T. H. B.—R. V. C.: 2—1. R. K. F. R.-K. V. V. „Zwaluwen" R. K. Sportvereeniging „The Yellow Black Boys". ATHLETIEK. De kampioenschappen van het K.N.G.V. te Groningen. ATHLETIEK West DuitschlandHolland. Nurmi wederom geklopt. LAWN-TENNIS. WATERPOLO. Overzicht van het afgeloopen Waterpolo-seizoen. Neptunus toch eerste klasser. HOCKEY. De Alg. Vergadering van den Ned. Hockey Bond. WIELRIJDEN. H. S. C. Excelsior. MOTORSPORT. PAARDENSPORT. Draverijen te Duindigt. CRICKET. C.V.H.A.V.O.S. E.D.W. bleef kranig volhouden. Eerst tien miriuten voor lime, toen Lindner een straf schop benutte, viel de Amsterdamsche ver dediging in een en speelden de Kennemers een gewonnen spel. Een listig schot van Naberman verraste den keeper, terwijl in de allerlaatste minuut Aardenburg voor een fraai vijfde doelpunt zorgde. Het einde bracht alzoo een groote over winning voor de thuisclub, die wel is waar zeer geflatteerd, niettemin een goede in let is voor het nieuwe seizoen. Ie ronde N.V.B.-beker. De Boys speelden in dezen wedstrijd weder een goed spel, vooral in tegenstelling met het lauwe spel van vorige week tegen Haar lem II, toen werd er zeer futloos gespeeld en niemand pakte toen de zaak ernstig aan. Met een invaller voor Kors, doch met een nieuwen achterspeler, welke een goede aanwinst bleek te zijn stellen circa 2.15 beide elf tallen onder de uitstekende leiding van den heer Drilsma zich op. De Boys spelen eerst tegen den zwaren wind in, en R.V.C. is dan ook ver in de meerderheid doch kunnen voor rust maar eenmaal door een fout van v. d. Berg die overigens zijn doel weet goed verdedigde scoren, zoodat met 01 wordt gedraaid. Na rust zet T.K.B. er alles op, en het gelukt Spierdijk beide partijen op gefijken voet te brengen. Nu wordt er eerst hard voor het winnende puntje ge werkt, doch ook R.V.C. zit niet stil doch vindt de achterhoede van T.H.B. in goede conditie. Na een goed aangegeven bal van midhalf, scoort Veltmeijer met een zeer hard schot no. 2. Na nog eenige aanvallen waar bij eens Spierdijk op de doellijn nog over schoot, komt het einde met een zwaar be vochte overwinning. Een gelijk spel was zekér de verhouding geweest. Scheidsrechter Drils ma floot correct. Uitslagen van Zondag: Vriendschappelijk. V. V. Z.Districtselt. D. H. V. B. 1—3 FortitudoR. K. T. V. V. 13 Blauw WitUnion 43 VooruitUtr. R. K. elftal 07 R. K. A. V—P. V. C. 0-2 Om den Amstelbode-beker, ZwaluwenWilskracht 2 4—1 Secretaris: J. C. Kruijver Jr. Tweede Zuidpolderstraat 16, Officieel nienws. Woensdag 15 September a.s, vergadering der elftalcommissie te acht uur in de St. Joseph's Gezellen-Vereeniging. Zaterdag na twee uur den geheelen mid dag trainen op het Sportpark. De opkomst hiervoor moet veel grooter worden. Uitslag Zondag 12 September. E. M. M. (Hilversum)—R. K. V. Z.: 0—2 Zwalnwen slaat het federatieve E. M. M. met 20. Zwaluwen I trok met een flink aantal sup porters naar Hilversum en speelde daar een wedstrijd tegen de federatieclub E. M. M. De Zwaluwen trappen tegen den vrij stevigen wind in, af, doch het eerste begin is voor Hilversum. Met den wind in den rug zijn de E. M. M.-ers met hun aanvallen gevaarlijker en Frans Vosse moet reeds spoedig handelend opireden. Een paar cor ners op de Zwaluwen leveren niets op. Hier na komen de Zwart-Witte even, geducht op zetten en het Zwaluw-binnentrio zendt diverse schoten in, voorloopig zonder succes. Thans gaat het spel vrijwel gelijk op en beurtelings moeten de keeprs werk verrich ten. Beiden blijken goed betrouwbaar. Ver melding verdient het schitterend verwerken van twee keiharde schoten door den R. K. V. Z.-doelman. De Zwaluwenachterhoede draagt er vervolgens zeker toe bij, dat,rust ingaat met blangen stand: 00. Na de thee laat 'het zich aanzien, dat de Zwaluwen met den wind in den rug sterker zullen zijn. Het eerste begin is voor E. M. M., doch vrij spoedig nemen de zwartjes het offensief over. Wouwer en Bosch stellen den E. M. M.-keeper geducht op de proef, doch deze is zeer subliem en uiterst klem- vast. Dan krijgt Wouwer den bal, speelt dezen door naar de linksche wing, waar Henk de Vries komt aanrennen om de zwart jes, onder luid gejuich der supporters, met een schitterend schot de leiding te geven: 0—1. Hierna komt E. M. Al. weer vurig opzetten, doch de achterhoede weet alle gevaar te be zweren en met Vosse en Wees, vormt de achterhoede een niet te passeeren muur. Nog enkele minuten zijn te spelen. E.M.M. doet alle moeite om gelijk te maken. Alles echter stuit af op een Zwaluw-speler, Het Zwaluw-binnentrio brengt den bal mooi op en speelt naar voren. Fictaar loopt toe en met een laag schot, verhoogt hij de score: 20. Als weer wordt afgetrapt fluit de scheidsrechter, die correct leidde, onder enthusiast gejuich, einde. Vermelding verdient, dat beide elftallen met een invaller speelden. Voor de zwartjes is dit succes een belofte voor de toekomst! Secretaris; H ,v. Turnhoui, Emmaplein 38. Uitslagen van gisteren: H. B. C. I—T. Y. B. B, I 4—3 H. B. C. II—T. Y. B. B. II 2—6 T. Y. B. B. IllH. B. C. III 2-2 T. Y, B. B. IVH. B. C. IV 10-1 Het eerste eltal moest met 43 in H B, C. I haar meerdere erkennen. Deze uislag is, ondanks de kleine nederlaag, geen slecht resultaat voor de boys, en aan spanning heeft het niet ontbroken. Jammer was het dal. een regenbui vlak na de rust de con trole over den bal zeer moeilijk maakte, waardoor het spel wel iets van zijn aantrek kelijkheid verloor. Het tweede eltal deed goed werk door de H. B. C. -reserves met 62 te slaan, een overwinning waaraan geen geel-zwart-sup- porter gedacht zal hebben, v. Honscholen, Stokman en Bloem waren hier de uitblin kers, terwijl ook de overigen op een uit stekenden wedstrijd kunnen terugzien. Mooren c.s. zullen in de a.s. competitie, mits spelende ,als gisteren, geen gemakkelijke tegenstanders zijn. Het derde elftal deelde aan den Schoter- weg broederlijk de puntjes met de H. B. C.- ers, terwijl het vierde elftal de jongste Heemstedenaren een 101 nederlaag te slikken ga. Hier was J. v. Zanten geweldig op dreef en deed 7 maal het H. B. C.-net trillen. Geen slecht begin, Barend! Over het algemeen genomen was het dus geen slechten dag voor de geel-zwarten. De wedstrijden werden op keurige wijze door de heeren Tillemans en Platte geleid. Hun taak was echter niet moeilijk daar de wedstrijden in de beste harmonie werden gespeeld en geen wanlkank vernomen werd. De H. B. C.-ers en Geel-Zwarten kunnen met voldoening op dezen dag terugzien! HENK. neesl{undige hulp ter plaatse. Ottder vrij ongunstige weersomstandighe den, regenbuitjes en felle wind, die met na lieten hun invloed uit te oefenen op de pre staties, vonden op den Koolaschbaan in het stadspark Groningen de kampioenschappen van de turners-athleten plaats, georganiseerd door de Athletiekcommissie van het K. N. G. V. De baan was in minder goede conditio dan een maand geleden. Bij de wielerwedstrijden waren de sintel- tjes in de bochten weggereden en het ge heel verhard. De Athletiek-commissie, be staande uit de H.H. \VBoer, J. Dobbinga en A. J. Hendriks, heeft alle eer van haar moeilijk werk. Ging het soms hier of daar niet naar wensch, dan lag de oorzaak bij plaatselijke Juryleden, die de Xthletiek nog soms be schouwden te veel als gemoedelijke genoeg- lijkheidssport. In dit opzicht is er in Gronin gen nog wel iets te verbeteren. Bijna het geheele Bondsbcstuur was onaf gebroken tusschen de Turners en Turnsters en wij zouden ons al heel erg moeten ver- dissen als de nieuwe Bondsvoorzitter Mr. N. Groenewegen niet spoedig in zijn Bond een graag geziehen en gewaardeerden figuur is. Mogê het hem gelukken met be hulp van zijn mede-Bestuurderen spoedig de zoo gewenschte rust in de Turnwereld te brengen. Niet prettig deed het aan, dat uit geheel Amsterdam slechts 1 athleet aanwezig was. Nu stond Concordia, Haarlem, voor den zwaren taak de Gewestelijke Wisselkrans, die Noord-Holland in 1925 te Rijswijk met 41 punten won, vrijwel alleen te verdedigen met de hulp van enkele getrouwen uit de Provincie, n.l. Mej. Buisma, die een spier forceerde, Eveleens uit Aalsmeer en Veen uit den Helder. Niettemin zagen zij kans 33 punten te verzamelen bij de Heeren (d.i. 6 punten achter de winnaars het Noorderge west) en 16 punten bij de Dames. Concordia heeft z'n goeden naam gehand- haofd, Mej. A. Sandberg won de Driekamp uit een zeer groot aantal deelneemsters; D. v. Dalen werd bij de Heeren no. 2. Alles bijeengenomen werd er echter te veel van de menschen gevergd; zij hadden te veel nummer^ voor hun rekening geno men. Ook hierin zal in de toekomst wel verbetering kamen. Het aantal toeschouwers was niet groot ten gevolge van de Groning Dagbladbeker beker voetbalwedstrijden, welke op het Be-Quick-terrein gehouden werden. Een 1000 tal belangstellenden woonden den wedstrijd bij. De Groningers hebben weer ondubbelzin nig dezer dagen hun gastvrijheid getoond. Ook de Turners zullen graag nog eens terug komen. De 100 M. was voor den all-round athleet C. Ras uit Sneek. Voor 1928 mag hij wel speciaal in het oog gehouden worden. De. v. Dalen, Concordia, werd met een slechten start 4, ondanks den Talisman aan den finish. De 400 M. werd in fraaien tijd (gezien de ongunstige weersomstandigheden) gewonnen door A. Veen uit den Helder, in 53 sec. Een aanwinst voor Noord-Holland! De 1500 M. was voor Lijflanders van Am- stels G. V., die een klas beter liep dan zijn concurrenten. De 400X100 M. estafette werd gewonnen door Concordia, in 47 sec. (A. v, d. Zee, Grotenboer, Eysker en D. v. Dalen). Jammer dal Rapiditas, Groningen, zich moest terug trekken. De Zweedsche estafette (400, 300, 100 M had de meeste interesse. Er werd dan ook uitstekend geloopen. 1 Werd Rapiditas in 2 min. 11.6 sec. met Rugge, J. Kuiper, Th. Bus en L. Houtterin. Bij het Discuswerpen waren de prestaties uitnemend. Hermsen uil Arnhem bereikte 35,91 M. vóór F. Kroese Hoogezand met 34.16 M. Bij Polsboog stopte v. d. Zee op 3.10, toen hij no. 1 was. Bij de dames (er waren hier meer nummers dan bij de K. N. A, U, kam pioenschappen) won mej. Groos uit den HaVg onbedreigd; Mej. Mulder uit Groningen werd drie. Bij de estafette slaagde Concordia er in, hoewel achter de kampioenen, Hygiëa Komed, het Groningsctie Brunhilde met mej. Muldej- te kloppen. Op tijd was het zware Programma ver werkt en konden de talrijke prijzen door Mr. Groenewegen worden uitgereikt. Bij 1925 is zoowel in prestaties als orga nisatie vooruitgang te bespeuren. De Athle tiek-commissie kan met het K. N. G. V. met genoegen op dezen dag terugzien. Zweedsche estafette (400, 300, 200, 100 M.) 1. Rapiditas, Groningen (Rugge, J. Kuiper, Th. Bus, L. Houttuin) 2 m. 11 6/10 sec.; 2. Quick I, Huizen b. Leeuwarden 2 min. 13 1/10 sec.; 3. U. D. I. Arnhem 2 min. 13 2/10 sec,; 4. A. G. V. Almelo 2 min. 13 7/10 sec. 100 M. It demi-finale: 1. H. C. C. Rinket, Olympia, Groningen 12 1/10; 2. J, van Maa- nen, Gelre, Arnhem 12 3/10; 3. C. Ras, S G. V., Sneek 12 4/10; 4. P. H. de Bruin Z, Q. V., Zwolle 12 4/10; 5. J. H. Koers, O. S. S.. Almelo 12 6/10; 6. R. van Zoelen, Thalia, Assen 12 8/10. 2e demi-finale: 1. D. A. van Dalen, Con cordia, Haarlem 12 4/10; 2. K. Bosnia, Olympia, Groningen 12 8/10; 3. L. Houttuin, Rapiditas, Groningen 12 8/10; 4. J. H. Wol- Iers, Hercules, Hengelo 13 1/10; 5, J. Bunt, A. G, V,, Almelo 13 2/10; 6. H. v. Santen, Olympia, Den Haag 13 3/10. Finale: 1. C. Ras, S. G. V., Sneek 12 sec. 2. J. van Maanen, Gelrc, Arnhem 12 2/10; 3. H. C. C. Rinket, Olympia, Groningen 12 310; 4. D. A, van Dalen, Concordia, Haarlem 12 4/10; 5. R. Bosnia. Olympia. Groningen; 6. L. Houttuin, Rapiditas, Gro ningen. Speerwerpen dames: 1. Mej. H. M. Sim- melink, Hercules Hebe, Enschedé 25.75 M.; 2. Mei. M. Kolthoff, Hygioa, Den Haag 25.30 M.; 3. Mej. L. Hartman, Vlendam, Veendam 23.90 M,; 4. W. Heida, Advendo, Lange- zwaag 21.25 M. Ie demi-finale 100 M., Dames: 1. Mej. N. Grooss, Hygiea, Den Haag 15 sec.; 2. Mej. E. ter Horst, Hercules, Hengelo 14 2/10; 3. Mei. M. Briegen, Brunhilde. Leiden 14 6/10; 4. D. E, Heseman, Concordia, Haarlem. 2e demi-finale 100 M., Dames: 1. Mej. P. W. Mulder, Brunhilde, Groningen, 14.4; 2. Mej. A, Sandberg, Concordia, Haarlem 15; 3. Mej, F. v. d. Horst, Concordia, Haar lem 15 1/10; 4. Mej. A, Zondervan, Quick, Huizen. Finale 100 M. Dames: 1. Mej. N. Grooss, Ilpgica, Den Haag 13 6/10; 2. Mej. E. ter Horst, Hercules, Hengelo 14 2/10; 3. Mej. P. W. Mulder. Brunhilde, Groningen 14 3/10; 4. Mej. A. Sandberg, Concordia, Haar lem 14 3/10; 5. Mej. Briegcr, Brunhilde, Leiden; 6. T. v. d. Halst, Concordia, Haar lem. Ie demi-finale 400 M- heeren: 1. N. Rugge, Rapiditas, Groningen 56 2/10 2. C-, A van Straten, Olympia, Den Haag 56 8 10; 3. Th. W. Bus, Rapiditas Groningen 58; 4. N, G. v., d. Helm, Sparta, Delft 59. 2e demi-finale 400 M., Heeren: 1. A. Veen Pro Patria. Den Helder 55; 2. K, Bruinsma, Quick, Huigam 55 6/10; 3. J. H. Otten, U. D. I,, Arnhem 55 8'10; 4. J. Bran denburg, Olympia, Zaandam 61 5/10, Finale 400 M„ Heeren: 1. A Veen, Pro Patria, Den Helder 53; 2. K. Bruinsma, Quick, Huigam 55; 3. C. A. van Straten, Olympia, Den Haag 56; 4 ,N. Rugge, Rapi ditas, Groningen 57 4/5. Polshoogspringen: 1. A. v. d. Zee, Con cordia, Haarlem 3.10 M.: -2, G. Dirksen, Leeuwarden, Leeuwarden 3.10 M. (na ver lenging); 3. H, Luurs, Rapiditas, Groningen 3 M.; 4. Th. van Hoogen, Rapiditas, Gro ningen 2.90 M. Verspringen Heeren: 1. A. Schuite, Her cules. Dragten 6.30 M.; 2. D. A. van Dalen, Concordia 6 M.; 3. C. Ras, S. G. V., Sneek 5.95 M.; 4. H. Henrdiks, Sparta, Gieten 5.91 M,; 5. P. H. de Bruin, Z. G. V., Zwolle 5.91 M. 1500 M. hardloopen, Heeren: 1. G. Lijf- lander, A. G. V.. Amsterdam 4.35 3/5; 2. G. W. P. Janssen, U. D. I., Arnhem 4.36 3)5; 3. P. Berkelo, Iria, Groningen 4.37; 4. H. Hendriks, Sparta, Gieten 4.45. Hoogspringen, Dames: 1. Mej. H. Buis- ma, Olympia, Aalsmeer 1.40 M.; Mej. N. Grooss, Hygiea, Den Haag 1.40 M.; 2. Mej. W. Hamerslag, Hygiea, Den Haag 1.35 M.; 3. Mej. P. W. Mulder, Brunhilde, Groningen 1,35 M Discuswerpen, Heeren: 1. Chr. Hermsen, Gelr, Arnhem 35.91 M.; 2. F. Kroese, H. S., Hoogwoud 34 M.; 3. A, v. d. Lee, Concor dia Haarlem 31.40 M.; 4. T. H. Koers, O. S. S, Almelo 30.97 M. Kogelstooten, Dames: 1. Mej. O. Wevers, Hercules-Hebe, Enschedé 8.88 M.; 2 .Mej. G. Schaafsma, Voorwaarts. Groningen 8.64 M.; 3. Mej. J. H. B. Heutink, Hercules Hebe, Enschedé 8.54 M.; 4 .Mej. T. Wagen borg, Brunhilde, Groningen 8.32 M. Discuswerpen, Dames: 1. Mej. E. J. Joosten, Hercules-Hebe Enschedé 18.92 M.; 2. Mej. J. H. B. Heutink-Hebe, En schedé 18.32 M. 3. Mei. M. Kolthoff, Hygiea Den Haag 18.24 M.; 4. Mei. A. Hofstee, Vcorwaarts, Groningen 17.61 M. Kogelstooten, Heeren: 1. A. Kroese, H. S., Hoogezand 11.97 M.; 2. J. H. Koers, O- S. S., Almelo 10.32 M.; 3. L. van Coevor- den, Irria. Groningen 10.02 M.; 4. J. Schoot, Thalia, Assen 9.73 M. Ilink-stap-sprong: 1. A. H. Draber, Gelre, Arnhem 13.51 M.; 2. A. Schuite, Hercules, Dragten 13.33 M.; 3. K. K. Kenning, A. D. I. Dragten 12.82 M.; 4. K. Eveleens, Frisia, Aalsmeer 12.40A'S M. Vèrspringen, Dames: 1 .Mej. W. Hamer slag. Hygiea, Den Haag 4.88/4; 2. Mej. A. Sanberg, Concordia, Haarlem 4,76 M.; 3. Mej. M. Brieyr, Brunhilde, Leiden 4.72 M.; 4. Mej. E. ter Horst, Hengelo 4.52 M. 4 maal 100 M., Dames: 1. Hygua, Den Haag (dames Kolthoff, Miir, Hamerslag en Grooss) 54.8 sec.; 2. Concordia. Haarlem 55.6 sec. 3. Brunhilde, Groningen 55.8 sec.; 4. Vlugheid en Kracht, Groningen 56. 4 maal 100 M. Heeren: 1. Concordia, Haarlem 47 sec.; 2. A. G. V„ Almelo 47 4:10 sec.; 3. Olympia, Den Haag 48 3/10 sec. (Rapiditas teruggetrokken). Speerwerpen, Ileeren: 1. Th. Heeg, Olym pia, Groningen 39.11 M.; 2. T. Kroese, H. S., 38.71 M.; 3. A. v. d. Zee, Concordia, Haarlem 37 M.; 4. N. G. v, d. Helm, Sparta, Delft 36.32 M. Hoogspringen, Heeren: 1. K. Eveleens, Olympia, Aalsmeer 1.65 M.; 2. A. Kroese, U.'S., Hoogezand 1 .65M. (na loting); 3. W. Goedhardt, U. D, I., Arnhem 1.55 M.; 4. L Wolthuis, Olympia, Groningen 1.55 M. (na loting). Beste prestatie Gewesten (wisselkoers). Heeren: 1. Noordergewest, 39 punten (ver- eenigingprijs U. S. 13 p.;; 2. Gewest Noord- Holland 33; 3. Middengewest 32; 4. Gewest Friesland 27; 5. Zuid-Holland 7. Idem Dames: 1. Zuid-Holland 28 p. (Hygiea. Den Haag 26 p.); 2. Middengewest 21; 3. Noordergewest 16; 4. Noord-Ho land 14; 5. Friesland 1. Driekamp, Dames: 1. Mej. A. Sandberg Concordia, Haarlem 41.2; 2. Mei. W. Ha merslag, Hygiea, Den Haag 39.1; 3. L. Hart man, Veendam, Veendam 34.7; 4. Mej. M. Kolfthnff, Hygiea, Den Haag 34.5. Driekamp, Heeren: 1. N. G. v. d. Helm, Sparta, Delft 31.1: 2. D. A: v. Dalen, Con cordia Haarlem 29.5; 3. H. C. C. Rinket, Z. G. V., Zwolle 27.6; 4 ,W. de Bruin, Z. G. V„ Zwolle 25,9. VAN WERELDKAMPIOEN TOT VA RIÉTÉ-ARTIEST. De bekende athleet, Charles Hoff, eerjs wereld-record-houder postokhoogspringen, heeft verleden jaar een tournee door de Nieu we Wereld gemaakt, welk uitstapje voor den eens zoo kranigen kerel allerbelabberste ge volgen geeft gehad. De manager van den Noor kwam zijn verplichtingen niet na, zoo dat Charles zich genoodzaakt zag bijverdien ste te zoeken. In dit feit vond de Amerikaan- sche Athletick-Unie aanleiding onder de profs Hoff te ressorteeren. In Oslo maakte men zich over dit geval nogal kwaad en nam men de kwestie in onderzoek. Want, zegt men daar, als Amerika beroemde sportslui aan het werk wil zien en een manager uit datzelfde land komt zijn financieele verplichtingen niet na, draagt men daarvan zelf de schuld. En gaat't niet aan om dergelijke, krasse maat regelen te treffen. Doch het geval lag daar en Hoff moest aan den kost komen. Hij wierp zich op de journalistiek, doch spoedig bleek dat hij de noodzakelijke eigenschappen miste om met eenige kans op succes als zoodanig werkzaam te zijn. Daarop bood hij een Film- Maatschappij waaraan ook de populaire Paddock, eveneens prof, werkzaam was zijn diensten aan. Waarschijnlijk droomde hij zich al gouden bergen en zag reeds 'n enga gement, zooals Susanne Llenglen verbonden is. Zijn gage bleek echter te weinig om te leven en te veel om te sterven. Na deze bittere dagen, dagen van ontbering en verdriet, werd de ho rizon toch lichter. Een zeer populair Ameri- kaansch variete-gezelschap bood hem een zeer behoorlijk contract en zoo verscheen de groote Hoff op de „Bühne". Behalve dat hij een goed danseur is, waarvan hij heel vroe ger al eens merkwaardige staaltjes had gele verd, werd hij natuurlijk het meest gevierd om zijn springkunst. In elke voorstelling maakte hij drie sprongen en waar er vier tot vijf voorstellingen gegeven werden, maakte hij dus dagelij ksch 15 sprongen, waarbij de hoog te tusschen 3.60 en 3.80 Mr varieerde. In de aatste .veertien dagen heeft hij 184 sprongen en daarvan slechts tweemaal de lat geraakt. Met de uitspraak van de Amerikaansche Athletiek-Unie is Charles 't absoluut niet eens en zegt dat bij zich pas als prof zal laten in schrijven. wanneer hij zelf den tijd daartoe gekomen acht. Want met zijn programma als amateur is hij nog lang niet gereed en voor alsnog is hij niet tevreden voor hij het record van .Jim Thorpes heeft verbeterd. Bovendien Zegt Charles moet men mij met het Ameri kaansche amateurisme van het lijf blijven, want hetgeen ik in zes weken heb gezien en als ik zulks op schrift liet stellen, zou het con tinent van verbazing de handen ineen slaan. Tenslotte noemt hij 't geen schande op deze manier zijn brood te verdienen en is hij van plan niet eerder naar Noorwegen terug te keeren, voordat hij een behoorlijk sommetje heeft overgehouden. SPECTATOR. West-Duitschland wint met 59/450H punt, v, d. Berge wint de 100' M- in 10.9 sec. Onder vrij ongunstige weersomstandighe den heeft gisteren de Keulen de interna tionale athletiekwedstrijd West-Duitsch- landHolland plaats gehad. De toch al gehandicapte Nederlandsche ploeg leed een gevoelig verlies door het uitvallen van Paulen, die inet spierpijn te kampen had. De Duitschers wonnen met gering ver schil De uitslagen luiden: 400 Meter hardloopen: 1. H. A. Broos, N., 50 4/10 sec.; 2 Gertz, D., 3 meter; 3 Schaurig, D.; 4. A. Paulen, N. 800 M, hardloopen: 1 -Wolmer, D., 1 m. 58 2/10 sec.; 2. Giesecke, D„ 1 m. 59 1/10 s.; 3 W. Bolten, N., 2 m. 1 1/10 sec.; 4. Aug. Segers, N., 40 M. 1500 M. hardloopen: 1 Wolmer, D., 4 m. 11 2/10 sec; 2 Bohl, D., 4 m. 19 sec,; 3. F. C. Du Hen, N., 4 m. 10 S/10 sec.; 4 Franssen, N,, 4 m, 21 2/10 sec. 5000 M. hardloopen: L Tombcrg, D., 15 m. 40 sec.; 2 Kuelp, D„ 15 m. 27 2/10 sec.; 3. J. Segers, N., 15 m. 48 sec.; 4 A, Klaasse, N., jopgegeven. j 110 M. hordenloop: 1 J. Britma, N. 16 8/10 l sec.; 2 Wischmann, D., 17 sec.; 3. A. Kaan, N., 17 8/10 sec.; 4 dr. Jaenisch 18 sec. 4 maal 100 M. estafette; 1 Nederland 41 7/10 sec. met de volgende ploeg, H. A, Broos, M. v. d. Berge, F. Lamp en H. de Boer; 2 West-Duitsc'nland, 41 8/10 sec. Hoogspringen: 1. H. Buhrmann, N., 1.75 M.; 2 Eisen, D., 1.70 M.; 3 Thesingh, N., 1.70 M., 4 Quast, D., 1.64 M. Verspringen: 1. Dobcrmann, D., 7 M.; 2 De Boer, N., 6.97 M.; 3 Peters, N., 6.85 M,, 4. Schaurig, D., 6.62 M. Polstok hoogspringen, 1. K. Ruia N., 31.50 M., 2 Baltus, D. 3.40 M., 3. Van Dijk, N., 3 M. Discuswerpen: 1. Junghen, D., 3489 M., 2. J. Selman, N., 34,70 M., 3, Gzebenhout, D., 32.41 M., 4. J. Blankers, N., 27.44 M. Speerwerpen: 1. Schnappertz, D., 52.13 M., 2. J. Schild, N„ 48.17 M„ 3., Quast D„ 47,41 M. 4. H. Tesink, N^. 39.44 M. Totaal West Duitschland sl. Nederland met 59H p. 50 punten. 100 M, hardloopen: 1. M. v. d. Berge, Ned., 109.10 sec.; 2. Dreibholz, Duitschland, 11 2.10 sec., 3. Houben, D., 11 3.10 sec., 4, Fr. Lamp, N., 11 6.10 secè Nurmi, het Finsche loopwonder, boekt in Duitschland maar een matig succes. Naar de corr. van de courant aan zijn blad seint, werd hij gisteren voor de 2de maal geslagen, nl. door den Zweed Wide, in den wedstrijd over 2 Eng. mijlen. Deze afstand werd door Wide in 9 min. 1.4 sec. afgelegd. Nurmi was 3.6 sec. achter. Derde was Kaiz (Finland) in 9 min. 12 sec., vierde Frandsen in 9 min. 43 sec. De Amerikaan Goodwin bezete de vijfde plaa)s. De tijd van Wide was een nieuw wereld record; het oude iecord, dat sinds 1904 ten name van den Engelschman Shrubb stond, was 9 min, 9.6 sec. Ook de tijd van Nurmi was dus nog 1.10 sec. beneden hel oude wereldrecord. Nurmi werd met 12 M. door Wide geklopt. Wide liep voortdurend twee meter achter Nurmi, doch zette onmiddellijk bij het begin van de laatste ronden een onweerstaan bare eindspurt in. Hij passeerde Nurmi ter stond en won in overweldigend tempo. Zijn tijd over 1000 M. was 2 min. 44.8 sec., over 1500 M, 4 min. 14.4 sec., over 3000 M. 8 min, 29.8 sec. Wide zal dit seizoen niet meer uitkomen Het nummer Zweedsche estafette, 400, 300, 200 en 100 M„ bracht een nieuw record voor de S. P.a Berlin met 1 min. 57.4 sec. In het nummer 4 maal 400 VM. estafette vestigde dezelfde club een nieuw record met 3 min. 22.8 sec. f OM DEM DAVIS CUP. Amerika wederom winnaar. Voor de zevende maal achtereenvolgens» zijn de Amerikanen erin geslaagd beslag te leggen op den Davis Cup. Qe Fransche ploeg met Borotra, Lacostc, Brugnon en Cachet heeft evenals verleden jaar in de Challenge Round een 50 neder laag geleden. Op zichzelf zeggen deze cijfers ons maar weinig. Gaat men echter de gede tailleerde cijfers van de verschillende pertijen na, beschouwt men de partijen uit speloog- punt, dan komt men alras tot de conclusie, dat de Amerikanen onbetwistbaar de slerk- sten zijn geweest. Na de resultaten, welke dc Franschen ver- leden jaar bereikt hebben, de beide Vijf sets partijen van Lacostc en Borotra tegen 1 ilden, had men grooter tegenstand kunnen ver wachten, Met twee sets in vijf partijen van zeventien sets hebben de Franschen zich te vreden moeten stellen. Borota vond Tilden in topvorm, zag zich keer op keer gepasseerd in zijn pogingen om de nelpositie te forceeren en stond steeds weer machteloos tegenover de cannon ball services van den kampioen, Lacoste werd in zijn eigen spel geslagen door Johnston, die zijn drives van de baseline nog zuiverder en nog sneler speelde. Na de eerste twee sets kreeg Johnston een inzin king door lichamelijke vermoeidheid, gevolg van een zware ziekte in het begin van het seizoen. Wijselijk liet hij de set loopen om te pro- liteeren van de tien minuten rust na de dei. de set. In de vierde set kwamen zijn drives met groote snelheid en ongekende regelmaat los en Lacoste werd ondanks zijn enorm zwoegen met 60 geslagen. Het dubbelspel gaf de Amerikanen reeds de overwinning. Na rijp overleg besloot dc Fransche aanvoerder Gillou Cachet en Brug non, winnaars in Wimbledon, te laten spelen. Helaas heeft Cachet's spel niet aan de groo te verwachtingen, na zijn successen te Parijs en Wimbledon, voldaan. In zijn neiging tol het spelen van de meest fantastische slagen, waarmee hij Richards tweemaal sloeg, liet hi) zich verleiden tot een groot aantal missers, Richards en Wiiiams bepaalden zich tactisch tot een regelmaat tegenspel, waarin natuurlijk het snelle tempo een groote factor speelde. Wederom zegevierde de „controlled spied van de Amerikanen. Tweemaal, in de eerste en tweede set, stonden de Franschen met 4 2 voor; maai beide malen was het teleurstellende spel van Cachet ondanks zijn partner Brugnon, die doorloopend een schitterende partij speelde, oorzaak van het verlies van* de set. In de derde set speelden de Amerikanen ovei weï- digend, kwamen op 51, maar Brugnon -wist van 15—40 af zijn service game te maken. In de volgende game kregen de Franschen nog maals een kans op 40lo, maar tot driemaal toe miste Cachat, zoodat de Amerikanen een 64, 64, 62 overwinning behaalden. De beide reskecrende enkelspelen hadden een spannender verloop. Nu het resultaat niet meer in invloed was op den tolaaluitstag speelde Borotra beter dan ooit. In drie long sets (86, 8—6, 97) behaalde Johnston een zwaarbevochten overwinning. Lacoste weerde zich tegen Tilden buitenge woon goed, won de eerste set met 64, vet- loor de volgende sets met klein verschil, (4—6, 6—8, 6—8.) Afdoende hebben de Amerikanen getoono, dat hun grootste spelers nog niet voorbij hun hoogtepunt zijn. Door zorgvuldiger training dan in het vorige heizoen, heeft Tilden in topvorm kunnen spelen en dat .Johnston niet tegenstaande zijn ziekte en het verstoken blijven van tennis gedurende den winter eveneens zijn sterkste spel heeft kunnen spelen, pleit voor zijn vitale capaciteiten. Van de Fransche spelers zal Cachet onge twijfeld de invloeden van het Amerikaansche klimaat als een nadeelige factor voor zijn spel gevoeld hebben. De Fransche aanvoerder had Borotra aan gewezen als Brugnon's partner, maar ver moeidheid van het enkelspel van den vorigen dag, dwong den Bask met het oog op het nog te spel enenkelspel tegen Johnston, tot rus;. De Amerikaansche singlekampioenschap- pen beginnen 13 September en duren tot ei-, met 19 September. Zullen de Fransche spe lers gelegenheid krijgen tot revanche, of zul len de Amerikanen hun Davis Cup overwin ningen opnieuw bevestigen? Nu weer de voorbereidingen worden ge troffen voor het a.s. winterseizoen is het wel aardig een overzicht te geven van de ver richtingen der zeventallen van de Haarlem- sche vereenigingen, die aan de competitie van den Nederiandscben Zwembond hebben deelgenomen. Over het algemeen zijn de verrichtingen der diverse zeventallen goed te noemen, de eene iets beter dan de andere, doch allen wisten zich te handhaven. Laten we begin nen met de dames-afdeeling, waarin de zeventallen van Zignea en H. P. C. uitkwa men, nader te bezien. De H. P. C.-dames hebben een uitstekend seizoen achter den rug en eindigde met een gelijk aantal punten als O. D. Z. op de twee de plaats. Slechts twee wedstrijden werden verloren n.l. tegen O. D. Z. en S. V. LI. De wedstrijden tegen Zignea werden beide door H. P. C., na een spannenden strijd, waarin beide partijen elkaar weinig toega ven, gewonnen. Zignea eindigde in deze ai- deeling als derde, een uitstekende prestatie voor dit jeugdige zevental. Indien het vol gend jaar met evenveel ambitie wordt ge oefend, heeft dit zevental een uitstekende toekomst. De eindstand in deze afdeeling is als volgt: O. D. Z. 8' 6 2 39—15 12 H. P. C. 8 6 0 2 25—15 12 Zigna x8 3 1 4 12—21 7 S. V. H. 8 2 2 4 13—24 6 S. Z. C. 8 0 1 7 11—25 1 In de tweede klasse heeren speelde in af deeling A. de Heemstecdsche Poloclub en in afdeeling B.: H. V. G. B. Vooral de H. P. C.'ers hebben zich dit jaar in hun afdeeling terdege geweerd en hebben het S, V. H. dan ook lastig genoeg gemaakt om het kam pioenschap te behalen. Indien de eerste wed strijd tegen S. V. H. niet zoo vroeg in het seizoen was gespeeld, dan betwijfelen we ten sterkste of S. V. H. de overwinning had behaald. De beide andere zeventallen in deze afdeeling telden niet mee in deze com petitie en werden beurtelings door H. P. C. en S. V. H. in den pan gehakt. De eindstand van deze afdeeling is als volgt: S. V. H. H. P. C. H. Z.-en P. C. R. Z. C. 6 5 1 0 22—5 11 6 4 1 1 20—6 9 6 2 0 4 7—15 4 6 0 0 6 3—26 0 In afdeeling B. debuteerde H. V. G. B. en haar debuut is waarlijk niet slecht geweest. Spanning om het kampioenschap is er in deze adeeling echter niet geweest, daar Nepiunus alles verpletterde in haar zege tocht. Om de tweede en derde plaats is echter terdege gestreden. LI. V. G. B. won en verloor een wedstrijd van Amersfoort. Daar Nepiunus echter uit protest in een wedstrijd tegen Neptunus niet opkwam, neemt A. Z. en P. C. de tweede plaats. Tri ton was in deze afdeeling verreweg de zwak ste, het verlies van Leenkcn en v. d. Leg en de onderlinge ruzietjes zijn de oorzaak geworden van hun degradatie. Niet in aan merking genomen de 50 wedstrijden van Triton wegens het spelen zonder startkaar ten is de eindstand in deze afdeeling als volgt: Neptunus A. Z.'en P. C. H. V. G. B. Triton 6 5 0 1 34—8 10 6 4 0 2 28—16 8 6 3 0 3 24—26 6 6 0 0 6 8—44 6 In de derde klasse afdeeling C. kwam dit jaar voor het eerst uil het junior-zevental van De Delft. Dit jeugdige zevental kon echter tegen de zwaardere tegenstanders geen succes behalen. Indien echter het ze vental flink oefent, zal het volgend jaar allicht een beter resultaat behaald worden. De cindstard in deze afdeeling was als volgt: NNereus De Zijl De Delft 4 4 0 0 22—0 6 4 2 0 2 11—12 4 4 0 0 4 0—21 0 In de reserve derde klasse speelde het tweede zevental van H. V. G. B. en wist zich derde te plaatsen van de vijf vereeni gingen.- Indien de H. V. G .B.-rcserves vol lediger waren uitgekomen, ze zouden een hartig woordje hebben meegesproken in den strijd om het kampioenschap. Nu werd de eindspurt te laat ingezet en mede door de verloren verklaarden wedstrijd tegen A. Z. 3 moesten zc zich met de derde plaats tevre den stellen. De eindstand in deze is als volgt: A. Z. 3 8 8 0 0 39—4 16 Neptunus 3 8 4 1 3 12—16 9 H. V. G. B. 2 8 3 2 3 16—14 8 Ncreus 3 8 3 1 4 18—12 7 Dolijn 3 8 0 0 8 2—40 0 In de eerste halve competitie voor een plaats in de eerste klasse waande Neptunus zich al „binnen", daarzij zich als nummer één wist te plaatsen. De vreugde in 't Nep- tunus-kamp werö echter verstoord, doordat 't protest S. V. H.L. Z, C, toegewezen werd aan Hilügersberg, waardoor Neptunus, S, V. H. en L. Z. C. in puntenaantal gelijkjnvamen. Het resultaat van deze halve competitie was, dat het aloude A. Z. degradeerde naai de tweede klas en dat daor Neptunus, L. Z. C. en S. V. H. wederom een haive competitie gespeeld moest worden. Na zeer spannenden strijd wist L. Z. C. zich in de eerste klasse te handhaven door haar beide wedstrijden te winnen, S. V. H. en Neptunus deelde de punten en was een beslissingswedstrijd tussdhen Neptunus en S, V. LI. noodzakelijk. Zaterdag j.l, werd deze match, die tevens de laatste was van dit sei- zoe, te Utrecht gespeeld. In een zeer span nenden strijd wist Neptunus met 1D van S. V. H. te winnen en promoveerde hi#idoor naar de eerste klasse. De in het vorig Sportblad vermelde agenda der Alg. Vergadering van de Ned. Hockey en Banddybond op Zaterdag a. s. 18 September, des nam. half vier in Llotel Krasnapolsky te Amsterdam, heeft nog eenige uitbreiding ge kregen, waarbij speciaal de Haarlemsche clubs ten zersle betrokken zijn. Van de Nooid-Hollandsche Hockeybond is een verzoek binnengekomen, om toe te mo gen treden tot de Ncd. Hockey en Bandy- bond. Dit punt staat in verband met het be stuursvoorstel om het Lluishoudelijk regle ment een kleine, doch niettemin belangrijke uitbreiding te geven, n.l, dat bij den Bond aangesloten vereenigingen niet mogen deelne men aan wedstrijden, georganiseerd door niet hij den Bond aangesloten vereenigingen. In het onderhavige geval zouden dan de lagere elftallen van Bloemeiidaal en M. H. C. niet meer in den Noord-Holl. Hockeybond kunnen uitkomen, tenzij dezen Bond door den Ned. Hockeybond wordt erkend. Verder is van van het bestuur der M. II. C. een voorstel ingekomen om de le klasse af deeling der competitie onder internationale regels te splitsen in een A- en B-afdeeiing. indien aan dezfe competitie meer 'dan 7 elftal len deel zullen nemen, gezien het voordeel van een niet al te groot wedstrijdprogrammu Zondag hield bovengenoemde vereer.i- ging een wedstrijd over 1 K.M. onm het kampioenschap. De volgende deelnemers kwamen aan de startW. Sleutel, C. dc Nijs, G. H. Stouten (winner het vorige jaar), C. Weijers, C. Veen, P. Eggink, G. Makke- lie, W. v. Dok, F. de Nijs, J. Kipshagen, B. Piët, H. de Wit, K. Piët, J. Wesbroek, W. Scheffer, H. de Hart en J. Herwig. Het ver loop was als volgt le serie 1. G. H. Stouten, 2. G. Makke- lie, 3. H. de Haas, 4. B. Piët,; 2e serie 1. H. de Wit, 2. W. v# Dok, 3. W. Scheffer. 4. C. de Nijs. Het verschil in deze serie was onderling heel weinig. 3e Serie 1. J. Westbroek, 2 Kipshagen. 3. Sleutel, 4e C. Weijers 4e serie 1. P. Eg gink, 2. GF. de Nijs 3. C. v. Veen, 4. K. Piët (pech). Herkansing voor de 2e en 3e aankomende in de serie's le serie le W. v. Dok, 2 Makkeüe, 3 Scheffer, (banddikte). 4 de Haas. 2e serie le C. v.Veen, 2 Sleutel3. F. de Nijs, 4 Kips hagen (pech.)l. Demitinale 1 Makkelie, 2 v. Dok, 3 de Wit, 4 Stouten. Daar Stouten die zijn titel verdedigen moest in deze rit ketting pech had werd zeer sportief de le Demifinale overgereden deze werd nu. le Stouten, 2e Makkelie, 3e v. Dok, 4e de Wit. 2e Demifinale le Westbroek, 2 Eggink, 3c Sleutel, 4e Veen. - In de Finale starten dus Stouten, Eggi Westbroek en Makkelie. Dadelijk van de start spurt Eggink weg, voor dat de overigen het ernst hier van be merkte had Eggink reeds een vijftal lengte voorsprong genomen, hoe Stouten zich ook inspanden, kon hij niet voorkomen dat Eg gink zeer mooi met nog een halven fiets lengte won, alzoo 1 P. Eggink, 2 G. H. Stou ten, 3 J. Westbroek, 4 G. Makkelie. MOTORRENNEN TE SAPPEMEER. Aan de motorrennen te Sappemeer werd 0.a. deelgenomen door de Haarlemsche ren ners v. Kooten en Würing. Tengevolge van de regen kan het program ma niet geheel worden afgewerkt De uitslagen luidden A. Seniores-amateur, motoren tot 350 cM (5 baanronden) 1. B.H. Rubungh, Mussel- kanaal-Omega, en G. van Pelt, Spijkenisse, H. D. 2. J.J. v. Kooten, Haarlem (H. D.), en L van Riessen, Den Haag (F.N.) 3. M. v.d. Berg, Den Haag (H. D.), en A. Dreef, Leiden (A. J. S.) B. Seniores, 500 cM3., (6 baanronden) gereden in 4 series met den volgenden uit slag 1. J.J. van Kooten en J. Achttien, Den Haag (A. J. S.) 2. M. v.d. Berg 3. J. v. Riessen en A. Dreef4. J.H.P. Jansen, Am sterdam (Matcihless) en A. Würing, Haarlem (B.S.A.). C. Seniores, 75C cM3 (6 baanronden) Eerste serie 1. M. v.d. Berg (H. D.) 2. N Lens, Den Haag (IT. D.) Tweede serie 1. J.T. v. Kooten. Abeln kreeg motorpech, ter wijl G. v. Pelt een tuimeling maakte, zonder zich noemenswaard te bezeeren. De uitslagen van de gisteren te Duindigt gehouden Draverijen luiden: Loretta-prijs, handicap 4e klasse: 1, Puny Wilkes St. Fancier v. Stal Duindal, A, Com- mijs, 1660 M. in 2 min, 43 4 5 sec.; 2. Poli- tesse v, N. Olieman, G, Ensing, 1630 M. 2 min. 45 2/5 sec. Niet geplaatst Postduilje G, 1675; Peggy Stal Lancier, 1700; Lady O, 1660; Queen H, 1620; Olii P, 1600; Numas M, 1700; Nigmon, 1600; Our Bonni, 1675, Première, 1600; Peilsnel, 1600. Toekomstprijs voor 2-jarigen over 1000 M. 1. Rolls Royd v. J. Kruithof, J. Kruithof Jr., in 1 min, 45 2/5 sec.; 2. Reva D F. Da" vidson, P. J. de Boer, in 1 min. 48 3/5 sec.; 3. Romence v. D- de Vlieger, J. dc Vlieger, in 1 min. 54 2/5 sec.; 4. Reine de Duindsi v. Stal Duindal, A. Commijs, in 1 min. 58 3/5 sec. Niet geplaatst Reseda. Flying Fox-prijs, ren vlakke baan over 1000 M.: 1. Caiman v. A. C, de Beer, Mc Cord, 64 Kg.- 2, Wassenneus v. W. Jochems, Suquesin, 58H Kg. Niet geplaatst: Restcr Jili, 64'A3; Clairefontain, 66/45 Tijd 1 min. 2 1/5 sec.2 lengten. Lugano-prijs, handicap le klasse:-heal le heal: 1. Unione 1600 M. in 2 min. 21 1/5 sec.; 2. Emma Harvester, 1600 M. in 2 min. 21 3/5 sec.; 3. Minnetonka 1620 M. in 2 min. 21 4/5 sec.: Const."te Great, 1610; Ladp G 1620; Sally Harvester, 1630; Rose!, 1650- Geranta, 1600; Nobilissimus 1600; Karabin, 1630; Rumillv 1640; Odell Axworthy B, 1620; Silladar, 1665. Gedistanceerd: Mareese 1600 en poststar 1620. 2e heat: 1. Odell Axworthy B in 2 min. 25 3/5 sec.. Verder: Rosel, Const. The Great, Rumilly en de overigen met Union laatste. 3e heat: 1. Odell Axworthy B. v. L. En sing, eig. in 2 min 25 sec.: 2. Nobilissimus v. M J. Oppelanr, C. F. Ockhorst, in 2 min. 27 4/5 sec. Niet geplaatst; Emma Harvester, Rosel en, de rest, waarvan verscheidene in een kluwen binnen kwamen. Laurctia-prijs, ren vlakke baan, 2400 M.: I. Cassard v. M. J. v, d. Velde, G, Riem, 644 Kg.; 2. Flagnac v. W. Jochems, Snquessin, 60 Kg. Niet geplaatst: Kingston 1111, 64'4—-4+2 Kg.; Tarqu, 605 Kg.; Fré- hel, .58Gg. Verschillende deelnemers werden door le draverij-commissie beboet, omdat zij niet tij- dig aan den start verschenen. Gewonnen door C. V. H. met 61 runs op de 1e innings, Zaterdagmiddag speelde C. V. LI. een vriendschappclijken wedstrijd tegen A.V.O.S, In beide ploegen zagen we eenige vreemde gezichten. C.V.LI. dat eerste bat scoort 103 Hiervan scoorde Traanberg een uiterst lang zame 19 (IJl uur). Keyser eeb vroolijke 26, die o.a. 2 zessen bevatte, terwitl Blanken- steyn 12 runs, waaronder zeer mooie slagen, scoorde alvorens hij schitterend door A. Veem op mid off gevangen werd. Extra's 10. Er werden maar liefst 7 bowlers aangezet. Hiervan bad Van Woerkom met 313 het meeste succes waf wel verdiend was. Ver der A. Biemond 113. D. Braukman 216, Klerk 227, G. van Langelaar 04; C. Klerk 0—-10; Pennings 17. A. V. O. S. dat dan ingaat scoort slechts 42, waarbij van Woerkom met een langzame 12 not out blijft en Twisterlang een goed gespeelde 19 laat zien. De rest collopceerd op het vrij zuivere bowlen van Blankeslcyn. De innings bevatte maar liefst 5 nullen* Oldenburg deed weer een paar goede van gen, Voor C. V. H, bowlde H. A. Traanberg 1-9, A. J. Roodt 1-10, O. Keyser 1-10; en. Blankensteyn 4-7.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6