Ow Hoofdhuid Sport en Spel. Nieuws over KOLENHAARDEN VERHAGEN'S PARIJSCHE WAFELS, IETS BIJZÓNDERS! NIET TE EVENAREN ELCK WAT WILS TREKJES. Keuring voor den dienstplicht. Spaansch. De planter-oplichter. H. F. C.-Stormvogels. De asphalteeringswerkzaamheden. Paard op hol. Goed afgeloopen. MUZIEK. „Berliner Spieloper." GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Hoofd pijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabietten 60 ct Zenuw-Tabletten.. 75ct Staal-Tabletten.90 ct Maag-Tab letten75 ct Ontrouw bokhouder gearresteerd. Ontheffing Winkelsluiting. HEEMSTEDE. LAATSTE NIEUWS. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Het motorongeluk te Santpoort. Personalia. Doitchebaden. Faillissement. Onderhoud Stresemann-Briand. De Volkenbond-Commissies. ZWEMMEN. WIELRENNEN. PAARDENSPORT. Ingezonden mededeelingea SANTPOORT. KUNST EN KENNIS. De dood van Antonius Lüske. 4 I Het is een gevoelig verlies voor de schil derkunst, want van deze jongen, sympa- KUNST EN KENNIS. No. 463. KERKNIEUWS. VELSEN. SPAARNDAM. BLOEMENDAAL. IJMUIDEN. wordt vrij van roos en Uw haar word zacht en glanzend als ge des morgens het haar invrijft met een weinig Doos 30, T ube 80 ct. PUROL In een circulaire van den minister van Oor log aan de burgemeesters wordt ter kennis gebracht, dat de herkeuringsraad voor dienst plichtigen in November en December a.s. in verschillende gemeenten zitting houdt. De voorzitter van den herkeuringsraad kan aan voor den dienstplicht ingeschreven per sonen, die nog niet bij de land- of de zee macht zijn ingelijfd, en aan gewone, zoowel als aan buitengewone dienstplichtigen, die nog niet in werkelijken dienst zijn geweèst, de gelegenheid geven om bij genoemden raad een geneeskundig onderzoek naar hun ge schiktheid voor den dienstplicht te onder gaan. Behoudens bijzondere machtiging van den minister van Oorlog worden tot het onder zoek niet toegelaten personen: a. die als vrijwilliger behooren tot de land macht de vrijwillige landstorm hieronder begrepen de zeemacht of de overzeesche weermacht; b. die in 1926 tijdelijk ongeschikt voor den dienst werden verklaard. In de Hoogere Handelsschool is deze week een tweede cursus in het Spaansch geopend ook onder leiding van Mevr. Sluis-Barbier- en uitgaande van de Kamer van Koophandel. Er zijn 11 2de jaars en 14 le jaars deelne- mers(sters). De z.g.schatrijke planter uit Br. Indië, waarover wij gisteren berichtten, die na zijn ontslag uit de gevangenis hier ter stede grootsche bestellingen deed, zonder eenig s®ld te bezitten, heeft d^elfde practijken in andere plaatsen geprobeerd, mei even wei nig succes. De eenige slachtoffers, die hij heeft gemaakt zijn dus, de hotelhouder en het meisje uit Den Haag, dat -hij eenig geld afhandig wist te makdn. H. F. C. heeft morgen het onderstaande elftal. Mc. Neil, Homan, Ijsvogel, Geutskens R. C. H., Van Houten, Reuven- kamp, Gills, Reydon, Van Dam, (R. C. H.), Kuipers, Miezérus, v. d. Befg. Hedenmorgen is de geheele Zijlstraat weer voor het publiek opengesteld. Al vroeg zag men menschen, die het asphalt eens wilden „probeeren" en die daarom de straat en kele malen heen en weer reden. Ook de vèrlichting van deze straat loopt al aardig in de goede richting. Tusschen de Groote Markt en Oude Gracht is deze zoo goed als gereed. Gisterenmiddag ongeveer 5 uur ging een paard, gespannen v®>r een vrachtwagen, die onbeheerd op het Houtplein stond, ge schrokken door het getoeter van een auto, op hol. Met den slingerenden wagen achter zich, liep het dier de Dreef op, waar hei door een chauffeur gegrepen en aan den verschrikten voerman teruggegeven werd. In de Pladellastraat waren drie kinderen van 4, 5 en 5 jaar op een stilstaanden auto van een manufacturier geklommen. Onder het rijden echter vielen de stille passagier- tjes een voor een van de treeplai^; slechts één werd niet ernstig gewond aan hoofd en handen. De chauffeur had van het heele geval niets gemerkt. Offenbach, Von Flotow en Genée naar ^oren getreden uit het museum van ver ouderde kunst! Wij kennnen de heeren (al was t allien maar uit geërfde pianoboe- ken!) en waardeeren ze als knappe vak- menschen, met vindingrijkheid (jbinnen 'n lijstje), handigheid en komischen zin; die echter niets te zeggen hadden uit een muzi kale ziel en wier werk daarom slechts die nen kon tot amusement van den tijdgenoot. Toch hebben deze Bagatellen., als Musi- kalische Kammerspiele in ons huidig too- neelleven getreden gisteravond gaf onze Stadsschouwburg de première ook ons geamuseerd! Wij namen even een gemoede-' lijk afscheid van onze verfijnde pretenties en aanhoorden eerlijk wat er tot ons klonk uit een vorig tijdperk. En we vonden die muziek vlot «Repend, tttzefïs m 3e1 vroolijkheid slechts fR/?I 8^1 F\ K8 fiTiT* nu en dan 't pittige en geestige treffend, 't j ellHIslf I O meest bii Offenbach, den Duitschen Parij- zenaar. Meer dan dit viel er niet aan te. waardeeren, nu slechts de vleugel accom pagnement gaf. Maar 't is dan ook „Spiel oper" 't' spel was de hoofdzaak! 't Spel gaf véél te waardeeren. Met ruim voldoende steunmiddelen, bii de dames van nog beter kwaliteit dan bii de heeren al leed Claire Jacke bij Offenbach aan wat slapte werden de zanggedeelten voor treffelijk gedeclameerd. Maar 't beste van den avond was 't tooneelspel zelf. Prijzen we allereerst Herbert Neustadt, die alle komische registers beheerscht, van 't pró- zaisch-satyrische tot 't potsierlijke en zich in „Der Musikfeind" ook in 't gemoedelijke genre thuis voelde. Dan Claire Jacke, die wél terecht in „Das Madelen van Erizondo" en „Witwe Gragin" de hoofdrol kreeg, ter wijl in 't Duitsche „Musikfeind". Ruth Jahn- ke optrad. Want Claire Jacke is pétillant en accentueert, terwijl de blonde Ruth glad meevliet in de sentimentaliteit van de Duit sche volkswijze eri zuiver past in de herzige interieur-scènes! Karl Fischer zingt en speelt goed fn keer onzuiverheid in de halftonen daargelaten) en trekt verder geen bijzondere aandacht. Zoo leefden we deze goed geregisseerde tafreeltjes uit vroeger eeuwen graag weer in, en applaudisseerden graag ook voor Max Volland den accompagnateur, die be gon met 'n paar maal naast de toetsen te grijpen, maar later van zijn pianospel een heel gunstigen dunk gaf. C. v. d. Heuvel, M. v. Heemskerkstr. 42rd., actetaschTortimino, Kleverparkweg 132, beeld in étui H. Heine, Anjelierstraat 25, zangboek Scholten, Zoetestraat 20, regen jasceintuur v. Oyen, Krelagestraat 8, dui ven K. Blom, Holsteynstraat 8, glacé dames- handschoeri J. P. v. Es, Ursulastraat 7, bruine hond Van de Gravesteenenbrug, fox- terrier, Fauna J. G. Mey, Kiosk Kennemer- plein, jongensjas Nieuwenhoven, Spionkop straat 34, Schoten, gr.-witte poes, Fauna Obdam, Ted. v. Berkhoutstraat 21, zw.-witte poes, idem S. Tiop, Teylerhofjesstraat 1, lorgnet H. L. Pieters, Spaarnoogstraat 1, damesringC. G. Prinsen, Ocst-Indië- straat 8, rijwielbel. merk v. d. Herk, Zijl straat 5, idem Politiebureau, Smedestraat, idem idem, idem, damesrijwielN. Kol- laard, Oranjestraat 102, grasschaar F. Buh- ning, Zijlstraat 65, siersoeldje B. Schuit, Anthoniestraat 61, heerenstrik P. Huberts, Botermarkt 20, gymnastiekschoentjes Goes, Langendijkstraat 8zw., kinderschepje Brui ning, Generaal Bothastr. 104, boodschappen- tasch. T. Kerkhof, Nagtzaamstraat 10 rood, melkbusje C. Koelemeyer, Brouwersvaart 90, kinderbril W. Wouwer, Lange Begyne- straat 22, badpak met handdoek H. Hocke, Parklaan 102, broche (te IJmuiden gevonden), H. Koringa, Bronsteeweg 16, broche da Boer, Bakenessergracht 43, trekhond P. v. Kooy, Oranjeboomstraat 25, gr. witte poes Fauna D. Kollaard, J. Nieuw^nhuizenstr. 8, knijptang W. Radsma, Fabriciusstraat 23, medaillon K. Westra, Schoterveenstr. 14, passer H. Roode, Haarl. liedestr. 2, potlood houder P. Marchand, A.L. Dyserinckstr. 20 portemonnaie m.i. Politiebureau, Smedestr. Bij Apoth. en Drogisten. AMSTERDAM, 18 Sept. Gister heeft de politie gearresteerd een boekhouder van een der groote Amsterdamsche bank instellingen. Deze man die reeds ongeveer rijwielbel.merk H. v. d. Laan, Anslynstraat I 20 ,,aar aan de Bank verbonden/was, heeft 21, idem Directeur, Postkantoor, reticule m. gedurende de laatste maanden door middel Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op de Kruidèniersbeurs, te houden in de Gemeentelijke Concertzaal, ingevolge het bepaalde bij artikel 14 sub b der verorde ning op de winkelsluiting ontheffing hebben verleend van de verbodsbepalingen van die verordening in dier voege, dat die winkels op 21, 22, 23 en 24 September 1926 tot des namiddags 11 uur voor het publiek mogen geopend blijven, doch onder voorwaarde, dat na des namiddags 8 uur geen goederen mo gen worden verkocht, welke uit die winkels worden medegenomen. GEHOUDEN GROENTENMARKT TE HAARLEM OP 18 SEPT. Appelen 1610 c., Peren 154 c. p. pond Bloemkool 208 c., Roode kool 104 c., Gele kool 104 c. p. stuk Postelein f 0.60 f 0.30 p. kistSalade f 3.50—0.80 p. 100 krop Komkommer 128 c., p. stuk Wor telen 1710 c., Prei 64 c.Seldery 1510 c. p. bos Heerenboonen 123 c., Snij- boonen 175 c., Druiven 3525 c. p. pond Andijvie f 42 p. 100 struik Groenekool f 0.600.25 p. kist. Bieten, merk Hooge boom, de beste 10—15 c. pr. K.G. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor den bij raadsbesluit van 17 Sept. 1925 vast gestelden termijn van ontruiming der on bewoonbaar verklaarde woning, gelegen aan den Heerenweg 59, te verlengen met een termijn van 6 maanden, k Verder stellen zij voor den termijn van ontruiming der onbewoonbaar verklaarde woningen Heerenweg 59, 61 en 63 even eens te verlengen met 6 maanden. B. en W. stellen voor van C. E. de Vries te aanvaarden eefn strook grond, groot ongeveer 120 M2. voor wegverbree- ding aan de Oostzijde van den Glipperweg. Dahlia tentoonstelling. Zaterdag en Zondag zal in het lokaal voor Christelijke belangen aan den Voorweg een Dahlia tentoonstelling gehouden worden uitgaande van de Onderlinge Tuinliedenvereeniging „Aerdenhout en O." Behalve Dahlia's zullen nog verschillende stands potplanten en bloemen tentoonge steld worden. veriet het rapport der voorbereidende commissie in zake de opium-conferentie goed. De 3e commissie keurde een voorstel goed, waarin den Raad van den Volken bond geadviseerd wordt het onderzoek naar de particuliere wapens en munitie-fabricatie voort te zetten en "deze kwestie te bren gen op de agenda van de Ontwapenings conferentie. Jhr. Loudon bracht rapport uit over de werkzaamheden der voorbereidende ont wapeningscommissie. vroiu'k en gezond; hoewel nooit i. W. Brand, Assendelverstr. 1, rijwielbei. merkJ. v. Hazebroek, Z. B. Spaarne 88, idem W. Blankenstein, Generaal Cronjéstr. 5, rijbewijs J. v. Deursen, John. de Breuk straat 26, sleutelM. Kamp, Annastraat 9, kxnderschoentje Politiebureau, Smede straat, tennisschoen W. de Graaf, L. Vla mingstraat 5, zakje met aardappelen. De heer N,, die ernstig gewond werd bij het motorongeluk in den nacht van Don derdag op Vrijdag te Santpoort, maakt het naar omstandigheden wel. Onze stadgenoot, de heer J. Vermeire, is met ingang van 1 October a.s. benoemd tot politie-hgent bij het politiekorps te Am- serdam. In het douchebadhuis aan het Hofdijk plein zijn in de afgeioopen week 726 baden genomen, in dat aan den Schotersinge lz55, in dat aan het Leidscheplcin 812 en in dat aan den Koudenhorn 435. Faillissement J. J. Kollaard H./O. de Fa. J. J. Kollaard Co., Aannemer van Hei en Grondwerken, Ruychhaverstraat 20, Haarlem. „Handelsbelangen" No. 1943 zal de cre- diteurenlijst bevatten in bovengenoemd faillissement. Zij telt 21 namen, met een toaal bedrag aan vorderingen van 18567.82. w ^ulmul55le lut De baten zijn nog niet volledig bekend. I kinderverzorging. De van foutieve boekingen een bedrag van ongeveer 7000 ten nadeele der Bank ver. duisterd, Tijdens zijn Vacaniie zijn deze valsche boekingen ontdekt. Bij z'n terugkeer werd hij gearresteerd. Zooals gezegd, bedraagt het verduisterde bedrag ongeveer 7000; het juiste bedrag kon niet worden vastge steld. PARIJS, 18 Sept. De Fransche ochtend bladen bespreken uitvoergi het onderhoud dat Briand gister met Stresemann op Fran- schen bodem heeft gehad. Alle bladen zijn het eens over de groote beteekenis van deze directe onderhandelingen tusschen de Fransche en de Duitsche regeering. Ver wacht wordt, dat zij van gunstigen invloed zullen zijn op het tot stand komen van een definitief handelsverdrag tusschen beide landen. Briand wordt heden te Parijs terug verwacht. GENEVE, 18 Sept. Gistermiddag heb ben verscheidene commissies van den Vol kenbond vergaderd. De commissie voor financiën hield zich bezig met de begroo ting voor den Volkenbond. Zij kwam tot de conclusie dat met het oog op den finan- ciëelen toestand in verschillende landen, de uitgaven zooveel mogelijk beperkt moeten worden, Vastgesteld wordt het bedrag dat Duitschland aan den Volkenbond zal heb ben te betalen. De 5de commissie besprak het rapport van den Canadeeschen gedele geerde Ridell in zake de werkzaamheden van de Commissie tot steunverleening voor commissie keurde. R. K. NEDERL. BOEREN- EN TUIN- DERSBOND. Te Venlo werd Donderdag de algemeene vergadering gehouden van den R. K. Boeren- en Tuindersoond. De heeren J. Th. Verheg gen en Dr. Deckers traden als sprekers op Bij de rondvraag vroeg de heer Ruyter, secre taris van den Aartsdiocesanen bond of het niet gewenscht is, dat door onze Regeering krasse maatregelen worden genomen tegen den invoer van buitenlandsch vleesch. Rector van Mansfeld Bergen op Zoom) wenscht te weten, hoe wij aan de 500 mil- lioen komen die wij meer voor invo'er betalen dan we aan uitvoer ontvangen. De heer Lisse, Venlo) komt met kracht op tegen de Duitsche invoerbelemtneringen en toont door cijfers aan hoe vooral de Limburg- sche tuinders door die maatregelen worden getroffen. De heer Koeken sluit zich bij den eersten spreker aan. Dr. Deckers antwoordt, dat door de orga nisaties reeds besprekingen zijn gehouden ten einde maatregelen te krijgen tegen den invoer in ons land van buitenlandsch vleesch. Het is zijn stellige overtuiging, dat in dezen door de Regeering iets gedaan moet worden. Aan Rector van Mansfeld maakt spr. dui delijk, dat ons land ook inkomsten heeft uit belegging in buitenlandsche fondsen en uit de scheepvaart. De heer Lisse zegt spr. dank voor zijn inlichtingen, waarvan de organisa ties bij de bespreking van maatregelen voor den uitvoer van land-en tuinbouwproducten gaarne gebruik zullen maken. Bij de rondvraag werd door den heer Jacq Vos een uitvoerige beschouwing gegeven over de ongunstige vooruitzichten der Neder- landsche suikerindustrie. Spr. kwam tot de conclusie, dat het Regeeringsplicht is dezé in dustrie in bescherming te nemen, omdat zij van zoo'n verstrekkende beteekenis is voor ons land. Nog werd het woord gevoerd door den geestelijk adviseur Rector Kok, die hulde bracht aan den voorzitter van den bond en de secretarissen de heeren dr. Deckers en Mr. Van Haastert, en die tevens van deze ge legenheid gebruik maakte, om de patroons aan te sporen steeds in overleg te treden met de organisaties van landarbeiders. De heer v. d. Schans vertolkte de gevoelens van den Christel. Boerenbond en verklaarde namens zijn organisatie steeds bereid te zijn, om met den Katholieken bond saam te wer ken tot heil van het land en tot eer van God. WEER EEN GESLAAGDE KANAAL OVERTOCHT. De Engelschman Norman Derham is er in geslaagd in 13 uur en 55 minuten' over het Kanaal te zwemmen. Het is de tiende, dien den overtocht vol brengt. Alleen dit jaar vonden 5 geslaagde po gingen plaats. Derham verdiende iret het tochtje 12.000, uitgeloofd door een Engelsch blad voor de eerste Engelschman, die het traject zwom binnen den tijd van mis Ederle (14 uur 39 minuten). BUITENGEWONE PROVINCIALE VERGADERING VAN DEN N. W. B. De kwestie Moeskops te Milaan houdt nog steeds de gemo.ederen in beroering. Gisteren vergaderde de afd. N.-Holland onder voorzitterschap van den heer Ger- brands. Met 38 stemmen tegen en 75 voor sprak de vergadering zich uit voor handhaving van het oude bestuur. Thans is komen vast te staan dat hoe de houding van Z. Holland ook moge zijn het oude bestuur wel gehandhaafd zal blij ven. De tijd is aangebroken, waarop men toebe reidselen gaat maken voor den naderenden winter en daarom lijkt het ons niet overbodig hier iets mede te deelen over het artikel vulhaarden. De firma „E. M. Jaarsma" brengt dit jaar een reclame-haard in den handel speciaal geschikt voor kamers van beperkte afmeting, zooals men tegenwoordig ook veel in den nieuwbouw aantreft. De capaciteit van dezen sierlijken haard is 100 Kub. Meter, terwijl de prijs steeds 110 gld. bedraagt. De firma „Becking Bongers," de in technische kringen zoo gunstig bekende „Ulftsche Ijzergieterij," heeft dit jaar üs nouveauté een haard van bijzondere hoe danigheid deze nieuwe haardconstructie is er n.l. op berekend om het uiterlijk van den haard zoo goed als nieuw te houden. Het doet de bekwame technici „Becking Bongers" alle eer aan, hiermede iets ver vaardigd te hebben, wat aan de spits staat der huidige haardenfabricage. Wij raden de lezers ten zeerste aan deze nieuwe modellen in ons magazijn Kruis straat 17 eens te komen bezichtigen. JOS.ALINK. Verkooping. In café „Zomerlust" werd Donderdag verkocht een woonhuis te Drie- Op „Het Oude Slot" te Heemstede zul- huis, behoorende tot het failissement van len Zondag 10 October a.s. des namiddags den heer C.M. Blok. Het perceel is groot 2 te half twee belangrijke coursen gehouden worden. Aangevangen wordt met een 4 klasse-prijzendraverij. Minimum' afstand 1600 Meter. Prijzen 250 en 50. Daarop volgen een 2e en 3e klasse Heat Handicap-draverij. Minimum afstand 1600 Meter. Prijzen 550 en 50. 4e en 3e klasse prijzen-draverij. Minimum afstand 2000 Meter. Prijzen 3(X), 60 en 40. le Klasse Heat-draverij Handicap. Mini mum afstand 1600 Meter. Prijzen 600 en 100. Heerenrijders-draverij Handicap. Mini mum.' afstand 2100 Meter. Minimum snel heid 1.42. De prijzen hiervoor bestaan uit kunst voorwerpen. In aansluiting op het bericht uit Rome omtrent het overlijden van den jongen schil der Antonius Lüske, die het vorig jaar in den wedstrijd vqor de schilderkunst om den Prix de Rome bekroond werd met de gouden medaille voor zijn schilderij „David en Goliath", wordt nog het volgende ver nomen; Zijn studiereis voor het eerste jaar voerde hem naar Italië, waar hij thans, zoo weinige maanden na zijn vertrek, na kortstondige hevige ziekte is overleden. Ofschoon van ziin werk uiteraard zeer weinig bekend is,® bleek gedurende zijn D, voorzitter zloo, hierop d, v,^d.ri„2. ÏS, iSJ^ZSSl: N.V. IT ALIA ANSCHE OPERA. Het voledige tableau de la troupe van bet a.s. winterseizoen bevat de volgende namen: Direttori d'orchestra Maestri Cav. Uff, An gel Ferrari en Carmeloo Castagnino; Maestro Sostituto: Cesare Brenna; Maestro Coro: Conradi Muccini. Soprano Drammatico: Signorina Guisep- pina Cobelli, Prima Donna van het Scala Theater te MHaan en Dina Notargiacomo. Soprano Lirico: Yovita Fuentes, de Ja- pansche Butterfly, Adelaide Saraceni, Sara Scuderi, Laura Lauri. Soprano-leggero: Margherite Salvi, Lina Romelli; Mezzo-Soprano: Maria Valverde, Camilla Rota, Luisa Squazzina; Soprani: Olga Franzina, Margherite Chiesa. Tenori: Drammatico Signor Francesco Bat- taglia; Lirico-Leggero Cristy Solari; Lirico- Spinto: Cliviero Bellussi en Frederico Jeg- helli; Lirico: Cristoforo Lertora en Carlo Pessina; Luigi Parodi en Luigi Milanesi. .Baritoni: Galileo Parigi, Santé Giorgi, Ieo PiccioH en Armando Santolini. Bassil Gregorio Melnik, Leonardo Ontano, Ernesto Fumagalli, Vittorio Baldo. Direttore di scena (Regisseur): Caspare Barterra; Souffleur: Araaldo Cattaneo. Orkest van 40 personen. Concertmeester: Willem Lohoff. Solo-cellist: E. Waisvisz. Maëstra di Balla: Signorina Maria Golfc- rini, Dientje. Wat zou ze vandaag nou w.eer es aantrek- k®n D'r zwarte zije, d'r bruine fluweelen, d'r grijze „luustertje" Wat kon 't 'r eigenlijk ook schelen Niks, heelemaal niks.Wat deed ze per slot van rekening met zooveel' kleeren in d'r kast? Wie keek er naar Wie lette d'r op Geen sterveling op de heele wereld, die zich met haar bemoeide...., geen mensch of dier, dat in haar belang stelde, of 't moest betaalde belangstelling zijn. Ze greep lukraak een van de twintig ja ponnen, die in de kast hingen en kleedde zich aan, onverschillig, zonder de minste Zorg. Ze slofte naar beneden, zette met flauwe beweginkjes theewater op.... beschrapte 'n paar beschuiten met boter en gaf zich geen moeite ze te bemeubileeren. Met moeilijke slikjes, die telkens door 'n thee-slurpje moesten worden geholpen, nuttigde ze liet schamele ontbijt, dat niet schamel behoefde te zijn.... en bleef toen met de handen in d'r schoot zitten kijken naar de regen-slierten, die door fluitende wind vlagen tegen de ramen werden gesmeten. Juffrouw Keenen had vandaag weer zoo'n echte moedelooze bui.... dan was ze in 'n toestand, dat ze 't leven als 'n kwelling be schouwde en dan zag ze de komende dagen als sombere, akelige schaduwen op zich af komen. Juffrouw Keenen was 'n rijke, ongetrouwde dame van 'n flink eind in de veertig. Ze had mooi, kastanjebruin haar, maar dat was voor driekwart niet van d'r eigen. Ze had prachtige witte tanden, die bijmekaar wel driehónderd gulden hadden gekost.... ze had.... afijn, dat doet er allemaal niet toe.'k wil alleen maar zeggen, dat ze geld genoeg had, om er zoo voordeelig mogelijk uit te zien en zich 't leven zoo aangenaam te maken als ze ver koos. En toch had ze nu en dan 'n hekel aan dat leven. Waarom n-Ja.... dat zou 'n soort zielkundige analyse moeten worden. Misschien kunnen de navolgende feiten eenigszins ter ophel dering dienen. Van huis uit was juffrouw Keenen katholiek maar ze deed nergens meer aan sinds'n jaar of achttien. Dat was 'n koppigheid van d'r, waarop ze min of meer trotsch ging zooals ze zelf soms meende. Hoe dat zoo gekomen was? Toen ze tegen de dertig liep, kreeg ze aan zoek van 'n meneer, die van godsdienst net zooveel kaas had gegeten ais 'n wilde, die nog nooit 'n missionaris heeft gezien. De liefde, die lang op zich had laten wachten, bleek sterker te zijn dandan al het an dere, zullen we maar zeggen. En ze ging er op inwat haar in con flict bracht met haar vader en haar jongere zuster. En in 't huis, dat dit rustige drietal al zoo lang tot vredig dak had gediend, kwam het tot hoogloopende scènes, met als slot het vertrek van de dochter, die er de oorzaak van was. Vermeld kan nog worden, dat de vader er toen wel spijt van kreeg, dat hij niet ernstig genoeg had voortgezet, wat de brave moeder er bij die kinderen had ingebracht, Mejuffrouw Johanna Keenen ging op ka mers wonen en vertoonde zich niet meer in het ouderlijke huis. Niet lang daarna verloor haar verloofde bij een spoorwegongeluk net leven. In een kort briefje, dat werkelijk niet leelxjk bedoeld was, schreef haar zuster, dat dit wel 'n bestiering van Onze Lieve Heer zou zijn en dat vader en zij hoopten, dat nu alles weer in orde zou komen. Dat briefje brandde in Johanna's hart een eeuwige haat tegen haar zuster. Ze legde het onderaan in 'n lade van haar kast.en thieken kunstenar, die zich zoo'n ernstig werker betoonde, mocht men met reden nog veel verwachtingen koesteren. H.H. WIJDINGEN. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft Vrijdagavond 17 September 1.1. in de kapel van het Groot-Seminarie te Warmond de Tonsuur toegediend aan de volgende Eerw. Heeren: H. G. Agterof, C. P. A. Alkemade, J. A. Bank, J. J. Boekekees, G. G. M. v. d. Burg, B, F. G. Damen, E. B. J. A. Deter- meyer, J. A. van Ettinger, P. de Groot, A. G. M. v. d. Hoeven, G. L. Hoogeveen, A. C. J. van Houten, M. Jansen, A .1. M. Kat, W. J. M. van Kester, Th. W. Klepper, J. Th. M. Kraakman, J. Lansbergen, C. J. H. Lauten- schutz, J. B. v. d. Linden, F. C. G. Over- gaag, Th! B. F. Plaat, H. D. A. Remmer, J. G. J. Rut ten, H. B. J. Schrama, A.J. A. Schulte, J. A. Slykerman, C. A. van Steen. S Stroek, J. H. Tesselaar, A. A. van der Togt, J. C. Velzeboer, W. C, Westerhoven. Zaterdag en Zondag de vier kleine H.H. Wijdingen aan dezelfde E.E. Heeren; als mede Zaterdag de H. Wijding van het Diaco naat aan de volgende E.E, Heeren: Th, van Baar, J. M. H. v, d. Berg, F. J. J. Bollinger, L J. A. Boomgaard, A. A. de Bot, J. L. Bou- man, G. C. M. van Dijk, N. Th. J. Greiternann, G. Heemskerk, S. Mol, A. M. Niekel, C. Pouw, A. C. J. van Rooyen, W. H. Simons, J. Etaa- degaara, A. Weber, C. J. Westerkamp, G. J. M. v. d. Wielen, P. J. de Wit, H. G. J. de Wijs. A. 67 c.A. Kooper werd de heer D. Bus Vel- sen voor 3980. Een woonhuis, behoorende tot het fail lissement van den heer F.A. Zeilmaker werd niet geveild. Beide verkoopïngen hadden plaats, krach tens artikel 1223 B. W. Het ongeluk aan de papierfabrieken. De toestand van den heer C. v. Eeken, wien eenige dagen geleden een ernstig ongeluk overkwam aan de papierfabriek te Velsen, is langzaam vooruitgaande. Gevonden voorwerpen. Een kinder- taschje; een rozenkrans in étui. Inlichtingen Politiepost Velserbeek. Gemeenteraad. Een vergadering van den raad der gemeente Spaarndam, wordt gehouden op Woensdag 22 September 1926, des namiddags zeven uur, ter behandeling van de volgende agenda 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot aflossing van geldleeningen e:n tot het aangaan van een nieuwe geldleening tegen ager rentepercentage. 4. Idem, tot wijziging van het besluit van 22 Januari ji., tot den bouw van een aantal arbeiderswoningen aan het Havenplein. 5. Idem, tot wijziging van de suppietoire begrooting voor jiet dienst jaar 1926, met betrekking tot hetzelfde onderwerp. 6. Idem, tot verhooging van de kasgeldleening voor het dienstjaar 1926. 7. Idem, tot het opmaken van dubbeltallen voor de benoeming van leden vatn het college van zetters. 8. Belastingzaken. Burgerlijke Stand. Van Vrijdag 1.0 tot Donderdag 16 September. Getrouwd A.C, J.A. André de La Porte-Peerebocm, d.P.M. Barendrecht-Tims, d.M.L. Verduin-Haa- gen, z. Ondertrouwd J. Barnhoorn en G. van Opzeeland A. van der Wou.de en J.C. de Prouw A.J.E. Pielage en H.M. Peters P.A, Mangnus en K. Oosthuis, Getrouwd S.N. Langeveid en W. War merdam A.M.A. Booms en K. Schneider. Overleden P. Warmerdam 87 j.A.C, Schous 78 j. Tuinbouw- en Plantkunde. Dinsdag avond opent BloemendaalVelsen van de Kon. Mij. voor Tuinbou-w- en Plantkunde haar winterbijeenkomsten met een vergad-e ring in hotel „Vreeburg". Bij deze gelegen heid zal de heer J.K. Budlde, hortulanus te Utrecht een causerie met lichtbeelden hou den over de flora van Zuid-Afrika. De onder linge tentoonstelling van „Alles wat groeit en bloeit" zal gehouden worden op 22, 23 en 24 October. Aanhouding. De fabrieksarbeider D. B. is gisteren aangehouden cloor de Rijkspolitie, verdacht van het plegen, van niet nader te noemen handelingen met kinderen. Heden is hij voor den commissaris van politie te IJmuiden geleid voor een nader onderzoek. als ze later nog eens neiging kreeg, om zich met haar zuster te verzoenen 'n heel flauwe neiging was dat meestal dan haalde ze 't briefje weer te voorschijn, las het met gloeiende oogen door, schudde koppig het hoofd en smeet het papier weer op de oude plaats. Toen haar vader aan 'n beroerte was ge storven, kwam ze wel op de begrafenis, maar ze deed net of haar zuster 'n vreemde was. Haar erfdeel stelde haar in staat, om als juffrouw met 'n meid op d'r eigen te gaan wonen. Ze vertrok naar 'n andere plaats, om niet meer met haar zuster in aanraking te hoeven komen. Met de kerk wou ze niks meer te doen hebben. Dat had naast het bewuste briefje de paspoor „op z'n.geweten", die haar zuster gelijk had gegeven en nog veel meer leelijke dingen had gezegd. Haar zuster zocht nog 'n keer of wat toe nadering een keer toen ze verloofd raakte een keer toen ze trouwen ging en een keer toen ze hoorde, dat Johanna ziek was. Maar 'r was alles vergeefsche moeiteen toen gaf ze 't voorgoed op. En zoo zat, na ongeveer achttien jaar, juf frouw Keenen voor de zooveelste maal met 't ziel onder d'r arm. En eveneens voor de zooveelste maal was ze in 'n stemming, om hardop te grienen, of de boel kapot te meppen. Had ze nou nog maar 'n dienstbode, op wie ze d'r gemoed kon luchtenmaar ze zat al weer 'n paar weken zonder. Ze had nog geen werk van 'n nieuwe gemaakt, vanwege de narigheid, die ze heel d'r leven met de bojen had gehad.... Ze Zou 't maar es zonder probeeren, met 'n paar maal in de week 'n werkster. Maar op 'n dag als vandaag beviel de een zaamheid 'r heelemaal niet. En hoe kwam ze nou weer aan dat be nauwde gevoel van binnen, daar in de buurt van d'r hart Had ze wel es meernet of daar 'n beest met 'n heeleboel vieze pooten zat te kriebelen. Zou 't soortement van hartkwaal worden Pijn was 't eigenlijk niet.... meer iets van knagerigheid. Verbeel je, als ze ging sukke len.'n chronische ziekte zou krijgen. dat ze maanden, misschien jaren op 'r bed moest doorbrengenof 'n beroerte dat je heelemaal lam werd an een kant en niet meer kon praten.... of 'n borstkwaal met ontzettende benauwdhedes. Allerlei nare gedachten haalde ze zich in 't hoofd en ze ging door 't groote, holle huis loopen dwalen, zonder dat ze in een van de vele kamers iets te maken had. En toen ze 's avonds weer zoo heel een zaam in d'r bed lag^met enkel de duisternis en de stilte.de vreeselijke stilte, die ze nooit zóó gevoeld had.... toen werden die ge dachten 'n obsessie.... Ze vroeg zich kla gend af wat het leven haar nog kon geven Niks meereerder minder, dan wat ze in die achttien dorre jaren er van had gekregen ....en 't einde? Wellicht 'n lange sukkel partij *n toestand van hulpbehoevend heid, zooals dat met de meeste ouwe men schen ging. Toen ze uren zoo had liggen woelen en 'n hevige koortsbranding voelde aangloeien, nam de eenzame juffrouw Johanna Keenen, die geen wereldsche vriend of kennis bezat, 'n afschuwelijk besluit.... En toen 's morgens de melkboer, de bakker en de werkvrouw geen gehoor kregen en de poiitie er bij kwam, om zich toegang tot 't hui? te verschaffen.toen kwam men in 'n kamer, waar 'n scherpe gaslucht hing en in bed lag de nog niet dooie juffrouw Keenen, die rijk en.zoo arm was. „Nou juffrouw, hoe heeft 't gesmaakt?" kwam Dientje, 't vroolijke, levenslustige dienstmeisje de kamer binenngeglunderd, om af te ruimen. „Heerlijk, kind.... echt lekker hoor. zei juffrouw KeenenIn 't koken ben je me de baastrouwens in alles „Nou, nou juffrouw...u maakt me...." „Nee, Dientje.ik heb er behoefte aan, om je midden in je gezicht te zeggen, dat ik 't erg en erg best met jou heb getroffen. Je bent niet alleen'n goed, 'n uitstekend huishoud stertje, maar je hebt ook getoond 'n ■gouwe hart te bezitten. Ieder ander zou van zoo'n lastige zieke als ik zijn weggeloopen. en jij'n Dochter kan voor 'n moeder niet beter zorgen.en we zijn toch'heele maal vreemd voor mekaar.ofschoon toen je je kwam presenteeren.... ik weet zelf niet hoe 't kwam.... maar ik kreeg direct 't gevoel die moet 'k hebben.... je deed zoo bescheiden, en zoo beleefd was je. je maakte meteen 'n goeie indruk op me. ook wat je gezicht betreft...." „Kom, kom," lachte Dientje vroolijk op „zoo knap ben ik niet, juffrouw „En toch zei je gezicht me, dat je uil 'n net gezin moest komen.... en ik kan 't idee niet van me afzetten, dat er iets in je is, dat.... nee, nee, ik bedoel 't anders.... Heb je wel altijd gediend.... of doe ik 'n onkiesche vraag Dientje kleurde en haar goedige, donkere oogen schenen iets te zoeken, wat op de vloer moest liggen. „Nee, juffrouw.... dit is m'n eerste be trekking maar ik wou d'r maar liever. „Goed kind.... goed...', misschien be grijp ik 't al.Maar wie heeft je dat alles zoo goed geleerd? Je kunt nauwelijks acht tien jaar zijn „M'n moeder, juffrouwmaar ik heb 'r zelf altijd ook plezier in gehad.... en dat komt me nou weer goed te pas." „Je moeder moet 'n best mensch zijn. dat kan niet anders...," „O, moeder is 'n schat...." „Leeft je vader nog „Vader is dood.... al zes jaar...." „En heb je nog zusters of broers?" „Nee juffrouw, ik ben eenigst kind.... daarom zijn moeder en ik zoo dol op elkaar.. moeder is erg ziek geweest.... 'k heb de hemel geweld aangedaanen ze is beter geworden.... daar dank ik God iedere dag voor en dat blijf 'k m'n heele leven doen." Juffrouw Keenen voelde 'n lichte sidde ring door haar lichaam gaan Sinds de komst van dat lieve, behulpzame kind, dat altijd maar werkte, voor wie niets te veel was en dat steeds nog tijd kon vinden voor haar godsdienst-plichten, voor 'n ge zellig, hartelijk praatje, voor 'n extra ver snapering, om de juffrouw, na die schok, weei heelemaal beter te krijgen.... sinds die tijd was het in juffrouw Keenen ook stilaan aan 't veranderen. Ze ging voelen, dat het leven toch ook mooi kon zijnen ontwaarde ook weer iets van het licht, dat zooveel jaren was verduisterd gebleven. „Ik zou ook wel eens kennis willen maken met je moeder." zei "ze in 'n opwelling van dankbaarheid, die er tevens een was van behoefte, om goed te doen, om anders te willen. „Dat kan, juffrouw," antwoordde Dientje met een blijde klank in haar stem. Ik denk, dat 't moeder veel plezier zal doen. Wanneer wil u „Kan 't van avond al?" „Jamet de tram van zes uur heen dat kan net nog." Toen dezelfde avond de moeder van Dien tje de kamer binnenkwam, om kennis te makentoen dacht juffrouw Keenen, dat ze meteen door de grond en heelemaal van de aarde wegvieL Want daar stond haar eigen zuster. Het krantenbericht over de gasverstikking, die niet heelemaal was doorgegaan, had haat direct doen begrijpen, dat er nu 'n kans was, om haar zuster te redden.... Haar kind stelde zich daarvoor beschikbaar en ging als gewoon dienstmeisje op de advertentie af. 't Was allemaal prachtig geloopen.... en 't slot pakte geweldig. Maar bij dat slot hleef het natuurlijk niet. G.N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2