Gemengd Nieuws. NIEUWE HAARL. COURANT "Tweede biad Dinsdag 21 Sept. 1926 Na het spoorwegongeluk bij Voorschoten. De toestand van Luit BisscWff van Heemskerck. Door het springen van een band. In botsing met een auto. Door een vrachtauto aangereden. De doodslag in de Galerij te Rotterdam. Een kippendief. Diefstallen in het vliegkamp te Soesterberg. Brand te Naarden. De rechercheur, die een bekeuring kreeg. Brand te Harskamp. Ontsporing bij Zevenaar. Een bende rij wiek! ie ven opgespoord. Ernstig ongeval te 's Hage. Ernstige motor- en auto- ongevaHen. KUNST EN KENNIS Wekzlijksche rustdag vcar musici. MARKTNIEUWS. Typhus in Zeeland. Vergeten Zondagsschool kinderen. W aarschuwing. 7, U(T HET Het bestuur van den Britschen Mijnwerkerrbend bijen. De Typhusepidemie. Het procss-Schröder. Brug ingestort. Vit den Raad van den Volkenbond. De orkaan in Florida. Stresemann spreekt in den Volkenbond. De ontwapeningsconferentie. Da ministerraad te St. Sebastiaan. De orkaan te Florida. IProf, J. A, v. d, Kloes te Delft, schrijft in let „Vad.": Mijn opstel over dit onderwerp in uw no. van 14 dezer heeft in ruime mate weerklank gevonden. Onder de vele geschriften over de spoorwegramp bij de Vink, die mij bereikt hebben, heeft er een in 't bijzónder mijn aan dacht getrokken. Het betreft een .onderhoud van de „Tel."met den Hoofdingenieur, Chef van Weg en Werken, Maas Geesteranus. Ik Jas in het verslag daarvan het volgende: „Hij (v. d. K.) heeft gezegd dat grof grind minder aanrakingsoppervlakte heeft, zoodat er ruimte tusschej het kiezel ont staat. Doch dat was ons ook bekend. Van daar dat we fijn en grof door elkaar stor ten; het fijne kiezel vult de openingen tus schen het grove. Dit is prof. v. d. Kloes blijkbaar ontgaan. Alléén grol en alléén fijn wordt niet gebruikt. De professor heeft waargenomen, dat de steentjes op springen; dat kan bij nieuwen ballast heel goed gebeuren door de dreuning van een voorbij rijdenden trein." Mij is niets ontgaan. Ik heb wel degelijk fijn grind tusschen het grovere opgemerkt. Doch, daar ik meer kijk op grind heb dan genoemden Hoofdingenieur, heb ik tevens waargenomen, dat de verhouding tusschen grof en fijn over het algemeen zeer ongunstig is. Het is zooals ik in mijn vorig opstel zeide natuurgrind, ongehord, en er zit over het algemeen veel te veel grof en zeer grof in. t Ik kwam dezer dagen met verscheiden personen, vaklieden en leeken, mondeling en schriftelijk in aanraking. Geen hunner heeft mij tegengesproken. Een leek vroeg mij, hoe het komt, dat zulke ongelukken al niet eerder plaats vonden en niet veelvuldiger plaats hebben. Ik verwees hem naar mijn vorig stuk; „Te gevaarlijker wordt dc toestand naarmate hij den tevoren beschreven denkbeelden meer nabij komt, zoo nabij, dat de ballast onder het gewicht en het dreunen van den trein uitschiet." Ter nadere verklaring diene, dat in natuur grind de verhoudingen tusschen grof en fijn, rond en plat, in sterke mate kunnen afwisse len, zoodat, wanneer men op verschillende punten een mudzak volschept en deze naast elkaar uitstort, de beide hoopen in geenen deelen op elkaar gelijken. Zoo kan ergens in den ballast onder dc spoorbaan zoo veel grof en rond grind, met weinig of geen fijn en plat, bijeengebracht zijn, dat de toestand door te geringe wrij ving gevaarlijk wordt. Deze toestand moge zich betrekkelijk zelden voordoen, het ge vaar blijft te allen tijde bestaan. De ingenieurs van den aanleg der Staats spoorwegen wisten dat en stelden daarom voorschriften op betreffende het baiiastgrind, als in mijn vorig stuk aangehaald. Bij hun tegenwoordige nazaten ontbreekt blijkbaar de wetenschap. Doch mij aunkt, wanneer bekwame voorlieden onder het personeel voor het onderhoud der baan vrij, en zonder gevaar voor hun toekomst met hun ondervinding voor den dag mochten komen, dan zou blijken, dat zij het geheel met mij eens zijn. Het is mij bekend dat bij „Weg en Werken" ook die vrijheid ont breekt. Ik bezit deze niet genoeg te waardeeren vrijheid wel en maak daarvan in s Lanc„ belang onbeperkt gebruik. Ik meen hier te mogen zeggen, dat het beheer van weg en werken gebrekkig en Het Rijkstoezicht op de Spoorwegen onvoldoende is, beide ais gevolg van gebrek aan kennis van Bouw- St In^hét October-no. van Bouwstoffen hoop ik op het onderwerp terug te komen. HET ONDERZOEK, In totaal 89 personen gehoord. De commissie van onderzoek in zake hel Spoorwegongeluk bij „De Vink heeit in to taal 89 personen gehoord. Het vernoor heett drie dagen geduurd. Uit het omvangrijke dossier zal de in specteur bij de Ned. Spoorwegen, de heer Klarenbos uit Amsterdam, een rapport sa menstellen, dat dan in handen van de di rectie zal worden gesteld. Tot welke conclusies de commissie zal komen, valt nog niet te zeggen. Wel wordt, naar de Tel. verneemt, het zeer twijfelach tig geacht, dat een bepaalde oorzaak zal kunnen worden aangewezen. De verklarin gen daaromtrent waren voor t meerendeel te weinig positief. Het gevonden matrozenpak. Bij het opruimen der vernielde wagons werd o.m. een matrozenpak gevonden. In verband met de geruchten, dat bij het on geluk ook een matroos in de sloot geraakt en verdronken zou zijn, is gedurende eemge dagen gedregd, doch zonder resultaat. Hoe het pak daar gekomen is, blijft nog raadsel. rijder in volle vaart tegen den stilstaanden auto opbotste. In ernstigen toestand werd P. opgenamen en naar de Majella-slichting te Bussum vervoerd, waar men een zware inwendige verbloeding constateerde. Des avonds is hij nog geopereerd. Maandag ochtend werd zijn toestand nog zorgelijk geacht. Zoowel de auto als het rijwiel werd ernstig beschadigd. vilde brengen, wat, naar ik meen, verboden deze goederen ten spoedigste ve is; hij reed'ob een damesfiets zonder belas- J terwijl betaling achterwege blijft ei wat, een Vrachtauto met werklieden tegen een boom gebotst. Maandagmorgen omstreeks half zes, is een vrachtauto, toebehoorend aan gebr, Arts uit Grave, en bestuurd door den chauffeur U„ nabij de z.g. „Heessche Barrièregelegen aan den Rijksstraatweg Den Bosch—Nijme gen bij Hees, tegen een boom gereden. De schok was zóó hevig, dat het geheele voor stuk van den auto vermeld werd. In den wagen was gezeten een 19-tal werklieden van de firma Stuhlemeyer, werkzaam a„n de Betonbrugwerken in de Maas bi, Grave. Deze werklieden, afkomstig uit Raams- donksveer, gaan des Zaterdags van Grave naar huis om Maandagsmorgen met vr^"" •uto's weer naar hun werk terug te Van deze personen bekwam in. uroe- Uendaal, vermoedelijk een hersenschudding. Hij mocht niet vervoerd worden. M. J. Vi?- schers, eveneens uit Raamsdonksveer, kreeg eenige diepe wonden aan hoofd en gmaa1, doch kon, na door den dokter uit N.stel- rode, die spoedig ter plaatse was, verbon den te zijn, 'naar huis terugkeeren. De overigen kwamen er wonder boven wonder, behoudens kleine ontvellingen, met den schrik af. Ook de chauffeur en de naast hem zittende persoon, welke zich, zonder ech ter eenig letsel bekomen te hebben, uit het versplinterde houtwerk moesten bevrijden. Volgens den chauffeur is het ongeluk te wijten aan het springen van een band, waar door hij een oogenblik het stuur kwijtraakte. Een fietsrijder zeer ernstig gewond. Zaterdagochtend reed een personenauto, bestuurd door den heer Van der 14., uit Bussum, over den Amersfoortschen straat weg in de richting Laren. Bij den Nieuwen Blaricumschenweg wilde de heer v. d. rl. dezen weg inslaan, waarbij hij het rijwielpad moest kruisen. Juist op dat oogenblik kwam uit de richting Laren de 25-jarige E. 1 olak uit Amsterdam, met vrij groote snelheid per fiets aanrijden. Hij bemerkte den auto blijk baar niet tijdig, met het gevolg, dat een bot sing onvermijdelijk was. De heer Van der H. week nog naar links uit en reed daarbij een paal van de electrische verlichting stuk, doch hij kon niet voorkomen, dat de wiel- De toestand van dén 1ste luitenant Bis- schoff van Heemskerk, wien Donderdag-' nacht in de Heuvelstraat te Tilburg een motorongeval overkwam, is slechts lang zaam vooruitgaand. Zoo nu en dan keerde het bewustzijn weer, doch de geneeshecren kunnen nog niets definitiefs geruststellends mededeelen. Over het hem overkomene is hij dan ook steeds nog n;et gehoord kunnen worden. Een voerman ernstig gewond. Zaterdagavond werd op den rijksweg ie Willemsoord een paard en wagen, bestuurd door P, Molleman, door een achterop rijden den vrachtauto aangereden met het gevolg, dat M. van den wagen geslingerd werd. Met een ernstige hersenschudding en inwen dige kneuzingen werd de jonge man bewus teloos opgenomen en voorloopig door dokter Bouwer behandeld, waarna hij in bedenke- lijkcn toestand per brancard naar zijn woning werd gebracht. In verband met den doodslag in de Ga lerij, kunnen wij nog meiden, dat de aan gehoudene J. B, nog steeds weigert de motieven van zijn daad te 'zeggen, Op ver schillende van zijn verklaringen komt hij zells terug. Van buren verneemt men, dat zoowel het slachtoffer als de dader zich zelen met an dere menschen uit de buurt bemoeiden. Ruzies kwamen ze'den.voor. De sigarenwirike :er Van S., dien de da der het eerst zijn misdrijf mededeelde, hechtte aanvankelijk weinig waarde aan 's mans verklaringen. Daardoor kon het ge schieden, dat eerst ruim een half uur nadat het misdrijf had plaats gevonden, de G.G.D. ter plaatse was en dat de vrouw toen reeds was doodgebloed. Door de politic is te Gouda aangehouden zekere G. H,, een bekende kippeftdief. In zijn nabijheid werd een zak met 10 doode kippen gevonden. De dader heeft bekend deze kippen te hebben ontvreemd uit een ender de gemeente Moordrecht op een weiland staan hoenderhok. Een handlanger van den kippendief, ze kere A. B„ werd eveneens gearresteerd. Beiden zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. Een vijftal personen gearresteerd. Bij de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg zijn eenige personen gearresteerd, wegens diefstal van onderdeelen van machines en gereedschappen. Deze diefstallen zijn ont dekt door de gemeente-politie. Het onderzoek wordt thans geleid door de militaire politie. Naar de Tel. verneemt, zijn reeds vijf personen in arrest gesteld. Zondagavond brak op een kweekerij aan den Keizer Ottoweg te Naarden op drie plaatsen brand uit in een hooiberg, toebe- hoorende aan den heer V. Wegens den toestand van bet terrein kon de brand- weermotorspuit eerst na ongeveer één uur ter plaatse water geven. Daarna was het vuur spoedig bedwongen. Een in aanbouw zijnde, bijna voltooide, schuur brandde ge heel uit. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is tot dusverre onbekend. 't Gebeurde dezer dagen in een niet on vermaarde stad in ons vaderland, 't Leert ons, wat er aan een rijwielplaatje vast kan zitten, als er geen fiets aan zit, of als aan de fiets geen plaatje zit. De krantenlooper bezorgde in de verschil lende hofjes, waaraan hoofd- en hof- en havenstad nog rijk zijn, het avondblad. Per fiets gelijk dat meer gebeurt. In het bezit van een plaatje, zooals 't behoort. Maar hij had het plaatje in zijn zak, zijnde bevreesd voor diefstal door sommige hof-be- .vonerp. Rechercheur verschijnt. „Waar is je belasfingplaatje?" „As-tu-blieft, meneer." ,,'t Mot aan de fiets zitten, dat weet je toch wel?" ,,'k Ben bang voor stelen!" ,,'t Bommelt niet. Betaal direct een gulden, dan kun je de fiets aanstonds weer van het bureau halen." ,,'k Heb geen gulden, meneer." ,,'t Zal mijn zorg zijn; mee!" Verschijnt een burger; duidelijk een agent in burger. „Toe, laat die man nu gaan. 't Is een arme tobber en hij rijdt toch niet zonder plaatje.' „Geef jij hem dan een gulden. Ik kan hem bekeuren en ik zal het doen ook," De agent-burger, goedhartig, leent of geeft den gulden. De man gered. De rechercheur tevreden. Een week later. De agent in uniform heeft nu dienst. Passeert hem een.heer, op een damesfiets. Niet in orde, denkt de agent. Rijdt om den.... heer heen; ziet geen rijwielplaatje; houdt hem aan. „Waar is uw plaatje, meneer?" „Ik ben N. N., rechercheur van politie, mag zonder plaatje rijden. Je kunt mij wel!" „Ik ken in dienst niemand. En u mag zoo niet rijden; 't is geen dienstfiets. „Neen, 't is de fiets van een werkvrouw, die zonder plaatje reed. De fiets gaat naar 'l bureau." „Best mogelijk, maar zóó mag het met. Ik moét u bekeuren. Geef maar op dus; als u rechercheur is, kent u "t^ rijt je vragen wel! Er hielp geen lieve moederen aan. De re chercheur werd bekeurd en de werkvrouw- fiets opgebracht, zooals dat betaamt. Maar de rechercheur beklaagde zich zoo spoedig mogelijk bij den chef: hij -was ten zeerste beieedigd. Hoe kreeg die stomme agent het in z'n hoofd! De agent werd geroepen. „U hebt N. N. bekeurd. Waarom deed u dat?" „Meneer, bij reed op een fiets welke hij op ingplaatje, baar is." Chef: „Uitstekend, ge hebt uw plicht ge daan!" Zoo kreeg de rechercheur een bekeuring. („Rotterd.") Zondagmiddag omstreeks 5 uur ontstond vermoedelijk door kortsluiting brand in de z.g. oude boerderij van den heer A. G. Kröller, die op dat uur de stallen inspec teerde, bemerkte een brandlucht; j>ij ging naar buiten en zag toen de vlammen slaan uit het dak van de bij de schuren gelegen woning van den bedrijfsboer Beun. Onder wijl diens huisraad naar buiten werd gedra gen poogden anderen een tweetal kostbare stieren uit de stallen te redden. Met veel moeite gelukte het een beest los te krijgen. Het dièr werd woest en trok zoo strak aan de lijn, dat de vervoerder een deel van den pink werd afgeknepen. Het andere dier ver brandde. Per auto werd de brandweer te Ede en Otterlo gewaarschuwd. Van Ede rukte men, dadelijk uit met een autospuit en materiaal zoodat men vrij spoedig op het terrein aanwezig was. Van het in de nabijheid gelegen landhuis bèwoond door den bedrijfsleider Memelink, begon plo's het 'dak vlam tc vatten tcgenge- volge van verdwaalde vonken. Men slaagde er in dezen brand tc blusschen. Door het krachtig optreden konden twee zijgevels van dc boerderij gered worden. Het hoofd gebouw verbrandde geheel. Duizenden kilo's geperkt hooi, stroo, rogge, landbouwgereedschappen enz., gingen in de vlammen op. Verzekering dekt de schade. Vier goederenwagens uit de rails geloopen. Zaterdag is in dc onmiddellijke nabijheid van het station een goederentrein naar Duitr.chland nabij den overweg uit de rails gelcopen. In een oogenblik lagen en stonden drie wagons dwars over de lijn, een wagen lag onderstboven, een andere was een heel eind meegesleurd en bleef naast de rails, d'e hier en daar geheel waren verbogen, staan. De lijn raar Duitschland was ge stremd, zoodat tot laat in den avond de treinen over een ander spoo- moesten wor den geleid. Overigens ondervond het ver keer, door spoedig en tactisch ingrijpen, geen noemenswaardige vertraging en konden de Duitsche D-ire'nen tijdig vertrekken. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is nog niets met zekerheid te zeggen. Een terstond 'ngesteld deskundig onderzoek leverde op dat punt geen positief resultaat op. Dank zii onafgebroken werken, is de lijn al weder vrij. Sedert geruimen tijd werden in de omstre ken van Gorcum en wel in verschillende dorpen in het Land van Allena en Heusden en in de Albla.sserwaaijd fietsen ontvreemd, 't Gebeurde meestal des nachts, bij som mige boeren werden daartoe de schuren opengebroken. Dc brigade-commandant der marechaus- sée's te Woudrichem heeft het eerste suc ces met de opsporing, door zekere A. A. van D., die ds nachts met een damesfiets zon der licht door Almkerk reed, aan te houden. Later bleek, dat Van D. een valschen naam had opgegeven. Kort daarop werd Van D. door de rivierpolitie te Rotterdam aange houden; toen kwam zijn ware naam aan 't licht, alsmede het feit, dat bij de bewuste damesfiets en vermoedelijk tal van rijwielen te Dussen, Made, Sleeuwijk, Maartensdijk eu in Zeeland met de hu'p van een paar indi viduen uit Rotterdam gestolen heeft. Tien van de verkochte gestolen rijwielen zijn reeds in beslag genomen. Van D. en de Rotterdamsche medeplich tigen zijn gearresteerd. Men vermoedt, ,dat nog meer personen tot deze bende be- hooren. Zondagmorgen was hel op den Leidsciien Straatweg te 's-Hage als gevolg van den mooien Zondag en het S. D. A. P.-congres aldaar, enorm druk. Een aanhoudende file auto's en bussen kwam van de richting Lei den den weg afgereden, zoodat er weinig uit zicht was. Juist op een der drukste punten krui sing hoek Leidsche Straatweg Rust en Vredelaan eindigt het breeds rijwielpad, waar de fietsers veilig zijn voor het drukke verkeer en deze motten oversteken van het fietspad dat ter rechterzijde van den weg ligt. Omstreeks 11 uur kwamen van den Haag gereden mevr. Van der Linden uit Delft met haar echtgenoot, die ook de kruising moes ten oversteken. Mevr. v. d. Linden, een dame van reeds 58 jaar, Aerd midden op den weg zenuwachtig door het drukke verkeer en begon te slingeren met haar rijwiel. Hier door werd zij aangereden door den in vollen vaart van Leiden komenden 25-jarigen mo torrijder G. Jongkint, uit Amsterdam. De dame werd tegen den grond geslagen en bleei bulten kennis liggen. Een geneesheer, die binnen weinige minuten aanwezig was, con stateerde hersenschudding en achtte onmid dellijke overbrenging naar het gemeentelijke ziekenhuis alhier noodzakelijk. De politie, die de zaak onderzocht, nam het motorrijwiel van J. in beslag en stelde een onderzoek in. Natuurlijk verwekte het ongeval op den drukken weg nogal vertragingen. Maandagmorgen te 12 uur was mevr. v. Linden nog niet bij kennis. ertreldkcn, eri het gc- ik meen, ook strai- j leverde door hen reeds dadelijk weer ver- i kocht is. Zaterdagavond circa kwart voor tien had op den Bossckenweg onder de gemeente Til burg nabij „De Parfel" een ernstig ongeluk plaats. Uit de richting -Den Bosch kwamen de gebr. Schuurkens, wonende Langestraat Tilburg, op een motor met duo-zitting aan gereden hielden rechts van den weg. Tege lijkertijd kwam een auto met verblindend licht uit de richting Tilburg. Doordat de chauffeur van de auto het licht niet tem perde, kon de motorrijder niet zien dat vlek voor hem uit de boodschapper De Rooit, Hoogevenschestraat Tilburg, op zijn drie- wielige bestelfiets, zich op het rijwielpad be vond. Een aanrijding "was daardoor onver mijdelijk. Het rijwiel werd totaal in elkaar gedrukt. De duo-rijder maakte een salto- mortale van eenige meters en bleef met een schedelfractuur bewusteloos liggen, j terwijl De Rooij van zijn fiets werd geslingerd en eveneens bewusteloos liggen bleef. Direct was de geneeskundige dienst onder leiding van dr. Bahlman ter plaatse, die onmid dellijke overbrenging naar het gasthuis be val. Behalve een schedelfractuur had een der gebr. Schuurkens nog ernstige ontvellingen opgeloopen, terwijl De Rooij er zeer ernstig aan toe was. Zondagochtend is de duo-rijder tot bewust zijn gekomen; zijn toestand is ernstig, echter niet levensgevaarlijk. De Rooij is er slechter asn toe. Zondagochtend was het bewustzijn nog niet teruggekeerd, fvlen vreest voor zijn leven. Zondagmiddag had op den weg Tilburg Den Bosch een auto-ongeval plaats dat be trekkelijk goed is afgeloopen.- Op de hoogte van „Quatre-Bras" leed de heer Van Lies hout, die met een Fordwagen van de iirma Van der Wouw een uitstapje maakte door onbekende oorzaak tegen een boom. De au tb werd totaal in elkaar gedrukt, zoodat de ruïne meteen tractor van de firma Knegtel moest worden weggesleept. De vrouw van Van Lieshout is bij dit ongeluk nogal env.ig echter niet levensgevaarlijk gewond. 'Won der boven wonder bekwam de chauffeur zelf geen letsel. f IS3 id. stmd. f 179178 Zuüd-Russ. aangeb - f 15— r oRMEREND, 13 Sept. „Afslsgvcresni- I U**'1 ging Deemster, Purmercnc! ca Oms-trejcen". Augurken: Aanvoer 4051. Middel j 56. Basterd j <0—43, Grof Fijn j 1.75, fijn .Fijn J 2.8i3.40, Stek J 0.030.04, Bommen /jUKl.,., 0.23 per mand van 6 K.G. PURMEREND, 20 Sept. „Afs'agvcreeni- ging Bcemster, Puimerend en Omstreken". Aardappelen J 1.11, kl. aardappelen 0.60.' per 2b K.G. Slaboonen 0.60-1.60, Snij- coonen J 0.306.50, per 15 K.Q. Perziken 55 per 1C0 K.G. Pru'men ƒ- 0.130.33 per K.G. Komkommers f 5.IC6.80 per iOO. Tomaten J C.C80.17 per K.G. Bloem- J kool 3.205.90 per 100. Spruitkcol 1.15 j per 15 K.G. Spinazie 0.100.3S per 5 j K.G. Postelein j 0.C5C.Oó per K.G. An- dijvie 0.502.50 per 100 krop. Selderij 1,50, Rabarber 14.20 per 100 bos. Bie ten j 9 per 1030. Wortelen 1^.4015.70 per 100 bos. Uien 0.420.57 per 25 K.G. Nep 1.05—1.50 per 25 K.G. Druiven G.570.64 per K.G. Appels: Cod'in Kes- v.ick 0.150.15. Cox's Pomona 0.20 0.22, Groninger Kroon j 0.100.15, Lun- tersche Pippeling 0.14, Present van En geland 0.210.29, Rs'nette Bauman's j 0.1C, Transparante de Cronsels f 0.16 0.30, alles per K.G. Peren: Beurré Clairgeau 0.060.11, Beurré dc Mirödc 0.093.11, Beurré Die! 0.059.03. Beurré Hardy C.140.25, Beurré Lebrun 0.050.11, C'mseiüer de la Cour f 0.10—0.12, Du chess Williams J 0.060.11. alles per K.G. Gicser Wildeman 5.109.19 per 100 K.G. Kamperveen 4.505.7C per JCO K.G. Louise Bonne 0.159.20, Maardenpeer 0.060.12, Nouveau Pollen:: f 0.950.13, Perzikpeer 0.03—0.99, Soldat Laboureur 0.070.09. alles per K.G, IJMU1BEN, 20 Sept. Heden waren aan de Rijksvischafslag 16 stoomtreilers. De prijzen waren als volgt: tarbot 21.60; tongen 2.801.60 per kg.; griet 7324; gr. schoi 6250 per kg.; roggen 706 per hoop: 9; 1:1. id. 10—7, 5—2.50 per 50 Kg.-; prjw f 4734 per 125 K.g.; gr. gullen 12 —5.50; kl. id. 4—2.50; wijting 4.40 2.70 per 50 K.G. 1JMUIBEN, 20 Sept. Van de treilvischerij heden hier aan den afslag de stoom- treiiers: IJ. M. 374, Derika VIII, met f 2963; IJ. M. 124, Derika XI, met 2695; IJ.M. 119, Mies en Truus, met 3151; IJ.M. 62, Con cordia, met 1939; IJ.M. 59, Clasina Luther, met J 47S5; IJ. M. 490, Gorredijk, met 2557; IJ. M. 325, Gloria, met 2387; IJ. M. 120, J. T. Cremej, 4633; IJ.M. 26, Polaris, met 23%; IJ.M. 363, Heiland VI, met ƒ2366; IJ.M. 4, Gelria, met 2552; IJ.M. 26, Witte Zee, met 1790; IJ.M. 41, Roode Zee, met 2212; IJ.M. 23, Olga, met f 3278; IJ.M. 106, Reiger, met 2324; K. W. 14, Urania, met 1999 aan besomming. pielerman en poon 33—25; 'initid. id. 0.99 per stuk; makreel 241 51; gr. schelvisch 2216; ki. rridd. id. Hef Hoofdbestur van den Nederlandschen Toonkunstenaarsbond heeft zich tot den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverhid ge richt, met een adres, waarin wordt opge merkt, dat nog steeds tal van musici, in loondienst werkzaam, het genot van een periodieken rustdag ontberen; dat de door voering van een wekelijkschen rustdag voor musici noodzakelijk is ter bescherming van gewichtige sociale en persoonlijke belangen van deze groep werknemers en van hun gezinnen en dat meer en meer de nood-, zakelijkheid blijkt van een ingrijpen van overheidswege ter bereiking van dit doel. Om deze redenen wordt den Minister verzocht de spoedige invoering te willen bevorderen van bepalingen, die aan alle in loondienst werkzame musici het genot van 'n wekelijkschen rustdag zullen waarborgen. Hef adtes gaat van een uitvoerige memorit van toelichting vergezeld. d. Onder Brabanders, werkzaam bij den aan leg van den Zuld-Bevelandschen lokaalspoor weg is te Hoedekenskerke (Zeeland) typhus geconstateerd. Drie personen zijn aangetast. Vergeten schoolkinderen zijn langzamer hand weer uit de mode; dat kinderen in een Zondagschool ^werden opgesloten is echter nog niet vaak voorgekomen. Zondag is het in Rotterdam gebeurd. Twee 8-jarige meisjes, die van 12 tot 2 uur in dc school aan de v. Reynstraat te Rot terdam godsdienstonderwijs hadden gehad, hadden blijkbaar bij het naar huis gaan wat getreuzeld; de onderwijzeres, d'e het laatst wegging, sloot de deur en de kinderen wa ren gevangen. Te ongeveer half 4 boorde een toevallig passeerende jongen, de kinde ren roepen. Hij waarschuwde den heer R.. die naast dc school woont en deze wist, na over een 'heining te zijn geklommen, de voordeur te openen en de kinderen hun vrijheid te .hergever.. De reeds ongerust geworden moeder der kinderen, had inmiddels de onderwijzeres gewaarschuwd, doch toen deze met den sleutel kwam, ryaren de kinderen al verlost. De commissaris van politie te Hilversum waarschuwt tegen dc praktijken van Dirk AMSTERDAM, 20 Sept. Vee. Ter markt wnreh' heden aangevoerd 526 vette koeien, waarvan de prijzjeu waren le kw. 104115 ct., 2e kw. 84104 ct., 3e kw, 7084 ct„ mindere soorten 6270 ct., 20 stieren 60 80 ct., per'Kg. slachtgewicht 180 melk- en kalfkoeien f 350500, per stuk 122 vette kalveren le kw. 96108 ct., 2e kw. 7896 ct., 3e kw. 5678 ct., per Kg. levend ge wicht 80 nuchtere' kalveren f 816, 273 schapen f 2633; 560 varkens Holi. le kw. 8990 ct2e kw. 8889 ct., vette varkens 8486 ct. oer Kg. slacht gerucht 36 paar den f 100—200. AMSTERDAM, 20 Sept. Aardappeleé. (Bericht van den mak. Jac, Knoop) Zceuw- sche bonten f3.503.70, id. blauwen f3 3.25, bi. cigenh. f 2.752.90, id. eigenh. f2.602.75. IJpolder blauwe eigenli f 2.10 2.50, Berverw. Zandaardappelen f 3,50 —4.90, Killegommer idem f 44.50, Flak- keesche Eigenh. f 2.602.75, id. bi. eigenh. f 2.752,90, Spuische Eigenheiinerpoters f 2.202.30, Friesche borgers f 2.752,80 per Hl. BROEK OP LANGENDIJK. 18 Sept. Groenten. (Weekbericht Langedijker Groentenveiling). In de afgeloopen week werden geveild 36 waggon roode kool 16 waggon gele kool, 45 waggon witte kool, 10 waggon aardappelen, 10 vvaggoa uien, 2 wag gon peen, 3 waggon bieten, 235.000 stuks bloemkool en 16.000 Kg, slaboonen. De prijs van de kooi is nog steeds laag roode en gele kool vanaf f 20 per waggon, witte kool van f 4060-per waggon. Uien zijn ook zeer laag in prijs, f 250300 p. w. Prei en bieten eveneens goedkoop. Aardappelen worden hoofdzakelijk voor pootgoed gekocht De bloemkool blijft ook zeer goedkoop, f510 per 100 stuks. Slaboonen gaan,van pl.tn. f5 per 100 Kg. een mooi partijtje iets hooger p.m. f 66.50 per 100 Kg. enkele draad gaan tot f8 per 100 Kg. APELDOORN, 20 Sept. Eieren. Aange voerd f40.000 stuks. Prijzen f89.75, mid- delprijs f 9.25. Kandel vlug. ALKMAAR, 20 Sept. .Varkens. Aange voerd 207 varkens, vette f 0.750.78, zou ters f 0.680.70 per Kg. AXEL, 20 Sept. Granen. Ter markt werd heden genoteerd voor: tarwe f 13.50, rogge f 9 gerst f 11, haver f 9.25 erv/ten f 14. UTRECHT, 20 Sopt. Paarden. Aange voerd 1000 paarden en veulens. Wceldepaar- den f 350—450, werkpaarden f 200300, oude paarden f 80150, 1 j-i-jarige veulens f 100200, '2-jarige veulens f 200295, jonge veulens f 40100, hitten f 100200. ROTTERDAM, 20 Sept. Aardappelen. 'Brielsche eigenheimers f 2.403, Zeeuw- sche idem f 2.203.50, Westl. poters f 1.25 1.70, blauwe Eigenheimers f2.202.70, Zeeuwsche bonte f 3.3.40, idem blauwe f3—3.40 per Kl. Fijne zaden. Lijnzaad-voer f 1718, fd. zaad f 1920, karwijzaad f 3537, kool- Zaad f 22—24, kanariezaad f blauw maan zaad f 3840, mosterdzaad geel f Boekweit. Manchur disp. f 14, Danziger Sept/le helft Oct.-afl. f 11.60, Oct. afl. fl 1.50 Vlas. Aangevoerd 7000 Kg. Holl. geel, geen hanclel, 950 Kg. blauw f 0.801.05, Groningsch 4000 Kg. f 0.901. Eieren. Overm.assche en Zeeuwsche f 71 —8.50, Vee. Ter markt waren aangevoerd 552 vette runderen, 207 vette graskalveren nuchtere kalveren, 4289 schapen of lamme ren, 729 varkens en biggen. De prijzen waren als volgt koeien le kw. f 1.001.05, Het bestuur van den Mij'uv/erkersbond kwam te Londen bijeen Ier behandeling van de regeeringsvoorstellen tot bijlegging van het conflict, maar na een langojjrige besprélring werd de vergadering tot heden verdaajfl. Vernomen wordt dat het bestuur niet tot een bepaald besluit kon komen. Het aantal typhuspatiënten is gestegen tct 1698, dai der dcoden tot 74, De ter dood veroordeelde Schroder heeft zijn verdediger opgedragen revisie van het vonnis aan te vragen. Gistermorgen le 11 uur is de nieuwe ruim 240 meter lange brug over de Oder bij Gartz (Pommersn), die a.s. Zondag voor het verkeer zou worden geopend, inge stort. De middelste pijler viel om en sleurde twee bogen in zijn val mede. Drie arbeiders, die nog aan 't werk waren, wer den gedood, vele anderen gewond. De brug v/as in gewapend beton uitge voerd. Men neemt aan, dat de steunpijlers van de brug door het hooge water onder mijnd waren. Dc officier van justitie te Stett'n heeft zich onmiddellijk naar het dorp begeven, teneinde ccn onderzoek in loco in tc stel len. De Raad van den Volkenbond keurde zender opmerkingen erover te maken het rapport goed over de eveneens het ïapport over den aanleg van een spoorweg, bestemd om de gabieccn te bedienen, aangewezen door de vestiging van Fuigaarsche vluchtelingen, welke ge bieden waren bestreden met het oog op hun nabijheid bij dc Griekscbe grens. De voorzitter van den Kaad en de betrokken partijen brachten hulde aan de bevoegd heid .en den tact van den vertegenwoordi ger van België bij de minne'ijke schikking, welke getroffen werd. De Brouckère bracht aan den Raad ver slag uit over den finar.cieelen toestand van Darizig en concludeerde tot aannenung van het herzieningsontwerp, ingdjend door het financieel comité van den V. B. Na langdu rige debatten, waaraan deelgenomen werd door Zahm, voorzitter van den Senaat van .Danzig, Streeemann, Robert Cecil en Van Hamel, de hooge commissaris van den B. te Danzig, werd liet verslag goedge keurd. zenden. I'e Miami werden bussen en aulo'f opgevorderd om de gekwetsten naar de zie» kmbuizen en noodverbandplaatsen te ver voeren. De staat van beleg is er afge kondigd. Een journalist, die i}it Miami te West Palm Beach is aangekoren, verklaarde, dat Miami zoo goed als weggevaagd is. De storm, zoo vertelde hij verder, begon te 2 uur 's middags en ging met stortregen» gepaard. Dc inwoners trachtten in paniek langs het strand te vluchten, doch werden door het aanstormende water overvallen, Velen zijn verdronken in het water, dat 5 voet hoog in sommige straten stond. De telegrafische verbinding tusschen Pen sacola en andere steden in Florida en Mobil» in Alabama wordt moeilijker. Een nieuwe storm, uit Florida afkomstig, woedt than» boven de golf van Mexico en neemt is hevigheid toe. Men vreest voor buitenge woon groote schade. Slreseir.ann nam'gisteren voor bet eer<i in de openbare raadszitting het woord in zake het conflict tusschen Litauen en McmeJ alsmede inzake Danzig. Zoo klink voor de eerste maal in 's Raads historie het Duitsclj van de openbare Raadstafel uit den mond van een Raadslid. De 3de commissie (Ontwapeningsquaestie) bceindigde gisteren hare werkzaamheden en hechtte haar goèdkeuring aan het rap port van Markowitsch (Zuid-Slavië) inzake quacsties als: afzonderlijke verdragen, arbi trage, veiligheid, ontwapening met een reso lutie, en stemde in roet de l'ransche resolu tie welke bespoediging eischt van de werk zaamheden der commissie van voorbereiding voor de bijeenrocping cener Internationale wlsehemunlerij en Ontwapeningsconferentie in dien zin, dat de Vergadering van den Raad verlangt, dat de internationale ontwapeningsconferentie vóór de 8ste V.B. vergadering zal worden bijeen geroepen op voorwaarde dat dit materie^ mogclbk is. 2e kw. f 0.90—0.80, 3e kw. f 0.70—0.60, ossen le kw. f 0.87 L0.90, 2e kw. 0.75— 0.65', 3e kw. f 0.55; kalveren le kw. f 1.45 1.65, 2e kw. f 1.251.05, 3e kw. f 0.95— 0.85; schapen le kw. f 0.750.80; 2e kw. f 0.65—0.55, 3e kw. f 0.45, lammeren f 0.80 0.90; varkens le kw. f 0.750.75, 2e kw. f 0.710.68 3e kw. f 0.660.62, zouters f export f 0.660.70 per Kg. Vet vee en vette kalveren zeer matig ver handeld tot over het algemeen lagere prijzeij dan vorige week. Schapen en lammeren bij redelijken aanvoer traag verhandeld. Var kens redelijk verhandeld. Binnenl. granen, kalm. Tarwe ruimer aan gevoerd. Puike kw. f 14.5015, goede id. f 1414.25, voerkw. f 13.2513.75. Rogge nkt getoond. Gerst chev. met weinig aanbod f 11.2511.65. Haver ruim aangeboden; werd niet geheel geplaatst, van f 9.259.75 extra blanke f 10. Erwten kleine groene ta- melij k gangeboden, vrijwel onveranderd verkocht f 1419.50, Schokkers ruim aan geboden, prijshoudend f 2531, een enkel bijzonder mooi partijtje daarboven. Bruine boonen met overweldigend groot aanbod, niet geheel geruimd van f 1816, begin markt soms iets meer. Buiter:!, granen, prijshoudend Rogge Zuid Russ. disp. f 11.85—11.90, '75 Kg. La Platta disp. f 12.50, 75 Kg. dito stmd. f 12.10, Western disp. f 12.6012, Gerst 43 pnd. Evers, geboren 18 Februari 1.900 te Utrecht, rnaltir.g disp. f210, Canada aangek, f207, wonende Tulpstraat 2 te Utrecht, en Wil-,stmd, f207—f206, 60 Kg. La Platta f206 lem van Soest, geboren ie Utrecht 25 Fe bruari 1898, beroep e'ectricien, gedomici lieerd te Utrecht, zonder vaste verblijf plaats. Zij huéen huizen, laten deze mcubileeren, koopen allerlei goederen, waarna zij met 6 Kg. Donau stmd. 1 201, 60 Kg. Z.-Russ, ladend f202. Haver YCanacja No. II disp f 12, id. No. Ill disp. f 10.50, Feed No. II, disp. f 9.75, 38 pnd. dipped disp. f 9.75. Maïs gele La Plata dis;;, f 175176, aangek, f 172, dito stmd, f 173, Donau/Galfox disp Volgens berichten uit Florida wordt de schade door den orkaan aangericht geschat op tusschen de 50 en 125 mifiioen collars Het observatorium te Mobile meldt, dat te Pensacola de snelheid van oen wind 100 Eng, mijlen per uur is. Het aantal slachtoffers van dén storm bedraagt in het geheel ongeveer 800 doo- den en eenige honderden gekwetsten. De ..Daily Chronicle" meldt nog omtrent den orkaan, die Zaterdag Florida teisterde, dat deze met een snelheid van 125 Engci- sche mijlen per uur uit West-Indië kworo. aanzetten en, over een breedte van 50 Ln- gelsche mijlen langs de Oostkust van F'o- rida trok van Miami tot Pompano, kleine steden en dorpen met den grond gelijk makend. Huizenhocge gclver. sloegen het grootsle deel der woningen weg te Miami Beach, dat op een eiland ligt, dr.t door de 3 Rnge'- sche mijlen brcede baai van Biscayne van Miami en het vasteland is gescheiden en rol den voort naar de kust, waar zij straten Onder water zetten en huizen vernielden. Daarop beschreef de orkaan een cirkel ,tus- schcn West Palm beach en Miami, trok naar laatstgenoemde stad terug en richtte er lar ger dan twee uur een verwoest'"* aan on der de huizen en gebouwen, die 1 het ee,- ste bezoek waren bliiven staar. Een groot gebied werd onbegaanbaar, doord:.l de riva len versperd waren door ontwortelde bon- men, gebroken telefoonpalen en palen van het electrisch licht, verwarde draden, om geworpen voertuigen, meubelen en alle an dere overblijfselen. Tal van andere kleine vaartuigen Ur.g; c, kust zijn gezonken of v""1' JerlaPen, Tc Miami ziin meer dan 2% vaartuig'n, waaronder groote irfcl:ten e.i kusistoomboo- ;en ernstig beschadigd, Uit West Palm Beach en andere steden verclen bulptreinen met geneesheeren, ver pleegsters, vrijwilligers en drinkwater afgc- In den ministerraad, die onder voorzitter schap van den koning te San Sebastiaan it gehouden, deelde de minister Yanguas me de, dat Spanje is uitgenoodigd tot deelne ming aan- de ontwapeningsconferentie. Overwegende, dat ook de Ver. Staten, ofschoon lid van den *J. B., aan de confe rentie zullen deelnemen, en de tegenwoor digheid van Spanje op genoemde conferen tie geen enkele verplichting medebrengt, heeft de regeering besloten daaraan deel le nemen. Vanguss deed voorts irededeeling van den indruk, dien Spanje's terugtrekking uit den V. B. op deszelfs leden maakte. Primo de Rivera verklaarde, dat de toe» stand des lands bevredigend is en betoogde, dat dc regeering door een sfeer van harte» lijklieid is omgeven. Met ziin honderden lijken in het terug vloeiende water, met zijn tienduizenden di.kloozcn, met zijn over een afstand van mijlen verwoest land, zijn vernielden oogst, zijn duizenden ingestorte woningen en an dere gebouwen biedt het oosten van Flori da ccn aanblik van ellende, die sedert de aardbeving welke Tokio teisterde zijns ge lijke niet heelt gehad. In den niicht van Vrijdag op Zaterdag kwam een storm uit dc richting der Ba'ha- ma-eilandcn op de slapende stad aan. Hij zweepte dc golven op tot een geweldige hoogte en joeg ze over de v.eerlooze be volking. Honderden verdronken in hun bed den, terwijl hun woningen als kaartenhui zen ineenstortten. Tegelijkertijd werden alle telegrafische verbindingen verbroken, met bet gevolg, dat er uren voorbijgingen, voordat de buiten wereld eenig denkbeeld kreeg van de ver schrikkelijke catastrofe, en zells nu nog heeft men er geen overzicht ven, daar de verbindingen nog hoogst moeilijk zijn ea het met name ook voor gewone en waler- üegluigen schier onmogelijk is over de streek te vliegen ten gevolge van de hevige winden en het bewogen water. Landings plaatsen zijn er niet, daar de streek mijlea er in hel rond onder water staat. De wegen uit West Falmbeach herinneren aan die in Frankrijk in 1914: ze zijn overvuld met een door schrik schier verlamde menigte, deel» tc voet, deels in auto's. Er is ernstig gevaar voor voedselgebrek, men heeft den watervoorraad moeten rant» soer-eerer1 en men doet er dringend beroep op de bewoners des lands voor het zendej* van kleeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5