Al te gemakkelijk! Voomaamste Nieuws Stadsnieuws. mm Donderdag 23 Sept. 1926++ 50ste Jaargang No. 18361 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad 24 September Agenda Zij, die zich met ingang van 1 October (aanvang van het nieuwe kwar taal) op ons biad ahonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers GRATIS. Het 10-jarig bestaan van de afdeeling Haarlem van „St. Michael". De Tweede Haarlemsche Kruideniers Beurs. W oningbouw vereeniging „Eigen Woning." De vervolging tegen de oud-bestuurders Algemeene Bakkersgezeüenbond. Wijziging reglement Werkloozenkas. Uit het baggerbedrijf. Besrnettelijke ziekte. Vrijz.-Dem. Bond. De arbeidstijden der chauffeurs. Ned. R.-K. Fabrieksarbeidersbond. Gevallen. „Gijsbert Japicx." Een groote Missieavond in den Stadsschouwburg. TOONEEL. Haarlemsche sigarenmakers in Zwitserland. De Raad van Arbeid niet naar de Jansstraat. Typ. Vereeniging tot Nut en Gezeiiig Verkeer. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON De nieuwe R.-K. Lagere School aan de Amsterdamstraat. Een bedriegelijke klok. Haarlemsche Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep." Oud-Leerlingen der Tuinbouw- cursusseu. Eè abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem' en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 597C, NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Bij contract belangrijke korting Advertentiën 35 cents per regeL Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Vraag- en aanbod» advertentiën, 14 regels 60 et per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alie abonnes op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qfjflfï Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7CO tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringetv 1 üUUU. "er'ies van beide armen., beide beenen of beide oden 1 «U. bij een ongeval met f Ot»fl bij verlies van een hand. doodelijken afloon iniM, e»n voet of een oog: f jOC bij verlies van een fEfl b„ n breuk Vdn llCd. duim of wijsvinger 3 J. heen of arra: f r. f| bij verlies v. ene 1 rrU.'- andere vinger. Wij ontvingen dezer dagen van den uitge ver N. Samsom te Alphen a. d. Rijn, een brochure, bevattende het „rapport over het annexatie-vraagstuk van den Bond van anti- annexatie-comité's." Het zou kunnen zijn, dat er iemand onder onze lezers is, die nooit van dezen Bond gehoord heeft en dus ook niet van een op dracht namens dien Bond aan bestuursleden verstrekt om een rapport over het belang rijke annexatie-vraagstuk uit te brengen. Deze onwetenden vernemen dan, dat den Sasten October 1925 is opgericht een Bond van anti-annexatie-comité's, waarvan het bestuur bestaat uit de heeren G. C. A. Fabius (voor de gemeenten Ginneken en Bavel, Princenhage en Teteringen), voorzit ter; H. H. van Oosten (voor de gemeente Rijswijk (Z.-H.), ondervoorzitter: A. H. baron van Hardenbroek van Ammerstol (voor de gemeente Heemstede), secretaris; mr. D. E. Lioni (voor de gemeente Bloe- mendaal), penningmeester; F. A. Hendrikse fvoor de gemeente Westdarpe); en mr. Y. Langhout (voor de gemeente Voorburg.) Deze bond stelt zich o.m. ten doen, op wetenschappelijke gronden aan te toonen, dat met het verouderde annexatiesysteem de ontwikkelingsmoeilijkheden tusschen aan grenzende gemeente niet tot oplossing kun nen worden gebracht. Krachtens opdracht van den bond heeft mr, H. E. Scheffer in overleg met het boven vernield bestuur een rapport over het annexatievraagstuk samen gesteld. Nu hebben wij met groote belangstelling van dit rap^port kennis genomen. Hoewel er, na alles wat den laatsten tijd over gemeen telijke annexatie is gepubliceerd, in dit boekje weinig nieuws is te vinden, is alles wat tegen annexatie pleit toch zorgvuldig en op bekwame wijze bijeengegaard en ook niet zóó eenzijdig, dat men de lectuur als tendentieus en onwetenschappelijk ter zijde legt. De conclusies van het rapport zijn de volgende: le. De regeering kome spoedig met een wetsontwerp tot regeling van de nabuur- scbupsverhoudingen van gemeenten, dat zeer algemeen gehouden is. Naarmate een dieper inzicht in de betreffende vraagstuk ken doordringt, kunnen later enkele punten dezer wet nader uitgewerkt worden. 2e. In afwachting van zoodanige wet schorte de regeering de behandeling van alle annexatie-voorstellen öp. 3e. De regeering benoeme een kleine permanente commissie van deskundigen, die aangaande ieder annexatievoorstel een uit gebreid onderzoek instelt en advies uit brengt, waarbij nauwkeurig overwogen wordt, of op geen andere wijze dan door annexatie de moeilijkheden verholpen kun nen worden. 4e. De regeering ondersteune elk weten schappelijk onderzoek naar de demografi sche en stedebouwkundige gegevens van de met annexatie-plannen bedreigde gebiéden. Eerst wanneer wetenschappelijk onder zoek ter plaatse is verricht, en de groote achterstand op wetgevend gebied zal zijn ingehaald, kan het annexatie-vraagstuk zuiver worden gesteld. Eerst dan zal kunnen blijken, welke waarde aan de tegenstrijdige argumenten gehecht moet worden, eerst dan zak objectief beoordeeld kunnen worden, of annexatie noodzakelijk is, eerst dan zal het vertrouwen en het besef van rechtszekerheid bij duizenden landgenooten terugkeeren. Teleurstellend moet het voor de samen stellers van het rapport zijn, dat inmiddels een wetsontwerp betreffende de annexatie ten behoeve van Breda is ingediend. En ook de verdere Haagsche en Haarlemsche annexatieplannen schijnen niet te rusten. De laatste jaren is het anders geworden. Er is een felle campagne tegen annexatie opgestoken. Er is nu zelfs een bond van annexationisten; er wordt geprotesteerd, ge adresseerd, er worden rapporten geschreven en enquêtes ingesteld. Waarom dit alles? Zijn de nu nog wachtende annexatieplannen dan zooveel geweldiger en omvangrijker dan die in de laatste kwarteeuw zijn volbracht? Neen, integendeel. Maar tot nu toe waren het kleine, landelijke gemeenten, die óf wel werden samengevoegd, óf wel aan een groote stad toegewezen. Wie nu nog op de nominatie staan, zijn villadorpen, waar niet de uitgestrektheid van het grondgebied, maar de kapitaalkracht van de inwoners tegen annextatie roept. Men zie maar boven het bestuur van den anti-annexionisten en men weet genoeg: Bloemendaal, Heemstede, Rijs wijk, Voorburg, Ginneken, Princenhage, daar hebben zich menschen gevestigd, die de groote steden ontvlucht zijn, om zich aan de stedelijke belastingen te kunnen onttrek ken. Deze bewoners van de vluchtheuvels verzetten zich tegen annexatie der naburige steden, 't Is begrijpelijk; maar laten zij eer lijk erkennen, dat hun ijver tegen annexa tie daarin alleen zijn oorsprong vindt. En, wanneer wij bereid zijn, om het geheele vraagstuk der gemeentelijke grensuitbrei- dingen te overzien en te onderzoeken, of het tot nu toe gevolgde systeem geen verande ring moet ondergaan, dan dient ook dat verschijnsel van de kapitaalvlucht in oogen- schouw te worden genomen. Het mag niet zijn, dat zich de meest kapitaalkrachtigen aan hun burgerplicht kunnen onttrekken; dat zij jaren lang in een groote stad de voor deden uit een bloeiende zaak kunnen halen, daar zelfs direct of indirect kunnen mee werken tot hét stichten van fabrieken ot handelsondernemingen, welke groote arbei dersmassa's tot zich trekken, om zich dan na eenigen tijd buiten de grenzen dier stad te vestigen zonder de lasten der gemeente lijke voorzieningen t.e helpen dragen. Indivi dueel is tegen dat zich onttrekken aan den burgerplicht weinig te doen. Maar, wanneer wij aan de randen der groote steden lang zamerhand villadorpen zien verrijzen, waarin de bedoelde vluchtelingen zich vereenigen, dan missen zij toch zeker het recht om nor male uitbreiding der stedelijke grenzen tegen te houden. Ook wij voelen, dat er aan het tegenwoor dige annexatiesysteem fouten kleven; ook wij voelen voor behoud van kleine gemeen ten en voor wat historisch normaal ge groeid is. Wij zouden nog verder willen gaan en uit een oogpunt van moraal en hygiëne de samenpakking van groote mensch en- massa's in één centrum willen doen eindi gen. De groei der groote steden is niet zon der gevaar. Maar dan dient er ook een andere ver deeling van lasten te komen dan nu het ge val is. Gemakkelijk is dat niet; bij behoud der gemeentelijke zelfstandigheid is een op lossing voor dit probleem moeilijk te vinden. Doch de methode, welke de boven ge noemde annexionisten aangeven, n.m. de groote steden voortaan verhinderen haar grondgebied uit te breiden en de vermo genden gelegenheid te geven aan den rand te wonen zonder stedelijken' belastingdruk, is al te eenvoudig. Dit systeem zou voeren tot het opbergen van een groote arbeiders bevolking en een bedrukte middenstand bin nen groote-stadsgrenzen en het afleiden van de groote vermogens naar belastingvrije plaatsen. Ook de anti-annexionisten zullen voelen, dat dit systeem een paskwil is en onhoudbaar. Laten zij eens in deze richting inexaiiepiaimen - wijziging brengen in de verhou- Toch gelooven wij mét de commxss.e, dat in dien i x J eelnam omcti A* ding van Rijks- en Gemeentefinancieën in eraan het oude annexatie-systeem ernstige U1U8 - fouten kleven. In de bestrijding van dit zin, dat het R,,k aan de é-oUJemeenUn systeem is de schrijver van het rapport zeer gelukkig; zijn bezwaren tegen de „ruwe hakmesmethqde" zijn veelzins gegrond. Er moet in de toekomst inderdaad iets anders en iets beters komen en wel in de richting van gewestelijke plannen. Een fout is echter, dat de samensteller van dit rapport deze samenwerking van gemeenten in een nieuwen vorm, in eenheden van „hoogere orde" zoo als hij zegt, tot een verre toekomst ver schuift en inmiddels onhoudbare toestanden mét een zeer onvoldoende regeling wil afdoen en middellerwijl alle grensuitbreiding van al te benauwde gemeenten onmogelijk wil maken. De opsomming van de velé annexaties sinds 1854 in ons land tot stand gekomen, had de anti-annexatiebond zelf tot wat breeder standpunt moeten manen. Het rapport leert ons, dat tusschen 1854' en 1886 niet minder dan 70 wetsontwerpen tot vereeniging van gemeenten, in het Staatsblad zijn yerschenen. Daarna is wel een stilstand ingetreden, maar de laatste dertig jaar en vooral de laatste tien jaren hebben wij samensmelting van groote met kleine gemeenten op groote schaal gezien: Amsterdam slokte in 1920 niet minder dan deelen van West-Zaan, Zaandam, Oostzaan, Diemen, Ouder- en Nieuwer-Amstel en de geheele gemeenten Buiksloot, Nieuwendam, Ransdorp, Water graafsmeer en Sloten op. Rotterdam annexeerde na uitbreidingen in 1902, 1903 en 1909 geheel Hpek van Holland in 1923; Den Haag nam Loosduinen en deelen van Wassqnaar en Voorburg. Daarbij kunnen nog Groningen, Leiden, Delft, Maastricht, Nijme gen, Eindhoven eri kleinere gemeenten ge noemd worden. Dat alles is geschied rustig én zonder onoverkomelijk verzet. De pro testen bepaalden zich tot klachten van het soort als bij de afkondiging van een voorge nomen verbouwing of het plaatsen van machines, krachtens de Hinderwet. Er zijn altijd enkele mopperaars; maar zij vinden geen gehoor. vergoedt, wat deze door de kapitaalvlucht moeten ontberen. Ook op. de naar het buitenland uitgewekenen gaan wij nu immers de hand leggen? Misschien kan dit de grondslag zijn voor een tweede, verbeterd rapport. Soriëteit „St. Bavo" -x. Haarlem's Gemengd Koor 8 uur Commissie van Beroep 8 uur Rederijkers 8 uur „Ami citia" 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur Metaalbewerkers 8 uur Fa brieksarbeiders 8 uur Bestuur Over heidspersoneel 8 uur. St, Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Bestuursvergadering half 9 uur. Gem. Concertzaal Kruideniersbfeurs van half 6 uur en v-rn half 811 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag "an 3—4 uur Tempeliers straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8—9 'A uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo", Smedestr 23 - Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9—half 12 uur. s middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van 12 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1 Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames Alle werkdagen van v m 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 8uur. behalve Zaterdag avond Tel 11671 R K, Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7 -9 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. - Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur R.K. Kraamverzargirg van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Jerde Orde te richten tot Mevr Coebergh. Ged Oude Grarht 74. Dinsdags van 23 uur R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNtLVERBAND, Centrale Post Telef. r'5151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan dea huisgevel REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge- vallen. Telefoon 10231. -ÏOODE KRUIS TRANSPORT COLONNE Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Verschenen is thans het feestprogramma Ier gelegenheid van het 10-jarig bestaan '/an den Nederlandschen R. K. Politiebond „St. Michaël," afdeeling Haarlem en om streken, dat gevierd zal worden op 29 Sept. a.s. in het gebouw St. Bavo 'aan de Smede- rtraat,' alhier. Het is een lijvig boekdeeltje. In een in leidend woord beschrijft de secretaris de ge schiedenis van de afdeeling. Hij zegt daarin o.m.: Het waren er zeven in aantal, die het grootsche werk der oprichting moedig aan vatten, en dat hiervoor, zooals ik reeds zeide moed en durf noodig was, zouden die zeven mannen alsnog kunnen getuigen. Zij immers, moesten als gevolg van hun actie als lid uittreden uit de neutrale politieorga nisatie hier ter stede en daardoor een af scheiding teweeg brengen met de, voor hen, onaangename gevolgen van die afscheiding. Dóch onversaagd, zooals het een goed K. Katholiek betaamt, schreden zij voort op den weg, dien zij zich eenmaal hadden gekozen. Mede door den grooten steun, die zij mocht ondervinden van onze vooraanstaan de Roomsche autoriteiten, zoowel op Kerke lijk als op wereldlijk gebied, groeide onze thans tienjarige afdeeling tot een flinke en kerngezonde tak van den boom, welke wordt gevormd door den Nederlandschen R. K. Politieband „St. Michaël." Zeker, ook onze afdeeling heeft in haar tien levensjaren met vele moeilijkheden te kampen gehad, doch steeds wist zij zich weer krachtig op Je werken tot dat peil, waarop zij thans staat. Vele malen, vooral in den crisistijd, ver mocht zij belangrijke verbeteringen bewerk stelligen/zoowel in het levenspeil als in de arbeidsvoorwaarden harer leden en dit wel als gevolg van de aanhoudende actiën welke enze afdeeling mede voerde. In dit overzicht mag een eeresaluut niet ontbreken aan onzen alom bekenden et» voprtvarenden voorzitter den heer W. v. d. Hulst, die vanaf de oprichtnig onzer afdee ling haar tot op het huidige oogenblik als voorzitter heeft mogen leiden, en dat wel op een wijze, die een ieder, welke bekend is met hetgeen door hem in de achter ons liggende tien jaren voor zijn organisatie is verricht tot groote dankbaarheid stemt je gens dc,zen stoeren werker. Verder worden woorden van dank ge bracht aan den oud-geestelijken adviseur, den WelEerw. heer Th. J. Jacobs en aan den hoofdbestuurder, den heer M. L. A. Klein. De feestdag is als volgt ingedeeld; Des morgens te half 8 gezongen H. Mis net algemeene H. Communie in de parochie kerk van het H. Hart aan den Kleverpark weg. Te 9 uur gemeenschappelijk ontbijt in gebouw „St. Bavo." Te half elf feest- en propaganda-vergade- ring, waarbij als sprekers optreden de Wel Eerw. heer J. F. Dekkers O.F.M., geestelijk adviseur der afdeeling en de beer E. v. Duin, bondsvoorzitter. Des middags van 2—4 uur receptie en des avonds te 'half 8 groot avondfeest in de „St. Bavo" Smedestraat. Woensdag, den eersten dag, dat de Beurs geopend was, mocht zij zich in eeD grooten toeloop verheugen. Op den middag was het bezoek middel matig, maar gisteravond was het er zeer druk, zoodat 'zelfs de opmerking door een Amsterdammer gemaakt werd: ,,de Ka - verstraat op Zondag. Bij de directie van den Nachtveihgheids- dienst en Controle, is de leiding van t verkeer" "door de zaal, echter goed in 'randen, en dank zij het éénrichting-systeem, komen opstoppingen of botsingen zoo goed als niet voor. Ruim 1500 betalende personen bezochten gisteren de tentoonstelling. Ook hedenavond en morgenavond zullen oeide loketten bij derf ingang opengesteld worden voor het verkrijgen van toegangs bewijzen, om zoodoende het lange wachten voor het publiek te voorkomen- Er bereikten ons eenige klachten van win keliers, die geen uitnoodigingskaart ontvan gen hebben. Verleden jaar zijn alle uitnoodigingskaar- Len geschreven ten kantore der firma A. r. Kremer alhier, en thans op het kantoor der Kanier van Koophandel en fabrieken, Daar- 'oor zijn alleen de in het handelsregister in geschreven winkeliers Inschreven. Daarin komen slechts voor die winkeliers, wier in komen grooter is dan 2009, zoodat daar door winkeliers met lager inkomen geen kaart ontvangen hebben. Komen de Beurscommissie echter ge gronde klachten ter oore, dan worden deze direct verholpen. Zooals reeds eerder door ons was mede gedeeld geworden is door het Bestuur van de Woningbouwvereniging „Eigen Wo ning" in opdracht van de Algemeene Ver gadering een aanklacht ingediend tegen de oud-bestuursleden van deze Bouwvereni ging, wegens fraude. Naar wij thans verne men is het vooronderzoek in deze zaak geëindigd en is cle zaak thars gesteld in har.- den van den Officier van Justitie. Omtrent den datum waarop deze zaak zal voorkomen is riog geen beslissing genomen. Op het vorig jaar te Haarlem gehouden Congres, werd besloten pogingen in het werk te stellen om te komen tot verbetering van het regelemnt der werkloozenkas. Hoe wel direct na het Congres hiertoe pogingen in het werk werden gesteld is er thans pas de beslissing op gevallen in voor de leden gunstige zin. Tegenover een concessie, dat de uitkee- ringen in klasse H van f 3.25 per dag niet hooger mag zijn dan in klasse G. f 3 per dag, I heeft de Minister goedgekeurd, dat vanaf 27 September 1926 de uitkeeringen in klasse j C, D en E respectievelijk f 1.75, f2.25 en! f 2.50 per dag zullen worden verhoogd tot j f 1.90, f- 2.40 en f2.60 per dag, terwijl de termijn van 60 dagen per boekjaar, na beta- f ling van 104 bijdragen zal worden gebracht op 72 dagen uitkeering per boekjaar. -Door de werkgevers in het Baggerbedrijf is het loopende collectieve contract aan den mede-contractant, nl. den Centr. Bond van j Transportarbeiders opgezegd geworden. De wijzigingen, die men van werkgeverszijde in het contract wenscht aangebracht te zien zullen nader worden medegedeeld aan de werknemersorganisatie. In de afgeloopen week zijn alhier 3 geval len van roodvonk voorgevallen. Door de afd. Haarlem van den Vrijz.- Dem. Bond is besloten, mr. M. Slingenberg candidaat te stellen voor. het hoofdbestuur. Besproken is ook het uitgebrachte rap port betreffende het organiseeren der vrou wen binnen het partijverband. Besloten werd, de conclusies van het rapport te steunen. Op de algemeene vergadering der partij zal een voorstel worden ingediend in het werkprogram op te nemen een bepaling be treffende bet M. O. en Voorbereidend H. O. Door het bestuur der afdeeling Haarlem van de Ned. Unie, aangesloten bij den Centr. Bond van Transportarbeiders, is een enquête gehouden onder de verschillende chauffeurs er"-v^rde-e asbeider-s- in het vervoerbedrijf ten opzichte van den arbeidstijd en de Zon dagsrust. De uitslag van deze enquête is, dat men besloot zich te wenden tot diverse gemeentebesturen o.a. die van Heemstede, Velseri, Beverwijk, enz., om dezen te ver zoeken paal en perk te doen stellen aan de lange arbeidsdagen die in het bijzonder door de autobuschauffeurs nog worden gemaakt en ook door taxi-chauffeurs. Volgens het onderzoek moeten arbeids dagen van 15 wren per dag niet tot de uit zonderingen behooren, waarbij zelfs dan nog van een rüstdag in het geheel gèen sprake is. Door de afd. Haarlem van den Ned. R. K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willibrordus" wordt a.s. Vrijdagavond in „Sinl Bavo" een propaganda-vergadering gehouden, waarin de bondsvoorzitter, de heer P. J. Kleijs, als spreker zal optreden. In de L. Wijngaardstraat is de 19-jarip,e M. S„ terwijl hij hooi van den zolder haalde, door het uitschieten van een ladder, van een hoogte van 3 M. op straat gevallen. Hij klaagde over pijn in den rechterarm, doch ,kon loopend naar huis gaan. Door het Fryske Selskip „Gysbert Ja picx" werd de openingsavond gehouden in het Gem. Concertgebouw Dr. J. B. Schepers vertelde o.m .van „De Switserte reis".Ver- der werd de avond doorgebracht met mu ziek, voordrachten en zang. Naar wij vernemen, zal de R.-K. Kring omstreeks midden November een groote Missieavond geven in den Stadsschouwburg. Het ligt in de bedoeling een reprise te geven van „Pension, Biiller" (Meneer Klap roos) de klucht, waarmede de tooneelaf- deeling van den Kring vroeger een zoo groot succes behaalde. De baten van dezen avond zijn voor de Missie van Pater Staal in Borneo en Pater Leusen in Transvaal. Nadere bijzonderheden worden nog mede gedeeld, „ALS DE LENTE KOMT." Hel is de Vlaamsche onbolligheid van den heer Oct. van Aerschot, met Jacq. van Bij'evelt, directie van het „Nederl. Operette-gezelschap" die de opvoering karakteriseert van de vaudeville-operette „Als de lente komt." Vaudeville ja! Een klucht, met niet zoo gloednieuw gegeven, waarop allerlei snakerijen zijn geborduurd; in dole situaties, die nu en dan aan het bas-komieke van de gooi- en smijtfilms herinneren, en grappige gesprekken, die intuorchen nogal eens tot de grens der electriciteit worden gerekt. Maar geschaterd werdt er, en méér heb ben klaarblijkelijk de schrijver en de regis seur niet gewild. De regisseur dat was de heer Van Aerschot, die ook een der voorname bij rollen vervulde heeft tot dit lachsucces intusschen nog meer bijgedragen dan de schrijver. Heeft laats'tgencemde het slechts gebracht tot een drie-bedrijven-bouw, die niet heel stevig op z'n pooten staat slechts een truc kon nog stof voor en derde bedrijf leveren -, de regisseur heeft met groote nauv/gezetheid ieder détail onder de oogen gezien, overal iets komieks gevonden en de spelers hierop laten repeteeren tot ze (denken we) kikhalsten. Hij heeft zijn doel bereikt; bijna iedere scène is een dolle scène, waarin alles sluit. Wel, voor ons, in een zekere gewildheid van constructie, èn met eenzelfde zwaarte van toets als de reeds genoemde komische films vertoorien maar.... er wordt om geschaterd, en meer werd niet verlangd! De acteurs deden 't dus allemaal heel goed ieder had zijn succes, Nora de Vos. Jacq. v, Bijlevelt, van Aerschot, Schilthuizen, en vooral ook Harry Bcda, door zijn mooie stem, zijn gestyleerden krompraat en zijn Perzische attributen. En Walter Kollo's muziek? Van 't vlotte, melodieuze Wiener genre een beetje spaarzaam, en door 't uitvoerige strijkje prettig weergegeven. De acteurs zingen, ieder naar zijn stemgavcn, volgens den e'sch van 't genre. Wat vrijheid van spreken en grappen- maken belet ons, aan anderen dan levens- ervarenen bijwoning der volgende vertoo ning te recommandeeren. i Eenigen tijd terug werd door ons medege deeld dat een tweetal sigarenmakers die reeds geruimen tijd werkloos waren naar Zwitserland waren getrokken om daar te pogen werk te verkrijgen, wat hun ten slotte ook na eenige moeite gelukte. Een deser schrijft nu omtrent hun wederwaardighe den de volgende beschrijving in het orgaan van hun organisatie Allereerst poogde ik in Duitschland werk te vinden en op mijn brieven kreeg ik stee vast ten antwoord, dat er geen werk was, terwijl het bovendien aan een buitenlander niet zou worden toegestaan in Duitschland te komen werken. Dit wordt alleen veroor loofd indien men van de autoriteiten een Z.g.n. „Oponthoudsbewilliging" heeft, ter wijl zoo'n stuk alleen kan worden afgegeven indien blijkt dat de patroon in Duitschland absoluut geen geschikte werkkrachten kan krijgen. Men ziet hieruit dat in Duitschland allereerst wordt gezorgd voor de eigen land genooten. Het hemd is daar dus nader dan de rok. Ten einde raad hebben wij toen gepoogd in Zwitserland werk te vinden. Wij zijn bierbij heel best geholpen door de Crisis commissie te Haarlem, waarvoor wij gaarne onzen dank betuigen. Onze reis ging naar Bazel en t«en wij daar kwamen bleek ons al spoedig, dat het zeer moeilijk zou zijn in Zwitserland werk te vinden. De industrie is er, evenals in Holland, sterk teruggeioopen. Het is in Zwitserland cok noodig in het bezit te zijn van een „Opont houdsbewilliging". Wie dit niet heeft of niet verkrijgt gaat er onverbiddellijk uit. Wij trof fen eenige Hollanders, die hun best hebben gedaan een bewijs voor ons te krijgen, wat dan ook gelukte, echter maar voor één maand. Na lang omzwerven kregen wij werk in Teufental. Na heel veel moeite gelukte het, mede door de goede hulp van onze Holland sche collega's voor één maand onze vergun- niging verlengd te krijgen. Er is ons wel geble ken dat de bescherming van de in Zwitser land werkende collega's zeer sterk, werkt, want eene vrijgevigeid zooals wij die in Hol land kennen, waar men ondanks de groote werkloosheid in het eigen land en. voor de inwoners, iedereen toelaat om uit een an der land bij ons te komen werken bestaat in Zwitserland niet, evenmin als in Duitsch land. Het is in Zwitserland echter lang niet meer zooals voorheen, de nawerking van de crisis laat zich - ook daar sterk gevoelen. Er zijn fceele mooie fabrieken, rein en luchtig in gericht. Onze kans om in Zwitserland werk te vinden zal dus wel tot mislukking zijn ge doemd, omdat wij geen toestemming krijgen er te blijven werken. Onze permissie is op 15 September afgeloopen en dan begint het zwerven weder. Wij zullen pogen in een ander kanton wat meer geluk te krijgen, alhoewel wij er niet veel hoop op hebben. Mochten er in Holland collega's zijn, die hun geluk in Zwitserland willen beproeven, dan zij hen de grootste voorzichtigheid aan geraden. De in Zwitserland wenenden gaan voor. Alleen als er absoluut gebrek is aan werkkrachten wordt er een bewijs door autoriteiten afgegeven, dat een vreemdeling in Zwitserland mag blijven werken. Dat een en ander voor ons, waar in ons land zoo'n ruime vrijheid bestaat voor den vreemdeling een ontgoocheling was, behoeft geen nader betoog. Een taai praatje. „Haarlem's Dagblad" deelde eenigen tijd geleden mede dat de Raad van Arbeid de villa van wijlen mevr. Mirandolle aan het Staten-Bolwerk, waar hij thans is. gevestigd, zou ontruimen en een ander gebouw in de stad zou betrekken. Wij hebben de juistheid van dat bericht toen, na informatie bij den voorzitter van den Raad van Arbeid ontkend. In het nummer van gisterenavond houdt genoemd blad zijn eerste bericht vol en deelt daarbij het volgende mede; „Het is de bedoeling om den Raad van Arbeid onder te brengen in het oude Gou- ernementsgebouW in de Jansstraat. Het ge- aouw zal daartoe slechts inwendig een kleine verandering ondergaan. In den Haag staan de plannen voor de verhuizing al vast, zegt het blad. De teekeningen voor de verbou wing zijn al gemaakt. Wij wendden ons tot den voorzitter van den Raad van Arbeid. Ook nu verzekerde de heer Michielsen dat htm van een verhuizing niets bekend was. Wij worden blijkbaar sneller ingelicht dan e voorzitter zelf. Ondanks deze nieuwe bevestiging kunnen wij, na bekomen inlichtingen, niet anders doen dan de juistheid van het bericht op nieuw betwisten. Wij spraken hedenmorgen den heer Boes van den Rijksgebouwendienst in den Haag. Deze deelde ons mede, dat het bericht on juist is. De overplaatsing van den Raad van Arbeid is in den Haag zelfs niet bespro ken, nog veel minder is dus besloten hem naar de te ontruimen Provinciale Griffie over te brengen. Trouwens de Raad van Arbeid heeft niets met den Rijksgebouwen dienst te maken. Het is een autonome in stelling, die zelf haar zaken regelt, ook de huisvesting. Onze geachte collega schijnt er veel prijs op te stellen het taaie praatje in de wereld te houden. PERSONALIA. Voor het machinisten-examen, diploma B., laagde te 's-Gravenhage de heer N. J. Peémsterboer, alhier. Dinsdagavond werd op den datum van het 75-jarig bestaan van bovengenoemde veree- Adres van antwoord op de troonrede Het kankervraagstuk opgelost? Positieregeling Oost- en West-Indische ambtenaren, leden der Staten-Generaal. Indiening wetsontwerp regeling collec tieve arbeidsovereenkomsten. De Koningin woont de manoeuvres bij. De typhus in ons land. De Fransche regeerfng heeit in verband met de jongste daling van den Iranc een onderzoek ingesteld naar de transities van Fransche speculanten. Fimmen gehandhaafd als secretaris-gene raal der I. T. F. Spoorwegongelukken in Polen. De Volkcnbondsraad zal eerst in Maart 1927 te Berlijn bijeenkomen. Typhus, paratyphus en roodvonk in Duitschland en Tsjecho-Slowakije. Voorstellen der Brifsche mijnwerkerslei ders als basis voor een regeling van het bestaande conflict. Incarnacicn, eene stad in Paraguay, door een cycloon verwoest. Schroder in hooger beroep. «r Barometerstand 9 uur v.m.: 773. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.24. niging eén algemeene vergadering gehouden in de benedenzaal van het gebouw der Gebr. Kwekkeboom. De voorzitter, de heer E, J. Abspoel, her dacht de werkzaamheden van wijlen zijn vader, den heer C. Abspoel, die vele jaren als voorzitter de vereeniging in goede banen had geleid. De heer L. Reinders Jr. werd als penning meester gehuldigd, welke functie hij 25 jaar vervulde. Als blijk van waardeering wrd den jubi laris namens het bestuur en de leden een fraaie boekenkast aangeboden. Vervolgens werd overgegaan tot de be handeling der agenda. De notulen en het verslag van den Pen- ningmeester weiden goedgekeurd. Hierbij merkte de penningmeester op, dat in het verschenen boekjaar 1329 aan zieken was uitgekeerd. Verder werd de leden mededeeling gedaan omtrent den feestavond, welken zal gehou den worden op Zaterdag 9 October a.s. in t gebouw van den H. K. B. in de Tempeliers- straat, waarin het 75-jarig bestaan feestelijk zal worden herdacht. Naar wij reeds eenige dagen geleden mede deelden heeft het R. K. Kerkbestuur der parochie van den H. Johannes den Dooper aan het Gemeentebestuur medewerking ver zocht voor de stichting van een bijzondere lagere school aan de Amsterdamstraat, nabij het Nagtzaamplein, tegenover de Van Beresteijnstraat. De kosten zullen bedragen 100.650. Naar wij vernemen betreft deze aanvrage een geheel nieuw schoolgebouw, dat zal worden gesticht en ingericht in den geest van het reeds bestaande R. K. Lagere school gebouw in de parochie van St. Joannes dea Dooper. Alsof het al niet lastig genoeg is, dat het 'speelwerk van de Groote of St. Bavokerk niet gaat, zoo bleef gisterenmiddag van voor 12 tot 2 uur het uurwerk ook stilstaan. Dat dit op deze drukke uren een groot ongerief beteekent is te begrijpen. Het bestuur besloot de feestelijkheden, verbonden aan de algemeene vergadering der vereeniging van Maandag 27 September a.s. in verband met het overlijden van haren be schermheer, den heer M. Merens, niet te laten doorgaan en deze uit te stellen tot lateren datum, welke later bekend zal wor den gemaakt. De algemeene vergadering, waarop bij de opening het overlijden van den Bescherm heer, door den voorzitter zal worden her dacht, gaat dus zonder muziek, enz., door. De vereenigingen van Oud-leerlingen der Tuinbouwcursussen voor Haarlem en Om streken houdt op Woensdag 29 Sept.. a.s. een onderlinge tentoonstelling in „Spoor- zicht" bij viaduct Kruisweg. Deze tentoon stelling omvat diverse bloemwerken cn collecties potplanten en afgesneden bloe men, welke door de leerlingen van den Bindcursus gemaakt zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1