mm Uit de Pers. Sport en wedstrijden, Stadsnieuws. NIEUWE HAARL. COURANT Derde Blad Donderdag 23 Sept. 1926 Militaire relletjes Algemeene Vergadering van den Noord-Hollandschen Hockeybond. BOKSEN. ATHLETIEK. Dij „Haal 1 klassl BILJARTEN. l ico 89 4. 100 _61_ AMSTERDAMSCH NIEUWS. De nieuwe secretaris van Amsterdam. GEMENGD NIEUWS. Van een staking, die niet doorging. Dagelijksche Dingen. Ongehoord VRAGENBUS. INGEZONDEN. MARKTNIEUWS. Boerderijtje afgebrand. Zijn dochtertje ten doode toe mishandeld Schöder in hooger beroep. De typhus. C. A. BRENNINKMEYER. Opening nieuwe gebouw Anegang. We lezen in „Het Centrum"'. „Op een paar plaatsen in het land heb- oen onder de militairen ,voor herhalings oefeningen onder de wapenen, ongeregeld heden plaats gehad en te Assen is daarbij helaas, een onder-officier gedood, terwijl eenige andere militairen verwondingen op liepen. Alvorens een oordeel over deze betreu renswaardige gebeurtenissen te vellen, zal het goed zijn, de resultaten van het onder zoek af te wachten, In hoeverre kan hier sprake zijn van rechtmatige grieven? In hoeverre van bal dadigheid en brooddronkenheid, zich uitend in dienstweigering en erger? Het spreekt wel vanzelf, dat aan recht matige grieven moet worden tegemoet ge komen en dat de militaire overheid met tact en beleid dient op te treden. Maar het spreekt evenzeer vanzelf, dat baldadigheid en brooddronkenheid niet kun nen worden geduld en dat de overheid niet slechts het recht heeft, maar ook verplicht is, daartegen met kracht op te treden. Verzet en muiterij zijn in geen geval te dulden, en hebben ook niets uit ie staan met het alleszins geoorloofd streven, om langs wettigen, ordelijken weg verbetering aan te brengen, of te komen tot verlichting van militaire lasten. Zij, die stelselmatig in opruiende taal over het leger en zijne instellingen schrijven en spreken, mogen bedenken, welk een zware verantwoordelijkheid zij daarmee op zich la den, en welke rampzalige gevolgen daaruit kunnen voortvloeien. Het lot der slachtoffers zij hun een ern stige waarschuwing, om niet voort te gaan op deze wijze met vuur te spelen. Men stelt aldus de ervaring heeft het uitgewezen het leven van anderen aan ernstig gevaar bloot. En de onruststokers uit de verte zijn de eerste schuldigen, indien er opnieuw onge lukken te betreuren zouden wezen. De heeren J. A. Draayers en F. J. v. d. Ham, die Zondag a,s., hun zilveren feest herdenken als armencollectant in de parochiekerk van den H. Antonius aan de Nieuwe Groenmarkt. Dinsdagavond hield de Noord-Holandsche Hockeybond onder voorzitterschap van den heer Broese van Groenou, in het gebouw der A, M, V. J. te Amsterdam zijn jaarlijk- sche algemeene vergadering. Om 8% uur opende de voorzitter met eenige hartelijke woorden deze zeer genoeg lijke vergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris- penningmeester bleek, dat de Bond nog steeds in groei toenam en een uitstekend seizoen achter den rug had. Ook de finan ciën sloten ondanks vrij hooge uitgaven met een batig saldo van bijna 10. Daarna vond de bestuursverkiezing plaats. De heer Elias was wegens bijzondere om standigheden niét herkiesbaar als secretaris penningmeester, Besloten werd het bestuur van 4 op 5 leden te brengen. Bij acclamatie werd het daarna als volgt samengesteld: J. A. H, G. Groese van Groenou (M.H.C.), voorzitter; R. Mulder (H.B.S.), secretaris penningmeester-competitieleider Leidsche Vaart 32, Haarlem, G. Elias M. H. C.; P. M. Smies, Concordia, K. E, Schuurman, Kame len, commissarissen. De voorzitter bedankte den heer Elias, voor alles wat hij voor den Noord-Holland schen Hockeybond gedaan heeft en hij hoopte dat de heer Elias nog lang getuige zal kun nen zijn van den groei en den bloei van den Bond. Wat betrof de toetreding tot den Ned. Hockeybond, werd besloten het resultaat af te wachten, van de besprekingen, die de besturen der beide bonden zullen houden. Over de indeeling van de competitie wer den heel wat plannen gebracht. Nadat een voorstel van den heer Comelisse (H.B.S.) om Hilversum 3 bij keuze naar de le klas te doen promoveeren, verworpen was, werd de competitie als volgt ingedeeld: le KI. Bloemendaal 3, H.B.S, I, Concordia I, Kameleon I en M.H.C. 3 of Hilversum 3. (Deze laatste 2 zullen nog promotie-degra datie-wedstrijden moeten spelen.) 2e Klas H.B.S. 2, Bloemendaal 4, 't Gilde, Concordia 2, Kameleon 2 en Hilversum 3 of M.H.C. 3. Degradeert M.H.C., dan zal een heele competitie worden gespeeld. Blijft Hilver sum 3 2e klasser, dan spelen H.B.S. 2, Bloe mendaal 4 en 't Gilde eenerzijds en Concor dia 2, Kameleon 2 en Hilversum 3 anderzijds ieder een gewone competitie, benevens een halve competie tegen elkaar. De aanvang van het seizoen werd bepaald op 2 October. Tevens werd besloten de stedenwedstrijden dit jaar met December te doen houden. Nadat de heer Elias den voorzitter be dankt had voor zijn leiding, sloot de laatste, om 1014 uur deze geanimeerde vergadering. DISTRICT LEIDEN. Junioren-Competitie. Voor Zondag 26 September a.s, zijn de olgende wedstrijden vastgesteld: Sassen- keim 12.30 uur: Teylingen ITeylingen II; Noordwijk, 12.30 uur: S.J.CV.V.L. Waar blijft Leiden en Lisse met haar financieele verplichtingen ten opzichte van het District Leiden? Wij hopen volgende week, indien daaraan voldaan, wedstrijden te kunnen voorstellen voor beide genoemde vereenigingen. De Competitieleider, D. HAVERKORN. NURMI WINT IN WEENEN. In Weenen sloeg Nurmi, onder belangstel- ing van 40,000 toeschouwers, zijn tegenstan ders gemakkelijk. De 3000 M. liep hij in 8 min. 27,5 sec. Hij passeerde hierbij al zijn tegenstanders, die tot 400 M. voorsprong kregen, CONCOURS DE CAROSSERIE (d'Elegance) ARNHEM. Aan het Concours de Carosserie, door „Sport in Beeld" Zaterdagmiddag 25 Sep. tember, 1 uur, op het Gemeentelijk Sport, terrein te Arnhem te organiseeren, nemen ongeveer 60 wagens deel, die ondergebracht lijn in 20 klassen. De volgende deelnemende merken zijn te noteeren: Berliet, Amilcar, Sara, Che- nard-Walcker, Overland, S.A.C.A., Chrysler Dodge Brothers, Essex, Dion-Bouton, F. N„ Donnet-Zedel, Moon, Metallurgique, Buick, Lorraine-Dietrich, Hudson, Hupmobile, Pan. hard-Levassor, Italia, Sizaire Frères, Diana Vele, Paife, Piterce-Arrow, Lancia, Alfa Romeo, Minerva, Austro-Daimler, Cadillac, Voisin, Delaunav-Bellfiville. Stutz. Marmon DelasJe. enz. Aan het Concours d'Elegance, dat gehou den wordt op een terrein, gelegen naast dat, waarop het koetswerk-concours plaats vindt, nemen ongeveer dezelfde auto's deel, benevens een Protos, die door de Arnhem- sche Rijtuig-Mij, v.l». Gebr. Riemer als bruidscoupé wordt voorgereden. Het terrein is voor bezoekers te berei ken langs den Apeldoornschen Weg, waar, aan het einde van het park Sonsbeek, vlag gen de verdere richting aangeven. DEMPSY— TUNNEV. Na een rustperiode van ongeveer 2% jaar zal Dempsy eindelijk weer eens in de ring verschijnen. Hedenavond bokst de wereldkampioen tegen Tunney, eveneens een bokser van bui tengewone klasse. Sinds den 4en Juli 1919, toen de huidige wereldkampieoen Jess Willard versloeg, is hij nu de drager van den wereldtitel. Toch is hij echter eerst sedert Juli 1921, toen Carpentier door hem afgestraft werd, de gevreesde man. Wel is waar erkende men algemeen zijn bui tengewone lichaamskracht, doch een weten schappelijk bokser werd niet in hem gezien. Dien 2en Juli echter in zijn gevecht tegen den Franschman heeft hij wel anders getoond. Toen bleek, dat hij tot in de finesses met de „noble art" bekend was. Carpentier werd knock out geslagen in de vierde ronde. Nadien toonde hij nog zijn meerderheid over den Argentijn Firpo, wel ke hij na 2 ronden voor meer dan tien tellen neersloeg. Sedert 25 Februari 1924, toen hij in den ring verscheen tegen Dutsch Siefert, dien hij binnen een ronde knock-out sloeg, heeft hij geen tegenstander meer ontmoet. Uit de snelheid, waarmede de knock-out in deze beide gevechten kwam, blijkt wel de goede conditie waarin hij toen verkeerde. Hedenavond krijgt Tunney zijn kans. Wel zijn experts als Déscamps, Frank Erne, Clarner, Gaston Bénac, Dickson het er allen over eens, dat de wereldkampioen zijn titel zal behouden. Gene Tunney is thans 28 jaar en dus drie jaar jonger dan zijn tegenstander. Hij staat bekend als een zeer wetenschappe lijk bokser, die over een geweldig harde punch beschikt. Eigenaardig is het verschijnsel, dat Tun ney gemakkelijk door knock out met Tom Gibbons kon afrekenen, iets waar Dempsy een puntenoverwinning voor noodig had, ter wijl Gibbons eerst na 14 ronden van een match, die bepaald was op 15, van Carpen tier kon winnen, een zege, die Dempsey, zoo als bekend, in vier ronden wist te behalen Voor een week woog Tunney 90 Kg. en Dempsey 87 Kg. Het leeftijdsverschil en dit gewichtsvoordeel indien dit intusschen niet veranderd is)-zijn in zekeren zin een na deel loor Dempsey. De„^^ met wedst: 1001 Fluckl 400| metz 8001 Barczi| Böchg in 4 5001 2. RöJ HoJ 2. Kof Hod H) el Ver| Kog Ho Disl 4 xl sec. (J sec. HOOI Damboqd (Afdeeling Noord) haar eersten wedstrijd tegen de pas gepromoveerde Dam club „Zaandam" I in Hotel „Rotterdam", Wesperplein te Amsterdam. Aanvang 7 Yi I uur, WEDSTRIJDEN OM DE WISSELMEDAILLE Op verzoek van de Damclub „Haarlem" is de op Woensdag 22 dezer vastgestelde eerste ontmoeting om de wisselmedaille tus- schen de eerste tientallen der „Haarlemsche Damclub" en de Damclub „Haarlem" uitge steld tot Woensdagavond 6 October, a.s. SERIEWEDSTRIJDEN VRIENDENKRING. In café Roodenburg aan de Spekstraat, werden Dinsdag- en gisterenavond de laat ste partijen gespeeld voor de le ronde van bovengenoemde wedstrijden, welke een zeer geanimeerd verloop hadden. Verschillende partijen waren uitermate spannend. Dinsdag speelden D. E. S, en Olympia voor de klasse A, met onderstaande uitslag: No. 1. D. E. S. 95 Olympia 125 2. 125 79 3125 120 4125 _103 Tot. 470 car. Tot. 427 car. Op het andere biljart bekampte Olympia en D. E. S. elkaar voor de klasse D, met bet volgende resultaat: No. 1. Olympia 50 D. E. S. 44 2. 50 44 3. 50 M ,t 45 4. 39 k it 50 Totaal 189 car. 183 car. Voor de hoogste klasse plaatste D. E. S. zich dus in de finale, terwijl in de laagste afd. Olympia met slechts 6 car. verschil in de meerderheid bleef. Evenals Dinsdag waren gisterenavond ook vele biljartlief hebbers een kijkje komen nemen. 2 viertal len van de vereeniging D. O. S. en Vrien denkring bonden gisteravond den strijd aan om een plaatsje in de finale voor de B en C klasse. De thuisclub bleek sterker te zijn. Hieronder de gedetailleerde uitslag: Klasse B'. No. 1. Vriendenkring 94' D.O.S. 100 2 100 I. 80 Totaal 394 car. 330 car. Klasse C. No. 1. Vriendenkring 75 D.O.S. 56 2. 75 60 3 75 38 4 75 I. 67 Totaal 300 car. 221 car. Het programma voor de te spelen finales is als volgt: Donderdag 23 Sept. klasse A, Vrienden kring— D, E. S. Klasse D, OlympiaD. O. S. Vrijdag 24 Sept. klasse B, Vriendenkring— Olympia. Klasse C, Vriendenkring—Olympia. Aangezien het krachtsverschil tusschen de verschillende ploegen niet groot is, verwach ten we eenige spannende wedstrijden in café Roodenburg. De Gemeenteraad benoemde Woensdag tot secretaris der gemeente in de vacaturc- Falkenburg, den heer J, J. Roovers, t|)ans administratief directeur van Publieke Wer ken alhier. Het orgaan van den Chr. Metaalbewer- kersbond meldt: Door den Alg. Bond werd sedert eemgen tijd actie gevoerd bij de firma Gebr. de Boer te Lemmer. De firma gaf echter een niet thuis! Een ultimatum werd gesteld. Ook wij hebben aan die werf enkele le den, en eerst na het stellen van het ultima tum werden we met het feit in kennis ge steld en verzocht men onzen leden te advi- seeren den arbeid neer te leggen, We hebben hierover vergaderd en beslo ten bij een eventueel conflict niet aan den arbeid te gaan, evenwel den Alg. Bond te verzoeken om medezeggenschap in de even tueel te komen oplossing. Dus bij voorko mend geval mee ter conferentie te gaan. Dit laatste werd ingewilligd. Groot was echter onze verwondering, toen we vernamen, dat de staking niet door- Wat was daarvan de reden? De werkgever heeft Zaterdags bij de uit betaling medegedeeld, dat bij een staking c,e arbeiders werden ontslagen en hun, die wo ningen bewoonden, waarvan de firma eige naresse was, werd met acht dagen de huur opgezegd; zij moesten de woning ontruimen. Deze bedreiging sloeg in- Er werd vergaderd en besloten met re staken. De staking ging niet door. Wie was nu de blazende en dreigende werkgever? Een liberaal, een Christelijke of een Katholieke werkgever? De heer de Boer is een S. D. A. 1er. Een, die dus op den Rooden Zondag mee moet demonstreeren achter „voor Medczeg- ^Als^Tdan van 't zijne maar afblijft! Hij was op den bedel, voor een goed doel. Met zorg had hij een lijstje namen in het adresboek bij elkaar gezocht. Een pracht- Njets gedaan. Die leg- tie met z'n huishoudster gehad „Wat heeft u?" Hij begon weer van voren af zijn verhaal, het goede doel, katholiek werk.... Halverwege werd hem geïnterrompeerd: „O, zeker, of ik wil bijdragen? Dank je wel. Dat eeuwige gebedel hangt me allang de keel uit." En zoo ging hij dan maar door. Nu naar juffrouw E. Had ook enorm veel geld. Zou wel dokken. Ze zat met poes op haar schoot, die gis teren haar linker voorpoot gebroken had. Had meer aandacht voor 't zwaar gezwach telde dier dan voor hem en zijn verhaal. Hij was weer begonnen, van voren af aan. Het goede werk, het mooie doel.... „Gunst, meneer, 't is vier uur, en ik moest om vier uur weer met Mimi bij den veearts komen. U wilt mischien op een anderen dag nog wel eens terugkomen? Mijn hoofd staat er ook heelemaal niet naar. Ik heb zoo met 't lieve dier te doen, niet waar Mimietje? schattepoesje? Zuchtend ging hij weer verder, 't Was drukkend warm geworden. Zou er onweer komen? Enfin, hij gaf 't niet op. Nu in elk geval nog meneer F., de beste van 't heele lijstje. Die voelde voor zulke dingen!.... Hij werd aller-sjoviaalst ontvangen. Een kopje thee? En zeker eens opsteken? Ziezoo, die wordt goed! Hij ving zijn verhaal weer aan, het goede werk, het mooie doel.... Telkens interrupties van warme instem ming. Ja, nu ging 't goed! Hij geraakte in vuur. De ander ook. Hij vroeg, hoe hij dan dit wilde doen, en hoe dat? Verheugd om de belangstelling zette hij alles haarfijn uiteen. Eindelijk kwam de vraag, of hij wat wilde bijdragen? „Ja, ik dacht al wel, dat 't daarom te doen was. Gij treft 't ongelukkig, beste heer. G;j moet weten, ik ben bestuurslid van de Ver eeniging X. En nu hebben we in onze laat ste vergadering juist ock 't idee geopperd, of we niet iets dergelijks zouden onderne men. En gij begrijpt, nu kan ik toch aan een andere Vereeniging, die 't zelfde wil gaan doen, niet bijdragen!" Toen werd het hem te machtig. Buiten gekomen, brak de donderbei los, ook inwendig. Doornat kwam hij thuis, nat en vermoeid en ontmoedigd. Dat was de eerste dag. Dit waarachtig verhaal zal echter niet vervolgd worden, het werd te eentonig. Want de volgende dagen waren net zoo. Er kwam alleen nog bij: de hooge belas tingen, de achturendag, de daling van "en frank, kiespijn, en nog een paar andere der gelijke narigheden. Naar aanleiding van de benoeming van den heer J. J. Roovers, tot gemeentesecre taris van Amsterdam, schrijft ons een geestig lezer; Niet in Mexico of Rusland, maar in Amsterdam, besloot de Raad met op 1 na algemeene stemmen het beheer der ge meente te leggen in handen van roovers Vr.: Kunt u mij ook zeggen, of de Land- arbeiderswet, verleden jaar geplaatst op het Staatsprogram, nu daarvan geschrapt is of niet? Antw.: U bedoelt het program der R. K. Staatspartij zeker? De paragraaf onder „Ar beid" omvat: bescherming der landarbei ders. Verder herziening van de Ongevallen wet ter verruiming van den kring der verzekerden in de industrie en uitbreiding der Ongevallenverzekering, onder meer lot landarbeiders. Vr.: Kunt u mij ook zeggen, hoe het adres is van de firma Swarttouw, Kraan- en Ele- vatorbedrijf te Rotterdam? Antw.: Fr. Swarttouiy, Cornells Tromp straat 1 en Maashaven 96, Rotterdam. Vr.: Hoe kan ik vetvlekken verwijderen uit een rose zijiden tricot japon? Ik heb het al met grauw papier gedaan, maar dat helpt niet. Antw.: Probeer het eens met benzine op schoone witte doekjes en nit te nat. Vr,: Wanneer zijn a.s. Zondag de H.H. Missen in de Paterskerk, Groenmarkt, of Jozefkerk, Jansstraat? Antw,: In de St. Jozephkerk kwart vóór 7, 8 uur, 9 uur en half 11. In de Paterskerk zijn de H.H. Missen op dezelfde uren. Vr.: Ik heb een gasoven. Zoudt u mij ook een recept aan de hand kunnen doen voor het bakken van bitterkoekjes? Antw.: Neem 100 gram bittere en 200 gram zoete amandelen, 600 gram suiker en één eiwit. Pel de gebroeide amandelen, droog ze en maak ze met 150 gram suiker tweemaal door den amandelmolen fijn. Vermeng ze dan met de overige suiker en zooveel eiwit, tot een vrij slap deeg verkregen is. Suit er door de boterspuit, waarop een gladde trechter geplaatst is, op grauw papier, dat op een bakblik moet liggen, ronde bolletjes van. Sla die met een vochtigen doek wat plat en bak ze in den tamelijk heelen oven met onderwarmte lichtbruim en gaar (onge veer een half uur). Laat ze ten slotte op papier afkoelen. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. HET OPENBAAR ONDERWIJS TE SCHOTEN. Geachte Redactie, In verband met het laatst voorgevallene in den 'Schotenschen Raad, zij het mij ver gund enkele regelen in uw geëerd blad te mogen schrijven. De houding der S. D. A. P. in bedoelde raadszitting wordt in Schoten algemeen slecht gequalificeerd, alhoewel het te be grijpen is, dat deze raadsfractie het op pest tftt jaar weder geld worden ingezameld vcor het St. Nicolaasfeest op de openbare scholen. Met een bange vrees zie ik "tege moet, dat nu velen niet zullen bijdragen, wat echter niet is' te hopen, want daar door zou, door het drijven van die heeren, ook dit kinderfeest de kleinen ontnomen worden. Ik vraag mij ten slotte af, hoe zullen deze onderwijzers met hun leerlingen het vak „Vaderlandschc geschiedenis behan delen. Hoe zullen zij spreken over het be gin van het Christendom, over de komst van Sint Willibrordus en Sint Bonifacius en verder over alles wat met den gods dienst verband houdt. Over staatshoofden, over kroningen, enz. enz. Neen, nu terecht zullen de katholieke ouders moeten inzien, dat hun kind niet thuis behoort bij het openbare onderwijs, waar nooit over een Godsbestaan zal wor den gesproken, doch dat enkel en alleen de plaats voor hun kind is op de Katho lieke school. U, mijnheer de redacteur, bij voorbaat dankend voor de opname Uw abonné SCHOTENAAR. BOVENKARSPEL (Station), 22 Sept. Aardappelen Blauwe f 1.60 per baal, aan gevoerd 100 baal. Uien groote gele f 0.95—1, drielingen f 0.550.65, nep. f 1.35 1.45 oer baal, aangevoerd 500 baal. Bloemkool le s. f 6.50-15.90, 2e s. f 1.70-4.30 3e s^ f 0.751.20 per 100 st., aangevoerd 188.000 stuks. Roode kool f 1.303.10 per 100 kg., aangevoerd 12.500 kg. Gele Kool f 1.50- 2.90 per 100 kg., aangevoerd 7300 kg. Witte kool f 1.40—1.50 per 100 kg., aangevoerd 3500 kg. Bieten groote f 9.20 per 1000 st aangevoerd 3500 kg. Bieten groote f 9.20 per 1000 st,, aangevoerd 2200 stuks. Sla- boonen f 0.50—1.30 per 15 kg., aangevoerd 1175 zak ENKHUIZEN, 22 Juli. Zaden en peul- vruchten* Wijker vale erwten f 25 27.5u, bruine boonen f 21—23, grauwe erwten f 3035 per hl., karwijzaad f 18.50 per 5°HOÓRN, 22 Sept. Varkens. Aanvoer 55 vette varkens en zouters resp. f 0.72—0.76, oer kg. (schoon). Handel matig. Eieren. (Veiling). Kip- wit f 8.60—10, bruin f 9'/, 9.80," eend- f 5.806.10 per 100 stuks. Aanvoer 13,229 kip- en 1637 eendeieren. MAASTRICHT, 22 Sept. Botermijn. Prijzen hoogste f 2.20, midden- f 2.10, laagste f 1.90. Aanvoer 119.700 kg. ELST, (Bet.), 22 Sept. Fruit. (Speciale Fruitveiling V.V.O.B.). Maagperen 10—12, oranjebegamotten 7—7%, perzikperen 6— 8%, William Duchesse 10—26, div. stoof peren 4%7%, Duranden 9—10, Doyenne de Comice 32—35, beurré superfin 17—18, Bonne Louise d'Avranches 1624, beurré Hardy 1619, Trimphpe de Vienne 1630, calebasse 1518, beurré Clairfgeau 1226, oranjereinetten 1012, Guldelings 1819, Hollemans 1215, Fransche paradijs 1314, Transparant de Croncels 2531, Cox Po mona extra 4755, 1ste soort 2127, Prin- cesse Noble 1427, sterappels 2425, goudreinetten 2224, F-ansche reinetten 13—15, zure roodjes 19—20, div. zoete appe len 1116, druiven 4748 ct. per kg. Roel MEDEMBLIK, 21 Sept. R. K. Marktver. „St. Jozef". Groote Muizen 1.70 1.75 per halve H.L. Bloemkool 1.906.10 per 100 stuks, Witte kool 65 per wagon, ijlen: groote gele 0.600.75, kleine gele 0.55—0.60, Nep 1.65—1.75, per halve Hectoliter. MEDEMBLIK, 21 Sept. R. K. Marktver. „St Jozef". Aardappelen: Groote Mui zen 1 65—1.80, kleine Muizen 2—2.10, Wilde Due 1.55—1.65, per halve H.L. Bloemkool 0.90—5.80 per 100 stuks. Sla- boonen f 0,251.75 per zakje. BEVERWIJK, 22 Sept. 1926. R. K. Coop. Tuindersver. ,,Kenntmerland". -r- Aard- beien 0.5O—0.70, per K.G. Appelen 0.10 —0.18, Peren 0.08—0.20, Tomaten 0.06 0.12, per K.G. Spinazie 0.401.00, Sla 0.65—1.75, Postelein 0.20—0.38, Andij vie 0.350.65, per kist, Wortelen 0.07 —0.12, Selderie 0.01—0.02, Uien 0.03— 0.04, per bos. Bloemkool 614 per 100. Komkommers 3—12, Roode kool 3—4, Groene kool 3-5, per 100. Snijboonen 0.09—0.30, Spercieboonen z. dr. 0.09 0.17, id. m. dr. f 0.10-0.15, id. dik 0.04- 0.10, id. tros 0.11—0.18, per K.G. PURMEREND, 22 Sept. „Afslagvereem- ging Beemster, Purmerend en Omstreken Aardappelen f U0-U2, kl aardappelen f 0.70—2.05, per 25 K.G. bnpboonen 0.60 —4 20 per 15 K.G. Tomaten 0.06—0.15 per K.G. bloemkool 1.60—7.80 per 100. Spruitkool 0.901.15 per, 15 K.G. Spina zie 0.110.54 per 5 K.G. Sla 22.40 per 100 krop. Andijvie 1—2.70 per 100 krop. Bieten f 5.506.50 per 1000. Wor telen 3.20—12.20 per 100 bos. Uien 0.32 0.58 per 25 K.G. Drielingen 0,170.43 per 25 K.G. Nep 0.25—0.60 per 25 K.G. Druiven 600.68 per 25 K.G. Augurken: Middel 0.61, Basterd 0.42—0.44, Grof Fijn 1.301.45, Fijn Fijn 2.20, &'ek 0.02—0.04, Bommen 0.17, per 6 K.G. Aanvoer 5033 manden. Appels: BismarcK- aopel f 0.13—0.15, Groninger Kroon 0.11 10.15, Luntersche Pippeling 0.12—0.13 Present van Engeland 0.18 0-2j, F ei- nette, goud 0.17, Transparante de Cron- sels 0.15-0.39, per KG. Peren: Beurrc d'Amanlis 0.18, Beurré Clairgeau 0.08- 0.10, Beurré Hardy 0.13-0.22, Beurre Lebrun 0,10-0.11. Com-eiller de la Cour f O 120 14 Duchess Williams- 0.10 0.15, per KG. Gieser Wildeman 3.40-10.50, Kamperveen 2.90-5.70 per 100 K.G. Louise Bonne 0.10-0.33, Maagdenpeer f 0 06—0.17. Nouveau Poiteau 0.08—0.17, Perzikpeer 0.04-0.18, Seigneur d Espe ren 0.29, Soldat Laboureur 0.10—0.14, P ALPHÉN, 22 Sept. 1926. N.V. Tuin- bouwveiling „Alpben aan den Rifn* ie Alphen aan den Rijn. - Spinazie 11.60. Heerenboonen 7-17.10. Snijboonen 10- 41(es per 2— -11; -5.70. Ï15—34. Varen aan vlers. De [90—1.80, lf 8329, zetschol schar- 1710, makreel [3.70, gr. Ih f33— }1. schel- kabel- |:n f 17— f 7.50— 10- 1.40- tag werd én feilen feter ver- Irlaan en ospuiien geringe Lnvanke- J:rk. Een Islag van Imen op, terwijl mede geheel ontbrandden, eefl schuur van den blinden mandemakcr Snij ders en nog eenige kleinere schuurtjes. Ingekwartierde militairen hielpen om de bedreigde woonhuizen leeg te halen waar van een 3-lal brandschade opliep. Niets was verzekerd. De oorzaak is onbekend. Ook de Burgemeester was spoedig ter plaatse. BOXTEL, 22 Sept. Woensdagmiddag brandde alhier in het gehucht Breukelen een boerderijtje af met 2 werkmanswonin gen. Grootendeels werden inboedel en vee geréd. De oogst ging verloren, verzekering dekt grootendeels de schade MAASTRICHT, 23 Sept. Door de politie is gearresteerd, de 32-jarige losse arbeider, Jan Wellen, wonende aan de St. Antonius- straat 59 in het z.g. Pakhuis. Hij wordt er van verdacht zijn 3-jarig dochtertje Hcn- riëtte te hebben mishandeld, ten gevolge waarvan hel kind is overleden, Het lijkje heeft de justitie in beslag doen nemen. De recherche heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Een groot aantal bewoners van „Pakhuis" is reeds gehoord. De verdacht# ontkent. MAAGDENBURG 23 Sept. De verde- diger van Schroder is tegen 't doodvonnis in hooger beroep gegaan. PRAAG, 23 Sept. In Kedlitz (Noord- Bchemen) zijn meer dan 50 typhus-gevallen geconstateerd. Haarlem's Veste is een kapitaal, nieuw gebouw rijker geworden aan de Anegang, waarin de firma C. A Brenninkmeyer, welke voor slechts weinigen onzer stadge- nooten een onbekende meer zal zijn, mor genmiddag te vijf uur haar Dames, Heeren en Kinderkleedingmagazijnen opent om voor Haarlem's ingezetenen mee te werken aan de oplossing van de dikwijls moeilijke vraag: „hoe en waarmede zal ik mij kleeden." Onder een toegewijde samenwerking van alle bij den bouw betrokkenen werd de vol tooiing van het nieuwe gebouw in den kor ten tijd van slechts vijf maanden verwezen lijkt volgens de plannen en ontwerpen van den architect, den heer K. Sickler te Am sterdam. Behalve de kelder van gewapend beton is het gehecle gebouw in staalconstructie uit gevoerd. De gevel is opgetrokken in metsel werk, dat gestucadoord werd en in het ka rakter van imitatie zandsteen gehouden. De begane grond, alsmede de eerste, tweede en derde verdieping, waarboven zich nog een zolder uitstrekt, zijn geheel voor den ver koop ingericht en bezitten te samen een oppervlakte van meer dan 1000 vierk. Me ter. In deze groote ruimten, welke alle ge legenheid bieden tot het rustig doen van de gewenschte keuze, is een buitengewoon groote collectie van rijke verscheidenheid bijeengebracht. Zoowel op de eerste verdieping bestemd voor den verkoop van mantels, als op de tweede, aangewezen voor japonnen, alsmede kindergoed en op de derde verdieping waar de heeren hun domein vinden, overal zijn de uitgebreide sorteeringen overzichtelijk ge rangschikt. Behalve langs een ruim trappenhuis zijn de verdiepingen per lift bereikbaar. Hetgeen de verschillende collecties bieden wordt den voorbijgangers op aangename wijze getoond in verschillende, ruime en keurig ingerichte étalages zoowel aan de Anegang als Fran- kenstraat. Hinder van het straatverkeer behoeft bij het bezichtigen ervan in geen enkel opzicht ondervonden te worden, omdat een diep- ingebouwd portiek niet alleen in staat stelt, maar als het ware zelfs uitnoodigd tot een rustig bekijken en vergelijken. Wat het interieur aangaat kan nog wor den opgemerkt, dat de binnenbetimmeringen in mahoniehout zijn uitgevoerd. In het nieuwe gebouw werd ook glas in lood toe gepast, vervaardigd door den heer Le Nobel uit Haarlem. Terwijl de huisvesting der nieuwe zaak natuurlijk haar vermelding verdient, heeft toch de Haarlemsche Burgerij het meeste belang bij het verkoopsysteem der firma Brenninkmeyer. In dit opzicht werd ons medegedeeld, dat de service aan het publiek met heel bijzondere zorg en volgens een aan langjarige praktijk getoetst systeem wordt betracht. Deze service begint met een nauwlettende keuze der kwaliteit van de goederen en scherp toezicht op dc ver vaardiging, spreekt zich uit in een uiterst scherpe calculatie der verkoopprijzen, zet zich voort in een vakkundige en voor komende bediening door geschoold perso neel en wordt bekroond door een volkomen garantie ten aanzien der gekochte goederen, waardoor degeen, die over zijn aankoop geen blijvende tevredenheid bezit, aanstond* het bestede bedrag gerestitueerd of #eo nieuw kleedingstuk kan bekomen. Het benedengedeelte van het gebouw, waar een vrije wandelgang de verbinding tusschen Anegang en Frankenstraat tot stand brengt, geeft het publiek een kijkje op de interne etalages, De binnen-etalage, welke wij bezichtig den, is eeft juweeltje van etaleerkunst. Hier zijn de laatste dessins m damesjapon nen en mantels tot een kleurrijk geheel op gesteld, versierd met fraaie bloemstukken, die evenals de kleedingstukkcn in herfst tint zijn gehouden. De achtergrond, waarin een raam in gekleurd glas is aangebracht, werkt prachtig mede om be| vlammende kleureffect te verhoogen. In de benedenruimte is tev#ns nog een klein gedeelte ingeruimd voor de ontvangst der klanten, De inrichting der verschillende etalages is in gelijken stijl en gelijke indeeling der beschikbare ruimte uitgevoerd. De eerste etage is bestemd voor den ver koop van damesmantels, waar de entree door een afdeeling damesblouses en -vesten den klant tot koopen noodt. De tweede verdieping wordt in beslag genomen door de Japonafdeeling (tot de trap), terwijl het.qverige gedeelte de kin- derkieeding (jongefls, jongeheeren, kinder mantels en kinderjurken) bevat, De 3e etage is het terrein der he^ren- confectie (costumes, overjassen, pantalons, regenjassen, enz.). De 4e dient voor recreatie van het per soneel. Tevens is er een atelier, waar alle veranderingen gratis kunnen geschieden. Behalve door de brcede, ruime trappen wordt de verbinding tusschen de verschil lende etages onderhouden door een Otis-lift. De aannemer van [iet gebouw is de heer Jan Verheus, van Amsterdam. De centrale verwarming is uitgevoerd door de firma Heringa Wütrich, te Haar lem; dc gewapend betonkelder werd ge leverd door de fabriek Wittenburg; de stof- feering door de N.V. Wed. Oosten Zoon. De sanitaire afdeeling is op elke etalage uitmuntend verzorgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9