Uit de Pers. Gemengd Nieuws. G3F dO. 1 NIEUWE HAARL'. COURANT Derde Blad Vrijdag 10 September 1926 Een ongelukkig begin. Bezuiniging Auto verduisterd. 'agen met acht stieren door een brug gezakt. Met ambtenaren van de Rtclas- seering op stap. Dagelijksche Dingen. Mei één cachet is de pyn/xwpn den regel binnen 10 mm.U YE ïv m SrORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL D. H. V. B. D. H. V. B. N. V. B. Jaarvergadering R. C. H. TENNIS. HOCKEY. Vergadering Hockeyclub H.B.S. ATHLETIEK. Gewestelijke Athletiek- kampioenschappen. Athletiek kampioenschappen K. N. G. V. te Groningen. INGEZONDEN Het echtpaar LOBO-BRAAKENSIifK, dat gisteren op zoo plotselinge en tragische wijze, om het leven kwam bij het spoorwegongeluk te Voorschoten, in een zijner bekendste rollen „Helene". Ze waren op weg naar Amsterdam, waar hun zoontje hen tevergeefs aan het station wachtte. VRAGENBUS. SOCIAAL LEVEN. Staking in het veenbedrijf. In den Raad van Beheer van het nieuwe gemengde bedrijf van de tramvin Den Haag is e.cn nsvum ingevoerd, dat ook bij de verdere ontwikkeling algemecne belang stelling zal trekken. In den Raad van Beheer van dit nieuwe bedrijf, krijgt ook het trampersoneel een vertegenwoordiger door de organisaties aangewezen en door B. en W. benoemd. Het behoeft geen betoog, dat deze Haag- sche proef voor de ontwikkeling van het instituut der medezeggenschap dér arbei ders in het bedrijf van groote beteekenis zal zijn en daarom zegt de „Residentie bode"*, kan niet genoeg worden betreurd, dat de meerderheid van het personeel van de tram dit niet heeft ingezien en hier een keuze heeft gedaan, welke in meer dan één opzicht getuigt van een ontstellende mate aan kortzichtigheid. In overeenstemming met de meerderheid van het personeel, hebben B. en W. tot vertegenwoordiger van jdit personeel in den Raad van Beheer benoemd, den heer P. Moltmaker, voorzitter van de Ned. Ver eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. „Wij achten deze keuze zoo vervolgt het katholieke orgaan van Den Haag om drie redenen in hooge mate te betreuren. De heer Moltmaker ziet hier niet als ver tegenwoordiger van het geheele personeel, maar van het personeel, georganiseerd in de Ned. Vereeniging. Dit is al direct iets scheefs in zijn positie, wat bij deze keuze niet had mogen voorkomen. En o. i. ook niet noodig was geweest. Wij begrijpen vol komen, dat waar de overgroote meerder heid van het personeel socialistisch georga niseerd is, de keuze zou vallen op een sociaal-democraat, maar ook dan had die keuze zoodanig kunnen zijn, dat die man de vertegenwoordiger van het geheele perso neel was geweest. Dergelijke .sociaal-demo craten waren zeker te vinden. Men kon nu eenmaal niet van het katholieke en Christe lijke trampersoneel verwachten, dat zij ver trouwen stelden in den voorzitetr van een tramorganisatie, die wij zouden haast zeg gen, het beroep, heeft, de katholieke en christelijke organisaties zooveel mogelijk te bekampen en te benadeelen. Dat men het ruwe en botte recht van de meerderheid gebruikt heeft, om aan de minderheid van het personeel een dergelijken niet accep tabelen vertegenwoordiger op te dringen, was dom ook. De vertegenwoordiger van, het personeel neemt in den Raad van Be heer de positie in van één tegen acht, hij is dus ver in de minderheid. Wanneer nu die Raad van Beheer deze personeelminder- heid op dezelfde wijze behandelt als het personeel zelf deed en zelf het voorbeeld gaf, is zijn taak reeds bij voorbaat tot mis- luldng gedoemd. Betreurenswaardig is de benoeming ook, •wijl het o. i. in hooge mate ontactisch was een leider van de betrokken personeels organisatie in den Raad te benoemen. Deze is nog voor hij reeds opgetreden is, gekwali ficeerd als man, die niet verder mag kijken dan de personeelsbelangen. Hij bekleed op die wijze de positie van den eenling, die als vertegenwoordiger van een bepaalde belangengroep optreedt in een vertegen woordigend college. Hij wordt niet voor vol waardig aangezien, niet als ieman^, die als een vrij man de zaken kan bezien en be meening en men hecht er niet de minste waarde meer aan. En ten derde lijkt ons de keuze niet ge lukkig wat de capaciteiten van den persoon betreft. De heer Moltmaker moge een goede leider van een arbeidersvakvereeni- ging zijn, maar of hij financieel, econo misch en wetenschappelijk de man is om hier de positie van personeelsvertegen- wooriger' te veoveren en de gangmaker te worden van dit belangrijk sociale vraag stuk, mag zeker betwijfeld worden. Dat het trampersoneel in dit opzicht in hem den man ziet is begrijpelijk; de meeste trammannen hebben in deze belangrijke vraagstukken geen gefundeerd inzicht en zien in iemand, die een beetje rap van tong is, ook al zegt hij niets, een groot man. Maar wij hadden bijv. voor deze buiten gewoon moeilijke taak een man als v. d. Tempel heel wat liever gezien. Om slechts ^één naam te noemen. Om al deze redenen beschouwen wij deze eerste keus als buiten gewoon ongelukkig én voor de belangen van het personeel èn voor het vraagstuk der medezeggenschap zelf. Of B. en W. hun verantwoordelijkheid in deze ten volle gedekt hebben door zich neer te leggen bij de beslissing van het personeel zelf, laten we hier voorloopig buiten be spreking. Maar wanneer de meerderheid van B. en W. dit instituut direct heeft wil len nekken, dan heeft' het personeel van de tram het middel daartoe aan de hand gedaan. Naar aanleiding van het bericht, dat het eindcijfer van Marine voor 1927 op 3 millioen gulden lager is geraamd dan voor het loo pend jaar is uitgetrokken, schrijft de N. Venl. Crt.: Dat noemen wij een heuglijk bericht. Voor zoover bezuiniging mógelijk is op militaire uitgaven, moet die gemaakt wor den. Deze bezuiniging 't allereerst. En waar zelfs indertijd de A. R. „Stan daard" kwam met een pian van 30 millioen bezuiniging op militaire uitgaven, gelooven wij, dat er nog wel enkele millioenen te be zuinigen zijn, zonder dat we voor minder de- feilsiekracht behoeven te vreezen. Trouwens van den martialen Minister Lambooy behoeft men niet te verwachten, dat hij angst-offers zal brengen aan een on gezond anti-militairisme. Zal hij echter zijn bezuiniging door kun nen voeren? Kan hij op Rechts rekenen? Op de Katho lieken waarschijnlijk wel, maar op Anti revolutionairen en Christelijk-historischen? Zullen de Vrijzinnig-Democraten, misschien de socialisten htm helpen. Als zij 't doen zullen, zullen ze 't doen om dat ze op deze wijze 't meeste hun streven naar (eenzijdige) ontwapening kunnen be. vorderen practisch veel meer dan de so cialisten b.v. in België doen! en misschien ook wel, om de coalitiebreuk nog dieper te maken. Mag Lambooy echter hiervoorizijn plannen laten varen? Zal hij 't winnen in de Kamer? Zal hij, wat misschien nog moeilijker is, t winnen aan zijn eigen departement? Of zal er weldra weer een andere minister van oorlog zijn? We hopen dat Min. Lambooy er in slagen spreken, men weet té voren reeds zijnmag nu eens flink te bezuinigen. Men meldt uit Apeldorn: Vrijdag 1.1. vervegde zich bij den garage houder en rijwielverhuurder G. W. alhier, dt 25-jarige B. en huurde voor enkele uren een Fordauto, om zooals B. voorgaf even '•aar Deventer te rijden. Tot heden is noch I teruggekeerd, noch de auto, gemerkt M 0794terugbezorgd, roodat verduistering weidt vermoed. Dit is te waarschijnlijker, omdat B. voor eenigen tijd bij een rijwiel handelaar h.t.p. een fiets hjiurde, en die tol heden ook nog niet aan zijn adres heeft bezorgd. Een poging van B. om bij' den broeder van G. W. ook een garagehouder, een auto te huren, i» mislukt. De voerman wist zich te redden. Dinsdagmorgen om vier uur was de heer H. Blom uit Heino (O.) op weg van Le- melerveld naar Teugc, met een wagen, be spannen met twee paarden, waarin acht stieren waren geladen. Als passagier maak te een jongetje van negen jaar de reis mede. Bij de brug ver het Overijselschc ka naal in Linderte gekomen, liet de heer Blom het knaapje vooruil de brug overloopen, daar deze brug niet betrouwbaar was. Toen de wagen op de brug was, zakte deze scheef, waardoor dc geheele vracht te wa ter geraakte. Blom wist zich tusschen door de paarden heen te redden en had onmid dellijk de tegenwoordigheid van geest om deze los te snijden en* op het droge te brengen. Daarna wist hij nog zes van de stieren te redden, De brug werd voor een groot gedeelte vernield, zoo ook de wagen. Men hoopt spoedig weer een hulpbrug over het ka naal te hebben gelegd. Er waren vele nieuwsgierigen op de plaats van het ongeluk. Men schrijft aan het „Vad.": We gingen met een paar ambtenaren »an de reclasseering op stap te Katwijk a. Zee. Eerst liepen we een straat in, kwamen toen aan een dwarsstraat gingen nog een paar zijgangen in en kwamen op een klein binnenplaatsje, dat door een tiental wo ninkjes begrensd wordt. In het midden van de open ruimte staat een diepe waterput, geheel open, waarte gen de heele buurt in' druk gesprek geleund staat. In het laatste huisje, waar we moesten bukken om binnen te kunnen gaan, woont een ongeveer 35-jagjge vrouw met een man van ongeveer 40, beiden niet goed bij het hoofd, met drie kinderen, terwijl juist drie dagen tevoren een nieuwe wereldburger zijn intrede had gedaan. Achter een klein onaanzienlijk voopD.'Haaltje, is de eenige wconltamer, waar dc vrouw des huizes aan trfe' zat, gekleen neen, in lompen gehuld, de zwarte voeten bloot cn de haren los om het hoofd en het geheele vertrek, waar geen stukje behang aan den matten muur zit in een dusdanigen intens vervuilden toestand, dat het niet mogelijk was er ook maar eenigen tijd te verblijven. De nieuwe wereldburger hvas in de vuile bedstee, waar de in de gauwigheid een flesch, een krentenbrood, maar geen de kens ontdekten, rechtop tegen een goor kussen gezet. Zoo gauw mogelijk zochten we de vrije buitenlucht weer op. On onze vraag, wat de reclasseerings- ambtenaar daar zocht, deelde hij ons het volgende mede; Het 11-jarige zoontje was in betrekking bij een visscherijzaak en had daar een dozijn makreelen gestolen. Nu was dit niet het eerste vergrijp tegen het mijn en dijn. Vader had hem van jongs af aan geleerd, dat er tusschen rm«n en dijn geen verschil bestond en ook wat wèl en wat wat niet gestolen moest worden. Etenswaren mocht hij over net algemeen niet stelen, want die waren in den regel zoo moeilijk te verkoopen, maar porte- monnaies en kleeren, daar was afkomen aan. Zoonlief was een goed leerling, maar kwam natuurlijk in handen van de justitie terecht. Vandaar het onderzoek van den amb tenaar van de Reclasseering. die deze spruit uit dit allerellendigst gezin wel „ter beschikking" zal laten stellen, waar vroeg of laat een ontmoeting met broers of zuster niet zal uitblijven. Hij was in Zwitserland op vacantiereis. Het doet er eigenlijk niet toe, maar bij was een Israëliet. Liefhebber van rooken, kocht hij Zwit- sersche sigaren. „Stompkoppen" en „Vir ginias." Ze waren onrookbaar, Een Hollandsche stinkstok was er nog een echte Havanna bij. Hij ging naar een anderen winkel, en be klaagde zich over de gemeene kwaliteit. De winkelier zag het zakje en riep uit: „Stinkstokken? Dat wil ik wel gelooven. Maar die fabrikant is dan ook een Jood!" Toen begreep ook hij. dat er een luchtje aan was. Daarna ging hij naar den dokter. Zijn maag was van streek van het vele vasten. Hij vroeg dien dokter, of een zeker hotel aan te bevelen was? „Pas op, zei de dokter, daar logeeren Joden!" Hij ging er, na eerst in een schoenwinkel voor 17.een paar nieuwe schoenen te hebben gekocht, subiet naar toe. Toen hij op zijn kamer gekomen was, en in den spiegel keek, zag hij, dat de dokter waar heid had gesproken. Zoo is bet precies gebeurd. Deze Zwitsersche reiziger vertelt hel zelf in „Het Volk", in het gewone hoekje waarin anders een bekend Kamerlid zijn oproerige krabbels deponeert. Maar hij vertelt niet het dramatische slot. Op een avond zat hij in de hal van het hotel een niet-Joodsche. dus geurige, si gaar te rooken, en genoot van een kleintje koffie met den Roomschen Kloosterdrank Benedectine. Hij was in druk discours met een aardi- gen mijnheer, die schrikbarend scheel zag. Eenerzijds heftig gesticuleerend, verliep het gesprek tusschen Beiden allerchar- mantst. Ze werden vertrouwelijk, intiem ver trouwelijk. Hij zei tenslotte: „Mijnheer, wil ik u eens eem confidentie doen, waarvan u vreemd zult opzien?.... Ik ben een Jood!" Glunderend bestudeerde hij op des an deren gelaats de uitwerking van deze ver bluffende mededeeling. Maar dc ander b'cef er kalm Onder. Hij werd zelfs ook vertrouwelijk. En sprak: „Meneer, ik wil u ook een confidentie doen, waarvan u misschien nóg vreemder zult opkijken.... Ik ben scheel!" En hij lachte, dat de tranen hem kruise lings over zijn rug liepen! 90 cis. per doos a üZ cachek COMPETITIE 1926—1927. In verband met de binnenkort aan te van gen competitie, lezen we onder de Off, Med. van den D. H. V. B. in De Sport Illustratie o.a.: De inschrijvingsbiljetten voor de nieuwe competitie, alsmede de ledenlijsten, moeten uiterlijk 1 September a.s. bij ons zijn inge diend. Wij brengen in herinnering het besluit, dat geen elftallen zullen worden ingedeeld van vereenigingen, welke hunne schuld aan den bond niet ten genoegen van het bestuur hebben geregeld. De competities zullen vermoedelijk den laatsten Zondag van September een aan vang nemen. Onder verwijzing naar de be sprekingen te dien aanzien op de jaarver gadering worden de vereenigingen reeds thans verzocht, de bekende kerkelijke feestdagen omgaand aan ons bekend te maken. Verder verzoeken wij den vereeni gingen, welke voor de maanden September, October cn November wenschen hebben met betrekking tot de samenstelling van het programma, deze wenschen onverwijld aan ons bekend te maken, opdat bij het opma ken van het wedstrijdprogramma, daarmede rekening kan worden gehouden. Vereenigin gen, welke vóór 15 September a.s. hunne wenschen niet hebben kenbaar gemaakt, kunnen nadien geen rechten meer doen gel den, terwijl later ook geen uitstel zal wor den verleend, ook al is gunstig advies van de tegenpartij verleend, indien de redenen, welke voor het uitstel worden aangevoerd, mochten worden geacht reeds te hebben be staan voor 15 September. Verzoeken om uitstel moeten altijd ver gezeld gaan van een advies der tegenpartij. In geval de tegenpartij weigert een advies te verstrekken, wordt dit opgevat als een gunstig advies, doch in dit geval moeten be wijzen overgelegd worden, dat de tegen partij gevraagd is b.v. bewijs van aange- teekenden brief met copie van dat schrij ven. Alleen verzoeken om kerkelijke rede nen, behoeven geen advies der tegenpartij, doch 1 moeten zijn voorzien van een advies van den geestelijken adviseur of den pastoor der parochie, waaronder de ver eeniging in kwestie ressorteert. DISTRICT HAARLEM EN OMSTRE KEN D.H.V.B. Officieel. VIERDE ROOMSCHE VOETBALDAG. Door verhindering van het Leidsche Dis trictselftal kan de Voetbaldag niet door gaan op 12 September. Hij wordt nu gehouden in October, ver moedelijk reeds den eersten Zondag, 3 Octo ber, en dan op het Sportpark, in combinatie met dc wedstrijden om den Sportparkbe ker. Gespeeld wordt tegen Amsterdam voor de eerste tonde van den Districtswedstrijden van den D.H.V.B. HET BESTUUR. HET WEDSTRIJD PROGRAMMA. In het begin dezer week is door ons het wedstrijd-programma le klasse voor de afd I en II gepubliceerd. Wij vestigen er de aandacht op dat het voor Zondag 19 Sept. vastgestelde programma grootendeels zal komen te vervallen in ver band met de wedstrijden der keurelftallen te Utrecht. Wij laten hieronder nogmaals deze elftallen volgen. Rood v. d. Meulen (H. F. C.), Denis (H. B. S.) en Van Kol (Ajax) Smeets (H. B. S.) Haak (Stormvogels), en v. d. Laan (E. D- O) Giélens (Hercules), Meinsma ('t Gooi), Felix (M. V. V.), v.d. Eb. (V. O. C.) en Huys- man (Excelsior.) Wit Quax (A. D. O.) Rodermond (Be Quick) en Koster (Stormvogels) Van Stolk (Excelsior), Krom (R. C. H.) en De Kreek (Go Ahead) Elfring (Alcmaria Victnx,) Hoogmoed (Z. F. C.), Buitenweg (Hercules), Meilof ('t 't Gooi) en Sigmond (H. F. C.) Blauw v. d. Bergen (Excelsior) Wam- steker (A. S. C.) en Vermetten (H. B. S.) Van Nus (Voorwaarts,) Massy (Roermond) en Van Heel (Feijenoord) Nagels (Ensche de) Tanis (E. D. O.); Wentink) 't Gooi)Jo Kres (Robur et Velocitas) en Helderman (Hilversum.) Groen Spanjaard (Vitesse, ex-V. V. A.) Ha gels (Enschede) en v. Haeren (Wilh.)Tap (Vitesse), Van Linge (Be Quick) en Reuvel- kamp Gille (H. F, C.) Landaal (A. G. O. V. V.), Ruisch (D. F. C.) Tap (A. D. O.) Ghering (Longa) en Van Gelder (V. U. C.) Onze lezers kunnen nu zoo ongeveer zelf nagaan welke wedstrijden zullen moeten worden uitgesteld. Zeer waarschijnlijk zal de N. V. B. op go- noemden datum nu de 2de ronde voor den N. V. B. Beker vaststellen, waarbij dan de ingeschreven 2de klassers worden ingedeeld Voor deze bekerwedstrijden wordt geen uitstel verleend. GEEN PROMOTIE VAN D. W. S. Het bestuur van den N. V. B. heeft vol gens De Sportkroniek, in zijn vergadering van 4 Sept., afwijzend beschikt op het ver zoek van D. W. S., waarin promotie bij keuze werd beoogd. Zooals onze lezers weten, achtte D. W. S. zich onrechtmatig naar de 3de klasse gede gradeerd in verband met de onregelmatig heden bij de vereeniging Helder. Zondag a.s. speelt Bloemendaal op haar terrein aan den Brederodeweg een vrienfl- schappelijken wedstrijd tedes D. E r~ uit Amsterdam. Zooals onze lezers weten was ffeze twee de klasser verleden jaar kampioen van de afdeeling waarin Bloemendaal uitkwam. Thans zijn de Amsterdammers in een an dere afdeeling -ondergebracht en zullen zij de Bloemendalers dus niet meer in de com petitie ontmoeten. De „R. C. H.", houdt a.s. Zaterdagavond in gebouw Olympia haar zestiende Alge- meene Jaarvergadering. In verband met de belangrijkheid van de agenda belooft het een drukke vergadering te worden, DF. DAVIS CUP. Amerika heeft een 20 voorsprong op Frankrijk. De beide enkelspelen in den strijd om de Davis Cup tusschen Amerika en Frankrijk, zijn door de Amerikanen gewonnen. Johnston sloeg Lacoste met 6—0, 64, 06 en 60, terwijl Filden Boroka sloeg met 62, 6—3 en 63. Om 8.15 opende de heer Cornelisse deze vergadering, waarvoor veel belangstelling bestond. Daarna kreeg de secretaris het v-oord. Het Jaarverslag was niet zeer op timistisch. Door gesukkel met een terrein kon er niet voldoende getraind worden en zoo bleven dan ook de prestaties in 1925 1926 behaald, onder het middelmatige. Uit het jaarverslag van den penningmees ter bleek, dat er een batig saldo was van 37 De voorzitter bracht den heer v. d. Stadt dank Voor zijn zuinig beheer als penning meester. Het bestuursvoorstel tot ontbinding der club werd met overgroote meerderheid van stemmen verworpen. De club zal de beschikking krijgen over een veld tusschen de renbaan van het „Oude Slot daartoe in de gelegenheid ge steld door de zustervereeniging M. H. C. Met bestuur werd als volg{ samengesteld. H. J. Cornelisse, voorzitter; H. Herter- man, Kloppersingel 121, secretaris; H. v. d. Wal, penningmeester; R. v. d. Aardweg, J. Hoogdonk, commissarissen. Besloten werd de contributie tot 7.50 te verheogen. Verder om in te schrijven voor den internationalen hockeydag van den Ned. Hockev- en Bandyboffd en om met voorloopig 1 elftal uit te komen in den N- Hollandschen Hockeybond. Daarna sluiting. Voor de op het „R. C. H."-terrein gehou den athletiekkampioenschappen op 4 Juli j.l„ was door een belangstellende een twee tal prijzen beschikbaar gesteld voor de beste vereenigingsprestatie, zoowel voor dames als heeren. Beide prijzen zijn thans toegekend aan de Gymn. en Schermvereeniging „Concordia" te Haarlem. De damesploeg legde met groote meer derheid beslag op den uitgeloofden prijs. Zij verwierf in totaal 62,ounten. Olympia Aals meer verkreeg 11 punten. De heerenploeg kwam met 34 punten uit den strijd, gevolgd door Olympia Zaandam met 20 punten. De eindwedstrijden voor grens- en slin gerbal om het kampioenschap van het Ge west Noord-Holland zal worden gehouden in Amsterdam op 11 September op het O'ympiaplein. Aangezien in den Kennemer Turnkring dezen zomer geen competities noch voor grens, noch voor slingerbal zijn gehouden, zal geen der vereenigingen uit'den K. T. K. aan den eindstrijd deelnemen. Hoewel de reiskosten naar Groningen nogal duur- zijn zal „Concordia, Haarlem, op dc wedstrijden om de athletiekkam pioenschappen te Groningen te Groningen te houden, toch met een ploeg (4 dames en 7 heeren) uitkomen. loch is het te betreuren, dat het Gewest Noord-Holiand om financieele redenen geen gew. ploeg afzendt om den wisselprijs, wel ke Noord-Holland het vorige jaar verwierf te verdedigen. Nu is het aantal uit Noord- Holland welke den strijd in Groningen aan bindt te klein om maar eenige kans te heb ben dien prijs voor de tweede maal te be machtigen. Toch gelooven wij, dat de Concordiaoloeg wot v. J. Zee en van Dalen een goed figuur zal slaan en de eer van het Gewest zal ophouden. Voor den inbond van deze rubriek sfelf de Redactie zich niet aansprakelijk. DE DISTRICTSWEDSTRIJDEN VAN DEN D. H. V. B. In de Sporl-Illustratie van 31 Aug. 1926 (No. 35) vond ik gedecreteerd onder offi cieel van den D.H.V.B.; „dat het Bestuur bepaalde dat Districtswedstrijden ge speeld zullen worden op 3 October, 7 November cn 26 December a.s.'' Met verwondering nam ik hiervan kennis, en het bevreemdt mij ten zeerste deze wed strijden op zoo'n bureaucratische wijze aan gekondigd ie zien. Is met het daarstellen van deze wedstrijden wel de organisatori sche weg gevolgd. Ik meen dit ten zeerste to moeten betwijfelen. Wel wordt ervan gesproken, dat aan het District Haarlem (op verzoek) was opgedragen deze wedstrijden te organiseeren;' maar dit District bleek volgens zeggen niet bij machte dc opdracht uit te voeren, waarorti de D.H.V.B. het zaakje maar even gauw zelf opknapte. Eerst wil ik even vastleggen, dat in het Leidsche District niets bekend was van de opdracht aan Haarlem gegeven. Als het plan dus bestond Districtswedstrijden te houden, waarom is zulks dan niet medege deeld op de op Zondag 8 Aug. 1.1. gehouden Bondsvergadering van den D.H.V.B. Mede moet gezegd worden dat tot het houden van bedoelde wedstrijden wel een vrij laat tijdperk wordt gekozeA. Was het niet verkieslijker geweest, evenals dit het vorige jaar geschiedde, een oproep te rich ten tot de Districten of zij eventueel aan den door den D.H.V.B. te houden Dis trictendag wenschten deel te nemen? De propagandistische waarde ware er zeker door bevorderd geworden, omdat dan de Districten waren erkend in hun zelfstan digheid, nu worden zij ccnigszins ten on rechte genegeerd. Zulks kan niet anders dan deprimeerend werken op den opzet van de te houden Districtswedstrijden. Over duidelijk blijkt hier tevens uit hoe ge- wenscht, om niet te spreken van nood zakelijk, het is dat elk District vertegen woordigd is in het Hoofdbestuur, opdat elk District zeggenschap hebbe i» het stellen van zulke verstrekkende daden. Het gaat toch maar niet op te zeggen: dat District speelt tegen dat District en onderling zoeken jullie maar uit waar de wedstrijd zal plaats vinden. De propagandistische waarde van zulke wedstrijden gaat er geheel door verloren. Hoe geheel anders was de opzet verleden jaar, waarom heeft zulks thans niet in denzelfden geest kunnen geschieden. Ik ben altijd een groot voorstander en ijve- raar voor het spelen van Districtwedstrij den, maar als zij op zulk een wijze geor ganiseerd worden ben ik er wel een beetje huiverig van. Wat het spelen van de aangekondigde wedstrijden betreft op genoemde data's komt het mij wel eenigszins vreemd voor, dat deze gespeeld moeten worden op den z.g.n. vrijen Zondag voor R.K.F.-vereeni- gingen. U zult wel met mij eens zijn, dat dat meeste spelers uit elftallen gekozen worden, spelende in de R.K.F. Komt door deze data's te kiezen nu niet deze maande- lijksche vrije Zondag in ernstig gevaar? Daartegen dient toch zeker gewaakt te worden! Bovendien zal het voor meerdere Dis- trictsbesturen een zeer lastig Bestuurs besluit zijn, omdat de meesten daarvan al hun aandacht dienen te wijden op dit oogenblik aan het Junioren-vraagstuk en het in elkaar zetten der Junioren-Competi ties. Dit is een zeer urgent punt wat thans ons aller aandacht vraagt, want van de Junioren hangt immers onze toekomst af. Derhalve wij kunnen tot het behartigen der Junioren-belangen niet genoeg werk ver richten. De jeugd is onze toekomst, cn wij vragen waarom onze aandacht nu gevestigd moet worden op. de op zoo n bureaucratische wijze in elkaar gedraaide Districtwedstrij den. Ook kan ik mij niet ontveinzen, dat door het houden van dergelijke wedstrijden de competitie direct of indirect wordt belem merd, en dat de competitieleider de nadee- lige gevolgen, daaruit voorspruitend, ter gelegener tijd heusch wel zal ondervinden! Zou het bovendien voor de Elftal-com missie van den D.H.V.B. niet een vergemak kelijking van haar taak zijn geweest, indien de wedstrijden na beëindiging van het sei zoen 1925'26 w#-en gespeeld. Zij 'waren daardoor in de gelegenheid gesteld geworden een beter overzicht te krijgen van de uit blinkers bij de verschillende Districts- clftallen, waardoor wellicht een veel ster kere combinatie van D.H.V.B.-spelers had samengesteld kunnen worden? Ik zou daarom het Hoofbestuur in overwe ging willen geven; stelt deze wedstrijden voor dit jaar uit, want de tijd tot het houden daarvan is zee slecht gekozen. Het spreek woord; „Béter laat dan nooit, krijgt, door het op bedoelde wedstrijden in toepassing te brengen, een uitwerking welke toch niet in de bedoeling van hel D.H.V.B.-bestuur ge legen zal hebben. Ik heb gemeend in deze een waarschu wend woord te mcvlen doen hooren, in de meening daarbij verkeerend dat het hoofd bestuur van den D.H.V.B. mij zulks niet euvel zal duiden. Het kan alleen ten nutte zijn onzer principieel? zaak. Door organisa torisch overleg alléén kan onze R. K. Sport- beweging groot en sterk worden! Lcidsch Districtbcstuur. Vr.: Kunt u mij een gesticht voof onver zorgde kinderen opgeven, behalve het St. Theresia-gesticht? Antw.: Wendt u eens tot den ZeerEerw. heer J. P. J. Kok, rector van het gesticht „Dennenheuvel'' te Bloemendaal. Vr.; Tot wien moet men zich wenden, om een betrekking in Ned. Indie te bekomen? Antw.: Wendt u tot liet informatiebureau van de vereeniging „Oost en West", Heul- straat 17, Den Haag. Vr.; Van de drie processen tegen de Tyler- stichting zijn er geloof ik twee afgewerkt. Gaat het derde proces nog door?, of is met de uitspraak van het tweede proces dc zaak voorgoed in den doofpot gestopt? Antw.: Neen, één proces is nog loopende. Vr.: Welk middel bestaat er, om houtluis uit meubelen te verwijderen? Antw.: U moet alle door de beestjes ge maakte gaatjes inspuiten met petroleum of ze alle dichtsmeren met kwikzalf. Op die manier moeten de luisjes vernietigd worden. Vr.: Ik heb bruine schoenen, die licht ge worden zijn. Kunt u mij ook zeggen, hoe of waar ik ze weer donkerbruin kan laten maken? Antw.: U zult dit door middel van don kerbruine schoenwas langzamerhand kun nen bereiken, ofwel u kunt zich wenden tot een schoenmaker. U bedoelt toch bruin- leerenschoenen? Vr. I.: Vaart er een,motorboot van Rotter dam, naar Willemstad? Zoo ja. hoe dikwijls en hoe laat vertrekt zij vanaf Rotterdam? Vr. II: Hoeveel bedragen da kosten voor één persoon met een fi®,-° Antw.: Voor zoover qns bekend vaart er geen geregelde stoombootdienst voor pas sagiers van Rotterdam naar Willemstad. Vr. 1.: Kunt u mij ook zeggen, hoe men een witte wagenvacht reinigt? Vr. 2: Hoe moet men een teddy-beer man teltje reinigen, zoodal het niet geel wordt? Antw. 1: Maak roggezemelen in aarden ol ijzeren pot onder gestadig roeren zoo heet, dat ge er nog juist de hand fn kunt houden; schud de warme zemelen op het vacht en wrijf dit er sterk mede Daarna uitschudden en met schoone borstel uitschuieren. Beter nog is laten uitstoomen. 2; Zie onder 1. Vr.: Hoe kan ik een vilten dameshoed rei nigen? Antw.; Maak een papje van rauwe stijisel en koud water, leg dat er dik op. Na 12 uur flink kloppen, dat de stijfsel er afvalt. Vr.; Ik heb een klein poesje, ongeveer 23? maand oud; ik heb al het mogelijke voedsel geprobeerd, maar niets helpt; al het voedsel komt er na verloop van eenige uren door spu gen weer uit. Weet u misschi.en een afdoend middel? Het beestje wordt met den dag ma gerder. Antw.: Wendt u zoo spoedig mogelijk met het beestje tot een veearts. In dit geval is dokteren vanuit de verte heel moeilijk. Vr Kunt u mij een middel aan dc hand doen (behalve kachclstoken), hetwelk geen kwaad kan voor de zinken of looden buisjes, waarmede men een kunstspelpiano, welke erg vochtig is, zoodat vele toetsen weigeren, weer drootf kan maken? Antw.: U kunt het volgend middel aan wenden: Plaats een blikje of bordje, ten- deele gevuld met ongebluschte kalk in het ïn- stument. Deze ongebluschte kalk moet op bepaalde tijden vernieuwd worden. Voor zichtigheid bij het gebruik is gewenscht. Vr. 1: Wat zijn de adressen van dc' voD gende bijzonderheden te Amsterdam: Artis, Rijksmuseum, Stedelijk museum, Fodarmu- seum, Museuw Rembrandthuis, Museum Six, Nieuwe Kerk, Koninklijk Paleis? Vr 2: Welke uren van den dag zijn deza geopend en tot welken toegangsprijs? (jn de maand September). Antw.: Natura Artis Magistra, Plantage Kerklaan 40, van 10—5 uur, Amsterdammers 25 cent; vreemdelingen 1.Rijksmuseum, Stadhouderskade, 10—5 uur, (Zondag vanaf 1 uur), 10 cent, Maandag 25 cent; Stedelijk Museum, Paulus Potterstraat, 10—5 uur (Zondags 1 uur). Toegang kosteloos. Voor de Sophia-Augustastichting 1; Museum Fo- dor, Keizersgracht 6-9, 10-4 uur. behalve Dinsdag (Zondag van 1214-4 uur), entree 10 ct. «op Zondag, andere dagen 20 ct.f Kern- brandthuis, Jodenbreestraat 4, IQ—5 uur, Zondag 1 uur. Toegang 50 ct.; Six-Stuch*lnf!' Amstel 218, op werkdagen 101114 uur. Voor kunstliefhebbers kosteloos, mits voorzien van een introductie van een bekende van den heer Six; Nieuwe Kerk, Dam, toegang 25 ct., Koninklijk Paleis, Dam, 9-4 uur. behalve Zon- en feestdagen cn verjaardagen Kon. Huis. Toegang 50 ct., voor de toren 25 ct. extra. Vr Welke is de kortste weg per aut/ van ïiHlegom naar Oudenbosch en hoeveel K.M. bedraagt deze afstand? Antw.: H'Hegom. Lisse. S&ssenheitn, War mond, Leiden, Zoeterwoudc Stompwijk, Zoetermcer, Zegwaard, den Hoorn. Kruw- weg, Bleiswijk, Bergschenhoek, Hi legers- berg, Rotterdam, Kalendrecht, Charlois, Goïdschalxoord, Klaaswaal. Middelslms. Nu- mansdorp, Willemstad. Oude Molen, Nieuwe Molen Fijnaart, Standaardbuiten, Ouden bosch.' Afstand 91.2 K.M. Het pontveer aan den Moerdijk, vaart elk half uur- Vr. Kunt u mij ook het adres °P|eve«> van een avondcursus voor drukkers. Ln tot wien moet ik mij wenden om deze te V°Antw. De Amst. Grafische School te Am sterdam geeft in de wintermaanden verschil lende avondcursussen, dit is voor meer ge vorderden en volwassenen. Voor leerlingen doet u het best informatie in te winnen bij den heer Joh. Vissers, Parklaan 74. Vr. Wanneer iemand gedurende twee jaar uit haar geboorteplaats is geweest en daar nu weer is teruggekeerd, moet zij dan ccrs* weken in haar geboorteplaats wonen, voordat zij in het huwelijk kan treden? Antw.: Men ken trouwen in,de plaats waar men woont, doch als men daar niet minstens maanden heeft gewoond, moet het huwelijk afgekondigd worden in de vorige woonplaat» Te Bargercompascum (Drente) hebben d« veenarbeiders het werk neergelegd. De eisch is hoogcr loon, omdat in den laatsten tijd de turfprijzen zijn gestegen, terwijl de arbeidsloonen hetzelfde zijn gebleven. De verveners willen niet aan den eisch voldoen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9