Uw Hoofdhuid Nieuwe Kaarlemscbe Courant AAN ONZE LEZERS K.M. - ADVERTENTIËN. FAILLISSEMENT FAILLISSEMENT FAILLISSEMENT T£ KOOp kATHOLÏEkÏN HAARLEMMERLIEDE. IJMUIDEM. HAARLEMMERMEER. VELSEROORD. AERDENHQUT. ZANDVOORT. KERKNIEUWS. Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen SPORT EN WEDSTRIJDEN. HANDBOOGSCHUTTERIJ. „Vooruitgang zij ons streven" te Santpoort. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Belasüngonlwerpen. VRAGENBUS. C. Tesselaar - C. C. Tesselaar-Dijt Wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en glanzend als ge des morgens het haar inwrijft mét een weinig Doos 30, Tube 80 ct. PUROL Gemeenteraad. De Raad van Haarlem- itierlie.de vergaderde Zaterdag 11 Sept. 1926. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Burgemeester, de heer L. H. Simons. Behalve van de goedkeuring van énkele comptabele besluiten, dienst 1925, werd tnededeeling gedaan van de goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot verpach ting van het grasgewas aan het Groene wegje alsmede van het raadsbesluit tot het aangaan van een overeenkomst met Rijnland en eenige ingezetenen inzake overname van grond en water, in verband met de verbreeding van de Haarlemmermeerstraat. Voorts werd aangeboden het verslag van den toestand der gemeente van 1925. Aan de orde is het verzoek van het R. K. schoolbestuur te Haarlemmerliede om be schikbaarstelling van gelden voor den bouw Van een overdekte speelplaats voor het geven van onderwijs in lichamelijke oefening. B. en W. stellen den Raad voor op dit ver- Zoek afwijzend te beschikken op grond dat onder de vereischten, waaraan een terrein voor lichamelijke oefening moet voldoen, volgens het betrekkelijke Kon. besluit, niet voorkomt dat zulk een terrein overdekt moet Zijn, dat bij genoemde school behalve een ruime en geéchikte speelplaats, nog aanwezig is een gymnastieklokaal met een vloeropper vlakte van 77 M2 en een hoogte van 4.50 M., Zoodat de gelegenheid om onderwijs te ge ven in lichamelijke oefening alleszins vol doende kan worden geacht. De heeren Stokman en Vink pleiten voor inwilliging van het verzoek. Zij wijzen op het groote aantal kinderen dat daar moet overblij ven tusschen de schooltijden, omdat de afstan den te groot zijn om thuis te kunnen gaan eten de kinderen zijn thans aan weer en wind bloot gesteld. De Voorz. antwoordt, dat het thans niet gaat over een schaftlokaal, doch over een over dekte speelplaats voor lichamelijke oefening. De school te Haarlemmerliede met haar ruim gymnastieklokaal verkeert in dit opzicht ech ter in een bevoorrechte positie ten opzichte van de vorige scholen in deze gemeente, daar de bijzondere scholen te Halfweg en de openbare school in den Houtrakpolder alleen een overdekte speelplaats hebben en de Openbare school te Halfweg alleen een open speelplaats heeft. Men voelt echter wel, en dit blijkt ook weder uit de discussie's, dat het het schoolbestuur te doen is om een overdekte speelplaats zonder meer, waar voor het desbetreffend verzoek destijds door den Raad is afgewezen en dat thans in een an deren vorm is gegoten. Het afwijzend voor stel van B. en W' wordt daarna aangenomen met de stemmen van de heeren Stokman en Vink tegen. Vervolgens wordt vastgesteld het bedrag der gemeentelijke vergoeding bedoeld in art. 101 de L. O. wet over 1924 voor de Chr. School te Halfweg en de R. K. School te Haarlemmerliede, terwijl tevens, ingevolge het Se lid van dat artikel, voor genoemde scholen het bedrag der werkelijk gemaakte •kosten over de jaren 1922, 1923 en 1924 wordt bepaald. De chr. school heeft over de genoemde 3 jaren aan voorschot genoten, zulks qr.der af trek van de door het Bestuur in 1922 en 1923 geïnde schoolgelden een bedrag a f 7895,10, terwijl de werkelijk gemaakte kosten werden bepaald qp'f 4377.70, zoodat over 1924 te veel is genoten f 3517.40. De R. K. school te Haarlemmerliede heeft over de genoemde jaren aan voorschot ge noten, zulks onder aftrek van de door het schoolbestuur van de 3 jaren geïnde school gelden, een bedrag ad f 2345.19, terwijl de werkelijk gemaakte kosten werden bepaald op f 1991.68 Yi, Zoodat de Over 1924 genoten vergoeding moet worden verminderd met f 353.50.—. Wegens periodieke aftreding als zetter van de heeren J. C. Dijksen en C. Petrie, zijn door B. en W. volgende 'dubbeltallen opge maakt, waarmede de Raad zich vereenigde. Vacature J. C. Dijksen 1. J. C. Dijksen, 2. W. van den Berg,. Vacature C, Petrie 1. C. Petrie, 2. J. van de Peet. Op verzoek van Ged. Staten werd daarna alsnog éénige wijziging aangebracht in de begrooting voor 1925. c Vervolgéns worden aangeboden de Gemeen te-rekening over 1925, alsmede die van de Gemeente-bedrijven en van het Burgerlijk Armbestuur. De gemeente-rekening sluit wat den ge wonen dienst, betreft met een batig -saldo van rond f 53.636.en voor zoover den kapi taaldienst betreft, met een nadeelig saldo van f 3415.—. Het electriciteitsbedrijf geeft een winst van f 742.20, het waterleidingbedrijf f 3848.49 terwijl het grond-en woningbedrijf een verlies heeft van f 5889.93. Tot leden der Commissie voor het nazien der rekeningen worden benoemd de heeren van der Laan, Stokman en de Graaff, terwijl tot leden der Begrootings-commissie 1927 worden benoemd de heeren Vink, Hooger- beets en Stork. De heeren Stork en de Graaff worden ten slotte herbenoemd tot leden van de Bedrijfs- commissie. Bij de rondvraag bepleit de heer de Graaff de opneming in de politie-verorde- ning van een bepaling houdende verbod aan Antomobilisten tot het voorbijrijden van stilstaande trams. De Voorzitter verwacht weinig effect van een dergelijke bepaling, doch zal dit met de politie bespreken. Voorts veStigt de heer de Graaff de aan dacht op een z.i. zwakke plaats in dé spoor lijn te Halfweg, zulks in verband met het plaats gehad hebbende spoorwegongeluk, B. en W. zullen overwegen of het wensche- lijk is de aandacht yan de Ned. Spoorwegen er op te vestigen. Op verzoek van den heer Stokman geeft de Voorz. inlichtingen omtrent het pas ingevoerde alarmsysteem bij de brandweer, zn deelt tevens mede dat het in de bedoeling ligt ook de woning van den heer Biesheuvel en het Gemeentegebouw in het Stadskwar tier aan te sluiten, opdat ook des nachts Half weg vanaf den Houtrakpolder en Haarlem merliede telefonisch te bereiken is. Geïnformeerd werd of aan stalhouder Kroon toestemming is verleend tot het aan brengen van een reclamebord aan zijn per ceel. De Voorz. antwoordt dat Kroon be weert in autobanden te handelen, in welk geval de verordening niet van toepassing is Me erdere leden waren van oordeel dat de verordening zoodanig dient te worden aan gevuld, dat ontduiking zooveel mogelijk wordt voorkomen. Ten slotte werden den Voorzitter eènïge vragen gesteld naar aanleiding van de door hem toegestane vermakelijkheden op de on langs gehouden volksfeesten. De Voorzitter verstrekte de verlangde in lichtingen, doch wees er tevens op dat alleen de Burgemeester de bevoegdheid heeft tot het toestaan of weigeren van volksvermaken en dat de Raad niet gerechtigd is hem daar voor ter verantwoording te roepen. Daarna sluiting. Festival, Zondag 19 Sept. a.s. gaat het Harmoniccorps van Haarlemmerliede naar het festival der Internationale tentoonstel ling van Handel, Nijverheid en Landbouw te Heemstede. In verband rr.et deze tentoonstelling hceit zij hare -welwillende medewerking verleend door het geven van een concert op dien dag. Bezoek aan de sluiswerken. Zater dagmiddag hebben ongeveer dertig leden en eenige genoodigden van den Ned. R.-K. Metaalbewerkersbcnd afd. IJntuiden, een excursie gemaakt naar de nieuwe sluizen. De excursie begon in een zaal,'waar men een overzicht per teekening kreeg van het plan. Zoo kreeg men de afmetingen te zien van de thans bestaande groote sluis 225 X 25 X 10.15 M. en van de in aanbouw zijnde nieu we sluis 400 x 50 X 15 M. Daarna was het klim men en dalen langs trappen en zand-bermen, over rails, planken en balken van begin tot het einde. Doch allen hadden het er gaarne voor over en vonden deze inspanning tien voudig beloond voor de interessante bijzon derheden, die de leider, de heer A. Manders vertelde en liet zien. Reeds de organisatie van een dergelijk reuzenwerk dwingt de hoogste bewondering af. Groote belangstelling was er voor den 78 M. hoogen storttoren, waarheen het droge materi aal als zand, grind en cement per transport band wordt gebracht. Na de menging worden de bakken zoo hoog in den toren geheschen als noodig is om de vloeibare cement langs gooten naar de verschillende deelen in de put te brengen,, waar de storting moet plaats hebben. De capaciteit dezer Centrale beton- makerij bedraagd plm. 60 a 70 kub. M. per uur, waardoor het mogelijk is stukken van 3 a 4000 kub. M. tegelijk en aan één stuk te gieten. De nieuwe sluis krijgt drie schuif deuren, elk heeft de respectabele lengte van 54'meter, bij een breedte van 7% M. en een hoogte van 27 M. Zulk een deur weegt 1 1/4 millioen K.G. en kost f 350.000. Zij worden vervaardigd bij de firma Burgerhout te Rotterdam en worden verdeeld in een aantal luchtkamers, zoodat de deur door haar drijfvermogen niet met het volle gewicht op den vloer der sluis komt te rusten. Zij zullen over zee naar IJmui- den worden vervoerd. Plan en uitvoering is van den Hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat, belast met den sluisbouw te IJmuiden, ingeneur J. A. Ringers. Nadat de voorzitter, den heer A. Manders hartelijk had bedankt voor de keurige wijze van uiteenzetting, togen allen zeer voldaan huiswaarts. DR zal eene groote verbetering zijn voor Jr., Frederik. Hendrik? .met 41 punten; 2. .1. onze plaats. Het Engelsche eskader. Na de vele, elkander telkens tegensprekende berichten, omtrent de aankomst van het Engelsche kruisereskader, dat een bezoek aan Am sterdam zou brengen, verluidde Vrijdag, dat de schepen Zaterdag, bij het aanbreken van den dag, te IJmuiden zouden zijn. En zoo stonden wij, Zaterdagmorgen, terwijl boven het kanaal aan de zijde van Amsterdam de dagvorstin ha.ar taak begon, om half zeven óp het slüisplein. In het westen lag npg een nevelgordijn over de zee gespreid, toen we plotseling in den mond der pieren de romp van een oorlogsschip zagen. Onmid dellijk daarop een vlam en een doffe knal; het eerste saluutschot. Voor velen een wek ker, gelukkig niet zoo somber als we het wel eens gehoord hebben. Statig klonken die schoten, na afloop beantwoord door het fort. Het was de Curacoa, in de vaarmast de vlag van den eskadercommandant, schout bij nacht Kelly. Op de sluizen stond de Engel sche vice-consul, de beer C. Balfoort, en voerde een gesprek met den schout-bij nacht, die daartoe op de brug verscheen, Stuk voor stuk werden de schepen ge schut, zoodat, hoewel het admiraalschip voor 7 uur in de sluis lag, eerst om 10 uur de sluizen weer vrij kwamen. De schepen zijn zwaar bewapend, doch tamelijk kleine kruisers, althans niet van het Dreadnought-type, ja nog kleiner dan onze Java en Sumatra. Geslaagd. De heer S. Boon alhier en de heer J. J. Bleeker te Velseroord zijn geslaagd te 's-Gravenhage voor het Staatsdiploma voor Handel en Administratie. - I Personalia. De heer Th. Clay te Vijfhui zen zal als leerling-stuurman bij de Konink lijke Pakketvaartmaatschappij eerstdaags zijn eerste reis aanvangen op het stoomschip „Bali." Floralia-téntoonstelling. Dit voor jaar werden aan de leerlingen van ver schillende scholen weer planten uitgereikt, vanwege de Floraliavereeniging. Van deze planten wordt nu, a.s. Donderdag een ten toonstelling gehouden, jn het gebouw Flora. Diestal. Zaterdagmorgen is uit een keuken bij de familie B. een bankbiljet van 25 -ontvreemd. Als verdacht hiervan wer den aangehouden een Zigeuner-meisje met haar moeder, die daar even te voren waren gezien. Bij het fouilleeren werd echter niets gevonden, zoodat zij bij gebrek aan bewijs weder op vrije voeten werden gesteld. Gemeenteraad. De Burgemeester heeft een openbare vergadering van den Raad de zer gemeente belegd op Dingdag 14 Septem ber 1926, des namiddags 7'A uur ten Raad- huize ter behandeling van de navolgende agenda; 1. Ingekomen stukken. 2. Behande ling van de salarisregeling van gemeente- personeel. 3. Vaststelling van het kohier der rioolbelasting voor 1926. 4. Voorstel tot verhuur van pl.m. 8 M2 grond voor 1 per jaar. 5. Voedstel tot verhuur van het zomer huisje van perceel Swaluestraat 1 tot 1 October a.s. voor 2.50 per week. 6. Voor stel tot aankoop van 6 noodwoningen over het spoor. Treinverbindirig. De Directie van de Ne- derlandsche Spoorwegen heeft bericht dat de des avonds van Zandvoort térugkeeren- de trein niet-om 11.26 zal vertrekken, zoo als eerst was medegedeeld, maar om 11,39 11.39 n.m.. De directie van de N. Z. H. T. Maatschappij deelt mede, dat bij wijze van proef gedlrende de maanden October, No vember en December 1926 in de avondoren de treinenloop als volgt zal zijn: Amsterdam vertr. 11.20 11.40 12.12.15 Haarlem a. 12.05 1225 12.45 1 Burgerlijke Stand van 3 tot en met 9 September 1926. Geboren; Bertha, d. van G. van Doorn en M. C. van Wageningen. Jan, z. van J. J. Duque en A. van der Sluis. Ondertrouwde W. Mette en M. D. L. D. Croese. Winkels aan den Strandweg. De ver schillende huurders van de .winkels aan den Strandweg, hebben aan den Gemeenteraad verzocht de huur van hun winkel in het ver volg te verlagen van 500 op 300, daar de tijd, dat er in die winkels iets te doen is zeer kort is en de exploitatie een derge lijke huur niet toelaat. Haarlem vertr. Zandvoort a. 12.07 12.28 12.47 1.08 Hnur Gemeentegrond. De beer C. G. Bluigs heeft van de gemeente in gebruik hij zijn perceel aan de Haltestraat ongeveer 8 M2 grond. Den raad wordt voorgesteld, hem dien grond te verhuren voor een huurprijs van 1 per jaar. Oude mannen- en vrouwen-Gasthuis. De Gemeente heeft van den Heer Vosse ge kocht het perceel Swalulsstraat niet de be doeling dat hier in te riqhten voor Oude Mannen- en Vrouwen-Gasthuis. De heer Vcsse wil nu het zoraerhuic-je bij dat per ceel huren tot 1 October a.s. Daar de gemeente dat zomerhuisje ge durende dien tijd niet noodig heelt stellen B. en W, den raau voor, hem dat te ver huren tot dien datum, voor 2.50 per week. R.-K. Zieken-Comité. Dezer dagen vergaderden de leden van het Dames R.-K. Zieken-comité onder leiding van Mevrouw Willems, de presidente. Onder meer werd besloten dezen winter wederom een feestvergadering te organisee- ren en dezer dagen een aanvang te maken met het innen der leden en Donateürsgel- den. Het mag thans meer dan voldoende be kend geacht worden hoe dit comité werkt en hoeveel nooden zij reeds heeft verzacht.. Laat men het maar eens vragen aan de ijve rige Secretaresse, mej. Versteeg Cortie, hoe veel reeds weer dit jaar aan versterkende middelen werd uitgegeven -hoeveel huis houdelijke hulp werd verleend, in één woord hoeveel smart en narigheid werd gelenigd Wanneer men dit alles weet en die het nog niet weet vragen u het een der Dames-comi téleden en wij zijn overtuigd een aanmoedi ging tot lidmaatschap kan achterwege blijven. Noodwoningen. Van de 10 Noodwonin gen over het spoor zijn er reeds 4 afgebro ken en verbrand op de belt. De heer Michel uit Haarlem heeft verzocht de overige zes te mogen koopen. Daar de gemeente anders nog kosten heeft van af breken en de heer Michel 50 per stuk wil betalen, stellen B. en W. aan den raad voor 3ie 6 noodwoningen te verkoopen voor 50 per stuk. Mastcr.bt'öck", W illem lëïl. 33 -pünten; 3. J. defPi:uy.n, Fr;ec'crik Hendrik, 32. punten. 4. A. déTïruyn, Fredcrik Hendrik, 32 punten; 5.. P. Stout,. \Viilem Teil, 32 punten; Dé heer 3. Klaucrs, De Jonge Batavieren', won den personeelen rozênprijs, 3 rozen. Len extra-prijs werd gewonnen door den heer J. v. Poppel, C. C., met 7 drieën. Per.éoneele wedstrijd voor vrije schutters; Morien, Fredcrik Hendrik, 25 punten; 2. A. KWefstra, C. C., 25 punten; 3. P. Wanting Sr., Frederik Hendrik, 24 punten; 4. D. Bos, J. B.,,2.0 punten; 5. G. Bonnen, C. C., 20 pun ten; 6, Wenting Jr., F. H., 18. punten; 7. f i. v. dj/Berg V.Z.O.S., 17 punten; 8. H. Sten- vers;Concordia, 17 punten; 9. A. Schenk, WillemTeil, 17 punten; 10. A. v, d. Drilt, Frederik Henrdik, 15 punten; 11. Troostprijs, J. van Es, Jonge Batavieren, 15 punten, De rozênprijs is gewonnen dpor den heer O. Waasd.ötp, V.Z.Ö.S., in concurrentie met P, Boot,' J. Weber, met 1 roos. Vrijq, baan; 1. J. Hasselt Jt, C. C.; 2. H. Asséndelft, De Jonge Batavieren; 3. H. de Bruyn, Frederik Henrdik; 4. V an Tilburg, C. C.; 5. J. Mastenbroek, Willem Teil! 6, H. An- toniqsjpn, C. C.; 7. W. v, Droffelaar, C. C.; 8. A. Hartens, Dc Romeinen. Né afloop reikten dc voorzitter cn de heet B. Lstéde van Amsterdam met eenige toepas selijke woorden de prijzen uit. Het 35-jarig bestaan. Zondag was, het 35 jaar geleden, dal te Santpoort de handboogschutterij „Vooruit gang zij ons Streven" werd opgericht. Ter ge legenheid van dit jubileum organiseerde deze schutterij een groot concours op haar hanen, die gelegen zijn achter het stations-koffiehuis. Voordat de wedstrijden een aanvang na men, sprak de voorzitter, de heer F. J. Ver happen, een openingswoord. Spr, bracht woorden van dank aan de deelnemende vcr- eenigingen, die ondanks dat zij twee weker- geleden aan het concours van „Claudius Ci- vilis" deelnamen, toch ingescHreven hebber, voor de wedstrijden te Santpoort. Op verzoek van, den voorzitter verhieven de aanwezigen zich van hun zitplaatsen om mevr. Witste en den heer Crenier te herden ken, die de vereeniging hedert het 30 jaar be staan ontvallen zijn. Vervolgens richtte spr. zich lot den heet A. Manders, die voor deze gelegenheid uit Heeze (N.-B.) was overgekomen.De heer Manders was de man, die het initiatief nam de handboogsport in Santpoort in te voeren. De voorz.itler van den Nederlandschen Bond van Handboogschutters voerde hierna het woord. Deze sprak den wensch uit, dat het ledental, hetwelk op het oogenblik gering was, grooter zal worden onder leiding van den voorzitter. Vervolgens bood de heer Van Droffelaar namens den Bond den voorzitter een krans aan. Verder spraken nog de heeren A. de Beet, namens dc Jonge Batavieren, Haarlem; A. Schenk, namens Willem Teil, Delft; Van Til burg, namens Claudius Civilis, Amsterdam, H. Stenvers, namens Concordia, Amsterdam, A. van der Drift, namens Frederik' Hendrik, Delft en L. J. Vial, namens De Romein, Rot terdam. Alle afgevaardigden overhandigden de jubileerende schutterij bloemen of ,ge schenken. Hierna namen de wedstrijden een aanvang. Verschillende vereenigingen buiten de staci namen deel. In den eere-korpswedstrijd was Claudius Civilius de favoriet. Ook was in het personeel-gedeelte van dit nummer een lia van Claudius Civilis de beste. De korpswedstrijd bracht een groote zege voor Frederik Hendrik, dat met 30 punten meer schoot dan no. 2, Wilem Tell. A. Hol man Jr. (Frederik Hendrik) won den len pet- soneelen prijs met een fraaie 41. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar de uitslagen. Eere-wedstrijden (korps). 1. Claudius Civi lis, Amsterdam, met 161 punten; 2. Frederik Hendrik, Delft, 157 punten; 3. Wilem Teil, Delft, 154 punten; 4. Dc Romeinen, Rotter dam, 152 punten; 5. V. Z. O. S., Santpoort, 150 punten; 6. De Jonge Batavieren, Haar lem, 122 punten. (Personeel); 1. H. Maas, Claudius Civilis, 37 punten; 2. J. Mastenbroek, Willem Teil, 36 punten; 3. H. Antonisen, C. C.,'34 punten,- 4. H. v. Asscndelft, De Jonge Batavieren, 53 punten. De kampioen van den cere-wedstrijd perso neel, J. Mastenbroek, ging in concurrentie met den heer H. Heemstra, V. Z. O. S. Na spannenden kamp werd dit gewonnen door den heer Mastenbroek met 16 punten in de eere-schoten en 14 in de concurrentie. De heer Heemstra moest dus met een punt ver schil den gouden medaille aan zijn ouderen schutter J Mastenbroek afstaan. De heer Heemstra ontving als troostprijspaling. Korpswedstrijd: 1. Frederik Hendrik, 174 punten; 2. Willem Teil, 154 punten, 3. De Jonge Batavieren, 147 punten: 4. Claudius Civilius, 142 punten. De Romeinen wonnen den korps-rozenprijs. (Personeel korpswedstrijd): f, A. Hofman BENOEMINGEN. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Alkmaar (D. Do- minicus) den W.E. Pater fr. B. Siemes O.P., die assistent aldaar was; tot assistent te Alkmaar (LI. Jozef) den W.E. Pater fr. J. H. Oonk O.P, en tot kapelaan te Amster dam (H; Doroinicus) den W.E'. Pater fr. J. F. Preiier; O.P., die assistent was te Alkmaar' (H. Jozef). Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft belast met dc zielzorg voor dc Duitschspre- kende Katholieken te Amsterdam den' W.E. Pater fr. L. J. F', dc Bievre O.P. Verslag van de Commissie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer. Beantwoording door den Minister van Financiën. Thans is verschenen het eerste gedeelte van het verslag der Commissie van voorberei ding uit de Tweede Kamer over de bekende beiastingon'twerpen. De commissie besloot, de tot dusver gewis selde stukken ais eerste gedeelte van het door haar aan de Kamer uit te brengen ver slag, te doen uitgaan. Het tweede gedeelte zal zich dan kunnen bepalen tot een verslag van 'i mondeling overleg over een aantal punten, tot welk overleg de commissie de regeéring heeft uitgenoodigd. Itjlusschen acht de commissie het ge- werischt, reeds thans mede te deelen, dat zij ten opzichte van een belangrijk onderdeel reeds door de schriftelijke behandeling met Ale regeering tot overeentsemming is geko men. Zij kwam tot hel besluit, de Kamer aan genomen, dat er wordt overgegaan tot verla ging in de door de regeering voorgestelde mate van inkomsten van het Leeningfonds gunstig te adviseeren, omtrent het door de regeering ontworpen denkbeeld, om de geza menlijke voorstellen, inzake schrapping en vermindering van eenige 'heffingeir ten; batig vart het Leeningsfonds te vervangen door een algsheele schrapping yan. de:- 25,«p.centen 'op dc inkomstenbelasting ten bate van dat fonds geheven. lp verband met vragen, bij het afdeelings- onderzoek gesteld, naar aanleiding van uit latingen door den minister in Juni j.l. tegen over vertegenwoordigers der aardewerk-in dustrie, gedaan, deelt de minister mede, dat hij tenzij verlaging der belasting mogelijk wordt de voorgestelde verschuiving vat. belasting urgent acht, en wel in dit mate, dat hij met de volledige indiening der ontwerpen niet meende te mogen wachten, totdal geble ken zou zijn, of bij de voorbereiding der Be grooting \oor 1927 een oversqhot op den ge- Wonen dienst zou te bereiken zijn. Anderzijds mocht die indiening hem evenmin weerhou den, 't verkrijgen van zoodanig overschot na te streven, en op die wijze 't pad tót verlaging van belasting te effenen. Om tot belastingverlaging te komen. Dit verlaging zal alsdan het meest doeltref fend zijn aan te brengen door, onder hand having van de voorgestelde vermindering van de Successiebelasting en van de Personeele belasting een der beide nieuw ontworpen belastingen voorshands te laten liggen. •Het gevoelen van dc leden, die van oordeel waren, dal de paftieele herziening van ons belastingstelsel niet de juiste weg is, om tol verbetering te geraken, en dat men daartoe den v/eg eener algemeene herziening moet in slaan, kan de min. niet deelen. Aan den aan drang tot herstel van* het ingetrokken vooi- stel inzake de Inkomstenbelasting, kan de Minister evenmin voldoen. Dit voorstel zou de Rijksinkomstenbelasting brengen op he: plan, dat aanmerkelijk afwijkt van dat, waar op dc Gemeentelijke Inkomstenbelastingen staan, en waarop deze zich, bij gemis van in directe heffingen, wel zullen moeten blijven handhaven. Dit zou z.i. een aanmerkelijke stap terug zijn. - De minister kan niet toegeven, dat de voorgestelde aanvulling van de Zegelwet en de Wecldeverteringsbelasting in de practijk veel zwaarder zullen drukken, dan thans de Personeele belasting en de Successiebelas ting. De regeering beschikt niet over vol doende gegevens om een nauwkeurige raming van de opbrengst van de aanvulling der Ze gelwet 1917 en van de Wecldeverteringsbe lasting mogelijk te maj<en. Wat de eerste, de Hotelbelasting betreft, is de opbrengst len slotte geraapiö op tien millioen gulden, aan de hand van de omzet cijfers van enkele belangrijke, -/aken. De administratie der hotelbeiasting zal gi en belangrijke kosten veroorzaken. omcTai ut inning zal geschieden door de bestaande ambtenaren van de Registratie en van het Zegel. Naar aanleiding van den aandrang, door ver scheidene leden geoefend, tot herziening van het aanhangige voorstel tot wijziging van de Successiewet, verwijst de minister naar au later ingediende nota van wijziging, waarin aan verschillende bezwaren is tegemoetge komen. In éntwoord op. opmerkingen bij het aidee- iingsonderzoek gemaakt met betrekking tot de. vraag, wat met 't saldo van het Lentr.g- fonds moet worden gedaan, zegt de minister o.nc, dat terugbetaling van het saldo ineens en hq'itengewone aflossing van dit bedrag op do schuld van het Leeningfonds als men de zaak uitsluitend van de zijde der crisis-' tchul9 beziet ongetwijfeld het beste zou zijn. j: Voor. den gewonen Staatsdienst echter zou dc tefuggaaf ineens van 150 a 200 millioen gulden zoodanige eischen aan de kas stellen, dal hel noodig zou zijn, deze betaling niet meer pit dc vlottende schuld tc financieren, doch jónmiddejlijk tot consolidcering over te gaan. j Ook de regeering acht een zoo snel moge lijk» aflossing der crisisschuld alleszins wen- schelijk en van groot belang voor de verster king van onze.economische positie. Zij is ech ter van rr.eening, dat dé tegenwoordige eco nomische toestand niet toelaat, om de een maal aanvaarde aflossingsverplichtingen van het Leeningfonds tc gaan verzwaren. Schrapping opcenten Inkomsten. belasting. Daar de Inkomstenbelasting uit het ge zichtspunt, waarin de ontwerpen moeten wor den beschouwd, ongeveer het midden houdt tussch,en dq Verdedigingsbelasting II en de opcenten op Personeel en Suikeraccijns, zou de minister geneigd zijn de economie der herziening niet verstoord te achten, b.v. doot een vervanging van de gezamenlijke voorstel fen in zake de crisishcffing en door een a^.ge- bcele schrapping van de opcenten 'op dc in komstenbelasting. Het. financieel resultaai zou z.i. ongeveer hetzelfde zijn. In verband met verder gemaakte opmei- kingen, zegi dc minister, dat wie met belas tingverlaging wil wachten totdat de middelen 'ie uitgaven stevig over het hoofd zijn ge groeid.» gevaar loopt haar voor onbepaalden tijd uit te stellen. Wie niet overtuigd is, dat een duurzame ver-betering van derï economi- schen toestand slechts bij verlichting van druk kan intreden, zal de mogelijkheid, die zich voordoet, moeten aangrijpen. Dit geeft den minister aanleiding om op de behandeling der Weeldeverteringsbelastinj; in het a.s. najaar niet aan te dringen. Aan verschillende bezwaren, ten opzichte van deze belasting gemaakt, za! door een in te dienen nota van wijziging worden tegemoet gekomen. Zop do Wceldcvcrteringsbelasting in haar verbeterden vorm door de Kamei wordt aanvaard, kan zij hopelijk dienen on, verdere verlaging van andere, schadelijker, heffingen mogelijk te maken. De begrooting voor 1927 is, bij een voor zichtige raming der middelen, sluitend ge maakt zonder dat op dit equivalent van de voorgestelde belastingverlaging gerekend be hoefde te worden. Met de verlaging van in komsten en de vermeerdering van uitgaven, welke in het verslag in een staat zijn ge noemd, is daarbij, voor zoover die verlaging en vermeerdering reeds in 1927 moeten intre den, rekening gehouden- Aangenomen is, dat het voor 1927 beoogde deel van de opbrengst der rijwiclbclasting aan liet Wegenfonds ten goede komt; de bij drage aan het Invaliditeitsfonds is met de in 1927 gevorderde 2 millioen gulden verhoogd; de 3 'A millioen buitengewohe marine-uitga ven zijn gehee! naar gewoon overgebracht; hetzelfde is geschied met een milioen buiten- wone Waterstaatsuitgaven, terwijl op eei subsidie van 5/4 milioen gulden aan de Spoorwegen gerekend is. Het denkbeeld, door eenige leden aan de hand gedaan, om telken jare Cö pet. van het accres der middelen voor belastingverlaging te reserveeren, zal in een nieuw licht komen na de binnenkort te verwachten indiening van het ontwerp-Comptabiliteitswet. De minister is niet van meening, dat de Inkomstenbelasting voor de Verdedigings toepasselijkheid van artikel 93 der wet op d belasting II behoort te worden uitgesloten. Deze belasting vertoont thans in alle opzich ten het karakter van een jaarlijksche Inkom stenbelasting, en het ware z.i. weinig logisch, nu men dit karakter beter dan vroeger tot uiting wil brengen, daarop voor een geval een uitzondering te maken. Wijziging Personeele belasting. De vporgestelde wijziging der Personeele belasting, voor zoover deze de verhooging dej huurwaa-rdegrens en dc daaraan onaf scheidelijk verbonden verhooging der aftrek som betreft, houdt,, zegt de minister, in den grond der zaak niet anders in dan een rectifi catie der in 1919 tót stand gekomen herzie ning. Omtrent den inhoud der herziening heeft de minister zich aangesloten bij een tot de Kroon gericht adres van den R. K. Bond vdn groote gezinnen van Augustus 1925, waarin werd verzocht een verdubbeling van de bedragen van artikel 12, zooals die van 1896 tot 1919 hadden gegolden, Jn dit adres werd derhalve gevraagd een ongewijzigd laten der huurwaardegrens in de negende klasse en 't brengen van dc overige klassen in dezelfde verbeterde situatie, waar in. de negende klasse reeds in 1919 gebracht was. Het gevolg voor de provinciën en gemeen ten van dezen maatregel zal zijn, dat zij voortaan geen opcenten meer zullen kunnen hellen beneden de huurwaardegrens, zooats die nieuw door de Rijkswet is aangegeven Een soortgelijk gevolg als zij in 1919 in min dere mate ook reeds ondervonden hebben. Zij zullen desgewenscht het gemis kunnen goedmaken door een verhooging van het te heffen aantal opcenten. Er bestaat geen be zwaar, haar daarbij meer vrijheid te laten dan de Gemeentewet haar tot dusver toestaat. Voor die verruiming van vrijheid bestaat bij aanneming van dit ontwerp ook nog een prin- cipieele reden. Een hoogere huurwaardegrens bcteekent een hoogere aftreksom. En dez» laatste beteekent een sterkere progressie. Nu alzoo in de hoofdsom der Personeele belas ting de progressie in de opcentenregeiing det gemeenten te doen vervallen, en te vervan gen door een facultatieve. De minister -heeft daarom, in overleg met zijn ambtgenoot van Binnenlandschc Zaken en Landbouw, bij nöta van wijziging een nieuw artikel aan het ontwerp toegevoegd, waarin de bevoegdheid der gemeenten lol hei heffen van opcenten in den aangegeven zin wordt verruimd. Een soortgelijke verruiming is aangebracht voor de provincies. Hotelbelasting. In verband met de gemaakte opmerkingen in zake de aanvulling der Zegelwet ontkent dc minister niet, dat het hotel-, restaurant- en cafébedrijf vrij zwaar belast is, maar hij wijst er op, dat een deel van die zware belasting n.l. op het personeel juist bij ditzelide ontwerp bij wijze van compensatie- aanmerkelijk wordt verlaagd, en bovendiei- dat de thans voorgestelde heffing gemakkelijk zal kunnen worden afgewenteld op de bezoe kers, terwijl juist dezen het zijn, die men door deze verteringsbelasting wil treffen. Door deze matige belasting zal het vreemde lingenverkeer, naar de meening van den mi nister, niet ernstig worden geschaad. Over voldoend betrouwbare gegevens om dé opbrengst der voorgestelde belasting an ders dan globaal te ramen, beschikt de re geering niet. De minister acht het niet raadzaam, een vrijstelling te scheppen voor kleine verterin gen, gemaakt in inrichtingen van minder een- voudigen aard. Hij vreest, dat allerlei grooiu verteringen dan in kleinere zouden worden gesplitst. In verband met de gemaakte opmerkingen in zake de Weeldeverteringsbciasting merkt de minister nog op, dat de kosten, die, naar men vreest de invoering der wet voor de ondernemers zal veroorzaken, niet groot kun nen zijn, daar zij in hoofdzaak beperkt blij ven tot die, veroorzaakt door het stellen van zekerheid voor de belasting „en die van het doen inschrijven in een eenvoudig register van alle belastbare leveringen. De verdere boekhouding kan onveranderd blijven. Overi gens' is als compensatie van de lasten, die de wet den binnenlandschen ondernemer kan berokkenen, de, belasting bij invoer 2 pet. hooger gesteld. De neiging van dén groothandel tof fieï ai* schuiven van de verplichting tot het aanhou den van voorraden, lijkt den minister een verschijnsel te zijn van vporbijgaanden aard, dat nauw verband hield met het opzeggen van talrijke bar.kcredieten na het intreden der malaise. Deze belasting moge op den te rugkeer van normale omstandigheden in dit opzicht misschien eenigszins vertragend wet - ken, tegenhouden zal zij dien terugkeer niet. Smokkelarij. Tegen dc smokkelarij zal dienen te worden gewaakt. Erkend moet worden, zegt dé mi nister, dat de in het verslag genoemde arti kelen zich er meer dan sommige andere toe eigenen om ons land frauduleus te worden binnengebracht, doch daarom behoeft nog niet te worden ondersteld, dat die smokkela rij niet kan worden tegengegaan en een om vang zal aannemen, waarvan de industrie schade zal ondervinden. inderdaad is van eene heffing'aan de bron bij gelijk percentage van heffing de opbrengst geringer dan van eene heffing hij aflevering aan de consument. Aangezien de druk der belasting met haar opbrengst afneemt, ligt hierin echter geen bezv/aar tegen de belas ting voor hen, die haar met eenige angstval ligheid bezien. Eveneens is juist, dat er bij gelijken win kelprijs meer belasting van een artikel komt, indien de grossier bij de levering wordt uit geschakeld. Tegen deze incidenteele batt i oor den fiscus bestaat echter, zegt de minis ter, geenerlei bedenking. Tot het weder op algemeen verzoek instel len van prijsgrenzen meent de minister niet te moeten overgaan. Wel heeft hij in dien zin besloten in een paar speciale gevallen (aar dewerk en corsetten), waarvoor daartoe bij zondere aanleiding bestond. De wet te doen omwerken tot eene extra belasting op geïmporteerde weeldeartikelen, gelijk in het verslag aan de hand wordt ge daan, zou, naar te vreezen staat, beduiden het prijsgeven van een aanmerkelijk deel van de opbrengst. Eene uitzondering ten behoeve van «Je Be oefening .van de kleurenfotografie is bij Nota van Wijziging in den post aangebracht. Dêzn tak van fotografie is nog in een beginstadium, alles dient, zegt de minister, vermeden te worden wat de ontwikkeling daarvan zei kunnen belemmeren. Vr. Welke is de kortste weg per fiets varf Uithoorn naar Delft en hoeveel K.M. is dat.' Antw.: Uithoorn, Vrouwenakker, Niéuw- veen, Alphen Hazefswoudé, Benthuizen Zegwaard, Katwijk, Vlieland, Pijnacker, Delt- gauw, Delft. Afstand 50.6 K.M. Vr. Welke is de kortste weg van Vijfhui- zen-naar Wassenaar. Antw.; Vijfhuizen, Bennebroek, Vogelen zang, jioordwijkerhout Noordwijk-Binnen, Katwijk-Binnen, Wassenaar. Afstand 39.7 cn betuigen hiermede, ook namens wederzijdsche families, h1111 Harte- lijken dank, voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. H. H. RIJKENBERG, Bakker te Haarlem. De E. A. Heer Rechter-Commissarif in voornoemd faillissement heeft be paald; lo. dat de indiening van schuldvor deringen moet plaats hebbel voor den 7e October 1926 ten kantore van den ondergeteekenden curator; 2o. dat de verificatievergadering zal worden gehouden op VRIJDAG 29 October 1926, des voormiddags 11' ure, in het Paleis van Justitie aan de Jansstraat no. 81 te Haarlem. De Curator: Mr. T. A. M. A. VAN LOBEN SELS Kruisstraat 63 - Haarlem. H. N. MASTENBROEK, smid, wonende te Sthoten. De E. A. Heer Rechter-Commissaris in voornoemd faillissement heeft be paald: lo. dat de indiening van schuldvor deringen moet plaats hebben voor den 17en OCTOBER 1926, ten kantore van den ondergeteekenden curator; 2o. dat de verificatie-vergadering za! gehouden worden op VRIJDAG, den 12en November 1926, des voor- middags ten 10M ure, in het Paleis van Justitie aan-de Jansstraat te Haarlem. De Curator: Mr. A. BRUCH, Kruisweg 63 - Haarlem. Bij vonnis der Arrondissements rechtbank te Haarlem, d.d. 18 Mei 1926, is in staat van erklaard, J. MÖHRINGER Pzn. tim merman en aannemer, wonende te Haarlem, met benoeming van den E. A. Heer Jhr. mr. R. dc Marees van Swinderen tot Rechter-Commissaris en ondergeteekende tot curator. Mr. J. H. J. SIMONS, Kruisweg 63, Haarlem. De curator in vorengenoemd faillisse ment, brengt ter kennis-aan crediteu ren, dat door den E. A. Heer Rechter- Commissaris is bepaald: lo. dal de indiening van schuldvor deringen moet plaats hebben voor den 7en OCTOBER 1926, ten kantore van den ondergeteekenden curator. 2o. dat de verificatie-vergadering zal gehouden wórden op VRIJDAG, den 29en October 1926, des voörmid- dags te llii uur, in het Paleis van Justitie te Haarlem, aan de Jansstraat SI, aldaar. De curator voornoemd: Mr. J. H. J. SIMONS, Kruisweg 63, Haarlem 3000 beste oude pannen en verderen afbraak. Te zien Vogelenzangschc Duinweg of bij W. KROMHOUT, te Vogelenzang. koopt niet la winkelt waar onzede lijke of N. Malthntiaansche artikelen worden verkocht of voorhanden zijn- Koopt aan stationsboekenkatfen ALLEEN DIE LECTUUR, WELKE GEEN GEVAAR OPLEVERT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2