AAN ONZE LEZERS Berichten uit onze vorige oplage. DE SPAARNEBANK HAARLEM. DeJ' examens Middelbaar Gytnnastiek te Haarlem. Consulaire facturen voor Brazilië. Wetten en Zeden. Aanbesteding. Installatie mr. W. M. Paardekooper Overman. Musikalische Kammerspiele. Het museum van Kunstnijverheid en de Vleeschhal. Het tragisch sterfgeval in de Gemeentelijke Zweminrichting Kleverlaan. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT tevreden zijt, zegt het anderen. Indien gij in een of ander opzicht niet tevreden zijt, zegt het óns. Een, die geen verschil tusschen wal en water kende. Tuinbouw en Plantkunde. „Herwonnen Levenskracht". TOONEEL. VAN ONZE RECHTBANK. Streng toezicht op de auto's. Het R.-K. Krankzinnigengesticht te Noordwijk. De asphalteering en de N.Z.H.T.M. BURGERLIJKE STAND. OVERVEEN. HAARLEMMERMEER. IJMUIDEN. HILLEGOM. Brand te Apeldoorn. Doodelijk ongeval. Treedt Primo de Rivera af? Pasport-visum tusschen Zweden en Duitschland opgeheven. Een belangrijke conferentie ioo®/8 Residentie- Mr. Vefleega schrijft in de bode: In den open brief aan den voorzitter der Examencommissie M. F. Graafland, zijn aan dezen de nasvolgende vragen gesteld: le. welken, maatstaf heeft Uwe Commis sie bij hare beoordeeling toegepast? 2e. welke nsotieven hebben Uwe Commis sie daarbij geleid? 3e. Welke w«aarde moet aan de verstrek te 5 eindcijfers worden toegekend? Het is van belang eenige aandacht te wij den aan dien maatstaf of norm, alvorens deze officieel aam het licht zal komen. Van de zijde der examencommissie zal dit dus niet geschieden én daarom lijkt het mij ge- wewscht nader ann te toonen, welk belang de candidaten hebben dezen te weten. Reeds tricWns het exanten hebben vele menschen rich verdiept in. dien norm en zelfs heeft een candidaat, na voor de derde maal afge wezen te zijn gevraagd: mijnheer de voor zitter, wefke is yde norm, waaraan ik moet voldoen'? Waarop hem door. den voorzitter is geantwoord: Je dat het re ingewikkeld wa» om mede (te deelen en er minstens pi.nr. 2 uur medte gemoeid zou zijn en 2e. dat hij dat toch (niet kon mededeelen, daar de norm een geheim der commissie was. Men waagt zich al aanstonds af hoe de commissie zelve met zulk een geheimen en ingewik kelde» norm heeft willen werken en eind cijfers vaststellen, die tot in breuken van 54ste en 75 ste deelen nauwkeurig blijken f* zijn berefcend. Op zichzelve zal deze norm al reeds e«n staf van accountants noodig hebben gemaaakt. Een woord van hulde aan rfe commissie, die, werkende met cijfers van t-W, de bekwaamheden van candidaten dus in 750 deelen .nauwkeurig weet te toetsen! Afgezien daarvan hebben belanghebben den mijns inzien* recht en belang te weten naar welken masatsteaf hunne bekwaamhe den worden gemeden. Want telken jare wordt de norm, waaraanjde examinandi moeten vol doen, vastgesteldlop de constitueerende ver gadering van de examencommissie. Doordat deze norm niet buj de wet is geregeld en veranderd, schijnt: het alreeds voorgekomen te zijn, dat iemand met de cijfers, die hij twee jaren geleden verwierf, volgens den norm, die verleden jaar was vastgesteld wel geslaagd zoude zsjn en omgekeerd. Dit maakt het examen nomenteel, afgezien van den thans gebruikten norm, tot een vrij ho- pelooze zaak. Iemand, die volgens de hem verstrekte cijfers een bepaalde zwakke zijde heeft, loopt de kans dat door den nieuwen norm' weer een andere zwakke zijde wordt bloot gelegd en hij daardoor wederom zal worden afgewezen. Zoo waren er dit jaar verschillende can didaten die, misschien door wisseling van normen of althans door een hun onbeken den norm, reeds 3 maal werden afgewezen. Deze toestand kan eene sfeer van wan trouwen en onzekerheid scheppen, die tal- looze candidaten ontmoedigt en schade brengt, en onberekenbare gevolgen kan heb ben op hun toekomst, niet ten voordeele van de maatschappij. De indrukken die de eandidaten, voor een tot dusverre bekend gedeelte, van het examen hebben meege nomen zijn niet bemoedigend. Reeds voor de examens was bekend, dat er veel candidaten waren en slechts een zeer beperkt aantal zoude slagen: dit lijkt op een soort vergelijkend examen. Nu is deze lijn een bijkomende factor, die blijkbaar den norm van de commissie heeft beheerscht en dien norm moet zijn: toetsing der be kwaamheden van candidaten aan de wet. Het schijnt geworden te zijn: toetsing van het belang dat een zeer beperkt aantal candi daten het diploma behaalt. Is dit een belang waardoor het onderwijs wordt gediend? Is dit een belang waardoor de candida ten worden gediend? Is dit een belang, dat de commissie dient to beoordeelen? Op alle vragen moet „neen" worden ge antwoord. In het belang van het onderwijs is, dat eene ruime keuze in het aantal leer krachten bestaat. In het belang der candi daten is dat hun examen plaats vindt volgens de eischen door de wet gesteld. Waarmede sok de derde vraag is beantwoord, ver mits de commissie volgens sommigen den schijn niet ontgaat, dat ze in dezen een monopolie van leerkrachten heeft willen handhaven; een soort van concurrentiebe- perking van.... zich zelve. Het komt mij persoonlijk echter niet direct aannemelijk voor. Wat er dus ook zij van dien norm, waar naar belanghebbenden belangstellend uit zien, reeds van te voren lijkt deze verdron gen door een vraag van belangenpolitiek. Als de hoofdlijnen door een dergelijke com missie of hare leidende machten reeds op die wijze uit het oog zouden zijn verloren, dan behoeft men zich niet te verwonderen, dat dit examen dit jaar door candidaten als een loterij i» aangemerkt. Indien daarbij komt, dat de uitvoering der examens in détails heelemaal niet bevredigt, dan zal men kun nen begrijpen welke eene moreele schade alleen al da uitslag van de gehouden exa mens teweeggebracht heeft. Als de commis sie zelve dus niet van plan is lijnen aan te geven en eenig houvast te geven, althans voor het volgend jaar, dan dient een enquête van belanghebbenden haar daartoe te nopen. Latt de commissie dit vooral tijdig doen, op dat alsnog de schade worde hersteld. Nog één feit omtrent den norm moge den door slag geven: men deelt mij mede dat tijdens het examen de commissie tot de ontdekking is gekomen, dat de door haar vastgestelde norm niet deugde, immers de cijfers door de voormelde belangenpolitiek zoodanig gedrukt waren, dat slecht enkele (4 candidaten zouden slagen. Na het eerste en tweede ge deelte en vóór het derde gedeelte is toen de norm veranderd. zoodanig dat thans blijkbaar een bevredigend resultaat is ver- Maar voor wie bevredigend? Bij verzending naar Brazilië moeten de benoodigde consulaire facturen niet alleen voorzien zijn van een consulair stempel, doch ook van de handteekening van den betrokken consul. Belanghebbenden in Brazilië worden ver antwoordelijk gesteld voor eventueele nala tigheid der Braziliaansche Consuls, die zich niet aan hunne instructies houden en dien tengevolge zwaar beboet worden. Onder dezen titel schrijft „Overijselsch Dagblad" het volgende: Een vreemd geval. Te Haarlem leeft een man in onmin met zijn vrouw. Hij laat zich niet scheiden, en neemt een „huishoudster bij zich. Deze, een Duitsche, staat echter in kwaden reuk bij de politie en wordt over de grens gezet. Een vriend van den man. ook een Neder lander, gaat de over de grens gezette vrouw opzoeken en „trouwt'" met haar in Duitsch- lané. Daardoor is zij een Nederlandsche van nationaliteit geworden. Beiuen komen terug te Haarlem. Daar wordt de Duitsche opnieuw „huishoudster" bij den man die haar door de politie verwijderd zag. En de vriend die door het uiterlijk vertoon van een huwelijk voor de wet dezen toestand heeft mogelijk ge maakt, ontvangt voor zijn bemiddeling de som van vijfhonderd gulden. Deze geschiedenis die zich dezer dagen heeft afgespeeld, doet de ronde in de pers. >en ken ztch verheugen fa voel vnootijlcheld bij het lezend publiek omreden van den ge slaagden „list." Maar de kwestie is er niet minder ergerlijk om. Niet omdat hier op schandelijke wijze gesold wordt met een wet die voor doel heeft de goede zeden te bewaken en te be vorderen. Toch staat het landsgezag in dit geval vol komen machteloos. Waaruit andermaal blijkt, dat zelfs de beste wetten hun doel geheel kunnen missen, wanneer hetgeen zij regelen niet mede gesteund wordt door het zedelijk besef en de godsdienstige levensbeschouwing der onderdanen. Woensdagmiddag werd door B. en W. van Heemstede ten Raadhuize aldaar aanbe steed Het afbreken van de bestaande en het maken van een nieuwe vaste brug over de Leidsche Vaart in de Zandvoortsche laan te Heemstede, Ingekomen waren 25 biljetten. Als volgt werd ingeschreven J. v. Herp, Amsterdam, f 76552; R. Bij- ker, alhier, f75000; J. Verhooien, Amster dam, f 70748; fa. Gebr. Christiaanse, Am sterdam, f 69.664H. de Weers, alhier, f69.130 G. Leendertse, Amsterdam, f 68.400 J. Bakx en H. Steenkist, alhier, f 68.220 J. Rombout, Haari'liede, f 67.500 gebr. v. d. Putten, Heemstede, f 67.390 G, den Adel, Beverwijk, f 67200 Chr. v. d. Vegte, Epe (Geld.), f 66.834 J. P. A. Nelissen, al hier, f 66.740 E. K. Volkers, Hilversum, f 66.370 G. J. Smit, Heemstede, f 66289 G. D. v. Balen, Oude-Rijn, f 66.248 W. v. W. v. Smallegange, alhier, f 66.100 N. V. v. h. A. in 't Veld, Den Haag, f 66.000 A. J. de Later en P. H. Meijers, Leiden, f 65.795 J. de Vries, Heemstede, f 64.970 T. Merbes, Nieuwerkerk a.d. IJsel, f 63.212 J. Splinter, Leiden, f 62.667 M. H. Vermijs, alhier, f 62.345 G. J. de Graan, Amsterdam, f 61.743 G. J. v. Dijk, Amsterdam, f 60.473; J. P. Visser, Heemstede, f 59.225. Woensdagmorgen werd de heer mr. W. M. Paardekooper Overman bij de Haarlemsche Rechtbank geïnstalleerd als substituut officier van justitie. Mr. Paardekooper Over man was tot nu toe in gelijke functie werk zaam aan de rechtbank te 's-Hertogenbosch. Aan de Haarlemsche Rechtbank zal de nieuw-benoemde mr. Van Everdingen ver vangen, die naar Tiel is overgeplaatst. Naar de N. R. Courant verneemt, zal de Berliner Spieloper Musikalische Kammer spiele een tournee door ons land maken. Het gezelschap (dir. Herbert Neustadt muzi kale leiding Max Volland), dat enkele jaren geleden herhaaldelijk met groot succes is opgetreden, zal in de hoofdrollen o.a. Claire Jache voorstellingen geven te Haarlem 17, 18 en 19 September, Den Haag 20 September, Rotterdam 24 September, Den Haag 26 September, Leiden 27 Septem ber, Haarlem 3 December, (matinee) en Amsterdam 3 December. Zooals wij reeds gisteren konden mede deelen, deed de wethouder van onderwijs Mr. A. Bruch, in de vergadering van den gemeenteraad gisteren mededeeling van de besprekingen, die gevoerd waren tusschen het gemeentebestuur van Haarlem en het Rijk met de Mij. voor Nijverheid en Handel omtrent de overplaatsing van het museum van Kunstnijverheid van het Paviljoen in den Hout naar de Vleeschhal aan de Groote Markt. De raad kon zich vereenigen met het verleenen van toestemming tot deze overplaatsing, zoodat dus eerlang het Museum voor Kunstnijverheid aan de Groote Markt in de Vleeschhal zal zijn ge vestigd en het Rijksarchief uit de Vleeschhal naar het huidige gebouw der Prov: Griffie in de Jansstraat zal zijn verhuisd. Dat intusschen het onderbrengen van het mftseum in de Vleeschhal als een ideaal op lossing zou zijn te beschouwen, gelooven wij toch wel aan eenigen twijfel onderhevig te mogen achten. Want al moge de Vleeschhal uitwendig een kostbaar bezit van oud-Hollandsche bouwtrant voor de gemeente Haarlem ver tegenwoordigen, voor de inrichting van een Museum is het inwendige ongeschikt en al kan een Rijksarchief daarin worden onder gebracht, voor de installatie van een museum moeten toch andere eischen gesteld wor den, als daar zijn ruime belichting, afdqende verwarming enz. En in dat opzicht ontbreekt er aan het inwendige van de Vleeschhal heel wat. Jhr. B. M. de Jbnge van Ellemeet, de Rijksarchivaris onderschreef ons deze meening ook. Bovendien herinnerde hij er ons aan, dat indertijd de heer Penaat, de vroegere directeur van het Museum voor Kunstnijverheid, bij een bezichtiging van de Vleeschhal als zijn meening te kennen had gegeven, dat de Vleeschhal voor het Mu seum totaal ongeschikt was. Evenwel wilde de héér de Jonge van Ellemeet zijn meening niet beschouwd zien als die van een des kundige ten opzichte van de installatie van een museum. Intusschen zal voor het Rijksarchief de overplaatsing naar het gebouw der Provin ciale Griffie een technische verbetering zijn, daar men over meerdere ruimte de beschik king zal krijgen. Of nu de huisvesting van het museum in de Vleeschhal een verbete ring zal beteekenen is vooralsnog twijfel achtig, Personen, die het weten kunnen, geven als hun meening te kennen, dat van verbetering niet veel te bespeuren zal zijn. In ieder geval zullen er in 't inwendige van de Vleeschhal nog veranderingen moeten worden aangebracht. Weth. Brtich deed ook mededeeling van de uitbreiding, welke de openbare biblio theek en leeszaal zal ondergaan. De directeur, de heer Rutgers van der Loeff deelde ons mede. dat deze plannen vooralsnog niet verwezenlijkt kunnen wor den, daar de zaal, die bij de bibliotheek getrokken zal worden, op 't oogenblik nog in gebruik is voor bergplaats van notarieële protocollen. Wanneer deze zaal, de Fabricius-zaal ont ruim is, zal ze worden ingericht voor het uit- leenen van boeken, waarvoor thans de be hoefte aan de noodige beschikbare ruimte nog sterk gevoeld wordt. Omtrent dit ongeval vernemen wij nog het volgende: In het z.g.n. ondiepe bad, dat 1.25 M diep is, bevond zich ook de 15-jarige J. A Pouwer, wonende Lange Duin en Daalsche weg 1, te Bloemendaal. Het was ongeveer kwart voor twee toen de jongen zich plotseling opwel voelde worden, hij gaf een schreeuw en zakte vcorover. Twee andere jongens, die zich in zijn on middellijke nabijheid bevonden snelden toe en konden nog verhinderen dat dc jon ge Pouwer met het hoofd in het water te recht kwam. De jongens namen hem op. en brachten hem aan den kant, waarna hij door den zweminstructeur V. A. en een rechercheur, die zich toevallig in de zwem inrichting bevond, naar een kamer werd gebracht. De levensgeesten waren reeds geweken. Dr. Maurits verklaarde, dat de jongen vermoedelijk overleden is aan een hart- aandoening en niet door verdrinking. Het lijk is naar het St. Elisabethsgast- huis overgebracht. De jongen is dus niet onder water ge weest. Ware hij in het diepe bad geweest, allicht zou de mare zijn rondgegaan, dat hij verdronken was. Verdrinken is echter in de gemeentelijke zweminrichting, practisch gesproken, uit gesloten. Den geheelen dag is er rond de basins toezicht van twee of drie badmeesters Komen er menschen met hartgebreken of zenuwlijders dan waarschuwen zij meestal de badmeester, die clan steeds ook toe zicht houden. In dit geval was dat niet ge beurd omdat de jongen blijkbaar zelf zijn toestand niet voldoende kende. Een 39-jarig persoon, die sterk onder den invloed v. alcohol' verkeerde.Jiep Woensdag ter hoogte van Bus' Stoombootmaatschappij in 't Spaarne. Door een lid van de Red dingsbrigade werd hij weer op 't droge ge bracht en naar een perceel in de Kerkhof straat vervoerd, waar hij thuis zou hooren. Dit bleek echter niet 't geval te zijn, waarom men hem maar naar de politiepost aan de Amslerdamschevaart bracht en hem daar ter ontnuchtering in bewaring stelde. In de tuinzaal van café Brinkmann ver gaderde Woensdagavond onder leiding v. d. heer J. L. Bouwer, de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Koninklijke Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De voorzitter bracht verslag uit van de vergadering van voorzitters en secretarissen der Maatschappij, die onlangs te Rotterdam plaats vond. Tot afgevaardigde voor de buitengewone algemeene vergadering, die op 21 Septem ber te Amsterdam gehouden wordt, werd benoemd de heer J. L. Bouwer en de heer W. v. d. Hoek tot zijn plaatsvervanger. Vervolgens reikte de voorzitter de diplo ma's uit aan de leerlingen, die geslaagd zijn voor het examen 2e knecht. Spr. betuigde zijn dank aan de commissie, die zich belast heeft met het onderwijs voor de leerlingen. De secretaris, de heer R. M. v. d. Hart, jas het verslag voor der commissie van het leerlingenwezen. Hoewel er in het begin van het seizoen niet veel belangstelling bestond voor den cursus, aldus de samensteleler van het verslag, was er in den aanvang van 1926 een groote animo gekomen. De meeste leerlingen behaalden het getuigschrift. In de pauze werd een onderlinge tentoon stelling gehouden. Het resultaat hiervan was: J. Bijvanck, vaas dahlia's, 4 punten; D. Smit, echaveria, 5 punten en vaast dahlia's, 4 punten en J. J. v. Cruyningen, cypripe- dium, 5 punten. Nadat gesproken was over een eigen orgaan, welk punt op de agenda van de aanstaande algemeene vergadering der Maatschappij staat en eenige huishoudelijke zaken, werd de bijeenkomst gesloten. Dezer dagen had een Comité-vergadering plaats van bovengenoemde vereeniging. Pun ten van behandeling waren: bespreking lo ten verkoopen en regeling werkzaamheden voor de a.s. groote tentoonstelling over Volksgezondheid en tuberculose bestrijding. Mededeeling werd gedaan, dat de lotenver- koop, niets te wenschen over laat, en zelfs de verwachting overtreft. Door de trouwe zelatrices en Comiteleden, zal dezer dagen alles in het werk gesteld worden om het geringe aantal loten dat over is nog voor de opening van de tentoonstelling aan de man te brengen. Van de 5000 loten zijn er 4500 verkocht. De hoofdprijs is een prachtig eikenhout Huiskamer ameublement, geen wonder dan ook dat voor deze loterij veel animo bestaat. De voorzitter deelde ver volgens mede, dat de beschikbare prijzen voor de loterij, buitengewoon fraai zijn, en tevens dat het bestuur vol lof is, over de wijze waarop de prijzen welwillend worden aangeboden. De tentoonstelling belooft zeer interessant te worden en niemand zal spijt hebben, als men een bezoek zal brengen aan het gebouw ,,St. Bavo". De gezelligheid zal op deze tentoonstelling ook niet ontbreken. Om bekendheid te geven aan deze tentoon stelling zal een groote reclamewagen in de stad rijden en duizenden strooibiljetten zul len verspreid worden. Het materiaal voor deze tentoonstelling zal vermoedelijk met een eigen wagen van Herwonnen Levens kracht a.s. Dinsdag te Haarlem arriveeren. Na een opwekkend woord sloot de voor zitter onder dankzegging deze vergadering en spoorde de aanwezigen aan, om de pro paganda voor deze tentoonstelling krachtig te steunen, DE GORILLA, spel in drie be drijven, door Ralph Spence. Vertaling van Minny Musaph- Blijdenstefn. Voor de derde maal in dit sejzoen ging Dinsdagavond in den stadsschouwburg „De Gorilla", dit zonderlinge en effectrijke stuk, dat juist door zijn ongewonen opzet en on verwachte wending vlak tegen het einde wel vermag de belangsteling gaande te hou den en door het niet overtalrijke publiek dankbaar werd gewaardeerd. Aan het einde moest herhaaldelijk gehaald worden. Blijkens het programma werd dit stuk in Broadway Theatre te New-York een geheel jaar en in 't New-Oxford Theatre in Londen 'n half jaar met groot suces opgevoerd. Waar de belangstelling voor 't toonel de laatste jaren verminderd is, durven wij het stuk dit uitbundig succes in Holland niet voorspelen. Maar dat het belangstelling ver dient, zal elkeen, die het gaat zien, moeten erkennen. De diefstal bij de Haarlemsche Bank. Gister had de uitspraak plaats in de zaak van C. M., tegen wien de Officier van Jus titie de vorige week bij de tweede behande ling der zaak, zijn eersten eisch van 8 maan den gevangenisstraf herhaalde, wegens dief stal van 2500 ten nadeele van de Haarl. Bankvereeniging. M. werd veroordeeld tot 5 maanden gevan genisstraf, met bevel tot opheffing der voor- loopige hechtenis. Dc moior-race op de Julianalaan. A. P. en P. O., die in hooger beroep waren gekomen van «en vonnis van den Kanton rechter, waarbij zij veroordeeld waren tot een boete van 60 subs. 5 dagen hechtenis, we. gens het rijden per motorrijwiel met 70 K.M. snelheid op den openbaren weg bij het Ken- nemerlyceum te Overveen, werden heden door de rechtbank vrijgesproken, daar zij van oordeel was dat beklaagden, gezien de breed te van den weg daar ter plaatse, de veiligheid van het verkeer niet in gevaar hadden ge bracht. Vrijgesproken. De 50-jarige P. A. L., die als colporteur v. de firma H. naar de firma W. was overge gaan, maar niettemin bij klanten der firma H. bestellingen opnam, en tegen wien de Officier van Justitie de vorige week 8 da gen gevangenisstraf eischte wegens oneer lijke mededinging, werd heden vrijgesproken, daar het wettig en overtuigend bewijs van het tenlaste gelegde niet is bewezen. Door de politie zal proces-verbaal worden opgemaakt tegen L. M., bestuurder van den auto uit Hoofddorp, die met een auto reed, waarin hij een 15-tal meisjes vervoerde, terwijl de voetrem van den wagen niet werkte. i De Prov. Staten van Zuid-Holland heb ben het voorstel tot terleenverstrekking van twee millioen gulden aan de Vereeni ging der Zusters van Liefde te Venray ten behoeve van den bouw van een R.-K. Krankzinnigengesticht voor vrouwen te Noordwijk, goedgekeurd. In verband met de asphalteeringswerk- zaamheden in de Gierstraat, wordt deze straat na des avonds 10 uur door dè N. Z. H. T. M. niet meer bereden. De trams in de richting Den Hout rijden van de Kruistraat, Smedestraat tot aan de Anegang en de trams uit Den Hout en Heemstede rijden eveneens tot aan de Anegang, Daar kunnen de reizigers over stappen. Ondertrouwd; 9 Sept.: J, Konst en E. Slieker; P. Visser en M. de Graaf; T. J. H. v. Waveren en W. v. Hattem; B. T. Rienstra en M. C. Verhagen; D. W. A. v. d. Kemp en D. v. Saher; P. G. J, Sernee en D. C. Hazevoei; A. Harwijne en J. C. Stevens; L. Brunt en M. C. de Bruin. Getrouwd: 9 Sept.: L. P. Lemmers en W. M, Donkerlo; B. Priesman en C. Buurman; J. J. Gabor en C. Hessels,A. N. Muller en M. Vonkenberg Geboren: 8 Sept.: G. A. RooseBoekc- laar, z.; 9 Sept.: J. M. C. SmoldersSpeel- mans, d.; 8 Sept.: H. SlagerRoet, d. Overleden: 8 Sept.: L. G. Bongertman Vink, 39 j., Tetterodestraat; J. A. Pouwer, 14 j., Gasthuisvest. Een Serenade. Woensdagavond werd den heer J. P. van Buggenum, die op 11 September a.s. het feit herdenkt, waarop hij 25 jaar onafgebroken penningmeester was van het ziekenfonds „Onderling Hulpbetoon" voor de vervulling van welke betrekking hem ook alle eer toekomt een serenade gebracht, aangezien - de jubilaris deze met ijver en nauwgezetheid tot aller tevredenheid heeft vervukL De leden van de Muziekvereni ging „Euphonia" met haren Directeur den heer J. W. Lefeber, hadden het initiatief op gevat om den jubilaris te huldigen. Vanaf de St. Aloysiusschool waar de opstelling plaats had, werd onder een vroolijke marsch gemarcheerd naar hel Binnenpad 12. Er wa ren honderden belangstellenden. Voor het huis van den jubilaris werden eenige mar- schen, waaronder de jubileummarsch ge speeld werd. Daarna werden de muziekan ten met hun Directeur bij de familieleden binnen verzocht, waar allen werden getrak teerd, waarna nog eenige nummertjes ten beste werden gegeven. De jubilaris en eebtgenoote bedankte voor de betoonde belangstelling. Dan vertrok het muziekcorps door het dorp naar de plaats van afmarsch, waar het werd ontbonden, De politie zorgde op uitstekende wijze voor de goede orde. Zaterdagavond a.s. zullen het bestuur en de leden met hunne dames die hiervoor hebben gecontribueerd in het gebouw St. Bavo te Haarlem, den jubilaris een feestavond aan bieden. Gemeenteraad. De Raad van deze -gemeente vergaderde Donderdagmiddag te twee uur. Vo'orzitter de burgemeester. Tegen woordig alle leden. Aan Mej. J. Ran, onderwijzeres aan de openbare lagere school No 1 werd als zoo danig wegens haar voorgenomen huwelijk eervol ontslag verleend met ingang van 1 October a.s. Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven van het gemeentebestuur van Schoten, werd goedgekeurd een voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 5 Augustus 1926 betreffende het aan den heer W.G.F. Sant als hoofd van de openbare lagere school No5 verleend eervol ontslag, in dier voege, dat de datum van dit ontslag zal worden vervroegd en nader bepaald op 16 September a.s. Hierna was aan de orde de benoeming van de leden der vaste raadscommissiën. Benoemd werden, voor de financiën de heeren A. Roo- denburg, P. Borst, W. Biesheuvel, G. Gerrit- se, en H. Koningvoor het grondbedrijf, de gemeentebezittingen en openbare werken de heeren J.W. Bras, J. Biemond, A. Buur man, C. Jansen en J. Griekspoor voor den woningbouwde heeren W. Scheffer, H. Koning, P. Borst, G.C. van Arendonk en A. Buurman voor het electriciteitsbedrijf de heeren P. Ouwerkerk, W. Scheffer, A.J. Bus, J.A. Bos en A. Roodenburg. Voor het verhandelde betreffende de draai brug over de Ringvaart bij Vijfhuizen ver wijzen wij naar de desbetreffende mededee- lingen elders in dit blad. Aan J. van Andel te Hoofddorp werd een strook grond langs de Parklaan verkocht in verband met uitbreiding van de bebouwing aldaar. Bij de gebruikelijke rondvraag informeerde de heer Roodenburg hoe het stond met de onderhandelingen met de directie van het P.E.N. betreffende de regeling van den stroomprijs de heer Borst of reeds spoedig een nader voorstel betreffende assistenten kon worden verwachtde heer Scheffer of bij het schoolplein van school no. 9 niet eeni ge verbeteringen konden worden aangebracht. De heer Gerritse sprak er zijn afkeuring over uit dat de dienstregeling der gemeente^ politie hen geen recht geeft op een volle vrije dag per week de heer Griekspoor drong er bij B. en W. op aan tijdig met het polderbe stuur samenwerking te zoeken tot bestrijding van de werkeloosheid. Wethouder Kistenmaker wees er in dit verband op dat het zoeken van geschikt werk in deze gemeente uitermate moe ie lijk is en het wel aanbevelenswaardig zou zijn, wanneer ajle raadsleden daarover hun gedachten al vast eens lieten gaan. Nadat de voorzitter de verschillende vra- gelrs beantwoord had werd de vergadering gesoten. afle aanwezigen welkom, fn bet hlfconier kapelaan Heygemann en den hoofdbestuur der E. Schaaper. Hierna volgde de installatie van den nieu wen Geestelijke Adviseur, kapelaan Hey gemann. Deze werd door den voorzitter van harte welkom geheeten in de gelederen van de R.K. Metaalbewerkersorganisatie en sprak den wensch uit, dat de afd. IJmui- den onder zijn leiding moge groeien en bloeien. Vervolgens werden de notulen voorgele zen en onder dankzegging goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een schrijven waarin de aandacht gevraagd werd, voor het vijf en twintigjarig bestaan van den R.K. Metaalbewerkersbond. In den breede werd hierover van gedachten ge wisseld en punten vastgesteld die ten uit voer gebracht zullen worden. Door den heer Schaper werden verschil lende zaken behandeld betreffende ar beidsvoorwaarden. Daarna werd door den voorzitter met kracht er op aangedrongen mede te werken aan den vrijwilligen steun voor H. L., zijn de 5 cent per lid en per week. De Geestelijke adviseur, het woord ver krijgende, dankte den voorzitter voor de woorden tot hem gesproken en beloofde de afd. met raad en daad bij, te staan, waarop een hartelijk applaus volgde. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met den christelijken groet. R.K. Metaalbewerkers. Gisteravond ver- gaderden de leden van den R.K. Metaalbe werkersbond in de zaal boven de zuster school. De voorzitter opende de bijeen komst met den christelijken groet en heette Aanrijding. Op den hoek Oranjestraat- Visseringstraat werd gisteren een handwa gen met groenten beladen door een vracht auto aangereden. Daar de Oranjestraat al leen van Zuid naar Noord bereden mag wor den, volgen vele chauffeurs de route Ka naalstraat-Visseringstraat; op genoemden hoek staan echter dikwijls handwagens, zoo dat een aanrijding soms niet is te voorkomen. Het is le hopen, dat men daar ter plaatse niet langer handwagens zal laten staan. I Zilveren Professiefeest. Schitterend was Donderdagmorgen de St. josephkerk versierd de mooiste altaarkleeden sierden het hoofdaltaar en rijke plantentooi met witte, frissche Dahlia's vermooiden de zilveren kan delaars. Geen wonder plechtig zou de vie ring zijn van het zilveren Professiefeest van de Eerw. Zuster Agneta, Hoofd der St. Joseph- Meisjesschool. Des morgens waren alle meis jes te dezer intentie tot de H. Tafel genaderd en te half tien waren ze weder in hun beste pakjes present, om de Plechtige H. Mis van dankbaarheid bij te wonen, die zou worden opgedragen. Geheel het middenschip was in genomen door de honderden kinderen, ter wijl de zijbeuken bezet waren door de ouders en anderen. Ook het Kerkbestuur der paro chie was tegenwoordig. Klokke half tien ving de H. Dienst aan. De Zeereerw. Heer B. van Leeuwen droeg het H. Misoffer op, geassisteerd als Diaken door den Weleerw. Father-Missionaris_ B. Vlasveld van Leiden en den Weleerw. Heer Morsch, Kap. der pa rochie als sub-Diaken. Feestelijk zette het koor in met de altoos schoone Introïtus Salve sancfe parens, waarna de 3 stemmige Mis van Perosi volgde. Na het evangelie beklom de Pastoor den kansel en hield een schoone feestpredicatie. Tot tekst had ZEW. gekozen de woorden uit het gezang der Kerk „Gratias agamus, to- mine Deo nostro". „Laat ons dank brengen aan den Heer onzen God. Spr. schetst den landman, die zijn zaad op den akker strooit vanaf den tijd, dat de zon ter kimme rijst tot den rusttijd. Dan overziet hij zijn veld, ver wondert Zich over hetgeen hij zaaide en richt de oogen ten Herrie!, om God dank te bren gen, voor wat hij heeft mogen verrichten „Zoo ook, Jubilaresse, kunt Gij heden bij uw 25-jarig Professiefeest uw blik laten gaan over het goede zaad, door U in de harten van zoo- velen gestrooid. Bij U keert terug het plechtig oogenblik uwer gelofte, om u daarna geheel aan God te wijden en anderen te gaan onder richten in den weg ten Hemel. Door het ge ven van Roomsch onderwijs hebt ge meer gedaan dan onderricht, ge hebt Roomsche karakters gevormd voor de toekomst, ge hebt velen het Geloof medegegeven voor het later leven. Dat alles overziet gij vandaag en met dank baarheid is uw hart vervuld en ge verheugt u, dat God u die kracht heeft gegeven. Daarom zijn wij hier in Gods Huis samen gekomen, om u te helpen God te danken, daarom willen we dien dank zoo plechtig mogelijk aan Hem brengen.... Gratias agamus Domino Deo nostro Daarom hebben we de kinderen met ons hier. Wat immers konden we beter doen, dan dat dezen ons helpen, dank brengen aan God En daarom, kinderen, wel moogt ge vandaag feestvieren, maar thans nu ik het H. Misoffer ga voortzetten wilt tiw dank baarheid voor onze goede Zuster toonen, door te bidden, dat O.L.H. haar blijve zegenen voor onze school in lengte van dagen, om haar eenmaal een altijddurend Feest te be reiden in den schoonen Hemel." Huldiging der schooljeugd. Des namiddags had de verdere viering van het Professiefeest door de leerlingen der Meisjesschool plaats. Geen moeite ts ge spaard om djt feest zoo luisterrijk mogelijk te maken. De speelplaats der school was met vlaggen en schilden en slingers en een tri bune aangebracht voor de Jubilaresse, de Geestelijkheid, het Schoolbestuur en genoo- digden. De vestibule der school was eenvou dig met planten versierd, terwijl een schoone eerepoort met „Welkom," leidde naar de rustig gelegen, goed beschutte en geheel af gesloten speelplaats. Te 2 uur werd de Zuster per auto van het Managesticht naar de school gebracht. Daar aangekomen, werd zij door bloemen strooiende bruidjes naar haar eereplaats ge leid, waar haar door een der kleinen een bouquet werd geboden. Daarna werd het programma afgewerkt. Het bevatte 12 nummers. Het luidde 1 Feestlied. (Klas 4, 5, 6, 7); 2. Felicitatie; 3. Feestlied (klas 1, 2, 3,); 4. Aanbieding van. het cadeau; 5. De kabouters; 6. Aanbieding van boeken; 7. Breistertje in 2 bedrijven; 8. Felicitatie uit den vreemde; 9. Tirolers; 10. De voddenraapster; 11. De wilgen; 12. Gymnatiek. De Feestliederen waren keurig, de felici tatie door 5 kleuters allerhartelijkst. Als cadeau werd de jubileerende Zuster een prachtig H. Hartbeeld aangeboden. De 8 kabouters waren zeer goed in hun rol. Namens den ZeerEerw. Heer Pastoor werden prachtige boeken aangeboden. Om het leuke breidsterje is gegierd, ook om de magnifieke vertolking. Uit Drontheim en JaVa, waar Zuster Agneta bloedverwanten heeft, kwam men in kleederdracht dier ge westen zijn gelukwenschen aanbieden, als mede bloemen. Ook in Tirol wist men van het feest en kwam men hulde bewijzen. Het voddenraapstertje wist de waarde van het schijnbaar waardelooze aan te toonen. De wilgen werd leuk vertolkt, terwijl de gym nastiek der grootere leerlingen onder Mej. Klauwers meer dan correct was. Pastoor Van Leeuwen dankte namens dc jubileerende Zuster het Kerkbestuur voor zijn medewerking tot het verschaffen van zulk een schitterende middag, de Dames onderwijzeressen en de Eerw. Zusters voor al de gegeven 'moeite en allen, die aan het feest hebben medegewerkt. Een hartelijk „Lang zal ze leven besloot het feest. Natuurlijk werden de kinderen onthaald. Nog lang zal Zuster Agneta terugdenken aan dezen schoonen dag van welverdiende hulde. APELDOORN, 9 Sept. 1926. Gister avond circa 11 uur, ontstond brand in het woonhuis van den kolenhandelaar Johan. Struikenkamp aan den Arnhemschen weg, alhier. Binnen één uur tijds was men de fel oplaaiende vlammen meester. De brand was ontstaan doordat de eige naar, die bezig was spijkers uit een muur te trekken, welke hij wilde behangen, van de tafel viel, waarop hij stond en daardoor een op een stoel staand brandend, petro- leum-stel Omverwierp. De vlammen grepen snel om zich heen; in plaats dat de man trachtte de vlammen te dooven, spoedde hij zich naar den paardenstal, om z'n paard in veiligheid te brengen. Met veel moeite konden de buren, de vrouw en 't kind, die te bed waren, redden. De vrouw werd in bewusteloozen toestand opgenomen. Huis en inboedel verbrandden geheel, doch waren verzekerd. ENSCHEDE, 9 Sept. Woensdagmiddag te pl.m. 5 uur had bij de herstellingswer ken aan het klooster „Het Larinkssticht" een enrstig ongeluk plaats. De 20-j. metsel. Scheffer, wonende alhier, was bezig met het inzetten van een kozijn. Hij kwam teval- len en stortte van den steiger met raam en al naar beneden. Met een der slapen kwam hij op een scherp voorwerp terecht, waardoor een gapende wonde ontstond. D' ongelukkige was bijna op slag dood. PARIJS, 9 Sept. De New-York-Herald meldt uit Madrid, dat het in de bedoeling van Primo de Rivera zou liggen, binnen kort wegens gezondheidsredenen af te treden. De nationale vergadering zou binnenkort bijeen geroepen worden. In t geval de grondwette lijke orde hersteld zou worden, zou Sancheg Geira, de leider der conservatieven het bewind in handen nemen. STOCKHOLM, 9 Sept. Het verplichte paspoort-visum tusschen Zweden en Duitsch land, zal van af 1 Oct. afgeschaft worden, doch een buitenlander, die werk wenscht te zoeken in Zweden, zal een speciale permis sie noodig hebben, als hij geen visum heeft. Een scherpe controle zal eveneens het ge volg zijn van de afschaffing der paspoort visa. LONDEN, 9 Sept. De politieke medewer. ker van de „Daily Mail" verneemt dat naar alle waarschijnlijkheid Dinsdag a.s. een con ferentie zal plaats hebben tusschen de ver tegenwoordigers der mijneigenaars, mijnwer kers en regeering. Heb het uitsfekendste aan te bieden, dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. 5% Nederland 1919 I013/8 I013/8 4 Nederl. 1917 t03Vi8 •O/ia 6% Nederland 1923 1003/8 7% N.-I. 1921 A.. 1007/te lOOVie 6% N.-l. 1923 D.. I041/8 104i/8 HolL Lloyd 31 Oude Vaart 50' dito Gem. Eigen d. 38 Mij. „Nederland" 182 183 Scheepvaart-Unia 181 Rotterd. Lloyd 1641/s 165 2293/4 230 Oude Boot 963/4 95 Holl. Stoomboot 541/2 H V. A 670 672-3 Java Cultuur 379 383-4 Jurgens gew 165 164 Koloniale Bank 217 218 Indische Bank iTSl/a 176-9 Ccrt. Handel Mij 1631/g 1621/, 162 Phoenix 96 Geconsolideerde 170 Kon Olie 3901/2 391 1523/g 1513/, Marine comm 85/S 8 Vorstenlanden 181 1811/j Actions id 170 172 Comp. Merc. Arg l3/ie Poerwoderjo 1231/4 124 439 344-3 Sen em bah 429l/2 436 459 456 A dam Rubber 330 328 334i/2 178 Wal Sumatra 288 Dordtsche Petr. 3783/4 376 Southern Rail9 f2612 1271 1651/s 164 10215/16 102 501/8 493 Comm. Maxwel 5 442e STAATSLOTERIJ. Trekkfng van Donderdag 9 September. 4e klasse 4e Hist. Prijzen van 65. 53 142 242 297 376 575 622 854 858 962 991 1188 1511 1902 2179 2317 2709 3142 3510 3839 3862 3991 4826 5110 5123 5245 5327 5358 5609 5720 5917 6307 6501 6576 6732 7018 7224 7307 7368 7805 8170 8323 8383 8540 8753 9256 9469 9521 9585 9668 9799 9813 9816 9863 9943 10166 10383 10531 10618 11143 11588 11699 11711 11748 11969 12645 12764 128S3 12902 12956 13365 13469 13716 13905 13936 14211 14381 14476 I482S 14879 14955 16385 17024 17319 17451 17545 17595 18417 18439 18547 18899 18910 19032 19109 19134 19186 19656 20033 20333 20887 4e Klasse 3e Lijst: 5492 m.z. 5494: 14601 m.z. 14602.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2