Gemengd Nieuws Te Huur aangeboden Extra-treinen op Zondag. De minister van Waterstaat heeft uitvoe rig geantwoord op de schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden, Kersten en Duymaer van Twist, betreffende het laten loopen van extra-treinen op Zondag. De Indische Begrooting. Koningin Emma in het Schwarzwald. Positie-regeling Oost- en West- Indische ambtenaren, Leden der Staten-Generaal. Voorzitter der Tweede Kamer. Invoer van vleesch uit Engeland. LUCHTVERKEER. Een lersch militair vliegtuig verongelukt. Typhusgeval te Leiden. Aan den dood ontsnapt. Vrouw overboord geslagen en verdronken. Ongeval met doodelijken afloop. Nieuw geval van kinder verlamming. De Maasbrug te Maastricht. Vergiftigde bsssen gegeten. Brandstichting. Naald in de borst. Inbraken te 's-Gravenhage. Kindje gestikt in de kussens. De typhus in ons land. Defecte rails. Nederlander in Brussel bestolen. Blijkbaar nit zoo erg bedoeld. Brand in en Bruinkool ontginning. Weer een slachtoffer der overwegen. Pta de spoorwegramp. Nederland en den Volkenbond. De socialistische betooging in Den Haag. De Koningin woont de manoeuvres bij. AMSTERDAMSCH NIEUWS Duiven op den Dam? Te hoog. op eersten stand door groote Bierbrouwerij een goed rendeerend CAFE MET VOLUEDIGEN INVENTARIS. Gegadigden moeten 1000 Gld. borg kunnen storten. Brieven onder no. 6351 Bureau van dit hiad. GIJ SUKKELT Het standpunt van minister Van der Vegte. De heer Kersten had speciaal bezwaar te gen het inleggen van een extra-trein op Zondag in verband met de kermis te Luik, en het plaatsen door de Ned. Spoorwegen van advertenties dienaangaande. De minister verklaart van oordeel te zijn, dat toestanden, als in de vragen worden ge wraakt, langs anderen weg, dan op de ver langde wijze (n.m. door het oefenen van in vloed op het spoorwegbestuur) moeten wor den bestreden; hij zou het daarom niet goed achten, den gevraagden invloed der regee ring aan te wenden. Den heer Duymaer van Twist antwoordt de minister dat een wettelijke regeling van het openbaar vervoer op Zondag in de richting van algemeene beperking niet op zijn weg ligt. Waar hij desniettemin de bevordering van het rijden op Zondag door middel van verlaagd tarief ongewenscht acht, wil hij er door overleg gaarne naar blijven streven, dit gebruik zooveel mogelijk te beperken. Een batig saldo. De indiening der begrooting voor Ned.- Indië over 1927 is, naar uit Den Haag ge meld wordt, spoedig te wachten.De begroo ting moet een batig saldo opleveren; ook over 1926 wordt de toestand als zeer gun stig beschouwd. Koningin Emma is Dinsdagavond met ge volg te Freudenstadt aangekomen, waar H. M. eenigen tijd denkt te vertoeven. Zij nam haar intrek in het „Kurhaus Waldlust." Tegelijkertijd is in Freudenstadt voor een kort verblijf de gewezen Groothertog van Hessen met zijn gezin gearriveerd. mgediend is een wetsontwerp, volgens .etwelk een uit 's Lands kas bezoldigd ambt, behoorende tot den burgerlijken dienst in Ned.-Indië, Suriname of Curasao daaronder begrepen de burgerlijke amb tenaren bij militaire inrichtingen niet gelijktijdig kan worden waargenomen met het lidmaatschap van een der beide Kamers der Staten-Generaal, zoodat bij aanvaarding van dat lidmaatschap verlof moet worden verleend. Het wetsontwerp beoogt de betrokkenen dan in het genot te stellen van het hun toekomende verlofstractement, eventueel verminderd met het bedrag der schadeloos stelling als lid der Tweede Kamer en met andere inkomsten uit eenig ambt, betrekking of beroep, ter hand genomen, na de aan vaarding van het Kamerlidmaatschap. Met het onderhavige wetsontwerp heeft de Volksraad van Ned.-Indië zich in zijn openbare vergadering van 27 Juli 1925 z.h.s. vereenigd, terwijl het bij de Koloniale Sta ten van Suriname en den Kolonialen Raad van Curasao evenmin bezwaren heeft ont moet. Burgemeester Patijn deed de Koningin uitgeleide. Op het perron waren zeer veel menschen aanwezig, die de Koningin har telijk toejuichten. De Kon. trein is te 6.17 te Soestduin aan gekomen, om dadelijk daarop te rangecren op een zijlijn, die naar het vliegkamp loopt. Voor den nacht hield de trein stil op een stuk hei buiten het vliegkamp. H. M. wordt Donderdagmiddag één uur in de residentie terugverwacht. Jhr. Ruys de Beerenbrouck benoemd. Tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdvak der tegen woordige zitting is benoemd jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Berenbrouck, lid van die Kamer. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, gelet op de met de Britsche re geering getroffen regeling, waardoor de keuring in de slachthuizen van Islington en Aldgate te Londen zal geschieden door een door de Britsche regeering aan te wijzen veearts, welke keurt overeenkomstig de regeling, welke met de Britsche regeering is getroffen, heeft goedgevonden, met in gang van 1 November 1926 de ontheffing, bedoeld in art. 7 van het Koninklijk besluit van 26 April 1922, Staatsblad 225, laatste lijk gewijzigd, bij Koninklijk besluit van 29 Januari 1926, Staatsblad 15, tot wederop zegging te verleenen ten aanzien van vleesch, goedgekeurd in de slachthuizen van Islington en Aldgate te Londen. Twee dooden. Een luitenant en een cadet der Iersche militaire luchtvaart zijn heden tijdensde manoeuvres bij Blessington met hun vlieg tuig neergestort. Het vliegtuig werd verplet terd; de beide inzittenden kwamen om het leven. hoogte van 13 Meter gevallen. Htj was ter stond dood. De politie heeft het lijk in beslag geno men en wegens het veroorzaken van dood door schuld proces-verbaal opgemaakt tegen dengene, die met de leiding van het werk was belast, aangezien het ongeluk is veroor zaakt doordat de noodige veiligheidsmaat regelen niet waren in acht genomen. De zweminrichting gesloten. Er heeft zich te Leiden een geval van typhus voorgedaan bij een kind van een schipper, liggende aan de Lammebrug. Op advies van den geneeskundigen dienst is, in verband daarmede, de in de nabijheid zich bevindende zweminrichting gesloten. Te Hoeven, bij Oudenbosch, is de land bouwer J. R., aan een groot gevaar ont snapt. Met paard en kar wilde hij den on- bewaakten overweg aldaar oversteken, toen twee treinen in verschillende richting arriveerden. Toen de een voorhij was zette hij zijn paard in beweging; het drei gende gevaar bespeurende sprong hij ijlings van de kar en trok met een geweldige krachtsinspanning paard en voertuig over de rails. Een seconde later snorde de trein voorbij, nog juist het achterstel der kar ra kende. Daar deze prijswinnaar niet bekend stond als eigenaar van bijzonder goede duiven, wekte dit nog al verwondering. Besloten werd de klok van het bedoelde lid eens grondig te onderzoeken. Uit het onderzoek kwam aan het licht, dat aan den bodem der klok een plaatje was bevestigd, waarop stond: „wie hier naar binnep gaat, komt nooit te vroeg, maar steeds te laat". Voor den postduiven- liefhebber gaat deze spreuk wel op. Bij ver wijdering van het plaatje bleek, dat het alleen diende om een klein gat te bedek ken, waardoor het mogelijk was met een dun voorwerp de wijzers der klok te ver zetten. Nu moest getracht worden den bedrieger te vangen. Het bestuur bracht listiglijk een papiertje over het gat aan in den binnen kant van de klok en verzegelde deze als gewoonlijk. Toen nu Zondag na de wedvlucht de klok werd teruggebracht, werd bevonden dat het papiertje, dat door het bestuur was aan gebracht, was doorstoken. De aldus in den val geloopen bedrieger moest zich komen verantwoorden en beken de na veel tegenspraak zijn geknoei. Hij tee- kende een verklaring, waarin hij zijn oneer lijke practijken erkende en zich verplichtte de op oneerlijke wijze verkregen prijzen te rug te betalen. Dat de man als lid der vereeniging ge royeerd werd, behoeven we welhaast niet te zeggen. Woensdagmorgen sloeg in de kolk van Sluis 16 te Weert, de 22-jarige schippers vrouw Adriana van Tuyl, uit Zalt-Bommel, ten gevolge van een slag van den roerboom, welken zij in de lendenen kreeg, overboord van het schip „Scheepvaart 20" uit Rotter dam. Haar man. Woltrudus van Hooft, sprong haar na, doch de vrouw, moeder van twee kinderen, resp. 3 maanden en 2 jaar ver dween op halven meter afstand voor de oogen van haar man onder 'n achteropva rend schip. Haar lijk werd een paar uur later opgevischt. Een gewicht van 1000 kilo op den rug gekregen. Woensdagmiddag is op het terrein der stedelijke lichtfabrieken te Leiden een ern stig ongeluk gebeurd. De monteur J. P. v. Leeuwen was bezig met het verrichten van werkzaamheden in een koker, waarin een contragewicht van een der machines liep, toen plotseling door tot dusver onopgehelderde oorzaak het ge wicht losschoot en de monteur dit duizend kilo wegend gevaarte op den rug kreeg. Zwaar gewond en in hoogst bedenkelijken toestand is hij naar het St. Elisabeth-gasthuis vervoerd, waar hij eenige uren later is over leden. De justitie heeft een onderzoek naar de oorzaak van het losschieten van het gewicht gelast. Ook te Bathmen (O.) is een geval van kinderverlamming vastgesteld en wel bij een kleine van bijna 2 jaar. Uit een grondig onderzoek naar den toe stand van de Maasbrug, dat verleden week heeft plaats gehad, is gebleken, dat ook de vierde pijler van onderen een groot gat heeft en dat er spoedig ingrijpende maatregelen moeten worden getroffen. Het storten van ballast schijnt een eenigs- zins hoogeren waterstand te eischen. Een schip met zakken cement geladen ligt thans voor de brug. Een kind aan de gevolgen overleden. Een ander kind ernstig ziek. Twee kinderen 4 en 5 jaar oud van den groentenkoopman Nyssen uit Schinnen wer den onwel en kregen hevige maagkrampen. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk ge roepen. Toen de dokter ter plaatse ver scheen was een der kinderen reeds overle den, terwijl de toestand van het andere ernstig zorgen baard. De kinderen hadden vermoedelijk vergif tigde bessen gegeten. De politie te Enschede heeft een 60-jarig man aangehouden, die verdacht' wordt van poging tot brandstichting. Hij heeft n.l. door een openstaand raam van een perceel aan de 2de E'mmastraat aldaar verschillende brandende lucifers in een ledikant gewor pen, waardoor de dekens vlam vatten. De brand werd gelukkig tijdig door de bewo ners ontdekt. Een meisje, zekere L., werkzaam aan een brei-inrichting te Roosendaal, had het onge luk bij haar werk een naald in de borst te krijgen, welke op het borstbeen afknapte. In het ziekenhuis opgenomen, werd haar door twee dokters het achtergebleven gedeelte naald uit het lichaam verwijderd. In den nacht van 18 op 19 Sept., is inge broken in een tweetal naast elkaar gelegen perceelen aan de Laan van Nieuw-Oost- Indië te 's-Hage, bewoond door de families van L. en De G. Bij eerstgenoemde familie werd een belangrijke hoeveelheid zilver ontvreemd en bij de laatste een kleine hoe veelheid zilver en bovendien een fiets. De inbrekers hebben zich toegang verschaft door een achterdeur. Een kindje van vier maanden te Alkmaar werd door de moeder dood in het wiegje gevonden. De kleine had met het gezicht in de kussens gelegen en was gestikt. Het aantal typhusgevallen te Breda blijft toenemen; vooral de laatste dagen onder scheiden zich in dit opzicht ongunstig. Te Breda zijn thans 'n 40 gevallen geconsta teerd, in het naburige Princenhage deden zich weer eenige nieuwe voor. De medici vermoeden, dat de infectie-bron in het water moet zitten, maar, ondanks voortdurende nauwgezette nasporingen iï te dien opzichte nog geen zekerheid verkre gen.^ Bij een negenjarig meisje te Leur, ge meente Etten-Leur, heeft zich ook een geval van typhus voorgedaan. In het Alg. Burger Ziekenhuis te Bergen- op-Zoom bevinden zich thans ook eenige typhus-patiënten, n.l. een uit Woensdrecht, een uit Halsteren en een uit Berg-op-Zoom. In verband met het heerschen der typhus in Bergen-op-Zoom, is de gemeentelijke bad en zweminrichting voorloopig gesloten. In de stad zijn van gemeentewege waarschuwingen aangeplakt: Kookt uw melk en drinkwater, enz. Men meldt uit Hoedekenskerk (Zeeland): In 't geheel zijn hier nu vier typhus-ge- vallen voorgekomen. De ziekenbarak der gemeente is opgeslagen. De keet bij de werken voor den spoorwegaanleg, waarin drie gevallen voorkwamen, is ontruimd. De zieken zijn geïsoleerd en worden dag en nacht door extra aangevraagde verpleeg sters verpleegd. De hoofdinspecteur der Volksgezondheid is persoonlijk hier geweest om zich van de getroffen maatregelen te overtuigen. Woensdagmorgen ontdekte een reiziger dat in de rails even buiten de overkapping van het station Hofplein te Rotterdam eenige laschplaten gebarsten waren, hetgeen blijk baar door de werklieden, die bezig waren aan de grindbedding niet was opgemerkt. Hij waarschuwde den bestuurder van den tot ve-trek gereedstaanden electrischen trein naar den Haag en den stationschef. Het euvel was spoedig verholpen. Maandagmiddag toen de trein Amsterdam Parijs te Brussel was binnengeloopen, ont stond er een gedrang tusschen in- en uit stappende reizigers, van welke gelegenheid zakkenrollers gebruik maakten van een rei ziger uit Haarlem de portefeuille uit den binnenzak te halen zonder dat de Hollander het merkte. Eerst een half uur later in zijn hotel bemerkte hij dat hij bestolen was. De portefeuille bevatte 1300 francs en 80 alsmede eenige papieren. Bij de politie en den stationschef werd toen aangifte gedaan. Dergelijke voorvallen moeten daar, naar ons werd meegedeeld, ongeveer dagelijks voor komen al wordt er lang niet altijd aangifte van gedaan, aangezien men van opsporing weinig verwachting heeft en in flegmatieke berusting verzucht: De centen zijn nu toch eenmaal weg.... Maandagmiddag1 werd de politie van het bureau Witte de Withstraat te Rotterdam gealarmeerd voor een moord in de Caland- straat. Spoedig bleek, dat het geval geluk kig heel wat minder ernstig was. De 38-ja- rige Engelsche stoker E. F. was door zijn kapitein naar den wal gezonden, om een z.g. „opstapper" te zoeken. Dit is iemand, die voor een ander moet invallen. In een café aan de Calandstraat trof hij den 38-jarigen Engelschen zeeman R. G„ die daar een glas bier stond te drinken. De eerste Engelsch- man gaf zijn landgenoot een gevoeligen klap op den schouder en zeide: „Hallo, Jack, I've a job for you!" Jack echter stelde deze vriendelijkheid blijkbaar minder op prijs en gaf F. een slag met een bierglas op het hoofd, zoodat een groote wonde ontstond, F. vluchtte de straat op, achtervolgd door G., die den stoker nog een slag toebracht, zoo dat deze bewusteloos neerviel. De geneeskundige dienst, welke spoedig ter plaatse was, bracht hem peer bij en ver bond de wonde, waarna beide Engelschen naar het politiebureau Witte de Withstraat werden overgebracht. De gewonde bleek erg vergevingsgezind, want hij wilde dadelijk betalen als de ander met hem mee naar boord ging. Deze voelde hier echter niets voor, waarna hij in bewa ring werd gesteld. In de bruinkool-ontginning Graetheide, bij Sittard, is brand ontstaan. Sinds enkele dagen is een groote partij bruinkool aan 't branden. De brand neemt steeds grootere afmetingen aan. De brandweer blijft ter plaatse, om te groote uitbreiding te voor komen. Woensdagmiddag omstreeks 12 uur is bij Eoe de 70-jarige vrouw E. op een onbe- waakten overweg door den motortrein ZwolleApeldoorn gegrepen en op slag gedood. De vrouw, die een kruiwagen voortduwde, was zeer doof, waaraan ver moedelijk het ongeval te wijten is. De toestand der slachtoffers. Een der gewonden van de spoorwegramp die zich in het Academisch Ziekenhuis te Leiden bevindt, J. J, Metz, uit Rotterdam, heeft een goed geslaagde operatie onder gaan, welke mede in het belang van een spoedig herstel noodzakelijk werd geacht. De overige patiënten maken het goed. Blijkens de Staatsbegrooting bedroeg het aandeel van Nederland in de kosten van den Volkenbond over 1926 269. 887. 15. Verwacht wordt, dat het aandeel over 1927 ongeveer even groot zal zijn, in verband waarmee een verhooging van 20.000 wordt aangevraagd. Optochten met muziek in strijd met de Zondagsyret. Door den heer Duymaer van Twist zijn aan den Minister van Justitie de volgende schriftelijke vragen gericht: le. Is het den Minister bekend, dat op Zondag 19 September te 's-Gravenhage een betooging is gehouden voor ontwapening en medezeggenschap, welke betooging gepaard is gegaan met optochten met muziek door de gemeente? 2e. Heeft de Minister kennis gekregen, dat de optochten met muziek voor vele inge zetenen een rustige viering van den Zondag, zooals de Zondagswet van 1 Maart 1815 voorschrijft, hebben onmogelijk gemaakt? 3e. Kan de Minister mededeelen, of dc optochten met muziek stoornis hebben ge geven in de godsdienstoefeningen, gehou den in kerken. waarlangs de optochten werden, geleid? 4e. Zoo vraag 3 in dien geest wordt be antwoord, dat inderdaad deze stoornis heeft plaats gehad, is 't dan juist, dat, in strijd met art. 5 van genoemde Zondagswet, de plaatselijke politie van 's-Gravenhage geen zorg heeft gedragen, om te voorkomen of te doen ophouden hinderlijke bewegingen en gerucht in de nabijheid der gebouwen, tot den openbaren eeredienst bestemd? 5e. Is de Minister bereid, een onderzoek in te stellen en mede te deelen, of inge volge de toezegging, gedaan in de Memorie van Antwoord op het IVde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het loopend dienst jaar ,blz. 5, er bij hem aanleiding bestaat lot het treffen van de noodig gebleken voorzieningen? H. M. de Koningin is Woensdagmiddag met gevolg, per gewonen S.S.-trein van 4.46, waarin zich vijf wagons van den Koninklij ken trein bevonden, o.a. het salonrijtuig, de slaapwagen en de keukenwagen, uit de resi dentie vertrokken, om een gedeelte der groote legeroefeningen bij te wonen. Zullen wij in het Dam-plantsoen duiven krijgen, die door voorbijgangers gevoederd worden, zooals de vreemdelingen dat doen in Venetië? Er is nog niets beslist, maar in elk geval heeft een bewoner van de Graven straat aan den Raad een adres gezonden, waarin hij meedeelt, dat hij van plan is een aantal duiven te wennen aan de drukte op den Dam, opdat de dieren ten slotte rustig op het asfalt of het middenstuk zullen trippelen. Hij heeft daarom verzocht, of hij tijdelijk gedurende eenige uren een twee tal korven met duiven op den Dam mag plaatsen. Hij zou er veel voor voelen, dat de gemeente in het tijdelijk plantsoen een duiventil zou bouwen. De gedachte van den duivenliefhebber is zeker origineel, maar of de Amsterdamsche jeugd denzelfden eerbied voor de vogels zal hebben, als de jongens op het San Marco- plein, moeten wij nog in twijfel trekken De architect J. Wils in Den Haag had eet» bouwontwerp bij het gemeentebestuur vau Amsterdam ingediend voor een zeer hoog gebouw, te vestigen aan 'het Spui op den hoek van den N. Z. Voorburgwal. Het per ceel, waarin o.m. de boekhandel van den heer Tokkie wordt gedreven, zou worden gesloopt en een nieuw huis van zeven ver diepingen zou op hetzelfde terrein opge trokken worden. De benedenruimte was be stemd voor het inrichten van een groot restaurant, de bovenverdiepingen voor kan toorlokalen. Het Hbl. verneemt thans dat de Schoon heidscommissie. die de plannen had te be- oordeelen, haar goedkeuring daaraan heeft onthouden. Zij is van oordeel, dat zulk een hoog gebouw niet past bij het stadsbeeld in die buurt omdat gij de gratis brochure van Dr. Baumgartens beroemde Alpen-Krui denmengsels niet vraagt....! 1.20 per pak. KLOPPERSINGEL 173, Haar lem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6