ANDOE Sierstat 16-22-24 Ontwapening. Voornaamste Nieuw* Het rapport der Scheepvaartcommissie. Maandag 20 Sept. 1926 50ste Jaargang No. 16358 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad Gestaïeerü PERZISCHE en COSTER SC HE TAPIJTEN tegen lage prijzen. in dit nummer. M. Merens. f J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. De tentoonstelling van „Herwonnen Levenskracht." Een groep der bestuursleden met de ijverige helpers en helpsters. De nieuwe Pont, die weldra over het Zuider-Buiten-Spaarne zal varen, gekiekt. Deze week heetf de proefvaart plaats. STADSNIEUWS. Agenda 21 September ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE Consul M. Merens overleden. De tentoonstelling van „Herwonnen Levenskracht." tiet „RacI van Avontuur" had veel aftrek en menig duitje wefd_xö&r „Herwonnen Levenskracht" geofferd. mmmm Cè abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3,25 Franco per post per kwartaal bij .vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 597C. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Onflfl Lev?nslan£e geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Efl bij een ongeval met OCfl 0 bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cfl bi: 'n breuk van f fi bij verlies v. mm 1; 1 üUUII^erlies van beide armen, beide beenen of beide ootfer» 1# rloodeliiken afloop een voet of een oo£: duim of wijsvinger uil. ^ccn 0j arnr 1 andere vinger. De Haagsche bodem heeft Zaterdag en Zondag gedaverd van de stappen der roode ontwapenaars. Duizenden uit heel het land hadden de S. D. A. P. en de N. V. V. naar de residentie opgeroepen en groote scharen hadden daaraan gevolg gegeven. Er is een congres gehouden; vele sprekers hebben tegen den oorlog en vóór den vrede ge tuigd; er is gezongen; er is gemanifesteerd. Wij zullen daarop niet smalen; voor vre- desactie en vredespropaganda hebben wij respect, wanneer daaraan slechts liefde voor den vrede ten grondslag ligt; wanneer het bereiken van de vrede werkelijk doel is en geen middel om andere belangen te dienen. Wanneer een politieke partij zich uitslui tend het recht toekent om als paladijn voor een algemeen menschelijke zaak op te tre den, wanneer zij zich het monopolie toe eigent om een belang te behartigen, waar bij de geheele menschheid betrokken is, dan moet men met zulk een ijver voorzich tig zijn. En nu is de ijver, waarmee de S. D. A. P., voornamelijk de Nederlandsche, voer den vrede ageert al zeer verdacht. Wie waarlijk den vrede voor zijn eigen land en voor heel de w.ereld wil bevorde ren, die begint met een studie van het vre- desprobleem te maken en komt dan al heel spoedig tot de concluie, dat op dezen weg slechts één methode tot een mogelijk re sultaat kan voeren, n.m. in eigen land en eigen omgeving de vredesidee propageeren om zoodoende voor zijn deel te helpen de geesten van den oorlog op den vrede te wenden en ten tweede: internationaal voor beperking van bewapening te ijveren, om op den duur misschien tot algemeene ont wapening te komen. Iedere andere methode is een dwaasheid. Men kan natuurlijk leu zen aanheffen van directe, algeheele natio nale ontwapening; van „dood aan den óor- 1°$ algemeene staking in de munitiebe- drijven; dienstweigeren over geheel de li niemaar ieder verstandig mensch weet dat men evengoed kan eischen, dat voort aan alle menschen, met eenzelfden ver stand en aanleg, met evenveel geestelijke en lichamelijke capaciteiten geboren moe ten worden. Er zijn nu eenmaal wetten, die zich aan dergelijke dwaze illusies niet sto ren. t Is de onvergeeflijke fout van de Neder- lanasche S. D. A. P,, dat zij, met misken ning van heel de jongste geschiedenis en van alle ernstige stappen, welke op het moeilijke pad naar den wereldviede zijn af gelegd, rauwweg kreten aanheft, welke een onnadenkende massa kunnen meesleuren, maar die een ernstige politieke partij on waardig zijn. De geschiedenis van vóór 1914 heeft geleerd, hoe gemakkelijk het is vredes-congressen te beleggen en ontwape ningsleuzen aan te heffen, maar hoe moei lijk de daad is. De Duitsche sociaal-demo craten waren de eersten die aan de gren zen stonden cm „den vijand" aan te vallen. Vrede is slechts denkbaar bij gemeen over leg van alle volkeren, althans van de over- groote meerderheid. Om, na wat in 1914 is gebeurd, tot een redelijke kans op alge- meenen vrede te komen, dient er een cen traal lichaam te zijn, dat trapsgewijze langs al meer beperking van bewapening tot al geheele ontwapening te land, ter zee, in de lucht en in de fabrcatie van giftstoffen komt. Wanneer nu ieder voor zich daartoe naar beste krachten medewerkt, hebben wij elkaar mocht er nog ooit weer een des illusie als in 1914 komen niets te ver wijten. En naar werk behoeft waarlijk niemand te zoeken; nationaal heeft ieder land over vloed van gelegenheid om in den Volken bond voor den vrede te ijveren. Door dat instituut zal het alleen mogelijk zijn om internationaal tot inkrimping van bewape ning en beperking van munitie-aanmaak te komen. Door het onverwachte voorstel van Frankrijk, zoo juist te Genève ingediend, krijgt de ontwapeningsconferentie zelfs 'n goede kans. Daarnaast kunnen de socialisten zich ver dienstelijk maken, door met hun internatio nale vertakkingen landen, welke nog niet bij den Volkenbond zijn aangesloten of aan den Bond den rug hebben toegekeerd, te bewerken, om weer tot de internationale van Genève terug te keeren. Maar vooral, door hun partijgenooten in landen, waar zij over groote politieke macht beschikken, aan te sporen om het oorlogsbudget in te krimpen. Wij wijzen slechts naar België en Frankrijk. Maar deze natuurlijke en voor de hand liggend» middelen worden versmaad. De heer t«r Laan zeide Zaterdag j.l. op het Haagsche roode ontwapeningscongres, dat men het in België en Frankrijk den partij genooten zoo kwalijk niet moest nemen, wanneer dezen niet zoo sterk voor ontwa pening voelend. Die landen hebben immers het meest van den oorlog geleden! Nu een van beiden: men schuwt en ver afschuwt den oorlog en gaat daarom tot ontwapening over; of wel: men handhaaft zijn verdediging, om den oorlogsgruwel bui ten eigen grenzen te houden. Maar dan die nen zij, die de wreedheid van den oorlog aan den lijve gevoeld hebben, anderen het voorbeeld te geven. En dan is het dwaze praat om te zeggen: Frankrijk en België moeten tot de tanden gewapend blijven, omdat zij den oorlog zelf ondervonden hebben; wij, Nederlanders en andere neu tralen moeten ons weerloos maken, in de hoop, dat de oorlog dan wel buiten onze deur blijft 1 Men ziet, tot welke redeneeringen de roode heeren hun toevlufcht moeten nemen, om toch maar voor „nationale ontwape ning" te kunnen demonstreeren. Zij heb ben weer een leuze, die pakt. Vrede wil len wij natuurlijk allemaal. De vredesbe- geerte is sinds 1918 sterk gegroeid. Maar deze uit te buiten tot machtsontplooiing van een politieke partij is buitengewoon gevaarlijk. Men verliest zelf de leiders der S. D. A. P. hebben het nu weer bewe zen zoo gemakkelijk den zuiveren en helderen blik, noodig om een zoo moeilijk te bereiken ideaal - als ontwapening lang zaam aan te verwezenlijken. En wanneer de leiders zelf beneveld zijn, wat dan te denken van hun verblinde vol gelingen? Moet men niet vreezen, dat zij te avond of morgen opnieuw voor een bittere ontgoocheling komen; dat het socialisme ook hier weer zal te leur stellen, zooals het al zoo vaak heeft gedaan? Uit het onlangs verschenen Eerste ver slag der Scheepvaarstcommissie, ingesteld bij beschikking van den Minister van Finan ciën van 4 September 1924, blijkt uit de voorgestelde reorganisaties en bezuinigin gen, dat men het 4e district der scheep vaartinspectie, dal voor de zeevisschers- vaartuigen in Noord-Holland en Zuid- Holland, Zeeland en Noord-Brabant, wil opheffen en verdeelen over het le en 2e district. Wij meenen hiertegen een waarschuwend woord te moeten laten hooren. Gelukkig is het niet meer zoo, dat de rotte schuit uit Hcyerman's „Op Hoop van Zegen" nu nog bij onze visschersvloot te linden is. Maar wel noodig blijft een dergelijk toezicht op onze visschersschepen en wij kunnen de vrees niet van ons nemen, dat door de reorganisatie en de bezuiniging dit toezicht minder degelijk zal worden. In het rapport der Scheepvaartcommissie, komt heel duidelijk uit, dat er de laatste iaren zeer veel verbeterd is. Het is zelfs zóó, dat men den toestand nu zoodanig acht, dat tot vermindering van personeel kan worden overgegaan. Wij gelooven, dat dit zich spoedig zal wreken. Het is niet gemakkelijk, ja, wij durven zeggen, het is een moeilijke taak, te zorgen, dat onze visschersvloot in goeden staat, in zeewaardigen toestand verkeert. Want het gaat er toch maar niet alleen om, dat een schip vaart en geen al te groote gebreken heeft. Alles aan boord moet in orde zijn, ook de reddingsmiddelen. Het karakter van het visscherijbedrijf en het feit, dat de meeste onzer stoomtrawlers oude Engelsche schepen zijn, brengt reeds mee, dat het toezicht heel moeilijk is. Vooral van het stoomvisscherijbedrijf. Gewoonlijk zijn de stoomtrawlers niet langer dan een dag binnen. Als de visch gelost is, worden de schepen verhaald, kolen en ijs worden ingeladen en den volgenden morgen is het weer varen. Het zij verre van ons, te beweren, dat gebreken aan de schepen verzwegen zouden worden, maar volmaakt is de toestand toch nog lang niet. Het gebeurt nog meermalen, dat een stoomtrawler kort na he! vertrek moet terugkeeren en repareeren, ja, 't is meer dan eens voorgekomen, dat na de reparatie het schip nogmaals moest terug keeren. Het voornaamste bezwaar van het rapport achten wij, dat men in de visscherijplaatsen de leiding wil wegnemen, wijl de onder inspecteurs daar moeten vervallen en men het werk alleen aan de experts wil opgdra- gen. O.i. is de commissie veel te gemakke lijk over de bezwaren van den hoofd inspecteur heengestapt. Men verliest tezeer uit het oog, dat de meeste visschersschepen niet geclasseerd zijn en dat bij de geclassi ficeerde schepen het toezicht op de red dingsmiddelen en inventaris buiten de be voegdheid van het classificatiebureau valt. De hoofdinspecteur wees daar ook op; o.m. schreef hij, dat van de stoomtrawlers slechts 82 geclasseerd zijn en van alle andere visschersvaartuigen geen enkel. Ook acht hij het toezicht op de geclasseerde voldoende, wat door dit classificatiebureau wordt toegegeven. Nemen wij als voorbeeld IJmuiden. Onder het toezicht van de scheepvaart-inspectie le IJmuiden vallen 330 visschersvaartuigen, waarvan een groot aantal te Katwijk en een drietal te Noordwijk thuis behoor en. Van deze 330 vaartuigen zijn slechts 73 geclas seerd. Op de 73 geclasseerde schepen is het toezicht onvoldoende en moet ook het toe zicht op de reddingsmiddelen worden uitge oefend. Dit is geen overbodigheid. Het is toch noodzakelijk, dat de reddingsmiddelen op een visschersschip, met 1012 menschen aan boord, volkomen in orde zijn. De op varenden van het schip doen daar zoo goed als niets aan. Bij winterdag staat op de Noordzee dikwijls alles onder water, met als gevolg groote slijtage en reddingsmiddelen en uitrusting. De opvarenden hebben ook geen tijd, om de reddingsmiddelen te verzorgen. Als er flink gevangen wordt, hebben de menschen aan boord bijkans geen tijd om te slapen. Het is verleden jaar nog voorgekomen, dat men op een stoomtrawler 87 uur aan één stuk gewerkt had. En als een haringschip na een reis van twee tot vier weken binnen js met een flinke vangst, hebben de opvaren den ook nagenoeg geen tijd gehad om te slapen. Dan heeft men van zelfsprekend geen tijd, om naar de sloepen, pompen of lantaarns te kijken. Het is zelfs zóó, dat de opvarenden aan den wal lang niet altijd meewerken met de scheepvaartinspectie. Een man uit de praktijk deelde ons mede, dat wanneer de inspecteur op een logger v/as, de opvarenden de lantaarns van achter het schip naar voren droegen en omgekeerd, opdat die inspecteur zoo spoedig mogelijk weer verdwenen zou zijn. Van IJmuiden wordt in het rapport ge zegd, dat het niet geheel deugdelijk mate- rieël, waarmede wellicht tijdens den oorlog werd gevaren, thans reeds verbeterd is. Zeker, de vele sleephooteri, die in die jaren de zee op werden gezonden, zijn nu ver dwenen. Maar men vergde niet, dat van IJmuiden uit toch nog verscheidene zeer oude stoomtrawlers van 30 jaar en ouder, varen; streng toezicht is hierop voortdurend noodig. In het rapport wordt ook gezegd, dat er sedert 1921 een tweede droogdok te IJmui den is, tengevolge waarvan het aantal dienstreizen van IJmuiden naar Amsterdam sterk kon verminderen. Maar men zal moeten toegeven, dat nog steeds verschei dene stoomtrawlers naar Amsterdam gaan, om te repareeren en de laatste jaren ook Vel naar Haarlem. Men wil nu te IJmuiden, Scheveningen en Vlaardingen enkel eenige experts plaatsen. De districtshoofden, de onder-inspecteurs en eenige experts moeten verdwijnen. (Het comische in het rapport is, dat men den districtshoofden, die men weg wil hebben op bladz. 195 de taak van de hoofdin specteurs der havenarbeidsinspectie wil overdragen). De plaatselijke leiding te IJmuiden en Vlaardingen wil men dan. aan een expert geven. Het bezwaar, dat de eenheid van lei ding verloren zou gaan, acht de commissie niet juist. Wij vreezen echter, dat dit in de praktijk wel degelijk zou blijken. Als de commissie de afschaffing der beide hoofdinspecteurs der Havenarbeidsinspectie verdedigt, wijst zij er op, dat hun taak best kan worden overgenomen door de scheep vaartinspectie, die in verband met de uit oefening der schepenwet toch reeds te be- oordeelen heeft, de hygiënische inrichtingen, logiezen, onredelijke behandeling van de schepelingen enz. Zij, die met onze visschers schepen bekend zijn, weten hoe deze zaken nog in vele opzichten te wenschen overlaten. Het is op stoomtrawlers wel voorgekomen, dat een man overboord sloeg en verdronk, omdat hij een natuurlijke functie niet wilde verrichten in de hygiënische inrichting aan boord. Wie deze dingen weet en ook, dat onze visschers aan boord niet het minste comfort hebben, dat zij vaak tegen zichzelf en om rompslomp te voorkomen, niet mee werken om verbetering te verkrijgen, die zal betreuren, dat men den dienst der scheepvaartinspectie voor de visscherij gaat verslechteren. Want een verslechtering moet deze reorganisatie o.i. opleveren. Dat het werk der scheepvaartinspectie bij de betrokkenen waardeering heeft gevon den, blijkt uit het gedenkboek, door de N.V. Onderlinge Verzekering-Maatschappij „Vlaardingen" bij haar 25-jarig bestaan in 1925 uitgegeven. Daarin toch lezen wij aan het slot: „Dat het onderhoud door de wet- schcpen door het classificatiebureau on- telijke voorschriften intensiever en tegelüker- tijd voor de reederijen kostbaarder moest worden en de formaliteiten, aan de ambte lijke controle verbonden, uiteraard voor be langhebbenden minder aangenaam waren, behoeft nauwelijks betoogd te worden; doch het moet worden erkend, dat in liet alge meen het Rijkstoezicht, de visschersvloot allengs in een uitnemenden staat van onder- boud heeft gebracht en de veiligheidsmaat regelen, de groote activiteit van inspecteurs en ambtenaren voor onze verzekering spe ciaal van groot nut is geweest, zelfs in menig opzicht aanleiding heeft gegeven tot ver- lichring van het risico.... Zoo heeft ook de hoogst-ernstige opvatting, welke de scheep vaartinspectie en de leden van den Raad voor de Scheepvaart van hun taak blijken te hebben, bij de schippers en eerste leden der bemanning onzer schepen een niet te mis kennen grooter verantwoordelijkheidsgevoel gevestigd." Wij vreezen zeer, dat door de bezuiniging wij nu weer achteruit zullen gaan, niet al leen in het toezicht, maar ook in verant woordelijkheidsgevoel bij de opvarenden. Wat de verhouding van de scheepvaart inspectie tot de reeders en van de scheeps- vaartinspetie tot de opvarenden betreft, is onze ondervinding, dat de ambtenaren der scheepsvaartinspectie verstomd staan, zoo dat ieder opvarende, die meent te moeten klagen over den toestand van schip of uit rusting, zich vol vertrouwen tot de scheep vaartinspectie wendt en de reeders weten wel, dat de scheepvaartinspectie de moei lijkheden van het bedrijf niet uit het oog verliest. Aldus werkt deze rijksdienst in belang rijke mate mede tot rust in het bedrijf, iets wat te IJmuiden, meer dan ergens anders, hoog noodig is. winkeliers, die een gele uitnoodigings- kaart ontvangen hebben van half 9 uur tot 11 uur. R. K. Milifairenvereeniging Zoetestraat Blauwe Maand Coiritc Lichtbeel denavond 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. Kleine Thercsia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Lieidewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89!4 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Sniedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8— half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9J412 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotbeek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitlecnen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens- De Luchtvaartwet. Bewijs van geschikt heid geëischt om te vliegen. Het Socialistische Congres in Den Haag. Verloving van Kroonprins Leopold van België met prinses Astrid van Zweden, Briand te Parijs teruggekeerd. Zijn in drukken over Genève gunstig? Nieuwe crisis in Spanje? Hfet aftreden van Primo geëischt. Spanje zou afzien van den eisch om.Tan- ger op te nemen in de Spaansche zone. De typhus-epidemie. Thans meer dan 1600 ziektegevallen. Florida wordt door een orkaan geteisterd. Vijf en zeventig dooden. Zie verder ook Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.31. Wij meenen nu, dat bij inkrimping der scheepvaartinspectie de opvarenden der visschersschepen zelf gesteund door hunne organisaties dezeewaardigheid der schepen zullen gaan beoordeelen. En dan is het niet de rust in hst bedrijf gedaan. Tenslotte wijzen wij op de groote onbil lijkheid, dal de reedefs de kosten van het toezicht zullen moeten betalen. Aldus drukt men het scheepvaart- en vis scherijbedrijf steeds zwaarder. Eerst werden de kosten van de uitvoering der stoomwet op de reeders gelegd, nu ook die van het toezicht. Wanneer men dit principe door voert en men laat de kosten van alle sociale wetten door de betrokkenen betalen, zullen j wij straks heel wat minder belasting be- j hoeven op te brengen. Maar de o.i. rechtvaar- dige grief is, dat de kosten van andere sociale wetten wel gedeeltelijk ten laste komen van de gemeenschap, maar dat men de sociale maatregelen voor scheepvaart in visscherij uitsluitend op de betrokkenen de sociale maatregelen voor scheepvaart en i de visscherij geen groot landsbelang vormen. Zoo is er o.i. in het rapport der Scheep- vaaricommissie veel, dat gevaren oplevert. Wij hebben hoofdzakelijk willen wijzen op de geviren voor de visschersvloot. Laat men nog bezinnen, alleer men begint, opdat niet het goede, wat nu is bereikt, weder worde te niet gedaan. Sociëteit „St. Bavo". - Tentoonstelling „Herwonnen Levenskracht" 2 tot 5 uur en van 7 tot 11 uur Rechtskundig bureau half 9 uur Haarlem's Ge mengd Koor 8 uur Grafischebond 8 uur. St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Geopend van 8 tot 10 uur. Groote- of St. Bavokerk Orgelconcert van 2 tot 3 uur. Gem. Concertgebouw Lange Begijnen straat 2de Kruideniersbeurs Voor genoodigden en georganiseerden kruide nier.] van 7 uur tot halt 9 uur ;Vjoor dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraal 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die bier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Verceniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorgipg van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-Ieden van de Oerde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. r5151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan deft huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsongai vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Onze stadgenoot, de heer M. Merens, Ne- derlandsch consul-generaal voor het Konink rijk der Serviërs, Kroaten en Slovenen en deken van het Consulaire Corps, is te Bad- Nauheim na een korte ongesteldheid over leden. In den heer Merens verliest Haarlem een verdienstelijk burger. Velen waren het, die daadwerkelijk zijn belangstelling en zijn medewerking op velerlei gebied hebben on dervonden. Naast de drukke werkzaamhe den in consulairen dienst en als zakenman, schonk hij zijn tijd en talenten aan talrijke instellingen. Vooral de kunst en kunstenaars hadden zijn sympathie. Zoo was hij sedert jaren secretaris van den Raad van Bijstand van de maatschappij Apollo, die steun ver-i leent aan oude en invalide kunstenaars en hun weduwen en weezeft. Toen hij deze functie 18 jaar had vervuld ontving hij uit handen van den toenmalige Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. H. Goeman Bor- gesius, de Oranje-Nassau-Orde. Tevens was de heer Merens Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, terwijl de Servische regeering hem het Grootkruis van de Orde van St. Sava verleende, ter gelegenheid van zijn 25-jarige consulschap. Hij is een der oprichters geweest van de verceniging „Hulp voor minvermogende oog- lijders, benevens van de vereeniging „Oranje

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1