De Troonrede. Be Herdenkingsfeesten te Beverwijk. Verkeersongevallen. Voornaamste Nieuws Plaatselijk Nieuws. Dinsdag 21 Sept. 1926 50ste Jaargang No. 16359 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste Blad n Drukwerk is het zaad n voor Uw orders f, IJmuider visschers naar de Zwarte Zee. Een droevig ongeluk. DE ONTDUIKING VAN ACCIJNS OP GEDISTILLEERD. Diefstal of verduistering. VOOR DEN POLITIE- RECHTER. Relletje te Schoten. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht De gemeentelijke dienst der werkloosheidsbestrijding. Het Brokkenhuis van der Armenraad. DUIVENSPORT. „De Ooievaar". MARKTNIEUWS. Dê abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen)^ Postrekening No. 597C. HENNE HAARLEMSGHE COURANT Alle abonné's op dit blad rijn, ingevolge de verrekeringsvoorwaarden f 91111(1 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken doorf/EIÏ bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, flOK bij verb tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: vat) beide armen, beide Keepen ei K-Ol» «v.*1/ «IU. 'nodeHiken afloc 1 MW. een voet of een oog: itdUm duim of verlies van een f Cfl m wijsvinger Bij contract belangrijke korting Advertentiën 35 cents per regeL Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 cL per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. bij verlies v. MB andere vinger. bij 'n breuk van f 111 been of arm; 1 Hedenmiddag is de nieuwe zittingsperiode der Staten Generaal door H. M. de Koningin geopend met het uitspreken van de volgende rede: In Uw midden verkeerend, Leden van de Staten-Generaal, verheug Ik Mij, dat de toe stand van ons Volk in menig opzicht tot dankbaarheid stemt, al ontbreken de schaduwen niet. Niet dan zeer geleidelijk voltrekt zich het economisch herstel. Inzinkingen blijven daarbij niet achterwege. Handel en Nijverheid, evenals een deel der scheepvaart, ondervinden nog steeds de ongunst der tijden. De onstandvastige waarde der munteenheid in verschillende landen vertraagt de gezondmaking van het inter nationaal ruilverkeer. De land- en tuinbouw wordt in verschil lende van zijn takken bedreigd door onge wone, naar gehoopt mag worden tijdelijke, belemmeringen in den afzet van zijn pro ducten elders. Er wordt met kracht naar gestreefd, dit euvel een einde te doen nemen. Sedert Ik de laatste maal in Uw midden verkeerde, is een ernstige beproeving over een deel van ons land gekomen. Een vrien delijke zonnestraal is in dit leed gevallen door de groote deelneming in het lot der slachtoffers, die zich in wijden kring in woord en daad heeft geopenbaard. Deze uiting van nationale saamhoorigheid heeft Mij met dankbaarheid vervuld, evenzeer als de toewijding,zoowel van burgerzijde als dooj het personeel van land- en zeemacht in de ure van het gevaar betoond. De financieele toestand van het lanct blijft voortdurend zorg eischen. Verlichting van de lasten, op de bevolking gelegd, is een onmisbare voorwaarde voor een duurzame verbetering van den economischen toestand en is slechts mogelijk bij een zuinig beheer. Op politiek gebied zal, in afwachting van het herstel van normale verhoudingen, de lijn, in den loop van het achterliggende zit tingjaar uitgestippeld, blijven gevolgd. De betrekkingen, welke Wij met de andere Mogendheden onderhouden, zijn van den meest vriendschappelijken aard. Het verheugt Mij, dat de Volkenbond door de toetreding van Duitschland aan beteekenis heeft gewonnen. Met verschillende Mogend heden worden besprekingen gevoerd over het sluiten van arbitrage- en verzoenings verdragen. Naast de in den loop van dit jaar aange kondigde maatregelen en wetsvoorstellen worden nog eenige andere voorbereid. Daartoe behooren voorzieningen op het gebied der justitieele wetgeving; een wijzi ging van de Provinciale wet; eene patrieele herziening van de wettelijke bepalingen op de forensen; en eene wettelijke regeling van het handelsonderwijs. Voorstellen tot het wegnemen van enkele onnoodige beperkingen van de vrijheid op het gebied van het lager onderwijs zullen U bin nenkort bereiken. f Een wetsontwerpi zal worden ingediend ten einde de niet binnen het Rijk wonende Nederlanders, die daarvoor in aanmerking komen, naar billijke regelen te doen bijdra gen in de inkomsten-, vermogens- en ver dedigingsbelastingen, en de nalatenschappen van dezelfde personen te betrekken in de successiebelasting. Tot bevordering van het behoud van natuurschoon zal U een voorstel worden aangeboden om zekere fiscale verzachtingen te verbinden aan eene vrijwillige beperking van het beschikkingsrecht over bepaalde landelijke eigendommen. Voorstellen zullen worden gedaan tot wijziging en aanvulling onzer sociale wetge ving ten einde te geraken tot ratificatie van sommige ontwerp-verdragen der Internatio nale Organsiatie van den Arbeid. Invoering der Ziektewet ligt in het voor nemen, nadat deze gewijzigd zal zijn in het bijzonder in dien zin, dat meer plaats wordt ingeruimd aan voorzieningen, welke uit het maatschappelijk leven opkomen. De droevige ramp. die Nederiandsch- Indië heeft getroffen, heeft Mij met deernis vervuld. De gevoelens, die ook daarbij velen tot leniging van nood hebben bewogen, waren Mij een oorzaak van blijdschap. De steun, in donkere dagen wederzijds ver leend, heeft den band tusschen het Moeder land en Nederlandsch-Indië versterkt. In het aanstaande voorjaar zal de nieuwe - Indische Staatsregeling ten volle in werking treden. Het streven zal zijn de grootere zelf standigheid in inwendige aangelegenheden, welke zij aan Nederlandsch-Indië geeft, zoo spoedig en zoo volledig mogelijk tot haar recht te doen komen. De ook in dit gebieds deel ter hand gehomen welvaartspolitiek zal krachtig worden voortgezet, inzonderheid ten bate van de inheemsche bevolking. De te verwachten opening van een derde in richting van hooger onderwijs, de medische hoogeschool te Batavia, zal van groot be lang blijken voor de geestelijke ontwikkeling van Indië. Suriname eischt nog steeds de bijzondere aandacht der Regeering, al is eenige verbe tering in den economischen toestand van dat gewest te bespeuren. In Curasao blijft die toestand gunstig. Moge Gods milde zegen op Uwen arbeid fusten! Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. Slechts zes maanden geleden heeft de eerste minister van de aan het bewind zijnde regeering een uitvoerige verklaring afge legd omtrent de plannen van het kabinet. Wijzigingen in den politieken toestand zijn sinds dien dag van 11 Maart 1926 einde van een vier maanden lange crisis niet gekomen, zoodat de Troonrede van vandaag met weinig spanning te gemoet werd gezien. Wie nieuwsgierig was vroeg zich af: wat kan de regeering, na de preciese omschrijving van de plannen van dit kabinet door jhr. de Geer op 11 Maart j.l. gegeven, nu nog voor nieuws te vertellen hebben? Toch is de Troonrede van ongewone lengte, een wijdloopigheid, welke wij van dit soort staatstukken niet gewoon zijn». Vooral de inleiding, welke de helft beslaat eg zich met den algemeenen toestand van land en volk bezig houdt, verdiept zich op een on gewone manier in allerlei details. Men zou geneigd zijn, ook daarin naar politiek te gaan speuren en b.v. de vierde alinea tegen over de voorafgaande te gaan plaatsen. Waar wij n.m. in deze omgeving met genoe gen lezen, dat de regeering er met kracht naar streeft om aan de belemmeringen in den afzet van land- en tuinbouwproducten een einde te doen komen, daar zal men al licht in andere streken vragen, waarom de malaise in handel, scheepvaart en nijver heid, de nadeelen der valutaconcurrentie enz. worden geconstateerd, zonder dat eenige hulp der regeering daarvoor in uit zicht wordt gesteld. I Inmiddels doet het goed in de inleiding gewag te hooren maken van den waters- nood in woorden van deelneming met de slachtoffers en hulde en dank aan allen, die tot lenigipg hebben bijgedragen. Zoo ooit, dan is dit het oogenhlik om op de saam hoorigheid van ons volk te wijzen. De financieele toestand van het land wordt nog altijd zorg-wekkend genoemd; zuinigheid wordt aanbevolen, om de zoo lang en al zoo vaak beloofde belastingver laging te kunnen verwezenlijken. De mil- lioenennola, welke hedenavond in de Staats courant komt, zal ons vertellen, wat de regeering in dit opzicht in het vooruit zicht heeft te stellen. Na de laatste nota tusschen minister de Geer en de Commissie uit de Tweede Kamer ter voorbereiding van de behandeling der belastingontwerpen, gewisseld, zullen wij ook op dit gebied wel niet veel nieuews te hooren krijgen. Op wetgevend gebied moet dit inter mezzo-kabinet verder in de neutrale lijn blijven. Uitdrukkelijk wordt dit nog eens in deze Troonrede geconstateerd. „In afwach ting van het herstel van normale verhoudin gen,'' dat is dus: zoolang er geen parlemen taire regeeringsmeerderheid is, blijft het kabinet aan zijn neutrale politiek vasthou den, In deze neutrale zone liggen de belas tingplannen en de vele onderwerpen, door Minister de Geer op 11 Maart aangekondigd. Daar worden nu nog eenige plannen voor wetswijzigingen aan toegevoegd: een alge. meene en in haar algemeenheid niets zeg gende aankondiging omtrent het treffen van justitieele voorzieningen; een wijziging van de provinciale wet; een kleine wijziging in de forensen en een paar vermoedelijk onbelangrijke onderwijsvoorzieningen Van meer belang lijkt ons het aangekondigde wetsontwerp om Nederlanders, die me;t hun kapitaal het land ontvluchten in de inkom sten-, vermogens- en verdedigingsbelastin gen alsmede hun nalatenschap in de suc- cessielasting te betrekken. Wie prijs stelt op het Nederlanderschap en dat is voor vermogenden zeker meer dan enkel maar een eeretitel! die moet ook meedragen in de lasten van dit veilige en ordelijke land! Ook de Ziektewet krijgt weer eens een kansje voor de hoeveelste maal!? En de ziekenkassen blijken minister Slotemaker na aan het hart te liggen. Alles bij elkaar wel een heel mager program; maar, wanneer de regeering weeken wil, dan heeft zij in de uitvoerige verklaring door Minister de Geer namens het kabinet op 11 Maart af gelegd, nog slof te over. En overigens: nemo dat quod non habet: dit neutrale intermezzokabinet kan nu eenmaal niet veel meer dan zakelijke affaires afwikkelen, ge speend van alle politiek. Verwijt is bij voor baat uitgesloten; willen de Staten-Generaal meer en anders, zij zoeken dit bij zich zelf en niet bij dit kabinet. Het krachtigste geluid geeft de slotpara graaf van de Troonrede, waarin een nieuwe toekomst voor de Oost-Indische koloniën wordt ingeluid; grootere zelfstandigheid, een krachtige welvaartspolitiek inzonder heid ten ba t,e der inheem sche bevolking; een nieuwe medi sche hoogeschool ter bevordering der in- landshe hygiëne.... 't klink alles tte zamen als het verstaan van een roeping, een groote roeping, om een oostersch volk geestelijk en economisch op te heffen. De Indische paragraaf in deze Troonrede is zeker zoo als de rest, ongewoon lang. Maar in vroegere analoge Staatstukken is zij meestal te kort geweest en was het Indische beleid met die kortheid in overeenstemming. Moge dit nu anders worden! U V Bulgarije bezit in de Zwatre Zee en de ri vieren Donaii en Maritza, wateren, die bui tengewoon vischrijk zijn, zoodat ze de bevol king voldoenden voorraad zouden kunnen verschaften, mits de Bulgaren beschikten over een goed geoutilleerd en naar de eischen des tijds ingericht visscherijbedrijf. Voor een dergelijk bedrijf heeft men natuurlijk in de eerste plaats treilers noodig en juist deze nuttige schepen ontbreken aan de Bulgaar sche visschersvloot. De scheepjes, die van geslacht op geslacht overgingen, 'nebben niet de minste verbetering ondergaan. Het be hoefde dus uit den aard der zaak geen ver wondering te wekken, dat ondanks de vol doende hoeveelheden visch, waaraan de hier boven genoemde wateren rijk zijn, groote kwanturns voor eigen gebruik uit het buiten land moesten worden geïmporteerd. In de jaren 1923, '24 en '25 werden gevan gen resp. 2.546.509 K.G., 4,134.039 K.G. en 2,500,939 K.G, visch. Daar deze voorraad voor eigen gebruik beslist onvoldoende was, moest in genoemde jaren worden aangevoerd -esp. 668,900 K.G. 1.003,626 K.G/en 1,618.275 K.G. De kosten van dezen aanvoer bedroe gen; in 1923 15.795.285 Lewa, in 19/4 24.221.474 Lewa en in 1925 38.937.422 Lewa (een Lewa is 1/50 Holl. gulden). Deze jaarlijks hooger wordende ipvoercij- fers maakten de Bulgaarsche regeering zoo danig ongerust, dat men op middelen zón bet visscherijbedrijf op hooger peil te brengen. De vraag was echter, hoe? Aanvankelijk was de regeering van oordeel, dat zij de visscherij in den vorm van premies op een bepaalde hoeveelheid gevangen visch en het verleenen van steun tot een zeker bedrag diende aan te moedigen. Aan de visschers lag het euvel echter niet, wel aan hun schepen en werkwijze. Onnoodig te zeggen, dat deze regeeringsoffers hun doel misten, Toen ten slotte ook de in 1911 be Varna gestichte visscherijschool, na grondige bestu deering van het belangrijke vraagstuk, op welke wijze de buitenlandsche vischaanvoer kon worden gestuit, geen redelijke oplossing wisten te vinden, begreep de regeering, dat slechts één mogelijkheid bestond om het Bul gaarsche visscherijbedrijf voor een langza- men maar zekeren ondergang te behoeden. Wij moeten, aldus redeneerde toc-n de re geering. den visschers leeren visschen; de in structeurs moeten zijn menschen, die dit be drijf door en door kennen en het reeds met succes beoefend hebben. De vraag, wie als in structeurs voor de Bulgaarsche visschers zou den moeten optreden, was al heel spoedig be antwoord, Tot een dergelijk studie-experi ment was slechts de visscher en zeeman bij uitnemendheid geschikt: de Hollander. Men wenschte dus Nederlandsche instructeurs op Je Bulgaarsche wateren. Reeds in 1923 werden toen tusschen den Bulgaarschen hoogleeraar, prof. dr. Konsulojt, en den Hollandschen vice-consul te Sofia, jhr. De Brauw, de noodige besprekingen ge voerd. Na eenige correspondentie met de I Nederlandsche regeering werd contact ge zocht met de Vereeniging van Reeders te IJmuiden, Bij deze pogingen bleef het echter, omdat de reedWs zich op zeker moment te rugtrokken. De onderhandelingen waren misschien op het doode punt geraakt, indien niet de heer De Boer, van de thans geliquideerde Mij. „Noorderlicht," die zich het vorige jaar op het z.g. paarlschip van de firma v, d. Poll uit Djeddah op de Roode Zee bevond, zich met de Bulgaarsche regeering in verbinding had gesteld. Met den heer De Boer, die eigenaar is van het schip „De Proef," dat op de Noordzee vischt, heeft de „Tel." een half uur voor diens vertrek naar Bulgarije, een kort onder houd gehad, waaraan het volgende is ont leend: Inderdaad wenscht de Bulgaarsche regee ring haar visscherij op moderne leest te schoeien, vertelde de heer De Boer. Dat de zaak, nadat ik mij het vorige jaar met de re geering in verbinding had gesield, haar be slag heeft gekregen, mag hoofdzakelijk wor den toegeschreven aan het beleid van i'nr. He Brauw, den Hollandschen vice-consul te Sofia. Uit voornoemd contact is toen gebo ren het voorstel onzerzijds tot het zenden van een volledig uitgerusten treiler, evenwel onder voorwaarde, dat het risico geheel door de Bulgaarsche regeering zou worden ge dragen. Tijdens de verdere besprekingen en onder handelingen kwamen plotseling kapers op de kust, n.l. de Russen. Een Russisch concern had de Bulgaarsche regeering aangeboden voor een bedrag, lager dan wij bedongen had den, de opleiding der Bulgaarsche visschers ter harte te nemen, een voorstel, waarop de Bulgaarsche min. van Akkebouw, waaron der de visscherij behoort, niet inging. De po gingen der Russen, om onder onze duiven te schieten leden dus schipbreuk en zoo ge schiedde het, dat, na verdere onderhandelin gen. de Bulgaarsche regeering voor de hier boven geschetste studiedoeleinden, een be drag van 2/ millioen Lewa te onzer beschik king stelde. Meerdere toezeggingen werden contrac tueel vastgelegd. Wij kwamen, aldus vei. volgde de heer De Boer, overeen, dat het „Paarlschip" van v. d. Poll ter beschikking der Bulgaarsche regeering werd gesteld. Dit schip, dat bemand is met vijf Hollanders en twee Arabieren, bevindt zich reeds in de ha ven van Varna, waarheen ik mij over een halt uur zal begeven, ten dinde werkzaam heden onder mijn leiding te laten aanvangen. Op ons schip, dat uitstekend is ingericht, zullen ook twee leerlingen der Bulgaarsche. Fisscherijschool geplaatst worden. Hoe lang denkt u weg te blijven? Drie maanden, luidde het antwoord. 01 wij in deze periode den Bulgaarschen vis schers het noodige omtrent de moderne vischmethodes zullen kunnen bijbrengen, zal wel in hoofdzaak van de leerlingen zelf af hangen. Ik kan u verzekeren, aldus eindigde de heer De Boer het onderhoud, dat wij drie maanden hard, zee hard zullen arbeiden, al was het alleen maar om onzen naam in deti vreemde eer aan te doenen.. Zaterdagmiddag wist het tweejarig doch tertje van den heer C. v. d. Wouden, dal in haar bedje lag, uit haar lcdikontje te komen. Blijkbaar wilde ze naar beneden gaan, doch hij de. bovenste trede schijnt het arme kind al mis gestapt te zijn, zoodat het naar beneden tuimelde en juist met haar hoofd op een karn terecht kwam. Geheel zondr bewustzijn en met een gapende hoofd wonde werd de kleine door haar moeder opgeraapt. De inmiddels ontboden genees heer constateerde een zware hersenschud ding en kon jammerlijk niet veel hoop meer geven. Naar het schijnt, heelt de toestand later een goede wending genomen, zoodat er nu weer kans is op herstel. Oprichting van een buurtvereeniging. Meldden we de vorige week, dal door eenige bewoners van de Kerkstraat, Toren straat, Peperstraat en Koningstraat stappen werden gedaan om tot.de oprichting te ge raken van een buurtvereeniging, thans kun nen we mededeeler,, dat in de gisteravond gehouden, vergadering die oprichting een feit is geworden. Het bleek dat men algemeen sympathi seerde om de straten tijdens de herden kingsfeesten in 1927 een goede versiering te geven. Men wil dan eens flink voor den dag komen, opdat men ook hier zal kun nen zien dat er feest gevierd wordt, In de goed bezochte vergadering (de af wezigen hadden bericht van verhindering gegeven^ doch bij voorbaat hun instemming met het doel betuigd) werden geanimeerde besprekingen gevoerd, waarvan het resul taat was, dat de buurtvereeniging werd op gericht, onder het volgende bestuur; B, Jan sen, voorzitter; S. de Vries, secretaris; S. D. Vessies, penningmeester, en voorts als leden de heeren J. Vessies, P. Roemer, Boon en Schurman. Er werd verder nog besloten om de con tributie op 10 cent per week te bepalen. In hooger beroep. Geruimen tijd geleden werd, zooals n.en zich wellicht, nog zal herinneren, de heer S, door de Haarlemsche Rechtbank veroor» deeld tot een geldboete van ongeveer 300.000, te verhalen bij 164 dagen lijfs dwang. De veroordeelde is van dit .vonnis in hooger beroep gegaan en zijn zaak zal nu voor het Amsterdamsche Gerechtshof be handeld worden op 19 October a.s. te 10 uur. De melkrijder L. had bij den landbouwer E. aan den Hillegommerdijk te Haarlemmer meer voor geleverde melk een betaling te doen van ruim 66 en dit geld meegegeven met zijn zoon, die de boerderij van gere geld mët zijn wagen komt bezoeken voor het afhalen van de melk. De jongen vergat evenwel bet geld, dat hij- in de kar een plaatsje had bezorgd, aan genoemden land bouwer af te dragen en bemerkte bij zijn thuiskomst tot zijn' grooten schrik dat het geheele bedrag verdwenen was. Omdat er vermoeden 1 rees tegen den 18-jarigen arbei der A. A. B„ die bij genoemden landbouwer werkzaam was, wenheéMe jongeman Maan dag door de politie gearresteerd en naar Hoofddorp overgebracht. Bij zijn verhoor verklaarde hij eerst het vermiste geld te hebben gevonden en in den paardenstal op geborgen; later gaf hij voor een gedeelte van het geld te hebben gevonden in een zakje, waarin het geborgen was, in het bijzijn van een kameraad en toen naar de rijkspolitie te zijn gegaan om van deze vondst aangifte te doen. Het is gebleken dat hij inderdaad heeft gedaan, maar met het vooropgezette doel om den schijn te vermijden dat hij zich op oneerlijke wijze van het geld zou hebben willen meester maken. Na een volledige bekentenis te hebben afgelegd werd hij weer op vrije voeten ge laten en werd tegen hem proces-verbaal opgemaakt, Een scheid-kwestie, Een gezelschap, waarvan de heeren W. en J. voor en na door den kantonrechter en Politierechter veroordeeld zijn wegens dron kenschap en bcleediging, was in Zandvoort met een auto in eenigzins pennibelen toe stand geraakt. De bestuurder was n.l. half een trapje afgereden en hing- aldus tusschen hemel en aarde. De chauffeur, die een ga ragehouder te hulp had geroepen, was van meening, dat het wel zou gaan als twintig van die plebejers wilden helpen. Een van „die plebejers was zekere v, N„ die even later de politie zijn hulp aanbood om den dronken W„ den chauffeur, die zich hevig tegen zijn arrestatie verzette, naar het politiebureau' te brengen. Een der dames van het gezel schap, A. C., schold daarop v. V. uit voor oen proletariëer. Volgens de dagvaarding had zij die beleediging den brigadier van Politie toegevoegd, die W. opbracht. De bri gadier V., als getuige gehoord, vertelde breedvoerig hoe de zaak zich had toegedra gen. Verdachte bevond zich midden onder de talrijke toeschouwers en had nog naar W. geroepen: „Help me. want dat volk tuto yeert me." De brigadier was toen aan het worstelen met W. dien hii tenslotte baas werd en eenige meters wegbracht, waar- W. zich weer liet vallen. Daar kreeg hij hulp van v. V.. die toen door A. C. werd uitge scholden. Aldus vertelde althans de ver dachte, tcrwiil de brigadier V. verklaarde, dat de scheldwoorden tot hem gericht wa ren. De garagehouder, als getuige a décharge behoord, vertelde weer dat de scheldende 'irffrouw tot hem gesproken had.rDaar en de brigadier en de garagehouder en de ver dachte bii hun pertinente verklaringen hie ven, werd de zaak voor onbepaalden tijd geschorst, om meer getuigen op te roeper. Bij de vorige behandeling der zaak. was deze maatregel ook noodig gebleken, omdat de verdachte, A. C., 'n voorstelling der zaken gaf, die niet overeenstemde met het proces verbaal. Hoepelen. W. R, en A. A stonden terecht wegens Poging tot diefstal van een autoband. Zij hadden, na ettelijke glaasjes bier gedronken te hebben, op het Spaarne een onbeheerd staanden vrachtauto gevonden .vertelde de tweede verdachte, de eerste was niet ver schenen. A. had het zeildoek van den auto losgeknoopt, waarna beide erin geklauterd waren. W, R. vond er een reserveband op velg, legde hem om zijn nek en klom weer van den auto af, maar toen zij hoorden roe pen; „Wat gebeurd daar", kozen zij het ha zenpad. De getuigen verklaarden dat het tweetal ruim 'n uur bij den auto gestaan had; een van hen had met zijn geroep de verdachte aan het schrikken gemaakt. A. bevestigde dat zijn kameraad den autoband had opgenomen; zij hadden echter niet de bedoeling om te stelen, maar wilden met den band hoepelen, om goed wakker te blij ven, hoewel zij aanvankelijk in den auto ge klommen waren om er te slapen. De officier requireerde tegen beide verdachten 14 da gen gevangenisstraf. De politierechter oor- delde, dat tegen A. niet het bewijs van po ging tot diefstal was geleverd en sprak hem vrij. R. werd veroordeeld tot 1 week gevan genisstraf. Door de fa. v. D., uit Haarlem waren de vorige week goederen geleverd aan v. G., wonende aan het Meidoornplein te Schoten. Deze betaalde de bestelling niet, maar zeidc den besteller, Zaterdag terug te komen. Dan zou de kwitantie betaald worden. De bezor ger nam hiermede echter geen genoegen, schold voor flesschentrekker en sloeg ten slotte de ruiten van het perceel in. Gistermorgen ging v. D. er op af, doch v. G. wenschte niet te betalen. Er ontstond tusschen beiden een vechtpartij, waarbij v. G. een breekijzer te voorschijn haalde en er v. D. mee dreigde. Deze begaf zich toen naar het politiebureau aan de Gen. Cronj éstraat, waarheen ook v, G. ging. Op het bureau heeft de politie de gemoederen tot bedaren weten te brengen en de vechtpartij te sussen. Zijn geld heeft v. D. echter nog niet ont vangen. EEN UITSTAPJE, Gisteren maakten een 140-tal patiënten van Bethesda Sarepta te Heemstede onder geleide een uitstapje naar Zandvoort. Per extra trams van af de stichting werd om 2 uur in den namiddag de reis afgelegd. En na heerlijk genoten te hebben van lucht, zon en zee, toog men te half acht per -zelfde gelegenheid wederom wel voldaan huis waarts. Motorongeluk. De heer d. Z„ wonende te Lisse, reed in Haarlemmermeer met zijn motorrijwiel op den Hoofdweg te Abben.is. Tengevolge van de vele kuilen in den weg, raakte hij plot seling de macht over 't stuur kwijt, waar door hij kwam te vallen en zich aan een zijner arn/en verwondde. Na voorloopig ver bonden te zijn, waagde hij het om op het nog berijdbare motorrijwiel zijn weg te ver volgen. Ernstige botsing. Zondagavond had de bestuurder van een motorrijwiel, de heer M., te Haarlemmer meer het ongeluk op den Spieringweg in botsing te komen met den jeugdigen wiel rijder L„ die links van den weg reed. De jongen kwam zoodanig te vallen dat hij 'n hersenschudding bekwam en direct onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. De motorrijder kwam er met eenige kwetsuren af. Zoowel de motor als het rijwiel werden deerlijk gehavend. Auto-ongeluk. Op den Hoofdweg nabij den Lisserweg, onder Haarlemmermeer, wilde de broodbak ker N. J, W. met z'n auto draaien, doch hij reed daarbij zoover achteruit, dat het motorrijtuig in de Hoofdvaart terecht kwam. W. wist er nog intijds uit te springen. Een groote hoeveelheid brood ging door het water verloren. De firma K. en v. N. ver scheen spoedig met materiaal ter plaatse om de auto weer op den kant te trekken. Aanrijding te Halfweg. Zondagnacht reed een auto tegen een waarschuwingsbord van den A. N. W. B„ staande tegenover de o. 1. school le Half weg, doordat de chauffeur verblind werd door de scherpe lichten van een uit de te genovergestelde richting komenden auto. Dé auto werd ernstig beschadigd, terwijl het bord geheel werd vernield. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. TEGEN EEN PAAL, Zaterdagavond om elf uur reed een mo torrijder te Santpoort tegen een paal der electrische geleiding en liep daarbij lichte verwondingen op. De achterop den motor zittende dame kwam met den schrik vrij, terwijl de motor nogal flink werd bescha dig. De oorzaak der aanrijding was het verblin dende licht van een auto. Na het spoorwegongeluk bij Voorschoten, Merkwaardige bemerkingen van Prof. J. A. v. d. Kloes. De gijzeling van Commissaris Blok. H. M. de Koningin zal dit jaar de manoeuvres bijwonen. Havelock Wilson, de algemeene voor zitter der Briische Zeelieden, over den in- dustriëelen vrede. Dc financieele plannen voor Danzig goed gekeurd door den Raad van den Volken bond. Het bestuur van den Britschen mijnwer- kersbond uiteengegaan, zender een defini tief besluit te hebben genomen. Bijzonderheden over de ontzettende ramp, welke Florida beeft geteisterd. Zie verder ook Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 770. Vooruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op* De lantaarns moeten morgen worden opgestoken- om 7.29. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bfldt. Naar waarnemingen in den morgen van 21 September. Hoogste Barometerstand 773.5 m.M. te Blacksod. Laagste Bartimeterstand 745.6 m.M. te Acureyri. Verwachting matige N.-tot N. W. later verder krimpende en afnemende wind, meest gedeeltelijk bewolkt; weinig of geen. neerslag; vooral aanvankelijk koeler. Verschenen is het verslag van den ge meentelijken dienst edr werkloosheidsbe strijding te Haarlem over het jaar 1925. Hieraan ontleenen wij het volgende:. In de metaalindustrie viel de vermeer derde werkgelegenheid, die in 1924 be stond, ook over 1925 te constateren. Ook dit jaar kon aan de vraag naar geschoolde metaalarbeiders meerdere malen noch met Haarlemsche, noch met Nederlandsche werkkrachten worden voldaan. In dc bouwbedrijven was dc werkgele genheid, over hei algemeen genomen, iets minder dan het jaar te voren. In de grafisch en administratieve vakken viel geen bijzondere werkloosheid te boe ken. De wferkloosheid in de sigarenindsulrie, die in 1924 tengevolge van de stopzetting van eenige fabrieken groote afmetingen had aangenomen, verminderde in den loop van het jaar 1925 belangrijk door verbe terde werkgelegenheid, voornamelijk elders. Gedurende 1925 kwam.' in de samenstel ling van het district Haarlem geen veran dering. Het omvat behalve Haaide rade ge meenten W-k aan Zee, Beverwijk, Velsen, Bloemendaal, Heemstede, Benncbroek, Hil- legom, Spaarndam, Haarlemmerliede c.a., Schoten, Haarlemmermeer en Zandvoort. In het district Haarlem werden door dc Arbeidsbeurs 93 personen geplaatst; uit andere gemeenten in het district te Haarlem geen; buiten het district uit Haarlem 21 personen en in het district uit andere dis tricten uit andere districten 86 personen. In het buitenland werden geen personen geplaatset. Aan het einde van 1925 waren 55 kassen gestibsideerd, die leden hadden welke wer kelijke woonplaats hadden binnen de ge meente Haarlem, n.l. 54 nationale kassen en 1 plaatselijke kaL Het bedrag der subsidie voor de gemeente Haarlem was 24.679.30 (in 24 28.854.99), dat der uitkeeringen uit de kassen 60.245.45 (in 1924 78.385.04). Op 31 December 1925 waren 990 leden van gesubsidieerde werkloozenkassen in de gemeente Schoten woonachtig. Het bedrag der subsidie voor de ge meente Schoten bedroeg 6.627.74; dat der uitkeeringen uit de kassen 14.328.35. De Commissie vergaderde 5 maal. In totaal werden in behandeling genomep 138 nieuwe aanvragen; toegewezen werden er 104; afgewezen 34. Aan steun werd verstrekt een bedrag van 48.171.89 aan 393 personen (in 1924 73.433.80 aan 653 personen). Aan bijzonderen steun (versterkende mid delen, kleeding, schoeisel, voorschotten voor reisgeld e.d.) werd uitgegeven een be drag van 934.94. Aan teruggevorderde onrechtmatige steunbedragen en van ver strekte voorschotten werd ontvangen 859.77. Heden is weder een aanvang gemaakt met de uitdeeling van goederen door het brok kenhuis aan het Donkere Spaarne 34. Dit brokkenhuis is een instelling van den Armen raad en zooals men weet worden vele nood lijdende gezinnen tegen een minimum-ver goeding daar aan het noodige huisraad of kleedingstukken geholpen. Thans ligt weder een groote voorraad op gestapeld, verkregen door de gaven van liefdadige medeburgers, en wacht op uitd«<- ling. De voorraad is van den meest uiteen loo penden aard: bovenkleeding onderkleeding, hoeden, petten, tafels, stoelen, ledikanten, beddegoed, kinderwagens, kachels, haarden, wiegen, schoenen enz., enz. Het brokkenhuis is een sympathieke in stelling en wordt ook als zoodanig door ieder gerespecteerd. Uitslag wedvlucht Quivrain op 19 Sept. 1926, afstand 229 K.M. Eerst getonode duif 10 ii. 19 m. 35 sec. Laatstgetoonde duif 10 u. 31 m. 18 sec. In vrijheid gesteld 7 uur. le, 2e H. J. Petter; 3e L, v. Meurs; 4e H. A ,v, d. Dcmhcf. PURMEREND, 21 Sept. 1926. Kleine fa brieksbaas, 17 stapels 36; Met merk 42; Klei ne Boerenkaas, 40 stapels, 37; Met merk 41 per 50 kilo. Goudsche kaas, 4 stapels. De handel op de kaasmarkt was goed. Boter, 480 K.G., 2.00—2.10 per kg. Runde ren 638, waaronder 355 vette 75100per kg. en 240 melk- en gelde 125385 per stuk, matig; Stieren 43, 6585 per kg matig; Paarden 31, 100250 per slak, stug: Vette Kalveren 43, 130- 145 per kg, matig; Nuch tere Kalveren 195, 8—30 per stuk, matig; Vette Varkens 388, 7275 per kg. matig; Zouters 66—70 per kg.; Magere Varkens 93, 2646 per stuk, stug; Biggen 261, 13—23 per stuk, stug; Schapen 94*3 2333 per stuk, stug; Lammeren 836, 1323 per stuk, stug. Kipeieren 800900; Eendeieren 560; per 1000 stuks. Peren 500 zakken, 150500 per zak. Coöp. Centrale Eierenveiling. 24229 Eend eieren 590—630; 31948 Kipeieren 780—10.30. Jongekippencieren 550640.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1