdstip 50.761 perceelen aangesloten, zijnde derhalve rond 83% (vorig jaar 81%). Bovendien waren toen 1741 perceelen, welke niet aansluitplichtig waren, aangesloten. De financieele resultaten, welke het bedrijf opleverde, mogen zeer bevredigend worden genoemd. Boven en behalve de aan de pro vincie verschuldigde rente over het volle in de onderneming gestoken kapitaal (gemid deld 4.96%), de volgens het annuïteitenstel sel berekende afschrijving, alsmede die, welke noodig was wegens het verdwijnen van het disagio van geconverteerde leeningen en als gevolg van het buiten gebruik stellen van enkele activa, kon nog, nadat aan de reserve voor brandkranen en die voor pensioenen resp 3000 en 25.000 waren toegevoegd, rond 64.000 overgebracht worden naar de in het vorige boekjaar in het leven geroepen „Exploitatiereserve", welke daardoor tot rond ƒ127.000 klom. Gisterenmiddag omstreeks 2 uur was de 15-jarige Jan Pouwer, wonende Lage Duin en DJalscheweg 1 te Bloemendaal aan het zwemmen in de zweminrichting aan de Kle- vêrlaan. Eenige medezwemmende zagen, dat de jongen plotseling voorover viel; zij vingen hem op en brachten hem naar den kant. Door de daar aanwezige brigadeledcn werd onmiddellijk Om assistentie gevraagd bij de Haarlemsche Reddingsbrigade en dr. Maurits gewaarschuwd. Ruim een uur wer den met een zuurstof apparaat pogingen aangewend om de levensgeesten weder op te wekken, echter zonder resultaat. Dr. Maurits kon slechts den dood constateeren. Per auto werd het lijk naar het St. Elisa beth's .Gasthuis overgebracht en werden in- tusschen de ouders van den overledene met het gebeurde in kennis gesteld. Het slachtoffer, dat in het geheel geen water heett binnen gekregen, is waarschijn lijk door een hartverlamming getroffen. Een vriend van den jongen vertelde, dat hij op het voetbalveld ook wel eens plotse ling onwel werd en op den grond viel, maar dat werd nooit aan de ouders verteld, zoo dat deze niet wisten dat him zoon aan eiji hartkwaal leed Rentekaarten. Gistermorgen werd voor het kantonge recht een groot aantal zaken behandeld, die betrekking hadden op het niet tijdig inleve ren van rentekaarten. Bij verschillende ver dachten was de kaartendoos door min of meer aannemelijke redenen zoek geraakt. De kantonrechter-plaatsvervanger mr. Sshaap bracht hen onder het oog, dat de arbeidsverzekering den staat schatten geld kost, dat ze weliswaar den arbeiders eenige verplichtingen oplegt, maar dat daar geens zins denkbeeldig rechten tegenover staan. Dit alles zijn redenen om de rentekaarten met een weinig meer attentie te behande len en ze niet te verliezen. De menschen wqrden allen veroordeeld tot lage geld boeten. Een bekende Haarlemsche dienstweige raar, die in zijn vrijen tijd het beroep van tuinman uitoefent, had zijn rentekaart niet ingeleverd, omdat hij naar zijn zeggen niet verzekeringsplichtig was. Hij was niet in loondienst, reeds gedurende eenige jaren niet meer, noch had ooit getracht in loon dienst te treden. De ambtenaar van het O M. voegde den verdachte toe, dat hij bij den Raad van Arbeid niet van de lijst was af gevoerd, hij verzekeringsplichtig was. Verd. vond, dat de Raad van Arbeid zelf maar moet uitzoeken of de menschen verzeke ringsplichtig zijn of niet. Verder meende hij, dat hij geen verplichtingen, maar ook geen rechten behoeft te aanvaarden, waar hij niet op gesteld is. De kantonrechter was evenwel van mee ning, dat hij den Raad van Arbeid van den staat van zaken had dienen op de hoogte te stellen en in elk geval niet eigengerech tigd de rentekaart had behooren achter te houden en veroordeelde hem mitsdien tot een geldboete van 3 subs. 1 dag. Een ander had zijn kaart niet ingeleverd, omdat de Raad van Arbeid hem geen renteboekje stuurde, waarom hij zes jaar geleden en sindsdien herhaaldelijk om had gevraagd. De kantonrechter zeide, dat hij de kwestie van het renteboekje met den Raad van Arbeid behoorde te regelen en ver oordeelde hem voor het niet-inleveren van de rentekaart tot een geldboete van 3 subs. 1 dag hechtenis. TE ZANDVOORT. Een 23-jarige inwoner uit Schoten, die tijdelijk te Zandvoort vertoeft, kwam Woensdagmiddag, ongeveer kwart over 3, toen hij naar Zandvoort fietste, in aanrij ding met *een auto die van Zandvoort kwam. De »ielr,i)der reed op het ffïtspad bij den Benlveldweg en stak juist dien weg over, toen de auto den weg inreed. Bloe dend uit neus en ooren werd de wielrijder opgenomen. De plaatsvervanger van dr. Lens uit Bloemendaal verleende de eerste heelkundige hulp. Gevreesd wordt voor een schedeliractuur. Per brancard werd de verongelukte naar de woning aan het Burgemeester Burkmanplein, waar hij ver toeft, overgebracht. Den automobilist trof geen schuld, maar de aanrijding werd ver oorzaakt. doordat de wielrijder den auto niet had gezien. De toestand is niet le vensgevaarlijk. Dinsdagavond reed de 12-jarige H. E., wonende in de Bloemstr^it te IJmuiden, op de fiets over de tegeltjesmarkt. Hij ging blijkbaar te dicht langs de kant en reed op een gegeven oogenblik, met rijwiel cn al, in de visschershaven. De heer A. Bakker, die juist passeerde, smaakte het genoegen om het jonge mensch te redden, die er dus nog vrij goed afkwam. Des avonds heeft de vader, met behulp van een dreg, de fiets weer op het droge gebracht. Uitbreiding der Openbare Leeszaal. Bij de rondvraag van de Haarlemsche Gemeenteraadszitting deed de wethouder van onderwijs Mr. Bruch, Woensdagmiddag mededeeling van besprekingen, die hebben plaats gehad tusschen het gemeentebestuur huisvest, maar daaruit zal moeten verdwij nen, omdat het Payiljoen wordt bestemd voor Griffie van de Provincie Noordholland. De wenschelijkheid werd door het Rijk en het bestuur van de Mij. voor Nijverheid bepleit om dat Museum onder te brengen in de bekende Vleeschhal aan de Groote Markt te Haarlem, het juweeltje van oud- Hollandsche bouwkunst, dat ieders aandacht trekt. In de Vleeschhal is nu gevestigd hjt Rijksarchief, dat daar dan uit zou moeten verdwijnen, maar bovendien is de Vleesch hal eigendom der gemeente Haarlem en deze zou dus toestemming moeten geven om er het Museum in te vestigen. De medewer king der gemeente Haarlem werd gevraagd om het Rijk te ontslaan van de nog loopen- de u: voor wat de Vleeschhal betreft als behuizing van 't Rijksarchief en toestemming te verleencn dat in de Vleeschhal het Mu seum voor Kunstnijverheid wordt onderge bracht. Tevens deelde de wethouder mede, dat de Openbare Leeszaal en Bibliotheek drin gend behoefte heeft aan uitbreiding. Dit zou kunnen verkregen worden door daarbij te trekken een gedeelte van het Stadhuis, dat nu in gebruik is bij het gemeente-archief en wel de z.g. Fabriciuszaal, waar nu tes tamenten zijn geborgen. De wethouder heeft van de besprekingen geprofiteerd om toe stemming te verzoeken dit deel van het ar chief op te bergen in de te ontruimen 'ge bouwen der Provinciale Griffie aan de Jansstraat. Toegezegd werd dat deze ar chieven zouden geborgen kunnen worden op de eerste verdieping van dit gebouw. De Raad stemde er, na deze uiteenzetting, mede in, dat aan het Rijk schriftelijk wordt medegedeeld, dat het gemeentebestuur be- re'd is het Rijk van de huur van de Vleeschhal te ontslaan, de Vleeschhal af te staan in huur om daar het Museum van Kunstnijverheid te vestigen en te verzoeken dat een deel van het gemeente-archief wor de geborgen in de gebouwen der Provinciale Griffie. Wij vernemen nog dat ook het Rijksar chief in dit gebouw zal worden onderge bracht. Men schrijft ons: Honderden malen had ik hem me^zijn kal- men, bedaarden stap voorbij mijn huis hooren gaan. Maar nu, den laatsten keer, miste ik iets, wat ik jaren lang als bijbehoorend bij zijn stap had gehoord en onwillekeurig keek ik door de ruiten naar mijn goeden bekende. En m'n hart werd met deernis vervuld. Nu was 't mij ineens duidelijk, waarom ik dat bijbehoorende van zijn stap miste. Hij ging zijn laatsten .gang doen, thans zonder den rammelenden kolenkar achter zich. Hij had be.ter zijn getrouwe aanspansel, den kolen kar achter zich kunnen hebben dan 't ge zelschap van den witgebuisden man voor zich. Want juist die witte buis, waarvan het bovengedeelte nog verraderlijk boven het toe- geknoopte colbertje uitgluurde, was 't, die mij met deernis vervulde. Het ging ter slachtbank, robuste, zware karrepaard, dat jaren lang de hoogopgelaste kolenkar van onze brandstoffenhandelaar had getrokken. Toen „de beer" zooals het paard door het personeel vaak genoemd werd, of „de vos", zooals het bij de Overveeners meer bekend was, jaren geleden bij zijn baas in 't werk kwam, was het de trots van zijn eigenaar en de lieveling van het personeel. En hij, die hem rijden mocht, werd do:r de anderen benijd. Want een goeiige lobbes was 't, een steeds gewilligen werker en geen vracht was hem te zwaar. Waar zijn kameraden, de andere karrepaarden, moeite mee gehad zouden hebben, daar liep hij met 't grootste gemak mee weg, alsof hij zeggen wilde: „is 't an ders niet?" Door zijn robuste kracht was hij echter wel eenj min of meer het kind van de rekening, want het zwaarste werk was voor hem en menigmaal werden er op de reeds zware vracht kolen of cokes nog eenige zakken bijgeladen, want „de beer kon die er nog makkelijk bij velen". Slechts een maal was hij voor zijn baas minder voor- deelig, n.l. toen alle paardentuigen voor hem te klein bleken. Over dien breeden rug en die zware achterbeenen paste geen gewone maat „broek". Had hij vaak gemak van zijn groote kracht één dag werd deze eigenschap juist zijn ongeluk, 't Was bij gelegenheid van de ope- De verkiezing van Nederland tot«oiet-per- manent lid van den Volkanbondsraad wordt zeker geacht. Het 3de Internationale Congres voor Red- dirgswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken te Amsterdam. Het a.s. Nederlandsch Landbouwkundig congres te Alkmaar. Mr. Limburg, ouder-voorzilter der juridi sche commissie uit de Volkenbondsvergade ring. Doodelijk ongeval in het zwembad aan de Kleverlaan te Haarlem. Het Museum voor Kunstnijverheid naar de Vleeschhal; het Rijksarchief naar de Prov. Griffie aan de Jansstraat; uitbreiding der Openbare Leeszaal. Duitschland met algemeene stemmen op genomen als lid van den Volkenbond. Te vens is dit land een vaste zetel toegekend. Rede van Jhr. Loudon in verband met de toelating van Duitschland en de uitbreiding van het aantal zetels. In Bulgarije worden nieuwe samenzwerin. gen ontdekt. Woetsjang en Hankau door de Kanton- neezen bezet. Zie verder ook Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m. 768. Achteruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.57. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 9 Septeitaber. Hoogste Barometerstand 769.7 m.M. te Zürich. Laagste Barometerstand 748.7 m.M. te Haparanda. Verwachting van den avond van 9 tot den avond van 10 September 1926: Verwachting: Zwakke tot matige, Z. W. tot Z. O. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. van Haarlem, den vertegenwoordiger van het Rijk en het bestuur van de Nederland- sche Maatschappij voor Handel en Nijver heid omtrent de verplaatsing van het Mu seum van Kunstnijverheid, dat nu in het Paviljoen „Welgelegen" in den Hout is ge- ning van den Zeeweg en toen hem de eer te beurt viel een der versierde wagens te mogen trekken, 't Was de wagen van de Op. School te Overveen. Een groote hoeveel heid zand, voorstellend het Bloemendaalsche duin en strand was op den wagen geladen. En in dat zand waren badgasten, Neptunus en zijn staf cn veie andere personen ge plaatst. Bij het afrijden van 't terrein was de wagen verzakt. Zou „de beer" 't klaar spelen, om 't zware gevaarte uit 't weckc land te redden. Beer spande zijn peezen cn tot verbazing van alle omstanders trok hij den walgen op den harden weg. En den gan- schen langen middag liep hij in den optocht mee, zijn zware vracht door hoog- en laag Bloemendaal voorttrekkend. Voor anderen was die dag een feestdag, voor hem was 't een dag van ongewone inspanning. Brave, goeie beer, ik moest daar nog wel aan denken, toen ik je daar zag voortstap pen achter den slagersman. Je keek zoo on gewoon.. Rook je de slachtbank aan dien man voor je? En begreep je, wat je te wach ten stond. Of klonk je eigen hoefslap je vreemd in dc ooren, nu je je gewone aan hangsel miste? Ik hoop 't laatste. Want dit gebeurde zelden of nooit, 't Was maar trek ken en werken en als 't werken gedaan was dan ging je op stal. Misschien heb je in je jonge jaren de weelde gekend van een gra zige wei, waarin je kon draven en rollen. En 't verwonderde me dan ook, dat je, nu je nu je eens los was van de kar, daar zoo bedaard en kalm meeliep. Arme, goeie beer, ;ou verlossing kwam ook, maar in den vorm van 't schielmasker. Tenminste, dat hoop ik voor je, want als ouwe, goeie kennis, zou 'i me zeer aan 't harte gaan, als je leven werd afgesneden door 't slagersmes. Door de reeders der IJmuider trawler- vloot. is thans aan de zeelieden door middel van dc Vcrzekeringsvereeniging Vischvaart Onderlinge, bij ziekte gedurende zes weken uitkeering verzekerd. Door het bestuur van de Vischvaart On derlinge is naar aanleiding hiervan, en om simulatie te voorkomen aan de zeelieden een circulaire uitgegeven waarin o.m. wordt gezegd, dat da zeelieden welke ziek binnen komen, zich binnen 12 uur na binnenkomst bij een dokter moet melden. Bij het niet in acht nemen van deze be paling verspeelt men hel recht op uitk-fi ring. Zondag 12 September a.s. geeit de Haarlemsche Orkestvereeniging haar laatste middagconcert van dit seizoen in de stadstent in den Hout, terwijl het laatste avondconcert van dit seizoen gegeven wordt op Donderdagavond 16 September a.s., door de muziekvereeniging „Exelcior,'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1