V erkeersongevallen. Voornaamste Nieuws Een Jeugdleider voor onzen tijd. Vrijdag 10 September 1928 50ste Jaargang No. 16350 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad STADSNIEUWS. Agenda 11 September ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE DE DRAAIBRUG OVER DE RINGVAART BIJ VIJFHUIZEN. De raad van Haarlemmermeer adviseert tot behoud. Botsing. Concert in het Bloemendaaische Bosch. DE HA-NY-LA. Haarlemsche Processie naar Kevelaar. Aanbesteding. In de sloot gevallen. Haarlemsche vereeniging Maatschappelijke zorg voor Zieken. De tentoonstelling van de Aquarium en Terrariumvereeniging „De Natuur." in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. TOONEEL. H. L. De vereeniging Weldadigheid naar Vermogen. Brood De harddraverij te Beverwijk. JEen overzicht yan de baan» foê abonnementsprijs bedraagt voer Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3,25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULA AN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Bij contract belangrijke korting Advertentiën 35 cents per regel. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 et. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonqejs op dit blad zijn, ingevolge de vérzekeringsvoorwaaj-den f OHAA Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f.7CA bij een ongeval metf OM bij verlies van een band. flOC bij verlies van een fCfl hii f n u» tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen- I OuUlJ. serlies van beide armen, berde heenen of hei-le nM,r I OU. Joodelijken afloon I ZOU." een voet of een oort I lód." duim of wiisvintfei I OU," breuk van f tfj bij verlies v. een „li „I,, i, I,, i i - mm i I i i been of arm: andere vinger. Toen Mgr. von Keppler zich aan het schrij den zette van zijn beroemd gewprden boek „Meer Vreugde," zag hij voor zijn geest vele jongeren, 'wier van kinderlijk vertrouwen stralende oogen hem vroegen: Ja, spreek ons van de vreugde! Zeg ons, wat wij kunnen doen om haar in dezen aan vreugde zoo ar men tijd voor ons en anderen te redden en te vermeerderen. En het ééne alles-omvattende antwoord luidt: „Terug naar Christus! Naar een gezond christelijk leven, naar liefde, eenvoud en zelfverloochening!" Dien heiligen terugkeer nu wil de Derde Orde bewerken. En daarom zullen we aan de jeugd op haar vragen om vreugde een ai- dpend antwoord geven, wanneer we de jon geren naar Christus leiden als volgelingen van Broeder-altijd-blij, Franciscus, die dooi zijn bekoorlijke blijmoedigheid zulk een on weerstaanbare aantrekkingskracht uitoefent op alle jongeren, die hem leerden kennen. Franciscus was de virtuoos der levens vreugde en, zooals een niet-katholiék ver- klaarde, de gelukkigste mensch, die ooit op aarde leefde. Hij zocht Christus alléén en wijl hij Hem in alles en allen vond, mocht hij zon der ophouden uit de menschgeworden Vreug de Gods naar hartelust putten. En van die kostelijke gave der zuiverste vreugde deelde hij met gulle hand uit aan allen die met hem in aanraking kwamen. Alles om hen heen móest echte blijheid uitstralen. De eenige oorzaak van treurigheid was voor hem de zonde. En daarom kon hij bij zijn broeders geen droefgeestige gezichten zien, doch ver plichtte hen steeds een blij gelaat te toonen, terwijl ze als „vroolijke zangers Gods" er. „muzikanten van den Heer" predikend de wereld moesten ingaan om allen in de evan- gelische vreugde te doen deelen. Zoozeer was de vreugdezang eener innig gelukkige ziel hem eigen geworden, dat dit jubellied hem zelfs op het sterfbed niet verlaten kon, en hij zingend „Broeder Dood" tegemoet ging. De groote ommekeer in Franciscus leven is deze geweest. Als „Koning der jeugd" meende hij de vreugde te vinden in wéreld- sche genietingen en, door deze voor zijn spel- genooten te bereiden, dacht hij ook hun de vreugde te .bieden. Maar hij vond de. waar achtige vreugde pas en bood ze overvloedig aan anderen, toen hij zich voor immer ge hecht had aan de gekruisigde Liefde Gods en voor deze Liefde velen had gewonnen. De natuurlijke blijheid van Franciscus werd dooi dé genade veredeld en opgeheven tot de bo vennatuurlijke levensvreugde in Christus. En deze gélukkige Verandering dat is een voorname taak van de jeugdleiding moet ook in een groot deel der huidige jeugd worden aangebracht. De jeugd heeft recht op vreugde. Dit recht moeten we onaangetast laten, doch, we moe ten haar leeren, waar de echte vreugde te vinden is. Welnu, de door ondervinding wijs geworden leeraar Franciscus heeft voor haat een school van vreugde geopend in zijn Derde Orde. In deze school zullen de jongeren gevormd worden tot apostelen der christelijke levens blijheid en dan als „vroolijke zangers Gods," als „muzikaten van den Heer" door de we reld trekken, Zij zullen aan vele anderen doen zien, dat slechts een evangelisch liefde en offerleven waarachtige vreugde voort brengt; zij zullen hun leeren, dat een over vloed van reine vreugde is te vinden in Gods schoone natuur, in liturgie en poëzie, in ar beid en onschuldig spel; zij zullen het licht en de warmte, welke zij opdeden in het. zon neland van een hooger leven, reddend uit stralen in vele zielen, waar 't somber werd en kil, toen Christus eruit was verdreven. Ieder die eenigszins bekend is met de bin nen- en buitenlandsche Derde-Ordelectuur, weet, dat overal, waar de Derde Orde groeit, eveneens de actie onder de jongeren in bloei staat, en zal met blijschap erkennen, dat ook in dit opzicht het woord des Pausen niet le dig tot dezen is teruggekeerd, doch een rijk dom van vruchten heeft binnengehaald. Want de Pausen bleven spreken! Leo's meening bleef altijd, zooals hij deze uitdrukte tegenover een deputatie van Italiaansche jongelingen: „Onze wenschen kennend hebt gij u met jeugdigen ijver erop toegelegd de middelen tn het werk te stellen, welke Wij in onze ency cliek „Humanum genus" hebben aangeraden, onder andere de verspreiding der Derde Orde van den H. Franciscus. Op dit redmiddel, al lerliefste zonen, kunnen Wij niet dikwijls ge noeg terugkomen. Haast u dus om u in die Orde te doen opnemen." Wat Pius X betreft mogen we volstaan met de volgende woorden van Gabriël Brichet, voorzitter der „Jeunesse cafholique" in Frankrijk: „Indien onze kame raden wisten, hoe de huidige Paus denkt ovei de Derde Orde en met welk een aandrang hi; vooral de jongeren uitnoodigt om die Orde in te treden, voorwaar, ze zouden niet meei talmen." Benedictus XV riep in zijn ency cliek Sacra propediem" in hel bijzonder de organisaties der jongeren naai de Derde Orde, terwijl 't zij hier even vermeld Pius XI reeds als jongeling den destijds nog niet verzachten Regel der Derde Orde aan vaardde Vooral in zijn eeuwfeest-encycliek over Sint Franciscus roept Pius XI de jeugd in de meest duidelijke woorden naar de Derde Orde, Om de jeugd op te voeren naar het volmaakt christelijk leven het doel van Franciscus' glorieuze stichting en om haat 'e sterken tegen de moderne gevaren, vraagt Z. H. de hulp der Bischoppen om de jonge ren, die den vereisenten leeftijd van veertien iaren bereikten, tot de Derde Orde te doen toetreden en nog wel in dit Franciscaansche jubeljaar. En om voor goed het hier en daai nog voortlevende vooroordeel, dat de Derde Orde niet zpozeer voor de jeugd zou zijn, tt dooden en tegelijk om den jongeren zoo vroieg mogelijk de machtige bescherming van Sint Franciscus' leefregel te geven, wenschi Z. H„ dat zij die nog geen veertien jaar tel len, reeds als postulant-leden zich bij de Derde Orde aansluiten. Klaarblijkelijk doelt de Paus hier op de over de geheele wereld meer en meer :n aantal groeiende afzonderlijke jeugdafdee- lingen der Derde Orde. Ook in ons vaderland is het einde van het ontwikkelingsproces in de jeugd-acttt der Derde Orde geweest: speciale Terliaris- sen-vereenigingen voor de jeugd. Is men eenmaal overtuigd van het hooge nut dei Derde Orde voor de jeugd van onzen tijd, dan zal men inzien, dat ook dit propaganda middel gebruikt moet worden, hetwelk het grootste aantal jeugdige leden in de Derde Orde brengt. Zulk een middel nu is het bij eenhouden der jongeren in hun eigen milieu. 't Valt toch gemakkelijk te begrijpen, dat zij zich niet bijzonder thuis gevoelen in een vergadering met getrouwde lieden en vol wassenen Blijven de jongeren bij elkander, dan zal hun geestdrift voor hun eigen mooie beweging hooger oplaaien, terwijl zij zich toch één weten met die wereldorganisatie van millioenen. Zulk een eenmaal gevormde jeugdgroep blijft de jongens of meisjes trek ken, wijl dezen weten: daar is onze plaats, dat is iets voor ons. De ondervinding in vei- scheidene parochies heeft 't dan ook bewe zen, dat een flink aantal ionge Tertiarissen pas gewonnen werd, toen een afzonderlijke afdeeling voor hen was opgericht. In Nederland mogen we een verblijdenden voortgang constateeren van de jeugdbewe- weging der Derde Orde. Telkens vernamen we nieuwe klanken over. een opvoeren der jeugd tot hooger idealen in Sint Franciscus geest; priesters, jeugdleiders en voormannen onzer Katholieke Actie hielden de meest krachtige pleidooien voor een toetreden der Jeugd tot de Derde Orde, terwijl bij deze ge legenheden de betrokken Bisschoppen door hun aanmoediging steunden; de stroom van het Franciscaansche levèn onder dé jeugd gaat verblijdend voort en zal hieraan valt niet meer te twijfelen in talrijke vertak kingen uitgaan over het gaHschè land. Moge vooral in het jubeljaar het opnieuw gesproken woord van Rome rijke vruchten brengen! Sociëteit „St. Bavo" Kamercentrale Haarlem. 3 uur Viool onderwijs uur „Geel-Wit" 5 uur Gewone zittingen 7 uur Ziekenfonds „Onder ling Hulpbetoon" 8 uur. St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 ,,R. K. V. L." 8 uur. Militair-Hospitaal Kinderhuisvest Op: ning Floralia-tentoonstelliag2 uur, Zuiderhoutpark Middenlaan te Heemstede „Ha-Nij-La" tentoonstelling - uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van bet Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraal tl. Eiken Donderdag van 8914 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 10—12 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. - Tel. 11671 R.K. Bevolkingsbnréau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Wóénsdag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Uitleenbibiiotbeek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 10—12, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7 —9 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V. Maan dag van 23 uur. Donderdag van 12 uur R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. "Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergb, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNÊLVERBAND, Centrale Post Telef. i*5151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan de# huisgevel REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsongei vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). In de vergadering van den raad der ge meente Haarlemmermeer werd gisteren be handeld de zaak betreffende de brug over de Ringvaart bij Vijfhuizen. De Voorzitter deelde mede, dat door dijkgraaf en heemraden van den Haarlem mermeerpolder bij Ged. Staten van deze provincie het verzoek is ingediend om de draaibrug over de Ringvaart van dezen polder nabij Vijfhuizen te mogen sloopen, om deze daarna door een pontveer te vervangen, vermits deze brug niet van groot belang is te achten voor het verkeer en bovendien geheel versleten is. Ged. Staten meenden, dat de Raad met toepas sing van de bepalingen van het reglement op de wegen in Noord-Holland zich met deze zaak had te bemoeien, als gevolg waarvan door Burg, en Weth. de bewuste stukken ter inzage werden nedergelegd en in de vergadering van 29 Juni de commis sie voor plaatselijke werken is aangewezen als de commissie uit den Raad om belang hebbenden in de gelegenheid te stellen èventueele bezwaren toe te lichten of te verdedigen. Deze commissie heeft op Donderdag 12 Augustus 1926 ten Raadhuize alhier zitting gehouden, waartoe alle personen, die een bezwaarschrift hadden ingediend of getee- kend, per aangeteekenden brief waren op geroepen. Naar uit mededeelingen van den voor zitter bleek, hebben 16 personen van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Voorlezing werd gedaan van een uitvoe rig door de commissie samengesteld rap port, waarin o.m. werd vermeld het vol gende: Dat bet zeer wel mogelijk is, dat dé erf genamen van wijlen den landbouwer Dig- num Stokman en zijne echtgenoote Neeltje Kaptein tegenover het' bestuur van den Haarlemmermeerpolder eenig recht kunnen laten gelden om de instandhouding van de thans bestaande brug over de ringvaart nabij Vijfhuizen te verzekeren, do-ch dat dit uit de overgelegde proces-stukken niet onomstootelijk vast staat; dat al ware dit zoo nog slechts een persoonlijk be lang van deze enkele familie door het weg breken van deze brug zou worden ge schaad; dat voorts is gebleken dat deze brug in den loop der jaren is geworden een niet onbelangrijke verkeersverbinding, tusschen den Haarlemmermeerpolder en den Vijfhui- zerpolder, welke onmisbaar is te achten vóór tal van landbouwers, die een ge deelte der tot hun boerderij behoorende landerijen hebber, liggen in Haarlemmer meer en een ander gedeelte aan de over zijde van de ringvaart; dat zulks geldt o.m. voor de landbouwers Rib, Vreugdenhil, Schoorl, Strijbis, J, van Brugge, terwijl hetzelfde geldt voor de landbouwers van Düijnhoven en Jan Schoorl. dat het telkens verweiden van groote kóppels vee, het ophalen en vervoeren van de melk. het transporteeren van hooi, pulp, en meststoffen moeilijkheden en schade zal géven wanneer de verbinding tusschen de beide genoemde polders niet meer door een brug maar door een pontveer zou moeten geschieden; dat ook het bijna dagelijksch verkeer van de schoolkinderen en kerkgangers uit de buurtschap, in den Vijfhuizerpolder, welke ongeveer tien gezinnen en vijf boerderijen telt, van wie er velen de R.-K. Bijz. School en de R.-K. Kerk in het dorp Vijfhuizen plegen te bezoeken, veel oponthoud en last zal ondervinden door het opheffen van de brug; dat al deze bezwaren nog in zeer belang rijke mate zullen worden vergroot in de wintermaanden bij. vorst en vriezend we er-, dat voorts deze brug ook nog is geble ken een belangrijke 'verkeersweg te zijn voor het openbaar verkeer tusschen den Haarlemmermeerpolder over het dorp Vijf huizen langs de Zomervaart naar de stad Haarlem; dat toch, hij een vanwege den voorzitter der commissie gehouden controle óp een willekeurigen Zaterdag 26 Augustus 1926( gebleken is, dat in het tijdvak van s mor gens 5 uur tot 's avonds 7 uur over deze brug zijn gepasseerd; 106 rijwielen, 12 mo torrijtuigen op vier wielen, 2 motorrijwie len, 10 andere voertuigen, 27 melkwagens, 5 handkarren en 20 koeien; dat op Maandag 30 Augustus d.a.v. van 's morgens 6 tot 's middags 12 uur zijn ge passeerd: 60 rijwielen, 2 motorrijtuigen op vier wielen, 13 andere voertuigen, 2 Hand karren, 22 voetgangers (onder wie 10 schoolkinderen) en 3 stuks vee; Op grond van een en ander meent de commissie, dat vele der ingediende bezwa ren inderdaad niet geheel ongegrond zijn en dat het uit een oogpunt van algemeen openbaar verkeersbclang wenschelijk is dat deb brug over de ringvaart bij het dorp Vijfhuizen behouden blijve en niet worde vervangen door een pöntveèr. Overeenkomstig het voorgelezen advies werd door B. en W. aan den raad voorge steld om te besluiten voorloopig geen wij ziging te brengen in den ligger van de we gen en de meergenoemde brug daarop te handhaven. Na een zeer korte discussie is dit voor stel goedgekeurd. HET ALARMSYSTEEM BIJ DE BRANDWEER TE HALFWEG. Verbeteringen. Door de gemeentebedrijven te Halfweg is ten behoeve der brandweer een elec- tische alarmeerinrichting aangebracht. Deze inrichting werkt zoodanig, dat alle man schappen der automobiel-motorbrandspmt tegelijk bij brand opgeroepen worden. De bediening en het inwerking stellen dezer signaalinrichting kan geschieden bij de hee- ren W. H. van Nieuwenhuizen, Emmaplein 1, brandweer-commandant, M. Kion, Plein 22, hoofdbrandmeester en H. Lijs, Bauduin- laan 11. Wanneer nu door een dezer drie brandweerlieden de alarmeerinrichting in werking wordt gesteld, dan gaan tegelijker tijd op 8 plaatsen de alarmsignalen over. Het behoeft geen betoog, dat hiermede voor het dorp Halfweg een groote verbe tering tot stand is gebracht. EEN AANRIJDING TUSSCHEN TWEE WIELRIJDERS Op het rijwielpad van den Rijksweg HaarlemAmsterdam, nabij den Osdorper- weg, werd een 18-jarige wielrijder, ge naamd J. K. uit den Haag aangereden door een van de tegenovergestelde richting ko menden wielrijder. Ernstig gekwetst werd hij opgenomen en de inmiddels ontboden geneesheer achtte overbrenging naar een ziekeninrichting te Amsterdam noodzake lijk. Van den dader was geen spoor meer te bekennen; hij had zich uit de voeten gemaakt. Donderdagmorgen kwamen, op den hoek WillebordstraatKanaal weg te Velseroord, 2 motorrijtuigen met elkaar in botsing. Het eene werd bestuurd door A. V., het andere door A. J. Het rijtuig van laatstgenoemde kantelde, doch toen het weer recht over- ciend gezet was, bleek do schade gering te ijn. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Botsing tusschen twee auto's. Gisterenmiddag had op den Heerenweg, ter hoogte van het kruispunt Heerenweg Adriaan Pauwlaan, te Heemstede, een bot sing plaats tusschen twee auto's. Een luxe auto, bestuurd door J. W, S., wonende te Hillegom, reed met een snelheid van on geveer 40 K.M. over den Heerenweg, ko mende uit de richting Haarlem. Vanuit de Laan van Rozenburg kwam een vracht auto, welke den Heerenweg dwars overstak naar de Adriaan Pauwlaan. S„ die de vracht, auto blijkbaar niet tijdig had zien aankomen, kon niet tijdig meer stoppen en reed de vrachtauto in de flank aan, met het gevolg, dat de luxe auto kantelde en omviel, waar door deze op de zijde kwam te liggen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, De luxe auto is voorloopig in beslag genomen. Het programma der muziekuitvoering in de tent in het Bloemendaaische Bosch, aan geboden door het Gemeente-Bestuur en uit te voeren door het Chr, Fanfarecorps „Sur- sum", directeur J. A, Mene, luidt als volgt: 1. En Route mes Amis, (marche), P, Met- zig; 2. Ouverture de Concert, P. Rousseau; 3. Lamento, M. J. H. Kessels; (Solo voor sopraan saxophone door den heer W. Hui zing»); 4. Chere Brunette, (Polka voor Piston). V. Colint, (solo door den heer J. J. Huizinga); 5. Fantasie Norma, Bellini. Pauze. 6. Le Capitain, Pas redaublé, V. J. Be- noodt; 7. Ouverture Jeanne d'Arc, Jos. Kessels; 8. Grande Valse de Concert, La- gasse Pamphile; 9. Fantaisie Darmatique, Chr. de Carmooch; 10. Finale. Geweldig is het werk dat 'n het Zuider houtpark te Heemstede, aan de Middenlaan, in korten tijd is gepresteerd Liep: het terrein, toen het nog braak lag, bijna niet in het oog, thans gelijkt het we' viermaal zoo groot. De tenten staan zóó, dat er nog een mooi midder.-terrein open blijft, waarop de muziektent staat. Donderdagavond werd even de verlich ting geprobeerd; het was opvallend, dat het geheel in een zee van licht lag. Smaak volle beplanting wordt op het voor-terrein aangelegd. De regeling van het verkeer is op de Ha-Nij-La iets bijzonders. Er wordt n.l. hef éénrichtingsysteem toegepast. Wanneer men bij de entrée de groote hal is ingegaan, kan men in gestadigen gang in één richting gaan langs alles, wat te zien geboden wordt en wanneer alles gezien is, komt men op het terrein bij de muziektent en tegenover het café met groot terras. Er zal buiten en bin nen muziek ziin. Bovendien zullen 's avonds in het café artisten optreden. Morgenmiddag om 2 uur zal de opening plaats'hebben en om 3 uur zal de tentoon stelling voor het publiek toegankelijk zijn. Zooals het altijd op tentoonstellingen gaat moet er nóg veel, zeer veel gedaan worden, maar er komt reeds veel teekening in, en met dag- en nachtploegen en een goeden geest onder de menschen zal ook de Ha- Nii-La op tijd gereed zijn Direct na. de opening van de. tentoonstel ling begint het festival en naar wij vernemen zal de Haarl. Politie Muziekvereeniging om 4 uur voor het festival spelen. Het eerste avondconcert zal gegeven wór den door de E.S.M. Tramfanfare, Qe bedevaart naar Kevelaar is allergun stigst verloopen. Slechts np de heenreis had men over het weer te klagen. De plechtig heden zijn alle schitterend geslaagd. Op de terugreis had men in Amsterdam, in verband met het spoorwegongeluk bij Leiden, een uur vertraging. Hedenmorgen werd door den hoofd-inge- nieur directeur van den Rijkswaterstaat en de dierctie Noord-Holland in zijn bureau, Kruisstraat 3, aanbesteed: het uitvoeren van baggerwerk in dc OostbuitenhaVen te Me- demblik. Raming 1500. Ingekomen waren: 2 biljetten. Laagste inschrijfster N. V. de Groot's Bagger Mij. te Hilversum voor I960, Omstreeks half acht gisteravond viel de 3-jarige W. v, B., wonende Harmeniansweg 821, spelenderwijs in oen sloot nabij de ouderlijke woning. De kleine geraakte er zoover in, dat slechts een handje boven wa ter uitstak. De vader, die ter hulp snelde, wilde he ventje reeds eruit halen, doch een buurman had den kleine al op 't droge ge haald. Hij werd in de woning gedragen en hulp werd ingeroepen van leden der Red dingsbrigade, Roode Kruis Transport Co lonne en Sneiverhand, die spoedig aanwe zig waren. Het ventje bleek er goed afgekomen te zijn. In de gisteren gehouden ledenvergade ring brachten de secretaris en penning meester verslag uit. De financieele toe stand bleek dit jaar door enkele groote gif ten beter dan verleden jaar en de penning meester kon een batig saldo noteeren. Toename van het aantal leden is noodza kelijk, daar wij niet steeds op groote gif ten kunnen rekenen. In de. plaats van den in den aanvang van dit jaar overleden dr. Biickmann, wiens verdiensten in de vergadering door den voorzitter werden herdacht, werd be noemd Dr. I. M. A. v. Schuylenburgh. Mcj. L. L. M. Bierens den Haan werd be noemd tot assistent voor Maatschappelijk werk. Aan het jaarverslag over 1925 ontleenen wij het volgende: In 1244 gevallen werd door onze zusters in 1925 (vorig jaar 1327 gevallen) hulp ver leend. Deze waren aldus verdeeld: St. Eli- sabethsgasthuis 446 gevallen; Diaconessen- huis 396, Mariastichting 402, totaal 1244. Daarvoor werd besteed: St. Elisabethsgast- Imis 11,641,06, Diac. Huis ƒ5884.67 en Maria Stichting f 6856.15, aldus in totaal 24.381.88. Over het werk der Zusters kregen wij geen klachten, integendeel, telkens blijken van waardeering. Dezelfde Zusters: P. L. Schouten, M. E. Merison en D. Casander bleven in dienst der Vereeniging. Zr. Merison is tijdens een langdurige ziekte vervangen door Mej, L, L. M. Bierens de Haan, die haar evenals bet vorige jaar steeds ter zijde stond. Zij is thans gelukkig geheel hersteld. Zuster Merison en mej. B. de Haan heb ben van 14 Mei18 Juli het buiten van den heer De Clercq, uit Bloemendaal, in de Haarlemmermeer „De Olmhorst", door den eigenaar belangloos afgestaan, geëx ploiteerd voor rustbehoevende huisvrou wen en meisjes. Daar werden een 30-tal personen verpleegd gedurende 657 ver- pleegdagen. De huishouding werd bestierd door mej. Roskes, uit Goes. De stemming was een voortreffelijke en het resultaat in een aantal gevallen uitstekend. Slechts éénmaal is een patiënte vroegtijdig ver wijderd daar zij dc stemming bedierf. De verpleegkosten bedroegen in tot. 775.64, terwijl een bedrag van 1063.50 voor dit doe! bijeengebedeld was, zoodat de dames voor liet volgend jaar reeds een saldo van 267.56 hebben overgehouden. Het Baby-tehuis in Schotèn van Zuster Schouten was het geheele jaar in gebruik. Er werden 36 kinderen opgenomen. Ge middeld waren er steeds 14 en het aantal verpleegdagen bedroeg ongeveer 5168. Voor de kinderen werd ongeveer 3000. aan kostgeld ontvangen. Aan giften werd ongeveer 2000 ontvangen en bovendien vele gaven in natura. In het Bestuur kwam in 1925 geen ver andering. In den Raad van Bestuur namen voor het St. Elisabeths Gasthuis zitting: Dr. L. C. Kersbergen en arts J. H. Joos- ten Hattink in de vacature Westerman, wiens verdiensten in het vorige jaarverslag reeds werden herdacht. In 1926 genoten wij een subsidie van de gemeente, groot 6000. In Juli werd een gemotiveerde aanvraag om subsidieverhoo- ging voor 1926 ingediend aan B. en W. waarop door den gemeenteraad inmiddels j reeds gunstig werd beschikt: een subsidie van 7000 werd, voor 1926 toegestaan. Daarvan zijn 4000 gevoteerd voor „huis verzorging." Het aantal leden bedroeg uil. 1925, 252 en is dus 'alweer teruggeloopen. Mevrouw de Jong, die 7 jaar lang vol zorg de administratie voor ledenlijst en contributie-inning had gevoerd, moest ons helaas wegens huiselijke omstandigheden verlaten. In haar plaats heeft zich mevr. M. SlaterusBarendse bereid verklaard cm dit werk te doen. 5 Zooals bekend is, werd op het gerucht, dat bovenstaande vereeniging een tentoonstel ling zou houden, een zaal voor dit doel aan geboden door Dr. de Vletter, rector van het Kennemer Lyceum te Bloemendaal, en daar voor beschikbaar gesteld de aula dezer in richting. Na een langdurige en moeilijke voorbereiding, is de vereeniging thans ge slaagd voor zoover, dat dé tentoonstelling kan worden geregeld. Besloten is, dat ze zal plaats hebben van 25 Sept. tot en met 3 Oct. a.s. De deelname eraan, ook op ander ge bied, is zeer belangrijk. Zaterdagmiddag 25 ,Sept. zal de opening plaats hebben door Mr. A. Bruch, Wethouder van Onderwijs te Haarlem, voor verschillende genoodigden, waarna 's avonds te half 8 de. tentoonstel ling voor het publiek toegankelijk is. De leerlingen der verschillende O. L. scholen (alleen de hoogste klasse) zullen gratis, onder geleide van hun onderwijzer, toegang hebben, terwijl ook die van de bijzondere scholen zullen worden uitgenoodigd. Wat er allemaal tc zien zal zijn? In de eerste plaats aquaria, voornamelijk met tropische visch, terraria, planten, bloemen, vermoede lijk ook cactussen en paddestoelen, een schelpenverzameling en bovendien nog een inzending van den Rijks Geologischen Dienst, welke zeker niet het onbelangrijkste deel van de tentoonstelling zal uitmaken. Wat er juist door.deze instelling wordt inge zonden, staat nog niet geheel vast, doch zal later nog worden gepubliceerd. Verder zal een groote verzameling opgezette vogels en andere dieren er een plaats vinden, welke verzameling in bruikleen wordt afgestaan door bet Kennemer Lyceum. Ook verlecnen verschillende handelaren hun medewerking, door stands van de vereeniging te huren. In de eerste plaats de firma Sluis (zaadhandel op de Riviervischmarkt), die voornamelijk aquariumbenóodigdheden en visch te kóóp zal aanbieden. Verder Jutting's boekhandel (Meester Cornelisstraati die op natuur-histörisch ge bied verschillende boekwerken zal étaleeren en verkoopen, terwijl de kweekrij „Duin voet en Teunsbloem" (den heer Sipkes) bloemen en planten zal exposéeren. De versiering met planten, enz., zal bijna geheel geschieden door den heer Bansch (van Keulenstraat 20), iemand, die op 't aquarium-gebied een der „ouden" is ert; hoewel thans niet meer de liefhebberij be. Donderdagmiddag heeft bij de halte de Vink bij Leiden een spoorwegongeluk plaats gehad. Van den trein no. 218, die om 2.48 uit Den Haag was vertrokken, is een deel ontspoord. Drie inzittenden zijn gedood, terwijl verschillende personen gewond wer den, waarvan meerderen, zwaar. Bijzonderheden omtrent het aanbod van Loewestein. Het standpunt der Belgische regeering. Spanje zal niet terugschrikken voor eed definitieve breuk met den Volkenbond. Chamberlain en Briand telegrafeeren ander maal met Primo de Rivera. Dc invloed van den Spaanschen koning op het herstel van de rust in bet land. De Duitsche minister van financiën laat zich gunstig uit over de iinancieele positie van het land. Bij Riga is een kustvaartuig bij een storm gezonken. Dertig passagiers en zestig leden der bemanning zouden zijn omgekomen. Zie verder ook Laatste Nieuws. miiiMir,; Barometerstand 9 uur v.m.: 764. Achteruit Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.55. oefenend, zooveel sympathie voor de ver eeniging heeft, dat hij dit thans gratis voor haar heeft willen doen. Zooals men ziet: medewerking genoeg. Alles wijst er dus op, dat deze tentoonstel ling een zeer belangrijke zal worden, die door elk natuurliefhebber en ook door an deren, dubbel waard is, bezocht te worden. Èventueele verdere bijzonderheden, om trent deelname en medewerking, die thans nog niet hekend zijn, zullen later worden medegedeeld. IBSEN'S „PEER GYNT". Dinsdag 14 September zal in den Haar- lemschen Stadsschouwburg de eerste opvoe ring van Ibsen's „Peer Gynt" door de N.V. Het Schouwtooneel, directie Adr. v. d. Horst en Jan Musch gegeven worden. Naar wij vernemen, is het zoo goed als uitgeslo ten, dat meerdere voorstellingen zullen vol gen. In deze eigen tooneelbewerking van Het Schouwtooneel onder regie van Adr. v. d. Horst, speelt Jan Musch- -Peer Gynt, Me vrouw Wilh. v. d. Horst—v. d. Lugt Melsert- Aase, Stine v. d. GaagSolvcjg. Het groote aantal andere rollen is bezet door het volledige gezelschap, waarbij ook de nieuwe geëngageerden de dames Jeanne van Rijn uit Antwerpen, Lize v, d. Poll Hamakers en de heeren Jaap v. d. Poll en Hein Harms. De liederen van Solvejg worden gezongen door Di Moorlag. De Anitra-figuiir zal worden vertolkt door Mary Smithuysen. De muziek van Edvard Grieg zal door de Haarlemsche Orkest-Vereeniging, onder lei ding van Nico Gerharz, worden uitgevoerd. (Ingezonden). Twee bekende en veelzeggende initialen, want wie, en zeker onder de inwoners van Haarlem, weet niet, dat daarmede bedoêld is dé sympathieke vereeniging, welke er naar streeft, tuberculose-lijders de gezondheid weer te' geven, hen in staat te stellen, de verloren levenskracht te herwinnen. „Herwonnen Levenskracht"! Het is niet noodig hier te belichten het vele goede dier vereeniging. Haar ijverig werken tot ver zachting van het leed der tuberculose-lijders; haar lofwaardig streven, de gezondheid te rug te brengen aan die ongelukkigen, is ge. j noegzaam bekend. Doch de financieele zijde brengt de ver eeniging heel wat kopzorg. Dat zal geen na dere toelichting behoeven, en daarom zal het comité Haarlem een tentoonstelling hou den op 18, 19, 20 en 21 September, cenerzijds om meer bekendheid te geven aan de bestrij ding der tuberculose, anderzijds om de kas zoodanig te versterken, dat er meer patiënten verpleegd kunnen worden. De „tuberculose". Wilt gij de oorzaak van die vreeselijke ziekte leeren kennen? Wilt gij de verwoesting door de tuberculose aan gericht met eigen oogen aanschouwen, om heter de maatregel toe te passen ter bestrij ding van die Volksziekte? Gaat dan allen, maar dan ook niemand uitgezonderd, deze zoo bij uitstek nuttige en leerzame tentoon stelling bezoeken. Doch bezoekt dan ook de daaraan verbonden hazar met vele attracties, waarvan de opbrengst bestemd wordt voor de verpleging van de vele, die snakken naar nieuwe levenskracht. Want als er één ver eeniging uw steun verdient, dan is het toch zeker één, die zóó gedragen wordt door de liefde en de offers harer weldoeners, en die zoo'n zegenrijk werk mocht doen onder het volk van Nederland. Moge de uitkomst de verwachtingen van Herwonnen Levenskrach ver overtreffen, dan zal H. L. van velen de levenskrachten doen herwinnen. De secretaris, ELLIGENS. In Augustus is uitgegeven: Wekelijksche ondersteuning 13.— Losse giften 300.— Diversen Totaal 313.-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1