Gemengd Nieuws. Hei Congres der S. D. A. P. Onder een vrachtauto geraakt. Typhus te IJsselmonde. Stationschef aangehouden. Brugwachter doodgereden. Een haan-kip. Een spookhistorie. (u: dj Schip gestrand. Dageïijksche Dingen. Brutaler kan het bijna niet. Een zeeman te Rotterdam doodt een vrouw. Kostbare plant ontvreemd. Kerkinbraak te Zwaag. De kip met den trouwring. Na het spoorwegongeluk bij Voorschoten. De studiereis. KERK EN SCHOOL. De hartewensch van den Paus. SOCIAAL LEVEN. De Invaliditeitswet. Ledental der R. K. Vakbeweging Eerst Nederlanders dan Russen. Kroonprins Leopold van België en prinses Astrid van Zweden verloofd. Het doodvonnis tegen Schroder. De typhus-epidemie. Brug ingestort, Mexicaansche bandieten. Orkaan in Florida. In Seinpost te Scheveningen had Zater dag van wege de S. D. A. P. en N..V. V. een meeting plaats ten gunste van mede zeggenschap en ontwapening. Naaat de meeting door den heer J. H. A. Schaper was geopend, werd van acht spreekgestoelten de menigte toegesproken. Voor de-S. D. A. P. traden op de heeren Henn Polak, Albarda, Kleerekoper en mei, Suze Groeneweg en voor het N. V. V. de heeren Stenhuis, Kupers, v, d, Houvcn en G. J. A. Smit. Daarna had een optocht plaats van Hout- rust naar de Delftsche laan. De stoet was zeer groot. Bijna 1300 organisaties met tal van banie ren namen er aan deel. terwijl 45 muziek- corpsen het tempo er in hielden door strijd en^ opwekkende liederen te laten hooreti, 's Middags werd in Seinpost het aange kondigde demonstratieve congres gehouden van S. D. A. p. en N. V. V. voor ontwape ning, medezeggenschap, den 8-urendag en ter bespreking van het ontwapeningsrap port, Op het podium hadden ongeveer al de bekende figure.n uit de sociaal-democrati sche en vakvereenigingswercld plaats ge nomen te^ midden van een bloemenversie ring, waarboven kleurige doeken hingen van S. D. A. P., N. V. V. en ontwapening. De zaal was geheel gevuld met afgevaardigden vaxi beide lichamen uit alle deelen van het land. Ket congres werd te half twee geopend door den voorzitter der S. D. A, P., den heer Henri Polak, die een pleidooi hield voor volledige ontwapening en verdwijning van het militarisme. Vervolgens sprak de heer F. Noordhof over Volkenbond en ontwapening en de heer K, ter Laan. Namens den voor deze gelegenheid her leefden Bond van Mobilisatieclubs sprak dc heer Jerome Hai-tog den heer K. ter Laan toe en dankte hem voor wat hij voor de militairen heeft gedaan, Hii overhandigde hem een album, versierd door Jordaan en Hahn, met handteekeningen van oud-gemo- biiisecrden. Het cntwapeningscongres werd des avonds in Seinpost voortgezet. Toen m'r, P. J. Troelstra binnentrad, verhieven allen zich van hun zetels en werd de internationale gezongen. Nadat het woord was gevoerd door den heer E. Kupers en Albarda werd bij accla matie vérder jvet algemeens stemmen een motie aangenomen, waarin het congres als zijn overtuiging uitspreekt dat het mogelijk en noodzakelijk is in Nederland over te gaan tot de ontwapening, en de arbeiders in Nederland oproept, om met en in de S. D. A. P. en de bij het N. V. V. aangeslo ten organisaties den strijd tegen het mili tarisme en voor de ontwapening met alle kracht te voeren. Op het terras van Seinpost aan de strand zijde, defileerden vervolgens de A. J. C.'ers, die om 9 uur het circus hadden verlaten, en allen voorzien waren van fakkel.s Na het défilé trok de lichtstoet naar houtrust, waar de avond werd besloten met de opvoering van „De Moloch" door het A. J. C.-spreekkoor. Knaapje te Weysp door een wonder gered. rijdagavond heeft op den Muiderbinnen- weg te Weesp een ongeval plaats gehad, dat bijzonder goed is afgeloopen. De -12-jarige J. N. reed op zijn fiets naar het station. Op een gegeven oogenblik brak de voorvork, zoodat de knaap op straat rolde. Juist kwam een vrachtauto van den heer J. L. v. K. te Wees- perkarspel achter den jongen aanrijden. De chauffeur had geen gelegenheid meer den wa" gen tijdig tot stilstand te brengen, zoodat het rechter voorwiel over het lichaam van den knaap heenging. Ook de fiets kwam onder een der wielen en werd geheel vernield, Maar wonderlijk genoeg bleef de jongen nagenoeg geheel ongedeerd. De ontstelde voorbijgangers konden hunne oogen niét ge- looven, toen zij den. knaap onder den auto zagen uitkruipen. Alleen kin en knieën waren eenigszins ontveld, maardét was alles! Toen de heer v. K. Jr., die den auto bestuurde, den knaap mede wilde nemen op den wagen, om hem naar den dokter te rij den, antwoordde Jan: „Nee hoor, ik wacht op mijn vader en dan moet die maar zeggen of ik naar den dokter moet." Later op den avond is dit gebeurd, maar ook de dokter kon geen verdere nadeelige gevolgen van de overrijding constateeren. Alleen vertoonde de buik eenige blauwe plekken. De jongen gaat weer naar school, of er niets gebeurd was. Het drinkwater besmet verklaard. In het gezin van den heer W. V. (Tuindorp alhier) is typhus geconstateerd. De bron van besmetting wordt gezocht in het drinkwater, dat nu besmet verklaard is. De patiënt is naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Men vreest voor uitbreiding der ziekte. In Sliedrecht zijn ook eenige gevallen van typhus geconstateerd. Voorts komt in eenige kleine gemeenten van de Alblasserwaard deze besmettelijke ziekte weder voor. Te Roermond is gearresteerd C. J. W. S„ gewezen stationschef te Rupolding in Boven- Beieren, wiens aanhouding en opsporing was verzocht wegens verduistering van een groot bedrag in zijn functie van stationschef. De 62-jarige brugwachter G., die de brug tegenover de Schapenmeent bij Naarden be dient, is des avonds uit zijn woning aan den Muiderstraatweg door een uit de richting van Muiden naderende auto aangereden. Deze auto, bestuurd door V., uit Laren, sleurde G. omstreeks 40 meter mede en reed toen nog 50 meter door voor de wagen tot stilstand kon worden gebracht. G. werd afschuwelijk verminkt naar de Majella-stichting te Bussum gebracht, waar hij bij aankomst bleek over leden te zijn. De auto is in beslag genomen. Een landbouwer onder Teteringen heeft een zwarte kip met haan-allures. Het dier draagt een blocdrooden hanenkam, kraait de zon uit haar bed, maar legt ook om den anderen dag een éi, dat steeds ongeveer een ons weegt en twee dooiers bevat. (Dgbl. v. N, Br.) Na Roosendaal schijnt nu ook Utrecht een beurt te krijgen met 'n spookgeschiedenis. In de Florastraat (voormalig wijk C) aldaar hebben omwonende gemeend de laatste da gen een zonderlinge gedaante te zien, die zich langs de muren naar de daken der hui zen zou begeven. In verband met deze histo rie is het deze iveek enkele avonden druk geweest in deze buurt, een drukte die soms tot in den nacht aanhield. Sommige bewo- ners (vermoedelijk toegerust met een sterke phantasie) beweerden het angst-aanjagende monster duidelijk te hebben gezien, terwijl anderen doorloopend met vrees zijn vervuld, dat ze bij avond het spook óók zullen ont dekken. Een jong meisje, dat Vrijdagavond „dacht" iets abnormaals te zien. is van schrik van de trap gevallen. De politie heeft nu en dan extra gesurveil leerd om de menschen gerust te stellen. Van Vlieland wordt gemeld: Het Rijnschip „Nico", kapitein Kok, gela len met hazalt is bij Vliesloot gestrand. Het schip maakt nog geen water, doch de positie is ongunstig. Sleepboot assistentie is aan wezig. Ze waren op de huwelijksreis. Poeslief, zooals het jonggehuwden be taamt. Maar nu kwam het eerste meenmgsver- schil. Ze waren op hun kamer, in een groot hotel, te Genève. 't Wqj zoo zoetjes aan tijd vooi» 't diner. „Lieveling, zou je je smoking niet aan doen?" „Wel neen, Engel, waarom?" „Schat, het is zoo n deftig hotel." „Neen, Poesje, daar krijg je me niet toe. 't Is nergens voo rnoodig. Niemand kent ons hier." „Je moet het toch doen, lievert, waar om heb je je smoking anders meegenomen?" „Ik iben. veel te moe, na onze groote wandeling van vandaag, om me nu weer te gaan verkleeden." „Maar Willem, als ik 't je nu toch vraag?" „Best mogelijk, maar ik heb er nu een maal geen zin in." 1 „Ook niet als ik het je vraag?.... „Neen, ik doe 't niet! Zanik nu asjeblieft niet langer!" Was dat haar lieve Willem, die daar zoo bruut tegen haar optrad? En dat juist acht dagen na hun trouwdag? Zij viel op een stoel neer, en barstte in tranen uit. Willem schrikte ervan op. Zou hij opge ven?. Hij smeet de kast open. Haalde de smo king eruit. Verkleedde zich. Zij wilde 't weer goed maken. „Dat is lief van je, schaddiel". „Vooruit nu maar, anders komen we te laat." Zwijgend liepen ze de trap af. Zwijgend betraden ze de eetzaal, die nog leeg was. Zwijgend gingen ze aan een tafeltje zitten. De kellners keken ietwat bevreemd naar dit ongezellige paar. Zwijgend zitten ze tegenover elkaar aan tafel. Daar ziet ze een bordje \hangen: „No Smoking". 1). Ze wordt spierwit. Hij ziet het met schrik, en wordt vertee- derd, „Wat is er liefje? scheelt er wat aan?" „Neen, lieveling, ikikik heb 't warm. Er komen meer gasten binnen. De dames allen in avondtoilet, de heeren allen in smo king. Zij bemerkt 't met verbazing en haar bleekheid verdwijnt. „Ik begrijp er niets van!" „Waarvan niet, poesje?" „Wel, daar hangt een bordje: No smoking! en allen heeren zijn toch in smoking!" Hij barst in lachen uit. De kellners kijken weer vreemd op. Is dat dat saaie paar van daarnet? De vrede was weer geteekend. Maar zij kon toch niet nalaten om te triom" feeren: t Is toch maar goed, dat je je smo king hebt aangetrokken!" „Ja, en gelukkig, dat jij niet vooraf dat bordje met No smoking had gezien!" troefde hij terug. 1) Beteekent: „verboden te róoken". Van een dief, die hulp zou gaan halen. Zaterdagmiddag liep op den Ezeldijk te Utrecht een tweetal meisjes met een fiets, toen plotseling een kerel op haar toe kwam loopen en haar de fiets afnam er op sprong en er mede aan den haal ging. Hij reed er de spoorbaan mede op en toen hij de ovèrweg- boomen gesloten vond, deelde hij' den over wegwachter mede, dat op den Ezeldijk een tweetal meisje was aangerand en hij nu naar de politiepost wilde fietsen om politiehulp te gaan halen. De overwegwachter, deze hulpvaardigheid waardeerende, opende de overwegboomen en liet den fietser passee- ren, waarvan deze natuurlijk een dankbaar gebruik maakte en de plaat poetste. De overwegboomen werden achter hem geslo ten, zoodat voor achtervolging geen gevaar was. De fietsendief verdween zondej* verder een spoor achter te laten. De politie poogt dit brutale heerschap Op te sporen, doch tot nu toe zonder succes. Vrijdagavond te tien minuten over half twaalf werd de sigarenwinkelier van S. op de Galerij te Rotterdam aangesproken door een man, die hem verzocht de politie te ver tellen, dat hij zijn vrouw gestoken had. De sigarenwinkelier antwoordde, dat hij zich daarmee niet bemoeien wilde. Even later echter toen een majoor van de politie zijn winkel voorbij kwam, bedacht hij zich en deelde den politieman de woorden van den man mede. De politiebeambte stelde daarop een onderzoek in in perceel 103 aan dc Galerij. Daar vond hij een nog jonge vrouw op den grond liggen, badende-in haar bloed. Een klein broodmes stak in haar borst. On middellijk waarschuwde hij den Geneeskun digen dienst. De verpleger nam het mes uit de wond, waarna de vrouw, die het bewust zijn verloren had, naar het ziekenhuis aan den Coolsjngel werd vervoerd. Eij bleek te zijn de 29-jarige M. C. de Groot, gescheiden vrouw van W. J. v. d. B. Kort na aankomst in het ziekenhuis is zij overleden. Om half één vannacht hoorde een po litieagent. die Op vasten post stond, bij de Spidobooten aan het Willemsplein, twee mannen met elkander fluisterden. Hij ver trouwde de zaak niet. Met meer aandacht luisterende, hoorde hij den een tegen den ander zeggen: „Jo, zeg het nou maar.'' De aangesprokene bleek zeer opgewon den. Toen de agent hem vroeg, wat hij zeg gen moest, antwoordde hij: „Ik heb mijn vrouw -gestoken. Meer weet ik niet. Straks zal ik wel meer vertellen. Ik heb, geloof ik, al legen een sigarenwinkelier ook gezegd, dat ik mijn vrouw gestoken heb." De agent arresteerde hem toen Onderweg zeide hij nog tegen den agent: „Als ik mijn vrouw ge stoken heb, dan hoop ik maar, dat ik haar goed geraakt heb. Dan weet ik ten minste, waarvoor ik moet zitten." Hij vertelde ver der, dat hij van plan was geweest zijn kameraad te waarschuwen, dat hij niet naar zee ging en dat hij zich daarna bij de politie had willen melden. De dader, de veertigjarige varensgezel J. B„ die reeds eenige jaren mét de vrouw samenwoonde, is op het bureau Groote Paauwsteeg in bewaring gesteld. 's Nacht is hij nog met het lijk ge- cónforeteerd. Hij houdt nu vol. zich iets van de toedracht der zaak te herinne ren, Wel zegt hij, ruzie met zijn vrouw te hebben gehad. In verband met den moord in de Galerij 1 an de Tel. nog melden, dat de aangehou dene J. B, nog steeds weigert de motieven van zijn daad te zeggen. Or> verschillende van zijn verklaringen komt hij .zelfs terug. Op de Nationale Bloemententoonstelling te Niïmegen is 'n kostbare plant ontvreemd een Fchino Cactus, Het is een plant, welke overigens in ons land niet voorkomt en uit Mexico is geïmporteerd. De nlant is groen met. wiite sterretjes. Zij heeft een achttal takjes. De commissaris van politie te Nijmegen verzoekt opsporing. Naar we vernemen, is bij de inbraak in dc R -K, kerk te Zwaag (N.-H.) ook' ge tracht, de H. H, Vaten te ontvreemden. Evenwel was de deur van het tabernakel niet te force er en. Verder hebben de inbrekers gepoogd, in de Pri^estantsche Kerk hun slag te slaan, echter zonder resultaat. De daders, reeds tevoren waren ze gesignaleerd, zijn in de richting Amsterdam gevlucht. In de Brabantsche gemeente Budel miste sinds eenige jaren eene weduwe haar trouwring. Hoe ook gezicht werd, het gou den voorwerp kwam niet terecht, tot dezer dagen, bij het slachten eener kip, de ring uit de maag van het dier te voorschijn kwam. Dit is dus nu eens niet de kip met de gouden eieren^ maar.de kip met den.... gouden ring! („De Tijd".) De toestand van den weg. De directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft over den toestand van de spoorbaan aan de N. R. Ct. het volgende medegedeeld: „De spoorweg RotterdamAmsterdam is in de laatste jaren verzwaard en verbeterd, teneinde hem voor 't zwaardere en snellere verkeer met electrische treinen geschikt te maken. Ook aan het baanvak Rotterdam Delft is den geheelen zomer gewerkt. On middellijk na dergelijke werkzaamheden ligt het spoor minder vast dan het behoort te liggen. Dit kan een onrustigen gang van de treinen, die het spoor berijden, veroor zaken, doch levert geen gevaar op, indien de snelheid van den trein niet grooter is dan den toestand van het spoor veroorlooft. Dit moet ter plaatse behandeld en geregeld worden en wij zijn overtuigd, dat daarbij in het oog gehouden wordt, dat het veilig ver keer ten volle verzekerd moet zijn. Afgezien van dien tijdelijken overgangstoestand, die nu eenmaal niet te vermijden is, verkeert de spoorweg Rotterdam—Amsterdam in prima conditie en is hij beter dan ooit te voren. Onjuist is dus de bewering, dat de weg „zoo slecht" is! Voor ongerustheid van de zijde van het publiek bestaat geen aanleiding. De ervaring leert, dat de veiligheid van het spoorwegverkeer in Nederland op een hoog peil staat. Door de voorstelling te geven, dat wij het met de levens van onze reizigers en ons personeel niet zoo nauw nemen is men niet alleen onjuist, doch verwekt men noode- loos agitatie. Wat de brug over den Moerdijk betreft, deze is niet slecht, doch te licht geconstru eerd voor onze zwaarste locomotieven, die dan ook niet op de brug toegelaten worden, thans evenmin als vroeger. Enkele minder zware locomotieven, die vroeger niet. toe gelaten werden berijden haar thans wél, doch niet dan nadat door spanningsmetingen was vastgesteld, dat deze locomotieven zonder eenig gevaar voor de veiligheid op de brug dienst kunnen doen." Het onderzoek vanwege de Directie der Ned.. Spoorwegen. 'Zaterdag - middag is het onderzoek van wege de directie der Ned. Spoorwegen naar de oorzaak van het spoorwegongeluk bij Leiden voortgezet en heeft tot ruim half zes des namiddags geduurd. Na afloop van het getuigenverhoor is de commissie nog ongeveer een uur bijeen gebleven. Wij hadden, aldus de Maasbode, daarna nog een kort onderhoud met ir. Van Dijk, chef van den dienst der exploitatie, onder wiens leiding het onderzoek heeft plaats gehad. Op onze vraag hoever thans de directie met haar onderzoek was gevorderd, deelde it. van Dijk ons mede, dat het getuigenver hoor thans is afgeloopen. Over het onder zoek zelf zeide hij (hans nog geen mede- deelingen te kunnen doen. De verschillende verklaringen zullen eerst moeten worden uitgewerkt en tot een rap port samengevat en daarna zal dit moeten worden bestudeerd. Eerst dan zal het moge lijk zijn omtrent de oorzaak van bet onge luk een en ander vast te stellen. Op onze vraag of er omtrent het resul taat van het onderzoek nog een mededeeling verschijnt, antwoordde de heer van Dijk, dat te zijner tijd het resultaat van het gehouden onderzoek zal worden gepubliceerd. Een Pater Redemptorist bij het spoorwegongeluk. Het „Huisgezin" deelt mede: In de vergadering der H. Familie in de St. Jozefkerk te 'sBosch, vertelde Dinsdag avond Pater-Directeur enkele tfeffende bijzonderheden over het spoorwegongeluk van de vorige week aan de Vink. In de dag bladen is met een simpel woord melding gemaakt van den geesteliiken bijstand, die door een Pater Redemptorist aan de slacht offers van de ramp werd verleend. De Pater in kwestie was dr. Lijdsman, professor aan het Groot-Seminarie der E.E. P.P. Redemptoristen te Wittem, die monde ling de volgende bijzonderheden mede deelde. Z.Erw, is gewoon boven den Moer dijk 2de klas te reizen. In de buurt van Den Haag had hij een bezoek gebracht aan een oud-professor van Warmond, nu daar pastoor. Een „ik weet niet wat" deed Z.Eerw. besluiten 3de klas te reizen. In Den Haag neemt Z.Eerw. plaats in den verongelukten trein in den wagon, achter 't 2de klas rijtuig, dat 'van den weg geslagen is. De voorste coupe van het 3de klas rijtuig stond hem waarom weet Z.Eerw. ook niet evenmin aan en daarom nam hij plaats in een coupé, meer achteraan,. Nabij de Vink werd be merkt, dat de wagen iets slingerde; ver ontrustend was 't niet. Dan een kleine schok en stil stond de trein. Toen uit 't venster werd gekeken, bleek 't voorgaande rijtuig 't. 2e klas, dwars over den weg te staan en de voorste coupé van 't 3e klas rijtuig in- eengedrukt. Terstond begaf zich de Pater onder de slachtoffers, en hoewel bleek, dat er zich geen enkele katholiek onder hen bevond, werd door hen, op één enkele uit zondering na, meegebeden met de actes van berouw en berusting in Gods wil, die door den Pater voorgebeden werden. De zwaar gewonde leerling-machinist, die later in het ziekenhuis aan zijn wonden is overleden, was inmiddels in een wachtpost binnengebracht, De bewoners, ook niet-katholiek, vereenig- den zich echter in het gebed met den pater en spoorden den ongelukkige aan tot mee bidden. Allen waren dankbaar en erkentelijk voor den geestelijken bijstand hier verleend en den Pater was het een groote voldoening. Voorzeker zullen door de slachtoffers de gebeden, op dat oogenblik gestort, niet door hen vergeten worden. In de .Arnhemsche Courant" vonden we het volgende grappige artikeltje: „Het stuk heelt zich dezer dagen met geringe variaties afgeespeeld op vrijwel al de gemeentebureaux van A mh-en:Een heer dient zich aan bij bode of jongsten bediende. Keurig mensch, keurig visite kaartje: meneer K., lid van den Gemeente raad van 's-Hertogenbosch Vraagt den chef van het bureau of den directeur te spreken. 1 Wat doet een bode, een jongste bediende als hij tegenover zoo'n edelachtba-ré van een bevriende gemeente staat? Dan slikt hij driemaal snel achter elkaar om zijn ont roering meester te worden en haast hij zich den bezoeker den minst wrakken geraetnte- stoel uit de wachtkamer aan te bieden. Vervolgens vliegt hij weg en dient den be zoeker aan. Heel lang behoefde dezè meestal niet te wachten. U begrijpt, 'n edelachtbare, heele- maal uit 's-Hertogenbosch. Gewoonlijk zat hij na enkele minuten in het heilige der heiligen tegenover den directeur en begon na de gewone beleefd heidsplichtplegingen een zeer geanimeerd gesprek. Dat wil zeggen, van den kant van den bezoeker was het zeer geanimeerd, de andere helft van het gezelschap had niet veel meer te doen dan nu en dan een korte opmerking te plaatsen en verder geduldig te luisteren naar den woordenvloed welken de bezoeker over hem uitstortte. Voor zoover uit diens relaas viel op te maken, want erg duiedlijk zette deze het doel van zijn komst niet uiteen en de ver haten dergenen, die met hem in aanraking kwamen, loopen op dit punt dan ook uit een, was de heer K. naar Arnhem gekomen om hier zijn licht op te steken bij verschil lende gemeenitebdrijjven en gemeente-in stellingen. Zijn belangstelling was veelzijdig, strekte zich letterlijk uit tot alles: zoowei tot de secretarie ten stadhuize als tof. de mattenvlechlerij, tot de> centrale zoowel als tot het slachthuis. Van alles was hij op de hoogte, hier had hij een woord van lof, daar keurde hij iets af, maar steeds was het slot der geschiedenis dat de bezoeker met ware virtuositeit het gesprek wist te brengen op het gebied der gemeentelijke werkverschaffing en werkloozenondersteu- ning. Dan informeerde hij belangstellend hoe het daarmede in Arnhem' stond, wat men deed, welke ondervindingen men zooal had opgedaan, om tenslotte mede te deelen, dat er op dat gebied in 's-Hertogenbosch din gen gebeurd waren, nou ja,, stempelingen door een gemeente-ambtenaar, die niet door den beugel konden, enfin, meneer de directeur begreep hem wel. In ieder geval was het voorgevallene aanleiding geweest, dat hij, de bezoeker, en nog een tweede Raadslid uit Den Bosch zich het lot van een aantal werklooze sigarenmakers hadden aangetrokken en thans optraden als ver tegenwoordigers van die groep, als hoedanig zij trachtten overal in den lande de door hen vervaardigde sigaren te verkoopen. En voor meneer de chef de bureau of meneer de directeur bekomen was van zijn verbazing over deze geweldige salto van den Bosschen edlachtbare, die zich ont popte als reiziger ifl sigaren, had deze een order voor één of meer kistjes genoteerd, waarna hij hartelijk afscheid nam onder de verzekering, dat zijn „secretaris" voor de levering zórg zou dragen. Na enkele uren daagde déze secretaris dan ook prompt op in den vorm van een man met een hand wagen, waarop een aantal kistjes sigaren waren geladen Hiermede eindigt, de geschiedenis voort zoover den edelachtbare uit Den Bosch be treft, wiens belangstelling in onze gemeen te-instellingen na het plaatsen der order plotseling tot beneden het nulpunt daalde. Maar onze gemeenté-bureaux zitten met de noodige duizenden sigaren, welke zij naar ons ter oore kwam met kwistige hand uit zullen deelen aan bezoekers. Mén zij dus gewaarschuwd!" lot zoover het Arnhemsche blad over de handelingen van ons raadslid Kuijpers, zegt de Bossche Crt. Dagelijks lezen wij in de bladen zooveel misdaden, dat we zoo gauw geneigd zijn uit te roepen: „O, die slechte wereld." U móet ook eens een andere kant uitkijken en U zult zooveel edele, heldhaftige daden ontdekken. Zeker, er is heel veel kwaad, maar ik geloof toch nog altijd, dat er meer goed dan kwaad is. Het kwaad is luidruch tig, maakf spektakel: Het goede geschiedt kalm, rustig, het gaat .zijn weg zonder dc groote trom voorop. Mag ik een heel klein tipje oplichten van het gordijn waarachter zooveel edcl- moedigen schuil gaan? Voor eenige jaren werd in Nederland opgericht het Pauselijk Liefdewerk van den H. Petrus. Dit Liefdewerk heeft ten doel om aan de missie-landen te geven een eigen geestelijkheid, priesters uit het in- landsche volk voortgekomen. Dat dit hoogst noodzakelijk is, zal nu wel iedereen beseffen, vooral na de laatste missie encycliek van den Paus. Wij zouden al heel weinig moeten afweten van de toe standen, vooral op politiek gebied, om dit niet in te "zien. De Paus, de Prefect van de Congregatie van de Voortplanting des Geloofs wijzen er telkens en telkens op, dat. wil de missie-actie slagen, Chineezen aan Chineezen, Japanners aan Japanners, Negers aan Negers het Evangelie moeten verkondigen. Het pauselijk Liefdewerk van den H. Petrus is de grondslag, waarop heel hel missie-werk rust. Bij het begin dacht de nationale Raad van Nederland: „Als we het nu eens zoover zouden kunnen brengen, dat Nederland de studiekosten kan betalen voor 100 inland- sche^ seminaristen: wat zou dat een succes zijn. 100! Wij zijn nu na 5 jaar werken over de 470 heen en dat niet alleen, maar we hebben ook rijke subsidies kunnen ge ven voor den bouw van seminaries in Azië en Afrika. God heeft ons werk wel geze gend en bijzonder troostend en opwekkend is het, dat bet over het algemeen niet eens de best-gesitueerden waren, die door hun giften en gaven zooveel goed tot stand brachten. Er wordt in stilte zooveel goed gedaan. Ik mat' slechts heel zachtjes een en ander vertellen en dan nog maar heel weinig. Is het niet hartroerend als een eenvou dige juffrouw haar spaarduitjes op tafel legt: 2500neertelt alsof het de ge woonste zaak ter wereld was en eens goedsmoeds lacht, als men haar er op wijst, dat zij zelf toch ook aan haar ouden dag moet denken. Een jonge werkman leest veel missie-lectuur en hoort de smeekbe den van den Paus om inlandsche priesters. Hij gaat harder werken in zijn nederig am bacht en komt aandragen met 2500 en zegt: „hoe meer ik geef, des te meer God mij zegent," Mochten wij spreken: wij zouden U zooveel kunnen verhalen van zooveel edele daden van echt katholieke naastenliefde. Er zijn zóóveel hoog-edele menschen in de wereld! V:.:i harte danken wij allen, die door hun gaven, groot en klein, de actie van het Pauselijk Liefdewerk tot een succes maak ten, maar.er :s zooveel noodig. E'e Paus verzekert ons, dat het noodzakelijk is zoo spoedig mogelijk 20 seminaries in de missie-landen te bouwen. Mochten toch ALLE katholieken het nut en de noodza kelijkheid van het Pauelijk Liefdewerk be seffen: het Liefdewerk kennen, is het ook hoogachten en steunen. Iedereen kan lid worden: 1 cent per week kan voor nie mand een bezwaar zijn en hebt U de mid delen, wat kan er dan verhevener daad zijn dan in de missielanden een seminarist als zoon aan te nemen: als weldoener be taalt men jaarlijks 250.voor de jaar- lijksche onderhoudskosten: als beurs- stichter geeft men ineens minstens 2500 voor welk bedrag steeds een seminarist wordt onderhouden. Weldoeners en beurs- stichters ontvangen het portret van hun aangenomen zoon en jaarlijks eene brief, eigenhandig door hém geschreven. Wat. troostvol gedachte op het sterfbed: „ik heb een priesterzoon in de missiën, die na mijn dcod blijft werker, aan de uitbrei ding van het Rijk Gods". Wat een geluk en vreugde als duizenden en duizenden, door Uw priesterzoon bekeerd, U dankbaar tegemoet zullen treden in den hemel en U zullen zeggen: „naast God heb ik ook aan U mijn eeuwig geluk te danken". Wat een bron van het reinste genot om met die duizenden God in eeuwigheid te aanbidden. Een priesterzoon aannemen beteekent: duizende Misoffers: millioenen Dooosels: millioenen heiligen in den Hemel: U werkt mede aan het eeuwig heil van ontelbare zielen van geslacht tot geslacht in steeds grooter getale. Mochten ALLE katholieken het pause lijk Liefdewerk steunen, dan zou een der hartewenschen van den Paus vervuld zijn. In het Bisdom Haarlem zijn nu 243 af- deelingen in parochies, religieuse huizen en vereenigingen. Beurzen zijn gesticht door 6 parochies: 32 particulieren: 1 ver- eeniging en 1 door de leden van den Haar- lemschen Priester Missie Bond. 47 Paro chies en 13 particulieren zijn weldoeners. In 1925 werd ontvangen voor Beurzen: 20.259.68: als weldoeners-gaven 11.285.05; aan Contributies (1 cent per week per lid) 1010.966.95; aan giften 1.845.76, zoodat het bisdom totaal op bracht 44.357.44. Het Liefdewerk aanvaart dankbaar iedere gift, groot en klein ,ook onder be ding van Lijfrente, Rechtspersoonlijkheid bezit het Liefdewerk als; Stichting „Het Pauselijk Liefdewenk van den H. Petrus", gevestigd te Breda; onder deze benaming is het bevoegd en zeer gaarne bereid, erf stellingen en legaten te aanvaarden. Rector P. W. DE WOLF, Dioc. Dir. Postrek. 75085. Haarlem, Ziekenhuis St.-Joannes de Deo. Verzoek om verhooging van de loongrens van 1200. De Raad van Arbeid te Amsterdam heeft zich tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gewend met het verzoek te bevorderen, dat het bedrag van twaalfhon derd gulden, genoemd in artikel 4 der In validiteitswet, aanzienlijk worde verhoogd, opdat alsdan niet langer tal van werklieden vallen buiten de bepalingen van de Invali diteitswet, zooals tot nu toe wel het geval is doordat hun jaarloon de 1200 over schrijdt. Het hoofdbezwaar is wel, dat nog tal van personen in dezen tijd voor het eerst na de inwerkingtreding van de Invaliditeitswet in loondienst gaan en dan niet in de verplichte verzekering kunnen worden opgenomen op grond van het feit, dat hun loon wat hoo- ger is dan 1200 per jaar. Dit zijn allefminst arbeiders, die een onafhankelijke maatschappelijke positie be- kleeden of in de toekomst voor zich zien. Integendeel, dat zijn veelal arbeiders, die de laatste jaren werkloos waren en daar door ook in den tijd, toen voor d<? toela ting tot de verzekering de grens van 2000' (later 3000) gold, niet in de moglijkhetï verkeerden verzekerd te worden. Het zijn pur-sang maatschappelijk afhankelijken. Ook komen er onder voor, die door den achteruitgang van het maatschappelijk leven sedert de jaren 19191921 gedwongen zijn geworden, na zelfstandig te zijn geweest of na boven de loongrens van 3000 te hebben verdiend, gedwongen zijn geworden in een schraal betaalde functie in dienst van anderen hun levensbestaan te vinden. Het tweede bezwaar is ,dat deze perso nen zich niet alleen verstoken zien van de bescherming, die de wetgever heeft be doeld, den loonarbeider te verleenen, maar dat <ij op de arbeidsmarkt komende, con currenten zijn van vakgenóoten, die wel in hei bazit van een rentekaart zijn. De onmogelijkheid, dat zij in de verze kering worden opgenomen, verlokt den werkgever hen eerder in dienst te nemen dan den vakgenoot, die wel een rentekaart heeft. Op den langen duur zal dit bezwaar wel is waar vervallen, indien slechts de verze kerde, die boven de bovenste loongrens uitkomt en die zelfstandig werd, zijn ver zekering doet doorloopen en dus verplicht- verzekerd blijft, ook wanneer hij later weer een werkgever krijgt, maar in de huidige omstandigheden bestaat het bezwaar onaf hankelijk van de betrokken arbeiders en is het louter te wijten aan de te lage loon grens zelf, die artikel 4 der wet aangeeft. Steeds stijging, EIct ledental der R, K. Vakbonden, aan gesloten bij het R. K. Werkliedenverbond, bedroeg op 1 Januari 1926 92.962, 1 April 1926 94.590, 1 Juli 1926 96.870. De vooruitgang in het tweede kwartaal bedraagt dus 2280; 13 vakbonden gingen in totaal 2396 vooruit, 7 bonden boekten ge zamenlijk een verlies van 116 leden, terwijl vier vakbonden (hotel-geëmployeerden, onderofficieren, diamantbewerkers, marine personeel) op hetzelfde ledental bleven. Den grootsten vooruitgang hoekten in het tweede kwartaal: bouwvakarbeiders 814, landarbeiders 422, fabrieksarbeiders 355, steenfabrieksarbeiders 243, transportarbei ders 24Ó. Drie vakbonden hebben thans meer dan 11.000 leden: St. Raphael 11.607, R. K. Tex- tielarbeidersbond 11.180 en R. K. Bouwvak arbeidersbond 11.052. De R, K. Fabrieksatbeidersbond gaat met rassche schreden naar de 10.000 leden (9499). Een mooien vooruitgang geeft de R. K, Slagersgezellenbond, die in Januari 1925 793 leden telde en nu zijn ledental bijna ver dubbeld heeft (1330). Sedert 1 Januari is deze bond met 310 leden, d. i. mét 30 pCt. gestegen. Oprichting van een studiefonds te Waganingen, Ter gelegenheid van het gouden feest van het Rijkslandbouwonderwijs hebben eenige oud-leerlingen der vroegere inrichtingen van dat onderwijs gelden bijeengebracht ter op richting van een „Ceres-Fonds".' Het doel dezer stichting is om uit de haar ten dienste staande middelen studeerenden aan de Landbouwhoogeschool, die door fi- nancieele omstandigheden, buiten hun toe doen of schuld ontstaan, aldaar hun studie in de landbouwwetenschappen zouden moe ten staken, in de gelegenheid te stellen, die studie te vervolgen en tot een goed einde te brengen door het verstrekken van rente- lcoze voorschotten, De stichting wordt beheerd door een be stuur, bestaande uit 5 leden, waarvan e«n moe t zijn hoogleeraar aan de Landbouw hoogeschool, Voor de eerste maal zullen als bestuursleden optreden de heeren J. Sibinga Muldor, Bussum; dr. F. E. Posthuma, 'sGra- venhage; J. P. Tetterode, Lochem; Prof. J. H. Aherson, Wageningen en J. Shuit, Loe- nen a. d. Vecht. De oprichting van het Fonds is een direct gevolg van het artikel, indertijd door prof. Aberson gepubliceerd onder den titel „Wel kom vreemdeling", een protest inhoudend tegen het steunen van Russische studenten met voorbijgang van eigen landgenooten. De verloving van kroonprins Leopold van België met prinses Astrid van Zweden, een dochter van Prins Karei, broeder van den koning van Zweden, wordt gemeld. De prins is 25 jaar oud, de prinses 21. In bet begin der volgende week zal de ver loving te Stockholm en te Brussel officieel bekend worden gemaakt. Koningin Elisa beth van België en prins Leopold zullen, zooals gemeld, binnenkort naar Stockholm vertrekken. Het huwelijk zal tegen- het einde van dit jaar te Brussel plaats heb ben. De jongelieden hebben elkaar tweemaal ontmoet; eerst in het voorjaar van dit jaar, tijdens de reis, die de koningin en de kroonprins incognito door Zweden hebben gemaakt, om vervolgens te Luxemburg bij den doop van een der kinderen van den prins van Bourbon en Parma en van de groot-hertogin van Luxemburg. Het hoogtepunt in het moordproces Schröder werd Vrijdag gevormd door het verhoor van getuige Rudolf Haas. Laatge- noemde had den Officier van Justitie zelf verzocht te worden gehoord over het feit, dat hij nimmer met" Schroder in connectie heeft gestaan. Aan dit verzoek werd door de rechtbank gevolg gegeven, terwijl te vens werd besloten, ook den Maagdenburg- schen commissaris van politie, Tenholt, als getuige te hooren. Eëri dramatisch hoogtepunt werd bereikt, toen aan Schroder werd verzocht aan ge tuige Haas vragen te stellen en hij daartoe niet in staat bleek te zijn. Na het verhoor van Haas en Tenholt ver kreeg de Officier van Justitie het woord voor het houden van zijn reuisitoir. Schroder heeft zich schuldig gemaakt aan moord op Helling en, zoo zeide de officier, ik moet van u, mijne heeren ge zworenen, zijn hoofd eischen. De beklaagde heeft zelf gezegd, dat hij een menschen- leven heeft vernietigd en dat de staat thans het recht heeft, zijn leven te eischen. De rechtbank trok zich daarop in de raadkamer terug; na anderhalf uur beraad slaagd te hebben, werd het vonnis geveld. De rechtbank verklaarde voorts de vaste overtuiging te hebben gekregen, en deze plechtig te willen verkondigen, dat Schro der bij den moord geen medeplichtigen heeft gehad en dat inzonderheid de drie heeren Haas, Fischer en Reuter, die in dit proces verwikkeld zijn geweest, volkomen onschuldig zijn. Schroder nam het vonnis kalm op en liet zich rustig wegleiden. Zondagmiddag bedroeg het aantal typhus- gevallen te Hannover 1631, waarvan 52 met doodelijken afloop. De betrekkelijke stilstand in de uitbreiding, die Zaterdag werd gecon stateerd, heeft gisteren voortgeduurd. Het aantal nieuwe gevallen bedroeg nog geen 50, terwijl het dagelijksch gemiddelde de vorige week meer dan 100 beliep. Gisterénochtend om 11 uur stortte bij Gartz de nieuwe brug over de Oder in, welke brug de volgende week Zondag zou worden ingewijd. Drie arbeiders werden gedood en twee zwaar gewond. Nog geen vijf miquten te yoren was een volbezette stoomboot onder de brug doorgevaren, Als een afschrikwekkende waarschuwing tegen het bandietisme zijn de lijken van een aantal gevangen genomen en terechtgestelde roovers, aan den weg bij Cuernavaca aan boomen gebonden, dicht bij de plek waar de Amerikaansche toerist Rosenthal werd ver moord. De huiveringwekkende aanblik be- doelt een les (e zijn voor de bewoners van die bergstreek, dat de Mexicaansche regee ring van plan is, het handietisme genadeloos den kop in te drukken. Een geweldige orkaan heeft Zaterdag de kust van Zuid-Florida geteisterd. Vijf en zeventig personen werdén gedood. Tweeduizend huizen werden verwoest. In de geheele stad Miami Beach stond het water 90 c.M. hoog. Een storm met een snel heid van 145 K.M. verlamde de lichtvoorzie ning. Ook over Palm Beach heeft een orkaan ge woed. De wind bereikte somtijds een snel heid van 160 K.M. per uur. De verbindingen van Miami en Palm Beach met de buitenwe reld zijn geheel verbroken, zoodat men nog niet weet, of de schade groot is. De telegraaf- en telefoonverbindingen zijn gestoord in ge heel Miami. Van de Westkust van Florida komt weinig nieuws binnen, doch men neemt aan, dat ook daar aanzienlijke schade is aangericht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8