KWATTA5^ Dat s SiWATïA l De Zevende Algemeen© Vergadering van den Volkenband te Genève. VOLLE-MELK ÜEEPEN AT u NIEUWE HAARL. COURANT Derde Blad Maandag 20 Sept. 1926 SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Amerikaansche T enniskampioenschappen. HONKBAL. Slechts een merk kan aan desqrts staan HOCKEY. De afbraak v. d. Wilübrorduskerk laatsten te lieilo. Het omtrekken van de; toren. WIELRIJDEN. H. S. C. Excelsior. ZWEMMEN. DUIVENSPORT. HAARLEMSCHE POSTDUIVENBOND „H. C. C." DE FEESTEN TE HEEMSKERK. Woe ijsdag en Donderdag hadden tc Heemskerk volksfeesten plaats, die uitstekend geslaagd zijn. Hierboven een kiek vaa de kinderspelen, het „bolhappen", door jongens, waaraan met veel animo werd deelgenomen. R.-K. V. V. „Beverwijk". Beverwijk IWilskracht I: 13 ATHLETIEK MARKTNIEUWS. V. (eigen correspondentie). Na de toelating van Duitschland na het plechtig, doch ietwat feestelijk intermezzo van de intrede van de Duitsche vertegen woordigers, heeft deze zevende Assemblee hare werkzaamheden, die minder talrijk zijn dan die, welke vroeger jaren voor de Assem blees lagen, hervat. Allereerst werd aandacht gewijd aan het rapport over de werkzaamhe den van den Raad in 'tafgeloopen jaar,dat,ge- bruikelijkerwijs, ter discussie en bestudeering aan de Assemblees is aangeboden. De eerste spreker, de Deensche Minister van Buiten- landsche Zaken Graaf Moltke, liet niet na de toetreding van Duitschland in hartelijke bewoordingen te begroeten, en op de beelte nis van dit gebeuren zoowel voor de wereld in het algemeen als voor den Volkenbond in het bijzonder, te wijzen. Dat geschiedde eveneens door andere sprekers, onder wie op viel de Britsch-Indische Maharadja van Kapurtula, de eerste Indische Vorst, die de tribune van de Volkenbondsvergadering heeft bestegen, een man van groote ontwikkeling, j die van z'n taal en kennis blijk gaf door zijn in het Engelsch uitgesproken rede zelf in het Fransch te vertalen. Een groot aantal spre kers, zij het ook niet een zoo groot aantal als het vorige jaar aan het woord was, deed zich hooren. Sir John Forster, vertegenwoordi gende Canada, was een van hen, die zijn ver trouwen in den Volkenbond uitsprak en er aan herinnerde wat de Bond sedert zijn stich ting, alle moeilijkheden ten spijt, heeft tot stand gebracht. Gutrero, vertegenwoordigen de Salvador, was het eerste lid, dat op de door hem en door velen met hem betreurde afwe zigheid van Brazilië en van Spanje wees, en de oorzaken ervan zocht, niet in misplaatsten trots van beide landen, maar in een organi sche fout van het Bondsstatuut, dat geen vol komen gelijkheid voor de leden-Staten heeft geschapen. Hambro, die voor de Noorweeg- sche delegatie sprak, brak een lans voor het stelsel, dat bij toebeurt alle leden van den Bond in den Raad zullen zitting nemen, een denkbeeld, dat z.i. gelijke rechten naast ge lijke plichten schept. Letham uit Australië sprak zijn blijdschap uit over de belangrijke schrede, die de Volkenbond in de richting van universaliteit heeft gedaan Ramek, de be kende Oostenrijksche Bondskanselier, die slechts korten tijd te Genéve vertoefde, sloot zich daarbij aan, en zeide, dat Duitschland zich bij zijn toetreding op den grondslag van den grooten wijsgeer kant heeft gesteld. Isjii, de Japansche vertegenwoordiger, deed wel licht de meest opmerkelijke uiting toen hij als zijn mecning te kennen gaf, dat het ver trek van Brazilië en de onthouding inmid dels ook vertrek geworden van Spanje, niet te wijten aan besluiten, genomen zonder een geest van terugkeer. Hij voegde er aan toe woorden van blijdschap over Duitschland's toetreding, en voor den ingewijde was het niet moeilijk om vast te stellen, dat hij deze toetreding en toelating hooger schatte dan het verlies, dat de Bond heeft geleden. Tot degenen, die nu reeds bijna jaarlijks de tribune hebben bestegen om er algemeene opmerkingen te wijden aan het rapport van den Raad, behoorde ook ditmaal onze Neder- landsche eerste gedelegeerde, de heer Loudon Hij sprak, gelijk zijn gewoonte is, vrij en dui delijk over verschillende onderwerpen van beteekenis. Met de vreedzame dwangmaat regelen raakte hij een voor Italië teer punt aan, aangezien dit land zich duidelijk van te sterke doorvoering dezer dwangmaa*egelen afkeerig heeft getoond. Verschillende Staten, zoo betoogde hij, meenen, dat dwangmaat regelen in strijd zijn met het wezen zelf van den Volkenbond. Dat is niet juist. De be doeling van een Staat, die den dwangmaat regel neemt, lost voorzeker de moeilijk heden, die daardoor ontstaan, niet op, en maatregelen, die bestaan uit schending van het grondgebied, zijn ontoelaatbaar als zijnde in strijd met artikel 10 van het Grond- verdrag. De heer Loudon merkte dit op naar aanleiding van de antwoorden van leden van den Volkenbond, die zijn binnengekomen als gevolg van het rondzenden van het rap port der juristen, die voorstellen deden ten gevolge van het Grieksch-Italiaansche inci dent van enkele jaren geleden rondzending, te danken aan het initiatief een vorig jaar van den heer Limburg. Gelijktijdig deed hij duidelijk bemerken hoe groote beteekenis Nederland hecht aan de ontwikkeling en de codificatie van het internationaal recht en hoe men van deze zijde den arbeid der desbetreffende commissie onder leiding van den Zweedschen staatsman Hammerskjöld, met belangstelling volgt. Vooral legde hij er nadruk op, dat dubbel werk moest worden vermeden, en dat daarom de commissie de onderwerpen, die tot nu toe op conferenties als die van Brussel, Bern, Den Haag en de Amerikaansche Staten zijn behandeld, voorloopig maar terzijde dient te laten. Ook dit jaar erkende de heer Loudon, dat de Mandatencommissie lof verdiende hij nam, naar aanleiding van de opmerkingen, in den Raad gemaakt, de Mandatencom missie in bescherming, doch meende, dat de commissie er zich op moet toeleggen om haar controle niet het karakter van inmen ging te geven. Na vervolgens nog even de werkzaamheden der Ontwapeningsconferen tie te hebben aangestipt, betoogde de heer Loudon in zijn slotwoord, dat het bestaans recht van den Bond is bewezen. Het komt er vooral op aan de onverschilligen van< zijn nut te overtuigen. De Bond kan nu een maal niet het strijdinstinct der menschen veranderen, nog wil hij een nobel gevoel van vaderlandsliefde verminderen. Maar hij stelt zich tot taak de menschen en de volken tot nadenken te brengen over de funeste ge volgen die het toevlucht nemen tot de wape nen voor het beslechten van geschillen zoowel voor de overwonnen als voor de overwin- Ï12LZTS heeft. Zeker, de Volkenbond heeft in den laatsten tijd zware teleurstellingen geleden door het heengaan van twee leden. Dat is ongetwijfeld te betreuren, maar het kan geen verzwakking beteekenen van het groote Geneefsche insti tuut. De Staten, die ons verlaten, aldus ein digde de heer Loudon, zullen zich weldra rekenschap ervan moeten geven, zonder dat wij het hem behoeven te zeggen, dat de Volkenbond ondanks zijn jeugd reeds on misbaar is voor het gemeenschappelijk leven der volken. Terwijl de Assemblee haar vergaderingen voortzet, zijn de commissies, als gebruikelijk, werkzaam. Zooveel mogelijk wordt verme den Assemblee en commissies op gelijke uren samen te roepen, al is het natuurlijk niet altijd te verhinderen, dat dit geschiedt. Van deze commissoriale werkzaamheden genoten uiteraard die van de eerste, de juridische com missie, waarin de heer Limburg Nederland vertegenwoordigt, de grootste belangstelling Kon het ook anders Want deze commissie had in handen het verkiezingsregelement voor de leden van den Raad het reglement, dat bepalingen bevat betreffende het even- tueele herkiesbaar stellen van landen het verdeelen van de zetels over 1, 2 en 3 jaren De commissie heeft, na een algemeene be raadslaging aan het door den Raad ingediende ontwerp te hebben gewijd, een subcommissie van een 14-tal leden benoemd, die nader rapport aan de geheele commissie zou uit brengen. Deze commissie van 14 een getal, waarop men in Genéve meer dan eens terug komt heeft uitvoerige beschouwingen ge houden, en vervolgens aan een commissie van redactie van vier leden, de heeren Motta, Loucheur, Scialoje en Limburg, opgedragen j het reglement in den definitieven vorm samen I te stellen. Dat reglement is toen weer opnieuw i in de voltallige eerste commissie behandeld j aan de goedkeuring der Assemblee onder- worpen en door deze eveneens aangenomen, waarna verschillende verkiezingen voor den Raad konden plaats hebben, welker uitslag: bekend zal zijn geworden, wanneer dit onder de oogen der lezers komt. Een uitslag alweer, welke met belangstelling, met nieuwsgierig- j heid, maar niet met emotioneele spanning werd tegemoet gezien. Aanvankelijk bleek in de eerste commissie zeker bezwaar tegen het scheppen van een nieuwe categorie van Raadsleden, die der I zgn. seiri-permanenle zetels. Een woord in- j tusschen, dat men wel in de couranten, maar nergens in eenig officieel rapport ge- bruikt ziet. De Scandinavische Staten be-1 toogden dan ook om strijd, dat in het insti tuut van de herkiesbare leden van den Raad geen nieuwe klasse van Staten moet worden gezien. Zoowel de Scandinavische landen als Neerland en China lieten het aan critiek op het voorstel der reorganisatiecommissie zoo als dit tenslotte was ge' /orden, niet ontbre ken, en de Noorsche afgevaardigden gaven zelfs duidelijk te kennen, dat zij het oorspron kelijk voorstel van deze commissie boven het later ingediende en thans behandelde stelden. De Nederlandsche regeering bleek bezwaren te hebben tegen de verklaring van herkies baarheid onmiddellijk bij de verkiezing dit jaar en tegen de vaststelling van een rooster van aftreding, anders dan door het lot, waar van ontevredenheid werd gevreesd. Daarna is, als reeds gezegd, de commissie van 14 aan het werk getogen en uit haar beraadslagingen is voortgekomen het definitief reglement aan de Assemblee onderworpen. Dit is echter niet geschied dan nadat een amendement- Loucheur uitvoerige discussiën had noodig gemaakt. Immers, dit amendement hield in, dat de stern-onthoudingen bij de beslissing over de herkiesbaarverklaring niet zullen medetellen. Men gevoelt de beteekenis van dit amendement. Er zullen Staten zijn, die zich niet tegen de herkiesbaarverklaring van eenig land willen uitspreken, maar ook met daarvoor, en die zich dus zullen onthouden. Worden nu deze stemmen niet rr.edegerekend, dan behoeft de meerderheid, die een Staat zich heeft te verwerven, veel kleiner te zijn dan anders. Zoowel de heer Limburg als de Noorsche en Deensche afgevaardigden ver zetten zich tegen dit amendementzij be toogden, dat het bij de herkiesbaarverklaring een uitzonderingsgeval betreft, waarvoor uit drukkelijk de meerderheid van 2/3 wordt ver- eischt. Maar Cecil schaarde zich aan de zijde van Loucheur hij voerde aan, dat bij een zoo belangrijke stemming degenen, die zich ont houden, als niet aanwezig moeten worden be schouwd. Het slot was, dat het amendement- Loucheur het met 19 tegen 16 stemmen won. Het leek reeds dadelijk niet waarschijnlijk, dat dit amendement in de Assemblee nog verandering zou ondergaan. Een der moeilijkste werkzaamheden van de Assemblee was daarmede beëindigd. Maar een andere van niet minder beteekenis is aan de derde commissie, die der ontwapening, opgedragen. Deze heeft een besluit genomen, dat eenigszins zonder precedent mag worden geachtzij heeft n.l. besloten Jhr. Loudon, haar medelid, in zijn kwaliteit van Voorzit ter van de Commissie voor voorbereiding der ontwapeningsconferentie uit te noodigen een rapport uit te brengen over den stand van zaken betreffende deze voorbereiding. Tot dusver nam de Assemblêe, ja zelfs de Raad, slechts rapporten in ontvangst, die over vol ledig volbrachten arbeid handelen. Niets is verder van ons dan te willen zeggen, dat deze wijze van handelen geen aanbeveling ver dient integendeel, zij bevordert de zoo ge- wenschte actualiteit. Maar voordat de heer Loudon tot het uitbrengen en dit rapport werd toegelaten, verloor de derde commissie zich in een uitvoerig debat, dat op vraagstukken betreffende een conferentie voor de particu liere wapenfabricage betrekking had. Paul Boncour en Generaal Marinis, vertegenwoor digende Frankrijk en Italië, verklaarden, dat het niet lang meer zal duren, voordat de alge meene ontwapeningsconferentie zal worden bijeengeroepen. Daartegenover waren de ge delegeerden van Salvador en Zuid-Slavië niet optimistisch gestemd zij vreesden dat deze conferentie weer zal afstuiten op de moeilijk heid om het veiligheidsvraagstuk afdoende te regelen. Die onrust trachtte de Belgische ge delegeerde de Broucqére weg te nemen door te bepleiten, dat, indien er thans na Duitsch land's toetreding tot den Volkenbond, niet spoedig een daad geschiedt inzake de ont wapening, een psychologisch goed oogenbük zal verloren gaan. Tenslotte bleek wel deze algemeene overeenstemming te bestaan, dat, indien de Ontwapeningsconferentie niet spoe dig bijeenkomt en zich met alle vraagstukken die op de ontwapening betrekking hebben, dus ook met dat van de particuliere wapen fabricage gewenscht en noodig is. In dien geest werkte Jouhaux, de bekende Fransche arbeidersleider, een compromis-voorstel uit. Het staat dus nu vast, dat indien de verwach tingen, die men in vrij grooten kring heeft omtrent ne resultaten, waartoe de voorberei ding der Ontwapeningsconferentie zal leiden, ongunstig worden beïnvloed, in elk geval het moeilijk, maar belangrijk vraagstuk van de particuliere wapenfabricage tevoren zal worden geregeld. Het kan wellicht de ont wapeningsbesprekingen verlichten, die het is ditmaal te Genéve weer duidelijk geble ken op moeilijkheden, die aan de alge meene veiligheidspolitiek zijn te wijten, af stuiten. Terwijl de tweede commissie zich met de rapporten, door de al dan niet-permanente or ganisaties van den Bond uitgebracht, bezig houdt, heeft de vijfde commissie zich aan so ciale en andere vraagstukken, die den arbeid van den Volkenbond van nabij raken, gewijd. Het opiumvraagstuk hield de aandacht weer geruimen tijd gaande. De gedelegeerden van Venezuela wenschten, dat de commissie het denkbeeld, reeds door Amerika ter pium- conferentie 1924 voorgestaan, zou hernemen, en beperking van de voortbrenging en de fabricatie van opium zou voorschrijven. Dit stuitte op verzet van verschillende kanten wijl men in het licht stelde, dat beperking der opiumproductie op dit oogenblik niet te be reiken is, doch wel middelen door te voeren zijn om de fabricatie van alle soorten narcoti sche middelen zoo te beperken, dat uitsluitend vervaardigen voor wetenschappelijke en me dische doeleinden overblijft. De Italiaansche gedelegeerde, die dit standpunt innam, moest intusschen mededeelen, dat Italië de tweede Geneefsche Opiumconferentie niet zal on derteekenen, aangezien het daarin omschre ven Centraal Comité, dat toezicht zal houden op de uitvoering van de bestrijding van het misbruik van opium, te zeer onafhankelijk is van den Volkenbond en niet in voldoend con tact met het Secretariaat staat. Dat bracht én Lord Robert Cecil én de Zweedsche Me vrouw Bugge in het geweer, die er intusschen niet in slaagden de Italiaansche bezwaren te ontzenuwen. Prof. Frangois voegde aan deze discussie de opmerking toe, dat bezwaren be staan tegen een der resoluties van de Opium commissie, die de Staten aanspoort om bij zondere maatregelen van toezicht te nemen bi) den uitvoer van narcotische middelen waar deze aaansporing verder gaat dan de besluiten van de Opiumconferenties hebben geleid, meende Prof. Frangois, dat men een te verren stap op den weg der bestrijding zet. Bij de be spreking van de werkzaamheden der hy giënische organisatie uitte Prof. Frangois zijn voldoening over de wijze, waarop gevolg is gegeven aan de in 1925 op Nederland's voor stel aangenomen wensch, dat een beroep zal Worden gedaan op den bijstand van sociale deskundigen op het gebied van de kinder- hygiëne. Inderdaad, op 27 September zal de eerste bijeenkomst van een commissie van zoodanige specialiteiten plaats hebben, en de Volkenbond is zijn traditie in dezen getrouw gebleven door tot de allerbeste deskundigen het verzoek te ric: ten hem daarbij terzijde te willen staan Ter zijde van de discursiën van vergade ring en commissie is een belangrijke daad ver richt. Immers, als gevolg van Duitschland s toetreding in en toelating tot den Volkenbond zijn de oorkonden van ratificatie van het Ver drag van Locarno bij het Secretariaat van den Volkenbond neergelegd, wijl het verdrag van zelf in werking is getreden. De onderteeke naars van de Verdragen van Locarno zijn daar toe met hun juridische deskundigen op het Secretariaat van den Volkenbond verschenen en hebben de ratificatie-oorkonden bij Sir Eric Drummond gedeponeerd, die in hun al ler naam een telegram van gelukwenschen aan den Burgemeester van Locarno, het stadje, dat zoo plotseling een historischen naam heeft verkregen, heeft gezonden. Tilde, Johnston en Richards geslagen Lacoste Singlekampioen Voor de eerste maal sinds 1903 is een buitenlandsch speler erin geslaagd het Singlekampioenschap van Amerika te beha len. In genoemd Single was H. L. Doherty, de jongste der gebroeders, beiden spelers met een roemrijk tennis verleden, kampioen enkelspel geworden. Meer dan twintig jaren achtereen wisten de Amerikanen beslag te leggen op den na- tionalen titel. Het was de periode van Wil liam Larned, die zeven maal het „ampioen- schap won, de laatste maal in 1911. Mc. Loughlin „de Californische komeet was de sterkste tot den grooten oorlog. Stond den titel in 1914 af aan zijn gevaarlijkste con current Williams. Na den oorlog was het Tilden, „Big Bill die vanaf 1920 zes maal achtereen het kam pioenschap won. Verleden jaar bestond er ever Tilden's capiciteiten reeds twijfel. Ga ven zijn narrow escapes aanleiding toe? Zelfbewust als de Amerikanen waren, ver trouwden zij op Tilden s kracht, mits zijn training maar serieus werd aangepakt en de Fransche spelers vreesden Johnston s drives meer dan die van welke andere spelers. In de Davis Cup Challenge Round, si. Tilden den eersten dag Borota glad in drie sets en Johnston behaalde een gemakkelijkc overwinning op Lacoste dan de cijfers 60, 63, 46, 60 wel aangeven. Door Cochet's falen in het dubbelspel bleef de Davis Cup in Amerikaansche bezit, maar hoe weinig scheelde het, of de Ameri kanen waren de verliezers geweest. Het be gon al den laatsten dag, toen Lacasta na een heroïken strijd Tilden sloeg in vier sets, waren beide spelers hun spel tot ongekende hoogte opvoerden. Het was Tilden s eerste D'avis Cup nederlaag in enkelspel sinds zes jaar. Door zorgvudige bestudeering van Tilden s spel had Lacoste zijn plan de campagne op gemaakt, de kwetsbare plekken in Tilden's spel gevonden. Voor de eerste maal bleek techniek van Lacoste voldoende te zijn om dit plan ten uitvoer te brengen, d.w.z. de afwisseling van korte en lange slagen, waar door Tilden van achter naar voren en om gekeerd moest loopen inplaats van wisse ling van slagen in de breedte, waarbij de Amerikaan zijn hardste drives sloeg. Al verloren de Franschen de Challenge Round met 41 gelegenheid tot revanche was er te over in de Amerikaansche Single kampioenschappen. De revanche is gekomen en zij is volledig geweest. In den strijd om de vier plaatsen in de demi-finales verloren Tilden en Johnston, de „aces" der Amerikanen, waar men alles van verwachtte. Cochet sloeg Til den m vijf sets en Borotra leverde de feno menale prestatie Johnston in vijf sets te slaan. Met een felheid om te winnen, met een grimmigheid revanche te nemen, om eindelijk eens de kans te grijpen, hebben de Fransche gestreden. En ziedaar, voor de eerste maal in de geschiedenis der Ameri kaansche kampioenschappen bereikten twee buitenlandsche spelers de finale. In den halven eidstrijd won Lacoste in vijf sets van Cochet en Borotra sloeg Richards in vier sets. Borotra's prestatie is inderdaad enorm geweest. Donderdag sloeg hij Johnston in een partij, welke zooveel van zijn krachten vergde, dat hij van de baan naar de kleed kamer gedragen moest worden. Den vol genden dag sloeg hij in een volley exhibition van Richards in vier sets! Lacoste's buitengewone beheersching heeft hem gered van een drie sets nederlaag tegen den schitterend op dreef zijnden Cochet, zoodoende revanche nemend van de drie sets nederlaag te Parijs. Dat Borstra in de finale glad verloor, was begrijpelijk, na de zware partijen in de vorige ronden. Met 64, 60, 64 won Lacoste het kampioenschap, aldus op schitterende wijze, een matig begonnen seizoen besluitend. Nog zullen wij het volgend jaar de Ameri kanen niet te Parijs zien in Challenge Round tegen de Franschen, maar het bewijs is ge leverd, dat die tijd niet ver meer van ons verwijderd ligt. Wij deelen onzen lezers reeds mee, dat ook de Nederlandsche Honkbalbond aan een scheidsrechters kwestie lijdt. Een wedstrijd met een hoofd- en een veldscheidsrechter, door hei spelreglement voorgeschreven, komt nooit voor, en soms moet zelfs een wedstrijd worden uitgesteld omdat geen scheidsrechte- beschikbaar is. Terwijl toch het aantal honk - balwedstrijden nog niet groot te noemen is. Het bestuurslid, de heer Baggelaar, stelt voor iedere vereeniging te verplichten uit het eerste negental drie spelers aan te wijzen die i^der per seizoen twee wedstrijden leiden moeten. In een volgend nummer van Honkbalnieuws geeft de heer Drilling, de aanvoerder van Blauw-Wit, zijn meening over dit voorstel. Hij acht het nog niet zoo verwerpelijk, al is 't eigenlijk alleen maar door te voeren als een klasse uit een oneven aantal clubs be staat. Bij een even aantal zal er iedere week een wedstrijd minder vastgesteld moeten worden dan mogelijk zou zijn. Daar komt bij, dat de honkbalregels zeer moeilijk zijn en o.i. zal het niet vaak voor komen, dat een tweede- of derde klas ver eeniging drie personen aan kan wijzen, die de regels zoo goed kennen, dat zij als scheidsrechter kunnen optreden. In de eer ste klasse komen nog herhaaldelijk misver» standen en verkeerde uitleggingen voor. De hondsvoorzitter, Bleesing, stelt voor het rechtspreken over te laten aan de beide aanvoerders der partijen. Hij verwijst daarbij naar cricket. Hij voelt ook wel hel bezwaar dat de eene sc'neidsre.chter dadelijk een siagbeurt krijgt, doch vindt het niet erg hem dat oogenblik door een ander te ver vangen. Drilling waarschuwt echter sterk tegen dit plan. Hij wijst op het veranderen van tem perament tijdens het spel. Een beslissing van de scSieidsrechter-buitenstaander accepteer je, zegt hij, maar is die scheidsrechter tege lijk lid van de tegenpartij, dan wordt het onherroepelijk mis. O.i. is dat argument heel sterk. In Honk balwedstrijden is kritiek op scheidsrechter beslissingen schering en inslag, al hoort de scheidsrechter natuurlijk niet alles. Wij ge- looven ook v/el, dat een wedstrijd er niet prettiger op zou woraen en de sport er van lijden zou, als een deel der beslissingen overgelaten werd aan den aanvoerder van de tegenpartij. U ziet de moeilijkheden zijn velen. Ledenvergadering Ned. Hockey en Bandy Bond. Tijdens een zomersche temperatuur, welke nog geheel niet aan een naderend hockey- seizoen deed denken, hield de Nederland sche Hockey en Bandy Bond Zaterdag middag in Hotel Krasnapolsky te Amster dam haar jaarlij ksche algemeene leden vergadering. Nadat de voorzitter, de heer J. D. Tresling, de vergadering had geopend en den aanwezigen een hartelijk welkom toegeroepen had, las de secretaris-penning meester, de heer Jhr. L. J. Quarles van Offord, zijn beide jaarverslagen voor. Uit beide bleek dat de Bond thans bloeit. De vele en belangrijke verrichtingen van onze hockeyers in binnen- en buitenland werden gememoreerd, doch nog meer eendracht is nocdig om den Bond tot grooter bloei te bren gen. Ook de financiën van den Bond bleken zeer gezond te zijn, ondanks de hooge kosten der gehouden interland-wedstrijden. Als leden der Kas-Commissie ter contro leering van het financieel beheer werden benoemd de H.H. Nolst Trenite Victoria), Wichers H.O.C.) en Elhorst Amsterdam). Het Bondsbestuur werd onder luid en lang durig applaus bij acclamatie in haar geheel herkozen. Het bedrag, dat de toegetreden vereenigingen voor het komende seizoen per senior heerenlid in de Bondskas moeten storten, werd wederom op f 0.50 per senior heerenlid vastgesteld. Aan de orde kwam thans het verzoek der Nocrd-Hollandsche FIockey-Bond om toe te mogen treden tot de Ned. Hockey Bond. De voorzitter van de rJ.-H. Hockey Bond licht het voorstel ter vergadering nog eens toe en legt daarbij er vooral den nadruk op, dat de N.H. Hockey Bond als zoodanig tot de Ned. Hockey Bond wil toetreden. Het Bondsbestuur wenscht evenwel controle te houden van nieuwe leden en verklaart zich dan ook tegen de popularisseering van de hockeysport zooals de N.-H. Hockey-Bond dat wenscht. Ten slotte wordt besloten, het belangrijke punt aan te houden en zullen beide besturen nog eens in onderling overleg treden. Het Bondsbestuursvoorstel om de „Ned. Sport" wederom ais officieel orgaan aan te nemen, werd aangevallen door Dryver De - venter), welk een meer op moderne leest ge schoeid blad wenscht, en als zocdanig de Ned. Corinthian noemt. Ten slotte wordt de „Ned. Sport" echter opnieuw met 20 tegen 11 stemmen op de „Ned. Corinthian" als off. orgaan aanvenomen. Het Bestuursvoorstel om de termijn, waar voor de vereeniging „Nederlandsche hockey en Bandy Bond" is aangegaan met 30 jaren te verlengen en hierop wederom de Kon. goedkeuring aan te vragen, wordt z.h.s. aangenomen. Eveneens het Bestuursvoorstel om een kleine uitbreiding te geven aan art. 32 H. R. luidend als volgt Alleen het Bonds bestuur en vereenigingen mogen serie- wedstrijden organiseeren. Indien niet tot de Bond toegetreden vereenigingen seriewed strijden organiseeren, mogen daaraan geen bij de Bond aangesloten vereenigingen of leden deelnemen, behoudens dispensatie van het Bestuur." Naar aanleiding van het Bestuursvoorstel om toe te treden tot de Federation Inter nationale de Hockey, welke toetreding het ons mogelijk zal maken om zelf de Olympi sche Hockeywedstrijden in 1928 te organi seeren sprak de heer Wichers (H.O.C.) de vrees uit van het te loor gaan der tot nog toe gevolgde gelijkstelling der internationale en Hollandsche spelregels. Spr. diende dan ook een motie in om op Engelsch of Hol- landsch te spelen, welke motie echter als Vliet aan de orde zijnde, tot de rondvraag werd uitgesteld. Het voorstel der M. H. C. om de ie klasse afdeeling der competitie onder internationale te splitsen in een A en een B afdeeling, indien deze meer dan 7 elftallen zullen deelnemen, werd na ampele besprekingen en een kleine wijziging (het aantal 7 werd op 8 gebracht) aangenomen. De bespreking van de wenschelijkheid om bij officieele interland wedstrijden in het buitenland aan spelers en 3 bestuursleden eventueel een deel van de reis- en verblijf kosten te vergoeden, was onrzaak van geani- meerde bespreken over het amateurschap. Bij monde van Jhr. v. d. Poll sprak de M. K. C. haar veto over dat voorstel uitzij wenschen te zijn en te blijven amateurs (pur sang). In theorie strookte de meening van de vergadering geheel met die van Jhr. v. d. Poll, doch achtte die in de practijk onbillijk voor sommigen. Tenslotte besloot men bij wijze van proet aan het Bondsbestuur over te laten in enkele gevallen tot vergoeding over te gaan in het komende seizoen. Op de volgende jaarver gadering kan dan gezien de verkregen ante cedenten, beter geoordeeld worden. Tijdens de rondvraag kwam de motie door de afge vaardigde van H. O. C. ingediend weder ter sprake, doch achtte het bestuur deze be langrijke kwestie onvoldoende voor deze vergadering voorbereid. De motie werd met in stemming gebracht. Circa half zes werd deze gezellige jaarvergadering opgeheven. Zondag hield Excelsior haar vierden wed strijd voor de competitie over een afstand van pl.m. 50 K.M. Aan den start kwamen W. Sleutel, L. de Nijs, F. de Nijs.'W. van Dok. G. H. Stouten, H. de Wit, B. Piet, P. Piet, C. van Veen, W. Scheffer, J. van Tol, C. Wijers, P. Eggink en H. de Haas. Vanaf den start werd er dadelijk een snel tempo ingezet; niettegenstaande bleven de renners de eerste ronden allen bijeen. Na twee ronden rijden werd de strijd steeds zwaarder; rede dat er steeds geprobeerd werd voorsprong te behalen. Bij het ingaan van de vierde ronde rijden nog zeven renner» aan het hoofd. Door het veie demarecren in deze ronden is verslapping bij enkele renners zichtbaar, zoodat de laatste ronden met zoo snel meer worden gereden en de renners zich sparen voor de eindspurt; deze wordt dan door Stouten bijzonder snel ingezet en Pas seert als eerste de eindstreep; 2e de Wit; 3e C. de Nijs; 4e v. Dok; 5e K. Piet; 6e Eggink; 7e de Haas; 8e Sleutel; 9e Scheffer; 10e F. dc Nijs (tijd 1 uur 23 min.) Stand competitie is thans: G. H. Stouten punten; P. Eggink, 8 punten; H. de Wit 7 punten; C. dc Nijs 5 punten; H de Haas o punten; B. Piet 4 punten; J. Westbroek 3 punten; C. v. Veen 3 punten; J. Kipshagen 3 punten; W. Scheller 2 punten; W. v Dok 2 punten; W. Sleutel 1 punt; G. Makkelie 1 punt; K. Piet 1 punt. H. Z. EN P. C. „DE WATERRATTEN". Woensdag 29 September, 's avonds 8 uur houdt bovengenoemde zwemvereenigmg een algemeene ledenvergadering in gebouw „Rosenhaghe". De agenda bevat de volgende punten Opening, Notulen, Ingekomen Stukken, Bespreking wintercampagne, cursus zaal oefeningen, onder leiding van Mej. J. de Klerk, Benoeming leden van verdienste, Bespreking 5-jarig bestaan, Huldiging esta fette-ploeg. Voorts nog eenige punten van huishoudelijke aard. De adspirantleden zullen bijeenkomen op Woensdag 21 October in Rosenhage, waar tevens de estafette-ploeg der adspiranten gehuldigd wordt. De oefeningen in Stoops-Bad zullen aan vangen Maandag 4 October en vervolgens 18 October, 1 November, 15 November, 29 November, 13 December en waarschijnlijk 27 December. Voor 1927 zullen de oefen avonden nog nader bekend gemaakt worden. De adspiranten oefenen van 78 uur. de dames van 8—9 uur en de heeren van 9— 10 uur. Mej. G. de Klerk zal wederom belangloos de zaaloefeningen leiden. De adspiranten zullen Woensdagmiddag en de leden op Vrijdagavond oefenen in het Zan derinstituut aan de Badhuisstraat. Bovengenoemde bond hield Zondag 12 Sept. een wedvlucht met oude en jonge dui ven vanaf Soignies, afstand 204 K.M. waar aan werd deelgenomen met 245 duiven, welke te 7 uur 15 min. werden losgelaten, de prij zen werden als volgt behaald; W. Smit, le, 2e; A. v. Zadel 3e, 6e, 16e, 36e, 43e; P. Bannink 4e, 20e; J. Harttl 5e, B. H. Gort 7e, 27; W. Draayer 8e; C. Bcrgh 9e; J. Dorsman 10e, 14e; L. v. Bragt 11e, 19e, P. de Wilde 12e, 15e, 42; H. v. Oldemerk 13c, P. Brakel 17e, 22e, 32e; M. Mes 18e; M. Luy- ken 21e; 33e; Jan J. Lasschuit 23e; L. Koper 24e, 31e; H. J. Petter 25e; Adr. Heins 26e, P. J. Vergers 28e; A. Dorsman 29e; A. Schui ten 30e, 37e, 39e; G. J. Kors 35e, 38e; B. J. Nieuwenburg 35e; P. de Jong 40e; C. Hoo- gendoorn 41; J. G. N. Leurs 44e; S. v. d. Meye 45e, 49e; W. Dorsman 46e, 47e, 48e. Eerste duif te 9 uur 43 min. snelheid van 1377 meters per minuut, laatste prijswinnei te 9 uur 58 min. Seer. C. A. van der Laan, Nieuwstraat 12. Reeds van uit de verte riepen, de even boven de reeds bruinende boomen uitkij kende vlaggen, ons toe, dat er een belang rijke wedstrijd zou gespeeld worden. Ge nietend van 't heerlijke herfstweertje trok dan ook menigeen naar 't „Beverwijk"-ter- rein. Ruim 2 uur ligt de bal in den bekenden cirkel en er ontwikkelt zich direct een vlug spel. Beverwijk speelt echter met 10 man cn Thijs staat voorloopig onder de lat. Wilskracht is in 't begin sterker en binnen een kwartier is 't reeds 20 voor dc Am sterdammers. Dan wordt het tiental ver meerderd met 1, zoodat Thijs z'n gewone plaats inneemt en v. Veen als doelwachter fungeert. Ineens 'n groote verandering! Enthousiast wordt aangepakt! Viug en aar dig spel! Beverwijk neemt 't spel meer en meer in handen, 't Is vaak een lust Koen langs 't lijntje te zien rennen en dan z'n voorzetten, 'twas keurig vaak! Ook Wils kracht speelt vol vuur en de Amsterdam mers laten vaak mooi spel zien. 't Talrijke publiek gaat op in 't in deze periode keu rige spel. Geheel Beverwijk en Wilskracht spannen zich geducht in. Telkens trekt Koen, die bijzonder opviel, ten aanval. maar.wat worden z'n voorzetten maar al te vaak niet benut. Reuze kansen wor den er verknoeid. Vooral v. d. Laan brengt er weinig van terecht. De aanvallen van Wilskracht zijn vaak zeer gevaarlijk, maar do roodbroeken-achterhoede is, zooals ge woonlijk, goed in vorn:. Dan is 't rusten en even tijid voor 'n „kogeltje". Als weer begonnen is, dadelijk aanpak ken. Al gauw begaat de goedspelende Rooymans 'n fout, waarvan Wilskracht han dig profiteert en 'tis 03. Toch blijven dc Beverwijkers met veel animo verder spe len en we zien Niesten weer tippelen en een keurige voorzet geven, jammer weer zonder succes. Verscheidene aantrekkelijke en spannende momenten krijgen we te zien, werkelijk zeer interessant. Dan redt 'n Wilskraeht-back met z'n hand en de stip wordt even bedekt, maar Kuyer schiet naast, naar ik meen, uit sportiviteit, wat m.l. niet noodig was bij zoo'n opzettelijke overtreding, 't Is Thijs, die keihard en rake lings naast schiet. Hoe hard Beverwijk ook werkt, 't lukt niet. Jammer, dat 't spel niet genoeg open gehouden wordt, denk daar toch vooral om. Ook Wilskracht tracht z'n voorsprong te vergrooten, vaak snel gaat 't op 't roodbroeken-doel af, maar „niet thuis". Dan bij een aanval der thuisclub weet v. d. Laan met goed gericht schot buiten bereik der gasten-keeper te doel punten. Eindelijk! 13. Dat verhoogt na tuurlijk de geestdrift èn van Beverwijk èn van Wilskracht. Tweemaal achtereen eén corner op 't Wilskracht-doel, maar de aan geboden kansen worden afgewezen. De Ruyter schijnt daar ook nogal een voor stander van te zijn. Meer en meer verstrijkt de tijd. Nog enkele vinnige pogingen en dan zakt 't spelpeil en vlak daarna is het tijd. Alzoo nog 13. 't Was 'n goede, soms mooie wedstrijd. Hard is er steeds gewerkt, 't Spel van Wilskracht was wel iets beter dan dat der roodbroeken, maar toch is de uitslag Wel iets geflatteerd. De leiding was nu niet be paald goed en liet nogal eens te wenschen over. De elftal-commissie zal wel opgemerkt hebben, dat er nog wel eenige verandering noodig is in het „Beverwijk" I. I WEDSTRIJDEN TE PARIJS. Broos 2de op de 400 M. Broos die gisteren op de 400 M. te Parijs startte werd volgens de Crt. tweede achtei den Zwitser Imbach. De voornaamste uitslagen luiden 100'M.1. Körnig (Duitschland) 11.6 sec.; 2. A. Mourlon (Frankrijk) 11.8 sec. 400 M.: 1 Imbach (Zwitserland) 49.4; 2. Broos (Nederland) twee M. achter; 3. Ja- mois (Frankrijk). 1500 M.: 1. Pelé (Frankrijk) 4 min. 1 sec.; 2. Berger (Frankrijk). Discuswerpen: Berenger (Frankrijk) 39.97 Meter. Hoogspringen: Lewden (Frankrijk) 1.30 Meter. 800 M.: 1. Martin (Zwitserland) 1 min. 53.6 sec.; 2. Martin (Frankrijk) 1 min. 53.8 sec. (Fransch record). 3000 M.: 1. Guillemot (Frankrijk) 8 min. 45 sec.; 2. Ladoumegue (Frankrijk); 3. Goodwin (Amerika). BROEK OP LANGEND1JK, 20 Sept. 1926. 450 K.G. aardappelen. Duke of York, 3.50; Blauwe 1.10; Schotsche muizen 3.10; 26700 stuks bloemkool 2.9010.40; id. 2de soort 0.601.10; 1050 K.G. slaboonen 1.90-6.50; 27000 K.G. roode kool 0.90— 2.40; 6800 K.G. gele kool 0.80—1.40; 85000 K.G. witte kool 0.400.80; 22 K.G. gele uien 2.402.70; id. Drielingen 1.301.50; id. nep 3.50 -4.00; 6300 K.G. peen f 1.50— 1.70; 2500 K.G. bieten 1—1.60; 225 K.G, rammenas f 1.502.20. NOORD-SCHARWOUDE, 20 Sept. 1926. 3200 K.G. aardappelen. Duke of York, 3.10; Blauwe Eigenheimers 3.303.50 500 K.G< spercieboonen 4.7013.30; 14800 K.G. uien, J 22.60; id. Drielingen 1.602.10; id. mep 3—3.80; 3800 K.G. peen 1.10—1 70; 32400 K.G. roode kool 0.50—250; 12.200 K.G. witte kool, 0.300.70; 9400 K.G. gela 0,701.70; 900 bos wortelen 4; 4200 stuks bloemkool 3.405. ALKMAAR, 20 Sept. 1926. Veemarkt. 34 Vette koeien 2.25400; 9 vette kalveren, 60—120; en per pond 1.20—.140; 39 nuchtere kalveren 622; 9 vette schapen, 26—35; 394 vette varkens, 0.750.78 per pond; Zouters 0.68—A.70 per pond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9