Binnenlandsch Nieuws. Spoorwegongeluk te Voorschoten. Wr A Onder de Radio-bericliten: De rede van Briand, in verband met Duitsch- land's toetreden tot den Volkenbond. Ramek en Vandervelde sluiten zich hierbij aan. De typhus-gevaïlen in Hannover en Hamburg breiden zich snel uit. De internationale federatie van mijnwerkers en een eventueeie internationale staking. Duitschland's toetreden tot den Volkenhond. Typkus in Duitschland. Bezuiniging in Frankrijk. Het geschil in de Britsche mijnindustrie. De burgeroorlog in China. De Koninklijke familie te r. Helder. De mijnwerkersleiders bij den Minister. Eerste Kamer-voorzitter. Het Boycot-voorstel voor Italiactnsche goederen. Onze vleeschuitvoer naar Engeland. Waarom het Kon. bezoek aan Wageningen niet doorgaat. Bussums nieuwe stationsgebouw. ".v '-F' GEMENGD NIEUWS. Botsing tusschen vrachtauto^ en tram. Met 'n mes in den rug gestoken Inbraak te Delft. De zes weken van St. Margriet. Hollandsche tjalk in België aangevaren. Aansprakelijkheid bij Spoorwegrampen. MARKTNIEUWS. Na de vertaling van de rede van Strese- mann in de Fransche en Engelsche taal, aam Briand het woord, met luid applaus Oegroet. In een indrukwekkende rede sprak de Fransche minister allereerst zijn vreugde er over uit, dat de vergadering hem vergund had dadelijk na den zoo waar- digen vertegenwoordiger van Duitschland de tribune van den Volkenbond te betre den, om onmiddellijk na Duitschland's toe treding tot de Vergadering den Duitschen vertegenwoordiger te mogen begroeten en hem de verzekering te geven van Frank- rijks hartcüjken en oprechten wensch om met Duitschland samen te werken in een geest van offervaardigheid voor het ge- gemeenschappelijke doel. Hij hoopte, dat men begrepen heelt,, dat het verschijnen van den Franschen ver tegenwoordiger op de tribune op dit oogcr,- blik, dadelijk na de verheven woorden, die men zooeven gehoord heeft, een ge beurtenis is, welke niet van. bijkomstige be teekenis is. De gebeurtenis, welke men hier bijwoon, belooft in haar gevolgen de vervulling van alle zoo bekende verwach tingen der volken. Vervolgons weitdde Briand zieh in harts tochtelijke bewoordingen tegen de bespot ters van den Volkenbond en tegen de genen, die hem kleineeren. Zonder Volkenbond, zoo zeide Briand, zou zulk een dag als deze, waarop de vo'- kcn, die in den vreeselijksten aller tor logen tegenover elkaar stonden, zich verklaren voor gemeenschappelijk redes- werk. niet mogelijk zijn. De huidige dag be- teekent: Het is uit met den oorlog, van nu af zal de rechter internationale conflicten regelen. Weg met de kanonnen. Nu is het vrede. Duitschland en Frankrijk hebben getoond, dat zij heldendaden kunnen ver richten In dat opzicht zijn zij gelijkwaar- dik. Thans zullen zij in vredeswerk samen arbeiden, De wegen daarheen waren niet gemakkelijk en wij hebben zwarjn strijd moeten strijden, alvorens het doel te be reiken. Wij hebben te strijden met stroo- r i-igos. in onze eigen landen, die een hel- ichen geest van ons verlangen Wij moe ten de verzoekingen afwijzen, welke t.ns tegen elkaar ophitsen en wij moeten den' geest der verzoening meebrengen. Onze volken zullen door den afstand van zekere egoïstische wenschen nog slechts grooter worden. Zij zullen zich voordoende vraag stukken met 'geduld tegemoet treden eti alle gebeurlijkheden in den geest van ver zoening en door scheidsgerechten oplos-* •en. Deze geest van den Volkenbond moe ten wij met geheel ons hart verdedigen. Met ons zij de vrede. De schóone woorden, waarmede Duitschland en Frankrijk' elkaar samenwerking toezegden, mogen niet de laatsten zijn. Ten slotte sprak ook Briand de hoop uit, dat Brazilië en Spanje wedec^zullen mee werken. Vervolgens sprak Nintitsj een slotwoord. Op voorstel van Chamberlafn werd beslo ten, dat beide redevoeringen woordelijk in de Handelingen gepubliceerd zullen wor- den. Daarop wand de zitting tot vier uur ver daagd^ De Oostenrijksche Bondskanselier, dr. Ramek, die gisterenochtend niet in de ge legenheid was de beste wenschen der stam verwante Diiitsch-Oostenrijkers over te brengen, maakte gisterenmiddag van de voorzetting der beraadslaging over het fi nancieel verslag van den Volkenbond ge bruik om het woord tot Duitschland te. richten. Hij sprak in het Duitsch. De zaal, die heiaas slechts scbaarsch be zet was, schonk de rede van den Bonds kanselier warmen bijval, waaraan vóór al les de Duitsche delegatie deelnam. SUcv Officieel wordt medegedeeld, dat het aantal typhusgevallen te Hannover, met inbegrip van die der kinderen 120 be draagt. De typhus-epidemie in Hamburg neemt geweldig toe. Heden zijn 150 gevallen vast gesteld, waarvan drie met doodelijken af loop. De gevallen zijn meestal zeer ge vaarlijk. De artsen vreezen thans dat men eerst aan het begin staat. Men vermoedt nu weer, dat de schuld toch in besmet drinkwater ie zoeken is. In den gisterenochtend gehouden minis terraad beeft de minister van Binnen- landsche Zaken aan president Doumergue een decreet ter onderteekening voorge legd, strekkende tot opheffing van 106 onderprefecturen en 70 algemeene secre tariaten bij den prefectuur. De minister van oorlog deed de eerste reeks van bezuinigingsmaatregelen goed keuren inzake de reorganisatie der leger diensten, o.a. inhoudend de vermindering van het aantal officieren tot globaal 2700 den gradueelen terugkeer tot het in dienst treden der miliciens op 21 jaar, voorbereidende maatregelen voor den diensttijd van één jaar en de onverwijlde inkrimping van het contingent bereden troepen. De minister van Marine legde den Raad zijn program voor, dat werd aangenomen en de administratieve diensten van de Marine vereenvoudigt. Het executief comité der Internationale Federatie van mijnwerkers kwam te Lon den bijeen. Het wijdde een bespreking aan den invoer van steenkool in Groot-Brit- tannië en besloot de aangesloten mijn werkersfederaties te verzoeken, het vraag stuk van een internationale staking van mijnwerkers te onderzoeken om de Engel- sche mijnwerkers bij te staan in geval de thans gaande zijnde onderhandelingen tot regeling van het conflict 30 September niet zijn geslaagd. Wat betreft de aansluiting van de pan- Riussische mijnwerkersvakbonden bij de Internationale van mijnwerkers, stelde het executief comité vast, dat de Russen eerst hun lastercampagne tegen de vakvereni gingen van andere landen moeten staken en zich uit de Roode Vakvereenigingsin- lernationale terugtrekken. De volgende bijeenkomst van het execu tief comité zal in België plaats hebben. De Belgische zending meldt, dat terug trekkende soldaten van de Koeomintsjoen den Belgischen pater Lauwers hebben ge dood, drie zendingsstations in brand heb ben gestoken en dat zeven andere werden geplunderd in het apostolische vicariaat Siwantse, ten N.O. van Kalgan. Bezoeken aan bet Kon. Instituut en het Hospitaal. Tocht met den onderzeeër 0 9. Omtrent den tocht van de Koninklijke Fa milie met den knuiser „Sumatra" vernemen we nog het volgende: Dwars van Egmond werden te kwart vóór elf lanceeraanvallen door twee onderzeebooten ondernomen. Bij den eersten aanval ging de torpedo voor de „Sumatra" langs; de tweede was sen treffer bij de brug. Ondanks de kabbe- ting was de bellenbaan goed zichtbaar. Om twaalf uur werden met zeven kanonnen schietoefeningen gehouden op de oude tor pedoboot „Ardjoeno' De Koningin, volgde op de commandobrug de oefeningen met zeer veel belangstelling. Het weer was eenigsziras heiig, maar zeer goed. Om elf uur gebruikte de Koningin een proefbord van het eten der bemanning, be staande uit roode kool, aardappelen en vleesch. De Koningin en ook de Prinses ronden het eten zeer smakelijk. De Prins volgde de oefeningen van de be manning. Het weer klaarde op, zsoodat de tocht veel aangenamer werd. Bij de bezichtiging van de „Sumatra door den Prins trok vooral zijn aandacht de uit stekende inrichting van het hospitaal, waar l. K. H. werd rondgeleid door dr. Hartheb, die buitengewoon trotscb is op deze inrich ting. Bij de schietoefeningen viel specfaal op het centrale vuur, waarbij alle schoten uit ze ven kanonnen tègelijk werden afgevuurd. Men zag de aanslagen op het water zeer dui delijk voor en achter de schijf liggen. De Koningin heeft deze schietoefeningen op het achterschip gadegeslagen. Tijdens het passeeren van den kruiser werd herhaaldelijk door de bemanningen op loodskotlers en visschersvaartuigen met vlaggen gesalueerd. Velen wuifden en juich ten. Nog werd tijdens dezen tocht geruimen tijd een bezoek gebracht aan den longroom der officieren, waar de Prins zich met de officieren onderhield. Toen de kruiser de reede van Texel ge naderd was, werd een foto gemaakt van de Koninklijke Familie te midden van de offi cieren en de bemanning gezeten. Vervolgens liet de Koningin bij haar ont bieden de chef van de machinekamer Van der Haagen en den officier der administratie Verschuur, die onlangs tot ridder in de Oranje-Nasau-Orde benoemd waren. Zij bedankten H. M. voor de verleende onderscheiding. Tien minuten vóór twee arriveerde de „Sumatra" op de reede. Vele belangstellen den stonden op den dijk, die de Koninklijke familie toejuichten. De prins en Prinses verlieten nu het oorlogsschip. Vrijdagmiddag, nadat H. M. met een motorsloep zich aan wal had begeven, werd door haar een bezoek gebracht aan het Marine-hospitaal. Inmiddels hadden de Prins en Prinses Juliana, die een half uur. vöór H. M. per motorsloep naar wal waren gevaren, een bezoek afgelegd op het Kon. Instituut der Marine. Omstreeks drie uur kwam de Koningin met den Prins en de Prinses weer samen op den onderzeeër K 9, waarmee het vorstelijk ge zelschap een korte vaart in den omtrek maakte. In auto's werd na dezen tocht naar het station gereden, vanwaar de Kon. Familie om 3.35 vertrok. Tijdens den rijtoer door Helder hadden zich vele belangstellenden langs de wegen geschaard om H. M. hartelijk toe te juichen. Hr. Ms. kruiser „Sumatra" v/as onderwijl al op de terugreis naar IJmuiden, De „Su matra" zal vervolgens naar Amsterdam varen, om aanwezig te zijn bij de aankomst van het Engelsche eskader. Wij vernemen nog, dat op Woensdag 15 Septemer a.s. verschillende ministers een bezoek aan den kruiser zullen brengen. Op Donderdag 16 September a.s. zal aan auto riteiten en verschillende andere genoodigden een officieele ontvangst op den kruiser be reid worden. Onderzoek der klachten toegezegd. In het onderhoud, dat de mijnwerkersbe stuurders Donderdag met den minister van Arbeid hebben gehad in zake het niet aan geven van ongevallen door de mijndirecties en die circa twee uur duurde, werden ver schillende klachten der mijnwerkers, speci aal wat betreft de belemmering der vrije 'artsenkeuze bij ongevallen, naar voren ge bracht. De minister zegde een nader onder zoek toe. Tot voorzitter van de Eerste Kamer der Slaten-Generaal gedurende de zitting, wel ke aanvangt op den derden Dinsdag^ in Sep tember, is benoemd de heer J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, lid dier Kamer. Henri Polak contra R. Stenhuis. Het voorstel van den heer Stenhuis aan het I. V. V. om Italiaansche goederen te boycotten, awarover „Het Volk zich dezer dagen reeds afkeurend uitliet, doet den heer Henri Polak in het Weekblad van den A. N. D. B, schrijven: Het is zelfs de vraag, of het I. V, het voorstel in behandeling zal nemen, want het is niet afkomstig van een bij dat lichaam aangesloten organisatie, doch van een par ticulier, die, en hier komt de kern van de kwestie, zuiver individueel handelde. Het is mij namelijk bij navraag te be- voegder plaatse gebleken, dat ook nu we der de voorzitter van het N. V. V. gehan deld heeft buiten voorkennis, zeker zpnder machtiging van het Bestuur van dat lichaam. Het eigenmachtige optreden van deszelfs voorzitter heeft dus geen einde genomen. Het votum, gevallen in de arbeiderspartij zaak, heeft dus zijn uitwerking gemist. Een dergelijk gemis aan eerbied voor or ganisatorische besluiten is te laken in ie- deren georganiseerde, doch is onvergeeflijk in een man, die in de eerste plaats geroe pen is zulke besluiten te doen eerbiedigen en die dus zelf ia geen geval in eerbied daarvoor te kort mag schieten. Hier is dus een ernstig vergrijp fegens de discipline vast te stellen, doch tevens een mate van individualisme, als in den leider eener democratische organisatie niet geduld kan worden. Het zou mij dan ook zeer verwonderen, besluit de heer H. Polak, indien het bestuur van bet N. V .V. deze recidive onbehandeld zou laten. Thans worden ook koppen, pooten, magen en zwoerd van varkens toegelaten. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw brengt ter kennis van belang hebbenden. dat, blijkens ontvangen officieele medcdeelingen uit Engeland, behalve de reeds bestaande uitzonderingen op het in voerverbod van vleesch, thans ook is toe gestaan de invoer van de volgende, van var kens afkomstige artikelen: koppen, pooten, magen, zwoerd, welke gedurende minstens 14 achtereenvolgende dagen vóór het tijdstip van inscheping voor Groot-Brittannië in ver zadigde keukenzoutoplossing of in keuken zout zijn gehouden, onder de volgende voor waarden: I. Belanghebbenden dienen in het bezit te zijn van eene invoervergunning, verstrekt door het Engelsche ministerie van Land bouw; II. De artikelen moeten zijn verpakt in waterdichte vaten, welke vóór de verzen ding naar de haven van inscheping voor Groot-Brittannië uitwendig moeten zijn ont smet met een 5 pCf. carboloplossing of een gelijkwaardig ontsmettingsmiddel. III. Eiken zending moet vergezeld zijn van een geleidebiljet, geteekend door den in specteur van den veeartsenijkundigen dienst van het ambtsgebied, in hetwelk de boven genoemde artikelen worden gepakt, vermel dende: lo. den aard van den inhoud der betref fende vaten; 2o. dat de betreffende artikelen in verza digde keukenzoutoplossing of keukenzout werden gehouden gedurende minstens 14 achtereenvolgende dagen vóór het tijdstip van verzending naar Groot-Brittannië; 3o, dat de betreffende vaten ontsmet zijn overeenkomstig het bepaalde sub II. De inspecteur geeft de gtleidebiljetlen slechts ai, indien hel overeenkomstige ver- klaringen worden verstrekt door Rijkskeur meesters of gemeentelijke keuringsveeart sen, hoofden van dienst, waarbij de identi teit der gezouten .artikelen moet zijn vast gesteld. Aanvragen voor de sub I bedoelde ver gunningen moeten worden gericht tot het Engelsche ministerie van Landbouw, met gebruikmaking van formulieren, welke even eens door het Engelsche ministerie worden verstrekt. De toegestane vergunningen moeten op verlangen worden getoond aan de ambtena ren van de haven van invoer in Engeland. Gelijk bekend, zal het Kon. bezoek aan Wageningen, dat aanvankelijk zou plaats vinden in verband met het halve eeuw feest van het Rijkslandbouwonderwijs niet doorgaan. In een mededeeling aan de plaatselijke autoriteiten heeft de particuliere secre taris van H. M. de Koningin laten weten, dat een tocht voor H. 7v\. te vermoeiend zou zijn, in verband met Haar gezond heidstoestand. HET 3e INTERNATIONAAL CONGRES VOOR REDDINGWEZEN EN EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ontvangst door de Regeering. In de Grafelijke Zalen aan het Binnenhof te 's Hage heeft de Regeering Vrijdagavond te halftien de deelnemers aan het lilde Inter nationaal Congres voor Reddingswezen ont vangen, welk congres heden, Zaterdag, zijn slotzitting houdt in den Kon. Schouwburg hier ter stede. De ontvangst mag alleszins geslaagd wor den genoemd. Prins Hendrik luisterde door zijn tegenwoordigheid de samenkomst op in de met fraaie palmengroepen getooide, in een zee van licht badende historische zaal. Vrijdagochtend is het nieuwe stations- voorgebouw in gebruik genomen. In zijn for- sche massiviteit maakt het een stadschen indruk. De ruime hal doet koel en voornaam aan. De hooge wanden zijn opgetrokken in geel Frieschen steen, deels geglazuurd, deels dof. De vloer is bedekt met Zweed- sche tegels in bruinachtigen tint. De binnen- betimmering is geheel in eikenhout uitge voerd, terwijl voor het buitenwerk teakhout werd gebruikt. De inrichting van het gebouw is modern en confortabel. In verband met de spoorwegramp gaat de feestmaaltijd, die de gemeente Bussum heden aan de spoorweg-autoriteiten zou aanbieden, niet door. Donderdag had te Mamelis, gemeente Vaals, een botsing plaats tusschen den vrachtauto van den heer Kuypers uit Holzct en de stoomtram van Vaals naar Gulpen. De vrachtauto werd omvergeworpen, waar bij de inzittenden ecnige lichte verwondin gen bekwamen. De marktproductcn, waar mee de auto geladen was, vlogen over de straat, waarbij een groote hoeveelheid eie ren brak. Te Overhoven bij Siltard raakten Don derdag de zwagers P. en C. in twist over het verdeelen van een stuk grond uit een nalatenschap. Hierbij werd ook van het mes gebruik gemaakt en stak C. zijn zwa ger verschillende malen in den rug. P. werd zeer ernstig gekwetst naar het in de nabij heid gelegen klooster overgebracht, waar geneeskundige hulp kon worden verleend. C. is door de marechaussee gearresteerd. Men vreest, dat P. het leven er bij in zal schie ten. In den nacht van 9 op JO Sept. is inge broken bij den rijwielhandelaar A. O. aan de Sweth te Delft. Verschillende enderdee- len van auto's en rijwielen werden ont vreemd. De politie van Overschie heeft des nachts aangehouden twee Rotterdammers, waarvan één een goede bekende van de Justitie is, die in het bezit waren van de gestolen voorwerpen. De daders van den diefstal zijn naar hier overgebracht en in arrest gesteld. De weerkundige medewerker van het „Vad." schrijft: Wij willen nog eens terugkomen op de kwestie van St. Margriet en de zes weken regenweer, die volgens de volksmeening erop volgen als op dien dag regen •■alt. Zoo als men zich zal herinneren, hebben wij dit jaar op St. Margriet veel regen gehad. De zes wekena die erop gevolgd zijn, hebben de volksmeening in het ongelijk gesteld Wel volgden onmiddellijk, op St. Magriet een reeks van 8 regendagen, met droge dagen ertusschen, maar in de zes weken tot einde Augustus kwamen slechts 21 regendagen voor, waarvan 8 niet meer dan enkele tien den millimeters opleverden, ternauwernood voldoende om de straal even nat te maken. Er bleven dus 13 dagen over met regen van eenige beteekenis, waarvan 3 met ongeveer 10 m. M., feitelijk de eenige drie dagen met flink wat regen. De totale regenhocveelhcid bedroeg in die zes weken 70 m.M., waarvan dus 40 m.M. gevallen zijn in de tien overige regendagen, die dus ieder maar een geringe hoeveelheid hebben gegeven. Men ziet dus dat de regen na St. Margriet gedurende de critieke zes weken niet veel te beteekenen beeft gehad en dat het spreekwoord dezen zomer getoond heeft weinig waarde te bezitten. Gaat men het verdere verloop der weers gesteldheid na, dan lijkt bet weer alsof bel spreekwoord in dien zin gewijzigd zou moe ten worden, dat de regen pas na ztsweken van beteekenis wordt. Immers wij zien nu sedert enkele dagen, dat h»t weer bij overi gens voor goed weer gurtstige omstandig heden (o.a. hoogen barometerstand) neiging tot regenachtigheid heeft gekregen. Dc heete dagen van ae vorrge week schijnen de periode van droog weer te hebben afgeslo ten. En toch ziet de algemeene Europecsche weertoestand er nog niet ongunstig uit. In het Zuiden ligt nog steeds een belangrijk ge bied van hoogen druk, waarmede bij de vooruitzichten te rekenen valt. Daartegen over krijgen de depressies in het Noord- Westen hoe langer hoe meer invloed op de weersgesteldheid in onze streken er. het zijn voornamelijk die kleine, met de groote de pressie samenhangende secundaire minima, die bij voorkeur over de Noordzee en haar omstreken optreden, welke hier het gunstige weer verstoren. De motregens, welke de laatste dagen zoo dikwijls voorkwamen, zijn een typisch verschijnsel, behoorende bij deze kleine secundaire depressies. Eveneens de snel verloopendc weersveranderingen, de overgangen van goed op slecht weer en van regen op opklaring met doorbrekende bewolking. Een Engelsch stoomschip, geladen met steen, kwam zoo meldt het „Hbld. v. Antwerpen" uit de richting van Terha gen en hield koers naar de openstaande netbrug over de Rupel. Een Nederlandsche tjalk was ter plaatse bezig te laveeren- om door de brugopening te kunnen varen. Hoewel de schipper en de knecht, die aan dek waren, evenals de talrijke aanwe zigen op de brug met alle mogelijke teekens den stuurman van het nog verwijderde Engelsche schip opmerkzaam maakten op het gevaar, veranderde deze noch zijne richting, noch zijn snelheid, met het onge lukkig gevolg, dat hij de tjalk op de hoogte van het zwaard aanvoer en tegen de stei gers der brug drukte. Gelukkig brak de veerkracht der steigers den schok, zoodat het schip er met een groot lek afkwam. De knecht was er in geslaagd tijdig in een bootje te springen; de schipper en diens vrouw werden, door den schok, echter op het dek geslingerd en kwamen met den schrik en lichte kneuzingen vrij. De stoomer bekommerde zich noch om de stoffelijke schade, noch om mogelijke slachtoffers en zette onverstoord zijn koers voort. De tjalk werd te Boom aan den grond gezet. Het eerste artikel van onze Spoorweg wet van 1875 stelt de ondernemers van spoorwegdiensten verantwoordelijk voor de schade door personen of goederen geleden bij de uitoefening van den dienst, ten ware de schade buiten hun schuld of die hun ner ambtenaren of bedienden is ontstaan, zoo herinnert de „Tel." Over de beteekenis dezer bepaling be staat nog steeds veel verschil van meening, maar zooveel staat vast, dat in tegenstel ling met andere gevallen, waarin schade vergoeding kan worden gevraagd uit on rechtmatige daad, de benadeelde hier niet de schuld van den spoorwegondernemer behoett ie bewijzen. Deze wordt vooron dersteld en de spoorwegdirectie, die zich aan de betaling van schadevergoedingen wil onttrekken, moet het niet-bestaan van eigen schuld. d..wz. het bestaan van over macht of schuld bij derden bewijzen. Zoo werd na een eindelooze procedure de H. IJ. S. M. door den Nederlandschen rechter veroordeeld tot vergoeding van schade aan de slachtoffers of hun nabe staanden van de vreeselijke spoorweg ramp, die in 1918 bij Weesp plaats vond, omdat zij niet kon bewijzen alles in het werk gesteld te hebben wat van haar ver langd mocht worden, ter voorkoming van dergelijke ongelukken. En zoo zullen ook thans de spoorwegen aansprakelijk worden gesteld voor de gevolgen van het droeve ongeval, dat te Leiden voorviel, tenzij als nog bewezen wordt, dat men met een aan slag of eenigen anderen factor buiten de verantWoordelijkheids-steer der spoorwe gen vallend rekening beeft te houden. De oorzaak van de ramp bij „De Vink staat nog niet vast. DE GEESTELIJKE HULP OP HET TERREIN VAN DE RAMP. Father Th. Leeber, directeur van bet Sint Bonifacius-Missiehuis te Hoorn, die oogge tuige was, verhaalde de „Msb." het vol gende; Ik. stond in Leiden op hel eerste perron op den (verongelukten) trein te wachten, die om 3.05 uur zou vertrekken naar Amster dam, toen plotseling de trein Amsterdam Parijs D 9 aan den overkant van perron 2 bleef stilstaan. (Deze trein stopt anders niet in Leiden.) Even daarna zie ik allerlei trein- en sfa- tionspersoneel, voorzien van verbandtrom- mels e.d. de twee lijnen oversteken naar D 9. Toen begreep ik, dat er een ongeluk gebeurd moest zijn. Direct sprong toen ook ik op de lijn om met D 9 mee te gaan naar de plek des onheils. Aanvankelijk werd ik, door een paar beambten teruggewer.kt. Ik liep echter door, ook op de tweede lijn, en legde toen uit, dat ik als geestelijke misschien wel noodig kon zijn. Het zij tot eere van de beambten gezegd, dat ik toen direct met de grootste voorkomendheid een coupé kreeg en dat de controleur de zorg voor mijn tasch nam. Toen ik bij den verwoesten trein kwam, had men reeds een paar lijken geborgen. Men was juist bezig een klein meisje dat hartverscheurend gilde onder een wagen vandaan te halen. Daar de andere slachtoffers aan den an deren kant van den trein lagen en de por tieren van den dwars over dc lijn staanden wagon niet* werkten, moest ik door een KJ? ADI!) qualiteits ontvangtoestel' en on(ierdeeIen tegen laagste prijzen heeft U bij het vakkundig ad, MOORS, KONINGSTRAAT 2.7 TELEFOON 14609 HAARLFF raampje klimmen om bij de ongeluk!.''' kermende gewonden te komen. Het eerste wat ik zag, was een vrerv; wier beenen afgekneld waren. Het eet' t been, dat goed zichtbaar was, gaf slech' een afgrijselijken en bloedigen „stomp' tc zien. Verder lagen daar nog een man mei twee gebroken beenen, een met een gebro ken arm en een gebroken been, een be jaarde dame met verschillende beenfractu- ren, een jongere vrouw met meerdere frac turen en kneuzingen, dan nog een man met vreeselijke hoofdwonden, enz., enz. 't Was verschrikkelijk om aan te zien. Ik had diep medelijden met de ongelukkigen, die daar half op het gras, half op de kussens uit de wagons, lagen te schreiden en te weeklagen. ik begon met stil een absolutie te geven in het algemeen voor al de slachtoffers, die er nog voor in aanmerking kwamen, omdat de mogelijkheid bestond, dat er nog leven den onder de wagons lagen. Toen zag ik dat er ook nog een pater Redemptorist zijn tor gen besteedde aan de gekwetsten. Ik heb toen, evenals genoemde Pater, de gewonden toegesproken. De meesten waren goed bij kennis, maar ik twijfel of er onder de door mij aangesprokenen katholieken waren. Wc wekten ze dan ook in het algemeen op ton gedachten van onderwerping aan Gods H. Wil en van berouw over bedreven zonden. De slachtoffers leken mij over het algemeen zeer moedig. Sommigen klaagden erg over k 'de. vooral in de gebroken ledematen. Daar e eerst niet voldoende dekens waren, heb ik er mijn regenjas ook nog bij verspeeld. Ik had hem over de bejaarde dame gelegd er bij bet transporteeren is hij zoek geraakt Ook mijn zakschaartje is weg. Op een oogen- blik was er geen schaar om de broekspijp van een gewonde open te snijden; dns were mijn schaartje gebruikt Dit verlies wordt echter ruimschoots goedgemaakt door dc voldoening, die ik ervan had, mij bij zoo'n ramp eenigszins nuttig te kunnen maken, het deed mij ook goed, dat wij zoo spoedig met twee priesters ter plaatse waren. Ten slotte ben ik weer met denzelfden D 9, die niet verder kon rijden, teruggegaan naar Leiden. Ik had een paar zeer emotievolle «ren doorgemaakt. PURMEREND. Noteering van de „Afslag- verceniging Beemster, Purmerend en Omstre ken' van Donderdag 9 September. Aardap pelen 0.661.44 per 25 K.G. KI. Aardappe len 0.49 per 25 K.G. Slaboonen f 0.65— 2.10 per 15 K.G. Snijboonen 0.302.90 pc 15 K.G. Pruimen 1653 ct. per K.G. Tomater 919 ct. per K.G. Bloemkool 1.90—6.4' per 100 stuks. Spruitkool 6570 ct. per 1 Spinazie 331 ct. per 5 K.G. Bieten 6.5'* per 1000 suks. Uien 5065 ct. per 25 K.G. Appels. Bismarck-appel 1012 ct. per K.G Bloemzoet 11 c'.. per K.G. Luntersche Pippe ling 1012 ct. per K.G. Peren. Betsrr- d'Amanlis 1416 ct. per K.G. Beurré d Mirode 1015 ct. per K.G. Beurré Hard 1323 ct. per K.G. Boerengroen 6 ct. pc K.G. Durandeau 712 ct. per K.G. Duchts Williams 1016 ct. per K.G. Gieser Wild man 9.309.90 per 100 K.G. Louisse Bonn- 1732 ct. per K.G. Perzikpeer 1012 ct. pc K.G. Seigneur d'Esperen 2028 Ct. per K.G Triomphe de Vienne 17—25 ct. per K.G. NOORD-SCHARWOUDE, 10 Sept. 1926 30200 K.G. Aardappelen. Schotsche muizer. 4.10—4.90; Eigenheimers 300340; Blauwe aardappelen 4.80; Blauwe eigenheimers 400: Drielingen 3.10; Duke of York 3.203.50: Schoolmeesters 3.20; 1600 bos wortelen 2.70 4.80; 6900 stuks bloemkool 4.309.30; 2de soort 0.7C; 70400 K.G. roode kool 0.20— 1.10; 30200 K.G. gele kool 0.70—1.40; 14001 K.G. witte kool 0.40.1.60; 23600 K.G. gele uien 1.603.20; gele mep 3.505.70; gele drielingen 100170; 2000 K.G. spercieboonen 2.1C900; 1000 K.G. zilver uien 0.10; zilver mep 3.105.60; zilver drielingen 0.80. ZWOLLE, 10 Sept. Boter. Aangevoerd 70/8 v., 15/6 en 340 stukken, samen 1635 K.G. Prijzen per 1/8 v. 34363a per K.G. 1.80 Vee. Aangevoerd 408 runderen, 77 graskal veren, 35 nuchtere kalveren, 65 schapen, 83 varkens en 963 biggen. Men besteedde voor vette koeien 0.701, idem kalveren 1. 1.50, idem varkens 0.680.70 per K.G.; schapen 1632. De aanvoer was in verband met den Israël, feestdag gering, de handel redelijk. UTRECHT, 10 Sept. Kaas. Aangevoerd 134 partijen, tezamen 56.200 k.g. Prijzen le soorl 3538, 2e soort 3234, rijksmerk 32 42, zwaardere tot 45. Handel gedrukt. ALKMAAR, 10 Sept. Kaas. Ter markt wa« ren 160 stapels, wegende 177.000 k g. Fa- briekskaas kleine 38, commissie 41.50, boerenkaas kleine 38, commissie 42, mid delbare Handel goed. OUDE' WETERING, 9 Sept. Aanvoer 2341 kipeieren, 7.407.80. Eendeieren 6.206.50. Kalkoeneieren 99'A cent. Kippen C.951.05. Eenden 0.650.75. Bloemkool 56 ct. Meloenen 2022 ct. per stuk. Wortelen 912 ct. per bos. LEIMUIDEN, 9 Sept. Aanvoer 2521 kip* eieren, prijs 7.208. Eendeieren 6.60— 7.50. Eenden 0.60. Kippen 1.20. Duiven 0.15. Konijnen 1.20. Jonge konijnen 0.17. Witte kool 410 ct. Savoye kool 10 ct. Alles per stuk. Peen 79 ct. per bos. Uien 3 ct. per K.G. Snijboonen 47 et per bos. AMSTERDAM, 10 Sept. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Zeeuw- sche Bonten 3.403.50, id. Blauwen 2.80 3, id. BI. Eigenh. 2.402.60, id. Juin per 50 K.G. 1.30 1.40, id. Eigenh. 2.40-2,50, IJpolder Eigenh. 1.902.20, id. Bonten 3.50, id. Blauwe Eigenh. 22.20, Lange- dijker Muizen 3.50—4.20, Rijper Muizen 3.50, Bcverw. Zandaardappelen 4.90— 5.60, Hillegommer id. 44.20, alles per H.L.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5