GEMENGD NIEUWS. Pnderzoek naar de organisatie J van het Marine-Departement. Hooge Raad. De militaire relletjes te Assen. Na den watersnood. yERKEER EN POSTERIJEN. Offerblokken gelicht. Het 50.000ste bad te Vlissingen. Inbrekers gearresteerd. Scheuren van huizen en bodem verzakkingen. Dood naast z'n motorfiets gevonden- Zijn dochtertje in dronkenschap gedood. Brummer naar de krant. RECHTZAKEN. De zaak-Verschoor voor de Rotterdamsche Rechtban LANDBOUW EN VISSCHERIJ MARKTNIEUWS. Dahlia-T entconstelling in Den Haag. UIT HET AND* t De voorstellen van het bestuur van den Britschen Mijn- werhersbond. Het standpunt der regeering De vermindering der bezetting. Het spoorwegongeluk bij Melun Stresemann te Berlijn terug. De typhus-epidemie. Aanslagen op Duitsche treinetU Memoires van Z. H. den Paus. De Siberische Express-tre ontspoord. De commissie, welke de organisatie van bet departement van Marine zal onderzoe- jken en van haar onderzoek aan de Bezui- taigingscommissie een rapport zal hebben (uit te brengen, is thans volledig samenga- isteld als voïgt: Lid en voorzitter de heer W. F. Pop, (voorzitter der Bezuinigingscommassie! leden: ilr. J. A. Kalff, lid van die commissie; mr. M. Woltraan, voorzitter van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in 'ambtenarenzaken; A. von Hengel, raad- ;advdseur in algemeenen dienst bij het depar tement van Marine; de heer T. D. C. Mey- neke, administrateur bij genoemd departe ment. In deze commissie zal het Advies-Bnreau Hijmans en Van Gogh vertegenwoordigd ;zijn en daar één stem uitbrengen, terwijl ;de hecren Pop en Kalff zich van deelneming aan stemmingen zullen onthouden. De voordracht voor een Raadsheer. Da Tweede Kamer plaatste op de voor dracht ter vervulling van een vacature in den Hoogen Raad: 1. dr. M. Polak, raads heer in het Gerechtshof te 's-Gravenhage; 2. prof. dr. J. V van Dijck, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam; 3. dr. J. M. Jolles, raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam. Vragen van den heer Schaper. De heer Schaper heeft aan den Minister >an Oorlog de volgende vragen gesteld: I. Is de Minister bereid, ten spoedigste een ernstig onderzoek in te stellen naar de on geregeldheden, die Maandag 20 September jl. in het garnizoen te Assen plaats vonden, en in het bijzonder onderzoeken: le. hoe het kon. gebeuren, dat ten aanzien van het 12e regiment infanterie oefeningen werden gehouden, die in verband met de heerschende temperatuur blijkbaar te veel vergden van het uithoudingsvermogen van den troep; i 2e. hoeveel uitvallers dit regiment op ge noemden dag telde; 3e. of en in hoeverre het optreden van de Wacht en de militaire politie den eersten keer gewettigd was en waarom, nadat deze ingerukt waren, de wacht wederom werd in het geweer geroepen; 4e. hoe een man als de sergeant van Mun- heke, die naar het schijnt buiten de relletjes •tond, doodelijk kon worden getroffen? II. Wil de Minister aan de Kamer zoo Bpoedig mogelijk de resultaten van-dit onder- Soek mededeelen? I (17 verantwoord). Men meldt ons, dat thans in totaal door het R. K Huisvestingscomité te 's-Bosch voor de slachtoffers van den Watersnood is ontvangen: 760.394.8914. j Hiervan is tot dusver aan de Alg. Ver- tenigde Commissies voor den watersnood afgedragen en verantwoord een bedrag van 750.000. BESTELGCEDERENTARIEF DER N.S. VERLAGING PER 1 OCTOBER. Naar de „Tel." verneemt, worden de vrachtprijzen der Nederlandsche Spoorwe gen voor het vervoer van bestelgoederèn met ingang van 1 October a.s. verlaagd. De vracht prijzen zullen dan bedragen voor een zen ding, wegende Tot 1 K.Gf 0.30 Van meer dan 13 K.G. 0.40 Van meer dan 3—5 K.G, „0.50 Deze vrachtprijzen gelden, in tegenstelling met vroeger, voor het verkeer tusschen alle stations in het land, dus onafhankelijk van den doorloopen afstand. Ook de vrachtprij- een voor zendingen van meer dan 5 K.G. ondergaan verlaging, doch alleen op de hoo- gere afstanden, boven 100 K.M. namelijk. Er bij rekenend het afhaalloon der Ned. Sp., kan men voortaan een zending van 5 K.G., afgehaald bij afzender van huis te Am sterdam bijvoorbeeld, en bezorgd ten huize van geadresseerde b.v. te Maastricht, ver zenden voor 0.60. Brengt afzender de zen ding zelf aan het station of aan de bestelhui zen aan, dan is natuurlijk niet meer dan 0.50 verschuldigd. Ook het bestelgoedsnelvervoer ondergaat een verlaging in dezelfde mate als het gewone bestelgoederenvervoer, en blijft derhalve 50% duurder dan de vrachtprijzen voor ge woon bestelgoederenvervoer. Dezer dagen werden te Maarssen de of ferblokken gelicht van de R. K. kerk. Een gebruik als dit jaar van het zeebad- IVliasingen is genomen, mag als een record voor de badplaats worden beschouwd. De mooie Septembermaand heeft mede gewerkt om het Woensdag te brengen tot het 50.000- ste sedert de opening van het badseizoen 1926. Aan de dame, die dit bad nam, werd na mens de badcommissie een geschenk aange- boden, terwijl ook aan den voorzitter der badcommissie, den burgemeester, een bloe- jmenhulde werd gebracht. De chef van het badbedrijf werd door het personeel gehul digd. Door een ruit in te drukken in de jongens school wisten te Breukelen (U.) inbrekers 'n trap te bemachtigen, waarmede zij in het R, K. kerkgebouw konden geraken na uit breking van een raam van glas-in-lood. Van uit het kerkportaal hebben zij vervolgens gepoogd in de kerk te komen, doch bij hunne pogingen om de deur te forceeren zijn zij ge stoord en gingen er van door. De politie ar resteerde de daders later, toen zij rustig in een hooiberg lagen te slapen. Tengevolge van den mijnbouw hebben in de mijnstreek herhaaldelijk grondverzakkin gen plaats, terwijl in de huizen scheuren zich openbaren, waardoor de waarde der gebou wen niet weinig vermindert. De mijn-direc ties laten mettertijd een en ander wel weer In orde brengen, doch de waardeverminde ring der panden wordt niet vergoed. De laatste dagen hebben voornamelijk In Spekholzerheide, waar de zetel van de (par ticuliere) mijn Willem Sophia zich bevindt, grondverzakkingen plaats. In verschillende winkels scheurden plotseling de vensterko zijnen en de groote vitrines. In een modern mgerichten slagerswinkel scheurden 2e wtUe wandtegels en vielen van den muur. Kapitein H. J. M. Koremans der artillerie te 's-Hage is tusschen Schipluiden en De Lier dood aan den weg gevonden naast zijn motorfiets. Waarschijnlijk is hij plotseling onwel geworden. Zijn lijk is naar het zieken huis in Delft vervoerd. De ontaarde vader te Maastricht. Omtrent het betreurenswaardige feit, dat door een vader in dronkenschap zijn drie jarig dochtertje zoodanig mishandeld is, dat het kind aan de gevolgen van een schedel breuk is overleden, kunnen wij nog het vol gende mededeelen: Volgens hetgeen reeds bekend geworden is en bij nadere informatie bij buren is komen vast te staan, was de vader, de 32-jarige losse werkman J. W., dronken thuis geko men. Het dochtertje was toen uit vrees voor hem weggekropen, naar sommigen meenen te weten onder het bed. De man zou toen het kind bij de beentjes onder het bed hebben uitgetrokken en het daarna met het hoofdje tegen de deur hebben geslagen. Het kind, een klein meisje, dat nog on langs wegens zwakte eenigen tijd in het zie kenhuis „de Calvariënberg" is verpleegd ge worden. moet toen lang bewusteloos hebben gelegen. De vrouw, over wie de buren ook niet erg goed te spreken waren, heeft toen de kleine naar bed gebracht, en tegen de buren ge zegd, dat zij het hoofdje bezeerd had. Het schijnt, dat de moeder later zelf toch aan gifte heeft gedaan. De sectie heeft uitgewezen, dat het kind overleden is tengevolge van een schedel breuk. Gisterenavond bevond zich een groote me nigte voor het huis, waar het drama zich heeft afgespeeld. Vrijdagmiddag kreeg het redactiebureau van de „Gooi- en Eemlander" bezoek van Frederik Brummer, „u weet wel, van de Boazbank", voegde de bezoeker dengene toe, die hem moest aandienen. In een onderhoud, dat hij met een redac teur had, verklaarde de ex-verdachte o. m. het volgende „Ik loop nu langs de huizen met stukjes zeep om in mijn onderhoud te voorzien en ik had vóór mijn arrestatie een goede affaire in vloerzeilen, tafelkleeden enz. Doch u be grijpt, om in te koopen is er geld noodig en dat bezit ik niet meer. Mijn vrouw heeft tij dens mijn voorarrest het paard met groot verlies moeten verkoopen en het beetje baar geld was ook spoedig opgeteerd. Laten zij nu, die mij deze schade hebben berokkend, mij thans ook financieel steunen, nu zoo glas helder is bewezen, dat ik aan den overval bij de Boazbank onschuldig ben." Nadat er over deze onschuldigheid nog eenigen tijd was gesproken en over de reden der gevangenneming, uitte Brummer zijn misnoegdheid over het feit, dat juist hij werd aangewezen als de dader. „Maar zulk een heele lieve jongen ben je ook nietheb je niet reeds straf achter den rug?" vroeg de redacteur. „Dat is waar, dat was een groote „kraak" waar ik aan debet was een groote diefstal van waardevolle pelterijen. Den hoofddader heb ben ze niet te pakken kunnen krijge en daarom moest ik voor allen boeten. Vier jaar heeft mij die „kraak" gekost. En na dienstijd hebben ze mij opgejaagd als een hert. Ik deed al mijn best om er weer bovenop te komen en ik had grooten steun van een zekeren heer Rademaker te Amsterdam. Het ging ook goedik verdiende mijn brood. Maar geen misdrijf kon er in het land geschieden, of „Freek" moest worden opgespoord. Hoe veel maal mijn wagen door de politie niet is onderzocht, weet ik niet. „Wat ik vreeselijk vond, vervolgde Brum mer, „dat was het Bussumsche publiek, dat zich bij mijn aankomst voor het station verdrong." „Men juichte en riep „Ha daar is *t—ie. Ze hebben 'm." „Is het wonder, dat ik toen razend werd en riep „schurken die jelui zijt" en tegen de politie zei ik „Moeten jelui nu al reclame voor je zaakje maken V' 't Is ze bitter tegen gevallen Verduistering van giften voor de Drenlsche Venen. 60.000 ontvangen, 10.000 afgedragen. Voor de Rechtbank te Rotterdam heeft Donderdag terecht gestaan de 46-jarige M. J. Verschoor, gewezen administrateur van 't Comité voor Ziekenverpleging en Zieken verzorging Veenkolonie Barger Compascum, verdacht van verduistering. Hem was ten laste gelegd, dat hl} te Rot terdam en elders in Nederland ot> verschil lende tijdstippen van omstreeks Februari 1925 tot 15 Maart 1926 opzettelijk gelds waardige bedragen tot een gezamenlijke waarde van f 26.000, althans gelden, welke toebehooren aan de schenkers van giften voor het comité voor ziekenverpleging en ziekenverzorging Barger Compascum, welke hij in ontvangst had genomen als lid-pen ningmeester van genoemd comité en welke gelden hij uit dien hoofde anders dan door misdrijf onder zich had, zich wederrechtelijk heeft toegeëigend. Het verhoor van verdachte. Op vragen van den president vertelde V., dat hij, nadat hij op de hoogte was gekomen van den grooten nood in de Venen door het lezen van ingezonden stukken in de kranten, zich uit medelijden tot de bewo ners van Barger Compascum had gewend. Van het hoofd der openbare school te Barger Compascum, die secretaris van de commissie tot steunverleening was in het dorp, kreeg hij antwoord op zijn aanbod, dat men een conferentie wilde. Hij is daarop naar de venen gegaan, heeft zich daar een. en ander laten vertoonen van den nood, en in zijn bespreking met de leden van de commissie verteld, dat zijn ervaring was, dat van een inzameling ge woonlijk 40 pet, aan kosten, wordt besteed, terwijl 60 pet. kan worden afgedragen. De president, mr. van Heiten, vond een dergelijken opzet wel wat heel grootsch voor een beperkt doel als verdachte zich toch had voorgesteld. Zonder dat er van verduistering nog sprake is, verdwijnt er van de opbrengst toch al een groot deel in de zakken van menschen, voor wie de gel den niet bestemd zijn. Verdachte deelde dan mede, van den Evangelist v. d. Gronden, te Barger Com pascum te hebben gehoord, dat pastoor I Bergervoets de ziel van het comité te Bar- j ger Compascum was. Hij had V. opmerk- I zaam gemaakt op dr. Krull, die wellicht wel te vinden zou zijn om in een tommïssfe zft-1 ting te nemen. Per telefoon was de afspraak met dr. Krull gemaakt, dat deze zijn naam zou lee- nen voor een door verdachte op te richten comité; ook dr. Olthuis was door het noe men van den naam van een kennis bewogen, zijn naam in de lijst te laten zetten, President; Getuige Masser zegt, dat u ge garandeerd hebt afdracht van 60 pet. Verdachte beweert gezegd te hebben, dat de kosten het eerste jaar hoog zouden zijn, een vaste afspraak was niet gemaakt, alle kosten kwamen voor verdachte's rekening en alle gelden, zouden bij verdachte binnen komen. Hem had vóór oogen gestaan een vergoeding van 10 per dag. De president: U hebt heel wat meer in rekening gebracht. Ik vind hier en daar 12.50 voor reis- en verblijfkosten. Verdachte geeft een heele uitvoerige uit eenzetting van de wijze, waarop dat geld z&u' zijn besteed, aan circulaire's, porto's, vergoeding van menschen, die adressen van liefdadige menschen bezorgden. De officier van justitie: Als dat reisgeld was, hadt u beter een abonnement kunnen nemen. Dan was u er met 60 per maand afgeweest, nu brengt u telkens 300 in rekening. Verdachte: Buitenstaanders zouden zeg gen President: Een buitenstaander, die deze rekening ziet, zou misschien zeggen: Charité bien ordonnée, commerce par soi même. Verdachte vertelt, dat zijn kantoor te Rot terdam hem 100 per 3 maanden kostte, dat te Amsterdam 50 per maand, en geeft dan een uiteenzetting, waaruit blijkt, dat er op een. gegeven oogenblik een verdenking tegen hem was gerezen in Berger Compas cum; blijkbaar was er gecorrespondeerd met een recherchebureau te Utrecht en met ds. Olthuis. Hij was toen naar Drente ge- an, had daar besprekingen gevoerd en was toen, naar ds. Olthuis gegaan. Het ge- spiek met dezen predikant, naar aanleiding van een artikel in het blad „De Speurder", dat afkomstig zou zijn van een, rechercheur van het Utrechtsche bureau, van een ont slagen beheerder en een ontslagen drukker, hoofd van een Zondagsschool. Dat artikel is in andere bladen terecht gekomen en heeft het comité een reuzenschade bezorgd, Officier: U persoonlijk. Het artikel ging tegen u, toen u met 5 personen Den Haag zoudt gaan bewerken. Verdachte beweert, dat een onderzoek is ingesteld naar de schrijvers van bedoeld artikel; dat onderzoek heeft 450 gekost. De president vindt 450 toch wel een exorbitant hoog bedrag voor zoo'n onder zoek. Verdachte s totale ontvangst is, naar hij beweert, 60.000 geweest. Daarvan heeft hij f 9650 afgedragen aan het comité. Volgens zijn berekening zou de totale af dracht 10250 geweest zijn. President; Dat i$ toch heel wat minder dan 60 pet., die u gegarandeerd had. De korten zijn dan toch wel heel hoog geweest. Verdachte erkent, dat er groote kosten aan drukwerk en andere kosten moesten worden gemaakt. Als men 1000 uitgeeft, waarvan 2800 aan aanvankelijke kosten, dan krijgt men misschien 1200 binnen Op de 60.000 is het dus niet onmogelijk, dat men 50.000 kosten heeft. Rechter Wijnveldt: Maar het gaat niet aan om uw aanvankelijke kosten, uw kosten van oprichting ook met 50 te vermenigvuldigen, die had u maar één keer. Daarna wordt verdachte's boekhouding, die da president nog al vreemd ingericht vond, besproken. Aan porto werden kosten van 2000 en, 5000 gevonden. De officier: Weet u wat u in één jaar aan drukkosten hebt uitgegeven? 18,000. Dat is bijna f 2200 per maand. Schande! President; Hoeveel belooning hebt u nu genoten? Verdachte: Dat zal 3891 zijn, plus die 12,50 per dag. Rechter Wijnveldt: Dat maakte dus?.... Verdachte; 4000 en zooveel. De officier: U hebt dus zeker een ƒ8000 voor uzelf berekend. Ter sprake komt nu het bezoek van dok ter Wasser tem kantore van verdachte,waar bij V, zeer onhebbelijk was opgetreden. Verdachte vertelt, dat de heer Wasser in gezelschap van mr. Meyboom 17 Januari op het kantoor is geweest. Hij wa» er toen niet, zijn boeken warem eerst bij den Ar menraad geweest en bevonden rich toen bij de politie. Da heer Wasser had in dien tus- schentijd, toen verdachte afwezig was, zich gedragen al» heer en meester op het kan toor, was overal ingeloopen enz. Wasser ,had gezegd: je hebt 60.000 ontvangen, daarvan krijg ik 60 pet. Ik krijg dus 36.000 van je. V. ha-d daarop geantwoord: Die heb ik in mijn vestzak zittenl Afgedragen is bij dat bezoek 3000. Het verhoor van de getuigen. Er waren een 27-tal getuigen gedagvaard. Getuige J. Wasser, voorzitter van het comité, vervener in Borger Compascum, had in Febr. 1925 met verdachte kennis gemaakt. Verdachte was bij hem gekomen en des avonds was er een conferentie geweest met den pastoor en hem, bestuurderen van de Vereeniging, die de liefdadigheid van alle gezindten betrachtte. In die conferentie heeft V. 60 pet. van de opbrengst van de inzameling gegarandeerd als afdracht. Men was met hem in zee gegaan, omdat de Ver eeniging zelf zoo weinig inkomsten had en verdachte zijn hulp aanbood, De 60 pet. af dracht en de 40 pet, kosten zijn niet schrif telijk vastgelegd, maar getuige's indruk is, dat V. die regeling heeft goedgevonden. Twee keer is van die regeling sprake ge weest. Tot October heeft getuige verdachte niet meer gezien. Verdachte is toeni gekomen naar aanleiding van het artikel in De Speur der. Over de kosten van het onderzoek naar de schrijvers daarvan is niet gesproken. Een salaris van verdachte is nooit bepaald. Naar aanleiding van berichten uit Rotter dam is men begin 1926 de zaak gaan wan trouwen, op 17 Januari is getuige dat aan verdachte wezen, zeggen. Verdachte had toen gezegd, dat er 20.000 ontvangen was. President tot verdachte: Dat wist u toch beter. Getuige is met 'n advocaat naar Rotter dam gegaan, om af te rekenen. Bij dat twee de bezoek is verdachte 's avonds bij Coo mans f 3000 wezen brengen. Bij die gele genheid heeft mr, Meyboom gevraagd om de 60 pet. van de 40,000, die men dacht, dat ontvangen was. Met de 3000 heeft getuige genoegen genomen, omdat hij niets anders zou krij gen en heeft daarop algemeen® décharge en opdracht voor advertenties van dankbe- tuiging gegeven .Die advertentie heeft V. op eigen houtje veranderd. Er is nooit een uitnoodiging van V. ge komen, om naar Rotterdam te komen om poolshoogte van de actie te nemen. In de 40 pet. onkosten had men gedacht, dat ver dachte's salaris inbegrepen was; men had in Barger Compascum niet den indruk, dat V. alleen uit philantropische overwegingen de zaak had aangepakt. Getuige blijkt verder aan verdachte nog een brief te hebben geschreven, waarin hij hem dankt en dè hoop uitspreekt, later nog zaken met V. te doen. De president vindt dezen brief, nadat men in Barger Compascum wist, dat er veel te weinig was af te dragen, op zijh minst wel heel zonderling. Getuige B. J. Brok, oud-hoofd der open bare school te Barger Compascum geweest, is naar aanleiding van een ingezonden stuk over den nood in de venen in aanraking met V. gekomen en heeft altijd den indruk gehad van een afspraak dat V. 60 pCt. van de opbrengst zou afdragen. Van salaris aan V. is nooit gesproken. In het begin zouden de onkosten groot zijn, wel 40 pCt. had getuige gemeend. Het recherchebureau uit Utrecht is nooit in Barger Compascum voor een onderzoek geweest. Waar het geld voor bestemd was. Pastoor B. Th. Bergevoets heeft de eer ste conferentie in Barger Compascum bij gewoond. V. had aangedrongen op uitbrei ding van het comité. Getuige had zich daartegen verzet. Verdachte zou de nieuwe comiitéleden aanzoeken, o.a. den heer v. d. Gronden. Hij had opdracht die personen in te lichten en mee te deelen, waarom het ging en dat ze geen aandeel in de werkzaamheden zouden hebben. Getuige heeft geen toestemming gegeven tot opne ming van de anderen. Er is overeengekomen dat 60 pCt. zou komen voor ziekenverzorging en zieken verpleging te Barger Compascum en 40 pCt. zouden onkosten voor V. zijn. V. heeft ingestemd met dat voorstel. Anders zou de zaak zijn afgesprongen. Over controle is nooit gesproken en con trole is nooit uitgeoefend. Men vertrouwde V. volkomen. De evangelist G. v, d. Gronden fs in Febr. 1925 door V. aangezocht. Get. had eerst geweigerd, maar heeft ten slotte aan genomen. V, had hem gezegd, dat hij comité-lid was, en bovendien, dat er ge collecteerd zou worden voor alle noodlij dende in Barger Compascum, niet voor de Vereeniging Ziekenverzorging en verple ging alleen. Door een brief uit Amsterdam was get. opmerkzaam op mogelijke fraude gemaakt. Hij had toen V. geschreven en daarop 250 gekregen met last het bij de zending ge heim te houden. Getuige had in Coevorden daarna V. nog eens gesproken en deze had hem verteld, dat de gelden voor alle gezindten waren. Getuige heeft daarna nog 500" gekregen, die hij heeft afgedragen aan het kerkbe stuur. Getuige's overtuiging is, dat er geen cent voor Protestanten was uitgekeerd. Daarna was er een conferentie afgespro ken te Barger Compascum, maar de andere leden van het comité verschenen niet, de pastoor berichtte alleen laconiek, dat Wasser naar Rotterdam was om de zaak stop te zetten. Eerst eenige dagen later is Wasser bij getuige gekomen met een stuk, waarop heel mooi stond, dat dr. Krull, dr. Olthuis en getuige geen comitéleden w«^- ren. Getuige heeft zich daartegen verzet; hij heeft nooit een circulaire ter goedkeuring in handen gehad. Men zette op alle circu laires wel zijn naam. Pastoor Bengjervoets verklaart van der Gronden niet als comitélid erkend te heb ben. Het O. M, deed eenige vragen, waaruit het ten slotte concludeerde; dat de pastoor de bedoeling bad zonder onderscheid van religie zieken te ondersteunen, terwijl de heer v. d. Gronden voor oogen had een be deeling aan alle armen. De drukker J. C. v. Dijk had een paar maanden drukwerk geleverd. Hij had van een vordering van 1100 maar 400 uit betaald gekregen en een eind gemaakt aan de leverantie, en d», Olthuis gewaarschuwd. Hij had van het recherche-bureau Utrecht ongunstige informaties over V. gekregen. Getuige ontkent het artikel in De Speurder in de pen te hebben gegeven. Getuige J. J .J. Verburg is colporteur bij V. geweest. Hij had 10 per week en 10 pCt. provisie. Z. i. moet er wel 100000 i« totaal ontvangen zijn. Hij had: weken, dat hij meer dan 100 incasseerde. Getuige P. Gijzen heeft namens den .Ar menraad de boeken van verdachte tot 31 Dec. 1925 onderzocht. Het onderzoek was gevraagd door de politie, den Armenraad te Leeuwarden en het Centraal Archief te Amsterdam. Getuige heeft de volgende to- taalposten gevonden: ontvangsten Amster dam 5826, onvangsten Rotterdam 18.091 en giro 16.727, totaal ongeveer f 40.000. Aan pastoor Bergevoets was ongeveer 10.000 afgedragen. De totale onkosten hadden in 1925 alleen 28.088 bedragen. Volgens V. was er nog 104 in kas, maar V. boekte de bedragen per giro aan den pastoor gezonden ook nog als uitgave en bovendien deed hij dat ook met bet saldo van rijn giro 1200. In het geheel had de kas 5139 meer moeten inhouden. Het O. M. maakt een berekening als volgt: ontvangsten 40.645, onkosten f 28.118, rest 11.625. Maar begin 1926 fiad V. nog 21000 ontvangen en was er 708 saldo giro, te zamen dus 34.000. In zijn verdere berekening komt het tot een tekort van pl.m, 11.000, als men re kening houdt met de onkosten van 1926. Als eT 23 getuigen zijn gehoord, wordt de zitting verdaagd. staat zijn goede Dahlia's te kweeken demon streert de meisjes Tuinbouwschool „Huis Te Lande" te Rijswijk. Niet alléén door de wijze van groepeeren heeft men het geheel van deze Tentoonstel ling. op een zoo hoog mogelijk decoratief peil weten te brengen. Tusschen de inzen dingen zijn fraaie plantengroepen aange bracht, oorspronkelijk afkomstig uit de Kon. Tuinen, thans in het bezit van Dr. Stamer- ding, terwijl vele kweekers hun bloemen in koperen potten plaatsten, waardoor zij des te beter uitkomen. Burgemeester Patijn opende de tentoon stelling. 50 duizend van de schoonste variëteiten bijeen. De zalen van het Kon. ZoSl Botanisch Genootschap in de Residentie, zijn in den korten tijd tusschen Woensdagmiddag 4 uur en Donderdagmorgen 7 uur herschapen in bloementuinen van wel zeer bijzondere schoonheid. Door de besturen van den Ned. Dahliavereeniging, het K. Z. B. G., de 's-Gra- venhaagsche Tuinbouw-vereeniging en de vaste keuringscommissie van de Kon. Ned, Maatschappij voor Tuinbouw- en Plant kunde zijn daar een 50,000 tal Dahlia's van de schoonste variëteiten bijeen gebracht. En welke bloem biedt meer variatie dan juist de Dahlia! De purperroode met geel-wit gepunte Rapallo; de helderterracotta Locarno; de Zalmkleurige Edgar Jacqcon, een der mooiste cactus variëteiten: de oranje-roode Mac-Donald, de lila-rose Mrs. Croes: de lila Betsy Majon; de purperen Joh. Mater; de scharlakenroode Mevr. E. Ludwig, trek ken om het zeerst de aandacht. De wijze waarop al deze kleur-combina- ties zijn samengevoegd, onder leiding van den hoofdambtenaar der Gemeente Plant soenen te 's-Gravenhage, den heer J. H. Hoyting, moet voortreffelijk genoemd wor den. Behalve de zooeven vermelde soorten, herbergt deze „Tweede Groote vijfjaarlijk- sche speciale Dahlia-tentoonstelling en -Keuring" een aantal bijzondere fraaie Bel gische- en Amerikaansche aanwinsten, waar onder bloemen, met een doorsnee van 20 a 25 c.M. Het podium wordt geheel weggedekt door een groep bloemstukken, waaronder, als nieuwe aanwinst, de decoratieve Dahlia, Ellie de Jong. Niet minder dan 500 soorten en verschei denheden herbergt de historische groep, die door de vereeniging van oud-Leerlingen der Alg. Tuinbouw cursus te 's-Gravenhage, onder leiding van den heer J. H. Laverman, is bijeengebracht. Hiermee wordt een over zicht gegeven van de Dahliacültuur van 1900 af. Ook vindt men hier de oorspronkelijke soorten bijeen, waarmee de eerste kruisings- proeven zijn genomen. Deze geheele collec tie neemt den foyer en een der kleine zij zalen in beslag. Dat ook wetenschappelijke instellingen in AMSTERDAM, 23 Sept. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 3.403.60, blauwen f 3.10—3,20, bl. Eigenheimers f 2.802.90. Eigenheimers f 2.502.60 Beverw. Zandaardappelen f 3.50—4.90, Hillegommer id. f 4—4.20, Flakkeesche Eigenheimers f 2.80, Spuische Eigenheimer poters f 2.20, Friesche Borgers f 3 per hl. ENKHUIZEN, 22 Sept. Aardappelen blauwe f 1.651.75, bonte f 1.801.90 per baal (100 pd.) DELFT, 23 Sept. Boter. Aangevoerd 61/8 en 6/16 v„ te zamen 1280 kg. Prijs f 2.10 2.30 per kg. Handel vlug. GOUDA, 23 Sept. Kaas. Ter markt waren 241 partijen, Prijzen le soort f 4548, 2e soort f 4044, rijksmerk le soort f 4853 V2, 2e soort f 4247, zware f 54. Handel vlug. HOORN, 23 Sept. Kaas Aangevoerd 14 stapels fabriekskaas f 42, 20 st. boerenkaas f 42,2 st. fabriekscommissie f 42, 7 st. boeren- commissie f 42, totaal 43 stapels, wegende 28.030 kg. Handel goed. HALFWEG, 22 Sept. Eierveiling. Aan voer 8300 kippen- f 8.209.30 700 eenden- f 6.05—6.30. Handel vlug. WIJK BIJ DUURSTËDE, 22 Sept. Fruit veiling. Honingzoet 1116, peterslie app. 1218, Durando 812, Kryntje Lammers 1012, blankzoet 1416, zure bloemé 1013, zoete bleemé 1418, maagdepernen 1013, St. Germain 12, sijsjes 1214, beurré Claso 1014, grauwzuur 812, Fr. schijvers 1217, sterappels 2029, Keul- sche paradijs 1216, zoete pippelingen 1216, calabasperen 1318, beurré diel 1013, Souvenir du Congres 1216, beurré Lebrun 1215, harmsperen 36, dubb. benders 1416, camp, zoet 1012, verb, goudreinetten 2228, goudreinetten 1418, pondsperen 79, oranjebergamotten 1216, fokkeperen 68, ijsbouten 710, Soldat Laboureur 812, Williams 1216 per kg. GOUDA, 23 Sept. 1926. 152 Partijen eieren. Kippeneieren van. 8 tot 9 per 100 st.; Eendeneieren van 6 tot 7 per 100 st.. Handel vlug. 988 Ponden boter. Goe- boter van 90 tot 95 ct. per pond; Weiboter van 80 tot 85 ct. per pond. Handel vlug. UITHOORN, 23 Sept. 1926. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 102 partijen. Prijs Goudsche kaas R. M. 4650; 2de soort f 4045; zwaardere 52; zonder Rijksmerk 38—45. Handel vlug, VOLENDAM, 23 Sept. 1926. Visscherij. De kwakken losten elk 6 en 8 liften; het aantal litten, dat elke botter mag lossen, is me één vermeerderd. Men besteedde 3 3.50 per lit. Bot noteerde 35 ct., aal 5055 ct. per pond. Deze visscherij is matig tot schraal. MEDEMBLIK, 23 Sept. 1926. R.-K, Markt ver eeniging „St. Jozef," Aardappelen: Wilde Duk 1.50—1.55; Blauwe 1.55— 1.60e per halve H. L.i Kool. Bloemkool 1.20—8 per 100 stuks; Roode kool 12Ö 143 per wagon; Uien. Groote gele f 65— 70; Kleine gele 60—65; Nep f 1.25—1.35 p. halve H. L.; Slaboonen 0.400.80 per zakje, AMSTERDAM, 23 S ept. (Noteering v/h Veilinggebouw De Jong Koene.) Seigneur d'Esperen f 1824 vijgenperen f 1420 sijsjesperen gf 912 Margaretha Marillat f 1016 Bonne d'Ezee f 1015 Soldat Laboureur f 1217 Koningsperen f 912 William Duchesse f 1426Br. Hardy extra f 2026 idem f 1420 Bonne Louise d'Avranches extra f 2836 idem I f 1824 Bonne Crétien Williams f 14—18, maagdeperen f 1116 diamantperen f 8 12 Triomf de Vienne f 2232 Br. d'Ama- lie f 1626 Br. Lebrun f 1015 Nouveau Poiteau f 710 Dr. Cornelis f 1218 Conseiller da la Cour f 1216 Bergamot peren f 812 Harmsenperen f 79 Kes wick appelen f 1016Transparant de Cronsel f 18—26 Jaap van Dirk f 1216 bloeme zoet f 1420 Hollemans f 1014 Peasgood Nomsuch f 1824 Charlemons- ky f 2026 Roode Calville f 1218 drui ven, blauw f 5156, wit f 2064 alles per 100 kg. Ananas meloenen f o.250.40, net- meloenen f 0.200.40, Karbonkels f 0,45 0,55, Suiker meloenen f 0.300.35, Perziken extra f 0.160.22, idem 1 f 0.07—0.12 per stuk. Kassnijboonen f 3035, snijboonen f 1226, enkele spercieboonen f 815, dubbele spercieboonen f 37, tomaten f 8 12, Augurken fijn f 3648, idem grodf f 5.407.20 per 100 kgr. Bloemkool extra f 1120, idem I f 512 Komkommers, geel I f 7.2010 idem II f 56 idem wit f 79.10 per 100 stuks. Peen f 814. Sel derie f 13, Peterselie f 12, 100 bos Spi nazie f 0.500.65 per kist. Postelein f 0.36— 0.46 per bushel. Andijvie f 0.90—1.60, sla f 34.10 per 100 krop. Zandaardappelen f 6.807,90, drielingen f 3.404.20 per 100 kgr. Spruiten f 1.101.20 p. zak. Bloemen. Hadley f 58, Columbia f 45, Verschure f 25, Golden Ophelia f 3.505, Pernet f 45, Ophelia f 45, Sunburst f 3 4.50, Keizerin f 36 per 100 stuks. Lelies f 1218, Am. Anjers f 68, Rayananten f 510, Pullings f 1016 per 100 sruks. unij- groen f 35.50 per 100 rank. TH. BARNEVELD, 23 Sept. Pluimvee. Tammi eenden 0.601, wilde eenden 0.700.80, jonge hanen 0.501.50, oude hanen 1 1.40, jonge hennen 1.753, oude kippen 11.70, tamme duiven 0.250.27, tamme konijnen 12, jonge patrijzen 1.201.30, oude patrijzen 0.60—0.65 per stuk. Aan voer 60.000 stuks. Handel redelijk. Eieren 8.759.90 per 100 stuks. Aan voer 200.000 stuks. Handel nogal vlug. BOVENKARSPEL (Station), 23 Sept. Aardrppelen Koks 1.15, Due f 1.601.65, Blauwe 1.45—1.75, Kriel 0.55—0.65 per baal, aangevoerd 1200 baal. Uien groote gele 1.051.15, drielingen 0.350.55, nep. f 1.301.50 per baal, aangevoerd 790 baal. Bloemkool le s. 9.4016, 2e s. 1.103.60, 3e s. 0.75 per 100 st. aangevoerd 111.000 stuks. Roode kool 12.30 per 100 kg, aan gevoerd 17.500 kg. Gele kool 1.502.10 per 100 kg, aangevoerd 5000 kg. Witte kool 11.20 per 100 kg. aangevoerd 10.900 kg. Bieten groote 7.709.70 per 1000 st., aan gevoerd 7100 stuks. Slaboonen 0.451.05 per 15 kg, aangevoerd 2335 zak. HOOFDDORP, 23 Sept. Granen. Tarwe nieuwe 13.2514, rogge 9.5010.50, gerst chevalier 1011, wintergerst 9.50— 10, haver 99.50, witte duiveboonen 15 16, paardeboonen 1213, groene erwten 1221, schokkers 2030, vale erwten 2025, karwij 3738.50, geel mosterd 2831, blauwmaanzaad 3841, koolzaad 2022, kanariezaad 1415 per 100 kg. Een luitenant had een prachtige jachthond, Het bestuur van den Mijnwerkersbond heeft bij de regeering voorstellen ingediend tot bijlegging van het conflict volgens welke de mijnwerkers een voorloopige regeling zullen aanvaarden, waardoor het werk on middellijk kan worden hervat op een loon schaal, die niet lager is dan de schaal aan vaard op grond van de regeling van 1921. De definitieve nationale regeling zal wor den uitgemaakt door een arbitragehof, dat beslissen zal over de loonschaal en over de verwezenlijking der reorganisatie van de industrie, aanbevolen door de kolencom- missie. Het bestuur fs tot Maandag uiteengegaan. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de regeering overtuigd is, dat de voorstellen der mijnwerkers niet kunnen worden be schouwd als een mogelijken grondslag te vormen voor de beëindiging van het geschil en dat de onderhandelingen over deze voor stellen definitief geëindigd zijn. De B'ritsche draadlooze dienst meldt nog, dat het bestuur van den Mijnwerkersbond, dat gisteren den geheelen dag in vergade ring bijeen was, een brief uit Downingstreet ontving, het besluit der regeering behel zend. Het is nog twijfelachtig wat er nu ver der zal gebeuren. De belangstelling is thans geconcentreerd op de heden te houden vol ledige kabinetszetting, waar de toestand zal worden besproken. Op de Quai d'Orsay wordt bevestigd, dat de maatregelen tot vermindering van het effectief, welke de bezettingsautoriteiten thans nemen, geenerlei verband houden met de onlangs te Genève aangeknoopte Fransch Duitsche onderhandelingen. Het gaat eigenlijk gezegd ook niet om de toepassing dezer maatregelen maar of een vooraf gaande bestudeering er van. De verminde ringen in quaestie werden trouwens reeds vroeger door het ministerie van buitenland- sche zaken aangekondigd. Er zijn thans zes lijken te voorschijn ge bracht van onder de overblijfselen der bij het spoorwegongeluk tlisschen Melun en Montereau verbrijzelde wagons. Gisterenmorgen is de rijksminister van buitenlandsche zaléen Stresemann te Ber lijn teruggekeerd. Hij werd aan het station verwelkomd door den rijkskanselier dr. Marx, die hem zichtbaar ontroerd zwijgend de hand drukte. In het gezelschap van den rijkskanselier bevonden zich de drie rijksministers Külz, Haslinde en Curtius, de Duitsche ambassa deur in Amerika, alsmede de Engelsche am bassadeur Lord d'Abernon, de gezanten van België, Polen en Zwitserland en de zaakge lastigden van Frankrijk en Tsjecho-Slowa- kije, Kort na zijn aankomst begaf dr. Strese mann zich naar rijkspresident Hindenburg, om 'nem verslag uit te brengen over zijn be sprekingen te Genève en te Thoiry. De rijkspresident heeft Stresemann giste renmiddag kort na zijn aankomst te Berlijn ontvangen. Gedurende een uur bracht de minister rapport uit over de besprekingen te voor zijn moeilijk werk en de hoop uitte, dat Genève, waarna Hindenburg hem dankte de thans aangeknoopte onderhandelingen zouden leiden tot de oplossing der nog han gende moeilijke quaesties en een spoedige bevrijding van het Rijnland en het Saarge- bied. Het aantal ziektegevallen te Hannover fs ook gisteren weer stationnair gebleven, het aantal dooden daarentegen is van 93 tot 104 gestegen. Ook te Berlijn zijn thans een vrij groot aantal typhusgevallen vastgesteld, vooral in het centrum van Berlijn en in het district Kreuzberg, waar reeds meer dan 600 zieken zijn. De chef van den gemeentelijken genees kundigen dienst, prof. von Drigalskao heeft echter in een onderhoud met het „8-Uhr Abendblatt" zeer geruststellende verklarin gen afgelegd. Hij zeide, dat men zich in een zoo groote stad als Berlijn zelfs over 700 k 800 typhusgevallen niet ongerust behoefde te maken en dat aantal heeft het nog lang niet bereikt. In ieder geval acht hij het zeer wenschelijk, dat de Berlijnsche burgerij alle mogelijke voorzorgsmaatregelen 'neemt en vooral geen ongekookte melk drinkt. Slechts op het kantje af is andermaal een aanslag op een sneltrein verhinderd. Drie kwajongens van 11- tot 13-jarigen leeftijd hebben op de rails van het traject Asschers- lebenHalberstadt groote steenen neerge legd, teneinde den trein te doen ontsporen. Dit werd opgemerkt door een machinist, die zijn machine voelde schokken en in het vol gende station daarvan tnededeeling deed. Er werden onmiddellijk een paar wegwerker* de lijn langs gestuurd, die ontdekten, dat op een ander spoor veel grooter steenen waren opgestapeld, die den sneltrein HalleHal berstadt zeker zouden hebben doen ontspo ren. De drie jongens werden gearresteerd, ze zaten in een boschje bij de spoorlijn en verklaarden, dat ze eens een spoorwegonge luk van dichtbij had4en willen zien. Gisterenvoormiddag bespeurden spool wegambtenaren op liet traject Neersen— Viersen, nabij de Nederlandsche grens, da! eenige laschschroeven waren losgemaakt Een onmiddellijk ingesteld onderzoek wee? uit, dat hier ongetwijfeld opzet in het spe; was. De dader is onbekend. Naar het „Berl. Tag." verneemt, zal Paus Pius XI zijn vacantie gebruiken om aan de hand van vroegere aanteekeningen zijn me moires te schrijven. Ze zullen binnenkort onder den bugerlijken naam van den Paus, Aeneas Piccolomini, verschijnen. De expresstrein voor Siberië fs nabij Hirosjima ontspoord. Verscheidene wagons zijn totaal vernield. Het aantaT dooden be draagt 20, het aantal gewonden meer dan 8^,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10