UTTEM Geef ze wat hun. toekomt. ri Radio-Umroep. VERHAGEN's Parijsche Wafsis, met den zuiveren roomsmaak, zijn niet te evenaren Qe Geheimzinnige weidoener. i NIEUWE HAARL. COURANT Tweede Blad Donderdag 23 Sept. 1926 De Fransche regeering stelt een onderzoek in naar Fransche speculanten die een daling van den franc veroorzaken. Ernstig spoorwegongeluk in Polen. Drie dooden. Fimmen gehandhaafd als secretaris-generaal der I. T. F. Een cycloon teistert de stad. Incarnacion in Paraquay vernietigd. Stresemann licht zijn rede toe, welke hij te Genève heeft gehouden. Zijn onderhoud niet Briand ljep o.m. over de volledige ontruiming van Rijnland en teruggave van het Saargebied aan Duitschland. Stresemann zal persoonlijk de zitting van den Raad en de Vergadering bijwonen. Typhus, paratyphus en roodvonk in Duitschland. Voorstel der Britsche mijnwerkers als grondslag voor een regeling van het conflict. GEM. BUITENL. BERICHTEN. KUNST EN KENNIS. Het kankervraagstuk opgelost? - BINNENLAN03CH NIEUWS Adres van Antwoord op de Troonrede. Collectieve Arbeidscontracten. FEUILLETON. Het geschil in de Brit sche mijnindustrie. De conferentie tusschen het bestuur van den mijnwerkersbond eh Baldwin duurde 1 uur. De vier mijnwerkersleiders zetten daarna de bespreking voort. Naar vernomen wordt is er totdusver weinig verandering in den toe stand. De conferentie van Baldwin met de mijn werkersleiders werd om 1 uur 's nachts ver daagd. Het aantal mijnwerkers, die thans in acht kolenbekkens aan het werk zijn, bedraagt ruim 78.000 of 3000 meer dan gisteren. Het herstel der Fransche franc. De Fransche regeering heeft geconstateerd, dat de nieuwe stijging der buitenlandsche wis selkoersen niet van het buitenland, doch van Fransche speculanten is uitgegaan. Poincaré heeft de autoriteiten opgedragen e'n streng onderzoek in te stellen. De positie van het Fran sche Ministerie. Volgens de „Petit Parisien" heeft Briand n den ministerraad betoogd, dat hoe langer men wacht met het sluiten der overeenkom sten met Duitschland, des te moeilijker de op lossing der quaesties wordt. Daardoor wor den ook de tegenstrijdigheden tusschen beide landen steeds grooter. Het is daarom ge- wenscht, zoo spoedig mogelijk tot overeen stemming met Duitschland te komen. Het blad wijst er op dat Frankrijk belang rijke economische en financieele voordeelen door een overeenkomst met Duitschland kan verkrijgen. Ernstig spoorwegongeluk in Polen. Een personentrein is op het station Sien- kiewiczowka in Wolhynië op een dood spoor gereden en tengevolge daarvan ontspoord. Eenige rijtuigen vielen om, waarbij drie to taal vernield werden. Er zijn drie dooden en een groot aantal ernstig gewonden. De heer Fimmen als sec retaris-generaal der I.T.F. gehandhaafd. In het congres der Intern. Transportar- Qeidersfederatie verklaarde Fimmen in ant woord op de tegen hem ingebrachte beschul digingen, dat hij de motie der Duitsche dele gatie, waarin een nauwkeurig onderzoek door het bestuur nopens de gestie van den secre taris-generaal wordt gevraagd en de beper king zijner vrije meeningsuiting, zou aan vaarden, niet als een motie van vertrouwen, maar als „motie van afwachting," De Belgische spoorwegarbeiders stem men tegen, de Belgische en de Fransche dele gatie onthouden zich, de andere delegaties stemmen vóór, zoodat Fimmen als secretaris generaal der federatie wordt gehandhaafd. Het congres bepaalde, dat de zetel der I. T. F. te Amsterdam zal blijven en dat het eerstvolgend congres in 1928 te Stockholm zal worden gehouden. Politieambtenaar-Val- schemunter. Het O. M. te Weenen heeft de Poolsche regeering verzocht den chef van de recher che te Warschau, inspecteur Bacharach te laten arresteeren wegens aanmaak en uitgifte van Oostenrijksch en Poolsch valsch geld. De Weensche recherche zou sinds lang nasporing hebben gedaan en zou beschikken over veel bewijsmateriaal. Dit bericht, zoo verneemt het „Berl. Tag." heeft groote sensatie gewekt m Warschau, daar de betrokken ambtenaar tot de bekwaam ste en succesvolste politiemannen behoort. Ontmoeting Chamber lain en Mussolini. Bevestigd wordt dat dezer dagen, waar schijnlijk vóór 30 September, een ontmoeting tusschen Chamberlain en Mussolini zal plaats hebben. De besprekingen zullen worden gehouden an boord van het jacht van Chamberlain Herstel van het Griek sche Koningschap Ex-koning George van Griekenland is via Milaan naar Boekarest vertrokken. Gemeld wordt, dat hij in Boekarest een familiebijeen- kon^t zal presideeren, in welke het herstel van de monarchie in Griekenland zou worden besproken. De orkaan in Florida. Het voortdurend stijgend aantal hunner, die door den orkaan, die het Zuidoostelijk deel van Florida heeft geteisterd, werden ge dood, bedraagt thans meer dan duizend, ter wijl de schade wordt geraamd op meer dan 200 millioen dollar. Het aantal dooden te Miami wordt op 500 geschat, terwijl te Hol lywood en Hialeah, twee voorsteden van Miami, het aantal slachtoffers respectievelijk 250 en 184 bedraagt. In het geteisterde gebied van Florida is een typhus-epidemie uitgebroken. Het Roode Kruis zendt per vliegtuigen vaccinemiddelen naar Miami. Cycloon in Paraguay. Tengevolge van den cycloon, die het bene dengedeelte der stad trof, werden 150 perso nen gedood en 600 gewond. Verscheidene kleine schepen op de kust van Parana leden schipbreuk. De schade wordt op een millioen dollar geschat. De stad Incarnacion is om zoo te zeggen vernietigd. Twee hotels, de douanegebouwen en twee bankinstellingen werden vernield, de electrische centrale is ingestort. De stad verkeert in duister. De schouwburgvoorstel lingen zijn ten teeken van rouw gestaakt. Twee speciale treinen vervoeren levensmid delen. Artsen en ziekenverpleegsters zijn naar Incarnacion gezonden- De Burgeroorlog tn China. Volgens den Pekmgschen correspondent van de „Manchester Guardian" heeft Tsjang Kaï-sjek, de bevelhebber van de Kantonnee- zen, die aan de Jangtzc stam. een conflict met de mogendheden uitgelokt naar aanlei ding van het feit, dat zich buitenlandsche oorlogsschepen ophouden in de oorlogszone. Tsiang heeft de bevelhebbers der buiten landsche oorlogsschepen gewaarschuwd, dat tenzij de kanonneerbooten onmiddellijk wor den teruggetrokken naar den beneddnloop der rivier, zij onder vuur van de batterijen genomen zullen worden. De Kantonneezen beweren nl. dat hun operaties worden belem merd door de buitenlandsche scheepvaart. De bevelhebbers, met uitzondering van den Britschen, zouden hebben besloten deze waarschuwing te tarten. De correspondent beweert, dat de positie uiterst netelig is en dat een gewapend conflict niet is uitgesloten. De Amerikaansche kanonneerboot „Pigeon" is het jongste slachtoffer van de woede der Kan tonneezen, die nadat zij er 14 September reeds op hadden gevuurd, er begin van deze week opnieuw op schoten, toen zij Hanjang passeerde, waarbij drie matrozen gewond werden STORM IN ENGELAND. Terwijl het Zuiden en Oosten van Enge land genoot van de warme stralen der zon, hebben in Noord-Wales, het Noorden van Engeland en het grootste gedeelte van Schot land buitengewoon hevige stormen gewoed. Op sommige plaatsen duurde de storm slechts een paar uur, doch in het Oosten van Schot land duurde hij negen uur. Het platteland werd hier en daar over mijlen afstand onder water gezet in het district Carlisle b.v. viel in 8 uur tijd 2 yz inches regen zoodat in vele districten het verkeer langs den weg on mogelijk was. Vele boerderijen werden door den bliksem getroffen. Te Whitby werden twee visscherlui door een hoos gegrepen en verdronken. DREIGBRIEVEN AAN ITALIAANSCHE VROUWEN. Volgens de „Evening Standard" zijn vele Italiaansche inwoners van Londen de laatste paar dagen ernstig verontrust door dreigbrie ven. Al deze brieven die klaarblijkelijk door een vreemdeling zijn geschreven, naar men vermoedt een Italiaan, eischen onveranderlijk betaling van een som gelds van honderd pond sterling. Zij zijn gericht aan de vrouwen van Italianen en bevatten de bedreiging dat, in dien het geëischte geld niet zou worden be taald, haar echtgenooten zouden worden ver moord. Het merkwaardigste in deze gevallen van afdreiging is, dat de echtgenooten van de bedreigde vrouwen bijna allen in het buiten land vertoeven. De politie, die met de zaak xn kennis is gesteld, stelt een onderzoek in. Aan het licht is gekomen dat in de verschillende brieven telkens andere adressen worden opgegeven, waar het geëischte geld moet worden gede poneerd, doch bij onderzoek bleek dat aan déze adressen niets van de heele zaak bekend was en dat daar fatsoenlijke lieden wonen. EEN BRUTALE ZET. In de „Oeuvre" vertelt iemand een dwaas voorval, dat hem in een café op den boule vard te Parijs overkomen is. Hij was de eenige Franschman op het terras, de overige be zoekers waren allen buitenlanders. Toen hij een oogenblik was opgestaan om met een kennis, die voorbijging een praatje te maken, en naar zijn tafeltje terugkeerde ten einde af te rekenen, bemerkte hij dat het schoteltje onder zijn glas Vermouth verdwe nen was. Hij riep den kellner en zeide „Hoeveel ben ik je schuldig „Niets, neneer", luidde het antwoord, ,,'t is al be taald.*" „uoor wier" „Door dien Engelschman, die naast u zat. Die had zoo veel schoteltjes opgestapeld, dat ik het uwe er stiekum maar aan heb toegevoegd Zooals men weet staat in Frankrijk de prijs der consumptie op de schoteltjes aangegeven zoodat voor den kellner het verschuldigde bedrag gemakkelijk te berekenen is en de gasten het kunnen controleeren). De Parijsche kellner vond blijkbaar dat de vreemdeling, die toch zoo'n groote vertering had gemaakt, nog wel een luttel bedrag méér kon betalen, hetwelk voor een Franschman nu niet zoo'n geringe uitgave is 1 GROOTE BRAND TE BERLIJN. Gisterenmiddag beeft een groote brand gewoed in de Wassmelterij Becker Rech- nitz te Kattlsdorf. De geheele fabriek is afgebrand. De schade bedraagt meer dan 200.000 Mark. BERLIJNSCHE POLITIE- TENTOONSTELLING. Zaterdagmorgen wordt te Berlijn de groote politietentoonstelling geopend, sinds meer dan een jaar op groote'schaal voorbe reid. De Pruisische minister van binnenland- sche zaken Severing en de Pruisische pre mier Braun zullen daarbij o.a. het woord voeren. Vijf-en-twintig vreemde landen heb ben de inzendingen gedaan. MUSSOLINI OVER DE VAK BEWEGING. Een medewerker van de „Paris-Midi", die in Italië een onderzoek naar het fascisme en zijn resultaten heeft ingesteld, heeft ook met Mussolini gesproken. Deze vertelde hem een en ander over de wijze, waarop hij arbeidsconflicten regelt. Te Turijn was onlangs in een fabriek een loongeschil ont staan. Hij liet gedelegeerden der directie en arbeiders naar Rome komen, hoorde beide partijen aan, concludeerde dat de arbei ders in hun recht waren en deelde de directie mede dat zij de eischen had in te willigen. Hetgeen deze heeft gedaan. o Mussolini gaf vervolgens een uiteenzet ting van de reeds bekende wijze, waarop hij de groote Fascistische Arbeidersfederatie heeft georganiseerd. Elke onderneming is er bij aangesloten, van de banken tot den landbouw, en de Federatie telt twintig mil lioen leden, die allen gelijk zijn, daar zij fascisten zijn. „Het socialisme is voorbijgestreefd," aldus de Duce, „onder mijn toezicht ontwikkelt de nationale arbeid zich door en voor de natie." PAUS PIUS XI AAN DE SOCIALE WEEK TE GENUA. De H. Vader heeft den voorzitter van het hoofdbestuur der Katholieke Actie in Italië, advokaat L. Colombo, in een schrijven d.d. 9 September 1.1. bij gelegenheid der te Genua te houden „Dertiende Sociale Week" der Italiaansche Katholieken zijne gelukwen- schen doen toekomen en zijne instemming met de keuze van het te behandelen onder werp (De Christelijke familie) te kennen ge geven. In dit schrijven wijst de Paus terloops op de activiteit der wetgevende macht in de Italiaansche regeering, die o.a. reeds voor de bescherming van het moederschap is op getreden. Z. H. zegt „Het is een wijze daad der regeering, om de familie met bizondere wetten te beschermen, welke haar heur fon- damentale bestaansvoorwaarden garandee ren. Toch is het duidelijk, dat hierdoor alleen het huiselijke heiligdom nog niet voldoende gewapend is tegen de talrijke en gevaarlijke hinderlagen, wanneer het levenbrengende licht der Katholieke leer er niet straalt en men de Christelijke wetgeving met in geheel zijn omvang laat heerschen. Behalve deze algemeene gronden zijn er nog bizondere omstandigheden, welke tijd en plaats met zich mede brengen want ook in Italië en vooral in onze dagen zien wij, hoe ten gevolge van versmading dier zede- wetten, welke in de kerk van Christus hare zuiverste bekrachtiging en hare krachtigste bovennatuurlijke hulp middelen bezitten, de huiselijke familiebanden worden uit elkan der gereten en de familie aan eene steeds toenemende decadentie ten offer valt." STOORNIS EENER SACRAMENTS PROCESSIE IN FRANKRIJK. Tengevolge van enkele socialistische en communistische bedreigingen voor het ge val, dat eene Sacramentsprocessie zou ge houden worden bij gelegenheid van het Eucharistisch congres te Villefranche-sur Mher, had de burgemeester der stad de reeds verleende toestemming tot het houden eener openbare sacramentsprocessie weder ingetrokken. Mgr. Audolleriï, Bisschop van Blois, pro testeerde in naam der vrijheid en beval de processie toch te doen doorgaan. Achtduizend Katholieke namen er aan deel. Daarop trok een groote menigte socialisten, zonder dat de politie eenige moeite deed tot verhindering, aan het hoofd der processie, terwijl ze de inter nationale zongen en nog op andere manieren de processie zochten te storen. Het luide gebed der processiegangers over- stemde echter weldra het spotgeschreeuw der socialisten. De katholieken bewaarden de grootste kalmte en orde, zelfs toen men steenen naar het Allerheiligste begon te werpen. Tenslotte werden de rustverstoor ders het toch moe, en zagen zij van hunne godslastering af. Zoo konden de katholieken, dank zij hunne vastberadenheid en kalmte, toch hunne Eucharistische plechtigheid ten einde brengen De Röntgenloog, dr. H. F. Lumentut, uit Batavia, deelde, nar Aneta meldt, op het Natuurwetenschappelijk congres mede, het kankervraagstuk opgelost te hebben. JE OPENING VAN DE BERLIJNSCHE UNIVERSITEIT. Mgr. Pacelli, de Pauselijke internuntius verlaat het Universiteits gebouw na de zegening der studenten. Critiek van Prof, van Emden in de Eerste Kamer. Een voorbehoud van de Vrijz.-Dem. fractie. In de Woensdag gehouden vergadering van de Eerste Kamer is allereerst verslag uitgebracht door de commissie tot onder zoek van de geloofsbrieven. De eenige op merking die gemaakt werd, was of de naam Dobbelman met één of twee „n's" geschre ven moest worden. Tot toelating van alle nieuwgekozen le den werd besloten, waarna de vereischte eeden of beloften werden afgelegd en de ..senatoren" zitting konden nemen. De voorzitter, de heer Baron van Voorst tot Voorst, sprak vervolgens woorden van dank voor zijn herbenoeming. Hij wees hierna op de nieuwe samenstelling der Ka mer, waardoor de heeren dr. H. Franssen, dr. E. B. F .F. Baron Wittert van Hoog land en H. Antelink niet meer terugkeer den. Tot spr.'s leedwezen zal hij in het bij zonder dr. Franssen missen, die sinds 1904 zitting had, in dien tijd zijn beste krachten gaf en altijd trouw op zijn post was. Ook Baron Wittert van Hoogland zal gemist worden door zijn beleekenisvolle adviezen. Met genoegen had spr. ook met den heer Amelink samen gewerkt. De voorzitter wees nu verder op de Troonrede, waaruit z- i. blijkt, dat de Ka mer weer gewichtige arbeid wacht. Hij hoopte, dat alle partijen elkander zullen weten te waardeeren en eendrachtig zul len samenwerken in 's lands belang. Ten slotte vroeg spr. den gewaardeer- den steun van allen en vroeg hij Gods ze gen voor een vruchtbaren arbeid. (Applaus.) Adres van Antwoord. Aan de orde was hierna het voorstel om de Troonrede met een adres te beantwoor den. Prof. VAN EMBDEN (V.D.) merkte op, dat verleden jaar een practijk gevolgd is, die oorzaak is, dat de Vrijz. Dem. fractie niet zonder meer dit voorstel zou kunnen aanvaarden. Het vorig jaar heeft de meer derheid goed gevonden om af te wijken van de goede gewoonte, om het adres van antwoord op de Troonrede louter een uiting van hoffelijkheid te doen zijn, docr o.a. te spreken over ,,de christelijke grond slagen, enz." Dit drijven der rechterzijde, aldus spr., was blijkbaar nog de eenige daad, waartoe de coalitie-partij nog in staat was. Blijkbaar had zij toen al een angstig voorgevoel van de komende dingen. Nu het coalitiebewind is ineeligestort, kon mis schien verwacht worden, zeide spr., dat men inzake het adres van antwoord tot de goede oude praktijk zou terugkeeren. On der dit voorbehoud wenschte de Vrijz. Dem. fractie haar stem aan dit voorstel te geven, dat vervolgens z. h. s. werd goed gekeurd. Centrale Sectie. De VOORZITTER deelt roede, dat de afdeelingen hebben gekozen tot voorzitters de heeren Van Lanschot, Janssen, van Wassenaer van Catwijck, de Vos van Steen wijk en Haffmans en tot ondervoorzitters de heeren Franssen, Diepenhorst, Rink, Smeenge en van Nagell van Ampsen. Adres van antwoord Troonrede. Tot leden van de Commissie voor 't ad res van antwoord op de Troonrede heb ben de afdeelingen benoemd de heeren Briët, A.R., v. d. Hoeven. C.H., de Jong, R.K., Blomjous R.K., en Steger R.K. Het Concept-Adres door de commissie ontworpen, is reeds rondgedeeld en komt nu in de afdeelingen aan de orde. De openbare vergadering wordt ver daagd tot Donderdagochtend 11 uur. Dan is het adres van antwoord aan de orde. Indiening van het Wetsontwerp, Ingediend is thans het wetsontwerp, hou dende regeling van de collectieve arbeids overeenkomst. Blijkens de Memorie van Toelichting be paalt dit wetsontwerp zich tot de burger rechtelijke regeling. Daarmede is met be slist. dat de publiekrechtelijke regeling achterwege blijft. De regeering heeft be staansrecht, ook afgezien van een wette lijke regeling der verbindendverklaring, en dit is geen reden de burgerrechtelijke re geling langer uit te stellen. De regeling 14 lk meende dat die ouwe gekkin door het verdwijnen van Dutor ook geruïneerd was. Ik moet haast gaan gelooven, dat ik mij vergist heb. Zij is rijk gebleven en haar geld, dat ze niet heeft uitgegeven, is aan gegroeidJa, ja, interest op interest Nu gooit zij er mee en jaren op jaren heeft ze het openeengehoopt. Het jonge meisje zal toch een goede partij zijn, als zij de eenige erfgename is Nu Leonce hem op dergelijke alleenspra ken betrapt had, wist hij waaraan hij zich te houden had. Hij wist niet wie Dutor was, evenmin van welke gebeurtenissen Claudius sprak, maar hij begreep, dat zijn vader slechts hiervan overtuigd moest wor den. Solange zal de eenige erfgename van juffrouw Octavie worden. Hieromtrent bestond wel geen zekerheid, geen enkel bewijs en zelfs geen waarschijn lijkheid. Maar de jonge Fourasson was brutaal genoeg, om hetgeen ontbrak, aan te vullen. Als hij mair onophoudelijk herhaal de. dat hii. Claudius Fourasson. alleen, in de heele omgeving, niet op de hoogte was van de testamentaire beschikkingen der oude juffrouw, dat deze herhaaldelijk in tegenwoordigheid van getuigen, haar voor keur voor de oudste dochter van Images had te kennen gegeven, dat zij van plan was Solange tot hare eenige erfgename te ma ken, zou Leonce de taaie ongeloovigheid van den grijsaard wel aan het wankelen bren- gen. Het is mogelijk, zeide Claudius ten slotte. En als je er absoluut op staat het meisje te trouwen, zal ik mij er niet tegen verzetten. Toch wilde hij, dat zijne toestemming hem wat opbracht en hij voegde er bij: Op deze voorwaarde 'dat die heele zaak niet te veel kost en dat ik je als huwelijksgift een kleine rente verzeker, waarvan jij en je vrouw hier bij mij kunt leven. Accoord papa! riep Leonce triomfan telijk uit. Zijn triomf zou niet lang duren. Nauwelijks had hij de toestemming van den ouden gierigaard weten los te krijgen of de postbode kwam te Gué-Dormant aan. Behalve de bladen een lokaal en anti- clericaal blad voor Claudius en een sport blad voor Leonce bracht hij twee brie ven, ook een voor den vader en een voor den zoon. Iedereen nam wat voor hem bestemd was. Toevallig wierp Leonce een blik op het schrijven voor zijn vader en riep uit: Het is dezelfde persoon, die aan ons beiden geschreven heeft. Vreemd! De oude maakte heel voorzichtig het couvert los hij kon het omdraaien en nog eens gebruiken de jonge man verscheur de heel gewoon het zijne. Een oogenblik later deed een ontzetten de vuistslag de tafel schudden, waaraan Leonce gezeten was en een vloek, die den lompsten karreman waardig was, klonk door het vertrek. Wie is die hond, die zich veroorlooft mij voor den gek te houden! brulde Fou rasson woedend. Niet minder woedend antwoordde de oude: Dezelfde, die mij dit pak belecdigin- gen en onzinnigheden durft zenden! Aan u ook? Ja, aan mij! Hij beschuldigt mij.. maar neen, ik heb liever, dat je dat niet leest. Hij wilde den brief in zijn zak ste ken, toen zijn zoon even oneerbiedig als plotseling het papier greep. Hij las: Houd op hard voor arme menschen te zijn en denk er liever aan het verleden goed te maken." Ellendeling! brulde Claudius, bleek van woede. Blijft kalm, antwoordde Leonce, en luis ter naar hetgeen ik ontvang: „Gij zijt het jonge meisje, dat gij trouwen wilt, niet waard. Geloof mij en laat dat plan varen." Die waarschuwingen waren onderteekend. Zij droegen den stempel van Bourges; de naam die er onder stond was: Henri Gali- bert. Beiden, Claudius en Leonce waren verslagen, de jonge man was rood, de oude zeer bleek. Heeft u soms eenig vermoeden, wie die Galibert kan zijn, vroeg Leonce na eenige oogenblikken. Hoe kan ik dat weten? vroeg de grijsaard korzelig. Welnu, ik zal het te weten komen en die krijgt met mij te doen. Wat zal je doen? Ik zal inlichtingen vragen. Als het noodig is, ga ik naar Bourges. Claudius zweeg Na een lange stilte zei de hij: Je zoudt beter doen rustig hier te blijven, mijn jongen. Waarom? Waarom?.... Waarom?.... stamelde de oude gierigheid. Ik behoef je niet te zeggen waarom. Dat zijn mijn zaken. Leonce drong niet aan. Maar niettegen staande de onverklaarbare handelwijze van zijn vader, zwoer hij dat hij Galibert zou vinden en dat hij zich zou wreken. HOOFDSTUK VI. EEN SPOOi Bourges is een eenzame, treurige stad. In het oude gedeelte zijn de straten eng en onregelmatig, in het nieuwe breed en recht en vrij onbeduidend. Er zijn echter twee monumenten, welke de aandacht trek- met de a.c. strijdig beding door den rech ter, verklaart het nieuwe artikel zelf het zooals zij is ontworpen vormt in geen geval een beletsel tegen een publiekrechtelijken uitbouw. Door artikel 1637 N van het B. W. heeft de collectieve arbeidsovereenkomst onbe twistbaar wettelijke grondslagen en tevens is daarin vastgelegd de hegemonie van de collectieve overeenkomst boven het indi vidueel arbeidscontract. Verder wilde men indertijd nog niet gaan, doch nu het col lectieve arbeidscontract zich heeft ontwik keld tot een instituut van beeekenis, kan een nadere wettelijke regeling kwalijk meer praematuur heeten. Ook bij de nieuwe regeling blijft de kern bestaan uit de twee groote beginselen in artikel 1637 N van het B. W. neergelegd, doch een verdere uitbouw is noodig. De wet moet regel stellen over het aangaan der overeenkomsten en over de daaruit vcortvloeidene verplichtingen in rechten, over den duur en het einde der overeen komst en vooral ook bepalen wie door het collectief arbeidscontract verbonden zijn. Ruimere definitie, In artikel 1 wordt een omschrijving ge geven van hetgeen onder collectieve ar beidsovereenkomst wordt verstaan. De nieuwe definitie is ruimer dan de tot nu toe gebruikte. Ten eerste omdat de collec tieve arbeidsovereenkomst niet beperkt is tot de arbeidsvoorwaarden betreffende de arbeidsovereenkomst, maar ook betrekking kan hebben tot de overeenkomst tot het verrichten van arbeid, welke juridisch niet zijn arbeidsovereenkomsten, doch aanne men van werken. Men denke hier b.v. aan tuinwerken. Of de overeenkomst tot het verrichten van diensten. Ten tweede omdat de woorden in arti kel 1637 N: „tot het aangaan" van ar beidsovereenkomsten in acht te nemen" als minder juist zijn weggelaten, zoodat geen voet meer wordt gegeven aan een opvatting als zou een collectieve arbeids overeenkomst geen beteekenis kunnen hebben voor reeds loopende individueele overeenkomsten; ten derde, omdat artikel 1637 N veronderstelt dat de collectieve arbeidsovereenkomst uitsluitend arbeids voorwaarden betreft, terwijl de practijk een ander beeld te zien geeft, weshalve de omschrijving thans bevat de woorden: „waarbij voornamelijk of uitsluitend ar beidsvoorwaarden worden geregeld." De partijen genieten derhalve bij de vaststelling van den inhoud van het collec tief arbeidscontract groote vrijheid. Deze vrijheid wordt uitteraard beperkt door de grenzen der goede zeden en der openbare orde. Artikel 2 eischt dat de statuten eener vereeniging, welke is opgericht om de vak belangen harer leden te bevorderen de ge legenheid tot het aangaan van een collec tieve arbeidsovereenkomst met name nor men. Waar het collectief arbeidscontract een gewichtig contract is, wordt daarvoor een acte voorgeschreven. In artikel 3 wordt bepaald, dat een onderhandsche acte vol doende is. Artikel 6 bepaalt, dat een verandering in de statuaire bepalingen niet werkt ten aanzien van een reeds loopende c.a. tenzij met goedvinden van de andere partij bij die c.a. In artikel 8 wordt de kwestie geregeld, wat de taak is der vereeniging ten aanzien van de voorschriften in de c.a. geldende voor haar leden. Daarbij is een tusschen- weg gezocht: een garantieplicht voor de vereeniging besaat niet, doch zij is ge houden te bevorderen, in de mate, als de goede trouw medebrengt de te hunnen aanzien gestelde bepalingen na te komen, De vereeniging is er dus niet mee af. door zich van medewerking te onthouden neen, zij is tot medewerking verplicht. Wie door het contract gebonden zijn. De artikelen 9, 10 en 11 regelen wie door een c.a. gebonden zijn. Het ontwerp hul digt daarbij het volgende systeem: 1. tegenwoordige en toekomstige leden der vereeniging worden door de c.a. ge bonden; 2. bij de statuten der vereeniging kan een uittredingsrecht worden gegeven, met riet gevolg, dat het lid, hetwelk daarvan gebruik maakt, niet gebonden wordt; 3. het lid, dat eenmaal in gevolge 1, ge bonden is, blijft ook na verlies van het lidmaatschaD gebonden, tenzij de c.a. an ders bepaalt. Artikel 12 regelt de verhouding tusschen de c.a. en het individueele contract. Ter wijl artikel 1637 N van B. W. de mogelijk heid opent van nietigverklaring van een VRIJDAG, 24 September. HILVERSUM, 1050 M. 12 uur Politieker. 7 uur Politieber. 7.157.45 Exposé taallessen, door Fred Fry 7.45 cn 10 uur Persber. 8.10 Opera-avond. Het H. D. O.-orkest en Mevr. Greta Sant hagenManders, sopraan, Chris de Vos, tenor. In de pauze causerie over den H, D. O., door den heer W. Vogt Na afloop dansmuziek door het Indian dance- orchestre, o. 1. v. Hans Mossel, DAVENTRY, 1600 M. 11.20—1.20 Het radiokwartet en solisten (cello-mezzo so praan, bariton) 1.202,20 Lunch- muziek van hotel Metropole 3.40 Lezing: Elementary French 4.05 Con cert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Muziek v. h. Prince of Wales Playhouse 6.50 Jazzband-muziek 7.05 Concert door Westfield's orkest 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing; Seen on the screen 7.45 Muziek 8 uur Muziek. 8.20 Eastbourne-avond. De historie van Eastbourne door den bur gemeester. Het stedelijk orkest 9.10 Felgate King's Pier Reveks of 1926. Muziek en zang. 9.50 Lezing; The guardian Angel. 10.05 Vierde Englsche suite in F. door J. Ansell 10.20 Tijd sein, weerber., nieuws 10.35 East bourne-avond (vervolg). Het Grand Hotel- Eastbourne-orkest en K. Winter, sopraan 11.3512.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS". 17.50 M. 12.50 Concert Lucien Paris 5.50 Muziek door de Araf premier Jazzband- 8.50 Concert. Orkest en M. Landcau, declamatie en gedichten. KÖNIGSWÜSTERHAUSEN, 1300 M. 8.20 „Macht der Finsternis", drama in 4 acten van Leo "Tolstoi 10.5012.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 487 M. en ANTWERPEN, 265 M. 8.20 Camaphoonmuziek 8.35 Orkestconcert 9.30 Gala-concert, ge wijd aan de maand September 10.20 Nieuwsber. MONSTER, 4.10 M. 1.35—2.50 Orkest- concert 4.355.20 Lezing. 5.20 6.20 Sprookjesvertellen 6.206.50 Gramaphoonmuziek 6.507.20, 7.20 7.50, 8.209 uur Lezingen. 9 uur Mar- cellSalzer, humorist en orkest. Daarn» gram af oonmuziek. strijdige beding nietig. Artikel 13 zegt, dat de bepalingen van de c.a. gelden voor zoover betreft een ma terie waarover het individueele contract zwijgt. In artikel 14 wordt bepaald, dat de werk gevers, die door de c.a. gebonden is, de arbeidsvoorwaarden moet in acht nemen, ook indien hij een overeenkomst sluit met een niet-gebonden arbeider. Het artikel geldt alleen voor den werkgever, niet ook voor den arbeider. Volgens artikel 15 is een vereeniging me debevoegd, een vordering in te stellen namens haar leden, die schade lijden door overtreding van eenige verplichting der c.a. Van dit beginsel kan in de statuten worden afgeweken, terwijl voorts nog een voorbehoud is gemaakt-in het artikel „voor zoover zij (dat is de leden die schade lij den) niet reeds zelf een vordering te dier Zake hebben ingesteld." Artikel 16 legt vast, dat ook onstoffelijke schade moet worden vergoed, terwijl ar tikel 17 vaststelt, dat de c.a. van de beide vorige artikelen afwijkende regelen kan geven. Zoo kan de schadevergoeding wor den vervangen door een vaste boete enz. In artikel 18 wordt de duur van de c.a. begrensd tot vijf jaren. Verlenging is steeds mogelijk, mits partijen nimmer voor langer tijd gebonden zijn, dan vijf achtereenvol gende jaren ,te rekenen van het tijdstip, waarop de verlengnig wordt overeengeko- Schoenen vragen meer dan glans alleen. Erdal bevat stoffen, die het leer soepel en lenig houden. Gebruikt Erdal en Uw schoenen blijven langer Jn conditie" i ken en die iedere toerist moest bezoeken. Ieder, die smaak heeft en voelt voor het schoone, gaat de prachtige kathedraal zien, met hare vijf portalen, alle wonderlijk schoon, hare vijf indrukwekkende beuken, de elegante verhevenheid achter het hoofd altaar, waar rondom aardige kapelletjes zijn gebouwd. Ook moet men het overheer lijk paleis van Jacques Coeur gaan bewon deren. Voor Leonce Fourasson beteekenden deze twee meesterstukken van bouwkunst niets of ten minste niet veel. Niettegenstaande zijn vader zich tegen zijn reis had verzet, was hij toch gegaan en kwam te Bourges aan, zonder zelfs ie weten, dat deze stad een der schoonste katnedralen van Frank rijk bezit, zonder zich ft bekommeren om het monument, dat door den minister van Karei VII gebouwd is. Hij kende van ditns geschiedenis volstrekt niet het geringste, zelfs de naam was hem vreemd. Het eeni ge, waaraan hij dacht, was dengene te vin den, die de brieven van zijn vader en van hem onderteekend had. Je hebt er niets aan deze reis te doen, had de oude vrek hem tot verve lens toe herhaald. Dat is het eenige middel om iets te vernemen. Je verneemt niets, heelemaal niets, en je geeft het geld nutteloos uit. Ik wil en zal naar Bourges gaan. Wij hebben reeds gezegd dat Claudius gierig was, maar ook zwak ten opzichte van zijn zoon; ofschoon hij hem beknorde, durfde hij hem toch niets weigeren. Ten slotte gaf hij altijd toe en zijn brandkast ging open. Leonce stak eenige lapjes van honderd in zijn zak, trok een elegant reis- costuum aan, liet zich met zijn auto door Firmin aan het station brengen, nam plaats in een eerste klas coupé en verliet deze plaats slechts om zich naar11 den restaura tiewagen te brengen. Intusschen at de oude brood met knollook, noten en kastanjes. Toen Leonce te Bourges aankwam, zocht hij eerst het beste hotel; hij liet er zich per auto heenbrengen, nam de mooi ste kamer, herstelde de geringe wanorde, die de reis aan zijn toilet veroorzaakt had en bestelde vervolgens een fijn souper met dito wijn. Daarna stak hij een sigaar op en kwam ten slotte in een druk bezocht café terecht. Daar liet hij zich een kop mokka met een glas cognac goed smaken en vroeg het adresboek. Nauwelijks had hij eenige bladzijden na gegaan, of zijn gezicht begon van vreugde te schitteren .Hij las: Galibert Henri, eige naar, Bourbonouxstraat 35. Het was reeds te laat ota den gezochte nog dienzelfden avond op te zoeken, maar hij wilde eens gaan zien waar hij woonde. Hij betaalde zijn vertering, gaf den be diende een ruime fooi en ging op zijn ge mak naar de aangeduide straat. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5