mi 'm Een nuttige reis. M Nationale Spaar- en Emlssiehank Voornaamste Nieuws IR* I f#3- Plaatselijk Nieuws tooneel. J0 V%Wrtt.4a J x* Hs Woensdag 15 September 192CV 50ste Jaargang No. 16354 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Een -mislukte regeling bij de hallen te IJmuiden. LATE AARDBEIEN. In den tuin van den' heer Bèentjes te Beverwijk worden nog mooie aardbeien van den kouden grond geoogst. Het zijn Dutch Evernes van de tweede pluk. Het is zeldzaam dat in dezen tijd van jaar nog zulke mooie vruchten wordt geplukt Faillissementen. De feesten der 3 October-Vereeniging te Leiden. Nijmegen 4 pCt. in dit nummer. fT"-" DE Sl ATIONSWEG TE HILLEGOM. Dat verbreeding van den Stations-i -weg te Hillegom noodzakelijk is, toont bovenstaande foto. Er zijfi dan ook reeds plannen geopperd om den weg geheel te restaureeren, de boomen te rooien en de bestrating te vernieuwen. Tweemaal aardbeien. Brand te Hoofddorp. Herstellingsoord-Vereeniging 18351905 voor Spoorwegpersoneel. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Opdracht. DE RIJKSSTRAATWEG TE HILLEGOM. Nabij de remise der N. Z. H. T. M." te HilleKom, zal de Rijksstraatweg een belangrijke verbreedin.g ondergaan. De boomen langs den weg daar ter plaatse zullen gerooid, v/orden en de serre van liet Patronaa.tsgebouw zal moeten verdwijnen* 5» abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0-25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij grooruitbetaling3.58 ^Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 {3 lijnen). Postrekening No.' 597C. NIEUWE COURANT Bi) contract belangrijke kor tin J, Advertentien 35 cents per regel, Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeiing 60 et. per regel. Vraag- en aanbod- ad verten tiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 3QQQ. S'S'hf750." cWdebikefTfloop' f 250/ tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeenngen- ernes van n-ine aim bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een ï'Efj b-. n breuk van f/, ft bij verlies v. een of een oog- ItdlM. :!uim of wijsvinger heen Q| arm. I ^U. andere vinger. voet Leugenachtige berichten. De Aartsbisschop Mora y del Rio van Mexico, wees er voor kort nog op, hoe in de vervolgingen der Kerk door de eeuwen heen, immer weer de geschiedenis van Nero tegenover het Christendom herhaald wordt. Zooals bekend, had Nero de stad Rome uit louter pyromanie in brand laten steken en vervolgens de schuld op de Christenen ge schoven. Op dezelfde wijze handelden de meeste kerkvervolgers: ze beschuldigden voor de verstoring van den vrede achterna altijd de vervolgden zelf. Zoo doet het heden, de regeering van Calles, wanneer ze door haar vertegenwoordigers in de binnenlandsche en buitenlandsche pers immer weer doet be richten, dat de schuld van de godsdienst onlusten in Mexico uitsluitend den Katho lieken treft. Men kan op de in deze woorden liggende .waarschuwing van den heldhaftigen bisschop niet vaak en dringend genoeg wijzen. De telegraafschappen van Europa zijn voor hst grootste deel te na met de kerk-vijande- lijke richting der Mexicaansche regeering geestverwant, dan dat ze niet gaarne bereid zouden zijn, Be leugenberichten der Mexi caansche bolsjewisten tot spreektrompet te dienen. In de beoordeeling der krantenbe richten is de uiterste voorzichtigheid gebo den. Het is van belang voor Calles en zijn trawanten, om de brutale kerkvervolging in Mexico minstens als een wederzijdsch gevoerden en als een' deels door de katholieken ontstoken burgeroorlog voor te stellen. Dit is echter absoluut gelogen, ter wijl alle waarheidsgetrouwe berichten, die uit. Mexico binnenkomen, uitdrukkelijk vast stellen, dat de bevolking zich met den grootsten heldenmoed en met uiterste matiging aan de wenschen van den Paus en het Episcopaat houdt, tegenover het ruwe geweld geen actieve, maar uitsluitend pas sieve tegenstand biedt. Onafhankelijke persstemmen. Het Iersche dagblad „Irish Independent" •chrijft over de gebeurtenissen in Mexico: „Bij de beoordeeling der troebelen in Mexico moet men twee dingen voor oogen houden, zonder welke het onmogelijk zou zijn den toestand te begrijpen. Het eerste is, dat de overwegende meer derheid der bevolking van Mexico daad-wer kelijk uit katholieken bestaat. De handel wijze der regeering kwetst alzoo vanzelf, sprekend de gevoelens van het volk. De meesten onder hen echter zijn weinig ont wikkeld en kennen noch het ware streven der regeering, noch hun eigen rechten. Het tweede is, dat het in Mexico in geen enkel opzicht om de vervolging der Kerk zonder meer of om haar geestelijken gaat, doch eenvoudig om den .godsdienst zelf. Het voorwendsel, als zouden eenige geeste lijken handelingen tegen de regeering onder nomen hebben, heeft geen waarde. Dat men in de kerken op de geloovigen schiet, is niet louter Amerikanisme. Het is uitgesproken haat tegen alle Christendom. Een fanatiek verlangen het Kruis met voeten te treden." De beroemde Amerikaansche publicist Charles Philips schrijft: „Aan de eene zijde staat een klein handje vol mannen, dat echter sterk is, terwijl ze de kanonnen sinds de eerste revolutie tot hun beschikking hebben en deze niet willen losgeven, wijl ze rijkdpm en macht voor hetzèlfde houden. Aan den anderen kant zien wij de Kerk, die voor het heil der menigte bezorgd Is, die haar rechten en christelijke plichten bewaren wil en die op den grondslag van den onverbiddelijken en zedelijken plicht staat. In het midden staat het eenvoudige, lichtvaardige, grootendeels onwetende volk, dat echter van zijn voor vaderen een traditioneele liefde en aanhan kelijkheid aan het geloof geerfd heeft." Een merkwaardige tegenspraak. In een en hetzelfde 'nummer van een New York's dagblad staan twee berichten die elkaar oogenschijnlijk tegenspreken, doch in werkelijkheid zeer goed overeen stemmen. Een leidende Protestantsche persoon lijkheid las den katholieken van Mexico er eerst de les over, hoe ze de wetten meer ipbèten eerbiedigen. En hij herhaalt en billijkt vervolgens de woorden van Calles waar deze tegenover een vertegenwoordi- gervan de „World1', de volgende uitlatin gen gedaan had: „De Mexicaansche Dis schoppen hebben om een uitspraak van den pèus gevraagd, hoe zij zich tegenover de wétten van het land zouden gedragen De Paus gaf ten antwoord: „Ik veroordeel deze wetten en beveel U er niet aan te gehoor zamen.". Met andere woorden, hij leerde de verstoktheid tegenover de regeering' en tegen de instellingen van het land. Met welk recht doet hij dat? Wat zou de Ame rikaansche regeering er van zeggen, wan neer de Paus van de bevolking van de Ver. Staten zou eischen om de wetten van hun Staat te minachten? Welke regeering zou zich zooiets kunnen laten voorschrijven? Dat schijnt zoo op het eerste moment een doorslaand argument te zijn. Ongehoord toch, die Bisschoppen! Zij predikten een voudig de ongehoorzaamheid aan de wet ten van het land! Dat kon t°ch geen en kele regeering ter wereld dulden. Deze geheele verontrustende bewijsvoe ring valt echter uiteen, wanneer men - nadere beschouwing tot de ontdekking komt, dat de eigenmachtige, despotische verordeningen van den heer Calles of van zijn minderheidspartij geen enkelen rechts grond hebben, gelijk, zooals we eenigen aid geleden reeds zagen, het dagblad van de Wall Street zelf naar voren gebracht heeft, Maar bovendien is ook de veronderstel ling zoo dikwijls en herhaaldelijk tegen dé Kerk als bewijsvoering uitgespeeld valsch, als zou een wet altijd en in elk geval werkelijk bindend zijn. Ook Nero noemde zijn verordeningen „wetten'' en ook de bolsjewisten in Rusland noemen hun woesle uitingen van ondraaglijken wil lekeur „wetten". Er zijn echter ook rfog algemeene ze delijke grondwetten, waaraan ook de wet gevers gehoorzamen moeten, apdersizijn hun op het papier geschreven wetten, mis schien' wel niet het ruwe geweld uiterlijk te handhaven, maar kunnen zich toch in genendeele beroepen op een eigenlijke verplichtende kracht. De hoogste wet voor elke wet is de zedelijkheid. Wanneer er dus ergens onze- delijken „wetten" gemaakt worden, wetten, die de meest elementaire menschenrechten of de hoogere rechten van godsdienst en redelijkheid vernietigen willen, zoo zijn deze „wetten"' eenvoudig willekeurige maatrege len, aan wien' gee^j enkel mensch en ook geen enkel vaderlander moet gehoorzamen. Men denke zich even het geval in, dat het ergens een tyrannieke regeering in haar hoofd zou opkomen om de veelwijverij of de gemeenschap van vrouwen tot „wet te ver heffen, of diestal en kindermoord geoor loofd zou achten, welk verstandig mensch zou het invallen zulke „wetten" als legitime in richtingen van den Staat te beschouwen? Niet alleen de paus en de bisschoppen, maar ook ieder onderdaan van het betref fende land heeft het volste recht zulke wet ten als niet-bestaand te beschouwen en zich hoogstens bij den uiterlijken dwang neer te leggen. Beschouwen wij nu het volgende bericht uit de stad Mexico in hetzelfde Amerikaan sche blad; „Ongeacht de paragraaf van de mexicaansche wet, welke iederen niet in Mexico geboren religiedienaar verbiedt te prediken of een godsdienstoefening te houden, besteeg heden hier in de hoofdstad Dr. William E. Thomas, dominee der Union Church en een der meest vooraanstaande protestantsche dominees der republiek, den kansel en hield zijn predikatie. De aanwe zigen waren meest Amerikanen en Engel- schen. Dr, Thomas is geboren in Pennsyl- vanië. Tot heden zijn hem door de regee ring geeaerlei moeilijkheden in den weg gelegd." De heer Thomas is een methodistische geestelijke, een onderdaan van den metho- distischen bisschop Miller, die Calles open baar verdedigd heelt en de katholieken be schuldigd, dat zij den godsdienstoorlog had den uitgelokt, doordat ze de regeering niet hadden gehoorzaamd. Men ziet, de methodistische predikanten gehoorzamen aan de regeering. En zoo blijven ze ongemoeid. De aard van dit ge hoorzamen wordt genoeg belicht. Een nieuw bewijs, dat de wetten der vervolgers slechts tegen dé katholieke Kerk worden aange wend. De volgende week gaat een aantal Neder landers een belangrijke reis ondernemen, Dit lijkt op het eerste-oog en zeker in dezen tijd, nu het reizen naar vreemde landen een sport en ontspanning voor iedereen is ge worden, de vermelding nauwelijks waard. Maar de reis, welke wij op het oog hebben, is geen pleizierreis en geschiedt op de tweede plaats na zeer lange en intersieve voorbereiding en dan nog wel onder patronage, aanmoediging en volle mede werking van het departement van buiten landsche zaken. Dit alles geeft er een meer dan. gewoon karakter aan en was voor ons een Aanleiding om den leider, het lid dejt Eerste Kamer, mr. J. N. j. E. Heerkens Thijssen om nadere bijzonderheden te vragen, welke ons welwillend werden ver strekt. Reeds eenige jaren, aldus vertelde mr. Heerkens Thijssen ons, bestaat het plan om van wege de Vereeniging „Nederland in den Vreemde" een reis naar Joego-Slavië te ,maken. Genoemde, te weinig bekende en te weinig gewaardeerde vereeniging, heeft zich gesplitst in afzonderlijke vereenigingen als NederlandDuitschland, Nederland Oostenrijk enz. Zoo bestaat er ook een vereeniging NederlandJoego-Slavië, waar van mr. Heerkens Thijssen voorzitter is. Op dit Balkanland heeft de vereeniging en hebben vele vooruitziende en energieke Nederlanders reeds lang 't oog gericht voor export en in dezen benauwenden tijd zoo zeer gewenschte nieuwe handelsrelaties. De president der vereeniging Nederland— Joego-Slavië vond echter den tijd niet gunstig en wachtte tot het z.i. juiste oogen- hlik. dat nu gekomen schijnt. Zoo lang de B'alkanstaten elkaar dreigden te verscheu ren, was er al heel weinig aanleiding voor rustig vredeswerk, wat immers met eco nomische toenadering van twee volken be oogd wordt. Door het prijzenswaardige werk van den Volkenbond is de Balkan echter de laatste jaren hoe langer hoe meer tot rust gekomen en de verwachting lijkt niet ongegrond, dat met een der krachtigste Balkanvolkeren, de Serviërs, thans zaken zijn te doen. Nog maar al te weinigen onzer hebben een goed denkbeeld vari de nieuwe kaart van Europa, zooals deze er sinds 1920 uit ziet. Zoo beschouwen wij Servië nog altijd als het half onbeschaafde koninkrijkje van vóór den oorlog en vergeten, dat het land na den vrede van Versailles rijn grond gebied vijf maal vergroot zag en thans 13% millioen inwoners telt. Het oude Servië zag zich uitgebreid .met Dalmatië, Bosnië, Herzogewina en Montenegro, grootendeels ten koste van de oude Oostenrijksch— Hongaarsche republiek. We mogen die ver schuiving van het oude Habsburgsche Rijk betreuren, we moeten nu eenmaal de feiten nemen, zooals ze zijn. Door het grondge-, bied, hetwelk Servië langs de Adriatische Zee veroverd heeft en waardoor het Zwit serland benadert en aan Oostenrijk grenst, is het Koninkrijk Joego-Slavië een belang rijke Europeesche cultuurstaat geworden. Toen dan ook de voorzitter der vereeniging Nederland—Joego-Slavië zich tot Minister van Karnebeek wendde en hem mededee iing deed van het plan om met een aantal Nederlandsche zakenmenschen een reis naar het nieuwe Servië te ondernemen, heeft de minister daaraan dadelijk zijn vplle goed keuring niet alleen gehecht maar ook hulp en medewerking van den kant van het departement toegezegd. Nu krijgt de reis een min of meer officieel karakter. Den 23sten September zal het gezelschap dés ochtends met den Duitschen trein ver trekken naar Weenen, waar een dag ver toefd wordt; eveneens heeft in Budapest een koet oponthoud plaats. Dan gaat het ge zelschap naar Servië's hoofdstad Belgrado, waar het 27 September hoopt aan te komen. De bedoeling is, dat onze landgenooten daar door den Koning officieel ontvangen worden. Onze minister van buitenlandsche zaken heeft tegen dien tijd den Nederland- schen gezant te Athenê, den heer Schuller tot Peursum, die tevens bij het Joego slavische Hof geaccrediteerd is, naar Bel grado gedirigeerd. Het Hollandsche gezel schap blijft eenige dagen in Belgrado. O.m. zal daar voor een elite gezelschap de film Nederland in den vreemde vertoond worden. Daarna begint de eigenlijke zaken reis naar Zagreb en Eaibach (Llupjama), waar een uitnemende voorbereiding voor aanknoopen van handelsrelaties is getrof fen. Ook daar zal op een avond de bekende Nederlandsche film worden vertoond; voor den uitleg in het Fransch en Duitsch heeft de heer Westerman van de Rotterdamsche Bank zich welwillend beschikbaar gesteld. Ean twaalftal groot industrieelen en groothandelaars hebben zich voor deze'rèis bereids opgegeven, zooals Werkspoor, de firma Enschedé,, twee der voornaamste tabakhandelaars van Amsterdam, de groote schoenenfabriek van Van Schijndel te Waalwijk enz. Deze ondernemersgeest en dit initiatief van. „Nederland in den Vreemde" valt zeker in dezen tijd, nu ons land met zijn sterk wassende bevolking voor zijn handel en industrie zoo naar expansie smacht, ten zeerste te prijzen. En van de regeering, bijzonder van het departement van buiten landsche zaken, is het juist gezien, om zulk ondernemen te steunen en te bevor deren. Onze lezers weten, dat per 1 September j.l. door den directeur van de rijksvisschers- harven bépaald werd, dat in de omgeving van den afslag zich niemand mocht bevin den, dan die zichtbaar 'n kenteeken droeg dat hij ingeschreven was als vischkooper. Deze bepaling was uitgevaardigd op ver zoek van de vereeniging van vischhzndela- ren, doch eenige vischkoopers weigerden be slist zich er aan te onderwerpen, met gevolg dat telkens proces-verbaal werd opgemaakt. Thans deelde men ons mede, dat de jus titie uit Haarlem deze verbalen heelt terug- gezonden, omdat zij van meening is, dat geen strafbaar feit is gepleegd. Op 14 September 1926 uitgesproken fail lissementen: G. Dazert, exploitant van het Kurhaus, te Zandvoort, woner.de aldaar; curator mr. jhr. L U. Rengers Hora Siccama, alhier. J;-Beugeling, vroeger manufacturier te Gouda, thans wenende te Haarlem, Emo- straat 31; curator mr, L. Ali Cohen, alhier. H. B. Hospes, handelsagent te Heemstede, Koedieflaan 62; curator mr. G. E. Mellema, alhier. C, Schoen, winkelier in kruidenierswaren, te Haarlem, Teylerplein 1; curator mr. G. E. Mellema, alhier. B, van der Veen, schilder en caféhouder, te Oostzaan, Zuideinde 132; curator mr. C van Sprang, te Zaandam. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam is in staat van faillissement verklaard 20 Augustus 1926: F. J. Klein, pensionhouder te Zandvoort, Zeestraat 39; curator mr. J Deenink. Rechter-Commissaris jhr mr R. de Ma- rees van Swinderen, alhier. Opgeheven werden de faillissementen van: F. E. Muller .Jr., broodslijter te Hillegom; curator mr. J. Deenik; uitgespr. 20 Juli j.l, A. Otte, barbier en kleermaker, te Ben- nebrcek; curator mr. J Deenik; uitgespro ken 8 Juni j.l. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: J. Schimmel, kleermaker, te Zaandam; curator: mr, J. C. Y. Nieuwenhuis, alhier. J. van Es, te IJmuiden; curator mr. G. E. Mellema, alhier. S. A. Mok, te Haarlem; curator mr. A. Bruch. A, Koning, fabrikant van koperwerken, te Haarlem; curator mr. F. A. Davidson, alhier. W. Veenis, melkslifter, te Wormer; curator mr. H. H. Riepma. te Edam. 4- Joh. Franken, kleermaker, vroeger te Schoten, thans te Breda; curator mr. F. M. Hagemeyer, alhier. W. A. J. van Beek, bakker, te Volen- dam; curator mr. H. H. Riepma, te Edam. L. A. Drukker, borstelmaker, te Zaandam; curator mr. F. J. D. Theyse, alhier. G. P. de Nys, winkelier en broodbezorger, alhier; curator mr. R. C Bakhuizen van den Brink, alhier. C. de Lee, timmerman en aannemer, te Zandvoort; curator mr. R. C, Bakhuizen van den Brink, alhier. C. Ph. Robbé, metselaar te Haarlem; cu rator mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, alhier. Mej, A. P. Mulder, schoenwinkelicrster, te Haarlem; curator mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, alhier. J. Battem Gzn., molenaar te Wormer; cu rator mr. L. G. van Dam, alhier. Tengevolge van het spoorwegongeluk kan de opvoering der 3 October-revue niet doorgaan. De ^ontwerper, schepper en re gisseur was de heer Hageman, die zoo ernstig werd gewond. In zijn grooten ijver en onvermoeid pogen, om het succes zoo groot en volledig mogelijk te doen zijn. èn voor de 3 October-vcreeniging, èn voor zijn eigen vereeniging, Litteris Sacrum, trof hem het ongeluk eigenlijk te midden van zijn arbeid.. Immers, ten einde nog even ge legenheid te hebben, alhier een repetitie van een zangkoor persoonlijk bij te wonen, nam hij een trein vroeger dan gewoonlijk. Helaas met zoo treurig gevolgd! Het vele reeds gedane werk, alles tever geefs, en dat in deze omstandigheden de mede-spelers de lust is ontnomen, nu hu" leider en ziel van het werk zoo ernstig neder ligt, is niet alleen begrijpelijk, maar geheel van zelf sprekend. Door het bestuur der 3 October-vcreeni ging zijn inmiddels "reeds stapen gedaan, dan avond van 4 October op andere wijze te vullen, Het Kinderfeest. In den Schouwburg zal het kinderfeest doorgang hebben. Het bestuur mocht er in slagen een overeenkomst te treffen met het concertbureau, dat de kinderklucht Tijl Uilenspiegel doet uitvoeren. Dit komische kluchtspel ging gedurende drie weken achtereen voor uitverkochte zalen in het Centraal Theater te Amster dam en speelde later, in December 1925, gedurende eenigen tijd in Circus Carré en Flora. De opvoering zal plaats hebben op Zater dag 2 Oct. en Maandag 4 Oct. Het Ridderspel Met het Ridderspel worden goede vorde ringen gemaakt. De heeren onderofficieren van het 6e Reg. V. "A., die welwillend hebben aangeboden hét steekspel uit te voeren, oefenen veel vuldig en het geheel beloofd een zeer inte ressante vertooning te worden. Er zit pit in het spel en met groot enthousiasme wordt op de vurige paarden geoefend. Spoor- en tramdiensten. Door de Nederlandsche Spoorwegen zul len bij gelegenheid van de op Maandag 4 October a.s. te houden feesten, weder uitgebreide maatregelen voor het reizigers- vervoer worden genomen en zullen alsdan omsteeks 12 uur 's nachts (dus na afloop van het vuurwerk) extra-treinen, welke aan alle stations en hallen stoppen, vertrekken naar Haarlem, Hoofddorp en Utrecht, ter wijl na aankomst van de laatstgenoemde extra-treinen te Alphen aan den Rijn, van daar een extra-trein naar Uithoorn zal vertrekken. Bovendien zal de laatste trein naar Ue^i Haag, dien avond te Voorschoten stoppen tot het uitlaten van reizigers. Wijders zal de trein, welke te 3.18 s mid dags van Uithoorn te Alphen aan den Rijn aankomt, doorloopen naar Leiden; vertrek van Alpben aan den Rijn 3.20, aankomst Leiden 3.39. Ook door de N. Z. H. T. M. zal als andere jaren op den feestdag een kwartier- dienst worden ingevoerd. Dienstregelingen worden in het officieele feestprogramma der 3 October-vereeniging opgenomen, Felix Timmermans schrijft ons: Ik heb met veel verheuging het nieuws ontvangen, dat Cor van der Lugt Melsert ons werk „'Leontientje genomen uit mijn boek De Pastoor van den Bloeyenden Wyn- gaerdt door Eduard Veterman en mij, zal spelen. Toen wij het stuk opstelden en ineensta- ken dacht ik onwillekeurig aan mevr. An- (Direct ingaande) Bijkantoor: NASSAULAAN 18' HAARLEM ZitdagenMaandags, Woensdags, Vrijdags van 6-9 uur n.m. en Zater dags van 5-9a uur. nie v. d. Lugt, die toch zoo danig schoon O. L. Vrouw van Zeven Smarten en het Kirideke Jezus in ons stuk „En waar de ster bleef stille staan" heeft gespeeld. Het was een schilderijl En ik dacht bij mij zei- ven: „Als Annetje van Ees dat Leontientje nu eens wou spelen; zij heeft er een ge zicht voor, een taal, houding en gebaren! Ja dat ware de creem!" En ook Veterman hoopte dat dit waar zou zijn. En door aan haar te denken, kwam dit Leontientje onder haren invloed en daardoor is dit beeld naar haar speelgeest gegroeid, zoodat er nu meer licht op haar dan op de andere personen valt en wordt zij, Leontientje, ook het hoofd figuur. Ik lees nu, dat mevrouw Vani der De herdenking van het 50-jarig bestaan van het Rijkslandboa wonderwijs te Wate ringen. Na het spoorwegongeluk bij Voorschoten. De heer J. A. v. d. Kloes, ie Delit over de mogelijke oorzaken er van. Kinderverlamming ook in ons land. Centrale Vergadering van de Hanze, Boft <f van R.-K, Vereeuigicgen van den Handel- drijvenden on Industrieelen Middenstand tn 't Bisdom Haarlem, te Goes. De ratificaties van de .verdragen van Lo carno bij het secretariaat vaft den Volken bond geregistreerd. De typhus-epidemie te Hannover. Het aantal patiënten in de ziekenhuizen en de barakken overtreft de 1000. In Hannover tot nu toe 30 sterfgevallen. Tegen den aanstichter van den jongsten militairen opstand in Spanje is de doodstraf geëischt. Het schieten op buitenlandsche schepe* in China gestaakt. Zie verder ook Laatste Nieuws. i'v' „.r ".jy - UllHHtlf, Lugt jubileeren gaat. Dat verheugt mij in hoogc mate, omdat het de bekroning is van vele jaren schoon werk waar ik mee van genoten heb. En heel Holland zal haar in dankbaarheid vieren, omdat zij, lijk een Lente van Botticelli op hare vele reizen de bloemen van haar talent overal ten ge- noege harer landgenooten heeft uitgestrooid. Ik verheug mij met hen! Maar vooral ver heug ik mij, omdat zij haar schoon jubileum met ons stuk „Leontientje" zal vieren. Laat mij uitspreken, hoe fier ik daarmee ben, dat zij, Hollandsche, dit Vlaamsche meisken Leontientje gekozen heeft, om op haren tri- om'ftocht door Nederland mee te nemen! Men schrijft ons jiit de aardbeienstreek: Tengevolge zeker van de mooie voorbije Septemberdagen worden alhier door enkele tuinders voor den tweeden keer aardbeien geplukt, wat voor onzen grond zeker wel een groote zeldzaamheid is. Het merkwaar dige van deze vrucht is echter, dat zij van zeer korten duur is. Plukt men ze 's mor gens, dan is zij 's avonds geheel verteétd. Dinsdagmiddag omstreeks 4 uur ontstond in de houten loods van de firma Van Driel Van Dorsten, staande aan den Stations weg bij de Manegelaan. te Hoofddorp, door het springen van een benzinebus brand in het achterste gedeelte van htt gebouw.Wij! het vuur snel om zich heen greep en er met het oog op aanwezige brandbare stoffen ge vaar voor uitbreiding van den brand be stond, werd het noodig geoordeeld de brand weer te waarschuwen. Het personeel en eenige personen, die waren toegesneld om hulp te verleenen, vin gen direct met vereende krachten door mij del van emmers water het blusschingswerk aan en slaagden er in het vuur meester te worden, zoodat nog intijds bericht kon wor den gezonden, dat de brandweer met de automobielbrandspuit niet behoefde uit te rukken. De politie stelde een nader onderzoek in. De commissie, die het vorig seizoen hier ter stede feestavonden heeft georganiseerd, voor de vergrooting van het Kinderhuis „Van Hasselt Paviljoen" te Vorden; heeft zich wederom bereid verklaard door het aanbieden van eeu feestavond te trachten een deel van het nog Ontbrekende geld bijeen te bengen. Barometerstand 9 uur v m.: 767. Stilstand. Lidht op. De lantaarns moeten morgen opgestoken om 7.43. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen vaa 15 September 1926. Hoogste Barometerstand 771.7 m.M. ta Miinchen. Laagste Barometerstand 747.2 m.M. ta Lerwich. Verwachting van den avond van 15 tot den avond van 16 September: Matige, tijdelijk toenemende Z. W. tot W, wind; meest zwaar bewolkt of betrokjeen; waarschijnlijk eenige regenbuien, weinig ver andering in temperatuur. Eere-voorzitler is wederom de Chef der Centrale Werkplaats van de Ned. 'Spoor wegen, terwijl verder de Commissie is sa mengesteld uit de heeren W. de Geest, voorzitter; J. Mansv'elder, secretaris; J. Wit, Penningmeester en de heeren H. C. vau Doornik en H. Klupper, leden. Door den heer J. G. v. Dam, Nassaulaan, te Haarlem, is opgedragen het bouwen vaa vier pakhuizen aan de Amsterdamstraat, Beresteynstraat, aan den heer B. Boerrigte^ aannemer, alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1