Belastingpraatje. Voornaamste Nieuws f - f Stadsnieuws. w t Donderdag 18 September SOste Jaargang No. 16355 I Z3U.' Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste 17 September Agenda ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE De mishandeling en berooving in den trein. R.-K. Trampersoneel afd. Haarlem „St. Raphaëf. Een dringend pleidooi voor een diepere sluis te IJmuiden. 40-Jarig jubileum. Geen harddraverij te Haarlemmermeer. „De Fabriciuszaal." WEGENVERBETERING DOOR DE PROVINCIE. Hierboven een foto van de werkzaamheden van de verbetering van den Hoflanderweg onder de gemeente Wijk aan Zee en Duin. Hier heeft de Provincie een begin gemaakt met de uitvoering van het Provinciaal wegenplan. Regenjas gestolen. De Autobussen. Een Frans Hïtls-aangekocht. De Tweede Haarlemsche Kruideniersbeurs. DRIE INBRAKEN TE HEEMSTEDE. De drenkeling-inbreker gevat. LAATSTE NIEUWS. Onderscheiding. Nederland gekozen tot niet-permanent lid van den Volkenbond. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Het Italiaansch-Roemeensch vriendschapsverdrag geteekend. Lijk uit de Eem opgehaald. De Pooi-expeditie van Nobile te Rome gehuldigd. s Keuring der K<?n. Ned. Politiehond Vereeniging. ïefrootMdeïsef«an'heTt^^dtken^n 'hit, DE NIEUWE RIJKS H. B. S. TE VÉLSEN. Dinsdagmiddag werd de bijzonder aan J. A. Bosman, welke reeds Rjjks H.B.S. te Velsen officieel geopend. Hierboven een groep genoodigden. ruim 5'jaren ais leider bij de club fungeert, fittend van links naar rechts: ir. Ringers, mevr. Rutte-de Bruyn, de heer _i G. Bolkestein, mevr. Bakker, dr. Bakker, de heer Tusenius. de heer Dunnebier, de heef Kostelijk. Dê abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 597C. Bij contract belangrijke - korting. Advertentiën 35 cents per regel. Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden P Levenslange gcheele ongeschiktheid tot werken door P7KJ1 bij tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen- a ÜUUta. -orlios vnn bei<te armen, h"Me heenen of beide oorfee I uU. dot een ongeval met f OCft doodelijken aflootv bij verlies van een hand, een voet of een oog: f |OC M bij verlies van een fCfl a£u. duim of wijsvinger JU.' bij 'n breuk var, f tfl bij verhes v. een Keen of arm; 1 andere vinger. Het groot aantal officiëele stukken, in den laatsten tijd met betrekking tot de Rijks belastingen verschenen, maakt 't den gewo- ne.n courantenlezer niet gemakkelijk zich 'n denkbeeld te vormen, wat hem nu eigenlijk in de naaste toekomst van den kant van den fiscus te wachten staat,. Hij hoort het zoete geluid van belastingverlaging, maar vandaag zal het de inkomsten- morgen de personeele belasting zijn. En als hij goed luistert hoort hij naast een belofte van belastingverlaging tegelijk over invoering van nieuwe belastin gen praten. Is het wonder, dat hij in al die wisselingen geen weg weet te vinden en ook maar matige verwachtingen koestert of er nog wel ooit wat komen zal van de zoo zeer verlangde vermindering van belas tingdruk? Hoe is de stand van zaken nu blijkens de verschijning van de uitvoerige rapporten over de tusschen den Minister van financiën en de Kamercommissie gevoerde schriftelijke gedachtenwisseling betreffende de aanhan gig zijnde belastingontwerpen? Zooals bekend mag worden verondersteld, heeft reeds minister Colijn een plan opge maakt om tweeërlei te doen: 1ste om de als tijdelijk aangekondigde lasten ten behoeve van het crisisleeningfonds te verminderen; 2de om eenige van de gewone belastingen te verlagen en als compensatie daarvoor nieuwe te heffen. Minister de Geer heeft dit plan, dat reeds door Minister Colijn zelf gewijzigd werd, van zijn voorganger overgenomen, nadat ook hij daarin weer veranderingen had aangebracht. Doordat de voorstellen telkens tegelijk werden ingediend, bestaat het gevaar het complex voorstellen als 'n werkelijk plan, als één geheel te beschouwen. En toch heb ben beide punten niets met elkaar gemeen. Het fonds, dat sinds '14 gevormd wordt door een tiental extra-belastingen of opcenten op bestaande belastingen, heeft slechts ten doel de crisisleeningen af te wikkelen. Er komt voor dat fonds meer dan 90 millioen binnen, welk bedrag te hoog wordt. Minister Colijn wilde toen de Verdedigingsbelasting II af schaffen en de opcenten op de Inkomstenbe lasting verminderen. Minister de Geer stelde voor de verdedigingsbelasting slechts voor de helft af te schaffen en de opcenten op het personeel te doen vervallen evenals die op den suiker-accijns. Dit zou een gezamenlijke verlaging van 27 millioen geven. Over en weer is veel voor en tegen deze voorstellen aangevoerd, maar ten slotte is er toch een zeker resultaat bereikt, n.m. dat er tusschen den Minister en de Commissie van Voorberei ding uit de Kamer overeenstemming is ver kregen op dit punt; dat de Minister bereid is dat deel van zijn voorstel terug te nemen en daarvoor in de plaats de 25 opcenten op de Inkomstenbelasting te schrappen. Daar door vervalt het twisten over de vraag, of de rijken of de minder bedeelden meer of min der gebaat zijn bij halveering van de Verde digingsbelasting II en afschaffing vdn de op centen op "het personeel. Wanneer de opcenten op de Rijksinkomstenbelasting worden geschrapt, komt dit aan alle belas tingbetalers en aan ieder in evenredig heid van den aanslag naar zijn inkomen, ten goede. Lijkt dus overeenstemming en bevrediging op dit punt mogelijk, anders staat het met het tweede stuk van het plan. De bedoeling is de successiebelasting te verlagen, zoödat ongeveer tien millioen meer aan de kapitaal vorming ten goede kan komen en op de tweede plaats de personeele belasting ten bate van de groots gezinnen met rond acht millioen te verlagen. Om dit te bereiken, moeten echter nieuwe belastingen worden ingevoerd, n.m. een verteringsbelasting door middel van zegels, op nota's van bezoekers in hotels en café's te plakken; en een nieuwe zoogenaamde weeldebelasting. Nu zijn wij zooals wij al meermalen hebben geschreven groote voorstanders in beginsel van een belasting op on- noodige verteringen en het koopen van weeldeartikelen. Zien wij echter de bezwaren, welke daartegen in de practijk rijzen, dan vragen wij: loont de opbrengst wel de moeite en den omslag? Om de 18 millioen, benoodigd voor verlaging van successie- en personeele belasting, worden twee geheel nieuwe belastingen geheven, waarvan men de opbrengst van ieder op tien millioen raamt. De administratie en inningskosten van één dergelijke belasting worden al op 150.000 of op 15 pet. geraamd; 15 procent, die weg gaan aan nieuwe ambtenarij! En welk een Tast wordt hierdoor op de burgerij en mid denstand gelegd! Was het mogelijk uit de »eer groote verteringen in enkele luxe smulhuizen en weelderige dansinrichtir.ger eenige millioenen voor de schatkist te halen; kon hetzelfde voor juweelen, sieraden en andere onbetwistbare weelde-artikelen ge beuren, wie zou het plan' niet toejuichen? Maar om tien millioen uit de hotel- en tien millioen uit de weeldebelasting te halen, moet ook don eenvoudigen burger in een café bij een maaltijd of verver- sching, een reiziger, die 3 voor een nachtverblijf betaalt, worden lastig gevallen; moeten verder allerlei arti kelen worden belast, welke allerminst als weelde zijn aan te merken. Nog eens, kon op een eenvoudige manier de werkelijke weelde worden belast, dan hoe eer hoe lievpr. Maar, wanneer niet meer kan worden bereikt, dan dat alle gezinnen in heel Nederland geza menlijk voor acht millioen in de personeele belasting worden ontlast, dan loont dit toch waarliik niet den nieuwen ambteliiken en restaurantbedrijf, de groote bezwaren voor den handel. In de gewisselde stukken vinden wij de opmerking, dat de Minister in gemaakte op merkingen aanleiding vindt om op de be handeling der Weeldeverteringsbelasting in het a.s. najaar niet aan te dringen. Uitstel dus? We gelooven, dat dit verstandig zou zijn. Ook om deze reden; om de kleine ver laging der personeele belasting mogelijk te maken, wil de minister de gemeenten vrij heid geven om meer opcenten te heffen. Is dat niet een aller gevaarlijkste weg? Hierdoor wordt de eenig juiste mogelijkheid om tot een beteekenende belastingverlaging te komen, weer weggenomen. Immers, de groote druk, welken de burgerij van den fiscus voelt, komt voor de meesten van de gemeentelijke belastingen. En de begrootingen van tal van gemeenten vragen voor het komend jaar al weer nieuwe verbooging. Daaraan moet een eind komen. En dat gebeurt zeker niet, wanneer de gemeenten al weer gelegenheid krijgen om de al zeer Jiooge opcenten nog meer te verhoogen. Daardoor wordt het groote punt in de zoo noodzakelijke belas tinghervorming omzeild, n.m, een betere regeling tusschen de financiën van Rijk en Gemeenten. Dat daarom de regeering liever al dat kleine werk maar late rusten, vooral geen nieuwe belastingen ga invoeren; zich bepale tot een oplossing voor het overschot van de opbrengst voor het Leeningsfonds, b.v. door ten uitvoerlegging van het gevonden compromis om overigens met kracht het groote werk van een doeltreffende alge- meene belastingherziening voor te bereiden, waarbij aan de slechte verhouding tusschen Rijks- en gemeentefinanciën allereerst aan dacht worde gewijd. Sociëteit „St. Bavo," Haarlem's Gemengd Koor 8 uur Propagandaclub Vrou wenbond 8 uur „Alberdingh Thijm 8 uur „Amicitia" 8 uur Werk- plaalspersoneel 8 uur Bevolking bureau 8 uur. St. Jozefsgezellengebouw, Jansstraat 59. Damclub „T. en P." om 8 uur in de boven zaal. Stadsschouwburg. „Berliner Spieloper 8 uur. Raadhuis-Schoten, Gemeenteraad half 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. Zuiderhoutpark Middenlaan te Heemstede „Ha-Nij-La" tentoonstelling. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur.' Dins dag en Vrijdag van 34 uur Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89 'A uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St- Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van t>l4 12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 10—12 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 8—9 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.K. Bevolkingsburean Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12, van 25 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. - Zondags en Woensdags van 8—10 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamvcrzorgirg van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Jerde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt* 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNEi.VERBAND, Centrale Post lelef l'5151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan dep huisgevel REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electrictcitsonge" vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Naar aanleiding van de berichten om trent de mishandeling en berooving in den trein, waarvan de 24-jarige mej. J. N. het slachtoffer werd, heeft de „Leidsche Cou rant" zich tot den stationchf te Leiden ge wend, doch deze deelde mede, dat van een aanranding geen sprake was. Wel was er een jongedame J. N., doch ter van L. N.. die van den Haag naar Aalsmeer reisde, bij den chef gekomen om tc zeggen, dat haar rieten reismand, die zij in 't bagagenet had gedeponeerd spoor loos verdwenen was. Zij kon echter van die mysterieuze verdwijning geen oplossing geven. Op een desbetreffende vraag van den chef antwoordde zij dat er in de coupé niets bijzonders was geschied en over een aanranding had zij zich in t geheel niet uitgelaten. Uiterlijk was er dan ook niets J-r„r t» K»merV»n. Do eW ging. toen met haar nog eens zoeken in verschillende coupé's, doch zonder resultaat, waarop de bewuste dame met een volgenden trein is verder gereisd. Dienzelfden middag is nog een dame, Mevr. W. R. V„ die van Amsterdam naar Rotterdam reisde, bewusteloos het station Leiden binnengedragen. Dit betrof echter een gewoon geval van bewusteloosheid, dat haar voor het station Leiden zonder eenige uiterlijke omstandigheid was over komen. Door den stationschef is toen den geneeskundigen dienst opgebold, welke haar naar het Academisch Ziekenhuis heelt doen vervoeren. Een dag later is zij her steld weer verder gereisd. Tot zoover de Leidsche Courant. Naar analeiding hiervan hebben wij nog eens geïnformeerd of de gegevens van ons eerste bericht op waarheid berussten en als resultaat daarvan kunnen wij misde- deelen, dat uit een door de gemeentepoli tie van Haarlemmermeer ingesteld onder zoek is gebleken, dat hetgeen wij hebben geschreven, juist is. Het slachtoffer van de gepleegde mis handeling en berooving, mej. J. N. heeft pertinent verklaard, dat het gebeurde zich zoo heeft toegedragen, alleen met uitzonde ring van het feit, dat zij niet het station Leiden is binnengedragen en daar is bijge bracht, maar reeds weder in de coupé, waarin zij gezeten was, tot bewustzijn is gekomen. Het bericht omtrent een dame, die op v/eg van Amsterdam naar Rotter dam bewusteloos het station Leiden is bin-< nengedragen, heeit op het hierboven ver melde geval geen bterekking, daar de mis handeling en berooving van mej. J, N. reeds Woendag der vorige week plaats vond. Gisterenavond had onder leiding van den heer Geers de vergadering plaats van de R.-K. tramleden afd. Haarlem „St. Augusti- nus". Na opening met den Chr. groet deed de voorzitter uitkomen, waarem deze ver- gedering belegd was. Spr. vei heugde zich over het feit, dat de opkomst der leden zeer bevredigend genoemd mocht wórden- Onder applaus deelde hii verder mede, dat zich staande de vergadering een tweetal nieuwe leden had aangemeld. Spr. heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den heer Koster, bondsambtenaar, die verslag van de conferentie zou uitbrengen, waar voor de voorzitter hem zeer dankbaar was, Na voorlezing der notulen en mededee- lingen verkreeg de heer Koster het woord. Een zeventiental punten van persoonlijken, algemeenen en technischen aard werd door hem behandeld. Een dankbaar applaus bracht hem de vergadering, waaruit te con- stateeren viel, dat men zeer tevreden was over de leiding en resultaten dezer confe rentie. Langdurig werd stilgestaan bij het punt, dat door een der organisatie's in de rondvraag ter sprake was gebracht, nl. een actie voor den achturigen dag (als gevolg van het congresbesluit N.V.), ook al zou dit gaan ten koste der jaarlijksche extra-Vn- keering. Een der leden bracht de leiding dank voor de vlugge en accurate wijze .waarop zijn zaak was behandeld en hoopte door deze mededeeling mede te werken de R.-K .tram" ambtenaren én beambten, die nog geen lid waren, aan te sporen dit te doen. omdat bij hem de overtuiging vast stond, dat in „St. Rafaël" de belangen der leden zeer juist werden behandeld. Tevens werd mede gedeeld, dat ook aan deze Maatschappij spoedig een begin zou worden gemaakt met klein overleg. Niet ver in het verschiet zal een bespreking met een der leden •van het afdeelingsbestuur en een lid van het onder houdspersoneel en van weg en werken en den heer Chef van Dienst plaats hebben inzake werktijdregeling. Na een opwekkend woord van den voor zitter voor de a.s. retraite en een kort pro- pagandawoord sloot deze onder dankzegging voor de goedgeslaagde vergadering met den Christelijken groet. Woensdagmiddag, op den gewonen tijd, voer het vertrekkende passagierschip van de Kon. Holl. Lloyd, de „Gelria" door het kanaal met bestemming naar Buenos Ayres. Om ruim drie uur zagen wij het voor de spoorbrug te Velsen, Doch voor de sluizen moest de mailboot vastmaken om te wach- ten. Het trotsche zeekasteel was n.l. buiten gewoon diep geladen, van achteren tot 94 pelm. Daar 't buiten laag water was, moest het schip wachten, tot om ruim 6 uur de vloed goed kwam doorzetten, zoodat er water genoeg kon komen op den buitensluis drempel en, bij den steviger. Zuid-Wester bries, voor de havenmond. Het was 7 uur geworden, eer de „Gelria" de trossen kon losgooien en de schade trachten ia _tc halen, wat, gezien de windrichting, ook niet zoo gemakkelijk zal gaan, Morgen zal het 40 jaar geleden zi:n, dat de zaak der firma A. Meyer" in de Groote Houtstraat werd opgericht. De eerste zeven iaren, dat de zaak bestond, was deze in de Warmoesstraat en vandaar is zij verplaatst naar de Groote Houtstraat, waar zii nu nog gevestigd is. Naar wii vernemen werd in de gehouden vergadering van de Harddraverijvereeniging „Haarlemmermeer", met hel oog op den min der rooskleurigen financieelen toestand van deze vereeniging, besloten dit jaar geen harddraverij te houden. In ons jongste raadsverslag werd medege deeld dat door een overeenkomst met het Rijk de zoogenaamde Fabriciuszaal bij de Openbare Stadsbibliotheek zal worden ge trokken en de in die zaal bewaarde oude notarieele protocollen te zijner tijd naar de fdan ontruimde) provinciale Griffie aan de Jansstraat zullen verhuizen. In het „Alg. Hbld." vinden wij omtrent de Fabriciuszaal het volgende: Een aantal jaren geleden heeft de laatste afstammeling van het regenten-geslacht Fabricius aan de gemeente gelegateerd zijn schilderijen-verzameling', waartoe o.a. be hoorden portretten van verschillende leden 1* f I17-.-. ..„M JJn Xmnifi mii. richt en het schilderijen-bezit der gemeente daar een plaats kreeg, ging ook de Fabri- cius-verzameling naar het museum aan het Groot Heiligland. En d_e zaal in het Prinsen, ho. werd nu de „zoogenaamde Fabricius zaal." In 1919 kreeg de gemeente van het Rijk in bruikleen de archieven van de Haarlem- sche notarissen; onder voorwaarde, dat ze een doelmatige plaats zouden krijgen en brandvrij zouden worden bewaard. Met toe stemming van het Rijk hebben de notarieele protocollen toen in de voormalige Fabricius zaal een plaats gekregen. En daar zijn ze nog. De Stadsbibliotheek zocht alang naar meer ruimte. Zij beschikt over twee van de drie zalen boven het Prinsenhof en zij aast op de derde - de Fabricius-zaal. Haar wensch zal Vervuld worden, nu er te zijner tijd ruimte komt in het gebouw van de Provinciale Griffie."v Van een rijwiel, staande in het portaal van de Spaarnekerk, is een regenjas ontvreemd. Door de politie is van de standplaats Ken- nemerplein een autobus verwijderd, daar er geen geldig goedkeuringsbewijs aanwezig was. Het belangrijke schilderij „Mansportret" van Frans Hals, aanwezig op de tentoonstel ling van Oud-Hollandsche en Vlaamsche meesters in de Kon. Kunstzaal Kleyltamp tt 's-Gravenhage, werd voor een Nedcrlandsche verzameling aangekocht. Verschenen is het officieele programma boek van de Tweede Haarlemsche Kruide niersbeurs. Het boekje bevat een uitvoerige lijst van alle deelnemende firma's, een plattegrond van de groote zaal Van het Concertgebouw en verder vele wetenswaardigheden betref fende de Kruideniersbeurs. Zooals men weet wordt deze beurs, welke op 21, 22, 23 en 24 Sept. wordt gehouden, georganiseerd door de vereeniging van win keliers in Koloniale Waren „Ons Belang," afdeeling Haarlem en Omstreken van den Nederlandschen Kruideniersbond. Het aanta\ standhouders bedraagt 48. Maandag 20 September, des namiddags half zeven, zal worden aangevangen met het opbouwen en in orde brengen der stands en zoo noodig zal den geheelen nacht daar aan gewerkt worden. De officiëele opening zal plaats hebben Dinsdag 21 September, des avonds kwart over zeven, door den heer F.. H. Krelage, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in het district Haarlem en Omstr De Beurs zal geopend zijn: Dinsdag 21 Sept. van 7—8.30 uur n.m., al leen voor georganiseerde winkeliers en auto riteiten. Dinsdag 21 Sept. van 8.30 11 uur n.m., voor alle winkeliers; Woensdag 22 Sëp; Don derdag 23 Sept en Vrijdag 24 Sept telkens van 1.306 uur en van 7.3011 uur n.m. voor winkeliers en publiek. Geen medailles zijn beschikbaar gesteld voor de mooiste stands, omdat hét t groot ste belang der standhouders is, dat 'zij het beste naar voren brengen om dc bezoekers tot koopen te doen besluiten en dit de opzet van de 2de Haarlemsche Kruideniersbeurs is. Ter reclame zullen verder een 150-tal bil jetten in de Haarlemsche tramwagens wor den bevestigd, waarin tot een bezoek aan de expositie wordt uitgenoodigd. Bij de politie te Heemstede werd heden aangifte gedaan, dat een inbreker in den afgeloopen nacht getracht had op drie plaat sen zijn slag te slaan, n.l. in het kantoor van de N.V. G. C. v. Meeuwen en Zn., firma J. Roes en N.V. P. Nelis en Zn. blóem- bollenhandelaren te Heemstede. Op alle drie plaatsen heeft de dader zich toegang ver schaft door het verbreken van ruiten. Uit alles bleek, dat hij handschoenen had ge dragen. In het kantoor van de firma J. Roes heeft hij een muurbeitel achtergelaten. Bij het onderzoek vond men achter het kantoor van de firma J. Roes de stdkken glas van het verbrijzelde ruit bedekt met kroos, ter wijl de sporen aan den slootkant duidelijk uitwezen, dat daat iemand in het water was gevallen. De inbreker is in het donker ver moedelijk misgestapt en in de sloot gegleden. Nu was door twee agenten van politie te Haarlem in den afgeloopen nacht een man naar het bureau gebacht, wiens klee- ren druipnat en met kroos bedekt waren. De man gaf eerst een va'schen naam op, doch bleek later te zijn de 39-jarige F, J. C. S. gedomicilieerd te Amsterdam, zonder vaste woonplaats, die, te voet, op weg was van den Haag naar Amsterdam. De coincidentie van feiten leidde tot een onderzoek en het kwam weldra uit, dat S. de inbraken had gepleegd, hij werd naar Heemstede gevoerd, waar hij na verhoor bekende. Hij had in zijn bezit een 10 francstuk, een 5 markstuk en eenige Zweedsche munten, die afkomstig waren uit hel kantoor der firma P. Nelis en Zn. Bij de N.V. van Meeuwen is een deur paneel vernield, terwijl S. bij de firma P. Nelis getracht heeft de brandkast met een vijl te forceeren, hetgteen hem niet ge lukt is. De dader zal aan de justitie worden over geleverd. AMSTERDAM, 16 Sept. De Oosten- rijksche regeêring heeft den heeren R. en H. van Dam, directeuren der N.V. Diamajit. maatschappij Eduard van Dam. de Oosten- rijksche Roode Kruisgarde, 2e klasse, ver leend. GENèVE, 16 Sept. De voorzitter van den Volkenbond, gaf een uiteenzetting van de wijze van verkiezing, zooals die volgens het aangenomen voorstel, zal plaats hebben. Hij benoemde Ishii (Japan) en Scialoja (Italië) tot leden van het stembureau. Er zullen 3 afzonderlijke, geheime stemmingen plaats hebben. Bij de eerste stemming werd Nederland tot lid van den Raad van den Raad van den Volkenbond gekozen. Bij de tweede stemming werd 1 sjecho- Slowakije met 27 van de 49 stemmen tot het tot lid van den Raad van den Volkenbond gekozen. De eerste stemming voor de verkiezing der niet-permanente leden van den Raad van den Volkenbond, duurde ruim een kwartier. Bij de eerste stemming werden tot niet-permanent lid gekozen: Nederland, België, Polen, Columbia, Chili, Rumenië, China en Salvadar. Uitgebracht werden 49 stemmen. Verder kregen Tsjecho-Slowakije 123, Perzië 20, Portugal 16, Finland, Ierland 110, Urugay 9, Canada en Denemarken elk 2 stemmen. Nederland gekozen als niet-Permanent lid van den Volkenbond, De herdenking van het 50-iarig bestaan van het Rijkslandbouwonderwijs, te Wage- ningen. Centrale vergadering van de 'Hanze, den Bond van R.K. Vereen, van den Handel drijvende en Indusfrieëlen Middenstand in het Bisdom Haarlem, te Goes. De spoorwegramp bij Voorschoten. Vergiftiging in 't groot te Amsterdam. Poincaré heeft een onderhoud met den Italiaanschen ambassadeur over de anti fascistische actie in Frankrijk. De uitslag der algemeene verkiezingen in Canada. Nederlaag voor de conservatieven. Gestage uitbreiding der typhus-epidemie in Hannover en omstreken. De 1200 ziekte gevallen overschreden. Tot nu toe 30 sterf gevallen. De eerste betalingen van Italië en Frank rijk aan Engeland, krachtens de gesloten schuldregelingen. Zie verder ook Laatste Nieuws. rometerstand v.m.; Vooruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op, De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.41. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 16 September 1926. Hoogste Barometerstand 771.2 m.M. te Clermont; laagste stand 739.9 m.M. te Stockholm. Verwachting van den avond van 16 tot den avond van 17 September: Zwakke, later matige Z. W. tot Z. ".vind, half bewolkt tct betrokken, aanvankelijk nog droog; later toenemende kans op re. gen, weinig verandering in temeperatuur. ROME, 17 Sept. Mussolini en de Roe- meensche minister van buitenlandsche zaken Averesca, teekenden hedenmorgen in 't zomerverblijf van Mussolini 'de villa For- lonia het ItaliaanschRoemeensch vriend schapsverdrag. BAARN, 15 Sept. Op de grens van) Baarn en Eemnes werd Woensdagmiddag het lijk opgehaald uit de Eem van een naar schatting 40-jarig manspersoon. Omtrent dé herkomst van den gevondene, tast men in 't duister. Aan het lijk werd een mis vormden voet geconstateerd. Een ongeluk wordt vermoed. Het lijk werd naar Eem nes overgebracht. ROME, 16 Sept. Gister heeft in tegen woordigheid vian Mussolini een huldiging plaats gevonden van Nobile en de andere leden van de Pool-expcditie. Mussolini bood hem het eerelidmaat schap van de fascistische partij aan en na de aanvaarding riep Mussolini: „Leve generaal Nobile," De secretaris-generaal van de fascisti sche partij, Turatti, hield een rede, waarin hij wees op de groote beteekenis der Pool expeditie. Hij herinnerde daarbij aan da vliegprestaties van de Pinedo. van die familie. Een van de drie groote mu seum-zalen boven het Prinsenhof, waar de gemeentelijke schilderijen-verzameling .was ondergebracht, werd voor het legaat, aange wezen en kreeg dus den naam: Eahricius- XoBfi het, Frans- Hals-museum werd. ODge- -sas- •V.r .Ji- j: ro-M 'C- Gedurende' dc vorige week werd op het buitengoed var. Jh. Deuts van Lennep te Heemstede de jaarlijksche keuring voor de afd. N. Holland van bovengenoemde veree niging gehouden. De Politiehond dresseer- chib „Zuiderhout" te Haarlem werd hier door zeven harer leden vertegenwoordigd, met het volgende resultaat: Giorgis met Chien de Brie „Brun", 237 punten (certifi caat) de Rek met Belg. herder „Max" 204 punten (voorloopig certificaat); v. Andel met X Duitsch-Hollandsche herdér „Max 247 punten (certificaat); Johannes'met Belg. herder „Hertha", 212 punten (voorl, certifi caat); Zomerdijk met Belgische herdei „Mustha", 176 punten (niet geslaagd),; v. d. Werf met Duitsche herder „Jitha 218 pun-1 ten (voorloopig certificaat); v, d. Vijgh met Duitsche herder „Mcta" 249 punten (certi ficaat). Van de 7 deelnemers, dus 3 certificaat, 3 voorloopig en 1 niet geslaagd. Dit is een keuringsresultaat, waar de club Zuiderhout met recht mede voor den dag kan komen. En zeer zeker verdienen de leiders der club: J. A. Bosman en B. Posma, een woord van hulde voor de# uitmuntende, belang- loozc medewerking, welke zij den leden dagelijks-<even, want ook de bloei der club, Zuiderhout oefent op huis „ter Zaanen (onder Schoten). Zij bezit nu 7 gediplomeer de en 3 voorloopig gediplomeerd® honden. J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1