m SOCIAAL' LEVEN. Onze Katholieke Arbeiders beweging en het Engelsche mijnconflièt.. oorzaak van *t niet-stetmen moet gezocht woe den niet bij ons, doch bij de Engelsche Mijnwerkersfederatie Maandbericht over de maand Augustus 1926. GEMENGD NIEUWS. Op lijn 5 in Amsterdam. De vadermoord te Roitterdam. De spoorwegramp bij Voorschoten. Dagelijksche Dingen. Het weer in Europa. Wel bijtijds. Branden In ons land. KERK EN SCHOOL. Het Zevende eeuwfeest van den H. Franciscus van Assisi. Het Pius-Convict te Nijmegen. KUNST EN KENNIS. Pater Abraham A Canta Clara. BOEK EN BLAD. De nieuwe Raad bijeen. De openbare zitting. De eerste besluiten. De typhus-epidemie. De Burgeroorlog in China. Het conflict bij den Ooster spoorweg. De economische wereld conferentie. Briand en Stresemann. Het Proces-Schröder. Nieuwe aanslag op en trein. Het geschil in de Britsche mijnindustrie. De arbeidshervatting. Scheepsramp op de Zwarte Zee, BINNENLANDSCH NIEUWS* Jhr. Mr. A. F. O. van Sawé van Ysselt. MARKTNIEUWS. Het bestuur van het Nationaal Arbeids secretariaat (N.A.S.) zond d.d. 2 September aan het bestuur van het R.K. Werkliedenver bond een schrijven aldus luidende „Ik lees in nummer 16 van „Leerling en Leiding" op bladz. 383/384 het volgende Toen de staking 12 weken geduurd had, was 780.765 Engelsche ponden (9.369.180 gulden) aan steun binnengekomen een be drag, dat wekelijks aan uitkeering noodig is. Men kan daaruit alleen afleiden de bittere armoede onder de mijnwerkersbevolking nu de staking reeds 17 weken duurte, want dat de Engelsche vakbeweging in staat was, uit eigen middelen zulk een massa eenigszins behoorlijk te steunen, is niet aan te nemen." In het Roergebied deelt een vertegenwoor diger der Britsche Mijnw?rkersfederatie mede, dat per familie over 17 weken 24 shillings (is f 14.40) in totaal was uitbetaald. De strijd duurt voort. Ondanks absoluut onvoldoende ondersteuning houdt het leger van mijnwerkers stand. Ondanks desillusies, het terugtrekken der hulptroepen op 12 Mei, het achterwege blijven eener krachtige steun beweging van het I.V.V., waarbij de mijn werkers aangesloten zijn, houden zij stand. Omdat hun zaak een rechtvaardige is, zooals in Engeland van verschillende kanten erkend is. In verband met dit conflict liet een katholiek Bisschop te Liverpool zich uit over de onmogelijkheid een private industrie te handhaven, wanneer zij geen menschwaardig bestaan verzekeren kan aan haar arbeiders. Gij weet, hoe het met de steunbeweging der mijnwerkers gegaan is. Gij weet, dat meer dan de helft van den ingekomen steun afkomstig is van het Russisch Vakverbond, hoewel het Russische Vakverbond niet aan gesloten is bij het I.V.V. Gij weet dat het I.V.V. en haar aangesloten vakcentrales zich aan steun onttrokken hebben, totdat na honderd dagen strijd bleek, dat het Ameri- kaansch Verbond van den Arbeid, niet deel uitmakende van het I.V.V. en als ultra-ge matigd bekend, een steunbeweging voor de mijnwerkers inzette. Pas toen volgde het I.V.V. het voorbeeld van de Roode Vak- vereenigingsinternationale ën van hetAmeri- kaansche Vakverbond. In ons land loopt thans een steunbeweging van het N.V.V. Beter laat dan nooit Het bij het I.V.V. aangesloten Duitsche vakverbond erkent in een manifest van 27 Augustus, dat de uitkomst van den strijd der mijnwerkers beslissend is, niet alleen voor de Engelsche arbeiders, maar voor de arbeiders van Europa. Deze erkenning kwam laat, maar zij kwam. Zij is natuurlijk juist. Omdat zij juist is, geldt voor arbeiders van alle richtingen, wenden wij ons tot U, daar Uw Verbond een groot aantal Nederlandsche arbeiders omvat. Uitgaande van de veronderstelling dat Uw Verbond het arbeidersbelang waarachtig dienen wil, uitgaande van het inzicht, dat Uw Verbond in de Nederlandsche Arbei dersbeweging een belangrijke plaats in neemt en een andere nuance vertegenwoor digt dan de protestantsch-christelijke vak beweging, van wie wij niet veel sympathie voor strijdende arbeiders verwachten, kennis nemende van het hierboven aangehaalde citaat uit Uw tijdschrift, doen wij een drin gend beroep op U niet langer formeele be zwaren te laten gelden tegen steunverlee- ning. De zaak gaat boven den vorm Hoe wel het N.A.S. evenmin deel uitmaakt van het I.V.V. als gij, was het voor ons van den eersten dag af niet twijfelachtig dat finan cieel en daadwerkelijk gesteund moest wor den. De nood in de mijnwerkersgezinnen is hoog gestegen. Het achterwege laten van hulpverleenen is het in de kaart spelen der Britsche Mijneigenaren, die zich op den on dergang der Britsche Mijnwerkers-federatie richten. Gij hebt voor eenigen tijd een uit- noodiging gehad dier Federatie om de mijn werkers van Engeland ter hulp te komen. Onbegrijpelijk voor ons zijt ge toen niet in gegaan op dat voorstel, maar na de uiting in Uw tijdschrift verwachten wij dat Gij Uw standpunt zult herzien en ook van Uw kant onmiddellijk een steunbeweging zult inzet ten. Gaarne eenig antwoord op dit schrijven. Met strijdersgroeten, Bestuur N.A.S. (get) H. SNEEVLIET, Voorzitter. Op dezen brief heeft het Verbondsbe- stuur jl. Maandag als volgt geantwoord Met belangstelling namen wij kennis van uw schrijven d.d. 2 dezer, betreffende het conflict der Engelsche Mijnwerkers. Hoewel wij uw waardeerend oordeel over onze Katholieke Vakbeweging op prijs stel len, bevreemdt het ons, dat U blijkbaar zoo weinig prijs stelt op zaken, waarbij de waar digheid der arbeidersbeweging ten nauw ste betrokken is. Dit valt te meer op, omdat toch moet worden aangenomen, dat Gij wilt geacht worden vooraan te staan in den strijd om de waardigheid van den individueelen arbeider. Hetgeen nu voor den individueelen arbeider geldt, geldt toch wel minstens even zeer voor collecticiteiten van arbeiders Wij merken een en ander op, omdat U blijkbaar van oordeel zijt, dat ons Verbond louter om een „formeel bezwaar" gemeend heeft, hoe ons dit ook spijten kan, niet te mogen steunen. Gij kent de zaak voldoende toen de En gelsche Mijnwerkers-federatie zich tot ons Verbond wendde hebben wij telegrafisch de aangesloten Vakbonden tot een vergade ring uitgenoodigd, terwijl ook reeds voor voordien met die bonden was beraadslaagd over het Engelsche conflict. Ondér alge- meene instemming werd besloten onder staand telegram te zenden aan de Engelsche Mijnwerkers-federatie.: „De Centrale der Katholieke Vakbewe ging in Holland in vergadering bijeen met vertegenwoordigers der aangesloten bonden, besprekend uw verzoek om steun voor de in strijd zijnde kameraden, geeft u dringend in overweging u te wenden tot het interna tionaal Christelijk Vakverbond, Utrecht, Holland." Wij verzochten den betrokken bond dus dringend, zich tot de Internationale te wen den (I.C.V.) waarna ons Verbond onmid- delijk een steunactie zou hebben georgani seerd. Was ons verlangen onredelijk? Be staat er, objectief beschouwd, bezwaar te gen, dat men, internationaal, de katholieke vakbeweging Erkent Gij bestrijdt de on duldbare heerscherspositie van het I.V.V., en terecht, doch zou het dan niet van gren- zelooze zedelijke slapheid getuigen, wanneer wij, ondanks die doelbewuste negatie, toch hulp zouden aanbieden zou, om een Ne- derlandschen term te gebruiken, het niet gaan gelijken op de positie van den hond, die likt de zweept, waarmede hij wordt afge ranseld Waarom, mogen wij toch vragen, geeft de Engelsche Mijnwerkersfederatie (wij vra gen nog niet eens de Centrale der Engel sche Vakbeweging) geen gevolg aan ons dringend verzoek: wendt u tot het interna tionaal Christelijk Vakverbond? Is het niet, omdat men bewust de Inter nationale van de Katholieke Vakbeweging wil negeeren? En dat ondanks steun blijk baar zoo dringend noodig is. Gij zult toch als ernstige vakvereenigings- menschë*. moeten erkennen, dat het onder die omstandigheden voor ons Verbond on mogelijk is een steunbeweging te organisee- ren en dat ook de leden van ae bij ons Ver bond aangesloten bonden d«'a_as zouden handelen, wanneer zij steupden 'f Gij, zult toch moeten e kennen,- dat de Gij moet dus niet bij ons aankloppen tot het organiseeren van een steunbeweging wij zijn daartoe, gelijk Gij weet, bereid doch bij de Engelsche Mijnwerkersfederatie opdat zij doen Zal, wat redelijkerwijze van haar gevraagd mag worden, namelijk dat zij zich wendde tot het I.C.V. Doet zij dat bewust niet, dan kan «n mag er onzerzijds niet worden gesteund, Wij vertrouwen, dat Gij na ernstig on- bevoordeeld beraad het met ons standpunt eens zult kunnen zijn. Met collegiale groeten* v.h. Bestuur v. h. R.K. Werkliedenverbond: (get. A. C. DE BRUIJN, Voorz. (g t.) J. A. SCHUTTE, secretaris. Voor rekening van „Herwonnen Levens kracht" werden uitgezonden naar het Sa natorium „Berg en Bosch" te Apeldoorn: 1 Aug, 1 lid uit Noorden: 6 Aug. 1 lid uit Dordrecht; 16 Aug 1 kind uit Wassenaar: 19 Aug. 1 kind uit Nijmegen; 20 Aug, 1 lid uit Rotterdam; 20 Aug. 1 vrouw uit Rotterdam; 20 Aug. 1 kind uit Gaanderen; 23 Aug. 1 kind uit Haarlem; 26 Aug. 1 lid uit Haar lem; 26 Aug, 1 kind uit Nijmegen; 30 Aug. 1 lid uit Utrecht; 30 Aug. 1 lid uit Volen- dam; 30 Aug. 1 kind uit Warmenhuizen. Naar „Maria Auxiliatrix" te Venlo: 10 Aug. 1 kind uit Eindhoven; 10 Aug. 1 kind uit Utrecht: 20 Aug. 1 kind uit Wage- ningen; 23 Aug. 1 kind uit Eindhoven; 24 Aug. 1 kind uit Waddinxveen; 31 Aug. 11 kind uit Helmond. Deze patiënten ontleenden hunne rechten alg volgt-. 6 als aangesloten bij den Ned. R.- K. Volsbond, Bisdom Haarlem; 3 als aange sloten bij den Ned. R. K. Metaalbew.bond; 3 als aangesloten bij den Ned. R.-K. Fa- brieksarbeidersbond; 2 als aangesloten bij den Ned, R.-K. Tabaksbewerkersbond; 2 als aangesloten bij den Ned. R.-K, Textielarbei- dersbond; 1 als aangesloten bij den Ned. R. K. Fabrieksarbeidersbond; 1 als aangesloten bij den Ned. R.-K. Bond van Overheidsper soneel; 1 als aangesloten bij den Ned. R.-K. Grafischen Bond. Op 31 Augustus 1926 waren. 105 patiënten voor rekening van „Herwonnen Levens kracht" in behandeling. IN „Ja," zei Gerrit de conducteur, „ik hèp het geleese, meester, maar voor sooiets moet je in Rotterdam weexse. Hier kompt sooiets niet vóór." „Waar heppe jullie het ofer informeerde een klein, buikig mannetje met een bril op, die juist was opgestapt en den aanvang van het gesprek tusschen Gerrit en 'n bonkigen werk man niet had verstaan. De conducteur lichtte hem bereidwillig in. „Ofer dat gefalletje op lijn 3' in Rotterdam. Sal je ook wel fan gehoord hebbe." „Geen stom woord. Wie sal mijn dat ver- telle." ,,'t Hep in de krant gestaan, fadertje," zei Gerrit en zuchtte diep. „Ken wel weese, maar ik lees geen krante. D'r staan mijn te feel fuile leuges in." De honkige werkman krabde zich achter het oor. „Leuges, ja, as je 'n kappitelistische krant leest. Maar in De Tribune segge se waar het op staat, ken je van opan." „Laat naar je herses kijke," grinnikte de buikige, „allemaal sprookjes met scheld- woorde." De bonkige keek zwart als de nacht. „Jij bent je nog niet bewust van de toe komstige wereldorde," wijnkoopte hij, „maar je moet 's op onze méétings komme in Hand werkersvriendenkring. Salie je oogen wel ope gaan 1" „Geef mijn maar een broodje met kaas," Zuchtte de kleine, die blijkbaar zijn vertrou wen in wereldhervormingen met behulp van Tribunes sinds lang was kwijt geraakt. „Om nou op dat gefalletje in Rotterdam terug te komme," zei Gerrit, die altijd liever over de huiselijke dingen des-levens sprak, „laat daar nou op lijn 3 een conducteur an 't bakkeleie komme met s'n schóónfader." „Da's komiek," zei de buikige. ,,'t Is 'n boefestreek van die ouwe," meen de Gerrit. „Hij segt soo foor se fuile neus weg kijk 's conducteur wat daar op de reels leit, en mèt dat die conducteur zich naar buite bukt om te kijke, geeft-ie 'm een opsaniker foor se kanus, dat de trem haast uit de reels fliegt. En toen had je de popoe an het hup- pele, dat ken je wel begrijpe." „En toen vroeg de kleine. „Toen hebbe se tot an de follegende halte getandakt, en toen hebbe se die ouwe an de pulliesie ofergelefera." De bonkige werkman keek grimmig rond, alsof hij zich overtuigen wilde dat er geen schoonvaders in de tram waren van hetzelfde kaliber. „Jk hep óók 'n schoonfader," bromde hij, „da's net soo'n exemplaar. Niet dat-ie 'n poot naar me sol uitsteke, want as-t-ie met 'n finger naar me wijst, haal 'k 'm s'n hart rauw uit s'n lijf „Sachies an, dan breekt het lijntje met," interrumpeerde de buikige, beduusd van zoo veel bloeddorstigheid. Maar de werkman liet Zich niet sussen. „De jongste schoonfader most tachentig jaar weese," zei hij met verheffing van stem, en keek uitdagend door de tram of er soms iemand was die er tegenop kwam. Maar onder de weinige passagiers op het laatste stuk van het traject bevonden zich blijkbaar geen schoonvaders, althans geen schoonvaders met haar op hun tanden. De werkman werd rustiger, en Gerrit zucht te dieper dan ooit. Ook hij had een schoon vader. „Inplaas," zei de bonkige, „inplaas datte-die ouwe kerels dankbaar zijn, hebbe se nog 'n heele hoop kouwe drukte op d'r lui lijf ook. Je geeft soo'n akelig stuk dochter van se, de kost voor het ete, en dan hebbe se nog praat jes op de koop toe. Die ouwe van mijn wijf is ook van dat slag. Fooral-as-t-ie 'n borrel op hep. Dan kompt ie me rekenschap frage, dat 'k 'n paar cente in me sak hou voor 'n pruimp je tabak. Mijn hande hebbe al wat gekriebeld" „Da's allemaal goed en wel," zei Gerrit, en keek onvervaard naar den bonkige „maar" je heb lammelinge van schoonzoons ook." „Accoord fan Putte", lispelde de buikige. „En 'n schoonzoon die de Tribune leest, sou ik heelemaal niet luste." De werkman lachte schamper. „Neem jij nou maar 'n foorbeeld an lijn 3 in Rotterdam," zei hij, „en dan mag 'k lije dat jou schoonfader je nog 'sjiet soo op je akelige tabernakel kompt geefe." De atmosfeer werd een tikje dreigend, en Gerrit was een man met tact. „Sooiets ken mijn niet oferkomme, mijn in géén gefal," zei hij met diepen ernst. „En waarom joü niet efe goed as n an der vroeg de werkman. „Omdat 'k mijn schoonfader verlede week begréfe heb," zei Gerrit, die dienzelfden mid dag net voor hij in dienst moest, nog n glaase bier met den ouwen man had gedronken. De werkman deed er het zwijgen toe van een overleden schoonvader wist hij niets kwaads te zeggen. En aan de volgende halte ging hij, na een brommerigen groet, zijns weegs. „Waar is-t-ie an gestorrefe?" vroeg de buikige belangstellend. „An d- pip," zei Gerr.l ..maar nou is-ti-ie w :r beter, en U-j> - -unpt-ie n srellet;e( paneL-W „O-o-o-o-o r-, mompelde het kleine man netje, „is het 'm datte. Nou verstane me me kaar beter,,,." (Maa n da gochtendcounant.) De dader blijft nog zwijgen. In verband met den vadermoord in de Slachtstraat te Rotterdam, kunnen wij nog meedeelen, dat de dader halstarrig blijft weigeren, nadere Inlichtingen te geven. Voorts vernemen wij, dat hij reeds- twee maal in een krankzinnigengesticht verpleegd werd en wel eenmaal in „Maasoord'' en een keer in Utrecht. Ongeveer twee weken ge leden had hij de ouderlijke woning verlaten. Hij was in de Sionstraat op kamers gaan wonen. De vorige week nog had de vader er bij den Geneeskundigen dienst over ge klaagd, dat hij weer last van zijn zoon kreeg en dat deze nu zelfs bedreigingen uitte. In afwachting van het nader geneeskundig on derzoek had men hem zooveel mogelijk met rust gelaten. Niemand had natuurlijk kunnen verwachten, dat de jongen plotseling tot een dergelijke gruwelijke ,daad zou komen. Donderdagmiddag werd in het ziekenhuis aan den Coolsingel de sectie op het lijk Ver richt. De toestand der gewonden. Het rapport omtrent den toestand der, bij de spoorwegramp gewonden, die in het Aca demisch Ziekenhuis verpleegd worden, luidt: Alle patiënten vooruitgaande. De 4-jarige Christine Barten zal spoedig zoo goed als hersteld de inrichting verlaten. De Jumbo 3719 maar Leiden overgebracht. Donderdag is de Jumbo 3719, de locomo tief van den bij „De Vink" verongelukten trein, naar het station te Leiden overge bracht. De machine zal gedemonteerd wor den. De deelen zullen met werkwagens naar de centrale werkplaats te Haarlem worden overgebracht Door de politie te Leiden zijn ongeveer een uur na het spoorwegongeluk nabij de Vink foto's gemaakt van de toenmalige situatie ter plaatse, welke ter beschikking zijn gesteld van den officier van justitie en van de Directie der Nederlandsche Spoor wegen. Er komt een koopman aan de deur met een heele groote collectie kammen. Als er open wordt gedaan, vraagt hij „Mevrouw thuis „Er is hier geen mevrouw", zegt de meid. „Mijnheer dan thuis De meid, die wel weet, dat mijnheer toch niet koopt aan de deur, liegt „nee, mijnheer ook niet thuis." Maar ongelukkiger wijze wil mijnheer net uitgaan, en valt met z'n neus in de kammen. „Ha, mijnheer wèl thuis zegt de koop man met een steelschen woedenden blik naar de meid. „Mooie kammen mijnheer Stalen kammen, zwarte kammen, echte beenen kam men, mijnheer, wat u maar wil^ mijnheer." Maar mijnheer voelt niets voor een nieuwe kam, en nog minder voor een exemplaar van een koopman aan de deur. Zegt dus „Nee, dank u, niets noodig", en wil de deur uitgaan. Maar de koopman houdt hem tegen „U koopt er wel een, mijnheer, spotprijzen mijn heer, allemaal import uit België, u krijgt ze haast cadeau mijnheer." Maar mijnheer zegt nog eens nee, en maakt haastig de deur open. De koopman, woedend, schreeuwt hem toe Goed mijnheer, best mijnheer, koop maar niet mijnheer, dan hou ik me khamme- tjes, maar dan hou jij je luissies 1" De weerkundige deskundige van de'N. Crt. schrijft Gedurende de laatste dagen waren in het groote Europeesche meteorologische waar nemingsgebied groote tegenstellingen in de weersgesteldheid van verschillende gedeelten te zien. Zondag, toen het weer hier buiig en zwaar bewolkt was, stond de thermometer over het geheele vasteland hoog en heerschte daar warm, helder weer. De omgeving van het Engelsche Kanaal had weliswaar vrij hel der weer maar de wind was daar sterk en deze toestand is daar zoo gebleven gedurende de volgende dagen. Het gebied van hoogen druk dat nog steeds boven het Zuidelijk deel van Europa aanwezig is, is van veel beteekenis gebleven, maar het Noordelijk deel is het tooneel geworden van vrij groote en diepe depressies, die elkaar nu snel opvolgen. Tus schen deze beide luchtdruk gebieden ligt een strook ongeveer over Engeland en de Kanaalstreek, alsook over ons land waar het luchtdrukverval groot is en dientenge volge een harde westelijke wind waait. Deze toestand is voor de weersgesteldheid in ons land niet gunstig. Was de wind zwak, dan zou het bij de thans nog heerschende temperatuur en met gebroken, soms lichte bewolking, dus met vrij wat zonneschijn, goed weer kunnen zijn, maar de sterke wind bederft veel. Boven dien is het door de nabijheid van kleine, se cundaire depressies ongestadig weer met nu en dan dreigende buien, die echter niet veel regen brengen, behalve gisteravond, toen om 9 uur een zware regenbui overtrok. Over het algemeen staat de barometer vrij hoog, al is hij ook de laatste dagen voortdu rend aan het dalen. Sedert gisteravond is weer een stijging aan den gang. Het gebied van hoogen druk ligt echter nog zoo dicht bij dat wij als het ware juist even over den rand aan de zijde der depressie liggen, hetgeen voor ons de nadeelen van deze laatste medebrengt en van den hoogen druk slechts de geringe kans, dat zich dit over ons zal uitbreiden, In den regel trekt het gebied van hoogen druk zich in dezen tijd van het jaar hoe langer hoe meer naar het Zuiden terug en krijgen de depressies meer en meer de overhand, waar mede dan ook de herfstweerstoestand wordt ingeleid. In het centrum van dit gebied van hoogen druk kan men nu het verschijnsel zien optre den, dat des morgens vroeg de temperatuur beneden, de normale daalt. Dit verschijnsel is een gevolg van de sterke afkoeling door warmte-uitstraling gedurende de reeds langer wordende nachten met een helderen hemel. Overigens geniet Zuid-Europa van prachtig nazomerweer. In het Noordelijkste gedeelte van het waar nemingsgebied verscheen nu en dan reeds eenige vorst. Ook in Zweden waren de mor- gentemperaturen reeds niet veel meer boven het vriespunt, als een waarschuwing dat de winter in het Noorden reeds op komst is. Men meldt uit Hoogezandi Bekend is nu reeds dat er ruim zestig sollicitanten zijn voor het ambt van burgemeester alhier, dat 15 Nov, a.s. vacant komt. Het verluidt, dat de sociaal-democraten D, Bartels, lid der Prov. Stat-n te Gronir-jen en E._ Rugge, wethouder van Crop X ender die solli citanten ei/éi Woensdagnacht is te Morr« bij Metsla- wier, door onbekende oorzaak een per ceel, bewoond door den heer F, Dijkstra, totaal afgebrand. In een oogenblik stond het geheele gebouw in lichtte laaie, zoodat van den inboedel zoo goed als niets kon ge red worden. Een en ander was verzekerd. Te Overdinkel, gemeente Losser, ont stond door onbekende oorzaak brand in een tweetal arbeiderswoningen, eigendom van den heer Janssen. Daar het vuur zeer snel om zich heen greep, kon niets gered wor den. De huizen zijn tot den grond toe afge brand. Alles is verzekerd. Te Budel is het huis van de wed, P, D. aan de Heikant afgebrand. De inboedel en een varken gingen verloren. Oorzaak onbe kend. Assurantie dekt gedeeltelijk de schade. Te Meerland is de behuizing van Steven Kluter geheel afgebrand. Pauselijke gansten voor het Franciscaansche Jubeljaar. Op aanvraag van den Proncrotar-Gene- raal van de Orde der Minderbroeders heeft, zooals de Acta Ordinis Fratrum Minorum van September melden, Z. H. Paus Pius XI welwillend eenige privileges uitgestrekt tot andere dan Franciscaansche Kerken, wan neer deze om plaatselijke redenen tot vie ring van het eeuwfeest mochten aange wezen worden. Gedurende de driedaagsche en dagelijk- sche oefeningen, die aldaar tot viering van het eeuwfeest gehouden worden, zullen daarom alle altaren van deze kerken ge privilegieerd zijn voor alle seculiere en reguliere geestelijken. De betreffende Bis schop kan hetzij persoonlijk hetzij door zijn gevolmachtigde ook in die aangewezen ker ken énmaal den Pauselijken zegen geven met vollen aflaat, door alle geloovigen te verdienen onder de gewone voorwaarden. Hetzelfde geldt ook voor de votiefrris van Sint Franciscus, welke tijdens die dagen door iederen priester als „pro re gravi mag gelezen worden, mits toestemming daartoe gegeven wordt door den Bisschop van het diocees en den resp. anderen Ordinarius. (Msb.) Het Tehuis voor priester-studenten aan de R, K. Universiteit. De plechtige inzegening door Mgr. A. F. Diepen. Donderdagmorgen heeft Z. D, H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, namens het Doorluchtig Episcopaat van Nederland, op plechtig wijze het Pius-con- vict te Nijmegen, bestemd voor de priester studenten, die de R. K. Universiteit bezoe ken, ingewijd. Dinsdagmorgen om 10 uur droeg Z. D, H. Mgr. Diepen een Stille H. Mis op in de kapel van het Convict, geassisteerd door de priesterstudenten, de Eerwaarde Hee- ren de Bruijckere en Kok uit het Bredasche diocees. De plechtigheid der inwijding daarna werd bijgewoond door den Hoogeerw. Heer Deken C. A, van Son, de leden van het Curatorium, de heeren F. M. A. van Schaeck Mathon, burgemeester, mr, dr. H. J. A. M. Lübbens en den secretaris mr. C. Prinzen, den Senaat van de R, K. Universiteit, ver tegenwoordigd door den rector-magnificus prof. mr. dr. J. van der Grinten. Verder werden opgemerkt bijna alle professoren der Universiteit, de Zeer Eerw, Heeren Pastoors der stad, A. F.'M. Sweens, direc teur en P. J. A. M. van Grinsven, prof. van het Bisschoppelijk Seminarie te Haaren en de priester-studenten van de diocesen van 's Bosch, Breda, Roermond en Utrecht. Handschrift ontdekt. Studienassessor Karl Schmid deelt in de „Reichspost" mede, dat prof. dr .Karl Bert- sche uit Schwetzingcn bij Heidelbergj^iezer dagen in de Weensche Nationale Biblio theek op een reeks handschriften gestoo- ien is van Pater Abraham a Santa Clara. De ontdekking is van bijzondere betee kenis, daar men tot nu toe zoo goed als niets van diens werken in handschrift kende. De vondst omvat dictaten en manu- scriptes uit vroeger en later tijd en ont werpen voor de .nagelaten geschriften" van den grooten prediker en volksschrij ver, BOEKBESPREKING. De Gemeentewet in Vragen en Antwoorden door J. W. A. C. van Loenen, decretaris der gemeente Beverwijk. Tweede,ge wijzigde "en aangevulde druk. Uitgave N. Samson, Alplien a/d. Rijn. Van deze, oorspronkelijk door wijlen den heer M. A. Jentink bewerkte en later door den heer H. J. G. Hartman herziene uitgave, verscheen in 1921 een nieuwe be werking door J. W. A. C. van Loenen, secre taris der gemeente Beverwijk. Het was thans noodig een tweeden, ge- wijzigden en aangevulden druk te doen ver schijnen. Hierdoor is zeker het bewijs gelevtrd, dat het boekje, ook in een nieuw kleed, zijn weg heeft gevonden en in zeer ruimen kring als een eenvoudige, doch zeer bruikbare weg wijzer in de bepalingen der Gemeentewet, op prijs wordt gesteld. Gebleken is, dat het door ambtenaren, raadsleden en allen, die belang stellen in de gemeente en hare administratie, veel vuldig en met vrucht wordtjjgebruikt. Het boekje is thans weer geheel op de hoogte van den tijd gebracht. De allerlaatste wijzigingen der Grondwet en der Gemeen tewet zijn daarin verwerkt en met de nieu were opvattingen voor zoover deze in lite ratuur of jurisprudentie tot klaarheid of uiting kwamen, werd zooveel mogelijk re kening gehouden. Nu en dan is een verge lijking gemaakt tusschen de geldende wet en het in 1923 verschenen regeeringswets- ontwerp tot herziening der Gemeentewet. Hierdoor is getracht deze uitgaaf, méér nog dan tot nu toe, dienstbaar te maken aan de opleiding en de repetitie voor het examen ter verkrijging eener akte van bekwaamheid in de gemeente-administratie, voor zooveel het vak kennis van het bestuur der gemeente betreft. Ten einde gelegenheid te geven om bij de studie, de uitkomsten'van eigen onderzoek aan te teekenen, worden ook met wit door schoten exemplaren van dezen leidraad ver krijgbaar gesteld. In deze handleiding wordt voorts telkens verwezen naar de welbeken den, uitvoerigen commentaar op deze belang rijke organieke wetDe Gemeente en hare toepassing, eveneens door den schrijver de zer handleiding bewerkt. y Ongetwijfeld zal deze editie in haar nieuw kle,ed weder in onderscheiden klingen in een behoefte "corzien. De veertien leden van den Raad van den Volkenbond zijn gisterenmiddag even na vijf uur, in een niet-openbaré zitting bijeenge komen, waarmede tegelijkertijd de 42e zit ting van den Raad geopend werd. Op voorstel van dr. Stresemann behield Benesj het voorzitterschap van den Raad, ook voor de 42e zitting. Bij deze vertrouwelijke zitting, waarin naast administratieve vraagstukken ook de door de uitbreiding van den Raad noodza kelijk geworden hervorming van de voorbe reidende commissie voor de ontwapenings commissie werd behandeld, zal zich een openbare zitting aansluiten. Het Zw. Tel. Ag. meldt nog dat Strese mann zijn voorstel om Benesj tot voorzitter te herkiezen motiveerde met de verklaring dat het met het oog op de hervorming van den Raad beter zou zijn een ervaren lid van den Raad met de leiding te belasten. Precies zes uur opende Benesj de eerste openbare zitting van den uitgebreiden Raad van den Volkenbond met een rede, waarin hij o.a. op de historische beteekenis der ge beurtenis wees, en daarna namens alle le den van den Raad Duitschland en zijn ver tegenwoordiger, dr. Stresemann, als perma nent lid welkom heette. Na de verdere woorden van welkom aan de vertegenwoordigers der nieuwe niet-per- manente leden van den Raad, hernnerde Benesj onder verwijzing naar de historisch gedenkwaardige zitting waarin Duitschland tot den V. B. toetrad, aan het woord van Briand, dat er in den V. B. geen partijen mochten bestaan, om vervolgens te verkla ren, dat het de plicht van den V. B. was de groote beginselen van het V. B.-pact in den geest van vriendschap, cordialiteit en oprechtheid uit te voeren. Hij eindigde met het uiten van den wensch, dat de Raad ook in zijn nieuwe samenstelling in denzelfden geest van internationale samenwerking en wederzijdsch elkaar begrijpen de groote grondbeginselen van het V. B.-pact zou uit voeren. Na deze korte begroelingsrede begon de Raad met de behandeling zijner agenda, welke overigens slechts punten van onder geschikt belang behelsde. De Raad besloot in 1927 een internatio nale conferentie bijeen te roepen voor de stichting van de unie tot hulpverleening bij nationale rampen, overeenkomstig de plan nen van den Italiaanschen senator Ciraolo. Voorts werd besloten in de commissie ter voorbereiding der internationale ontwape ningsconferentie, waartoe vertegenwoor digers van alle leden van den Raad behoo- ren, ook gedelegeerden der vroegere leden van den Raad, Brazilië, Spanje, Uruguay en Zweden te benoemen. De Raad besloot aan de Vergadering voor te stellen de stichting van het nationaal tehuis voor Armenische vluchtelingen in de sovjetrepubliek Erivan definitief in het leven te roepen. Gedurende de laatste 24 uur heeft de typhus-epidemie te Hannover zich gelukkig minder snel uitgebreid dan de voorafgaande twee dagen het geval was geweest. In de ziekenhuizen werden in den afgeloopen nacht slechts een kleine 40 nieuwe patiën ten opgenomen, zoodat er thans 1260 zijn. Met de thuis verpleegde zieken te zamen echter wordt het aantal ziektegevallen op pl.m. 1500 geschat. Het aantal typhuspatiënten neemt ook te Halberstadt schrikbarend toe. Tot dusver werden er 60 in de ziekenhuizen opgeno men, waarvan er één is overleden. Twee Amerikaansche torpedojagers zijn voor Hankau geankerd, waardoor de Ame rikaansche marine-strijdmacht op Jangtse op zes torpedojagers en twee kanonncer- booten is gebracht. Uit Riga wordt aan de „Times" gemeld dat volgens verklaringen in politieke krin gen te Moskou in verband met de inbeslag neming van de eigendommen van den Chi- neeschen Oosterspoorweg door Tsjang Tso Lin nieuwe verrassingen kunnen worden ver wacht. In een bezoek van De Martel, den Franschen gezant in China, aan Moekden, zien de bolsjewisten namelijk een begin van interventie van Frankrijk in de spoorweg kwestie. Frankrijk zou den wensch koeste ren de situatie uit te buiten met het doel compensatie te rrlang'n voor de gelden, door zijn burgers opgebracht voor bet aan leggen van den spoorweg. Franrijk zou vol gens bericht uit Charbin reeds steun van Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten hebben voor zijn aanspraken op den spoor weg, terwijl Japan er zich niet tegen zou verzetten. In de tweede commissie van den Volken bond betreffende de technische organisatie, bracht de Belgische premier Theunis als voorzitter der voorbereidende commissie verslag uit nopens de kwestie der bijeen roeping der economische wereldconferentie. Hij gaf een overzicht van de Mei-verga dering der voorbereidende commissie en kondigde aan, dat de a.s. zitting op 15 Nov. 1926 zou worden gehouden. Twee kwesties zouden de richting der conferentie bepalen, nl. de douanepolitiek der verschillende landen en 'voorts het doel, de industrieele organisaties in internationaal opzicht nader tot elkaar te brengen. De bijeenroeping der conferentie hing af van de resultaten der werkzaamheden in November. Theunis betoogde, dat het in den regel aan een land op zich zelf onmogelijk is met eigen krachten uit een economische crisis te geraken, zoodat een dergelijke conferentie hoogst noodzakelijk was. De Duitsche vertegenwoordiger baron Rheinbaben wees op de internationale over eenkomst der ijzerindustrieën en het voor- loopig Duitsch-Fransch handelsverdrag, Wel ke bewijzen, dat Duitschland bereid is in deze aangelegenheid krachtig mede te wer ken, Hij stelde voor, de conomische maat regelen, welke thans reeds kunnen worden getroffen, niet uit te stellen tot na de we- rellconferentie. Briand en Stresemann zijn overeengeko men om elkander heden te ontmoeten, ten einde een langdurig onderhoud te hebben over de tusschen beid' landen hangende '•west' Ofschoon in Fransch» kringen aan dit ons derhoud het gewicht wordt gehecht, hetwelk het heeft, wordt er op gewezen, dat het slechts een algemeene beteekenis kan hebben en meer zal dienen voor de beide onderhan delaars om van gedachten te wisselen, dan om verbintenissen voor hun resp. landen aan te gaan. - Onder geweldige belangstelling van 3e zijde der pers en van het publiek is gisteren te Maagdenburg het proces tegen den pseu* do-student en moordenaar van den boekhou der Heling begonnen. De groote sensaties, die men algemeen verwachtte, zijn uitgebleven. Schröder legde een volledige bekentenis af, die tot in bij zonderheden overeenstemde met de verkla ringen, welke hij bij het verhoor door d* Beïlijnsphe recherche heeft afgelegd. Hij verklaarde dat hij in zeer armoedige om standigheden had verkeerd en tenslotte op het plan was gekomen, een advertentie te plaatsen, waarin een boekhouder voor een plattelandsspaarbank werd gevraagd. De gegadigde moest 500 Mark cautie kunnen storten. Op de een of andere manier wilde hij dan probeeren, den sollicitanten de gel den afhandig te maken. De eerste, die er met deze advertentie invloog, was Helling, die door de firma Haas was ontslagen. Na lange aarzeling had Schröder den ongeluk- kigen jongen man doodgeschoten en zich de 500 Mark alsmede het horloge van het slachtoffer toegeëigend, waarna hij het lijk in den kelder begroef. Op de vraag van den president, hoe Schröder op de gedachte was gekomen, den groot-industrieel Haas van aanstichting tot moord te beschuldigen, weigerde de be klaagde te antwoorden. Hij voegde er echter uit eigen beweging aan toe, dat hem dit noch door den rechter van instructie, noch door de met het onderzoek belaste Maag* denburgsche recherche was geïnspireerd, Toen in den afgeloopen nacht de D-treif» 37 van Schwerte naar Unna het station Holz-Wickede passeerde, wierpen onbeken* den met steenen, waardoor eenige ruiten werden vernield. Personen werden niet ge* kwetst. De daders zijn nog niet opgespoord* Baldwin, die Woensdagavond uit Afx-lee* Bains is teruggekeerd, had gisterochtend een langdurig onderhoud met de leden van de Steenkoolcommissie uit het kabinet. 's Middags had er een zitting van het ge* heele kabinet plaats, welke twee uur duurde. Naar verluidt heeft het kabinet de geheele kolenkwestie aan een bespreking on* derworpen en de door de Steenkolencom* missie aangenomen houding onderschreven. De premier heeft de leiders der mijnwerker* opgeroepen, om hedenochtend een bespre* king met hem in Downing Street te heb* ben, terwijl hij eveneens den voorzitter va4 de Vereeniging van Mijneigenaars zal ont* moeten. Het aantal mijnwerkers, dat thans in de mijnen werkt, overtreft de zeventigduizend, De wekelijksche productie wordt op een minimum van een half millio€H ton tegen vier millioen gedurende dezelfde periode het vorig jaar. Gemeld wordt, dat het Russisch» stoom* schip „Sergiew" in de nabijheid van Batoem op een mijn is geloopen. Uit de to) dusver ontvangen berichten blijkt, dat 50 pereooetf in de golven zijn omgekomen. Zaterdag 18 dezer zal het 25 jaar geleden zijn, datjhr. mr. A.F.O. van Sasse van Ys- selt zitting nam als lid van de Tweede Kamer, Behoudens een korte tusschenpoos heeft de heer Van Sasse van Ysselt die 25 jaar het district Den Bosch, sedert de uivoering van het evenredig kiesrecht den Rijks kieskring 's-Hertogenbosch in de Tweede Kamer ver tegenwoordigd. PURMEREND, 15 Sept. Afslagvereen, Beemster, Purmerend en Omstr, Aardappelen f 1.06 a 1.07 per zak van 25 K.G.; bla- boonen 0.70 h f 2.10 per zak van 15 K.G.s Snijboonen 0.30 èi 3.60 per zak van 15 K.G.; Pruimen 6 23 ct. per K.G.; kommers 3.40-3.50 per 100: Tomaten 10- 17 ct. per K.G.; Augurken: middel 35 a 45 ct. per mand 6 K.G.; basterd 43 ctgrof- fijn 1.15 4/ 1.75; fijn fijn 0.65; stek U 3 ct.; bommen 15 4 21 ct.; bloemkool 1.80 a f 6.8Ó per 100; roode kool 3,10; sprmtkool f 1.55 per 15 K.G.; spinazie 32 4 49 ct. per 5 K.G.; postelein 5 a 6 ct. per K.G.; andij vie 1.80 a 2.90 per 100 krop; «lden» 90 4 130 ct. per 100 krop; wortelen 4.20 a f 14.90 per 100 bos; uien 0.52 4 0.66 per 25 K.G.; prei 3.70 per 100 bos; druiven f 0.53 4 0.63 per K.G.; Appelen Codlin Keswick 12 4 20 ct. per K.G.; Cox s Pomona 23 ct.; Kandijzoet 13 a 15 ct.; Present van Engeland 17 ct.; Transparante de Cronsels 19 A 24 ct Peren: Beurré dAmanlis 12 ct. per K.G Beurré Claigeau 4 ct. per K.G.; Beurré de Mirode 9—13 ct.; Beurré Hardy 7 4 20 ct 1 Beurré Lebrun 7 4 10 ct; Beurré Superhn 6 ct, Beurré van den Ham 9 ct.; Boerengroen f 3.20 4 8.10 per 100 K.G.; Conseiller de la Cour 9 per 100 K.G.; Durandeau 6 4 11 ct. per K.G.; Duchess Williams 5 4 14 ct.; Gie- ser Wildeman 5 4 11 ct.; Juttepeer 16 ct.| Kamperveen 5.90 4 6 per 100; Ixnilsse Bonne 8 a 29 ct.; Maagdenpeer 6 4 15 eti Nouveau Poiteau 5 4 11 ct.; Perzikpeer 7 4 11 ct.; Seigneur d'Esperen 19 ct.; Soldat La* boureur 7 4 10 ct. HOOFDDORP, 16 Sept. 1»26. Tan»* nieuwe 13—13.75; Rogge 9.50—10.23; Gerst Chevallier 10—10.75; Wintergerst f 9—9.50; Haver 8.75—9.25; Witte Duive- boonen 15—16; Paardeboonen 12—16» Groene erwten 1221; Schokers 2030j Vale erwten 2025; Karwei 37 38,50; Geel mosterd 25—29; Blauwmaanzaad 3C40; Koolzaad 20—22; Kanariezaad 14—15. T,„ Prijzen per 100 K.G. GOUDA, 16 Sept. 1926. 175 partijen eieren. Kipeieren van 7—8 per 100 st. Eendeieren van 67 per 1C0 st. Handel zeer vlug. 12<"2 pond boter. Goeboter van 0.95-* 1.00 per pond, Weiboter f 0.850.90 pef pond. Haddel vlug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7