■SbSSS *rp> v UIT DE PERS. Hindernissen. ML Vvt!> »siw* Wij heeten zeer in be schaving te vorderen, maar toch als wij zoo eens rondkijken blijkt nog wel iets te ontbreken aan de goede manieren, schrijft de „Prov_ Dr. en Asser Crt.", en vervolgt dan: „Bijzonder opvallend is tegenwoordig, dat men zich maar allerlei vrij heden en genoegens per- mitteerd, zonder te vra gen of een ander daar misschien ook last van heeft. Het gerucht van piano's, orgels, gezang, gramofoons, radio's in onze slechtgebouwde en dus zeer gehoorige huizen, tnag voor degene, die er mee bezig is, aangenaam zijn, buren, beneden- of bovenbewoners denken er anders over! Muziek is een levensbehoefte, maar leelijke muziek is een ergernis en een pijniging. En toch meent elk maar de vrijheid te hebben, ook als zijn mu ziek maar heel middel matig is, daarvan bij open deuren en ramen te laten „genieten" Elk is vri^in zijn eigen huis, zoo is de leuze. Maar die vrijheid kan voor een ander een plaag worden, wat onvoldoende bedacht wordt. Zoo is het bijvoorbeeld ook met leelijke reclames of radiopalen e. d., die •men voor of vlak bij uw woning plaatst, zoodat men er uw uitzicht door belemmert of het er lee- lijk mee maakt. Men kan er tegen protesteeren, maar gewoonlijk moet men zich voegen en het slikken. Niemand heeft gewoonlijk bepaald den opzet u te hinderen, maar toch doet men het in zijn drang om toe te geven aan datgene, dat men voor het oogenblik zelf prettig vindt. Hieruit spreekt een ge mis aan goede manieren «n een grofheid van ge voel. De beschaafde toch boedt er zich zooveel mogelijk voor, anderen' te hinderen of de omgeving op eenigerlei wijze noo- deloos te verontrusten of leelijk te maken. Het lawaai, dat ver schillende voertuigen ma ken, zonder dat dit noo- dig is, vormt een ander punt van onwellevendheid en hinder. Wij hebben een hin derwet voor de produc tiewereld; soms Zou men ook wenschen dat er een wet was, die den hinder door noodeloos lawaai verbood. Motorrijwielen en auto mobielen zijn langs de wegen menigmaal een verschrikking. En dan dat woeste geraas en gepaf \'an den knalpot! Nette bezadigde rij- 'ders zullen niemand hin deren, maar de wilde ki lometervreters gaan zich op schandelijke wijze te buiten tot groote ergernis Van anderen. De vraag is met bertrek- king tot den open knal- pot, is het persé noodig, dat motorrijwielen met zulk een geraas over de Vegen jakkeren? We nemen het antwoord op die vraag over uit No. 36 van „De Kam pioen", zeker geen onbe trouwbaar getuige in dezen. Daar lezen we: „Het rijden met open knalpot heeft bij een mo dernen wagen, met goed Reconstrueerden knalpot (die niet vervuild ós) geen nuttig effect, ook niet in bergterrein. „De meeste fabrieken- monteren dan ook geen vrijen uitlaat aan haar wa. gens. „In Engeland, ook in de meest heuvelachtige stre ken, waar veelal zwaar geklommen wordt, hoort men nooit van een open knalpot. „De vrije uitlaat kan dienen als middel van controle op de goede werking van den motor. „Het rijden met sterk knallenden motor is slechts een teeken van weinig beschaving en.... van bluf. „Bij sterk gepousseerde ren- of semi-ren-motoren is de knalpot vaak zoo ge construeerd, dat de knal len niet geheel gedempt worden. Het resteerende geluid is dan meestal van zeer lagen toon en daar door niet hinderlijk; 't is slechts een laagtonig ge brom, dat men hoort. „Een gewone open uit laat geeft meestal een zeer onaangenaam scherp geluid, dat voor derden buitengewoon hinderlijk is. Het gebruik van dit soort vrijen uitlaat in be bouwde kommen en langs huizen, kan niet genoeg worden afgekeurd. „De strijd tegen de open uitlaat kan dan ook niet scherp en veelvul dig genoeg gevoerd wor den." Met deze woorden kun nen de knallende motorrijders vooreerst wel doen. Dat deze dingen zóó en in dit tijd schrift gezegd worden, stelt degenen, die klagen over het hinderlijk ge raas dezer rijwielen, volkomen in het gelijk. Maar ook aan het adres der auto mobilisten, welke door hun zooveel kilometervaart het stof over den weg jagen en evenals sommige mo torrijders door het uitlaten uit on- DE NATIONALE TUINBOUWTENTOONSTELLING TE NIJMEGEN, werd Donderdag geopend. Z. K. H. Prins Hendrik bezoekt de tentoonstelling en wordt verwelkomd door den voorzitter mr. B. G. A. Smeets. DE NATIONALE TUINBOUWTENTOONSTELLING TE NIJMEGEN. Een aardig hoekje was wel bovenstaande imitatie broeikas. DE LANDBOUWTENTOONSTELLING TE VENLO. Een fpto van de Paarden- keuring. De merrie „Irma" met veulen, eigenaar M. Simons te Rubbenvorst, won den kampioensprijs. DE MOF. Vroeger had de mof tot taak de handen te verwarmen. De practische Amerikaanschc heeft zich lej gelijker tijd eer, tiancUaschje er van laten maken, waarin ze al haar „schoonheidsmiddelt;cs" mededraagt. Foto links: CIRCUS MAXO IN AMSTERDAM. Een kunstrijderspaar met clown. ORANJEFEESTEN TE ZOETERMEER. Een foto van het nummer Ringsteken, bij de Volksfeesten op 16 September. DE VEREENIGING „ST. MELANLA", hield Donderdag te Utrecht haar jaarlijksche vergadering. V.l.n.r. zittend: Mej. Hulschen, Mevr. v. Arcken, Mgr. Claeszen, Pater Creutz Lechleitner, Mevr. Hoogveld STRESEMANN, DE DUITSCHE MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN, tijdens de Volkenbondsdagen te Genève, op het terras van Restaurant Bavaria. DE VEREENIGING NEDERL. FABRIKAAT, hield Woensdag in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht een vergadering. Een foto van de deelnemers voor het Jaarbeursgebouw. het behoorlijk verzorgde motoren van den blauwen damp de atmosfeer verpesten, wordt in hetzelfde artikel iets gezegd. We lezen daarover het volgende: „Tracht het automobilisme bemind te ma ken door uw goede rij-manieren, maar pro beert niet de burgerij versteld te doen staan over uw geknal, uw snelheid, uw stof. Denkt niet, dat snel-rijden en woest-rijden syno niem zijn. De fatsoenlijke snelle rijder rijdt slechts snel op open, stille wegen, waar zijn snelheid geen gevaar oplevert, niemand overlast aandoet. Hij houdt in bij 't passeeren van dorpen, bebouwde gedeelten, zijwegen, enz. De woeste rijder, de man, die het auto mobilisme gehaat maakt, en de sensatieru brieken der couranten van afschuwelijke on gelukken voorziet, jakkert door met open knalpot, ontziet niemand.... Op een ander ding willen wij ook nog wijzen, n.l. op het uitlaten van den de lucht-bedervenden blau wen damp uit onbehoorlijk verzorgde moto ren. Deze atmosfeer-verpestende damp en stank worden veroorzaakt door te veel sme ren, doordat de zuigveeren tengevolge van slijtage te veel olie doorlaten, of omdat de menging van het gas ondeugdelijk is; een goed vakman, iemand, die zijn machine door en door kent, kan deze kwalen best verhelpen. De heer Edward B. Boster, die dit onder werp in de „N. R, Ct." aanroert, doet auto bestuurders en autobezitters het vriendelijk verzoek, de lucht voor anderen zoo zuiver mogelijk te willen houden. „Het is, schrijft hij, niet voldoende, dat een automobilist kan zeg- gen: „Ik heb niemand overreden en voor niemand den weg onveilig gerraakt"; laat hij ook met de hand op het hart kunnen ver klaren, dat hij niemands rij- of wandelplei- zier door vuile dampen heeft bedorven." Degenen, wien deze woorden uit het hart gegrepen zijn, zullen met genoegen in ver schillende bladen gelezen hebben, dat bij Wassenaar zeer streng gelet wordt op het hinderlijk rijden van motorrijwielen fnet open knalpot, alsook dat in Eindhoven deze steen des aanstoots uit den weg geruimd zal worden." „Ons leven, besluit het blad, zou aange namer en rustiger kunnen zijn als elk wat meer de zelfbeheersching, bescheidenheid en zachtheid betrachtte. Vaker dan het tegen woordig plaats heeft, moeten wij, als wij iets beginnen of mooi of leelijk gerucht maken, ons afvragen of wij hiermede anderen mis schien ook hinderen. Beschaving en welle vendheid verbieden het, maar onbeperkt te doen, waar men lust in heeft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8