De Mlllloenen-nota, Véréërngde vergadering van beide Kamers der Staten-~G ener aal EERSTE KAMER. VOORZITTER DE HEER VAN VOORST TOT VOORST. De nominatie voor Voorzitter van de Tweede Kamer. Samenstelling van den stoet. Op het Binnenhof. In de Ridderzaal. De intrede der socialisten in de Ridderzaal. LUCHTVERKEER. Vliegtuig gestort. Fonck's vliegtuig gestort. VERKEER EN POSTERIJEN. De overweg in den spoorweg AlkmaarBergen. GEMENGD NIEUWS. De militair ongeregeldheden te Assen. Dronkemansrelletjes van militairen tc Etle. Vlektyphus geconstateerd. MARKTNIEUWS. op Dinsdag 21 September 1926 lot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. De beer J. J. G. BAROy VAN VOORST .TOT VOORST, die het voorzitterschap be kleedt, opent, nadat de leden der Staten- Generaal zich in de Ridderzaal vereenigd hebben, des namiddags te half één de ver gadering en doet door den griffier der Eer ste Kamer voorlezen een Koninklijk besluit van 9 September 1926, houdende zijn benoe ming tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gedurende de zitting, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1926. De voorzitter benoemt een commissie, die Hare Majesteit de Koningin in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. De commissie bestond uit de Eerste Ka merleden de heeren Haffmans, Heerkens Thyssen, De Veer, van den Bergh Jr. en Jhr. de Savornin Lohraan en uit de Tweede Ka merleden de heeren dr. J. Th. de Visser, Duymaer van Twist, Aalberse, Fleskens, Dresselhuys en Wintermans, mej. Wester man, de heer J. J. C. van Dijk mevrouw Bak- ker-Nort en de heer Knottenbelt. De ministers, hoofden van ministerieele departementen, en de leden van den Raad van State vereenigden zich te één uur des namiddags mede in de Ridderzaal. Hare Majesteit, vergezeld van Zijne Ko ninklijke Hoogheid den Prins der Nederlan den, Hertog van Mecklenburg, kort na cén uur in de Ridderzaal aangekomen, wordt door de commissie in de vergadering binnen geleid, neemt plaats op den troon, en houdt, terwijl Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins naast Haar gezeten is, de troonrede, die in ons no. van gisteren is afgedrukt. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins en voorafgegaan door de commissie, verlaat de vergaderzaal. De Voorzitter sluit, nadat de commissie in (le zaal is teruggekeerd, de vereenigde ver gadering. Vergadering van 21 September. Geopend te 3.15. Na opening der vergadering deelt de VOORZITTER zijn benoeming als voorzitter mede. Bij de vermelding van de ingekomen stukken wordt onder applaus der leden voorgelezen het telegram, waarmede de voorzitter de Kamer dank zegt voor de hul debetuigingen ter gelegenheid van zijn tach tigsten verjaardag. Op voorstel des VOORZITTERS wordt besloten de geloofsbrieven der herkozen leden in handen te stellen van twee com missies, n.l. een voor groep II, en een voor groep IV. De VOORZITTER verzoekt de commissie van groep IV in de eerste plaats diligent te willen zijn ten opzichte van zijn geloofs brieven. De VOORZITTER schorst daartoe voor enkele oogenblikken de vergadering. Na heropening der vergadering brengt de commissie bij monde van den heer JANS SEN verslag uit over haar onderzoek van bedoelde geloofsbrieven en concludeert tot toelating van den heer Van Voorst tot Voorst. Dit wordt goedgekeurd. De vergadering wordt hierop tot morgen 11 uur verdaagd voor het onderzoek der overige geloofsbrieven. De heer Ruysch de Beerenbrouck is met evergroote meerderheid als no. 1 op de voordracht voor president van de Tweede Kamer gebracht. Toen H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden ten 1 ure, gezeten in het door acht paarden getrokken gala- rijtuig, met postiljons op en livreikoctsen naast de opgetuigde paarden, onder de to nen van het Wilhelmus, het gebulder van het geschut en het hoera-gerocp van de volksmenigte het Paleis verlieten, zat in het met twee paarden bespannen rijtuig, dat aan de Koninklijke koets vooraf ging, de opper- ceremoniemeester greaf Du Moncea-u. Diens rijtuig werd voorafgegaan door een rij knecht-majoor ep twee rijknechts te paard, in groot gala, en die op hun beurt werden voorafgegaan door een commando cavalerie, met de trompetters en den standaard van het corps. Ter rechterzijde van de Koninklijke staat siekaros reed te paard Harer Majesteit's ad judant-generaal en chef van haar Militaire Huis, vice-admiraal Bauduin, in marine-te nue, ter linkerzijde, eveneens te paard, de gouverneur der residentie, generaal-majoor van Rijswijk de Jong. Onmiddellijk achter het Koninklijk rijtuig sloten zich te paard aan de officieren van het Militaire Huis der Koningin, namelijk de adjudanten in buitengewonen dienst luite nant-generaal Weber, generaal-majoor er- beek en kolonel Borel, die eerst onlangs benoemd is tot buitengewoon adjudant. Voorts de adjudanten in gewonen dienst ma joor Rüys, majoor Jhr. Laman Trip (adju dant van den Prins) ritmeester Jhr. de Jonge van Ellemeet en kapitein van het Nedèrl.-Indisch Leger, de Jonge van der Ha len ten slotte dp ordonnance-officieren van H. M. Ie luitenants Phaff, baron Sirtema van Grovestins en Jhr. Verheijen. Een commando cavalerie sloot den stoet. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat de Vorstelijke Personen van het begin van den tocht tot het einde geestdriftig werden toe gejuicht door de honderden, die opeenge pakt stonden achter de hun geweren en sa- bels presenteerende infanteristen, cavaleris ten en artilleristen. feij aankomst op het Binnenhof, waar, be halve de menschenmassa op straat, geen venster onbezet bleef van de openbare ge bouwen, klonk het Koninklijke Echtpaar op nieuw het Wilhelmus door de Kom Militaire Kapel tegemoet, De eerewacht uit het 6e regiment infan terie, welke ter weerszijden van den hoofd ingang der Ridderzaal stond opgesteld, be wees hier de militaire eer. Een detachement van 60 man politietroe- pen had het verdere deel van het Binnenhof afgezet en achter deze manschappen stond het publiek rijen dik. De ingang tot de Ridderzaal was overhuifd door het bekende breede baldakijn van rood fluweel met gouden franje. Onder dat bal dakijn werd H. M. begroet door den adju dant in buitengewonen dienst, vice-admiraal Rambonnaf, oud-minister van Marine, en den adjudant in gewonen dienst luitenant ter zee le kl. baron De Vos van Steenwijk. In de Ridderzaal waren van de Hofhou- Hing in officieele hoedanigheid aanwezig', de grootmeesteres der K^oningin, gravin Van Lynden van Sandenburg, de groot-officieren der Kroon, voor zoover te 's-Gravenhage ïanwezijk de kamerheer-ceremoniemeester. baron Van Hardenbroek van Eockhorst, de kamerheeren in gewonen dienst F. L. M. bar ron van Geen (particulier secretaris der Ko ningin) en jhr. A. G. Sickinghe, en de ka merheeren in buitengewonen dienst J. W. J. baron Taets van Amerongen, mr, W, A, baron van Ittersum, mr. W. J. baron van Lynden, jhr. H. J. Repelaer van Driel, W, H. baron Taets van Amerongen van Wouden berg, te Maarn, en A. J. Looxma van Wei deren baron Rengers, te Amersfoort. Bij hen voegden zich na aankomst van den stoet op het Binnenhof, alle hofdignita- rissen, civiele en militaire, die deel hadden uitgemaakt van den stoet, zoodat de Ko ningin en Prins, die inmiddels binnen de zaal waren ontvangen, door de commissie van in- en uitgeleide, gevormd uit leden der Eerste en Tweede Kamer, naar den Troon geleld werde^. Zoodra de Koningin had plaats genomen op den Troon, schaarde zich de grootmees teres ter zijde van Hare Majesteit de groot- officieren en de gouverneur der Residentie namen plaats achter den koninklijken zetel, terwijl de kamerheer-ceremoniemeester en de acht genoemde kamerheeren zich rechts en de officieren van het Militaire Huis links van den Troon plaatsten. Om twaalf uur zijn de publieke tribunes reeds gevuld en vertoont een enkele uni form zich in de zaal. Nog een uur wach ten! Maar men verveelt zich niet. Het eene Kamerlid na het andere verschijnt, een witte broek van een oud-minister brengt wat leven tusschen het zwart en goud. Na men, worden genoemd, men raadt, men her kent. In het midden van de zaal, tusschen den troon en den voorzitterszetel, vormen zich grr cjes. Een enkele rok mengt zich tusschen de uniformen. Baron Van Voorst tot Vocrst verschijnt met het lint van het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. Allen haasten zich hem te verwelkomen. Er zijn meer kleurige linten verschenen, gcud-geel, een blauw-paars, een geel-rood, een vuurrood, en geel, en blauw. Tusschen de Jüamerleden mengen zich andere hoog- waardigheidsbekleeders. Dan verschijnt het corps diplomatique achter in de zaal en vult de diplomatenloge. De ministerraad ver schijnt. En dan even vóór één uur komen op een lange rij achter elkaar de socialisti sche Kamerleden aangewandeld. Ze zijn stemmig in het zwart, maar om zich toch dragen ze geen rok, maar jacquet. De socialisten zijn inmiddels naar voren gekomen. Maar ze komen niet in het mid denvak. Ze mengen zich niet in de gesprek ken. Stilletjes glijden ze de stoelenrijen in, links van den voorzitter, vlak vèór de diplomatenloge. Voelen ze zich nog een beetje onwennig in de nieuwe sfeer? En kelen hebben de groote stap van het Ge bouw der Tweede Kamer naar de Ridder zaal blijkbaar nog niet aangedurfd. Stenhuis ontbreekt. Wibau't, Mendels en Sannes zijn er ook niet. Tellen we goed, dan zijn er 18 roode leden van de Tweede Kamer en 4 van de Eerste Kamer aanwezig. Dan klinkt de bel. De Voorzitter laat het Koninklijk Besluit voorlezen, waarbij hij tot Voorzitter der Vereenigde Vergadering is benoemd. Hij leest de namen op van de commissie, die Hare Majesteit de Koningin en Z. K. H. den Prins binnen zullen leiden. Als de commissie heengaat, verschijnt Mgr. Nolens op de trap. In zijn purperen mantel trekt hij als altijd aller aandacht. Waar gaat hij heen? Door het middenpad komt hij aan en dan gaat hij direct rechts af naar de socialisten. De heer Albarda krijgt een hand en wellicht een hartelijk complimentje voor zijn durf om de fractie in de Ridderzaal binnen te voeren. Dan gaat Mgr. naar den heer IC. ter Laan en weldra is hij in druk gesprek gewikkeld mét den aanvoerder der ontwapenaars. Buiten klinken de bazuinen, De voor zitter belt. In de zaal wordt bet stil. Men wacht. Buiten heft de muziek het Wilhel mus aan. Telkens herhaald gejuich dringt tot de zaal door. Daar binnen wordt het zoo mogelijk nog stiller. Men luistert naar de betoogingen op het Binnenhof. Voor de tweede maal zet, dc muziek het Wilhelmus in. In spanning wacht men. Dan plotseling klinkt luid door de zaal: „Hare Majesteit!" Een trilling gaat door alle aan wezigen. Allen staan op als de Koningin zich met langzamen tred naar den troon begeeft. Haar houding en gebaar impenee- ren en geruischloos zetten allen zich weer neder als Hare Majesteit op den troon heeft plaats genomen. Met wat zwakke, maar welluidende stem leest de Koningin de Troonrede voor. Een enkele passage klinkt helder boven de an- cre uit. Dan komt met kracht en overtui ging: „Moge Gods milde zegen op Uwen at beid rusten! Ik 'verklaar de gewone zit ting der Staten-Generaal geojjend." „Leve de Koningin!" klinkt het door de zaal. Allen staan op 'en juichen Hare Ma jesteit toe behalve de socialisten van die kleine en kleinzielige betooging konden ze zich blijkbaar toch niet onthouden. Langzaam daalt de Koningin de trappen vin den troon af en verlaat de zaal. Dan zijn de socialisten óók opgestaan. Buiten mengen ze zich tusschen de anderen en uit de opmerkingen, die aan weinig di plomatieke lippen ontsnappen, bemerkt men dat de demonstratie van de macht der tra ditie, die de jaarlijksche opening der Staten- Generaal is, ook op hen indruk gemaakt heeft. Ze hebben er geen spijt van de roode heeren, dat ze zich „Ministerfahig" hebben verklaard. Voor het overige bood de zaal weder het gebruikelijke kleurige en luisterrijke aspect, door de vele schitterende ambtsgewaden én fraaie damestoiletten. De Heer Duymaer v. Twist was in generaalsuniform, evenals de voorzitter der Vereenigde Vergadering, ba ron van Voorst tot Voorst, die ditmaal voor het eerst het lint van Grookruis van den Nederlandschen Leeuw over de uniform droeg. De Koningin was in een bois de rose robes en droeg een hoed met afhangende struisveer van dezelfde kleur, zij had een parelsnoer om den hals, de Prins was in admiraalsuniform. Beiden waren getooid met het lint van het Grootkruis van den Neder landschen Leeuw. Bij het binnenkomen en verlaten der zaal werd de Koningin begeleid door het Eerste Kamerlid den heer Haffmans, de Prins door het Tweede Kamerlid Dr, de Visser, Terugkeerende naar het paleis zwaaide H. M. hartelijk naar de Prinses, die voor een raam stond van den zijvleugel, Het kille weer verhinderde het Konink lijk Echtpaar op het balcon te verschijnen. Nu verschenen zij voor een der ramen van het Paleis. Aan de nota over den toestand van 's-lands financiën ontleenen we het volgende: De geraamde uitgaven voor 1927, De uitgaven van 1926 bedragen totaal 691,369,912,16 en wel buitengewoon 65,810,215, gewoon 625,559,679,16. De voor 1927 geraamde uitgaven bedra gen totaal 646,966,696,71 en wel buitenge woon 55,098,050, gewoon 591,868,646,71, dus gewone dienst 1927 minder 33,691,050,45 dan 1926. Met betrekking tot de stijging en daling welke zich bij vergelijking tusschen de cijfers voor 1926 en 1927 voordoen kan om trent de belangrijke afwijkingen h»t volgende worden medegedeeld;. Vooreerst moet er op worden gewezen, dat in de totale uitgaven voor 1927, in te genstelling met die voor 1926, geen uitgaven zijn begrepen ter zake van de Staatsmijnen. In de eigenlijke Staatsbegrooting komen thans ter zake van de Staatsmijnen onder de gewone uitgaven en inkomsten geen andere bedragen voor, dan de onder de middelen geraamde rente van een obliga tieschuld van 35 millioen ft 5Yt pCt., ter wijl op hoofdstuk VIIA het aflossingsbe drag van deze schuld ad 780.000 naar den buitengewonen dienst is overgebracht. Wil men dus ter verkrijging van een zui verder vergelijking tusschen de gewone uit gaven der diensten 1926 en 1927 den invloed 3er Staatsmijnen uit beide diensten weg laten, dan moet het totaal der gewone uit gaven voor 1926, ad 625,559, 679,16, met 7 41,620,500 worden verminderd en het to taal der gewone uitgaven voor 1927 met 78Ö.OOO worden verhoogd. Een tweede punt waarop gewezen moet worden, is dat in bovenstaand totaalcijfer van de gewone uitgaven voor 1926 niet voorkomen een bedrag van 2,201,225 Marine-uitgaven en 2,409,000 Zuiderzee- uitgaven, waarop toch reeds bij de indiening der Staatsbegrooting was gerekend en waar voor dan ook van het begin af de dekking was aangewezen. Brengt men de tweeërlei bovenstaande correcties aan, dan blijkt, dat de raming der gewone uitgaven voor 1926 moet wor den vermindert} met 41,620,500 (de toen maals geraamde uitgaven der Staatsmij nen) en vermeerderd met 4,610,225 (2,201,225 2,409,000), Het geraamde cijfer der gewone uitgaven voor '26 wordt alsdan 588,549,422,16, Het geraamde cijfer der gewone uitgaven voor 1927 is 591,868,646,71. Intusschen vereischt, zooals boven reeds bleek, voor een zuivere vergelijking ook dit laatste bedrag correctie. Het moet na melijk verhoogd worden met 780,000, Uit één en ander blijkt, dat het cijfer der gewone uitgaven voor 1927, voor een zui vere vergelijking met dat voor 1926, moet verhoogd worden met 780,000 en ver laagd met 4'A millioen. Het wordt dan 588,148,646,71. Met inachtneming van bovenstaande cor recties derhalve de lagere raming der ge wone uitgaven voor 1927 dan die voor 1926, niet 33,691,050,45, maar 400.775,45. De middelen. De middelen en inkomsten ter bestrij ding der uitgaven zijn geraamd op 611,808,305,11, waarin begrepen is aan buitengewone ontvangsten 906,587,25, zoodat voor gewone ontvangsten blijft 603,901,717,86, De middelen, welker opbrengst in de maandelijksche middelenstaten wordt gepu bliceerd. (Middelen AF zijn opgenomen voor 472,599,600, tegen 458,196,000 voor 1926, en zijn hooger geraamd 14,403,600. De gewone middelen zijn in totaal hoo ger geraamd 14.104.636.64. De stijging van de Middelen AF kan als volgt worden gespecificeerd. Hooger zijn geraamd: de Grondbelasting 543.600, de Person, belasting 1.600.000, de Inkomstenbelasting 6.000.000, de Ver- mogensbelastinng 500.000, Invoerrechten 3.500.000, ^.ccijns op suiker 2.000.000, Belasting op rijwielen 250.000, Zegelrech ten 3.000.000, Domein-ink. 364.000, Domein-inkomsten oorlog 70.000, Inkom sten groote wegen 15.000, Inkomsten vaarten, enz. 59.000. Totaal hooger 17.903.600. Lager zijn graamd: Dividend- en Tan tièmebelasting 1.000.000, Accijhs en ge distilleerd 2.000.000, Accijns op geslacht 500.000. Totaal lager 3.500.000. Blijft derhalve hooger 17.903.600 3.500.000 14.403.600. Stelt men de ramingen der ontvangsten en uitgaven tegenover elkaar, dan wordt geraamd: ontvangsten gewonen dienst 603.901.717.86, buitengewonen dienst resp. 7.906.587,25. Totaal respectievelijk 611.808.305,11. Uitgaven gewonen dienst 590.868.646.71, buitengewonen dienst resp. 55.098.050, Totaal resp. 646.966.696.71. Batig saldo gew. dienst 12.033.071,15. Nadeelig saldo buitengewonen dienst: 47.191.462.75, totaal 35.153.391.60, Op den gewonen dienst zou derhalve een overschot zijn van rond 12 millioen. Dit overschot moet evenwel terstond verminderd worden met 3.7 millioen, zijnde 60 pCt. van de opbrengst der rijwiel- belasting, welk bedrag bestemd is in 1927 te worden ten goede geschreven aan het in te stellen Wegenfonds. Het resteerende overschot zal in staat stellen een begin te maken met de uit een economisch oogpunt hoogst noodzakelijke belastingverlaging op den gewonen dienst. De minister is van oordeel, dat dit be gin van verlaging het meest doeltreffend wordt aangebracht door, onder handhaving van de voorgestelde vermindering van de successierechten en van de personeele be lasting, voorshands niet aan te dringen op een onverwijlde behandeling der •weelde- verteringsbelasting. Deze laatste, die bij dezelfde memorie van antwoord eenige ingrijpende wijzigingen heeft ondergaan waardoor, naar de minister zich voorstelt, aan de belangrijkste bezwaren wordt tege moetgekomen, zal dan op een later tijdstip kunnen worden behandeld en, zoo zij door de Kamer wordt aanvaard, hopelijk kunnen dienen om verdere verlaging van andere schadelijker, heffingen mogelijk te maken. Wordt Ce op het oogenblik bij de Kamer aanhangige belastingverlaging op den ge wonen dienst, waarvan het offer voor de schatkist op 18 millioen wordt geraamd, aanvard en komt daarnaast de nieuwe hotelbelasting, met een geraamde opbrengst van 10 millioen tot stand, dan z ïl "O positieve verlichting voorzoover die den gewonen dienst betreft op 8 millioen zijn te stellen. Het resteerend overschot op de aangeboden begrooting biedt hier ruimte toe. In dit verband wordt herinnerd wat reeds in de laatstvermelde memorie van antwoord werd opgemerkt, dat de uit- keering van 2 millioen van den gewonen dienst aan het leeningfonds, waarop na de invoering van de ontworpen verlaging der crisisheffingen blijkens de desbetreffende memorie vari toelichting gerekend werd, tengevolge van Jiet accres bij de middelen van het Leeningfonds 1914 onnoodig is ge bleken. Ofschoon met het bovenstaande, voor zooveel de algemeene toelichting op de begro-oting voor 1927 betreft, zou kunnen worden volstaan, moest de minister oo omtrent een verder perspectief der Staats financiën enkele opmerkingen niet achter wege mogen laten. Een waarschuwend woord. De omstandigheid, dat een kleine ver lichting van druk in zicht is gekomen, mag niet het oog doen sluiten voor het feit, dat het peil der uitgaven zich nog steeds op een bedenkelijke hoogte bevindt. In 1913 was het bedrag der gewone staatsuitgaven f 219 millioen. Dit staat gelijk, bij een indexcijfer van 170, met 354 millioen thans. In 1918 waren de 219 gestegen tot 333. In 1919 tot 444 millioen. In 1920 tot f 613 millioen. En sedert is het cijfer in de buurt van dit laatste bedrag gebleven. De- moeilijkheden, waarmede, ondanks hienig gunstig gegeven, ons land in economisch opzicht nog zoo veelzins te worstelen heeft, vinden zonder twijfel in den abnormaal hoogen belastingdruk voor een groot deel haar verklaring. Het blijft een gemeen schappelijk belang, door beperking van col lectieve behoeften, de voorwaarde te scheppen voor een duurzamen opbloei der welvaart. De minister zou er daarom tegen willen waarschuwen, het doelpunt reeds bereikt te achten met de geringe verlich ting, die thans mogelijk werd, en veel méér nog hiertegen, dat door verslapping van den drang tot bezuiniging ook deze onvol doende verlichting weer in de waagschaal zou worden gesteld. Want ook dit laatste gevaar is niet denk beeldig, De minister heeft gemeend, dat, nu de mogelijkheid zich voordeed, naast de voorgenomen belastingconversie een begin van belastingverlaging niet achterwege mocht blijven. Maar hij ontveinst zich niet, dat slechts zoo daaraan een streng vol gehouden beperking gepaard gaat, deze verlaging tenslotte voldoende gerechtvaar- did zal blijken. Voor de naaste toekomst immers zal, naast het normale accres der uitaven, waarvan men slechts hopen mag, dat het door een accres der middelen zal worden opgewogen, op eenige onvermijdelijke nieuwe uitgaven moeten worden gerekend. Een viertal daar van moge hier in herinnering worden ge bracht. Vooreerst de saneering der pensioenlas ten, Gelijk men weet, zal het bedrag, dat op grond van art. 157 der Pensioenwet jaailijks ten laste van- de Staatsbegrooting wordt gebr.„cht, nog geruimen tijd stijgen, terwijl daarnaast rekening ia te houden met liet aanwezige tekort in het pensioen fonds. De commissie-van Vuuren heeft in een vooiloopig rapport aan den minister het voorstel gedaan een annuïteit vast te stellen, die de Staat 's jaars aan het fonds zou hebben uit te keeren, en'deze annuï teit te bepalen op ongeveer 34 millioen 's iaars, Lr minister is van oordeel, dat op deze wijze inderdaad een aannemelijke regeling der betreffende aangelegenheid is te verkrijgen. In de tweede plaats de afschrijving op het spoorwegkapitaal. Uit recente bereke ningen is gebleken, dat de afschrijving, welke ingevolge de gesloten overeenkom sten jaarlijks ten laste van de exploitatie rekening der spoorwegmaatschappijen wordt gebracht, ook na de jongste verhooging nog blijft beneden het bedrag, dat op technische gronden noodzakelijk moet worden geacht en derhalve in geen geval kan strekken ow den achterstand uit vroeger jaren m te halen. Hierin kan te minder wonden berust nu door de opkomst van nieuwe verkeers middelen de spoorwegen uit hun monopolis tische positie worden teruggedrongen. De minister stelt zich voor, dit vraagstuk aan een nader nauwgezet onderzoek te on do r- werpen, doch meent voorzichtigheidshalve reeds thans met hieruit voortvloeiende nieuwe lasten voor het Staatsbudget te moeten rekening houden, waarvan het bedrag misschien op 5 millioen s jaars gesteld 'zal moeten worden. In de derde plaats zal de versterkte storting in het Invaliditeitsfonds, waardoor de begrooting voor 1927, gelijk boven werd herinnerd, met een nieuwe 2 millioen is belast, ook in de jaren 1928 en 1929 het budget nog respectievelijk met 2 en 4.2 millioen doen stijgen. Tezamen alzoo in 2 jaar een stijging van 6.2 millioen. In de vierde plaats zal de gewone dienst der Waterstaatsbegrooting in dc eerstvol gende jaren nog met rond 4 millioen moe ten stijgen, die .tot dusver onder buitenge woon zijn Ondergebracht. Van dit viertal toekomstige verhoogingen is f ei t el i" k alleen de tweede onzeker, In elk' geval blijkt uit het boven aange voerde, dat dc thans voorgestelde belasting verlaging onderstelt een ernstig voortgezette bezuiniging, en dat zonder deze laatste van verdere stappen in dezelfde richting, hoe onmis baar overigens voor het economische leven, geen sprake zal kunnen zijn. Op die voortgezette bezuiniging is dan ook het streven der regeering gericht. Naast de bestaande comir.issies, wier onderzoek naar bezuinigingsmogelijkheden onverzwakt wordt voortgezet, is o.a. met dit doel in den loop van dit jaar een staatscommissie voor het lager onderwijs ingesteld. Het is een der minst opwekkende ervaringen in den bezuinigingsarbeid, dat ondanks de ver schillende versoberingswetten, die in de afgeloopen jaren op het gebied van het onderwijs tot stand kwamen, het eindcijfer van de begrooting voor dit hoofdstuk - hetwelk voor het overgroote deel op wet telijke uitgaven berust niet de geleide lijke daling vertoont, welke verwacht was, maar integendeel andermaal 3 millioen hooger moest worden geraamd. De aandacht der Regeering is op deze zaak ten volle gericht. Zij wacht met vertrouwen af de voorstellen, die haar gedaan zullen worden door de beide thans werkzame Staatscom missies, een voor het middelbaar en een voor het lager briderwijs. En zij zal inmid dels niet nalaten, tc doen wat de hand te do.en vindt en ook zelfstandig te zoeken naar wegen waarlangs, zonder het onderwijs zelf te schaden, zijn bovenmatige en aan het rendement met evenredige kosten kun nen worden besnoeid. Ten slotte doet dc minister nog eenige rr.ededcelingen omtrent den stand der kas en omtrent de crisisuitgaven. De kaspositie was op 15 September j.l. als volgt: Verplichtingen 218.405.595.01, vorde ringen 220.483.754.25. Hieruit blijkt, dat op genoemden datum de kasvorderingen de verplichtingen met rond 2 millioen overtroffen .zoodat ten behoeve van 's Rijks huishouding geen vlot tende schuld uitstond, waarbij intusschen geen rekening is gehouden met de ver plichtingen van de kas tegenover het Lee ningfonds, welke overeenkomstig het Rap port der Commissie-van Vuuren zullen moeten leiden tot geleidelijke terugstorting in dat Fonds. Opgemerkt wordt, dat bij Je Nederl. Bank rechtstreeks geen schatkistpapier is ondergebracht. Met betreking tot de crisisuitgaven dient' het volgende: De tekorten op de crisisdiensten bedroe gen van de jaren 1914 tot en met 1924 een totaal van rond 1,231.439.400. Tot dek king van tekorten op den crisisdienst is uit leening verkregen: het deel der leening 1914, dat bij conver sie ingevolge de Leëningwet 1917 bereids was afgelost 27.500.000; de 1ste leening 1916 f 125.000.000; de 2de leening 1916 121.250.000; de leening 1917 500.000.000; de leening 1918 346.500.000; de leening "1919 (voor zoover niet bestemd tot dekking van de tekorten op den buitengewonen dienst) 233.100.C00. Totaal 1.353.350.000. Na aftrek van bovengenoemd bedrag van 1.281.439.400, blijft dus nog beschikbaar 71.910.600, te verminderen met de bedra gen der aan Oostenrijk verleende relief- credieten, waarvoor een uitstel van de be taling van hoofdsom en rente is gegeven van 20 jaren 16.786.200. Gelijk bekend, zijn, te beginnen met het dienstjaar 1925, alle crisisuitgaven naar den gewonen dienst overgebracht. De crisis dienst is derhalve met het dienstjaar 1924 afgesloten. Eerst wanneer de cijfers van laatstgenoemden dienst definitief zija vast gesteld, kunnen maatregelen worden ge troffen tot afboeking van het dan nog overblijvende saldo. Op het vliegveld Hangelar bij Bonn, is Maandagmiddag een sportvliegtuig van be trekkelijk geringe hoogte neergestort en in; brand geraak De bestuurder luitenant Turck en zijn metgezel, de opperwachtmees ter der politie Nauermann waren op de plaats dood, De amateur en Curtin ongedeerd. Overige leden der bemanning gedood. De aviateur Fonck wilde Dinsdag de Oceaanvlucht aanvangen, doch nadat zijn vliegtuig was opgestegen, stortte het neer en was onmiddellijk in vlammen gehuld. Het gelukte den piloot en Curtin in veilig heid te brengen. De overige leden der be manning kwamen echter in de vlammen om. Het toestel was geheel vernield, Vanwege den Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland wordt medegedeeld, dat het verzoek van het bestuur van dien bond aan de Directie van de Nederlandsche Spoorwegen om de verkeersbelemmering, veroorzaakt door het rangeeren over den overweg in den weg AlkmaarBergen, waarover in de „Bedrijfsauto" van 2 Sept j.l. een artikel voorkwam, zooveel mogelijk op te heffen, met gunstigen uitslag is be kroond. De Directie der Nederl. Spoorwegen heeft n.l. toegezegd, om den duur der sluitingstij den van bovengenoemden overweg tot het strikt noodzakelijke te beperken en verder medegedeeld, dat de rangeerdienst zoo mogelijk moet worden onderbroken, indien de overweg langer dan 6 minuten voor dit doel gesloten zou blijven. Omtrent de militaire ongeregeldheden te Assen, reeds in ons No. van Dinsdag j.l. op genomen, verneemt de Tel. nog de volgende bijzonderheden: Maandagavond om ongeveer bal'clf zijn er ondebt de militairen, die te Assen zijn opge komen tot het doen van herhalingsoefenin gen ongeregeldheden Voorgekomen. Het schijnt dat het een vooraf beraamd plan is geweest. Reeds eenige dagen te voren wer den er verschillende patronen vermist. Het 12e regiment infanterie had Maandag tijdens den warmen dag een grooten marsch gemaakt. Er waren veel uitvallers, Des avonds deden in de cantine van de Emma- kazerne fantastische verhalen de ronde over een groot aantal zieken, dat zou zijn opge nomen in het hospitaal. ,Er ontstond een groeiende geest van ontevredenheid; de soldaten begonnen omstreeks négen uur samen te scholen. Het gevolg was, dat de wacht in het ge weer werd geroepen en de militaire politie op 't terrein verscheen. Vervolgens kwam er een kapitein, die gelastte, dat de wacht on middellijk moest inrukken. Tevens gelastte hij de militaire politie het terrein tc ver laten, waaraan werd voldaan. De soldaten beantwoordden dit met een hoera. De toestand werd evenwel erger, toen ook dc hoogere autoriteiten, onder wie dé garni zoenscommandant, verschenen. Er werd bevel gegeven, dat de soldaten in de kazerne moesten gaan. Ook naar herhaalde aan maning werd daaraan geen gevolg gegeven. De wacht werd daarop weer m het geweer geroepen. De toestand was langzamerhand dreigend geworden. Er werd vuur gegeven en onmiddellijk daarop viel een milicien-sergeant, afkomstig uit Ter Appel, doodelijk getroffen neer. Een soldaat werd voorts ernstig in het been getroffen. Kort daarop was de orde hersteld. In de cantine blijkt groote schade te zijn aangericht; zoo werden bijna alle ruiten ingeworpen. Naar het blad verder verneemt, had de gemeente-politie aangeboden hulp te ver- leenen. EHt werd echter door de militaire autoriteiten geweigerd. Het 12 regiment rukte Dinsdag niet uit. Niemand van dit regiment mag de kazerne verlaten, in verband met. het ingestelde onderzoek. Verschillende militairen zijn reeds in arrest gesteld. Nader verluidt, dat hel relletje in de can tine ontstond, omdat de chef der cantine vanwege de luidruchiigheid der militairen geen bier meer wenschtc te schenken, waar na de raddraaiers tot vernieling overgingen. Daarna kwam de wacht in 'I geweer; een afdeeling weigerde. Deze werd in arrest ge steld. De wacht ontruimde de cantine, waar na achter de kazerne een majoor het com mando over dc wacht overnam en tot acht maal den oproermakers vriendelijk, doch bevelend verzocht uiteen te gaan. In plaats van hieraan te voldoen, jouwden dc opge wonden manschappen hem uit en gooiden hem met steenen. De majoor liet daarna een solvo geven met losse patronen, waarna de troep dc „internationale" aanhief. Hierop werd een salvo met scherp ge geven, met het bekende gevolgd, dal de onder-officier Van Munneke, uit 1 er-Apel, die niet tot de oproermakers behoorde,, werd doodgeschoten en anderen gewond weracn. Maandagavond tien uur was het te Ede voornamelijk bij het 10e reg. inf. erg rumoe rig. Het begon, toen majoor Zeeman een groep halfdronken militairen op bezadigde manier tot kalmte aanmaande. Toen hieraan geen gehoor werd gegeven, werd de zin gende en schreeuwende troep, die voort durend aangroeide, door gemeente-, rijks- en militaire politie naar de kazerne gedreven, Daar liep men nog meer te hoop en werd geëischt, dat de militaire politie zou ver dwijnen en de militairen, die in de provoost zaten, werden vrijgelaten. Door het flink optreden van officieren en kader groeide het verzet niet aan. Kapitein Jansen gelastte de menigte uiteen te gaan en toen men daar niet aan voldeed, doch de „Internationale'' begon te zingen, sommeerde hij voor 't laatst en schoot daarna zijn revol ver af over de manschappen heen. Het grootste gedeelte vluchtte toen, waarna de ^nderen het geraden achtten, kalm naar bed (e gaan. Het geheele verloop wijst op een dronkenmansrelletje. Een verdacht geval op een Deensch schip te Rotterdam. Zondagmiddag is in de haven te Rotter dam aangekomen het Deensche stoomschip „Gunver," dat ligplaats nam aan boei 9 op de rivier. Door den geneeskundigen dienst werd Maandag van dit schip een zieke matroos gehaald, bij wien verschijnselen, die op vlektyphus konden wijzen, werden waarge nomen. De patiënt is overgebracht naar de barak achter het ziekenhuis aan den Berg weg. De rivierpolitie heeft het schip onder bewaking gesteld. Niemand mag het vaartuig verlaten. Door den geneeskundigen .dienst is nog niet vastgesteld, of men hier inder daad met een geval van vlektyphus te doen heeft. Eerst Dinsdagmiddag zou na het bacteriologisch onderzoek de diagnose ge steld kunnen worden. SNEEK, 21 Sept. Vee. Ter markt waren 288 melk-en kalf koeien, f 250350, 38 vette koeien f 210350, 10 vette kalveren f 3080, 61 nuchtere kalveren f 613, 1204 graskal veren f 3095, 80 schapen f 2031, 98 lammeren f 1420, 583 varkens f 50110, 155 biggen f 1216. Men besteedde voor vette runderen 45 idem kalveren 5060 ct., id. varkens 3034 ctzouters 3134 ct. per kg. Handel in melkvee onveranderdvette koeien en vette en nuchtere kalveren prijs houdend graskaiveren vlug biggen en wolvee stilvarkens kalmer. HULST, 20 Sept. Granen. De aanvoer ter markt was ruim. Genoteerd werd voor tarwe f 14, rogge f 11, gerst f 11, haver f 9.50, erwten f 1419, bruine boonen f 15.50. ELST (Bet.), 20 Sept. Fruit. (Veiling V. V. O. B.) Maagperen 9 12, Napoleon 12 14, beurre de merode 8 V29, william duches- se 1122, beurre van den ham 1026, beur re clairgeau 6 j.12, beurre le brun 9 Vz11, beurre hardy 1724, beurre superfin 1213, bonne d' ezee 2130, bonne louise d' avran- ches 1943, perzikperen 6%7, calebasse de tirlemont 1415, souvenir de congres 1419, soldat laboureur 1114, duchesse d'angouleme 8 '/29, triumphe de jogoigne 8 '/o9, durandeau 1220, calebasse cara- fon 1620, cox pomona 1429, extra transpare transparant 4050, transparant de croncel 2739, zure schrijvers 1314, fransche schrijvers 1216, zure roodj'es 1922, triumphe de vienne 1121, druiven 5355, princesse nobles 2024, mancks codlin 30—44, fransche paradijs 1214, sterappels 2226, wuste parmain 2842, lane's prince albert 1315, grauwe reinetten 1314, gul- delings 1418, div. zoete appels 817 ct. per kg. ROTTERDAM, 21 September. Eieren. (Rotterd. veiling). Aanvoer 86.000 stuks. Prij zen kippen- 4.509.30 eenden- 6.05 6.90. (Rotterd. Cons. Veiling). Aanvoer 60.000 stuks. Prijzen kippen 6.508.50, eenden- 6.757.25, kalkoenen- 1011. Vee. Ter markt waren aangevoerd 205 paarden, 86 veulens, 1526 magere runderen, 825 vette runderen, 992 vette en gras kalveren 561 nuchtere kalveren, 243 schapen of lam meren, 17 varkens, 570 biggen. De prijzen waren als volgt koeien le o,ual. 105110 c., 2e qual. 95—85, 3e qual. 7565 c., ossen lc qual. 9095 c., 2e qual. SO70 c., 3e qual. 6050 c., stieren le qual. 8090 c., 2e qual. 7060 c., 3e qual. 50 c., per kg, vette kalve ren le qual. 145165 c., 2e qual. 125105 c., 3e qual. 9580 c., melkkoeien 195395, kalf koeien 200415, stieren 185385, pinken 150170, vaarzen 160180, werk paarden 100250, slachtpaarden 95140, hitten 90150, graskaiveren 70100, nuchtere kalveren 1014, fokkalveren 1627, biggen 1222, overloopers 22 Vet vee en vette kalveren bij redelijken aan voer over het algemeen matig verhandeld tot afwijkende prijzen, melk- en kalfkoeien met redelijken handel, voor goede soorten iets vaster. Gras kalveren en nuchtere kalveren redelijk verhandeld. Biggen en overloopers met matigen handel en vastere prijzen. Paar den met redelijken handel. AMSTERDAM, 21 Sept. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten 3.403.60, blauwen 3220-3.25, bl. Eigenheimers 2.702.90, Eigenheimers 2.502.70, Hillegommer. BODEGRAVEN, 21 Sept. Kaas. Ter markt waren 339 wagens. Prijzen 3747, rijksmerk le soort 4751, 2e soort f 3845, zware 54. Handel matig. PURMEREND, 21 Sept. Kaas. Aanvoer 17 stapels fabrieks- 36, met merk 42, 40 stapels boeren- 37, met merk 41, 4 stapels Goudsche met merk 41. Boter. Aanvoer 480 kg 22.10 per kg. Vee. Aanvoer 638 runderen, w.o. 355 vette koeien 0.751 per kg, melk- en geldekoeien 125385 43 vette kalveren 1.301.45 per kg 195 nuchtere kalveren 830 43 stieren, 21 paarden 100250 948 schapen 2333 840 lammeren 1323 388 vette varkens slachtvarkens 0.720.77 zouters ƒ0.660.70 per kg 93 magere varkens 26 46 261 biggen 1323,91 geiten en bokken. Handel in alles matig, schapen stug. Pluimvee. Jonge hanen 0.202, oude slachtkippen 0.602.10. Eieren. Kippen- 89 eenden- 5.60. PLÏRMERÊND, 21 Sept. Eieren. Aan de eierveilingen waren beden aangeveerd 42.000 kippen- 5.5010.30 en 33.000 eenden- 5.90—6.30. ROERMOND, 20 September. Eieren. Aan voer 2.350.000 stuks. Keogstc prijs 8.80. Middelprijs 8.40. Laagste 8. Kleine eieren 6.807.80. Eendeneieren 6.907.90. VENLO, 20 Sept. Eieren. (Coöp. Veiling ver.). Aanvoer 430.000 st. Kippen- 8.10 8.90, kleine ƒ6.107.90, eenden- 6.106.40 ganzen- ƒ23. GRONINGEN, 21 Sept. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort 350390,2e 275300, 3e 175200 vroegmelkkoeien ie s. 325' 375, 2e s. f 250300 kalfvaarzen lc s. 30® —320, 2e s. 175200 varekoeien le s. 0.740.76, 2e s. 0.580.60, slachtvee le s. 0.920.94, 2e s. 0.840.86 p. kg. slacht- gewichtmcJkschapcn 4050 vette scha pen 1 e s. 3539, 2e s. 2832, weidescha- pen ie 3338, 2e s. 2528, wetdelam- rncrên 10—14 vette kalveren le s. 1.05 1.10, 2e s. 0.901 vette lammeren 17— 19 loopvarkens 1720, vette varkens le s. 0.68—0.70, 2e s. 0.640.66, Londensche varkens zouters le s. 0.650.67, 2e s. 0.620.64, biggen 1015, 1.502 per week. Aanvoer 145 vette koeien, 227 kalveren, 425 melk- en kalfkoeien, 59 stieren, 1425 schapen, 737 vette en Londensche varkens 635 magere varkens en biggen. In het kalfvee, melkvee slachtvee, de stieren en vette kalveren verliep de handel minder vlug, waardoor de prijzen zich met moeite staande hielden. Nuchtere stierkalvcren prijs houdend, deze brachten van 711 op. De stemming in den wolveehandel was wederom lusteloos, vooral in vette lammeren was de handel zeer slecht. De prijzen toonden nei ging tot dalen. Vette varkens, bij grooten aan voer en minder vluggen handel, lager. Zou ters niet geheel prijshoudend. Biggen traag. BODEGRAVEN, 21 September. Kaas- en Varkensmarkt. Kaas: Aanvoer 339 partijen, waaronder 313 Rijksmerk, 14781 stuks, we gende pl.m. 118.243 K,G. Prijs: Goudsche kans met Rijksmerk le soort 4752, 2e soort 3S45, zwaardere tot 54, zonder Rijksmerk j 3747. Handel matig.. Aan voer: 7 Koeien 200300. Vlug. BEVERWIJK, 20 Sept. R. K, Coop. Tuiridersver. „Kennemerland". Aard beien 5875, Frambozen 4760. Tomaten 815, per K.G. Spinazie 401.35, Sla 701.85, Postelein 25—45, Andijvie 1570, per kist. Wortelen 813, Prei 1012 per bos. Uien 34 per K.G. Bloemkool 514. Komkommers 412, Roode Kool 45, Sroene kool 35. 1035, Sperciefcoonen dr, 612, id. dik 37, id. tros 8—16, Spek- boonen 13, per K.G. PURMEREND, 21 Sept. „Atslagvereeni- ginig Beemster, Purmerend en Omstreken". Slaboonen 1.30—2.15, 'Snijboonen 0.30 4.80, per 15 K.G. Tomaten 0.1016 per K.G. Bloemkool 3.806.20. Roode kool 3.304.90, Savoye kool 3.40, per 100. Spinazie 0.100.27 per 5 K.G. Sla 2.60 per 100 krop, Andijvie 1.102.10 per 100 krop, Bieten 56 per 1000, Uien 0.37 0.55 per 25 K.G. Appels: Cox's Pomona 0.140.21, Present van Engeland 0.16 0.20 per K.G. Peren: Duchess Williams 0.100.11, Gieser Wildeman 5,508.80, Louise Bonne 0.150,32, Maagdenpegr 0.100,12, Nouveau Poiteau 0.05 per K.G. V, -jf' f per 100. Snijboonen z. dr. 7—18, id. m.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7