Binnenlandsch Nieuws. Radio-Omroep. "Ingezonden. NIEUWE HAARL. COURANT Vierde Blad Zaterdag 18 Sept. 1926 U5T HET AND.— t ITSI? Het conflict in de Rritsche mijnindustrie. Het Proces-Schröder. De uitspraak: het doodvonis. De typhusepidemie. De spinale verlamming. Een veerboot omgeslagen. De Belgisch spoorwegtarieven. Briand en Slresemann te Genève Het communiqué. Omtrent het onderhoud niets bekend. Briand vertrokken. Na den aanslag op Mussolini. Polen en Zuid-Slavië. Het Plebisciet in Spanje. De opstand der Indianen in Mexico. Een moderne taal weder op de Lagere School. LUCHTVERKEER. De tocht New-YorkParijs. GEMENGD NIEUWS. Tentoonstelling „Horecaf" te Amsterdam. Ingetrokken crisiswetten. De Rijksmiddelen. Put- en Keetbaasstelsel. Na het spoorwegongeluk bij Voorschoten. De kindermishandeling te Langenherg. Autobus tegen een boom gereden. Zakkenrollers te Maastricht, aan 't werk. Zigeuners over de grens getrokken. Kassiersfraude te Zevenbergen. Strafport op den koop toe. Ongeval met doodelijken afloop. De op de Maas gezonken Slepboot gelicht. Ontsporing. Verbrand door kokende melk. H. A. J. Moors - Koningstraat 27 Evan Williams, de president der Vereeni- ging van Mijneigenaars, bracht gisterenmor gen op verzoek van den premier een bezoek aan Downingstreet No. 10 en had met hem een onderhoud, dat een uur duurde. Na het vertrek van Williams ontving de premier de vier mijnwerkersleiders Herbert Smith, Cook, Richardson en Richards. Naar men weet had het onderhoud ten doel verder te onderzoeken of het mogelijk is, den eisch der eigenaars van districts overeenkomsten met dien der mijnwerkers van een nationale regeling in een of anderen vorm te verzoenen. De regeering heeft aangeboden een wet door het parlement te doen aannemen tot het instellen van een nationale arbitrage-recht bank, zoodra er een algemèene hervatting van den arbeid in de mijnen heeft plaats ge vonden op districte overeenkomsten, indien er tevoren geen nationale overeenkomst is gesloten. Het O. M. bij de jury-rechtbank te Maag denburg heeft tegen den pseudo-student Schroder de doodstraf wegens moord, mits gaders twee jaar tuchthuis wegens chèque- vervalsching en aansporing tot meineed ge- eischt. De grootindustrieel Haas, die naar men weet eenige maanden in voorarrest heeft ge zeten, omdat hij door Schroder beschuldigd werd van aanstichting tot moord op zijn vroegeren boekhouder Helling, zal een aan zienlijke schadevergoeding krijgen. Hij is door het verloop van het proces-Schröder volko men gerehabiliteerd. In het proces-Schröder deed de voorzitter Landgerichtsdirektor Löwenthal gisteren avond mededeeling dat het volgende vonnis was geveld: Bekl. Schroder is schuldig bevonden aaii „roofmoord" en ter dood veroordeeld, als mede tot blijvend eerverlies. Wegens vervalsching van officieele stuk ken en bedrog krijgt Schroder zes maanden gevangenisstraf. Van de aanklacht inzake aansporing tot meineed wordt hij vrijge sproken. Tot gisterenmorgen vro.>g kwamen te Duisburg volgens officieele mededeeling 121 para-typhusgevallen voor. Ook. uit de berichten in de BerÜjnsche bladen van gisterenavond blijkt weer, dat de typhusepidemie te Hannover haar hoog tepunt nog niet heeft bereikt, maar nog steeds verder om zich heen blijft grijpen. Het aantal ziektegevallen is van gister avond tot hedenavond gestegen van 1297 tot 1504, het aantal sterfgevallen van 37 t«t 42. Te Nordhausen zijn 18 gevallen van kin derverlamming geconstateerd. Vijf patiën ten zijn overleden. Een veerman zette gisteren op de Elbe met een boot uit Moorburg acht arbeiders naar den anderen oever naar Watwyk over. Midden in den stroom geraakte de boot tusschen twee stoomschepen en sloeg tengevolge van den sterken maalstroom om. Vier arbeiders verdronken, de andere vier werden gered. Op het voorstel van den raad van beheer der Belgische spoorwegen heeft de regee ring besloten de tarieven voor het vervoer van personen en goederen met 25 pCt. te verhoogen. Daardoor zullen de tarieven in goudwaarde uitgedrukt nagenoeg even hoog zijn als in 1914. Ook de tarieven op de Brusselsche tram wegen Worden eerstdaags verhoogd met gemiddeld ongeveer 25 pCt. Briand en Stresemann hebben gisteren ergens buiten Genève te zamen het noen maal gebruikt. Stresemann en Briand keerden om 5.40 nam. naar Genève terug. Hun onderhoud, dat eenige uren duurde, had op Fransch gebied, n.l. te Thoiry, een klein dorpje in de Fransche Jura, plaats. Gisterenavond zou een gemeenschappe lijk vastgesteld communiqué nopens het verloop der besprekingen worden gepubli ceerd. De Duitsche rijksminister van buitenl. zaken dr. Stresemann en de Fransche mi nister van buitenl. zaken Briand gebruik ten te zamen de lunch te Thoirry. Zij hadden aldaar een onderhoud van eenige uren, dat op de hartelijkste wijze verliep. In den loop van het onderhoud onder zochten zij achtereenvolgens alle beide landen interesseerende quaesties en zoch ten zij te zamen naar de geschikte midde len, om de oplossing dezer vraagstukken in het belang van Duitschland en Frankrijk en in den geest der door hen onderteekende overeenkomsten te waarborgen. De twee ministers brachten hun opvat tingen nopens de gemeenschappelijke oplos sing dezer quaesties met elkaar in over eenstemming, waarbij ieder van hen zich voorbehield, aan zijn regeering daaromtrent rapport uit te brengen. Indien hun opvattingen door de beider- zijdsche regeeringen worden goedgekeurd, zullen 'zij hun samenwerking hervatten om tot de gewenschte resultaten te geraken. Bij hun terugkeer wilde noch Briand, noch Stresemann afzien van de strenge geheimhouding nopens de behandelde quaesties. Briand deed opmerken, dat de bespre king van gisteren niet de eenige is, welke hij de laatste dagen met Stresemann heeft gehad. Het is mogelijk, dat Briand en Stresemann elkaar nogmaals ontmoeten, hetzij te Parijs, hetzij elders, indien de stand der besprekin gen dit mogelijk maakt. Briand verheelde niet zijn voldoening over de gedachlenwisseling met den Diiit- schen minister, wiens groote correctheid en volkomen loyaliteit onder alle omstandig heden hij ten zeerste apprecieerde, en hij meent te mogen aannemen, dat ook Strese mann deze voldoening koestert. Briand heeft Genève te 9.30 verlaten. Fascisten hebben te Venetië een Fran sche vlag uit een winkel gehaald en ver scheurd. De Italiaansche regeering heeft bevel gegeven een onderzoek in te stellen en onmiddellijk de noodigc maatregelen te nemen. Uit Warschau wordt gemeld, dat de on derhandelingen over een vriendschaps- en arbitrageverdrag tusschen Polen en Zuid- .Slavië zijn afgeloopen. De onderteekening van het verdrag zal plaats hebben ter ge legenheid van het bezoek van den Roe- meenschen minister van bujteniandsche za ken Nintsjitsj, waarschijnlijk tegen einde September. Uit Madrid wordt aan de „Times" ge meld, dat het aantal stemmen in het plebis ciet ten gunste van Primo de Rivera 5.923.757 bedraagt. De telling is nog niet geheel afgeloopen; het totale aantal stem men wordt op even zes millioen geschat. Van de vijfhonderd leden der Spaansche kolonie in Londen hebben er 210 aan het plebisciet meegedaan en dus voor Primo gestemd. De Indianenstam der Yapoeis, die in op stand is gekomen, zou Obregon, de oud president der republiek, gevangen genomen en gedood hebben. De regeering deelt mede, dat er troepen naar den staat Sonora zijn gezonden met bevel om den stam der Yapoeis uit te roeien als hij zich niet overgeeft. wenschte verhoudingen, die zouden ontstaan doordat de z.g. putbazen tevens als keet bazen optreden, de voorstelling te verbin den, als zou deze toestand bij de Zuider zeewerken regel zijn. Immers zorgen ver schillende aannemers zelf voor de huisves ting van de bij hen in dienst zijnde arbei ders voor zoover dezen geen eigen wonin gen in de nabijheid van het werk hebben. Opgemerkt zij voorts, dat, waar het put- bazenstelsel in gebruik is, en de putbaas tevens kcetbaas is, ongeiyenscte toestanden daarvan voltrke niet het gevolg behoeven te zijn. Met uitzondering van één aannemer, die velen van elders, in hoop op werk, naar Wieringen getrokken arbeiders in zijn dienst nam, hebben zich dan ook bij geen van de thans op Wieringen aan het werk zijnde aannemers in dit opzicht moeilijkheden voorgedaan. Het bij vele grondwerken gebruikelijke putbazenstelsel en de combinatie van put- en keetbaas, kan noch volgens de bepalin gen der A. V. noch volgens de bestekbepa lingen worden verboden. Van den aannemer zou dan ook niet zon der nadere regeling kunnen worden verlagd, dat hij in een en ander wijziging brengt. Dit wil echter niet zeggen, dat de directie met tegen misbruik kan waken. Zoo zijn. ge dwongen winkelnering en het aanwezig zijn of gebruiken van sterkedrank op het werk, door de bepaligen der A. V. verboden. Zoodra beend was, dat in dit opzicht op een der te Wieringen in uitvoering zijnde werken misbruik voorkwam, zijn terstond maatregelen genomen, om hieraan een einde te maken, terwijl met den burgemeester van Wieringen overleg is gepleegd, ter voorko ming van ongewenschte toestanden. De arbeiders, die zich aan misbruik van sterken drank bleken schuldig te maken, zijn inmiddels door den betrokken aanne mer ontslagen. De regeering zal spoedig een wetsontwerp indienen. Zeer spoedig zal door de regeering een wetsontwerp bij de Tweede Kamer worden ingediend, waardoor van 1 Januari a.s. af de mogelijkheid wordt geopend, één der talen Fransch, Duitsch of Engelsch, gedu rende ten oogste twee uren per week in de vijfde en zesde klassen der gewone lagere scholen te onderwijzen. De bedoeling zou zijn, het bezoek van deze taallessen voor de leerlingen niet verplichtend te stellen. Tengevolge van het ontdekken van een lek in het benzine-reservoir is het vertrek van Fonck voor de trans-atlantische vlucht New-York—Parijs tot morgen uitgesteld. Maar de mogelijkheid is groot, dat dit uit stel van langen duur zal zijn, daar de weer voorspellingen alleen voor morgen gunstig weer aangeven. Daarna luiden de voor spellingen ongunstiger, wel gedurende 14 dagen. En aangezien het dan wat Iaat in het seizoen wordt, is er groote kans dat de vlucht dit jaar niet meer doorgaat. Het bestuur der Tentoonstelling „Horecaf", die van 6 tot en met 17 November a.s. zal worden gehouden in het R. A. I.-gebouw te Amsterdam, deelt mede, dat van de 150 j stands, die reeds zijn verhuurd, meer dan 40 pet. zal worden ingenomen door bedrijven in wrking. Verschillende gemeentebedrijven van Amsterdam hebben ook een stand ge huurd. De gemeentelijke vleesch- en visch- voorziening zal eveneens komen met een bedrijf in werking, voorstellende een visch- restaurant. Tijdens de tentoonstelling zullen circulaire wedstrijden worden gehouden, wedstrijden in het tafeldekken en kook- en bakdemonstraties. Bij den ingang van het gebouw wordt in de tentoonstellingsruimte een vijver gemaakt te midden van breede bloembedden. Het midden van den vijver, waarin goudforellen, snoek en karpers zullen zwemmen, zal elec- trisch verlicht worden. Vanaf het midden van de bloembedden, die rondom den vijver wor den aangelegd, zal ook een bloembed worden geleid dwars door de heele expositiezaal over een lengte van 75 M. en een breedte van \Vi M. in het midden, waarvan 20 kleine fonteinen zullen worden geplaatst. In de bloembedden komen electrisch verlichte rozen en andere bloemstukken. Voor een vroolijke aankleeding van de zaal zal dus wel vel moeite worden gedaan. Rondom het podium voor de muziek, dat in het midden der zaal is gelegen, zullen acht verlichte vitrines worden aangebracht. Door verschillende exposanten zijn thans reeds tal van cadeaux ter beschikking ge steld, om te worden uitgereikt aan iederen duizendsten bezoeker. Het tentoonstellings- bestuur zal aan de vijf en twintig duizendste bezoeker een complete radio-installatie schenken, ter waarde van 300, Tot dusver zijn reeds gouden en zilveren medailes be schikbaar gesteld door fabrikanten, waar onder Philips, Calvé en ook door de ver- eeniging ,,'t Koggeschip" te Amsterdam. Philips heeft een gouden medaille geschonken voor de iheest practische verlichting met Philipslampea. Van de 13 thans ingetrokken crisisweten welker benaming weer tal van herinne ringen aan moeilijke jaren opwekken noemen wij: de Distributiewet. 1916; de Sche- penvorderingswet 1917; de wet tot vast stelling van bepalingen „in hetbe lang van een meer afdoende beteugeling van den smokkelhandel". Voorts de wet betreffende het slachten van paarden, runderen, schapen en varkens; de Scheurwet 1918; de Crisis- enquêtewet en dan ook de wet met den lang- ademigen naam, nl. de Werklooslieidsvcr- zekeringsnoodwet 1919. Bepaald is nog, dat de ingetrokken 13 wetten niettemin van kracht blijven voor de regeling van rechten en verplichtingen, welke onder de werking daarvan zijn ontstaan en op het tijdstip van inwekingtreding dezer in- trekkingswet nog niet mochten zijn afgewik keld. De Rijksmiddelen hebben, wat de gewone bronnen betreft, in Augustus 36.3 millioen opgeleverd, zijnde 1.5 millioen minder dan verleden jaar, hetgeen moet worden toege schreven aan een daling van bijna 2.8 mil lioen in de dividend- en tantièmebclasting, waar tegenover een stijging van ruim 1 millioen in de accijns op suiker staat. Sedert 1 Januari valt er nog een stijging van 20 millioen waar te nemen, waarvan ruim 10 millioen door vermeerdering van de invoer rechten. Mededeeling van den minister. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Hiemstra, betreffende het optreden van putbazen a" werkne, ant staat, dat n Veen te W] geschetste gesteld. Gebleke: ming met acht, aan Een onderhoud met den heer Maas Geesterantis. In verband met de amateur-deskundigen, die over de vermoedelijke oorzaken dei- spoorwegramp geschreven hebben, heeft de „Tel." een onderhoud gehad met den Hoofd ingenieur, den heer Maas Geesteranus, qhef van de betreffende af deeling Weg en Wer ken. Locomotieven dansen op een recht tra ject, dat een groote snelheid veroorlooft en dat vrij is van wissels nu eenmaal niet zoo gauw uit de rails en het spreekt bijna van zelf, dat dé kwestie van de baan, haar on der- en bovenbouw het eerste punt was, waaromtrent we inlichtingen vroegen. De 'heer Maas Geesteranus zeide dien aangaande hel volgende: Men is reeds geruimen tijd bezig ge weest de lijn AmsterdamRotterdam in orde te maken met het oog op de electri- ficatie. Zoo is er veel vernieuwd. Het z.g. 46 K.g. spoor, dat zijn zware staven, die een lengte hebben van 18 meter, ligt op de geheele route tusschen de hoofdstad en Rot terdam. Tot de vernieuwingen behoort ook het leggen van een nieuwen ballast. Deze bestaat hier uit grint, waarop de boven bouw en hieronder verstaan we dwarslig gers, rails en de bevestigingen, rust. Vroe ger lag de bovenbouw tusschen de beide steden óp zandballast, zooals trouwens alle spoorbanen, welke eertijds in beheer waren bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij. Wanneer men de H. S. M.-banen bekeek zag men wel is waar overal grint, doch dit was een dun gezaaide afdekking, welke diende om verstuiving van het zand tegen te gaan. Het zand is evenwel in den loop der jaren vuil geworden. Het liet het het regenwater niet meer behoorlijk door en werd langzamerhand modderig. Dit is oorzaak, dat thans de grintstortingen heb ben plaats gehad. Gewoonlijk wordt des nachts uit een specialen trein de ballast ge lost; overdag wordt het onder den boven bouw gewerkt, waarmede men des middags gereed is. Op plekken, waar gewerkt wordt, moet het tempo der treinen verminderd worden en brengt men borden aan^ met A (aanvang) en E (einde). Prof. v. d. Kloes' suppositie. U hebt natuurlijk kennis genomen van hetgeen prof. v. d. Kloes heeft geschreven over 'het gebruiken van grint? Zeker. Hij heeft gezegd, dat grof grint minder aanrakingsoppervlakte heeft, zoodit er ruimte tusschen het kiezel ontstaat. Doch dat was ons óók bekend. Vandaar, dat we fijn en grof door elkaar storten: het tijne kiezel vult de openingen tusschen het grove. Dit is prof. v. d. Kloes blijkbaar ontgaan. Alléén grof en alléén fijn wordt niet ge bruikt. De professor heeft waargenomen, dat de steentjes opspringen; dat kan bij nieu wen balast heel goed gebeuren, door de dreuning van een voorbijrijdenden trein. Het bewust stuk voor De Vink was, naar we op het terrein van de ramp .van ingenieurs hoorden, de laatste dagen niet bewerkt? Dat klopt. Het nieuwe grint was er ongeveer drie weken geleden ingebracht. Zeker is, dat nóch op 8, nóch op 9 Sep tember (dit laatste is de datum van het ongeval) aafa het bewuste stuk gewerkt is. De machinist Muller verklaarde ons in het interview, dat zijn leerling iets had ge zegd omtrent een stuk waarop volgens dienstorder langzaam gereden moest worden en dat met de A- en E-borden zou worden aangeduid. Kon men dan niet begrijpen, dat hier in gevaar school voor de veiligheid van het treinverkeer? Dat is nu juist de moeilijkheid. Tot dusverre- heeft zoo'n ongeval nog nooit plaats gehad, zoodat men hieromtrent geen vermoeden had. Hebben de machinisten, die dien dag voor den bewusten trein uit hebben gereden iets verdachts gevoeld of gezien? Neen. Het personeel is dienaangaande ondervraagd. Het heelt op dat punt niets gevoeld, niets gezien en' niets gehoord. Onrustig rijden, Ons is bekend, dat de machinisten en ook chefs den laatsten lijd geklaagd hebben over onrustig rijden op het traject tusschen Amsterdam en Rotterdam. Ja. Hierover is verschillende malen gerapporteerd. Waarom zijn er dan geen maatregelen genomen? Hierop moet ik u antwoorden, dat in dc eerste plaats de klachten mij persoonlijk niet bereikt hebben. Hoe is dat mogelijk? Dat kan zeer goed, wanneer mijn af- deeling de klachten dadelijk onderzocht heeft en het euvel dus dadelijk verholpen is geworden. Doch het kan ook dat mijn personeel de meening is toegedaan, dat de klachten ongegrond waren of dat het niet zoo ernstig was. We meenen te waten, dat de instruc teur Rohn verscheidene malen over het on rustige rijden gerapporteerd heeft. Die klachten hebben mij nooit bereikt. Ik kan u nog mededeelen, dat ik aan het eind van Juli persoonlijk op de machine het baanvak heb bereden. Ik vond den toestand niet zorgwekkend. Men heeft gezegd dat de dwarsliggers vermolmd waren. Dat is een onwaarheid. De zware machine die naast hel spoor liep, heeft ze op sommige plekken fijn gemalen. Ik her haal, dat dwasliggers, raiis en bevestigingen perfect in orde waren. Wat denkt u van het kromtrekken der rails door de warmte? Liet is wel eefts gebeurd, doch het on geval bij De Vink is er zeer vermoedelijk niet aan te wijten. Evenmin zullen losge raakte laschplaten of gebroken bevestigin gen Wel iets met het geval te maken heb ben Kan er iets op de rails hebben ge legen? Ook niet waarschijnlijk. En wat men zeide over de snelheid van 80 K.M., deze is op dat stuk normaal. Voor Müller,. den machinist was er niet de minste reden om langzamer te rijden. Ten slotte deelde de heer Maas Geeste ranus ons nog mede, dat het spoor ook versterkt wordt door meer dwarsliggers in te voegen. Op de 24 komen er 6 bij. Dat be teek ent, dat alle dwarsliggers verschoven moeten worden. Deze opmerking hield ech ter geen direct verband met het ongeval omtrent welks oorzaak onze zegsman even eens in het duister tastte. Mogelijk dat het onderzoek der locomotief iets oplevert. De toestand der gewonden blijft vooruitgaan. De toestand der gewonden, die in het Academisch Ziekenhuis te Leiden ver pleegd worden, 'geeft voortdurend reden tot tevredenheid. Vrijdag heeft ook mej. Van Schaik het ziekenhuis kunnen verlaten om zich verder onder behandeling van haar huisdokter te stellen. Het onderzoek. Het onderzoek vanwege de directie der 'Spoorwegen is Vrijdagmorgen op het sta tion te Leiden voortgezet. Was Woensdag uitsluitend personeel van de tractie en ex ploitatie gehoord, Vrijdag was alleen op geroepen personeel, v.erkzaam bij weg- en werken. Eve'nals Woensdag is ook het on derzoek bijgewoond door de commissie, door den officier van Justitie te 's-Gra- venhage benoemd, teneinde zoodoende te gelijkertijd gegevens vcor het justitioneel onderzoek te verzamelen. Het „Dgbl. v. N.-B." verneemt, dat de 13-jarige P. S., die Dinsdagavond na ernstige mishandeling van zijn buurmeisje, spoorloos verdwenen was, is gearresteerd en aanvan kelijk in het politiebureau is ondergebracht. Later is bij weer op vrije voeten gesteld. Verschillende inzittenden gekwetst» Donderdag is een autobus der fa. Kriezels, waarmee werklieden uit St, Wilicbrord en omgeving werden vervoerd naarde Hero- fabrieken te Breda, bii de bocht van den weg onder Liesbosch, ter hoogte ongeveer van hotel Burck, tegen eèn telefoonpaa. gereden. Tengevolge van deze botsing maak te de wagen een zwenking, waardoor hij bijna omtuimelde en tegen een boom op- liep. Door dit alles hadden verschillende in,- ziltenden eenige kwetsuren opgeloopen, voor wie geneeskundige hulp moest inge roepen worden. De bus is door den burgemeester van Breda in beslag genomen en na, een des kundig onderzoek, waarbij, naar de Bred. Crt." nog meldt, bleek, dat de handrem niet functioneerde-en er een veel te groote spe ling in het stuur zat, aan den eigenaar te ruggegeven. Proces-verb. werd ongemaakt. Er schiir.en-tc Maastricht in den laatsten tijd geroutineerde zakkenrollers te huizen_ Tijdens de kermisdrukte raakten in verschil lende café's een paar vrouwen haar porte- monnaie kwijt. Op de markt évenzoo cn nu heeft weer vrouw H., wonende te Itteren a. d. Maas, aangifte gedaan, dat hanr^ op dc markt haar beurs met 20 ontrold is. Dan is de 24-jarige D. uit Fleer, in het café R. aan de Hoogebrugstraat, van zijn oortemonnnie met ƒ,8.50 beroofd. De ledige beurs werd later gevonden. Bovendien deed de 38-jarigr kellner J. G., afkomstig uit Visé, thans te Maastricht ver blijf houdende, aangifte, dat hij gisternacht op hef St. Servaasklooster door een vijftal personen is aangegrepen en mishandeld, 't Bleek, dat zim horloge met ketting ver dwenen was. Een trein Zigeuners van ongeveer tachtig personen, in dertien wagens, is bij Vaals over de Duitsche grens gekomen. De Zigeu ners zijn naar het Woonwagenpark aan den Heugexnerweg geleid. Omtrent fraudeleuze handelingen, ge pleegd door de Handelsvennoptschap fa. J. D,, kassier en commissionair in effecten te ;venbergon weiy^jjjy. door de recht- i.iillissement is echter bleek, dat de stukken niet waren uitgeloot, en dat zc door den firmant waren verzilverd. De optrengst werd niet aan de eigenaars ter hand gesteld. Hierdoor zijn zeet vele en vooral kleine lieden de dupe gewerden. Ook vroeg hij aan de hypotheckkantoren de pandbrieven nooit meer dan twee tegelijk op, om ze eveneens te eigen bate of ten bate van het kantoor te ver zilveren. J. D. is voortvluchtig. De politie heeft nog geen vermoeden waarheen hij de wijk ge nomen heeft. Door zekeren A. Jansen, destijds militair gemobiliseerd, werd den lSden Januari 1916 een prentbriefkaart van uit Kruiningen ver zonden aan zijn vader, die te Stampersgat woonde. Eindelijk, na ruim tien en eeii half jaar is de bewuste, kaart Woensdag aan het adres van bestemming afgeleverd, echter niet zonder dat daarop „strafport" verre kend was. De kaart was n.l. niet gefrankeerd, wijl tijdens de mobilisatie onzen militairen vrij gesteld waren van port.... Te Arnhem is de 40-jarige M. R., met zijn fiets in een kuil gereden en gevallen, waarbij hij door de wielen van een auto van den Gemeente-reinigingsdienst gegre pen werd. Hij brak drie ribben en werd aan één zijner beenen ernstig verwend. De man is in het gemeente-ziekenhuis te Arnhem overleden. Hij was vader van acht kinderen. Beide lijken der slachtoffers gevonden. Vrijdag is de Woensdagavond bij de aanva ring op de Maas onder Krimpen aan den IJsel 'gezonken sleepboot „Jupiter 40" ge licht. Het schip werd naar den wal gesleept en daar leeggepompt. In de roef werden de lijken der beide slachtoffers, de 23-jarige kapiteinsvrouw Adriana WeckxDrost en haar tweejarig zoontje gevonden. De lijken zijn door de rijkspolitie in beslag genomen en naar IJs- selmonde vervoerd. Van den goederentrein, die te half 8 van Zwolle naar Utrecht vertrekt, is Vrijdagmor gen bij Legerplaats Oldenbroek een tweetal wagens ontspoord. Het déraillement was ech ter niet van ernstigen aard en had slechts eenige geringe materiéele schade tot gevolg. Het opgaand spoor (ZwolleUtrecht) werd door het ongeval versperd. Om 9 uur werd een ongevnllentrein gezonden met materiaal cm den weg weer vrij te maken. De eerste sneltrein naar Holland onder vond eenige vertraging, maar kon, na wat oponthoud over verkeerd spoor verder wor den geleid. Later op den morgen kwam de weg, die door het déraillement niet werd be schadigd, weer geheel vrij eij kon het trein verkeer normaal vcrloopen. (Zw. Crt.) Het 2-jarig zoontje van den landbouwer J. Rommente Venray heeft gedurende afwezig heid der ouders, een ketel kokende melk omgetrokken, tengevolge waarvan het ventje ernstige brandwonden heeft opgeloopen. Hoe wel dr. Vercauteren spoedig aanwezig was, is dc kleine aan do bekomen brandwonden overleden. $-■ k-J INBRAAK TE ZWAAG. Te Zwaag is ingebroken in de R.K. Kerk, waar men de offerbussen heeft meegeno men, Deze zijn later op het erf van een der inwoners ledig teruggevonden. Men is bin nengekomen door het kelderraam van de pastorie, Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. MEDEDEELINGEN VAN DEN K. R. O. De Nationale Omroep IV. Het zal den lezers van verschillende bla den wel vreemd opgevallen zijn tc lezen dat bij beschikking van 1 September 1926 de minister van Waterstaat, Post en Telegrafie aan de stichting: „de Katholieke Radio Om roep en „de NedcrL Christelijke Radio ver- èeniging" machtiging heeft gegeven voor den aanleg en het gebruik van een gemeenschap- pelijken radio-teicfoonzender. Waartoe kan dit nu dienstig zijn? Komt de Nationale Omroep dan niet? Of nemen de Katholieken en geloovige protestanten er geen deel aan? Die vragen zijn voor oninge- wjjden begrijpelijk. Immers het rapport der Staatscommissie is ingediend en aan dat rap port hebben christelijken en katholieken medegewerkt. En wat willen zij nu met een eigen zender. Wij antwoorden kort en goed. Ook al is het rapport der staatscommissie aan den minister ingediend, volgt nog niet, dat dc nationale omroep er komt, noch zóó komt, dat wij er vrede mede kunnen nemer.. Dit rapport heeft nog een langen weg at te leggen voor het in de Tweede Kamer komt. En dan? Is het zoo zeker dat het zonder wezenlijke veranderingen er door komt. Heeft een sterke politieke partij (de S. D. A. P.) zich niet bij monde van haar afge vaardigde, de heer Werkhoven, er tegen ver klaard? Hebben de wat de Telegraaf belieft te noemen „leidende persoonlijkheden" op het gebied Van de radio er zich niet fel te gen verzet. Is heel de neutrale wereld in ons land niet op haar achterste beenen gaan staan om te waarschuwen tegen een "omroep, die het „secrctarisme" in de hand zou wer ken? Zeker die groep neutralen beslaat nog geen 20 pet. van ons volk, maar hoeveel ka tholieken zijn er niet, die met hen medeheu- len, menschen, die nog maar niet kunnen be grijpen, dat het gaat om een gewichtige toe komstzaak, waarbij hun eigen katholiekert- belangen gevaar loopen en misschien zelfs op het spel staan. Dit alles en nog meer, want er zijn nog andere invloeden werkzaam, maakt het mogelijk, dat de vrome wenschen over den nationalen omroep wel eens niet vervuld zouden worden. Die eigen zender met zendvergunning dat is de achterdeur die wij open hebben gezet, en wanneer wij ongetroost worden weggezonden weten wij welke kant wij moeten opgaan, en waar en hoe de vervuling van onze idealen te ver krijgen is. Onze vrienden zullen ons begrij pen en het is niet te vergeefs, dat wij bij hen aankloppen om financieel en steun voor den IC. R. O. 't Is niet aleen om onze tegenwoordigen uitzendingen te kunnen handhaven en vol maken. 't Is ook om wanneer de nood aan den man komt, zelfstandig te kunnen optre den. Het is daarom zoo kortzichtig van som mige katholieken om als hun gevraagd wordt zich op te geven als lid van den K. R. O. voor te wendei^jlj^^g0i^|^£00|j^^iet meer omroep igeren, moeten in dc letal en febeuren als het om de ZATERDAG 18 SEPTEMBER. 8.00 V.A.R.A.-avond. Uitzending van bet laatste gedeelte van het Ontwapenings congres van de S. D. A. P in Hotel Sein post Scheveningen. Rede door den heer Ir. J. W. Albarda, voorzitter van de S. D. A. P. en den heer E. Kupers, Secretaris van het N. V. V. 9.30 Einde van het congres. Daarna: Liederen, te zingen doo- /een socialistisch zangkoor. ZONDAG 19 SEPTEMBER. Hilversum, 1050 M. 10.15—12.00 Uitzending van den dienst in de St. Dominicuskerk te Amsterdam. Gregoriaanscbe wisselzangen. Na het Kyrie Ps. 118. Na het Gloria Gra duale Ps. 32. Alleluia, alleluia Ps. 101. Na het Credo offertorium Daniël 9. Na het Agnus Dei Communie Ps. 75. De vaste Latijnsche gezangen: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus en Agnus Dei, wor den vierstemmig gezongen door het koor der St. Dominicuskerk- (Missa Assumpta est, van Mich. Haller), o. 1. v. den heer G. Kimmyzer. Evert Haak, orgel. £Ia de Mis de 4-stemm. Laudate van Grandjean. De organist speelt voor de Mis: „Fiat lux" van Th. Dubois en na de Mis „Grand choeur", van Guilmand. Predikatie door den Zeereerw. Pater J. W. B. van Heel 0. F. M., pastoor van de Mozes- en Aaronkerk te Amsterdam, over: Wat zegt gij van den Christus? Matth. 22, 42. 2.30 Concert in de Artis te Amsterdam. De Amsterdamsche orkestvereeniging o. 1. v. Frans van Diepenbeek. 4.50 Kerk dienst in de Diependaalsche kerk te Hil versum. Voorganger: Ds. J. v. Leeuwen. Orgelspel Ps. 68:14 en 17-Votum en zegen, Geloofsbelijdenis, Bijbellezen, Gebed, Ps. 84:3 en 4, le ged, preek Richteren 8:7, Tusschengezang, 2e ged. preek, Dankzeg ging, Gez. 50:3 en 4, Zegen, Orgelspel. 8.00 Persberichten en sportuitslagen. 8.10 Concert door het H. D. O -orkest o. 1. v. Willem v. Warmelo. Mevr. Julia Cuypers declameert uit „Vorstenplicht" van Nestor de Tiere. De vorstin: Julia Cuypers. Daventry, 1600 M. 3.50 Hongaarsch pro gramma. S. Petrass, sopraan. G Bryan, piano. Symphonie-orkest. 5.20 Voorle zing door Effiil Torbay. Daarna weer or kest. 5.50 Kerkdienst tot 6.20. 8.20 Handelconcert door J Edgar Humphreys, van de St. Mary-Le-Bow-kerk. 8.35 Harvest Festival Service. Kerkdienst. 9.05 Handelconcert (vervolg). 9.15 Cau serie: The week's good cause, Dr. Barnar- do's Homes. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Orgelconcert van de Bishopsgate In stitute. 9.50 Het Holme Valley mannen koor. G. Frangcon-Davies, sopraan. E. Isaace, piano. 10.40—11.00 Orgelconcert (vervolg). Daarna het mannenkoor. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 105 Con cert door het orkest Gayina 8.50 11.20 Dansmuziek door jazzband. Königswusterhausen, 1300 M. 11.50-1.10 Concert door het Berliner Fanfare-blaas- korps. 8.50 Vroolijke avond. Mandoline orkest. A. Sax, sopraan. A. Strausz, te nor. Kuban, Kozakkenkoor. 10.50 12.50 Dansmuziek door bet orkest Ette. Brussel, 487 M. en Antwerpen, 265 M. 8.35 Concert. Mme. Farrer, zang. 10.20 Nieuwsb'er. Munster, 410 M. 9.20—10.20 Concert. 10.5012.20 Kamermuziek. 12.201.20 Declamatie door Dr. Weller. 3.354.20 Madchenkranzcben. 4.205.20 Concert door den mannenzangver. St. Mauritz. 5,206.50 Orkestconcert. 7.207.40, 7.50—8.20 en 8.208.50 Lezing. 8.50— 10.20 Concert door versterkt orkest 10.2011.50 Zang en muziek van den Rijn. MAANDAG 20 SEPTEMBER. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politieber. 5.006.00 Kinderuurtje, door mevr. Ant. v. Dijk. 6.00—7.00 Vooravond- concert door het H.D.O.-orkest. 7.00 Politieber. 7—10—7.40 Tuinbouwlezing door den heer P. den Fïertog, over Cul tuur der dahlia's. 7.40—8.00 concert. Kamermuziek. 8.10 Persber. 8.20 Limburgsche avond. Uitgezonden van. het gebouw van de „Mastreechter Staar"f De Kon. zangver. Mastrechter Staar. Dir_ P. Gielen. 8.40 mevr. Annie Kaustein sopraan. 8.50 Harmonie „Kur Kapel"» Valkenburg. Dir. Jos. Crillen. 9.10 Le zing door JDr. Felix Rutten Geulie, over Mooi Limbu: e. 9.30 Jos Crillen, fluitist. 9.45 De Kon. zangver. „Mastreechter Staar". ÏO'OO Persber. 10.10 mevr. Annie Kaustein, sopraan. 10.15 Jos. Smeets, humorist. Voordrachten in Maas- trichtsch dialect. 10.25 H. Schrijne- maeckers en N. Adriaens, zangduo. 10.35—11.00 Harmonie „Kur Kapel". DAVENTRY, 1600 M. 11.20—1.20 Het radiokwartet en solisten (bariton-mezzo sopraan, piano) 1,202.20 Lunch- muziek bvan 't Holborn reSaturant 3.20 Lezing Fisches-What is a fish 4.35 Lezing Makers of modern Europe 4.50 Dansmuziek 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lichte muziek, v.h. Rialto theater 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber. nieuws 7.45 Muziek 8.00 Lezing What happens to the Canadian emigrant 8.20 T. Pieker, ten.,H.Davies, viool 8.35 „The Mikado' operette, gespeeld in het Prince's theater 9.05 T. Pickering en H. Bavies, zang met viooibegel. 9.20 Ballade-conc., A. Vau- ghan, contra alt, D. Brinley, tenor, E. Lake cello 9.50 Causerie 10.05 Engelsche en Fransche suites van Bach door J. An- sell 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. 10.35 Variëté G. Bolton, humorist C. Spencer en Nellie Vancourt, muz. scène 10.50 „The Mikado" (vervolg) 11.20 12.20 Dansmuziek. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50 Concert door het orkest Gayina 5.05 Concert, Orkest Malsang en Ch. Lau rent met M. Denis, zangduo 8.5011.20 Concert Orkest en declamatie. KÖNIGSWUSTERHAUSEN 1300 M.— 8.50 Kamermuziek (2 hobo's, 2 clarinetten, 2 fagotten en 2 hoorns) 9.50 Declamatie uit de werken van Membert-Dauthendey 10.5012.50 Dansmuziek. BRUSSEL 487 M. en ANTWERPEN 265 M. 8.20 Orkestconcert 8.50 „Briffart et Polochon", comedie Daarna weer muziek 10.00 „Jef au tribunal", comedie 10.20 Nieuwsber. MUNSTER 410 M. 9.20 Bijeenkomst van natuurvorschers en artsen op de Ge- Gesolei Düsseldorf 11.5012.50 Or kestconcert Werken van Lanner 3.00 3.20 Lezing 3.20—3.35 Lezing 4.20 4.50 Radiopraatje 4.50—6.20 Concert Werken van Schumann voor orkest, alt, tenor en bas 6.207.20 Gedichtenvoor lezing 7.20—7.40, 7.40—8.00 Lezingen 8.20 Symphonieconcert, ter gelegenheid van de I.R.A.F.A. te Amsterdam Holland sche werken tot 11.30. ftAFiin Qualiteits ontvangtoestellen iliilJlUf en onderdeelen heeft U bij TELEFOON 14609 HAARLEM. zaak zelf aan te pakken. Met onze christe lijke medebroeders zijn wij zeker in staat een eigen zender te bekostigen en te exploi- teeren. L. H. PERQUIN, j Voorzitter K. R. O.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 13