N.V. RANDOE Gierstraat 16-22-24 V erkeersonge vallen. Voornaamste Nieuws HAARLEM De R.K. Staatspartij en de R.K. Volkspartij. Stadsnieuws. Maandag 13 Sept. 1926 50ste Jaargang No. 16352 Dit nummer bestaat uitlO bladzijden. - Eerste blad- Agenda 14 September ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE R.-K. KAMERCENTRALE HAARLEM. De laatste tram van Amsterdam. De HA-NY-LA te Heemstede. De Autorenbaan te Noordwijk. IJmuiden's Nieuwe Sluizen. Het autogevaar. DE HOLLANDSCHE HANDELSBANK. Wordt het faillissement aangevraagd? Borromeus-avond. Auto over den kop geslagen. Geetaleerd PERZISCHE en OOSTERSCHE TAPIJTEN tegen lage prijzen. Dc heer van RHOON, de hoofd machinist, die Donderdag j.l. op zoo noodlottige wiize bij het Spoorweg ongeluk, nabij De Vink, om het leven kwam. Twee inbraken te Aerdenhout. Modeschow. EEN GOUDEN PROFESSIEFEEST. De inbraak bij den Haarl. Houthandel. De Floralia Tentoonstelling. Ongeval. in dit nummer. -tfg J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphïsch Weerbericht TOONEEL. Programma Oud-Leerlingen der Tuinbouw- cursussen. Cë atiorme m e n t sprïj s Dearaagi voor Haarlem en Agentschappen; Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 597C. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Bij contract belangrijke korting^ Advertentiën 35 cents per regel.' Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod- i advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden T Qflflfl levenslange geheele ongeschiktheid tot werken doorfVCR algende uitkeeriflgen: tJUUU.verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen- 1 <JU. tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende bij een ongeval-met f OEjfl bij vetlies van een hand, flOR bij verlies van een f Kfl bij 'n breuk van f 16 fl doodelijken afloop: irUU. een voet of een oog. 1 duim of wijsvinger. been of arm; i bij verlies v. een andere vinger. (Ingezonden). De manier waarop de leiding van de R.-K. Volkspartij in Noord-Holland, aan den be minden grijzen Bisschop van dat Diocees heeft gemeend te mogen vragen naar den bekenden weg, met menig Nederlandsch Katholiek met droefheid hebben vervuld. Het is naar onze meening te beschouwen als een karakteristiek teeken des tijds, het welk naar ons inzicht het best is te typee ren in het hier en daar in onderscheidene kringen op gang makend idéé, dat de gestelde leiding het zelden of nooit goed kan doen en de beste stuurlui nog altijd aan den wal staan. Ook wij behooren tot de groep Katholie ken, welke met groote lankmoedigheid en met voorbij zien van gevoeligheden willen 'verken om de éénheid van de Nederland- ïche Katholieken zoolang mogelijk te bewa ren, respectievelijk te herwinnen. Maar wij willen zulks niet tot eiken prijs. Men kan per slot ook tè lankmoedig en tè zoetsappig worden en daardoor zal men meestentijds precies het tegenovergestelde bereiken van hetgeen men dan zoo vurig wenscht. Daar is een oogenblik waarop rechtuit en radicaal front moet worden gemaakt tegen al te groot gedrijf, gedwing of geintrigeer, van welke zijde dat dan ook mag worden toege past. In tegenstelling met den inhoud van een motie dezer dagen in het hooge Noorden aangenomen, gclooven wij dat dit einde der lankmoedigheid voor de Katholieke Staats partij en haar aanhangers contra de R.-K. Volkspartij bedenkelijk dicht is genaderd. Als we uit de pers kennis nemen van wat uit den kring der R.-K. Volkspartij zoo on geveer bevelend tegenover de R.-K. geeste lijkheid wordt gezegd, n.m.l. over hetgeen deze in hel vervolg heeft te doen en te laten, dan krijgen wij een zeer eigenaardig prikkelend gevoel in onze Roomsche vuisten. Als het waar is, wat daar beweerd wordt, maar wat door ons als beleedigend voor den Kath. Arbeidersstand steeds is afgewe zen, dat n.m.l. de R.-K. Volkspartij het net wil zijn om die Roomsche arbeiders op te vangen, welke rood dreigen te gaan stem men, dan is het naar onze meening en on dervinding maar veel beter dat dit station netje wordt overgeslagen en direct bij den heer Albarda wordt aangedaan. Trouwens het is reeds boven gezegd en het zij nog eens herhaald; de daaruit spre kende insinuatie voor een deel van den R.-K, Arbeidersstand aanvaarden wij niet. Men móet veel gereisd hebben en in en onder het volk bekend zijn door werkkring of anderszins om de waarde van zulke argu menten te kunnen wegen. Want dc aanhang van de R.-K. Volksp|r4ij ter stembus wordt voor het belangrijkste deel gerecruteerd uit een groep Katholieken, welke om een of meerdere zaken mokkende of ontevreden zijn, welke toch niet links willen stemmen en werkelijk denken met het uitbrengen van hun stem op de Volkspartij de Kath. zaak geen schade te doen. Of met andere woor den; een werving en een propaganda onder die Katholieken, die het geheele terrein niet kunnen overzien en die over één of andere zaak of over één of meerdere partijen al of niet tevreden zijn. Men moet om er kijk op te krijgen den historischen groei en de toegepaste mid delen zien waardoor en waarmee mr. P. Arts in den Tilburgschen gemeenteraad aan zijn zeven zetels is gekomen. Nog niet één tiende van de kiezers uit Tilburg, welke hem aan deze invloedspositie hebben geholpen, voelen maar iets voor de R.-K, Volkspartij. Daar beheerscht de courant van de familie Arts een belangrijk deel van de Tilburgsche politieke situatie. Een niet geboren Noord-Brabanter heeft vijf of zes jaren no.odig om te begrijpen welke positie deze bladen in onze streken kunnen uitoefenen. Het is trouwens niet in Tilburg alleen het geval. Maar laat mr. P. Arts eens een jaar pro- beeren met zijn blad op Brabanlsche wijze te laten zwijgen, zijn Volkspartij smelt in Tilburg tot minder dan een tiende deel weg. Welnu, de positie van deze R.-K. Volks partij is in onderscheidene plaatsen niet veel beter en sterker. Hel is een handje vol malcontenten, die om onderscheidene redenen (niet zelden zijn ze van weinig verhefferden aard), dc scheu ring onder de Kath. partij hebben teweeg gebracht. Natuurlijk, wanneer zij zouden willen en zakelijke wenschen hadden waarover ie redeneeren ware, dan zouden 00I5. wij zeg gen: praat in lankmoedigheid zonder slap heid met hen, ziet ze terug te krijgen in de ééne Kath. partij, zelfs daar toegevend, waar ze mogelijke gelijk, of schijn van gelijk, kon den hebben. Maar wij voor ons zijn er zoo goed als zeker van, dat.daér de kwestie toch niet zit en de oplossing niet is te vinden. Waar de zaken vrijwel zoo staan, óf spoe dig zullen komen te staan, is het sterk de vraag of de zachte heelmeesters, welke als maar op nieuwe onderhandelingen en toe nadering wijzen, hier geen stinkende wonden zullen maken. Wij voelen voor ons thans meer voor ven operatieve behandeling. Immers, het meest karakteristieke van de Nederlandschc Katholieken, door tegenstan ders om strijd bespot en benijd, was steeds, dat ze over zakelijke kwesties vooral in de politiek soms ontroerend en erger konden vechten, maar spraken hun Bisschoppen direct of indirect, dan was het uit. Die gehoorzaamheid is de kracht in en onder de Katholieken. Welnu, nu de R.-K. Volkspartij, op haar eigen verzoek, het voor ieder, die wil ver staan, duidelijke woord niet opgevolgd is, heeft zij zich zelf geoordeeld. Wat zij er verder op hebben laten volgen is door ieder goed Katholiek met weerzin gelezen en de R.-K. Staatspartij kan daar mede en daaruit ook haar voordeel doen. Indien daartegen al te groote lankmoedig heid toegevendheid en slapheid zou worden gesteld zou er kans bestaan, dat nog meer te goede trouwe Katholieken daar gaan belanden. Zulks lijkt ons om meerdere redenen ge heel verkeerd en daarom hebben we ge- neend, dat het tijd wrrd eens een ander ge luid dan bovenbedoelde motie te laten hooren. •sB. M. K. Sociëteit „SI. B&vo" Missie-Naaikrans „St. Theresia" 8 uur Haarlem's Gemengd Koor 8 uur Rechtskundig Bureau half 9 uur Bestuur Bouw- vakbond half 8 uur Vioolonderwijs 8 uur. St. Jozefs Gezellengebouw Jansstraat 59 Repetitie Rederijke-s „at, Genisius 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelconcert 2 uur tot 3 uur. Stadsschouwburg N.V. Het Schouwtoo- neel „Peer Gynt" 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. Brongebouw Kijkdag Kunstveiling 109 uur. Zuidcrhoutpark Middenlaan te Heemstede „Ha-Nij-La" tentoonstelling. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetes'traat 11. Eiken Donderdag van 89Vt uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049. Alle werkdagen van ghalf 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 91412 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 21 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11.671. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhoistraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 2—3 uur, Donderdag van 1—2 uur. R.K. Kraamverzorgipg van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor □iet-leden van de Derde Orde tc richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, aid. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SN£i. VERB AND, Centrale Post Telef. /5151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild mei wit kruis aan de» buisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge. vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Zaterdagmiddag vergaderde te Haarlem, onder presidium van den heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijsson, de R.-K. Kamer centrale Haarlem. De voorzitter heette de aanwezigen welkom, waarna de notulen werden voorgelezen. Tot afgevaardigden naar den Partijraad, werden benoemd de heeren J. J. Brinkman, Haarlem; J. H. .Brouwer, Hilversum; P. Heilker, Hoofddorp bij eerste stemming en na herstemmingen de heer J. P. Nijssen, Velsen. De heer Dr, Th. Th. Koot, eveneens can- didaat gesteld door het bestuur, meende voor de benoeming te moeten bedanken uit hoofde van zijn ambtsbezigheden, die hem niet veroorloven de zittingen regelmatig bij te wonen. Tot plaatsvervangende afge vaardigden naar den Partijraad werden be noemd de heeren H. Janssen, Bussum; M. L. A. Klein, Haarlem en H. L. J. J. Reyners, Hilversum bij eerste stemming en de heer H. A. Everard te Heemstede bij herstem ming. Het bestuursadvies luidde; Afgevaar digden de heeren'. J. J. Brinkman; J. H. Brouwer; P. Heilker; Th. Th. Koot; plaats vervangende heeren H. Janssen; M. L. A. Klein; J. P. Nijssen; H. L. J. J. Reyners. De namen der volgende personen kwamen bovendien op de lijsten der lokale kies- vereenigingen voor: J. W. v. d. Berg, Haarlenuncrliede; A Beynes, Heemstede; J. W. A. Beynes, Haarlem; P. Brand, Bussum; J. P. H, Castricum, Haarlem; Not. v. Cranenburgh, Haarlem; Th. Th. Koot, Haarlem; J. G. van Kcssel, Overvcen; W. van Liemt, Haarlem; M. H. Ruyscnaars, Heemstede; J. A. A. Straman, Ouder-Amstel; P. J. v, Tetering Haarlem; P. Timmer, Bovenkerk, G. A. Verkade, IJmuiden; P. van Wees, Boven kerk. Tot lid van het Partijbestuur werd be noemd de heer Mr. J. N. J, E, Heerkens Thijssen; tot plaatsvervanger de heer J. J. Brinkman. De voorstellen tot Statutenherziening werden goedgekeurd, met eenige wijzigin- gen. Van de locale Beverwijk waren eenige voorstellen ingekomen. Het idee, dat aan leiding had gegeven tot het voorstel om de afgevaardigden naar den Partijraad op te dragen de voorstellen van de Kamercen trale Haarlem daar ook te doen behandelen, word door den voorzitter recht gezet met de mededeeling, dat hel voorstel-Haarlem op de laatste bondsvergadering het niet tot behandeling kon brengen, wijl het t lot deelde van tal van andere voorstellen, die overbodig werden door de besprekingen en het getroffen compromis. Een ander voorstel-Beverwijk betrof het opdracht geven om een initiatief belasting- ontwerp bij de regeering in te dienen. Na een uitvoerige uiteenzetting van den voor zitter omtrent het practisch ongewenschte van zoo'n voorstel, vereenigde de vergade ring zich met het afwijzend prae-advies van het bestuur. Een ander voorstel dezer locale betrof herziening der Forensenbelasting. Dit voor stel werd aangenomen en zal den Partijraad worden voorgelegd. Er s^as nog 'n voorstel van Beverwijk om de gemeenten meer medezeggenschap te geven inzake de belastingaanslagen en dc clas sificatie daarvan. Bij de tegenwoordige be lastingadministratie gaan de aanslagen ge heel buiten de gemeentebesturen om en toch zijn deze met de plaatselijke toestanden beter bekend dan dc Rijksadministratie. Dit voorstel zal ook, behoudens de noodige redactie-wijziging, aan den Partijraad wor den voorgelegd. Tenslotte was er een voor stel-Beverwijk om gelijkstelling te krijgen van de periodieke verhoogingen tusschen ongehuwde onderwijzers en andere ambte naren. De vergadering was met den voorzitter van meening dat dit te veel een detailpunt betreft. De partijraad moet zich alleen met dc groote lijn bezighouden. De heer ADELAAR (Haarlem) stelde bij de rondvraag voor dat de vergadering een uitspraak zal doen in dezen geest dat het komende Partijbestuur contact zal zoeken met de R. K Volkspartij en trachten een basis te vinden, waarop deze weer in den schaapstal geraakt. Indertijd zijn ook der gelijke pogingen van de N. K. P. gedaan. Dc VOORZITTER merkt op dat het niet op den weg ligt van de R. K. Staatspartij om contact te zoeken met de Volkspartij. Iets anders is het als de Volkspartij zelf komt. Dan zal men haar niet moeten af wijzen. De heer ADELAAR wil de zaak dan an ders stellen en beschouwt de Volkspartij als een afgedwaald kind. Ook ouders zoeken in zoo'n geval contact. De R.-K. Staats partij zal in fierheid rijzen als het initiatief van haar uitgaat. Uit de vergadering wordt het denkbeeld ondersteund. De VOORZITTER zet zijn meening nog nader uiteen en heeft ten slotte geen be zwaar het denkbeeld aan het Partijbestuur over te brengen mits de redactie en de in kleeding aan het bestuur wordt overgelaten. Hierna sluiting. Naar wij vernemen, zal bij wijze van proef gedurende de maanden October, November en December de laatste tram van Amster dam naar Zandvoort niet te 11.20 n.m., zoo als dit reeds een aantal jaren 't geval is, vertrekken, doch te 12 uur, Deze tram komt dan te 1.08 v.m. te Zandvorot aan. Een en ander is een besluit naar aanleiding eener bespreking tusschen de Directie der N. Z. H. T. M, en den h^er Van Alphen, burge meester van Zandvoort. Oiüctëelc opening. Ir, tegenwoordigheid van een groot aan tal gerioodigden is Zaterdagmiddag de ten toonstelling voor Handel, Nijverheid en Landbouw, Tuinbouw- en Zuivelmacbines (Ha-Nij-La) op het terrein aan dc Midden laan te Heemstede geopend. Onder dc aan wezigen waren de burgemeester en dc wet houders van Heemstede, eenige leden van den Raad en verschillende hoofdambtenaren en ambtenaren; verder de burgemeester van Hearlemmerliede, de secretaris van Benne- broek en andere vertegenwoordigers van naburige gemeenten. Verder merkten wij op een drietal ZcerEerw. heeren professoren van het Seminarie Hageveld. De voorzitter van de hoofdcommissie, dc heer G. H. Rotteveel, sprak in zijn ope ningsrede dank uit voor de sympathie, die bii het organiseeren van deze tentoonstelling was cndijrvonden. IJandel cn industrie, zei spr,, hebben sinds 1914.een zeer moeilijken tijd doorgemaakt, en nog steeds bestaan die moeilijkheden. Deze tentoonstelling getuigt dan ook wel van de energie van den middenstand. Spr. dankte allen voor de geboden hulp en in het bijzonder het gemeentebestuur, dat krachtdadig met zijn medewerking ge steund heeft. Spr. besloot met een woord van hulde aan de organisators. Het orkest speelde het „Wilhelmus" en de eerewijn ging rond, Hierna nam de burgemeester, jhr. J. P. W. van Doorn, het woord. De middenstand, zei spr. heeft inderdaad moeilijke jaren door gemaakt, daarom verheugt 't het gemeente bestuur bijzonder, dat de middenstand in deze gemeente een lofwaardige energie toont. Het gemeentebestuur waardeert dezen ijver zeer en acht die in het belang van de geheele gemeente. Spr. dronk op den goeden afloop der tentoonstelling. Vervolgens werd een rondwandeling over het terrein gemaakt. Een bezoek aan Milaan. In verband met de plannen tot vestiging van den auto-renbaan te Noordwijk, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat zich momentcel een deputatie uit het Dage- lijksch Bestuur der gemeente en wel Jhr. W, C. van Panhuys, Burgemeester, den 'neer Delen, Gemeente-secretaris en C. W. Alke nlade Azn., raadslid te Milaan (Italië) be vindt ter bezichtiging van de auto-renbaan aldaar, Aangezien de plannen in de ge meente heftig bestreden worden en het be zoek van het meerendeel der Gemeente raadsleden aan een groote Fransche Auto renbaan de gemoederen danig in beweging bracht, zullen waarschijnlijk door dit uit stapje van de betreffende autoriteiten wel weer heel wat pennen in beweging gebracht worden. Inmiddels kan men hieruit conclu- deeren, dat de plannen een steeds vasteren vorm aannemen en dat in den Gemeente raad waarschijnlijk wel een meerderheid gevonden zal worden zich voor de benoó- djgde groote geldleening garant te stellen. Aanbesteding van een landinggedeelte. Vrijdag 15 Oct. a.s. zal door of vanwefi den hoofdingenieur-directeur vap den Rijks waterstaat in de directie Noord-Holand wor den aanbesteed: het maken van een nieuw landinggedcclte voor het Noorderhavenhoofd te IJmuiden met bijkomende werken, behoo- rendc tot de werken voor den bouw van een schutsluis c.a. te IJmuiden. (Dc raming be draagt 282.000). Op den hoek SmedestraatGr. Markt zag een chauffeur een auto, waarvan de bestuur, der dronken was. Hij sprong er op en trachtte den auto tót staan te brengen, hetgeen hem op het Kennemerplein gelukte. De beschon ken eigenaar werd met zijn auto naar het po litiebureau gebracht, waar hij ter ontnuch tering in bewaring werd gesteld. De surséance van betaling werd in dertijd aan de Holiandsche Handelsbank te Haarlem verleend voor den tijd van zes maanden. Deze termijn eindigt thans op 21 September a.s. en, zooals reeds bij de eer ste aanvrage om surséance van betaling werd medegedeeld, ligt het niet in de be doeling verlenging van dien termijn ie ver zoeken. Zooals men verder weet, werd gepoogd een accoord met alle crediteuren te treffen inzake de uitbetaling der gelden, dit in verband met een gevormd steunfonds. Ech ter hebben niet alle crediteuren in dit accoord bewilligd, zoodat er nog geen uit- keering heeft kunnen plaats vinden. Naar wij thans vernemen, ligt het in de bedoeling van- een der crediteuren, om na verstrijking van den termijn der surséance van betaling, liet faillissement der Holiand sche Handelsbank aan te vragen. Morgenavond zal er in de Gem, Concert zaal weer eens gelegenheid zijn om den meest geliefden spreker uit de Katholieke gelederen, den Z. E. Pater Borromeus de Greve, te hooren, 't Is bekend, dat zeer velen met spannirfg naar zoo'n avond uit zien, omdat liet groote talent van Pater Borromeus altijd een verheffend genot ver schaft, het leerzame met hel aangename vereenigt. Ieder katholiek, en zeker de ouders van opgroeiende kinderen gaan de vraagstukken van dezen veelbewogen tijd ter harte en 'tis juist Pater Borromeus, die zoo uitnemend de kunst verstaat om op voor ieder 'begrijpelijke en pakkende wijze de gevaren van het moderne leven aan te toonen en middelen ter verbetering te schet sen. Het Blauwe-Maand-Comité, dat dezen avond op touw zette .heeft zich tevens de medewerking verzekerd van de .„Funny Fellows", het welbekende gezelschap, dat met vroolijke muziek en voordrachten het programma zal aanvullen. Men zorge er dus voor, morgenavond in de Concertzaal te zijn, opdat Pater Borromeus voor een volle zaal spreekt dan is hij op zijn best! en op dat men zich niet een groot en leerzaam genoegen laat ontgaan, dat bijna gratis wordt aangeboden. Vrijdagavond omstreeks half elf, reed een Ford-aulo, bestuurd door een heer uit Rotterdam op den westelijken Hoofdweg in Haarlemmermeer in de richting Leiden- Nabij Hoofddorp gekomen had de bestuur der blijkbaar geen erg in hel geplaatste bord; „Afgesloten rijweg", waaraan toch een lamp was bevestigd en reed daarom gewoon door. Ilct gevolg hiervan was. dat de in flinke vaart rijdende auto even voorbij den Geniedijk, plotseling in den geheel nmgeploegden cn modderigen weg terecht kwam en detardoor over den kop sloeg. Gelukkig was het een dichte wagen, want anders waren persoonlijke ongevallen zeker niet uitgebleven, omdat dc auto geheel onderstehoven lag. De bestuurder wist zich uit zijn benarde positie heelhuids te bevrij den. Met behulp van vele personen werd de auto weci' in berijdbaren toestand ge bracht. Aanrijding. Zondagmiddag half twee wilde een auto mobilist van de Raaks naar de Wilhelmina- straat rijden. Van de Raaksbrug naderde op dat oogenblik een motorrijder. Daar de be stuurder en de duorijder blijk gaven zeer zenuwachtig te zijn, stopte de chauffeur van den auto. De motor bolste tegen het voor wiel van den auto, waardoor de beide op zittende kwamen te gallen. De bestuurder van de motor brak zijn linkerhand; hij werd verbonden in het politicbureau en daarna naar het St. Elisabelhsgaslhuis vervoerd. a Zaterdagnacht omstreeks vier uur werd op twee plaatsen te Aerdenhout ingebro ken; in de Distellaan bij dc familie E. werd een bedrag van 8.50 vermist en in dc Rijnegomlaan bij de familie P. M. werd uit de keuken 4.50 medegenomen. De in braak heeft piaats gehad door middel van e^n valscben sleutel, waarmede de sloten van dc keukendeuren werden geforceerd. In beide huizen werden de benedenkamers doorzocht en alles overhoop gehaald. P.en ijverig onderzoek wordt door de politie ingesteld; tot heden echter zender resul taat. In het gebouw van den Haarl. Kegelbond aan de Tempelierstraat wordt een mode show gehouden door de firma's Th. H. Weill en H. P. Mullci-, cp Donderdag 16 Septem ber, a.s,, te half 3. Gisteren herdacht de Eerwaarde Zuster Jcannette, van het Gezelschap Jezus, Maria Joseph in het Mariagesticht te Overveeu, haar gouden professiefeest. Voor de Hoog mis in de parochiekerk zong het zangkoor „Veni Creator Spiritus" van Perosi. Op zeer verdienstelijke wijze werd de „Missa Pon- tificalis prima" van Perosi voor knapen en mannen, uitgevoerd. Door den Z.Eerw, heer Pastoor van Niekerk werd een plechtige H. Mis met assistentie tot intensie der jubi- laresse opgedragen. Na het Evangelie be klom Z.Eerw. den kansel, De Eerw. spr. stelde tegenover de bescheidenheid van Zr. Jeannette dat bij een dergelijk feest hulde moet worden gebracht, waarna Z.Eerw. in den breede een uiteenzetting gaf van de beteekenis van het kloosterleven. Na de Hoogmis zong de heer L, Louman een jubellied „Voor eene religieuse", van W. de Veer S. J„ voor deze gelegenheid ge toonzet door den Directeur van het Paro chiaal zangkoor, den heer Olivier Koop, het welk wij hier in zijn geheel laten volgen. Gelukkig gij, die in Uw lentejaren Den Koning volgt, die, krone van 't heelal, De hymne ontvlood der levende englen- scharen, En herberg zocht in Bethlems lagen stal. O, laat gc 't al ter liefde des Beminden, Hij maakt U rijk uit eigen overvloed, Het goed der aard verstuift op d'aam der winden: De naakte krib omsluit een ecuwig goed. Gelukkig gij, die in Uw lentejaren De reinheid kiest. O kleed van louter licht, Waarin verblijd de reine Cherubs staren! O rozenblos van 't maagdelijk aangezicht! U wacht de vreugd, die hemelgeesten smaken, Wanneer hun hand de gouden harpen slaat, En ze in hun hart de liefde voelen blaken Van 't godlijk Lam, dal zeegnend ommegaat! Gelukkig gij, die in,Uw lentejaren Geheel u zelf den Heer ten offer brengt, En smarte telt noch duizend lijfsgevaren, Waar Christus spreekt, waar Christus' slan- daard wenkt. Eens zal Uw ziel van wellust overvlieten, Eens draagt uw hoofd der overwinnaars kroon. Eens moogt ge uw God aanschouwende ge- gehieten, En straalt-" in u zijn beeld, onsterfelijk schoon! Onderwijl waren in het Mariagesticht van verschillende parochianen bloemen, en ca- deaux gezonden. Des middags kwamen de Z.Eerw. heer Pastoor, Kapelaan en de hee ren van het Kerk- en Schoolbestuur de ju- bilaresse feliciteeren cn tevens het cadeau aanbieden namens de parochianen bestaande uit een schilderij van hel Heilig Huisgezin bestemd voor de kapel, geteekend door den heer M. van der Weiden, Dit geschenk werd door den Z.Eerw. heer Pastoor met een -passend woord namens de parochianen overhandigd. Voor de oud-leerlingen bood de jongejuffrouw Bos onder een gedirhtje, een enveloppe met inhoud aan bestemd om slaafjes vrij tc koopen. Zeer onder den indruk bedankte Zuster Jeannette voor de Cjideaux. Ook de Eerw. Moeder betuigde haren dank, vooFal aan de dames van het comité. Des middags was er van 2 tot 3 uur re ceptie waarvan zeer vele parochianen ge bruik maakten. In verband met de inbraak in het kantoor van den Haarl. Houthandel in de Pres. Stein- straat, is de 55-jarige los werkman J. v. B. door de recherche aangehouden. De ge arresteerde heeft bekend dc inbraak ge pleegd te hebben. Zaterdagmiddag om 2 uur werd de FIo- raliatentoonstelling, die, zooals men weet, in het Militaire Hospitaal Zaterdag en Zon dag gehouden werd, officieel geopend. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op, verschillende raadsleden, hoofden van scho len, en het bestuur van de Vereeniging voor School- en Wcrktuinen voor Haarlem en omstreken. De burgemeester, de heer C. Maarschalk, wethouder mr. A. Bruch en de heer J. L. Bouwer, directeur van Hout en Plantsoenen, hadden bericht van verhindering gezonden. De presidente der vereeniging, mevrouw C. J. RisseladaGarrer, hield een openings woord, waarin ze haar voorgangster mevrouw De BeyllNachenius dank bracht voor hetgeen zij gedaan heeft voor „Floralia". Voorts richtte spr. woorden van dank tot het gemeentebestuur Hout en Plantsoenen, voor het schenken der plantjes, de Pad- vindsters, die de zalen afstonden, de j,ury, en de heeren P. vart Norden, die de tentoon stellingszalen versierd had en Bolderdijk. Spr. betreurde het, dat er zich niet meer personen interesseeren voor het opvoedende werk. n.l. door het verzorgen der planten, liefde te kweeken voor de natuur en mede- menschen. Velen moesten daarom teleur gesteld worden, daar hun geen prijs ten deel is gevallen. Hierna bezichtigden de bezoekers de ten toonstelling. Gistermiddag ongeveer half 1 uur tuimel de in deGierstraat een stootblok, dat ge bezigd wordt om de straat af te zetten, onder een volgwagen van de tram, met het gevolg, dat het onderwerk van den wagen uit zijn verband geraakte en dc wagen bui tten dienst gesteld moest worden. Het spoorwegongeluk bij Voorscholen. Verdere wetenswaardigheden. Hevige aardschokken in Midden- en Oost-Java. Verschenen is het verslag van de Com« missie v. Voorbereiding uit de Tweede Kamej betreiiende het bekende complex Belasting/ ontwerpen en het antwoord daarop van den Minister van Financiën. Zware brand te Helmond met gevolg: ver. traging van den treinenloop. Spanje deiinitief uit den Volkenbond ge. treden. Een bomaanslag op Mnssoiini. De duce U ongedeerd gebleven. De typhus-epidemie in Hannover en om. streken breidt zich onrustbarend uit. In China is een volledige veldslag in vob len gang. Japan opnieuw geteisterd door overstro' mingen. Zie verder Laatste Nieuws. r,uii'Hir» Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.48. Medegedeeld door het Kon. Ned, Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 13 September 1926. Hoogste Barometerstand 767.4 m.M. te Brest en Rennes. Laagste Barometerstand 735.1 m.M. te Ingoc. Verwachting: Matige, wellicht tijdelijk toe nemende N. W. tot Z. W. wind, half tot zwaarbewolkt, weinig of geen régen, weinig verandering in temperatuur. BAKKERS-VAKCURSUS. De Christelijke en R.K. Vakbonden, afi Haarlem, maken bekend, dat zij, bij vol doende deelname, wederom een Vakcursus zullen organiseeren omvattende Groot brood Luxe, en Boterwerk. Allen, die lust gevoelen, zich op deze wijze in hun vak te willen bekwa men kunnen zich opgeven hiervoor bij de heeren T. v.d. Boogaard, Leidsche Plein 47, J.A. Bukelaar, Pieterstraat 3, Haarlem Mart. Ph. van Rijn, Alb. Thijmlaan 6, Bloemendaal. Gezien het groote succes der vorige jaren twijfelt de commissie er niet aan of een stroom van jonge Bakkersgezellen zal zich aanmelden. Opening der Vakschool 20 October a.s. Cur susavonden zullen zijn Dinsdag en Woensdag GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Politiebureau, Smedestraat, R.K. boekje J. Burggraaf, Hagestraat 38, ceintuur J.M. de Vries, Zijlstraat 96, fototoestelJ.F. v. Blokland, Brouwersstraat 15rd., armbandhor loge Waasdorp, Gen. Bothastraat 103, hond (jonge dobberman) Fauna T. Wagemaker, Oranjeboomstraat 7, gr. witte poes Fauna M. Huizing, KL Heiligland 38, kinderkousje M. Bertholée, L. Heerenstraat 11, witte poes Spierenburg, LeidschepJein lOrd. zwarte poes Brugwachter van de Lange Brug, vischnetje Politiebureau, Smedestraat, pet Idem, idem, schoentje idem idem, sleutels H. Handgraaf, Bellamystraat 7, schopje J. Uitendaal, Rozenstraat 51zw., schopje. IBSEN'S „PEER GYNT". Morgenavond zal dus de 1ste en wellicht eenige opvoering van Ibsen's belangrijk too- neelwerk in den Stadsschouwburg plaats vinden. De directie van Het Schouwtoonecl deelt ons mede, dat precies om 8. uur wordt be gonnen en dat als Nico Gerharz zijn diri geerstokje tot den aanvang opheft, dc zaal deuren onherroepelijk gesloten worden tot de beëindiging van het le tafrecl. Men kom» dus niet tc laat. van dc orgelbespeling in dc Groote of St, Bavokerk tc Haarlem, op Dinsdag 14 Sep tember 1926, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. 1. Fantasie d.kl.t., J. P. Swceünck. (1561— 1612); 2. Fuge Cgr.t., D. Buxtehu'de, (1635 1707); 3, Trois Pièces, J. Ph. Ramcau, (1685 1764); a. Prélude, b. Musette en Rondeau, c. Air majestueux; 4. Prélude ct petit Ca non, V, d'Jndy; 5. In Memoriam, E. Bourdon; 6. a. Noël Alsacien, b. Was Gotl tut, das ist wohlgetan, A. Guilmant. De Ned. Bond van vercenigingen van: Oud-Leerlingen der TuinbouwcUrsussen houdt Dondrdag 16 Sept. a.s, een vergade ring in café „Spoorzicht", 's avonds om 8 uur. O.m. wordt een bspreking gehouden om op 5 cn 6 Oct. a.s. een onderlinge tentoon stelling te houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1