a De Staatskipoting. Voornaamste Nieuw® De tweede Kruidenlerslieurs, Verkeersongevallen. f50. bij 'n breuk van L fi bij verlies v. e$g Stadsnieuws. DE H. O. V. 'Woensdag 22 Sept. 1926 50ste Jaargang No. 16360 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden Eerste blad VERBETERING. Agenda 23 September KOODE KRUIS TRANSPORT COLONNE Het vijftig jarig bestaan van IJmuiden en het Noordzeekanaal Een zangconcours te Zandvoort. in dit nummer. Faillissementen. De Sluiswerken te IJmuiden en de verbetering van het Noordzeekanaal Vooruitgaande. De eerste bieten gerooid. Een rijkssubsidie van f 5000 voorgesteld. Te Zandvoort. Pastoor A. G. Stekelenburg. De Aquanumtentoonstelling iii het Kennemer-Lyceum. J. J. VVEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegra phïsch Weerbericht NIEUWE BEWAARSCHOOL IN DE SLACHTHUISBUURT. Programma De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 597C. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Bij contract belangrijke korting. Advertent^n 35 cents per regel. Advertentiën tusschen den iekst, als ingezonden mededeeling 60 ct pef regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. fege^^TeVaUen^SkeT'voorh!/erzfker'ngsv.°°rwa.arden f Qflflft Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken doorfjcfl bij een ongeval met f OM bij verlies van een hand. fjOC bij verlies van een gekerd voor een der volgende uitkeermgen- UWÜÜ."erhes van beide armen, beiae heenen of beide oo<W 1 doodelijken afloop I een voef of een oog: 1 IZ3. rluii duim of wijsvinger been of arm: I ffU» andere vinger. 't Is geen verkwikkende lectuur op een mooien herfstdag, die zoogenaamde millioe- nennota. Niet zoo zeer om het eentonige van de cijfers en de dorre stof, maar meer om de jaarlijks terugkeerende klacht, dat er, ondanks het streven naar bezuiniging, geen aanmerkelijke inkrimping v#n de staatsuit gaven en een daarmee gepaard gaande ver lichting voor da burgerij te verkrijgen is. Dit is nu al zoo sinds onheugelijke tijden. Ook thans i moeten wij weer van dezen minister hooren, „het peil der uitgaven vindt zich nog steeds op een bedenkelijke hoogte." Inderdaad, een cijfer van ruim 600 millioen aan Rijksinkomsten en uitgaven, een cijfer, dat nu al sinds 1920 vrijwel 'constant blijft, is een verderfelijk verschijnsel, te meer, wanneer men bedenkt, dat ditzelfde getal voor den oorlog maar even 200 millioen be droeg en in 1918 nog slechts tot 333 was ge stegen. Neemt men aan, zooals de Minister in een beschouwing over het perspectief der staatsfinanciën doet, dat het indexcijfer voor thans 170 is tegen 100 in 1913, dan moest het eindcijfer der begrooting thans 345 millioen bedragen om aan 1913 gelijk te zijn. Met ruim 600 millioen maakt dit wel een schrikbarend verschil, ook al geeft men toe, dat bij een groei der bevolking in 13 jaar tijds de publieke lasten noodwendig stijgen en ook, dat de staat aan onderwijs, sociale voorzieningen enz. vóór den oorlog te weinig deed. Het verschil blijft te groot; en het meest verheugende in deze overigens weinig opge wekte ministerieele nota is, dat de regeering zelf diep doordrongen blijkt van de nood zakelijkheid om het hooge peil van staats inkomsten- en uitgaven te drukken ten einde „de voorwaarden te scheppen voor een duurzamen opbloei der welvaart.'' De overtuiging dier noodzakelijkheid heeft echter nog tot geen sterke bezuiniging kun nen leiden. Wij hooren wel, dat op den weg der bezuiniging wordt voortgegaan, maar de resultaten zijn niet zichtbaar. Thans is de hoop der regeering al weer gevestigd op de nieuwste staatscommissie, die zal moeten bestudeeren, of op de kisten van het lager onderwijs bezuinigd zal kunnen worden, zonder het onderwijs zelf te schaden, 't Is begrijpelijk, dat de regeering haar verwach ting dien kant uitzet, want ondanks het feit, dat op de onderwijsbegrooting ander half millioen minder is uitgetrokken voor on voorziene uitgaven, is voor dit hoofdstuk alleen bijna drie millioen meer moeten wor den geraamd. Het leeuwendeel daarvan komt voor rekening van het lager onderwijs. Of de Staatscommissie daarin nu veel ver andering zal kunnen brengen? Alleen de pensioenlasten vragen 1.375.000 meer; daarin is niets te veranderen. En verder zal ruim 2.600.000 meer noodig zijn voor ver goedingen aan de bijzondere scholen. Daar over mag de gemeenschap zich niet bekla gen. Wanneer wij hooren, dat in de eerste vijf maanden van 1926 het aantal bijzondere scholen nog met 56 is toegenomen, dan kan daaruit alleen1 worden geconcludeerd, dat jaren en jaren lang het openbaar onderwijs schandelijk bevoordeeld is. Het tegenwoor dig geslacht moet daarvan nu de lasten dragen. Er valt overigens over deze millioenen- nota al heel weinig te zeggen. De begrooting sluit; er is op den gewonen dienst 1927 zelfs een batig slot van ruim 12 millioen ge raamd, terwijl omtrent 1926 een sluitend boekjaar wordt voorspeld en op 1925 reeds een overschot is van ruim 554 millioen. Er is dus, afgezien van het te hooge peil, waarop de staatshuishouding staat, geen reden tot ontevredenheid; integendeel mag men met blijdschap cSnstateeren, dat onze staatsfinanciën gezond zijn. Het geraamde batige slot op den gewonen diénst van 1927 zal worden aangewend om de sucessiebelas- ting en de personeele belasting een weinig ie verlagen tot een bedrag van 18 mil lioen. Dit bedrag zal worden gevonden door de voorgestelde hotelbelasting (geraamde opbrengst 10 millioen) en het restant uit de 12 millioen overschot. De weelde belasting is hiermee voor- loopig van de baan. Voor het overige rept de minister over zijn belasting plannen niet en mag men dus aannemen, dat hij het compromis aanvaardt, om het over schot in het leeningsfonds te bestemmen voor afschaffing der 25 opcenten op de Rijksinkomstenbelasting. Al is de eerste stap naar belastingverlaging nog een zeer bescheiden pas, 't is de eerste, waarover wij dus moeten juichen, ook al wordt hij nog weifelend gezet. Immers, nauwelijks heeft de minister meegedeeld, dat hij de. kleine belastingverlaging aandurft, of hij laat er op volgen, dat het pensioenfonds in de naaste toekomst een uitgavenstijging van 6 millioen zal eischen; dat het staats budget rekening moet houden met een jaar- lijksch tekort van misschien 5 millioen op de spoorwegen,- dat het Invaliditeitsfonds de eerst komende jaren nog een paar millioen aan versterkte storting vraagt en dat de Waterstaatbegrooting de eerst volgende jaren wel m|t rond 4 millioen zal stijgen. Dat is dus verre van geruststellend. „In elk geval blijkt uit het boven aange voerde, dat de thans voorgestelde belas tingverlaging onderstelt een ernstig voortge zette bezuiniging en dat zonder deze laatste van verdere stappen in dezelfde richting,' hoe onmisbaar overigens voor het econo misch leven, geen sprake zal kunnen ziin." Aldus schrijft de Minister, terecht. Maar, wanneer de noodzakelijkheid van belasting verlaging en zelfs van verdere belastingver laging voorop staat, dan kan niet met een platonische uitspraak worden volstaan. De regeering zelf moet voorgaan en ,den weg aanwijzen, welke tot inkrimping der uitgaven en dus tot verlaging der ontvangsten, tot ontlasting der burgerij kan leiden. En die weg wordt in de ministerieele uiteenzetting gemist. In hit artikel ,,Het Rapport der Scheep- vaartcommissie'1 in ons blad van Maandag, staan een paar zinstorende fouten. Zoo staat er o.a,: „Wat de verhouding van de scheepvaartinspectie tot de reeders en van de scheepvaartinspectie tot de opvarenden betreft, is cnze endervinding, dat de amb tenaren der scheepvaartinspectie verstomd staan. Dit klinkt wel wat heel erg, maar er had ook neutraal moeten staan. Sociëteit „St, Bavo" --- Kappersvergade ring half 9 uur Pluimvëevcreeniging 8 uur Viool on der wijs 6 uur Vakgroep schilders 8 uur. St. Jozef sgezellengebouw Jansstraat 59 Repetitie Rederijkers „St. Genisius" 8 uur. Grcote cl St, B&vo-ksrk Orgelconcert van 2 uur tot 3 uur. Raadhuis - Heemstede Gemeenteraad 8 uur. Gem, Concertzaal Kruideniersbeurs van half 26 uur en van half 811 ur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur Tempeliers- straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 8934 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo", Smedestr 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, s middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen vah Q'-412 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v m. 1012 uur, des middags van 24 uur en s avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671 R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. Si. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dag van 23 uur, Donderdag van 1—2 uur. R.K. Kraam verzorging van de Derde Orde St. Frauciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Jerde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur R.K. Reclassceringsvereeniging, aid. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNEi-VERBAND, Centrale Post Telef. i'5151 en verder bij de leden, te kennen aan net zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonga- vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Langzamerhand gaan de piannen lot de feestelijke herdenking vaste vormen aanne men. Het comité had met tal van onvoor ziene omstandigheden rekening te houden, waardoor alles eenige vertraging onder vond. Is de organisatie eenmaal gereed, dan wordl de uitvoering zeer vergemakkelijkt, vooral als men medewerking ondervindt uit bijna alle kringen der bevolking. Vol geest drift is men aan het werk getogen. Indien nu de gelden steeds blijven aan- stroomen en dit laat hier en daar wel wat te wenschen over zal het geheele programma kunnen worden uitgevoerd. Het Eere-Comité, onder beschermheer schap van Jhr. Mr. Dr. A. Roëll, Commis saris der Koningin, bestaal uit vele voor aanstaande autoriteiten op handel- en in dustriegebied. Het Algemeen Comité be staat uit de heeren: J, C, Dunnebier, voor zitter; K, H. Tusenius, 2e voorzitter; J, dc Nobel, W. Ch. Suwerink, secretarissen; R. S. v. d. Veen, penningmeester; Dr. J. de Vries Robles; M. G. v, Praag; J. de Waard; N. Gonlag, dagelijksch bestuur. J. J. Baart; D. Bais Jz.; P. J. Bakker; H. Balfcort; E. v. d. Blink; J. C. Cramer; B. A. Dammers; J. P. v. d. Does; L. Dijksen; P Dijkstra; J. de Groot; G. F. Haak; D. C. Heuft; N, C. flin; H. Holtslag; H. Homburg; D. Klut; J. Krijger; C; v. Leeuwen; C. Luch- singer; F. J. Martens; P. J. de Mooy; Dr. A. Oosterwijk; T. v. Popta; J. L. Uitzui ger; A. J. Veltkamp; G. A. Verkade; Th. Verzijlberg; S. Vlessing; G. Voet; S. J. War mer; D. Wiegman; S. v. d. Werff; A. de Wit. Subcomissies. Ontvangst: J. C. Dunnebier, voorz.; J. de Nobel, secr.; R. G. Rijkens; K. H. Tusenius; W. Ch. Suwerink; Dr. de Vries Robles; G. A. Verkade. Vlootrevue: H. Balfoort voorzit.; G. F. Haak, secr.; S. Koster; D. C. Heuff. Concerten etc.: Dr. de Vries Robles voorzit.; H. Holtslag, secr.; G. F, Haak; K. H. Tusenius; Dr. A. Oosterwijk; G. Voet. Versiering en verlichting; A. de Wit,, voorzitter; J. C. Cramer, secr.; A. v. Marken; A. ten Broeke. Kinderfeesten: P. J. de Mooy, voorzitter; J. P. v. d. Does, secr.; T. v. Popta,. S. v. d. Werff; J. Dalhui- sen; B. Dammers; J. Krijger en vertegen woordigers van iedere school in IJmuiden 'en Velseroord. Winkelweek: IJmuiden: M. G. v. P»ag, voorzitter; S. J. Warmer, secr.; J. de waard; P, B'oeree; H. Homburg; C. v. Leeuwen; L. P. Tismeer;. C. A. Zwager; te Velseroord: P. Verhoog; C. v. Telgen; R. de Boer; E. v. d. Brink; G. W. Need; C. J. Smeenk; J. Prins. Sport- en volksfeesten: Th. Verzijlberg voorz., P. Dijkstra, secr.; Dr. de Vries Ro bles, H, Medik Kok, C. Smit, D. Wiegman, T. Barneveld, J. H. Martens, F. J. Stafleu, H. Wichmarn, H. Rutgers, J. v. Leeuwen, D. H. Eiinthoven, P. C. Bontenbal. Muziek: N. Gonlag, voorz.; C. v. Leeuwen secr.; S. Vlessing, A. v. Vrede, D. Klut, ,J. E. Knol, R. Speelman, G. N. Weij, H. J. te Loo, J. Bakker, J. Zwart, Vissing, A. de Waai, C. Broekhuizen, W. Langeveld, J. Zimmer, P. J. Hilvers. Financiën: R. S. v. d. Veen, yoorz.; C. Luchsinger, secr.; D. Bais, J. J. Baart, N. C. Hin, A. de Wit, L; Dijksen, J. L, Uit- zinger, A, J. Veltkamp, P. J. Bakker. Optocht; G, A. Verkade, voorz.;W. Ch. Suwerink., sec.; J. de Nobel, D. Bais, Dr, A. Oosterwijk, B. Dammers, J. C. Cramer, H. Holtslag, E. v. d.-Brink, J. de Groot. De versiering van de geheele stad belooft schitterend te worden, ^oodat 't alleen daar voor reeds de moeite zal loonen IJmuiden in de feestweek te bezoeken. Verder slaat op 't programma: Winkelweek van 29 Oct. tot 6 Nov., die voor de koopers en verkoo- pers zeer aantrekkelijk zal worden gemaakt; Kinderfeesten, waaraan alle kinderen van IJmuiden en Velseroord zullen deelnemen, terwijl een cantate (woorden van den heer G. Haak, muziek van den heer G. Vlessing) door de leerlingen der scholen zal worden gezongen; een Vlootrevue, die zeer waar schijnlijk veler verwachting zal overtreffen; Sport- en Volksfeesten, welke bestaan uit voetbal"- en atletiekwedstrijden op het Stormvogelterrein, wielerwedstrijden voor de jeugd en volksfeesten als: mastklimmen, zakloopen enz. Voorts zullen de commissies voor muziek en concerten zorgen, dat ook 's avonds niemand zich behoeft te vervelen: tal van uitvoeringen in alle deelen der stad staan op het programma. Ook zal hoogstwaarschijnlijk op een der Novemberavonden een vuurwerk worden af gestoken, hetwelk dat in (Scheveningen zal evenaarden, Enkele kermisvermakelijkheden als ca- roussel, zweefmolen e.d. zullen de f eest- is heeft weder andere eischen gesteld. Zij dwingt eenerzijds den winkelier, steeds op de hoogte te blijven van wat er nieuv/s en goeds ter markt komt, zij prikkelt den fabrikant en den grossier om te zorgen, dat steeds nieuwe of verbeterde producten onder de aandacht der detailisten worden gebracht. En zoo is niet alleen het ontstaan van een beurs voor kruidenierswaren verklaard maar tegelijk het geregeld periodiek hou den dier beurzen, zelfs kort achtereen in dezelfde plaats. Een belangrijke factor is daarbij, dat ook het groote leger der consumenten in de gelegenheid wordt, gesteld om mei de wa ren, ter beimze ingezonden, bekend te wor den. De ervaring heeft reeds geleerd, hoe zeer hierdoor het debiet toeneemt. Ongetwijfeld is het groote succes der eerste beurs aanleiding geweest vcor een zoo spoedige herhaling. Ook thans is we der op alle beschikbare ruimte beslag ge legd. Ook thans zijn de groote firma's uit bijna alle provinciën, uit Groningen, zoo wel als uit Noord-Brabant, wederom op het appél verschenen. Een bijzondere aantrekkelijkheid der beurs is haar korte dqur, van slechts één avond en drie veile da^en. Daardoor con centreert zich het bezoek en het werk der standhouders intensief binnen een kort tijdsbestek, wat enorme kostenbesparing beteekent, vergeleken bij een beurs van langeren duur, waar de dagen zich voort slepen wegens gebrek aan voldoende be zoek en loonende zaken. Goed gezien was het, ook ditmaal, den Keuringsdienst voor waren, in het district Haarlem in de gelegenheid te stellen, zijn leerzame demonstratie te houden. Het stre ven om door samenwerking tusschen over heidsdienst en vakorganisatie knoeierijen en bedrog tegen te gaan en te voorkomen, dient een publiek belang en verdient warme toejuiching. Ten slotte bracht spr. hulde aan den on dernemers, vooral aan den secretaris, den heer v. d. Burg en verklaarde de tentoon stelling voor geopend. De heer Slothouber, die voorzitter van de Kruideniersvereeniging „Ons Belang" is, bracht den heer Krelage dank voor diens rede, terwijl een dochtertje van den voorzitter aan mevr. Krelage bloemen aan bood. De tweede voorzitter van den Ned. Krui- aeniersbond, de heer v. d. Linden, sprak vervolgens een woord van gelukwensch met het organiseeren van deze tweede beurs, terwijl hij den wensch uj,t.te, dat deze beurs mede aanleiding zou ziin, dat vele ongeorganiseerde kruideniers zich bij de vereeniging zouden aansluiten. De heer Van Teterinig, voorzitter van de Haarlemsche Middenstandscentrale, nam dan het woord. Hij roemde de goede orga- vorderen, de voortzetting van den bouw van het bovensluishoofd in genoemd jaar 1.880.000. Ten slotte kan de omlegging van het ^Noorderhavenhoofd te IJmuiden, in 1926 begonnen, met 100.000 in 1927 worden voltooid. Voor aankoop van gronden tot verbete ring van het Noordzeekanaal werd 2 mil lioen noodig geacht. Het totaal benoodigd bedrag blijkt j 300.000 minder te ziin dan was geraamd. Voor 1927 zal met 250.000 voor grondaankoop en onteigening kuhnen worden volstaan. Het ligt in de bedoeling, om. met d# ver- ruimingswerken voor het Noordzeekanaal tusschen het. pontvecr te Velsen en het Stadswater te Amsterdam in 1927 een begin te maken. Naar wij uit goede bron vernemen, be- t Lil Ft —1 t - TT 1 1 De opening der vereenigde vergadering van de Kamers door de Koningin, De Miliicenen-nota. De militaire ongeregeldheden te Assen. Drankemansreiletjes Ede. van militairen U Fonck's vliegtuig gestort en verbrand. In Spanje blijft de politieke onrust voort, duren. De Britsche mijnwerkersbond bereid tot nieuwe onderhandelingen met behoud van staat er bij „Onderling Hulpbetoon's Man- Lel beginsel eener nationale overeenkomst. nenkoor" ernstige piannen tot het houden vreugde komen verhoogen, een plan dM bij uasatie van deze tweede beurs, met wei- velen zeer zeker in den smaak zal vallen. Daar er veel animo bestaat voor het hou den van een optocht, is ook hiervoor een Commissie benoemd, zoodat ieder die in lichtingen daaromtrent wenscht, zich kan vervoegen bij het secretariaat. Een verblijdende mededeeling is zeker nog deze, dat op verzoek van den heer G. Se vers, een volkslied is gedicht door den be kenden Nederlandschen dichter-zanger J. H. Speenhoff, welke zich tevens bereid heeft verklaard, op een der avonden in de feest week een zijner bekende zangavonden te geven, een en ander geheel belangeloos. Het comité doet hierbij nog eens een be roep op de geheele burgerij om eendrachtig tijd, moeite noch geld te jparen om te ko men tot een zoo schitterend mogelijke feest viering. In de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw is gisteravond onder aanwe zigheid van vele genoodigden de tweede Kruideniersbeurs geopend. Onder de aanwe zigen waren vertegenwoordigers van den Ned. Kkuideniersbond en van afdeelingen van dien bond, leden van den gemeenteraad en van de Haarlemsche Kamer van Koop handel, bestuursleden van de Middenstands centrale voor Haarlem en omstreken, be stuursleden van de drie Haarlemsche mid- denstar.dsvereenigingen en van cfe Haarlem sche Inkoop Combinatie en de commandant van de Haarlemsche Brandweer. De genoodigclen hadden bij gelegenheid der opening op het podium plaats genomen. De voorzitter der Beurscommissie, de heer A B. Slothouber, nam allereerst het woord. Spr. memoreerde het succes der eerste Beurs en heette dan allen welkom op deze tweede beurs, die, als gevolg van het suc ces der eerste beurs, wel gehouden moest wórden, naar spr. schetste en hij wees er verder op, dat de beurs op aangename wijze tot stand was gekomen. Vervolgens deelde spr. mede, dat een te legram van hulde gezonden was aan de afd. Zaandam, welke haar 10-jarig bestaan viert en eveneens een beurs heeft gebrganiseerd. er tot standkoming hij. de vereeniging, welke haar organiseerde, van harte geluk wenschte en allen het grootste succes van deze beurs toewenschte. De voorzitter van „Ons Belang" sprak dan nog een kort slotwoord, waarin hij dank bracht aan de beurscommissie, inzon derheid aan den heer v. d. Burg, die bui tengewoon geijverd heeft voor de tot stand koming dezer beurs. Hierna werd vanwege de fa. Van Nelle thee rongediend, waarna de genoodigden' de expositie bezichtigen. Deze is zoo smaakvol mogelijk ingericht. De vele stands zijn alle keurig uitgestald en de velerlei artikelen zijn zoo verlok kelijk mogelijk en op hun voordeeligst ge ëxposeerd. De groote zaal heeft daardoor een prettig aanzien en het is er werkelijk een genoegen, eenigen tijd te kunnen ver toeven. De fraaie versiering van de raai draagt mede daartoe veel bij, alsook het gezellige strijkje, dat de a'vonden cpvroolijkt en een aangename sfeer schept. Reeds den eersten avond brachten vele winkeliers dc tentoonstelling een bezoek. Op 21 September 1926 uitgesproken faillis sementen. H. I. Linssen, koopman, gewoond hebbende ie Haarlem, daarna te Nykbing (Denemar ken) thans zonder bekende woonplaats; cu rator Mr. W. G. J. Veenhoven, alhier; Thomas Veerman, eendenhouder te Volen. dam, Pieter Keukenstraat, Wijk VII, No. 546; curator Mr. W. G. J. Veenhoven, alhier; P. Geuzenbroek, schilder te Zandvoort, Spoorstraat 13; curator Mr. J. C. Y. Nieuwen- huys, alhier; H, L. Blom, manufacturier, te Bloemendaal, Verbindingsweg 59; curator Mr. F. M. Hage- meyer, alhier; G. J. Koorn, Winkelier in visch en fruit te Santpoort, Rijksstraatweg 131 A; curator Mr. F. van der Goot, alhier; Klaas Thie, caféhouder te Wormer, Dorps weg A 24; curator Mr. W. A, J. StorLenbeker, alhier; J. G. van Es, timmerman te Haarlemmer meer, Hillegommerdijk 57; curator Mr. A. A. Huizenga, alhier; W. H. N. van Eykern, hotelhouder te Haar lem, Parklaan 94; curator Mr. M. van Touloa van der Koog, alhier. Opgeheven werden de faillissementen van: G. van Eerden, boterhandelaar te Bloemen daal, Zomerzorgerlaan 40; curator mr. L. Ali Cohen; uitgesproken 6 Juni j.l. F. M. M. Hafkenscheidt, reiziger te Schoten Rijksstraatweg 182 zw. curator mr. B. Bou- man, alhier; uitgesproken 4 Mei 1926. N. C. van der Zijden, advertentiereiziger te Heemstede curator mr. J. W. van Rees, alhier; uitgesproken 8 Juni 1926. Vernietigd werd het faillissement van C. Wiesemann, wonende te Zandvoort; uitge- behoeft subsidie of steun in welken vorm sproken 17 Augustus 1926 curator mr. G. L. ook; zi) vraagt geen inschrijvingen in een van Dam, alhier. waarborgfonds, kortom, bewustv van eigen Geëindigd zijn de faillissementen door het kracht, gaat zij fier en vrij haar eigen weg, verbindend worden der uitdeelingslijst van: gedachtig aan de leuze. Help U- zelf, zoo J. F. Kolderie, koopman in dameshoeden helot U God! te Haarlem curator mr. A. Bruch, alhier; Deze opvatting doet weldadig aan in een M. Hulskamp, loodgieter te Haarlem; cura. tijd, waarin maar al te veel en al te ge-* tor gar. A. Bruch, alhier, makkelijk een beroep gedaan wordt op de Dan werd de openingsrede rfesj door den heer E. H. Krelage, Hiorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Spr. merkte op, dat, evenals verleden jaar de Kruideniersbeurs iets geheel nieuws voor Haarlem was, maar evenals Caesar mocht dc leider dier beurs uitroepen; veni, vidi, vici; want van het eerste oogenblik af tot aan haar sluitingsuur was zij .een volledig succes. Evenals het vorig jaar drijft deze beurs geheel c.p eigen wieken. Zij vraagt nóch openbare kassen; zij moge velen ten voor beeld zijn aldus spr. Verdient de beurs reeds daarom aller sympathie, ook aan belangstelling in rui men kring zal het haar, evenmin als haar voorgangster, ontbreken. Het is volkomen verklaarbaar uit den ontwikkelingsgang van het kruideniersvak. dat deze perio dieke beurzen een onmisbare schakel rijn geworden in het produktie- en distributie stelsel. Misschien heeft door de snelle toeneming van het aantal verpakte en afgewerk'es ar tikelen het bedrijf voor den in zijn vak doerkneeden kruidenier vap den orden stempel wel wat verloren aan aantrekke lijkheid. Maar deze geleidelijke verandering in den aard van het bedrijf, die niet te keeren Onder hoofdstuk IX (Waterstaat) dei' Staatsbegrooting 1927 komt o.m. het vol gende voor: i Voor 'de verruiming en verdieping van de buitenhaven te IJmuiden, zal, wil, overeen komstig het streven, dit werk in 1928 ge reed zijn, in 1927 325.000 moeten worden besteed. De voortzetting van de werkzaam heden tot vorming van een buitentoelei- dingskanaal aldaar eischt j 350.000, terwijl voor het in 1927 te voltooien binnentoelei- dingskanaal 250.000 is uitgetrokken. De bouw van het binnensluishoofd te IJmuiden, beëindigd in '27, zal nog 300.000 van een groot Nationaal Zangconcours voor Gemengd-, Vrouwen-, Kinderen- en Man nenkoren, zulks ter bevordering van hel vreemdelingenverKeer te Zandvoort. Naar wij vernemen, is de toestand van Mej. D. te Nieuw-Vennep, die op den Kruis weg te Haarlemmermeer door een motor rijwiel werd aangereden en een hersen schudding bekwam, zóó vooruitgaande, dat zij over enkele dagen het ziekenhuis in Haarlem zal kunnen verlaten. Maandag werden in den Haarlemmermeer polder de eerste bieten gerooid. Met het vervoer zal nog deze week een aanvang worden gemaakt. Bi) gunstig weder is het wel te verwachten, dat de bietencampagne dit jaar reeds in den loop van November haar beslag zal krijgen. De Onderwijsbegrooting 1927 bevat het volgende: Het orkest te Haarlem verkeert in een noodtoestand. Niettegenstaande alle krach ten worden ingespannen (men heeft zelfs straatcollectes gehouden), is het niet moge lijk de rekening sluitend te krijgen. De ge meente Haarlem verleent een subsidie van 30.000, doch kan niet verder gaan. Ten einde te voorkomen, dat het te gronde gaat hetgeen met het oog op zijne beteekenis voor de muzikale ontwikkeling van de inwo ners van Haarlem en omliggende gemeenten in hooge mate zou zijn »e betreuren trekt de ondergeteekende een Rijkssubsidie van J 5000 uit. Hij acht het niet verantwoord, zoo het Rijk, dat een zestal orkesten hier te lande in stand helpt houden, aan dat te Haarlem niet mede de hand hiedt. De post voor de orkesten wordt daardoor verhoogd tot 135.000. Maandagavond ongeveer één uur, reed er een automobilist op de Haarlemmerstraat tegen, een boompje aan, dat geheel omver gereden werd. Hierdoor werd waarschijnlijk het stuur omgezet en kwam de auto in bot sing met een ijzeren hek, dat geheel werd ingedrukt. Daarna kwam de auto weer tegen een boompje aan dat geveld werd. Na al deze toeren kwam de auto beschadigd tot staan. Wonder boven wonder bekwamen de beide inzittenden geen lichamelijk letsel en kwamen ze met den schrik vrij. De auto werd naar een garage gebracht. AUTO-BOTSING. Op den Schoterweg te Nieuw-Vennep, werd de manufacturier S. van Abbenes, van achter aangereden door de auto van J. L. M. Het paard kwam te vallen en S. viel van den wagen, welken door den schok onbruikbaar werd. De manufacturier had geen signalen gehoord; de autobestuurder zegde toe een gedeelte der schade te zul len vergoeden. Z. D. H. de Bisschop 'van Haarlem heeft eervol ontslag uil de geestelijke bediening verleend aan den Zeereerw, heer A. G, Ste- kelenbürg, sinds 1907 pastoor van Spanbroek (N.-H.) Z.Eerw. zal zijn intrek nemen in huize „Duinrust" te Overveen. Nu de voorbereidende werkzaamheden voor deze tentoonstelling vrijwel alle ge troffen zijn, en Donderdag met de inrichting der tentoonstelling een aanvang wordt ge- maakt, is het ons mogelijk, reeds een over zicht te geven, van hetgeen er te aan schouwen zal zijn. Onze lezers kunnen zich dan zoo ongeveer een beeld vormen, van het uiterlijk. Er zullen ongeveer een 20-lal aquariums worden ingezonden, benevens enkele terrariums. Verder zullen er een groot aantal planten worden tentoonge steld, die zoowel voor tentoonstelling als voor versiering zijn ingezonden. Bij de entree van de zaal zal men een rotspartijtje kunnen vinden, dat voornamelijk uit rots- planten en cactussen zal bestaan. Dit alles heeft de heer Beusch, belangloos voor de vereeniging op zich genomen. Bovendien zal er een stand komen van de kweekerij „de Teunisbloem", terwijl deze kweekerij ver moedelijk ook, wanneer daar de toestem ming van den directeur van het Lyceum ver kregen wordt, een rotstuin zal aanleggen in de groote hal van het gebouw. Verder wordt door den heer G. N. Prins aan de vereeniging belangloos in bruikleeen afgestaan een verzameling schelpen uit ajle oorden der wereld, zooals men nog nooit zal hebben aanschouwd, terwijl wij er nog wel bij mogen verklappen, dat deze collec tie nog slechts de helft is van de geheele verzameling. Ook de Rijks-Geologische dienst zal haar medewerking verleenen, door het inzenden van verschillende fossie len en schelpen, alsmede enk^c boringen uit de praehistorische aardlagen, die op groote diepte in het Oosten van ons land worden aangetroffen. Ook hier stelt de ver eeniging de medewerking van Dr, Tesch, den directeur der inrichting en van Dr. Steenhuis zeer op prijs. Bovendien wordt door den heer J. Admiraal een verzameling van 110 soorten mineralen uit het Thurin- gerwoud ingezonden, voorzien van naam en vindplaats en van sommige de toepassing. Ook door den uitgever van het maandblad Verklaringen van Primo de Rivera na af loop van den ministerraad. Spanje zal aan de ontwapeningsconferen tie deelnemen. Zie verder Laatste Nieuws. Zie verder ook Laatste Nieuws. uil ■mi»; Barometerstand 9 uur v.m,: 774. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen k-orden opgestoken om 7 26. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen* van 22 September. Hoogste Barometerstand 773,0 m.M. te Valencia. Laagste Barometerstand 759.3 m.M. te Ingoe. Verwachting: Zwakke tot matigen N.W. tot W. wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk droog weer, weinig verandering in temperatuur. voor aquiarium- en terrariumkunde zal een stand in orde worden gemaakt voor de uit gave der in verschillende plaatsen bestaan de aquariumvereenigingen. Een schat van lectuur op natuur-historisch gebied zal te bezichtigen en te koop zijn aan den stand van de firma Jutting, terwijl aquariumhou ders, die nog geen lid der vereeniging zijn, kennis kunnen maken mei verschillende be- noodigdheden, die elk goed aquariumhouder in zijn bezit moet hebben en welke artike len op de tentoonstelling tevens te ver krijgen zijn aan den stand der firma Sluis. Rest ons nog te vermelden, dat'een serie vogels tentoongesteld zal worden, daartoe welwillend afgestaan door den Directeur van het Lyceum en met medewerking van Dr. Jac. P. Thijsse, welke vogels voorname lijk vertegenwoordigd zullen zijn van die soorten, die niet ieder dagelijks te zien krijgt. Met enkele andere, niel alle te noemen bijzonderheden, welke nog bij het genoem de zullen te zien zijn, biedt dus de tentoon stelling „elk wat wils" en is zij dus, ook voor den niet-aquariumhouder een bezoek ten volle waard. Bij raadsbesluit van 13 Januari 1926 werd besloten, over te gaan tot stichting van een schoolgebouw voor voorbereidend lager onderwijs, bestemd voor hoogstens 198 kinderen, met 6 les- en 2 speellokalen op een terrein, groot ongeveer 2669 M2„ gelegen in de z.g. Slachthuisbuurt en be grensd door de Cornelis van Noorde-, Sa- racenen- en Friezenstraat. Daarbij werden B. en W. uitgenoodigd, de bouwplannen aan de goedkeuring van den raad te onderwerpen. De Directeur van openbare werken heeft een plan voor een school voor voorberei dend onderwijs aan B. en W. doen toeko men. De kosten worden globaal geraamd op: a. voor den bouw v 88.000. b. voor centrale verwarming 7.000. c. voor meubilair en verdere inrichting 10.000. Samen 105.000. terwijl de waarde v^n den grond, welke eigendom van de gemeente is, op '40.035 ware te schatten, B. en W. stellen voor, dit bouwplan goed te keuren en een bedrag van 145.035. ter hunner beschikking te stellen. der orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 23 September 1926. des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. Praeludium Es gr. t Concert D gr. t. Allegrc. Andante con moto. Fuga. Choralbearbeilung: J. S. Bach. F. Handel. Cantilene Fantasie „Austiefer No'i. Schrei ich zu Dir" F. MendeWohn Bartholdy. G. Pierné. S. Rousseau.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1