Radio-Omroep. WAT IS MILKO? De Geheimzinnige weldoener. Briand uit Genève te Parijs teruggekeerd. Zijn indruk gunstig. Spanje ziet af van zijn eisch Tanger op te nemen in de Spaansche Zo/ie. Een nieuwe crisis in Spanje? Het aftreden van Prima geëischt. Verloving van Kroonprins Leopold van België en Prinses Astrid van Zweden. Typhus-epidemie te Hannover. Meer dan 1600 ziektegevallen. Florida wordt door een orkaan geteisterd. GEM. BUITENL. BERICHTEN BINNENLANDSCH NIEUWS, De Sluitingszitting der Staten-Generaal Het hernieuwd qnderzoek naar de Terschelling De Koningin zal de Kamers openen. Weldadigheidspostzegels ook dit jaar Waardeerende woorden van Burgemeester De Vlugt. Oranje Nassau's Oord. FEUILLETON. Het onderhoud tusschen Briand en Stresemann, Bij 2ijn terugkeer eenige journalisten ont vangende, verklaarde Stresemann, ofschoon ten aanzien van de behandelde questies een volkomen reserve in acht nemende, dat zijn onderhoud met Briand ten doel had de midde len te zoeken om den Europeeschen vrede te bevestigen, waarvan de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland den grondslag vormden. Bij het onderhoud had men getracht tot overeenstemming te komen ten aanzien van de punten, welke nog een Fransch-Duitsche toenadering verhinderden. Het gesprek werd in den vriendschappelijksten geest gevoerd en geeft hoop, dan het doel der gemeen schappelijke onderzoekingen zal worden be reikt. Briand te Parijs teruggekeerd. Briand,, die uit Genève te Parijs is terug gekeerd, verklaarde aan de vertegenwoordi gers der pers, dat hij uit Genève een voor- treffelijken indruk meebracht. Zijn hoop was gestegen, dat een duurzame vrede in Europa zou worden gevestigd. Hij legde den ifadru* op de voldoening, welke de Raadsverkiezin gen hebben gewekt in de kringen, die met Frankrijk sympathiseeren. Hij zou pas na zijn uiteenzetting in den ministerraad, Dinsdag a.s., bijzonderheden mededeelen over zijn onderhoud met Strese mann. Hij stond er echter op thans reeds te verklaren, dat zijn onwankelbare gehecht heid aan den vrede en de wil om hem in Europa te organiseeren zijn uitsluitende lichtsnoeren waren. Frankrijk heeft tijdens den oorlog voldoende schitterende bewijzen van helfdhaftigheid gegeven om geen schaduw van vernedering te duchten op het oogen- blik waarop het zich aan vredelievende bezigheden gaat wijden. Als president van den ministerraad gedurende den oorlog weet hij welk leed een Europeesch conflict in zich draagt. Ik ben besloten alles te doen aldus Briand om een einde aan het oorlogs begrip te maken. Zinspelend op de zaak van de „Lotus" en de jongste Fransch-Italiaansche incidenten, wees Briand op de koelbloedigheid en de evenwichtigheid van Frankrijk, die het Fransche prestige hebben gediend. Niemand in Genève dasht er aan dienaangaande twijfel te opperen. Het internationaal tran sportarbeiderscongres. Op het internationaal trransportarbeiders- congres te Parijs heeft Paiflis, gedelegeerde van het Belgische verbond van spoorweg- lieden, strenge kritiek.geoefend op den per soon van Edo Fimmen, secretaris van de Internationale Transportarbeiders Federatie, dien hij er van beschuldigdr eigenaar te zijn van een orgaan, dat de Sovjet goed gezind is. Uit naam van zijn groep sprekende, dreigde hij de Internationale Federatie te verlaten indien geen bevredigende regeling wordt bereikt. Fimmen sprak in zijn antwoord den wensch uit dat de Russische kameraden op gelijken voet als de andere leden tot de Federatie zullen worden toegelaten, mits zij de sta tuten erkennen. De voorzitter deed opmerken dat de dis cussie slechts op het oogenblik van de her nieuwing van het bureau kon worden ge houden. Duitsche steun voor F rankrijk, De „Matin" meldt uit Genève, dat een der voornaamste gevolgen van de Fransch- Duitsche toenadering zou kunnen zijn de financieele medewerking van Duitschland bij de liquidatie der intergeallieerde schul den door middel van een gewijzigde regeling der schadevergoedingen en het mobiel maken Van de obljgaties in het plan-Dawes opge nomen, waardoor aan Frankrijk de noodige middelen zouden worden verschaft voor de stabilisatie van den wisselkoers en de be taling zijner schuldeischers. Frankrijk en Duitschland zouden, vol komen eensgezind, aan Londen en Washing ton vragen eveneens iets te doen en zich tevreden te stellen met lagere, maar vlug gere betalingen. Het Fransch Nationaal Mijnwerkerscougres. Het Nationaal Mijnwerkerscongres heeft, ïn antwoord op het door de Engeische gede legeerden aan het bestuur der Internationale hetwelk in begin September bijeenkwam, gedane verzoek om de algemeene staking af te kondigen, met algemeene stemmen een resolutie aangenomen. Daarin wordt gezegd dat het congres, overwegende dat Frankrijk geen kolen-uitvoerend land is, daar zijn prodpctie verre van voldoende is voor zijn verbruik, van oordeel is dat er aanleiding bestaat om gehoor te geven aan het verzoek der Engeische mijnwerkers, onder de uit drukkelijke reserve dat exporteerende lan den als Amerika Duitschland en Polen zich eveneens bij de actie zullen aansluiten en dat de Britsche zeelieden tegelijkertijd met de spoorweglieden den mijnwerkers krachtigen steun zullen bieden door het vervoer van kolen met bestemming naar Engeland te weigeren. Het aanbod Loewenstein. Loewenstein heeft medegedeeld dat zijn officieel aanbod aan de Belgische regeering heden aan het Ministerie van Financiën te Brussel zal worden overhandigd. De typhusepidemie. Uit Fuldau wordt gemeld Zooals offi cieel wordt medegedeeld zijn ook hier en in de omgeving eenige gevallen van typhus geconstateerd. Het betreft hier overal para- typhus. Alle patiënten werden terstond in het Fuldauer ziekenhuis opgenomen. Om trent de oorzaak is nog niets bekend. Volgens een bericht uit Hannover be droeg het aantal typhusgevallen met doode- lijken afloop Vrijdagmorgen 47. Het proces-Schroder Volgens de bladen zal de verloofde van den ter dood veroordeelden pseudo-student Schroder, het dienstmeisje Hildegard Götze die getuige 'is geweest van den moord op Helling en geholpen heeft het lijk in den kelder te begraven, Zich binnenkort wegens medeplichtigheid te verantwoorden hebben. Economische onderham delingen tusschen Polen en Duitschland. De Poolsche minister van buitenl. zaken Zaleski had Vrijdagavond met den Duitschen staatssecretaris v. Schubert een langdurige be spreking, welk? in hoofdzaak betrekking had op zekere tusschen de twee landen hangende economische quaesties. In de kringen van den Volkenbond ver luidt, dat de Fransche minister Loucheur tegen het eind van September of begin Octo ber naar Berlijn gaat om de leiding op zich te nemen van de rechtstreeksche economi sche onderhandelingen ten behoeve van de toenadering tusschen beide landen. De Volkenbond-Commissies. Uit Genève wordt omtrent den arbeid der verschillende commissiën gemeld, dat er een begin is gemaakt met het onderzoek van het Fransche memorandum, strekkende tot de invoering van een snelle procedure in geval van een conflict door het bijeen komen van den Raad, de toepassing van art 16 van het Pact. en het treffen van voorzorgs maatregelen, o.a. een wapenstilstand. De discussies waren vrij verward, daar sommige gedelegeerden de queaestie niet van hetzelfde standpunt als de Franschen beschouwen. In de derde commissie had een vrij leven dige discussie plaats over het Fransche ontwerp-resolutie, waarin de Raad wordt verzocht de voorbereidende ontwapenings commissie uit te noodigen maatregelen te treffen om de voltooiing der technische maatregelen te bespoedigen, ten einde in staat te zijn in het begin van het volgend jaar het program der conferentie inzake de beperking der bewapening op te stellen, opdat de conferentie vóór de achtste Ver gadering kan bijeenkomen. Het ontwerp ontmoette tegenstand bij enkele gedele geerden. Het verdrag tusschen Italië en Roemenië. De tekst van het vriendschapsverdrag, dat Donderdag te Rome door Mussolini en Ave rescoe werd geteekend, is gepubliceerd. In het verdrag verklaren beide regeerin gen een Verbetering harer vriendschappe lijke betrekkingen te wenschèn om de hand having van den vrede en de veiligheid van hare volken te verzekeren. Verder wen schen zij de .politieke stabiliteit te consoli dqeren in het belang van het economisch herstel van Europa. Het verdrag, dat geba seerd op de beginselen van het Verdrag van Locarno, heeft ten doel beide landen „vol ledige waarborgen" te geven in den geest van den Volkenbond. Beide partijen verbin den zich elkaar te steunen voor de handha ving van de internationale orde zoowel als voor het eerbiedigen van de tusschen beide staten getee kende verdragen. In geval van internationale moeilijkheden verbinden de contracteerende partijen zich, indien zij van meening zijn, dat haar gemeenschappelijk belangen worden bedreigd, met elkaar te overleggen omtrent de maatregelen die voor haar beveiliging noodig zijn. Idien de veilig heid of de belangen van een der partijen van buiten af worden bedreigd is de andere partij gebonden haar politieken en diplomatieken steun te verleenen met het doel de oorzaak van de bedreiging weg te nemen. Beide par tijen komen overeen geschillen, die niet langs den gewonen diplomatieken weg kunnen worden opgelost, aan arbitrage te onder werpen. Aan het verdrag is .een protocol toege voegd, waarin beide regeeringen overeen komen een commissie te benoemen voor het voeren van onderhandelingen over een han delsverdrag. De kwestie van Bassarabië wordt met in het verdrag behandeld, doch hieromtrent zijn tusschen de beide premiers brieven gewisseld. Het verdrag omvat vijf artikelen, waarin beide staten elkaar wederzijdsche hulp Sn vriendschappelijke samenwerking beklo- alle kwesties, welke betrekking hebben op de handhaving der huidige internationale orde en op het uitvoeren van verdragen. Ingeval van politieke verwikkelingen of indien beide partijen vaststellen dat hun bei der belangen in gevaar zijn, zullen zij met elkaar overleg plegen ten opzichte van de noodzakelijk geachte maatregelen. Inge val de veiligheid en de belangen van één der verdragsluitende mogendheden door een vijandelijke invasie in gevaar worden gebracht, verplicht zich de andere staat poli tieken en diplomatieken bijstand te verlee nen. Voorts is voorzien in de instelling van een scheidsgerecht, dat bij eventueele meenings- verschillen omtrent den aard en den omvang der hulpverleening uitspraak zal doen. Het verdrag heeft een geldigheidsduur van vijf jaren. De quaestie van Tanger. In een nota omtrent Tanger, gelijktijdig aangeboden te Londen en te 'Parijs stelt de Spaansche regeering voorbereidende bespre kingen voor tusschen Groot-Britannië, Frank rijk en Spanje ter beraadslaging over de toelating van Italiöë op grond van een herzien statuut. Vernomen wordt dat de nota niet aandringt op de opneming van Tanger in de Spaansche zóne van Marokko. Dergelijke besprekingen zouden 'echter natuurlijk Spanje de gelegenheid geven zijn standpunt naar voren te brengen inzake het thans geldende internationale bestuur over Tanger. In Britsche officieele kringen heerscht de meening, dat het niet noodig is de onder handelingen te overhaasten en dat het prac- tischer zou zijn als er allereerst niet-offi- cieele besprekingen werden gehouden tus schen Frankrijk en Spanje, de het naast er bij betrokken mogendheden. Het wordt on waarschijnlijk geacht dat ingegaan zal wor den op het denkbeeld eener daarna te houden volledige conferentie van de mogendheden, die het verdrag van Algesiras geteekend hebben. Nieuwe crisis in Spanje De bijzondere correspondent van de „Daily Chronicle'' te Madrid meldt, dat de toestand opnieuw ernstig is geworden. De infanterie is] in de kazernes geconsigneerd, omdat zij het aftreden van den dictator Ge neraal Primo de Rivera heeft geëischt. Primo de Rivera voelt zich ziek, doch be geeft zich heden toch naar San Sebastian, waar hij een onderhoud zal hebben met ko ning Alfons. Mellon bij Coolidge Na zijn aankomst te New-York is de minis ter van financiën Mollon onmiddellijk naar Washington vertrokken en vandaar naar de zomerverblijfplaats van president Coolidge, om dezen verslag uit te brengen over den financieelen toestand in Europa. De opstand in Nicaragua Teneinde een einde te maken» aan den op stand in Nicaragua zijn de leiders van de liberale en conservatieve partijen uitgenoo- digd tot deelneming aan een conferentie, die binnen veertien dagen te Corinto aan boord van de Amerikaansche kanonneerboot „Tulso" zou bijeenkomen. De moord op Rosenthal Tengevolge van den moord op den Ameri- kaanschen toerist Jacob Rosenthal in Mexico, werden dertien roovers gedood. Drie der bandieten werden herkend door den schoon zoon van het slachtoffer, die erkenden mede plichtig te zijn en naar het terrein van de misdaad werden gebracht. De politie nu ver klaart, dat vrienden der roovers een poging deden om hen te bevrijden en dat de aanval lers werden gedood in het daarbij ontstane gevecht. De Zweedsche kroonprins ziek. De kroonprins van Zweden, die op het oogenblik in Japan vertoeft, is lichtelijk on gesteld. Hij heeft koorts. Hij heeft bij wijze van voorzorg alle afspraken afgezegd, of schoon zijn toestand geenszins ernstig is. DE MELKPRIJZEN TE LONDEN Te Londen is een conflict ontstaan tus schen den Voedselraad en de groote melk- verkoopers. Laatstgenoemden zijn reeds over gegaan tot het berekenen van winterprijzer. voor hun melk, terwijl de afspraak bestond dat de melk gedurende de maand September tegen zomerprijzen moet worden geleverd DE SPOORWEGONGELUKKEN IN ENGELAND. Volgens een door het Engeische ministerie van Transport gepubliceerd verslag werden in het jaar 1925 bij spoorwegongelukken in Engeland 391 personen gewond en slechts één gedood. In het jaar 1924 bedroegen deze getallen onderscheidenlijk 502 en 24. VERKOOP VAN BLADEN. De Engeische bladen melden, dat er tus schen den bekenden reeder Sir John Eller- man, den eigenaar van de „Illustrated Lon don News", de „Sphere", de „Tatler", de „Sketch", „ve" en de „Illustrated Sporting and Dramatic News", en William Harrison, den voorzitter van de „Invereske Paper Com pany", onderhandelingen worden gevoerd over den verkoop van deze groep bladen en periodieken. De prijs, dien Ellerman voor Zijn bladen vraagt, zou ongeveer twee milli- oen pond sterling bedragen. DE HOOFDREDACTIE VAN DE „DAILY MAIL". Volgens mededeeling van de „Daily Mail" treedt Tomas Marlowe, de hoofdredacteur van dit blad af. Men .schrijft dit aftreden toe aan meenings- verschillen tusschen Marlowe en lord Rother- mere over de politiek van de „Daily Mail" met betrekking tot de oorlogsschulden der Geallieerden aan de Vereenigde Staten. AUTO-ONGELUK. In de buurt van Chemnitz is een auto met vier personen tegen een boom gereden. Alle inzittenden werden er uit geslingerd een 24-jarig meisje werd gedood twee andere personen zwaar gewond. VERWARMING DER BERLIJN- SCHE TRAM. Dezen winter zal de Berlijnsche tram voor de eerste maal verwarmd worden. In 2000 tramwagens zijn reeds radiotoren aangebracht. De resteerende wagens zullen in dên loop van den herfst daarvan worden voorzien. EEN ONTPLOFFING. Bij een gasontploffing in een fabriek in Menilmontant Frankrijk werden drie ar beiders gedood en drie gewond. DE BEVOLKING VAN REIMS. Gemeld wordt, dat volgens de jongste telling de stad Eeims alweer bijna zooveel inwoners heeft als vóór den oorlog n.l. ruim 100.000 tegenover ruim 115.000 in 1912. In 1921 telde Reims nog geen 77.000 inwoners waaronder veel arbeiders,1* die aan den opbouw werkten. Onder de ruim 100.000 iiwoners van thans is slechts een klein aantal arbeiders, dat verdwijnt naarmate de weder opbouw der stad zijn voltooiing nadert. EEN ZWEEDSCHE MOTORBOOT VERONGELUKT. Een bericht uit Stettin meldt, dat tenge volge van een sterken Z. W. wind, die sinds eenige dagen op zee heerscht en zelfs een windsterkte van acht tot negen bereikte, bij Heidebrink een Zweedsche motorboot is verongelukt. De boot, waarin zich een uitge putte matroos bevond, dreef naar de kust. Twee andere matrozen kwamen in den storm om. EEN NOODLOTTIGE FILM OPNEMING. Bij de opneming van een historische film te Warschau, zoo wordt uit Berlijn gemeld, overreden bij een „aanval" 1500 Poolsche cavaleristen de operateurs, van wie er vier werden gedood. MIDDELBARE MEISJESSCHOLEN TE BOEDAPEST. Bij verordening van de onderwijsautori teiten is aan de leerlingen der middelbare meisjesscholen te Boedapest het dragen van korte rokken en laag uitgesneden jurken, het gebruiken van schoonheidsmiddelen en ten slotte de „bubikopf'-haardracht verboden. CHAMBERLAIN EN MUSSOLINI. Op zijn korte vacantiereis naar de Mid dellandsche Zee is de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Sir Austen Chamber lain, Genua gepasseerd. Vernomen wordt dat Sir Austen voor nemens is een bespreking met Mussolini te voeren. NA DEN AANSLAG OP MUSSOLINI. De federatie der republikeinsche Italianen in Europa meent volgens de Fransche bladen te weten, dat fascistische politiebeambten de Fransche grens hebben overschreden en ge dirigeerd zijn naar Parijs en naar streken waar zich Italianen bevinden. Zij zouden als werklieden vermomd zijn en hun taak zou zijn complotten in elkaar ta zetteh om aldus antifascistische Italianen uit het land te doen zetten. De federatie waarschuwt tegen deze „agents provocateurs", die beweren antifas eist te zijn en extremistische uitlatingen bezigen. EEN AUTOBOTSING. Te Biarritz is een bekend Rotterdammer met zijn familie in botsing gekomen met den auto van den koning van Spanje, welke plotseling moest stoppen, zoodat de andere er tegen op reed. De Rotterdammer moest de schade opgeven aan de politie te San Sebastian. Oogenschijnlijk was alleen de tank gedeukt. Ook de auto van den ko ning werd beschadigd. DE MOORD OP REVEREND HALL. De raadselachtige, geruchtmakende moord, vier jaar geleden, in September 1922, in New Jersey op een zekeren reverend Edward Hall en mrs. Eleanor Mills, koriste in zijn kerk, op een afgelegen boerderij in New Bruns wiek gepleegd, is opnieuw aan de orde ge komen. Het lijk van den geestelijke werd gevonden met een handdoek over het gelaat en een zijner visitekaartjes tegen een zijner schoenen geplaatst. De spraakmakende ge meente sprak van een ongeoorloofde ver houding tusschen den reverend en de koriste en schreef den moord toe aan wraakneming* van Hail's jaloersche vrouw en enkele harer familieleden, doch ofschoon de justitie een uitgebreid onderzoek instelde en meer dan zestig personen verhoorde, vond zij toch geen vrijheid om tot eenige arrestatie over te gaan. Zij zette het onderzoek dan ook stop. Eenige maanden geleden kwam deze zaak weer plotseling aan de orde, toen de echtge noot van een vroegere huisbediende der familie Hall in een echtscheidingsproces be weerde, dat zijn vrouw 5000 dollars omkoop geld had ontvangen om datgene wat zij wist omtrent mevrouw Hall's handelingen in den nacht van den moord, geheim te houden. Een opnieuw ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat vier personen in den nacht van den moord, dicht bij het tooneel van den moord hadden verkeerd. Alle hadden schoten gehoord en twee hunner verklaarden dat zij den moord hadden zien plegen en enkele der moordenaars te hebben herkend. Op grond hiervan is de justitie thans over gegaan tot de arrestatie van mr. Hall, twee harer broers, William en Henry Carpender. De justitie heeft ook reden om enkele per sonen, die vroeger als getuige gehoord zijn, wegens meineed te vervolgen. Een korte plechtigheid. De zitting der Stelten-Generaal is Zater dag op plechtige wijze gesloten, doch evenals vorige jaren was de belangstelling bij de Parlementsleden niet bijster groot. Van de vrouwelijke Kamerleden had zich slechts één n.l. mej. mr. Kats, de moeite getroost om naar het Binnenhof te gaan. Het zal veel tijd vorderen. De mijnenvegers I en IV, die naar het wrak van den verongelukten loodsschoener „Terschelling II" trachten te zoeken, vertrok ken hiertoe Zaterdagmorgen weder uit de haven van Terschelling. Men is van meening dat dit zoeken zeer veel tijd zal kosten, aangezien alleen bij goed weer en helder zicht kan worden gewerkt, hetgeen in het najaar dikwijls niet gaat. Ofschoon de Koningin nog niet geheel her- setld is, met name niet over een krachtige stem beschikt, heeft H. M. toch besloten de zitting der Staten-Generaal op Dinsdag a.s. in persoon te openen. Voor het Nederlandsche kind. Ook dit jaar zullen weer, naar het Corr. Bur. meldt, omstreeks Kerstmis, weldadig heidspostzegels worden uitgegeven, waarvan de opbrengst zal worden bestemd voor den arbeid ten bate van het bescherming- en hulpbehoevende kind, met uitzondering van de zuigelingenbescherming. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft wederom aan het bestuur van den Ned. Bond ^>t Kinderbescherming verzocht, de propaganda voor den verkoop ter hand te nemen. De zegels zullen ook thans de wa pens van Nederlandsche provinciën dragen, in aansluiting aan die, welke verleden jaa werden uitgegeven. „Hij heelt den geest van den nieuwen tijd begrepen". Ter gelegenheid van het 1254-parig jubi leum' als burgemeester van Utrecht, heeft de burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, in het „Utr. Dgbld." een arti kel geschreven, waarin hij de verdiensten van ar. Fockema Andreae schetst. Wij ontleenen aan dit artikel het vol gende: „12 Yi jaar heelt hij tljans aan het hoofd van een groote gemeente gestaan, en wel gedurende zeer moeilijke jaren, waarin vele en velerlei belangen zijn aandacht vroegen waarin de Gemeentebesturen voor schic onoplosbare problemen werden gesteld waarin de gemeentelijke bemoeiingen in aantal en diepte een ongekende uitbreiding vertoonden. Utrechts Burgemeester heeft getoond hier de rechte man op de rechte plaats te zijn geweest. Hij heeft de zeer moeilijke kunst verstaan om voor nieuwe stroomingen in het bestuur der plaatselijke gemeenten een veilige bedding te bereiden; hij heeft den geest van den nieuwen tijd begrepen. i Indien alleen dit laatste van dezen Bur gemeester zou kunnen worden getuigd, zou reeds een betuiging van hulde op haar plaats zijn. Maar de burgemeester van Utrecht heeft nog tijd kunnen vinden om het voorzitterschap te vervullen van de Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten, om lid van het Dagelijksch bestuur te zijn van deze Vereeniging, die bij alle gelegenheden voor de Gemeentelijke belangen, zoowel groefte als kleine, op de bres staat. En daarnaast heeft hij nog de energie, om zich uit het woelige leven nu en dan terug te trekken in de stille studeerkamer, daar de problemen te bepeinzen, waarnaar zijn wetenschappelijke belangstelling zich richt en de resultaten daarvan in studiën neer te leggen, die niet alleen voor den theore ticus, maar ook voor hem, die dagelijks met juridisch materiaal arbeidt, van belang zijn. Zoo profiteert dus naast Utrecht geheel Nederland van de veelomvattende kennis van Utrechts burgemeester." DINSDAG 21 SEPTEMBER. HILVERSUM 1050 M. 12 uur Politieber. 57.15 uur Concert door het H. D. O.-orkest uur Politieber. 7.157.45 uur Lezing door Dr. M. Levy, arts, over: De hygiëne der Joden 7.45 en 10 uur Persber. 8.1010.30 uur R.-K. Avond. Het Nederlandsche radio-sexet. Mej. Annie Lieman, sopraan te Amsterdam. Hr. Ben Wamelink, tenor. Mej, Eiize Schutter, piano, tc Apeldoorn. Spreker: Prol. Dr. J. Stein S. J. te Amsterdam. 1. Suite voor fluit, hobo, clarinet, fagot, hoorn en piano, Quel. Sextet. 2. Aria 4 uit de Ellas, Mendelssohn. Tenor. 3, Serenade voor fluit, hoorn en piano. Titl. Sextet. 4a. An die Musik, Schubert, b. Herinne ring, v. Wamel, Tener met pianobeg. 5. Divertissement voer fluit,- hobo, clarinet, fagot, hoorn en piano, -Roussel, Rextet. 8. Prof, Dr. J. Stein S. J., over: De Zon. 7. Drie liederen voor sopraan en sextet, Dopper, a. Oudt liedeken, b. Das törichte Prinzlein. c, Geh' an die Sanne. 6. Kwin tet voor hobo, clarinet, fagot, hoorn en piano, Mozart. 'Sextet. Daarna dansmu ziek uit Café Pschorr te Rotterdam. DAVENTRY 1600 M. 11.20—1.20 uur Het radiokwartet en solisten (viool, declamatie, tenor) 1.202.20 uur Orgelconcert van de St. Lawrence Jewrp kerk 3.20 uur Lezing: Elementary music and musical appreciation 4J0 uur Lezing: Starting life on sixty pounds 4.35 uur Muziek van het Marbla Arch pavilion 5.35 uur Kin deruurtje 6.20 uur Dansmuziek 7.2Q uur Tijdsein Big Ben, weerbed., nieuws. Spaansche lezing 7.45 uur Muziek 8 uur Lezing: A day in the Andamans 8.20 uur Werken van Holst. Symphonie-orkest o. 1. v. Gustav Holst. Dameskoor 9.50 uur Lezing: Music and the ordinary listener 10.05 uur 3e Fransche suite in B-moll, Bach, door J. Ansell 10.20 uur Tijdsein, wcerber., nieuws 10.35 uur John Henry, humorist 10.50 uur Dansmu ziek 12.201.05 uur v.m. De Mid night Follies revue. Zang en muziek. Koor, duo's, trio's en schetsen. PARIJS „Radio-Paris" 1750 M. 12.50 uur Concert Lucien Paris (piano, viool, cello) 5,05 uur Concert. Mme, Joly, viool. L. Radisse, cello. M. Camet, piano 8.50 uur Orkestconcert. KONIGSWUSTEBHAUSEN 1300 M. 8.20 uur „De tooverfluit", opera in 2 acten van Mozart. Daarna nieuwsber. BRUSSEL 487 M. en ANTWERPEN 265 M.5.20—6.20 uur Orkestconcert g,2010.20 uur Gala-concert. M. Wynandt, bariton. MUNSTER 410 M. 1.35—2.50 uur Concert. Mascagni-Puccini 4.054.35 uur Kinderuurtje 4.505.50 uur Liedjes bij de luit 5.50—6.50. 7—7.20, 7.20—8, 8,20—8.50 uur Lezingen 8.50—9.20 uur Uit de werken van Mayrhofef 9.50—10.40 uur Orkest concert. Haydn-Mendelssohn. Verschenen is het jaarverslag van het Sanatorium.' Oranje Nassau's Oord, de stich ting van H. M. de Koningin-Moeder, over het jaar 1925. Het verslag van den Raad van Commissarissen vermeldt, dat 1925 door het steeds bezet zijn van het Sanatorium een financiëel niet ongunstig jaar was. Het vele, dat toch nog geschiedde zonder een noemenswaardig exploitatie-verlies toont aan, dat het Sanatorium onder de wakkere leidiing van den Geneesheer-Directeur en zijn staf van de ergste crisis wel te boven is. Er ontbreekt nog een fonds, dat eigenlijk noodzakelijk is, n.l. een pensioenfonds voor de ambtenaren en het verplegend personeel. Daarom is een begin gemaakt met de stich ting van een pensioenfonds door op de balans van 31 December 1925 een bedrag van 1500 daarvoor af te zooderen en op de begrooting voor 1926 eene bijdrage daar aan van 5000 te brengen. De werking van dit fonds zal later worden geregeld. Com missarissen hopen d'it jaar in staat te zijn dit Fonds aanmerkelijk te vergrooten en wel omdat zij in October a.s. het 25-jarig bestaan van het Sanatorium hopen te her denken. Het exploitatieverlies der Sanatorium rekening wijst slechts aan een bedrag van 226.8914, terwijl de verlies- en winstreke ning der Stichting sluit met een batig slot van 64.25. De totale uitgaven inclusief onderhoud en afschrijving op gebouwen en machines waren 187.730.641j, bij een aantal ver- pleegdagen van 47.336 brengt dit de kosten per verpleegaag op 3.97, dat is 0,16 minder dan in 1924. Aan het verslag van den Geneesheer- Directeur, Dr. A. Bakhuysen Schuld, is ont leend: In het jaar 1925 was het Sanatorium steeds goed bezet: verpleegd werden 433 patiënten, tegen 438 in 1924. Verdeeld naar de rubrieken aangenomen door de Ned. Verg. van Tuberculosc-artien behoorden tot de lichte gevallen 105, tot de met meer ernstige 214 en tot de ernstige 114. Ook dit jaar kreeg veer het meerend'ecl der patiënten injecties met H. B. T. O. uit het Utrechtsche laboratorium, welke tuber- culine-injecties nog altijd bij een aantal patiënten van groot nut wordt geacht Het verslag vermeldt verder tal van in terne aangelegenheden van het Sanatorium. Het kapitaal van het Emmafonds steeg in 1925 tot 297.999.02. Dit jaar ontvingen 144 patiënten eene uitkeering uit het Foéds, lot een totaal bedrag van 13.092.30. ii Zeker, dat is van het grootste belang voor mij, riep hij uit. Dat is zelfs de eenige zaak die mij van alles, wat gij mij verteld hebt, interesseert. Die vrouw is mij duizend francs schuldig. Zij moet die onmiddellijk be talen. De opzichter verwachtte dien uitval: bij bleef kalm slaan en antwoordde zonder de minste ontroering: Waarmee moet die vrouw u dan beta- held van den ouden vrek was ontstaan Cabassus en zegt haar, dat zij mij vandaag nog die duizend francs moet betalen. Firmin Alard scheen in zijn binnenste een hevigen strijd te voeren. Leonce dacht, dat de opziener zou antwoorden en dat zijn va der niet het laatste woord zou hebben. Hij wilde djt voorkomen en zeide: trijoruit Firmin, gehoorzaam, papa wil het wel niet weten, maar hij heeft geld noo dig. En de weduwe Cabassus, die koeien in den stal vindt, is waarschijnlijk niet zoo arm als zij wel zegt. Goed zoo, mijn jongen, dat is flink ge sproken, keurde de oude goed en begon te lachen, aangenaam gestemd door den geest van zijn zoon, Intusschen was de opziener weer meester van zich zelf gewörden en had den inwendi- gen opstand bedwongen, die door de hard ien, mijnheer? Met het geld van de koe natuurlijk, Wil u dan, dat zij die verkoopt. Laat ik u ronduit zeggen, dat dit een zeer slechte be rekening Is. Het is veel beter dat u wacht. totdat de koe, die zij zoo onverwacht ont ving, wat opgebracht heeft, melk en boter, waarmee zij de som, die zij u schuldig is, kan betalen. Claudius werd boos. Gij hebt goed praten! riep.hij uit, gij hoeft mijn uitgaven niet te betalen. Daaren boven heb ik je raad niet noodig. Je bent in mijn dienst om mijn bevelen uit te voeren. Je gaat dus onmiddellijk naar de weduwe Ik zal gehoorzamen, zeide hij bedaard en ging heen, HOOFDSTUK III. DE BEKOORLIJKHEID VAN SOLANGE Toen Leonce zoo opvallend de partij van zijn vader had getrokken en Firmin over haalde te gehoorzamen, had hij toch n doel gehad. Hij wist dat de grijsaard hem dank baar zou zijn, en bij hoopte uit deze goede stemming, die hij aldus bewerkt had, voor deel te trekken. Z'n berekening was juist. Dc opziener was vertrokken en Claudius Fourasson was over winnaar gebleven, Hij is wel gedwongen zich naar mijn wil te schikken, die zwetser. Het is goed, dat men aan dat soort van menschen toont, dat men de baas is. Ja, u heeft gezag, stemde Leonce in. De gierigaard zette een hooge borst. Zijn zoon vervolgde honingzoet: Toch zult u moeten bekennen, dat ik u een beetje geholpen heb. O zeker, je bent aardig, heel aardig ge weest. In plaats van met dien bediende samen te spannen, heb je hem aan 't verstand ge bracht, dat hij een vergissing beging, toen hij /trachtte mij weerstand te bieden. Je hebt zelf-, begrepen, dat ik dat geld noodzakelijk moest Hebben. Dat is goed, heel goed. Ik con stateer met genoegen, dat je gezonder ideeën begint te krijgen, sedert je bij mij blijft. Dank aan u, papa, Claulius Fourasson was een beetje in de wolken. Toch wantrouwde hij de zaak een beetje, en vroeg zich af of zijn zoon missqhien niet een of anderen wensch had. Naar alle waarschijnlijkheid zou hij wel geld noodig hebben. Leonce hernam: Ja, dank u, pana, dat ik neiging voel om verstandig te zijn. Ik heb zelfs iets, dat ik u zou willen mededeelen en wat u, naar ik hoop koester, zult goedkeuren. Wat dan? vroeg Claudius ongerust. De jonge man was gewoonlijk niet bang voor zijn vader, maar kon op dit oogenblik oijna geen woord uitbrengen. Hij trachtte dat onaangename gevoel van zich af te werken en antwoqrdde bijna heel gewoon: Ik zou willen trouwen! - Met wie? vroeg Claudius onmiddellijk. Hij zou juister, gevraagd hebben: „Met wat' of „met hoeveel"? Het kwam er bij hem niet op aan, wie zijn zoon ten huwelijk zou vragen, maar vrat zou zij meebrengen. Leonce begreep dat heel goed: hij raakte in de war, en weifelde een beetje, alvorens antwoord te geven. Die weifeling stelde den vrek alles behalve gerust. De arme jongen heeft zich een dwaas heid in het hoofd gezet, dacht hij. Daarop sprak hij: Ik waarschuw je nu reeds, dat ik mijn toestemming nooit geef, als je een vrouw zon der fortuin neemt. Het is dus heclemaal ovcr- odig mij haar naam tc zeggen, als.... Maar zij heeft fortuin, onderbrak Leonce Hoeveel heeft zij? vroeg Claudius ijskoud. De jonge man stamelde: Ik weet het niet juist. Hoe zou ik dal ook kunnen? Dat is het eerste wat men moet te welen komen. O neen, protesteerde Leonce. Ik zal niet ontkennen, dat fortuin iets goeds heeft, maar, ik wil ook een vrouw naar mijn zin, en de gene, op wie ik inijn oog heb laten rusten, bevalt mij erg. Zij is verrukkelijk! Dat zal je rijk maken! Maar ik zeg u, dat ze niet zonder for- i tuin is. Ik moet cijfers hebben. Ik ken ze niet. Laat me dan maar niet rust. Leonce was zeer getroffen. Dat begon al Hij had zoo zijn best gedaan om bij zijn vader in het gevlei te komen en nu zoo n, uitslag. Indien iemand gezegd had, dat hij de wreede smart ondervond van hen, die eqn liefde, waarvan hun heele hart veryult is, be dreigd zien, was dat zonder twijfel overdre ven. Zijn verdriet geleek meer op de onte vredenheid van een bedorven kind, wiens luim men tegenwerkt. Maar Leonce hield voet bij stuk en ontweck den strijd niet, Tegen zijn vader te strijden door harder te schreeuwen, dan hij, verwierp hij al aan stonds als iets dat niet mogelijk was. Beter was tot list zijn toevlucht te nemen en dat deed hij. Ik meende, zeide hij, dat u gelukkig en tevreden zou zijn, als ik bij^ u bleef. Ik zeg volstrekt niet neen. Na een oogenblik vervólgde de grijsaard. Natuurlijk onder voorwaarde, dat je echtgenoiote spaarzaam is en geen gewoon ten cn liefhebberijen in huis brengt, di.e geld kosten. Het meisje, dat ik zou willen trouwen, is in staat om varkens te scheren, bevestigde Leonce onverschrokken, want het was hem heclemaal onbekend of zij, die de uitver korene was, op de kleintjes paste of niet. Maar hij wist, welke bewijzen hij het best aan zijn vader kon geven. Hii vond al gauw een ander. Heeft u er ook aan gedacht, papa, wat een groot voordeel het zou rijn, als wij ge trouwd hier met u samen leefden. Dezelfde meubelen, dezelfde keuken en samen de on kosten 'van het huishouden betalen. Pardon antwoordde de gierigaard zon der medelijden; ik ben heelemaal alleen en gii zoudt met tweeën zijn. De jonge man wilde hem niet ergeren en zeide: Ik wil zeggen, dat iedereen lot dc uit gaven zou bijdragen, volgens het aantal personen. Ta. ta ta onderbrak de oude, dat Is alles goed en wel, maar men diende eerst te weten of het meisje met zoo'n leven vrede zou hebben. Zij is een familieleven gewend. Maar wie is zii dan? Je hebt nu d lang genoeg over haar gepraat en je hebt mc haar naam nog niet genoemd. Dit verwijt was onrechtvaardig. Zeker, Leonce vreesde zoozeer voor een absoluut „neen'', dat hii zich niet haastte om zich aan een weigering van zijn vader bloot te stellen. Het was juist de fout van Claudius Fourasson en zijn geldelijke eischen, die hij had voorop gezet. Toch moest er een einde komen aan het bespreken van dit huwelijks- voorstel, zonder tc zeggen over wie 't ging. Haar naam is Solange Pagès, ant woordde Leonce bevend. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7