De Zevende Algemeen© Vergadering van den Volkenbond te Genève. NIEUWE HAARL. COURANT Darde IBIad Maandag 13 September 1926 UIT DE PERS. De psyche van ons volk. SPORT EN WEDSTRIJDEN. HANDBOOGSCHUTTERIJ. „Vooruitgang zij ons streven" te Santpoort. VISSCHEN. Jubileum wedstrijd bij „De Morgenstond". Provinciale Schietwedstrijd van Burgerwachten in Noord-Holland. CRICKET. ii. (eigen correspondentie). De zitting is begonnen. Benesj heeft zijn openingsrede uitgesproken, en Minister i Ninsjisj is tot Voorzitter gekozen, en heeft zijn woorden aan die van den tijdelijken pre- i sident toegevoegd. Benesj, overigens een uit- nemend redenaar, heeft in de omstandigheden tarecht aanleiding gevonden om niet al te zeer zijn oratorische gaven den teugel te doen i vieren. Hij heeft de a.s. toetreding v. Duitsch- land tot den Volkenbond tot thema van zijn I openingsrede gemaakt, en hij heeft daaraan j beschouwingen over het werk van Locarno, dat in den kring van de Assemblee van den j Volkenbond nog niet kon besproken worden, j woorden van begrijpelijke waardeering ge- i wijd. Hij heeft doen opmerken, dat het Verdrag j van Locarno uit den geest van het Protocol van Geneve is geboren, en daarom ook de i gunstige beoordeeling van de Staten van j Zuid-Amerika verdient, omdat juist deze j Staten zich reeds langen tijd op dien weg bevinden. Voor alle Staten, die de Verdragen I van Locarno hebben onderteekend, is de j geheele reeks van vreedzame procedures voorzien, en onder den indruk van het mach- j tige voorbeeld van Locarno en de beide laat- ste Assemblees is ook in de overige wereld een ernstige strooming ontstaan om tot een j nieuw, alles-omvattend systeem te komen, t dat op de beginselen van bemiddeling en j scheidsgerecht berust. Zeker, nog op lange j na is niet alles volkomen. Er zijn nog leemten en er kunnen nog ernstiger leemten ontstaan. Maar indien men aan dat alles, wat de Staten in den laatsten tijd vrijwillig zijn overeenge komen, de hoogste garantie geeft, die op po litiek gebied bestaat, zijnde een beroep op den Volkenbond, dan hebben wij aldus het meest volkomen stelsel voor ons, dat thans voor een vreedzame beslechting van geschillen bereikt kan worden. Melding makende van de moei lijkheden, die Duitschland's toetreding tot den Volkenbond heeft teweeg gebracht, ver oorloofde Benesj zich reeds thans een beroep te doen op de voorgenomen gezindheid en zelfs op den trots der beide Staten Spanje en Brazilië, die hen moet verhinderen een deel van de verantwoordelijkheid op te geven, die op ons allen rust. Een beroep, zoo voegde hij eraan toe, dat op hen als groote Mogend heden en in den geest van internationale vriendschap wordt gedaan. Stormachtig was de bijval, die uit de zaal, maar ook door de als gewoonlijk dicht gevulde tribunes weerklonk, onmiddellijk daarna stak weer een storm van applaus op, toen de Zwitsersche gedele geerde Motta, die als president der Commis sie voor de reorganisatie van den Raad zoo goeden arbeid heeft verricht, op het podium kwam om een lijst voor de samenstelling van de- Commissie voor het onderzoek der ge loofsbrieven in te dienen Des middags had de verkiezing van Nins- tjisj plaats, en besloot de vergadering als ge woonlijk om zich te verdeelen in een zestal commissiën, betast achtereenvolgens met de behandeling van juridische kwesties van de rapporten der technische organisaties van het ontwapeningsvraagstuk van de finan- cieele aangelegenheden. Tegelijk echter werd het belangrijke besluit genomen, dat het rap port der juridische Commissie over Duitsch land's aanvrage om toetreding en het voorstel van den Volkenbondsraad dienaangaande, niet opnieuw, gelijk gebruikelijk is, naar de betreffende commissie zou worden ver wezen, maar direct in handen van het bureau der vergadering worden gesteld teneinde de afdoening van deze aangelegenheid in alle opzichten te bespoedigen. Het is moeilijk, vooral voor den buiten staander, om het karakter van de Assemblee van den Volkenbond te omschrijven. Men zou haar in zekeren zin kunnen vergelijken met een permanente elk jaar samenkomende Vredesconferentie, maar volledig zou men haar daarmede zeker niet schetsen. Want, ter Vredesconferentie spraken slechts de ver tegenwoordigers der Staten, dit zeker in het openbaar hier spreken, zij bet ook niet al tijd, de gedelegeerden zelf. Ter Vredescon ferentie waren hetgeen onder het toenma lig diplomatiek regime niet anders kon de aanwezigen slechts zichzelven in de besloten commissie- en subcommissie-vergaderingen hier kunnen zij zichzelven zijn eiken keer, tot in de vergaderingen der voltallige Assem blee toe. Inderdaad, deze heeft en begint langzamerhand iets te krijgen van een inter nationaal parlement, maar dan toch van een zeer bijzondere allure. Een parlement in elk geval, dat wat absenteïsme betreft, een uit nemend voorbéeld geeftwant bijna eiken keer, dat de Assemblée samenkomt, zijn het meerendeel der banken gevuld. Een parle ment, waar geluisterd wordt, maar waar ook gaarne, gelijk in het meerendeel der nationale parlementen, wordt gesproken. Een parle ment tenslotte, waar men niet alleen, wel licht zelfs niet in de eerste plaats voor de vergadering spreekt, maar voor de galery, voor het publiek binnen en buiten, en waar dit publiek, voor zoover het binnen is, zelfs gelegenheid krijgt door handgeklap zijn in stemming te toonen. Elk nationaal parle ment heeft zijn scherp gedefinieerde rechten, waarnaast de precedenten, de onderlinge saamhoorigheid een tweede plaats innemen. Dit internationaal parlement heeft die rech ten bijkans niethet moet gevormd en geleid worden door tact, geregeerd worden door pre cedenten, die dusdanig moeten spreken, dat ze stilzwijgend worden nagevolgd. Wat ook meestal geschiedt. Dit internationaal parlement heeft geen eigenlijk gezegde regeering tegenover zich. Een voordeel en een nadeel tegelijk. Welis waar wordt hij en sedert het aantal niet- permanente leden tot zes is aangegroeid, reeds voor het grootste deel door deze vergade ring gekozen voelt bij zich min of meer daar aan verantwoordelijk, maar de Raad heeft, en in sommige opzichten op hetzelfde gebied als de Assemblée, zijn eigen terrein van arbeid Slechts gedeeltelijk is de Raad uitvoerend or gaan van de beslissingen, die de Assemblee neemt. Toen in 1920 de Assemblée voor het eerst samenkwam, heeft de toenmalige Raad, staande onder voorzitterschap van den Bel gischen Minister Hymans, eigener beweging het initiatief genomen tot het ronddeelen aan de leden van een rapport over zijn werkzaam heden in het afgeloopen jaar. Dat rapport vormde toen de basis voor z'n.algemeene be schouwingen, waarmede de agenda werd ge opend. Die algemeene beschouwingen bewo gen zich toen en bewegen zich sedertdien geenszins uitsluitend binnen het kader van het rapport, zij hebben betrekking op alles wat de algemeene lijnen van het Volkenbond- beleid betreft. Het is bijna onmogelijk, zou men willen zeggen, om bij de behandeling van dit rapport buiten de orde te zijn, en de proef op de som werd in menige Assemblée wel heel duidelijk geleverd. De Volkenbond is gevestigd met uit zondering van het daartoe behoprend In ternationaal Arbeidsbureau in het dusge naamd Palais des Nations. Aanvankelijk was het een paar maanden ondergebracht te Lon den toen kocht men het vroeger zoo voor name Hotel daarvoor aan, en richtte het zoo goed en zoo kwaad als het ging, tot Secreta riaatsgebouw in. Het ligt geheel aan het einde van den Quai du MontBlanc, dien men Quai Wilson heeft herdoopt. Aan het terras heeft het gemeentebestuur van Genève, als eer biedige hulde aan de nagedachtenis van den man, die als de grondvester van den Volken bond bekend zal blijven staan, een eenvou dige marmeren plaat aangebracht, die er' za! blijven, wanneer zoo straks, hetgeen in de be doeling ligt, het Hotel National weer zal wor den ontruimd; aan zijn vroegere bestem ming teruggegeven, en de Volkenbond in een geheel nieuw paleis zal worden ondergebracht. Dat is noodig, èn voor den Volkenbond, èn voor de hotels in Genève, die klagen over plaatsgebrek, ondanks dat het voorname, mondaine Hotel des Bergnes de plaats, door National leeggelaten, heeft trachten over te nemen. Voor den Volkenbond bovenal, want dit hotelgebouw is eigenlijk allerminst ge schikt voor het doel, waarvoor het dient. Het bezit eenig practisch voordeel, doordat het uiteraard over een groot aantal kamers be schiet, maar het mist, in het bijzonder voor het bijeenkomen der commissiën, voldoende groote ruimten, waar deze lichamen kunnen vergaderen, en waar men tegelijk het publiek kart toelaten, dat met belangstelling zijn han delingen volgt. Geheel aan het uiteinde van het gebouw is de bekende Glazen Zaal, die deels uitziet op de straat langs het hotel, deels op den lommerrijken tuin van zijn terras. In derdaad, wanneer men geen plaats kan krij gen in de zaal, zou men de beraadslagingen in deze Salie Vitrée die meestal de belang rijkste zijn, kunnen gadeslaan, hetzij vanaf de straat, hetzij vanuit den tuin. In 1924, toen de commissie voor het Protocol hier verga derde, geschiedde dat inderdaad Men kan zeggen, dat de Assemblée van den Volkenbond uit een drietal elementen van wel zeer onderscheiden aard is samensge- steld. Allereerst het bureau van de vergade ring het bestaat uit. een president, die doos- haar zelf gekozen wordt wiens aanwijzing geheel vrij is, maar waaromtrent, gelijk ge bruikelijk en gewenscht, tevoren onderling overleg wordt gepleegd. Daar nevens uit een Zestal vice-presidenten, als zoodanig door de vergadering gekozen, en voorts uit de presi denten der zes commissiën, waarin zij zich den eersten dag van haar bijeenkomen reeds splitst teneinde de resoluties voor de voltal lige bijeenkomst voor te bereiden. In den re gel wordt dan nog de voorzitter van de zoo be langrijke commissie voor den dagorder, aan het bureau toegevoegd. Gedurende de Assem blée komt zoo nu en dan het bureau samen de beslissingen, die het heeft te nemen, zijn in den regel van formeelen aard. Zij worden voorbereid door den secretaris-generaal. Sir Eric Brummond, een typisch Engelscheper- soonlijkheid. Geen man om op den voor grond te treden, gelijk Albert Thomas met zijn geweldig redenaarstalent het irj de jaar- liiksche Arbeidsconferentie doet, maar een harde werker, een, wien men het, met zijn bijkans onverschillig gezicht, niet zou aan zien, dat geheel het raderwerk om hem draait. Rustig, bijna onbewogen, zit hij daar naast den Voorzitter in het groote gestoelte, wisselt handdrukken, maakt praatjes, schijnt nim mer verstoord of bijzonder belangstellend, maar is daar, waar zijn aanwezigheid, zijn aandacht vereischt wordt. Beneden in de zaal zijn er de gedelegeerden. Formeel zijn zij te onderscheiden in gedele geerden en plaatsvervangende gedelegeerden. Het Pact toch van den Volkenbond schrijft voor, dat ieder land slechts door drie gedele geerden kan zijn vertegenwoordigd het mee rendeel der landen hebben daarnevens een gelijk aantal plaatsvervangende gedelegeer den, die volkomen gelijkwaardig zijn aan de andere, met deze op de banken der gedele geerden zitting nemen, en in de verschillende commissiën hun respectieve landen vertegen woordigen. Maar niettemin, er is verschil tusschen gedelegeerden en gedelegeerden. Er ziin er bij, van groote bekwaamheid onge twijfeld, wier naam aan de vergadering niets zegter zijn er bij, die zich reeds spoedig na hun verschijning in deze internationale samenleving bekendheid hebben verworven. Dat is al dadelijk het geval met de achtereen volgende presidenten dezer Assemblees den Belg Hymans, den Nederlander van, Karne- "oeek, den Chileen Edwards, den Cubaan de !a Torriente, den Zwitser Motta, en den Ca nadees Dandurand. Maar dat is in niet min dere mate het geval met persoonlijkheden van verschillende nationaliteiten, die hetzij als voorzitter eener commissie, hetzij als rappor teur, hetzij als spreker op den voorgrond zijn getreden persoonlijkheden, om wie een deel van den arbeid dezer Assemblée draait. De Tsjecho-Slowaaksche minister Benesj is een der zoodanigen lord Robert Cecil, thans Viscount of Chelwood, een andere Prof. van Eysinga vervult een zoodanige rol de Noor Lange, secretaris-generaal van de In terparlementaire Unie, eveneens.Naast hen al len stond, tot in de vijfde vergadering, de sym pathieke Zweed Branting de man, die reeds onmiddellijk in de eerste vergadering op kwam tegen het voorstel om als voorzitter der vergadering den fungeerenden voorzitter van den Raad te kiezen. Niet omdat hij tegen Hy mans, die in deze kwaliteit de vergadering o- pende, bezwaren had, maar wel, omdat hij de vrije keuze der vergadering ook formeel wilde vastleggen. Zoo is elk jaar geschied het lid van den Raad, dat het voorzitterschap waar neemt, opent de vergadering met een rede, die tevens een overzicht van den Volkertbonds- arbeid in het afgeloopen jaar bevateerst daarna heeft de verkiezing van den werkelij- ken voorzitter der vergadering plaats, die zijn oratorisch meesterstuk aan het einde, in de sluitingsrede, waarin hij den arbeid der ver gadering resumeert, levert. Daar is tusschen al deze gedelegeerden een voortdurend over leg daar is een regelmatige uitwisseling van gedachten met de technische gedelegeerden en de secretarissen der delegaties, die onmiddel lijk achter hun banken plaats nemen, voor- zoover zij niet in de nauwe zijpaden zitten. Bepaalde zich het publiek in de onmiddeliike omgeving der gedelegeerden maar daartoe, maar op deze zelfde plaatsen worden familie leden, politieke vrienden van de gedelegeer den geïntroduceerd, die ongetwijfeld belang- stellin^voor den loop der Assemblée hebben, maar haar toch min of meer als een kijkspel beschouwen. Waarnaar zij zooiang kijken als het hun lust. Vandaar onrust, rumoer, be weging, die zelfs door den besten president niet kan beteugeld worden En als derde element is er het publiek op de twee groote galerijen van de Salie de la Re formation, waarin de Assemblée plaats heeft. Dat publiek is professioneel of amateur. Het professioneele is de pers aller landen, welke op de eerste galerij een goede zitplaats heeft wie verneemt, dat deze allen pers zijn, wordt eerst recht getroffen door de belangstelling, die er blijkt voor den arbeid van den Volken bond te bestaan. Op het midden der eerste galerij worden dikwijls plaatsen opengehoude voor zgn. distinguished foreigners die in een gewoon parlement in de loge van den voor ster die er hier niet is zouden plaats nemen. Dan zijn er de stille werkers voor den vrede, bestuursleden en vertegenwoordigers van Volkenbondsorganisaties uit de verschil lende landen, onder wie er zijn, die reeds jaren achtereen voor hun ideaal gestreden hebben die het deden ook, toen er geen eer en roem tq behalen viel, en die men, voor een deel al thans, gaarne in de zaal, onder de werkelijke gedelegeerden zou willen zien zitting nemen En daarnevens komen er eiken dag belang stellenden, maar ook toeristen, die, sedert Baedeker hun heeft aangeraden hier een kijkje te nemen, slechts zelden ontbreken, als ze althans erin slagen kaarten te krijgen. Want, het blijkt meer dan eens hoe moeilijk het is om zich, zij het slechts voor een enkelen dag, zulk een kaart te veroveren. De Volken bond is slecht behuisd wie het nog niet wist, ga eens naar den ingang voor de gedelegeerden kijken. Tegen de Salie de la Reformation is gebouwd het Hotel Victoria men heeft, se dert de Volkenbond jaarlijks bijeenkomt, de muren, die beide gebouwen scheidden, door geslagen. Gedelegeerden, secretariaat en pers treden door het Hotel Victoria binnen heb ben kans, zoo zij niet den weg kennen, er te verdwalen hebben moeite om door een zgn. Salie des pas perdus waar men overigens nauwelijks loopen kan in de zittingszaal te komen. Daar is het een echt democratisch dooreen gewarrel daar wachten de journa listen op de bekende persoonlijkheden daar worden politieke en meer frivole gesprekken gevoerd daar dringt, aan het einde van de zitting, de eenvoudige journalist naast den meest beroemden staatsman van Europa naar buiten Dat zal ongetwijfeld anders worden, als er een nieuw gebouw is gezet, maar daar tegenover moet men bedenken, dat alle de jaren door de belangstelling groeiende zal zijn. Het publiek op de tribunes, wij zeiden het reeds, kan teekenen van goedkeuring geven. Of het ook veroorloofd is om teekenen van afkeuring te geven, is een vraag, die voorzoo ver bekend, in de practijk nog niet is opge lost. Het feit op zichzelf heeft het nadeel, dat de spreker op het podium maar al te zeer wordt verleid om voor de galerij te spreken. De opmerkzame toeschouwer echter maakt een onderscheid tusschen applaus, dat vanuit de zaal, vanuit de banken der gedelegeerden dus, opstijgt, of van boven af op den spreker neerdruppelt. Het eerste houdt meer met den inhoud van het gesprokene het laatste met den vorm daarvan rekening. Naast de spre kers zitten de vertalers, die het Fransch in het Engelsch en het Engelsch in het Fransch om zetten. Zij moeten uitstekende languïsten zijn, want stenografisch maken zij hun aan- teekeningen, en van hun stenogram lezen zij de redevoering in de andere taal uit. Voor het publiek en voor de gedelegeerden is deze twee taligheid vervelend voor de belangstelling vormt zij inderdaad een nadeel, dat zich wel licht zal vergrooten, wanneer zoo straks op dit gebied nog andere eischen worden gesteld. Eigenaardig is het te zien, dat een groot ge deelte van de galerijen, veelal met Engelsch gevuld, onbewogen blijft bij een Fransche re devoering om dan aan het einde der vertaling, die zij hebben kunnen verstaan, in applaus los te barsten. Het is opmerkelijk, reeds dadelijk voor den bezoeker, die slechts één keer zich naar den Volkenbond begeeft, om te zien in hoe sterke mate het vrouwelijk element in het gewone toehoorende publiek de overhand heeft, M. In de „Leidsche Courant" schrijft de be kende schrijfster Ellen forest, naar aanlei ding van het spoorwegongeluk bij Leiden: n Catastrophe! Dat merkten we toen we in Leiden aankwamen, aan de anders onbe wogen, nu zeldzaam geagiteerde menigte. Voor 'n venster lazen we een bulletin, 'n Spoor wegongluk. Wie dat eens, als ik (in Schaerbeek, ja ren geleden) meemaakte, kan dat woord nooit meer zonder huivering aanhooren of zells lezen, 't Is na een aardbeving de vree- selijksle gewaarwording die men ondergaan kan. Absolute hulpeloosheid, en bij 't eerste kraken en schudden van den trein, visioenen van brand, bloed, verplettering, wanhoop, 'n Spoorwegongeluk. We moesten cr langs, daar we in Den Haag moesten zijn. Maar we gingen noode. Waar men niet helpen kan, is men minstens nutteloos, vaak slechts hinderlijk. Al bij de Vink moesten we stoppen en daar vertelde een goeiige juffer ons dé tails aan zeldzame fantasie ontsproten! Honderd dooden, alle reizigers gewond, een Amerikaan gevonden met een pak 1000 dollar billetten in zijn hand, 'n hondje dat 't bloed van zijn meesteres likte om haar wond te genezen. „Maar," besloot zc, „als u er heen wilt, kunt u ginder over het weiland, maar de boer eischt een dubbeltje entrée." „Nou nie meer," viel een oude juffrouw in de zede, „r.ou is 'tal 35 cents." „Nou de een z'n dood is de ander zijn brood," riep een chauffeur. „Mooie banane!" riep 'n man met een wagentje! Jongens tapten moppen, 'n Brutale meid riep: „Joh, fijn dat jij 't nie ben, konne we nie naar Wassenaar Kerremis!" Bij duizenden kwamen de menschen aan, in auto's op motors, te fiets en te voet, met vigelantes en op karren. Een groote verhuis wagen passeerde ons, daar stond op „80 ets. heen en terug HaagDe Vink" en als aan beveling er boven „Spoorwegongeluk!" Ik weet dat menschen slagvelden gaan zien en er een fox-troth dansen, dat anderen „loo ping the loop" gaan bekijken en 't jammer vinden, dat ze êr precies niet. bij waren, dien avond dat een man doodviel. Je weet al die dingen maar ze raken je niet, voor je ze aan den lijve voelt. Gisteravond hebben we ons geërgerd aan. ons volk, dat als naar 'n feest optrekt naar 'n onheil. Er werd gela chen, gezongen, gestoeid en geschertst in 't zicht van den onheilstrein, Toen we den Deyf voorbij waren was het volop kermis om ons heen. Alleen een klein groepje stond apart en keek met verrekij kers naar de plaats des onheils, die ook van daaruit te zien was. Muziek, dronken loe iende menschen ergens in 'n café, orgels en gebras.... en vlak bij, die trein, die slechts drie menschen het leven kostte. Ik herinner me een voorgenomen feest in Laren (N.-HJ. Den morgen van den dag, waarop 's avonds de pret beginnen zou, bereikte ons het nieuws van de aardbeving in Japan. Er was dien avond geen feest. Had ook Wassenaar niet moeten voelen het ongepaste van 'n Kermisjool in 't zicht van dien plek van el lende? We zijn 'n raar volk! We huilen bij een sentimenteel liedje maar, als 't drama in al zijn gruwzame werkelijkheid ons over valt, dringt het niet tot ons door, dan zien we in wat gebeurt alleen sensatie, en sen satiebelust trekken we er op uit om te zien. Begrijp me goed. Ik wil aannemen, dat hij al die kijkers niet één slecht mensch was ik wil zelfs aannemen, dal ze, eens thuis en in hun bed, de misère van die ramp, van de slachtoffers en hun familie hebben meege- voeld, maar op het moment zélf leefde in hen toch geen spontaan meevoelen, waren ze zich de tragiek van zooiets toch niet bewust. Hoe anders die Kermisstemming, die lach op aller gelaat, dat stoeien en joolen? Het gedrang was vreeselijk en zoover ik zien kon was er bijna geen politie. Op een gegeven moment moesten we 13 minuten wachten voor we een 20 Meter verder kon den. Daar stond een oud vrouwtje met tra nen te kampen. We stapten even uit.... „Heb je er iemand bij verloren?" vroeg een van ons. „Och neen Mevrouw, maar 't is toch vree selijk. Die menschen! Zoo maar in ééns voor Onzen Lieven Heer te staan! We denken er toch maar nooit aan, hè, maar 't kan ons toch allemaal overkomen met 'n spoor of 'n auto of op honderd andere manie ren.... En zoo inééns! Ze staan nou toch maar voor den Grooten Rechter. Heer in den Hemel, ik moet er niet aan denken." Dat was nog niet tot ons doorgedrongen maar nu stond het zoo fel: „Opeens voor den grooten Rechter!" Om ons de geïmproviseerde Kermis, de sensatiebslusten, de rosse, ruige herrie, van die elkaar toeroepen: „Daar is wat érgs te zien, gaat mee, gaat allen mee!" In de verte, de doodentrein en hier, in dit hoekje, bij die arme, oude vrouw, de bespiegelende, formidabele, steeds vergeten waarheid, dat het kan: „Opééns voor den Grooten Rechter!" „Neen," ging ze voort, „van sterven ben ik niet bang, dat moeten we allemaal ééns, al vergeten we het graag.... Maar ik. hoop toch nog eerst bediend te worden en te mo gen biechten." Mijn gedachten zijn ongeordend onder den druk van dit onheil en de herinnering aan dat andere, jaren geledeD, waar ik getuige van was. Maar dit vragen ze me toch. Is ons geslacht niet minderwaardig, verge leken hij het vorige? We hebben zoo'n praats, we vinden dat we zoo veel gewon nen hebben. Is dat zoo? En dan, wat baat het, zoudt ge steden winnen en fortuinen, zoo ge schade lijdt aan uw onsterfelijke ziel? Tot hoeveel jongeren was de waarheid van het oudje doorgedrongen? Tot mij stel lig niet! Ik vertel u dit, dat 't u, als mij, een waar schuwing moge zijn. Als we zoo dachten zou onze psyche ook veranderen en we geen „feest" meer maken uit. een onheil. Het 35-jarig bestaan. Zondag was hel 35 jaar geleden, dat te Santpoort de handboogschutterij „Vooruit gang zij ons Streven" werd opgericht. Ter ge legenheid van dit jubileum organiseerde deze schutterij een groot concours op haar banen, die gelegen zijn achter het stations-koffiehuis. Voordat de wedstrijden een aanvang na men, sprak de voorzitter, de heer F. J. Ver happen, een openingswoord. Spr. bracht woorden van dank aan de deelnemende ver- eenigingen, die ondanks dat zij twee weken geleden aan het concours van „Claudius Ci- vilis" deelnamen, toch ingeschreven hebben voor de wedstrijden te Santpoort. Op verzoek van den voorzitter verhieven de aanwezigen zich van hun zitplaatsen om mevr. Wüste en den heer Cremer te herden ken, die de vereeniging hedert het 30 jaar be staan ontvallen zijn. Vervolgens richtte spr. zich tot den heer A. Manders, die voor deze gelegenheid uit Heeze (N.-B.) was overgekomen. De heer Manders was de man, die het initiatief nam de handboogsport in Santpoort in te voeren. De voorzitter van den Nederlandschen Bond van Handboogschutters voerde hierna het woord. Deze sprak den wensch uit, dat het ledental, hetwelk op het oogenblik gering was, grooter zal worden onder leiding van den voorzitter. Vervolgens bood de heer Van Droffelaar namens den Bond den voorzitter een krans aan. Verder spraken nog de heeren A. de Beei, namens de Jonge Batavieren, Haarlem; A. Schenk, namens Willem Teil, Delft; Van Til burg, namens Claudius Civilis, Amsterdam, H. Stenvers, namens Concordia, Amsterdam; Ai van der Drift, namens Fredërik Hendrik, Delft en L. J. Vial, namens De Romein, Rot terdam. Alle afgevaardigden overhandigden de jubileerende schutterij bloemen of ge schenken. Hierna namen de wedstrijden een aanvang. Verschillende vereenigingen buiten de staa namen deel. In den eere-korpswedstrijd was Claudius Civilius de favoriet. Ook was in her personeel-gcdeelte van dit nummer een lia van Claudius Civilis de beste. De korpswedstrijd bracht een groote zege voor Frederik Hendrik, dat met 20 punten meer schoot dan no. 2, Wilem Tell. A, Hof man Jr, (Frederik Hendrik) won den len pei- soneelen prijs met een fraaie 41. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar de uilslagen. Eere-wedstrijden (korps). 1. Claudius Civi lis, Amsterdam, met 161 punten; 2. Frederik Hendrik, Delft, 157 punten; 3. Wilem Teil, Delft, 154 punten: 4. De Romeinen, Rotter dam, 152 punten; 5. V. Z. O. S„ Santpoort, 150 punten; 6. De Jonge Batavieren, Haar lem, 122 punten. (Personeel); 1. H. Maas, Claudius Civilis, 37 punten; 2, J. Mastenbroek, Willem Teil, 36 punten; 3. H, Antonisen, C. C„ 34 punten, 4. H. v. Assendelft, De Jonge Batavieren, 53 punten. De kampioen van den eere-wedstrijd perso neel, J. Mastenbroek, ging in concurrentie met den heer II. Heemstra, V. Z. O. S. Na spannenden kamp werd dit gewonnen door den heer Mastenbroek met 16 punten in de eerc-schoten en 14 in de concurrentie. De heer Heemstra moest dus met een punt ver schil den gouden medaille aan zijn ouderen schutter J Mastenbroek afstaan. De heer Heemstra ontving als troostprijspaling. Korpswedstrijd: 1. Frederik Hendrik, 174 punten; 2. Willem Teil, 154 punten, 3. De Jonge Batavieren, 147 punten; 4. Claudius Civilius, 142 punten. De Romeinen wonnen den korps-rozenprijs, (Personeel korpswedstrijd): 1. A. Hofman Jr., Frederik Hendrik, met 41 punten; 2. J. Mastenbroek, Willem Teil, 33 punten; 3. H. J. de Bruyn, Frederik Hendrik, 32 punten. 4. A, de Bruyn, Frederik Hendrik, 32 punten; 5. P. Stout, Willem Teil, 32 punten. De heer J. Klauers, De Jonge Batavieren, won den personeelen rozenprijs, 3 rozen. Een extra-prijs werd gewonnen door den heer J. v. Poppel, C. C„ met 7 drieën. Personeele wedstrijd voor vrije schutters: I. Morien, Frederik Hendrik, 25 punten; 2. A. Kleefstra, C. C„ 25 punten; 3. P, Wenting Sr„ Frederik Hendrik, 24 punten; 4. D. Bos, •J, B„ 20 punten; 5. G. Bonnen, C. C„ 20 pun ten; 6. P. Wenting Jr., F. H„ 18 punten; 7, M. v. d. Berg V.Z.O.S., 17 punten; 8. H. Sten vers, Concordia, 17 punten; 9. A. Schenk, Willem Teil, 17 punten; 10. A, v. d. Drilt, Frederik Henrdik, 16 punten; 11. Troostprijs, J. van Es, Jonge Batavieren, 15 punten. De rozenprijs is gewonnen door den heer G. Waasdorp. V.Z.O.S., in concurrentie met P. Boot., J. Weber, met 1 roos. Vrije baan; 1. J. Hasselt Jr., C. C.; 2. H. Assendelft, De Jonge Batavieren; 3. H. de Bruyn, Frederik Henrdik; 4. Van Tilburg, C. C.; 5. J. Mastenbroek, Willem Teil! 6. H. An- tonissen, C. C.; 7. W. v. Droffelaar, C. C.; 8. A. Hartens, De Romeinen. Na afloop reikten de voorzitter en de hcei B. Leede van Amsterdam met eenige toepas selijke woorden de prijzen uit. Ter gelegenheid van het 1214-jarig bestaan van bovengenoemd vischcollege werd gis termorgen in het Noord-Hollands Kanaal onder Akersloot een onderlinge wedstrijd gehouden op witvisch. Met den grooten vrachtauto der fa. Wed. v. Schage arriveerde de deelnemers om tegen half 9 te Akersloot, waar 2 maal VA uur gevischt werd, waarna de terugreis werd ondernomen en in het clubcafé „Café v. d. Heuvel Jr." de uitslag w 1 bekend gemaakt. De prijzen bestaande fraaie luxe voor werpen werden als volg! gewonnen; 1. A. Verzijlberg; 2. N. J. Martin; 3. C. v. Norden; 4. M. Spek; 5. J. List; 6. M. Philippo; 7. J. Woudenberg; 8. J. v. Hon- schoten; 9, J. Bank; 10, G. v. d. Klashorsf: 11, C. Warmerdam; 12. G. H. Baumeister; 13. P. Kramer; 14. J. W. v. Os; 15. C. v.d. Heuvel, Des avonds kwamen de leden en hunhe dames bijeen in het clubcafé, waar de voor zitter onder eenige toepasselijke woorden de prijzen uitreikte. De kampioensmedaille werd gewonnen door A. Verzijlberg met 15 stuks, die voor de grootste visch door N. J. Martin, 21 c.M. Tevens won de heer A. Verzijlberg een hen gelstok voor de 10 visch van den wedstrijd. Aan dezen wedstrijd, die op 4, 5 en 6 September 1926 te Overveen plaats had, werd deelgenomen door 24 Burgerwachten uit de Provincie met 98 korpsen, t.w. 10 klassen Veteranen, 12 klassen A, 18 klassen B en 18 klassen C met scherp, 10 klassen A, 12 klassen B en 12 klassen C met Marga, terwijl voor den extra wedstrijd C XI 6 Kringen uit Noord-Holland zijn uitgekomen. De uitslag van den wedstrijd is als volgt: Korpswedstrijd scherp. Klasse veteranen. Ie pr. Bloemendaal met 255 p. in 134 sec.; 2e pr. Haarlem I met 250 p. in 136 sec., 1 strafp.; 3e pr. Haarlem II met 245 p. in 148 sec. 6 strafp. Klasse A. Ie pr. Amsterdam I met 252 p. in 149 sec. 4 strafp.; 2e pr. Blaricum met 239 p. in 150 sec. 7 strafp.; 3e pr. Haarlem met 238 p. in 136 sec. 2 strafp. Klasse B. Ie pr. Laren met 252 p. in 176 sec.; 2e pr. Edam met 249 p. in 185 sec. 3 strafp.; 3e pr. Amsterdam IV met 245 p. in 168 sec. 1 strafp.; 4e pr. Amsterdam V met 239 p. in 155 sec.; 5e pr. Alkmaar I met 229 p. in 183 sec. 6 strafp. Klasse C. Ie pr. Amsterdam I met 230 p. in 205 sec.; 2e pr. Limmen II met 222 p. in 194 sec.; 3e pr. Velsen met 218 p. in 201 sec.; 4e pr. Bloemendaal I met 215 p. in 204 sec.; 5e Amsterdam III met 213 p. in 199 sec. Beste schutter Korps en Personeel te za- men: W. Mulder van Amsterdam met 56 p. in 28 sec. Korps 47 p. in 22 sec. Per soneel. Totaal 103 punten. Marga Klasse A. Ie pr. Volendam met 273 p. in 138 sec.; 2e pr. Vinkeveen met 260 p. in 137 sec. 1 strafp.; 3'e pr. Uithoorn met 259 p. in 131 sec. 3 strafp. Klasse B. Ie pr. Volendam met 282 p. in 156 sec.; 2e pr. Nibbixwoud met 262 p. in 185 sec.; 3e Nieuwer Amstel met 252 p. in 180 sec. 5 strap. Klasse C. Ie pr. Wervershoof met 257 p. in 202 sec.; 2e pr. N. Scharwoude II met 254 p. in 201 sec.; 3e pr. Volendam met 251 p. in 221 sec. 10 strafp. Beste schutter Korps en Personeel te zamen: J. Zwarthoed van Volendam met 59 p. in 39 sec. Koprs, 45 p. in 30 sec. Per soneel. Totaal 104 punten. (IsB Schutter). Extra wedstrijd C XI. Ie pr. Kring Kcn- nemerland met 248 p. in 138 sec. 2 strafp.; 2e pr. Kring Amsterdam met 237 p. in 149 sec. 6 strafp. Personeele wedstrijd scherp. Klasse Veteranen. Ie pr. P. Langendonk van Bloe mendaal met 48 p. in 19 sec.; 2e pr. N. Sjerp Sr. van Amsterdam met 48 p. in 20 sec; 3e pr, J. F. W. Fransco idem met 48 p. in 20 sec- loten; 4e pr. J. Jacobs van Haarlem met 47 p. in 19 sec.; 5e pr. A. J. Hekker van Bloe mendaal met 47 p. in 21 sec.; 6e pr. W. Mulder van Amsterdam met 47 p. in 22 sec.; 7e pr. D. Teekens idem met 46 p. in 23 sec.; 8e pr. J. R. Hoogkamer idem met 46 p. in 30 sec. 55 jaar; 9e pr. J. D. Heykoop van Velsen met 45 p. in 17 sec.; 10e pr. C. B. v. d. Vossen van Haarlem met 45 p. in 19 sec.; lie pr. G. H. Luttik van Haarlem met 45 p. in 20 sec.; 12e pr. C. H. Bennink van Am sterdam met 45 p. in 21 sec.; 13e pr. M. A. Hoeben van Haarlem met 45 p. in 22 sec. Klasse A. Ie pr. W. G. Hoogenstein van Blomendaal met 45 p. in 20 sec. 2e pr. W. Waalewijn van Haarlem met 45 p. in 21 sec.3e pr. H. J. v. Konkelenberg van Amsterdam met 45 p. in 22 sec, 4e pr. J. A. v. Buggenum van Bloemendaal met 44 p. in 25 sec.5e pr. D. M. G. Vos van Amster dam met 44 p. in 28 sec., 2 strafp.6e pr. St. Willard, van Laren met 43 p. in 18 sec. 7e pr. P. B. Prenen van Haarlem met 43 p. in 19 sec.8e pr. A. J. P. Jansen van Bloemen daal met 43 p. in 21 sec. 9e pr. F. v. d. Stroom van Amsterdam met 43 p. in 25 sec. 10e pr. C. H. Brunet. de Rochebrune van Amsterdam met 42 p. in 17 sec. 11e pr. W. H. Groenier van idem, met 42 p. in 20 sec. 12e pr. J. Zalmstra vam idem met 42 p. in 28 sec., 2 strafp. 13e pr. F. J. Knotten belt Sr. van idem, met 41 p. in 20 sec., l.s. 8 14e pr. J. G. C. Heemskerk van idem met 41 p. in 20 seL, 1. s. 7 15e pr. F. Jacobs, Blaricum, 41 p. in 21 sec. Klasse B. Ie pr. A, A. v. d. Ven van Am sterdam met 47 p. in 32 sec. 2e pr. J. Stro band idem met 64 p. in 21 sec. 3e pr. H. Siecker, idem met 44 p. in 20 sec. 4e pr. Gys Majoor van Laren met 44 p. in 32 sec., 1. s. 7 5e pr. L. E. Cladder van Amsterdam met 44 p. in 23 sec., 1. s. 6 6e pr. P. R. Tibbertsma, idem met 44 p. in 28 sec. 7e pr. A. J. A. Genefaas, van Alkmaar met 44 p. in 31 sec. 8e pr. H. J. Brogt van Amsterdam met 43 p. in 17 sec. 9e pr. P. J. Roeien van Bloemendaal met 43 p. in 22 sec. 10e pr. C. Bus van Laren met 43 p. in 24 sec. 11e pr. W. de Jong van Blaricum met 43 p. in 26 sec.; 12e pr. C. Sens van Edam met 43 p. in 28 sec.; 13e pr. A. Conijn van Edam met 43 p. in 30 sec. 14e pr. J. Akkerboom vam Edam met 43 p. in 31 sec.15e pr. G. J. S. van Wijk van Amsterdam met 42 p. in 18 sec. 16e pr. W. C. v. Eek van Amsterdam met 42 p. in 32 sec. noten met 17e pr. J. F. Duyn van Haarlem met 42 p. in 32 sec. 18e pr. J. Hoitzing van Amsterdam met 42 p. in 25 sec. 1. s. 7 19e pr. J. Groothuizen van Alkmaar met 42 p. in 25 sec., 1. s. 6 20e pr. Th. Mooyekind van Bloemendaal met 42 p. in 26 sec., 1. s. 8 21 e pr. Th, J. J. Demmers, Haarlem met 42 p. in 26 sec., 1. s. 5 22e pr. P. Martens van Velsen met 42 p. in 27 sec. 23e pr. A, Akkerboom van Edam met 42 p. in 28 sec. Klasse C. Ie pr. W. Sneller van Laren met 47 p. in 25 sec. 2e pr. A. N. Pielage van Haarlem met 45 p. in 28 sec.3e pr. H. Lensen van Bloemendaal met 44 p. in 34 sec. 4e pr. Joh. Speller van Blaricum met 42 p. in 18 sec.5e pr. A. Lagendijk van Bloe mendaal met 42 p. in 19 sed. 6e pr. P. Laan, idem met 42 p. in 23 sec.7e pr. J. Chabot van Haarlem met 42 p. in 28 sec. 8e pr. B. J. Verhagen van Laren met 42 p. in 29 sec.; 9e pr. S. Commandeur van Limmen met 42 p. in 30 sec. 10e pr. C. Mooy, idem, met 42 p. in 31 sec.lie pr. W. P. van Baak, van Haarlem met 41 p. in 24 sec.12 pe. B. A. Dammers Jr., van Velsen met 41 p. in 27 sec.; 1. s. 7 13e pr. F. Schrever van Amsterdam met 41 p. in 27 sec. l.s. 6; 14e pr. H. Weze naar van B'daal met 41 p. in 28 sec.; 15e pr. A. F. Haye van A'dam met 41 p. in 32 sec.; 16e pr. L. Bus van Laren met 41 p. in 33 sec.; 17e pr. G. W. Ykema van A'dam met 41 p. in 34 sec. l.s. 7; 18e pr. N. Broer van A'dam met 41 p. in 34 sec. l.s. 6: 1.9e pr. H. J. Bessem van Haarlem met 40 p. in 21 sec.; 20e pr. R. Humer van A'dam met 40 p. in 24 sec.; 21e pr. P. Commandeur van Limmen met 40 p. in 25 sec.; 22e pr. H. Broers van B'daal met 40 p. in 25 sec. loten; 23e pr. W. v. Laar van Laren met 40 p. in 27 sec.; 24e pr. H. de Jonge van A'dam met 40 p. in 29 sec.; 25e pr. J. J. v. Nocrt van Alkmaar met 40 p. in 31 sec.; 26e pr. C. Val kering Jz. van Limmen met 39 p. in 25 sec. l.s. 6; 27e pr. J. Hand- graaf van Velsen met 39 p. in 25 sec. l.s. 5 Margoschutters Personeel scherp). Klasse A. Ie pr. P. Veerman van Volendam met 45 p. in 23 sec.; 2e pr. J. Sparnaay van Vin keveen met 44 p. in 23 sec.; 3e pr. A. Door nebal idem 41 p. in 18 sec.; 4e pr. J. van Kleef van Z. Scharwoude met 40 p. in 19 sec.; 5e pr. H. Metselaar idem 40 p. in 21 sec.; 6e pr. K. Bos van Opperdoes met 40 p. in 25 sec.; 7e pr. J. Snijders van Z. Scharwoude met 39 p. in 22 sec.; 8e pr. A. Oud idem met 39 p. in 25 sec.; 9e pr. J. E. Boortman van Uit hoorn met 38 p. in 17 sec 10e pr. M. Müh- ren van Volendam met 38 p. in 18 sec.; 11e pr. Jan Poover idem met. 38 p. in 21 sec.; 12e pr. P. Gutter van Opperdoes met 38 p. in 23 sec.; 13e C. Zitvast van N. Amstel met 37 p. in 26 sec. 1 strafp.; 14e pr. E. Tuip van Volendam met 36 p. in 18 sec. Klasse B. Ie pr. J. Zwarthoed van Volen dam met 45 p. in 30 sec.; 2e pr. KI. Zyp Mz. van N. Scharwoude met 44 p. in 31 sec.; 3c pr. H. Akker van Wervershoof met 43 p. ir. 25 sec.; 4e pr. Jb. Veerman van Volenda.m met 42 ip. in 29 sec.; 5e pr. J. Ursem van Nibbeixwoud met 41 p. in 26 sec.; 6e pr. C. v. Bladeren Hz. van N. Amstel met 41 p. in 20 sec.; 7e pr. P. Otes van Wognum met 40 p. in 32 sec.; 8e pr. C. de Boer (457) van Volenda.m met 40 p. in 37 sec. 1 strafp.; 9ee pr. J. Bosman van Wervershoof met 39 p. in 23 sec.; 10e pr. H. Zuidervaart van Uit hoorn met 39 p. in 27 sec.; lie pr. C. Rijne- veld idem met 38 p. in 24 sec.; 12e pr. C. Oosterbeek van N. Amstel met 38 p. in 25 sec.; 13e pr. D. van Kleef van Z. Scharwoude met 38 p. in 27 sec.; 14c pr. J. Vroling idem met 38 p. in 29 sec.; 15e pr. G. Spaans idem van 38 p. in 31 sec.; 16e pr. H. Zwager van N. Scharwoude met 38 p. in 32 sec.; 17e pr. L. Blind van Schoten met 37 p. in 22 sec.; 18e pr. S. de Boer, van Z. Scharwoude met 37 p. in 27 sec. Klasse C. tie pr. A. Lichtenberg van Ouder Amstel met 47 p. in 31 sec.2e pr. Jb. de Boer van Volendam met 43 p. in 29 sec. 3e pr. C. Deen van Wervershoof met 43 p. in 36 sec. 4e pr. P. Kraakman van Z.-Schar- woude met 41 p. in 30 sec. 5e pr. H. Zeg waard van N.-Amstel met 40 p. in 30 sec. 6e pr. P. Blom van St. Maarten met 39 p. in 40 sec. 1. s. 6 7e pr. A. Spoor van Ouder Amstel met 39 p. in 40 se.c 1. s. 5 8e pr. G. Nyman van N.-Scharwoude met 38 p. in 31 sec. 9e pr. J. Broersen, idem met 38 p. in 35 sec.10e pr. J. v. Hilten van Uithoorn met 37 p. in 32 sec. 1. s. 6 1 le pr. C. Dol van Wervershoof met 37 p. in 32 sec. 1. s. 5 12e pr. Jn. Mol van Wognum met 37 p. in 37 sec. 13e pr. D. Bien van Volendam met 37 p. in 41 sec. 14e pr. Jac. Stet van N.-Scharwoude met 37 p. in 49 sec., 2 strafp. 15e pr. P. Stier van Volendam met 36 p. in 22 sec.16e pr. L. Berndsen van Ouder Amstel met 36 p. in 23 sec. 17e pr. P. Berk hout van Z.-Scharwoude met 36 p. in 35 sec. 18e pr. C. Commandeur van N.-Amstel met 36 p. in 39 sec. 19e pr. C. Koster, idem met 36 p. in 41 sec. Voor den extra-wedstrijd C XII, die op 9 en 10 October a.s. op de banen te Rotter dam zal gehouden worden, zijn door het Provinciaal Comité de navolgende schutters aangewezen uit de Veteranen-klassen W. Mulder van Amsterdam met 56 p. in 28 sec.P. Langendonk, Bl'daal met 55 p, in 27 sec.; F. van Pelt, Haarlem in 55 sec. in 28 sec.; M. A. Hoeben, Haarlem met 55 p. in 31 sec., 1 strafp. N. Sjerp Sr. Amster dam met 54 p. in 27 sec. Reserven J. H. Toorenburg van Amster dam met 54 p. in 30 sec. C. J. Lindeman, van Bloemendaal met 54 p. in 33 sec. 3 straf- punten; H. Kuipers, van Haarlem met 53 p. in 26 sec. A. J. Hekker, van BTdal met 53 punten in 28 sec. De geheime nummering der punten voor de Geluksbaan is als volgt 1 wordt 10 6 wordt 3 2 wordt 6, 7 wnrdt 2; 3 wordt 4, 8 wordt 1 5 wordt 5, 9 wordt 7; 5 wordt 8, 10 wordt 9. De prijsuitreiking zal gehouden wot den op Zaterdag 25 September a.s. des namid dags te 7 uur in de voorbovenzaal van het Restaurant Brinkmann, Groote Markt te Haarlem. Uitslag Vrije, vaste- en Geluksbaao zal jater worden bekend gemaakt. - TELE GR AAFBEKER-FINALE- ROOD EN WIT—QUICK (N.) Quick wint den beker. Te Hilversum vond heden deze finale plaats. Rood en Wit had achtereenvolgen Phoénix en V.V.V. geslagen, terwijl Quick uit Nijmegen eerst A.C.C'. en daarna op on verwachte en schitterende wijze de Groote Haagsche had geslagen. Quick, dat evenals Rood en Wit met twee invallers verscheen, won den toss en koos batten. Zij openen met Rees en Terwiel op het bowlen van Posthuma Sr. en de Jong. Het batten der Nijmegenaren blijkt op den duur niet opgewassen tegen het puike Haar- lemsche bowlen, hoewel onmiddellijk dient erkend, dat de batsmen het nu juist niet troffen, dat Davidson op point en van Manen in de slips zulke uitnemende catches deden Tenslotte faalde de staart op den change- bowler Hoomans. Voor 74 runs was deQuick innings geëindigd. Slechts Rees en E. den Hartog vermochten eenige runs te score C. J. Posthuma verkreeg met 430 goede cijfers, doch de bowling-analysis van Hoo mans 46 in drie overs, waarvan nog één maiden-over zijn vrijwel onverbeterlijk. Het Haarlemsche veldwerk was „keen." Vol goeden moed toog Rood en Wit naar de wickets. Hoe bedrogen kwamen zij uit, toen zij het bowlen van Terwiel en E. den Hartog ervoeren. Terwiel paart aan snelheid een constante lengte en afwisselend een kleine leg-break. E. den Hartog is van origine een slowbowler, welke echter van snelheid op de juiste wijze varieert» Op deze bowlers strandde Rood en Wit ge heel en uifzonderd een stand tusschen Bör- nemanPosthuma en BörnemanHoo mans, welke op lofwaardige wijze de collapse trachtten te stuiten, werd het een va-et-vient. Een schitterende running-catch van Burg graaf, welke Hoomans deed sneven, brac lit aan Rood en Wit's innings het einde. 59 runs waren gescoord. Terwiel's 611, waarvan vijf wickets clean bowled, mogen er zijn. We kunnen de lage totalen niet wijten aan slecht batten, doch genoeglijk toe schrijven aan uitnemend bowlen en nog beter veldwerk. Rood en Wit gaf nog niet op, doch poging om op de tweede innings te winnen, slaagde, mede door gestadigen regen, niet Op een stand van 542 werd opgegeven.. Mr. F. A. Davidson, bestuurslid van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9