Radio-Omroep. De Geheimzinnige weldoener. Bijzonderheden omtrent het aanbod van Loewenstein. Zal de Belgische regeering weigeren? De Volkenbondszitting van gisteren. Spanje za! niet voor een breuk met den Volkenbond terugdeinzen. De rust in Spanje teruggekeerd. De invloed van den koning. Ond^r de Radio-berichtenMinister Reinhoid omtrent Duitschland's financieele positie. De Duitsche delegatie is gisteren te Genève aange komen. Een kustvaartuig bij Riga bij een storm gezonken. Dertig pas sagiers en zestig leden der bemanning zouden zijn omgekomen. BINNENLANDSCH NIEUWS. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Uitvoer van bloembollen. Het cadeaustelsel. De Rijwielbelasting. Woningcongres 1926. UIT ONZE OOST. Een brigade aangevallen. LEGER EN VLOOT. De herhalingsoefeningen van het zesde en veertiende te Breda. KERK EN SCHOOL. Het Algemeen Kapittel de Orde van Citeaux. De viering van het Priester- jubileum van Pater van Dijk. FEUILLETON. Jubilé Pater v. d. Tempel O.P.. Vertrek van Missionarissen. De opvolger van prof. Ribbergh te Rolduc. Het 50-jarig bestaan van het Rijkslandbouwonderwijs. Slechte onderwijsresultaten. W. van Wijk. t Benoemingen. Het Priester convict te Nijmegen. Nieuwe Chineesche Bisschoppen. Amsterdamsche Gids. AMSTERDAMSCH NIEUWS De herclassificatie van Amst. G emeente-personeel. Practisch reddingswezen. Gemeentesecretaris van Amsterdam. RECHTZAKEN. Voor den Amsterdamschen Politierechter. Voor de Haagsche Politie-r echter. Het aanbod van Loewenstein. De correspondent van de „Daily Mail" te Parijs weet bijzonderheden te vertellen van het voorstel-Loewenstein. Indien deze bij zonderheden werkelijk waar zijn. is het vol komen nutteloos, meent de „Daily Mail", ze de Belgische regeering voor te zetten, omdat het niet mogelijk zal zijn deze in overeen stemming te brengen met de souvereine macht der regeering. Loewenstein wil een syndicaat vormen, waarin Britsche financiers en bankiers een groot aandeel zouden hebben. De Belgische regeering moet in ruil voor de haar te ver strekken leening, aan het syndicaat bank noten tot een waarde van 1750 millioen francs verstrekken, welk bedrag tegen den huldigen koers ongeveer het equivalent van de leening vormt. Met dit geld zal het syndicaat niet alleen buitenlandsche wissels maar ook aan- deelen in eerste-klas Belgische ondernemin gen koopen en het wil vervolgens in Engeland een leening uitgeven, gegarandeerd door deze aandeelen. Loewenstein bepaalt verder, dat als de Belgische franc aan het eind van de twee of drie jaar, waarvoor de leening is aange gaan, in waarde mocht zijn gedaald, de Bel gische schatkist aan het syndicaat de ge leende tien millioen pond sterling in goud moet terugbetalen, terwijl het syndicaat dan ie 1750 millioen francs aan banknoten res- litueert. Alle koersoperaties in Belgische francs moeten tijdens den duur der operaties door het syndicaat worden verricht. De regeering zou verder een plan voor de stabiliseering van den franc moeten toepassen, opgemaakt door het syndicaat. Het standpunt der Bel gische regeering? De correspondent van de „Daily Mail" te irussel, meldt in zijn blad, dat de Belgische regeeering op het aanbod van den heer Loe wenstein niet in zal gaan. De heer Loewen stein zou invloed willen hebben in de zijde-, metaal- en steenkolenindustrie van zijn land en voorwaarden in dien zin aan zijn aanbod verbonden hebben, waarop de Bel gische regeering niet wenscht in te gaan. Ook de correspondent van de „Oeuvre" te Brussel weet zijn blad te vertellen, dat de Belgische regeering zal weigeren. Ontploffing. Juist terwijl twee treienen elkaar bij een fation in de nabijheid van Perpignan voor bijreden, ontplofte een electrische centrale welker muren en dak instortten. Tien pas sagiers en beambten werden zwaar gewond. Spanje en de Volkenbond Het „Journal" verneemt uit Genève, dat ie regeering te Madrid besloten zou heb ben zich niet bij een „waardige onthouding" te houden, maar aan het secretariaat bericht van opzegging van Spanje's lidmaatschap te zenden. Het blad zegt dat Spanje dus niet voor een volledige breuk terugdeinst. De nieuwe zetels. De gedelegeerden der Britsche dominions bespraken met sir Austen Chamberlain de kwestie van mogelijke gegadigden voor de negen vacante niet-permanente zetels in den Raad van den Volkenbond. Vernomen wordt dat de vertegenwoordigers der dominions niet geneigd zijn op deze zetels aanspraak te maken, maar dit sluit niet in dat zij het recht prijs geven om in de toekomst deze aanspraken te doen gelden. De Volkenbond bijeen. De Vergadering van gisteren De Vergadering kwam gistermorgen weer lijeen. De zitting werd geopend door den Canadeeschen afgevaardigde Sir George Foster. De Canadeesche gedelegeerde begon met te verzekeren, dat de 120 mdlioen inwoners van Amerika den Volkenbond groote sym pathie toedragen. Er is, aldus Sir Foster, sedert 1920 veel veranderd in de wereld. De Volkenbond is gegroeid van een kind tot een krachtigen jongen man. Deze zeven ja ren hebben het nut van den Volkenbond aangetoond. De bond is thans een gevestigd instituut in het internationale leven. Hij leeft goed werk gedaan. De eerste desillusie was de mislukking van de pogingen om de Vereenigde Staten tot den Volkenbond te doen toetreden. Iedereen was er toen van overtuigd, dat de Volkenbond zou misluk ken. Stap voor stap zijn wij vooruitgegaan, en al moge Amerika niet officieel in ons midden zijn, van zijn sympathie zijn wij ver zekerd. Wij staan immers aan den vooravond van Atnerika's toetreden tot het Hof van 's-Gravenhage, dat een der grootste vredes- instrumenten is. De wereld spreekt thans ook van de pogingen van den Bond om de naties tot ontwapening te doen besluiten, Het idealisme van den Volkenbond was te Locarno op een practische basis gebracht. Sir George Foster herinnerde ten slotte aan de financieele en reconstructie-werk zaamheden van den Bond. Hij eindigde met de opwekking vertrouwen te stellen in den Volkenbond. Zijn rede werd luide toege juicht. Na Cecil kwam Gurrero (Salvador) aan het woord. Hij sprak een dringend woord over de crisis, welke op het oogenblik in den Volkenbond heerscht, doch die, volgens zijn meening, slechts tijdelijk zal zijn. De diep ste oorzaak van deze crisis is ongetwijfeld de ongelijkheid in de rechtspositie, welke tusschen de leden van den Bond bestaat. Het gevolg daarvan is, dat heden Argen tinië, Brazilië en Spanje afzijdig staan. Nog is het tijd om betere gelijkheid en gerechtig heid te scheppen. In het belang van de demo cratie in den Volkenbond moeten belang rijke offers gebracht worden. Het is echter niet de taak van de kleine landen om daarbij den grooten mogendheden den juisten weg te wijzen. De Voorzitter van het Noorsche Huis van Afgevaardigden, Hambro, wijst op de groote beteekenis van het Permanente Hof van In- Internationale Justitie te 's-Gravenhage. Hij richt een beroep op den Volkenbond om groote aandacht te wijden aan het vraag stuk der territoriale wateren, hetgeen voor Noorwegen van groot belang is. Jhr. Loudon (Nederland), daarna aan het woord komend, verlangt dat alle op de ont wapening betrekking hebbende documen ten naar de derde commissie verwezen zul len worden. Jhr. Loudon dient een desbe treffende resolutie in, waarover morgen zal worden gestemd. Na cenige korte mededeelingen van den president wordt de bijeenkomst tot Vrijdag verdaagd In de voormiddagzitting van Vrij dag zal de Duitsche delegatie onder leiding van dr. Stresemann aanwezig zijn. Na de rede van den Canadees Foster kwam lord Robert Cecil (Groot-Brittannië) aan het woord. Toen hij op het spreekgestoelte ver scheen, werd hij met applaus begroet. Cecil begon met zijn teleurstelling uit te spreken over het feit dat talrijke, onder auspiciën van den Volkenbond tot stand ge komen internationale conventies en beslui ten, niet geratificeerd zijn geworden. Zoo zijn er conventies, die door 55 staten zijn onderteekend, docht slechts door 23 landen geratificeerd zijn. De internationale overeenkomst inzake den wapenhandel is zelfs nog door geen enkel land geratificeerd. Cecil diende een resolutie in, waarin gewezen wordt op het feit dat talrijke conventies nog niet gerati ficeerd zijn en waarin er bij de regeeringen op aangedrongen wordt de ratificatie te be spoedigen. In deze resolutie wordt voorts de Volken bondsraad uitgenoodigd een commissie te benoemen, welke tot taak zal hebben te onderzoeken of niet tot overeenstemming gekomen kan worden teneinde een snellere ratificatie te bewerkstelligen. Cecil betuigde vervolgens zijn instemming met de werkzaamheden van den Volken bond. „Groot-Britannië wenscht de activi teit van den Volkenbond niet te beperken.' Hij diende daarop een tweede resolutie in, waarin wordt voorgesteld een commissie te benoemen, welke tot taak zal hebben te onderzoeken, welke quaesties binnen de sfeer van de werkzaamheid van den Vol kenbond vallen. De voorzitter deelde mede, dat de beide resoluties naar de commissie zullen worden gezonden tot het uitbrengen van rapport, De toestand in Spanje. De plotselinge ommekeer in de houding der artillerie-officieren, aanstonds nadat ko ning Alfons naar Madrid was gesneld, en hun onderwerping aan de militaire autori teiten, heeft tot de veronderstelling aanlei ding gegeven, dat de koning zijn persoonlij ken invloed in het conflict heeft doen gel den. Het artilleriecorps heeft den naam zeer koningsgezind te zijn, zoodat thans ver luidt dat de koning den officieren zou heb ben verweten dat zij hun actie op touw had den gezet op een tijdstip, waarop Spanje ge wichtige internationale problemen te behan delen heeft. Hij zou hun er van verzekerd hebben, dat zij ten slotte toch zouden falen, ofschoon zij strijd en verlies aan levens zou- den veroorzaken. Ook zou hij eenige belof ten hebben afgelegd. De artillerie-officieren zouden beïnvloed zijn om hun actie te staken tengevolge van het gebrek aan steun bij de andere corpsen, speciaal de genie. De bevolking stelde in het geheel geen belang in het conflict. Een vermakelijk incident deed zich tijdens de onrustige dagen in Madrid voor. Een Engelschman achtte zich geroepen om de menigte voor het ministerie van oorlog toe te spreken en, ten einde haar tot kalmte aan te manen, een woord van Gladstone aan te halen. In een militaire auto werd hij spoe dig naar een politiebureau gebracht om daar zelf tot kalmte te komen. De uitvoer van bloembollen bedroeg over het eerste halfjaar 1926 in totaal 2.250.806 K. G. voor een waarde van 2.496.399 te gen 1.948.838 K. G. en 2.137.622 over het- I zelfde tijdvak van 1925. In den loop van dit jaar heeft zich een commissie gevormd uit de drie Nederland- sche Middenstandsbonden, met het doel een onderzoek in te stellen naar een propagan da te voeren tegen de misbruiken in den handel met cadeaux. Alvorens nu definitief naar buiten op te treden, stelt deze commissie zich voor, een vergadering te houden in het Hotel de l'Eu- rope te Utrecht op Woensdag 15 Septem ber, te half twee, welke vergadering voor alle particuliere belanghebbenden en be langstellenden, zooals voor afgevaardigden van Kamers van Koophandel, Fabrikanten en werkgeversorganisaties, van midden- standsvereenigingen, werklieden- en vrou wenorganisaties toegankelijk zijn. Geen controle vóór godsdienstoefeningen. Kort geleden heeft de minister van Finan ciën een circulaire aan de directeuren der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen gezonden, waarin wordt gezegd, dat het hem „minder gewenscht voorkomt, dat de controle op de naleving der rijwielbelasting wet plaats vindt op Zon- en feestdagen kort vóór den aanvang van godsdienstoefeningen. De betrokken ambtenaren zullen zich hier van voortaan zooveel doenlijk onthouden." Men wees er echter op dat dit niet be- teekent, dat er ook na de godsdienstoefe ningen niet gecontroleerd zou mogen wor den. De besturen van het Nederlandsch Insti tuut voor Volkshuisvesting, den Nationa- len Woningraad en de R.K. Federatie van Diocesane Woningbouwcentrales hebben besloten gezamenlijk een congres te beleg gen, waarbij de vraag onder het oog zal worden gezien, of door de uitvoering welke de regeering blijkens haar circulaire aan de gemeentebesturen van 17 Maart 1926 aan de financieele paragrafen van de Wo ningwet geeft, de belangen van de Volks huisvesting voldoende worden behartigd, Het congres zal vermoedelijk op Zaterdag 6 November a.s, te Amsterdam worden ge houden. Aan de hand van daartoe uit te brengen prae-adviezen zullen de volgende vragen worden behandeld: „Is te verwachten dat bij het verleenen van voorschotten en bijdragen overeenkom stig de Woningwet op den voet van de cir culaire van den minister van Arbeid Hï en N. aan de gemeentebesturen van 17 Maart 1926 op voldoende wijze in de woningbe hoefte in de naaste toekomst zal worden voorzien? „Indien deze vraag ontkennend moet worden beantwoord, welke politiek behoort dan te worden gevolgd? Zeven verzetslieden gedood. In Midden-Soemba, vielen, naar Aneta rntldf, honderd met lansen gewapenden een brigade, welke onder commando stond van een sergeant, aan. Zeven verzetslieden wer den gedood. Het aantal gewonden is onbe kend. Onzerzijds weiden geen verliezen ge leden. De vervoerbewijzen. De dienstplichtigen van het Zesde Regi ment Infanterie en van het Veertiende Regi ment Infanterie, die in verband met het heet- schen van typhus te Breda in plaats van op 9 September eerst op 13 September a.s. te Breda voor herhalingsoefeningen in werke- lijken dienst moeten komen, zullen voor zoo ver zij geen gebruik kunnen maken van ver voerbewijzen, welke in zakboekjes zijn ge plaatst, door de Burgemeesters in het bezit zijn gesteld van vervoerbewijzen, geldig voor de reis naar Breda op 9 September. De dienstplichtigen kunnen van deze ver voerbewijzen, voorzien van den datum van 9 September zonder bezwaar gebruik maken voor de reis op 13 September. De bewijzen worden aan de stations als volkomen geldige vervoerbewijzen aangenomen. Gemeld wordt: Van 12 tot 17 Sept-'mbir vergadert het iaarlijksche algemeene Kapittel van de Pa ters Cisterciënsers (Trappisten) in de moe derabdij der Orde te Citeaux bij Dijon in Frankrijk. Als historische bijzonderheid ver dient wellicht vermelding, dat de Cisterciën sers het regelmatig houden van dergelijke vergaderingen, voor de algemeene leiding der Orde in haar geheel en voor het particu liere bestuur der afzonderlijke huizen van zoo'n overgroot gewicht, het eerst hebben ingevoerd, welk voorbeeld in den loop der eeuwen door haast alle kloostervereenigin- gen is nagevolgd. Mgr. Heylen zal bij de viering aanwezig zijn. Z. D. H. Mgr. Heylen, bisschop van Namen, zal zich a.s. Zaterdag, vergezeld van zijn par ticulier secretaris, den Hoogeerw. kanlinnik Tharcissius Bootsma, per auto naar Amster dam begeven, om er de viering van het 25- jarig Priesterjubileum van den ZeerEerw. Pa ter W. van Dijk, van het permanent comité der Internationale Eucharistische Congres- Ik weet het niet, antwoordde het meisje. Solange gaf de gevraagde verklaring en zeide: Marthe heeft gelijk, men is bepaald bang. En ik wil u wel bekennen, tante Oc- tavie, dat ik dit eenigszins begrijp. Och, is het mogelijk! riep tante uit; toch was zij maar uiterst zelden van een andere meening, als haar oogappel, Ja, zeker! drong Solange aan. Het ge heimzinnige, en zoo'n opvolging van onver klaarbare feiten is toch wel geheimzinnig, heeft altijd iets dat schrik aanjaagt. Men voelt een rilling door zijn leden gaan, niet omdat men nieuwsgierig is, maar omdat men dat geheimzinnige niet verklaren kan. Met u is dit klaarblijkelijk niet het geval en wel omdat u de feiten, die men u ver telt, geheel en al betwijfelt en niet aan neemt. En toch zijn het feiten. Hoe vreemd zij ook schijnen, men kan ze niet ontkennen. Het is absoluut zeker, dat er sedert eenigen tijd eene geheime macht aan het werk is, die de bewoners van het dorp, ten minste sommigen, met weldaden overlaadt, zonder dat men weet waarom En dan zijn ze nog bang! riep juffrouw Octavie verontwaardigd uit. Ja zeker; zij zijn bang omdat zij èn den bewerker dezer geheimzinnigheid, èn de reden die hem doet handelen, niet ken nen. En ofschoon zij vol angst rijn, steken zij het geld in hun zakl Dat kan men hun toch niet verwijten, zeide Solange lachend. Emilien trad op dit oogenblik het vertrek binnen. De zaak is beklonken, zeide hij treu rig. Onze arme Coquelicot is verkocht en het rijtuig eveneens, Nog al duur? Ik heb gekregen wat ik gevraagd had. Het is goed betaald. Het paard is nog wel goed, maar het begint oud te worden. Wat het rijtuig betreft, moeten de gordijntjes vernieuwd worden, de veeren zlfn versleten en de raderen eveneens. Die Gilly's kijken op niets meer, mérk te mevrouw Pages op. Het schijnt, dat zij toch wel rijk zijn. De schat! riep tante Octavie uit en pakte haar werk bij elkaar, hetgeen zeg gen wilde, dat de tijd gekomen was om heen te gaan. De schat..., de schat.... herhaalde Emilien. Het was wel goed, dat ik er ook een ontdekte. Dat gebeurt misschien nog, zeide tante Octavie en vertrok De industrieel schudde het hoofd. Wie weet? zeide zij nog bij het heen gaan. Goeden avond. HOOFDSTUK HL DE ONDERGANG. De wandelaar, die den weg volgde, welke zich langs het gebergte slingert van waar men de fabriek van Cazevielle kan zien lig gen, kon volstrekt niet vermoeden, welke zware zorgen het hoofd dezer onderneming drukten. Zij scheen zeer belangrijk en in vollen bloei. Om de werkplaatsen te bereiken, volgt men een hellenden weg die naar de groote binnenplaats leidt; deze is onregelmatig ge vormd en door hooge en lange gebouwen omgeven. Rechts ligt op de eerste plaats een huis, dat tamelijk smal, maar drie ver diepingen hoog is; het is groot genoeg om een geschikte woning aan twee of drie be ambten te verschaffen. Daarnaast ligt de woninig van den fabrikant, een tamelijk groot gebouw, een beetje achteruit gelegen en omgeven door een open ruimte, welke geheel van de andere gebouwen is afge sloten. Verder liggen rondom de groote sen bij te wonen, dat Zondag 12 September l zal herdacht worden. Mgr. Heylen zal bij deze gelegenheid pre diken onder de plechtige H. Mis, dit met Pontificale assistentie zal worden opgedra gen, met den HoogEerw. kanunnik Bootsma als ceremoniarius. Den 23sten September a.s. hoopt de Zeer- Eerwaarde Pater J. J. van den Tempel O.P.,, Regent van het R. K, Lyceum voor Meisjes te 's-Gravenhage zijn 40-jarig kloosterfees, te herdenken, Per s.s. „Oranfe" van de Koninklijke Hollandsche Lloyd vertrok Woensdag j.l. uit Amsterdam naar Brazilië de Zeereerw. Pater J. A. Zanövliet, benoemd tol Over ste der Missionarissen van het II. Hart in die Missie. Met dezelfde gelegenheid keerde na een zesmaandsche vacantia de Weleerw, Pater P. Hartgers naar zijn werk kring terug. Ter opvolging van prof. Ribbergh is be noemd met ingang van 1 September, tot leeraar in de Fransche taal en letterkun de aan de H. B. S. en H. H. S. te Rolduc, de heer G. H. Willems uit Noorbeek. De viering te Wageningen. De feestelijkheden en plechtigheden te Wageningen bij gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van het Rijkslandbouwon derwijs zullen wèl door Z. K, H. den Prins voorzitter van het eerecomité worden bij gewoond. De Prins zal 14 dezer tegenwoordig zijn bij de ontvangst ten Raadhuize te Wage ningen en de daaraan verbonden huldi ging en turnteest. Daarna gaat Z. K. H. overnachten op het Paleis Het Loo, om zich den 16en wederom naar Wageningen te begeven ter bijwoning van de plechtige herdenking van het halve eeuwsjubileum van de Ned. Herv. Kerk, aldaar. Te veel uitgaan door leerlingen. Men meldt uit Leiden aan de „Msb. De buitengewoon slechte resultaten van het eindexamen van het Stedelijk Gymna sium (ongeveer de helft der leerlingen heeft zich aan een her-examen moeten onderwerpen) heeft Curatoren aanleiding gegeven een omzendbrief aan de ouders en de leerlingen te doen toekomen, waarin op deze slechte resultaten wordt gewezen, waarvoor onder meerdere oorzaken de re den hierin moet worden gezocht, dat de leerlingen te veel uitgaan. Te Leiden is na een langduirge ziekte op 41-jarigen leeftijd overleden dr. F, W. van Wijk, oud-leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de H. B, S. te Leiden en aan die te Maastricht. Gedu rende tal van jaren was hij redacteur van „Allen Weerbaar." Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft een nieuwe parochie opgericht te Enschedé onder den titel van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand en heeft be noemd tot Pastoor aldaar den Weleerw. heer A. Hartman. Voorts heeft Z D-, H. be noemd tot kapelaan te Overdinkel den Weleerw, heer Th. W. van Dijk, 25 Juli 1.1 priester gewijd. Donderdag 16 September a.s. zal het priesterconvict aan de van Slichtenhorst- straat te Nijmegen worden ingewijd door Z. D. H. Mgr. Am. Diepen. De H. Vader heeft opnieuw twee Chi neesche priesters tot bisschop benoemd. Het zijn de apostolisch vicaris van Taikou mgr. Hou, Lazarist en de apostolisch vica ris van Haitcehm, mgr. Tsu. Met de reeds benoemde bisschoppen zullen zij door den Paus zelf op 24 October word »n gecon sacreerd. De Stadsdrukkerij der Hoofdstad gaf een alleraardigste Gids uit van Amsterdam, rijk geïllustreerd, waarin een lijst der musea cn andere bezienswaardigheden zijn opgeno men, waardoor het handige boekje menigeen van dienst kan zijn. Naar de Tel. verneemt, is de herclassifi catie van het gemeentepersoneel, wat be treft het personeel der tram en der stads drukkerij in de desbetreffende dienstcommis sies geweest. Deze twee commissies hebben zich met haar voorzitters, de heeren Van Putten, directeur der tram, en De Groot, di recteur der Stadsdrukkerij, eenstemmig te gen een herclassificatie uitgesproken. De beslissing dezer commissies zal nu ter kennis van het college van B. en W. worden gebracht. Of het gemeentebestuur zich hierbij zat neerleggen, of nog de herclassificatie za, doorvoeren, zal mettertijd nog moeten blij ken. Naar het oordeel der organisaties is de hergroepeering echter nu van de baan. HET BRITSCHE ESKADER. De vier Britsche kruisers, welke een be zoek aan de Hoofdstad zullen brengen, komen, blijkens een radio-telegram van vice-admiraal Kelly, Zaterdag. De bodems worden Zaterdagochtend, omstreeks zes uur, vóór IJmuiden verwacht. Enkele leden van de groep der Duitsche Sanitalsmanschaften, die met hun leider m de hoofdstad vertoeven in verband met het derde internationale congres voor redding- wezen en eerste hulp bij ongelukken, heb ben bij een door ons reeds vermeld ongeval, dat op den Singel nabij het in aanbouw zijnde hotel „Central" in de Vijzelstraat ge beurde, de eerste hulp verleend aan een drietal „echte" gewonden. Op genoemde plaats had een vrij hevige botsing plaats tusschen een auto en een tramwagen. De Duitschers, die tot de pas sagiers van de tram behoorden, stapten on middellijk uit en verbonden de gewonden, inzittenden van den auto, hetgeen den tal rijken omstanders betuigingen van dank baarheid ontlokte. De benoeming spoedig te verwachten. In het Woensdagavond, na afloop der openbare zitting gehouden comité-generaal van den Gemeenteraad is in verband met het feit, dat de heer Roovers weldra meer dan een maand na den dood van mr. Falkenburg met de waarneming van het ambt van ge meente-secretaris belast is, medegedeeld, dat eerstdaags een voordracht van B. en W. is te verwachten ter benoeming van een nieu wen secretaris. Als nummer één op deze voordracht zal, naar de Tel. verneemt, voor komen de heer J. J. Roovers, thans admini stratief directeur van P, W„ die mr. Falken burg tijdens diens ziekte herhaaldelijk ver ving. Als nummer twee (volgens de Gemeen tewet is een aanbeveling van twee personen rioodig) wordt genoemd mr. dr. J. H. van Zanten, thans eveneens plaatsvervangend gemeente-secretaris. Met een zaag. Een houtbewerker had een zoon, die bij hem op dezelfde fabriek werkte. Deze knaap, hoe onervaren ook en jeugdig, had praatjes tegen oudere collega's, die hij trachtte te commandeeren en af te snauwen. Nu bestaat op werkplaatsen de gewoonte jongelieden in dergelijke gevallen een draai om hun ooren te geven, soma ook een schop en zoowel het een als het ander gebeurde toen de jongen tegen een paar collega's weer eens drukte van je welste had. Met den schop noch met de oorvijg even wel ging hij accoord en toen hij terugsloeg kreeg hij nog wat extra. Totdat plotseling de vader van den jon gen timmerman kwam aanloopen en den tegenstander zijns zoons met een zaag te lijf ging. Get. kon zich echter niets meer herinneren. U weet toch wel dat u iets gedaan heb? vroeg de politierechter. Neen Edelachtbare. De geslagene echter herinnerde zich alles nog precies. De oude had eerst met den vlakken en toen met den scherpen kant van de zaag geslagen. Een en ander was zoodanig aangekomen dat getuige er twee dagen mee op bed lag en het lidteeken nog te zien is. De scherpe zaag had een bloe dende verwonding veroorzaakt. Getuige had verdachte de zaag afgenomen, doch toen had deze een hamer opgenomen. U begrijpt, toen ben ik maar hard weggeloopen. De officier meende, „dat de grenzen van het geoorloofde verre waren overschreden Een zaag is geen voorwerp om mee te slaan. Eisch 40 boete of 20 dagen. Ver dachte had daar nogal bezwaren tegen. Hij verdient maar 37 en heeft negen kinderen. Bovendien schuld aan doktoren en apo thekers. Waarop de politierechter „in verband met het goede gedrag van den man tot dus ver" en omdat hij niet veel boete kan be talen de straf veranderde in 25 boete of 10 dagen, hoewel de geëischte boete zeker niet te hoog was." Larenscbe nachten. 's Nachts om 12 uur pleegt men niet te gaan wandelen. Zelfs te Laren niet, waar men overigens aan vreemde dingen gewoon is. De verdachte in de volgende zaak ech ter had dit wel gedaan. Hij vond het een prettig moment om te wandelen en niets hield hem tegen. Alleen hij zocht ergens op de wandeling „een zekere plaats" en daar Laren in zooverre nog bij andere we reldsteden achter is dat men er geen on- dergrondsche instellingen kent, had ver dachte een stil plekje in een „sparrelandje" gezocht.... Nauwelijks stond hij daar of er kwam een hond en even later een veld wachter en hij moest mee naar het po litiebureau. De officier wijzigde het proces-verbaal ge durende de zitting in zooverre, dat ver dachte werd ten laste gelegd „dat hij was aangetroffen op een terrein zonder dat hij toestemming had daar le rijn en dat hij anders dientengevolge van vergissing was binnengekomen." Inmiddels vertelde de veldwachter het ZATERDAG 11 SEPTEMBER. Hilversum 10.50 M. 12.00 Politieber, 5.007.00 Vooravondconcert door het R D. O.-orkest. Solist: Cris de Vos-tenor. 7.00 Politieber. 7.157.45 Lezing door den heer Dr. Robert Saudeck, over: Grapho- logit. 7.45 en 10.00 Persber. 8.10 V. A. R. A.-avond. Joh. Hendriks-tenor. Nico Piel- stroom-bariton. W. Lefeber-begeleiding. M. Kool-declamatie. Mej. Marie Polak viool. Ant. Krel/lge-begeleiding. Sprekeri De heer Jan A. v. Zutphen, voorz. van liet Koperen Stelenfonds „Nieuwe Levens kracht," over: De T. B. C. bestrijding. L Sonatine Schubert (viool). 2. Crucifix (zangduo), Faure. 3. Berceyse de Jocelyn (enor), Godard. 4. Lied van de Avondster Tannhauser, (bariton). Wagner. 5. Les pê- cheurs de perles (zangduo), Bizet. 6. Dn vogeltjes, Adama v. Scheltema. Mei-ver beelding, Adama v. Scheltema (declama tie.)?. Toespraak door Hr. J. A. v. Zut phen, 8a. Still wie die Nacht, Bohm, b. Ouderhuis, Löser, (tenor). 9a. Rouw. Falk land. b. De Koperling, v. Collem, (Declam.) 10. Air, BaiÉ. Legende. Wieniawskt (viool). 11.. Les rameaux (bariton Faure- Daventry 1600 3.20 Orkestconcert, fc- Coleman-contra alt. S. Kneale Kelley- viool. 5.20 Concert door de band van H. M. Royal Air force. P. Byrne-bariton. 6.28 Causerie: A garden chat. 6.35 Kinderuurtje» 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing: Amateur photography. 7.45 Oud» Engelsche muziek door R. Robertson- 8.00 Muziek, 8.20 Een Charlot-revue. Orkest» koor en solisten. 9,20 De English singers. 9.50 Weerber., nieuws. Lezing: The ultimx te Island. 10.15 „Ringing the changes,"' schets, waarin R. A. Roberts alle 8 rollex zelf vervult. 10.5012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris," 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano-viool-cello). 5.W[ Concert. 8.50 Galaconcert. Königswusterhausen, 1300 M. 8.50 „Rheinfahrt," vroolijk stuk. 10.5012.20 Dansmuziek. Orkest Etté. Brussel, 486 M. en Antwerpen 265 M. 5.206.20 Concert. Orkest en zang. 8.20 Concert. Mr. Letroye-zang. 10.20 Nieuwsbcr. Munster 410 M. 1.35—2.50 Orkest concert. 4.054.20 Kindervertellingen. 4.20 —4.50 Sprookjes. 4.50—6.20 Orkestcon cert. 6.20—7.20. 7.20—7.50 Lezingen. 8.20 9.20 Declamaties. 9.20—10.50 Gitaar-Kamer- muziek. 10.50 Vroolijke muziek en zang. geval heel anders. Driemaal al had men ga- tracht het schuurtje open te breken op het erf waar verd. was aangetroffen. Bovendien werden er uit de boomen vruchten gesto len. Toen de verdachte op het land bij het erf werd aangetroffen, zette hij t aanstonds op een loopen. Wel vijfhonderd meter duur de de race. Steeds bleef de veldwachter vijf a' zes meter achter herf. Ten slotte had! hij hem te pakken. Verdachte ontkende iets te maken ts hebben met vroegere pogingen om in d« 6chuur te dringen, maar de rapporten over hem waren allerminst gunstig. In Amsterdam, zeide verd., heb ik nooit last van de politie gehad, maar in Laren „moeten ze roe altijd hebben De politierechter wees er op, dat er een maximum straf van zes maanden staat op het gepleegde feit. Hij wilde volstrekt niet zeggen, dat verd. degene was, die al meer op het erf was geweest, doch het feit dat hij daar was aangetroffen, was toch wel vreemd. Overeenkomstig den eisch van den officier, werd verdachte tot een gevangenis straf voor den tijd van een maand veroor deeld Moeder en dochter. Moeder was werkster. Ze verdiende goed, heel goed eten en drinken, maar vond het toch noodig van haar patroon bij wien rij ongeveer acht dagen werkzaam was, lin nengoed, doeken, schoteltjes en dergelijke mee te nemen. Thuis verdeelde ze dat met haar dochter, die wel wist, waar de dingen vandaan kwamen, maar er niets van zeide. „Vindt u het zelf niet een schande?" vroeg de politierechter. „U steelt dag in, dag uitl „Ja, 'k heb er vreeselijk berouw over. Ik heb het nog nooit gedaan." „Nu, dat belief ik te betwijfelen. Dan durf je nog een briefje schrijven om je loon! Terwijl je ze voor 40 en nog meer be steelt!"Je loon! De gevangenis dèèx hoor je heusch thuis." „Ach, meneer, zou ik niet voorwaardelifk kunnen krijgen? voor mijn huishouden!" „Ja, nu voorwaardelijk. Ik geloof, dat hel geen indruk op je maakt, als je niet wat voelt!" De officier van Justitie vond, aat de juf frouw een schandelijk misbruik van het ik haar gestelde vertrouwen had gemaakt. Z. i. waren er geen termen voor een voorwaar delijke straf en hij requireerde vier maanden gevangenisstraf. De politierechter had meer meelij met het gezin van de juffrouw dan met haar en legde haar de straf voorwaardelijk op. Nadat de juffrouw snikkende de zaal haa verlaten, stond de dochter terecht, omdat ze drie schoteltjes ten geschenke had aange nomen, welke zij wist, dat ze van diefstal afkomstig waren. De moeder werd als getuige gehoord. Het was een hardroerend tooneeltje: M dochter met een brutaal gezicht in de bank der verdachten, de veldwachter achter haar, de moeder achter het getuigenhekje de vin gers opstekend voor den eed en daarna be kennend: „Ja, ik had ze gestolen.... Mijn dochter kon het weten!" De officier eischte 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk. In verband met het feit, dat verdachte een slecht voorbeeld in haar moe der had gehad, luidde het vonnis conform den eisch. binnenplaats fabrieksgebouwen; zij zijn hoog en groot, met talrijke vensters voor licht en lucht. In de fabriek ging het opgewekt en leven dig toe; schaterend gelach en luidruchtige stemmen klonken door elkaar; men hoorde het geblaf der honden en het geschreeuw van den voerman, die zijn paarden aan spoorde, met het doffe gerommel der vrachtwagens. De arbeidsters werkten in lange rijen in de verschillende afdeelingen der fabriek. De zon, die door de groote ra men vrijen toegang had, het gekakel en het gelach van de vrouwen en meisjes uit het Zuiden, die steeds zoo vroolijk en opgewekt zijn, het komen en gaan van hen die het een of ander te doen hadden en in het voorbijgaan een geestig gezegde tusschen die menigte wierp, dat alles droeg er toe bij, om deze gebouwen te omhullen met een atmosfeer van blijmoedigheid. En op den dag volgend op dien treurigen avond, dat de fabrikant aan zijn familie het einde bad aangekondigd, hield plotseling alles stil: de machines, de wagens, het ge praat en het gelach. Een meesterknecht had door de heele fabriek aangekondigd: Mijnheer heeft bevel gegeven het werk te staken; allen moeten op de binnenplaats bij elkaar komen. Welke ontsteltenis! Toch had men begre pen, waarom het werk jnocst neergelegd worden. Sommigen wisten sedert geruimen tijd, dat de patroon geen geld meer ver diende en dat hij vroeg of laat zou gedwon gen zijn de fabriek te sluiten. Men had ech ter niet willen gelooven, dat het zoover zou komen. Zij toch, die van den eenen dag in den anderen leven, zijn meestal lichtzinnig en onbedachtzaam. Zij zijn die meening toe gedaan en dit staat rotsvast in hun geest dat een patroon, wat men ook moge zeggen, altijd rijk is, door het feit, zelf, dat hij werkgever is. Daarvandaan, dat h(?t personeel van de fabriek de ramp niet voorzien had, ofschoon het gemakkelijk te raden was door al hetgeen in den laatsten tijd had plaats gehad. En nu dit ongeluk hen verraste, terwijl zij er in de verste verte niet aan dachten, was het des te grooter. Zij waren terneer ge slagen, vooreerst omdat zij plotseling hun broodwinning kwijt waren, en vervolgens eri dit moet tot hun eer gezegd, omdat zij op recht van hun patroon hielden, omdat hij aen rechtschapen, goed on liefderijke man was. Wanneer de leiders het hart der menschen nog niet bedorven hebben met het afschu welijke gif van den haat, schuilt in de ziel van het volk een groote teergevoeligeid en een bewonderenswaardige trouw. Nu waren allen, ernstig en stil, op de binnenplaats bijeen. De patroon verscheen op den drempel van zijn kantoor. Hij was zeer bleek. Een oogenblik beschouwde hii zijn werkvolk en gaf een teeken, dat hij wilde spreken. Men luisterde met eerbied en medelijden. Beste vrienden, sprak hij, ik wil u in alle eerlijkheid de verwijderde en naaste oorzaken verklaren van de smartelijke om standigheden, die mij hebben gedwongen, tegen mijn wil in, van u afscheid te nemen. Toen ik ongeveer twintig jaar geleden mijn vader ben opgevolgd, was zijn maat- schappelijken toestand niet schitterend. Hij was bijna rijk geweest, maar had ettelijke jaren voor zijn dood een groote som bij een notaris verloren. Dank aan zijne wils kracht, had hij de zaak kunnen voortzetten. Hij was echter dat zware verlies nooit te boven gekomen; het had hem het noodige kapitaal ontnomen dat hij behoefde om dt fabriek flink te doen vooruitgaan. Om grond stoffen te koopen, moest hij leeningen slui ten, die hem zwaar drukten. Hij kon er niet toe komen de machines te verbeteren, noch het bedrag der zaken te doen stijgen. Zoo was het hem onmogelijk om met goed ge volg te concurreeren met andere fabrikan ten, die over kapitaal beschikten en beter waren toegerust. Hij streed tot het einde en stierf in zorgen. Ik was toen nog jong en vol illusies. Ik dacht dat ik zou slagen, daar waar mijn vader schipbreuk geleden had, wanneer ik de verouderde manier van productie verbeterde. (Wordt vervolgd.) 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7