Uit de Pers. 9p voor de ontwapening Het Moordproces Schroder. Stadsnieuws. NIEUWE HAARL. COURANT Blad Woensdag 2-2 Sept. 1926 Be Pers over de Troonrede VRAGENBUS. - DUIVENSPORT. SPORT EN WEDSTRIJDEN. HONKBAL. Lichtbeeldenavoiid. Militaire relletjes te Ede. De schadeloossiellingsactie tegen den redacteur van „De Auto". k Personalia. Voor de Stille Arinen. Burenruzie. 600 Vermist. BLOEMENDAAL. 5^ drie-en-twintigjarige roofmoorde- ^^sctiien de meest verworden, de cy^isêhe, de meest onbewogen mis- -5' Jps de na -oorlogsche criminaliteit I^tsonJand ons bracht. ,,jüg*.. döor ziin uiterlijk, dat is niet zoo atpchrifewekkend als velen misschien mee- Een paar heldere oogen achter zijn Ofjen bral, het haar plat naar achter ge- ïpffl, langlokkig als dat eens kunstenaars. Maar wat afstoot, wat een rilling doet door de hreedc rijen van sensatie-be esten, dat is de koude toon, waarop hij ziin ;%eeseltjke misdaad vertelt, alsof 't niet fem, maar een ander gold; dat is zijn mon sterachtige onbewogenheid. Twee kwartieren van zijn familiewapen borden ontsierd door krankzinnigheid en drankzucht;, „Toen mijn vader aan delirium "eed, ben 8c geboren,'' getuigt Schroder van zich zelf. Zoon van een dronkaard, heeft deze erfe- Ijrjï bielaste, belftilve de inwerking der <^9'T^eës-psyehoser 00k nog den. demoralisee rden invloed der werkloosheid aan den '.e gevoeld. Ben geestelijke, als getuige opgeroepen, verklaringen af omtrent de ouders van lagde. Hij heeft Schröder gekend als •jongen van 2Hjaar, die rondgereden werd te den kinderwagen. Gezien, hoe de vader ijjfet opgroeiende knaapje bier uit een flesch «et drinken .En toen de zielzorger daarop aanmerking maakte, uit den mond van den jwader vernomen: „De jongen moet toch ook eens wat krachtigs hebben". Spreekt van de JPoeder, die het knaapje afgodisch vereerde, :,t zelfde zoontje, dat haar bij 't spelen met «en pistool doodde. P Hij bezocht de legere school. Intelligent Js hij, evenwel niet uitblinkend. Wordt smid, [Welk beroep hij spoedig laat varen. Het is JÖfct mogelijk een zuiver beeld van dezen ■mensch te geven, zonder hem een flinke 'dosis grootheidswaanzin toe te kennen. Mikt ip wilde fantasie naar dingen, die ver buiten éjn worp liggen. Droomt van een groote toekomst, van een mooie carrière. Officier wil hij worden. Neemt studenten-allures aan er. speelt den universitair gevormde, I- Onevenwichtig, zonder basis of richtlijn. Hij studeert. Voor een smidsleerling niet Helling ploft van zijn stoel op den vloer. Het lijk moet wèg, zoo gauw mogelijk. Van de straat kunnen ze den misdadiger zien. Hij sleept de zware massa naar den kelder, begiet ze met spiritus en steekt er den brand in. Rook en stank verstikken hem bijna. Een paar emmers water blusschen het vuur. Dan wordt het lijk naar een lager gelegen gedeelte gesleept, nadat hii eerst zijn bruid heeft gevraagd hem te helpen: „het is ge beurd, help nu mee aanpakken". Zij volgt hem, het schort voor het gezicht. In de griezelige donkerte, van het hol grijpt haar de ontzetting aan.vZe vlucht den tuin in. Later komt Schröder bij haar en zegt, dat t lichaam bii het venster is begraven. Het ergerlijke in dezen verdorvene is het gemis' aan berouw. Geen grein wroeging. „Berouw, werkelijk berouw, heb ik' niet, He daad, of liever gezegd het offer, spijt mij, maar dat is ooi: alles. Ik had geld noo- f!ig, zoodoende ben ik er toe gekomen. M aar berouw ken ik niet." Na de daad volgde de berooving. Onge veer 400 mark en twee cheques haalde hii uit de portefeuille van den verslagens. Dat alles v*h&alde hij zoo rustig en kalm, zoo nuchter en zakelijk als een vader, die opt bureau van bevolking de geboorte data zijner kinderen opgeeft De onrust na de misdaad. Geesten waren rend, spookgestalten rijzen op. Hij stelde zijn bruid, die bij hem inwoont, gerust, door te verklaren, dat het spoken zal oohoudsn, zoodra het lijk is verteerd. Hij bestrooit s avonds de, keldertrap met meel, om zich te vergewissen, of er 's nachts bezoek komt, cf dat hem waandenkbeelden door 't hoofd spoken. Wachten, tot 't lichaam is verteerd! Dat is hun evenwel bespaard gebleven. Want vóór t zoover was, is de gerechtigheid in hrn leven getreden. De cheques, die' bij 't chronische geldgebrek al spoedig moesten worden verzilverd, bracht de politie op hun spoor. Hij wordt gearresteerd. Weet door misleidende verklaringen de justitie nog ge- duimen tijd op een dwaalspoor te houden. Betrok zelfs nog een groot-industrieel in ijn affaire, die twee maanden voorarrest zpo weinig. Gaat aan spiritisme doen. Al- .krijgt, verdacht van moord op Helling. Ult dra?* hooger-op. Maar zijn 1 Schröder die een dagboek heeft gehouden, chrijft in de gevangenis mémoires! Schrijft teedere brieven aan zijn bruid, die hij be titelt met „Mein sütsser Kleines" en maant haar aan moed te houden. Spoedig zal hij hersens worden volgepropt met lectuur, voor d^zen mensch niet te verteren. Die hem be hulpzaam wordt bij zijn gangbergaf- .Waarts, die hem volkomen stuurloos maakt. Hij bereikt niets, Twintig maal, zoo zegt hij tot den recHter-president, heb ik ge tracht een fatsoenlijke betrekking te krij gen en even zoovele malen is hii afgewezen. Hij verkeert in geldelijke moeilijkheden. Om daaruit te geraken, komt hij op 't idee betrekkingzoekenden te helpen tegen stor ting van een bepaald bedrag. Deze dwaze fantasie brengt hem ten val. Helling is de eerste( die in de fuik loopt, door hem uit gespannen. Voor de rechtbank verhaalt Schröder het verloop v&n den moord. Helling is in zijn kamer. Bladert achteloos in een boek, dat Sphrö'Her hem in de hand heeft gestopt, Jm- <%t zijn handlanger nog niet aanwezig is. Als deze te lang wegblijft, rijpt het plan, hqm neer te schieten. Zender dat m slacht offer het merkt, bestudeert hij het meest gunstige punt voor zijn aanval. Gaat de ka mer uit, zonder bepaald doel, zonder iets gjsdaan te hebben. Komt terug. Helling draait juist het hoofd om, Andermaal gaat hij de kamer uit. Om dan, bij zijn terug keer, als geen enkele bedenking hem meer lij 4en. weg staat, den ongelukkige pardoes nqer te schieten. bij haar terug zijn. Toen hij eindelijk bekende, geloofde de Maagdenburgsche justitie hem niet! Het doodvonnis is inmiddels over hem uitgesproken. Het geheele proces verliep zender sensatie. SchrödNer toonde zich de cynische, de gevoellooze, die bijna machi naal de griezeligste details verhaalt van zijn gruwelijk werk, koelbloedig, zender de ge ringste ontroering. Zonderlinge mentaliteit! Die den drang naar het abnormale niet kon weerstreven. Die door grootdoenerij tot allerlei buiten- nissigheden kwam. Die Nietsche las en wer ken over occultisme. Een hysterische, die door zijn onbeheerschte drift stuurloos her en der dreef. Een ontredderde, die door zijn geboorte reeds zwaar belast was en die in zijn leven de leiding gemist heeft van een sterke hand, die hem terughield van het misdadige. Zoodoende vroegtijdig, al te vroeg derailleerde. Drie en twintig jaar. en dan een doodvonnis tegen zich hooren eischen.-Excusez du peu. de B. „Zoo goed als niets nieuws". Minister De Geer heelt het niet noodig geacht, aldus De Maasbode, om de lijn, die hel Kabinet op 11 Maart f.1. heeft uitgestip- fïld, nog eens door H. M de Koningin te ten aangeven. Daar herhaling is uitgesloten en het nog ai te werken program groot genoeg is om er jaren aan te arbeiden, is het begrijpelijk, dat deze Troonrede zco goed als niets nieuws bevat, maar is geworden een aan eenschakeling van stellingen en gemeen plaatsen, die weinig zeggen of voor zich zelf spreken. Wie gehoopt had, in deze Troonrede de aankondiging te lezen van groote gebeurte- iMssen, is zeker teleurgesteld. Wanneer men ach echter op het standpunt stelt, dat bij Git staatsstuk onafscheidelijk de regeerings verklaring van 11 Maart hoort, krijgt men wat meer inzicht in de plannen van het ï^abinet, zooals deze sedert die verklaring ajn gegroeid. „Schrale aanvulling der regee- rings verklaring. De Tijd zegt, dat in de gegeven omstan digheden de Troonrede niet anders kan zijn, dan wat zij is: een schrale aanvulling van Rel program ijjt de regeeringsverklaring van 14 Maart j.l. Ook ,,dc Tijd" wijst er op, dat met geen woord gerept wordt van het Ne- iderlandsch-Belgisch verdrag. Wil de heer De Geer op die wijze demon- sireeren, dat aanneming of verwerping van dat belangrijk verdrag hem volkomen onver schillig laat? Dat dit verdrag eigenlijk een privé-aangelegenheid is van Minister v. Kar- nebeek, en dat het votum, hoe het ook uit valt, de koude kleeren van dit Kabinet niet ^aakt. Dat het Kabinet, omdat er in de binnenlandsche verhoudingen een politiek intermezzo is ingetreden, óók bij het verloop oinzer buitenlandsche betrekkingen gelaten zal afwachten? „In het tecken van algemeenheid". „Het Centrum" is van oordeel, dat hoe- wél de Troonrede verwijst naar hetgeen „in dén loop van dit jaar" werd aangekon digd, men to,ch zeker omtrent belangrijke punten van staatsbeleid meer zou hebben verwacht, dan de Rede te lezen geeft. De regeering heeft volkomen gelijk met niét te veel hooi op de vork te nemen en geen beloften te doen, op de vervulling waarvan weinig uitzicht bestaat. Maar cr is sinds de Regeeringsverklaring verscheen al weer een hall jaar verloopen en nu zwijgt de Troonrede over onderwerpen, waaromtrent een nadere aankondiging, preciseering of dptailleering zeker niet onwelkom noch overbodig zou zijp geweest. Zij staat daar door te veel in het teeken van algemeen heid en spreekt van voorbereiding, waar een positiever woord op zijn plaats zou zijn geweest. Hebben wij de oorzaak daarvan te zoeken in onzekerheid, in een zekere aar zeling en weifeling, omtrent de te treffen maatregelen, of zijn er andere motieven? In elk geval, zoo besluit het blad, blijft ■tqgenov.er deze Troonrede afwachten de Hierboven het portret van den heer",!. li. Leeflang, die Zondag, 26 September 1926, veertig jaren armen-collectant is der St. Josephskerk. De Z.Eerw. Heer Pastoor Son- daal en zijn mede-collectanten der „St. Joseph" Parochie te Haarlem zullen dien dag wel niet onopgemerkt voorbij laten gaan. over haar inhoud en beteckenis voorloopig op te schorten. De Standaard zegt, dat de Troonrede Weinig verrassing heeft gebracht. Van het intermezzo-Kabinet, dat thans het bewind voert, zijn geen principieele hervormingen te verwachten. In zake de mededeeling, dat met verschillende mogendheden besprekin gen worden gevoerd over het sluiten van arbitrage- en verzoeningsverdragen zegt het blad: „Het verheugt ons, dat minister Van Ksr- nebeek daarmede werkzaam blijft in de .richting door prof. Anema een paar jaar ge leden in de Eerste Kamer verdedigd. Dat van de verkiezing van Nederland in den Volkenbondsraad geen melding wordt gemaakt, schijnt een omissie, maar zal wel toe te schrijven zijn aan de omstandigheid, dat die verkiezing nog geen feit was, toen de inhoud der Troonrede werd vastgesteld." „Gerustheid en hoop." De inhoud van de Troonrede stemt De Nederlander tot gerustheid en hoop. Het trof echter het blad, „dat in de veelszins uitvoe rige troonrede over de belangen van natio nale defensie, zoowel wat oorlog als marine betreft, en wat daarmede samenhangt, ge heel wordt gezwegen." Inderdaad betoogt het blad het is nuttig werk, dat de regeering aankondigt, maar het blijft klein werk. Dat is de alge- meene teleurstellende indruk van deze troonrede. „Een bescheiden" stuk." „Het Vaderland" komt in zijn beschou- wingj over de troonrede tot de conclusie: De Troonrede is een bescheiden stuk, dat van zelfkennis getuigt van het Intermezzo bij velen het verlangen versterken, dat de Kamer dit ministerie voorshands rustig zijn gang zal laten gaan. „Kleurloos." „Het Volk" (S.D.A.P.) acht de Troonrede tamelijk kleurloos, ook in dien zin, „dat zelfs omtrent de punten van wetgeving, die de regeering toezegt aan te snijden, men uit de be-wOiordingen waarin dat geschiedt, wei nig wijzer wordt." „Op die wijze lie'eit men weinig aan de troonrede. Zelfs omtrent wat de regeering, naar wel schijnt vast te staan, zeker van plan is, wordt gezwegen. Zoo verluidde reeds, dat in de begrooting niet onbelang rijke militaire bezuinigingen aanhangig ge maakt, zullen worden. De troonrede zegt er geen wéord van. Het schijnt wel het oog merk der samenstellers te zijn geweest, zoo weinig mogelijk vat te geven." ^Ingezonden). ©nzer Residentie is Zondag de grootsche eer te beurt gevallen eener ,.P,euzen"- demonstratie van de S.D.A.P., welke in het sympathieke teeken stond van „Aige- heele Ontwapening*' Niet meer soldaatjespelen afschaffing der loting der herhalingsoefeningen der dure defensiéuitgaven. Geen oorlog meer geen gewonden en verminkten geen gesneuvelden geen gifgassen geen vernielingen en verwoes tingen. En dat alles alleen voor en in Nederland. We krijgen nu weldra den hemel op aarde! Naar dit alles, naar dezen idealen toe stand streven alleen en uitsluitend de bren gers van dsn heilstaat. Doch ook hier was het weer: „Luistert naar mijn woorden, doch let niet op mijn daden!" Want, wanneer er werkelijk geva ren dreigen, dan zijn deze inenschen pre cies als ieder ander. Om dit te bewijzen is het noodig .de historie te laten spreken. Ver behoeven we niet terug te gaan, slechts een 12-tal jaren en nog minder. Herinneren we aan het rampjaar 1914": BELGIE. In de historische zitting der Belgische Volksvertegenwoordiging op 4 Augustus '14 verklaart de leider der Socialistische Partij; Al mijn partijgen ooten zullen hun plicht doen. Wij stemmen, vervolgde hij, voor alle kredieten, die de Regeering zal vragen voor de nationale verdediging." DUITSCHLAND. Op den 4den Augustus 1914 kwam de Duitsche Rijksdag bijeen. De trouwe zoon uit den bakermat van het Socialisme, de afgevaardigde Haase, legde daar de volgende verklaring af: „In opdracht mijner vrienden (dc socia listische fractie) wensch ik de volgende verklaring af te leggen: V/ij staan voor een noodlottig uur; de gevolgen der imperialis tische politiek, veroorzaakt door den wed ijver en den concurrent ie ge est der trusts en welke de tegenstellingen ender de Vol ken verscherpten, zijn als een stormvloed over gansch Europa losgebroken. De verantwoording hiervoor komt neer op de dragers dezer politiek. Wij wijzen die verantwoordelijkheid van ons af. De Sociaal-Democraten hebben deze noodlottige ontwikkeling met alle krachten bestreden en zelfs nog in de laatste uren hebben wij met ernstvolle kennisgevingen in alle J inden, en wel in innig verband met onze Fransche Broeders, voor het be houd van den vrede gewerkt. Onze inspan ning is echter tevergeefs gebleken. En tljans staan wij voor de harde ieiten economfsdien toestand dér bevolking en der gezinnen, Spr. acht het oogenbük voor kri tiek niet gekomen, omdat op het oogenblik dc nationale gedachte de nationale geschil len overheerscht." Het was in deze zitting, dat de heer Troel stra zich vereenigde met de uitgave van 50 millioen gulden aan schatkistpromessen 'ter bestrijding van de uitgaven, voortvloeiende uit het buitengewoon ender d<? wapenen roepen van het leger en te bepalen, dat alle dienstplichtigen onder de wapenen blij ven totdat het oorlogsgevaar zal zijn op gehouden. Wat bleef er ook in Nederland over van dc leuze: „geen man en geen ceht"? Zóó was het in 1914! En hoe is het nu n a den groolen Oorlog? FRANKRIJK. Dit wreed beproefde Land, waar de So cialisten de lakens uitdeden, houdt nog zijn troepen in de Rijnstreken, het vecht in Syrië en in Algiers en houdt er bovendien in het Land zelve een enorm Leger op na, welks uitgaven spotten met alle zoo drin- gend noodige bezuinigingen. t BELGIË. Nóg dezer dagen kon men in een socialis tisch Belgisch blad lezen, dat de effectieve Legersterkte thans nog meer dan het dub bele is dan die van Nederland. In België waar de franc met een pariteit van 48 cent amper 7 cent waard is en waar bovendien nog altijd annexionistische eischen gevoed worden in de richting van ons Vaderland! ■En hier hebben toch ook de Socialisten in de Regeering grooten invloed. DUITSCHLAND. Ook tal van Socialisten in de Regeering' Maar de Militaire Controlecommissie der Geallieerden kan niet worden afgeschaft, omdat overal geheime oorlogstoebereidingen worden geconstateerd, wapenbergplaatsen en legervormingen worden aangetroffen. Hindenburg inspecteerde nog dezer da gen de groote manoeuvres. ENGELAND. Van dit Land hoort men doorgaans wei nig. Doch bij elk geschil slokken zij kolo niaal bezH in en toonen zich overigens zeer. pacifistisch gezind en spelen den zede- n-eester. ITALIË. Hoort slechts Mussolini's AMERIKA en JAPAN. Beide Landen wapenen tanden toe. CHINA. Hommeles! RUSLAND. Moeten wé van dezen militairen Staat nog wat zeggen? En nu NEDERLAND! Te midden van dezen chaos gaat Neder land zijn Leger onttakelen en gaat een Partij het van de daken schreeuwen: AL- GF.HEELE ONTWAPENING! In plaats van voor de vredesidee te wer ken, haar te propageeren, een taak, waar aan ALLE Partijen van ganscher harte wil len en kunnen medewerken, komen dui zenden S. D. A. P.'ers in Den Haag demon- streeren voor de negatieve en onverant woordelijke leuze: „ONTWAPENING!" V olksbedri egerij 1 V olksverlc kkerij! Noemen de S. D. A. P.'ers zich nog altijd de „zelfbewusten?" „Inmiddels werd Troelstra, zoo lezen wij in^de bladen, opgemerkt in een der huizen, gelegen aan de Sportlaan en die achter uit zien op Houtrust." Herinnerde hij zich wellicht de woorden door hem gesproken op 3 Augustus 1914 en vond hij het daarom verkieselijker de demonstratie te aanschouwen „uit de verte"? dék oorlog! Ons dreigen bondschap en hebben wij dus ons oordeel kabinet wat zijne positie betreft, en ze zal de verschrikkingen der vijandelijke invallen, Niet vóór of tegen den oorlog hebben wij heden een beslis sing te nemen, maar, over de vraag der voor de verdediging van ons Land noodza kelijke middelen. Thans hebben wij te denken aan de mil- lioenen Landgenooten, die buiten hun schuld in dit noodlot gesleurd zijn. s Zij worden door de verwoestingen van den Oorlog het zwaarst getroffen. Onze vu rigste wenschen begroeten onze onder^ dc Vaandels 'geroepen Broeders, ZONDER ONDERSCHEID TOT WELKE PARTIJ ZIJ BEHOOREN. Wij denken ook aan de Moeders, die hun zonen moeten afstaan, aan dc vrouwen en kinderen, die van hun kostwinners beroofd worden en die naast den angst om hun le vens,. bovendien met de verschrikkingen van den oorlog bedreigd worden. Daarbij zullen nog weldra komen vele duizenden gewonde en verminkte strijders. Hen allen bij te staan, hun lot te verlich ten, dezen onmetelijken nood te lenigen, dat beschouwen wij als een dwingende plicht. Voor ons Vol® en zijin. vrije toekomst staat bij een overwinning van het Russische Depotisme, dat zich met het bloed der besten.van zijn eigen Volk bezoedeld heeft, veel, zoo niet alles, op het spel. Het gaat er om, dit gevaar af te weren, de Cultuur en de Onafhankelijkheid van onze eigen Landen veilig te stellen. Daarom zullen wij thans bewijzen, wat wij altijd beweerd hebben: WIJ LATEN IN DE URE DES GE- VAARS HET VADERLAND NIET IN DEN STEEK! Wij gevoelen ons daarbij in volkomen overeenstemming met de Internationale, dm het recht van ieder volk op nationale zelf standigheid en op zelfverdediging ten alle" tijde erkend heeft, zooals wij in volkomen overeenstemming met haar iederen ver overingsoorlog veroordeelen. Wij eischen, dat aan den Oorlog, zoodra het doel der veiligheid bereikt is en de tegenstanders tot den"vrede geneigd zijn, cën eind gemaakt wordt door een vrede, die de vriendschap met onze Buurvolkeren weer mogelijk maakt. Wij. eischen dezen vrede, niet alleen in het belang der door ons steeds voorgestane internationale soli dariteit, maar ook in bet belang van bet Duitsche Volk zelve. Geleid door deze grondgedachten, staan wij de gevraagde credieten toe. En 'luide bijvalsbetuigingen vielen den spreker ten deel. Waar bleef hier het: het geen man en geen cent? NEDERLAND. In de gedenkwaardige Kamerzitting van 3 Augustus 1914 zeide Troelstra, de leidei der S.DèA.P. in ons Vaderland, o. a.: „dat hii-van oordeel was, dat het oproe pen van de troepen aan de grenzen ten doel heeft niet om oorlog te voeren, doch om te vermijden, dat wij in een oorlog worden meegesleept. Spreker keurt die oproeping dus goed met den heer Lohman. Die oproeping is slechts het in werking stellen van èen Orgaan der Staatsmacht voor het daartoe aangewezen doel. Ook een Volksleger zou met onze instem ming dezen duren plicht vervullen," aldus TroelStra. En verder: „Principieel staan wij dus aan de zijde der Regeeringt Wij verwachten echter, dal zij niet verder zal gaan dan du noodzakelijkheid gebiedt. Of de noodzake lijkheid de mobilisatie in dezen omvang vorderde, kan alleen, de Regeering beoor- deelen. Een tweede plicht der Regeering is echr ter, zoo goed mogelijk te zorgen voor den stem! elkaar tot de Want soldaten zullen onze Hollandsche jongens ook in de toekomst blijven. Zoo niet in ons Vaderlandsche Leger en in een verdedigenden Oorlog of ter be scherming onzer neutraliteit, dan in v'te. vreemde Legioenen en mogelijk tn een aan vallenden Oorlog, misschien ook wel in het Leger der Bolsjewieken, waar bet Milita risme hoogtij viert en waartoe de uiterste consekwenties van het Socialisme henen voeren. Dan zullen zeer zeker onze Hollandsche jongens „beter" af zijn. 1 P. J. M.'VAN TETERÏNG. Haarlem, 20 September 1926. Vr.: Kunt u mij ook zeggen, boe veel we ken van te voren men een meisje, dat om de 3 maanden wordt uitbetaald, moet op zeggen? Antw.: De opzeggingstermijn is 6 weken en wel tegen Februari, Mei, Augustus of November. Vr.: Kunt u mij !rte recept verschaff"U om speculaas te bakken en hoe lang moet zij in den oven staan? Antw.: Op 150 gram bloem neemt men 50 gramboter, 12gram amandelen, 2U gram gestampte kruidnagelen theelepel fijna kancel, wat nootmuskaat. 5 sucade, een lepel melk en 100 gram don kerbruine suiker. Los de suiker in de melk op, hak de ge pelde amandelen in grove sfutcken, snipper dc sucade. Kneed alles tot een bal en druk dien stevig in een met rijstmeel bestrooide speculaasplank. 'Snijd het overtollige deeg met een dun, scherp mes weg, licht de koekies uit de nlank en leg ze op een met meel bestrooid bakblik op eenigen afstand van elkaar. Bak ze in een tamelijk heet enoven licht bruin en gaar 15 minuten), neem ze van het blik en laat ze bekoelen. Vr,: Twee maanden geleden beb ik een huid van een 14-iarigcn hond getracht te prepareeren. Deze heeft 4 dagen in t zout en4 dagen in aluin gestaan en daarna is zii afgekrabl. Nu droogt zij niet goed. Is hier nu nrv* iets aan te doen? Antw.: Het prepareeren is niet goed ge weest. Wendt u nu eerst tot een leerlooier met de vraag o fhij kans ziet de huid een nieuwe en betere behandeling te doen on dergaan. Overigens leent zich de huid van een hond al heel slecht voor dat doel. Vr.: Gaarne zou ik willen weten, waar ik mij iroet vervoegen, om stoker, of leer- liutf-machinist te worden aan dc Spoorweg- Mij.? Antw.: Wendt u tot de directie der Nc- derlandsche Spoorwegen te Utrecht. Vr.: Moet een opperstuurman op de groote -vaart nog examen doen voor kapi tein? Antw.: Neen. Na 18 September is de stand in de eerste klasse: gesp. gew. gel. verl A. G. H. C 10 8 0 2 Concordia 9 6 0 3 Aiax 10 6 0 4 Quick 9 4 0 5 Blauw-Wit 9 2 0 7 Haarlem 6 0 0 6 Uitslag wedvlucht Roosendaal, jonge dui ven, op 27 Juni j.l.: 1, 19, 33 C. J. Janus; 2, 9 F, J. Nuiman; 3, 10, 11, 17, 118, 26. 34 P. H. Boeree; 4, 12 N. Peetoom; 5, 16, 32 H. Cramer; 6, 13, 22, 23, 24, 37 A. Carpen- tier; 7, 29 W. v. Kampen; 3 TI Minfeè; 14, 20, 39 G. H. Stouten; 15 S. Oudhuisen; 21 H. v. Alphen; 25, 38 H. v. Mare; 28, 31 J. v. d. Putten; 35, 36 40 L. Grimbrere. Wedvlucht Lier, jonge duiven, oo 4 Juli: t', 8, 9. 17, 20, 27 L. Grimbrere; 2, 5, 15, 21, 26 W. v. Kampen; 3, 4, 10, 11 A. Car- pentier; 6, 22, 23, 24 Fehros; 7, 12, 18 G. H. Stouten; 13, 25 P. H. Boerce; 14 H. Cramer; 16 F, J. Nuiman; 1 9J. v.Alphenl 28 J. Broekhof; 29 J. v. d. Putten Wedvlucht Schaerbeek, jonge duiven, op 11 Juli j.l.; 1 P, H. Boeree; 2, 6 N. Peetoom: 3, 7, 13 A. Carpentrer; 8, 10. 11, 12, 14, 15, 16. 17 L. Grimbvere; 9. 18 J. Broekhof; 19 G. H. Stouten; 20 F. J. Nuiman; 21, 22 H v. Mare. Wedvlucht Hal, jonge duiven, op 18 Juli; 1, 11, 12 P. H. Boeree; 2, 10 M. C. Fehres 3. 9 N. Peetoom; 4, 6 H Cramer: 5 J. Broek hof; 7, 8, 14, 15 G. H. Stouten; 13, 16 L Grimbrere; 17, 19, 21 A. A. Carpentier; 13, 22 H. Menke; 20 W v. Kampen. Wedvlucht Soignies, jonge duiven, op 25 Juli j.l.; 1, 8, 9, 11, 16. 17 M. C. Fehres; 2, 3, 7, 14, 19, 20 L. Grimbrere; 10 P. H. Boeree; 12 N. Peetoom; 13, 15 A. Carpen tier; 18. 21 W. v. Kampen, Wedvlucht Chimay, jonge duiven, op 31 Juli j.l.: 1, 3, 10 A. Carpentier; 2 P. H Boeree; 4, 9 H. Cramer; 5 F. J. Nuiman: 6, 8 W. v. Kampen; 7, 11 L. Grimbrere. Wedvlucht Noyon, jonge duiven, op 8 Aug. j.l.: 1, 3, 11, 12 M. C. Fehres; 2, 4 W, v. Kampen; 5, 8, 9 J. v. d. Putten; 6, 10 L. Grimbrere; 7, 13 P. H. Eoeree. De lieer F. H, Boeree wist dit jaar be slag te leggen op het kampioenschap oude en jonge duiven, tevens kampioen over het geheel. Concordia, dat een g: oot gedeelte van bet seizoen als de a.s. kampioen der 1ste klasse aangezien werd, is het ten slotte toch niet geworden, Op 11 September werd gespeeld A. G. H. C.Concordia en op 18 September Con cordiaA. G. H. C. En beide keeren won nen de Gymnasiasten, den eersten keer met 12-7-4 en den tweeden keer met 52. Daar mee was het kampioenschap veroverd. Vermeldenswaard is nog, dat dit 't eerste seizoen was, dat A. G. H. C. in de eerste klasse uitkwam. Wel een kranig stukje dus. Maar reeds een vorig jaar wezen we op 4e bijzondere capaciteiten van dit negental. Het Blauwe-Maand-Comité heeft er blijk baar slag van, het publiek naar zijn openbare vergaderingen te trekken, want ook de licht beeldenavond, gisteren in de R.K. Militai- renvereeniging gegeven, was druk bezocht. Namens het comité heette de voorzitter van het Kruisverbond de belangstellenden wel kom, in 't bijzonder den spreker, den wel eerwaarden heer C.Vis, en den nieuwbenoem- den geestelijk adviseur der Haarlemsche ka tholieke drankbestrijding, den Weleerw. heer A.J. Leesberg. Spreker wilde niet vooruit loopen op de installatie-vergadering, maar meende reeds nu zijn overtuiging te mogen uitspreken, dat deze benoeming door Z.D.H. den Bisschop voor de betrokken vereenigin- gen een zeer gelukkige is. Na het propagandis tisch doel van dezen avond in het kort be sproken en de drankbestrijding in de sym pathie der aanwezigen aanbevolen te hebben, gaf de voorzitter het woord aan den weleerw. heer Vis. Deze begon de lichtbeeldenvertooning met een gloedVolle inleiding, waarmee de betee- kenis der drankbestrijding v/erd aangegeven. Het schoonste motief om deel te nemen is wel de Christelijke naastenliefde, maar ook de ge- Zonde eigenliefde moet den mensch brengen tot onthouding van gevaarlijke dranken en bestrijding van het drankmisbruik. God heeft den mensch geschapen naar Zijn beeld en gelijkenis en het redelijke schepsel tot ko ning gekroond door de heerlijke gaven van het verstand en den vrijen wil. Maar het zijn juist deze schoonste Godsgaven, die door den dronkaard worden verworpen en onteerd, als hij zich in drankbeneveling gelijk maakt aan het redelooze dier. Zijn hooge levensbe stemming moet den mensch opheffen boven al wat laag is, maar hij kan daarin niet slagen, als hij zich vernederen laat tot slaaf van.den alcohol. Daarom is het zoo verkeerd te spot ten met de drankbestrijding, die den mensch zedelijk sterken en verheffen wil. Die spot komt voort uit een verkeerd begrip van dit prijzenswaardig liefdewerk en spreker acht het doel van dezen avond reeds ten volle be reikt, als hij dien dwazen spotlach kan doen verstommen en waardeering mag wekken voor den strijd tegen het alcoholisme. De serie-lichtbeelden zette in met de beel tenis van Z.D.H. Mgr. Callier en de portretten van enkele bekende figuren uit het blauwe leger. Achtereenvolgens kwamen Mgr. Dr. Ariens, Pater Ildefonsus, Pater Borromeus de Greve, Jhr. Ruys de Berenbrouck, de too- neelvereeniging „Victoria" enz. op het doek. Het portret van den lieer en mevrouw Van der Sande lokte een ovatie uit. Verschillende tafereelen uit het leven van het drinkersge zin, symbolische voorstellingen van het al coholgevaar, grafieken en statistieken, die de beteekenis en de mate van het alcoholisme in Nederland aantoonden, wisselden elkander af. Bij al deze platen gaf de spreker een nu eens aangrijpend-ernstige, dan weer geestige toelichting, *lie den indruk der beelden ver sterkte. Tafereelen van het leven en de be grafenis van den eminenten drankbestrijder Kardinaal Mercier besloten de boeiende ver tooning, die door een korte pauze onderbro ken en meermalen met applaus beloond werd. In zijn slotwoord uitte de .voorzitter har- telijken dank jegens den spreker, Kapelaan Vis, en zijn helper aan het toestel, Kapelaan Leesberg. Den lof, hem persoonlijk gebracht, wentelde hij af op de leden van het Blauwe Maand-Comité, voor wie geen moeite te groot is, om de veelomvattende September- actie te doen slagen. In verband met den Oudersavond, die op 28 September a.s. in de groote zaal van het Gebouw St. Bavo zal worden gegeven, eindigde spreker met een „tot weerziens 1" GELOOF EN WETENSCHAP. Het program voor het a.s. seizoen. Het bestuur van G. en W. stuurt ons het voorloopig program voor bet vereenigings- jsar 1926'27, dat wij bier afdrukken. 1 October: Raden S. Hardjodiringgo, Ja- vaansche Kunstavond, Voordracht (in Hol- landsch), Javaansche Volks- en klassieke Dansen, Wajang-spel. 14, 21 en 23 October: Prof. W. Nolet te Warmond, over bet Ooslersche Schisma. 1. Oorzaken van het Oostersche Schisma. 2. Dc Crisis. 3. Vooruitzichten op heeling der breuk. (Deze cursus, door ons georganiseerd in het verband der R. K. Volksuniversiteit, is voor onze leden gratis toegankelijk). 10 November: Pastor L. Aerts te Heppen (België) over „De van Eijcks, bijzonder over het Lam Gods," (met lichtbeelden). 25 November: Mej. Dr. Jacoba Hol uit Utrecht, over „De gevaren van het Holland sche polderland." (Naar aanleiding van de ovorstroomingen in den vorigen winter; n«tt lichtbeelden 15 December: Ir. L. J. M. Feber te 's-Gra- venhage, over „De nieuwe Katholieke lette ren in Nederland." 12 Januari: Prof. Dr. Steffes te Nijmegen, over „Der Buddhismus." 27 Janiiari: Prof. Dr. W. Keesom te Leiden, over „Het vloeibaar en vast maken van het helium," (met lichtbeelden). 2 Februari: Prof. Floris van der Mueren te Gent, over Beethoven (naar aanleiding van diens lOOsten sterfdag) met illustratie op het klavier. Froi. J. P. Verhaar te Warmond, over „Het Spiritisme" fmet lichtbeelden). Père M, J. Janvier O.P., conférencier van de Notre Dame te Parijs, over „L'influence du Père Lacordaire en France au point de vue religieux," Pater Drs. N. Th Vlaar O.E.S.A., over „De beteekenis van het lijden." Voor de laatste ie avonden is nog geen datum vastgesteld. In den loop van het seizoen zal voor de kinderen der leden eveneen» eeu interessante lezing of demonstratie worden gegeven, ter wijl het in de bedoeling ligt, in dit seizoen tevens nog een amusemenisavond voor de leden te arrangeeren. Verder is een regeling getroffen, waarbij aan leerlingen van het R. K. Lyceum te Over- veen, de Middelbare School voor Meisjes te Haarlem en de R. K. Muloscholen aldaar, op vertoon van een legitimatie van de betrokken directies dier scholen, toegang zal worden gegeven tegen betaling van 0.25 per avond en per persoon. Wij brengen nog eens in herinnering dat dc contributie voor deze bij uitstek mooie ver- eeniging 6 's jaars bedraagt, voor meerdeze personen uit één huisgezin 2. Men meldt uit Ede aan de Msbdc Gedurende den tijd dat de voor herha lingsoefeningen opgeroepen militairen hier vertoefden, is alles bijzonder rustig geweest en heeft een goede geest onder de manschap pen geheerscht. De voeding en ligging wer den geroemd. Voor uitspanning was voldoen de zorg gedragen zoowel door het militaire ontspannings-comité als door de besturen der R. K. en Chr. Militaire Tehuizen. De bioscoopavonden werden druk bezocht en zeer velen hebben genoten van de muziekuit voering der Kon. Mil. Kapel onder leiding van kapitein Boer. Maandagavond echter deed zich een relle tje voor. Buiten het kazerne-terrein had eerst een relletje plaats tegen den Majoor-hoofdinstruc teur Zeeman. De aanleiding hiertoe is ons niet bekend, doch is vermoedelijk te zoeken in de ontevredenheid onder de militairen wegens de zware oefeningen gedurende de laatste warme dagen. Eenige militairen werden in arrest ge steld. Tengevolge hiervan hadden op het terrein van de kazerne nieuwe relletjes plaats. De mi litairen eischten de invrijheidstelling van de in arrest gestelde manschappen. De officieren sommeerden de troepen uiteen te gaan en zich naar de kamers te begeven. Toen hieraan niet werd voldaan, werd de hulp der militaire poli tie ingeroepen. De officieren en de militaire politie vuurden toen in de lucht. Hierna ver spreidden zich de manschappen. De orde was hersteld en gistermorgen zijn de troepen weer uitgerukt. Van andere zijde wordt gemeld dat het Maandagavond om 10 uur aan den Parkweg rumoerig was van zingende en half-dronken militairen van het 10e regiment infanterie. Toen de Majoor Zeeman den schreeuwenden troep op kalme wijze tot doorloopen en rusti ger houding aanmaande, wenschte men daar aan geen gevolg te geven. De gemeente- rijks- en militaire politie wist daarop de ben de, die voortdurend aangroeide, binnen de hekken der kazerne te krijgen. Daar werd geëischt dat de in arrest gestelden moesten worden vrijgelaten en de militaire politie zou verdwijnen. De aanwezige officieren en het kader traden echter flink op wat niet na liet indruk te maken. Kapitein Jansen sprak de mannen toe en gelastte hun uiteen te gaan naar de kamers. Eerst weigerde men daar aan te voldoen en eenigen hieven de „Interna tionale aan. Toen sommeerde kapitein Jan sen voor de laatste maal, trok zijn revolver eh schoot over de hoofden heen. Nu was in eens alle moed en verzet gebroken. Men stoof uiteen en weldra waren alle belhamels ver dwenen onder de wol. De menschen waren verhit door drank en opruiende taal, die van uit Den Haag was over gewaaid. Indertijd hebben wij meegedeeld, dat het bestuur van de vereeniging tot bevordering van de belangen van het automobilisme bij de civiele kamer van de Haarlemsche rechtbank een vordering tot schadeloosstelling had in gediend tegen den heer T.H.M. v. Swieten, redacteur van het weekblad „De Auto", te Haarlem, wegens het opnemen van beleedi- gende artikelen. - Thans deed de rechtbank uitspraak in deze Zaak. In het zeer uitvoerige vonnis wordt vol gens de „Tel." vastgesteld, dat alleen 't laats te artikel in „De Auto" verschenen is, toen de bedoelde vereeniging rechtspersoonlijkheid bezat. Verder wordt breedvoerig nagegaan, wat geschreven is over beweerde korting die de vereeniging zou geven aan haar leden, bij aankoop van banden, benzine en olie en bij het sluiten van verzekeringen. De gedaagde heeft aangetoond, dat een importeur van mét name genoemde banden, het feit ontkend heeft, dat hij 25% korting aan leden dezer ver eeniging zou geven, zoodat het gedaagde niet kwalijk te nemen is, dat hij critiek oefende op de mededeeling van het bestuur. De recht bank had evenwel geen bewondering voor de bewoordingen van het bedoelde artikel Ook wat geschreven is over de andere kor ting werd niet door de rechtbank als belee- digend gekenschetst. Daarom werd door de rechtbank de vor dering van eischer niet toegewezen en de ischer bovendien veroordeeld in de proces- e osten. De heer F. P. H. van Alfen, gediplomeerde van de afdeeling Scheepsbouwkunde der Middelbare Technische School te Haarleu»| is met ingang van 1 October e.k. becoemH tot bedrijfsleider van de N.V. Scheepswerf „De Hoop" Pannerden. Wij blijven ons bij voortduring in ieders weldadigheid aanbevelen. Allen die ons reeds hielpen, vragen wlf ons te blijven steunen, moge anderen wiet steun wij tot nu ontbeerden, besluiten ons niet alleen te laten staan en dat zij die de gelegenheid missen een penningske te offeren ons de aalmoes schenken van h«n gebed. Want het is heel moeilijk on: op elk tot ons gedaan verzoek dit besluit te nemen, dat voert tot ware opleving. Zonder gebed kunnen onze besluiten -j- en zonder middelen zullen onze planned mislukken. Het adres In het Amstcrdamsch kwarfier kregen twee buurvrouwen oneenigheid, die zoo hoog liep, dat een der twistende dames B., haar buurvrouw v. W. haar rechterarm uit het lid sloeg, zoodat zij zich in het St. Eli- sabethsgasthuis onder beandeling moest stellen. De politie eelt de zaak in onder» zoek. Door den heer M. C. v. d. W. te Heem stede is aangifte gedaan van het vermissen van een ijzeren geldkistje, inhoudende pl.m, 600, uit een perceel aan den Hèerenweg aldaar. De politie onderzoekt deze zaak. Lichting 1927. Voor de lichting 1927 moet deze gemeente 36 dienstplichtigen le veren. Nummer 54 is nog dienstplichtig. Zij, die nummer 55 en hooger trokken, zijn 4$# vrij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5