Centrale Stedenverwarming. De Zevende Algemeene Vergadering van den Volkenbond te Genève. Stadsnieuws. NIEUWE HAARL. COURANT Tweede Blad Woensdag 15 SepteinHer in. Jubileum. De eerste raadszitting. Ter waarschuwing. Uit de Kleeding-lndustrie. De beschikbare prijzen voor Herwonnen Levenskracht. UIT DEN OMTREK, SCHOTEN. HEEMSTEDE. INGEZONDEN. DUIVENSPORT. POSTDUIVENVEREENIGING „DE LUCHTPOST', TE SANTPOORTT. LAATSTE NIEUWS. Brand te Zaandam De N'ederlandsch- Amerikaansche expeditie naar k Nieuw-Guinea. Actie van Italiaansche anti-fascisten in Frankrijk. De typhus-epidemie. Noodlottige afloop. (eigen correspondentie). De opening der eerste zitting van de As semblee geschiedt in den regel in allen een voud. Langzaam aan vult zich dan de zaal bijna ongemerkt gleed de Voorzitter, de tij delijke voorzitter van den Raad, ditmaal de Tsjecho-Slowaaksche staatsman Benesj, in het hooge voorzittersgestoelte. Driemaal wordt, men zou geneigd zijn te zeggen achter het scherm, dat het „gewone" gedeelte van het podium van het ongewone scheidt, gebeld dan staat, de eene president precies op het aan gegeven uur, de andere een professoraal kwar tiertje later, op en gaat over tot het uitspreken van zijn openingsrede, die nog dienzelfden dag naar alle deelen der wereld zal worden overgeseind, reden waarom dan ook de jour nalisten op de eerste galerij in den regel in het bezit van die rede zijn. De eerste bijeenkomst is regelmatig uitsluitend aan het aanhooren dezer redevoering gewijd daarna gaat men zich versterken de indeeling in commissiën in orde maken, om eerst daarna tot de ver kiezing van den President der vergadering over te gaan. Die verkiezing brengt in lang durig défilé de eerste gedelegeerden van de verschillende landen op het podium, want daar staat cle bus, in den regel door Sir Eric Drummond in eigen persoon bewaakt daar in moeten de leden van den Volkenbond hun stembriefje komen werpen, en deze taak, hoe onbelangrijk zij uiterlijk moge schijnen, wordt door den leider eener delegatie zelden aan een ^anderen gedelegeerde overgelaten. Dat défilé, (hetwelk zich den volgenden dag herhaalt als de verkiezing der zes vice-presidenten aan de orde is, leidt dikwijls tot applaus voor den een of ander de oningewijde behoeft dan niet te vragen welke de populaire figuren in den Vol kenbond zijn. De President leidt de voltallige vergade ringen, die de Assemblée houdt, aldus be- paalt het reglement in navolging van de ge wone parlementaire opvattingen. Moeilijk is deze leiding, zelfs in de meest bewogen jaren, niet geweest. Dit internationaal par lement onderscheidt zich in zooverre in elk geval van nationale wetgevende vergaderin gen, dat het beleefd is en ordelijk dat het deferentie heeft voor zijn President als zoo danig, en dat een enkele hamerslag of een vriendelijk belletje voldoende is om de even verloren aandacht althans uiterlijk te herstel len. Men zou geneigd zijn te zeggen, dat de .President zelfs niet ingespannen behoeft te ;luisteren, want onbetamelijke uitdrukkingen kunnen niet worden verwacht, zouden den spreker in deze omgeving meer disqualifi- ceeren dan degene, tegen wien de woorden waren gericht. Bij de beraadslagingen is de voornaamste taak van den President wel om den nieuwen spreker aan te kondigen. En, hij moge onpartijdig zijn als de beste, men zal in die aankondiging iets onderkennen van de po sitie, die de betreffende spreker in den Vol kenbond inneemt. De President behoefde slechts aan te kondigen, dat het woord was aan den heer Motta, dien ieder zich nog als den zoo sympathieken leider der beraadslagingen van twee jaar geleden herinnerde, of het hand geklap ving aan, in de zaal, op de galerijen, en hield aan, totdat Motta op het spreek gestoelte stond. De Assemblée van den Volkenbond splitst zich, in den regel spoedig na haar bijeenkomst in een zestal commissiën. Noch het aantal, noch de onderwerpen, der commissiën zijn in het reglement voorgeschreven, en toch zijn se alle deze zes jaren onveranderd gebleven, hetgeen intusschen niet wegneemt, dat, naar mate de arbeid van den Volkenbond in om vang toeneemt, het aantal der commissiën t.g.t. zal dienen te vermeerderen. Aanvanke lijk heeft het Cecil, toen nog de. oude Lord Robert Cecil, heel wat moeite gekost om de openbaarheid der beraadslagingen voor alle deze commissiën te verkrijgen. ^Men heeft het wat vreemd gevonden, en indien de di plomaten, die ter eerste en tweede Vredes conferentie in het Huis ten Bosch en in de Ridderzaal te 's-Gravenhage bijeenkwamen, nog allen konden spreken,zouden zij vermoe delijk van een weinig aanbevelenswaardige „nieuwigheid" gewagen. Maar de geest van Genève is nu eenmaal 'n andere dan die van voorgaande jaren, en aan het inderdaad ietwat zonderlinge, dat men wereldvraagstukken als hier te Genève in de commissiën worden voorbereid en voor een deel afgehandeld, bespreekt te midden van een niet altijd rustig auditorium, samengesteld uit slechts ten deele bevoegden, heeft men zich spoedig gewend. Zoozeer gewend zelfs, dat de juri dische leden der eerste commissie, tezamen toch wel een deel van de fine fleur van Euro pa's juridische wereld, er niet tegen op zien om over dikwijls subtiele redactievraagstuk- ken te discussieeren, terwijl achter hun stoel opgepropt staan de belangstellenden terwijl telkenmale de deuren open en dicht gaan terwijl het publiek zelfs, zij het ook fluisterend en zacht, onderling discussiën houdt. De be perkte ruimte, waarover men in het gebouw van het Secretariaat van den Volkenbond beschikt, is hieraan schuld. De reeds ge noemde Salie vitrée biedt in dat opzicht de beste gelegenheid haar langwerpige bouw maakt het mogelijk, dat de commissie, die daarin beraadslaagt, min of meer afgeschei den zit van het publiek, al neemt dit ook plaats achter de langszijden van de tafel, waaraan de discussiën worden gevoerd. Na tuurlijk is men met het verkenen van kaarten die toegang geven tot de vergaderingen der commissiën, wat minder royaal dan met die voor de Assemblée, waarbij intusschen, ge zien het aantal aanvragen, ook reeds groote beperking heerscht. Niettemin, het aantal belangstellenden is in den regel te groot, zoowel wat de onderwerpen betreft, die ge acht worden sensationeel te zijn, als wat die betreft, welke onderdeelen van het Volken- bondswerk raken, en hun eigen belangstel lenden hebben. De eenige vraag, die men ge neigd is te stellen, is deze, of niet een zoodani ge openbaarheid van het dusgenaamde voor bereidende werk der Assemblée ertoe zal leiden, dat de eigenlijke meeningsverschillen in den boezem van sub-commissiën worden opgeborgen. De praktijk leidt niet, althans niet kenmerkend, in deze richting, maar het overigens begrijpelijk feit, dat sub-commis siën in den regel niet voor het publiek toe gankelijk zijn, zou daar een beschutting kun nen doen vinden voor overleg, dat men nu eenmaal, ook bij de meest openhartige inter nationale samenwerking, niet ten tooneele pleegt te doen geschiedeb Er zijn zes commissiën eene voor juri dische vraagstukkeneene voor het werk der organisaties van den Volkenbond eene voor de ontwapening eene voor de begroo ting en daarmede aanverwante vraagstuk ken.,; eene voor socialen, philantropischen en soortgelijken arbeid, en eene voor de poli tieke vraagstukken. De naam van deze laat- sfe commissie, die eens onder leiding van den heer Loudon, zou doen veronderstellen dat zich daar belangrijke punten van Volken- bondsbeleid concentreeren, hetgeen intus schen niet altijd juist is want ditmaal betroffen deze beraadslagingen slechts de slavernij, de mandaten en de minderheden, welke laatste discussie intusschen wel een zoodanig be langwekkend verloop had, dat er alle aanlei ding voor het dicht opeengepakte publiek bestond om haar ten einde toe te volgen. De vijfde commissie, die der sociale en philantro- pische vraagstukken, is die, in welke de vrouwelijke gedelegeerden, die er ten getale van een acht- of tiental zijn, in den regel zitting nemen hier wordt dikwijls de strijd het scherpst gevoerd hier wijkt men niet uit internationale hoffelijkheid, maar ze| de eenmaal aangevangen discussiec onseqüent tot in onderdeelen voort. De vierde com missie is die, waarin het hoogtepunt wordt bereikt, wanneer Albert Thomas, de direc teur van het Internationaal Arbeidsbureau, welsprekend gelijk hij is, zijn, vooral in de eerste jaren dikwijls aangevochten begrooting komt verdedigen. En dat vooral de derde en eerste commissiën, die in 1924 tezamen aan het Protocool van Genève het aanzien gaven, en die ook ditmaal van de beginselen van het Protocool hebben gered wat er te redden viel, hetgeen in dit geval nog wil zeggen vrij veel, altijd groote belangstelling trekken, behoeft geen betoog. Naarmate de arbeid der commissiën voort gang vindt, komt de Assemblée in versneld tempo bijeen. Regel is, dat de commissiën niet dadelijk vergaderen en de Assemblée gelegenheid geven om zich geheel aan de al gemeene beschouwingen van het jaarlij ksch rapport te wijden. Dan komen eerst de da gen, waarop des ochtends de Assemblée en des middags de commissiën vergaderen, en dan komen de enkele dagen, waarop de As semblée geheel niet vergadert, en 's morgens en 's middags de commissiën en subcom- missiën naarstig werken. Dan is geheel de drukte verplaatst naar het Secretariaatsge bouw aan het einde van den Quai Wilson, dat wellicht over een paar jaren daar niet meer zal zijn. Het zal inderdaad een groote ver betering zijn als, gelijk ter zesde Assemblée is besloten, één groot gebouw én de voltal lige vergaderingen èn die dezer commissies én tenslotte het eigenlijk Secretariaat kan omvatten. Alles zal dan bijeen zijn. Men zal dan wel niet, althans wat de voltallige ver gadering der Assemblée betreft, zoozeer in het midden van Genève zitten als thans het geval is men zal een terrein moeten zoeken meer aan een der uiteinden van de stad ge legen, maar men zal ook het voordeel heb ben, dat het heen en tveer geloop ophoudt. Reeds nu is er een eenvoudig, bescheiden res taurant in de voormalige kelders van het Hotel National, die nog slechts weinige jaren geleden geheel andere culinaire vooruitzich ten openden Ook in het nieuwe gebouw zal een restaurant worden ingericht, en al zal dit wellicht luxueuser, omvangrijker, mon dainer zijn, het zal moeilijk gezelliger aan blik kunnen geven en voorkomender bedie ning kunnen brengen dan thans het geval is. Dat zijn de uiterlijkheden van het Volken- bondwerk, die echter meespreken voor alle degenen, die dag in dag uit aan dezen ver moeiden arbeid hebben deel te nemen. Want, het moge bij velen voor het uiterlijk schijnen, dat zij zich niet de minste inspanning behoe ven te getroosten om dezen arbeid te verrich ten, deze gaat in zulk een snel tempo, met Zulke ongedachte wendingen, dat men er met den geheelen persoon bij moet zijn. En vooral thans nu het oogenblik gekomen was, waar naar allen zoolang hebben uitgezien het oogenblik van Duitschland's toetreding, dat in de geschiedenis van den Bond een gewich tige schrede is naar de zoo gewenschte univer saliteit, was er vanzelf veel, dat de gedachten afleidt en deze slechts moeilijk bij het werk doet blijven Ongeveer een jaar geleden publiceerden wij een verzoek van de N. V. Maatsfhappij1 Stedenverwarming om in Haarlem een een- f trale voor Stedenverwarming te mogen op richten. De bedoeling van die Vennootschap was, aan den Kinderhuissingel een gebouw te stichten en van daaruit door middel van warm water in buizen een gedeelte van de stad centraal te verwarmen. Begonnen zou worden met de huizen aan de Wilhclmina- straat en omgeving en de Zijlstraat tot aan de Groote Markt en Riviervischmarkt. Het verzoek werd in handen gesteld van B. en W. om praeadvies, maar, hoewel ons bekend is dat het idee de aandacht van het college heeft en er van het onderwerp ook studie is gemaakt, bleef het praeadvies tot nu toe uit. Er zijn ook wel goede rede nen voor, want het blijkt dat deze nieuwe industrie nog in de eerste ontwikkeling is. Zoo konden wij later al eens betoogen dat een rendeerende centrale zóó ingericht moest zijn, dat zij niet uitsluitend de ver warming van huizen betrachtte, maar ge bonden was aan een ander^ bedrijf, b.v. een badinrichting, een groote wasscherij, een gasfabriek of iets dergelijks, zoodat het ver warmen van huizen eigenlijk een nevenbe- drijf van een andere industrie is. Dit voor- Jsjjmi ook dat een warmte-centrale in. de zomermaanden op non-activiteit zou staan. Immers heeft men in de warme maanden geen verwarming in .de huizen noodig. De aanvrage is dus nog in studie bij ons gemeentebestuur en daarom vonden wij het interessant eens te gaan. praten met ons ge meenteraadslid, den heer W. J. B. van Liemt, daar wij hoorden dat hij in Groningen een warmte-centrale in bedrijf had gezien en bestudeerd. De heer van Liemt als lid der commissie van Openbare Werken, is geroepen te eeniger tijd advies uil te bren gen over een eventneel te stichten warmte centrale en men moet het zeker in hem be wonderen dat hij, bij familieleden te Gro ningen vertoevend, de gelegenheid benutte die warmte-centrale te bestudeeren. Het bleek ons dat inderdaad de heer van Liemt een dergelijk bezoek te Groningen heeft gebracht en wel aan de N. V. Helper Zwembad en Warmte-centrale. Deze inrichting staat in het zich prach tig ontwikkelende Helpman bij Groningen, waar heele complexen mooie huizen uit den grond rijzen en is een zustermaatschappij van de Helpman's Bouwmaatschappij, die in Helpman veel huizen bouwt. Het is dus een particuliere onderneming. Aanvankelijk was het de bedoeling alleen een bad- en zweminrichting te stichten in het zich1 sferic ontwikkelende stadskwarHei 1 en inderdaad is hier een stichting van dier/ aard verrezen, grooter nog dan het ons welM bekende Stoop's Bad. Maar men ging er toe over deze badinrichting tevens te bts- nutten als warmte-centrale en nu werd «"fe financieele opzet zoo: er bestaat een waru- te-centrale en deze centrale levert aan «Ie zwem- en badinrichting en aan particulieren, In dezen opzet wordt de levering aan ie badinrichting gelijk gesteld met die aan hon derd woningen. Bovendien werd op 1 Jariu- ari 1926 geleverd aan 34 particuliere vro- ningen en op I Januari 1927 zal reeds -jan 86 particulieren geleverd worden, zoodajt. de centrale dan dus levert aan totaal 186 wo ningen. Berekend wordt dat een loonrmde exploitatie verkregen wordt bij een leve ring aan 200 woningen. Zij levert in een straal van 1 kilometer om de centrale en over de verwarming in de huizen valt niet te klagen, In de woning van den directeur staan 8 radiatoren en in een groote villa Be Quick staan een twintig radiatoren. Hier mede is het mogelijk in de huizen eeti tem peratuur te krijgen tot 70 èi 72 gradest Wil lekeurig kan deze temperatuur nafuurlijk verlaagd worden. Valt dus over de warmte-distributia niet te klagen, een niet minder belangrijke ïfraag is natuurlijk het al of niet loonende iler ex ploitatie. Met de klandizie van een twee "honderd woningen kan, zooals gemeld, de «{xploita- tie loonend worden gemaakt, mits.,.. Mits er wat op gevonden wordfc dat de slijtage van de transportleiding ondervangt. De transportbuis van de warmte-centrale naar de huizen schijnt met twee jaar ver sleten te zijn, wanneer men het huet water niet met een warmte van meer dan 60 gra den door de leidingen kan jagen. En die temperatuur is nu maar 40 graden. Bij een bepaalde temperatuur niet boven ie 60 gra den, ontwikkelt zich zuurstof in de leiding en dit vreet de huid van de buis geweldig aan, zoodat er met een jaar of twee gaten in komen en dure .eparaties noodig zijn. Het is echter te kostbaar de Ifeidingen, in twee jaar te moeten afschrijven en voor de afnemers niet doenlijk een derg«lijke exploi tatie te dekken. Het lijdt geen twijfel of de ijver, waarmede naar een oplossing wordt gezocht, zal binnen afzienbaren tijd leidin gen uitvinden, die duurzamer zijn en niet zoo vlug aangetast door het warm water als het tegenwoordige materianl. Dat vraag stuk der leidingen blijft echter het zwakke punt in deze geheele warm/je-centrale-ge- schiedenis en ook in Haarltem schijnt de voortgang of 'de slechte voortgang daarme de verband te houden. Gezocht wordt naar duurzamer materiaal voor du buisleidingen. De warmte-centrale in Groningen levert warmte in een kring met eej( straal van één kilometer. Zij kan echter ook nog op ver deren afstand leveren. Edn M3 water op 40.000 warmte-eenheden gebracht en gedis tribueerd kost aan de Naanil. Venn, 12 cent en wordt verkocht voor :I5 cent aan de afnemers, zoodat op eiken; kub. meter wa ter dus 3 cent winst wordt gemaakt. Rekent men nu dat één radiator per uur 60 tot 100 liter water doorlaat, dan !:ost deze verwar ming per uur en per radiator dus 1 a VA cent. Men kan daarmede een kamerwarmte bereiken van 70 a 72 grajden. Ter vergelijking diene flat 1 K.G. anthra- ciet van de beste soort 6000 warmte-een heden bevat ongeveer 314 cent kost, zoo dat, aannemende 100 pjjDcent nuttig effect van de kolen (hetgeen natuurlijk onmoge lijk is omdat veel warmte door den schoor steen wegvliegt) daarmede 17p0 warmte- eenheden voor 1 ct. wifrden afgegeven. De radiator heeft een nuttige afgifte van onge veer 2250 warmte-eenhiden voor 1 cent. Eén kub. meter gas levert ongeveer 4000 warmte-eenheden. Daapvan bedraagt de prijs tegen het vastrechtta/ief in Groningen on geveer 8 cent. Voor L cent gas worden dus, aannemend wederom JO'fl procent nuttig ren dement van het gas (hetgeen niet mogelijk is) 500 warmte-eenhed'jn afgegeven. Wat kost nu do verwarming van een woonhuis in Groningen? Het aantal radia.to|cjn hangt natuurlijk af van de grootte van het huis en van het aantal vertrekken, dat verwarmd moet worden. s De directeur der W srmte-centrale in Gro ningen, die een flin/lt heerenhuis bewoont, gebruikt voor de verwarming daarvan 8 ra diatoren. Dat kost hum aan verwarming van September tot Mei (ingeveer 100 Een villa met 20 radiatoren kost aan ver warming 150--/ 200. Het kost niet 250 omjlat natuurlijk in verhouding meer radia toren niet gebruikt 'r/orden, wijl alle kamers niet doorloopend verwarmd behoeven te worden. Binnenkort worden in Helpman 150 kleine ambtenaarswoningüii gebouwd. Deze zullen alle aangesloten worden aan de warmte centrale, Ze bevatten 1 huiskamer, drie slaapkamers en keuken. De verwarming daarvan wordt por seizoen gesteld op 45. De kosten vin verwarming zijn, zooals hieruit blijkt, zeker niet hooger dan die van verwariping door middel van kolen en veel goedkooper dan verwarming met gas en bovendien is »'!eze verwarming door warm water veel zindd'üjker darf die met kolen en gas en geeft niet; zooveel moeite. Er moet per nipand een minimum worden verbruikt anders kan de exploitatie van de centrale niet loonend worden gemaakt en dat is wel een buzwaar van het Groningsche systeem, een syjteem echter dat voor ver betering vatbaar is. De warmte kan natuur lijk nacht en dag betrokken worden van September tot en met Mei. Ook in de maan den Juni-Augusrtus kan op werkdagen van 6 uur n.m.—10 uur en op Zondagen van 9— 12 uur warmte verkregen worden tegen 25 cent per M3. 'Bij abnormale koude in deze periode worden deze uren naar behoefte ge wijzigd, Het viater wordt in huis gebracht en «aar het hoogste punt gevoerd onder een druk van 3 a'imosfeer en met een snelheid van 30 meter per seconde. Vanaf dat hoog ste punt wondt het water door het huis verspreid ondbr druk van 1 atmosfeer. Wat of de heer van Liemt van dit systeem dacht voor Haarlem, vroegen wij. Natuurlijk valt er aan de techniek nog wel wal te verbeteren en vooral wal de buisleidingen betreft is een beter materiaal noodig omdat de snelle slijtage een bezwaar vormt voor 'sen loonend bedrijf. Verder acht te de heer v, Liemt toepassing van de cen trale verwarming bezwaarlijk voor de oude stad. In de oude stad toch liggen al tal van kabels en buizen in d«n trottoirgrond (voor gas, electriuiteit, water en telefoon). Het is moeilijk om daar nog een tweetal buizen bij te leggen voor de centrale verwarming (één voor aan- en éen voor afvoer), temeer omdat die" buizen goed geïsoleerd moeten worden, wait veel plaatsruimte wegneemt. Dat het du:i mogelijk zou zijn een centrale verwarming door de Zijlstraat naar de Markt aan te leggen betwijfelde de heer v. Liemt. Maar prachtig kan het systeem voldoen in nieuwe wfijken. Bij den bouw van nieuwe huizenconiplexen zou het dan ook wel aan beveling 'verdienen eens te overwegen of de stichting van een nieuw badhuis niet te vens dienstbaar zou zijn te maken aan de verspreid/mg van warmte. Wij meenden dat de bijzonderheden om trent de Helpmansche Warmte-centrale be langrijk genoeg waren om ze eens onder de. aandachf van het Haarlemsebe publiek *e> brengen- Mej. H. A. Keiler herdacht heden den dag, waarop zij voor 25 jaar in dienst trad bij den telefoondienst alhier. Aanvankelijk werkzaam bij de Ned. Bel. Telefoon Maat schappij ging mej. Keiler later over naar den Rijksteleloondienst hier ter stede, Mej. Keiler staat zoowel bij directie als bij het personeel als een ijverige en bekwame ambtenaresse bekend. De jubilaresse werd hedenmorgen door den waarnemend directeur namens de direc tie van het telefoonkantoor gecomplimen teerd met haar zilveren jubileum. Het personeel bood mej. Keiler een ge schenk aan en ook in den loop van den dag had zij vele blijken van belangstelling in ontvangst te nemen. Aangezien de agenda voor een op a.s. Woensdag te houden vergadering van den gemeenteraad slechts een zeer beperkt aan tal punten zal kunnen bevatten, heeft de burgemeester den datum voor de eerstvol gende vergadering van den gemeenteraad bepaald op Woensdag 29 Septemeber a.s. Door een agent van politie werd gisteren een 60-jarige man uit Schiedam aan het bureau gebracht, die met een bedelbrief de huizen afliep en geld trachtte los te krijgen. In dien brief stond dat hij zijn scheepje had verloren en geen geld bezat om een ander te koopen, welk verhaal verzonnen bleek te zijn. Op een lijst had hij enkele bedragen genoteerd onder N. N. Bij de komst van den agent wierp de man het lijstje weg. Men zij gewaarschuwd. Men schrijft ons De afdeeling Haarlem van den Bond in de Kleedingindustrie besloot om te trachten in de a.s. wintermaanden een snijcursus te organiseeren. Staande de vergadering gaven zich reeds negen deelnemers op, terwijl ande re reeds toezegden hier aan deel te nemen. De bedoeling is, om ook de leden_ van an dere organisaties in de Kleedingindustrie in de gelegenheid te stellen aan deze cursus deel te nemen. Echter werd besloten de ongeorganiseerden niet in de gelegenheid te stellen zich voor den cursus op te geven. Het Bestuur verheugt er zich ten zeerste over, dat er zoovelen zijn, die voor de a.s. Verloting van „Herwonnen Levenskracht" fraaie prijzen beschikbaar hebben gesteld, en daardoor blijk geven van sympathie te genover het doel en streven van „Herwon nen Levenskracht". De meergegoede geeft naar vermogen, de Middenstand schenkt prijzen uit maga zijnen, de arbeider tracht na zijn werktijd docr huisvlijt een of ander voorwerp te ma ken, en dat alles voor het ééne doel. Bestrij ding der Tuberculose, de vreesdij ke slee- pende ziekte waardoor helaas rijk en arm zoo zeer getroffen wordt. Het spreekt vanzelf dat het Bestuur dank baar gestemd is voor de zeer fraaie prijzen. Bovendien is het Bestuur bekend dat er nog vele toezeggingen zijn gedaan om prijzen beschikbaar te stellen. Vriendelijk worden deze weldoeners verzocht deze uiterlijk Don derdagmorgen 10 uur te doen bezorgen aan het gebouw „St. Bava," Smedestraat 23. Heden zal met den bouw van de Tentoonstelling begonnen worden. De tentoonstelling zal gehouden worden in de groote zaal van het gebouw „St. Bavo" - Wegens uitstedigheid van den Burge meester zal de tentoonstelling geopend wor den door den Directeur van den geneeskun digen dienst Dr. J. van Konijnenburg na mens den Burgemeester op Zaterdag 18 Sep tember des middags 4 uur in het gebouw „Sint Bavo". GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Schoten cp Vrijdag 17 September 1926 des avonds half acht uur. Onderwerpen ter behandeling 1. Samenstelling van de afdeelingen van den Raad. 2. Benoeming van leden der commissie van bijstand van B. en W. voor de bedrijven a. gemeentewerken en reinigingsdienstb. gasbedrijf c. grondbedrijf. 3. Voorstel van B. en W. tot verlenging van den termijn voor ontruiming van onbe woonbaar verklaarde woningen en tot op heffing der onbewoonbaarverklaring van één woning. 4. Idem, tot wijziging van het besluit tot verhuur van de woning Rijksstraatweg 370 aan het hoofd van school C. 5. Idem, tot het beschikbaar stellen van gelden voor verbetering van de R. K. Bij zondere school aan de Timorstraat. 6. Idem, tot het toekennen van een subsi die aan het bestuur van de St. Luciascholen, alhier, ten behoeve van een cursus voor ver volgonderwijs. 7. Voorstel van de heeren Visée en De Vos, om over te gaan tot stichting van een open bare school voor voorbereidend Fröbelonder wijs'. 8. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een vaste aanstelling aan den gemeente secretaris. 9. Ingekomen stukken en mededeelingen. 10. Belastingzaken. Winkelweek. Evenals andere jaren houdt de Schotensche winkeliersvereeni- ging „Eendracht maakt Macht'' een winkel» week. Bij deze gelegenheid zullen tevens eenige feestelijkheden plaatsvinden. VOOR DE NIEUWE KERK.' Door het R. K. Amusementsbureau te Rot terdam, dat zich ten doel stelt het mondaine tooneel te bestrijden met voor Katholieken alleszins gepast vermaak, zijn te Heemstede enkele avonden georganiseerd ten bate van den bouw der nieuwe R. K. Kerk. Zondag avond en Dinsdagavond heeft het publiek, dat de zaal geheel vulde, genoten van de amusementskunst, die dit gezelschap biedt. Jean Duran wist er al direct de stemming in te brengen. Wij zijn van hem veel goeds gewend, maar nu was hij, ook in zijn vol gende nummers, boven verwachting, Louis de Haan met zijn sprekend Panopti cum gaf een nummer, dat de zaal deed daveren. Een buikspreker in optima forma, die zijn poppen als echte menschen laat spreken en bewegen. Een rookte zelfs smakelijk een sigaret, en werd als 6-jarige knaap natuurlijk onpasselijk. Daverde het tijdens dit nummer in de zaal, met meer ernst werd bewonderd het werk der „The Tokita's, Chineesche gooche laars. Wat zij te zien geven grenst aan het ongelooflijke. Niet mindfr btyjjal oqgstte Lottjs de-Haan mst' rijn schimmenspel. Eerst een serie' dieren, o.a. Hei «pel 3er apen, daarna: een geschiedenis van den predikant op een be- tooverden kansel, bij den tandarts en als slot: „Een smakelijke pijp." De heer Scrama vond ook veel bijval als muzikale clown. Rest ons nog te melden, dat een gratis verloting plaats had van een beeld der H. Theresia, wat gewonnen werd door mej. Agatha Hersman en dat eenzelfde beeld op een Amerika ansche verköoping de som van 23.75 opbracht. De pauzes worden gevuld door een keurig strijkje, van de heeren Renooy, piano en Carton, viool, uit Haarlem, Beide heeren kapelaans en verschillende H.H. Professoren van het seminarie, woon den de uitvoering bij en gaven door luid applaus teeken van goedkeuring voor wat gegeven werd. Aan het slot dankte Pastoor Nieuwenhuis voor de medewerking van bezoekers, execu tanten en zelatrices, en kan tot zijn groot genoegen mededeelen, dat de bouwcom missie, nu zij zulke uitstekende hulp mochten endervinden, besloten had tot den afbouw van het geheel, dus ook van den toren. Het is de bedoeling van het gezelschap, om ook in de omgeving uitvoeringen te geven ten bate van de kerk. Wij twijfelen niet, of, waar zij,komen, de zalen zullen vol- loopen. Voor 3*n inhoud van de» rubriek stelt ié Redactie zich niet aansprakelijk. DE NIEUWE AUTO-GARAGE DER FIRMA VAN LENT. Vele Heemsteders zullen zich nog best herinneren, dat het nog maar een jaar of vijf, zes geleden is, dat „de oude firma" werd uitgebreid en aan de oorspronkelijke garage-v. Lent een gedeelte werd toege voegd. Thans 1926 eischte de groei dezer onderneming nieuwe uitbreiding. Dit pleit wel voor den ondernemingsgeest en de kun dige leiding dezer zaak. Architect Korringa, wiens naam tot ver buiten Heemstede een goeden klank heeft, ontwierp voor het vrijgekomen terrein naast de bestaande zaak een plan voor een nieu we garage. De firma v. AmstelD. F. de Wilde is de aannemer van dezen bouw. Den naam noemen van architect Korrin ga sluit in, dat van een bepaalde opdracht gemaakt wordt, wat er van te maken valt. Doelmatigheid en practische bruikbaarheid zijn de overwegingen geweest, waardoor de ontwerper zich heeft laten leiden. Bij een soberheid van stijl is aan de smakelijkheid van 't geheel niets te kort gedaan: de practische benutting is streng tot in onder deelen doorgevoerd. Links en rechts van de entree zien we twee show-rooms. In de eene prijkt het nieuwe model Bu.ck 1927, in de andere twee moderne chevrolets. De hoofdingang, breed en ruim, is be vloerd met duratex, hèt materiaal voor een auto-garage. Duratex is glashard en ondoor dringbaar voor olie. Links en rechts zijn de boxes aange bracht, welke schuin zijn ingebouwd, wat in de practijk hel doelmatigst is gebleken. Het achterste gedeelte is tot wasch- of reini gingslokaal ingericht. Het bovenlicht valt door glazen kloktbrens in ruime mate bin nen, terwijl bij avond een schitterende, elec- trische verlichting gelegenheid verschaft om alle werkzaamheden en reparaties té doen uitvoeren. Het geheele pand, centraal verwarmd, heeft eene oppervlakte van 30 x 1654 M. Dc opening vond Zaterdag j.l. onder groo te belangstelling plaats. O.m. waren aanwe zig: de burgemeester van Heemstede, wet houder Dr. Droog, de secretaris der ge meente, de heer Swolfs, de inspecteur van politie. Jhr. P, Teding van Berkhout, inspecteur van de General Motor Continental, te Ant werpen, sprak bij die gelegenheid een kort woord. Hij wenschle den ondernemer met de uitbreiding geluk en sprak den wensch uit, dat het succes geëvenredigd zou zijn aan de betoonde energie van den heer van Lent. De heer P. J. M. van Tetering sprak namens de Middenstandscentrale voor Haarlem en omstreken. Namens het personeel werd de heer van Lent door den hoofdboekhouder, den heer L. Andrea geluk gcwenscht. Hij overhan digde hem een fraaie schemerlamp, welke in de showroom links van den ingang te bezichtigen is. DE OOIEVAAR, Uitsiag wedstrijd Serqnies (België). Af stand 204 K..M In vrijheid gesteld 7 uur 15 min. De eerste duif bereikte haar hok te 9 uur ^55 min. 52 sec. De laatste prijs winnende duif te 10 uur 2 min. 36 sec. Ie, 3e L. Koper; 2e H. J. Petter; 4c, 7e B. J. Nieuwenburg; 5e J. Keijsper; 8e H. M. Willemse. POSTDUIVENVEREENIGING „DE REISDUIF", TE SCHOTEN. Uitslag gehouden vlucht van Soignies, op Zondag 12 September 1926, afstand 206 K.M. Losgelaten 7,15 v.m. N, J. Buurman le prijs; P. C. de Wilde 2e, 3c, 4e en 5e prijs; J. J, Persoon 6e en 7e ptijs. Eerstgctoonde duif 9.50.35 uur v.m. POSTDUIVENVEREENIGING „DE SNELPOST". Bovengenoemde vereeniging heeft de na volgende wedvluchten gehouden en de prij zen werden als volgt behaald; Wedvlucht Shaerbeek 168.2 K.M.: le en. 5e P, R. J. Vergers; 2e en 8e M. P. Luyken; 3e, 4c en 12e H. Stappers; 6e en 7e C. Bout* 9c C. Zomerdijk; 10e en 13e A. Snoeks; 11c C. Kortekaas; 14e J. Beilsmidf. Eerste duif 12.40.2; laatste duif 12,5049; los, 1 uur. Wedvlucht Hall, 185.4 K.M. le, 2e, 6e en 12e H, Stappers; 3e H. Keerwolf; 4e en 5e J. Kroon; 7e en 10e C. Bout; 8e en lie J. Beilsmidl; 9e M. Bergji. Eerste duif 3.32.29; laatste duif 3,50.13. Los 7.15, Wedvlucht Soignies, 204.9 K.M. lc M. Bergh; 2e en 4e M. Luijken; 3e en 8e P. R. J. Vergeer; 5e, 6e en 7e H. Stappers. Eerste duif 9.49.23: laatste duif 10.4.3. Wedvlucht Amersfoort; lc H, Stappers; 2« en 3e P. R. J. Vergeer. Uitslagen van gehouden wedvluchten; Compiègne, 356 K.M.: 1 N. Koning; 2 en 7 v. d. Reep; 3 en e P. Rosemeiier; 4 H. Haver; 5. A. Voogt; 6. G. Voorting. Roosendaal, 94 K.M. Oude en jonge dui- ve0: 1 .A. Voogt; 2. 12, 58 en 19 H. Haver; 3, 5 en 9 P, Koning; 4 H, Voogt; 6, 7 en 16 G. Waasdorp; 8 en 11 N, Koning; 10, 14 en 17 Langevoort; 13 P. Rosemeijer; 15 en 20 G. Voorting. Lier, 140 K.M.: 1 en 4 P. Koning; 2, 8 en 11 N. Koning; 3, 5 en 6 H. Haver; 7 en 15 P. Rosemeijer; 9 en 13 A. Voogt; 10, 12 en 14 G. Voorting. Schaerbeek, 170 K.M.: 1, 3, 5, 10, 11, 19 en 20 G. Voorting; 2, 9, 17 en 18 N, Koning; 4 en 12 P, Rosemeijer; 6 v. d. Reep; 7 en 3 H. Haver; 13 P. Koning; 14, 115 en 16 G. Waasdorp. Hall, 188 K.M.: 1 en 9 H. Haver; 2, 3 en 6 v, d. Reep; 4, 5, 7 en 8 G. Voorting. Soignies, 208 K>M. 1. A. Voogt; 2, 3 en 4 ,G. Voorting; 5 en 9 P. Rozemeijer; 6, 7 en 8 H. Haver; 10 P. Koulij»# (11, 12 en 13 G. «Waasdorp. ESPERANTO ALS LEERVAK OP DE LAGERE SCHOOL. Vele menschen, die men zoo eens spreekt, hebben wel eens van Esperanto gehoord en staan in het algemeen eenigszins sceptisch daartegenover. Velen hunner hebben echter nooit kennis kunnen of willen maken met dir voorwerp hunner vooropgezette verachting. Deze toe stand is een belemmering van de verwezen» king van het grootsche doel der interna tionale hulptaal-beweging, n.l. de bevorde ring van de vriendschap tusschen de volke ren. Het eenige middel nu om de menschen de waarde van Esperanto te laten gevoelen is dit giet het lekker smakende drankje den schoolgaanden kinderen in, die er al spoedig smaak in krijgen en hun ouders vanzelf wel laten proeven. De wenschelijkheid, om voor al aan de leerlingen van de gewone lagere school Esperanto-onderwijs te geven wordt nog te zeer onderschat. Verrewég het grootste deel der kinderen genieten het L.O. als hun eemg onderwijs, dat algemeen vormend moet zijn. Zij krij gen een overzicht van de aardrijkskunde der geheele wereld, worden op de hoogte ge bracht met de gebeurtenissen uit de ge schiedenis van hun land, leeren iets omtrent planten en dieren, .krijgen een beetj te hoo- ren over de wetten en verschijnselen in de natuur. Het kind, dat van school af is en tot de gewoon begaafden behoort, zal overal om zich heen aanknoopingspunten aan het geleerde kunnen vinden en aldus zich niet al te vreemd gevoelen in de zeer gecomppl- ceerde wereld. Nu is er een streven merkbaar, om de school te maken tot de instelling, die den jongen menschen meegeeft, waar ze wat aan hebben in de wereld. Wil, men niet op de L. S. de verkeersregels laten inprenten t Is er niet een beweging gaande om de kin deren bekend te maken met de practische toepassing der electriciteit en met de gevaren ervan Het kan wel niet anders dan nuttig zijn, als elk kind, dat de L. S. verlaat, pre cies op de hoogte is van de verkeersregels, met de electrische toestellen in huis weet om te gaan zonder gevaaren zich wereld burger voelt door de kennis eener' taal, die- onbegrensde mogelijkheden opent voor zijn meedere ontwikkeling. Met 2 uur per week onderwijs in Espe ranto gedurende het 6e leerjaar, kan elke gemiddelde leerling het zóó ver brengen, dat hij veel van de Esperanto-literatuur kan be grijpen en over eenvoudige onderwerpen met eenige vaardigheid kan schrijven. De kinderen zullen veel pleizier kunnen beleven van de correspondentie met kameraadjes uit Argentinië, Japan, Polen, kortom met alle óók Esperanto-kennende kinderen uit^ alle landen, waar ze toch nooit de taal van kunnen leeren. Ze kunnen hun postzegel-a1 verzameling uitbreiden, een prentbrief-kaar- ten-collectie aanleggen vaji de heele wereld, van alles te weten komen over dingen, dié kinderen interesseeren. Wie zouden eventueel op - de L.S. het Esperanto-onderijws moeten geven Elke klasse-onderwijzer is in staat, om in veel en veel korteren tijd, dan hij noodig heeft om een akte van bevoegdheid voor Fransch Duitsch of Engelsch te verkrijgen zich de kennis van Esperanto eigen te maken, noo dig om aan de kinderen les te geven. Om meer dan één reden is het wenschelijk dat er een begin gemaakt wordt met het Es peranto-onderwijs op de L. S. Het zal de an dere ontwikkelingsvakken géén schade doen, integendeel. Het is o. a. in 't buitenland be wezen, dat het gevoel voor de eigen taal, door de studie van Esperanto, bij de leerlingen in hooge mate werd bevorderd. Hier is in den afgeloopen nacht door ona bekende oorzaak brand uitgebroken in de bloemenzaak van Jorna aan de O.Z. Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat aan redden van het heel van hout opgetrokken huis niet veel viel te denken. De belen dende perceelen kregen slechts geringe: brandschade. De heer Jorna was verz&kesd op beurspolis. LONDEN, 15 Sept. Telegrammen uit N. Guinea melden, dat dc Nederlandsch- Amerikaansche expeditie onder leiding van den professor Stidling nabij het Nasfau- gebergte, een (ot nu toe onbekende rivier en inlandschc nederzetting ontdekte. De inboorlingen vluchtten toen dc expeditie' verscheen, doch zij keerden later terug en voerden ruilhandel met de leden der expe ditie, Pof. Sterling verzamelde belangrijk* ethuografische gegevens. ROME( 15 Sept. Van betrouwbare zijd^ wordt gemeld, dat het Italiaansche minis terie van buitenlandsche zaken bezig is met de voorbereiding van een nota aan de Fransche Regeering met betrekking tot de actie van de Italiaansche anfi-fascisten ia Frankrijk. De nota zal, naar verder ver luidt in zeer hoffelijke bewoordingen gestelj zijn. ROME, 15 Sept. Gemeld wordt, dat ex. Fransche fascisten-leider George Jallois binnen enkele dagen te Rome verwacht wordt. Hij zou met de Italiaansche fascisten een bespreking houden over de bestrijdingf der anti-fascisten in Frankrijk. HANNOVER, 1 Sept. De typhus-epidemie breidt zich voortdurend uit. Thans zijn ook typhusgevallen geconstateerd in de bij Hannover gelegen gemeenten Barsinghauzen, Empelde, Egestorff, Lulter en Seeze, even als in 't district Minden. De autoriteiten treffen alle noodige maatregelen voor de; verpleging der patiënten. Uit Berlijn worden' heden 300 bedden verwacht. Er zijn nog 9O0T bedden aangevraagd. Uit verschillende zie kenhuizen in niet te ver afgelegen steden,' worden bedden gezonden. Over de oorzaak der typhus-epidemie kon tot nu toe nifjt» met zekerheid worden vastgesteld. BERLIJN, 15 Sept. Gisteren heeft in 't O. van Berlijn Ifoor brand een ernstig ongeluk plaats gehad. Een 14-jarig meisje had, om ongedierte te verdelgen, de kleeden van de kamer met petroleum overgoten en toen in brand gestoken. Binnen enkele minuten, stond het heele vertrek in lichte laaie. Terwijl haar 6-jarig zusje er met moeite in slaagde uit de kamer te komen, werd het meisje zelf door 't vuur aangetast. Toen de brand gebluscht was, vond men het mejsjp totaal op den grond verkoold.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5