J Li y nemeujer's NIEMEUER'S Bit nummer bestaat uit 24 Bladzijden, waaronder het geïUnstreerd Zondagsblad in acht bladzijden. 1 1 l Be Zaanlandsche Bank. Voornaamste Nieuwc Verkeersongevallen Leekepreeken. 1 1 Stadsnieuws. Amsterdamsche Anthraciet Mjj. Zaterdag 18 Sept. 1928 4 '50ste Jaargang No. 16357 1 y- 4 B 26 ch Onze VALUTA-AFDEELLNG koopt en verkoopt vreemd bankpapier en buitenlandsche cheques tegen de scherpste noteeringen. Agenda 19 September Agenda 20 September ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VINCENTIUSVEREENIGING ZIJN GEDURENDE DE ZOMER MAANDEN GEOPEND: Vechtenden vrienden in den trein. Verlaging tarieven Van Gent! Loos. De Tuinbouw in Kennemerland. De Ha-Ny-La. l in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Van een boerderij, die niet in brand stond. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij .vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 597C. NIEUWE MSCHE COURANT Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per regeL Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekéringsvoorwaarden f Levenslange geheele ongeschi! tegen ongevallen verzekerd voor een der volgepde uitkeeringen1 OUUU. "erlies van beide armen, beide ongeschiktheid tot werken doorf7KO bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, flOK bij verlies van een f Cfl 1/fteU. rloodelijken afloop 1 tJiiV. een voet of een oog; duim of wijsvinger hecnen of beide opgeo: bij 'n breuk van F L f| m been of arm: Ifxll. bij verlies v. Mi andere vinger. 154. LEEGE LEVENS. Boe langer hoe meer wordt het als een onweersprekelijke waarheid aanvaard, dat heb, leven tegenwoordig zoo uiterst ingewik keld is. Laat onze mannen, maar vooral onze hedendaagsche vrouwen eens hun hart uitstorten: ge zoudt denken, dat er, zoo lang de wereld bestaat, nooit een zwaarder beproefd geslacht heeft bestaan dan dat van onze eeuw. Niet, dat zij gaarne een of meerhonderd jaren vroeger geboren hadden willen zijn. Stel je voor in den pruikentijd of in de periode der lijfeigenen! Neen, maar ge moet hun toegeven, dat het voor ons moderate menschen veel moeilijker is om braaf, deugdzaam, plichtgetrouw en dege lijk te bljjven dan voor vroegere geslachten. Wat immers was het simpele leven onzer grootouders vergelekenbij het onze? Die gedachie alleen brengt om den mond van den modernen mensch den medelijdenden glimlach van den grijsaard, die kinderen hoort snappen over de vreugde van het le ven; die jonge menschen luchtkasteelen hoort houwen en hen de toekomst vol hoop en verwachting ziet te gemoet treden. Wacht inaar, zucht de oude man dan, wacht maar tcjt de tijd van het rijpe leven komt met zjjn wreedheid, zijn teleurstellingen, zijn pijn en lijden naar ziel en lichaam. Zoo ojngeveer als een hoog bejaarde grijs aard met den voet in het graf na een moe- raam léven, zoo staat de moderne mensch tegenover de levens,'die hem voorafgingen. Dat levem van zijn voorouders lijkt hem kin derspel 'tegenover zijn veertig, ja tegenover zijn derfcig jaren. Laat hem en haar een oogenhlik aan het woord: wat hadden onze grootouders anders dan de gewone dagelijksche zorgen, om den mond eter kinderen te vullen? Alles ging zoo eenvoudig en gemakkelijk; vader over dag aan zijn werk, moeder bestuurde de huishouding; de kinderen, meestal om en nabij het dozijn, waren met donker thuis, ook al wanen zij twintig of vijf en tw'nHg jaar. Men speelde een spelletje aan tafel, vierde kermis eens in het jaar; een koperen en een zilveren bruiloft Dan trouwden de kinderen en de ouden maakten langzaam bereidwillig plaats voor het jonge geslacht. Men kocht voor zijn trouwdag een garde robe en een gevulde linnenkast, waar men een kwart eeuw mee toe kón. De straal was veilig; i etr was geen telefoon en geen radio. Er was niets wat je zenuwen sloopte. Rustig en zeker gleed het leven heen. Ver gelijk daarmee pens ons tegenwoordig be staan: buiten'"* huis is niemand zijn leven meer veilig; hei drukke verkeer maakt een rustige wandeling onmogelijk. De felle re clame steekt overal in je oogen. De mode eischt voor je z elf en je kinderen ieder sei zoen, ja iedere maand kostbare veranderin gen in de kleetSng, zelfs in het huisraad tot in de zilver- en porceleinkast. Hoeveel zor gen geeft alleen ;al niet de eisch om volgens „stand"' gekleed te gaan en gehuisvest te zijn! En dan de k inderen. Is het wonder, dat niemand zich meer de weelde van een groot gezin kan veroorloven? Voor onze groot ouders was het - afgezien van het feit, dat drie jongens achtereen een pak droegen, gesneden uit vadizrs trouwjas, veel gemak kelijker om tien kinderen op te voeden dan voor ons één. Toen waren er geen voet balvelden en bioscopen; geen tennisvelden en dancings. Met; de ééne kermis eens in het jaar was alles uit. Stel de eischen van onze ouders in hun jeugd tegenover die van onze onafhankelijke kinderen! Maakt heel dat zenuwsloopend'e, enerveerende, veel- eischende leven on# heele bestaan niet ge compliceerd? Denk ;:aan de simpelheid onzer grootmoeders en de eischen, welke men aan de moderne vrouw stelt. Wat verlangt een man tegenwoordig ral et van het uiterlijk en van de verstandelijkje ontwikkeling van een meisje, vooraleer hiij haar zijn vrouw wil noemen! Is het wopder, dat door dit alles ook het huwelijksleven gecompliceerd wordt, dat het cijjfcr der echtscheidingen stijgt als de thermotneter in een hittegolf; dat die zoo zeer geprezen ouderwetsche huwelijkstrouw en eetrwige liefde bijna niet meer bestaan?. Ziedaar de opvatting van het leven van den gemiddelden modernen mensch; een op vatting, die tot een; overtuiging is vastge groeid, een fatale beirusting in al de exces sen van bandeloosheid, oneerlijkheid, kin derbeperking en hulvelijksonfrouw; de ze- denontaarding, welk«. al grooter afmetingen aanneemt. De openbare meening legt zich hoe langer hoe meet- bij al die afwijkingan neer, buigend onderj hetgeen men als een noodlot voelt: de eii>chen van het moderne leven. Is er ooit krommer redeneering gehoord, dan uit deze waartvoorstellingen spreekt? Waarom zou ons leven zoo veel moeilijker en ingewikkelder vijn dan dat van onze voorouders? Iedere: tijd heeft zijn eigen behoeften; en de ^vindingrijkheid van den mensch heeft altijd top het juiste oogenblik voor die behoeften; bevrediging gevonden. Ons dagelijksch lev en wordt door toepas sing van electriciteit,) door allerlei mechani sche hulp, door een verfijnd overheidsbe- heer op alle mogelijke wijzen vergemakke lijkt Klagen wij ovjer de verkeersgevaren en het zenuwafmaitende der nieuwste communicatiemiddelen^, oudtijds baarden het ontbreken van een goede verlichting, van zuiver drinkwatejr, van allerlei machi nale diensten, van goede, hygiënsche begrip pen vooral, dagelijksche angsten en zware zorgen. Wat het gemak betreft, leeft men lichter in de 20st^, dan in de 18de eeuw. Maar juist die gemakkelijkheid, welke het moderne leven biedt, dreigt ons ongeluk te worden. Wij vergeten, dat, wanneer de par ticuliere en openbare huishouding gemecha niseerd wordt, de mensch zijn leven anders moet instellen. Hier ligt het verzuim. Waren er in vroeger tijden geen menschen, die over het moeilijke en gecompliceerde van het leven klaagden? Alle romanschrijvers heb ben ons daarvan voorbeelden te over ge geven. De uitspattingen en zedelijke afwij kingen, welke wij thans in hun toenemenden omvang aan de ingewikkeldheid van het leven toeschrijven, kwamen ook toentertijd, maar op veel kleiner schaal en in veel be perkter kring voor.'Waarin wij nu, zij het zuchtend, berusten, heetten toen schan dalen en werden gesignaleerd in „de wereld, waarin men zich verveelt." De kleine man en de nijvere burger had geen tijd voor die dwaasheden. Zijn leven was met zijn arbeid gevuld, 't Is de fout van onzen tijd, niet, dat alle standen zooveel meer vrijen tijd krijgen; dat iedere werkman geen loonslaaf en iedere huisvrouw geen huisslavin meer is; maar, dat wij dien vrijen tijd niet weten te vullen met iets wat veredelt. Waarom zijn het de volle bioscopen, dancings, sport velden, die alleen demonstreeren, dat de moderne mensch minder uren werkt dan zijn voorouders? Waarom kan er niet op een lust naar hooger genieting gewezen worden? Daar ligt de oorzaak der compli caties. De huisvrouw, die piekert over het probleem der afnemende echtelijke trouw in onze samenleving, over de vraag, waarom de liefde in het huwelijk met de jaren af- in plaats van toeneemt en de schuld daarvan aan „den modernen tijd" geeft, vergeet, dat niets haar verplicht slaafsch de mode te volgen, prikkellectuur'te lezen en afleiding voor ledige uren te zoeken in dans- en thee huizen. De oplossing voor alle mijmeringen over moderne zwarigheden ligt haar voor de hand: het eigen huis tot een milieu van warme gezelligheid en aantrekkelijkheid te maken; zich zelf en haar woning als een magneet, die man en kinderen aantrekt en vast htradt; onderdrukkend alie lust tot ijdele praal, alle dwaze standsbegrippen. Wanneer zij haar leven vult met de natuur lijke zorgen der huisvrouw en cordaat de overbodige lasten afsnijdt, is er geen sprake meer van uithuizige kinderen en moppe rende echtgenooten. En wal voor de mo derne gehuwde vrouw geldt, geldt voor den man, voor het meisje en den jongeling. Eén eerlijk onderzoek naar de factoren van het Schijnbaar ingewikkelde en moeilijke leven: en wij komen tot de conclusie, dat de oor zaak ligt in ons zelf: omdat wij de leegten in ons leven vullen met allerlei dwaasheden en den moed missen om ons te onttrekken aan wat wij dwazelijk als eischen van het leven zijn gaan beschouwen. Toen onlangs de filmacteur Valentino met krankzinnige uitbundigheid ten grave werd gedragen, toen voelde in Londen een juf frouw zich verplicht in de Theems te sprin gen. Nu zij den gladgeschoren held harer droomen niet meer op het trilbeeld kon zien, nu drukte het leven haar te zwaar en nam zij er afscheid van. Toen een miskende musicus en een ontsla gen electricien naar hun meening lang ge noeg de lasten van het moeilijke leven ge dragen hadden, toen deden zij de vorige maand in Duitschland een sneltrein ont sporen en maakten 21 afschuwelijk ver minkte lijken, om aldus hun slag te kunnen slaan. Ziedaar de excessen van het moderne leven, waarin men de leegten niet weet te vullert. Niets is gevaarlijker voor den mensch dan ledigheid, waarmee hij geen raad weet. Wanneer wij doorgaan den arbeid te ver eenvoudigen en' de arbeidsuren te vermin deren, maar wij verzuimen een nieuw ge slacht op te voeden in zelftucht en in de kunst om zich zelf nuttig bezig te houden, dan kweeken wij een toenemend aantal genotzoekers, slappelingen, Iediggangers, die op hun beurt de wereld niet veel beter dan gedegeneerden en misdadigers zullen geven. HOMO SAPIENS. - 8 uur Bevolkingsbureau Tooneelclub Vrouwenbond Zanggenot 8 uur - 8 uur. St, Jozefsgezellengehouw Jan set iaat 59 Repetitie leerlingen „Utile Dulci" 8 uur Repetitie Rederijkers „St. Gene- sius" 8 uur, Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstel ling 8 uur. Zuiderhoutpark Middenlaan te Heemstede „Ha-Nij-La" tertoonstelling, Kleine Theresia Stichting, Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen^ en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen ziekte? Dat bijna iedereen besmet is met tuberkelbacillen, maar dat velen het gevaar te hoven komen? Hoe de bacillen het lichaam binnendringen en hoe hun werking onschadelijk kan maken. Wist u dat rein heid op lichaam, voedsel en woning een der beste middelen is om tuberculose te voorkomen? U kunt het zien en leeren op deze tentoonstelling, waar men duidelijke platen en leerzame statistieken vindt, af beeldingen van zieke ledematen en orga nen, wetenschappelijke röntgen-loto's en iichtkasien over het sanatorium „Berg en Bosch", waarvan een der paviljoenen in miniatuur is nagemaakt. Kaarten, foto's' en statistieken vertellen er van de ruim 250 plaatselijke comité's van „Herwonnen Le venskracht", van de brochures en tijd schriften die H. L. uitgeeft, van de finan- cieele inkomsten, de opbrengst van bloempjes- en speldjesdagen, de opbrengst van contributie enz. De tentoonstelling zou geen tentoonstel- rne l\IK perons Sociëteit „SU Bavo". Tentoonstelling „Herwonnen Levenskracht" 2 uur St. Jozefsgezellengehouw Jansstraat 59 Geopend van 12 tot 2 uur en van half 7 tot 10 uur. Verplichte opkomst van 8 tot half 10uur Spaarkas 8 uur Voortzetting Billard-concours. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Schouwburg Jansweg Valsche bankbil jetten kwart over 8 uur. Stadsschouwburg „De Gorilla - 8 uur. Brongebouw Hon don tentoonstelling. Restaurant-tentoonstelling Ha. Nij. La. Zaterdag en Zondag Cabaret. Sociëteit „St. Bavo" Tentoonstelling „Herwonnen Levenskracht" van 2 tot 5 uur en van 7 tot 11 uur Haarlem's van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9H12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkenie dames. Alle werkdagen van v.tn. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. - Tel. 11671. R.K, Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Ultleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 8—10 uur a.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. Stï. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorgipg van de Derde Orde St. Franciscus. - Aanvragen ook voor niet-leden van dé derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. i'5151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan de# huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsongo- vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). DE ZONDAGS- EN NACHTDIENSTEN DER APOTHEKEN wordt deze week waarge nomen door de fa. Duym Keur, Keizer straat 6. Tel. 10378 en de fa. H. Remmers Zn., Kruisstraat 20. Tel. 10354. Nieuwe Groenmarkt 22: Alléén Woensdag avond van 7 Yt9 uur. Hageslraat 49: Gesloten gedurende de maanden Juli en Augustus. Gen. de la Reystraat 17 (Schoten): Gesloten gedurende de maanden Juli en Augustus. DE TENTOONSTELLING VAN „HERWONNEN LEVENSKRACHT". Wij zijn gisteren, toen de heer J, P. Ver zuur, de leider der reizende tentoonstelling van Herwonnen Levenskracht" ons door de groote zaal van „St. Bavo" rondleidde, tot de ervarihg gekomen, dat de artikelen in ons blad van gisteren over tuberculose bestrijding en „Herwonnen Levenskracht", niet te veel gezegd hebben over de ver schrikkelijke ellende, die de sleepeude ziekte aanricht, over het hooge nut en de gebiedende noodzakelijkheid der organisa tie, die deze kwaal bestrijdt, en over het belang der tentoonstelling, die hedenmid dag in „St. Bavo" geopend werd en tot Dinsdag a.s. zal duren. Enkele stands waren nóg niet voltooid, verschillende voorwerpen waren neg niet geëxposeerd, de tentoonstelling verkeerde nog in het bekende stadium van den dag voor-de-opening, ma.ar wij zagen wel dat er niet krachtig genoeg op een bezoek kan worden aangedrongen. Het groote publiek weet nog zoo weinig van de moordende ■1 u_tiu:-...,». J J°o. ling zijn, als er geen groote afdeeling voor amusement zou zijn. Ook dat gedeelte is hier goed verzorgd. Er is een gezellige theeschenkerij van Terwee's theehandel, een tentje voor electrisch schieten, voor schieten op mechanische poppen, ringwer- pen, prijstrekken, plaatwerpen enz. Op een groote talei staan de talrijke prijzen, die Haarlemsche firma's beschikbaar hebben gesteld voor de loterij, waarvan 22 Setem- ber a.s. de trekking plaats heeft. De tentoonstelling zelf en de krachtige organisatie, die haar heeft voorbereid, waarborgt dat de opzet ten volle zal sla gen. Gisterenavond zijn per vrachtauto dui zenden strooibiljetten door de stad ver spreid; aan gevel van „St. Bavo" is een reusachtig reclamebord getimmerd, dat door het technisch bureau Joh. Spruit, electrisch is verlicht. Dat velen dus komen en het succes grcot zijl Niemand zal zich na een bezoek te beklagen hebben; het i" cr leerzaam en het geld, dat men cr besteedt (en uitermate goed besteedt!) komt ten goede aan een der mooise instellingen der Charitas. Het rapport der bewindvoerders. Door den bewindvoerder mr. dr. W. P. Vis en den deskundige, den accountant W. A. Hamelberg, is aan de Haarlemsche recht bank rapport uitgebracht over de surséance van betaling, verleend aan de Zaanlandsche Bank, te Krommenie, en over het „Spaar fonds der Zaanlandsche Bank". Daar de1 belangen der crediteuren meer gediend konden worden door een voortzet ting dan door de handhaving der sluiting, die liquidatie moest medebrengen, verleen de onderget. zijn toestemming om op 18 Mei 1926 de kantoren der Bank weder te openen. Daarbij werd bepaald, dat in be ginsel nieuwe credieten van de kasgelden en aflossingen van debiteuren konden wor den verleend, mits tegen zoodanige zeker heid, dat risico voor verlies uitgesloten zou zijn en werden de noodige maatregelen ge troffen om de scheiding tusschen oude en nieuwe rechten en verplichtingen volledig te handhaven. Verder werden onderhandelingen met de Nederlandsche Bank gevoerd, teneinde in beginsel hare medewerking te verkrijgen tot vernieuwing der loopende verdisconteerde accepten van geldnemers, welke medewer king werd verkregen. Dienovereenkomstig is het bedrijf voortge zet. Met het oog op een mogelijke voortzet ting na reorganisatie heeft onderget. het beheer in die richting doen sturen, dat er naar gestreefd werd zooveel mogelijk de verleende credieten, die onvoldoende ge dekt zijn, en die waarop geen voldoende verdienste behaald worden, de zgn. vaste credieten, waarop geen omzet plaats heeft, te beëindigen. Voorts werd getracht zooveel mogelijk bezuinigingen in te voeren. De resultaten van de voortzetting zijn niet onbevredigend geweest. Dank zij de mede werking van de Nederl. Bank werd voor een bedrag van 875.000 aan accepten van debiteuren bij die instelling verdisconteerd, groolendeels door vernieuwing van tegen over voor 14 Mei 1926 bestaande credieten afgegeven accepten. Van 14 Mei tot 28 Aug. 1926 werd aan nieuwe credieten (waaronder begrepen be schikkingen over reeds voor 14 Mei 1926 verleende credieten, die echter als nieuwe crediel-aanvragen werden behandeld) totaal 328.540 beschikbaar gesteld. Hiervan was op 28 Aug. 1926 weder afgelost 51.700, te vorderen 166.050, terwijl nog over ƒ110.790 kon beschjkt worden. Daarnaast was het totaal der nieuwe creditsaldi (deposito's, in casso's e.d.) 75.185. Op 28 Aug. stonden tegenover totaal nieuwe verplichtingen van 185.975 (n.l. 75.185 nieuwe creditsaldi en 110.790 nog te beschikken op verleende credieten) een totaal van direct beschikbare activa van ziekte, is onbekend met de besmettingsver schijnselen, weet niet hoe men de kwaal moet bestrijden. Een bezoek aan deze ex positie is daarom zoo aanbevelenswaardig, zoo noodzakelijk, omdat men hier niet welke verwoestingen in het lichaam van een tuberculoselijder worden aangericht, welke verschijnselen bij den patiënt optre den en vooral hoe men, met eenvoudige en onder ieders bereik liggende middelen, de ziekte kan voorkomen. Er is hier veel te leeren, en men maakt er kennis met het zegenrijke instituut, dat „Herwonnen Le venskracht" heet, een stichting van het R.-K. Werkliedenverbond, dat reeds on noemelijk veel in zijn 121^-jarig bestaan op dit gebied heeft bereikt. Wist u bijv.dat de tuberculose meer slachtoffers eischt dan iedere andere 450. Dc vraag of de voortzetting in hel be lang van crediteuren is, meent onderget. be vestigend te moeten beantwoorden. Een globale berekening der onkosten en uitgaven geeft aan, dat over het tijdvak van 1 Juli tot 31 Aug. 1926 de inkomsten vol doende zijn geweest om de onkosten als mede de bijschrijving van rente op de vor deringen van crediteuren f te dekken waarbij in het oog dient gevat, dat de be zuinigingen eerst van 1 Augustus af hare werking deden gevoelen en er rekening mede gehouden werd, dat geen rente bere kend mocht worden over vorderingen, waar van gevaar bestaat, dat zij zullen blijken oninbaar te zijn. Omtrent de vooruitzichten betreffende de bevrediging der crediteuren kan onderget. nog geen positieve mededeelingen doen, daar deze afhankelijk zijn van de wijze, waarop verder ten aanzien van het bedrijf der bank zal gehandeld worden, mede in ver band met plannen tot reorganisatie, welke in behandeling zijn, doch nog geen voldoen den vasten vorm hebben aangenomen om daarover thans reeds een oordeel uit te spreken. Rapport van een deskundige. Aan het rapport van den accountant den heer W. A. Hamelberg, over de bank, is het volgende ontleend: Voorts zegt het rapport: Er hebben verschillende besprekingen plaats gehad tusschen den bewindvoerder, de directie en ondergeteekendq omtrent een voorstel aan crediteuren tot regeling van hunne vorderingen en het opmaken van een schema voor reorganisatie der N. V. Tengevolge van deze besprekingen zijn enkele reorganisatieplannen reeds nader uit gewerkt, doch deze plannen hebben nog geen vasten yorm aangenomen, zoodat on- dergeteekende omtrent een eventueele be vrediging van crediteuren en de daarvoor te treffen maatregelen nog geen rapport kan uitbrengen. Rapport van den bewindvoerder „Spaarfonds". Over het „Spaarfonds der Zaanlandsche Bank" heeft de bewindvoerder een rapport uitgebracht, waaraan het volgende ontleend is: Tegenover de door de spaarders te vor deren gelden staat een vordering op de „N. V. Zaanlandsche Bank" te Krommenie, wegens geleende gelden tot een bedrag ge lijk aan het' totaal der door spaarders ge storte gelden met rente. De bevrediging der crediteuren hangt dus geheel af van de voldoening door de Zaan landsche Bank van het door haar verschul digde. Rapport van een deskundige. Aan het rapport over het onderzoek naar den boedel van de stichting „Spaarfonds" ontleenen wij het volgende: „Wat betreft den stand van den boedel heeft ondergeteekende aan zijn mededeelin gen in zijp rapport van 7 Juni 1926 niets toe te voegen." Wat betreft de vraag of er vooruitzicht bestaat, dat de schuldenaresse na verloop van tijd hare schuldeischers zal kunnen be vredigen, komt het rapport tot dezelfde con clusie als dat omtrent den staat van den boedel van de N. V, „Zaanlandsche Bank." Twee varensgezellen zouden samen naar hun in Haarlem gelegen woningen gaan en bevonden zie daartoe in een 3e klasse rijtuig op het Centraal Station. Reeds daar kregen ze ongenoegen en een vechtpartij was het gevolg. De ruzie werd gesust, doch nauwelijks was de trein vertrokken, of de zeelui gre pen elkander bij de Haarlemmer Houttuinen weer in de haren. Een ook in het rijtuig zijnde spoorwegarbeider vond het raadzaam aan de noodrem te trekken, waardoor de trein tot stilstand werd gebracht. De vech tenden werden toen uit het rijtuig verwij derd. Thans werden zij ieder door den kan- tonrechter-plaatsvervanger mr. Van Crefeld te Amsterdam tot een boete van 10 tot 10 dagen hechtenis veroordeeld. Met ingang van 1 October a.s. zullen de tarieven van v. Gend Loos evenals die van de Posterijen verlaagd worden en wel tot 5 K.G. met 10 cent. De tarieven worden dan: bij 1 K.G. 30 ct.; 3 K.G. 40 ct, cn 5 K.G. 50 ct., zoodat ze gelijk zijn aan de nieuwe posttarieven. 1 Met den aanvoer van mooie booncn aan j de tuinbouwveilingen van Kennemerland j raakt het vrijwel gedaan. Men krijgt nog den napluk, zoodat de hoofdcampagne tot het verleden behoort. De rekening opmakende, moeten de tuinders constateeren, dat de' fi- nancieele uitkomsten van de boonenteelt on bevredigend zijn, zoodat van geen voordet- lige exploitatie kan worden gesproken. In dat opzicht komt ze met die der aardbeien overeen. De resultaten van deze twee teel ten zullen de.eind-uitkomsten zeer nadeelig beïnvloeden. Met de aardappelen ging het bovendien gedurende het gansche seizoen niet naar wensch. Prijzen van gemiddeld 4 per 100 kg. kunnen in deze tijden van hooge ex ploitatie-kosten geen bevredigende winst marge geven. De sla is de laatste week wal in prijs gestegen, vooral voor eerste kwaliteit. An dijvie doet het daarentegen slecht, met komkommers en augurken gaat het wat be ter, ook wortelen noteeren iets hooger, doch de overige bosgroenten geven geen vol doend financieel resultaat. Doperwten en capucijners worden slechts in geringe hoeveelheden aangevoerd voor hooge prijzen. Tomaten brengen zeer ver schillende prijzen op naar gelang van kwa liteit. Ruim 100 per 100 kg. voor tweede soort en afwijkend van kwaliteit, ongeveer 18 voor eerste soort in prima sorteering. Na het spoorwegongeluk bij Voorschoten. Een onderhoud met den hoofdingenieur Maas Geesteranus. Een moderne taal weer op de Lagere School. De regeering zal spoedig een wets ontwerp indienen. Het put- en keetbaasstelseL Mededeeling van den Minister. De stand op 15 Sept. 1926 der fruit- en warmoeze niergewassen. Een goederentrein bij München ont spoord. Groote materieele schade; geen persoonlijke ongelukken. Een ovatie ten gunste van den Spaan- sch engewezen minister-president Sancker Guerra. Het onderhoud van Stresemann en Briand te Genève. Het proces—SchrSder. De beklaagde ter dood veroordeeld. De Belgjsche spoorwegtarieven worÉeB met 25 pCt, verhoogd. Zie verder ook Laatste Nieuws. UllHMln; Barometerstand, 9 uur v.m., 7.70 Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.36 en overmorgen om 7.33 Let op het adres. GR. HOUTSTRAAT 187, TELEF. 12504 Zorgvuldige bediening in elk opzicht. Verzegelde zakken. Ook te Amsterdam, Hilversum, Bussum, Naarden, Leiden. Aan bramen, pruimen en frambozen wordt in verminderende hoeveelheden aangevoerd. Voor goed gesorteerde en mooie vruchten worden bevredigende prijzen besteed. Keu kenvruchten en afval zijn. zoo goed als niets waard. Met de koolsoorten gaat het voortdurend slecht. Ook de bloemkool is in prijs ach-, teruitgeloopen. Alles bij elkaar genomen is de totaal-uit komst der tuinderij in Kennemerland nog verre van bevredigend. Donderdagavond omstreeks half 8 is er op het veld achter de boerderij van den landbouwer C. de Graaf, aan den Aalsmeer- derweg in Haarlemmermeer een groote hoop üiosterdstroo in brand gestoken, hetwelk een geweldige vuurzee veroorzaakte en de omwonenden in de meening bracht, dat er een ernstige brand was uitgebroken. Op het hulppostkantoor te Rijk werd naar den burgemeester getelefoneerd, dat een groote boerderij in brand stond en deze heeft toen onmiddellijk de motorbrandweer opgeroepen en is met de automobielbrand spuit uitgerukt, Op 't terrein gekomen, bleek dat het hier een waardelooze hoop stroo gold, terwijl er geen gevaar voor omwonen den te duchten was, zoodat de spuit onver- richterzake kon terugkeeren. Jammer, van al deze nuttelooze sensatie. Naar 't schijnt vergeten vele landbouwers, dat het ook verboden is om op het land oï op het erf stroo te verbranden, anders dan bij stil weer en tusschen 10 en 4 uur over dag, terwijl het gebruikelijk is om den bur# gemeester ook dan nog even per telefoon te waarschuwen, om te voorkómen' dat door den een of ander noodeloos alarm gemaakt wordt voor de brandweer. Natuurlijk zal nu proces-verbaal volgen, hetgeen een waarshuwing en tot leering zal zijn voor anderen, omdat het in dezen tijd veel voorkomt, op de akkers gedorst stroo te verbranden. Een bokpaal doormidden gereden. Vrijdagmiddag reed een groote auto van de K.L.M., waarin twee chauffeurs waren gezeten, op den Spaarnwouderweg in Haar lemmermeer in de richting naar Schiphol. Bij den Hoofdweg hoek Vijfhuizerweg ge komen, raakte een der bestuurders, door nog onbekend gebleven oorzaak, de macht over 't stuur kwijt. Vermoedelijk doordat z'n voet van 't rem- toestel gleed, zag hij geen kans meer qm te stoppen, met het gevolg, dat de auto in volle vaart legen een z.g. bokpaal van het electrisch net botste, waardoor deze door midden brak en tusschen de wielen en spat borden van het motorrijtuig terechtkwam, terwijl de draden afknapten en op den grond vielen. De beide bestuurders bleven als door 'n wonder ongedeerd. Ook een wielrijder, die op hetzelfde moment passeerde, wist met eenige moeite nog intijds de neervallende palen en draden te ontwijken en fs daar door aan een groot gevaar ontsnapt. De directeur van het electrisch bedrijf, de heer Emek, werd onmiddellijk gewaar schuwd en verscheen spoedig met zijn per soneel ter plaatse 'om een! tijdelijke voor ziening te treffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1