u Nederland lid van des Baad ran den Volkenbond, Voornaamste Nieuw V erkeersongevallen. Stadsnieuws. Vrijdag 17 Sept. 1926 50ste Jaargang No. 16356 Dit nummer bestaat uit ,10 bladzijden - Eerste blad Agenda 18 September Verduistering en valschheid in geschrifte. Spring niet uit den rijdenden trein. De plantentijd. Narcissen in Canada. Godsdienst-diploma B. De werkzaamheden voor de nieuwe Schalkwijkerbrug zijn in vollen gang. Een overzicht van den huidigen toestand. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE DE RIJKE PLANTER UIT BRITSCH INDIë. Een oplichter in het groot. De uitvoercijfers der bloembollen over Augustus en September. Personalia. Eerste professie. 75-Jari?ï bestaan van „Nut en Gezellig Verkeer." Het bierdrinken aan de Waag. Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen. in dit nummer. e J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht De Haarlemsche Fototentoonstelling. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 597C, Bij contract belangrijke kortinjj. Advertentiën 35 cents per regeL Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct, per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. tot werken door Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f QfifSfl Levenslange geheele ongeschiktheid tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 OUUU, verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen-X «U. doodelijken afloop: r f7Rf! - b!ï een ongeval met f OKfl bij 1 «Um doodelfiken afloop: eet hand, f I OC M bij verlies van een f Efl bij 'n breuk van f AH bij verlies v. een een voet of een oog: 1 lit*}," duim of wijsvinger, been of arm; 1 tU. andere vinger. verlies van een De verwachtingen, die dienaangaande werden gekoesterd, zijn verwezenlijkt. De zevende Assembleée van den Volkenbond, die reeds in den aanvang van haar bijeen komst besloot tot eene reorganisatie van den Raad van den Volkenbond, gelijk deze door de daartoe ingestelde commissie was voorgesteld, heeft Nederland tot Raadslid gekozen. Het treedt den Raad binnen, min of meer als opvolger van Zweden, dat bij de uitbreiding van den Raad in 1922 waartegen Nederland zich verzette werd aangewezen om de groep der Scandinavi sche en andere in den oorlog neutraal ge bleven landen te vertegenwoordigen. Zweden heeft dat, enkele jaren achter een, met grooten tact, met groot beleid ge daan; Branting eerst, zijn opvolger Unden daarna, hebben getoond te beseffen welke verplichtingen op hen rustten. De moedige tegenstand, door Unden in Maart 1926 ge boden aan den op hem geoefenden druk om toe te geven in aangelegenheden, welker beslissing hij verderfelijk achtte, is onge twijfeld nog niet vergeten. Nederland treedt nu, tegelijk met andere landen, die voor het eerst tot het Raadslid maatschap worden geroepen, in het belang rijke college, waartoe de Raad zich in den loop der jaren heeft ontwikkeld. Duitsch- land behoort tot de nieuwe permanente le den van den Raad; Polen tot de nieuwe semi-permanente leden, en Nederland tot de nieuwe niet-permanente leden, De ar beid, die, vermoedelijk reeds in de eerst komende jaren, voor den Raad ter afdoe ning ligt, is niet gering. Immers, met de uitbreiding van zijn ledental is de Ne- derlandsche delegatie wees er in 1922 reeds op ook zijn karakter gewijzigd. Mocht men aanvankelijk den Raad beschouwen als het lichaam, dat den gang van zaken bij den Volkenbondsraad had te regelen, dat eigenlijk geroepen, was om beslissingen te geven, die vervolgens door da Assemblée zouden worden gehomologeerd of geregis treerd in den loop der jaren heeft men de eigen positie, die de Assemblée zich verwierf, leeren erkennen. Maar desondanks is de Raad gebleven een der belangrijkste lichamen in het raderwerk van den Volken bond, vooral reeds daarom wijl bij perio diek samenkomt. Niet alleen bestuurt hij in den eigenlijk gezegden zin het werk van den Bond; niet alleen is het onder zijn di rect toezicht, dat Sir Eric Drummond en zijn staf te Genève werken, maar de Raad behandelt bijkans altijd in eerste instantie alle de groote vraagstukken, die aan het oordeel van den Volkenbond worden onder worpen. Toen einde 1925 het plotseling uit gebroken Grieksch-Bulgaarsche conflict een spoedige bijeenkomst van den Raad wen- schelijk, neen noodzakelijk maakte, leverde de Raad onder leiding van Briand zijn proefstuk. In nauwelijks tweemaal 24 uren tijd waren de heeren bijeen; hun eenstem mig advies tot Griekenland en Bulgarije ge richt, heeft een verdere uitbreiding van het conflict voorkomen, en heeft ertoe geleid, dat spoedig de atmosfeer was geschapen, waarin een onpartijdige commissie van on derzoek kon waken om erger te voorkomen. Ook de Nederlandsche gedelegeerden in dien Raad zullen zich op plotselinge verga deringen als er toen een te Parijs gehouden werd, voorbereid moeten houden. Het lidmaatschap van den Raad brengt als elke eervolle functie rechten naast plichten met zich. Rechten in dezen zin, dat, nu Nederland als lid van den Raad optreedt, zonder zijn voorkennis, voor een groot deel zelfs zonder zijn instemming, in den Volken bond zich niets kan ontwikkelen. In tal van gevallen is voor een beslissing van den Raad eenstemmighei d vereischt; het veto van slechts één der leden kan veel verhinderen. Maar ieder lid is zoo verstan dig om van dit veto-recht een uiterst be perkt gebruik te maken. Anderzijds rust de plicht op Nederland om zich over elke aan gelegenheid van belang, die in den Raad onderwerp van discussie uitmaakt, uit te spreken. Ook al spreekt men zich in een redevoering niet uit, dan toch legt de stem, die nien uitbrengt, vanzelf een uitspraak in den mond. Trouwens, een dergelijke ver plichting is de consequentie van het lidmaat schap eener organisatie als de Volkenbond vórmt. Nederland heeft het de Memorie van Toelichting van Minister van Karnebeek is daarvan het bewijs van den aanvang af geweten, dat het, door toetreding tot den Volkenhond, principieel prijs gaf zijn vroe ger recht om zich in elk conflict neutraal te houden. Doet zich op een gegeven dag een conflict tusschen den Volkenbond en een zijner leden voor, dan bevat het Grondver- drag mogelijkheden in zich, die ook Neder land kunnen verplichten om zijn houding, los van elke neutrale gedachte, te bepalen. Tot nu toe kon in analogen zin Nederland zich onthouden van een uitspraak of een oor deel over elk internationaal conflict dat zich voordeed. Lid van den Volkenbond gewor den, kon Nederland dit reeds niet, wijl t.g.t. een vraag aan de Assemblée van den Vol kenbond kon worden voorgelegd. Lid van den Raad geworden, moet Nederland met zekerheid onder de oogen zien, dat het in tal van vraagstukken van internationaal be lang geroepen zal worden tot zulk een oor deel. Dergelijke gelijktijdige rechten en plich ten brengen bezwaren en voordeelen tegelijkertijd met zich mede. Op de be zwaren zal door voorzichtigen bij voor keur de aandacht worden gevestigd; op de voordeelen door degenen, die minder zwaar oordeelen over zekere consequenties van verantwoordelijkheid. Dat de bezwaren zwaarder zullen tellen bij degenen, die zich ver van den Volkenbond verwijderd gevoe len dan wel bij degenen, die Nederland's lidmaatschap daarvan een voordeel achten, spreekt wel vanzelf. Dat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat, althans oogen- schijnlijk, de Nederlandsche buitenland- sche politiek zich door dit nieuwe Raads lidmaatschap zal doen beïnvloeden, is eveneens duidelijk. Er zijn in ons land velen, die aan onze buitenlandsche politiek verwijten, geen consequente lijn te volgen. Toch kan men die consequente lijn zien in den stilzwij- genden wensch om zich niet te mengen in internationale aangelegenheden, welke niet rechtstreeks onze belangen of ons bestaan raken, Maar zelfs met deze lijn, die velen niet voldoende consequent doorgetrokken achten, zal naar het uiterlijk gebroken moeten worden, nu Nederland eenmaal lid van den Raad is geworden. Men moge mee- nen, dat er onderscheid bestaat tusschen het oordeel, uitgesproken door Nederland als onafhankelijke Staat, en uitgesproken door het Volkenbondslid Nederland, men zij er van overtuigd, dat vooral het in een be paalde aangelegenheid geïnteresseerde bui tenland, dit ondersqlï.eid niet zal kunnen of zal willen voelen. Nadat in 1899 de eerste Vredesconferen tie hier te lande gehouden werd en Neder land door middel van het „werk van den Haag" tot een hijkans nieuwe internatio nale taak werd geroepen, konden jaren voorbijgaan voordat de openbare meening in ens land zich dit bewust werd. En ook nu iog is het aantal dergenen klein, die besef in, wat het herbergen, het waarborgen van it zoo bij uifstek nuttig „werk van Den Haag", met zich -medebrengt, Zoo zullen er ook nu zijn, die de beteekenis van het lidmaatschap van den Raad van den Volken bond voor Nederland nauwelijks beseffen of gevoelen. Er zullen er daarentegen anderen zijn, die de beteekenis ervan overdrijven, en zich bij voortduring zullen gevoelen als burgers van een land, dat medespreekt in internationale aangelegenheden. Noch de eene, noch de andere categorie zal de Nederlandsche Regeering in de nieuwe op haar gelegde taak versterken. Slechts die genen zullen dat doen, die het nieuwe Raads lidmaatschap gevoelen als een voorrecht en een plicht tegelijkertijd. Een voorrecht om zijn krachten te mogen geven aan,den opbouw eener internationale gemeenschap, welke in het bijzonder voor een klein land van betee kenis is. Een plicht tegelijkertijd, aangezien de uitoefening van dit voorrecht moeilijk heden te over in zich bergt. Maar een plicht, waaraan, daartoe geroepen, zeker het land van Grotius zich het allerlaatst kan onttrek ken. Wenschen wij den Nederlandschen Minis ter van Buitenlandsche Zaken of degenen, die in zijn plaats effectief het Nederlandsche Raadslidmaatschap vervullen, sterkte en kracht, tact en beleid en geduld toe! Sociëteit „Si, Bavo" „Geel-Wit" 5 uur Vioolonderwijs 3 uur Gewone zittingen 7 uur Tentoonstelling „Her wonnen Levenskracht" van 6 tot 11 uur. (Officieele opening om 4 uur.) St. Jozefsgezeliengebouw Jansstraat 59 Vergadering „R. K. V. Z." 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. Zuiderhoutpark Middenlaan te Heemstede „Ha-Nij-La" tentoonstelling. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbnrean van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89lA uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van balf 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9%12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. i012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.K, Bevolkingsburean Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Uitleenbiblioibeek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraam verzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Jerde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. uit haar betrekking haalde en wist te be wegen hem eenig geld te geven. Het meisje, met wien B. zich intusschen verloofde, zag haar geld niet terug, haar verloofde, had het al spoedig opgemaakt. De autohandelaar was zoo verstandig ge weest, de auto, die natuurlijk niet befaald was, niet af te leveren. B. gebruikte den wagen wel, o.a. voor zijn uitstapjes naar den Haag, maar de handelaar ging steeds mee. Gisteren is B. alhier door de politie aan gehouden en in beVaring gesteld. Hij zal vervolgd worden wegens oplichting en po ging tot oplichting. Ongeveer 10 dagen geleden moest een reiziger voor zijn patroon, een handelaar in automobielen, hier ter stede, geld innen op een cheque. De cheque was geschreven ten name van de Bank voor roerende goe deren, aan dc Kinderhuisvest. doch niet ge» teekend. Om de betrokken firma ter wiile te zijn, werd het geld. 500, echter toch uitbetaald. De reiziger ging met. het gcid naar Amsterdam en maakte het daar op. De cheque teekende hij met een valsche hand- teekening en gaf haar zoo aan iemand ter inning. Thans heeft hij zich echter zelf bij de Haarlcmsche politie aangemeld. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Terwijl Donderdag de trein, die om 7.33 uit Haarlem naar Amsterdam vertrekt, het station Haarlem uitstoomde, sprong dc heer W. H„ tweede officier ter koopvaardij, uit den trein, met het noodlottig gevolg, dat hij misstapte en naast den trein viel, Toen de trein door het aanzetten van de nood rem tot stilstand was gebracht,, bleek de heer H„ wonder boven wonder, geen letsel te hebben bekomen,. Door het snelle remmen was de luchtrem defect geraakt, zoodat met een extra be zetting voor het eventueel aanzetten van de handremmen, werd verder gereden. De trein kwam met 33 minuten vertraging het C.S. te Amsterdam binnen. In de afgcloopen week viel nog een: der gelijk ongeluk op het station te Haarlem voor. Toen kwam een heer, die op een rij denden trein sprong, op de treeplank te recht; slechts met groote moeite kon hij zich vasthouden. Met de beenen zat hij tus- sch ende treeplank en den wagen. Door een der passagiers werd aan de noodrem ge lrokken, zoodat do trein stopte. Men zij toch voorzichtig! De planterij is weer in vollen gang, schrijft het Kweekersblad. Dc Narcissen zijn of worden geplant onder geen ongunstige voorteekenen, want de afloop van den handel stond in het teeken van oploopende prijzen. Darwintulpen zijn nu aan de beurt om ge plant te worden, waarvoor in de eerste plaats uitgezocht worden de soorten, die neiging hebben om als grooten bol z.g.n. te vermoeren. Slecht kweekende Vroege Tul pen kan men beter nu nog wat warmte geven en later planten. Hyacinthen worden dooreengenomen iets later geplant dan in vroegere jaren de ge woonte was. De kweekers schijnen zich er beter bij te bevinden, als was het alleen maar, dat later planten tegelijk de gelegen heid biedt de bollen beter op het ziek te behandelen en de aangetaste bollen er beter uit te kunnen verwijderen. Er zijn dit seizoen meer Narcissen ver scheept naar Canada dan in andere jaren. De Amerikanen vreezen een concurrentie uit dien hoek, aldus schrijft het „Kweekers blad." De Coöperatieve Snijbloemenhandelaars- Vereeniging te New-York heeft zich gewend tot de Staatstarief-Commissie, om een in voerverbod uit te lokken van snijbloemen, omdat de Canadeesche broeiers goedkoope Hollandsche bollen kunnen betrekken. Dr. Marlatt, oogenschijnlijk genoeg heb bende van uitsluiting en invoerbelemmering, verklaarde voor de Tarief-Commissie, dat bij het betwijfelde, dat de markt overvoerd zou worden met bloemen uit Canada en dat zijn afdeelipg zich alleen maar bezig hield met het vraagstuk of er gevaar was voo£ ziekte verspreiding. Officieel is dus alles in orde. Wij zullen echter eens moeten afzien of de bloemen ongehinderd uit Canada de grens passeeren. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem beeft zijn goedkeuring verleend aan de nieuwe R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar- cursus ter verkrijging van Godsdienst- lem. Eiken Donderdagavond half 9 diploom B„ te^ Beverwijk en benoemd tot vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. x"5151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan de» huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge- vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). In een hotel hier ter stede logeerde sinds eenige dagen een zeker J. B„ die op alle mogelijke manieren liet zien, dat hij over overvloedige contanten beschikte. Hij begon met een huis te huren voor 800 's jaars en een garage voor 200. Die garage was bestemd voor een prachtige automobiel, die hij van een firma alhier kocht voor 6700, Ook andere firma's werden door den schat rijken B, begunstigd en verblijd met bestel lingen van 1500 en 1600. De firma Pan der in den Haag mocht voor 4700 meubilair leveren. Ondanks die schitterende bestellingen werd de ober van het hotel, waar de Croesus lo geerde, achterdochtig, omdat de groote baga ge, die volgens het zeggen van B. uit Br. Indië moest komen, zoo lang uit bleef en de man reeds zooveel geld op crcdiet had. Hij vroeg B. dus de rekening van 35 ka merhuur te voldoen, maar zulks convenieerde den rijken gast niet. Dat versterkte nog de achterdocht van den ober. Hij waarschuwde de politie, die B. naar het bureau bracht en daar aan een verhoor onderwierp. Spoe dig viel hij door de mand. Na op 28 Aug. j.l. uit de strafgevangenis te Haarlem ontslagen te zijn, was hij naar den Haag vertrokken. Daar maakte hij kennis met een meisje dat bij Leeraren de Weleerw. Heeren Pastoor A. Homulle van Wijkeroog en Pater Zeegers van de Apost. School te Driehuis. Met belangstelling zien wij tegemoet de uitvoercijfers over Augustus en September, schrijft het Kweckcrsblad, vooral, omdat het dalen van de prijzen zou wijzen op een verminderde vraag, hetgeen al vooruit als onjuist kan worden aangemerkt. De vraag is niet verminderd, integendeel, die is toegenomen. Voor wat Amerika betreft, zullen de exportcijfers geen gunstige uitkomst aan geven, vergeleken - bij het vorige seizoen, doch toen had men boven en behalve de verzending van het leverbaar van Narcissen nog een beteekenenden export van plant goed. In dit seizoen is er eveneens heel wat plantgoed verscheept naar Amerika, maar leverbare Narcissen, hetwelk anders in een Amerikaansche pakkerij een belangrijk onderdeel uitmaakte, bijna geen. En toch zal men zien, dat kistental, kilogrammen en uitvoerwaarde niet zoo beduidend ver schilt bij het vorige jaar De gelijkmaker voor de Narcissen zal wel zitten in de Dar wintulpen, want Hyacinthen geven niet het grootste verschil. Trots dat alles zijn de- prijzen van Darwintulpen niet gestegen, integendeel, sterk gedaald. Dit is een aan wijzing te meer, dat de export de teelt niet kan bijhouden. Voor het examen Sportleidster slaagden te Rotterdam de dames A. B. E. Kuiper, te Haarlem en G. Pressler, te Heemstede. In Bethanië, te Bloemendaal, zal Z. D. H. Mgr. A. J, Callier op Zondag 3 October a.s- de eerste professie afnemen: vier contem platieve (Sint Lidwina's Lotgenooten) zullen daartoe worden toegelaten. Gelijk men weet doen alleen de .contem platieve religieuse beloften; de actieve leden of catechisten verbinden zich door een eed aan het werk van het Reinilda- Instituut. („St. Bavo".) Men schrijft ons: Weldra, 21 September, zal het 75 jaar geleden zijn, dat bovengenoemde vereeni ging werd opgericht met het doel de zieke broeders te steunen en, waar zij kon, in hare omgeving nut en gezelligheid te kweeken. In 1851 werd op uitnoodiging, van de heeren Knolle en Oostenbroek een verga dering belegd in in het café „De Groene Valk" op het Houtplein, met het doel de ondersteuning bij ziekte te geven, later nog een hulpionds te stichten en het Kopper- feest te vieren. Als donateur trad reeds in den loop van dat jaar een aantal patroons toe, -waaron der ook de firma's Enschedé, - Loosjes,, Met en Meijlink, Kruseman, Bohn, 'Schuurman, Weeverïngh en Brederode, van Dobben, Semijn en Hubner. In 1852 werd het eerste Kopperfeest ge vierd in de Stads-Doelen. In 1855 werd het hulpfonds, opgericht, dat bij een contributie van 5 cent per maand bij ziekte, nadat men uit het fonds uitgetrokken was, nog maals 2 per week gaf en 10 bij over lijden. Bij de onthulling van het beeld van Lau rens Coster in 1956 werd de Vereeniging door hare leden een vaandel aangeboden. Ter gelegenheid van den watersnood in 1964. gaf cLe Vereeniging een tooneei-vóor- stelling en samen met de vrijwillige bij drage kon zij 1000 voor dc slachtoffers afdragen. Voor dc weduwe van een harer leden, welke een groot getal kinderen achterliet, werd in 1867 een feest-voorstelling gege ven, welke 567.60 opbracht. In 1873 werd de Schouwburg aan den Jansweg voor het eerst in gebruik-genomen ter gelegenheid van de Kopperfecsten. Herdacht werd de uitvinding der boek drukkunst 450 jaar geleden. Op 21 Sept. 1875 wérd een buitengewone feestelijke vergadering gehouden. In 1879 bracht een voorstelling voer een weduwe op 991.17. In 1883 werd opgericht het weduwen- fonds. In 1885 werd grootendeels uit vrijwil lige bijdragen aan een lid, dat aan een sleepende ziekte leed, 1057.40 uitge keerd. In 1887 werd het weduwenfonds onder hevig verzet van het bestuur opgeheven. In 1901 werd het 50-jarig bestaan der Vereeniging met verschillende feestelijkhe den herdacht. Daar in de laatste jaren geen Kopper feesten meer gevierd worden, valt daar over niets meer te vermelden. Dat deze Vereeniging haar nut voorheen en ook thans nog voldoende heeft bewezen, moge uit bovenstaande blijken. Het bestuur der vereeniging „Onderling Belang" heeft in verband met het bierdrin ken aan de Waag aan allen die bij den drankhandel betrokken zijn, een circulaire gericht, waarin gevraagd wordt krachtig mede te werken, dat geen fust op den wagen wordt geladen en vervoerd vóór het geledigd is. I 1 BESTRIJDING VAN DEN VERKOOP MET CADEAUX. Het comité van actie tot bestrijding van den verkoop van cadeaux, ingesteld door den Ne- derl. Middenstandsbond, den Ned. R.K.Mid- denstandsbond en de Ver. van den Christelij- ken Handeldrijvenden en Industrieelen Mid denstand, vergaderde gisteren te Utrecht on der voorzitterschap van den heer L. B.J. Gor- ris. Hierop zette de secretaris-penningmeester, de heer Leemhuis de misstanden van het cadeaustelsel uiteen. Vervolgens werden de soorten van cadeaux- stelsels een voor een besproken. Door jhr. J. C. Mcllerus, secretaris van de Haarlemsche Kamer van Koophandel en lid van het comité, werd hierop het werkprogram besproken. Het comité stelt zich voor om een proefproces te laten voeren tegen een der firma's, wier toepassing van het cadeaustelsel als in strijd met de Loterijwet moet worden beschouwd. Voorts zal getracht worden een aantal fabrikanten van verschillende artike len uit de levensmiddelen-branche te bewe gen om voor eigen rekening een gezamenlijke reclame-campagne in de groote bladen te voeren, waarin aanbeveling van ieders eigen artikelen gepaard kan gaan met den strijd tegen het cadeaustelsel. Waar hiervoor de me dewerking kan worden verkregen van de plaatselijke middenstandsvereenigingen en hun leden, zullen anti-cadeau-weken worden georganiseerd, waarbij kaarten met spreken de teksten in winkels en etalages kunnen wor den opgehangen. De bedoeling is, eerst in een stad een proef- campagne in dezen geest te doen houden, al vorens verdere stappen in deze richting te doen. Aan alle middenstandsvereenigingen zal worden verzocht het onderwerp „De be strijding van het cadeaustelsel" op de agenda te plaatsen van een der eerste vergaderingen van het komende winterseizoen. Door het Comité zal gezorgd worden dat spreekbeur ten door ter zake kundiger» mogelijk zullen zijn. Getracht zal worden een groep fabrikanten van ongeveer dezelfde artikelen te bewegen gemeenschappelijk met ingang van een be paalden datum met het cadeaustelsel te doen breken. Rekening moet worden gehouden aldus concludeerde spr. met de mogelijkheid dat langs den organisatorischen weg het beoogde doel niet zal worden bereikt. Het Comité stelt zich dan ook tot taak de wenschelijkheid van een wettelijk verbod na der onder de oogen te zien. Mevr. Brauns, presidente van de Ned. Ver- v. Huisvrouwen, verklaarde zich eveneens tegen het cadeau-stelsel, alleen zou zij scher per omlijnd willen zien wat onder cadeaux moet worden verstaan en wat niet. Een album, zooals b.v. door Verkade wordt uitgegeven be schouwt zij ook als cadeau. De voorzitter van den Ned. Bond tot be strijding der duurte, verklaart zich ook tegen het stelsel. De heer Itsinga zou het stelsel ook door de winkeliers en grossiers willen laten bestrijden, dus niet alleen door de fabrikanten en het publiek. Het dagelijksch bestuur van de Holland sche Maatschappij der Wetenschappen heeft besloten de bate van vermoedelijk 4500, die in 1927 door de Maatschappij uit het Pieter Langerhuizen Lambertuszoon-Fonds zal worden verleend, te besteden tot bevorde ring van de studie der natuurkunde (inclu sief sterre kunde). Tot het ontvangen der bate komen in aan merking leden der Hollandsche Maatschap pij der Wetenschappen, zoo voor zichzelf als ten behoeve van derden, zoo personen als instellingen (al of niet rechtspersoon). Aanvragen tot het verkrijgen der bate moe ten vóór 1 Januari 1927 aan het lid der Maat schappij, prof. dr. P. Zeeman, te Amsterdam, Stadhouderskade 158, worden gezonden, met inachtneming van het volgende De vergiftiging in 't groot te Amsterdam. Het aantal gevallen gestegen. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Een adres van het R. K. Werkliedenverbond. Het Pius-convict te Nijmegen is ingewijd, door Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen. De Culemborgsche zaak. Commissaris Blok contra de Beus, De tucht in het leger. Schrijven van den commandant van het veldleger. Polen gekozen lot herkiesbaar lid van den Raad van den Volkenbond. Het Italiaansch-Rocmeensche schapsverdrag geteekend. vriend- Benesj opnieuw tot voorzitter van den Volkenbond herkozen. De typhus-epidemic te Hannover. Thans circa 1500 ziektegevallen. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 770. StilstanA OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op, De lantaarns moeten morgen werden opgestoken om 7.38. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 17 September 1926. Hoogste Barometerstand 771.2 m.M. tc München. Laagste Barometerstand 737 m.M. te Reykjavik. Verwachting van den avond van 17 tot den avond van 18 September: Zwakke tot matige, Z. W. tot Z. wind, meest zwaar bewolkt tot betrokken, wei nig of geen regen, des nachts veel, overdag iets warmer. in de bovenzaal van het Gemeentelijk Con certgebouw, en is geopend van 10 tot 5 en van 7 tot 10. Des avonds worden er telkens verschillende praktische demonstraties ge houden over fotografische onderwerpen, waarbij ook de eposeerende fotohandel zijn medewerking zal verleenen. De inzending C. op de tentoonstelling zal bestaan uit het bekroonde werk in een algemeenen wedstrijd met vrij onderwcp voor inwoners van Haarlem en omliggende plaatsen welke geen lid zijn van de B.A.F.V. Speciale bekroningen zijn toegezegd voor opnamen van historische gebouwen en stadsgedeelten van Haarlem. Ook het technische gedeelte belooft zeer interessant te worden. Reeds zullen ,cxpo- seeren, behalve de Haaarlemsche fotohan delaren, die bij de B.A.F.V. zijn aangeslo ten, de volgende fabrikanten en groothan delaren: N. V. Photax. Hollandsche platen- fabriek, N. V. Nebo, Nederlandsch filmpak, Vleeschdraager Co. (Trapp Münch e.a.), E. Fischel Jr., (Imperial e. a.), Foto-agcn- luur v.h, W, H, J. Liems (Hugo Meyer •(•ma 'ai3 ft laipnng luizjuag pin;) 103 De prospectie voor de nationale foto inzending en voor den plaatseliiken wed strijd zijn op aanvrage bij het secretariaat, den heer Frits Gerhard, Oude Posthuis- straat 9, Heemstede, verkrijgbaar en bij den fotohandel. De uiterste termijn van inzen ding is 9 October, AUTO IN BRAND. Gisteren geraakte in het Kinheimpark ten luxe auto in brand. Toen pogingen van den bestuurder, om aan water te komen, niet slaagden, werd op aanraden van een der 'omstanders gebruik gemaakt van zand. Dit had 't gewenschte resultaat. Een onge- De aanvrage geschiedt schriftelijk en moet) wenscht resultaat was efchter, dat de auto behelzen I behalve brand-, nu ook nog zandschade had, a. den naam, voornamen woonplaats en werkkring van den aanvrager, en zoo de aan-EEN MOOI RESULTAAT, vrage niet ten behoeve van den aanvrager; 1250. De zilveren bal naar het ontwerp van den bakenden beeldhouwer Altorf, waarom de vóór-competitie zal gjian van de competitie yan de Nederl. Voetbalbond. zelf is, wanneer deze geschiedt ten behoeve van een physiek persoon, dezelfde opgave omtrent deze wanneer het betreft eene in stelling, een duidelijke aanduiding dier in stelling b. het doel, waartoe de bate zal worden be steed c. een zoo nauwkeurig mogelijke begroo ting of berekening der kosten d. al datgene, wat de reden van de aanvrage, zoowel als de omstandigheden, waaronder de aanvrage geschiedt, nader kan in het licht stellen of aannemelijk maken e. eene verklaring door den aanvrager, res pectievelijk van dengene, te wiens behoeve de aanvrage geschiedt, dat bij toekenning der bate de resultaten van het onderzoek, waartoe de bate strekt, aan de Maatschappij ter op name in hare werken zullen worden aangebo den en in geen geval binnen zes maanden na de aanbieding zonder toestemming der Maat schappij zullen worden in het licht gegeven een en ander ten ware de bate zij verstrekt in samenwerking met eenig ander lichaam of genootschap en omtrent die uitgave met zulk lichaam of genootschap eenige andere rege ling is getroffen. „The White-Red Band," een ensembletje, bestaande uit leerlingen van het Kennemer Lyceum, dat in de zomer-vacantie een kunst reis door 't land maakte om gelden in te za melen voor de slachtoffers van de ramp te Padang, heeft eer van zijn werk. De netto cpbrengst van deze tournée is thans bekend en bedraagt niet minder dan 1250. VOORTGAANDE BEBOUWING VAN HET KWEEKDUIN. De voormalige overturn van villa „Djem- bcr," welke tuin gelegen is tusschen Bloe- mendaalscheweg en Ter Hofstedcweg, zal binnenkort ook bebouwd worden. Reeds zijn er de latten in uitgezet voor een 3-tal hui zen. Een gedeelte van dit terrein zal echter gebruikt worden om er den scherpen boek tusschen Ter Hofstede weg en Schoollaaa mee af te ronden. Te Haarlemmermeer. Donderdagmorgen kwam een tweetal luxe auto's op den Kruisweg te Haarlemmermeer met elkaar in botsing, doordat een der be- Het tentoonsteliingscomité schrijft onsstuurders niet ver genoeg uitweek. De ra- dat er enkele wijzigingen in het reeds mede- diateur van den auto van den heer H werd gedeelde programma zijn gekomen. De ten- ernstig beschadigd, terwijl de andere auto toonstelling wordt thans definitief gchou- j averij aan het spatscherm opliep, den van Zaterdagmiddag 16 October totl Beide wagens konden na eenig oponthoud Woensdag 20 October des avonds 10 uur, echter de reis vervolgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1