s Radio-Omroep. De Geheimzinnige weldoener. u Spanje definitief uit den Volkenbond getreden. Opnieuw is een uanslag gepleegd op Mussolini. De duce ongedeerd. Onder de Radio-berichten: De typhus-epidemie te Hannover en.omge ving breidt zich onrustbarend uit. In China is een volledige veldslag in voilen gang. Japan opnieuw door ernstige overstroomingen ge teisterd. GEM. BUITENL. BERICHTEN. HET FEESTMAAL DER NATIONALE PERS TE GENèVE. BINNENLANDSCH NIEUWS. De overweg bij Gaanderen. De gezantschapspost te Washington. De Matrozen-opleiding. Sluiting en opening der Staten- Generaal. Utrechts steun aan de Werk- loozen. Nederland en het Internationaal Wegencongres te Milaan. De Loco-burgemeester Hulp-officier van Justitie. De staking by Heemaf. VERKEER EN POSTERIJEN. De opgeheven spoorlijn AlkmaarBroek op Langendijk LUCHTVERKEER. Een luchtlijn Rotterdam— Duisburg. FINANCIËN. De kassiersfirma J. Dolk. UIT ONZE OOST. Hevige aardschokken in Midden- en Oost-Java. Weer een bivak overvallen. FEUILLETON, Het geschil in de Britsche Mijnindustrie. De staking in de kolenmijnen, die twintig weken geleden is begonnen, heeft nu al zes weken langer geduurd dan de staking van 1921 en het eind is nog niet heelemaal in zicht. De vereniging van mijneigenaars in Zuid- Wales heeft beslist geweigerd toe te stem men in nationale onderhandelingen, zooals de regeering wenscht. Ook Zuid-Yorkshire verzet zich beslist tegen een nationale rege ling, maar men meent te weten dat de eigenaars in Nottinghamshire en Derbyshire, hoewel zij de neiging hebben zich te verzet ten tegen een nationale regeling, besloten hebben hun gedelegeerden in het centrale «omité vrijheid van handelen te geven. Het congres van het En- gelsche Vakverbond. Het Congres van het Engelsche Vakver bond te Bournemouth is Zaterdag geëindigd.' In zijn slotzitting nam het een onverwachte resolutie aan, ingediend door de Mijnwer kersfederatie, zich uitsprekende tegen inter nationale interventie in China, omdat de „po litiek der imperialistische regeeringen is ge baseerd op het verlangen de regeering der Sovjets te verpletteren, terwijl het motief van dergelijke agressieve maatregelen wordt beïnvloed door de hulp, door de Russische arbeiders verleend aan de Britsche „mijn werkers". Het Congres herkoos ten slotte den algemeenen raad. De opneming van Duitsch- land in den Volkenbond. De eerste commissie kwam bijeen tot het onderzoeken van het voorstel, ingediend door de commissie, belast met de bestudee ring van de hervorming van den Raad inzake de verkiezing van de non-permanente leden van den Raad. De gedelegeerden vah Zweden, Noorwe gen, Griekenland, Denemarken, Nederland, en China maakten bepaalde reserves, die in staat zouden stellen, het rapport op som mige punten een nieuwe redactie te geven. De gedelegeerden hielden met groote kracht vast aan het denkbeeld, dat de aanspraak op een niet-permanenten zetel moet wor den toegkend niet op het moment van de ver kiezing, maar op het oogenblik van de eindiging van een mandaat. De Fransche delegatie kwam niet tusschenbeide, doch behoudt zich voor om wanneer het tijdstip daar is, de candidatuur van Polen voor een herkiesbaren zetel krachtig te steunen. Het uittreden van Spanje uit den Volkenbond. De Spaansche consul te Genève is op het secretariaat van den Volkenbond verschenen ter overhandiging van een in den loop van ten nacht van zijn regeering ontvangen nota, waarbij Spanje zijn lidmaatschap opzegt. In het formeel bericht deelt Spanje mede, J»t het zich in overeenstemming van het Pact na afloop van een termijn van twee jaar, te rekenen van het tijdstip van ontvangst van de nota door den secretaris-generaal, uit den Volkenbond zal terugtrekken. Volgens be paalde inlichtingen geeft Spanje in hoffelijke termen te verstaan, dat het verschil in be handeling van Duitschland en Spanje zijn besluit om uit den Volkenbond te treden motiveerde. De stap van Italië. De Romeinsche correspondent van de „Morning Post" bevestigt het bericht, dat Mussolini den Italiaanschen ambassadeur te Madrid heeft opgedragen Primo de Ri vera af te brengen van zijn voornemen Spanje uit den Volkenbond te doen treden. De Italiaansche regeering, aldus de corres pondent, keurt het zich definitief terugtrek ken van Spanje uit den Volkenbond af, daar zij overtuigd is dat het belang, dat de beide groote Latijnsche landen bij de Middelland- sche Zee hebben, het best kan worden be vorderd door een aanvaarding door Spanje, althans voorloopig, van den voorgestelden semi-permanenten Raadszetel. De ambas sadeur heeft opdracht de krachtigste diplo matieke vertoogen tot Madrid te richten teneinde een gunstig antwoord op de nota van Sir Erie Drummond en de aanvaarding van de beslissing der reorganisatiecommissie te verkrijgen. Bezoeken aan Stresemann te Genève. Minister Stresemann ontving Zaterdag bezoek van Vandervelde, Briand, Ramek en de Danziger delegatie. Kindersterfte en zuigelin genvoeding. In de tweede commissie sprak de Neder- iandsche gedelegeerde Fran?ois zijn vol doening uit over de vlotte behandeling van het Nederlandsch voorstel tijdens de vo: ige Vergadering om ter bestudeering van de kindersterfte in verband met de zuigelingen voeding dc medewerking van deskundigen uit verschillende landen in te roepen. De Raad heeft thans het voorstel der gezond heidscommissie goedgekeurd om zes zulke deskundigen bij het studiewerk uit te noodi- gen. Dezen zullen met de studiesubcom missie 27 dezer te Genève samenkomen. Ne derland zal zijn vertegenwoordigd door dr. Gorter. Herstel eener kerkelijke traditie. Volgens de Italiaansche bladen zullen ter gelegenheid van het bezoek van den Koning op 12 October aan de zittingen van de pause lijke basiliek van St. Franciscus de geeste lijke autoriteiten een sedert^ 1870 onder broken traditie in eere herstellen en de cere monieën gereserveerd voor bezoeken van de vorsten hernieuwen. Petroleum-Brand. In het petroleumgebied van den zuide lijken uitlooper van de Karpathe is volgens den „Tag." een petroleumbron gesprongen, waardoor de geheele streek werd oversrroomd. Op tot dusver onverklaarbare wijze geraakte de petroleumstroom in brand. Het vuur ver spreidde zich met groote snelheid. De be woners van het dorp Mislea vluchtten in on beschrijfelijke paniek. Na het blusschen van den brand bood de streek een treurig beeld van verwoesting. Alle boomen en vruchtboomen waren ver brand. Er zijn echter geen menschenlevens te betreuren. Een Italiaansche straf expeditie. Volgens een telegram uit Tunis zou een bende plunderaars in het gebied van Fellog begin Augustus een Italiaansch detachement, dat was uitgezonden om haar voor een razzia te straffen, hebben genoopt zich terug te trekken. De Italianen zouden een honderdtal docden en gewonden hebben. Een aanslag op Mussolini. Zaterdagochtend is op het Porta Piaplein een bom geworpen naar den auto van Mus solini. Vier voorbijgangers werden door bom scherven gekwetst. Mussolini bleef onge deerd de dader is in hechtenis genomen. Toen Zaterdagochtend, even na tienen, de auto van Mussolini uit de Villa Torlonia kwam en over het Porta Pia-plein reed om zich naar het Chigi-paleis te begeven, wierp een jonge man, Ermete Giovannini geheete en steenhouwer van beroep, een bom naar den auto. De bom trof 't zijraampje, viel ver volgens op den grond en ontplofte, terwijl de auto zijn weg vervolgde. De scherven, welke door de zeer krachtige ontploffing werden veroorzaakt, verwondden vier voor bijgangers licht. Zij werden naar het hospi taal overgebracht. Giovannini, die in 1908 in Casanuövo di Carfagnana is geboren, werd onmiddellijk door de agenten van den escorteerenden auto in hechtenis genomen. Hij verklaarde 's och tends door de bergen uit het buitenland te zijn aangekomen en geen paspoort te be zitten. Mussolini, die volkomen ongedeerd is, hervatte onverwijld 'zijn gewone bezigheden in het Chigi-paleis. Een manifest van het Directorium aan de fascisten zegt, dat Mussolini ongedeerd is en gebiedt, dat er geen repressaiües mogen plaats hebben. De indruk bij volk en Vaticaan. Op het bericht van den aanslag op Musso lini maakte zich een groote opwinding mees ter van alle klassen der bevolking. Tallcoze voorname personen begaven zich naar het paleis Chigi om Mussolini geluk te wenscben, die het paleis verliet om terug te keeren naar Villa Fortonia, waarbij hij door een geest driftige menigte werd toegejuicht. Df plaats vervangende secretaris van staat, mgr. Pizzar- do, deed van het gebeurde mededeeling aan den Paus, die God dankte dat Hij de af grijselijke misdaad verijdeld had, en Musso lini zijn persoonlijke gelukwenschen deed toekomen. Een toespraak van Mussolini. Het persagentschap Stefani meldt, dat Mussolini van het balcon van het paleis Chigi voor een groote menigte, wier geest drift aan het waanzinnige grensde, een toe spraak heeft gehouden, waarin hij den lof zong van het fascisme en er op aandrong de orde te bewaren. De burgeroorlog in China. Het persbur. te Kanton meldt, dat de Britsche consul-generaal in zijn antwoord óp het jongste protest der Kantonneezen tegen de ontscheping van mariniers, verklaart, dat bij het protest aan den Britschen gezant te Peking zal doorzenden. De actie tegen de buiten landers. Volgens bericht van den Pekingschen correspondent van de- „Times" hecrscht er onder de buitenlanders, vooral onder de Engelschen in Szetsjoean groote beducht heid als gevolg van de intense beweging, die bezig is zich tegen de Britten te ontwikke len, en acht men het mogelijk dat men er toe zal moeten overgaan, hen te evacuee- ren, waartoe reeds twee Amerikaansche ka- nonn eerbooten in gereedheid worden ge houden. Ofschoon bekend is dat Peking machte loos staat, dient de Britsche legatie toch een formeel protest in, tegen het optreden van generaal Jangsen te Wanhsien. De Kantonneesche Katner van Koophan del heeft een circualire in het land rond gezonden, waarin zij poogt de publieke meening op te zetten en den boycot tegen Groot-Britannië te verscherpen „in ver band met de dreigende houding van de Brit sche kannonneerbooten te Kanton", zooals het luidt. Tot nog toe hebben de Chineezen in Noord-China niet aan de actie tegen de Britten deelgenomen zij hopen integen deel dat de Britten het den Kantonneezen lastig zullen maken en aldus de expeditie naa|j het Noorden in gevaar zullen brengen. DE KONING VAN GRIEKENLAND. De ex-koning van Griekenland is uit Lon den te Parijs aangekomen. De "datum van zijn vertrek naar Roemenië is nog niet vast gesteld. MELLON VERTROKKEN. Naar een telegram uit Londen meldt, is de Amerikaansche minister van financiën Mellon met zijn zoon weer naar New York vertrokken. ZIJN VIJF SECONDEN DAT WAARD Tot voor korten tijd kon men in de Ber- lijnsche trams een verstoken bordje vinden, waarop onder verwijzing naar die en die straf- paragrafen een verbod stond om gedurende het rijden van den wagen te springen. De safety-first-beweging, welke thans in Duitschland zich meer en meer laat gelden, heeft daaraan een einde gemaakt. In plaats van het bordje, waarvan vrijwel niemand notitie nam, hangt er nu in de trams een voor allen zichtbare plaats, waarop zeer plastisch is uitgebeeld hoe een reiziger, die niet kon wachten op het stoppen van den wagen, ge vallen is en in den modder ligt te spartelen. Daaronder staat in vette letters de vraag Zijn de vijf seconden dat waard DE BERLIJNSCHE POLITIE EN HET PUBLIEK. De Berlijnsche hoofdcommissaris van po litie heeft een circulaire aan het personeel opnieuw gewezen op de noodzakelijkheid om correctheid en beleefdheid te betrachten in den omgang met het'publiek. Zoo verklaart de hoofdcommissaris o.a., dat de taak van de politie slechts dan succes kan hebben, wanneer het gelukt het publiek ervan te overtuigen, dat de politie niet van uit de hoogte bevelend optreedt, maar zich met raad en daad bereidwillig ter beschikking van het publiek stelt. Wordt toegang of iets anders geweigerd, dan behoort de weigering vergezeld te gaan van een beleefde uiting van leedwezen. Zelfs onnoodige en dwaze aanbiedingen en voorstellen van de zijde van het publiek behooren met een vriendelijk woord van dank behandeld te worden. Op klachten enz. moet steeds binnen drie dagen geantwoord worden, zoo mogelijk te gelijk met een zakelijke behandeling van het onder werp. D. NATIONALEN EN CENTRUM. Reeds eenigen tijd knipoogden de D.-natio- .nalen tegen het centrum, in verband met hun plannen om in de naaste toekomst weer een plaats in het regeerings kasteel te ver overen. Waartoe zij geen kans krijgen, als het centrum er niet voor te vinden is. Op den partijdag te Keulen heeft graaf Wcstarp de flirtation voortgezet. Maar voor- loopig blijft het een eenzijdige flirtation het centrum wil er niets van weten en doet het tegendeel van avances. De „Germania", het hoofdorgaan van de katholieke partij, heeft den hofmaker een lijst je van wenschen voorgelegd, waarvan de vervulling, zooals de „Vorwarts" opmerkt, neer zou komen op een afstand doen van alles wat de D. nationale partij tot groote partij heeft gemaakt. Een onverbloemd blauwtje dus. De „Germania" dan stelt o.a. als eisch, dat de D. nationalen, willen zij hun doel bereiken, den weg gaan over de erkenning van de soci aal-democratie als een partij, waarmede niet- soc. partijen principieel kunnen samenwer ken, aangezien zij zich stelt op den grondslag van den huidigen staat. Het centrumblad vermoedt wel, dat dit den D. nationalen onmogelijk zal zijn, daar een consequentie ervan zou zijn de volkomen erkenning van de grondslagen van den nieuwen staat. Verder zou het beteekenen, dat de D. nationalen afzagen van hun agitatiemiddelen en me thoden, waaraan zij hun macht danken. Een algeheele verschuiving derhalve van de grondslagen, waarop de D. nationale partij berust. Dit is veel, geeft de „Germania" zelf toe maar onze binnenlandsche politiek kan niet gezond worden, zoolang de D. natio nalen deze consequentie niet trekken. Blijft het centrum bij deze besliste hou ding, dan zal graaf Westarp nog heel lang moeten wachten op deelneming aan de xijks- regeering. EEN RONDWANDELENDE LEEUW. In Genthin is Donderdagavond een leeuw van het circus Hagenbeek losgebroken. Het dier liep de stad door en sprong door een winkelraam, waarbij het zich duchtig ver wondde aan het brekende glas. Toen het den winkel verlaten had, verborg het zich in een portaal, waar personeel van het circus het gevangen nam. DE KATHOLIEKEN EN DE ROYALIS TISCHE BEWEGING. Een belangwekkende briefwisseling is in het begin dezer maand gevoerd tusschen Kardinaal Andrieu, aartsbisschop van Bor deaux en een aantal leiders der „Action Frangaise, een briefwisseling, welke tot een commentaar van den Paus heeft geleid. Een groep „jongeren" uit de Ligtie de 1'Action Frangaise had den Kardinaal ge vraagd of de aanvaarding van de door de „Action Francaise" gepropageerde leerstel lingen en het volgen van het door haar ver strekte onderwijs vereenigbaar was met de vervulling der godsdienstige plichten. De Kardinaal heeft hierop uitvoerig in de „Se- maine réligieuse" geantwoord en verklaard dat indien de „Action Francaise" zich bij de zuivere politieke propaganda zou bepalen, hiertegen geen bezwaar zou bestaan. Het staat eiken Katholiek vrij om de politieke richting aan te hangen, die hem lief is, mits zij niet in strijd met de beginselen der Kerk is. Zoo zouden de Katholieken dus ook het onderwijs kunnen volgen in de door de Ligue d'Action Francaise gegeven cursus sen, indien dit een uitsluitend politieke strekking had, Doch de leiders bepalen zich niet alleen tot de politiek en tot de staats inrichting. Zij bespreken met hun leerlingen tal van problemen welke binnen het domein der geestelijkheid vallen, en tot welker on derrichting de Kerk alleen machtiging kan geven. De Kardinaal treedt daarop in. zuiver theologische beschouwingen en richt ernsti ge verwijten tot de „Action Francaise," welke naar zijn oordeel het ware katholi cisme verloochent en handelt in strijd met de hoogste wetten der Kerk. Naar aanleiding" van dit schrijven van Kardinaal Andrieu heeft de Paus een door de „Osservatore Romano" gepubliceerden brief aan den Kardinaal gericht, waarin hij hem hulde brengt voor zijn kloeke taal. Ook hij acht het gevaar van de leerstellingen der „Action Francaise" zeer groot en zegt dat de Kardinaal zg terecht heeft veroor deeld. DE WAPENSTILSTANDSWAGON. Er bestaan plannen om den historischen spoorwegwagen, waarin maarschalk Foch en Erzberger in November 1918 in het bosch van Compiègne de wapenstilstands voorwaarden onderteekenden, van de bin nenplaats der Invalides te verwijderen. Toen de Compagnie des Wagons-Lits den restauratiewagen aan dgn Staat schonk, vertrouwde Millerand, destijds president der republiek, hem aan de zorgen van generaal Malleterre, directeur van het Legermuzeum toe, die hem op de binnenplaats der Inva lides deed plaatsen. Men herinnert zich, dat dit met eenige moeite gepaard ging en de poort van de Cour des Invalides zelfs iets moest worden uitgebroken om den wa gen door te laten. De poort werd aanstond gerestaureerd, zoodat hij voor goed op de binnenplaats scheen opgeborgen. Intusschen is de wagen aan weer en wind blootgesteld. Reeds één maal is hij opge knapt en bijgeschilderd, maar thans is hij wederom in verval geraakt. En generaal Mariaux, die generaal Malleterre is opge volgd, wil hem graag kwijt. Het beste zou zijn hem weer naar Rethondes, in het bosch van Compiègne, terug te brengen, en hem op de historische plek neer te zetten, maar het transoort zou veel geld kosten, de wagen zou wegrotten in de open lucht en bovendien is het spoor, waarop hij eertijds werd gerangeerd sedert lang verdwenen. Thans heeft een gefortuneerd Amerikaan, die onbekend wenscht te blijven, aan den heer Fournier-Sarlovèze, maire van Com piègne, aangeboden de kosten van het trans port van den wagen, zijn onderhoud, de inrichting van een woning voor een wachter, enz. te willen betalen. De maire heeft een begrooting opgemaakt en wacht nu op het antwoord van den Amerikaan. In een rede aan het banket van de Vol kenbondsjournalisten heeft Stresemann o.a. verklaard, dat hij bijzonder getroffen was door Briand's woorden, dat de beide volken, die gedurende eeuwen tegenover elkaar op het slagveld hadden gestaan, thans op ander terrein kunnen toonen wat zij waard zijn. Dat zijn woorden om te onthouden. Stresemann sprak ten slotte de hoop uit, dat thar.s een nieuw tijdperk begint, terwijl hij zich aansloot bij Briand's toast op de toekomstige goede betrekkingen tusschen de volken en op de ontwikkeling van den Volkenbond. Waarna hij met Briand onder applaus der aanwezigen klonk. Het Tweede Kamerlid, de heer Van Rap- pard, heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gericht: Is het den minister bekend/ dat de onbe waakte overweg te Gaanderen, waar nog niet zoo lang geleden twee jonge menschen uit Dinxperlo den dood vonden en waar nog onlangs een kind een been werd afgereden. Zaterdag 28 Augustus j.l. wederom twee slachtoffers beeft geëischt? Zoo ja, acht de minister het dan niet on verantwoordelijk, dat deze overweg nog lan ger onbewaakt blijft en is hij bereid er bij de directie van de Ned. Spoorwegen op aan te dringen, dat aan dezen onhoudbaren toestand ten spoedigste een einde komt? Naar dc Tel. verneemt, komt onze gezant te Rome, Mr. J. H. van Royen, ernstig in aanmerking voor de benoeming tot gezant te W ashington. Op 1 October van Gorinchem naar Vlissingen. In verband met de overplaatsing van de opleiding der matrozen van Gorinchem naar Vlissingen, kan thans worden gemeld, dat de overplaatsing zal geschieden op 1 October a.s. De „Noord-Brabant" komt dan naar Vlis singen, terwiji het wachtschip van Vlissingen naar Nieuwe diep wordt overgebracht. De tegenwoordige zitting der Staten-Gene. raai zal Zaterdag 18 dezer, des namiddags 3 uur, door den minister van Binnenlandsche Zaken worden gesloten. Naar wij vernemen zal de stoet, waar mede de Koningin zich Dinsdag 21 dezer naar de Grafelijke zalen zal begeven ter plech tige opening van het nieuwe zittingsjaar der Staten-Generaal, ook dit jaar weder zijn samengesteld op de sobere wijze, als ge bruikelijk na de mobilisatie. Een bedrag van 1.200.000 uitgetrokken. Naar gemeld wordt, hééft de gemeente Utrecht voor het volgende jaar een bedrag van 1.200.000 uitgetrokken voor den werkloozensteun. De opbrengst van de belastingen in 1927 wordt op 4'A millioen gulden, geraamd, dus ongeveer een kwart gedeelte van die in komsten wordt aan steun uitgekeerd. Het aantal werkloozen bedraagt ruim vier duizend. r Men schrijft aan het Corr. Bur.: Maandag j.l. werd te Milaan het 5de Internationale Wegencongres geopend. De belangstelling was ditmaal buitengewoon grcot; het totaal aantal deelnemers bedraagt ongeveer 1754, behoorende tot 52 verschiliènde nationalitei ten uit alle werelddeelen. Nederland is ver tegenwoordigd door afgevaardigden van Rijk provincies, gemeenten, verschillende veree- nigingen als de A. N. W. B., de K. N. A. C. en de vereeniging het „Nederlandsche We gencongres." In het hoofdbureau en in de sectiebureaux werden verschillende gedelegeerden geko zen, w.o. voor Nederland: in het hoofd bureau: als vice-president Ir. W. G. C. Ge- linck, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat; in de bureaux der eerste en tweede sectie werden als vice-presiden- ten gekozen de heeren: Ir. G. J. van derf Broek, hoofdingenieur van den Rijkswater staat en II. W. O. de Bruyn, secretaris van de ver. „Het Nederlandsche Wegencongres"; als secretarissen de heeren: Ir. J. A. Royer, ingenieur van den Prov. Waterstaat in Z.- Holland en Ir. N. Krijn, ingenieur van den Prov. Waterstaat in N.-Holland. Op de vraag van een burgemeester of, bij afwezigheid enz. van den burgemeester, de loco-burgemeester (wethouder) ook hulpofficier van justitie is. heeft de minis ter van justitie bevestigend geantwoord. Men meldt uit Hengelo d.d. 10 September. In de heden gehouden vergadering van dc stakingsleiders bij „Heemal" is besloten de posten aan de fabriek te versterken. De posters zullen allen, die de fabriek in- en uitgaan aanhouden. In verband met de werk zaamheden, die aan de fabriek worden vet- richt, zullen scherpe maatregelen worden genomen. a Blijkens de bij de betrokken gemeente besturen ingekomen exploitatie-rekening voor dé inmiddels opgeheven lokaalspoor wegen AlkmaarBroek op Langendijk, voor personenvervoer, leverde deze dienst een nadcelig saldo op van 6214.88, be neden de door de gemeenten Alkmaar, Broek op Langendijk en Zuid-Scharwoude gega randeerde 10.000. Zooals men zich zal hcrineren, eischterf de Nederlandsche Spoorwegen bij voortzetting een garantie-opbrengst van 20.000. DINSDAG 14 SEPTEMBER. Hilversum 1050 M. 12 uur Pen litieber. 57 uur Vooravondcon- cert door het H. D. O.-orkest 7 uur Polftieber. 7.15—7.45 uur Lezing door den heer v. d .Horst, over: Radio in Indië. 7.45 en 10 uur Politieber* 8.1010.30 uur R.-K. Radio-avond. Het H. R. O.-kwartet. Mia Tibbe, piano, Louise Wijngaarden, alt, Henri Tibbe, viool. Jan Wagenmaker, cello. Frl. Gizi Toth de Kisker, Hongaarsche sopraan, la. Oh, del mio dolce ardor. Gluck. b, Canzonette, Rosa. Sopraan. 2. Kwartet in G-moll voor piano, alt, viool en colle. Mozart. K. R. kwartet. 3a. Ich liebe dich, Grieg, b. Genesung, Robert, c. lm Herbst, Robert, Sopraan. 4. Rede door Zeer Eerw. Pater Hyacinth Hermans, re dacteur van De Maasbode, over: De radio in het moderne leven. 5a. Bonjour Suson, Delibes. b. Chanson de Florian, Godard. Sopraan. 6. Kwartet op. 15 voor piano, viool, alt en cello. Faure. K. R. O. kwartet. Daventry 1600 M. 10.501.20 uur Concert door het Stanley Holt octet en solisten Jpiano, sopraan, tenorf 1.20 2.20 uur Orgelconcert van de St. Law. rence jewry 3.20 uur Het radio- kwartet en B. Blakstad, contra alt 4.20 uur Lezing: The south sea islands 4.35 uur Muziek v. h. Marble arch pavilion 5.35 uur Kinderuurtje 6.20 uur Dansmuziek 7.20 uur Dansmuziek 7.20 uur Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Fransche lezing: „De temps qu 'il fait" 7.45 uur Walsen en impromptus van Chopin. E. Isaac, piano 8 uur Lezing: Old St. Pancras church 8.20 uur Voor oorlogs herinneringen, Orkest en J. Borke, humorist, Grace Daniel, zang. Lily Irene, zang 9.50 uur Weerber, nieuws. Serie-verhaal: The ultimate Is land (deel 4) 10.20 uur G. Gyther, liedjes a. d. piano. Mabel Constanduros, Cockney, schetsen 10.5012.20 uur Dansmuziek, Parijs „Radio-Paris" 1750 M. 12.50 uur Concert Lucien Paris, piano, viool, cello 5.05 uur Solistëncon- cert 8.5010.35 uur Concert. Or* kest en vocale solisten. Königswusterhausen 1300 M. 8.50 uur Over Fontane en zijn werken 9.20 uur Vroolijke avond. Duetten op de luit. S. Balla, bariton. E. Diosy, sopraan 10.5012.50 uur Dansmuziek. Brussel 468 M. en Antwerpen 265 M* 5.206,20 uur Orkestconcert. Mme, Bmilanger, zang 10.20 uur Nieuw», her. i Munster 410 M. 1.352.50 uur Opera, ouvertures door orkest 4.05—1 4.35 uur Kinderuurtje 4-354,54 uur, 4.506,20, 6.207.20, 7.208 uur Lezing: Psychologie f. das tagüche Le, ben -r 8.5010.40 uur Volks-avondt Orkest en K. Müller, tenor. Met ingang van den zomerdienst !s 'door de K. L. M. het eindpunt van verschillende buitenlandsche luchtlijnen verlegd van Waal haven naar Schiphol, Op het vliegveld Waalhaven is het hierdoor natuurlijk veel stiller geworden. i Naar de Tel. verneemt, !s men Tan ge* meentewege te Rotterdam daarna begonnen, pogingen aan te wenden, nieuwe luchtver* bindingen voor Rotterdam (Waalhaven) te krijgen. Deze pogingen zijn niet zonder! succes gebleven, want Maandagmorgen komt de burgemeester van Duisburg met eenige' vertegenwoordigers van Duitsche luchtvaart* maatschappijen per watervliegtuig naatl Waalhaven, om hier met burgemeester, Wytema en vertegenwoordigers van het Departement van Waterstaat, Kamer van' Koophandel en K. L. M. besprekingen t« voeren over de instelling van een luchtlijn van RotterdamDuisburg, die onderhouden zal worden met watervliegtuigen. De betaling gestaakt. Donderdag is door den Officier van Just!* tie te Breda een onderzoek ingesteld ten kan tore van de kassiersfirma J. Dolk te Zeven* bergen, meldt het „D. v, N.-B." Dit in verband met het staken der betalin gen door genoemde firma en het verdwijnen van den firmant de heer J. Dolk. Verschillende vertegenwoordigers van Hy, potheekkantoren kwamen ter plaatse inlich tingen inwinnen. De firma werd in 1868 opgericht en haé twee firmanten, de heeren J. Dolk en G) Timmers. Vele huizen te Djokjakarta gescheurd. - Vrijdagmiddag werden hevige aardschok* ken waargenomen in Midden- en Oost-Java. Toen de aardschokken te Djokjakarta ge voeld werden, ontvluchtten de bewoners hun huizen, waarvan er vele scheurden, o.a. do apotheek van de firma Rathkamp en da sociëteit. Verschillende dooden en gewonden. Het bendehoofd van kampong Panton Bill in Atjeh, is, naar Aneta meldt, neergelegd. Dertig verzetslieden vielen het bivak te Blang Pidië aan. Vier werden neergelegd. Onzerzijds werden twee Javaansche fuse* liers zwaar gewond. Solange nam het kaartje en las: HENRI GALIBERT. Zij ging naar de woonkamer terug, terwijl de jonge man een buiging maakte en zich verwijderde. Hij ging heen, besteeg de sterke helling en bereikte zoo den grooten weg. Toch woonde hij dicht bij de iaoriek in een huis, waar hij een bescheiden kamer had. Maar hij had lucht, beweging en ruimte noodig. Hij moest het enge hok, waar hij siiep, vluchten, om zijn hoofd, dat in vuur- en vlam stond, in de koele avondlucht te verfrisschen. Hij moest zijn gedachten en gevoelens, de diepe ont roering van zijn hart door lichaamsbeweging tot rust zien te brengen. Wat had hij dan? Waarvan dan die ont- roeriug? Waarom moest hij tot kalmte ko men? Hij trachtte een oplossing te vinden. Hij zocht naar een verklaring van den toestand, waarin hij nu was; nu was hij duidelijk be- droeid en dan maakte zich eene ontuitspre- kelijke vreugde van hem meester. Zijne droefheid kon hij begrijpen. Zij was natuurlijk, in zijn edelmoedig hart opgeko men, door medelijden ingegeven. Kon hij onverschillig blijven bij het onge luk van zijn patroon? Kon hij van dat pijn lijk tooneel. waar dc dappere man zich over wonnen moest verklaren, iets anders mee nemen, dan een oprecht medelijden met hem en dc zijnen? Moest hij niet vooral dat zachte en schoone jonge meisje beklagen, dat hij van verre bewonderde sedert bij hier was en wier treurig gelaat en groote oogen, die nog schitterden door de vergaten tranen, hij nu van zoo dicht bij gezien had. En toch was er hoop, waanzinnige hoop in het hart, die hem zeide: Verheug je. Zij is niet zoover van je verwijderd, nu zij arm is. Met deze krankzinnige gedachte vervolg de hij zijn weg. De hellingen waren sorhber. De toppen der bergen gingen in den nevel verloren. Een enkel licht in de huizen van het dorp maakte gaten in de duisternis. Het smalle stuk heuvel dat men uit het dal kon zien, was in wolken gehuld; deze gingen snel voorbij en lieten 'n enkel straaltje van het maanlicht door, dat de duisternis nog somberder maakte. Ik ken hem niet, zeide Pages, toen So- lange hem het kaartje van den vreemdeling, die op zoo'n ongelegen uur kwam, overhan digde. Ik heb veel trek om hem niet te ont vangen. Ik zou dat niet doen, zeide mevrouw Pagès; jc kunt nooit weten wat die vreemde ling je te zeggen heeft. Plotseling ging haar een licht op. Als hij eens van de firma Mellier kwam Och kom! Hij is waarschijnlijk een rei ziger, die met den laatsten trein gekomen is cn morgen met den eersten moet vertrek ken. Hij weet nog niets van mijn toestand en komt mij offerten doen. Dat is niets anders dan eene veronder stelling, zeide tante Octavle op hare beurt, zonder van haar werk op te zien. Ja zeker, eene veronderstelling, maar toch dc meest waarschijnlijke.LWanneer zult ge toch eens ophouden met niet te verwe zenlijken hersenschimmen. Hij had deze harde woorden gesproken, omdat hij het optimisme van tante Octavie onredelijk vond en het hem van het begin der crisis die zoo tragisch eindigde, erg had geprikkeld. Toch stond hij op, verliet de kamer, ging doo- de vestibule, stak de binnenplaats over en begaf zich naar zijn bureau. Daar wandelde een flink, groot man. Niet tegenstaande het reeds tamelijk donker was, raadde hij dat hij iemand voor hadj die met smaak gekleed was, Wat wenscht u, mijnheer? Gaarne zou ik met mijnheer Pages een onderhoud hebben over een belangrijke zaak. Dat ben ik zelf. De onbekende ontdekte zich eerbiedig. Pagès had opgemerkt dat hij een vreemd accent had. Nieuwsgierig nam hij een sleutel uit zijn zak en opende dc deur van zijn bureau. Hij draaide den schakelaar om en het licht bescheen een schoon gelaat, met ener gieke trekken, vooruitstekende kin cn een vollen rossigen baard. Ik woon te Clermont-Ferrand. Reeds geruimen tijd wenschte ik cenig geld te plaatsen en wendde mij daarom' tot de bank Montluc en Corbin, wier hoofdkantoor te Clermont gevestigd is en die te Alais een bijkantoor heeft, Die heeren hebben u aan bevolen als een ernstig man, die fondsen noodig heeft om uwe zaak uit te breiden. Wilt u vijftig duizend francs van mij nemen? Pagès voelde dat het bloed hem naar het hoofd steeg. Maar hij was te zeer man van zaken en meester van zich zelf om niet kalm te blijven. Hij vroeg op heel gewonen toon: Op welke voorwaarden, mijnheer? r Aan zes procent, antwoordde de vreemdeling. En in hoeveel tijd terug te betalen? Vroeg de industrieel. Na tien jaren, tenzij u de voorkeur geeft om het vroeger terug te geven. Ziehier Pverigens een kwitantie, die ik reeds klaar gemaakt heb cn die u slechts behoeft te onderteekenen om dc som te ontvangen. Waar kan ik dat kapitaal krijgen? Ik heb het geld bij mij. Terwijl hij deze woorden sprak, knoopte hij zijn overjas los; hij haalde een porte feuille uit zijn zak, nam er een gezegeld stuk uit en reikte het Pagès aan. Terwijl deze laatste het met de grootste aandacht las cn de zoo voordeelige voor waarden van dezen vreemden geldschieter overwoog, ging de vreemde voort in zijn zakken te zoeken. Weldra lagen op tafel vijl bundeltjes, waarvan elk tien biljetten van duizend francs bevatte. Tel even na en teeken, zeide mijnheer Galibert kortaf, toen Pagès met lezen ge daan had. Dat was zijn redding. Met deze vijftig duizend francs kon hij opnieuw aan het werk gaan, de noodzakelijke verbeteringen in zijn fabriek aanbrengen en voordeelige inkoopen doen. Maar hij was een uiterst rechtschapen man. Ik mag uw aanbod niet aannemen, mijnheer zonder u op de hoogte van mijn toestand te brengen, zeide hij. Die is mij bekend, onderbrak de vreemde onverschillig. Weet u dat ik mijne arbeiders heb moeten wegsturen, en dat juist vandaag nog, Ja, ik weet het. Ik weet ook dat u het geleende geld u in staat stelt uwe arbei ders terug te nemen, dat u kunt voortgaan met werker, en geld verdienen. De firma Montluc en Corbin hebben u dus op de hoogte gebracht? Ik ben op de hoogte. En hij liet er op bijna gebiedenden toon, die geen tegen spraak duldde op volgen: Tel en teeken. Pagès telde de biljetten, teekende het ontvangstbewijs en reikte het den vreemde ling over. Deze stak het gezegelde papier In zijn portefeuille. Neem mij niet kwalijk, maar waar moet ik den interest deponeeren? vroeg de fabri kant. De vreemde scheen een oogenblik tqi weifelen, Bij Montlue en Corbin, zeide hij na een oogenblik. j Op rekening van.... De fabrikant bekeek het visitekaartje, dat hij bij het binnenkomen op tafel gelegd had. Op rekening van den beer Henri Galibert? I Jawel, mijnheer. Maar ik heb niet uw juist adres, merkte Pages op. Clermont-Ferrand ii een groote stad. U kunt er wel naamgenooten hebben. Weer weifelde'Galibert. Dan gal bij eert adres op, dat Pagés op .de visitekaart schreef; Jaudeplein, 20bis. Een oogenblik later waren de twee heeren op de binnenplaats. Hoe is u gekomen? vroeg de fabrikant. Met den trein. Maar hét is reeds laat en er gaat geen trein meer. Mag ik u verzoeken bij mij tl blijven, 1 iWordt vervolgdj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7