HIEMEIJER'S NIEMEUER'S ANDERS DAN ANDERE „ST. WILLIBRORDUS" Dit nummer bestaat nit 20 bladzijden, waaronder h et geïllustreerd Zondagsblad In acht bladzijden Leekepreeken. Voornaamste Nieuws Plaatselijk Nieuws. Halfwegsehe Medezeggenschap. CATHARIJNESINGEL 48, UTRECHT. m Zaterdag 11 Sept. 1926. 50ste Jaargang No. 16351 Onze ettectenaideeling bemiddelt den aan- en verkoop van Incourante fondsen. - Verstrekt voorschotten op eilecten - Adviseert U omtrent Uwe beleggingen. s Het bloemencorso te Noordwijk. Pe eerste prijswinnaars voor mooist versierden auto, de heer A. Beuk mej. jruus (fc Qroot, Voor versiering is gebruikt Dahlia Roem van Aalsmeer, t Het bloemencorso te Noordwijk. De tweede prijswinnaars voor mooist versierden auto, de heer H. de Qroot en mej. J. Schaay. Voor de versiering is gebruikt de lila paarsche Dahlia Remembrance, aangevuld met Pomporn Stolz de Berlin. HET VERNIELEN VAN FUIKEN. DE RIJKSWEG HAARLEM— ALKMAARR. Een zeldzaamheid. Rijweg afgesloten. BINNENLANDSCH NIEUWS. Bond v. R.KKiesvereenigingen in Friesland in dit nummer. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 - Haarlem* De ramp van den Loodssckoener. De Koninginnefeesten te Bennebroek. IëpI Een leuk moment van het ezeltje staartsteken, een spel dat zich in g: v belangstelling van de %jde jigr, jeugd macht.ver.heugen^, E* abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaalƒ.3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 597C. NIEUWE HAARLEMSGHE Bij contract belangrijk» korting. Advertentiën 35 cents per regeL Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeltng 60 ei, per regeL Vraag- en aanbod- jj advertentiën, 14 regels 60 ct, j per plaatsing; elke regel meer' 15 ct., bij vooruitbetaling. Alie abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekéringsvoorwaarden f Qfififl Levenslange geheele ongeschiktheid tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I OUUU.-erlies van beide armen, beide beene tot werken door f*7 KH beenen of beide oogen <JU.' bij een ongeval met f OKfl M rloodeliiken aflooo: 1 /Uilit,' bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cfl bij 'n breuk van F tfl m een voet of een oog: 1 I^Ü. duim of wijsvinger 1 «JU. been of arm; bij verlies v. een andere vinger. 153. VREDESGED ACHTEN. Er bestaat een eeuwenoud probleem in de ■wereld, dat als geen ander onoplosbaar schijnt. Het is dat van de fataliteit van den oorlog. Terwijl millioenen menschen den oor log haten tegenover duizenden, die hem slechts berustend dulden en tegenover slechts zeer weinige gedegenereerden, die hem liefhebben en verheerlijken, is de over- groote meerderheid -^an tegenstanders nog nooit in staat geweest om het motasier te bedwingen en te dooden, dat telkens op hfet1 onverwachts wordt losgelaten. En het meest Wanhopige voor de' vredelievende massa, welke zich het hoofd breekt over de onop losbaarheid van het vraagstuk is, dat hoe grooter het witte leger der pacifisten wordt en hoe kleiner het getal van oorlogsverheer- Hjkers, des te laaghartiger het oorlogsmon ster zich schuil houdt om onvoorziens in on gekende woede en al verwoestend los te harsten. Be gruwelijke menschenslachting van de laren 1914' tot 1918 immers was wel een heol teleurstellend bewijs, dat al de vredespogin gen in het laatst der 19de en in het begin der 20ste eeuw ondernomen, ftd oorlogs- en vredesprobleem nog in geen tittel of jota hadden opgelost. De befaamde wereldkrijg was een tartende bespotting van alle Car- Begies, Vredespaleizen en Vredesconferen ties. Schuilt hier niet iets als een fataliteit? Wanneer de geschiedenis van ver vervlogen eeuwen ons van oorlogvoeren verhaalt, dan lijkt ons dat aannemelijk. Voor de mannen Was het een handwerk, een aangenaam tijd verdrijf. Onbeschaafde volksstammen, die Weinig te verliezen en veel te winnen hadden, konden met luchtig hart elkander bloedig bestoken. Maar wanneer eenmaal een volk «en eigen cultuur heeft verkregen, wanneer bet dorpen en steden, tempels en palelzen heeft gebouwd, wanneer het de waarde van welvaart en orde, als geheel afhankelijk van den vrede heeft leeren kennen, dan lijkt het onbegrijpelijk, dat het zich ton oorlog laat leiden. Maar ook voor die grootere volksoorlogen geeft de historie nog 'n verkla ring in de overheersching van monarchen, die zelfstandig beslisten over het wel en wee van millioenen, en ook in den onafhankelijk heidszin van burgers, die vrijheid en eer meer Waard achtten dan het leven. Maar over absoluut koningschap was onze tijd heenge- groeid; ons geslacht was uit de geschiedenis tot de overtuiging gekomen, dat oorlog nooit winst, ook niet aan den overwinnaar brengt; overal werden leuzen van internationale sa menwerking aangeheven. Waren er trouwens hÜ het moderne verkeer en de onderlinge afhankelijkheid der volken van de 20st.e eeuw n°g wel grenzen? En toch: wij beleefden den gruwelijksten oorlog, welken de historie °°d heeft opgeteekend. Is dit geen pro bleem om de zoekers naar een oplossing krankzinnig te maken? Zeker, wij kunnen tal van beweringen op- Peren, om de uitbarsting van 1914 te verkla- ren- Maar het vraagstuk der schijnbare oor- '°gsfataliteit lossen wij daarmee niet op. ^et gaat er mee als met den wil in vele landen om een sterk in waarde gedaalde funt weer op peil te krijgen. De zaak lijkt z°° eenvoudig: er moet bezuinigd worden: Wanneer de regeering slechts de inkomsten "mt de uitgaven in overeenstemming brengt ®n Seen papieren geld meer laat aanmaken, ls de gevaarlijke afglijding van de munt lanSs de verderfelijke helling gestuit. Het «iddel lijkt zoo eenvoudig en toch, hoe ho- Peloos is de strijd al niet in vele landen ge weest. Waarom? Omdat de wil tot bezuini ging slechts een woord op aller lippen was en niet tot een daad van ieder afzonderlijk Werd. Zoo gaat het ook met het verlangen laar vrede en de noodlottigheid van den ons telkens verrassenden oorlog. Een ieder zegt den oorlog te haten en den vrede te willen. Moeders schreien heete tranen, wanneer zij kaar zonen aan den oorlogsgod moeten ai- staan; vaders vloeken den krijg, die hen aan een dierbaar gezin ontrukt; weduwen en Weezen blijven heel hun leven door met wrok 'n het hart terugdenken aan den oorlog, die ben in rouw en smart dompelde; maar zij allen vergeten, dat zuchten en tranen te laaf en vergeefsch zijn, wanneer eenmaal de ka nonnen bulderen, de bommen uit helsche vliegtuigen op onbeschermde steden vallen en giftige gassen in honderdduizenden bloeiende levens den adem verstikken. Wij werken niet aan en voor den vrede, zoo lang wij den oorlog nog baas zijn. 't Is bijna hopeloos om over vredeswerk en vredespropaganda te schrijven: worden allen, die het doen niet op z'n best goed moedig als welmeenende pacifisten en idea listen aangezien door de massa, die er koud bij hlijff en schouderophalend in ergerlijk fa talisme verzucht', 't baat toch alles niets: wanneer het moet komt de oorlog toch!.... Deze week heeft de aandacht van heel de wereld weer getrokken naar Genève, waar een veel gesmade en veel belachen Volken bond zetelt. En niet geheel zonder reden wantrouwt de wereld het daar met prijzens waardige energie verrichte vredeswerk. Niet geheel zonder reden vragen velen zich af, of ook daar weer niet op zand wordt ge bouwd. Zoolang onder de vertegenwoordi gers der Staten, welke elkander aan dure eeden en beloften bind,en om nooit meer oorlog te voeren, dezelfde geest van eigen liefde en eerzucht blijft leven als onder de menschen zeil; zoolang daar telkens spel brekers wegloopen, omdat zij naar hun zin niet voldoende stem in het groot-kapittel hebben, in één woord, zoolang de klein- menschelijke geest van hebzucht en trotsch blijft leven onder de vredestichters, zoolang geeft Genève nog geen onbeperkt vertrou wen. Maar hier hebben wij tevens den sleutel bij het zoeken naar de oplossing voor het oorlogsraadsel. Wij allen hebben, ieder voor een deel, het behoud van den vrede in han den. Het ligt er maar aan hoe sterk onze wil naar den vrede is om den oorlog tegen te houden. 't Is daarvoor noodig iets meer te doen, dan alleen voor den Volkenbond de schou ders op te halen. Nu een groote staat als Duitscbland gisteren met triomf den Bond der Volkeren is binnen geleid, nu verstommen een wijle de smaadtonen tegen Genéve. Maar straks bij een nieuw onvermijdbaar fiasco van den Volkenbond, zal de twijfel'aan het succes van Wilson's instituut opnieuw rij zen, zullen de sceptici weer de overhand krij gen. Waarom kunnen wij, zij het met twij fel in het hart, de goed bedoelde pogingen van den Bond niet steunen en meehelpen, wanneer bevordering der vredesgedachte wordt gevraagd, op allerlei 'wijze: door een betere verstandhouding tusschen de vol keren te scheppen; door vredespropaganda in de vaderlandsche politiek, in de pers, in de school vooral; door opvoeding van het op komend geslacht in de vredesgedachte en in haat aan den oorlog. Wie dit alles niet afdoende acht, kan ge lijk hebben; maar hij mag deze middelen, die een deel van het vredeswerk zijn, niet ver smaden of minachtend bejegenen, 't Is on voldoende, om den oorlog tegen te houden. Accoord. Maar laten wij het onbrekende aanvullen, dat is, ieder voor zich trachten den geest te wijzigen, welke onverbiddelijk steeds naar den oorlóg voert. Dat is de geest van haat der menschen onderling. Geen oorlog zonder haat. Waarom begin nen wij geen kruistocht tegen den haat? 't Lijkt dwaas; 't lijkt het werk van een waan zinnig idealist. En toch: daar ligt de oplossing voor het oorlogs- en vredesprobleem. Neem den haat uit de wereld weg, de oorlog is onbestaan baar. Waarom geen kruistocht onder het christelijk motto: „bemint elkander?" Er rijn dwazer vereenigingen opgericht, er zijn bon den gevormd met bekrompener ideaal! Waar om lijkt een gezamenlijk, een georganiseerd streven tegen alle uitingen, tegen aile daden van haat in het particuliere en openbare le ven, waarom lijkt een vredesbond, die men. schenmin op haar vaandel schrijft een onwe zenlijke schepping? Wij, die den lijdensberg van den gruwelijk sten aller oorlogen hebben bestegen, de kre- stations, hetzij voor directe lossing aan een fabriek, hetzij voor overlading, Tot slot nog een enkele opmerking. Voor de arbeidersbevolking in en om Halfweg, dus daarmede ook. voor de neringdoenden, is het rJet werken der fabriek een harden slag, vtar tegenover staat, dat arbeiders rond andere suikerfabrieken gedurende deze campagne het werk te verrichten krij gen, wat anders in Halfweg gedaan zou zijn. Het niet werken van de S. F. „Hol land" is dus geen totale loonderving voor den Nederlandschen arbeider, doch een loom erplaatsing, want dcor het niet wer ken der fabriek wordt de bietenoogst niet minderd en daarmede dus ook niet de te leveren arbeids-prestatief deze laatste wordt zelfs in dit geval verhoogd, daar de bieten verwerkt zullen worden «in fabrie ken met geringere dag-capaciteit. Voor het overige laat ik de meeningen of beschouwingen voor rekening van de diverse geciteerde schrijvers. RME IMK tRIESWE pflTODö per ons Voor 1926 is of zfd behalve de bovenge noemde buitengewone voorziening nog on geveer 1200 vk. M. nieuwe en ruim 500 vk. M. oude bestrating worden gemaakt. Voor I 1927 zullen naar in het voornemen iigt, op het wegvak alleen eenige bestratingswerk- zaamheden worden uitgevoerd. Verbetering I van meer ingrijpenden aard zal moeten I wachten totdat ruimere baar komen. middelen beschik ten van milioenen oorlogsslachtoffers hebben gehoord, die zelf nog zuchten onder de mate- rieele lasten, maar vooral de afzichtelijke im- moreele gevolgen van het oorlogsmonster om ons heen zien, is ons geslacht verantwoord, om een nieuwe bedreiging onzer verwelkende beschaving met giftgassen, met dood en ver. nieling zaaiende smetstoffen, werkeloos aan te zien? 't Is onverantwoord om over Genève te lachen en zelf niets te doen. Den haat bestrij den en liefde te brengen, welk werk is vooi den christen meer geëigend dan dit? En waarom organiseeren, wij, millioenen chris tenen, dan niet intenser zulk een kruistocht van liefde, welke als niets anders het vredeswerk ten goede kan komen. Wie den vrede wil, bereide den oorlog, was van ouds de heidepsche leus. Wie den vrede wil, bereide den vrede, is het motto der mo derne pacifisten. Laten wij, christenen, daar tegenover niet als fatalisten .staan, makr daadwerkelijk plaats nemen in de eerste rijen van strijders voor den vrede, om te toonen, dat wij in geen noodlot en zeker niet in het noodlot van den menschonteerenden oorlog geloovenl HOMO SAPIENS.. Een bewoner van Halfweg schrijft onder dit opschrift een ingezonden stuk in de Maasbode: Onder bovenstaand hoofd kwamen in hél avondblad van „de Maasbode" van 3 Sept. j.l. in de rubriek „Uit de Pers" eenige fragmenten voor, ontleend aan een artikel in „Het Centrum". Zonder mij aan werkgevers- of werkne- njerszijde in dezen te willen scharen, wilde ik wel enkele feiten rechtzetten, Verzekering-Maatschappijen is de Nederiandsche Verzekering- Maatschappij Verzekerd kapitaal RUIM ELF MILLIOEN GULDEN. Zij be steedt een groot deel der Netto-Winst aan Zieke en Zwakke Verzekerden. Thans worden er ZES patiënten in Sanatoria verpleegd. Ons streven is aan dit verplegingswerk de grootst mogelijke uitbreiding te geven. Door Uwe verzekeringen te sluiten bij „ST. WILLIBRORDUS" helpt U ons dit doei be reiken. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Directie. en door hare Vertegenwoordigers. Sui- deze Foto C. Marijt le. Het is niet de Directie van de kerfabriek „Holland", die besloot campagne niet te werken, doch de Direc tie van de Centrale Suiker-Maatschappij nam dit besluit. 2e. De Directie van de S. F. „Holland" pleegt herhaaldelijk overleg met haar per soneel, vertegenwoordigd door „de kern", waar het belangrijke zaken, het personeel aangaande, betreft, o.a. loon- en vacantie- regelingen, ontslag van personeel e.d. 3e. Het besluit van niet-werken .gedu rende deze campagne werd genomen, nadat de bieten reeds gecontracteerd waren, en is waarschijnlijk zelfs een gevolg van het contracteeren ,in zooverre, dat er te weinig gecontracteerd kon worden .De boer is betrekkelijk dus geen belanghebbende, wen* zijn bieten moeten toen afgeromen worden, werken of niet-werken van de fa briek. Ik laat hier buiten beschouwing de zoogenaamde „vrije bieten", die de boer op eigen risico zaait, maar die slechts een kiein, percentage van den totalen bieten- oogst vormen. 4e. De schippers varen toch zie punt 3 daar de gecontracteerde bieten naar andere fabrieken vervoerd moeten worden en hiervoor de waterwegen over 't alge meen de aangewezen wegen zijn. 5e .De spoorwegen zullen toch ook de spoorbieten moeten vervoeren, is het nu niet naar Halfweg ,dan toch naar andere Foto C. Marijt. Het vernielen van fuiken in bet Spaarne en de Mooie Nel komt dikwijls voor en vooral in den laatsten tijd. De binnenvis- schers gaan des morgens met een angstig hart kijken naar hun fuiken, omdat zij maar al te vaak de ondervinding hebben opge daan, dat deze, inplaats van visch in te houden, doormidden of stuk zijn gevaren. Dan beteek ent dat een strop, een verlies, inplaats van een eenvoudig stukje brood er aan verdienen, waar toch hun heele bestaan als het ware van afhangt. Hoe komt het dan, dat zulks zoo dikwijls gebeurt? Om de eenvoudige reden, dat de ze Ier, de roeier, de hengelaar of wie dan, ook in het algemeen de stedeling, niet het minste be grip heeft wat al die stokken in het water beteekenen. Zij gaan maar gewoon hun gang en denken allicht, daar kom ik wel langs, zonder verder een oogenblik na te denken, dat ze door hun roekeloos zeilen, roeien enz. de binnenvisschers onnoemelijk veel schade berokkenen. Het komt voor, dat zij meermalen per week „brokken" hebben, zooals ze dat uitdrukken en dat komt hun dan duur te staan; soms hebben ze 2 dagen met 2 man werk om zoo'n fuik weer in orde te maken, waar nog bij komt de zijde die daarvoor noodig is en die is lang niet goedkoop. De zeilsport is de schrik van de binnenvisschers. Ze vragen zich dan ook af, is daar dan niets aan te doen? Zeker,'wan neer de bestuurderen van de in Haarlem en omstreken gevestigde roei- en zeilveree- nigingen b.v. zich eens de moeite wilden getroosten hunne leden hierop te wijzen, dan zal het vernietigen van fuiken zeer ze ker tot een minimum worden beperkt. De toestand tusschen Beverwijk en Castri- cum. Verbeteringen, maar nog geen ver breeding. Op de vragen van den heer Boissevain betreffende verbetering van den toestand van het wegdek van den Rijksweg Haarlem Alkmaar in het bijzonder tusschen Bever wijk en Castricum, heeft de heer van der Vegte, Minister van Waterstaat het vol gende geantwoord: le. Het wegdek van den Rijksweg Haar lemAlkmaar, in het bijzonder tusschen Beverwijk en Castricum, verkeert niet over al in voldoenden staat. Van verwaarloozing kan uit den aard der zaak niet gesproken worden, daar het van algemeene bekend heid mag geacht worden, dat de eenige oor zaak voor den minder gewenschten toestand van menigen Rijksweg gelegen is in het ge brek aan de noodige geldmiddelen. 2e. Het slechtste gedeelte van dit traject, n.l. tusschen H. M. 142 en 165, zal nog dit seizoen, bij wijze van buitengewone voor ziening, over 625 M. lengte een nieuw stuk krijgen, terwijl daarnevens over 250 M. lengte herstrating met oude steen zal wor den uitgevoerd. Op het wegvak tusschen Beverwijk en Castricum zijn aan het wegdek in de jaren 1924 en 1925 alleen de gewone onderhouds- bestratingen uitgevoerd (in 1924 200 vk. M. nieuwe bestrating en 300 vk. M. herstrating en in 1925 600 vk. M. nieuwe bestrating en 150 vk. M. herstrating). Als een bijzonderheid kan worden mede gedeeld dat bij W. v, V, aan den Aais- meerderweg alhier onder een aantal gebo ren. biggetjes er een werd opgemerkt met 5 voeten. Het diertje is nog springlevend en de eigenaar hoopt het evenals de ande ren groot te krijgen. Nabij de brug te Hoofddorp is aan den Hoofdweg een bord geplaatst met de woor den: „Afgesloten rijweg" en de roode vlag aangebracht als een teeken dat de westelij ke Hoofdweg, die een belangrijke verbete ring ondergaat, thans niet, veilig te berijden is, zoodat bestuurders van auto's, motor rijwielen en andere rij- en voertuigen ver standig zullen doen ter voorkoming van ongelukken en het maken van een grooten. omweg direct gebruik te maken van den oostelijken hoofdweg. In de te Sneek gehouden Centrale verga dering van den Bond van R.K. Kiesvereeni gingen in Friesland had o.m. de verkiezing plaats van afgevaardigden voor den Partij raad. De voorzitter, mr. A. W. Koch, deelde volgens „O. N." de namen mede, welke door Het spoorwegongeluk te Lekte». Destoto^ Ettikhoven overleden. .g.. Het nieuwe stationsgebouw na Bussum in gebruik genomen, Het mond- en klamvrxeer heeracht bevtg in oostelijk N.-Brabant, Onze vleeschuitvoer saar.Engefond. Toor-! waarden waaraan voldaan moet worden. Het bezoek der Koninklijke Fam (He f Helder. De marsch van hef 13de rejgznejk laten* terie. Uit het geneeskundig rapport. Duitscbland*s toetreden tot dea Tölkap* bond. De rede van Stresemann beantwooty door Briand, Dr. Ramek en Vandervelde. De internationale federatie van Mijnwer kers en een eventueele internationale sta.' king. Cuba stelt zich niet tevreden met eea niet-permanenten zetel. In Griekenland zon de rost zijn tenggq» keerd, Zie verder Laatste Nieuw». oiunm,„7 Barometerstand 9 uur v.m.: 759. Achteruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.53 en overmorgen om 7.50. het Centraal Bestuur werden voorgesteld» er bijvoegend, dat deze personen zijn ge kozen zoowat uit alle politieke stroomingen in de partij. Dat de eerste naam aangeeft den afgevaardigde en de daaropvolgende diens plaatsvervanger. Deze voordracht is niet bindend, doch al leen van het bestuur uitgaande om leiding te geven. De afgevaardigden blijven geheel vrij. Door vóór of tegen deze voordracht te stemmen, zal de beslissing vallen. De namen der voorgedragen personen wa ren: Si W. de Jong, te Lemmer, afgev. ea J. F. Krol te Harlingen plaatsvervanger; Nota te Bolsward en Th. Leenes te Heeren- veen; M. Visser, Leeuwarden en Joh, Gala ma te Tjerkwerd. Na een stemming over dit bestuursvoorstel bleek, dat er 36 voor en 20 tegen werden uitgebracht, zoodat het was aangenomen. De heeren de Jong, Visser, Leenes en Galama, tegenwoordig, namen deze benoe ming aan, den anderen heeren zal deze wor den aangeschreven. Hierna had de verkiezing plaats van een lid van het Partijbestuur, De nitslag hier van was dat met bijna algemeene stemmen (51) werd gekozen de Zeereerw. heer Over- meer, Z.Eerw. nam deze benoeming, nadat hij reeds ruim 8 jaren deze functie ook in het Bondsbestuur had vervuld, wederom Een woord van gelukwensch en het applaus der vergadering viel hierop ten deel. i heT Het rapport der commissie ran ondersoek. Naar de voorzitter der commissie tot het instellen van een onderzoek naar de oor zaak van de ramp van den loodsschoener van Terschelling, de heer G. Kirbeger, me dedeelde, zal het rapport der commissie, indien mogelijk, nog deze maand bij dea minister van Marine worden ingediend. Verder wordt vernomen dat het in d« bedoeling ligt a.s. Maandag weer een »,an. vang te maken met de pogingen om het wrak te vinden. Twee mijnenvegers uit Hel. der worden daarvoor momenteel in gereeds heid gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1